IN DE STAD VAN KONING KROISOS. k ZEETIJDINGEN. DE GOUDSTROOM VAN VROEGER. HET HUTTENDORP VAN HEDEN. door PROF.'DR. F. J. DE WAELE. NOODLOTTIG ONGELUK TE DOESBURG. Arbeiders door vallende zakken kunstmest getroffen. Een doode, drie ernstig gewonden. DOODELIJK MIJNONGELUK. Vader van zes kinderen liet slachtoffer PERSVERORDENING IN OOSTENRIJK. „HA HA!" DE NIEUWE NAZI-GROET. DE NADEELEN VAN OTTAWA. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN. VISSCHERIJ. SPHINX CONFLICT. Organisaties en Rijksbemidelaar. TEGEN EEN AUTO OPGEBOTST. ONWEER BOVEN ONS LAND. De bliksem op verschillende plaatsen ingeslagen. BRANDEN. SENSATIONEELE VLUCHT. Arrestatie op het dak. Beruchte Pool te Nijmegen aan gehouden. DE OCEAANVLUCHT VAN HET ECHTPAAR MOLLISON. Nieuwe onderhandelingen tusschen Engeland en de dominions. NOG VIER DUIZEND MIJLEN. SCHIPPERSBEURS. WERD WALSH VERMOORD DE LOON-REGELING IN AMERIKA BUITENLANDSCHE HAVENS. GEMENGDE BERICHTEN. RUSSISCHE FABRIEKEN BETALEN GEEN LOON MEER. BINNENLANDSCHE HAVENS. STOOMVAARTLIJNEN. NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN Wie de uiterste grensstrook van het Groot- Hellas der oudheid, de Klein-Aziatische west- zoom aan de Aigaiische zee afreist en er zoekt naar de herinneringen van het groot verleden, laat niet na de grens van dit zoomgebied te overschrijden en zich te wagen in het gebied van den beroemden rijkaard der oudheid, koning Kroisos of Cresus. Zich wagen: het is misschien geen al te sterke term bij de vele onplezierigheden van praktischen aard. Men dient de gedachte goed in zich te laten doorsijpelen en ze tot den gist van een brouwsel enthousiasme te maken, de gedachte dat de kleine Paktoolosstroom die weleer de antieke markt doorsneed, over goud zand vloeide en dat in veel lateren tijd de siad een der zeven kerken van Azië bezat, tot wie de Openbaring een bijzondere vermaning en waarschuwing richtte. Maar er is een praktische overweging: te Sart zoo heet de collectie krotten in de ruï nen der oude stad is absoluut niets te krij gen, noch voedsel, noch logies, en het Ameri- kaansche hoofdkwartier voor de opgravers ligt sedert den oorlog in puin en gruis geschoten. Ja de zin van Baedeker is nog steeds een gruwelijke realiteit: Sart ist ein elendes Dörf- chen mit zerstreuten Hüttengruppen. In 1932 is deze wijsheid van den reisgids feitelijk nog een euphemisme voor een werkelijkheid van treurige vuilheid en verlatenheid. Wie dan zijn reiszak in gereedheid brengt voor de hoofa- stad van Kroisos, denkt meer aan de eischen van den stoffelijken mensch dan aan studie materiaal en wat ermee verband houdt. Zoo geldt het misschien als een verontschuldiging, toen we wel den slaapzak en hei noodige pio- viand meenamen, maar _de kostbare aanbeve ling van den inspecteur der antiquiteiten voor den bewaker der opgravingen thuis lieten lig gen. Wie dus naar Sardeis reist, verlaat het ge bied van Groot-Kellas. Dit Groot-Hellas is nooit een politieke eenheid geweest en is het nu nog niet. Het was echter een groot ideeel rijk van enkele stukken vasteland en duizen den kilometer kuststrook van enkele tientallen kilometer breed. Het middenstuk van Groot- Hellas was natuurlijk het tegenwoordige Grie kenland: het'Oostelijke gebied was de Klem- Aziatische kust en de vele eilanden van den Griekschen archipel; het Westelijk gedeelte bestond uit het Zuidelijk gedeelte van Italië, de Magna Graecia of Groot-Griekenland en Sicilië, °het Amerika van Hellas. Het Helleen- sche zoomgebied lag aan alle stukken en bochten der Middellandsche zee. Om de Zwarte Zee liep een rand van Grieksche kuststeden Odessa was een van deze, hij liep verder over een aanzienlijk gedeelte van Noord-Af- rika, het tegenwoordig Italiaansch Cyrenaika, in Zuid Frankrijk was een aanzienlijke koloni satie der Hellenen en op de oostkust van Spanje zijn evenzeer merkwaardige resten van de moedercultuur van Europa aan het licht ge komen. Het mocht een oogenblik den schijn aanne men, alsof met het genie van den grooten Alexander het idee van een Groot-Hellas ging verwezenlijkt worden, maar het kortstondige groote rijk vanaf Korfoe tot aan den Indoes schoot over het doel heen en tevens reikte niet ver genoeg: het werd een groot Hellenistisch rijk, dat spoedig in vele brokken uiteenviel, en landen insloot die vroeger met Griekenland geen uitstaans hadden Had Alexander in plaats van een wereld in het Oosten, een wereld in het Westen veroverd, had hij in plaats van het oude Babyion het jonge Rome veroverd en het gebied om de Middellandsche zee, misschien had de Kerk thans geen Latijn, maar Grieksch gesproken. Sardeis, de hoofdstad van Lydië, had echter betrekkingen tot Griekenland, lang voordat Alexander Klein^zië inlijfde en ook lang Hollander' of van den oom uit Dollaria vóór de krisis Toen in 472 V. C. de groote treurspeldichter Aischulos zijn tragedie liet opvoeren, waarin hij den