'X @L DE TELEGRAAF IN HUIS mm. EERSTE KAMER AANVAARDT DE LAGER-ONDERWIJSWET. DE BEDEVAART NAAR LOURDES. VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1933 DE GRAAL OP HAGEVELD. IN HET KAMP DER KATHOLIEKE PADVINDERS Bezoek der geestelijke en wereldlijke autoriteiten. MGR. GERLIER ONTVANGT DE NEDERL. PELGRIMS. Plechtige Hoogmis in de parochiekerk 'T KEURCORPS DER HOSPITALIERS. BEVEILIGING VAN MENSCHEN- LEVENS OP ZEE. SURINAME EN CURACAO ER BUITEN GEHOUDEN. Toepaaselijkverklaring van het ver drag op Nederlandsch-Indië. HET AUTO-ONGELUK TE PURMEREND. DE INBRAAK TE LANGENBOOM. DE VERHOOGING VAN DE LEER- LINGENSCHAAL. Naar vervroegd pensioen >*>V' I AANSLUITING OP DE TELEFOON- LEIDING. NA DE STAKING TE IJ MUIDEN. STUK IJZER OP HET HOOFD. HIJ HAD HEELWAT OP ZIJN KERFSTOK. Retraite en leidsterscursus. (Van een bijzonderen correspondent). LOURDES, 30 Juli 1933. Fier wappert de katholieke padvindersvlag aan den linkeroever van de Gave. Een tenten kamp is opgeslagen, waarin een veertigtal voor trekkers zijn ondergebracht om gedurende de nationale bedevaart hun taak van christelijke naastenliefde te beoefenen. Bewondering heeft deze groep afgedwongen van allen die hen bezig zagen bij het verzorgen der zieken, hun behulpzaamheid aan de pel grims. Uitgenoodigd het kamp met een bezoek te vereeren hebben Z.H. Exc. Mgr. Jansen en Mgr. Diepen daaraan gaarne gevolg gegeven. Zondagmorgen na de Hoogmis hebben zij een bezoek aan het kamp, schitterend gelegen te midden van rondom zich verheffende heuvel toppen, gebracht. Aan den ingang ontvangen door de aalmoezeniers de eerw. heeren Boon en Smulders, werden zij door den Oubaas, leider van het kamp, v. d. Poel, naar het tentenplein geleid. De padvinders stonden opgesteld in carré. Met enkele hartelijke woorden werden de Bisschop pen en eveneens de aanwezige Excellenties jhr. Ruys de Beerenbrouck en minister Deckers wel kom geheeten. Groote waardeering jegens de autoriteiten sprak uit de woorden van kapelaan Boon voor dit bewijs van belangstelling. Een belangstelling die gegrond is op het feit, dat de katholieke pad vinders, niet alleen door hun geestelijk leven gereed staan God en de Kerk te dienen, maar ook het vaderland hechte trouw hebben gezwo ren. Oubaas van de Poel, sprekend namens de wereldlijke leiding der voortrekkers, wees even eens, onder dankzegging voor hun komst aan Bisschoppen en ministerieele autoriteiten, op het verheven doel dat de katholieke padvinders zich hebben gesteld. Nadat een rondwandeling door het kamp was gemaakt, vol bewondering alles in oogenschouw was genomen, heeft Z. H. Exc. Mgr. Jansen den troep toegesproken. Het kruisbeeld aan den vlaggenpaal, waarboven het beeld der Moeder Gods, zoo zeide hij, bewijzen ten volle met welke gevoelens gij bezield zijt en in welk teeken uw padvindersleven staat. Het verblijf te Lourdes geeft blijk van zelfopoffering voor de zieken. Hoe zeer verheugen wij er ons over dat de ka tholieke beginselen een plaats van erkenning hebben gevonden in de groote organisatie waar van gij deel uitmaakt. Met een bede en wensch voor de toekomst besloot Mgr. Jansen zijn aan dachtig aangehoorde en toegejuichte toespraak. Een „Hoort zegt het voort" werd aangeheven. Toen knielden allen neer en ontvingen den Bis- schoppelijken zegen. Vergeleken bij het vorige jaar, toen de jonge mannen in een garage waren ondergebracht is djt kamp een groote verbetering. Het terrein is er voor geknipt. Een natuurbron zorgt voor ver kwikkend water. Badgelegenheden liggen in de nabijheid. Hoewel bestemd voor de dorpelingen