■Mi I I n gemma galgani. ROOMSCHE UITERLIJKHEID. #VHB s BOETE-PROCESSIE L. T. B. MAANDAG 31 JULI 1933 Lijkt de wedergeboorte der ziel bij de v\ Mgr. JANSEN VERWELKOMT DE PELGRIMS AAN DE GROT. De Pontificale Hoogmis in de Rozenkranskerk. (Van onzen correspondent). gmé r.T 11 ff- TUINDERS IN NOOD NAAR 0. L. VROUW TER NOOD. Ontroerende woorden van pater Henri de Greeve S.J. JOHANNES ROOTHAAN DON BOSCO. hoopvolle boodschap van MINISTER VERSCHUUR. WANHOOPSSTEMMING IN WEST FRIESLAND. TRAGISCHE THUISKOMST VAN EEN VACANTIE- REIS. Vreeselijk auto-ongeluk op den weg te Malden. VADER EN DOCHTER GEDOOD. MOEDER ERNSTIG GEWOND. MISLUKTE POGING TOT OPLICHTING VAN EEN BANK- Den tuinders het water tot aan de lippen gestegen. „Storm op til". DOOR EEN AUTO OVERREDEN. DE GENERAAL DER CAPUCIJNEN IN ONS LAND. Bezoek te 's-Hertogenbosch. PASTOOR A P. ERAS, t PATER DR. GERARD WAGENAAR f. Mr. VIER SMOKKELAARS AANGEHOUDEN BLIKSEM INGESLAGEN. Ir. H. J. KIEWIET DE JONGE t PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. VALSCHE RENTEZEGELS. r"£# „Onze broederschap met Christus, wij kunnen ze herhaaldelijk vieren wij, menschen van vleesch en been, in de intimiteit van ons hart: maar willen die stoffelijk uitgedrukt en gesymboliseerd". Gebrek aan innerlijkheid, is nog steeds bij menig weldenkend Protestant een zijner grootste grieven tegen de Roomsehe kerk. Voor menigen onterfden zwerver en zoeker is de liturgie der Kerk nog al te dikwijls de reden, waarom hij nog niet gekomen is tot Vondel noemt 't zaligh honk". Om die wat Vondel noemt ,,'t zaligh liturgie, om onze rijke, grootsche Roomsehe ceremoniën, meenen ze nog altijd recht te hebben om te smalen van mechanisme en formalisme in de Roomsehe Kerk. Om die liturgische plechtigheden en heel het uit wendig gebedsleven der Kerk, is het voor velen nog altijd een uitgemaakte zaak, dat de Roomsehe de ware Kerk van Christus niet zijn kan. De Kerk van Christus zijn de aanbidders in geest en waarheid, maar in de Roomsehe Kerk is alles slechts uiterlijk heid, al het innerlijke is daar gesmoord en verstikt door het uiterlijke. Zeker, wij, Roomschen zijn kerksch; wij hechten aan kerkpractijk en devotiepleging. Maar is dit het mechanisme brengen in het Werk van den Geest? Moet onze uiterlijk heid noodzakelijk een afval zijn van de in nerlijkheid Wordt het spiritueele daardoor noodzakelijk ontledigd en verlaagd tot sen satie Wie dit bevestigt, hoont het Kruis- hiysterie, het hoogste spiritueele wonder, de loskooping der zielen, dat toch tegelijk een lange bedestond was van wereldschokkende sensatie. Gelooven is niet enkel stemming; stem ming drijft weg, als de lichte rozige wolkjes. Geloofsleven is daad, daad van meewerken de innerlijkheid met de gave der genade, waardoor we verheven worden tot mede- Werkers, arbeidsgezellen van God zelf aan het hoogste werk ter wereld: de zaliging van een menschenziel. Wij, die gemeenschapswezens zijn en in al onze behoeften op stoffelijkheid en uiter lijkheid aangewezen, wij kunnen de stoffe lijke verzinnelijking van ons innerlijk niet ontberen. Wij halveeren den mensch als we stoffelijke uiterlijkheid verboden terrein maken voor zijn zieleleven. En m de ver uiterlijking van ons zieleleven dwingt de gemeenschapszin ons tot conventie en uni formiteit. Is ook dit noodzakelijk zielloos Zou de gril, de inval, de fantasie verstaan baarder voor ons zijn? Meester hoe zullen wij bidden Leer gij ons bidden, riepen de apostelen. Christus heeft toen de menschelijke veelvoudigheid niet verkracht door ons het groote mensch- heidsgebed voor te bidden. Zal de korte, praegnante gebedsformule van t Onze Vader" ooit verstarren of versteenen? Kan niet iedere menschenziel er zijn individua liteit in uitzuchten en tegelijk de groote ge meenschappelijke menschheidsbehoeften er in meevoelen? De formule smoort de ziel niet, evenmin als de formaliteit, de ceremonie het 'eigene leven. Ze wekken de ziel en het leven veeleer tot de eigene daad, geïnspi reerd door het eigen