mislukten veldtocht der Perzen tegen Griekenland met nationalen trots en gewel dige dramatiek ten tooneele bracht, was het in overeenstemming met de algemeene opvatting toen hij den optocht van het Perzische leger beschreef en „onder hen volgde de schaar der Lydiërs, week van levenswijze, die het heele volk dat in Klein-Azië is geboren, beheerschen, en de mannen van Sardeis, de rijke goudstad, stormen vooruit in vele krijgswagens, met drie of vier rossen bespannen, een ontzagwekkend tafereel voor den aanblik". Wie goud vermeldt, denkt ook aan geld, en in de geschiedenis van het geld schreven de Lydiërs volgens ande ren was het koning Pheidoon van Argos op Aigina het eerste hoofdstuk. Wilde men zoowel in de verre oudheid als in onze dagen bij volkeren op lageren trap van beschaving 'n voorwerp of 'n levend wezen koo- pen, dan geeft men voor het gewenschte een bepaalde hoeveelheid of een aantal voorwerpen uit den eigen overvloed. De Homerische Grie ken ruilden tien schapen in tegen een rund en hongerige soldaten in de loopgraven ruilden graag een paar laarzen tegen een paar onsen boter. Doch naast het echte ruilmiddel en waardevoorwerp staat het symbolisch ruil middel. Men koopt een koe niet meer tegen zooveel gewicht brons of lo'od, maar tegen een of meer kleine stukjes metaal die den stempel van den staat dragen. Dit deden de Lydiërs het eerst en aldus hebben we in de 7e of 6e eeuw het begin van ons modern muntsysteem. Zeggen we: numismatiek, dan behouden we in het woord nog den ouden naam voor munt. het nomisma, het volgens de wet geregelde betaal middel. Wie echter zou willen beweren dat wij met ons cheque- en girowezen der moderne tij den een nieuw tijdperk in de economie hebben ingeluid, weze era^n herinnerd, dat de Babylo- niërs in de dagen van Abraham reeds herhaal delijk betalingen verrichtten door middel van hun bankier en tegen cheques, die verhaald werden op hun bankdeposito. Van al de Lydische grootheid is alleen de natuur even rijk gebleven. Als in de dagen van Kroisos is de Hermosvlakte een schatkamer voor het Lydisch gebied. Bebouwing en teelt- wij ns tokken en olijfboomen, tarwe- en mais- velden, boomwol en tabaksplantages, sesam- kruid en safraanproductie, bovendien uitge strekte weiden met paarden, runderen en scha pen, zouden hier nog tot een grooteren bloei komen met moderne landbouwmiddelen en in dien men bovendien het werkzaamste gedeelte der Klein Aziatische bevolking, Grieken en Ar meniërs niet in 1922 had uitgedreven en hun goederen verbeurd verklaard. Klein Azië is thans een groote deeg, waaruit de gist vei- dwenen is Heele velden liggen thans braak, vooral aan de kust en na drieduizend jaar be woning is het Griekendom hier voorgoed ver dwenen, feTE voordat de jonge ^y-'os van hieruit tegen zijn broeder oprukte, onder zijn soldaten tellend dien Lakedaimoniër, die Xenophoon heette en later de resten van de nederlaag en zijn eigen dagboek, de „Anabasis" of „Opmarsch", zou naar huis brengen. Reeds voor koning Kroisos (6e eeuw) hadden andere Lydische koningen een uitweg naar de zee gezocht en den loop gevolgd van den Hermos die de wateren der Lydische vlakte naar de zee voert. Aan de zee echter woonden de Grieken en zoo is het her haaldelijk tot botsingen gekomen tusschen de Hellenen der zeekust en de vorsten van Sardeis. Dat Kroisos een Maecenas was voor de Grieksche heiligdommen, is ons door menig voorbeeld bekend. Deze hulde van den rijken en beschaafden vorst aan het jonge Hellas moet heel wat meer indruk hebben gemaakt dan alle buigingen van Marokkaansche sultans te Parijs of Hindoesche radjas te Londen. Vooral het heiligdom te Delphoi, en dat van Didyma bij Miletos ondervonden de welwil lendheid van den vorst en in het Britsch Mu seum vinden we thans nog opschriften die de wijding vermelden van architectuurstukken te Ephesos door koning Kroisos. Aldus was Kroi sos zoo niet Griek van natie, dan toch Helleen van vroomheid en aanleg. Wie van Smurna uit, het centrale punt van de Klein-Aziatische Westkust, naar de hoofd stad van Lydië reist, doorsnijdt de oud-Griek- sche strook in haar volle breedte van 50 K.M. en gaat recht in Oostelijke richting. Lydië was een der landstreken waarin het groote schier eiland verdeeld was, dat Klein Azië of Anato- lië heet en thans, sedert 1918, in hoofdzaak het Turksche rijk uitmaakt. Sardeis was de hoofd stad van dit land geworden na de stormen en invallen der barbaren van de 10e tot de 8e eeuw v. C. In het begin van zijn historisch werk geeft Herodotos een lange uitweiding, het Lydische verhaal of de Lydische „logos", die de beste antieke synthese vormt der Lydische geschie denis. De drie voornaamste figuren ervan zijn Gyes, Alyattes en Kroisos. De eerste was te genover den vorst dien hij vermoordde, ofwel een soort Tristan, ofwel naar andere legende een schaapherder die met behulp van een too- verring