m VRIJDAG 28 JULI 1933 OUDERDOMSVERZEKE- RING OF STAATS PENSIOEN WÊm 'IBBSf t NIETS GELEERD. 7e R. K. PAEDAGOGISCHE WEEK- De sprekers op de vergaderingen. MGR. KUBINA IN ONS LAND. PASTOOR A. P- ERAS. SS8S Sfiitif IHl m w RIJWIEL-PLAATJES VOOR WERKLOOZEN. VERKOOP TABAKSFABRIKATEN BENEDEN BANDEROLLE-PRIJS. DE MERWEDEBRUG VAN PONTONS DE STILLE MOORDENAAR. MEVR. DE BOER—VAN RIJK TACHTIG JAAR. In September a.s. zestigjarig tooneel- jubileum met eigen ensemble. DE KORTING OP DE VERLOFS- TRACTEMENTEN- Zooals begrijpelijk is, heeft de beslissing ten aanzien van de keuze tusschen ouder - domsverzekering en staatspensioen, genomen door de internationale Arbeidsconferentie in Juni te Genève gehouden, vooral in ons land sterk de aandacht getrokken. In behandeling kwam een zestal concept conventies betreffende de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van invaliditeit, ouderdom en overlijden. Zes, omdat men, ten einde de ratificatie te bespoedigen, de drie onderwerpen in ons land gelijk in andere landen in één wet saamgevat in drie af zonderlijke conventies wilde uitwerken, ter wijl bovendien een splitsing gemaakt werd tusschen de landarbeiders eenerzijds en de overige arbeiders anderzijds. Zoo kwamen in behandeling twee stellen van drie con cept-conventies. Ze werden alle met over- groote meerderheid in de plenaire vergade ring aangenomen, nadat ze zeer uitvoerig waren voorbereid in de desbetreffende com missie. Bij deze zes concept-conventies waren er twee betreffende de ouderdomsverzekering. Het is duidelijk, dat daarbij het vraagstuk der staatspensionneering uitvoerig ter sprake kwam. In de conventie was opgenomen de bepaling, dat landen, die geen stelsel van verzekering hebben, en landen die een ver plichte verzekering hebben, niet tot een stel sel van staatspensionneering kunnen over gaan. M.a.w. waar, gelijk in Engeland en De nemarken, het staatspensioen reeds is inge voerd, kan het blijven bestaan, Maar waar dit niet het geval is, kan men, na ratificatie van deze conventies, niet meer tot een stelsel van staatspensionneering overgaan. Bij de plenaire behandeling werd nog door den vertegenwoordiger der Nederlandsche werkgevers een amendement ingediend en verdedigd, waarvan de strekking was, de vrijheid, om van stelsel te veranderen, niet in te perken. Ook na de knappe verdedi ging van dit amendement, zoowel door den voorsteller als door mej. Mr. Stemberg, werd het met overgroote meerderheid verworpen. En het merkwaardige was, dat tegen dit amendement stemden bijna alle arbeiders gedelegeerden. Blijkbaar stonden dezen op het standpunt, door Jaurès in 1910 met zooveel talent ver dedigd op het congres van de Fransche Parti Socialiste te Nimes, dat staatspension neering is staatsarmenzorg, terwijl ouder domsverzekering is de bevestiging van een recht, dat juist omdat het op het stelsel van verzekering berust, onaantastbaar is. „Tus schen verzekering en onderstand, zoo sprak hij, onder onderstand ook staatspen sionneering begrijpende zelfs op liberale Wijze georganiseerd, is een afgrond. Hij die onderstand ontvangt, zelfs als de wet hem geeft wat zij noemt een recht, is verplicht te vragen om de verwezenlijking van dat recht te kunnen krijgen.... De verzekerde daarentegen heeft een vol recht, een abso luut recht, een onvoorwaardelijk recht; zijn titel is daar, even zeker als deze er is voor den burger in de burgerlijke periode, de rentetitel. Op den door de wet vastgestelden leeftijd heeft hij het recht om te eischen, wat hij eischt; hij ontvangt een ze ker bedrag en hij ontvangt ook de hulp van de zedelijke waardigheid-" Zoo is het. Bij de ouderdomsverzekering °htvangt de arbeider niet alleen een pen sioen, maar tevens ook die moreele ophef fing, welke de arbeider verkrijgt, wanneer hij weet, dat het pensioen, dat hij ontvangt, niet is een gift van den werkgever of van den Staat, maar dat hij het heeft verdiend door zijn gepresteerden arbeid, en dat hij er daarom een onaantastbaar recht op heeft. Bij deze overweging kwam deze andere, meer practische, dat bij verandering in het politiek bestel in eenig land, het staatspen sioen kan worden verlaagd, ja zelfs geheel ingetrokken. Er is daar geen verkregen, on aantastbaar recht. Men