temperament. Waar de stem van de innerlijke overtui ging misschien verzwakt, daar is de uiter lijkheid misschien nog de eenige levens- wekker. Ook zoo bezien versmaadt God de uiter lijke medewerking van den mensch aan zijn zaligheidsplannen niet. biecht niet op de verwekking van Lazarus uit den dood? Met één innerlijke wilsdaad van Jesus zou het wonder volbracht zijn ook op den af stand, waar Jesus den bode- der zusters ontmoette. Maar Jesus wilde de uitnoodiging van den bode der zusters gehoor geven: de mensch werkt mee. Jesus wilde zelf komen: uiter lijkheid: staan en weenen en bidden bij het graf: uiterlijkheid. Dan spreekt Hij tot de omstaanders: „Neemt den steen weg": uiter lijkheid en menschelijke meewerking; ont bindt hem van zijn windsels: uiterlijkheid van menschelijke medewerking. Zoo geschiedt het in alle wonderdaden van Jesus; het treffendst bij die, welke de geestelijke begenadiging van den mensch symboliseeren. Het Cana-wijnwonder: vult de kruiken met water. De broodvermenigvuldiging: de vijf brooden en wat visch van het kleine jongetje. De blindengenezing: slijk en speek sel. De melaatschen-reiniginghet heilbad van Siloam. Overal zien we de uiterlijkheid en menschelijke medewerking opgenomen in het wonderwerk. Neen, ons goed Roomsch volk met zijn zin en voorliefde voor kerkpractijken en devo ties verwondert zich niet over de neerdaling van den Algoede tot ons, de aanpassing van Zijn Hoogheid aan ons klein menschenwerk. Kerkpractijk en sacramenten liturgie en devotie, zij zijn voor ons Roomsch volk, naar goddelijke menschenkennis de pasklaar ge maakte liefdeswonderen voor menschen, die een ziel dragen in een lichaam van vleesch, geproportioneerd aan kleine zielen, die voor het meerendeel niet zelfstandig de groote levensproblemen van waarheid, deugd en za ligheid voor zich tot oplossing kunnen bren gen. Hij, Die als mensch onder menschen verkeerde, heeft zich naar ons Roomsch be grip niet teruggetrokken in de etherische sferen van louter onvermengde spiritual! teit. Wij gelooven aan de zaligheidswaarde van ons iuttele menschenmateriaal door de be zielende kracht Gods, die eenmaal ook geest inblies aan de vormelooze stof. St. Augusti- nus heeft het krachtig geformuleerd: „Die u geschapen en u verlost heeft zon der u, wil u niet zalig maken zonder u". En wij denken aan het Christuswoord, gesproken aan den voet van den heerlijk- heidsberg, waar zoo juist Jesus opging in hemelschheid en een stonde daarna erkent Jesus de ondermaansche werkelijkheid: „Deze geest wordt slechts uitgedreven door bidden en vasten". Bidden en vasten, uiter lijk menschenwerk, als strijdmiddel tegen een geestelijk wezen. Neen ons Roomsch devotie-leven is niet alleen uiterlijkheid. Het is zoo vol teeder gemeenzame innigheid en warmte; daar komt tot uiting de volheid der liefde van een mensch, die niet enkel geest is, maar ook vleesch en been. De liefde, de warme hart- ontgloeiende menschenliefde, die opgaat in persoonlijk vriendenverkeer, in zielege- meenschap van hart tot hart, maar ook in tastbaar één zijn, wij ondervinden ze en geven ze in het zoete geheim der H. Hostie in ons binnenste, in dat uurtje van per soonlijken omgang met den grooten men- schenvriend, Die zich onze broeder voelt, als wij den Wil des Vaders volbrengen. Onze broederschap met Christus, wij kunnen ze herhaaldelijk vieren in de intimiteit van ons hart: maar wij, menschen van vleesch en been, willen die stoffelijk uitgedrukt en gesymboliseerd: we worden zoo eigen met God den Heer, dat we in onze H. Hart-de- votie de ondoorgrondelijke Godsgeheimen leeren lezen als in een roman van liefde. Beminnen is raden, heeft een kunstenaar gezegd. We raden naar de teederheden van Gods Hooge Hart en dit verraadt zich aan ons niet ten volle in begrippen, maar in de zoete ervaringen van het Godsbezit in ons hart. En ook de Moeder des Heeren was daar, vertelt de Evangelist van het Cana- wonder. Wij willen ze niet missen in ons devotie-leven, de hooge liefdevrouwe, die