PRIJSPUZZLE No. ■Hi Mee in 'i kamp ©TUKKtn CONTRACT-BRIDGE. - JT?' 'I 'v MAANDAG 31 JULI 1933 NATURABONS VOOR WERKLOOZEN- STEUN. DERDE INTERN. MONTESSORI- CONGRES. MEVR. DE BOER VAN RIJK 80 JAAR. ONGEWOON BEZOEK OP EEN RAADHUIS. VEE UIT DE WEI GESTOLEN. Opening van het congres te Amsterdam. INTREKKING PASSAGE NIEUW BENOEMDE OFFICIEREN. INDISCHE POSTVLUCHTEN WÈÈÉM W?Wm m AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN MN i - 'j •- I i jRpÉiÉjB want daar is 'l "Akkertje" dagelijks de trouwe helper uit den nood voor elk die geplaagd wordt door hoofd pijn, kiespijn, spierpijn, griep, enz. Vergeet vooral niet ze mee te nemen I Akker-Cachets kosten slechts 50 ct. per 12 stuks. Overal verkrijgbaar! HET DIAGONAAL-TOONEEL. De toepassing door Louis Saalborn. ONBEWAAKTE OVERWEGEN EN STEUN AAN WERKLOOZEN l DE BEOORDEELING OP WEDSTRIJDEN. BESTUURSREORGANISATIE VAN DEN NED. R. K. MIDDENSTANDSBOND. Jos. E. A. M. Meijring, voorzitter; de heer Struycken tot eere voorzitter benoemd. Zooals gemeld hebben Donderdag 27 Juli te Utrecht de bijeenkomsten plaats gehad van^ de verschillende bestuursorganen van den Ned. K. K. Middenstandsbond,, waar de reorgani satie van het bestuur van den N. R. K. M., als gevolg van de versterking van het verband tus- schen stands- en vakorganisatie in de katholieke middenstandsbeweging, haar beslag heeft ge kregen. Allereerst hield de thans opgeheven Vakraad van den N. R. K. M. een vergadering tot slui ting van zijn werkzaamheden. In deze druk be zochte vergadering heeft de voorzitter van het vakbestuur, de heer C. J. Notenboom de Bruyn te Roosendaal, ontstaan en werkzaamheid van Vakbestuur en Vakraad gememoreerd. Het be staan van deze vakinstantie naast het eigen lijke bestuur van den N. R. K. M. werkte steeds omslachtig; niet altijd was even duidelijk welke vraagstukken in de vakinstanties en welke in het eigenlijke bestuur der organisatie thuis hoorden. Spreker juichte dan ook het af sterven van den Vakraad en zijn opgaan in het nieuwe centraal bestuur van den Bond ten zeer- SlC tOG. De heer Notenboom de Bruyn dankte alle leden van den Vakraad voor de ondervonden samenwerking en in het bijzonder de heerea dr. J. van Beurden en mr. J. A. G. M. van Hel- lenberg Hubar, leden van de bureaucommissie van den N. R. K. M. De heer C. J. G. Struycken te 's-Gravenhage heeft, namens het hoofdbestuur van den N. R. K. M., den heer Notenboom de Bruyn hartelijk dank 'gezegd voor de door hem gedurende zoo veel jaren aan vakbestuur en vakraad gegeven leiding. Hierna werd het nieuwe Centraal Bestuur van den Ned. R. K. Middenstandsbond, waarin zitting hebben twee vertegenwoordigers van iedere diocesane standsorganisatie en één ver tegenwoordiger van eiken landelijken Vakbond aangesloten bij den N. R. K. M., door den af tredenden voorzitter van den bond, den heer C. J. G. Struycken, geinstalleerd. In zijn instatllatierede zette de heer Struyc ken uiteen, hoe de gestegen belangrijkheid van de vakorganisatie in het geheel van de Neder- landsche R. K. Middenstandsbeweging, aan leiding was geweest om aan de Vakbonden, in plaats van enkel adviseerende bevoegdheid, medezeggenschap toe te kennen in de leiding van den N. R. K. M. Spreker uitte den wensch. dat de nieuwe bestuursorganisatie zal leiden tot versterking van de katholieke middenstands organisatie0 en tot krachtiger behartiging van het middenstandsbelang. Vervolgens v/erden door de vertegenwoordi gers der bij den N. R. K. M. aangesloten vak bonden, die de zoogenaamde „Erkenningsver klaring" hebben ontvangen, als vertegenwoor digers van de vakorganisatie in het nieuwe hoofdbestuur van den N. R. K. M. gekozen de heeren H. J. L. Klein Schiphorst, te Haarlem (Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons), J. H. van Langen te Delft (Ned. R. K. Bond van Loodgieters- en Koperslagerspatroons)C. Bur ger te Amsterdam, (Ned. R. K. Hanzebond van Slagerspatroons) en G. A. van Swieten te Den Haag (Ned. R. K. Bond van Melkhandelaren). In de pauze kwam het hoofdbestuur in zijn nieuwe samenstelling bijeen in een eerste ver gadering voor het opmaken der voordracht voor de benoeming van een nieuwen voor zitter van den Ned. R. K. Middenstandsbond De heer Struycken'wenschte in verband met zijn gevorderden leeftijd niet in aanmerking te komen als voorzitter van het gereorgani seerde hoofdbestuur. De nieuwe voorzitter. Door de voortgezette vergadering van het Centraal Bestuur werd overeenkomstig de voor dracht van het hoofdbestuur met overgroote