i HET JUBILEE. DONDERDAG 3 AüutöTCS 1933 BOND VAN R, K. ZIEKENFONDSEN. KATHOLIEK FILMFRONT. DE NATIONALE HULDE AAN ST. BONIFACIUS. DOOR DEFENSIE VERBODEN GESCHRIFTEN, HET STRAPERLOSPEL. Een ivaarschuwend woord aan de burgemeesters. Gewezen op de groote moreele gevaren. NOOD IN DEN WESTFRIESCHEN TUINBOUW. Betooging en gezag. Het standpunt van de Commissie van Vijf. UITVOER VAN SPIJSVETTEN- OM TWEE KINDEREN TE SPAREN. STRANDING OP 'T UITHUIZERWAD. rtw VLAAMSCH REDERIJKERSFEEST Hoogstraten's „Eglantierken" 400 j'aar. Men schrijft ons Eerste jaarvergadering. Te Utrecht is de eerste jaarvergadering ge houden van den bond van R. K. Ziekenfondsen in Nederland onder leiding van den heer J. Hendriks uit Tilburg. In zijn openingsrede wees de voorzitter op het vele en moeilijke werk, dat in het eerste bestaansjaar van den bond was verricht; Al zijn dus de resultaten voor buitenstaanders niet direct zichtbaar, met vreugde mag worden geconstateerd, dat naast den groei van het aan tal afdeelingen en verzekerden, ook de bona toenam aan. invloed en beteekenis. De samenwerking met den Algemeenen Raad en met de Federatie van Ziekenfondsen bleek van den meest aangenamen aard te zijn. De verhouding tusschen de Mij. tot Bev. der Ge neeskunst en den bond zijn ongetwijfeld zeer sterk in gunstigen zin gewijzigd en er is reden te mogen veronderstellen, dat binnen afzien- baren tijd daarvan de eerste goede resultaten kunnen worden verwacht. Had de bond met groote moeilijkheden te kampen,, niet minder waren de moeilijkheden voor de aangesloten fondsen en hunne bestuur ders. Op tal van plaatsen kon slechts op het laatste moment door een of andere schikking tusschen het fondsbestuur en de betrokken ge neesheer en een openlijk conflict worden voor komen. Moeilijkheden deden zich voor zoowel in het Utrechtsche als in het Haarlemsche Diocees, eveneens ook in de bisdommen Breda en den Bosch. Tal van nieuwe afdeelingen werden opge richt, terwijl een regelmatige groei in de be staande afdeelingen mocht worden geconsta teerd. Verheugend is bovendien, dat meerdere plaatselijke fondsen zich in de diocesane fond sen lieten opgaan. Ten opzichte van het Wlt-Gele Kruis werd het werkterrein afgebakend. Bij de mededeeiingen werd breedvoerig be sproken het antwoord, dat de bond zal hebben te geven op het voorstel van den directeur- generaal voor de Volksgezondheid, om in de ziekenfondsen de paritetische bestuursformatie door te voeren. Hoewel dit vraagstuk allereerst in de besturen der Diocesane Centrale Zieken- fondsen dient te worden besproken en beslist, gingen de besprekingen reeds in deze richting dat er geen principieele bezwaren bestaan te gen een paritetische samenstelling van de be sturen. der Diocesane Centrale Ziekenfondsen, echter alleen op de volgende voorwaarden: dat de vertegenwoordiging der deelnemers (medici enz.) voor het meerendeel uit katho lieken zal bestaan.; dat de katholieke ziekenfondsen vrij baan krijgen en dus de beletselen worden weggeno men, die de oprichting van katholieke zieken fondsen tegenhouden; dat overal contract-afsluiting voor de katho lieke ziekenfondsen mogelijk wordt gemaakt; dat de leidende functies blijven in handen van de verzekerden. Vervolgens werd het jaarverslag over 1932 vastgesteld. Uit dit verslag bleek, dat bij den bond zijn. aangesloten de Diocesane Centrale Ziekenfond sen in het Aartsbisdom en in de Bisdommen Roermond, den Bosch en Breda, terwijl in het Bisdom Haarlem de stichting van een centraal ziekenfonds in een vergevorderd stadium is. Deze 4 centrale ziekenfondsen tellen 163 af deelingen (vorig jaar 150), met 35.838 verzeker de gezinnen en alleenstaande personen (vorig jaar 29.114). In 1932 viel dus een vooruitgang te boeken van 13 nieuwe afdeelingen en 6721 verzekerden. Bovendien bleek uit de gegevens, dat er nog 55 plaatselijke ziekenfondsen, onder-afdeelin- gen der katholieke arbeidersbeweging, bestaan, wBlke niet zijn aangesloten bij eenig centraal Ziekenfonds. Deze 55 plaatselijke katholieke fondsen tellen tezamen 65.380 verzekerden. In Seiaal telt de katholieke arbeidersbeweging 215 plaatselijke ziekenfondsafdeelingen met 101.218 verzekerden. Tot bestuursleden werden definitief gekozen de heeren J. Hendriks, Tilburg; E. v. d. Zande, Utrecht; C. Norbart, Breda; M. v. Rooij, Venlo; J. v. d. Akker, Den Haag, terwijl de heeren j. A. Schutte en Jos. Veldman als vertegen woordigers van het Werkliedenverbond in het bestuur werden opgenomen. De heer Hendriks werd uit het voltallige be stuur opnieuw als voorzitter gekozen. BESTUUR VAN ZIEKENFONDSEN. Op een buitengewone algemeene vergadering heeft onlangs de Maatschappij voor genees kunst het bemiddelingsvoorstel van den