zich boog over de kribbe en stond naast het wereldreddende kruis en die door haar moederlijk liefde-overwicht het eenige weel- dewonder van Jesus, het blijdschapswonder van Cana van Hem verwierf. Wij hebben onze heiligen en zaligen lief en werpen heimweeblikken naar de lieve gestalten van die ons ontnomen zijn en voor gegaan naar het land van geluk. Maar wij willen ze altijd bij ons weten, aan hen her innerd worden, en hun beelden plaatsen we in onze huizen en kerken en vereeuwigen ze in marmer en steen. Is dat alles uiterlijkheid? Uiterlijkheid maar vol innerlijkheid, uiterlijkheid, bezield door geest en waarheid. Uiterlijkheid, die wij menschen, gemaakt uit stof, in dit aard sche leven zoo noodig hebben, wil niet alle innerlijkheid wegkwijnen en afsterven. Pater Johannes Roothaan S.J-, naar de schilderij van Lou 'Asperslagh. Het kasteel Zijpendaal te Arnhem met een hoekje van het prachtige, uitgestrekte parkdat begin Augustus voor het publiek zal worden opengesteld. Lour des, 27 Juli 1933, Op den avond zelf van aankomst is het be groetingswoord gesproken aan de Grot door Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht. Een bijzondere vergunning was nóodig, die gaarne werd verleend, om deze plechtigheid in het avonduur te doen plaats vinden- In processie trokken de Ned. pelgrims op naar de grot, voorafgegaan door de vaandels der verschillende bisdommen. Een groep van Zeeuwen en Volendammers in hun kleurige kleederdrachten droeg eveneens een zestal vaan dels met zich. Bij de grot besteeg Mgr. Jansen den kansel om in geestdriftige woorden de pelgrims een welkom toe te roepen en hun te wijzen op de beteekenis van deze bedevaart. Hoewel afgemat door de vermoeiende reis en de ontzaglijke hitte, waren de pelgrims in groo ten getale aanwezig. Onder het gehoor bevonden zich eveneens Z. Exc. jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, Z. Exc. dr. Deckers, mr. A. baron van Wijnbergen en de talrijke geestelijkheid die de bedevaart vergezelt. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen had in de grot plaats genomen. Reeds zeer vroeg in den morgen vereenigde men zich Donderdag aan de grot om in gemeen schap met de zieken, de H. Mis bij te wonen, door Z. H. Exc. Mgr. Diepen opgedragen. Indrukwekkend als steeds was de Communie der zieken aan de grot, daartoe voorbereid door Deken Huibers, die ook dit jaar wederom als aalmoezenier optreedt en gedurende de H. Sa cramentsprocessie de aanroepingen zal doen. Om 9 uur nam in de Rozenkranskerk de plechtige pontificale Hoogmis, opgedragen door Z. H. Exc. Mgr. Jansen, een aanvang. De Rozenkranskerk was tot in de uiterste hoekjes gevuld, waaronder vele zieken, wier toestand het toeliet het hospitaal te verlaten. Het zangkoor stond onder leiding van den Zeereerw. heer van der Waarden, Deken van Almelo. Na afloop begaven zich zeer velen naar de piscines om tijdens het baden der zieken gebe den hemelwaarts te zenden en lichamelijk maar ook geestelijk genezing af te smeeken. Een kort bezoek aan het hospitaal heeft ons overtuigd dat de toestand der zieken zeer gun stig mag worden genoemd. Dat evenwel de overweldigende hitte de dag van aankomst was de warmste sedert lang in Lourdes gekend, en heden is het 5 graden warmer groote offers en inspanning vraagt van zieken en gezonden, kan niet worden ont kend- Niet het minst van verpleegsters en bran cardiers, bijgestaan door het onvermoeide korps padvinders, dit jaar in een kamp ondergebracht. Indien de nationale bedevaart trotsch mag gaan op een uitnemende organisatie, is dat zeker te danken naast den directeur jhr. Ruys de Beeren brouck, de ijverige bestuursleden, de geestelijke leiders met aan hun hoofd Deken Meijer, aan de onvermoeide zorgen van den administrateur van der Camp. 2500 pelgrims en 350 zieken. Het is inderdaad geen kleinigheid, zelfs niet voor Lourdes, waar men aan groote cijfers gewend is. Reuter seint ons uit Rome: De H. Congregatie der Riten heeft de hervat ting van de „causa" van