meerderheid tot voorzitter van den N. R. K. M.gekozen de heer Jos. E. A. M. Meijring, te 's-Hertogenbosch, voorzitter van den Bosscher. Diocesanen R. K. Middenstandsbond en tot dusverre 2e voorzitter van den N. R. K. M. De heer Struycken heeft zijn opvolger met een toepasselijk woord geinstalleerd. Hij bracht hem dank voor het beschikbaarstellen van zijn krachten en sprak de hoop uit, dat de ka tholieke middenstand onder de nieuwe leiding veilig zal worden heengevoerd door de moei lijke tijden, welke wij thans beleven. De heer Struycken nam vervolgens afscheid als voorzitter van den Bond. Hij dankte de be- stuurderen voor de steeds ondervonden pret tige samenwerking; in het bijzonder ging zijn dank uit naar hen, met wie hij in de dagelij k- sche leiding der beweging heeft samengewerkt. Op voorstel van den heer J. A. Koops te Venlo voorzitter van den R. K. Limb. Midden stand, werd de heer Struycken bij acclamatie benoemd tot eere-voorzitter van den Ned. R. K. Middenstandsbond. In zijn aanvaardingsrede wees de heer Meij ring er op, dat de middenstand momenteel een moeilijke periode doormaakt en wellicht een nog moeilijker toekomst tegemoet gaat, In dezen tijd is naast krachtige leiding noodig een lei ding die rekening houdt met alle nooden en moeilijkheden van het middenstandsbedrijfsle- ven.Weigering van de opvolging zou spreker thans hebben beschouwd als een verzaken van zijn plicht. Onder een beroep op aller medewer king, ook van het bureau der organisatie en on- De oplossing van puzzle No. 56 is; Van links naar rechts; 3. wethouder, 5. Ems, 8. els, 9. stoep. 13. speer, 16. tor, 17. lama, 18. oker, 19. ode, 23. rat, 24. droom, 26. bed, 27. neger, 28. alp, 30. Nederland. Van boven naar beneden: 2. olm, 3. wagen, 4. rente, 6. mode, 7. nap, 9. sneltrein, 10. adem, 11. lade, 12. Rotterdam, 14. arm, 15. oom, 20. soda, 21. kade, 22. leed, 25l toren, 26. brood, 29. lor. Als winnaar werden door het lot aangewezen: J. M. Vos de "Wael, Oude Delft 107a, Delft; F. H. Bach, Heijmanslaan 28a, Groningen; G. J. Cock, J. Israëlskade 19 I, Amsterdam Z.; W. Berding, Hoogstraat 1/5, Rotterdam. Hieronder puzzle 58, een Ladder-puzzle. Bij de juiste invulling der gevraagde woorden en der openblijvende vakjes ont staan op de stijlen van den ladder de namen van de schrijfster van „Opstandi- gen" en van den auteur, bekend onder het pseudonieum „Vosmaer de Spie". Eerste sport: laatste letter; tweede sport: reptiel; derde sport: stad in België; vierde sport: vogel; vijfde spor: hoog opgaand; zesde sport, geschut, zevende sport: werpkoord; achtste sport: uitbouw. Inzending van oplossingen tot en met 4 Augustus aan Puzzle-redacteur (op lossing 58) Bureau van dit Blad, bij voorkeur per briefkaart zonder verdere mededeelingen. Prijswinnaar moet abonné zijn. Men gelieve den naam op te geven, waarop het abonnement loopt. der het inroepen van Gods hulp, aanvaardde de nieuwe voorzitter zijn functie. De vervolgens gehouden eerste werkverga dering van het nieuwe Centraal Bestuur droeg hoofdzakelijk een huishoudelijk karakter. Groote belangstelling. De bekende actrice mevrouw De Boer van Rijk vierde Zaterdag in opgewekte stemming haar tachtigsten verjaardag. Reeds Zaterdag morgen vroeg werd een groot aantal telegram men, bloemstukken en brieven aan haar wo ning op het Oosteinde, te Amsterdam, bezorgd. In den middag hield de tachtigjarige een re ceptie. Te midden van talrijke bloemstukken, waaronder een van het gemeentebestuur van Amsterdam, had de jarige een zeer groot aan tal gelukwenschen in ontvangst te nemen. On der deze velen was de Amsterdamsche wethou der van onderwijs, bestuursleden van de Neder- landsche tooneelkunstenaarsvereeniging na- j mens wie Marie Hamel het woord voerde. Een souvenir voor den ontvanger. Het secretarie-personeel, dat in het raadhuis te Woubrugge zetelt, ontving dezer dagen wel zeer ongewoon bezoek. Drie koeien, wellicht door de tropische warmte uit de wei verdre ven, traden na een rustige wandeling door het dorp plotseling het raadhuis binnen, waar zij met de noodige omzichtigheid kennis namen van de oudheidkundige verzameling. Een van de drie ging zich daarna voorstellen aan den gemeente-ontvanger. Zij stapte zender kloppen de kamer van dezen magistraat binnen, depo neerde op het, eerst kort geleden met veel zorg gekozen karpet een souvenir, wenkte ver volgens haar beide vriendinnen, waarna zij gezamenlijk het gebouw weer verlieten om de wandeling voort te zetten. Het passagierende drietal, dat