heeft een „recht", alleen zoolang de wet dit erkent en hand haaft. Zeker, althans in theorie, is het mogelijk, ook de Invaliditeitswet in te trekken. Maar de krachtens deze wet verkregen rechten op de voor de verzekering bijeengebrachte ka pitalen blijven ook dan ten volle bestaan: aan de verkregen rechten kan niet met terugwerkende kracht worden getornd. Bij het stelsel van Staatspensionneering staat dit anders. Daar is ook een recht, ze ker, maar alleen zoolang de wet dit recht handhaaft. Het is geen recht op pensioen krachtens in dienstbetrekking verrichten arbeid, maar alleen krachtens een wetsbe paling, die voor wijziging en zelfs intrekking vatbaar is. Zoo is in Denemarken het staats pensioen, na ingevoerd te zijn, later weer verlaagd. Daarmee werd geenerlei recht ge schonden, omdat er van een door eigen werkzaamheid verkregen en onaantastbaar recht geen sprake was. Mét belangstelling kan men er naar uit zien of deze conventie nu door ons land zal worden geratificeerd. Zoo ja, dan is de strijd voor het Staatspensioen bij ons voor tien jaren van de baan. De vier Nederlandsche Regeerings-gede- legerden stemden te Genève verschillend. De heeren Aalberse en Kupers stemden vóór de ontwerp-conventie, mr. Cort van der Linden stemde tegen, en mr. Joekes onthield zich. Zoo gezien zou dus, als de partij genooten dezer gedelegeerden in de Tweede en Eerste Kamer evenzoo stemmen, de aanneming van een ratificatie-wetsontwerp vrijwel verze kerd zijn. Men zou hierin bij de voorstanders van Staatspensioen ook geen inconsequentie be hoeven te zien. Immers, eenerzijds zullen ook zij moeten erkennen, dat het ook voor ons land van groot belang is, dat het stelsel van sociale verzekering in de verschillende landen op gelijke grondslagen wordt opge bouwd. Anderzijds zullen ook zij wel over tuigd zijn, dat de finantieele omstandighe den in ons land van dien aard zijn, dat in de eerste tien jaren er zeker, welk Kabinet odk moge optreden, geen sprake van zal kunnen zijn, dat de 60 a 70 millioen gulden, die voor de invoering van Staatspensioen jaarlijks op onze begrooting zouden moeten worden uit getrokken, te vinden zouden zijn. Wat een zieke te Roermond er voor over fiad, om het ziekentriduum mee te maken In de roode pers trekt de heer de Roode conclusies uit het gebeuren in Duitschland, die hierop neerkomen: Wij mogen geen enkele machtspositie onbe zet laten, die wij kunnen veroveren; maar wij mogen geen enkele positie bezetten, die ons in plaats van macht slechts den schijn daarvan geeft. De tegenstander verlokt ons daartoe gaarne; hij verlangt niets liever, dan bij zijn strijd tegen de arbeidersklasse zich van ons als zijn zaakwaarnemers te bedienen. Aan de hypnose van deze klassenstrijd fantasie gaat de S- D. A. P. ten onder. Een partij draagt in een democratisch ge regeerd land geen verantwoordelijkheid met het doel om „machtsposities" voor zich zelf, voor een klasse of een bepaalde groep te bezetten. Wie verantwoordelijkheid draagt, behoort dat te doen voor het geheele volk. Gaat hij daarbij uit van de veronderstel ling, dat er twee „klassen" bestaan, die van nature eikaars vijandige antipoden zijn, en beschouwt hij zich zelf als „zaakwaarne mer", dan is hij bezig den weg voor tyran- nie te banen. Dat de oude redacteur van „Het Volk" dit nu nog niet inziet, is ons een raadsel en beteekent voor zijn partij een groot ge vaar. DE ZWIJGER-HERDENKING IN ORANJE. Koninklijke Familie verhinderd tegenwoordig te zijn. Naar wij vernemen, ontvingen de Koningin, de Prins en de Prinses een uitnoodiging van het Gemeentebestuur van Oranje, om tegen woordig te zijn bij de plechtige herdenking van den 400sten geboortedag van Prins Willem van Oranje, welke aldaar op 30 Juli a.s. zal plaats hebben. De Koninklijke Familie is tot Haar leed wezen verhinderd aan die uitnoodiging ge volg te geven. Hare Majesteit heeft aan Haar Grootmeester en Opperceremoniemeester Graaf Dumonceau en den ritmeester der huzaren Baron Sirtema van Grovestins opgedragen om Hare Majesteit bij deze herdenkingsfeesten te vertegenwoor digen. Zooals reeds vroeger werd gemeld zal de Koningin op dien dag bij de plechtige her denking in de Hervormde kerk van Oranje door haar Hofprediker