1 LAGERONDERWIJSWET IN DE TWEEDE KAMER. VRIJDAG 21 JULI 1933 STICHTING: KATHOLIEK GEMEENSCHAPSOORD. EEN OPROEP OM STEUN. i DE ZORG VOOR LIJDERS AAN BEEN- EN GEWRICHTS- TUBERCULOSE. Chronische beenziekten. Sanatorium „Heliomare" Wijk aan Zee. KATHOLIEKEN BIJ DE MARINE. Hoevelen kwamen in dienst en bleven behouden? BELASTINGEN EN HANDELS POLITIEK. DE RETORSIEBEVOEGDHEDEN VERLEEND. Vergadering van Donderdag „LEUGENACHTIGE GEMEENHEDEN". NED. R.K. BLINDENBOND ST. ODILIA Vóór hei zonnebad "CRÈME of-7'J'OUE INTERN. GOEDEREN- EN REIZIGERS- VERVOER PER SPOOR ZIEKTEWETPREMIEN BIJ WERK VERSCHAFFINGEN. ALS TYKFER NOG IN NEDERLAND IS VLIEGVELD IN ZUID-LIMBURG. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN Reeds enkele malen werd in de pers de aan dacht gevestigd op de Stichting „Katholiek Ge meenschapsoord", welke stichting ten doel heeft: een centrum te scheppen van katholieke cultuur, tevens gedacht als ideaal vacantiever- blijf en waarvan de opbouw gesteld wordt tot werkgelegenheid voor jonge werkloozen. Tot verwezenlijking dezer plannen zal de stichting overgaan tot aankoop van een uitgebreid, in landelijke omgeving gelegen terrein, waarop het z.g. „Gemeenschapshuis" zal verrijzen tot verblijf van aldaar vertoevende gasten, voorts een clubhuis tot onderdak van grootere groe pen en meerdere weekend-woningen tot ge riefelijk gebruik van gezinnen, welke deze wo ningen gedurende eenige weken gemeubileerd kunnen huren. Op dit oord zullen cultureele re- traite's, cursussen en weekends worden georga niseerd, werkgemeenschappen worden gevormd enz., terwijl het ook beschikbaar kan worden gesteld voor het houden van congressen en an dere bijeenkomsten waarvoor thans moeilijk een geschikte gelegenheid is te vinden. Deze plannen zijn naar onze overtuiging zoowel so ciaal als cultureel van zoo breede strekking, dat met recht een beroep mag worden gedaan op aller belangstelling en steun. Daar is allereerst het scheppen van een reëel werkobject voor onze jeugdige werkloozen, waardoor deze oproep o.i. volkomen wordt gemotiveerd. Duizenden jonge menschen loo- pen doelloos door de straten en gaan ten onder aan den demoraliseerenden invloed der werk loosheid. Uit hen groeit een geslacht van ver bitterden en ontgoochelden, van innerlijk ont wrichten. Wie iets weet van den lichamelijken en geestelijken nood dezer jonge menschen, voor wie nog zoo weinig gedaan wordt en waarvoor niet genoeg gedaan kan worden, die begrijpt dat de naastenliefde hier ingrijpen moet. Deze jeugd kan slechts geholpen worden door arbeid en waar deze niet in normalen loondienst te verstrekken is, daar moet zij op andere wijze worden geschapen. Door nu den geheelen opbouw van het „Ka tholiek Gemeenschapsoord"" de ontginning en beplanting der gronden, het optrekken der ver schillende gebouwen enz. te stellen tot werk object voor de naar arbeid hunkerende jeugd, wordt hier een ideale arbeidsgelegenheid ge schapen met als uiteindelijk resultaat: de tot standkoming van een centrum voor katholieke cultuur ten dienste van het geheele katholieke volk. Zoodra met de werkzaamheden kan worden begonnen, zullen werkkampen worden georga niseerd van jonge werkloozen, die zich daartoe vrijwillig opgaven. De kampen staan onder paedagogische en technische leiding en worden zooveel mogelijk georganiseerd met medewer king van daartoe aangewezen instanties. Als loon voor hun nuttigen arbeid ontvangen de deelnemers een prettig verblijf in de kampen, voeding en onderdak, ontwikkeling en gezon de ontspanning in de vrije natuur. Wanneer een groep na een of meer weken door een volgende wordt vervangen, wordt het contact mét de vertrekkenden niet verbroken, maar wordt getracht hen ook buiten het oord nuttigen arbeid voor de stichting te doen ver richten, terwijl eenzelfde groep na eenigen tijd wederom op het oord kan terugkeeren. Zoo zal het mogelijk zijn, de sloopende werk loosheid te onderbreken door weken van ge zonde arbeidsvreugde tot herstel van de ge knakte lichamelijke en geestelijke gezondheid van honderden jonge menschen. Dit plan kan echter niet verwezenlijkt worden dan met uw aller steun, waarop wij durven vertrouwen. Het is ondenkbaar, dat ons katholieke volk, zijn jeugd, dat is een deel van zijn beste krach ten en van zijn eigen toekomst, ten onder zal laten gaan. Bovendien geldt het hier een ar- beidsobject dat ook op zichzelve beschouwd volkomen bestaansrecht en bestaansmogelijk heid heeft. Sociaal gezien, voorziet een