imtzonDETi f^ÓTUKKEn LR. POSTHUMA IN HET LANDBOUW ORGANISATIE-LEVEN. AUTO MET 4 JESUIETEN VERONGELUKT. ZEETIJDINGEN. MAANDAG 31 JULI 1933 VEERTIG JAAR GEDIPLOMEERD LANDBOUWKUNDIGE. _c NOODLOTTIG ONGEVAL OP DEN RIJKSWEG TE VENLO. VERWOESTEND NOODWEER. SAECHSISCHE SCHWEIZ ZWAAR GETEISTERD. TWEE PATERS EN EEN FRATER ERNSTIG GEWOND. Een hunner aan dc gevolgen bezweken. Verscheiden dooden en gewonden te Pirna. bezuiniging. ERNSTIG ONGELUK IN BERLIJNS STADION. Een motorrenner komt tusschen de toeschouwers terecht. ALS POST WEER OM DE WERELD VLIEGT. VISSCHERIJ. VERSCHEIDEN DOODEN, EN ZWAAR GEWONDEN. SCHIPPERSBEURS STOOMVAARTLIJNEN. RIJNVAART. HET FASCISME IN IERLAND. VRACHTAUTO OMGESLAGEN. DE VALERA'S MAATREGELEN. BUITENLANDSCHE HAVENS. GEMENGDE BERICHTEN. BINNENLANDSCHE HAVENS. NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN Dr. F. E. Postliuma Onlangs heeft dr. F. E. Posthuma voor vele door hem be- kleede functies be dankt. In den bij zijn bedankschrijven ge- voegden verklaren- den brief kwam de mededeeling voor. dat hij welhaast veertig jaar in het 'andbouworganisatie- leven medegewerkt had. Deze mededee ling gaf een redac teur van het Pers bureau Vaz Dias aan leiding eens met dr. Posthuma te gaan spreken en hem te vragen, van dit medeleven met de landbouworganisaties iets te willen ver tellen. De redacteur vroeg in de eerste plaats of ge noemde mededeeling misschien op een vergis sing berustte, doch dr. Posthuma hielp hem spoedig uit den droom en zei„Het is zeker geen vergissing, dat mij, 29 Julia.s., voor veer tig jaar het diploma als landbouwkundige werd uitgereikt. Door de toen bestaande inrichting van het landbouwonderwijs aan afdeeling B. van de Landbouwschool te Wageningen, was het mogelijk, jcng af te studeeren, hoewel ge woonlijk niet zoo jong als ik toen was." Op de vraag, of dr. Posthuma teen direct een functie in het landbouwvereenigingsleven was gaan bekleeden, was het antwoord „Neen, maar teen ik kort na mijn slagen een vergadering van de afdeeling Leeuwarden en Leeuwarderadeel der Friesche Maatschappij van Landbouw bijwoonde, werd terstond beslag op mij gelegd en werd ik, als ik het mij goed her inner, met den toenmaligen voorzitter dier af deeling, nu wijlen den heer Van Konijnenburg, en den nog levenden landbouw-vetereen Tysma in een commissie benoemd. Feitelijk ben ik na dien niet meer uit de landbouworganisaties ge weest, al bracht ik daarna ook nog ongeveer anderhalf jaar op een boerderij en in de zuivel fabriek door en ging ik nog eenigen tijd naar Wageningen om mij voor de middelbare acte voor school- en huisonderwijs in den landbouw te bekwamen. Na het behalen van deze acte heb ik ook nog een tijdje doorgebracht aan de Landbouw-Hoogeschool in Halle en trad ik op 23 Maart 1898 in mijn eerste bezoldigde betrek king bij de landbouworganisatie n.l. in die van secretaris van den Bond van Coöperatieve Zui velfabrieken in Friesland. Het was toen een an dere tijd dan tegenwoordig, verklaarde dr. Pos thuma lachend. Zoo'n secretaris werd benoemd op een salaris van ƒ500 per jaar. Gelukkig voelde men toen ook voor snelle promotie, want zekering voor den land- en tuinbouw kon be moeien. Tot het laatste voelde ik mij meer aan getrokken dan tot 't eerste en zoo trad ik 1 Mei 1909 op als directeur van de Coöperatieve Ver- oeniging „Centraal Beheer" te Amsterdam en werd meer in het bijzonder belast, naast mr. de Kruyff, met de leiding van de Landbouw-On- derlinge en de Tuinbouw-Onderlinge. In 1911 verloor ik mijn leidsman en voorganger mr. de Kruyff en werd toen ook, naast den heer Holt- schue, belast met de leiding van de Centrale Werkgevers Risico-Bank en de Vereeniging „Wet-Risico". Tot minister benoemd. Aldus bleef het tot mijn benoeming op 27 October 1914 tot Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel. Over mijn Ministerschap en in het bijzonder over het beheer van het Crisis- Departement is al zoo dikwijls wat verteld, dat ik meen er nu wel over te mogen zwijgen. De interviewer was hier zoo. vrij om te vragen omdat deze vraag als vanzelf opkwam, of er dan in verband met de tegenwoordige crisis niet wat te vertellen was over den crisistijd, dien de heer Posthuma zelf had medegemaakt. Dr. Post huma begon eens hartelijk te lachen en zei: Of er iets zou zijn te vertellen over mijn crisis tijd, als ik dat zoo mag noemen, en den tegen- woordigen? Als ik daarover begon, kwam u hier vandaag niet weder vandaan en daarom zal ik u het verhaal maar sparen. Dr Posthuma vervolgde toen: Aan alles komt een einde, ook aan de loopbaan van een Mi nister en op 8 September 1918 was ik weder beschikbaar voor het gewone leven. Hoe