m DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS Kuurt Uw Stofzuiger Waar dat wiel draait" KV 56ste JAARGANG DINSDAG 25 JULI 1933 No. 16702 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 a 60 ct. per week HOOGSTRAAT 69 N 'Pi! ,f'. -A KETHEL hinderwet. SOCIALE ZONDAG Hulp aan het groote gezin door kindertoeslagen. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN opbrengst collecte. verkeersongevallen. IRl -» - i JSil m wmm NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden ƒ3.25' per maand ƒ1.10; Per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs ?er drie maanden 3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a een s per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1—6 regels ƒ1.55 elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels ƒ1—, 15 regels ƒ1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. f son- bit verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.- bij verlies van één band, één voet of één oog; ƒ150— bij verlies van een duim; 75— bij verlies van Gratie-OngevaUenverzekeringvan een hand; ƒ25.- bij ver.ie, van efte» anderen vinger. - De Verkering loep, eP de voorwaarde» ,1a eenn,,.!^„aand in di, b„d werd, algedrnt,. t wijsvinger, j J een VIERING VAN KONINGINNEDAG. Geen zwemwedstrijden. Ballonwedstrijd voor kinderen. Gisteravond hield het bestuur van de Oran jevereniging Schiedam in hotel Beijersber- gen een vergadering voor de vaststelling van het programma voor Koninginnedag 1933. De voorzitter, de heer A. Geurtsen, opende de vergadering en constateerde met voldoe ning, dat de verschillende commissies, welke de diverse nummers moeten voorbereiden, hard gewerkt hebben. Spr. heeft echter een minder prettige mededeeling. De Gezondheidscommis sie n.L heeft ongunstig geadviseerd wat be treft het organiseeren van de 3 K.M. zwem wedstrijden door de Schiedamsche Havens. Het gevolg is, dat B. en W. hun toestemming voor deze°zwemwedstrijden niet zullen geven, zoodat die wedstrijden niet door kunnen gaan. Wel had het hoofdbestuur het advies gekregen, dan zwemwedstrijden in de Gemeentelijke zweminrichting te houden, maar bij de be spreking bleek, dat deze inrichting niet zoo veel publiek kan bergen als er leden van de Oranjevereeniging zijn, zoodat dit op bezwa ren stuitte. De vergadering besloot voorts, dat de wis selbekers, welke vorig jaar gewonnen zijn, bij de dames door mej. Poppezijn en bij de heeren door den heer M. J. v. d. Meer zullen worden beschouwd als van dit jaar niet gewonnen door de houders, zooals wel gebrui kelijk is. De commissie voor de verschillende nummers brachten verslag uit en besloten werd, op den avond van 30 Augustus een taptoe te houden op de Groote Markt, waarna muziek door de stad, 's morgens op Koninginnedag aubade voor het Stadhuis, kerkdiensten, volksspelen met spelen voor kinderen van klein tot S10° en een bailonwedstrijd. Aan den ballonwed strijd kunnen alleen kinderen deelnemen, die ook aan één der kinderspelen meedoen. De Commissie zal nog nader overwegen, of de kinderen, met de ballons, in optocht door de stad zullen trekken dan wel of de ballons op bet feestterrein zullen uitgedeeld worden. Alle ballons zullen, met kaarten eraan, waarop de eigetiaar, tegelijk worden opgelaten en de kin deren, wier ballons het verst wegkomen, krij gen prijzen. De kaarten moeten uiterlijk 1 Oc tober in het bezit van het bestuur van de Oranjevereeniging zijn. De inschrijving voor de kinderspelen zal plaats hebben in de openbare school aan het Edisonplein, in de