ZATERDAG 22 JULI 1933 KATHOLIEKE FILMLIGA. Het congres te Antwerpen. De besluiten van het congres. MANNELIJK JEUGDWERK IN HET BISDOM HAARLEM. LECTOR Dr. B H. J. WEERENBECK. AMERIKA ONTDEKT DEN KLOMP. ZIEKTE VAN WEIL. TEGEN DIEFSTAL VAN RIJWIEL- MERKEN. PLEZIERJACHT GEZONKEN. Bisschoppelijke bepalingen. R. K. UNIVERSITEIT. Pater Molkenboer buitengewoon boogleeraar. DE BRUG OVER HET MERWEDE- KANAAL. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN OUD-MINISTER VAN DER VEGTE. LUCHTPOST MET DE GRAF ZEPPELIN. INKOMSTEN STAATSBEDRIJF P. T. T. Over Juni en eerste halfjaar 1933, Ook de Post toont verbetering. VER VAN NED. GEMEENTEN. MARKTBERICHTEN. MASSA-NBREKER STAAT TERECHT. R. K. LEERGANGEN. KNOEIERIJEN BIJ HET P.T.T.- BEDRIJF. VOOR DE LOGOMOTIEF GEVALLEN RIVIERTIJDINGEN. Onze Antwerpsche correspondent meldt: Donderdag werd in 't St. Jan Berchmans- college te Antwerpen het congres gehouden der katholieke Filmliga. De dag werd geopend met een plechtige H. Mis, opgedragen door den zeereerw. heer Cartuyvels, algemeen bestuur der der Katholieke Filmliga. Na het Evange lie beklom pater Morlion O.P. bestuurder van Docip, den kansel om al de filmondervindin gen van het afgeloopen jaar samen te vatten in een zuiver godsdienstige beschouwing: „het geweten tegenover de film." De eerw. spr. kwam tot het volgende be sluit: Het geweten is de stille macht die ster ker moet kunnen zijn dan de luidruchtigste filmsensatie. Dus: in geweten de „filmleiding" volgen; familie en kennissen beinvloeden om zich ook door filmleiding te laten leiden: ge meenschappelijke boycot van de slechte films en georganiseerden steun aan de goede films. Ziedaar de weg, die van het geweten uit tot de overwinning kan leiden, zelfs tot het eind doel dat wij moeten nastreven, en dat is: een Katholieke filmproductie waar het geweten een stem krijgt. Na de H. Mis vulden de talrijke congres deelnemers de groote feestzaal van het St. Jan Berchmans College, waar de morgenbespre king zou plaats hebben. Ook tal van Nederlanders waren tegenwoordig De eerw. pater Welter O.P. voorzitter der kath. keuringscommissie, vice-voorzitter der K. F. Centrale te Amsterdam, de heeren Smit- huyzen en Nelissen van Eidophon, Jan Hin. de heer Tepe, voorzitter K. S. A. Leiden, dr. Hoe ben, secretaris van de katholieke pers-interna tionale, de E. H. Rector Brink, den Haag. Vooreerst werd door prof. Fransen, alg. voorzitter het woord verleend aan den heer A. v. Domburg, den bekenden katholieken film criticus uit Nederland. Spreker behandelde het onderwerp „Filmleugen". Zijn cordaat en krachtig woord, had gemakkelijk werk met het aftakelen van wat hij terecht de „levensleu gen" in de film noemde. Hij wees op die on zinnige operettes en fantasieën, waar het le ven bewust verdraaid wordt, waar de gewone mensch wordt verzadigd met het aanschouwen van een schijnwereld van rijke nietsnutters, die hoogstens kunnen glimlachen en liedjes zngen, bij wien „ondeugd" gewoonlijk „deugd" heet en omgekeerd Spreker zegt dat de ka tholieken alles in het werk moeten stellen om aan die levensleugen in de film die het ge zonde volksleven aantast een einde te stellen. Hij geeft ook enkele interessante beschouwin gen ten beste over de actie die in Nederland gevoerd werd en nog zal gevoerd worden o.a. de stichting van het katholieke filmfront. Na deze spreekbeurt ontspon zich een klein debat waaraan talrijke aanwezigen deelnamen. Daarna sprak de heer Rich. Muckermann, leider der katholieke persactie in Duitschland over „Film en Pers". „Er zijn twee wegen in de filmbeweging. Eerste weg: filmproduktie (rechtstreeksch middel); tweede weg: (on rechtstreeks) de filmpers. De pers heert als plicht: 1. de algemeene opvoeding van het publiek; 2. de kritiek: leiding van het publiek en indirect van de produktie. Kritiek moet vooral op levensbeschouwing berusten, doch moet technisch ook verstandig zijn zelfs schep pend; 3. de advertenties bewaken en deze voor slechte films weigeren; niet denken „de kritie ken die wij schrijven zijn een tegenvergif en een vergoeding". De film moet in de pers een bondgenoot zien, d;e haar ten andere hielp groot worden. Doch zij moet dan ook met haar gegronde opmerkin gen rekening gehouden. Als practisch besluit wijst de heer Muckermann op de noodzakelijk heid van een katholiek persbulletin dat de katholieke kritici moet helpen en groepeeren om ze aldus tot een macht samen te brengen. Dit persbulletin bestaat in Duitschland en be wijst er groote diensten. Ook hier te lande zal er weldra een verschijnen door de zorgen van de Kath. Filmactie (een in 't Nederlandsch en een in 't Fransch). Zoo komt het katholicisme, met de hulp van den Heer, weldra .ot grooten invloed zoowel op filmproduktie als op film- clientèle. Aan de besprekingen namen deel o.a. de heer W. Rombauts (filmkriticus bij de redaktie van „De Standaard") ;de heer van den Broek (Ne derland) die er op wees, dat er slechts weinige journalisten zijn, die goede filmcritici