groot de aandrang ook was, dien men op mij uitoefen de om terstond weder in dienst van Centraal Beheer te treden, meende ik eerst even te moe ten uitblazen, en aanvaardde ik mijn benoeming tot President-directeur van de Coöperatieve Vereeniging „Centraal Beheer" op 1 Decem ber 1918. De nijverheidsraad. Van 1919 af is mijn deelneming aan het ver- eenigingsleven en niet alleen aan het landbouw vereenigingsleven, steeds crescendo gegaan Van 1919 tot 1927 was ik voorzitter van de Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid en Handel en tengevolge van deze functie werd ik in 1921 door den toenmaligen minister van Land bouw, Nijverheid en Handel in gemeenschappe lijk overleg met den Nijverheidsraad aangezoch,. om als voorzitter van dezen raad op te treden een functie die ik nu nog waarneem. Eveneens in 1921 werd ik gekozen als voor zitter van den Algem. Ned. Zuivelbond, een functie, die ik nu nog waarneem, Hetzelfde jaar 1921 bracht mij het voorzitter schap van de Genetische Vereeniging, waar voor ik in 1928 bedankte Via den Nijverheidsraad werd ik lid van de Commissie tot bevordering van de herzienin nog vóór dat het jaar teneinde was, ontving ik van Handelsverdragen en via de Maat- rryo if Icotio van T rif)O prViii I 1t AT /-li <-4 «roe ïl- aanirro iarpi een gratificatie van 500 erbij Op 1 Juli 1899 waren de omstandigheden van dien aard, dat het mij beter toescheen de be trekking van zuivelconsulent van het Genoot schap ter bevordering van den landbouw in Drenthe te aanvaarden. Dit was een provincie waar alle takken van het landbouwvereenigingsleven óf nog moes ten worden gevestigd óf juist waren opgestaan. Naast zuivelconsulent was ik adviseur voor het coöperatief verwerken van aardappelen, voor het gemeenschappelijk aankoopen van kunst mest en veevoeder en voor het bevorderen van de pluimveeteelt. Secretaris van den Alg. Ned. Zuivelbond. Tijdens mijn consulentschap werd ik aange wezen als secretaris van den Alg. Ned. Zuivel bond. Deze betrekking werd mijn eenige be trekking op 1 Mei 1905, waarop ik naar 's-Gravenhage verhuisde. Lang niet iedereen zag de noodzakelijkheid van een dergelijk se cretariaat voor het geheele land toen in. In de meeste provincies was de coöperatieve zuivel bereiding nog in opkomst en voelde men zelfs voor een provinciale organisatie nog buiten gewoon weinig. Het werd dan ook lang niet al gemeen begrepen, dat ik een vaste betrekking als die van zuivelconsulent verwisselde tegen een betrekking, die men op zijn mooist los- vast kon noemen. Persoonlijk had ik het ge voel dat als de zaak maar goed werd aange pakt, de noodzakelijkheid van een secretariaat, dat voor het binnenland als centraal punt kon dienen en dat de buitenlandsche relaties ver eer kon aankweeken, wel spoedig zou blijken. Gelukkig was de leiding van den F. N. Z. ter stond in goede handen. Na het korte voorzit terschap van den heer G. J. Bieleman, die we- j.ens zijn benoeming tot rijkszuivelinspecteur i ls voorzitter moest bedanken, trad als voor- i ïtter nu wijlen de heer K. J. A. G. baron Col- i tt d'Escury op. Gesteund door de voormannen uit vrijwel alle provinciën vormde hij spoedig een college, dat representatief vermogen voor de georganiseerde coöperatieve zuivelbereiding in Nederland bezat. De groote landbouwtentoon stelling van 1907. Lang duurde het niet dat ik alleen het se cretariaat van den F. N. Z. zou verzorgen aldus vervolgde dr. Posthuma want in 1906 riep de Hollandsche Maatschappij van Land bouw mijn hulp in om den toenmaligen secre taris, wijlen den heer S. Korteweg, bij te staan in de voorbereiding van de groote land bouwtentoonstelling, welke in 1907 te 's-Gra- venhage zou worden gehouden en wel meer speciaal voor de afdeeling „Zuivel" daarvan, welke afdeeling internationaal zou zijn. Ik ben toen ongeveer twee jaar tweede secretaris van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw geweest. Op die tentoonstelling exposeerde ook de Centrale Werkgevers Risico-Bank. De industrie was gelukkig gemaakt met een Ongevallenwet, waarbij slechts het dragen van het financieele risico aan belanghebbenden zelf werd overge laten. Ook voor den land- en tuinbouw zou een Ongevallenwet komen en nu wijlen mr. H, P. L. C. de Kruyff Jr. had de vaste overtui ging, dat met redelijke kans op succes een po ging ondernomen kon worden om voor den land- en tuinbouw een ongevallenwet te ver krijgen, die door belanghebbenden zelf zou mogen worden uitgevoerd. In deze overtuiging liet hij op genoemde tentoonstelling aan de landbouwers zien, welke resultaten de Risico- Bank reeds had verkregen. Directeur van t, Centraal Beheer". Sooedig na afloop van de