Chr. school aan de West Frankenlandschestraat en in het wijklokaal- in het Gorzenkwartier. Het in orde maken van het feestterrein in het volkspark voor de volksspelen en voor het avondfeest zal worden aanbesteed. Nu de zwemwedstrijden vervedien, komt er 's middags alleen een optocht, waarvoor de in schrijving reeds geopend is, terwijl er fraaie prijzen beschikbaar gesteld zullen worden. Op het feestterrein is 's avonds muziek, open lucht bioscoop en vuurwerk. De Oranjevereeniging zal dit jaar vooral ook trachten, het vlaggen te bevorderen en heeft zich via den voorzitter van de Hanze met de winkeliers van de verschillende win keliersorganisaties in verbinding gesteld, ten einde te bevorderen, dat de eenheidsvlaggen ook te Schiedam verkrijgbaar zullen gesteld worden. Na 2 jaar uw eigendom. Alléén RecL 115S 10 S) STOOMWASSCHERIJ „DE PAUW". Uitbreiding en verbouwing aanbesteed. De architecten D. Oosthoek, Den Haag en J. D. Postma te Deventer, hebben gisteren aan besteed de uitbreiding en de verbouwing van een wasscherij op een terrein, gelegen aan de Stadhouderslaan 13, namens ae directie van de N.V. Vereenigde Nederlandsche Stoomwas- scherijen en Ververijen „De Pauw". Ingeschreven hadden de firma's: H. J. Han- nink, Lonneker, met 65.212; Gebrs. Krijenveld, Hengelo, met 65.185; C. Bal Jr., Rotterdam, met 65.070; H. J. Lammers en L. Kok, Enschedé, met 65.062; J. v. Dorp, Rotterdam met 63.950; C. v. d. Vliet, Den Haag, met 63.350; Alg. Haagsche Aann. Mij., Den Haag, met 63.200; N.V. Aann. Mij. v.h. H. en P. Voormolen, Rotterdam, 64.275; Breijer en Kuil, Den Haag, 60.760; Arb. Coop. t.h. uitv. van bouww. „Rotterdam" ACB, Rotterdam, 58.800; J. Mak Zn., Schiedam, 57.516; J. L. Burgers, Hillegersberg, 57.496; P. A. Heijnsbroek en C. Leenderts, Schiedam, f57.360; Gebrs. J. en P. v. d. Merwe, Dordrecht met 56.980; Firma Groeneweg van Kempen, Rotterdam, met 56.495; A. Vermaat met 56.120; P. Kuypers en M. Kloppers, 56.013; Fr. Vink Zn., Moordrecht met 55.555; L. J. v. Ameijde met 55.480; A. Mekkink Apeldoorn, met 55.240; Gebrs. Smits met 55.189; N.V. Aann. v. werken v.h. H. J. Neder- horst, Gouda, met 53.900; C. v. d. Burg, Den Haag, met 53.500; J. K. Simon, met 53.490; Exterieur van een ontworpen kerk-complex te Leeuwarderadeel van den architect H. P. J- de Vries te Rotterdam. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur SCHEEPVAART. ..SCHIEDAM, 24 Juli. Vertrokken: s.s. Sirrah, ledig naar Archangel; Letlandsch s.s. Lucy, ledig naar Brahestad; Zweedsch s.s. Storvik, ledig naar Leningrad. Burgemeester en Wethouders van Schiedam A. den Ouden, Gouda, met 53.245; J. N. Kra- hebben bij hun besluit van 20 Juli 1933 afwij- rienburg, Delft, met 52.200. Voor zoover niet De sociale groep van het comité „Katholiek Rotterdam" heeft eergisteren weer 'n socialen Zondag gehouden. Deze zevende Zondagmorgenbijeenkomst was gewijd aan den nood van het groote gezin en aan de voorziening daarin door middel van de kindertoeslagen. Na de gebruikelijke gezongen H. Mis in de Eendrachtskapel, opgedragen door den Algem. Soc. adviseur, Rector C. M. Mol, kwam men in de zaal van het klooster aan den Eendrachts- weg bijeen, waar voorzitter G. W. S. Jansen de studiebijeenkomst opende en na eenige op merkingen over de organisatie van de Soc. Zondagen het woord verleende aan den heer J. van Vlijmen uit Amsterdam, ondervoorzitter van de Kath. Werkgeversvereeniging, die zich bereid had verklaard ook voor dezen kring een inleiding te houden over het onderwerp, het welk hij eenige weken