zijn, meester doodde en de liefde Aan diens vrouw won. Bij Herodotos staat nog een derde anekdotsche versie van de Gyges-sage. Om den persoon van den laatste werden door de Grieken allerlei verhalen geborduurd: het bezoek van den wijzen Athener Soloon, die hem op de onstandvastigheid van het mensche- lijk geluk wees, het dubbelzinnig Deiphisch orakel dat niet aan hem, maar aan Kyros de overwinning voorspelde, de stomdoove zoon die door den schrik bij het doodsgevaar van zijn vader de spraak terugwint en ten slotte de koning op den brandstapel, vanwaar hij aan den overwinnaar genoeg wijsbegeerte ver kondigt om gespaard te blijven. Onder dezen laatsten koning der Lydiërs stond het land feitelijk op een hoogtepunt van rijk dom en weelde: Sardeis was het centrum van het rijke akkerland der Hermosvlakte en te vens van een nijverheid van fijne wollen stof fen en tapijten. Stroomde werkelijk de Paktoo- los over gouden zand zooals de goudzoekers over de stroomen van het Verre Westen en van Alaska zingen of was dit niets anders dan een mooie°beeldspraak? Misschien wel dit laatste. In ieder geval was bij de Grieken der 6e en 5e eeuw de faam van het polychrysoi het goudrijke Sardeis zoo vanzelfsprekend als ta centraal-Europa dat van den „steinreichen Verloren Hellas kan terecht het Grieksche Klein-Azië genoemd worden, veel meer dan Rhodos en de Dodekannesos-eilanden Is het misschien over het vergaan van antieke glorie en over het doodbloeden van een stuk van het Helleensch lichaam dat we den „beeldsteen", den „suret tasj", zooals de Turken hem noemen zoo symbolisch vinden, als is de benaming der treurende Niobe verkeerd? Bij Manissa, de voornaamste stad aan den spoorweg naar Sar les het oude Magnesia aan den Sioulos en in de oudheid de meest Oostelijk gelegen stad van het Grieksch-Aiolisch gebied is in de rot sen een 9 M. hooge reliefbeeld van een zittende vrouw uitgehakt, die men de treurende Niobe heeft genoemd. In werkelijkheid is het een beeld der godenmoeder Kubele, dat ook reeds door den vader der reizigers en zwervers, Pau- sanias, vermeld wordt. Van treuren is hier dus geen sprake en van tranen zeer zeker veel min der dan bij de poreuse „zweetende" kruiken van Manissa, waarin men den heerlijksten „jogoert" van het Oosten te koop aanbiedt Deze gestolde melkspijs van Boelgaarschen oorsprong en hier te Manissa vervaardigd heeft terecht dezelfde vermaardheid als de lekkere aan het spit geregen vleeschhompjes in sommige buf felten van de Grieksche spoorweglijnen. Het station Sart is een haven zonder achter land. De groote stad van de vlakte is thans Alaschehir, het oude Philadelpheia, evenals Sardeis eenmaal een der zeven apokalyptische kerken. De ontvangst te Sart zelf was niet van de vriendelijkste. Wanneer men de officieele aanbevelingen vergeet in een land waar de weinige geletterden vooral gelooven aan offi cieele stempels, paarsch op wit.... Zoo vond Achmed dat een half uur rijkelijk genoeg was om heel Sardeis in zich op te nemen. En wer kelijk van de Grieksche stad, ten Westen van de burghoogte is alleen de groote tempel van Artemis vrij gelegd. De burghoogte een berg van zandachtige massa's bruingouden conglo meraat, heeft door zijn enorme aardverschui vingen en verzakkingen meer dan de helft ge leverd van de aardmassa's, die de antieke stad aan den voet onder 'n diepte van 10 M. en meer begraven. De opgraving van Sardeis was een taak die eenmaal Schliemann en meer anderen afschrikte, die ten slotte door de Amerikaan- sche universiteit van Princeton werd aangepakt maar niet verder gebracht dan den tempel en de nekropolen. De Romeinsche stad lag ten N. van den burg heuvel: deerniswaardige resten van een gym nasion een markt, een stadion en een theater zijn de eenige getuigen. Van de christelijke stad Sardeis is practisch niets meer te zien. Wan neer dus geen zichtbare puinen te vinden zijn, zoeken de archeologen naar de. begraafplaatsen. In grooten getale werden oud-Lydische be graafplaatsen, vooral rotsgraven aangetroffen in de heuvels rondom de oude stad. Herhaal delijk werd erin beschildering gevonden en tevens resten van den oud-Lydischen grafrijk dom. De werkwaardigste oud-Lydische nekropolis ligt echter boven den grond. Boven op de burg geniet men het best van het panorama der „bin tepee" der „duizend heuvels" zooals het zestig tal kegelvormige monumenten heet, die in kleine groepen in de vlakte van den Hermos verspreid staan. Ze zijn zeker minder monu mentaal dan de Egyptische pyramiden, maar ze vormen meer aaneengesloten complexen. Het grafmonument dat Herodotos vermeldt, dat van Aluattes namelijk, heeft men vereenzelvigd met de 69 M. hooge graftombe waarvan de basis een doorsnede heeft van 350 M. Jammer genoeg heeft men in alle eeuwen ge weten, dat dit een koningsgraf moest zijn ter wille van zijn reusachtige afmetingen. Toen de eeuwen van wetenschappelijk