direc teur-generaal voor de volksgezondheid om van alle nieuwe ziekenfondsen de helft van de be stuursleden te kiezen uit de verzekerden en de andere helft uit de deelnemers (paritetische samenstelling) met enkele voorbehouden aan vaard. Door den algemeenen raad voor het zieken fondswezen is thans, mede namens de federatie ter behartiging van het zïekenfondswezen, des gevraagd bericht, dat dit bemiddelingsvoorstel met de grootst mogelijke meerderheid van de hand gewezen is. De vertegenwoordigers van de groote vak- centralen in den algemeenen raad hadden nog wel een loyale proef met pariteit in de bestuurs samenstelling willen nemen, maar kwamen tot de overtuiging, dat bij de maatschappij voor geneeskunst van echte bereidheid tot het ne men van een dergelijke loyale proef geen spra ke was. Thans wil men van die zijde de uit komsten van nader vertrouwelijk overleg met de vertegenwoordigers van de huisartsen- en specialistencommissie afwachten. VAN KIESPIJN EN KUNSTTANDEN Wie dan alleen tandheelkundige hulp in roept, als hij kiespijn krijgt, loopt gevaar, zijn tanden vroegtijdig te verliezen. Wie zijn tanden regelmatig laat onder zoeken en zoo noodig vullen, behoudt deze en blijft verschoond van kiespijn. De natuurlijke tanden zijn voor het kau wen veel meer waard dan kunsttanden. GEZONDHEIDSRAAD. M. M. DE KONINGIN-MOEDER, die gisteren haar 75sten verjaardag vierde. Een nummer van „Bouwen"' gewij'd aan het ideaal. De loopmare voor Katholieke cultuur „Bou wen" blijft z'n naam alle eer aandoen. Met ieder nummer opnieuw wordt er een cultureel werk aanbesteed. De aandacht mag er echter nog weieens op gevestigd worden, dat deze aanbeste dingen geenszins de interesse moeten trekken alleen van aannemers, houthandelaren en steen fabrikanten. De cultuxeele werken, die men in „Bouwen" geprojecteerd kan zien, hebben alle voor onze Katholieke, vaderlandsche beschaving de kracht, de wijding en het noodzakelijk be lang, welke men zonder nader betoog begrijpen kan uit de functie van een kerk. De kerken zijn in ons land huizen voor God van de gemeenschap. Voor G.od evenwel zijn er nog andere huizen noodig, waar de ziel der ge meenschap beproefd en verfijnd, het intellect verdiept en vernobeld, het sentiment verpuurd wordt, opdat de ziel van het individu, des te ge- reeder haar laatste Doel bereiken, kan. De re dactie en de lezers van de loopmare „Bouwen" willen deze huizen onder de vlag èn onder het dak zetten. Zij doen dat met inzicht, geestdrift en vastberadenheid, zonder gebral en zonder zwaaien met de armen in de lucht, eenvoudig maar hartelijk en daarom heelemaal in den geest van een gemeenschap, voor wie het laatste doel, en de quintessens der middelen en de. essentie van het bestaan al wat bewuster is. Dat zich der halve meer en meer inlijven hij die gemeenschap van Katholieke bouwers. „Bouwen" zooals de aandachtige volgers van wat er zooal op onzen Nederiandschen bodem gebeurt, kunnen weten staat op de eerste plaats op het punt om de spade in den grond te steken voor het Katholiek Gemeen schapsoord, waarover we dezer dagen toch ook nog eens iets moeten zeggen. De zorg en de moeite, die dit werk vragen, hebben de redactie niet weerhouden, om een nummer van haar periodiek te wijden aan het „Katholiek Filmfront^, waarover ook reeds be richten in de pers verschenen. De waarde van het „Katholiek Filmfront" leest men 't beste uit dit speciale nummer van „Bouwen", waarin de meesten der bestuurderen een artikel schreven. Prof. dr. W. Pompe leidt het nummer in. Ber nard Verhoeven, de voorzitter van Kath. Film front, balt de vuist en versterkt z'n stem tegen het front van den vijand, met het doel om eigen front in hechten staat van verdediging te stel len en in geduchte positie tot den aanval. Beide artikelen wijzen meteen al nadrukke lijk op het feit dat het Kath. Filmfront slechts obstructie wil plegen, waar deze door het glan zend en hoog te houden radicaal ideaal nood zakelijk wordt gemaakt, en vooral en op de eerste plaats positief werk wil verrichten. Close-up zet breeder het doel van Kath. Film front uiteen. Ook hieruit blijkt, dat de men- schen, die de meeste bezieling uit de meest be wuste overtuiging hebben geput, hun volgelin gen niet te hoog willen laten grijpen. Zij wil len het ideaal niet vernederen met het najagen van illusies.. Wat willen we dan? Zooals ik zei: geld bij een brengen, dat ons in staat zal stellen een of meer opdrachten te verstrekken aan katho lieke filmmakers tot het vervaardigen van katholieke films. Het gaat niet om het aantal, het gaat om de houding. Het is ons niet in de eerste plaats te doen om een reeks films te doen vervaardigen, die door haar aanvaard baar karakter