geleden voor de Kath. Werkgeversver. had behandeld. Aangezien wij van deze bijeenkomst indertijd een uitvoerig verslag hebben opgenomen, meenen wij dit maal met een kort resumé te mogen volstaan. Bij het vraagstuk van de kindertoeslagfond sen, zoo zette inleider uiteen, gaat het om de allerbelangrijkste vraag: wat dunkt u --van het gezin De levensmogelijkheid en bestaanszeker heid van het groote gezin staan op het spel, van het gezin, dat toch niet een willekeurig, maar een integraal deel is van de maatschap pij, welke uit gezinnen is opgebouwd. In de belangstelling en de zorg van de over heid voor het gezin bestaat nog een ontstel lende achterstand. Voor het individu heeft de overheid allerlei sociale maatregelen getroffen, waarvoor het gezin, de bakermat van het in dividu, is nog zoo goed als niets gedaan. Taak zal zijn den opbouw van het gezin te bevorderen en de beletselen weg te nemen voor den gezonden groei van het gezin. Eén van die beletselen is zeker de angst voor den kinderzegen in verband met de groote Verwacht wordt: Zwakke tot matigen Zuide lijke tot Westelijken wind, half tot zwaar be wolkt of betrokken, kans op regen of onweer, waarschijnlijk koeler overdag. Lichten op van 's avonds 9,31 tot 's morgens 3.42. nader vermeld, wonen Schiedam. de inschrijvers te VOOGDIJRAAD. Bij. Kon. besluit is benoemd tot lid van den Voogdijraad te Rotterdam mej. Th. J. M. L. j Jansen, administratrice van de Vereeniging Bij de politie aangegeven in het tijdvak van .Liefdewerk voor Kinderbescherming", te Rot terdam, wonende te Schiedam, GESLAAGD. In de opgave der geslaagden voor het R. K. Mulo-examen kwam gisteren een storende drukfout voor. Er stond abusievelijk vermeld, dat vele candidaten van de R. K. Mulo-school in de Nassaulaan het diploma nehaalden; dit moet zijn alle candidates Gisteren slaagden te Rotterdam voor het Mulo-examen M. Eijsberg en J. Kok, leerlin gen van de Prinses Julianaschool. Te Rotterdam slaagde voor het examen hoofdacte de heer P. B. M. Alberts van hier. RIJWIELBELASTINGMERKEN. Naar men ons meedeelt, zijn vanaf heden aan het poststation alhier de rijwielbelasting- merken voor het belastingjaar 1933-34 ver krijgbaar. Wij vestigen er de aandacht op, dat het geval zich kan voordoen, dat tijdelijk geen - voldoende merken aanwezig zijn, waarom het j moeilijkheden, welke de groei van het gezin „end beschikt op het verzoek van de irma aanbeveling verdient, het koonen van een nieuw meebrengt. B. Maij, om vergunning tot oprichting van j b lastinorplaatje niet uit té stellen tot het j Al te eenzijdig is steeds gevraagd, wat de een electrische timmerfabriek ln het pand waarop men het moet gebruiken. j arbeid waard is, zonder te letten op de prestatie Nr Al Jt met nadruk on gewezen, van den arbeider voor de gemeenschap. s Voorts wordt er met nadruk op gewezen, Directe hu,p moet er komen en die directe dat de controle van geldige belastmgmerk - hij]p ,g de kir,dertoesiag. reeds dadelijk na den aanvang van het nieuw Reedg lang is men daarmede bezig. Uit parti- GEVONDEN VOORWERPEN. belastingjaar zal worden ingesteld. De ver" i cuijer initiatief zijn in verschillende industrieën i koop van belastingplaatjes wordt beschouwd j toeslagregélmgen tot stand gekomen, als postdienst, zoodat zij alleen verkrijgbaar jjoe voortreffelijk die maatregelen ook zijn, zijn op de uren dat het poststation voor den het vraagstuk wordt daarmede niet opgelost, nostdienst geopend is. Deze uren zijn van 9— j QOk al in het bijzonder, omdat bij werkloos- n A OA con