zijn. Hij vraagt een opvoedenden cursus voor journa listen en de heer Tepe, voorzitter van de Ka tholieke Filmcentrale in Nederland, die uiteen zet, dat de Nederlandsche wetgever niet alleen een officieel keuringsinstituut heeft i, gesteld, maar dat hij zelfs aan de katholieken het recht op nakeuring heeft toegekend. De directeur der „Eidophon", de heer Smit- huyzen gaf tenslotte een overzicht van het werk dezer maatschappij. Na de sluiting dezer morgenzitting verga derde pater Morlion met de journalisten om nogmaals een beroep te doen op aller samen werking en medewerking tot het bekomen van een goed scenario. In den namiddag had een huishoudelijke ver gadering der Film Centrale plaats terwijl in de groote zaal Nederlandsche stille en geluids films werden afgedraaid van Manus Francken, Otto van Neijenhoff, G. Aalfs, Dick Laan, Jan Hin en de Japansche film „Nipon". Des avonds werd een groote feest-zitting ge houden. Vertoond werden enkele kleine avant- garde films. „Yzerbedevaart" van de Keucke leire en „Nooit meer oorlog" van Vermeulen. Prof. dr. Fransen sprak over „Nederlandsche cultuur en film". Verder werden nog gedraaid twee Neder landsche geluidsfilms„De Trekschuit" door Otto van Neyenhoff en „De Steeg" van Jan Koelinga, alsmede „Das Meer .Ruft" de groote spreekfilm der Nederlandsche Katholieke Mij. „Eidophon". De E. H. Cartuyvels deelde hierop de be sluiten van het Congres mede. Zij luiden als volgt I. Strijd, lo. In de onmogelijkheid waar in we zijn al het verkeerde recht te zetten of te verbeteren, komt het er bijzonder op aan in 't Vlaamsche land den weg te versperren aan de ergere vaudevilleproductie en ook aan som mige "andere films, die bijzonder immoreel of storend zijn. De lijst van al die films zal door de zorgen van het Middenbestuur worden op gemaakt en bijgehouden, en regelmatig aan de afdeelingen en propagandisten worden me degedeeld. 2o. Die strijd moet positief worden gevoerd. Daarom a. zullen de plaatselijke liga's aanleuning zoeken bij de katholieke, sociale en cultureele organisaties, en bijzonder bij Zedenadel, om samen bij de kinobestuurders en de overheden te protesteeren tegen de opvoering van wer ken, die in hooge mate kwetsend zijn voor de zielen en de meening van de meerderheid der bevolking. b. zal door persoonlijke betrekking geageerd worden bij de kinobestuurders om ze te bewe gen deze films door andere te vervangen: het Middenbestuur is daarom altijd gereed de pro- grammatielijsten voor zedelijk toezicht te on derzoeken. c. zal bijzonder worden aangedrongen bij de katholieken, die in kinomaatschappijen of -uitbatingen invloed hebben, opdat ze den ge wetensplicht zouden begrijpen alles aan te wen den om de programmatie te verbeteren. 3o. Er wordt ook een bijzonder beroep ge daan opdat die strijd ordelijk en tuchtvol zou worden gevoerd. Al de gevallen, waar het tot een stelselmatige weigering zou komen of tot gevaar van botsing, zullen aan het Middenbe stuur worden medegedeeld, wiens beslissin gen stipt zullen worden ingevolgd. II. Opbouw. Meer nog dan op strijd dient de volle aandacht te worden gevestigd op den opbouw. Dus: lo. De stichting en verdere inrichting der plaatselijke liga's zal worden voortgezet in de steden en dorpen van het Vlaamsche land. Hier wordt op gewezen dat geen liga mag ontstaan zonder voorafgaandelijke goedkeuring der plaatselijke geestelijkheid. 2o. Er wordt een beroep gedaan op de plaat selijke of gewestelijke pers, opdat ze filmlei ding zou verstrekken. De inlichtingen en technische gegevens worden dan bezorgd door het Docip-persbureau. 3o. De plaatselijke afdeelingen en de pro pagandisten zullen het mogelijke doen om de katholieke zalen te doen aansluiten bij de Ka tholieke Filmcentrale, „die de goedkeuring weg droeg en herhaaldelijk aanmoediging ontving van het Episcopaat". Desaangaar.de wordt aan het wachtwoord van tucht herinnerd, op het congres te Brussel (20 Juli 1932), gegeven door Z. Em. Kardinaal Van Roey. 4o. Om de filmvorming van het publiek te verzekeren, zullen positief-opvoedende filmver- tooningen gegeven worden, door de afdeeling alleen of in aansluiting met andere bonden, en dit aan de hand der lijsten „Betere wendin gen in de filmbeweging", aan te vragen bij het Middenbestuur. 5o. Nevens de propaganda voor het aanwer ven van een groot aantal leden, zullen ook gif ten en grootere bijdragen worden bijeenge bracht, om volledigen uitbouw der Katholieke Filmactie mogelijk te maken. 