wel een zeer zonderlinge opvatting bleek te hebben van de taak eens gemeenteontvangers, is later gear resteerd en naar de weide teruggebracht. Drie jaar gevangenisstraf. De Bredasche rechtbank deed Zaterdag uit spraak in de zaak tegen den 32-jarigen café houder-koopman A. W. J. uit Princenhage, die in den nacht van 19 op 20 Juni te Geertrui- denberg en Oosterhout een drietal vaarzen uit de weide had gestolen, welke te Rotterdam wa ren aangehouden. J. heeft steeds ontkend. De officier had 4 jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde thans J. tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van vóórarrest we gens diefstal van vee uit de weide, tweemaal gepleegd, in vereeniging met meerdere per sonen. 4DE CONGRES DER INT. FED. V. CHR. FABR. TRANSP. ARB. Men schrijft ons: Op 21 Juni 1933 vergaderde de Internationale Federatie van Chr. Fabrieks- en Transportar beidersbonden te Straatsburg onder presidium van den heer Strijbis uit Den Haag. Dit congres werd bijeengeroepen naar aanlei ding van den nieuwen toestand, welke was ont staan door het uittreden van Duitschland. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de geschiedenis van deze Internationale sedert de oprichting. Hij noemt het een zeer merk- waardigen loop der geschiedenis, dat hij toen en ook nu in dezen moeilijken tijd opnieuw was gedwongen, het congres te presideeren. Redner keurde af de wijze, waarop men thans in Duitschland de Chr. vakvereenigingen ver nietigd heeft en hij waarschuwt voor de gevaren van het overdreven nationalisme. Onze taak is, een Christendom te handhaven, dat het geheele leven onder de heerschappij van Christus zal brengen. Deze beginselen, die wij steeds moeten handhaven, zijn zoo nu en dan wel eens een beetje verwaarloosd. Wij willen vrije Chr. arbeidersorganisaties en strijden tegen het marxisme en fascisme, welke beiden de vrijheid der menschen bedreigen. Op voortreffelijke wijze beschrijft hij den toe stand onzer arbeiders in den tegenwoordigen tijd en richt een appèl aan alle aangesloten bonden, om meer dan ooit de Intern. Chr. arbei dersbeweging te bevorderen. Daarna "werd door den secretaris, den heer Brussel uit Den Haag, het jaarverslag besproken, waaruit blijkt, dat de bond door het bedanken van Duitschland ongeveer 60.000 leden verliest, dus haast een derde. Uitgebreid behandelt hij de werkzaamheid in de afgeloopen periode, waaruit blijkt, dat zeer veel arbeid werd ver richt. Ook hij betreurt de gebeurtenissen in Duitsch land. Daardoor wordt de Intern, arbeid bemoei lijkt en de vrede bedreigd- Hij gaf een overzicht over de werkzaamheden der verschillende vak groepen en de gehouden correspondentie. Nadat het verslag van de controle-commissie was aangenomen, werd tot verkiezing van het hoofdbestuur overgegaan. Herkozen werden de collega's W. Strijbis (Ned. Bond van Chr. Fa brieks- en Transportarbeiders), F. Brussel voor de R. K. bonden in Nederland, J. Roscam voor de Belgische bonden, J. Kreyer voor Zwitser land, Harwig voor Tsjecho-Slowakië (Zwittau), Edm. Braun voor Elzas-Lotharingen, Rechber- ger voor Oostenrijk, terwijl Hongarije en tevens Tsjecho-Slowakië (Brünn) nog een vertegen woordiger moeten benoemen. Nieuwe connec ties worden aangegaan met Polen, terwijl de Belgische Lederbewerkersbond zich bij onze Internationale heeft aangesloten. Het congres had een schitterend verloop, want er heerschte een prettige stemming, terwijl men ervan overtuigd was, dat de Internationale onder de bekwame leiding van den nieuwen voorzitter haar moeilijk werk met succes zou kunnen voortzetten. De handel tegen het rapport der Commissie-Lambooy. Nu de commissie van advies inzake verlee ning van steun in natura door het uitbiengen van haar rapport uitvoering heeft gegeven aan de doer den vorigen minister van binnenland- sche Zaken gegeven opdracht hebben de be- sturen van den Koninkl. Nederl. Middenstands bond, den Nederl. P,.K. Middenstandsbond, de Vereeniging v. d. Chr. Handeldr. en Industr. Middenstand in Nederl., den Nederl. Grossiers- bond en het Comité tot behartiging van de grootwinkelbedrijven in levensmiddelen in Nederland zich tot den minister van Sociale Zaken (onder wien deze materie thans ressor teert) gewend, teneinde hun bezwaren kenbaar te maken. Aan bet desbetreffend adres ont- leanen wij het volgende: Het wordt op prijs gesteld, dat de Commissie nopens het door haar ontworpen systeem van natura-bennen overleg heeft ge pleegd met de voornaamste organisaties van producenten