nil*. i. -1 J4 M;n4 rtnlinlnon Vor» wnrHpn Nieuwe Haven 79. DIPLOMA ZWEMMEN. Morgenmiddag om half 3 uur bestaat er ge legenheid voor het diploma-zwemmen in het heerenbad aan den Havendijk. EEN REUSACHTIGE LEEUWERIK. Nog vele jaren, nadat de eerste vliegtuigen langs de wolken ruischten, ontstond er in onze stad een verkeersstagnatie, wanneer er zoo'n mechanische vogel zichtbaar en hoor maar werd. Men kon er maar niet gewoon aan raken, al liep men met dat aandichtig kij ken menig keer een stijven nek en een paar verblinde oogen op. Den laatsten tijd echter begon er een zekere onverschilligheid ten aanzien van de techni sche wonderen, die zich in het luchtruim af speelden, te ontstaan. Het vliegtuig werd iets heel gewoons, zooals een auto en een stofzui ger iets heel gewoons zijn geworden. Zelfs het schrijvende vliegtuig kon nauwelijks be werken, dat men zijn blikken in bewondering ten hemel richtte. Gisteravond echter heeft het luchtruim de oude belangstelling herwonnen, want nu ver scheen er een sprekend en musiceerend vlieg tuig aan het firmament al gold het hier slechts een handige reclame voor de lekker nijen van Verkade. Hoe wonderbaarlijk im mers: een stem Uit de wolken en als deze ZWeeg, een genoeglijk deuntje als een harmo- ni® sferen in volksuitgave! v°x coeli, vox populiz°° stond er aan weerszijden van dezen reusachtigen leeuwe- f*; de stem des hemels, de stem van het °lk. Een plechtige, voorname titel dus, mis schien wel een beetje tè voornaam voor een reclameobject ten bate van een huiselijk artikel als ontbijtkoek. Het luchtwonder is een driemotorig Ra" aansch Caproni-vliegtuig, dat buiten zijn versterkersinstallatie met vier luidsprekers is toegerust, en als de I-ABCQ te boek staat. Reeds waren er in Amsterdam demonstraties mee gegeven, doch gisterochtend was net toe stel op Waalhaven gearriveerd, waar het om half acht naar hooger sfeeren opsteeg, met drie Italianen er in, namelijk een geluidsingenieur, een piloot en een mechaniciën, terwijl een Hollander alsi omroeper moest dienen. Deze schitterende uitvinding wordt nu al leen maar voor reclame benut, maar is zij nog niet voor grootschere doeleinden te ge bruiken? B.v. voor het oproepen van schier on vindbare personen. En dan - zien wij reeds met ons geestesoog op Koninginnedag alle straten met dansparen gevuld, die zich voortbewegen op de maat van de muziek, welke een strijkje daar honderden meters boven hen ten beste geeft. Luchtmuziek, het is geen toekomstmuziek theer. i CONCERT IN DE PLANTAGE. Het Stedelijk Muziekkorps, directeur H. H. van Vleuten, geeft een concert in de Plantage, op Woensdag 26 Juli 's avonds 8 uur. Het programma luidt: 1. Landstorm-Marsch, H. ,H van Vleuten. 2. Orpheus in de Onderwereld, Ouverture, rfac. Offenbach. 3. Am Golfe von Napels, Walzer, E. Guardin. 4 Potpourri uit de operette der Vogelhandler, C. Zeiler. 5. Waldteufelein, Melodienkranz, A. Reckling. 6. Mijn Regiment, Marsch. H. Elankenburg. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat de collecte voor alleenstaande blinden te Wolf- hezen, gehouden op Maandag 17 en Dinsdag 18 Juli j.l., heeft opgebracht 222.87. SCHIEDAMSCHE REDDINGSBRIGADE, De Schiedamsche Reddingsbrigade zal op Zaterdag 5 Augustus a.s. te Vlaardingen in de havens een demonstratie geven, zulks in ver band met de pogingen welke aldaar worden aangewend om een Vlaardingsche reddings brigade op te richten. TEMPERATUUR VAN HET WATER. De temperatuur van het water in de Gemeen telijke zweminrichtingen aan den Havendijk, alhier, bedroeg