6o. Eindelijk moet volle aandacht worden verleend aan het vraagstuk der eigen produc tie, het einddoel van alle filmactieDaarom wordt beroep gedaan op deelname aan den scenarioprijskamp door al wie eenig filmta lent heeft, en op de vorming van het noodige kapitaal ter uitvoering. Ridder van het Legioen van Eer. Naar wij vernemen, is dr. B. H. J. Weeren- beck, lector aan de R. K. Universiteit te Nij megen, benoemd tot ridder van het Legioen van Eer door de Fransche regeering, als bewijs van dank voor het vele, dat hij gedaan heeft voor de Fransche taal en cultuur in Nederland. Bewondering voor de schoenen". „houten Een gezelschap Amerikanen, dat met een tweetal touringcars een tochtje door het West- land maakte liet in de dorpsstraat van 's-Gra- venzande den chauffeur plotseling stoppen. De man zoo vertelt de „Tel." begreep niet wat er aan de hand was er was in de stille, verlaten straat niets bijzonders te zien. De toeristen klauterden druk pratend en lachend uit hun wagens en stormden op een kleinen koopman uit Monster af, die met zijn transportdriewieler aan de overzijde van den weg stond. Klompen Op den driewieler lag netjes uit gestald een groot aantal paren klompen. Groote klompen voor zwaargebouwde mannen, klei nere voor vrouwenvoeten en heele kleintjes voor de jeugd. Er waren klompen van wit hout maar er waren er ook met een biesje of ge kleurd door een vernisje. Vol bewondering bekeken en betastten de Californiërs de kunstig gesneden „houten schoenen" en zij raakten er niet over uitge praat, hoe het mogelijk was, op die dingen te loopen zonder den hals te breken. Even later zagen de verbaasde 's-Gravenzan- ders een reus van een Amerikaan over de straat hobbelen. Aan den linkervoet had hij zijn patent-lederen schoen aan den rechter hing een fonkelnieuwe Hollandsche klomp. De vreemdeling straalde van blijdschap en maakte op schoen en klomp de zotste capriolen, tot groot vermaak van de omstanders. De Monstersche koopman was in een oogen- blik tijds uitverkocht: er bleef geen klomp in zijn wagen. En toen de Amerikanen elk met een paar klompen weer in de autobus stapten, lachte hij tevreden, en zei: „Beste zaken ge- daon. Daar za'k eers es 'n pruimpie op neme!" Kanaal door Walcheren besmet. Te Middelburg is een geval van de ziekte van Weil geconstateerd bij een persoon, die in het kanaal door Walcheren heeft zwommen. De burgemeester heeft daarin aanleiding ge vonden tot een publicatie, waarin hij verklaart, dat 't kanaalwater besmet is en dat ondanks de maatregelen, die hiertegen worden genomen voor iederen kanaalzwemmer de mogelijkheid van besmettng blijft bestaan. Proefneming met nieuw soort houder. Op de kantoren der posterijen te Amster dam, Alkmaar, Arnhem, Assen, Dordrecht, 's-Gravenhage, -Groningen, Haarlem, 's-Her- togenbosch, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Middelburg, Rotterdam, Utrecht en Zwolle, zullen met ingang van 24 Juli a.s. tot een be perkt aantal houders voor rijwielbelasting- merken, vergezeld van gebruiksaanwijzingen, verkrijgbaar worden gesteld tegen den prijs van 15 cent per stuk. Het betreft hier een proefneming met een nieuw soort houder, waarvan wordt verwacht, dat diefstal van rijwielmerken er door zal kunnen worden voorkomen. Omtrent de wijze, waarop deze houders, in dien de proef slaagt, voor het vervolg en dan in grooter "getale verkrijgbaar zullen worden gesteld, ls nog niets beslist. De vraag of de distributie in het vervolg mede zal kunnen geschieden door tusschen- komst van den particulieren rijwielhandel zal in overweging worden genomen, zoodra de resultaten der 'proefneming voldoende zullen vaststaan. Vijf opvarenden gered. Gisteren is op de Waal bij Nijmegen het jacht van den heer James uit Amsterdam op een krib gestooten en gezonken. De vijf opvarenden, die te water geraakten en blijkbaar onvoldoende kqnden zwemmen, riepen luidkeels om hulp. Dit werd gehoord door schipper van S., die onmiddellijk met een boot te hulp kwam en er in slaagde de drenkelingen, die niet gewond waren, te redden. De boot is later gelicht en wordt na^r Amsterdam gesleept. BLIKSEM INGESLAGEN. Gisterenmiddag^ is tijdens een kort doch he vig onweer, datzich boven Amersfoort ont lastte, de bliksem ingeslagen in de schuur van den melkhandelaar Kreitkamp aan den Bis- schopsweg aldaar. De schuur brandde totaal af. Met twee stralen op de waterleiding heeft de brandweer den brand kunnen localiseerer.. Eenige varkens heeft men tijdig in veiligheid kunnen brengen. Verzekering dekt de schade. „St. Bavo" bevat de volgende Bisschoppelijke bepalingen over het mannelijk jeugdwerk in het bisdom Haarlem 1. Het jeugdwerk van jongens tot 17 in het Bisdom Haarlem vormt, zoowel Diocesaan, als parochieel een eenheid, onder Onze leiding, volgens de volgende bepalingen. 2. Voor de diocesane leiding wordt door Ons aangewezen een priester met den titel van Diocesaan Directeur. 3. De verschillende takken van jeugdwerk (Juvenaat, Verkenners, St. Franc. Liefdewerk, Sport) zijn onderdeden van het geheele; ééne mannelijke jeugdwerk. Uit de besturen dezer vereenigingen wordt een Diocesaan Bestuur van het geheele mannelijke jeugdwerk gevormd, onder leiding van den Diocesanen Directeur. Voor de onderdeden, kan wat de techniek be treft, eigen diocesane leiding worden aange steld, of erkend. 