ds. Paul Gounelle vertegen woordigd worden. Uit het weldra te verschijnen Programma boek der 7e R. K. Paedagogische Week, die op 21, 22 en 23 Augustus a.s. te Tilburg zal worden gehouden, kan worden medegedeeld, dat op 21 Augustus, na de opening van de tentoonstelling voor leermiddelen enz. om 6 uur, de opening van de Week zelf zal plaats heb ben om 7 uur door Mgr. prof. dr. Th. Goossens. Daarna spreekt in de eerste algemeene ver gadering P. dr. Joannes O.M.C. uit Udenhout. Op 22 Augustus zijn vóórmiddag twee alge meene vergaderingen, waarin als spreker op treedt prof. dr. F. G. Raederscheidt, uit Bonn; in de sectie Lager Onderwijs spreekt Br. Denijs, dr. Paed. uit Oostakker (B). Voor den middag staan twee excursies op het programma, waarontrent nog nadere mededee- lingen volgen. Des avonds causerie over cul- tureele en wetenschappelijke films door dr. van Staveren, voorzitter der Centrale Commissie voor Filmkeuring; deze causerie wordt geïl lustreerd met filmfragmenten. Op 23 Augustus sectievergadering voor Mid delbaar Onderwijs: spreker dr. J. Moormann uit Nijmegen; sectievergadering voor Buiten' gewoon Lager Onderwijs: spreekster Zr. Marie uit 's Hertogenbosch (Choorstraat)en een ge combineerde sectievergadering: spreker prof. dr. Th. Rutten uit Nijmegen. In de slotvergadering spreekt prof. dr. F. Féron uit Roermond, waarna sluiting ten onge veer 5 uur, zoodat alle deelnemers nog vol doende gelegenheid hebben, 's avonds thuis te zijn. Gistermorgen is Z. H. Exc. Mgr. T. Kubina die een bezoek aan ons land brengt, te Amster dam aangekomen. Mgr". die in gezelschap was van den Poolschen gezant dr. Babinsky, Mgr. Lagoda uit Parijs, en pater Hyacinth Hermans O.P., nam zijn intrek op het Bagijnhof, waar hij door den Hoogeerw. deken Mgr. dr. G. C. Noort werd ontvangen. Na een bezoek aan het bijkantoor van de Maasbode, ging het gezel schap per watertaxi Amsterdam's bezienswaar digheden langs Op het programma stonden o.a. bezoeken aan het Museum Amstelkring, aan het Stedelijk Museum, aan het Poolsche consu laat, het Rijksmuseum en het Koloniaal Insti tuut. Den nacht bracht Mgr. door bij den Hoogeerw. deken, waarna Mgr. heden om 1 uur in de studio van den K. R. O. te Hilver sum arriveerde om dit interessante bedrijf te bezichtigen. Aan den zeereerw. heer A. P. Eras, pastoor der parochie van de H. Anna te Tilburg, zijn de H.H. Sacramenten der Stervenden toege diend. Pastoor Eras is overgebracht naar het St. Elisabethsziekenhuis. Zijn toestand is zeer zor gelijk. KATHOLIEK KLEUTERHUIS „DE KRABBENBOSSCHEN" Z. H. Exc. de Bisschop van Breda heeft naar Sancta Maria meldt benoemd tot geestelijk lei der van het katholiek Kleuterhuis „De Krab benbosschen" onder Rijsbergen den hoogeerw heer A. Asselbergs, Pastoor van de St. Gerar- dus Majellakerk te Breda, die tevens geestelijk adviseur is van de stichting. DE HEER MENDELS UIT DE OS.P. Naar het Volk verneemt, heeft de heer J. J. Mendels, secretaris van de federatie Den Haag van de O.S.P. naar aanleiding van een onder houd met den heer De Kadt en het federatie bestuur betreffende een door De Fakkel-redac tie geweigerd artikel van zijn hand, voor zijn functies in de partij bedankt. In een uitvoerigen brief, zet de heer Men dels de beweegredenen die hem tot deze be i slissing hebben gevoerd, uiteen, 'V'" iïMm v'" ■n f De Fransche componist Darius Milhaud leidt het orkest in Philips filmstudio s te Eindhoven. MILHAUD VOOR HET FILM-ORKEST In Philips studio's te Eindhoven. Onder leiding van Hans Richter, den bekenden regisseur o.a. van de succesville radiofilm „Europa Radio" wordt thans in de Philips Film studio's een nieuwe radiofilm „Helloh Every body gemaakt. De begeleidende muziek voor deze film werd vervaardigd door den componist Darius Mil haud, die reeds de muziek voor verschillende groote films componeerde en thans bezig is aan het muzikale gedeelte van de nieuwe film „Madame Bovary". Onder zijn leiding zal de muziek van de nieuwe Richterfilm door Ne derlandsche musici gespeeld worden. Reeds werden in de afgeloopen week ver schillende synchroon-opnamen onder leiding van Richter en Milhaud in de studio's te Eind hoven gemaakt, waarbij o.m. Milhaud stukken uit eigen composities speelt. De film