en distribuanten. Bij deze gelegen heid is over de merites van het plan uitvoerig van gedachten gewisseld en waar aangenomen mag werden, dat naast de zeer beknopte samen vatting dienaangaande in 't rapport de commis sie aan de regeering wel een gedetailleerd over zicht van de geopperde bezwaren zal hebben verstrekt, moge thans worden volstaan met het aanstippen van de voornaamste opmerkin gen, waartoe het aanbevolen stelsel aanleiding geeft. Hoewel ten zeerste erkentelijk voor het feit, dat de Commissie voor het ontwerpen van haar plan is uitgegaan van het standpunt, dat het bestaande distributie-apparaat niet aangetast moet worden, hebben de vorengenoemde orga nisaties tegen het systeem het principieele be zwaar, dat feitelijk een deel der lasten van de voorzieningen ten behoeve van werkloozen en behoeftigen, welke op de geheele gemeenschap behooren te drukken, zouden worden afgewen teld op een bepaalde groep van het bedrijfs leven, i.e. de fabrikanten of grossies en klein handelaren, die betrokken zullen worden in de boncirculatie. Naast deze bedenking hebben zij nog een tweede tegenwerping van principieelen aard, n.l., dat de Commissie uitgaat van het niet ge motiveerde standpunt, dat de winstmarge in den handel inzonderheid onder de huidige ongunstige economische omstandigheden toe laat orn een hooge reductie van 4, 8 of 12 pet. te geven. In de meeste gevallen is zulks abso luut onmogelijk, zoodat het door haar ontwor pen systeem ertoe leiden zou, dat met verlies zou moeten worden geleverd. Deze principieele bedenkingen krijgen nog meer beteekenis door het feit, dat in de prak tijk inzonderheid de z.g. volkszaken en haar leveranciers het verlangde offer zullen moeten brengen, hetgeen bovendien de bestaande con- currentie-verhoudingen voor deze groep on gunstig zou beinvloeden. Deze laatste overweging moet reeds tot de conclusie leiden, dat afgezien van de prin cipieele bedenkingen een uniforme korting voor alle branches en alle artikelen ten eene|>' male onmogelijk is, daar genoemde volkszaken tengevolge van de concurrentie niet in staat zullen zijn het eventueel verlies door prijsver- hooging op te vangen. Neernt men daarbij in aanmerking de te ver wachten nadeelen, verbonden aan bepaalde on- derdeelen van het plan, waaromtrent niet in herhaling van de reeds tegenover de Commis sie gemaakte opmerkingen behoeft te worden getreden, dan komen de vertegenwoordigende organisaties van den detail- en groothandel tot de eenparige conclusie, dat den minister met klem moet worden ontraden het ontworpen plan tot uitvoering te brengen. UITBREIDING LUCHTPOSTVERVOER NAAR ENGELAND In verband met eenige desbetreffende ver zoeken heeft de postadministratie besloten met ingang van 31 Juli a.s. een proef te nemen om met het 2e vliegtuig van den luchtdienst naar Londen, dat tot dusver alleen gebruikt werd voor verzending van luchtpostpakketten, ook luchtcorrespondentie te doen vervoeren. Dit vliegtuig vertrekt 13.50 uur van Schip hol. Bij het einde van den zomerdienst zal worden nagegaan in hoevere deze nieuwe ver zending in een behoefte blijkt te voorzien. Zaterdagmiddag is te Amsterdam in de Ge meentelijke H.B.S. voor meisjes in de Euterpe- straat geopend het derde internationaal Mon- tessori-congres, dat aanvankelijk te Mainz ge houden zou worden, doch wegens den onzeke- ren toestand in Duitschland in ons land gast vrijheid gezocht en gevonden heeft. Het congres vindt plaats onder auspiciën vari de Associazione Internationale Montessori met medewerking van de Nederlandsche Montes- sori-vereeniging. Dr. Maria Montessori is naar Amsterdam gekomen om persoonlijk het con gres dat duurt tot acht Augustus, bij te wonen en ér dagelijks lezingen te houden over de geestelijke wedergeboorte van den mensch. Er was voor de openingszitting zeer groo e belangsielling. Terwijl alle aanwezigen opstonden, werd mevr. Montessori de zaal binnen geleid. Kinde ren gingen haar tegemoet om haar bloemen aan te bieden. Daarna nam dr. Montessori plaats op het podium, terwijl de kleine montessoriaantjes op de trappen van het podium plaats namen. De voorzitter van de Ned. Montessori-ver- eeniging, tevens voorzitter van het uitvoerend comité, mr. G. Meyer heeft de Dottoresa in het Fransch hartelijk verwelkomd. Rede dr. Montessori. Zeer onder den indruk nam dr. Maria Mon tessori het woord: In haar moeder taal dankte zij al len, die aan het organiseeren van dit congres heb ben medege werkt, in het bij zonder de regee ringen, die