4. Parochieel vormen de leiders, die met de algemeene vorming van de jongens worden belast, een parochieele bestuursraad; hieruit en hiex-door wordt een parochieel bestuur ge kozen. Aan het hoofd van het parochieel man nelijk jeugdwerk staat een priester, met den titel van Directeur, door Ons, op voordracht van den Diocesaan Directeur te benoemen. Deze priester wijst, met machtiging van den Dioce saan Directeur, en in overleg met het parochieel bestuur de leiders voor de verschillende takken van jeugdwerk aan. De leiders, die met de al gemeene vorming van de jongens worden be last (leiders der groepen en der verkenners) volgen allen een cursus in algemeen jeugdwerk. De noodige bekwaamheid voor het onderdeel, waarvoor zij zijn aangewezen, ontvangen zij door middel van speciale cursussen, door de diocesane leiding ei-kend; het is echter moge lijk, dat door de diocesane leiding zqnder alge meene, of speciale cursussen bevoegdheid om leiding te geven, wordt geschonken. Het is aan te bevelen, dat ook leiders, die een onderdeel van het jeugdwerk verzorgen (vrije clubs enz.) een algemeenen cursus vol gen. 5. De jongens, die aangesloten zijn bij de verschillende takken van jeugdwerk hebben hun bijeenkomsten, door de leiders van dien bepaalden tak, waarbij zij zijn aangesloten, on der verantwoordelijkheid aan den parochieelen Directeur, geleid. Alle leden van het parochieele jeugdwerk echter nemen deel aan gemeenschappelijke bij eenkomsten, acties (parochiefeesten, geestelijke oefeningen, demonstraties enz). Zij zijn lid van de godsdienstige vereeniging in hun parochie. Naam- De geheele mannelijke jeugd van het^ Dio cees, georganiseerd volgens deze bepalingen, draagt den naam van Diocesane K(atholieke- Jfongens- CCentrale). De" parochieele mannelijke jeugd voert den naam van Parochieele K. J. C. De verschillende parochieele K. J. C.'s, ver- eenigd in een district (dekanaat, of meerdere dekanaten) worden genoemd: Districts K. J. C. Bestuur. Parochie: Uit den parochieelen bestuursraad wordt het bestuur gevormd onder leiding van den Directeur in dien zin, dat iedere tak van jeugdwerk in de parochie werkzaam, in dat bestuur vertegenwoordigd is. De jeugdleiders hebben de leiding te aanvaarden van dat be stuur. De algemeene vergaderingen van alle jeugdleiders dragen een inlichtend en voorlich tend karakter. Het bestuur van de parochieele K. J. C. is onderworpen aan de leiding van de Districts- K. J. C. en van de Diocesane K. J. C. District: De Parochieele Directeuren met een bestuurslid van de parochieele Central en vor men een Districtsbestuursraad. Als bestuur wordt aangesteld een vertegenwoordiger uit iederen tak van jeugdwerk, die in dat district werkzaam is. Als voorzitter treedt op een pries ter, door Ons, op voordracht van den Diocesa nen Directeur, te benoemen. Het districtsbe- stuur is onderworpen aan de leiding van de Diocesane K. J. C. Diocees. Uit de Diocesane besturen van de verschillende takken van jeugdwerk wordt een bestuur gevormd van de geheele mannelijke jeugdbeweging in het Diocees. Voorzitter is de Diocesaan Directeur. De districtsvoorzitters en een bestuurslid van ieder district vormen een Diocesanen bestuursraad. Voorschriften over onderdeden. Het Juvenaat volgt de door het Centraal Comité van Jongenspatronaten voorgeschreven methode van werken, eventueel nader uitge werkt en vervolmaakt, met inachtneming van deze bepalingen. Onder de leiding van het Juvenaat werken de z.g. vrije clubs, die geen eigen Diocesaan verband hebben. De R. K. Verkenners volgen de door het Doorl. Episcopaat goedgekeurde spelregels met inachtneming van deze bepalingen De R. K. Sportbeweging moet er voor zorg dragen, dat de Juniorleden lid zijn van de algemeene jeugdbeweging. De juniorleiders van de diverse sportorganisaties moeten aangesloten zijn bij een parochieele Jongenscentrale. Zij moeten, alvorens leiding te kunnen geven, een cursus volgen in algemeen jeugdwerk, te geven door het Diocesaan bestuur. De godsdienstige en cultureele belangen van de jongens worden behartigd door de Jongenscentrale. Clubs als onderafdeelingen van ontwikkeling en vermaak mag de sportvereeniging niet oprichten. Even- tueele clubavonden van junioren mag de sport vereeniging alleen houden onder leiding van het bestuur der Jongenscentrale. De maatschappelijke vorming. De Kath. man nelijke jeugdbeweging steunt de maatschappe lijke vorming, voor zoover die gegeven wordt op onderwijsinrichtingen (handels- en vak scholen). Door den Diocesanen Directeur zal nader worden vastgesteld, op welke wijze con tact tusschen de jeugdbeweging en de onder wijsinrichtingen moet worden gelegd. De Dioc. Directeur zal een nadere uitwerking geven van deze bepalingen. Het is Onze uit drukkelijke wensch, dat men zich aan deze nadere uitwerking zal houden. t JOANNES. Bisschop van Haarlem. Nauwer contact door centrale leiding. Toen verleden jaar de weleerw. heer Jac Mol uit Amsterdam werd benoemd tot directeur van het werk voor de R. K. mannelijke jeugd in het bisdom Haarlem en wij naar aanleiding hiervan hem eenige vragen stelden, kon de nieuw-benoemde uiteraard weinig zeggen, om dat het werk