tentoonstelling werden pogingen in het werk gesteld om een Nederlandsche Landbouwvereeniging op te richten, die zich o.a. speciaal met het tentoon stellingswezen op landbouwgebied zou be moeien. Ik ben toen aangezocht om van deze ver eeniging secretaris te worden, doch tegelijker tijd ontwikkelde zich een beweging om de land- en tuinbouw-ongevallenverzekering langs particulieren weg te regelen. De inspiratie ging jSierbij uit van den hr. de Kruyff. die zich met verenigingen op land- en tuinbouwgebied m verbino. stelde en tegelijkertijd als helper van hem iemafid zc-M. die zich dan meer in het bijzonder met deze particuliere ongevalienver- schappij van Nijverheid was ik eenige jaren lid van den Hoogen raad van Arbeid. Via den F.N.Z. werd ik bij zijn oprichting voorzitter van het Crisis-Zuivelbureau. Ziedaar, aldus dr. Posthuma, eenige van mijn belangrijkste functies op het gebied van hei vereenigingsleven. 7=) (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Zondagmiddag omstreeks vijf uur had op den rijksweg naar Nijmegen nabij de hoeve Alber- tushof te Venlo een zeer ernstig auto-ongeluk plaats, waarvan twee paters en twee fraters uit het klooster der Duitsche Jesuieten te Val kenburg het slachtoffer werden. Van Valken burg waren zij per auto vertrokken met de bedoeling naar Nijmegen te rijden. Even voor- Dij Venlo wilde de bestuurder, frater Nicolaus graaf von SUtifried een voor hem uitrijdende vrachtauto passeeren, waartoe hij signalen gaf en tegelijkertijd de vaart van den wagen ver grootte. Juist op het oogenblik, dat hij de vrachtauto wilde voorbijrijden, week deze laatste echter eveneens naar links uit, daar voor hem uit een paar fietsers op den weg reden. Frater Nicolaus wierp daarop het stuur nog meer naar links om, doch de auto geraakte daarbij met het linkervoorwiel in de rails van de naast den weg loopende tramlijn van den Maasbuurtspoorweg. De wagen slipte en de be stuurder verloor de macht over het stuur, waar door de auto in volle vaart tegen een boom botste, 't Achtergedeelte van den Lincolnwagen werd nagenoeg geheel in elkaar gedrukt. Dc achteras scheurde terwijl het rechterachterwiel werd weggeslingerd. De 'gevolgen van de bot sing waren ontzettend. De Eerw. Pater A. Rembold, die achter in de auto zat, was vreeselijk gewond. Behalve een schedelfractuur, een bekkenfractuur en eenige gebroken ribben liep hij zware kwetsuren aan hoofd en hals op. Ook frater Joh. Lessel, die naast den bestuurder zat, kreeg zeer ernstige verwondingen, vooral in het gezicht, terwijl een kuitbeen en eenige ribben waren gebroken. De beide andere inzittenden pater Const. Kempf en frater Nicolaus kwamen er heter af. Pater Kempf had een wonde aan het achter hoofd en een diepe snijwond aan een zijner handen, terwijl een duim was verbrijzeld. De bestuurder had slechts een ontvelling aan het hoofd en een knieblessuur opgeloopen. Direct na het ongeluk was dr. Paulissen uit Venlo, die toevallig op eenige honderden meters achter den verongelukten wagen aanreed, ter plaatse en verleende de eerste geneeskundige hulp. De twee zwaargewonden werden per zieken auto naar het R.K. Ziekenhuis te Venlo overge bracht, terwijl de beide lichtgewonden per par ticulieren auto daarheen werden vervoerd, Zoowel Pater Rembold als frater Lessel wer- den in het ziekenhuis onmiddellijk van de laat ste H.H. Sacramenten voorzien. De zwaar gehavende auto werd naar een ga rage gesleept en door de marechaussee in be slag genomen. De oorzaak Zcoals gemeld, heeft Zaterdag boven Firna en omgeving een geweldig tioodweer gewoed. In alle deelen van het getroffen gebied werden telefoonverbindingen vernield, zoodat nauw keurige berichten van den omvang der ramp aanvankelijk niet te krijgen waren. Thans seint het W.B., dat de geheele Sachsische Schweiz Zaterdag door een ontzettenden storm geteis terd is. In de stad Pirna vooral richtte het nood weer groote verwoestingen aan. Talrijke hui zen stortten in, met het gevolg, dat vier per sonen werden gedood en twaalf meer of min der ernstig gewond. Verscheidene huizen, welke eveneens op instorten stonden, moesten dooi de bewoners ontruimd worden. Aan het opruimingswerk, dat ook gisteren den geheelen dag is voortgezet werd deelgeno men door politie, brandweer en den technischen hulpdienst en S.A.