zich hebben laten vertegenwoor digen. Spr, noem- feitelijk het eer ste Montessori- congres, omdat dezen keer het eerst^onafhanke- Mevr. dr. Montessori. lijk is. Verder betoogde zij, dat de bron van het Montessori-onderwijs het kind zelf is. Daarna verklaarde zij het congres voor geopend. Namens het gemeentebestuur van Amsterdam sprak vervolgens wethouder Boekman. Nadat de Itailaansche gezant het congres be groet had, werd nog het woord gevoerd door den Duitschen consul-generaal, alsmede door de vertegenwoordigers en vertegenwoordigsters der verschillende landen, terwijl prof. Th. Baader van de Keizer Karei Universiteit te Nijmegen er in het kort op wees, op welke wijze de katholieke universiteit sedert 1929 aan de verbreiding der ideeën van dr. Montessori medewerkt. Na afloop van de zitting werd den congres sisten een thee aangeboden, waarna zij de int. Montessori-tentoonstelling, die in het school gebouw was ingericht, bezichtigden. De Hijstvogel is op uitreis naar Ned. Indië van Cairo vertrokken en te Bagdad aange komen. De Ijsvogel (uitreis) vloog Zaterdag van Calcutta naar Karachi. ANTWOORDSTUKKEN VOOR NED. INDIë Met ingang van 1 September a.s. wordt de gelegenheid opengesteld om, in het verkeer met Ned. Indië, antwoordstukken te verzenden op vrijwel dezelfde wijze als reeds eenige jaren in het binnenlandsch verkeer mogelijk is. De antwoordstukken moeten zijn briefkaar ten of drukwerken, voorzien van de aanwij zing per zeepost of per luchtmail, dan wel van het luchtpost-etiket en binnen een termijn van 3 maanden worden teruggezonden. Antwoordstukken met onbeperkten geldig heidsduur zijn niet toegelaten. Alleen voor de infanterie. Naar aanleiding van het bericht uit Batavia inzake het intrekken van passages door nieuw benoemde officieren van het leger in Ned.-In dië verneemt Aneta-Holland nader van het De partement van Koloniën dat slechts het vertrek van de nieuw te benoemen tweede luitenants van het wapen der infanterie bij het leger in Ned.-Indië zal worden uitgesteld. Een en ander geldt dus niet voor de nieuw te benoemen officieren van andere wapens. De winkelier J. Bookesteyn te de Lier, die Woensdag op den Kikkerweg met zijn fiets tegen een auto opreed, is tengevolge van de verwondingen overleden. SLACHTOFFER VAN DE WARMTE Donderdagavond is de landbouwer Jansen te Dichteren door de warmte onwel geworden. Zaterdag is hij overleden. JVa den Vierdaagschede gelauwerde soldaat. akkeu: Reel. 4085-5 36 Dezer dagen deelde de heer Louis Saalborn mede, dat een door hem ontworpen tooneel- constructie, diagonaal-tooneel genaamd, het mogelijk zou maken ook in de kleinste pro vincie-theaters groot gemonteerde stukken te spelen en in korten tijd een groot aantal tafe- reelen te vertoonen, zonder gebruik te maken van de kostbare inrichting van een draai-too- neel, welks gebruik op vele kleine tooneelen in zeer kleine zalen vaak zelfs niet mogelijk is. Omtrent zijn constructie deelde de heer Saalborn ons mede, dat deze tooneel-inrichting een vereenvoudigde constructie is van de Duit- ,sche Diakonal-Bümne volgens het systeemt Hartig, aangezien het systeem-Hartig zelf voor ons tooneel te zwaar en te kostbaar is. Het komt neer op een eenvoudige ijzer-con structie van vier uitneembare rails, die door een statief worden gedragen en draaibaar zijn, waardoor in den kortst mogelijken tijd een groot aantal speelvlakke» voor het voetlicht kan ko men, De vereenvoudiging van het systeem- Hartig komt hierop neer, dat de constructie op ieder, zelfs het kleinste provincie-tooneel ge bruikt kan worden zoowel bij stukken die het geheele tooneel als hij tafereelen, die slechts een gedeelte van het tooneel in beslag nemen. Met het door den heer Saaihom ontworpen diagonaal-tooneel zullen voor het eerst ook in de provincie opvoeringen kunnen worden ge«evenn van een stuk als bijvoorbeeld „De Kapitein van Köpenick", dat door zijn vele om slachtige tooneelen tot nog toe niet in de pro vincie kon worden opgevoerd en dat beperkt moest blijven tot Amsterdam en Den Haag. De rails, waaróp het diagonaal-tooneel rus., kunnen verkleind en vergroot worden tot de «rootte van de tooneel-opening. Ook kan met voordeel van de inrichting gebruik worden gemaakt op groote tooneelen met moderne outillage, bijv. voor een kleine, gesloten scerie, als men een klein vertrek of iets dergelijks noodig heeft. In combinatie met zulk een goed geoutilleerd tooneel of op een draaischijf kan het nog altijd nuttig blijken. De heer Saalborn was overigens van mee ning, dat voor Nederland, met zijn vele trek kende gezelschappen, het draai-tooneel alweer verouderd was. Voor een draaischijf van eem- aen omvang was een zoo groote hoeveelheid hout van zware kwaliteit, alsmede ijzeren on derstellen van rails en wielen noodig, dat het transport een voortdurende veel te kostbare post werd, terwijl er dan nog bovendien altijd tooneelen waren waarbij men de draaischijf toch niet kon gebruiken. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Voor de zooveeftte maal las ik gisteren „Een ontzettend ongeluk". Ditmaal bij Barendrecht. Begrijpelijk is, dat het financieel ondoenbaar Is voor de spoorwegen om eiken overweg te laten bewaken. Zou het niet mogelijk zijn dat steuntrekkende werkloozen met een extra .kleine subsidie door spoorwegen, of door betreffende gemeenten, of door den staat als wachters worden aangesteld. Dit zou toch in het belang en de veiligheid van geheel Nederland zijn! Met dank voor uw plaatsruimte Hoogachtend J. van MESSEL. Wij hebben er reeds eenige malen op gewe zen, dat de beoordeeling van de deelnemers op wedstrijden een onderwerp van veel strijd in de bridge-wereld is en daarom is het wellicht nuttig er eens wat dieper op in te gaan zonder in geleerde betoogen te vervallen Wij achten het een fout van de elkaar bestrij dende personen wij willen opzettelijk eens niet over autoriteiten spreken dat zij hun meeningen uiten, elkaar te lijf gaan, zonder te beginnen met een groot onderscheid te maken tusschen de verschillende soorten van wed strijden. En toch zal men de beoordeeling van een kampioenswedstrijd moeilijk dezelfde kun nen maken als die van een massa-wedstrijd. Om te beginnen willen wij dus dit onder scheid maken: Massa-wedstrijden. Andere, meer geselecteerde wedstrijden. Massa-wedstrijden. Hieronder verstaan wij wedstrijden, waaraan een ieder kan mededoen, waarvoor geen voor afgaande selectie noodig is. Onze jaarlijksche wedstrijden te Scheveningen en de vele gewone afdeelingswedstrijden zijn daarvan voorbeelden. Het is onze vaste overtuiging, dat nooit of te nimmer een bevredigende regeling voor deze soort van wedstrijden te vinden zal zijn en wel om de eenvoudige reden, dat de geluksfactor te veel op den voorgrond treedt door de ongelijke kracht der elkaar bestrijdende paren. Wij heb ben getracht met het systeem-Scheveningen den tweeden dag een selectie te krijgen en... laat het ons eerlijk bekennen, dat is niet gelukt. Wij hebben getracht door de invoering van een match-puntenbeoordeeling ontevredenen tevre den te stellen en.... het is niet gelukt. Wel heb ben wij bereikt en dat is ook ons doel ge weest, zoodta wij tevreden kunnen zijn dat die wedstrijden in den smaak van onze leden zijn gevallen. Maar een krachtsmeting is het niet, althans zeker geen zuivere. Het zijn twee gezel lige dagen, waarbij men elkaar onderling leert kennen, doch waarbij volstrekt niet de beste paren onder de eerst geplaatsten er uit komen. Zeker men speelt in dezelfde rij gelijke spellen, maar het scheelt heel wat of men een moeilijk spel te spelen krijgt tegen een goed paar of tegen een slecht, zelfs tegen een maar iets min der goed paar. Het scheelt heel wat of men een bepaald spel te bieden krijgt tegen een gewoon paar dan wel tegen een paar, dat weet op te jagen. Het scheelt heel wat, of men tegen een bekend paar komt te spelen, welks speelmethode (niet systeem) men kent, danwel of men tegen een geheel vreemd paar komt te spelen. (Een bekend Haagsch speler, lang niet een van de slechtsten, liet zich op een wedstrijd toch wel zoo misleiden door een vreemden tegenstander met een psychisch bod, dat hij er later versteld van stond). Al die factoren zijn bij een massa-kamp niet teniet te doen en dat zou ook niet moeten, want dan waren die massa-wedstriiden spoedig kleine wedstrijden van alleen goede paren geworden. En dat moet niet, zij moeten blijven en hun taak, die zij zoo goed verricht hebben, verder verrichten: een reclame voor den Bond, een oefening voor de zwakkeren een band-vorming voor de leden. Voor die leden, die in hun woonplaats weinig of geen gelegenheid vinden met betere spelers te spelen, is het een gelegenheid om wat te lee- ren. B.v. uit het spel te halen, wat er in zit en kennis te maken met het voordeel om in be paalde gevallen zelf verliesslagen te nemen boven een zekere winst van den tegenstander, iets wat in het gewone gezelschapsbridge te veel verwaarloosd wordt. Voor het overige evenwel behoort 't spel op deze