va- cantie-oord voor katholieken in een werkelijke behoefte. Niet minder dan vijftig dergelijke instellingen van niet-katholieken is ons land reeds rijk en honderden katholieken maken thans van die instellingen gebruik, omdat een katholiek vacantie-oord ontbreekt. Het „Ka tholiek Gemeenschapsoord" wil daarbij meer zijn dan een louter vacantieverblijf, het zal tot een centrum worden van katholieke activi teit, vooral op het breede en gedeeltelijke on ontgonnen terrein der katholieke cultuur. Het bestuur der stichting, in zijn arbeid ter zijde gestaan door een raad van bijstand, ge vormd door de heeren: mr. dr. P. j. Witteman, prof. mr. W. Pompe, ir. St. v. Schaik, dr. H. Moller, Antoon v. Duinkerken en door de wel eerwaarde heeren: rector J. Bots, rector G. Ban nenberg en pater J. Colsen C. M. zal niets on beproefd laten, om de stichting aan haar so ciaal en cultureel doel te doen beantwoorden. Sinds de eerste publicatie werd reeds zooveel belangstelling en daadwerkelijke steun onder vonden, dat uitvoering der plannen vrijwel verzekerd is. Voor volledige verwezenlijking is echter nog een zeer groot bedrag noodig. Steunt dan het werk dat wij met Gods hulp zullen beginnen. Bij storting van minstens 5 in ons bouwfonds zijt ge reeds medebouwer. Iedere 10 beteekent een week arbeidsvreugde voor een werkgragen jongen kerel. Voor een jaarlijksche contributie van 1,50 zijt ge lid van de „vrienden van het gemeenschapsoord". Helpt ons met groote en kleine giften, al naar uw vermogen. Laat deze eerste groote proef om arbeid en ontwikkeling te schenken aan de werklooze jeugd en daardoor tevens een werk tot stand te brengen tot nut van den geheelen katholieken gemeenschap, met uw hulp slagen. Belangstellenden worden gaarne ingelicht. Bij dragen te storten op het giro van den pen ningmeester, den heer J. J. M. H. Nijst, Sloet- straat 3 Nijmegen, Gironummer 2664. Den schenkers bij voorbaat dank. Het Bestuur der Stichting: Prof. Dr. J. B. KORS O. P. BERNARD VERHOEVEN, Voorzitter. WILLEM MAAS. JOP. POLLMANN. J. J. M. N. NIJST, acc.-penn. JAN BEERENDS, Secretaris, Amstel 274, Amsterdam. HET COMENIUS MAUSOLEUM TE NAARDEN. Prof. dr. ir. D. Slothouwer, hoogleeraar te Delft, is door de Tsjechische regeering aange zocht het Comenius Mausoleum in de oude Fransche kerk te Naarden te installeeren. (Ingezonden). De zorg voor bovengenoemde lijders werd tot voor kort in Nederland nog in het geheel niet als een speciale verpleging behoevend onder deel van de tuberculose-zorg beschouwd. De meeste lijders werden opgenomen in Sanatoria voor ionglijders of in ziekenhuizen. In geen van beide inrichtingen vond echter hun ziekte die speciale aandacht en verzorging, welke een der gelijk ernstig lijden behoeft. De opvatting, dat dergelijke lijders in speciale inrichtingen thuis hooren, bestond in de ons omringende landen reeds lang. In Frankrijk da teeren ze reeds uit den tijd, toen er nog geen speciale longsanatoria bestonden. De verklaring van dit eenigermate vreemde feit, moet men waarschijnlijk zoeken in de aan wezigheid van sterk bevolkte centra, met een betrekkelijk groot aantal lijders. Ook thans is het aantal in „een stad als Parijs zeer groot. De speciaal in Frankrijk en België op eeuwenoude ervaring gebouwde meening, dat de lijders aan zee veel sneller en beter genezen, dan in de zie kenhuizen der groote steden kan eveneens ter verklaring strekken. De moeilijkheid bij deze patiënten is niet zoo zeer de ziekte te genezen, maar wel de genezen patiënten zonder een groote verminking of sterk beperkte arbeidsgeschiktheid aan de Maat schappij terug te geven. Bovengenoemde ervaring was het ook, die de Raad van Bestuur van de Vereeniging Roomsch- Katholieke Herstellingsoorden voor Longlijders en Zwakke Kinderen deed besluiten, haar reeds jarenlang gekoesterd plan ten uitvoer te bren gen, een tweede Sanatorium te bouwen en wel aan Zee en speciaal voor lijders aan been en gewrichtstuberculose. Het is nu juist een jaar geleden, dat het Sana torium „Heliomare" te Wijk aan Zee werd ge opend. Het zou overbodig zijn om dezen eersten verjaardag der Stichting te memoreeren, indien het hier niet een gebied van ziekenzorg betrof, waarop „Heliomare" eenigermate pionierswerk verricht en indien niet duidelijk gebleken was, dat deze speciale inrichting ten eenenmale in een behoefte voorziet. De ruimte staat ons niet toe om alle gegevens uit het onlangs verschenen jaarverslag van de Vereeniging te vermelden, doch