-lieden, die de ontruimde woningen bewaken. r Te Dohna, Copitz, Struppen, Obervogelsang, Poetscha, Wehlen en op de Bastei woedde even eens een felle storm. Vruchtbcomen werden omgerukt en de te velde staande oogst werd vernield. Hoe geweldig de kracht van den wind was, blijkt uit het feit, dat een zwaar beladen wagen werd opgenomen en dwars door een massieven muur heen op den straatweg werd geslingerd. Het onweer, dat tegen 5 uur losbrak, duurde ongeveer 15 minuten. Tijdens het onweer was het bijna geheel donker; slechts de bliksem verlichtte bij flitsen de stad. Tal van bosschen aan den linker Elbe-oever zijn geheel vernield. Volgens nadere berichten heeft het nood weer, dat Zaterdag in Saksisch Zwitserland woedde 5 dooden geeischt. Orkaan en hagel in Opper- Silezie. OPPELN, 30 Juli (V.D.) Zaterdagavond is boven de plaatsen Rosmerika, Rosmiez en Ors- jek in het district Groot-Strelitz een noodweer losgebarsten, gelijk dit sinds menschenheugenis hier niet meer voorgekomen is. Een woedende orkaan, gepaard met fel neer- slaanden hagel richtte ontzaglijke schade aan, vooral in Rosmerika. Aan den geheelen Westkant van dit dorp is geen ruit heel gebleven, zelfs door dubbele ramen sloegen de hagelkorrels, die zoo groot waren als kippeneieren. Muren zijn ingestort, schoorsteenen vernield. Dorp en straten zien er uit alsof een vernie tigende krijg zich hier heeft afgespeeld. Kalveren te velde werden door den hagel gedood of dermate gev/ond, dat ze afgemaakt moesten worden. De roggegarven werden ver weggeslingerd. Het koren ligt door den hagel uit de aren ge- dorscht onder de halmen. Tarwe, gerst en haver, die nog op den halm stonden zijn volkomen platgeslagen. Van de aardappelen ziet men nog slechts hier en daar een stengel boven den grond uitsteken. Dit laatste is te erger, daar het voor naamste product van deze streek de aard appel is. Ook de bietenoogst is verwoest. Het zelfde geldt voor de andere voederplanten, zoo dat het op het oogenblik onmogelijk lijkt het vee den winter door te brengen met eigen voe dermiddelen. ROODE FANTASIE OVER WASPIK. Uw artikel onder bovenstaand opschrift mag juist zijn wat betreft het aanstraffen van „Het Volk"; overigens doet het onsympathieke aan. Ik bedoel speciaal dat wat u schrijft over het geval van de 3 arbeiders, die 2.50 per dag verdienen en tóch „onwillig" waren om zich te laten aansluiten aan het waterleidingnet en onwillig om de boete voor dat niet-aansl uiten te betalen. Heeft uw medewerker wel ten volle beseft wat hij schreef, toen hij beweerde, dat deze men- schen, die van 13.75 per week hun gezin moe ten onderhouden, niet „onmachtig" doch „onwil lig" waren om de boete van 3 te betalen? Kan hij niet begrijpen dat men bij een der gelijk inkomen niet gemakkelijk zich bukt voor een wet, die voorschrijft dat men datgene wat op het platteland gratis in overvloed is te krij gen, „water", voor flink geld van een waterlei ding maatschappij moet betrekken? Met dank voor plaatsing, ABONNé J. H. Naschrift: We gelooven niet, dat het in de bedoeling van den schrijver heeft gelegen, wat inzender hem in de schoenen wil schuiven, al moeten we na overlezing van het geïncrimineer de artikel toegeven, dat zulks niet geheel ten onrechte geschiedt. O.i. heeft schr., nu de verordening eenmaal moest worden uitgevoerd, den nadruk willen leggen op het i.e. onverstandige van de weige ring van de boete-betaling, waarnoor men in plaats van 3 nu 5 aan inkomsten dierf, door dat men wegens de hechtenisstraf niet aan de werkverschaffing kon deelnemen. Naar aanleiding van het stukje van den heer Witte en de stukken van den heer Keestra zij het mij vergund, op te merken dat beide heeren bezuiniging wenschen. Beide heeren hebben in die stukken al reeds opgege ven, waarin te bezuinigen is, zoowel door het rijk als door de gemeente. De gedegen artikelen van den heer Keestra. zooals die steeds zijn, hebben dan ook bij mij de vraag gesteld, zou het mogelijk zijn, om de woorden in daden om te zetten? En dan is mijn meening, dat dit mogelijk is, als bijv. een com- mssie door den Minister wordt ingesteld, die opdracht krijgt om binnen een bepaalden tijd voorstellen te doen om door vereenvoudiging en wijzigingen bij diverse dienstvakken en Depar tementen tot bezuiniging te komen. Niet door te bepalen, op de ambtenaren te bezuinigen of wel de salarissen te verminderen, doch door een onderzoek ter plaatse in te stellen of de administratie vereenvoudigd kan worden en deze zoo in te richten, dat tevens de verschil lende voorschriften en wetten vlugger uitge voerd kunnen worden. Hiermede zou zeker nog bezuiniging worden verkregen. Is het niet mogelijk, dat de R.K. Kamerfractie een voorstel aan den betrokken Minister doet? Men kan artikelen schrijven en op vergaderin gen over bezuiniging spreken zooveel men wil, als niet tot practisch werk wordt overgegaan, geeft dit alles niets. Ik vermoed als zoo een voorstel wordt ge daan dit dankbaar aanvaard zal worden. Over de bezuiniging in verband met