heden 72 graden F. Gisteravond liep mej. C. B. met haar echt genoot te wandelen op ccen Vlaardingerdijk. Daar werd zij aangereden door een wielrijder, waardoor zij kwam te vallen. Hierdoor bekwam zij een wonde en een bloeduitstorting in haar rechterarm. Haar kleeren werden vernield. De wielrijder is doorgereden, doch is bekend. Op den Korten Dam had gistermorgen een aanrijding plaats tusschen de wielrijders J. v. d. B. en A. j. de H., beiden van hier. Het rijwiel van v. d. B. werd beschadigd. De H., die schuld aan het ongeval had, zegde schade vergoeding toe. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: 22 Juli: Antonia, dochter van P. Landman en A. E. van Tilborg, Ouddorpsche- straat 16; 21 Juli: Adrianus Joseph Maria, zoon van A. J. van den Berg en M. Scholtle, Waran de 65; 22 Juli: Meintje, dochter van C. Bock- kom en C. van den Elskamp, Parallelweg 152; 25 Juli: Leen, zoon van P. Zuijdgeest en E. H. Entrop, Tollensstraat 29; 22 Juli: Geertje Adriana, dochter van D. Vergunst en M. Peene- man, Galileistraat 22; 23 Juli: Hubertus Jacobus zoon van J. Hoogstad en A. Alsemgeest, Klein Groenendaal 23; 24 Juli: Maria Johanna, doch ter van A. J. Meijer en M. E. Christoffel, Villa- strHcit 114. OVERLEDEN: 22 Juli: E. M. L. van Alphen, oud 13 dagen, Dr. Noletstraat 1; 22 Juli: M. Esmail, oud 29 j., binnen deze gemeente; H. Goudswaard, oud 77 j„ weduwe van W. de Ronde, L. Costerstraat 2. 7 tot en met 20 Juli 1933. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur des middags: Aanhouder, ceintuur, paar voetbalschoenen, kindertaschje met inh., kinderportemonnaie tuet inh., B. K. S.-sleutel, kinderkousje, étui inh. horloge etc., rozenkrans, manchetknoop, por tefeuille, zwarte stof, kinderschort, overhem den, kindermutsen, regenjas, mandje, Lipssleu- tel, gymnastiekschoen, damesjapon. Bij vinders; vulpenhouder; L. Alebregtse, Da Costastraat 29B; gewicht en ceintuur, W. Krommenhoek, Goereeschestraat 1; kinder schoentje, A. van Gogh, Zwartewaalschestraat 35' duimstok, P. Spruijt. Broersveld 128; school- tasch met inh., A. de Ruiter Alb. Cuijpstraat 20b; autoped, T. van Kampen, Nieuwe Maas straat 3A; portemonnaie, A. Ballijns, Mesdag laan 1; medaillons, L. Noordzij, Havendijk 180A breinaalden met katoen, B. v. d. Bos, Huijs- manstraat 19; leertje met 2 sleutels, L. Ducha- teau, Nieuwe Haven, 49C; blauwe cape, C. v. d. Spek, Puttershoekschestraat 42; postduif, H. Platerink, Zijnstraat 33; zitting van een stoel, M. v. d. Halle, Westvest 10; mondharmonica in étui A. van Alphen, Mariastraat 46B, kinder hoedje, G. v. d. Veen, Brugmanstraat 3A; zwem pak en shirt, P. Vellinga, Galileistraat 8; bril, E. van Hattem, Voltastraat 16B; dasspeld, M. Oostrum, Potgierstraat 14; vulpenhouder, J. Bruggeling, Boerhavenlaan 48; zilveren arm band, K. Mulder, Buitenhavenweg 162A; kin dertaschje, A. Andries, Makkerstraat 3A; dek zeil, C. Jagt, Singel 202B; hondenhalsband, F. Hooiberg, Zwartewaalschestraat 65A; geld, A. v. Leeuwen, Vriendschapstraat 5A; over jas, N. Willeboordse, Amperestraat 44A; blouse, A. Achterbergen, Broersveld 21/3; ro zenkrans, A. Lokken, Franklinstraat 12A; autoped, N. Korevaer, Noordvestlaan 18/11; regenjas, G. van Walsum, Fabriplein 30A; hor loge, C. Lansbergen, Van Dijckstraat 21A, stoffer, W. Krommenhoek, Prof. Kamerlingh Onneslaan 166A; jas, J. va nAsten, Louren- straat 9; rijwielvlag, K. Martens, Kortlandstr. 