een indirecten dam kunnen zijn tegen de slechte films, maar om films te ver vaardigen, die de katholieke gedachte in al haar breedheid uitdragen. Het kan immers niet ontkend worden, dat er slechts één houding mogelijk is, wanneer we de katholieke levens beschouwing in heel haar omvang in de film gestalte willen geven en die houding is: de po sitieve katholieke film, de directe al of niet strijdbare film, de film, die niet aarzelt, die zich niet afvraagt uit welken hoek de wind waait, maar die de wereld ingaat op dezelfde wijze, waarop de eerste predikers de wereld ingingen. Het is een kwestie van spreken en gehoord worden. Het is géén kwestie van toe gang zoeken langs de achterdeur in de ver momming van een bekende. Het grootste doel van het Katholieke Film front is dus zooveel mogelijk (maar dat kan weinig zijn), positieve katholieke films te laten maken en wel op de basis van een zeer uitgebreide samenwerking. Deze kan bestaar: en moet bestaan in een samengaan van tien duizenden. Iedereen, die het belang van een katholieke filmproductie inziet, moge beden ken, dat hij dit ideaal tot werkelijkheid kan maken door een kleine bijdrage per jaar. De kleinste bijdrage, die van het lidmaatschap van het Katholieke Filmfront, bedraagt vijftig cent per jaar, een bedrag, dat vrijwel iedereen missen kan. Juist hierom werd het zoo laag gesteld. Wie meer kan geven dan het mini mum, moge voor zichzelf uitmaken, hoe goed hij doet door een hooger bedrag te storten. Wie donateur wil worden, stort 2.50 per jaar of 25 ineens. Het gironummer, dat al deze bedragen op zich verzamelt, is Utrecht, 220038. Met nadruk zij er op gewezen, dat opzettelijk een zeer laag minimum werd gesteld, omdat in den geest der katholieke gemeenschap ligt, iedereen te laten meedoen in den strijd. Maar daaruit vloeit dan ook voort, dat wij rekenen op grootere bedragen van hen, voor wien een grooter bedrag geen bezwaar behoeft te zijn. Niemand zal er om treuren, dat hij een paar kwartjes of een gulden per jaar riskeert. Iedereen echter zal met voldoening ervaren, dat mede door zijn twee kwartjes of door zijn gulden een grootsch ideaal werkelijkheid werd. Close-up behandelt verder het eigen tijdschrift en het reeds in werking gesteld eigen advies bureau. Volstaan wij met de vermelding der bijdragen van Irma Meijer, die de belangstellende vrouw in vier groepen verdeelt, met het doel om uit iedere groep leden van het Katholiek Filmfront te krijgen. Herluf van Merlet geeft een zeer lezenswaar dige bijdrage over Katholieke filmcritiek, die, naar we hopen, op elk redactiebureau wordt be studeerd. Want een overtuigd onderschrijven van de elementaire waarheden voor den film criticus kan er toe leiden, dat de filmcritiek grooter eensgezindheid onder de broeders zai gaan verraden. „Revende vormen in de Katholieke Kunst" werd door Kees Strooband beschouwd. Kees Spierings geeft een inspiratief idee in verband met de Jeugdbeweging, terwijl Jan Beerends ten slotte antwoord geeft op de vraag: Heeft de film ons verrijkt? Het is met al zulke idealen als in het nieuwe boek van Theun de Vries: Doctor José droomt vergeefs. Doctor José is een geniaal man, die den primitieven toestand op een vervallen, onpro ductief Spaansch eiland wil veranderen. Zijn eerste groote werk is het aanleggen van een weg, dwars over de bergen, de ravijnen, de weerbarstigheid en den tegenzin van het eiland. En aanvankelijk krijgt hij de vadsige, luie be woners, zonder wie hij het niet doen kan, in actie voor zfjn doel. Er zijn er onder ons heel velen, die lui en vadsig zijn als 't gaat om ons Katholiek beschavingsleven te hernieuwen, naar de eischen van den tijd in te stellen, of hoe U persoonlijk deze taak ziet. En toch: zónder de medewerking van de toekijkers, 't is 'n reëel feit, gaat het niet! De handen uit de mouwen beteekent vaak de handen in de zak, dat is waar. Maar deze daadvaardigheid komt vanzelf, als het bewustzijn mar geprikkeld is; en dat be wustzijn is vooral bij en door de film veel te veel verloren in den vasten slaap op het bed, dat Hollywood en Neu-Babelsberg gespreid heeft. Dat ook kan men lezen in het hier behandel de nummer van „Bouwen", Het bestuur der „St Bonifaoius-broederschap" schrijft De tijd der Hervorming, tijd van rampspoed voor de Katholieke kerk deed de H. H. Boni- facius en gezellen zooal niet vergeten, dan toch nagenoeg de devotie die voor hen had gebloeid in onbruik geraken. Zou dat na de emancipatie zoo blijven! Die vraag stelde indertijd het arti kel van tientallen jaren geleden in de „Katho liek". Die vraag stelde wijlen pastoor Demes; die vraag stelden de latere parochianen van Dokkum, een Deken Hendriks z.g. van Leeu- war$n en