onderzoek hun vertegenwoordigers zonden was de grafkamer natuurlijk sedert eeuwen uitgeroofd Doch, al zijn die wetenschapsmenschen niet heelemaal vrij van den „vervloekten gouddorst" toch wordt de ontgoocheling tot een minimum her leid wanneer ze maar de resten van een of ander kruikje vinden, dat de vroegere graf- roovers niet de moeite waard achtten mee te nemen. Hedenmorgen heeft te Doetinchem in de kunstmestlooas, die aan de haven staat, een ernstig ongeluk plaats gehad. In de groote kaliloods was een aantal arbei ders bezig met het verwerken van zakken kunstmest. Tot meer dan 10 meter hoog waren de zakken opgestapeld. In den stapel zat reeds eerder werking, want gisteren is aan den ande ren kant van de plaats waar hedenmorgen het ongeval plaats vond, door de drukking der zakken een zijwand van de loods gedeeltelijk weggedrukt. Er hadden toen geen ongevallen plaats. Vanmorgen echter is een veertig a vijftigtal zakken van ongeveer 10 meter hoogte naar beneden gevallen. De ongeveer 20-jarige arbei der Visser, die op de zakken stond, viel mee en kwam met zijn hoofd op den steenen vloer terecht. De man was op slag dood. Drie andere arbeiders, van wie de twee gebroeders Berend- sen een derde Bloemendaal heeten, werden door de vallende zakken getroffen. De gehuwde Bloemendaal en een der beide anderen, beiden ongeveer 23 jaar, werden vrij ernstig gewond. De toestand van Berendsen moet zelfs aanlei ding geven tot bezorgdheid. De verwondingen van den anderen Berendsen zijn niet zoo ern stig Alle 3 gewonden zijn naar 't St Elisabeths- gasthuis te Doesburg overgebracht en aldaar ter verpleging opgenomen. Onmiddellijk na het ongeval werden de auto riteiten gewaarschuwd. De burgemeester was spoedig ter plaatse, terwijl later ook de offi cier van Justitie mr. Lasonder uit Arnhem en de ho:fdinspecteur van den Arbeid uit Arn hem ter plaatse arriveerden. Vanochtend is de arbeider J. H. op de mijn Oranje Nassau II tusschen een in beweging zijnde lift en een balk bekneld geraakt, waar bij hij zoodanige verwondingen opliep, dat hij kort daarna is overleden. De overledene was gehuwd, woonde in Meers- sen en was vader van zes kinderen. WEENEN, 21 Juli (V.D.) In den ministerraad, die heden tot laat in den avond bijeen is ge weest, is besloten tot het uitvaardigen van een verordening tegen misbruiken in de pers. Bepaald wordt in deze verordening o.a. dat in dagbladen en vlugschriften, opschriften en tusschenschriften in overeenstemming moeten zijn met den inhoud. Verder wordt bepaald, dat de reeds uitge vaardigde verordening tegen misbruik der vrij heid van drukpers ook geldt voor ieder ter vervanging van een ander uitgegeven periodiek. Verder is een verordening aangenomen, waar door aan de „Oesterreichische Druck-und Ver- lagsgesellschaft G.m.h.H. de bedrijfslicentie wordt ontnomen wegens het publiceeren van een verkapt nat.-soc. blad. WEENEN, 22 Juli (R.O.) De nieuwe groet der nationaal-socialisten in Oostenrijk, sedert de autoriteiten het „Heil Hitier" verboden heb ben, is „Ha Ha". Het swastica-insigne is, zooals men weet ver boden; de nazi's gingen toen een korenbloem dragen, hetgeen na eenige dagen eveneens ver boden werd, thans dragen de Hitlerianen witte knoopen. Een fabrieksarbeider te Innsbruck had zich een swastikateeken op het hoofdhaar laten scheren. Het W.B. meldt, dat de politie deze nazi-propagandist voor drig weken heeft op gesloten. In de a.s. Donderdag in het stadion te Amster dam te houden wedstrijden voor het kiezen der candidaten voor de wedstrijden om de wereld kampioenschappen zal ook een sprintnummer verreden worden, waaraan de volgende renners zullen deelnemen: Michard (Frankrijk), Sche- rens (België), wereldkampioen, Gerardin (Frankrijk) en Falck Hansen (Denemarken). Tegen deze renners zullen de volgende Hollan ders uitkomen: van Egmond (kampioen van Nederland amateurs), v. d. Heuvel (kampioen van Nederland onafhankelijken). Het nummer zal verreden worden in matches a deux. De N. W. U. heeft voor deze gelegenheid aan de beide amateurs dispensatie verleend. Motorrijder ernstig gewond, duorijdster aan de bekomen verwondingen overleden. Op den Klimmenerberg te Klimmen heeft Vrijdagavond een ernstige aanrijding plaats ge had. De motorrijder W. uit Maastricht, die op den duo had mej. B. uit Lutterade, reed met volle vaart tegen een uit de richting Heerlen komende vrachtauto. W. werd ernstig gewond aan het hoofd en brak een been, mej. B. werd eveneens zwaar gewond en liep een hersen schudding op. Beiden werden naar het Zieken huis te Heerlen overgebracht, waar mej. B. vannacht is overleden. Gedurende het hevige onweer, dat zich van nacht tusschen twee en vier uur boven het Gooi ontlastte, is de bliksem geslagen in de villa „Olly" ,aan den Zwaluwenweg te Blaricum. De bewoners van het huis, de heer en mevrouw Boom, moesten ijlings het huis verlaten. Hoewel de Larensche en