Gemma Galgani voor haar heiligverklaring goedgekeurd. Gemma Galgani werd, zooals bekend, in Mei 1.1. zalig verklaard. De schilder Lou Asperslagh heeft een portret in olieverf vervaardigd van den Eerbiedwaar- digen Dienaar Gods, pater Johannes Roothaan S. J. Deze beeltenis berust op authentieke gegevens en het plan bestaat om het aldus verkregen portret te zijner tijd te doen reproduceeren voor devotieplaatjes, enz. In tegenwoordigheid van tal van kardinalen had dezer dagen in het Vaticaansche paleis een zitting plaats van de H. Ritencongregatie, waarin de voorbereidende besprekingen wer den gehouden betreffende twee wonderen, die op voorspraak van den zaligen Don Bosco zou den zijn geschied. Na afloop der zitting werd eenzelfde bespre king ingeleid betreffende de zalige Theresia Margaretha Redi van de orde der Carmelites- sen. Voor de tweede maal togen Zaterdag de L. T. B.-ers uit het bisdom Haarlem naar Maria's genade-oord, de bedevaartsplaats van O.L. Vrouw Ter Nood, te Heiloo, om aan Haar voeten neer te leggen de mannelijke smeekbede om redding uit dezen langdurigen en bitteren nood, waarin heel de Boeren- en Tuindersstand ver keert. Circa 2500 L.T.B.-ers waren uit alle hoeken van het bisdom, uit de groene polders en uit de verarmende tuinbouwcentra, per trein, bus, fiets, auto, of zelfs loopende naar Runxputte geko men, waar de Groote Beevaartskerk niet in staat was allen te bevatten. Zelfs de paden stonden vol en talrijken moesten zich met een plaatsje op het groene plein voor de kerk te vreden stellen. Om 10 uur werd in de stampvolle beêvaarts- kerk een plechtige H. Mis opgedragen door den Z. E. Rector Kok, geestelijk adviseur van den L. T. B-, daarbij geassisteerd door de weleerw. heeren kapelaans A. Westerkamp, Ouddorp en Th. Klepper, Berkel, resp. als diaken en sub diaken. Het zangkoor van Langendijk zong op ver dienstelijke wijze de Missa Lauda Sion van Hub. Cuypers. Een woord van moed, hoop en vertrouwen. Onder den tekst, Heer, redt ons, wij vergaan, hield pater Henri de Greeve, S.J. een treffende predikatie. De aanblik van al die gezichten, van al die mannen, van al die koppen, met grooten ernst en groote zorg geteekend, ontroerde hem. Ik kan echter aldus de gewijde redenaar dien zorgers en tobbers om hun dagelijksch brood geen wonder beloven en hun niet verze keren, dat het morgen beter zal worden, hen niet naar huis sturen met ijdele beloften. Ik kan slechts woorden spreken van moed, hoop en bovenal vertrouwen. We zijn met duizenden gekomen in beêvaart om iets te vragen. Vóór we verbetering van den wereldtoestand dragen, vragen we om licht, geduld en onder werping en dan, als het in overeenstemming is met de heilige plannen Gods, verandering en verbetering. Waarom, zoo vragen wij ons af, zendt God deze ramp over de wereld en moeten wij met onze gezinnen zoo ontzaglijk lijden. Het kan zijn een straf; in de goede jaren had de wereld God en den Hemel niet noodig; er werd met geld gesmeten, in plaats van dit te gebruiken voor de armen en zijn gezin. Er werd niet ge beden, geef ons heden ons dagelijksch brood. Nu bidden we allen met bevende menschenhanden ten Hemel om ons dagelijksch brood. Als de mensch speelt met Gods wetten, moeten we niet verbaasd staan over de ramp der wereld, die de goeden met de kwaden doet lijden. Nog een ander antwooord heeft de gewijde redenaar op de vraag: Waarom deze ramp? Boete! Boete voor hetgeen wij misdaan hebben. God geeft ons geweldige slagen, om van ons een Christen te maken. Een derde antwoord weet de gewijde rede naar, na lijden komt verlossing. Wij zijn ver lost, omdat Jesus geleden heeft. Lijden is verlossen; daarom vragen wij op de tweede plaats geduld en onderwerping. Evenals Christus bidden wij, dat de kelk des lijdens aan ons mag voorbijgaan, doch voegen er ook aan toe: Niet mijn wil, maar Uw Wil geschiede. Dat heeft ook de Allerheiligste Maagd heel Haar leven gezegd, tot Wie wij onze toevlucht nemen. Als we bij de vertwijfeling om de vernietiging van