van enkele cijfers willen wij toch gewagen. Er werden dit jaar 127 patiënten verpleegd, waarvan 42 als volkomen genezen werden ontslagen. Bij de overige werd de verpleging nog voortgezet. De zeer groote neiging tot genezing illustreert wel de betrekkelijke goedaardigheid der ziekte, wanneer men althans onder goedaardigheid al leen de geringe sterfte-kans wil verstaan. De vaak lange duur der ziekte en het gevaar voor verminking en kreupelheid na de genezing, maken echter, dat men slechts in betrekkelijken zin van goedaardigheid kan spreken. Het af wenden of verminderen van dit gevaar is het, wat „Heliomare" zich als voornaamste taak ge steld heeft, terwijl er daarnaast naar gestreefd wordt om ook het gevaar voor psychische min derwaardigheid waartoe de neiging bij elke langdurige ziekte aanwezig is, tot een minimum te beperken. Om dit te bereiken is het te baat nemen van vele hulpmiddelen noodzakelijk; de voornaamste hiervan zijn wel het schoolonder richt voor de kinderen en de handenarbeid voor volwassen lijders. Beide dienen tevens om den langen genezingsduur vruchtbaar te maken voor de latere toekomst der zieken en aldus hunne maatschappelijke bruikbaarheid te verhoogen. De tot nu toe verkregen mooie resultaten heeft de Vereeniging ook te danken aan den ervaren chirurg dr. M. H. P- P. van Haeff, die in het buitenland soortgelijke inrichtingen niet alleen bezocht, doch er zich ook tot specialist heeft bekwaamd. Mede aan de eerw. Zusters van den H. Carolus Borromeus, die door haar be proefde krachten ook in dit Sanatorium de ver pleging op zich hebben genomen. De grondslag tot het bouwen van „Heliomare" is gelegd door eenige groote giften en legaten, doch de Vereeniging heeft nog een groote schul denlast moeten aangaan om den bouw en in richting behoorlijk, doch eenvoudig af te wer ken. Het Stichtingsfonds behoeft noodig aan vulling. Zij die zich gedrongen gevoelen dit te doen wenden zich tot het secretariaat der Ver eeniging Oosterpark 63, Amsterdam (O.). Post giro-nummer 170910. Scène uit de nieuwe film „Sparen" van Kees Strooband, gemaakt voor de Cen trale Volksbank te Utrecht foto Hin-film Over het eerste halfjaar 1933 werden in den zeedienst aangenomen 75 mariniers. Daarvan waren 21 Katholiek; 19 werden lid van de Katholieke vereeniging van Marinepersoneel St. Christophorus. Als lichtmatroos werden aangenomen 37 man. Daarvan waren 10 Katholieken die allen lid werden van de Kath. Ver. Voorts werden aangenomen 7 Seinersmaats, onder wie geen enkele Katholiek was. Tenslotte werd nog aangenomen 1 korporaal vlieger, die Katholiek i-s. In totaal kwamen dus in dienst over het le halfjaar 1933, 120 man, waarvan 32 Katholieken of ongeveer deel. Van deze 32 Katholieken werden 29 lid van de Katholieke Vereeniging. In 1 Vi jaar kwamen 84 katho lieken in dienst bij de Marine. Over 1932 en le halfjaar 1933 kwamen als Katholiek in dienst 35 lichtmatrozen, 34 mari niers, 4 vliegtuigmakers, 2 stokers en 8 van ver schillende categorieën of totaal 84 Katholieken. Van de 35 lichtmatrozen werden 33 lid en be dankten er 2. Van de 34 mariniers werden 31 lid, bedankten 3 en overleed 1. Van de 4 vlieg tuigmakers werden 4 lid en bedankte 1. Van de twee stokers werd één lid en van de overige 8 werden 3 lid. Van de totaal 84 Katholieken die sinds 1 Jan. 1932 in den Zeedienst kwamen werden dus 72 lid, bedankten er 4, kwam er één te overlijden en bleven dus 67 (van de 84) voor de Katho lieke beweging behouden. Militieplichtigen. Van de militieplichtigen, aldus „St. Christo- P rus waaraan wij deze gegevens ontleenen, valt weinig te vermelden, omdat omtrent het totaal in dienst opgeroepenen, noch omtrent overplaatsingen gegevens worden verstrekt. Het aantal Katholieke militieplichtigen is per jaar ongeveer 200 of 1/5 deel. Het dienstverband is betrekkelijk kort en omdat over mutatiën van militieplichtigen geen gegevens worden verstrekt, is het moeilijk na te gaan hoeveien hun Katholieke plichten blijven vervullen. Het aantal trouwe tehuis-bezoekers is gering- het aantal, dat lid wordt van de Katholiekever eeniging, is per jaar ten hoogste 20. Het is noodzakelijk, dat ook met betrekking tot de Katholieke militieplichtigen krachtiger aange pakt wordt om hen gedurende hun diensttijd in Katholiek verband te behouden. HET KAMERLID H. SNEEVLIET. Het Kamerlid H- Sneevliet, voorzitter van de Revolutionnair Socialistische Partij in Neder land. die heden uit de gevangenis te Amsterdam werd