zal begin Augustus gereed zijn. WIJZIGING WINKELSLUITINGSWET. Een verzoek aan minister Verschuur. Door het bestuur der Nederlandsche Ver- eeniging van Suikerwerk- en Chocoladefabri kanten werd onderstaand telegram aan den Minister van Economische Zaken gezonden. ,Het bestuur der Nederlandsche Vereeniging van Suikerwerk- en Chocoladefabrikanten werd op 9 Febrlarl 1933 door Uwe Excellentie in audiëntie ontvangen, waarbij het onder werp winkelsluitingswet een zeer belangrijk punt der bespreking uitmaakte. Uwe Excellentie gaf toen de toezegging, dat het wijzigingsontwerp spoedig tegemoet kon worden gezien. Van Uw departement vernemen wij, dat dit ontwerp reeds eenige maanden gereed ligt. Het Bestuur betreurt in hooge mate, dat tot op heden nogniets gedaan is om in den be- staanden toestand wijziging te brengen en verzoekt Uwe Excellentie dringend zoo spoe dig mogelijk maatregelen te nemen, waardoor de nadeelen, die voortvloeien uit de winkel sluitingswet, worden opgeheven". UITBETALING STEUN AAN WERKLOOZEN IN HOOGE EN LAGE ZWALUWE Door den heer Drop was aan den Minister van Sociale Zaken gevraagd of deze wilde doen nagaan of het waar is, dat de uitbetaling van steun aan werkloozen in de gemeente Hooge en Lage Zwaluwen over de week 1520 Mei 1933 niet heeft plaats gehad, doordat niet zooals gebruikelijk op den eersten Woensdag daarna, doch eerst op Maandag 29 Mei 1933 deze steun is betaald, terwijl de daarop volgende uitbeta ling niet op Woensdag 31 Mei 1933, doch eerst op Woensdag 7 Juni 1933 plaats had en of de Minister bij bevestigende beantwoording als nog wilde bevorderen, dat het gemeentebestuur den over genoemde week ingehouden steun uitbetaalt. Over deze aangelegenhei dwerden door Minis ter Slotemaker de Bruine bij genoemde ge meentebestuur inlichtingen ingewonnen. Uit het ter zake van genoemd gemeentebe stuur ontvangen schrijven is den minister het volgende gebleken: Ten einde te voorkomen dat het op de be grooting voor het jaar 1933 geraamde bedrag vooir steunvierleening ontoereikend zou zijn, besloot de raad der gemeente tot invoering van een wachttijd van twee weken voor alle onder steunden, door te maken na 1 Mei 1933. Nadien kwam de raad op de oorspronkelijke beslissing terug en werd de wachttijd van twee weken teruggebracht tot één week en wel die van 14 —20 Mei. Men heeft dezen wachttijd in de zomermaan den gesteld, omdat de werkgelegenheid in een landbouwgemeente als Hooge en Lage Zwalu- we alsdan het grootst is. In de gevallen waarin door de stopzetting van den steun een gezin in moeilijkheden zou ko men te verkeeren, konden volgens het gemeen tebestuur de verschillende crisiscomité's waar noodig, steun verleenen. Het gemeentebestuur is van oordeel, dat, aan gezien diegenen, die aan ondersteuning behoefte hadden, over de week van 1420 Mei 1933 zijn ondersteund zooals uit het voorgaande blijkt, door de crisiscomité's het in strijd moet wor den geacht met de bepalingen der steunregeling, bovendien nog overeenkomstig de steunregeling hulp te verleenen. Het komt den minister voor, dat, gelet op de hem ter zake door het gemeentebestuur ver strekte inlichtingen, geen voldoende termen aanwezig zijn ter zake nadere stappen te doen. ROODVONK ONDER HET ARNHEMSCHE GARNIZOEN In het Amhemsche garnizoen is weer een nieuw geval van roodvonk voorgekomen, dit maal bij een milicien die in de Willemskazerne was gelegen. Hij is naar hett militair hospi taal overgebracht Ondertussehen heeft men een tweetal pa tiënten die zas weken geleden opgenomen waren en die thans geheel genezen zijn, uit het hospitaal kunnen ontslaan. Met het nieuwe geval zijn er thans in het geheel vijf roodvonk lijders terwijl nog vier mannen zich in ob servatie bevinden. Geen der gevallen is van ernstigen aard. De militaire autoriteiten nemen alle maatregelen om uitbreiding van de ziekte te voorkomen. Minister Oud geeft aan de wet een ruimere uitlegging. Minister Oud heeft volgens het „Volk" be kend gemaakt, dat naar zijn meening, met be trekking tot werkloozen, ruimte is voor de op vatting, dat een werkloos arbeider nog wel een beroep heeft, al kan hij dat noodgedwongen tijdelijk niet uitoefenen. Indien hij een rijwiel gebruikt om werk te zoeken, opdat hij zijn