een rustige en diepgaande be studeering vroeg. Nu wij eenige maanden verder zi.in, hebben directéur Mol, die inmiddels Hagenaar Naar wij vernemen, zal de zeereerw. pater B. H. Molkenboer O.P., lector aan de faculteit der letteren en wijsbegeerte van de R. K. Uni versiteit te Nijmegen, worden benoemd tot buitengewoon hoogleeraar. in tegenstelling met vroeger, toen een patro naatsdirecteur zijn eigen gang kon gaan, zon der dat er een sanctie bestond, wanneer hij de in hooger instantie genomen besluiten niet uit voerde, komt nu het leidend gezag bij den diocesaan directeur, die bijgestaan wordt door dezer dagen in te stellen bestuursraad, waarin Juvenaat, sport, St. Franciscus Liefde werk en Verkenners zullen vertegenwoorligd zijn. Dit algemeen bestuur zal met hand having van de techniek der onderdeelen de algemeene zaken, de gemeenschappelijke acties en de doorvoering der Bisschoppelijke bepalin gen voorschrijven. In de districten en de parochies worden soortgelijke raden opgericht voor het districts- resp. parochiewerk, waarbij ook weer de geestelijke leiding van de manne lijke jeugd in handen van één priester komt. Onder de centrale leiding werkend, behoudt elk der vier categoideën intusschen haar zelf standigheid. Zooals voorheen blijft de leek een zeer be langrijke plaats in het mannelijke jeugdwerk innemen. De jeugdleiders ontvangen hun be voegdheid van de centrale leiding, die hen allen een algemeenen jeugdleiderscursus laat volgen. Na dezen algemeenen cursus wordt uitgemaakt voor welken tak van organisatie zij het meest geschikt zijn, waarna zij dan, de speciale opleiding, voor hun eigen tak van jeugdvorm ontvangen. In dezelfde lijn zal van de bestaande jeugd leiders het meeste nut worden getrokken. Hoewel in sommige gevallen een jongen best thuis gelaten kan worden, is het over het alge meen een noodzakelijk ding, dat een jongen lid is van de jeugdorganisatie, vooral met het oog op de vele gevaren om hem heen. In de katho lieke jeugdorganisatie kan bekeken worden, welke vorm voor hem het beste is. Nu heeft, aan den anderen kant, het verschijnsel zich voorgedaan, dat de jongens,behalve den ecnen verplichten keer in de week, zoo vaak hun vereeniging bezochten, dat er van uithuizigheid gesproken kon worden. Het voornemen bestaat dan ook voor de jongens de deelneming aan de clubs afhankelijk te stellen van de toestemming dey ouders. Ten behoeve van dit werk voor de R. K. mannelijke jeugd in het bisdom Haarlem is aan de Laan Copes van Cattenburch 127 te s-Gravenhage een kapitaal huis aangekocht, dat het administratieve centrum zal zijn. Direc teur Mol heeft hier zijn woning met 1 Juli betrokken. Het huis wordt tevens ingericht tot cursushuis, met name voor den hoofdcursus, terwijl er ook jeugdleiders-retraiten zullen kun nen plaats hebben. Er wordt een kapel inge richt. Is deze heele inrichting gereed, dan zal de Bisschop van Haarlem, Mgr. Aengenent, het Centraal Huis voor de R. K. mannelijke jeugd plechtig komen inwijden. BRANDSTICHTING? Onder verdenking van brandstichting, j.I. Woensdag in haar woning gepleegd, is gisteren mej. S. te Didam gearresteerd en gevankelijk naar Arnhem overgebracht. wij geworden, opgezocht om hem te vragen naar de ontwikkeling der dingen. Het diocees aldus directeur Mol telt vier groote organisaties voor de mannelijke jeugd, te weten het Juvenaat (d. z. de patro naten), de sportbeweging, de St. Franciscus Liefdewerken en de Katholieke Verkenners. Tusschen deze vier lichamen liet het contact te wenschen over, men leefde veelal naast elkaar in plaats van met elkaar. Ten einde een stevig contact te vestigen is het directeurschap ingesteld en is ook het leggen der geestelijke leiding van deze vier organisaties in handen van den directeur wenschelijk gebleken. Er heeft geen administratieve omzetting plaats, noch slaat men een andere richting op een der onderdeelen der organisaties in. Doch De Hongaarsche minister-president Gömbös en zijn zoon, bij de uit vaart van mevrouw Gömbös. De „Pelikaan" is Vrijdag op de thuisreis van Rangoon vertrokken en te Calcutta geland. De „Snip" is Vrijdag op de uitreis uit Boeda pest vertrokken en te Cairo geland. Blijkens te 's-Gravenhage ontvangen bericht is de toestand van oud-minister mr. H. van der Vegte langzaam vooruitgaande. E. H. PIEPERS f In den ouderdom van 66 jaar is te Blaricum overleden wethouder E. H. Piepers. De over ledene was een vooraanstaand persoon in Bla ricum en werd in 1914 tot lid van den gemeente raad gekozen als afgevaardigde der R.K. Staats partij. KARDINAAL YAN rossum-museum TE WITTEM. In het klooster der eerw. paters Redempto risten te Wittem, waar het stoffelijk overschot rust van wijlen Z. Em. Kardinaal van Rossum zal eerlang een Kardinaal van Rossum-museum geopend worden. Met zorgzame pieteit wordt alles bijeengebracht wat aan Z. Em. herinnert. De groote zoogenaamde, Kardinaal van Ros sum spreekkamer wordt tot dit doeleinde in gericht. Blijkens mededeeling van de Duitsche