31B; dameshorloge; S. Heus, Wattstraat 35A, rijwiel, Vittali, Hoogstraat 10; portemonnaie inh. belastingplaatje, M. v. d. Graaf, L. de Co- lignystraat 20; hondje, J. v. d. Waard, Hal- leystraat 25A; ceintuur, W. Vink, Maasdijk 138; stellingtouw, W. Bosch, Kortlandstraat 5/2; gummi-regenjas, L. Janssens, Boerhave- laan 71; beeldje in étui, A. Gokke, Hoogstraat 142B; alpenmuts, C. van Doom, Korte Achter weg 21; zonescherm, A. Slavenburg, Vlaerdin- gerstraat 17A; badpak, etc., A. Sluiter, Vis- scherstraat 23A; kinderportemonnaie met inh. C. Westerveld, Vlaardingerdijk 245A; horloge, A. Meerburg, K. Achterweg 12/2; gewichtje. A v d Velden, Buitenhavenweg 172; alpen muts ,A. Brouns, Oude Sluis 17; rozenkrans in étui, J. de Vries, Da Costastraat 26: me daille G. Maarland, Lekstraat 45; kraag met strikje, J. Padmos, Westerkade 8; ring met sleutels, S. Klein, Brugmanstraat 54; kinder portemonnaie met inh. D. Reneman, Snellius- singel 14A; damestasch met inh. C. Kuiters, Breedstraat 54; horloge, M. Hoogebrugge, Schiedamscheweg 140 Overschie; zwempak met doek, W. Schwagerman, Mariastraat 25B kindertaschje meti nh., J. Koning, Pr. Fred, Hendrikstraat 9A; horloge, J. van Heiningen, Maasstraat 17; regenjas, H. Heesbeen, IJssel- mondeschestraat 90B; blazers en vest, Te zwem- meesteres zwemschool; sleutel, A. Vredebregt, Sngel 167A; halsketting, G. Ostemeijer, Oost singel 8G; autoband, J. Verheij, Boerhavelaan 95; double armband, B. Bouwer, L. Achterweg 33- zilveren ketting, J. van Wingerden, Rubens- plein 26A; stukje papier inh. geld, F. Dijk stra, Westvest 36; horloge, J. van Gelder, Rijn straat 10; portemonnaie met inh. A. v. d. Haar, Parallelweg 200b; rijwielplaatje, A. de Vogel, Broersvest 47B; zwempak en doek, B. Bar- nouw Van Smaleveltstraat 29B; hondenpen ning F Kersemeijer, Vriendschapstraat 17A; ring' met sleutels, J. Huigen, Zijlstraat 46; kousen, B. Alberts, Wattstraat 63A; rijwiel plaatje, wed, Woleus, Hoofdstraat 33, 10 uur v.m., van 23 en van 4.305.30 uur namiddag. VAN DE LADDER GEVALLEN. Doordat de sporten van een tegen den hooi berg geplaatste ladder afbraken, viel de vee houder G. L., toen hij zich op de ladder be vond, naar beneden, waarbij hij zich zoodanig bezeerde, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. AANRIJDING. Een jeugdig paartje fietste gisteravond op den Kerkweg, toen de sturen van de rijwie len in elkander verward raakten. Dit had ten gevolge dat de 18-jarige mej. N. B. uit Vlaar- dingen-Oost kopje onder in de langs den weg loopende moddersloot terecht kwam. Haar ge zel redde haar, waarna het rijwiel werd op- gevischt. Bij den bloemist Voogd werd het meisje van droge kleeren voorzien. ROTTERDAM BEMALING VAN DEN KLEINPOLDER Overeenkomst met de gemeente Overschie. Na langdurige onderhandelingen is er met de gemeente Overschie overeenstemming bereikt omtrent een rioleeringsplan voor den Nieuw- of Kleinpolder, waarvan de bebouwing steeds verder voortschrijdt. Voor het te bemalen gebied, groot pl.m. 200 H.A., is voorshands gerekend op een maxi mum-afvoer van 3 liter per seconde per H.A. en een jaarlijks af te voeren hoeveelheid van 2.000.000 M3.; het meerdere zal door Overschie eventueel op de Delfshavensche Schie worden geloosd. Het in den Kleinpolder te stichten gemaal zal door middel van een persbuis in verbinding worden gebracht met de persbuis van het be staande gemaal Blijdorp en aldus via het ge maal Heemraadsplein het rioolwater naar de rivier afvoeren. Laatstbedoelde gemalen zijn zonder onmid dellijke voorziening tot eenige verhoogde werk zaamheid in staat, de daarin geplaatste pompen zullen nochtans te zijner tijd, doch niet binnen de 5 jaar na