onze kostelijke producten, om uitkomst vragen in onzen nood, dan moeten wij braden „Uw Wil geschiede!" Tenslotte bidden we om verbetering. Laten we bedenken, dat er een Mo*d zegt: Misereor super turbam. Ik heb medelijden met de schare. Als in Lourdes moeten we een storm van ge bed ontketenen. We moeten onze handen op heffen naar het H. Hart en grijpen naar de han den van Zijn Moeder, die eens zei tot haar Zoon: Ze hebben geen wijn meer. Thans zal ze zeggen: Ze hebben geen brood meer, ze hebben geen moed meer! Zoo gaan we den Hemel geweld aandoen en vragen aan den barmhartigen en rechtvaardigen God, Hem toonende onze schuldelooze kinderen, den geesel van Zijn toorn en de boete van Zijn rechtvaardigheid weg te nemen. Hierboven heb ben wij Onze Lieve Vrouw Ter Nood. We heb ben noodig iemand, die veel heeft meegemaakt, Maria. Als zij hier zat temidden van ons, zou zij vertellen wat Zij heeft meegemaakt, vanaf de geboorte tot den dood van haar Zoon. En wij zouden doodstil zitten luisteren, en als Zij uit verteld was doodstil weggaan en denken: Wat heeft die Vrouw geleden. Tot die Vrouw gaan we straks bidden, aan haar ons lot toevertrouwen en haar vragen: Moeder maak ons vrbom en beter, en geef ons heden 'n stuk brood voor ons en onze kinderen. gezamenlijke Aanbidding geleid, waarbij om hulp en uitkomst werd gebeden en voor de landsregeerders Gods bijstand werd gevraagd. Uit alle monden steeg daarop driemaal het Adoremus, het Paree Domine Populo Tuo en het Monstra Te esse matrem ten hemel op waarna het Te Deum werd aangeheven. Na het Lof werd het Aan U, o Koning der Eeuwen ge zongen. Een hoopvolle boodschap. Tenslotte bracht Rector Kok den beêvaarts- gangers dank vooor hun opkomst en stichting. Hij deelde voorts mede, dat minister Verschuur hem gemachtigd had mede te deelen, dat het crediet van 5 millioen voor de tuinders ver hoogd zou worden. De minister vroeg om aller gebed voor zijn moeilijke taak. Het zijn niet alleen de tuinders, die om hulp vragen. Hierna gingen de deelnemers huistoe. Zaterdagmiddag omstreeks twee uur heeft te Malden tijdens een der zware slagregens, waar bij het water als een gordijn over den weg hing, een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Tengevolge van de gladheid van den asfalt weg, is de auto, waarin de heer Braggaard uit Amsterdam met vrouw en dochter van een vacantiereis naar Zwitserland, naar huis terug keerde, in volle vaart geslipt. De wagen kwam in de rails van den Maas buurtspoorweg terecht en sloeg vervolgens eenige malen over den kop, waarna zij als een wrakhoop bleef liggen. Er was niemand op den weg, doch de be woners van in de nabijheid gelegen huizen kwamen op het hooren van den slag toesnellen. Zij vonden den heer B. hevig bloedende op den weg liggen. Voor hem mocht geen hulp meer baten. Slechts enkele minuten later gaf hij den geest. Bij de auto vond men de dochter, een meisje van 16 jaar, hevig verminkt onder een wrakstuk liggen. Het kind bleek dood te zijn. Haar moeder lag ernstig gewond aan den weg. Dr. Gerritsen die spoedig ter plaatse was, heeft haar verbonden, waarna zij per auto naar het St. Canisiusziekenhuis te Nijmegen is over gebracht. De heer B., die zelf den wagen bestuurde, was 47 jaar oud. De burgemeester van Grootebroek, de heer J. A. Schrijnder verzoekt ons opneming van het volgende: De zoo dikwijls reeds gesignaleerde nood toestand in tuinbouwend Westfriesland begint naar conflicten over te slaan. In lange rijen trokken Donderdag de tuinders in een zevental Streekgemeenten naar de bur gemeesters op. Het waren de vele tuinders, die een winter en lente lang hun land hebben moeten ophouden voor brood- en vetbons, het waren ook de gewezen aristocraten van het land, die met onmiskenbare gêne hun plaats in de rij innamen, allen desperado's. Allen zwoegen ze nog 13 a 14 uur per dag en allen zijn ze op onmiddellijke hulp aangewe zen. Aan de veilingen liggen de producten van hun arbeid op huizenhooge stapels te rotten. Voor 37% cent per