Post administratie zullen de aangekondigde tochten van het luchtschip Graf Zeppelin op 22 Juli naar Spanje en op 24 Augustus naar Zwitser land niet worden uitgevoerd- De voor deze vluchten reeds ter post bezorgde correspondentie zal aan de afzenders worden teruggezonden en het port en recht zullen wor den terugbetaald. Behalve de reeds aangekon digde tochten naar Zuid-Amerika zal de Graf Zeppelin nog een vlucht uitvoeren, waarvoor het vertrek op 19 Augustus van Friedrichshafen gesteld is. Voortaan kan met de tochten naar Zuid-Ame rika geen correspondentie worden verzonden, welke alleen over het traject Friedrichshafen— Barcelona moet worden vervoerd. BRIEVENMALEN VOOR Hr. Ms. VAN NES- De correspondentie voor opvarenden van Hr. Ms.torpedobootjager van Nes, welke 14 Aug. van Curacao naar den Helder vertrekt, zal nog tot en met 25 Juli a.s. uit Nederland naar Cu racao verzonden worden. De volgende brieven maal wordt verzonden naar Trinidad op 11 Aug. met het m.s. Columbia van de Kon. Ned. Stoom boot Mij. De verzending na 11 Augustus zal nader worden bekend gemaakt. Transport uitgesteld. Gisterenavond om 8 uur zou het transport plaats vinden van de Merwedebrug, doch een en ander moest worden uitgesteld tot heden nacht 4 uur, op welk tijdstip met het transport een aanvang zou worden gemaakt. Nader meldt men ons nog: De aanvang van het transport van de Mer wedebrug, die, na het tusschen de verantwoor delijke autoriteiten gehouden overleg, in ver band met de weersomstandigheden, die zich minder gunstig lieten aanzien, was uitgesteld tot vannacht vier uur, is later op den avond weer naar een verder tijdstip verschoven. Het vertrek van de brugconstructie werd daarbij onder voorbehoud vastgesteld op hedenmorgen 7 uur. HET ONTWERP TEGEN LINTBEBOUWING. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. brengen in her een adres gewend tot de Tweede Kamer der Sta ten Generaal, waarin zij verzoeken het ontwerp „Wet tegen de lintbebouwing" te willen aan nemen, echter zoodanig geamendeerd, dat de afstanden van 5 meter en 30 meter genoemd in de artikelen 5 en 6 worden vergroot tot respec tievelijk 10, desnoods 8 en 35 meter. NACHTVEERDIENST OP HET VEER MOER DIJK—WILLEMSDORP. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. brengen in her innering, dat op het veer MoerdijkWillems dorp sedert 1 Juli j.I. een geregelde nachtelijke veerdienst wordt onderhouden. De vertrekuren zijn vastgesteld van Moerdijk 0.30, 1.30, 2.30, 3.30, 4.30, en 5-30 uur en van Willemsdorp een kwar tier later. De weggebruikers hebben er nu zelf het grootste belang bij, dat deze proef met een geregelden nachtdienst, welke van 1 Juli tot ultimo December van dit jaar wordt onderhou den, zal slagen, zoodat de A.N.W.B. en de K.N. A.C. hen opwekken van dezen dienst zooveel mogelijk gebruik te maken en er de meest mo gelijke bekendheid aan te geven. OPRITTEN VAN DE BRUG BIJ KEIZERSVEER. Op een desbetreffend verzoek van den A.N. W.B. en de K-N.A.C. heeft de betrokken Hoofd ingenieur-Directeur van den Rijkswaterstaat medegedeeld, dat langs de opritten van de brug bij Keizersveer bermplanken zullen worden aangebracht ter markeering van de zijkanten van den weg. Blijkens het overzicht der opbrengsten va» het Staatsbedrijf der P.T.T. bedroeg de op brengst der posterijen over de maand Juni ƒ2.990.966, hetgeen ƒ41.669 meer is dan in Juni 1932, doch nog ƒ91.334 beneden de begrooting blijft. Over het eerste halfjaar 1933 bedraagt de opbrengst der posterijen ƒ17.365.748, hetgeett ƒ880.193 minder is dan in 1932 en ƒ870.352 be neden de begrooting" blij ft. Wat de telegrafie betreft, bedraagt de ofv brengst in Juni 399.735 of 33.336 meer dan ib Juni 1932 en ƒ66.925 meer dan de begrooting. Over het eerste halfjaar 1933 bracht de tele grafie ƒ2.163.450 op; dit is ƒ116.646 minder dan in 1932 en 55.290 meer dan begroot werd. Voor de telefonie zijn de cijfers: Juni 1933 opbrengst ƒ2.064.498, d.i. ƒ133.075 meer dan Juni 1932 en ƒ60.998 boven de begrooting. Het eerste half jaar 1933: opbrengst 11.920.825, d.i. 202.416 meer dan in 1932 en 130.325 boven de begrooting. Postchèque- en girodienst-opbrengst Junt 1933 817.184 of 70.766 meer dan Juni 1932 en ƒ39.584 boven de begrooting. Opbrengst eerste half jaar 1933 3.233.992 of ƒ240.142 meer dan in 1932 en ƒ260.792 meer dan de begrooting. Het geheele Staatsbedrijf bracht op in Juni 1933 ƒ6.272.433, hetgeen ƒ273.846 meer is dan in Juni 1932 en ƒ76.173 boven de begrooting uitkomt. Voor het eerste half jaar 1933 zijn de cijfers: opbrengst ƒ35.184.015, hetgeen ƒ554.281 minder is dan in 1932 en ƒ423.945 lager is dan de begrooting. Wijzigingen in het dagelijksch bestuur. In de vacatures in het dagelijksch bestuur van de Ver. van Ned. gemeenten ontstaan dcor het uittreden van de heeren mr. dr. W. G. A. v. Sonsbeeck en C. F. Klaar, resp. burgemees ter van Breda en secretaris van Enschede, zijn door het bestuur benoemd de heereft A. Ver dijk en C. A. van Woelderen, resp. burgemees ter der gemeente Eindhoven en Vlissingen. DOODELIJK ONGELUK. In de Krimsche venen is Donderdag de arbei der Deuzeman bij zijn werkzaamheden aan een persturfmachine met zijn been bekneld geraakt tusschen de messen. De ongelukkige werd ern stig gewond naar het ziekenhuis te Hoogeveen overgebracht, waar hij in den loop van de avond aan de bekomen verwondingen is over leden. BERKEL, 21 Juli. (Coöp. Groenten- Bloemen veiling1 Vereeniging Berkel Rodenrijs G. A.