meer en meer kwam het antwoord: de devotie moet toenemen. Laat ons gerust erkennen, dat geestelijken en leeken hier hand in hand gegaan zijn; er kwam meer moed want meer belangstelling, meer ijver want meer overtuiging: de Dekenale L,eeuwardsche bedevaart kwam al jaren lang. Dan kwamen ook naar moderner trant da fiet sers. De vijver-achtige bron lag nog in 't koeien- graasland. De weg erheen was niet geëffend. Dokkum zelf was lichtelijk verwonderd om wat men daar eigenlijk kwam zoekenen vinden Want gevonden werd daar „de weg terug" naar de geestdriftwarme middeleeuwen van vrome wel gewogen traditie. Meer en meer werd het beeld van den heilige weer een leven de gestalte voor zijn vereerders. De 5 Juni 754 ging weer beteekenen: een der belangrijkste data uit de geschiedenis van ons Nederlandsche volk. Het Nederlandsche volk in zijn geheel toch groeide als Christelijk volk op door de kernen die Bonifacius her en der stichtte. Heel 't Sticht is dank verplicht, niet Friesland alleen, al zal dat de eerepalm willen behouden van een dankbaar volk van zijn groo- ten martelaar te zijn Toen kwam de Nationale bedevaart, voort- vloeidend uit de besprekingen gedurende de 1ste Priesterbedevaart, nu 9 jaren geleden, en eerste vrucht van werkzaamheid der St. Boni- faciusbroederschap. Mgr. H. van de Wetering z.g. begunstigde het \yerk met al zijn sympathie, kwam zelf de eerste Nationale bedevaart leiden en bleef zich sedert voor de hernieuwde devotie interesseeren. Is toen eigenlijk niet iets heel bizonders ge beurd Toen de zetel van St. Willebrord door den dood van den beminden aartsbisschop open viel, werd op den Utrechtschen troon geroepen: de voorzitter van de Nationale Broederschap, de Fries van geboorte, en de Bonifacius-vereer- der par excellence, de pastoor der H. Harts- parochie in Utrecht Kanunnik J. H. G. Jansen. De nieuwe Aartsbisschop koos als zijn wapen spreuk het St. Bonifaciuswoord: „ik heb mijn hoop in God verankerd", liet rich wijden op St. Bonifaciusdag, deed de beeltenis van den bisschop-martelaar opnemen in Zijn wapen, ging voor naar Dokkum ieder jaar enwil de stichter zijn en 'zal het ook zijn van het Nationale heiligdom, dat daar in Dokkum wel dra verryzen moet De broederschapsbestuursleden moeten in hun stoutste verwachtingen in hun geestdrift en ijver, hun idealisme en ondernemingsdurf den eersten hunner beschermheeren, hun eersten voorzitter als hun voorganger, hun sterken stuwer erkennen. Dat stemt natuurlijk tot bij zondere dankbaarheid jegens den Aartsbisschop, zeker, maar dat maakt ook in staat tot meer werk en grooter kracht in de propaganda voor 't eens opgevatte ideaal: „Dokkum's heiligen: Nederland's heiligen Zeg nu niet, dat Dokkum niet veel biedt. Zeker, men vindt er de pracht van Lourdes, 't comfort van Kevelaer nog niet, al heeft heel Dokkum zich al voortreffelijk weten aan te passen aan de eischen, die op zulke hoogtij dagen kunnen worden gesteld. Wat Dokkum biedt Vrome ontroering in eenvoud Blijde geest drift in eenheidKrachtige beleving in voor beeld. Sublieme moed van belijden Treffen de openbaring van levendig waardeeren: zoo wel van Katholieken als niet-Katholieken. We hebben al vele malen en geheel verschil lende bedevaarten in Dokkum gezien: telkens waren ze heerlijk, een opfrissching voor den geest. Nederlandsche Katholieken dan, maakt u op voor deze Nationale hulde op 6 en 7 Augustus, volgt het program, dat reeds werd gepubliceerd en alom in de kerkportalen is opgenomen. Ver- eenigt u rond den Aartsbisschop in het hartelijk- trouwe gebed bij zijn priesterjubileum, dat God Hem nog de kracht moge geven om lang in wijsheid het Stichtsche diocees te besturen en te leiden. HET VADERLANDSCH TOONEEL. Naar gemeld wordt is de ministerieele be schikking van geen bezwaar ontvangen op de akte van oprichting der N.V. „Het Vaderlandsch Tooneel", gevestigd te 's-Gravenhage. Als direc teur treedt op de heer Cor Paré als régiseuse en tooneelspeelster mevrouw Cécile SpoorCa- relsen en als letterkundig adviseur de heer Han Paré. Het ligt in de bedoeling van de leiding vader landsche auteurs in de gelegenheid te stellen van hun oeuvres kennis te doen nemen, mits deze op een dusdanig peil staan, dat inhoud en vorm iets tot het publiek hebben te zeggen. Meer speciaal wordt de aandacht gewijd aan het voor het voetlicht brengen van tooneelwer- ken die Indische toestanden, gewoonten en zeden nader tot het Nederlandsche volk brengen. Zoo is van den schrijver Hans van de Wal het opvoeringsrecht verkregen van het Oos- tersch Zedenspel „Karina Adinda", waarmede het seizoen met een tournée door Nederland en dehoofdplaatsen van België wordt aange vangen. Ook zijn „Zijn laatste Eer" en „Planken Huisje", aan het Vaderlandsch Tooneel ter op voering toevertrouwd, terwijl ook van andere auteurs werken op het repertoire zijn geplaatst. In dit verband wordt genoemd de auteur Daan van der Zee van wien o. a. „Primeur" en „De Vergulde Leeuw" luchtig spel van Indische grootheid in studie worden genomen. Voorts zijn opvoeringsonderhandelingen gaan de ten opzichte van tooneelwerken van buiten- landsche auteurs, die in het hedendaagsche tijds gewricht aller belangstelling verdienen. Hieromtrent zal te zijner tijd uitvoerige mede- deeling volgen. Het Tableau de la troupe, zal nader worden bekend gemaakt Bij beschikking van den Minister van De fensie is onder de verboden geschriften opge nomen „De Chauffeur", officieel orgaan van den Nederiandschen bond van particuliere chauffeurs, maandelijks verschijnend. „Ik haat mijn jubileum," zeide mr. Samuel Plumps met machtigen nadruk, en, als kon hij niet direct de vaart van zijn hartstochtelijke ontboezeming inhouden, zoo herhaalde hij het nog twee maal. „Samuel", meende mr. Plumps bedachtzaam en verstandig, „je hebt in die 25 jaren nu al zooveel moeten slikken dat ik dat er maar zou bijnemen als ik jou was. 't Is ons broodje. Ik wou", voegde ze er bedillerig aan toe „dat je in die 25 jaar tenminste geleerd had tumblers beoorlijk af te drogen". Ze waren gelijk steeds, na het avondeten aan „de vaat" 'bezig; zij waschte, hij1 droogde af. „Vijf en twintig jaren bij Stour and Martin", bruiste hij opnieuw op, „en nog altijd niet ge noeg verdienen om een hulp in de huishouding te nemen. Eiken avond, na een heelen dag pp kantoor, dien verwenschten rommel afwasschèn En ik zweer", vervolgde hij ziedend van drift, „dat ikik bedoel.... (zijn drift was aan 't hekoelen) dat ik plechtig verklaar, want zweren mag ik niet, dus dat ik plechtig verklaar. „Pas op, je breekt de sauskom nog. Nou, wat verklaar je dan plechtig?" „Nou ja, plechtigIk wilde alleen maar zeggen, dat, als het van mij afhing, dat jubilee niet zou doorgaan. Ik ben arm, ik ben een mislukkeling, maar ik heb mijn eergevoel en ik verdraai het, mijn armoede en mijn mislukking te laten vieren". „Maar Samuel, hoor je niet bij de gesloten couverts?" Inderdaad: Samuel hoorde bij de gesloten cou verts. Stour and Martin waren een door-en-door georganiseerde firma en ook de jubilea behoor den tot de organisatie. Er waren leunstoel jubilea, uurwerk-jubilea. Samuel Plumps nu be hoorde tot de gesloten-couverts-jubilea eerste klasse (40 pond) en: „Veertig pond is veertig pond", calculeerde mrs. Plumps. „En een treurig klein deel van wat mij in al die jaren te kort gedaan is", vulde mr. Plumbs aan. „Ik wou dat ik het in hun gezicht kon smijten, dat ik zeggen kon: „Hier afzetters, heb je je gesloten couvert terug. Mijn oom iri Amerika is gestorven en ik ben nu multi-mil- liardair. Dat wou ik". „Hemel, zei mrs. Plumps terwijl zij de laatste borden in de kast zette, „oom Anthony heeft ons allen vast vergeten. Zou die nu rijk ge worden zijn daarginds in Chicago? Anthony Drewes was altijd een pientere." „Ik heb nooit op erfenissèn gespeculeerd," gromde haar echtvriend, „maar ik zou er nu een willen hebben.alleen om dat verwensch- te jubileum." Den volgenden morgen zat hij weer aan zijn lessenaar, in zijn volle, doch beperkte waardig heid van onderchef der afdeeling „Attesten". Want Stour and Martin waren de bekende fa brikanten van Orbis-pillen, die onfeilbaar hiel pen tegen rheumatiek, indigestie, bloedarmoede, zenuw- en andere hoofdpijnen of welke kvyaal' men ook toevallig bij de hand mocht hebben. Drie man hadden niets anders te doen dan at testen te schrijven van dankbare patiënten, die zieh na gebruik van de tweede dosis al zooveel beter voelden, en na een hel op aardë te hebben doorgemaakt, thans, dank zij Stour and Martin, de geneugten van een physiek paradijs hadden leeren kennen. De afdeeling bestond uit een chef, een onder chef (Samuel Plumps) en een assistent-onder chef, want de firma betaalde slecht doch stelde haar employé's hiervoor moreel schadeloos. „Plumps", zei de chef, ,,'t zou misschien goed zijn. als je tegen den 8en een antwoord uit je hoofd leerde, 't Is niet zoo gemakkelijk de heeren voor de vuist weg te bedanken „De heeren kunnen naar de maan lpopen", grauwde Plumps. „Vijf en twintig jaren van slecht salaris, van niet vervulde toezeggingen,- van schrielheid, van achteruitzetting.en dan 40 pond fooi. Als mijn oom Anthony Drewes in Chicago, mij vóór den 8ste maar wat naliet, dan verzeker ik je dat...." De gedachte aan een overleden oom Anthony Drewes liet Plumps niet meer los. Ontelbare malen per dag stelde hij zich voor, hoe hij het gesloten couvert met verachting voor de voe ten