ontslagen, is voornemens de eerste Ka merzitting as BENOEMINGEN De aankomst van Mgr. Teodor Kubina en mgr. Logado te 's-Gravenhage. Rechts van mgr. de Poolsche gezant Z. Exc. dr. W. Babinski en diens echtgenoote. Een kleine wijziging van de wet van 19 Dec. 1931 was voldoende om op te treden tegen ont duikingsmogelijkheid van het bijzonder invoer recht op motorbenzine door deze te vermengen met petroleum. Voortaan zullen - zulk soort mengingen op straffe van 500 boete verboden zijn en de menschen dus tevens behoed voor een knoei- sel erbij. Erger dan deze ontduiking schijnen in som mige gevallen de practijken te zijn om aan de directe belastingen te ontkomen. De Minister geeft vijf krasse voorbeelden, waaruit blijkt, dat menschen met groote vermogens of aan zienlijke inkomsten er in slagen geen belasting te betalen en alle verhaal onmogelijk te maken. De een belegt zijn millioen eenvoudig in on vindbare effecten en leeft in een pension; een ander construeert onder eigen directie allerlei N. V.'s, een volgende contracteert al zijn in komsten in het buitenland enzoovoorts. Vooreerst is nu de wet op de invordering der directe belastingen van 22 Mei 1845 zóó gewijzigd, dat de kwestie van uitstel beter wordt geregeld voor fiscus en betrokkene, maar is tevens een bespoediging der executie bij wanbetaling mogelijk gemaakt met beroep voor belanghebbende op den president der rechtbank. Tegen bovenbedoelde opzettelijke ontduikers, tegen wie ander verhaal onmoge lijk is, zal echter voortaan krachtens het nieu we art. 14 ook lijfsdwang toegepast kunnen worden. De Minister van Financiën moet hier toe machtiging verleenen in elk afzonderlijk geval en er staat weer beroep open op de rech terlijke macht. Typeerend is, dat juist een vrijz.- dem. Minister zulk een „reactionnaire" straf weer invoert, waarvan de Kamer-commissie voor Belastingen terecht opmerkte, dat zij „wel zeer voorzichtig zal moeten worden ge hanteerd." Ten slotte heeft Minister Oud, die zelf oud inspecteur der registratie is, de Registratiewet 1917 in dezer voege gewijzigd, dat moeilijker ontdoken kan worden het recht van overdracht van onroerend goed, doordat men inplaats van het goed zelf, aandeelen overdraagt in een N. V., die eigenares van het goed is. Er zal een belasting van 2.50 op elke honderd gulden geheven worden. Laat ons hopen, dat de fiscus succes oogst van de wijzigingen in de belastingwetten. Ver zet was er alleen van communistische zijde, maar de spokesman dezer groep bleek de stuk ken weer slecht te hebben gelezen en werd door Minister Oud aardig in het zonnetje ge zet. Zou een ontwerp als de retorsiewet vroeger de sluizen van de welsprekendheid ontketend hebben, het bleef nu bij een zeer beperkte en zeer kalme gedachtenwisseling tusschen den Minister van Economische Zaken en enkele afgevaardigden, onder wie mr. Kortenhorst, die opnieuw de stelling verdedigde, dat de ware vrijhandelaar momenteel voor actieve handels politiek moet zijn, terwijl de verdediger van den vrijhandel nu practisch de verdediger is van de protectie doorhet buitenland. Eigen lijk vindt de katholieke afgevaardigde, dat dit ontwerp al te laat komt, en hij zou er vóór zijn maar dadelijk een reeks handelsverdra gen op te zeggen en met retorsie te beginnen. Minister Verschuur erkende, dat de retorsie- wet van beteekenis is voor onze handelspolitiek, maar hij weerde zich uitdrukkelijk tegen de voorstelling als had een andere dan de tot dus ver gevolgde politiek ons land buiten de crisis gehouden. Per slot van rekening is de vrijhan del toch het betere, al moet men nu afwijkin gen toestaan. Protectie in eigenlijken zin acht de bewindsman alleen een handelspolitiek, waarbij industrieën kunstmatig gecreëerd wor den. Met haar retorsie bedoelt de regeering echter alleen naar buiten te werken en „voor alsnog" heeft zij liever haar retorsie-wet dan een onderhandelingstarief, omdat de eerste een heele reeks mogelijkheden biedt, terwijl men bij het laatste altijd voor het dilemma staat: laag tarief of hoog vechttarief. Ook deze wet ging er door met slechts de stemmen der communisten tegen. Als wij den heer Vliegen goed hebben begrepen, is de S. D. A. P. reeds zoover bekeerd, dat bescherming van eenmaal bestaande industrieën kan worden goedgekeurd en ook van die nieuwe onderne mingen, welke men nu zou stichten orti aan den geesel der werkloosheid een einde te ma ken. Het laatste, niet het minst belangrijke on derwerp van den middag was de