baal zijnde de regee- ringssteun gelijk aan oogstloon) worden daar dagelijks de kostelijke aardvruchten bij dui zenden balen neergestort. De houding der demonstranten was waardig, ordelijk, ofschoon een ondertoon van bitter heid en opstandigheid niet viel te miskennen. De deputaties eischten onmiddellijke hulp. De gemeentebesturen hebben niets meer te geven. De demonstranten dreigden met het prijsge ven der bedrijven, een staking zonder strijdkas. De menschen zijn ten einde raad. Scherp geformuleerd wordt deze hulp ge- vraagdi in volgenden vorm: Er moet hulp komen van de regeering. Ie. Directe uitkeering van de garantieprij zen volgens de tuinbouwsteunwet 1933 van al de reeds geveilde producten in dit seizoen met terzijdestelling van het limiet van 5.000.000. 2e. Garantie van de uitbetaling door de re geering van de binnenlandsche minimumprij zen volgens het bloembollensaneeringsplan. 3e. Vertegenwoordiging van „de Streek" in de adviseerende lichamen. Deze vragen zijn reeds herhaaldelijk door de Commissie van vijf uit de Westfriesche ge meentebesturen aan de regeering gesteld. Er is storm op til in West Friesland en het zou zer te betreuren zijn als dit nobel, werk zaam en regeeringstrouw volk niet spoedig de inwilliging verkreeg van zijn simpele vraag om hulp. Een vervalscht spaarbankboekje. Vrijdagmiddag kreeg de bank der fa. Luykx te Roosendaal bezoek van 'n jongmensch uit Den Haag, die geld noodig had „om een vriend te helpen". Hij noemde zich J. de W. en 2en stuur man bij den Holl. Lloyd. Zijn vriend had oogen- blikkelijk geld noodig en daarvoor wenschte hij een bedrag van ƒ4000 op te nemen tegen afgifte van zijn Nutsspaarbankboekje met een tegoed van ruim ƒ8000 en een machtiging voor de bank om het geleende bedrag bij de spaar bank, zoo noodig op te vorderen. De bankier ging natuurlijk niet zoo grif op het verzoek in en verzocht den man straks terug te komen, wat deze gaarne wilde doen; hij zou dan een familielid, bij wien hij in een plaats nabij Roosendaal gelogeerd was en die aan den bankier wel bekend was, meebrengen. Intusschen informeerde de bankier telefo nisch bij de Nutsspaarbank te Den Haag, waar bij tenslotte kwam vast te staan, dat het spaar boekje, wat het bedrag betrof aanzienlijk moest zijn vervalscht. Daarop volgde een telefoontje aan de politie met het gevolg, dat de Commis saris van politie en een inspecteur, chef der recherche, zich ten kantore vervoegden om na dere inlichtingen omtrent het bezoek en het signalement van den vreemdeling in te winnen. Tijdens dit onderhoud kwam inderdaad de vreemde bezoeker terug, die in een spreekka mer werd ontvangen, waar de directie hem te woord zou staan. Na eenig wachten kwam de directeur echter niet alleen, doch in het gezel schap van een heer, die aan den vreemdeling werd voorgesteld met de vriendelijke woorden: „Mag ik u even voorstellen, de commissaris van politie". Inmiddels had de inspecteur al kennis gemaakt met een tweeden persoon, die in de auto was blijven zitten. Wat toen verder gebeurde laat zich gemakkelijk begrijpen: de ongeveer 25-jarige J. de W. werd gearresteerd en ook de man uit de auto mocht mee naar het politiebureau, waar de W. een bekentenis aflegde en tegen hem proces verbaal werd op gemaakt wegens valschheid in geschrifte en wegens poging tot oplichting. HANDHAVING MINIMUMPRIJZEN BLOEMBOLLEN Door het hoofdbestuur van den L. T. B. werd Zaterdag het volgende telegram verzon den aan den minister van Economische Zaken en Arbeid: „Hoofdbestuur Land- en Tuinbouwbond ver zoekt Uwe Excellente onmiddellijke maatre gelen tot handhaving minimumprijzen bloem bollen." De Boete-processie. In het middaguur stroomde de groote Bee vaartskerk weer vol, toen door den zeereerw. heer pastoor A. J. M. van Meeuwen het plech tig Lof werd gecelebreerd. Alle gezangen werden door de honderden mannenstemmen meegezongen, zoowel onder het Lof, als tijdens de Processie over het beêvaarts- terrein, waarin het Bonds- en vele afdeelings- vaandels