DE KONING DEK AFRIKAANSCHE HET „KANON" VAN ALLERLEI. DOE JE WERK GOED! ZATERDAG 22 JULI 1933 EEN BOCLITER REDT HET HOOFD HAARS VADERS.... HOE EEN NOORMAN ZIJN WOORD HIELD! Een hoekplankje. \k DE KERK EN DE VOGELS. Oplossing vorig letterraadsel. Oplossing van den vorigen rebus. WIE ZIET 'T De oplossing. i Het is niet makkelijk om te weerstaan! Het is makkelijker met den grooten hoop mee te huilen! Het is makkelijker net als die insecten, wan delende blaren, wandelende takken, spanrup- sen enz. te doen, die de kleur en den vorm hunner omgeving aannemen! Maar een mensch is nu eenmaal tot hoogere dingen geroepen dan 'n wandelende tak. Een mensch moet durven alléén te staan! Te wéér- staan! Daniël deed dat in een heidensch land, waar ze hem verboden tot God te bidden! Hij ging toen niet achter dikke tapijten zitten om zijn devotie te verrichten, neen, hij maakte, dat iedereen hem duidelijk zien kon! Hij weer stond de anderen, den koning zelfs! En dat was gevaarlijk genoeg! De Boksers in China hadden er 'n 'handje van 'n kruisbeeld op den grond te smijten tijdens de Christen-vervolgingen. Hun gevan genen moesten dan die beeltenis vertreden met hun voeten. Die weerstonden, werden op wreed aardige wijze gefolterd en gedood. Sommigen weerstonden niet en vertrapten het kruis, maar velen vertrapten de meening der Boksers en bleven één met God. In den slag bij Areola (1796), waar Napoleon, een vaandel in de hand, zijn troepen persoon lijk aanvoerde, dreigden deze een oogenblik den moed op te geven. Napoleon had daarop ge rekend. Hij gaf aan vijf en twintig ruiters last de gelederen te gaan versterken. Dit kleine troepje weerstond de aanrukkende Oostenrij kers en sleepte de overigen mee te overwin ning Gladstone, de vermaarde Engelsche staats man, die zooveel gedaan heeft om het harde lot der verdrukte Ieren te verzachten (pl.m. 1898), bevond zich eens aan een grootschen feestdisch, toen er een heildronk werd uitge bracht, die hem niet aanstond. Aller oogen waren op den staatsman gericht! Deze weer stond! Hij streek zijn zeilen niet, keerde een voudig zijn glas om! De Spartaansche moeders zeiden tegen haar zonen: „Jongens, komt thuis mèt je schild of óp je schild (dood!), maar nooit zonder schild!" Om wille van haar eer en geweten weigerde een vrouw een daad te stellen. Zij werd in de gevangenis geworpen. Toen zij, na lange jaren, uit haar akeligen kerker werd bevrijd, vond men in den muur de woorden gekrast: „Resistez!" „Weerstaat!" De beroemdste vioolspeler, die ooit geleefd heeft, is zonder twijfel Niccolo Paganini (klem toon op de le i), te 1782 in de havenstad Genua geboren. Als een toovenaar-met-de-viool trok hij over de wereld, zelfs de bezonkenste men- schen tot de hoogste geestdrift vervoerend. De knapste musici hebben zijn spel geprobeerd te beschrijven. Zij hebben het vergeleken soms hij donderende steenlawines aan steile berghel lingen, dan weer bij de avondkoelte, die suist door hen hof, maar steeds voegden zij eraan toe: Paganini geeft véél meer! De donkere figuur, die zóó uit de onderwereld scheen op te doemen, de man met zijn flodder broek en lange armen, met zijn blauw-witte gezicht en zijn oogen als fonkelende juweelen, hield avond aan avond de heele concert-zaal in spanning. Ieder, die hem zag staan, zou hem neen dag meer te leven geven, zóó armzalig was de indruk dien zijn tengere lichaam maakte. Doch dit lichaam was slechts als een schrijn, dat den geest van een genie hield omsloten. In 1840 stierf de misicus te Nice, waar hij tot herstel zijner wankele gezondheid vertoefde. Het kerkhof