> Dlv! soorten rofen 0.80-1.50 per 100, babyrozen 1225 ct per bos, gladiolenjacoba van beieren 22—28 ct, perle briilant lfr—20 ct, mount everest 1520 ct, l'immaculee 12—17 ct, brillant 8—:16 ct orange queen 10—14 ct, kap. fnat 10—14 ct, fla ming sword 10—13 ct, souvenir 8—11 ct, amerika venus 6-12 ct, mar. toch 5-10 ct, halley 6—7 ct, rubin 5—6 ct per dozijn, dahlias: roem van aalsmeer 2.80—3, jersey beauty 1.40—o. soidene sonne J L80-3, eereprö» pape 0.00—1.40 per 100, diversen: zinia 13—31 ct, asp. umosus 13-22 ct. violieren 11—1 ct, lath)TUs1— ct per bos, tijgerlelie 1-402.10 per 100 tak, gloxinia 22—44 ct, cyclamen 32—35 ct, campanula Hij werkte, als hij bewoners uit zag gaan. Eenige maanden geleden werden de buiten wijken van Haarlem en omgeving voortdurend onveilig gemaakt door een heerschap, dat in den avond, bij afwezigheid van de bewoners, woningen binnendrong en daar huishoudgeld, kaartpotten en ander klein geld meenam. De man zag zelfs kans om op één avond verschil lende adressen te bezoeken, aldus de „N. Haarl. Crt.". 's Middags observeerde de dief zijn terrein, zag hij menschen uit een woning gaan en bleef er niemand thuis, dan maakte hij met een val- schen sleutel de deur open of drukte een span jolet omlaag, na verbreking van een ruitje. De dief werd moediger en hij besloot op een avond in te breken bij den inspecteur van po litie, die met zijn opsporing belast was. De inspecteur was niet thuis, maar zijn vrouw lag boven ziek te bed, waardoor de ongenoode gast ijlings de vlucht moest nemen. Den volgenden dag werd hij gearresteerd. Het bleek te zijn de 39-jarige timmerman D. v. L., te Haarlem. Gisteren stond hij voor de Haarlemsclie recht bank terecht. Hem waren slechts drie inbraken ten laste gelegd, n.l. bij een ambtenaar aan de Engelszstraat, een horlogemaker aan het Mar- nixplein en een smid aan de Oost-Indiëstraat. Hij stal daar resp. 50, 163 en 58,50. Verd. bekende. Hij verklaarde het geld op gemaakt te hebben. Hij opereerde in ongeveer alle arrondissementen van Nederland en heeft reeds tien veroordeelingen wegens diefstal achter den rug. Uit een ingewonnen rapport bleek, dat verd. een psychopaath genoemd moet worden. De Officier van Justitie wees er op, dat verd jn 1931 voorwaardelijk in vrijheid werd ge steld, na vijf jaar gevangenisstraf - ondergaan te hebben. Verd. zal nu nog twee jaar moeten zitten voor zijn oude zonde. In verband daarmede eischte de Officier één jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr.. H. O. Drilsma wees op zijn onmacht in deze zaak in verband met de nieuwe psychopathenwet. Uitspraak 31 Juli. 16—34 ct, caeteeën 1531 ct, malacoides 5—6 ct per pot, auratumlelie 2.76-4.10 per 100 kelk. LOOSDUINEN, 21 Juli. (Loosd. Groentenvei- ling) Bloemkool le srt 3.40—6.80, 2e srt 1-50— -■ ksiltomkommers le srt 6' 2e srtj o, 3e srt 70 ct, rijen komkommers le srt 4.40—j.80. 2e srt f-_° —3.20, gele komkommers 3.500.48, witte kom kommers 3.20-3.70 per 100 stuks meloenen 15-50 ct per stuk, aardappelen 1.20-—1.70, erwten 12 —IS, stamprinsesseboonen 15—24, snUkoonen 14 —17, boonenstek 8—U per 100 kg., aalbessep —11 per 100 pond. tomaten A 4—4.70, B 3.60 —4.50, C f 3.30-4.30. CC 1.50—2.30, bonken 2.C0 —3 per 50 kg., groote boopen 1.70—-.60 per 110 kg., postelein 12-30 ct peï 6 kg., spinazie 8-23 ct per 4 ltg., druiven le srt 3444 ct per kg-, salade le srt 2.20-3.80 per 100 krop, peen le srt 1.20—3.20, prei ƒ1, selderij ƒ1.70, pieterselie 30— 70 ct, kroten ƒ1.10 per 100 bos, andijvie ƒ0.50—2 20 per 100 struik, komkommerstek 10—45 ct, stoofsla 30—35 ct, zuring 12—15 ct per kist. LOOSDUINEN, 21 Juli. (Coöp. Groentenveilmg) Bloemkool le srt 2320-10.90, 2e srt 1.50—2.60, kaskomkommers le srt 4.50, 2e srt 3.o9, rijen komkommers le srt 3.90—6.60, 2e srt 1.90—4.10, gele komkommers le srt 3.70—5.50, 2e srt 2.