werden meegedragen. Bij het rustaltaar werd door Rector Kok een DE PRUIMEN-OOGST Men schrijft ons uit de Betuwe: Bij de in deze streken gehouden verkoopin- gen van pruimen op het hout bestond vee, animo en kooplust. Men gaf tegen de verwach ting in hooge prijzen, naar schatting 8 tot 12 ct. per K.G. aan den boom. De pluk is reeds begonnen en het pruimengewas rijpt zeer snel aan. De boomen zitten vrij goed geladen met fruit van behoorlijke kwaliteit. Op de veilingen zijn de prijzen echter geducht gekelderd. De noteeringen der bessen, zoowel van roode als voor kruisbessen, zijn de laatste dagen zoo gedaald dat de vruchten het plukken en de vei- lingkosten niet meer opbrengen, zoodat ver schillende kweekers het restant maar aan de struiken laten hangen. ST. PIETERSPENNING In „St. Jansklokken" is opgenomen een schrijven van Kardinaal Pacelli aan Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's Hertogen bosch, waarin namens den H. Vader dank wordt betuigd voor de bijdrage van 24.019.15 voor den St. Pieterspenning. De nieuwe kapel op de oude beevaart plaats te Hasselt (O.), die in October a.s. zal worden geconsacreerd. De Hoogsteerwaarde Pater Vigilius van Val- stagna, generaal der Capucijnerorde en predi kant van Z. H. den Paus komt heden-Maandag te 's-Hertogenbosch, om in het Capucijnenkloos- ter aldaar, het hoofdklooster der orde in ons land, een kort bezoek af te leggen. Om half zes wordt de hooge bezoeker in de kloosterkerk ontvangen. Gedurende de H. Mis van 7 uur op den volgenden dag zal Pater-Generaal de H. Communie uitreiken aan de leden der Derde Orde. NIEUWE SUPERIOR-GENERAAL DER PATERS LAZARISTEN. Naar Reuter uit Parijs seint, is de Hoogeerw. Pater Charles Souvay tot superior-generaal van de Paters Lazaristen gekozen- Na 'n kortstondige ongesteldheid is Zater dagavond om kwart voor zeven in het St. Elisabeths-ziekenhuis te Tilburg, waar hij ter verpleging was opgenomen, overleden de Zeereerw. heer A. P. Eras, pastoor der parochie van St. Anna aldaar. De Holl. Provincie der Lazaristen heeft een zwaar verlies te betreuren Zaterdagochtend overleed na een lang en geduldig gedragen lij den de Zeereerw. Pater dr. Gerard Wagenaar in den ouderdom van slechts 47 jaren. PROF. STORM VAN LEEUWEN f Prof. dr. W. Storm van Leeuwen, hoog leeraar aan de Universiteit te Leiden, is giste ren overleden op den leeftijd van 50 jaar. Meisje op slag gedood. Zaterdagmiddag te ongeveer een uur kwam een luxe auto uit Nieuw Helvoet langs het Ka naal van Voorne, waar woonwagens gestation- neerd staan. De chauffeur week uit voor eenige kinderen, die aan de rechterzijde van den weg aan het spelen waren. Plotseling stak het drie jarig dochtertje van den heer Kroezen, dat uit een woonwagen kwam, den weg over en werd door den auto gegrepen. Het kind werd onmid dellijk gedood. De auto werd door .de politie in beslag genomen. Man ernstig gewond. Zaterdagmorgen geraakte de 25-jarige onge huwde De Groot, uit Smilde, werkzaam aan den weg AssenSmilde onder een auto. In zorgwekkenden toestand werd hij naar het zie kenhuis overgebracht. Wagens met Westlandsche tomaten in beslag genomen. Door een viertal personen uit De Liei af komstig, werd aldus de „Resb." getracht om zonder daarvan aangifte te doen bij de douane, nabij Hasselt de Belgische grens te passeeren met twee groote vrachtauto's, beladen met to maten. In een luxe auto ging een van het gezelschap den weg verkennen, waarna werd medege deeld, dat ongehinderd de grens kon worden gepasseerd. Toen de drie voertuigen evenwel de grens gepasseerd waren, ontmoetten zij douanen, die de smokkelaars aanhielden en overbrachten naar het grenskantoor. De twee vrachtauto's met de lading, bene vens de luxe auto zijn in beslag genomen. De vier smokkelaars zekere C. K., C. D„ A. v. d. B. en W. D. zijn allen te Hasselt in arrest gesteld. MASSA-VERGIFTIGING Door het eten van bedorven ijs? In de gemeente Winsum (Groningen) zijn vermoedelijk door het eten van bedorven ijs Zaterdag 150 personen ziek geworden. Dit aan tal is gisteren tot over de 200 gestegen. De resten van het ijs zijn opgestuurd naar laboratorium te Utrecht. het ROME-REIS MET BEZOEK AAN TURIJN Door de Overste van de Congregatie der Salezianen van Don Bosco is besloten een reis naar Rome te organiseeren en hieraan tevens een bezoek aan Turijn te verbinden. De rege ling van deze reis is in handen van het bureau Rotala Neerlandica. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de elders in dit nummer voorkomende advertentie. Schuur een prooi der vlammen. Tijdens een hevig onweer is Zaterdagmiddag de bliksem ingeslagen in de groote bouwschuur van C. Trouw te Nieuwenhoorn (Brielle). De schuur brandde tot den grond toe af. Het huis kon behouden blijven. De bewoners waren af wezig. BANDOENG, 29 Juli. (ANETA). De oud-Regeeringsgemachtigde voor Alge- meene Zaken bij den Volksraad, de heer mr. ir. H. J. Kiewiet de Jonge, is hedenmiddag in het Preangerhotel tengevolge van hartverlam ming overleden. De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezingen van leden van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland heeft in de vaca ture-van Staal, door diens bedanken, benoemd tot lid dier Staten T. J. v. Harmeien. KON- NED JAARBEURS. De Ministers van Koloniën. Binnenlandsche Zaken, Buitenlandsche Zaken, Financiën en Wa terstaat hebben het eerevoorzitterschap der Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht aanvaard. DORUS RIJKERS—FONDS. Vrijdag had te Amsterdam de negende jaar vergadering plaats van het Dorus Rijkers- Fonds over het jaar 1932. Na dat alle aanwe zigen zich van hun zetels hebben verheven, herdacht de voorzitter met eenige gevoelvolle woorden het vóór twee weken overleden be stuurslid, den heer J. M. Smulders, die sedert jaren getoond heeft warme sympathie te heb ben met 't streven der Vereeniging en wiens nagedachtenis bij het Fonds in hooge eere zal worden gehouden. Het jaarverslag 1932 wordt ongewijzigd goed gekeurd. De voorzitter van het college van commissarissen, luit-generaal H. N. A. Swart deed voorlezing van de financieele rapporten van b.g. college over de jaren 1931 en 1932, waarbij décharge verleend werd aan admini strateur en hoofdbestuur voor het gevoerde beheer. De begrooting 1933 werd goedgekeurd en ongewijzigd vastgesteld. De door het hoofdbestuur voorgestelde wij zigingen in het huishoudelijk reglement werden ongewijzigd goedgekeurd. R. K. LEERGANGEN. Aan het Conservatorium der R. K. Leergangen te Tilburg afdeeling Profane Muziek slaagden voor piano L. O. Ie gedeelte mej. A. M. L. Bee- sems Breda, mej. J. Fieyra 's Hertogenbosch, de heer J. Frijters Breda, Sr. Reinilda (A. J. M. Scheerder) Boxtel; idem 2e gedeelte Mère Aloy- sia (N. C. Thijssen) Vught (Regina Coeli), mej. M K. Giesen Roermond, mej. E. M. A. L. Loyens Tilburg, mej. Tilly de Visscher Tilburg, mej. J. E. Weijermans Nijmegen. Voor viool L. O. 2e gedeelte de heeren G. Th. de Bakker Eindhoven en Th. F. E. van Overveld Roosendaal. De vereeniging van Raden van Arbeid meldt ons: Uit berichten in de dagbladen is gebleken, dat er valsche rentezegels in omloop zijn. In verband hiermede komt het 't bestuur der ver eeniging van Raden van Arbeid gewenscht voor het publiek te waarschuwen met ui te gaan op aanbiedingen van onbekende ver- koopers van rentezegels. Deze zegels zijn uit sluitend verkrijgbaar bij de Raden van Arbeid, de postkantoren en bij de door de Raden aan gestelde wederverkoopers. Aanbiedingen, waar bij de rentezegels beneden de werkelijke op de zegels vermelde waarde worden aangebo den. verdienen als regel wantrouwen. Raden van Arbeid bij het constateeren van ge plakte valsche zegels, zooals dit te Rotterdam is geconstateerd, het bedrag ten volle bij den betrokken werkgever moeten navorderen. NED. VARKENSCENTRALE. De Nederlandsche Varkenscentrale maakt be kend, dat met ingang van heden 31 Juli geen toeslag meer zal worden gegeven bij den uitvoer van nekken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3