van het stadje Gajona, in de buurt van Genua, bewaart zijn stoffelijk over schot. Het testament bepaalde, dat Genua de viool zou bezitten. Als een reliek wordt het kostbare instrument, door Guarnerius gebouwd, daarginds in een glazen kast bewaard. De klank, die deze viool voortbracht, was zóó krachtig, dat de meester zijn instrument bij voorkeur zijn „kanon" noemde! Vier en twintig jaar na zijn dood werd deze viool nog éénmaal bespeeld en wel door Paganini's eenigsten leerling, het wonderkind Camilla Sivori. Reeds toen had het snarentuig veel aan klank en schoonheid ver loren, doordat het niet meer werd gebruikt. Hoe was de kunstenaar nu aan zijn „kanon gekomen? Eens zou hij te Livorno een concert geven. Toen hij ziin instrument tevoren nakeek, bleek er iets aan te haperen, zoodat de avond niet kon worden gegeven. Het bericht van het on geval verspreidde zich snel door de stad. De teleurstelling was algemeen, 'n Vioolspeler, die de edele kunst uit liefhebberij beoefende, bood toen aan, dat de Meester zijn speeltuig zou ge bruiken. Dit beviel Paganini toen zóó, dat hij er verrukt van was. De eigenaar wilde het instrument, nadat de Meester het bespeeld had, niet door zijn gesukkel ontwijden en zóó is Paganini aan zijn „kanon" gekomen! Tever geefs bood men de stad Genua 60.000 als koop som voor het waardevolle snarentuig. Thomas Morus „More" zeggen de Engel- schen was een zeer geleerd Engelschman uit den tijd van koning Hendrik VIII 1500). Zijn groote gaven brachten hem in de Tweede- Kamer en de kofting stelde zijn aanwezigheid ten hove op hoogen prijs. Het liefst vertoefde Morus echter in den kring zijner huisgenooten aan de oevers van de rivier de Theems, waar zijn geliefde dochter Margaret hem met de teederste zorgen omringde. De scherpzinnige staatsman, hield op de studies zijner kin deren een waakzaam oog; ieder van hen had zijn eigen studeervertrek, waar de wérken van Grieksche en Latijnsche schrijvers (Livius), ook die van den H. Augustinus. werden bestudeerd. Zaten ze voor een moeilijkheid, dan konden zij zich altijd tot hun vader wenden, die nie mand minder dan „het licht der wereld", Eras mus, onder zijn beste vrienden telde. Morus stond erop, dat ieder kind er een lievelingsdier o pna hield, 'n marmot, 'n fazant, 'n oor-uil, 'n haas, dat hinderde niet, als ze er maar goed voor zorgden. Ook nam hij het j^nge volkje gaarne mee op zijn wandelingen, leerde hun de namen en den aard der bloemen en speelde niet zelden haasje-over met hen Toen Margaret op vier-en-twintig jarigen leef' tijd William Roper huwde, was haar vader reeds een beroemd man in het koninkrijk. Hendrik VIII had hem tot zijn secretaris benoemd; m 1521 persoonlijk tot ridder geslagenOmstreeks 1530 werd Morus Lord-Kanselier van Engeland Op 'n goeien dag zag Margaret haar vader met den koning in zijn tuin wandelen; zijne majesteit had zijn arm héél vertrouwelijk op Morus' schouder gelegdHet stond dus tus- schen beide mannen zéér goed. Hendrik VIII was iemand met een erg wis pelturig karakter. Er viel geen staat op hem te maken. Ook probeerde hij de Katholieke Kerk in Engeland los te scheuren van Rome. Toen Paus Clemens VII het huwelijk des ko- nings met zekere Anna Boleyn als van nul en geener waarde verklaarde, werd diens haat tegen het Hoofd der H. Kerk nog venijniger. Thomas Morus weerstond den vorst m t ge zicht. Hij en cardinaal John Fisher wilden niets van een dergelijk verachtelijk optreden weten. In 1532 legde de Lord Kanselier zijn ambt neer en ging als 'n eenvoudig burger naar de zijnen terug. Het geld was op. Inkomen ge