wet-Marchant inzake het Lager Onderwijs. Voor de katholieke fractie heeft de heer Su- ring het woord gevoerd in een rede, welke er naar vorm en inhoud mocht zijn. Vooreerst keurde hij het af, dat de indruk werd gewekt als werd automatisch geld uit de publieke kassen overgeheveld. Er geschiedt niets auto matisch en de invloed van de Overheid bij de stichting van scholen is voldoende. Natuur lijk wil ook de heer Suring bezuiniging aan vaarden, maar men moet afblijven van de on derwijsvrijheid en de offers dienen gelijkelijk tusschen openbaar en bizonder onderwijs te worden verdeeld. In enkele scherpe vragen formuleerde de katholieke afgevaardigde zijn moeilijkheden. Zoo vroeg hij: le. of de oude minima getallen herleven bij aldien nu per dispensatie schoolstichting wordt toegestaan; 2e. hoe het zou gaan met de uitbreiding van bestaande scholen, daar anders zeker de bij zondere school in de ongunstigste conditie kwam; 3e. hoe nu eigenlijk de betaling van meubelen zou zijn te berekenen (hierover is in c'e r'r -trVkon in en uit gepraat); in—ke de bouw besluiten niet diende gemitigeerd, juist voor de „soepele" schoolbesturen. De hoofdstrekking van de wet is: beperking van de bouwkosten voor het lager onderwijs. Als dit zoo is, aldus terecht de katholieke afgevaardigde, waarom distribueert de Minis ter dan niet krachtens art. 77, 2e lid, dat hem de macht geeft leegstaande lokalen aan te wijzen? De Minister komt met 11 in zeer verzwaarden vorm; hij bindt deze paragraaf aan de nieuwe minima-getallen en dit is, zei de heer Suring letterlijk, „een gecamoufleerde stopzetting van den bouw der bizondere scho len". Deze paragraaf bleek den heer Suring heel hoog te zitten en niet minder ernstig wa ren zijn bezwaren tegen het arbitraire zeggen schap van den Minister krachtens art. 7 en tegen het allermerkwaardigste art. 5. Allesbehalve gerust bleek ook de heer Tila- nus, die met nadruk vaststelde dat de spanning over het wetsontwerp veroorzaakt was door de regeeringsstukken, die morrelen aan de grondslagen der wet. De memorie van ant woord, die ook op dezen deskundige blijkbaar „eerder prikkelend dan apaiseerend" had ge werkt, zooals hij zelf zei, tornt radicaal aan de bestaande wet. Zij introduceert het arbitraire ministerieele zeggenschap en laat alle objec tieve normen vallen. Het evasieve en onbe hagelijke van de wet zag de christelijk-histo- sche spreker vooral in den geest van het ont werp en nog meer van de begeleidende stuk ken, welke alles aan het subjectieve inzicht van den Minister onderwerpen. Ook meende spreker, dat, als men de Grondwet historisch interpreteerde, de wet nu zoo geformuleerd is, dat de Grondwet niet wordt uitgevoerd, want bij art. 195 is nooit aan de nu voorge' stelde exhorbitant hooge cijfers van kinderen gedacht. In elk geval zal het c.h. amendement op art. 2 der wet moeten worden aangeno men, wil de Minister de stemmen der c.h. fractie wegens Grondwetsschennis niet ver liezen. Ging deze spreker „met bezwaard hart' mee, hetzelfde deed de anti-rev. heer Zijlstra, die zich tot een zeer beperkte rede bepaalde. De linkerzijde bleek vóór, weliswaar keer den de communisten zich tegen de wet, wijl zij de verplichte staatsschool en verbod van het vrije onderwijs willen, een standpunt, dat de Minister nog de moeite nam als dwinge landij te karakteriseeren, maar de uitingen van de heeren Thijssen en Boon leken ons ge vaarlijk genoeg. De soc.-dem. spreker is zoo eerlijk geweest ons royaal te vertellen, dat de huidige wet een noodwet is, maar dat de bedoeling voor zit, tot „het gezond verstand" terug te kee- ren. Dit „gezond verstand" eischt een nieuwe onderwijswet, waarbij aan de gelijkstelling een eind wordt gemaakt. Want iets anders kan de heer Thyssen niet bedoeld hebben, toen hij er zijn vreugde over uitsprak, dat nu het „automatisch" wegvloeien van geld zou ophouden en dat dit in de toekomst zoo moet blijven met dien verstande, dat de Over heid de „richtingen" zou bepalen. Als de heer Thijssen het niet zoo erg bedoeld heeft, sprak hij wel zeer onduidelijk en wij hopen, dat althans de Minister op dit principieele punt zeer duidelijk van antwoord zal dienen. Want indien werkelijk het plan zou bestaan dit „noodrecht" in een blijvende wet om te zet ten, kan er geen srpake van zijn, dat deze noodwet wordt goedgekeurd. Voorloopig nemen wij aan, dat de Minister de verwerkelijking van dit sociaal-democra tisch ideaal niet wil en dat de heer Ketelaar meer in zijn