Blaricumsche brandweer spoe dig na het uitbreken van den brand aanwezig waren, brandde het huis, dat met riet bedekt was, tot den grond toe af. Verzekering dekt de schade. Hedennacht half één sloeg de bliksem in de boerderij bewoond door de familie G. v. Hyst te Middelbeers. De boerderij, welke eigendom is van den heer J. Verkozen brandde tot den grond toe af. Een kalf kwam in de vlammen om. De inboedel was tamelijk laag, de boerderij laag verzekerd. Te Berkumwoude sloeg gisterenavond de bliksem in de hooischuur van den landbouwer P. de Vries, aldaar. De schuur stond weldra in lichte laaie. Het vuur sloeg over op de boeren woning, welke eveneens een prooi der vlam men werd. De brandweer kon met groote moeite twee andere, dichtbijgelegen woningen behouden. Hedenmiddag om 12 uur heeft de politie te Nijmegen na een sensationeele vlucht over de daken van de huizen aan de Vondelstraat, den Pool J. C. gearresteerd. De man was vanmor gen ontdekt op het achterbalcon van een villa, aan den Graafschen weg. waar hij.de bewoon ster met geweldpleging dreigde. Toen deze om hulp riep, nam hij de vlucht en verdween door de tuinen. Bloedsporen werden ontdekt in een leegstaand huis aan de Vondelstraat. De werk lieden, die daar werkten, waarschuwden de po litie, die onmiddellijk met flinke macht kwam opzetten. Het bloedspoor leidde naar het dak en daar ontdekte men den Pool, die aan zjjb voet verwond was. De Pool nam onmiddellij de vlucht en loste schoten op de politie, zonder iemand te raken. Tenslotte moest hij voor de politie-overmacht zwichten en werd hij op een der daken gearresteerd. Hij werd per politie auto naar het hoofdbureau gebracht, waar bij verhoor bleek, dat hij eenige weken geleden ook inbraak gepleegd heeft in de woning van de familie P. V.. De aangehoudene wordt door verschillende politie-commissarissen gezocht. Hij zal aan de Justitie te Arnhem worden overgeleverd. LONDEN, 22 Juli (V.D.) In de volgende week zal de Engelsche regeering belangrijke onder handelingen openen met de dominions ter be spreking van de ongunstige gevolgen van het verdrag van Ottawa voor de Engelsche markt. Naar men zich herinnert, werd enkele dagen geleden in het hoogerhuis van verschillende zijden er over geklaagd, dat de tarievenbevoor- rechting der dominions ertoe had geleid, dat de Engelsche markt overstroomd werd met goedkoope landbouwproducten der dominions, hetgeen de voornaamste oorzaak was van den zeer lagen stand van de prijzen dezer produc ten in Engeland. Men verwacht, dat de Engelsche regeering op zeer krachtige wijze de dominions zal waar schuwen en eventueel met een herziening van de overeenkomsten van Ottawa zal dreigen. De vooruitzichten op onderhandelingen over een gemeenschappelijke valuta-politiek zijn daar door op den achtergrond geraakt. VMSTERDAM Londen per Berlijn p.100 Mk. Parijs p. lOlfrs. Bruss. p.100 belg. Zwits. p. 1C0 frs. Weenen p.lOOsch Kopenh. p.lOOkr. Stockh. p.100 kr. Oslo per 100 kr. New-York per WISSELKOERSEN. 22 Juli 21 Juil 8.29 59.12 H 9.70 34 58 47.90 37G0 42.80 41.70 17CK 8.27 59.10 9.70 34.57K 47.88 37 42.70 41 50 1.7551 20 Juli 8.22% Ö9 02K 9.70 34 57K 47.85 36.90 42.50 41.90 1.73 H pari (eit 12.107 59.263 9'7 47 34.59 48.— 35:— 66.67 66.67 66.67 2.47 KRALINGSCHEVEER, 22 Juli. Aanvoer 1 St. Jacobszalm 1 per pond. ROTTERDAM, 22 Juli. Heden kwamen aan de vischmarkt alhier 2 motorkustvaartuigen en werden van IJmuiden, Nieuwediep en elders 90 manden en kisten versche en 90 kistjes gerook.o visch aangevoerd. De prijzen waren voor: midde, tong 28—40, kleine 8—15, tarbot 10—15, griet 510 middel schol 816, kleine 14, groote gul f4—6, id. kleine 2—3 per mand, lev. piHng ƒ3—5, gerookte paling ƒ26, harde bokking ƒ0.10 1, gedroogde sohar 34 per kistje. Het is met de zeevisscherij en met den handel in zeevisch nu niet zoo heel gauw goed, want er ontbreekt bijna altijd iets aan. Deze weten schap is den visschers ook goed bekend wat dui delijk blijkt uit de spreuken, die zy in sierlijke letters op hunne schepen laten schilderen zooals Zelden van pas, De hopende vissoher, t Xs niet anders, Nooit volmaakt, enz. Twee a drie op een volgende weken hebben zij door het stormachtige weder hun bedrijf slecnts zeer onregelmatig kunnen uitoefenen en zich der halve met zeer kleine vangsten tevreden moeten stellen, terwijl nu het deze week voor een ieder goed vischweder was en de vangsten niets te wensohen lieten, de groote warmte een iedere allen lust tot koopen benam waardoor de besom mingen wederom ver onder de verwachtingen bleven. De hopende en de andere visschers togen na eene week van moeizamen arbeid mistroost huis waarts maar zij weten ,dat de vissoherij en de prijs van de visch wiselvaliig zyn, waardoor de mistroostigheid nooit van langen duur is. Op Maandag, den dag van de buitenlandsche visch, gingen op de gebruikeiyke wyze groote en kleine zalm, heilbot, groote