noot hij ook niet meer. Doch liever arm, dan iets tegen zijn geweten als katholiek te doen. Hij weigerde in den koning en zeker m 'n man als Hendrik VIII, 'n opvolger van Sint Petrus tg zien. In 1534 werd Thomas Morus naar Lambeth ontboden, om daar een eed van trouw te ko men zweren, waardoor hij den monarch als hoofd der Katholieke Kerk in Engeland zou erkennen. Aangezien men God méér gehoor zaamheid heeft te bewijzen dan den menschen, weigerde de fiere katholiek dezen eed te zwe ren. De gruwelijke dwingeland die alle verzet in bloed smoorde, liet nu den voormaligen kan selier, zijn boezemvriend nog wel, in de Tower- gevangenis smijten. Daar heeft Thomas Morus herhaaldelijk be zoek van Margaret Roper ontvangen. Je hoeft heusch niet te denken, dat deze sterke man erg in den put zat. Heelemaal niet! Hij sprak zijn dochter steeds moed in en maakte nog allerlei kwinkslagen. Eens troostte hij haar met deze woorden: „Je moet over mij niet tobben als over iemand, die met zijn vleugels tegen de tralies van zijn kooi slaatReken maar, dat God naar mij ziet en mij bezoekt zonder eerst te kloppen of aan te bellen. Mijn gedachten zwerven dikwijls naar jullie uit; in de kapel; in den tuin. Ik zie mijzelf op het hooiland met m'n hoofd in je schoot. Ook wel op de Theems, met Will en Rupert aan de riemen. Houd je oogen droog en je hart vol hope en bedenk, dat alléén zonden, welke niet werden vergeven, ons eeuwige tranen zouden kunnen kosten." In tal van briefjes, met 'n stukje houtskool ge schreven, wist deze edele gevangene van een verloopen vorst den zijnen moed in te spre ken. Geveld, door een schot in de hersenen (Slot). Sommigen hebben gemeend, dat de Afrikaan- sche olifant met de wichel-roede kan loopen Weet je niet, wat 'n wichel-roede is Luister 'n Uit hout of metaal samengesteld voorwerp, waarmede men weleer (en ook nog in onzen tijd) geloofde, verborgen schatten, water-aders en andere onbekende dingen te kunnen vinden. Eén zaak staat wel vast, dat er wichelroede- loopers zijn geweest, die op dit gebied verwon derlijke staaltjes te zien hebben gegeven. Nu zijn er tallooze olifanten-koppen opengehakt, welke zoo'n wichel-roede schenen te bevatten Vlak achter het oog, waar zich tevens een klier bevindt, die van tijd tot tijd een welriekende, kleverige vloeistof afscheidt, werden n.l. her haaldelijk eenige bamboestokjes gevonden, klein, maar misschien voldoende om als wichel roede gebruikt te worden. Het is in de barre oorden van het Zwarte Werelddeel immers van het grootste belang tijdig 'n waterbron te ont dekken En die roede zou dat den dikhuiden mogelijk maken «1492, Afra?" „Columbus ontdekt Amerika!" „Prachtig m'n kind, maar vóór Columbus waren de Noormannen, de Vikingen daarginder al geweest! En van één zoo'n tocht wil ik je een gebeurtenis vertellen!" Kijk, ze doopten hun nieuwe ontdekking met den naam „Het goede Wijnlahd", en sloegen er gedurende verscheidene jaren hun tenten op. Tenslotte verlangden zij weer terug naar hun eigen vaderland, een trek, die ieder mensch, wiens ziel niet dood is, is ingeboren. Op den terugweg nu, raakte het schip van Bjami, een kapitein, 'n stuk uit den juisten koers en verloor, tenslotte, de andere vaartui gen geheel uit het oog. Tot overmaat van jam, mer stak er een hevige storm op, zoodat Bjami en de zijnen zich genoodzaak zagen een roeiboot te strijken. Dit ranke scheepje kon evenwel niet de geheele bemanning bevatten en zoo moest er geloot worden wie op het wrak zou blijven of met het reddende vaar tuig mee mocht. Bjarni lootte gunstig.... maar; hij°had een jeugdigen