beroep daadwerkelijk weder zal kunnen uitoefenen, gebruikt hij, naar het oordeel van den minister, het rijwiel voor zijn beroep. Hetzelfde kan gezegd worden, indien hij zich krachtens de voorschriften van de werkloozen- steunregeling eens of meermalen per dag aan 'n bepaald bureau moet vervoegen en hij met het oog op den af te leggen afstand (ten minste een half uur gaans) gebruik maakt van een rijwiel. Voorts is de minister van meening, dat een los arbeider, die op het tijdstip van aanvrage van een kosteloos merk, geen werk heeft, doch een rijwiel gebruikt om werk te zoeken, dat rijwiel voor zijn beroep noodig heeft. De minister wil daarom aan de wet een rui mere uitlegging geven, dan tot dusverre is geschied en heeft deswege bepaald, dat van 1 Augustus a.s. af, aan werkloozen, die kun nen aantoonen, dat zij hun rijwiel noodig heb ben in verband met de steunregeling en aan werkloozen, die kunnen aannemelijk maken, dat zij hun rijwiel behoeven voor het zoeken van werk, evenals aan losse arbeiders, die een rijwiel gebruiken voor het zoeken van werk, een kosteloos rijwielbelastingmerk kan worden uitgereikt. Echter geldt dit alles alleen, als de werklooze geen belasting behoeft te betalen. NAT. JONGERENVERBOND EN FASCISTEN De Algemeen voorzitter van het Nationaal Jongeren Verbond, de heer W. Inden, deelt mede, dat ten onrechte in de pers naar aanleiding van zijn rede een be richt circuleert, waarin sympathie van het N. J. V. ten aanzien van den A. N. F. B. gesug gereerd wordt. Een sympathie heeft nooit bestaan en bestaat ook thans ten eenen male niet. Bovendien zijn er naar aanleiding van zijn verklaringen om trent de toekomstige mogelijke vereenigbaar- heid der lidmaatschappen van het N. J. V. en den A. N. F. B. wegens het laten varen van het revolutionaire karakter van den A. N. F. B bij hem verscheiden berichten en rapporten in tegenovergestelden zin binnen gekomen, dat vooralsnog het onvereenigbarur besluit van 30 October 1932 van kracht blijft. Organisaties doen. een beroep op minister Oud. Het Comité van Actie tegen den verkoop van tabaksfabrikaten beneden banderolleprijs gevormd uit de samenwerkende organisaties van fabrikanten, tusschenhandelaren en win keliers in tabaksfabrikaten, alsmede uit ver tegenwoordigers van de drie Nederlandsche Middenstandsbonden en Handelsreizigersorga nisaties heeft zich dezer dagen met een adres ook tot den huidigen Minister van Finan ciën gewend. Na een uiteenzetting betreffende dezen ver koop vervolgt dit adres: De samenwerkende organisaties in het tabaksvak hebben getracht uit eigen kracht met de haar ten dienste staande middelen het euvel van den knoeihandel te bestrijden. On danks groote financieele offers, zijn zij daarin niet afdoende geslaagd, mede omdat een groot aantal producenten en importeurs het blijkbaar in het belang van hun dumpingpolitiek acht met behulp van z.g. bokszaken den normalen handel te ontwrichten en gezonde Nederland' sche fabrieken kapot te maken. Het Comité wetend, dat de tegenwoordige Minister uit vroegere ervaring in andere open. bare functies volkomen bekend is met deze wantoestanden, vertrouwt dan ook, dat deze bereid zal worden gevonden om al dan niet met medewerking van zijn ambtgenooten van Justitie en van Economische Zaken een commissie in te stellen, welke op korten termijn van advies zal kunnen dienen nopens de vraag, of en zoo ja welke maatregelen moeten worden genomen om het euvel van den verkoop van tabaksfabrikaten beneden banderolleprijs te beteugelen. De Minister zou door inwilliging van dit ver zoek van de erkentelijkheid van het geheele bonafide tabaksbedrijf verzekerd kunnen zijn. Scheepvaartverkeer hersteld. In den loop van den middag is gisteren ook het tweede ponton vrijgekomen van de nieuwe brug over het Merwedekanaal bij den Muider- smtraatweg, waarmede het scheepvaartverkeer weer als gewoon in beide richtingen kan plaats hebben. Beide pontons zijn na elkaar naar Amster dam versleept. LOONGESCHIL IN DEN LANDBOUW. Men meldt uit Oude-Tonge: Na verscheidene vergaderingen, gehouden door den Neutralen Bond en den R. K. Bond der Landarbeiders met den leider van de werk gevers, heeft men tenslotte het geschil aan arbitrage onderworpen. Men zal