de ver kiezingen is reeds eerder iets geschreven en zoo zijn er nog vele zaken te onderzoeken. Maastricht, d- N. Wat de oorzaak van het ongeluk betreft, daar omtrent hadden wij nog een onderhoud met frater Nicolaus. Deze verklaarde ons, dat die niet gezocht moest worden in de snelheid bij het passeeren van de vrachtauto, doch in het feit, dat de tramrails eenige centimeters boven het wegdek uitsteken, hetgeen een zeer ernstig gevaar beteekent voor auto's. Het ongeluk dat verleden Zaterdag te Malden twee dooden eischte, schijnt eveneens voor een groot deel daaraan te wijten te zijn. De beide zwaargewonden en ook pater Kempf zijn in het ziekenhuis ter verpleging achterge bleven. Frater Nicolaus is per particulieren auto naar Valkenburg overgebracht. De ZeerEerw. Pater Brust rector van het St. Ignatiusklooster te Valkenburg kwam nog Zon dagavond te Venlo aan om de gewonden te bezoeken. In den afgeloopen nacht is Pater Rembold aan de bekomen verwondingen overleden. De toe stand van frater Lessel was vanmorgen, alhoe wel nog ernstig, niet direct levensgevaarlijk. Op den dag van zijn zilveren priesterjubileum gestorven. Pater Adelbert Rembold werd in 1876 to Godesberg geboren. Hij trad in de Sociëteit van Jesus in het klooster te Bleyenbeek (Limb.) Na zijn noviciaat in Valkenburg en Exaeten, wer de jonge pater naar Britsch Indië gezonden, waar hij tot professor werd benoemd aan de St. Franciscus Xaverius Universiteit te Bom bay. Teruggekeerd naar Nederland voltooide hij ziji theologische studiën te Valkenburg en werd op 31 Juli 1908 tot priester gewijd, zoodat ppater Rembold juist op den dag van zijn zil veren priesterfeest is gestorven. Na zijn studiën in Florence te hebben vol tooid keerde pater Rembold naar Bombay te rug, waar hij naast zijn professoraat de hoofd redactie voerde van het tijdschrift van het H Hart. In 1916 tijdens den wereldoorlog moest p®t-r Rembold Britsch Indië verlaten en vertoe-de eenige jaren in Engeland in een interneerings kamp. Na zij terugkeer in Valkenburg werd hij be noemd tot professor in de Exegese van het Oude Testament. Van zijn hand verschenen verschil lende exegetische werken, w.o. het bekende David Psalter, dat om zijn poëtische structuur zeer wordt geroemd. EEN VREEMDE HISTORIE. Wij lezen in de „Standaard" Maartensdijk heeft het bijzondere voorrecht, een burgemeester te hebben, die voorstander is van een zeer krachtig gezag, dat door wijze besluiten respect afdwingt. Het is daarom des te merkwaardiger, hoe hij zijn gemeente leidt op een wijze, die daar mee in lijnrechte tegenspraak is. Aan de grens van Utrecht verrees op terrein van Maartensdijk een Tuindorp. Het gevolg daarvan was o. m., dat bij het gemeentebe stuur van Maartensdijk aanvragen inkwamen voor de stichting van bijzondere scholen. Eerst voor twee Roomsche. Het bleek daarmee ten slotte niet zoo'n vaart te loopen. Het Aarts bisdom besliste, dat één daarvan niet noodig was. Maar de gemeente weigerde ook voor de andere medewerking. Tenslotte stelde ech ter zelfs een speciaal ministerieel besluit het aanvragende schoolbestuur in het gelijk. Maartensdijk moest medewerking verleenen Wie nu denkt dat dit geschiedde, heeft het mis. Het gezag besliste, maar het onder geschikte gezag bleef met de uitvoering in gebreke. Op de begrooting van Maartensdijk werden de gelden voor de stichting der R. K. school nog niet uitgetrokken. Het wachten is nu op Ged. Staten, die verdere maatregelen zullen moeten nemen. Ook voor de stichting van een school met den Bijbel kwam een aanvraag in. Hoewel deze aanvraag aan de wettelijke eischen vol deed, werd ze afgestemd Het merkwaardige was, dat wel gelden wer den uitgetrokken voor den bouw van een openbare school. Deze is nu gereed en zou met 1 Sept. geopend kunnen worden. Nu doet zich echter een moeilijkheid voor. Voor deze school meldden zich slechts.... 5 leerlingen aan. Ook met opheffing van de openbare school te Blauwkapel kan neg geen voldoend aantal leerlingen verkregen worden, om vergoeding voor 2 onderwijzers van het Rijk te kunnen krijgen. En die is noodig, wil de gemeente zelf een derde voor deze drie- klassige school kunnen aanstellen. Maartensdijk stelt nu krachtige pogingen in het werk om de school tóch te bevolken. Een circulaire is bij de inwoners van het Tuindorp thuis bezorgd- En gisterenavond is een propagandavergadering voor de openbare school gehouden, waar de burgemeester van Maartensdijk zou spreken. Ds. C. v. d. Voort van Zijp als spreker op een propagandavergadering voor de openbare school Ongetwijfeld hij zal er zich in deze nieuwe creatie van overtuigen, hulp gekregen te hebben vande Marxistische