schol, schelvisch en kabeljauw, alle volgroeide visschen over de vel- lingstafel maar op de volgende dagen gaven de overige aanvoeren, de tong en de middel schol der kustvisschers uitgezonderd niet veel reden om trotsoh op te zyn De Nederlandsohe schepen, zoowel de groote als de minder groote vangen meerendeels kleine visch, die in de zomermaanden vooral als de warmte ingetreden is slechts tegen een zeer lagen prijs verkocht kan worden en zelfs, tegen dezen prys den venters geen voordeel geeft. Hier uit volgt, dat de exploitatie van een stoomvisschers- vaartuig zeer moeiiyk loonend te maken is, dat SADLAND (thuisreis) 20 (2 n.m.) v. Las Palmas. MAASLAND 21 (6 v.m.) v. Hambg n Amsterdam. GAASTERLAND (thuisreis) 20 Juli van Bahia. O RAN IA (thuisreis) 21 Juli van Bahia. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. BRION 21 Juli van Amsterdam tiaar Bordeaux. IRENE 21 Juli van Amsterdam naar Kopenhagen. COLOMBIA W.-Indië naar Amsterdam 21 (8 vffl.) van Plymouth. TRITON 22 (12 midd.) van Bordeaux te Am sterdam verwacht. ROTTERDAMSCHE LLOYD. SIANTAR (thuisreis) passeerde 21 Juli Perim. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. PEIS ANDER 21 Juli van Batavia te Amsterdam. MEMNON, Japan n. Rotterdam 20 van Marseille. MENELAUS, Japan n. Rotterdam 21 te Penang. POLYDORUS, Batavia n. Amst. 20 te Marseille. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. JOHAN DE WITT Batavia n. Amsterdam 21 v. Soupthampton. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT (uitreis) 21 van Genua. TABIAN 21 Juli van Amsterda mte Batavia. Wiley Post naar Edmonton gestart. FAIRBANKS, (Alaska), 22 Juli. (R. O.) De Amerikaansche wereldvlieger Wiley Post is gisterenavond om 17.45 uur plaatselijken t,jd naar Edmonton in den Canadeeschen staat Al berta vertrokken. Hij hoopt New York morgen tegen midder nacht te bereiken, waardoor hij zijn eigen record,, dat hij met den vlieger Gattys vestig de door in acht dagen, vijftien uur en vijftien minuten rond de wereld te vliegen, zou heb ben verbeterd. VattriUIg iCCl iiicrcaiiji* avrw- het grootste gedeelte der vangst den kooplieden evenmin voordeel biedt en dat dit gedeelte ook voor de voedselvoorziening niet veel waarde Buiten den aanvoer van versche visdh, die uit de vangsten van 25 kustvaartuigen 180 kisten van het buitenland, 1350 manden en kisten van IJmui den en Nieuwediep bestond, zonden de handelaren en de rookers van uit Harderwijk 300 kistjes gestoomde paling. De dikke en de middel kunnen nog als voedsel aangerekend worden, maar de dunne geven slechts vette vingers en een vette mond maar hiermede houdt het dan ook op, toch gaan zij grif weg. Den aanvoer in aanmerking nemende, is de i totale opbrengst van 11.300 niet groot te nemen, maar de maand Juli is steds de minst belangrijke i vooral als het mooi weder is. Maandag a.s. wordt met frisschen moed weder om begnnnen want een flinke partij zalm, heilbot, schelvisch en kabeljauw is onderweg. Deze visch is met grooten zorg in kristal natuurijs verpakt wat de kwaliteit der visch meer ten koede komt. j Scheveningsohe markt. Aangevoerd 20 kn. j bokking, prijs per stuk 3—5 ct. 11 kn. spek- j bokking, 5—7 ct., 10 kn. makreel, 8—20 ct. per stuk. 1 mand schar, grotte 7080 ct., handgroot i 50—60 ot., middel 30—40 ct.. krit 18—25 ct. per bos i VLAARDINGEN, 22 Juli. Binnen van de haring visschery KW 8 met 21 last. Betaald werd voor volle haring 20.50—22.20, maatjesharing ƒ27— 16.10 per kantje. Sensationeele onthulling van kerkleider Chase. WASHINGTON, 21 Juli (V.D.) De kerklei der Chase publiceert sensationeele onthullin gen over de oorzaken van den dood van den 76-jarigen senator Walsh, uit Montana, die be gin Maart onderweg naar Washington plotse ling aan hartzwakte overleed. Chase beweert nu, dat Walsh, die benoemd was tot attorney-general van het kabinet van Roosevelt geplaatst was op een „moordlijst waarop invloedrijke financiers hem en andere politici en hooge ambtenaren hadden geplaatst. Zij zouden gevreesd hebben, dat Walsh hun als attorney-general gevaarlijk kon worden. Kort voor zijn dood had Walsh nog verklaard, dat hij voornemens was, ongeveer 20 financiers in de gevangenis te brengen. Moreele pressie op de werkgevers. WASHINGTON 22 Juli (R.O.) Johnson heeft reeds honderden adhaesie-betuigingen en be loften van steun ontvangen ten aanzien van den door Roosevelt afgekondigde loon-code. President Roosevelt zal Maandagavond weer een radio-rede houden en aldus een campagne beginnen ten gunste van de nieuwe loonre- geling. Daar de president niet de macht heeft de code wettelijk in te voeren, vertrouwt hij dat moreele pressie hem bij zijn plannen behulp zaam zal zijn. WASHINGTON, 22 Juli (R.O.) Door presi dent Roosevelt is thans weer een regeling voor gesteld, welke een revolutie in het theaterwezen zal teweeg brengen. De regeling voorziet een minimum-salaris voor de acteurs