daartoe den rijksbemiddelaar ver zoeken een arbiter aan te wijzen. Omtrent de oorzaak van het geschil kan wor den gemeld, dat de werkgevers de loonen aan een korting van 10 pet. wilden onderwerpen. De werknemers konden slechts met een ver laging van ten hoogste 5 pet. accoord gaan, zoodat het geschil loopt over een bedrag van iyt cent per uur, Een beroep op minister Kalff. Nauwelijks zijn wij bekomen van den schrik over den rampzaligen dood van een gezien predikant, met vrouw en zoon, slachtoffers van dien stillen moordenaar, dien men een onbe- waakten overweg noemt, of wederom vallen twee broers in de volle kracht hunner jaren aan dezen loerenden dood ten prooi. Mist belette hun den trein te zien, die den onbewaakten overweg naderde. 't Wordt op het randje van misdadig om den bestaanden toestand, die haast dag aan dag op de wreedste wijze zijn slachtoffers eischt, onveranderd te laten voortbestaan. Zoo mag of kan het in ieder geval niet blij ven duren. Het verlies aan menschenlevens, het leed, waarmede maar al te velen zoo pijnlijk wor den geslagen, wordt al te bar en al te wreed. Wij doen een beroep op den nieuwen minister van Waterstaat, dat hij terstond het besluit neme: zoo mag het niet voortgaan en maat regelen berame, om aan het bloedig werk van dezen stillen moordenaar paal en perk te stel len. Wij ontvingen betreffende dit onderwerp nog den volgenden oproep: Hooggeachte Redactie: Het ontzettende ongeluk op den onbewaakten overweg bij Terschuur, Zaterdag J.I., in den verkeersweg BarneveldNijkerk, waar drie personen gedood werden, doet dadelijk de vraag rijzen, hoe het mogelijk is dat een verkeers weg, d.w.z. een weg voor snel- dus motorrijtuig- verkeer (want 90 pet. van het tegenwoordige verkeer is motorrijtuigverkeer) een onbewaak ten overweg kan kruisen. Immers het Koninklijke Besluit van 9 Augus tus 1922 bepaalt in art. 3 dat de Minister van Waterstaat ontheffing van de verplichting tot afsluiting van openbare overwegen kan ver leenen, doch alleen: a. als het verkeer daarover niet druk is; b. als, van den kruisenden openbaren weg af, aan weerskanten een voldoend uitzicht over de spoorbaan bestaat. Het Algemeen Handelsblad vermeldde uit drukkelijk dat het uitzicht aan beide zijden van den overweg zeer goed is. Daar echter zoowel aan a. als aan b. voldaan moet zijn, neemt dus deze mededeeling van het Handelsblad slechts dan de verplichting tot afsluiting weg, als het verkeer daarover niet druk is. Als inderdaad ten aanzien van dezen overweg de hand is gelicht ten aanzien van punt a., (wat waarschijnlijk is, want de begrippen „niet druk" en „verkeersweg" sluiten elkaar uit) kan de Staat der Nederlanden door het predikantsge zin aansprakelijk gesteld worden voor het niet behoorlijk naleven van dit K. B. door de amb tenaren van den Staat. Of willigt de Minister van Waterstaat automatisch in wat de Directie der Spoorwegen voorstelt ten aanzien van deze materie? Ook in dit geval kan de Staat aanspra kelijk gesteld worden. Er gaat geen week voorbij, waarin de onbe waakte overwegen geen slachtoffers eischen. De toestand is onhoudbaar, gelijk ook uit het volgende blijkt: Gesteld eens dat de auto, die thans het pre dikantsgezin vervoerde, een zware vrachtauto met aanhangwagen geweest was, dan ware al licht ook de locomotief ontspoord, en zouden ook treinreizigers het slachtoffer geweest zijn. De Directie der Spoorwegen zelve ziet dit ge vaar zeer goed in, gelijk mij onlangs bleek, toen ik in een trein reisde, waarin de Koningin in Haar salonrijtuig medereisde. Toen bleek mij dat op eiken onbewaakten overweg een sein- wachter, een veldwachter of een marechaussee stond, met een roode vlag in de hand. De Di rectie erkent hierdoor dus dat de vier witte, armzalig smalle latten, met een uiterst smal rood bandje verf omlijnd, onvoldoende zijn tot beveiliging van een trein, waarin de Koningin reist. Het is alleszins begrijpelijk dat op een zon- nigen zomerdag zooals Zaterdag jj. de onge lukkige automobilist, onbekend ter plaatse, in het felle schijnsel der zonnestralen deze vier latjes niet tijdig heeft kunnen ontdekken, toen hij, een seconde later, met zijn ouders vermor zeld werd. Dezer dagen was er op den Admiraal de Ruy- terweg te Amsterdam een botsing tusschen een auto en de electrische tram Amsterdam-Haar lem. Oogenschijnlijk had de bestuurder van de tram schuld. Hij hield vol dat hij steeds nauwkeurig had uitgezien, en toch pas op het allerlaatste oogenblik de auto zag, toen hij niet tijdig meer remmen kon. Het ongeval werd gereconstrueerd onder toezicht der Verkeers politie. Het bleek dat den bestuurder geen schuld trof. Deze proef is een vernietigend oordeel over het Nederlandsche systeem tot beveiliging van openbare overwegen. 