van mr. Martin zou werpen, en de eenige rede, die hij vóór het jubileum uit zijn hoofd kende ving aan: „Hier hebt gij uw geld terug. Vijf en twintig jaar heb ik geslaafd en ge zwoegd om u te helpen het menschdom te be driegen en aldus uw zakken te spekken, maar eindelijk ben ik een vrij en onafhankelijk man en ik schreeuw u mijn verachting toe.... Maar toen de achtste aangebroken was, had Samuel Plumps nog steeds niet in den vorm van een erfenis een tastbaar bewijs ontvangen van het overlijden van oom Anthony. Het jubileum liep volgens het gebruikelijke ritueel van stapel, 's Morgens werden „de ju bilaris en diens echtgenoote" per auto van hun huis afgehaald; zij werden op het directie kantoor ontvangen door de drie directeuren en de afdeelingsehefs (ook namens het kantoor personeel). De oudste directeur hield een toe spraak, waarin hij de verdiensten van den ont slapene neen, van den jubilaris, prees, en bood hem, namens de commissarissen en de directeuren, een gesloten couvert aan (dat hem niet in het gezicht geslingerd werd), de heer B. Stope, de onmiddellijke chef van den jubilaris, hield eveneens een toespraak, waar in hij hem als een voortreffelijk collega aan den kaak stelde, en hem namens het geza menlijke personeel een zilveren trekpot over handigde. De jubilaris dankte de directeuren voor de vele blijken van welwillendheid, in den loop van 25 jaren ondervonden, en zijn collega's voor de aangename en hartelijke sa menwerking, waardoor, naar de jubilaris meende te mogen opmerken, de belangen van de groote onderneming, waarop zij allen terecht trotsch waren, zoozeer gediend werden, Vervolgens ging de eerewijn rond. Des middags hielden de jubilaris en zijn echtgenoote receptie te hunnen huize, en 's avonds had een intiem feestmaal plaats in Maison Frascati. De pers kreeg van een en ander een kort verslagje door bemiddeling van de afdeeling „Attesten." Na den maaltijd daalde het gezelschap van het feestzaaltje af naar de „lounge", waar thee en andere sterke dranken den dag waardig hekroonden. Een krantenventer kwam met de laatste edities der avondbladen binnen, en mr. Wilson, die als jongste lid der directie ermede belast was haar bij dergelijke karweien te ver tegenwoordigen, kocht een Evening Chronicle Hij sloeg het Laatste Nieuws op voor de Greyhound winners. Maar plotseling trok hij de wenkbrauwen omhoog. „Wel, heb ik van mijn leven!" riep hij uit. „Mr. Plumps, uw jubileum brengt ons geluk aan „Geluk?" stamelde mr. Plumps die door wijn, champagne en likeuren niet in den eorrecten geestelijken staat verkeerde, waarin anders het omwasschen van „de vaat" hem bracht, „Ik geluk, mr. Wilson?" De patroon was nog steeds niet van zijn ver bazing bekomen. „Nou, luister dan," zei hij, en las: New Vork. Anthony Drewes, stockbroker, heeft aan Stour and Martin zijn heele vermogen van 40.000 nagelaten uit dankbaarheid voor verlichting, welke Orbis pillen hem in zijn nierlijden brachten. Ongecorrigeerd. Dat is 'n attest, me neer Plumps!" Samuel Plumps staarde zijn vrouw aan, bleek en bevend. „Ja, zeker, mijnheer Wilson," stotterde hij, en zoo ging hij zijn gouden jubilee tegemoet. B. (Nadruk verboden.) Vanwege het ministerie van binnenlandsche zaken is d.d. 1 Augustus het volgend schrijven aan de burgemeesters gericht. Het is u bekend dat het z.g.n. Straperlospel, met name In onzs badplaatsen, in toenemende mate wordt be oefend. He heet, dat dit spel niet zou vallen onder de verbodsbepalingen van de wet en dus, mits met vergunning van den burgemeester, zou mogen worden beoefend en geëxploiteerd. Vooropstellende, dat nog geenszins vaststaat dat het karakter van behendigheidsspel eens en voor altijd zou moeten worden aanvaard een onderzoek ter zake is nog gaande moge ik erop wijzen, dat de regeering geens'zins met in stemming het toenemen van het aantal gelegen heden tot beoefening daarvan aanziet. Zij acht het haar plicht te wijzen op de groote moreele gevaren verbonden aan het aanwakke ren van de speelzucht onder het publiek, waar bij vooral het gevaar voor de jeugd niet mag worden over het hoofd gezien. Het zou haar dan ook aangenaam zijn, indien door U ernstig wordt nagegaan, of het houden van deze speelbanken zich wel verdraagt met hetgeen ten deze in ons land als maatstaf wordt genomen en wordt overwogen, of de plaatse lijke overheid mag bijdragen ter bevordering van een moreel afkeurenswaardig verschijn sel". De herhaalde betoogingen, meer speciaal de door den L.T.B., kring Westfriesland, in de af- geloopen week georganiseerde massale demon straties hebben de Commissie van Vijf uit de Westfriesche gemeentebesturen na ernstig be raad tot de conclusie gebracht, dat met dezen vorm van