van 49 tot 50 dollars, voor de leden van het koor van dertig dollars per week. ROTTERDAM, 22 Juli 1933. Vlet- en lichterwerk360 tem 6.50, 120 ton 5, 400 ton met admissie 7, 90 ton liggen en/of varen ƒ5, alles per dag. Vaarwerk50 ton n. Gorredyk 4 per last. Wel werd nog werk aangeboden doch niets ai- Kempenaar naar RulhrortKeulen 100, 110 eiv/aüht 'naar den Bovenryn. Er werd nog niets afErtsvrachten met weinig aanbod en bleven onveranderd. Sleeploon naar den Beneden-Rijn bleven ook on veranderd. AFRIKA, Rott n. Japan p. 20 Dungeness. ACHILLES (Nept.) Rott. n. Danzig 20 v. Kopen. ALPJSSOME 20 v. Rott. te Shields. ABILITY 19 v Rott te Lynn AGIOS ÏOANNIS 18 van Rotterdam te Genua. BRUNLA 19 Juli van Amsterdam te Oslo. BRECHSEE 19 v. Rott. te Gdynia. BORTHWICK 20 v. Amst. te Leith. BEIJERLAND 20 v. Rott. te Hartlepool. CALIFORNIA, 20 v. Rotterdam te Havre. ESKWOOD, Rott. n. Dublin p. 20 Dover.. ESBO 16 V Rott. te Brahestad. ELISE SCHULTE 15 v. Velsen te Gefle. FORELLE 19 v. Rott. te Riga. FRANKFURT. 20 v. Rotterdam te Ham'burg. FRANKEN, Rott ,n. Yokohama 20 v. Nagoya. FRIESLAND, Rotterdam n. Japan 21 v- Manilla* GODHEM 18 v. Rott. te Gdynia. HERANGER, Rott ,n. Vancr. 17 v. Guayaquil. IPSWICH TRADER 20 v. Harlingen te Hull. IRWELL 19 v. Rott. te Goolet. JULIUS H .STINNES 27, 17 v. Rott. te Stettin KALOUDO, Rott. n. B.-Ayres p. 21 Ouessant,. KATIE Rott. n. Leningrad p. 20 Elseneur. LYNN REGIS 19 v. Rott. te Lynn. LOTTE HALM, 20 v. Amsterdam te Hamburg. MAR GLAUCO 6 van Rotterdam te P? lermo, MUNSTERLAND, 20 v. Rotterdam te Kot MELROSE ABBEY 20 v. Rott. te Hull. MALL 15 v. Zaandam te Fernau. NEREUS (Nept.) 20 v. Rott. te Stettin. NICBA, 20 v. Rotterdam te Hamburg. NECKAR, Rott. n. Australië p. 19 Kaapstad. ODER, Rotterdam n. Osaka 19 v. Kobe. ODIN Rott. n. Iquique 19 v. Tocopilla. PLAWSWORTH 19 v. Amst. te Leitlh. POSEIDON Hamburg n. Valparaiso 19 v. Talca. huano. PRINSES JULIANA, Veenma, 20 v. Bremen n* Hamburg. REMI, Baas, 20 v. Groningen te Altona., RONAN 20 v. Rott. te Leith. RF.CTNA Rotterdam n. Rio Janeiro p. 20 Ouessant SCHIELAND 21 v. Tyne n. Rouaan. STAVANGEREN 20 van Rott. te Gothenburg, SCHIE 16 v. Rott. te Stettin. SULEV 9 v. Rott. te Onega. STRAUSS 20 v Rott. te Helsingfors. ST. FIRMIN, 19 v. Amsterdam te Hamburg* TCZEW 18 v. Rott. te Gdynia. TOURAINE, Rotterdam n. Japan 21 te Port Said* TRIFELS, Rotterdam n. Bombay p. 21 Gibraltar* THEEMS, 20 v. Dordrecht te Londen. TROMPENBERG, Rott. n. Penartlh p. 20 Dungen* TURQUOISE, Rott. n. Dublin p. 19 Lizard. TENERIFE, Rotterdam n. Lissabon 19 v. Oporto ÜSKO Rott. n. Helsingfors p. 20 ELseneur. WEICHSEL 18 v. Amst. te Frederlcia. WIRMA 18 V, Rott. te Helsingfors. ZITADELLE -R a n d e r s, 21 Juli. De in het laatst van Juni met een graanlading van Stettin naar hier vertrokken Duitsche motorschoener Zitadelle (ex Nederl. motorlogger Flevo III), thuis behoorende te Finkenwarder, is nog met aangekomen, ofschoon de reis onder normale om* standigheden slechts drie dagen behoeft te duren* Heden Zaterdag is door de besturen van den R. K. Fabrieksarbeidersbond „St. Willi- brordus" en de Ned. Ver. van Fabrieksarbei ders aan den Rijksbemiddelaar prof. dr. Jo- sephus Jitta een schrijven gericht, waarin zich genoemde bonden accoord verklaren met het bemiddelngsvoorsteh LONDEN, 22 Juli. (R. O.) De vlieger Molli- son en zijn vrouw zijn van het vliegveld Stag- lane naar Pendinesauds vertrokken, waar zij hun benzinevoorraad zullen aanvullen. Zij re kenen er op vóór hedenmiddag weer te ver trekken voor hun oceaanvlucht naar New York. Naar de „Times" verneemt, worden de loonen en salarissen der Russische arbeiders eh ambte naren in de laatste weken in 't geheel niet of met groote vertraging uitbetaald. De suiker fabriek te Kharkow is reeds 3 millioen roebel schuldig aan het personeel en de mijnen in het Oeralgebied niet minder dan 10 millioen. De sovjet-pers werpt de schuld van den slech ten gang van zaken op de directeuren der fabrie ken. Velen van hen zijn reeds wegens „sabotage" veroordeeld. De fabrieken, die niet zooveel produceeren als bij de begrooting is geraamd, ontvangen geen geld óm de arbeiders uit te betalen. Om aan het dreigend spook van honger en gebrek te ontkomen, ontvluchten de arbeiders dan het industriegebied, waarna de fabriek wegens ge brek aan werkkrachten nog moeilijker de voor geschreven hoeveelheid goederen kan produ ceeren. De Gepoe-agenten contróleeren scherp alle paspoorten in de treinen en op de booten, zoo dat het voor de arbeiders zeer moeilijk wordt, de fabrieken te ontvluchten. BERICHT AAN ZEEVARENDEN, NEDERLAND. Noordzee. Licht Zandvoort gebluscht* Ligging pl.m. 52 gr. 24 min. N.b. en 4 gr* 32 min. 2 sec. El. Het rood-witte schitterlicht van Zandvoort hl voorgoed geblscht. Zeegat Van Terschelling. Stortemelk. Peilschaal met ton gelegd. Op pl.m. 53 gr. 18 min. 9 sec. N.b. en 5 gr, 0 min. 1 sec. El. ia in het Stortemelk een regis' treerende peilschaal gelegd, aangeduid door gen groene spitse ton. ROTTERDAM aangekomen t 21 Juli namiddag 2.45 EDUARD GEISS, Ivers von Staa, Kol berg, Maashaven graan; 3.