kameraad aan boord, een zoon van zijn besten vriend en dien vriend had hij beloofd als 'n vader voor den jongen te zullen zorgen. Hij herinnerde zich zijn plech tige belofte en sprak tot den knaap: „Ga jij op mijn plaats in de roeiboot zitten, want ik beloofde je vader dat ik je heelhuids zou terugbrengen!" Zoo ging dan de jongen over naar de roei boot, doch Bjami bleef op het zinkende schip schtcr Ze hebben nooit meer iets van hem verno men, de zee weet haar geheimen goed te be waren! Maar de naam „Bjarni" is blijven voort leven onder de menschen van het barre Noor den als den naam van een, die zijn woord met wou breken, zelfs niet in het aangezicht van den dood, De vermaarde olifanten-jager, kapitein Blunt, die het boek „Elephant", schreef, temidden van zijn jacht trofeeën! Aardig bedachtJammer, dat het heele ge valletje op fantasie berustDie takjes kwanjen toevalligerwijze in den schedel, wanneer het dier zich een weg baande door het dichte struik gewas. Met wichelroede-looperij hebben ze niets te makenOok stopt de moeder deze splinters haar kalfje niet in z'n bol, zooals men eveneens verzonnen heeft Olifanten gunnen hun verslagen vijanden gaarne een fatsoenlijke begrafenis Zoodra zij hun slachtoffer hebben gedood, bedekken zij zijn lijk met takken, bladeren en bosjes gras. Aan deze hoffelijkheid hebben sommige jagers hun leven te danken gehadZij hielden zich dood, ofschoon zij „slechts" gewond waren. De olifant bedekte den schijndoode met loof en kruid en verwijderde zich na het bewijzen dezer laatste eer! De gekwetste maakte zich dan zoo gauw mogelijk uit de voeten, dat snap je De olifant mocht zijn vergissing eens bemerken!! Het zwarte werelddeel kent óók zijn olifanten kerkhoven. Wanneer de dieren oud geworden zijn en moeilijk meer uit den weg kunnen, trekken zij zich het liefst terug in bergachtig terrein, waar zich wel moerassen bevinden, die verkoeling tegen zengende hitte en lafenis bie den. Niet zelden' verzinken zij daar reddeloos in de modder. Anderen vallen als slachtoffer van slangen-beet of van de met slangen-gif voorziene speerpunten der wilden. Deze slangen kunnen verscholen zijn in de boomen, waarvan de olifanten takken rukken, maar zij komen ook wel op den bodem voor en weten ooit de ge voelige plaatsen als het slurf-uiteinde, de oogen, de huid boven de teenen enz. te bereiken. We hadden het zooeven over de wilden, die den koning der Afrikaansche wouden jagen Erg makkelijk gaat dat niétWanneer het dier den mensch bespeurt, zal hij zich meestal zonder eenig gedruisch uit de voeten maken. Hij valt lang niet altijd aan, wanneer hij zijn doods ook deze, dat men bemerkt een oud spoor gevolgd te hebben! Geoefende jagers overkomt zooiets niet licht. Die merken al dadelijk aan het gewriemel van insecten in de holen, aan het woekeren van onkruid, aan het veelvuldig voorkomen van gevallen blad in het spoor, waar ze aan toe zijn. Nog lastiger wordt het, wanneer de reuzen der tropische wouden heelemaal geen spoor nalatenDit komt voor in die streken, waar het bodem-kruid een buitengewone veer kracht bezit, zoodat het zich dadelijk herstelt. Ook daar, waar de bodem zoo hard is als staal. Lastig is ook de omstandigheid, dat 'n kudde van vier, vijf dieren niet méér sporen achterlaat op den grond dan één dier. Zij zijn namelijk gewoon in eikaars voetstappen te treden en houden dit vol, tot zij uiteen gaan om voedsel te zoeken Niet alleen veroorzaakt het spoor-zoeken de noodige moeite, de wind, of lieverhet lichtste briesje, moet óók steeds met zorg worden be handeld Ruikt het wild