-0 —3.50, witte komkommers le srt 3.40—4, 2e srt 1.40—2.10, perziken le srt 6.70—20, 2e srt 4.10 —14, 3e srt ƒ2.90—10.80 per 100 stuks, meloenen le srt 18—34 ct, 2e srt 12-16 ct per stuk. roode kool 5 20, erwten 10^19. stokprinsesseboonen Aan het Conservatorium der R. K. Leergan gen te Tilburg, afdeeling profane muziek, slaag den voor piano L.O. le gedeelte mej. A. M. L. Beesems, Breda; mej. J. Fieyra, 's-Hertogen- bosch; de heer J. Frijters, Breda en Sr. Reinilda (A. J. M. Scheerder), Boxtel; voor piano L.O. 2e gedeelte: mère Aloysia (N. C. Thijssen), Vught (Regina Coeli); mej. M. K. Giesen, Roer mond; mej. E. M. A. L. Loyens en mej. T. de Visscher, beiden Tilburg Jjn mej. J. E. Weijer- mans, Nijmegen; voor viool L.O. 2e gedeelte de heeren G. Th. de Bakker, Eindhoven en Th. F. E. van Overveld, Roosendaal. Op verzoek van mr. E. Vogels heeft het ge rechtshof voorloopig op vrije voeten gesteld den ambtenaar van de P- T. T., die in het begin van deze maand te Amsterdam werd gearres teerd in verband met de bij het P. T. T. bedrijf ontdekte knoeierijen. Deze beschikking van het Hof geschiedde in hooger beroep, nadat de rechtbank het verzoek tct invrijheidstelling had afgewezen. In de bocht van den nieuwen weg te Poel dijk is de 70-jarige heer Sch. uit Den Haag door een locomotief van de W. S. M. gegrepen en gedood. De heer C. had per fiets, een uitstapje ge maakt door het Westland en was op weg naar huis. Hij passeerde de scherpe bocht aan de rechterzijde van den weg doch stak niet dadelijk de tramrails over, die daar ter plaatse vlak voor een café liggen. Voor den ingang van dit café wilde de heer S. de rails over steken, waarschijnlijk heeft hij eerst op het laatste moment bemerkt, dat uit de richting Monster een locomotief van de W. S. M. in kalme vaart de kruising passeerde. Bij het oversteken, dat op een paar meter afstand voor de locomotief geschiedde, kwam het stuur van de fiets van den heer S. in aanraking met dat van een metgezel waardoor de heer S. kwam te vallen. De machinist remde uit alle macht, doch kon op zulk een korten afstand de zware machine niet tijdig tot stilstand brengen, zoodat de heer S. de wielen van de locomotief over lichaam kreeg. Hij was op slag dood. het SLACHTOFFER VAN DE WARMTE. Gisterenmiddag is in de Eemnesservaart bij het baden verdronken de 35-jarige landbou wersknecht M. v. d. Veer, woonachtig te Nij kerk. Zijn lijk is later door zwemmers op gehaald. 100 kg., tomaten A 3.605.50, B 3.50—5.10, G f 2 60—3 90, CC 1.10—1.60, bonken 2.50—3.90 per 50 kg., postelein 12-20 ct per 6 kg., spinazie 8—27 ct per 4 kg., druiven le srt 44—50 ct per kg salade le srt 2.60-2.80 per 100 krop, peen le srt f 4.90—5 60, prei 1.40, rabarber 1.60—J 50, Pieter selie 1.10 per 100 bos, andijvie 0.70—2.50 per 1CROTTERDAM, 21 Juli. (Coöp. Tuinbouwveiling Rotterdam en omstreken, G.A.) De prezen wa ren Holl. platg. komkommers le srt. 5.20-8.-0. 2e srt! 3 50-5.80, sla (Meikoning) 1.10-5.1O. sninazie 2—4.19, bloemkool 3—8.40, peen 3.10 -7 10, tomaten A 4.50-5.70, B 5-6.20, C 4.50, CC 12, postelein 23.40. Aanvoer 25.407 pond. HANSWEERT, 21 Juli. Gepasseerd vóór 4 bur en bestemd voor ROTTERDA/I: st. Telegraaf 13; Jacobus, van Kaam; Neptun 1, Reinold; DORDRECHT: Cli max, de Jonge; Maria, Lieven; Jeannette, Tal;; Jannetje, de Jong; Adjo, Jiskoot; ST. ANNA- LAND: Fortuna, Bevelander; DELFT; Zeelands Luister, v. d Klooster; OOSTHEM: Verwisseling, de Vries; SCHEVENINGENJannetje, Stol.t; BREDA: Porfier 28, Dooms; A/D. RIJN: Eerste Zorg, Honcoop; MAABBRACHT. Florida, Landa; UTRECHT: Sari, v d Brec- vaart; MAKKUM: Sophie, Hartmans; ZWOLLE: Terneuzen 2, Kammerik; NEER: Johanna, de Pijper - GRAVE: Theli, Visser; MOOK: Chrtstof- fel van Tongeren; ZWIJNDRECHT: Unilever 5, Rooding; MÖOK: Tango, Driessen; H. I. AM- BAC'HTLuma, van Dongen BORDRECHT Dranaco'l, Ploegaart; Hendrtka, Vegter; Hardi, Svbrands; DEN HAAG: Adrians, Smits; WOR- MERVEERBreezand, DavidsBUIKSLOOT Jaemraa, v. d. Pluym. ZWEDEN Urita, Muller. DUITSCHLAND Casablanca, Specht; Galatee, Lerch; Kura, Nortier; Rheinfahrt 103, Miechel- beck; Maria Margaretha, Ohmer; Willem, Ehling; Yvonne, Peer; Spes, Veenstra; Octant, Glinster; Edelweiss 3, LichtsteinerCurie, Janssens; St. Anna 1, de L'Or; Nautilus Dubbeldam; Maria Lenie, BoosCharles, MerckxLuka, van Kerclc- hoven; St. Antonius, Francois; Fraternité, v. d. Kreeke; Maria, Schouwstra; Kathe, Sehlemmer; Mississippi, v. d. Spesk; Madeleine, Kriesels; Lemo, Steenhuis; Unilever XI, Wilting; La Pa tience 4, v. d. Meersche; Proan, v. d. Bosch; Atalante, HermannBiiïtis, Becker. BELGIë st. Telegraaf 10 en .XI; st. Rijn Schelde 2; st. Stad Amsterdam 3 en 10; Unilever 7, Groeneweg; Bon Gars, Probst; Amice, van Capelleveen; Vertrouwen, Schot; St. Maria, Maar- schalkerweerdGeertruida Maria, Keyzer; Geor ges, Hellebosch; Georgine, Lobbestal; Dankbaar heid, van Dongen; Nieuwe Zorg, de Pree; Breit- horn, Koopman; Nieuwe Zorg, v. d. Ouden; Espe- rance, Blomberg; Matador, Krohn; Macte Animo, v. d. Putten; Mizar, de Thay; Laurent, Korstanje; Actueel, van Wijngaarden; Helena Jacoba, Mul ler; Anna, Hersels; Lahn, Verduin; Oka, Lce- naarts; De Tijd zal 't Leeren, Fluyt; Anja, Oom; Malocha, Meersman; Lucier.ne, van Ruyssevelt; Nautilus 3. Dhondt; Neutraal, P.ennings; Oranje Nassau, v. d. Bosch; Belgia, Schroot; Luwidor, Kuhn; Fortuna, Schnuppe; Rhenania 12, Borg man; Vertrouwen. Herman; Adrienne, de Stob- belair; Goeben, Schroot; Hecopilé, v. Ma.aren; Machiensteen 23, Walhout; Goede Gunst, de Boef; Anda, Brouwer; Adca, Rosenbrand; Alice, Meurs; Maria, Smit; Rival, de Groot; Ideaal, Markuaj Onderneming, Hermann.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 6