- AMSTEL, Vinke Co, Sundsvall, Rqnhaven 12, hout; 3.45 EXPRESS Wm H. Miiller Co., Lynn, St. Jobs-haven, stukg. 4.15 RAPID, Wm H. Miiller Co., Lynn, St. Jobshaven, stukg.; 6.- SIGRID MATTHIESSEN, N.V. Seam, Antwerpen, Merwehaven Q D, stukg. 6.30 MARK, Vinke Co., Lovisa, Merwehaven. hout; 9.30 VOLLRATH THAM, N.V. Seam, Lulea, Waalhaven 23, erts. NIEUWE WATERWEG aangekomen 21 Juli namiddag 10.55 SARNIA, Swansea; LARS MAGNUS TRO- ZELLI, Londen; vertrokken t 21 Juli namiddag 3.15 MARGARETHE CORDS, Leningrad; 3.30 ADRIA, Trinidad; 3.45 WEST HIKA, Mobile; 4.- OUDERKERK, Antwerpen; 5.35 UBENA, Beira; 6.- POITIERS, Zeebrugge; 6.30 THJ.SBE, Caen; 6 50 PATROCLUS, Glasgow; TOURCOING, Ham burg: K. KTISTAKIS, Rio de Janeiro; 7.15 CARLSH TTE III, m„ Rendsburg; PATRIA (•Zw.), Gothenburg; CARLTON, Newcastle; 7.45 TOIVO, Cardiff; WABAN, N.-Orleans; EVGE- NIA MILONA, Antwerpen; SIMSON, slbt, Bre merhaven, met VEGA (jacht); BATAVIA, Oslo; 8.25 DAGMAR, Yxpila; 8.45 PELEUS (Gr.), Rio de Janeiro. 1030 ANNCHEN PETERS, Antwerpen; 11.55 REGINA, Dublin; PRAGUE, Harwich. Wind Z.W., flauwe koelte, kalme zee, betrokken. SCHIEDAM aang. 21 Juli: SIRRAH, Velsen, bunkert. IJMUIDEN aang. 21 JuliFENNIA, Huil, voor Velsen. ledig; PEISANDER, Batavia, stukg.; SKAGERN, Londen, bunkert; vertr 21 Juli: GLANTON, Newcastle; SIRRAH, Schiedam; SHENANDOAH, Preston: IMANTA, Libau; OISE. Parijs; EK, Arendal;_BRION, Bor deaux; IRENE, Kopenhagen; PRINS BERNA- DETTE slbt, OrnskoldsvikMATHILDA, Kal- mar; POOLSTER, Jersey; AARSTEN, Porsgruun. VLISSINGEN aang. 21 Juli: MECKLENBURG, Hvertr.1121 Juli: ORANJE NASSAU, Harwich; gep. naar Antwerpen MAASDAM, (verb.); ROHOLM, Leningrad (verb.); NE*®H,D- DA, Brisbane; RAMAVA, Leningrad; WANDE RER, MiddlesbroWARFIELD, id.ALBION, Londen; BERTRAM RICKMERS, Hamburg STEGELiBORG, Leningrad; OUDERKERK, Rot- gep. naar BrusselOOSTERSCHELDE, Teign- mgëphVan Antwerpen: SIGRID MATTHIESSEN, Rotterdam; OAKFORD, Londen;ZEESTER, id. MINNEWASKA, N.-York; VELA, Stavanger; BURGUNDIA, Gothenburg; MALINES, Harwich. HOLLAND—OOST-AZI LIJN. OUDERKERK 22 (v.m.) v- Rotterdam te Antw. OLDEKERK (thuisreis) 21 Juli van Shanghai. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. FLANDRIA (uitreis) 20 (10 v.m.) v. Pernambuco. MONTFERLAND (uitreis) 30 n.m,) v, ïleaiev.* BINNENLANDSCHE HAVENS, NIEUWE WATERWEG vertrokken: 22 Juli voormiddag: 11.15 P. L. M. 25, Oran; 11.50 MéDéE, Caen, 23 Juli namiddag: 12.10 N. C. MONBERG, Kopenhagen; 12.30 GUDRUN, Gent: 12.40 P. L. M. 15, Algiers. Wind N., .flauwe koelte, kalme zee, bewolkt* MAASSLUIS aangekomen 2 Juli: ZEELAND* m., Londen. SCHIEDAM aangekomen 22 Juli: ALBATROS, m,, Londen, Salomons Shipping. IJMUIDEN aang. 22 Juli UNDEN, Gothenburg* bunkert; BOEKELO Brahestad voor Velsen* hout; JOHANN DE WITT, Batavia, pass. en stukg.; TRITON, W.-Indië, stukg.; VIENNA* Harwich, toeristen; MAASLAND, Hamburg, stukg. VLISSINGEN 22 Juli (1 uur n.m.) vertr* ENTHALIA, Brazilië; PELIKAAN", Londen; NE* JACO, Brussel;. gep naar AntwerpenMUNKFORS, Gothen. burg;' BEAVERDALE, Montreal; RAGNVALD JARL, Barcelona; YASUKUNI MARÏÏ, Japanj CONSTANTIA, Kaolack; BRAVORE, Damzig gen. naar Brussel; SHEAF ARROW, Newcastle gep. naar Gent; ROBERT. Huelva; DAGO, Bar. CBgspt'van Antwerpen: MARGINA, Londen. BUITENLANDSCHE HAVENS. ALA 21 van Rotterdam te New-York. ALSTER 20 van Amsterdam te Hamburg. EISENACH Rott. n. Chili 20 van Callao. GELDERLAND 22 van Antwerpen n. Tyne. GRONINGEN 22 v. Londen naar Harlingen. HOOGLAND 21 van Hamburg n. Blyth. HELLEN Amsterdam n. Cuba 20 v. Norfolk. KIRNWOOD 20 v. Rotterdam te Pt. Talbot. ODIN 20 van Rotterdam te Iquique. OUD BEIJERLAND 22 v. Shoreham n. Gorln* chem. SPECHT Rott. n. Reval 20 v. Koningsbergen. VEERHAVEN 22 (v.m.) v. N.-Orleans te Bremen ORLA 21 van Rotterdam te Abö. PERSEUS (Nept.) 20 v. Rotterdam te Stettlo. VERWACHT TE ROTTERDAM. YASUKUNI MARU v. Japan 22 te Antwerpen* IOANNIS VATIS 20 van Dieppe. GOL 19 van Genua. HAKONE MARU v. Japan 23 te Marseille verw. BLACK GULL v. N.-York via Antwerpen 20 (7.8 n.m.) 866 mijl van Antwerpen. LOCHGOIL v. Vancouver 22 te Liverpool. EDGEHILL v. Houston via Londen 20 (12 n.m.) 258 mol W. van Bishops. NORMAN STAR v. Vancouver via Liverpool 21 (10.12 v.m.) 495 mql W.Z.W. v. Land's End. VERWACHT TE AMSTERDAM. CARDITA t., v. Curasao 21 (9.56 v.m.) 100 rnjjl Z.W. van Niton. GEMENGDE BERICHTEN. CAPE CORNWALL. Perim 21 Juli Het Eng* s. Cape Cornwall, van Pondicherry naar Enge land en 't Continent met een ladisY -adats ia in de Roode Zee op de kust van het eiland Littia Hanish gestrand en heeft om hulp gevraagd. Het bergingsstoomschip Preserves 13 va» hiat derwaarts vertrokken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 8