onderteekening van de overeen komst, moeten worden vervangen door pom pen met hoogeren opvoer, hetgeen dan uiter aard plaats heeft voor rekening van Overschie. In verband met de reserve van evenge- noemde gemalen, is de maximum-capaciteit van het gemaal Kleinpolder gesteld op 36 M3. per minuut. Daartoe zullen 2 pompen van 10 en 36 M3. worden opgesteld, die niet gelijk tijdig kunnen werken. Mocht bedoelde capaci teit van 36 M3. per minuut in de toekomst on voldoende blijken, dan zal Overschie moeten overgaan tot bijplaatsing van een derde pomp, alsmede tot het leggen van een tweede pers buis rechtstreeks naar de Nieuwe Maas. Voor het medegebruik van de persbuis van het gemaal Blijdorp is Overschie een som van ƒ140.000 verschuldigd. Desgewenscht kan zij in de plaats daarvan in halfjaarlijksche ter mijnen een rente van 5 pet. 'sjaars over dit bedrag betalen. Overigens zal alle kapitaal voor de te maken werken door Overschie ge fourneerd moeten worden. Voor het meerdere stroomverbruik in de gemalen Blijdorp en Heemraad is Overschie jaarlijks 700 per mil- lioen M3. rioolwater verschuldigd. Verder is bepaald, zoowel ten aanzien van de persbuis naar het gemaal Blijdorp als de eventueele tweede persbuis naar de Maas, dat, voor zoover zij komen te liggen in eigendom van Rotter dam, een vergoeding van 1 per M. per jaar moet worden betaald. De overeenkomst, waarmede Overschie zich reeds heeft vereenigd en nu aan de goed keuring van den Rotterdamschen Raad wordt onderworpen, wordt aangegaan voor 25 jaren. heid dan toch niet geholpen kan worden. Vandaar dan ook, dat al reeds meer dan der tig jaar geleden de wettelijke regeling van den kindertoeslag op het program der Kath. Kamer leden voorkwam. Nadien is dit onderwerp door ons steeds op den voorgrond gebracht en na het voortreffelijk werk van de Commissie Romme is nu een initiatief wetsontwerp van de R. K. Staatspartij inz. rijkskindertoeslagen gereed gekomen. Het zal zaak zijn, dat dit ontwerp spoedig wordt ingediend en alles wordt gedaan opdat zoo spoedig mogelijk de groote gezinnen op deze wijze worden geholpen. Op de inleiding, welke met zeer veel bijval werd ontvangen, volgde nog een interessante gedachtenwisseling, waarbij o.m. ter sprake werden gebracht de druk van de indirecte be lastingen op de groote gezinnen en de huidige werkloozensteunregeling, welke geheel tegen de belangen van het groote gezin ingaat en door de maximum-grens bij een bepaald percentage van het laatstgenoten loon èn door de wijze van berekening van steun bij inkomsten van een der gezinsleden. Zoowel de groote gezin nen met kleine als die met groote kinderen zijn er op deze wijze het ergst aan toe in dezen tl~'Ongetwijfeld heeft deze Sociale Zondag de leiders van onze vereenigingen levendig door drongen van de groote sociale beteekenis van het gezin en van de noodzakelijkheid m den komenden tijd de belangen van het gezin voor op te stellen. lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosius. R. K. Volksbond, 8 uur. Aanmelding nieuwe leden, instrumenten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot half 11 repetitie van het gemengd koor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagmiddag van half 5 tot half 6 repetitie voor de jongens van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Woensdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereemging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw Eendracht. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. v. Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Musis Sacrum. lederen Woensdag om half 9 bestuursvergade ring van het afdeelingsbestuur van den Ned, K. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v. d, Putten). Groote zaal van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St. Jos. Gezellen Schiedam L Ver- eenigingsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over: Populair Godsdienstige onderwerpen door den praeses. lederen Donderdagavond van 8—10 uur repe titie Polyhymnia. R. K- Volksbond. lederen Vrijdag om 8 uur repetitie R. K- Gem. Tooneelvereeniging „Alberdingk Thijm", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Vrijdagmiddag van 5 tot 6 uur repe titie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen tweeden Vrijdag der maand bestuurs vergadering van de afd. Schiedam van den Nad. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus". Tusschen 8 en 8.30 uur „klachten" voor de leden. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakken „St. Antonius" van half 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. WIE ZOEKT ZAL VINDEN. In den zomer van 1931 is de heer J. K. uit Hillegersberg zijn met edelsteenen bezette gouden ring, waarin de initialen W. v. d. S., stonden, verloren. Nu liet verleden week achter „Lommerrijk iemand zijn horloge in het water vallen. Er werd ijverig naar gevischt. Men vond geen horloge maar wel den sinds twee jaren ver misten ring van den heer K. Het kleinood is hem weder ter hand gesteld. De visscher, D. Schildkamp, ontving een flinke belooning. 30 Juli: Diergaarde, ochtend- en middag concert Rotterdamsch Solisten Ensemble; avond concert Harm. Ork. Rott. Philh. Genootschap (met de mannenzangver. „Apollo") Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 27 Juli in: Grand Théatre, De koning der wildernis (voor volwassenen); Thalia, The big broadcast; Luxor De ster van Valencia (voor volwassenen); Ca pitol, Carmen; Studio '32, Robert en Bertram op ski's; Lumière, De bloemenvrouw van Lin- denau (voor volwassenen; Corso, Das Lie., einer Nacht (voor volwassenen); Centraal, Ich will nicht wissen, wer du bist (voor volwas senen) Colosseum, Emma en Good night, Vieu- na (voor volwassenen); Roxy, Gitta Alpar ont dekt haar hart (voor volwassenen); City, Ich und die Kaiserin; Olympia, Gebrandmerkt (voor volwassenen); Oostertheater, Parijsche nachten (voor volw.) Tentoonstellingen: Studio 32, wer- ken van A. Glansdorp. SCHIEDAM, 25 Juli. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn per H. L. ad 46 pet. 7.75. Spoeling Spoeling 0.80 a 0.90. Bernadette vertelt aan den pastoor van de verschijningen. Scène uit het Lourdes- spel van Ghéon in het openlucht-theater van Valkenburg. VAN HET DAK GEVALLEN. Gisterenmorgen omstreeks 8 uur is de timmer man N. Bak, uit Hillegersberg, die in den dak goot van een in aanbouw zijnd pand, van de gebr. Van Boven aan de Raadhuislaan, werk zaam was gevallen. Dr. van Dijk was weldra bij de hand en ver leende de eerste hulp. De man klaagde over hevige inwendige pijnen en is met een auto van den G.G.D. naar het Ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd, waar hij is opgenomen. MET VACANTIE. Tijdens afwezigheid der bewoners, is ten nadeele van den heer A. W., van de Juliana van Stolberglaan te Hillegersberg, uit een kast in een der kamers een bedrag van 25 ge stolen, terwijl uit een spoorpot een bedrag van ƒ4.50 wordt vermist. Vermoedelijk heeft men zich door middel van een valsche sleutel toegang verschaft.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 1