arbeiders pers. „Het Volk" beval bezoek aan deze ver gadering aan en wil bovendien „Volksonder wijs" mobiliseeren, om den burgemeester te helpen, de leegstaande school te bevolken Zou het niet beter zijn, het gebouw maar aan het R. K. of aan het Chr. Schoolbestuur toe te wijzen Wie hebben er recht op. NEW-YORK, 31 Juli (H.N.) De vlieger Wiley Post heeft verklaard dat, zoo hij weder een «•lucht om de wereld zou ondernemen, hij van de radio gebruik zou maken, om daar te landen, waar hij wil, onverschillig of er al dan niet mist hangt. Afgezien van het blindvliegen en blindlanden zal de volgende trap van ontwikkeling bij het vliegen op langen afstand de vlucht op groote hoogte, de vlucht in de stratospheer zijn. MOTORRIJDER NEERGESTORT EN GEDOOD. De ongehuwde motorrijder H. Fellinger van Hcogezand is vannacht te Kielwindeweer met zijn motor neergestort en gedood. De duo-rijder werd licht gewond. WISSELKOERSEN. A ivf STERDAM Londen per Berlijn p.100 Mk. Parijs p. lOJfrs. Bruss. p.100 belg. Zwits. p. 1(0 frs. Weenen p.lOOsch Kopenh. p.lOOkr. Stockh. p.100 kr. Oslo per 100 kr. New-York per 31 Juli 19 Juli 8 26H 8.2615 28 Juli p'-iriteit 591315 9.70K 34 57 H 47.95 36.''- 0 42.70 41 60 1.77)2 59.17 9.70K 34 58 47.95 36JI5 42 70 41.60 1 84 8.25% 59.22I2 9.71 34.60 47.98 36 95 42 70 41 60 1 84)2 12107 59.263 9'747 34 59 48 35:— 66.67 66.67 66.67 2.47 bane: 8.45 BATAVIER II, Londen: STAR, Kotka; 9.10 CLARA HINTS, Gdynia; 9.30 JERVAULX ABBEY. Hull: POELDIEP, King's Lynn; 9.40 MACCLESFIELD, Grimsby. 10.— ORANJEPOLDER, monden10.15 BATA VIER Vli. King's Lynn; Zeeland inb. Londen; 10.25 FELIXSTOWE, Harwich. Wind Z.W., matige bries, kalme zee, regenach tig. VLAARDINGEN aang. 29 Juli STAD DOR DRECHT, Emden. ZAANDAM aang. 28 Juli Archangel, balken, Vinke Co.; -9 Juli LOLSLM Archangel, balken, Vinke Co. VLISSINGEN aang. 29 Juli MECKLENBURG. Harwich; ATLAS, Antwerpen teruggekeerd wegens slecht weer: INA LOTTE, BLU1-EN- THAL, Brussel, bunkert vertr. 29 Juli ORANJE NASSAU, Harwich; NOORDSTAD, Londen; gep. naar Antwerpen: HARLINGEN, B. Blanca AMBLE, Tmble; GENERALE PETITTI, Poti; POLANA, Sundsvall; ESHBURN, FoweyROLF JaRL, Patras; MINDEN, Hamburg; TJALDUK, OstenüeEDL4BOURG, 1 ■vnlanc.i gep. naar Brussel: NOVATIE. Londen; gep. naar Gent: ANDRE MOYRAND, Casa blanca; gep van Antwerpen: WAGRIEN, Rott.BEN- RINNES, Londen: ST. FIRM1N, Boulogne; SKIRNER, Stockholm; SPIDOLKINE, Baytown; BILDERDIJK, N.-Orleans; CITY OF LEEDS, ijriims&v; ukAENU, Gooie; HAKQ.üA. Kot..; DIAMANT, Ostende; TORE JARL, Blyth; gen. van BrusselMAGDALhiiA jr.EITII, Danzi0" gep. naar Gent: CRICHTOUN, Leith; YVONNE, Gooie; WILLIAM BLUMER, Rott.; AKELD, id. IJMUIDEN aang 29 Juli SUDSEE, Archangel, hout; WOLSUM, Archangel, n. Zaandam, hout; BOR, Antwerpen, stukg.LUNEBURG, Soerabaja stukg.YILDUM, Archangel n. Zaandam, hout; ULYSSES, Pt. Arthur, stukg.; vertr. 29 Juli ASTARTE, Bremen; TELAMON, Hamburg; VLIESTROOM, Leith; BERENICE, Hamburg: GATESHEAD, Newcastle; FORCE Rott POELAU LAUT, Hamburg; BOR, Mandal; GOF.JUSTAN, Perzic; OUSS, Gooie; BISCA a., Antwerpen; HONTESTROOM, Londen VECHTSTROOM, Hull; ROEK, Londen. BERLIJN, 30 Juli (W.B.) In het stadion te Berlijn heeft bij de heden gehouden motorwed strijden een ernstig ongeluk plaats gehad. In de bocht ontstond een botsing tusschen de renners Herzogenrath (Keulen) en Wem- höhner (Bielefeld). Laatstgenoemde kwam mid den tusschen de toeschouwers terecht, die voor het grootste deel uit S.A.-lieHen en Hitler- jeugd bestonden. Twintig personen werden zwaar gewond, waarvan er drie reeds aan hun kwetsuren be zweken. De gewonden zijn naar ziekenhuizen overgebracht, van eenigen is de toestand zeer ernstig, zoodat het aantal dooden vermoedelijk nog zal stijgen. Ook Wemhöhner werd zwaar gewond. Her zogenrath bekwam slechts lichte verwondingen. De motorsportclub Berlin, die den wedstrijd had georganiseerd, had te voren uitdrukkelijk gewaarschuwd, dat de plaatsen in de bocht van de baan niet bezet mochten worden, met het oog op het gevaar, dat juist in de bochten het grootst is. Niettemin waren deze plaatsen dicht bezet. KRALINGSCHEVEER, 31 Jul. Aanvoer 11 Si. Jacobzalmen 0.601 per pond. ROTTERDAM, 31 Juli. Heden werden aan de vi3chmarkt alhier van IJmuiden, Noorwegen, Denemarken en elders 350 manden en kisten ver- sche visch aangevoerd. De prijzen warenmiddel tarbot 20—28, ldeine tarbot 8—15, groote schol 1624, middel schol 1014, kleine schol 24, haantjes 8— 14, kabeljauw 10—14, schelvisch f 4—S, hakeviseh 4—6, gul 2—4 per mand, zalm 12—22, groote heilbot 16—25, middel heilbot 8—12 per stuk. ROTTERDAM, 31 Juli 1933. Vlet- en lichterwerk: 120 ton 5, 350 ton 400 ton 7, 3o0 ton cargadoorswerk 8, a'ies per dag. Vaarwerk: 2 maal 100 ton mais naar Gronin gen 2.80. 