hulpaanvrage het gezag ernstig dreigt te worden aangetast. De bedoeling toch zit voor om regeering, gemeentebesturen en de hoofdbesturen der tuinbouworganisaties, die zich reeds tot het uiterste inspannen om den nood te keeren en moeilijkheden het hoofd te bieden, door mas sale betooging te dwingen tot overijlde beslis singen. En bovendien is de commissie van oordeel, dat geen organisatie, hoe innerlijk sterk ook, dat middel ongestraft kan hanteeren, omdat vooral de zwakkere elementen de weelde eener massale machtsontplooiing buiten de gewone orde nu eenmaal niet kunnen dragen en de weg wordt geeffend naar wanordelijkheden. Waar de gemeentebesturen ten plicht hebben het gezag te schragen heeft de commissie be sloten aan de organisaties te verzoeken dezen vorm van contact na te laten en aan de ge meentebesturen, zich niet meer officieel met demonstranten te verstaan. Het aangewezen instituut om nood, grief en wensch kenbaar te maken is voor ieder in nood verkeerende het bestuur zijner organisatie, waaraan het gemeentebestuur, de regeering en de commissie steeds een willig oor leenen. Restitutie van betaalde heffing. Met betrekking tot de restitutie van be taalde heffing bij uitvoer van „andere spijs- vetten", als bedoeld in de Crisis-Zuivelwet 1932 (Stbl. 290) herinnert de Crisis-Zuivel-Centrale belanghebbenden aan hare circulaire no. 8231 van October 1932, waarin o.a. werd medege deeld: „Ten slotte kan ieder, die op betaald ge leide-biljet ontvangen heeft, bij weder-export der betreffende goederen, onder verwijzing naar het nummer van het betaalde geleide- biljet, een export-geleidebiljet aanvragen met terugbetaling van de reeds betaalde heffing," Meermalen verzuimen de betreffende expor teurs in dergelijke gevallen n.l. de aanvrage om restitutie van de betaalde heffing op het aanvraagformulier voor het export-geleide biljet te vermelden, zoodat de Crisis-Zuivel- Centrale alsdan hun eventueele latere aanvra gen om restitutie niet in behandeling kan nemen. Automobilist rijdt zijn wagen in het water. De heer P. Hink te NoordScharwoude, die per auto een lading uien en kool vervoerde, moest bij Akersloot plotseling uitwijken voor twee spelende kinderen. Hij zag .zich daarbij voor de keuze gesteld of de kindëren te over rijden of in het Noordh. kanaal te rijden. Hij koos het laatste, zoodat zijn wagen geheel onder water kwam te staan, en de heer H. zich met moeite uit de cabine kon redden. Voor waar een moedige daad, die eigen leven in gevaar bracht om dat van de twee kinderen te redden. De „Anne" vlotgesleept. Omtrent het stranden van de visschersboot „Anne" meldt men ons nog uit Delfzijl: Nog voor de reddingboot van Borlcum ter plaatse verscheen, was het de „Venus" gelukt de „Anne" vlot te sleepen, waarna de „Venus" met de „Anne" op sleeptouw naar de thuis haven Ditzum (Dl.) is opgestoomd. 's Avonds kwam de Borkumer reddingboot hier nog binnen om te rapporteeren dat niets gevonden was, doch toen werd medegedeeld, dat het schip reeds vlot was en naar Ditzum was gesieept, vertrok de reddingboot weer naar Borkum. DOOR KOKEND VET VERBRAND. De vrouw van J. K, te Staphorst had een pan met vet op de kachel geplaatst. Toen zij eenigen tijd later ging kijken, was het vertrekje vol rook en damp Zij opende de buitendeur en onmiddellijk sloegen de vlammen omhoog. Haar zoon had de onvoorzichtigheid water in het brandende vet te gooien, met het ongelukktige gevolg, dat zijn geheele gelaat met brandwon den overdekt werd, terwijl zijn moeder aan heide handen en armen ernstige brandwonden opliep, meldt de „Zw. Ct." De toestand van den zoon is ernstig, CONFLICT IN DE MEUBELINDUSTRIE TE MAASTRICHT. Bij de firma Wagemans en v. Tuinen te Maas tricht is een staking uitgebroken, omvattend een 25 man. Deze firma weigert de collectieve arbeidsovereenkomst te aanvaarden. Een toezegging omtrent doorbetaling van de Christelijke feestdagen kon niet worden ge accepteerd, omdat de werknemersorganisatie de verplichting heeft, de landelijke overeen komst in zijn geheel door te voeren. De Deensche koning (rechts) bracht dezer dagen met zijn gemalin (links) een be zoek aan den Groothertog van Mecklen burg te Heiligendamm. DOODENRIT TUSSCHEN SMOKKE- LAARS EN DOUANE. De smokkelauto in brand gestoken. Uit Geldem wordt melding gemaakt van een nieuwe sensationeele jacht tusschen een luxe auto en een achtervolgingswagen van de Zoll- fahndung. Beambten van de Zollfahndungsstelle uit Straelen hadden reeds eenigen tijd ernstige verdenking tegen een luxe-auto, die meermalen tusschen Straelen en Geldem de grens pas seerde. Toen de wagen Zondag weer in dolle vaart over den weg van Geldern naar Straelen reed, meldt de „N. Venl. Ct.", deden