menschenvleesch, dan is het aanstonds op zijn hoede en poetst de plaat- De meeste jagers voorzien zich daarom van asch of bloem van meel, die zij op hun hand uitspreiden, teneinde de windrichting vast te stellen. Anderen steken 'n sigaret op met hetzelfde doelde rook van het genotmiddel schijnt niet zoo op de zenuwen der dieren te werken als de weeë geur van tweebeen Is de jager eindelijk zoo ver, dat hij het begeerde doelwit onder schot heeft, dan moet hij nog goed de plaats voor zijn kogel kiezen, de hersenholte of het hart, terwijl ook dikwijls op de knieën wordt gemikt. Een schot vóór in de hersenen doet het getroffen dier neerzinken, waarbij de slagtanden den kolossalen kop om hoog houden. Een schot door de maag of het ingewand doet het wild vluchten, zoodat de jager niets bereikt dan het veroorzaken van noodeloos veel pijn en een akeligen dood. Geen enkel weldenkend mensch zal hiervoor te vin den zijn. an maar liever gewacht, tot zich een gunstiger gelegenheid voordoet. De wilden den ken daar anders over. „Hij zal wel dood gaan meenen zij en zij voelen er niets voor een gewond dier uit zijn lijden te verlossen. Zij voelen alleen maar voor hun Afrikaansche.... kanarie-pietjes, die zij overal mee heensleepen, want die brengen geluk aan De moderne jagers bedienen zich van moto ren en rijwielen om grootere afstanden in het jachtgebied te kunnen afleggen. Alleen men schen, die over zeer veel geld beschikken, kun nen ter olifanten-jacht gaan, want de uitrus- tings-kosten, ..zijn lang. niet voor de poes. Er moeten negers mee, voorraden levensmiddelen, 'n huis-apotheek, gidsen die niet zelden 1200 per maand eischen tenten, en nog.véél meer 1 De jacht-„licence" (acte) krijgt men óók niet voor niets! In het district Kenya vraagt de Engelsche regeering daarvoor 600 en dan mag men „slechts" één olifant neerleggen de tweede kost nog 1200 meerIn Oeganda bedragen deze onkosten ƒ240 voor één olifant en ƒ360 voor twee. Niemand mag méér dan zes olifanten schieten, al blijft hij nóg zoo lang in Afrika. De Engelsche wild-controleur, commander D- E. Blunt, verzekert, dat door deze en andere maatregelen het voortbestaan van den koning der wildernis niet wordt bedreigd. Er valt over achteruitgang van den wildstand niet te klagen. De olifant schijnt voor uitsterven behoedGe lukkig maar IN HET JUBELJAAR 1675 schonk Paus Clemens X een prachtig tapijt voor de Sint Pieterskerk, dat nog heden ten dage bij hooge plechtigheden wordt uitgelegd. Honderdduizenden pelgrims maakten zich op 'sHeeren Plaatsbekleeder en den heiligen reli- quieën en kerken een bezoek te brengen. In het heiligdom van „S. Maria supra Minerva" bad de H. Vader persoonlijk den ganschen rozen krans voor, hetgeen al méér was dan Zijne wankele gezondheid en hooge leeftijd de Paus was 85 Hem eigenlijk veroorloofden. „Nu ik een adelaar zou willen zijn" aldus uitte zich de Paus, „heb ik meer dan ooit last van mijne krankheden „DE LEEUW VAN HET NOORDEN", aldus luidde de bijnaam van Johan Sobieski, die in 1674 koning over Polen werd. Door Paus en Kerkvorsten ondersteund, bracht hij een leger van 50.000 man op de been waarmede hij tegen de Turken optrok, die voor de zóóveelste maal Europa bedreigden. Aan de Dnjestrrivier overviel hij op St. Mar- tinusdag 1673 (11 Nov.) den erfvijand der Chris tenheid, wiens gansche leger hij versloeg. Paus Clemens X droeg uit dankbaarheid een plechtige H. Mis in St. Pieter op. Z. H. ont ving de veroverde banier der Turken, uit groene zijde vervaardigd, en liet deze in Sint Pieter plaatsen. Deze week gaan we een hoekplankje maken, 'n