100 ton naar Meppel 1.90 por jast. 100 ton naar Sas van Gent 75. Vracht naar den hoven-Rijn: Er werd ter beurze niets afgesloten. Schip 1300 ton van Amsterdam naar Mannheim 425, idem naar Karlsruhe 475, iden naar Straatsburg 550. HOLLANDAMERIKA LIJN. STATENDAM 29 v. N.-York te Rott. BILDERDIJK. Rottm. n. N. Orleans, 29 v. Atnw. en p. Vlissingen. LOCHGOIL Vancouver n. Rott. 28 v. Liverpool. LOCHMONAR 29 v. Rott. n. Vancouver. HALCYON LIJN. STAD DORDRECHT 29 v. Emden te Vlaardingen. STAD VLAARDINGEN 29 v. Rott. n. Narvik. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. DELFLAND (thuisreis) 31 te Havre en 2 Aug. ts Rott. verwacht. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. ULYSSES 29 v. Pt. Arthur te Amsterdam. TELAMON 29 v. Amstrn. n. Hamburg. BERENICE 29 v. Amstm. n. Hamburg. ROTTERDAMSCHE LLOYD. SIBAJAK 29 v. Rott. n. Noorwegen. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALCHIBA 29 y. Rott. n. Hamburg. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. BENGLOE. Kohsichang n. Rottm. 28 te Suez. LAOMEDON 29 v. Rott. n. Japan. ANTENOR Japan n. Rott 29 te Suez. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. POELAU LAUT 29 v. Amsterdam n. Hamburg. Pui van een café ernstig beschadigd* In den alfgeloopen nacht te ongeveer halt drie heeft in de gemeente Ede een vrij ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een met 130 zakken augurken beladen vrachtauto, kon, den Paasch- berg af en het dorp Ede binnenrijdende, den bocht naar rechts niet nemen. Vermoedelijk door de snelheid, waarmede de helling was af gereden, sloeg de auto geheel over een kant en kwam terecht tegen de pui van een café, die ernstig werd beschadigd. De auto bleef wet vier wielen omhoog liggen. Twee personen, "e gebroeders M. en D. Dotsch resp. 21 en 19 jaw oud, kwamen onder de auto terecht. D. kor. zich onder de auto uitwerken, de andere moest geholpen worden en bleek vrij ernstig aan het hoofd gekwetst te zijn. Na door den plaatselij ken arts en door een ploegscommandant van het Roode Kruis verbonden te zijn, werd hij voorloopig in het politiebureau ondergebracht De auto. die zwaar hcsihadigd is, was op weg van Venlo naar de hoofdstad, beide inzittenden zijn Amsterdammers. DUBLIN, 31 Juli (R.O.) Gisteren is de re geering-De Valera begonnen, de maatregelen tegen de fascistische blauw-hemden uit te voeren. Politie-beambten verschenen in de woning van vooraanstaande partij-genooten met papie ren, waarbij de verleende wapenvergunningen werden ingetrokken en uitlevering van de vuur wapenen werd gevorderd. Velen weigerden hieraan gevolg te geven, tenzij ook de politieke tegenstanders ontwapend werden. ROTTERDAM, 31 Juli 1931. Bovenrjjn. Waterstand wassend, weinig vraag. Ruimte voldoende. Stemming kalm. Voor ruwe producten naar Mannheim betaalde men 70 ct. per last met 150 ton per dag te lossen. Benedenrijn. Waterstand vallend, weinig vraag. Ruimte voldoende. Stemming onveranderd. Ertsvrachten naar de Ruhrhavens met 4 los- ■dagen 25 ct., 8 losdagen 35 ct. per last. Sleeploon geen noteering. ADA 27 Juli van Amsterdam te Swansea. ALFRED NOBEL 28 v. Rottm. te Hamtar*. BTJCCARI, Rotterdam naar Bari p. 27 Gibraltar» BAOULE Rotterdam n. Matadi 23 y. Kotonu» CONGO 26 Juli van Rotterdam te Lissabon. CONGO Rotterdam n. Lissabon 23 te Leixoes» CHRISTIAN RUSS Rott. n Memel p. 26 CuxhaveB CATERINA MADRE, Rotterdam n. Civ. Vecchia 28 (S.10 v.m.) 150 mijl Zuid van Land s End» CECILIA SANNE 28 Juli van Rotterdam te Blyth» DEN HAAG, t., Furt n. Rouaan 28 (8.43 v.m.J 70 mijl Z.W. van Niton. DOLLARD 28 Juli van Wormerveer te Plymouth» EIRINI N. RALLIA 28 v. Rottm. te Vaksdal. EMBLA 25 Juli van Arasterdam te Stockholm» vrigGA, Amsterdam naar Lulea p. 26 Cuxhaven» HELENE LENSEN, Amst. n. Leningrad p. 26 Cuxhaven. ILMEN Rott. n. Leningrad p. 26 Cuxhaven» ÏLUNTZAR MENBI 27 v. Rott. te Sunderland» JONGE JOHANNA, Rott. n. Cannes p. 28 Gibr, LUCY Rott. n. Brahestad p. 26 Shagen. LAHN Rott. n. Japan 29 te Pt. Said. MATHILDE 26 Juli van Amsterdam te Kalmar» MIN (Eng.), 23 Juli van Rotterdam te Barry, MAIDAN Rotterdam naar Swansea 28 (1.9 li.m.J P L M 15. Rott. n. Algiers p. 29 Gibraltar p' L. M. 25. Rott. n. Oran p 29 Gibraltar PROCIDA (It.) Rotterdam n Ancona p. 27 Gibr» RHENANIA '27 Juli van Rotterdam te Stettin» ROXEN '27 Juli van Rotterdam te Shields. SKAGERN, Amstm. n. Archangel p. 27 Noordk» STEIN MANN 27 Juli van Rotterdam te Danzig, SIGKID MATTHIESSEN, Rotterdam n. Stock-» holm passeerde 26 Juli Cuxhaven. SIRIUS 26 Juli van Rotterdam te Helsingfors» GTORVIK, Rott. n