de beambten pogingen om haar tot staan te brengen. Het mocht echter niet baten. Met razende snelheid reed de auto verder, zonder zich zelfs te storen aan het schieten der douane. Men waarschuw de toen het douanekantoor te Straele, De com missaris van Straelen requireerde hierop een auto om vergezeld van zijn adjudant den ver dachten wagen te kunnen vervolgen. De beide beambten wisten door het inslaan van een zijweg vóór de smokkelauto op den hoofdweg te komen. Toen deze met duizelingwekkende vaart naderde, openden beiden het vuur. Het mocht echter niet baten. De luxe-auto suisde voorbij, zonder een moment de snelheid te verminderen. Onmiddellijk begonnen de be ambten de achtervolging. De smokkelauto reed echter met zoodanige snelheid, dat de achter volgers spoedig het nuttelooze van hun poging inzagen en langs een binnenweg naar Straelen wilden terugkeeren. Plotseling echter ontdekten zij voor een boerenhoeve aan een der land wegen de ontvluchte auto, terwijl de inzitten den druk doende waren, de banden te verwis selen. Bij het naderen van de Zollfahndungsauto sprong een der smokkelaarsia den wagen en trachtte hem op gang te brengen. De auto startte echter niet vlug genoeg. Toen hij inzag, dat verder vluchten onmogelijk was, stak hij de auto in brand. Nog voordat de douane-auto op de plek was aangekomen, laaiden de vlam men hoog uit den wagen en bedreigden ernstig de boerenhoeve. Met zand kon men tenslotte het vuur verstikken en het gevaar afwenden. De auto bleek bij onderzoek 800 pond tabak te bevatten. Het bleek nu ook, dat de bestuurder van de auto er tijdens de beschietingen niet heelemaal zonder letsel was afgekomen Hij was zoodanig door een kogel in de heup getroffen, dat men overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk achtte. De andere inzittende werd in arrest gesteld. Bij nader onderzoek bleek, dat men twee beruchte smokkelaars uit Aken en Solingen geknipt had. Hoeveel Nederlanders weten, dat vlak bij de Belgische grens, in de richting Breda, landelijk en toch voornaam een stadje is gelegen met zooveel historische herinneringen aan de ge schiedenis van Nederland verbonden? Het is de oude Brabantsche Heerlijkheid Hoogstraten met haar gravenkasteel, haar begijnhof nog met echte begijntjes haar stadhuis, toren en kerk, een groep monumenten meest alle uit de XVIe eeuw die het bezichtigen overwaard zijn. Hier heerschten eens de graven de Lalaing waarvan één aan de zijde stond van den Zwijger in den strijd tegen Spanjenaar hier zakte in een spoor van brand en bloed de gehate Alva. Zondag 6 dezer viert de Koninklijke Rede rijkerskamer „Het Eglantierken" van Hoogstra ten haar 400-jarig bestaan. Dan zullen er onge veer honderd vereenigingen, „sosjeteiten" zeg gen ze in Vlaanderen, dit heuglijke feit her denken. 's Morgens reeds wordt in piëteit na de plechtige Hoogmis een krans gelegd op het praalgraf van den Stichter der Kamer, Antoon van Lalaing, Hoogstraten's eersten graaf. Maar wie als Nederlander eens kennis wil maken met het werkelijke Vlaamsche leven op straat, moet 's namiddags daar zijn. Dan is de optocht door de straten van het stadje daverend van fanfaren, zang en feestgeroes. Dan is er het kleurige en fleurige vertoon van XVIe en XVIIe eeuwsche Rederijkers statige „Violieren" van Antwerpen, „Lauwertaksken" van Borgerbout, „Ongeleer- den" van Lier, „Fonteyne" van Gent, etc. etc., waartusschen de fratsen en grimassen van den nar met den zottekap en de stooten der bazuinen op de kletterende paarden, een levende bladzijde van De Coster, met de sjeuigheid en koleuren van Timmermans. Vergeet dan niet een beetje tijd te besparen om eenige minuten van afzondering onder de hooge gewelven der Kollegiale Kerk van Ste. Catharina door te brengen. Dóar voor dat breede hooge raam van het Laatste Avondmaal in de middenbeuk zult U beseffen wat le Renaissance gebrandverfde glaskunst is een ontwerp trou wens van Jan Deys uit Culemborgh. Na het luidruchtige tooneel der straat zal de voornaam heid van dit kleurenmirakel met zijn volle en ingehouden tonen U weldadig aandoen als een laving van hoogere schoonheid en vroomheid. Moeder, geef uw kinderen op geregelde tijden hun maaltijd en geef ze niets tusschen- door, ook zoetigheid tusschen de maaltijden niet dan bij hooge uitzondering .Gij zult dan zelden over slecht eten van uw kinderen te klagen hebben. Zorg dat het schoolkind na een stevig ontbijt naar school gaat en let zelf op, dat het daaraan den noodigen tijd besteedt. Naast brood, boter, slappe thee niet gekookte melk, is een bord warme pap des morgens voor uw kinderen een zeer ge schikte spijs. GEZONDHEIDSRAAD»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4