4 jaar geleden spoorde ik door Zuid-Zweden van Malmö naar Gothenburg. Bij eiken onbe waakten overweg, dien de trein passeerde, weerklonken luide kloksignalen. Nu dit systeem in het groote, doch schraal bevolkte Zweden dat minder inwoners heeft dan het kleine Ne derland, noodig geacht wordt, bestaat er in het tienmaal dichter bevolkte Nederland ook tien maal meer reden dan in Zweden, om het Zweed- sche, of een ander afdoend systeem over te nemen. De bewering dat zoo'n kloksignaal stuk kan gaan, en dat het daarom niet voor invoering vatbaar is, kan men ook als argument gebrui ken, om voortaan de coupé-deuren der spoor wegwagons niet meer van sloten te voorzien. Want ook zoo'n slot kan defect raken, en het publiek vertrouwt er op, dus.... Bij het Nederlandsche systeem wordt er ook geen rekening mede gehouden dat er weers omstandigheden kunnen zijn, (zeer zware mist; jachtsneeuw), die elk uitzicht volkomen belet ten. Juist hierdoor blijkt de deugdelijkheid van het kloksignaal. In dit verband moge er nog op gewezen wor den, dat iedereen weet dat ook aan het hier boven sub b vermelde (het voldoende uitzicht) vaak de hand niet gehouden wordt. Onlangs las men in de couranten over een overweg tus schen Den Haag en Rotterdam, die steeds be waakt was geweest, en waarover een autobus verbinding liep. De bewaking werd opgeheven. De ondernemer van de autobus durfde het risico niet meer aan, en staakte den dienst. Als voorbeeld uit mijn omgeving noem ik den onbewaakten overweg bij Nispen, tusschen Roo sendaal en Esschen. Daarover gaat een voor auto's toegankelijke weg naar de Wouwsche Plantage. Uit Nispen komende, wordt links, tot een afstand van ongeveer 13 meters vóór de rails, het uitzicht op de spoorbaan volkomen belemmerd door een huis, terwijl rechts een dichte haag, tot een afstand van ongeveer 10 meters vóór de rails, eveneens het uitzicht op de baan volkomen belet. Terwijl hier dus zelfs niet aan één zijde voldoend uitzicht is, blijft de overweg onbewaakt. Gebeurt hier een onge luk, dan is de Staat aansprakelijk te stellen voor het plichtsverzuim van zijn ambtenaren, die óf niet de moeite genomen hebben, om een onderzoek in te stellen, óf dit onderzoek niet nauwkeurig verricht hebben. Lezers, die het met het bovenstaande eens zijn, verzoek ik, mij hiervan te doen blijken, of den A.N.W.B. (Toeristenbond voor Neder land; Parkstraat 18, Den Haag.) Ik zal mij nml. tot den A. N. W. B. wenden met het verzoek, alles te doen wat in zijn ver mogen is, ten einde dezen misstand, die voort durend nieuwe slachtoffers maakt, te doen op houden. Mr. J. D. HUIJER. Bergen op Zoom, 26 Juli 1933. Assélbergsstraat 6. Zaterdag a.s., 29 Juli, wordt de populaire ac trice mevrouw De Boer-Van Rijk tachtig jaar. Slechts weinig tooneelspelers zullen zoo zeer het hart van het publiek heben veroverd en populariteit in zoo uiteenloopende lagen der bevolking hebben verworven, als mevrouw De Boer-Van Rijk in haar zestigjarige tooneel- loopbaan. Elk Nederlander heeft herinnerin gen aan haar veelzijdige creaties, als vertolk ster van de luchtige scherts van Van Wermes- kerken, doch bovenal als uitbeeldster van Heyermans' figuren in de onvergetelijke rollen van de Meid, Eva Bonheur en bovenal Kniertje. De blijken van belangstelling op haar tach tigsten verjaardag zullen waarschijnlijk dan ook overstelpend zijn. Degenen, die mevrouw De Boer-Van Rijk persoonlijk willen gelukwenschen zullen daar toe op haar verjaardag, Zaterdag 29 Juli des middags tusschen 2 en 5 uur gelegenheid heb ben te haren huize, Oosteinde 10, te Amster dam. Wordt de tachtigste verjaardag van Esther de Boer-Van Rijk derhalve op intieme wijze herdacht, haar zestigjarig tooneeljubileum zal op