Plankje van 1)4 cm.; goed vlak schaven en de teekeningen 1 ên 2 erop zetten. .7 .1 idllg IllCli CIA Lij VA tUCJ.il, vvuiiuvci ixxj -c-ij n Margaret ontmoet naar vader over wien vjjand ruikt of hoortAanvallen gaan meestal I5'/i TWEE BOGEN VAN HET COLOSSEUM stortten in op den morgen van 12 Augustus 1689, toen Paus Innocentius zijn edele ziel aan haar Schepper teruggaf. „Heer, vermeer der mijne pijnen, maar tevens mijn geduld aldus luidde 's Pausen verzuchting op Zijn sterfbed. Bij de begrafenis viel een geweldige slagre gen, maar dit belette de Romeinsche bevolking toch niet, de laatste eer te bewijzen aan Rome's Bisschopsinds menschenheugenis had men zóóveel volk niet op de been gezien. Ieder wilde een reliquie van den grooten doode machtig worden en de Zwitsers hadden zéér veel moeite de menigte op een afstand te houden. DE MELKWEG AAN DEN STERRENHEMEL die gedurende herfst en winter zijn wijden boog van Noord naar Zuid spant, bestaat naar schatting uit dertig duizend millioen sterren! Ieder van die sterren is 'n zon. Slechts van 'n paar duizend is de afstand bepaald. In de zen Melkweg komen groepen van sterren, ster- renhoopen voor, die, door den kijker bezien, niet meer plaats innemen dan de volle maan. En tóch blijkt dan dat bescheiden plekje door 80.000 hemellichamen bezet Gelukkig, dat géén menschelijk brein dezen zonnen haar baan behoeft voor te schrijven en dat we dit heel rustig aan God mogen over laten. IN DEN SLAG BIJ PULTAWA, dien Peter de Groote won op de Zweden 1700), werd zijn muts door musketkogels door zeefd. Zijn soldaten begonnen te wijken tegen de aanstormende Zweden en dat was voor den Czaar het sein, naar de achterste gelederen te snellen, waar zijn kozakken en kalmoeken stonden opgesteld. „lede?, die vlucht, wordt door jullie neer gelegd, al was het de keizer zelf!" luidde zijn bevel. Hij won den slag. Nauwkeurig teekenen. Zaag nu beide plank jes uit. Plankje 1 zal niet meevallen, maar met de figuurzaag kom je er best. Steek er keurige vellingen (schuine kantjes)^ aan. Netjes op- schuren. Misschien zal de vijl er eerst aan te pas moeten komen. Nu nog 'n latje 3 cm. breed, cm. dik en 35 cm. lang. De scherpe kanten wegschaven. Van dit latje maken we den overstekenden rand, welke je op. de onderste teekening ziet. Je moet het dus in drieën zagen. De verbin dingen komen in de richting van de stippel lijnen op de tweede figuur. Overbrengen met den zwaai, als je er een hebt, is dit 't gemak kelijkste. De rand moet aan de bovenzijde der plank cm. oversteken. uit van alleen loopende stieren of oude koeien, die een kalf te verzorgen hebben, maar het liefst trekken de dieren voor tweebeen zonder het geringste geluid te maken terug Geef hun maar eens ongelijkEr moet dus duchtig „ge spoord" worden om het wild onder bereik van speer of geweer te krijgenEn dat kan uren en uren in beslag nemen, een karwei, die onder het Afrikaansche zonnetje nu niet bepaald mee valt! Dikwijls gebeurt het dan bovendien nog, dat de dikhuiden zich een pad dwars door een moeras banen, dat zich mijlen en mijlen ver uitstrekt! De vermoeide jager geeft tenslotte de jacht op en keert uitgeput naar zijn tenten kamp terug'n Onpleizierige gewaarwording is het doodvonnis werd geveld. In 1535 werd Morus voor de zoogenaamde rechtbank gedaagd, die hem schuldig verklaar de aan hoog-verraad (verraad jegens het va derland) en hem dientengevolge ter dood ver oordeelde. Toen de boot met den doorluchten gevangene bij de Towergevangenis aankwam, stond „Meg" reeds op haar post. Uren en uren wachtte zij op haars vaders' komst, drong