wedstrijden zoo weinig mogelijk af te wijken van het gewone gezelschapsspel en sport- tiviteit dient een voorname plaats te bekleeden. Maar juist omdat die factoren niet te niet te doen zijn en dus steeds den uitslag onzuiver zullen blijven maken, moet men niet vechten over enkele onderdeelen, die wellicht de be oordeeling iets zuiverder zouden kunnen maken als niet de genoemde factoren toch steeds weer elke beoordeeling onzuiver maken. Matchpunten of scorepunten, het doet er voor deze wedstrijden niet toe: Nooit of te nimmer zal de uitslag van deze soo4t wedstrijden zuiver worden, dit is een gevolg van het doel der soort van wedstrijd. Geselecteerde wedstrijden. Wij verstaan hieronder wedstrijden, waaraan slechts uitgezochte paren mede spelen. Hoe die paren uitgezocht worden, doet hier. niets ter zake. Het kan door een commissie gebeuren óf door voorwedstrijden óf door behaalde seizoens resultaten, het komt er niet op aan. de hoofd zaak is: de tegen elkaar strijdende paren zijn van niet al te veel uiteenloopende kracht. De bedoeling van deze soort wedstrijden is: De beste moet winnen. Het zal voor een ieder begrijpelijk zijn, dat hier de beoordeeling zoo min mogelijk afhanke lijk zal mogen zijn van toevalsfactoren en dat dus hier wel degelijk het beste beoordeelings- systeem moet getracht gevonden te worden. De zuiverste vorm van zulk een wedstrijd achten wij een duDlicate van twee ploegen, elk van twee paren. Dan speelt van ploeg A het paarJIo. 1 dezelfde handen als paar No. 2 van ploeg B en omgekeerd paar 2A dezelfde handen als paar 1B. Elke ploeg speelt dus dezelfde spellen en de resultaten geven het krachtsver schil weer. Bij zulk een wedstrijd wordt niet aan matchpunten gedacht; men speelt eenvoudig met score-punten en de ploeg, die de hoogste eindscore boekte, wint. Toch is daarmede de zaak niet besproken. De wedstrijd kan op verschilende wijzen ge speeld worden: a. elk spel wordt begonnen op een schoonen stand. b. er wordt met deelstanden gespeeld, welke deelstanden op het bord danwel op een score- staat staan aangegeven. c. er worden robbers gespeeld, waarbij toch wel na een zeker aantal spellen weer op schoo nen stand begonnen moet worden, teneinde niet te groote verschillen te krijgen in de omstan digheden, waaronder een spel gespeeld wordt, ofschoon dit met slechts twee tafels wellicht er niet zoo toe doet, omdat er slechts twee partijen te vergelijken zijn. Wij meenen, dat de wijze van spelen er voor de beoordeeling van twee partijen weinig toe doet, wat er echter wel toe doet is de tijds duur. Moet zulk een wedstrijd achter elkaar worden afgespeeld, dan moeten niet meer dan 150 spellen gespeeld worden, dat is drie dagen van vijftig spallen. Zoodra men meer gaat spelen, dan zijn het niet meer de bridge-capaci- teiten. die den doorslag geven, maar de licha melijke eigenschappen, kracht, kalmte, nerveu- siteit, vermoeidheid e.d en dat is de bedoeling niet. Bridge is geen ahletiek. Wij waarschuwen nadrukkelijk tegen elke overschrijding van drie dagen in een wedstrijd van slechts twee ploegen Speelt men een landenwedstrijd van meer ploegen, dan wordt de zaak heel anders, al blijft zulk een wedstrijd veel eischen van het uithoudingsvermogen e.d. dan kan men wel zes dagen spelen al is dit ook wel het maximum. Vindt men 150 spellen te weiniig, dan moet men den wedstrijd maar in twee of drie deelen verdeelen en b.v. 300 spellen spelen in twee of drie keeren met de noodige tusschenruimte tusschen eiken keer, maar men hoede zich angst vallig van een bridge-wedstrijd een athletische krachtproef te maken. Zoodra met meer dan twee ploegen van twee paren gespeeld wordt komt de kwestie: match punten of scorepunten, direct naar voren als men een ander systeem speelt dan het Howell- systeem, waarbij men geen afzonderlijke Noord- Zuid en Oost-West paren heeft, doch alle paren in beide richtingen spelen met uitzondering van het hoogst genummerde paar. Wij willen ons niet mengen in den strijd tus schen voor- en tegenstanders van beide beoor- deelings-systemen, beide hebben hun pro's en hun contra's en de laatste internationale telling heeft hier ook een rol in te vervullen, men zie slechts naar Amerika, waar men een duplicate- reglement heeft vastgesteld, dat door al de groote bridge-lichamen aanvaard is, waarin men de telling gewijzigd heeft o.m. de premies voor Groot Slam teruggebracht heeft tot 1000 en 1500 en de toegekende punten voor onderslagen aan de tegenpartij belangrijk heeft gewijzigd. (Wel