Leningrad p. 25 Brunsbuttel» 'THERMOPYLAE, Rott. n. Brisbane 28 te Kaapst, TROMPENBERG Penarth naar Teneriffe 27 /4.3a n.m.) 100 mijl Z van Lands' End. TRONDANGER Rott. n. Vancouver p. 23 Azorefl VIRGILIA 28 v. Amstm. te Hamburg. IJSSEL 26 Juli van Rotterdam te Stettin, PREUSSEN Antwerpen 29 Juli: Het van Japali komende Duitsche s. Preussen (ook voor Rotter' dam bestemd) heeft tegen de Rijnkade gestooten» Het voorschip boven de waterlijn is beschadigd» JOHN O'CONNELL JR. IN VRIJHEID GESTELD. Na betaling van 40.000 dollar losgeld. NEW-YORK, 30 Juli (V.D.) Uit Albany in den staat New-York wordt gemeld, dat de op 7 Juli j.l. ontvoerde neef van den bekenden democratischen leider O'Connell, John O'Con- nell Jr., na betaling van 40.000 dollar losgeld door zijn familie, door de bandieten, die hem ontvoerd hadden in vrijheid is gesteld. Aanvankelijk hadden de ontvoerders 250.000 dollar losgeld geëischt. De politie heeft vergeefs getracht, de daders op het spoor te komen. ANTI-OORLOG DEMONSTRATIE IN HYDEPARK. LONDEN, 21 Juli (R.O.) Gisteren hebben 30.000 personen in Hydepark tegen den oorlog gedemonstreerd. Zeven honderd politie-manoen zorgden voor con goed verloop der betoogmg 1 Incidenten hadden niet plaats. ROTTERDAM aangekomen 23 Juli namiddag; 2.15 DONAGHMORE, S. E. A. M., Fecamp, Waalhaven 30, ledig; 2.30 GELDERLAND, Soheepv en Steenkolen Mij., Newcastle; Merwe- haven. kolen3.15 BARON NAIRN, N. V. Muller NIEUWE WATERWEG aangekomen. 31 Juli namiddag: Lf'fgezichU "sTAVANGEREN, Oslo; THIS' TO TT» r»n oio STOOMVAARTLIJNEN. BRION Bordeaux n. Amst. p. 31 PERSEUS 31 van Amsterdam te Kopenhagen.» BUITENLANDSCHE HAVENS. ACTIEF m, Groen, 29 v. Hbg. n. Cuxhaven» AQUILA 28 v. Hambg. te Piraeus. ANCITORIA 29 v. Bombay te Calcutta. ALBERTVILLE 28 v. Boma n. Antw. (verb.) BEURSPLEIN 28 v. Rotterdam te Archangel. CITY OF NEWPORT NEWS 29 v. Hbg. n. Baltnh» CAVALLA, Hbg. n. Levant 28 te Duinkerk, PAX 29 van Bremen naar Kopenhagen. PYBADES Rott. n. Koningsbergen p. 29 Brunsb» Co., Pto. Tarafa, Rijnhaven 1, suiker; 3.30 GILL I gjRiuS (Nept.) 29 van Antwerpen te Danzig, HAUSEN, Krupp's Reederij, Kirkenes, Waalhaven Nz„ erts; 6.30 GIOACCHINO LAURO, N. V. W. Muller Co., B. Blanca, Maashaven 6, graan; 8 15 RAPID, N. V. W. Muller Co., King's Lvnn, St. Jotshaven, stukg.8,30 STATENDAM, Hol land Amerika LUn, N.-York, Wilhelminakade, stukg. NIEUWE WATERWEG aangekomen 29 Juli namiddag: 10.50 EDEN FORCE, Amsterdam; NIEUWE WATERWEG vertrokken: 29 Juli namiddag: 2.15 LOCHMONAR, Vancouver; OOTMARSUM, Archangel; NIEUWLAND. Grangemouth; 3.05 PICARDY, Yarmouth; ORLANDA, Raumo; CERONS, Havre: 3 30 BALTIA, Gothenburg; STELLA (Nept.), Kopenhagen; LANRICK, Leith; 3.50 MARK, Odense; FRUMENTON, Newcastle; GODFREY B. HOLT, Liverpool; GUDUR, Malmo; 4. —MEREL, Londen; ALNWICK, Newcastle; CHR. MATTHIESSEN, Stockholm; 4.30 SIBAJAK Noorwegen; 5.05 ARY SCHEFFER, Havre; MARTHA HENDRIK FISSER, Lulea ALCHIBA, Hamburg; 5.25 PARAGUAY, Hamiburg; 5.45 ARGO (Fin), Helsingfors; 6.15 CATERINA GE- ROLIMICH. Venetië; TYNEHOME, Sunderland; 6 40 BRANDON, MethilDIMITRIOS G, THER- MIOTIS, Aalborg; 7— CARDUCCI, Messina; LAOMEDON, Japan; MUNIN, Stockholm; 7.25 THURAN Archangel; CONDOR, Kopenhagen; MAAS, Hamburg! TCZF.W, Gdynia; 8,05 EX PRES:;, ll.ddlerrbro; BAINSIZZA, Livorno; 8.30 STAD VLAARDINGEN, Narvik; DALALFVEN Leningrad; VIADRAt Stettin; TANCREDj, Bris- 29 SEVILLA 28 te Larache voor Hambg. SEATTLE 29 v. Hambg. n. Vancouver, VERWACHT TE ROTTERDAM» NAGARA 30 te Oslo. NOORD van Skelleftea p. 29 Elseneur. JULIUS H. STINNES 27, v. Jacobstad Elseneur. AMERIKA v. Vancouver 29 te Southampton.: CAMERATA v. Benisaf (of Vlaard.) Aug. PASCOLI van Genua 27 te Napels. TASSO 28 van Venetië. GEMENGDE BERICHTEN» ENDYMION, Preston, 30 Juli. De Eng* trawler „Endymiom", welke door de stbt. „Crete gaff" van Fleetwood naar hier werd gesleept om gesloopt te worden, is van de sleepboot losgebt ken en op de Horse Bank (Ribble Estuary) onge veer 2 mijl Noord van de pier te Southport g® strand. Het vaartuig zit met laag tij geheel droog» HARPATHIAN, B u e n o s-A y r e s, 28 Juli» Het meer gemelde Eng. c. „Harpathian" is op eigen kracht onbeschadigd vlotgekomen en heer» de reis naar Villa Constitucion voortgezet. MOUNT PARNASSUS, R o s a r i o, 28 Juin meer gemelde Panameesche s. „Muont Parnassus, is volkomen zeewaardig bevonden. PANOS, Montevideo, 30 Juli. Het Griek^ sche s. „Panos" is tijdens hevig stormweder m ballast gestrand «4 gs. £S W\ en 54 ff 8 m. W. lengte. Plet zit bij de kust. ULLAPOOL, Eosario 28 Juli. Het Eng- Ij» „Ullapool" (meer gemeld) is zeewaardig bevo» den,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 8