door een haag van barre soldaten heen, viel den ter dood veroordeelde om den hals en verzocht om zijn vaderlijken zegen. Het laatste briefje m houtskool, dat de we reldvermaarde schrijver van 't boek „Utópia" 1) („Nergens!") zijn dochter kon zenden, luidde aï's volgt: „Beste MegIk veroorzaak je groote i marteiaren }n het blinkend Boek der Zaligen bezorgdheid, maar het zou mij spy en als deze gegrift Qnder hen bevond zich de zéér groote langer duurde dan tot mor§en' ®nt f®" Bisschop John Fisher, die het allerschandelijkst vieren wij de vigilie van Sint Thomas en den d Hendrik VIII evenzeer had gebrand- octaafdag van Sint Pieter en daarom zou ik 8 die dus met den Tower morgen graag naar denHemel gaam Zoo n dag kennis maakte_ zou mij al heel bijzonder lijken om a God ttzaUge Thomas Morus, bid voor ons, opdat te reizen. „as- jP pp wij even trouw aan ons H. Geloof mogen blij- Beste kind! Ik heb nlooit mee g ven als gij en den grooten zaligen kardinaal houden, dan toen je me 't laatst omhelsde, wrat jQhn ik houd ervan, wanneer de liefde eener docmer en haar teederheid zich niet storen aan manieren der wereld Den daarop volgenden morgen stierf een d edelste mannen die Engeland ooit heeft, voo t gebracht, op het schavot. Hendrik VIII ^d slachtoffer méér op zijn weinig v0"te wetenHet afgehouwen hoofd werd, als go het de tronie van 'n boef, op 'n staak geplaat nabij de London-Bridge ten voorbeeld aan al len,'die God en hun Doopbeloften boven een afgedwaalden koning zouden durven stellen Toen is het gebeurd, dat des nachts een klei ne roeiboot de Theems afvoer en dat een moe dige vrouw dien overdierbare hoofd wist macn- tig te worden, om het veilig te bergen ver van den smaad en den hoon der koninklijke tra wanten. De familie Morus werd daarop van huis en hof verdrevenomdat de man en vader karakter en trouw had getoond boven den vorst. Men ontzag zich niet Margaret ach- Deze meisjes hielden de pen glad verkeerd. In dezen winkel verkoopt men de echte Goudsche siroopwafelen. Wij zullen eens een eindje om het ven loopen. De zón had blaren op de huid gebrand. Bij het passeeren der baar, negen de men schen het hoofd. In allerijl stevenden wij op de haven af. Zij hadden U den dag niet mogen vergallen. Ik kon de deur nergens vinden. Je moest je tol en je knikkers maar eens hier geven Het reusachtige houtvlot kon amper door de sluis. Radijs moet je per bos koopen! De duiventil is sedert vorige week onbe woond. De burggraaf is lang geen gemakkelijk heer! Moeder is gaan winkelen! Langs berg en dal klinkt hoorngeschal! De cathedraal is bouwvallig; haar zuilen moe ten hersteld worden! De gladde delen werden op den dorschvloer gelegd. Kasteel, burg, kerk, alles werd met den grond gelijk gemaakt! Jullie moet je fiets nog wegzetten. Fel speet het mij, dat het slechte weer den boottocht verhinderde. Voor strand en bosch bestaat 's zomers veel liefhebberij! Het schootsvel paste den jongen in 't geheel niet. Een eigenaardige lijst voor een toilet spiegel! 1) „Utopia", „Denkbeeldig Land", titel van een werk van den Z. Thomas Morus, grootkan selier van Engeland, waarin de staatkundige en maatschappelijke toestanden in het begin der 16e eeuw over den hekel worden gehaald en een volmaakte staatsregeling aan de hand wordt gedaan. „Utopie": plan of ontwerp, dat onmogelijk uit te voeren is. De beroemde Fransche schilder, Claude Mo net, arbeidde drie jaren aan eenige schilderijen die voor de groote tentoonstelling, den „salon" te Parijs bestemd waren. Eindelijk legde hij zijn palet en penseelen neer en plaatste de aen vorst, meu