geest sprak, toen deze er bij den bewindsman op aandrong in een nota van wij ziging alsnog tegemoet te komen aan enkele te berde gebrachte bezwaren. De vrijz. dem. af gevaardigde gaf hiermee een lesje aan den heer Boon, die ons op zeldzaam oppervlakkige praatjes onthaalde. Scherpe bezuiniging is noo dig, zei deze spreker, die tot dusver herhaal delijk tegen bezuinigingsvoorstellen opponeer de en ook nu niet zei, wat er bezuinigd zou worden. Geen land heeft zulk duur onderwijs als wij, vertelde de heer Boon, die daarmee opnieuw bewees de gegevens niet te kennen. Er is op veel plaatsen gezondigd door openbaar en bijzonder onderwijs, zei deze liberale spre ker ook, maar hij vergat, hoe, terwijl hij dit zei, ons de nieuwste onder wijsstatistiek bereik te, waaruit blijkt, dat de grootste gemeenten van ons land over 1929 voor het openbaar onderwijs 66.80 per leerling uitgaven en voor het bijzonder 39.70 per leerling. En dan wordt er aan beide kanten gezondigd! De doodzonden zijn dan in elk geval bij het openbaar onder wijs. Daar zullen wij aan denken als de door den heer Boon verwachte definitieve regeling over anderhalf jaar komt. De anti-papistische afgevaardigden bleken de bezuiniging opnieuw te willen halen uit de „kloosterkassen", want „daar ligt het geld voor het opscheppen", orakelde ds. Lingbeek, die inmiddels ook den spot dreef met de richtin gen bij de protestanten op een wijze, welke de communisten deed grinniken, maar die een predikant toch onwaardig moest zijn en die ook buitengewoon onwaarachtig was. De Minister is reeds met zijn repliek begon nen, maar zet morgen zijn rede voor goed voort. Hij qualificeerde terloops de communis tische volksvertegenwoordigers als „agenten van Moskou". Waarom dezen daar onrustig on der werden, is ons niet duidelijk. Wijnkoop's bekende verklaring heeft immers overduide lijk bewezen, dat de heeren het dictaat uit het Kremlin onvoorwaardelijk aanvaarden. Maakt deze erkenning hen feitelijk ook met een tot schenners van de Grondwet en onge schikt tot het innemen van plaatsen in de Volksvertegenwoordigende lichamen? Wij zullen daarop spoedig antwoord hebben, want de liberale heer Knottenbelt wil Minister van Schaik interpelleeren over de uitsluiting van leden die hun beloften aan de Grondwet schenden. Over deze interpellatie wordt nog beslist. Terecht wees de Kamer een communistische interpellatie af over een gebeurtenis in Indië, die daar reeds door den rechter in behandeling werd genomen. Voorzitter Ruijs de Beerenbrouck maakt wel den indruk, dat hij de touwtjes strak wil hou den: waardige toon, vlugge beraadslaging, geen onnoodige tijdverspilling. Dat is de beste ma nier om het parlementaire stelsel te handhaven: in het bisdom Haarlem. Naar wij vernemen, zullen drie der leeraren van het Klein Seminarie Hageveld na de va- cantie daar niet meer terugkeeren. De Zeereerw. heer J. van de Wiel n.I. is be noemd tot pastoor der parochie van St. Gerar- dus Majella te Amsterdam; de Zeereerw. Heer W. de Jongh zal den Zeereerw. Heer L. Speet z.g. opvolgen als rector van het gesticht „de Voorzienigheid" te Amsterdam, terwijl tenslotte de Zeereerw Heer C. van Trigt benoemd is tot hoogleeraar in het kerkelijk recht aan het Groot-seminarie Warmond als opvolger van prof. J. Visser, die, zooals wij bereids meldden, is benoemd tot pastoor te Wateringen. De „Deutsche Wochenzeitung für die Nieder- lande" uitgegeven te Scheveningen heeft zich natuurlijk ook het Hitler-hemd aangepast. Of daarbij per se het taaltje hoort, dat het blad nu aanslaat, vermogen wij niet uit te maken, maar te hopen is het niet. Aan niemand minder dan aan dr. Poels wordt verweten, dat deze zich „leugenachtige gemeenheden" veroorloofde in een vergadering „geopend en gesloten met ge bed". Ook pater Jacobs sprak „onwaarheden". Het Kamerlid Hermans teekent in de „Volks krant" hierbij aan: Dit gaat toch wel alle perken te buiten! Hier worden in een taaltje en op een toon, zooals de communisten en de tegenwoordige leiders in Duitschland zich veroorloven, een paar van on ze meest achtenswaardige priesters en alle leden van den Limburgschen R. K. Werkliedenbond op de grofste wijze beleedigd. Dit is niet te dulden. In Duitschland heeft alle persvrijheid opge houden, maar het zou nu toch al te gortig wor den wanneer hier wonende Duitschers in door hen in ons land uitgegeven organen van die hier nog onbelemmerde vrijheid een zoodanig mis bruik konden maken. De minister van Justitie zal hieraan aandacht moeten schenken, nu hij vreemdelingen die hier gastvrijheid genieten, op straffe van uitwijzing, verboden heeft, zich met politiek te bemoeien. Zeker, dat kan consequenties hebben, ook voor communisten en socialisten, die hier uit Duitsch land zich gevestigd hebben en nu in eigen bla den, op vrijen grond, hevigen strijd voeren tegen de politiek in hun vaderland. Maar deze conse quenties moeten worden aanvaard. Vreemde lingen op onzen bodem moeten zich van politiek onthouden. Voor de rust in het land is dit nood zakelijk. ONDERZOEK NAAR DE BESTEDING VAN DEN VRIJEN TIJD DOOR ARBEIDERS. Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling te Amsterdam (Secretariaat Tesselschadestraat 31) heeft een commissie benoemd, die zich be zig zal houden met 't vraagstuk van de be steding van den vrijen tijd door arbeiders. Slechts door hulp van vele personen uit al lerlei kringen zal het gelukken, een voldoend aantal ingevulde vragenlijsten binnen te krij gen, waarin arbeiders uit verschillende wel stands-, beroeps- en ontwikkelingsgroepen zijn vertegenwoordigd. Het gevaar bestaat, dat sommige arbeiders bij de beantwoording der vragen zich laten be- invloeden door de overweging, dat alle wijzen van tijdsbesteding niet even hoog door de pu blieke opinie worden aangeslagen. Er moge hier dan ook de nadruk op gelegd worden, dat de geheele enquête vanzelfsprekend als vertrouwelijk wordt beschouwd, en dat bij de publicatie er van geen namen van invullers worden genoemd. Hoe meer deskundige per sonen, die zich voor het onderzoek interessee ren, willen medewerken als plaatselijk leider der enquête, des te grooter kans bestaat er, dat bovengenoemd gevaar wordt bezworen. De commissie hoopt de medewerking te ver krijgen van verschillende sociografen (hetzij vaksociografen, hetzij deskundige belangstel lenden in dit vak buiten de kringen der eigen lijke vak-sociografen), die geneigd zijn, voor een hun goed bekend deel van Nederland (dorp, stadswijk of streek) betrouwbare in lichtingen te geven omtrent de vrije-tijds-be- steding, aan de hand van een door de Com missie opgestelde -puntenlijst. Op deze manieren hoopt de Commissie vol doende materiaal bijeen te brengen, om een zoo volledig mogelijk beeld te kunnen samen stellen van de wijze, waarop in Nederland door de arbeiders hun vrije uren worden benut. Op sociale onderzoekers, leidende personen in gemeenten, de staat of in bedrijven, op werknemers, vakbondsbestuurders enz. doet het instituut een beroep, medewerking te ver leenen, opdat bedoeld onderzoek tot een goed resultaat gebracht zal worden. Nadere inlichtingen worden verstrekt door het secretariaat van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling Tesselschadestraat 31, Am sterdam. In de voortgezette vergadering werd nog be sloten aan de regeering een motie te zenden, waarin de wenschelijkheid werd uitgesproken van invoering van leerplicht voor blinde kin deren. De aftredende bestuursleden, de heeren Cop- pes uit Voorburg, Schutter uit Dinteloord, Veen- boer uit Amsterdam en mej. Esser uit Weert werden herkozen. De heer Rigetti uit Rotterdam werd herbe noemd tot redacteur van het orgaan. Besloten werd de volgende jaarvergadering in Amsterdam te houden wanneer daar het in ternationaal blindencongres plaats heeft; zoo niet, dan wordt het bondscongres te Haarlem gehouden. FUSIE IN DE VREDESBEWEGING. Sinds eenigen tijd zijn onderhandelingen gaande geweest tusschen de Ned. Pan Europa- Vereeniging en de Ver. ter Bevordering van de Oprichting der Ver. Staten van Europa. Op de algemeene vergadering van laatst genoemde vereeniging, werd met algemeene stemmen aangenomen het voorstel van het hoofdbestuur tot fusie met Pan Europa. Een van de leden van het hoofdbestuur zal zitting krijgen in het bestuur van Pan Europa. KEURING VAN DEKHENGSTEN. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat de gewone keuringen van tot dek king bestemde hengsten in het najaar 1933, welke alleen door de stamboekcommissiën zul len geschieden, zullen worden gehouden op: Zuidholland: Donderdag 24 Augustus te Ke- dichem voor type tuigpaard; Vrijdag 25 Augus tus te Dordrecht voor type trekpaard; Vrijdag 25 Augustus te Rotterdam voor type trekpaard- Zaterdag 26 Augustus te Middelhamis voor type trekpaard; zij kan aan meer dan één voorzitter van een gemeenteraad worden aanbevolen ter navol ging. De stemmen van schier alle aanwezige leden hebben oud-Minister Donner bevestigd op de eerste plaats voor de vervulling van een vaca ture in den Hoogen Raad. Met de benoeming zal niet alleen de nog jeugdige oud-minister maar ook ons hoogste rechtscollege te felici- teeren zijn. eerst de huid inwrijven met „Zij"-crême of „Zij"-olie. Dal voorkomt zonnebrand en Uw huid wordt tevens prachtig gebruind. In prijzen van 20-75 ct. Reel. 7465 DGVS 15 Rapport van de Intern. Kamer van Koophandel. Zooals bekend, zal in October a.s. te Bern een internationale conferentie worden gehouden, waar de conventies betreffende het internatio nale goederenvervoer en het internationale ver voer van reizigers en bagage per spoorweg, aan een herziening zullen worden onderworpen. De Internationale Kamer van Koophandel heeft in verschillende bij haar aangesloten lan den een onderzoek ingesteld naar de wenschen welke te dien aanzien in het bedrijfsleven be staan. De aldus verzamelde gegevens zijn door een speciaal daartoe ingesteld comité tot een rapport verwerkt, dat is aangeboden aan het „Ofice des Transports Intemationaux par Che- min de Fer" en aan de regeeringen, welke de zoogenaamde Conventies van Bern hebben aan vaard. Dit rapport is door de zorgen van het Office Central in druk verschenen is in de Fransche en Duitsche taal aan het Secretariaat van de Nederlandsche Organisatie voor de Internatio nale Kamer van Koophandel, Javastraat 68, Den Haag, verkrijgbaar. Een restitutie van 50 procent. Volgens art. 1 K.B. 3 Jan. 1930, Stbl. 3. gewijzigd 2 Dec. 1931, Stbl. 487 bedraagt de premie voor de verplichte ziekteverzekering van de bij de ziekenkas van een Raad van Arbeid aangesloten werkverschaffingen 8 pet. van het loon. Bij verschillende Raden van Arbeid is deze premie meer dan voldoende gebleken om de uitkeeringen en alle kosten te kunnen bestrij den. O.a. bij den Raad van Arbeid te Winscho ten bleek, dat voor het jaar 1932 een premie van 4 pet. voldoende zou zijn geweest om de uitkeeringen en de daaraan verbonden admi nistratiekosten, controlekosten enz., incl. de be dragen voor reserve en prophylaxefonds te dekken. Genoemde Raad heeft dan ook aan de bij hem aangesloten werkverschaffingen 50 pet. van de over 1932 betaalde premie gerestitueerd. Aanhouding verzocht. In het Algemeen Politieblad vestigt de Comm. van Politie te Heerlen de aandacht der Neder landsche politie-autoriteiten op de mogelijke aanwezigheid hier te lande van den Duitscher Konrad Tykfer, geb. te Nikolskowo (D.), 2 No vember 1903, Gauleiter in Limburg der N. S. D. A. P., welke op zijn last Nederland als on- gewenscht vreemdeling (wegens het voerert'Mn politieke propaganda) uiterlijk op den 15den Juli 1933 moest hebben verlaten. Tykfer is waarschijnlijk naar Duitschland verlrokkén, doch mocht hij hier te lande nog worden aan getroffen, zoo verzoekt de Comm. v. Politie voornoemd, hem onmiddellijk daarvan telefo nisch of telegrafisch kennis te geven, den vreemdeling i. q. te doen aanhouden en aan hem voor te geleiden. Bezichtiging der in aanmerking komende terreinen. Gisteren heeft een gezelschap deskundigen een bezoek gebracht aan Zuid-Limburg in ver band met de plannen tot aanleg van een vlieg veld. Per vliegtuig „Zwaluw" werd de tocht naar het Zuiden gemaakt, waar men op het Akensch vliegveld landde. Van hieruit heeft het gezel schap, dat bestond uit de heeren Plesman, direc teur der K. L. M., Aler, chef van den vlieg- technischen dienst, van Eden v. d. Pais, direc teur van den Luchtvaartdienst bij het departe ment van Waterstaat, Dudok van Heel, com mercieel directeur der K. L. M., ir. de Rondè, hoofdingenieur en ir. Telders, ingenieur van den Prov. Waterstaat in Limburg, F. Osinga, directeur der Grondmij. te Zwolle, welke ook elders vliegvelden aanlegde en R. E. Sweny, luchtvaartdeskundige bij de Britsche Marine, verschillende terreinen in Zuid-Limburg be zocht, welke voor aanleg van een vliegveld in aanmerking komen. Naar wij vernemen, hebben deze bezoeken tot een voorloopige beslissing geleid. Het K. L. M. vliegtuig „De Snip" is heden morgen te 10.02 uur naar Indië vertrokken. De reis wordt meegemaakt door drie passagiers Amsterdam-Boedapest, een Amsterdam-Athene, een Londen-Karachie en een Amsterdam-Bata- via. Aan boord is 286,095 K.G. post, 2,650 K.G. Pakketpost en 43,250 K.G. lading. Een meevaller voor den slooper! De beel den van de Haagsche „Academie voor Beeldende Kunsten", die wordt afgebro* ken, blijken onverwacht van Kaarde te

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3