een bewijs, dat de nieuwste telling voor wed strijden niet voldaan heeft). Het komt ons voor dat de International Bridge League hier een belangrijke taak heeft te ver vullen en dat elk nationaal pogen om tot een regeling te komen, geen succes zal kunnen heb ben. Inderdaad is de I. B. L. reeds bezig in deze en is een Oostenrijksch voorstel inzake het toe kennen van progressieve matchpunten bereids aan de vertegenwoordigers der aangesloten bon den verzonden, terwijl vóór 1 October de indie ning verzocht is van voorstellen in zake dupli- cate-spel. Zoodra de I. B. L. een diplicate-reglement heeft vastgesteld, komt direct haar vervolg-taak n.l. de wijze waarop duplicate-wedstrijden ge speeld moeten worden, dus: de wijze van tafel verwisseling en de wijze van beoordeeling. De eerste is uit den aard der zaak voor ploe gen van vier spelers (twee paren) niet moeilijk er is trouwens reeds een schema aan de be stuursleden van de I. B L. verstrèkt. Het tweede punt zal de groote moeilijkheid vormen en wel licht niet zoo spoedig tot een definitieve en bevredigende oplossing voeren. Intusschen kan men uit het bovenstaande le zen, dat ons internationale lichaam diligent is, al merkt de massa dit niet zoo spoedig; alles wat internationaal geregeld moet worden, gaat nu eenmaal langzaam en stroef. De bedoeling van dit artikel is niet anders dan onze lezers er op te wijzen, dat zij zich niet druk moeten maken over de beoordeeling op gewone wedstrijden. Den eenen keer zal deze, den anderen keer gene wijze in hun voor deel zijn, maar alle beoordeelings-methodcn zullen onvoldoende blijven omdat de elkaar be strijdende paren (wij spreken niet van de z.g. wilde wedstrijden, waarbij zelfs van geen vaste paren sprake is) zoo in kracht verschillen, waardoor het mogelijk is, dat een kampioens- paar als laatste uit de lijn komt, terwijl een notabel slecht paar als eerste te voorschijn komt. Onze Nederlandsche ploeg, die in Londen ge speeld heeft, is ongetwijfeld sterk, evenzoo is de Oostenrijksche ploeg zulks, maar laat belde ploe gen inschrijven voor den September-wed strijd in Scheveningen, dan malcen wij ons sterk, dat er niemand te vinden zal zijn, die een wedden schap op één der paren zal durven afsluiten, welke beoordeelingsmethode ook wordt toege past. Pleit dit tegen het wedstrijd-systeem? Neen, integendeel, het bewijst, dat voor de be doeling van deze soort wedstrijden: elk een kans, vermakelijkheidswedstrijd, het systeem voldoet ongeacht de wijze van beoordeeling. Nog willen wij wijzen op een groot nadeel van het dispuut over de voordeelen van het tetaal- score-punten-systeem of van het matchpunten systeem: De eerste wedstrijden te Scheveningen werden met totaal-scoje-punten-systeem gespeeld. Alge- meene tevredenheid heerschte in den lande! Toen werd in verschillende afdeelingen het match-punten-systeem beproefd en kreeg aan hangers. Maar de meeste van die aanhangers gaven zich geen rekenschap van de punten, waar het om ging, zij hadden een indruk gekregen en vroegen niet of die juist was. Zij hadden nu eenmaal een indruk en vermoedelijk was die ten voordeele van het match-punten-systeem, omdat daarin iets geheimzinnigs zat: men wist tot op de laatste ronde niet, wie de winner wel zou zijn! De spanning bleef er in! Als dit werkelijk de eenige reden der voor keur is, dan w.eegt deze zeker niet op tegen de belangrijk zwaarder administratie der wed strijdleiding. Maar er is verdeeldheid gekomen en wij hoorden zelfs van bekende paren de uiting: ,.Als er weer met totaal-punten-systecm beoordeeld wordt, dan doen wij niet mede." Anderen verklaarden precies het tegenoverge stelde! En beide partijen waren grootendeels onbevoegd tot oordeelen, omdat zij slechts een indruk hadden doch geen studie van de zaak gemaakt hadden. Maar zelfs zij. die in tijdschrif ten elkaar bestreden, gaven blijk van onvol doende studie en dat is erger. Daarom, lezers, blijft rustig inschrijven voor de groote wedstrijden, gelijk gij tot dusverre deedt en wacht kalm af welke verbeteringen eventueel worden ingevoerd in de wedstrijden, waarbij het er op aankomt. Daarmede dient gij de groote zaak het best. Bedenkt daarbij, dat wedstrijden slechts een onderdeel uitmaken van het groote werk, dat de leidende personen in de bridge-wereld onder handen hebben en be moeilijkt hun dit werk niet door onberedeneerde kritiek. Heusch zij werken hard genoeg aan hun belanglooze en moeilijke taak.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 6