umias WMen iaarlatër volgde I doeken op ezels Uren aaneen bekeek hij ze zyrha8ar vader naar het wuivend Palmenstrand; I en kwam ten laatste tot de overtuiging, dat het diens hoofd werd als 'n relikwie ter aarde be steld in een kerk te Canterbury. Den 29sten December van het jaar der ge nade 1886 werd Thomas Morus door onzen H. Sader met nog een vijftigtal andere Engelsche werk niet wat je noemt „af" was. Hierop nam hij zijn grofste penseel en wischte zijn geheele studie uit, een daad, die hem misschien twee ton gouds kostte! Maar liever geld verloren dan met minderwaardig werk genoegen te nemen! Dat er kerk-uilen zijn weet iedereen, maar zij danken hun naam niet aan trouw kerk-be zoek, doch aan de omstandigheid, dat zij graag in kerk-torens nestelen Verder houden zij zich verwijderd van den H. Dienst. Bisschop Stanley daarentegen verhaalt van een paar roodborstjes die te Kingston hun nest gebouwd hadden in een ornament (versiersel) van den preekstoel! Gedurende de heilige dien sten vlogen de vogeltjes zelfs af en aan om hun jongen te voeren! Terwijl de vrome prelaat het Evangelie aan de geloovige voorlas hipte één zoo'n vogeltje op het boek, dat open voor hem lag als vreesde het geenerlei gevaar! Een ander voorval wordt ons verhaald door den vermaarden preekheer Sydney Smith. Toen deze zijn predikatie begon, vloog een tamme kraai de kerk binnen. Hij bemerkte het open geslagen Evangelieboek dat zijn aandacht in hooge mate scheen te trekken. Plotseling hield hij op dit boek aan, pakte het beet, rukte en trok, zoodat de verbaasde prediker het niet dan met eenige moeite in veiligheid wist te stel len! De geloovigen volgden dit tournooi met veel aandacht en voegt de geestige prelaat eraan toe „zij waren meer aan de zijde van den vogel dan van mij!" De kerk van Wilborne St. Giles bewaart de nesten van een paar roodborstjes, die hun home onder den lessenaar op den preekstoel hadden gebouwd! De nesten bevinden zich in een glazen fiool welke achter een glasplaat in den kerkmuur wordt getoond, PLECHTIGHEDEN. 1. P, van „piano"; 2. els; 3. leest; 4. chocola; i. blooheden; 6. speeltuinen; 7. plechtigheden; 8. ledigganger; 9. laagheden; 10. grieten; 11 lijden; 12. bes; 13. N, voor Noorden. Beijver U alle gebreken en zwakheden van anderen geduldig te dragen, omdat ook gijzelf in vele dingen door anderen moet verdragen worden. 'n Nieuwe serie van zes plaatjesDit is num mer één Wie ziet, wat voor voorwerp dit is De teekening geeft het weer van boven af gezien Kijk dus goed uit en teeken desnoods even het zij-aanzicht. Brand je niet aan de kaars Drie leuke prijzen Onze vaste medewerker te Arnhem, J. J-» zendt ons een berijmde oplossing der serie „Welk Beroep". De aanvangsletters der regels vormen samen een heuglijke tijding voor zijn woonplaats Volgende week de verloting. A Is eerste plaatje van de serie, R eeds een week of wat geleên, N oem ik 't jagertje, dat vroeger H eel vaak langs den stroom verscheen. E n in het dan volgend prentje, M et dien niet voltooiden man, Z ie ik een van 't timmerambacht, E en, die zoo niet zagen kan- V erder gaan we naar het derde, E n wie ligt daar op de straat? N atuurlijk een stratenmaker. E nfin, vier, waar 't hier om gaat E n wie de teekenaar bedoelt, U weet 't'al, de schilder is 't. W ederom een volgend nummer: E en kellner, nu, wie dat niet wist! N ummer zes, horlogemaker, S taat er ook wel aardig op. T hans komt dan het laatst tafereeltje: A Is verkeersagent zegt: stop. D an, je weet 't, pas dan op. J. J„ ARNHEM. h-LsV

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 9