officieele wijze worden gevierd en wel op 25 September a.s. met een voorstelling van het voor deze gelegenheid door den acteur Jaap van der Poll geschreven stuk „Levensavond". In aansluiting hierop zal mevrouw De Boer- Van Rijk medio September met haar eigen gezelschap onder den naam van Ensemble De Boer-Van Rijk, artistiek leider Jaap van der Poll, een tournee maken door ons land en door Vlaanderen, omdat mevrouw De Boer nog eens gaarne wil spelen in alle steden en plaatsen waar zij tijdens haar lange tooneelloopbaan is opgetreden. Het nieuwste portret van Esther de Boer van Rijkdie Zaterdag a.s. 80 jaar wordt Een keurtroepje vergezelt haar, voorname lijk bestaande uit leden van de vroegere N.V. „Het Schouwtooneel", aangevuld met de dames Mieke Flink-Verstraete en Lousje Bouwmees ter en den heer Adolf Hamburger. Reeds zijn voorbereidingen getroffen om in een zeventigtal plaatsen in Nederland te spelen en in de tien belangrijkste plaatsen in Vlaan deren. Het Gemeentebestuur van Antwerpen heeft hiervoor reeds den Koninklijken Schouw burg beschikbaar gesteld. Op het repertoire staan behalve .Levens avond" van Jaap van der Poll „De Doofpot" van denzelfden auteur, een Amerikaansch blij spel van George Berr dat in het Nederlandsch „Opoe" zal heeten, „Tropenadel" van Henri van Wermeskerken en de oude successtukken van Herman Heyermans, zonder welke een tournee van mevrouw De Boer-Van Rijke niet compleet zou zijn. „Op Hoop van Zegen", „Eva Bonheur" en „De Meid". Tenslotte is het en semble nog in onderhandeling over de opvoe ring van een nieuw Engelsch en Amerikaansch blijspel. Met jeugdig enthousiasme spreekt mevrouw De Boer-Van Rijk over het werk, dat haar dezen winter wacht. „Als je oud bent kun je er niet meer aan beginnen", zegt ze, „dus moet ik nu de kans nog maar waarnemen". ONDERWIJSSTICHTING ST. BONA- VENTURA LEIDEN. Uitgifte van 45 000 tegen 99, De Onderwijs-Stichting ,,St. Bonaventura" te Leiden (R. K. Hoogere Burgerschool voor jon gens) bericht de uitgifte eener 5 pet. obligatie- leening groot 45.000 in stukken van ƒ1000 en 500 tegen den koers van 99 pet. De leening wordt gesloten met garantie van de 40 Parochiën, behoorende tot de Dtekenaten Leiden, lphen aan den Rijn, Noordwijk en Zoe- terwoude. De Stichting heeft uitsluitend ten doel de be vordering van het onderwijs. Als zoodanig is zij eigenaresse van de R. K. Hoogere Burger school voor jongens aan de Mariënpoelstraat No. 4 te Leiden onder directie van Pater Dr. B. de Goede, O.F.M. De leening wordt aangegaan tot het finan cieren van den verderen afbouw, die inmiddels tot stand gekomen is. De Stichting heeft in eigendom de van alle modern comfort voorzine schoolgebouwen met daarbij behoorende gronden en erven. Op deze eigendommen rust een schuld ad ƒ200.000, waar van 90 pet. door den Staat der Nederlanden krachtens een overeenkomst met het bestuur der Stichting wordt terugbetaald. De Staat n.l. ver goedt 90 pet. van de stichtingskosten der gebou wen en gronden. Als inkomsten van de Stichting zijn aan te merken de vergoeding van den Staat, welke 80 pet. van de jaarlijksche exploitatiekosten be draagt, alsmede de schoolgelden; terwijl boven dien de Gemeenten, uit welke leerlingen de school bezoeken, subsidies verleenen. Boven en behalve de hiervoor vermelde zeer belangrijke bijdragen van de Regeering heeft Zijne Hoogw. Excellentie, de Bisschop van Haar lem, bij besluit van 16 Juli 1933 de Hoogeer waarde Dekens van Leiden, Alphen aan den Rijn, Noordwijk en Zoeterwoude gemachtigd vast te stellen, hoeveel door de onder hun opper bestuur staande 40 parochiën in eenig tekort zal moeten worden bijgedragen. Verdere schulden zijn niet aanwezig. Te beginnen met 1 Augustus 1936 zal jaar lijks door een in de maand Mei daaraan vooraf gaande te houden uitloting ten minste ƒ1000 worden afgelost. Het bestuur behoudt zich het recht voor na 1 Augustus 1936 te allen tijde tot versterkte of alge- heele aflossing over te gaan. Tegen October verhoogd. BUITENZORG, 27 JULI (ANETA.) Vastgesteld is een ordonnantie tot verhooging der korting op de verlofstractementen van 10 tot 17 pct„ Deze verhooging treedt in werking met ingang van 1 October a.s.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3