om hun wasch te reinigen, voldoen zij geheel aan de eischen die voor baden gesteld kunnen wor den. Keurig verzorgd zijn de tenten uit Neder land medegebracht. De fourageur verstaat zijn taak, zoodat ook voor den inwendigen menseh Uitnemend wordt gezorgd. Tegen een bescheiden pa-ijs, rvan 80 cent per hoofd per dag. Krachtige voeding is ongetwijfeld noodig waar zooveel in deze dagen van de kracht der verkenners wordt gevorderd. Begint des morgens vroeg hun dag taak, deze is eerst 's avonds laat na de licht processie geëindigd. De afstand van het kamp naar de grot is tamelijk ver. Dit is het eenige bezwaar dat tegen de ligging kan worden aan gevoerd. Een rondwandeling door het Fransche kamp, Waarbij Minister Deckers zich langdurig met de Fransche leiders onderhield en onvermoeid zijn gevraagde handteekeningen gaf, deed uitkomen, dat er nog veel van de Nederlandsche kampeer ders te leeren valt wat orde en zindelijkheid betreft. Het werk der katholieke padvinders te Lour des en- niet alleen in dit genadeoord, verdient de groote waardeering er door de Bisschoppen op zoo overtuigende en minzame wijze aan toe gekend. Het is niet te betwijfelen of steeds grooter zal jaarlijks het aantal worden van hen die zich aanmelden tot deelname en daarmede 't recht verkrijgen een das om den hals te slaan, waarop het „O.L. Vrouw van Lourdes" staat geschreven. (Van onzen bijzonderen correspondent). Lourdes, 31 Juli 1933. Na de plechtigheden op den Calvarieberg waar ook de Ned. Bisschoppen tegenwoordig waren en Pastoor Hooyman een treffende preek had gehouden over de Moeder der Smarten, trokken de pelgrims op naar het Bisschoppelijk paleis. Enkele oogenblikken onderhield zich mgr. Gerlier met de Ned. Bisschoppen en het Co mité in een der ontvangzalen, om daarop naar buiten te treden, luide toegejuicht door de verzamelde landgenooten. Jhr Ruys de Beerenbrouck sprak mgr. Gerlier toe niet alleen op welsprekende doch ook zeer geestige wijze. En ongetwijfeld sprak hij uit het hart van allen, toen hij zeide, dat de Ned. pelgrims in Lourdes waren gekomen om te bidden voor het vaderland, de koningin, voor zieken en gezonden, niet het minst voor de achtergeblevenen in ons land, waarvan zoovelen een voorbeeld zijn van waarachtig Christendom. Hij dankte den Bisschop van Lourdes voor de hartelijke ontvangst in zijn schitterend gelegen Paleistuin. Mgr. Gerlier sprak op de hem eigen wijze, waarin ernst en humor elkaar afwisselen, woorden van waar deering voor de nationale bedevaart, die gelijk meerderen hem in deze dagen hadden ver zekerd, een voorbeeld is van godsvrucht en organisatie. Zeer zal het op prijs worden gesteld, indien bij de Heiligverklaring van Bernadette in December in Rome, het Ned. Episcopaat, het comité en zooveel mogelijk Lourdesvereerders aanwezig zullen zijn. In de eerste plaats de „Chapelain de Notre Dame de Lourdes", deken Meier, aan wien wij met groote vreugde deze onderscheiding hebben verleend. Zijn toespraak besluitend met een opwek king Lourdes te blijven liefhebben, met de zegewenschen voor onze Koningin en ons land, spoorde mgr. Gerlier alle pelgrims aan vurig te bidden voor de niet geloovigen, opdat hun het ware licht worde geschonken. In het bijzonder richtte, hij zich nog tot de vier moedige jonge mannen uit Helmond, die te voet naar Lourdes zijn gekomen in 30 dagen en dus ruim 40 K.M. per dag hebben afgelegd. Persoonlijk overhandigde hij hun een herin- neringsmedaiile; hetgeen Jhr. Ruys deed op merken: „het volgend jaar komen wij allen te yoet", ;X y Hei toestel van Wiley Post, de „Winnie Maewordt in den zegetocht door New- York meegevoerd. Een bijzonder hartelijke stemming ken merkte dit bezoek aan het-Bisschoppelijk pa leis, waaraan niet spoedig de herinnering zal worden ontnomen. En reeds lang had mgr. Gerlier zich in zijn paleis teruggetrokken,, toen nog de toejuichin gen door het weelderig geboomte weerklonken. Het „leve de Bisschop van Lourdes" was niet van de lucht. En velen voegden er aan toe: „tot weerziens een volgend jaarMis schien reeds dezen winter als mgr. Gerlier ons land zal bezoeken. Een belangrijke gift voor zijn weezen is mgr. ter hand gesteld. Het museum van Bernadette, waarover ik. verleden jaar schreef en dat dit jaar met ver scheidene belangrijke gedachtenissen is ver rijkt, mag zich in een groote belangstelling der Nederlandsche pelgrims verheugen. Twee nieuwe dragers van de zilveren medaille. Lourdes, 1 Augustus 1933. Een korte en eenvoudige plechtigheid heeft Dinsdagmorgen plaats gevonden in het kleine kapelletje ter linkerzijde van de Rozenkrans kerk, alleen bestemd voor hen die direct bij de verpleging der zieken te Lourdes zijn be trokken. Het was daar dat aan de heeren Paul Gadiot en Jos. M. Steeger, bestuurslid van het Comité der Ned. Bedevaart, die beiden op zoo voor treffelijke wijze sedert lange jaren hun veel- eischende taak vervullen, de zilveren medaille wegens groote verdiensten in dienst van het genadeoord werd uitgereikt. Een onderschei ding die slechts aan weinigen wordt verleend en terecht een bekroning is voor het vele door de heeren Gadiot en Steeger, zoo onbaatzuchtig en bescheiden ter eere Gods en Zijnen heilige Moeder gedaan. Nederland telt, voor zoover mij bekend,, Slechts een' drietal dragers van deze zilveren medaille der „Hospitaliers", de hoogste onder scheiding die te Lourdes wordt verleend, de heeren A. Gadiot, Lindner en mej. Tini Sassen. Meerderen w.o. de heeren Dankelman en Jhr. van Nispen tot Sevenaer bezitten de bronzen medaille. Nadat de nieuwe waardigheidsbekleeders op de communiebank hadden plaats genomen, de aanwezigen „hospitaliers" uit verschillende lan den gebeden hadden gestort, werden de me dailles gewijd door den aalmoezenier en met een toespraak aan de heeren overhandigd. Tegelijk met deze medaille aan een blauw wit lint gehecht, die te Lourdes wordt gedra gen, een zilveren legpenning, die ook buiten het genadeoord de herinnering aan Lourdes levendig houdt. Na wijding en overhandiging volgde een al- gemeene accolade. In verband met deze plechtige uitreiking een enkel woord over de „hospitaliers". Zij vormen te Lourdes een keurkorps, waaruit een Raad, onder voorzitterschap van Graaf de Beauchamp, blijvend te Lourdes gevestigd, belast is met de leiding der hospitalen, het handhaven der orde en het toezicht aan de Grot en in de verschil lende heiligdommen. Een eigen vereenigings- lokaal is gelegen naast het consultatiebureau, aan de Esplanade. De geestelijke zorg der zieken is toever trouwd aan da handen van religieusen, orde- zusters van de Gelukzalige Bernadette. De „Hospitalité" vereeniging ten dienste der lijdende menschheld werd in 1886 opgericht. De oorspronkelijke statuten, kort en eenvoudig, zetten doel en organisatie uiteen. Zij zijn thans nog bijna ongewijzigd van kracht. Leden van de aanzienlijkste geslachten in Frankrijk hebben steeds een eer er in ge steld, er deel van uit te maken. De dag van den „Hospitalier" staat geheel in het teeken der naastenliefde. In de piscines, aan de grot, in het hospitaal, bij de H. Sacra mentsprocessie. En indien te Lourdes de organisatie der zie ken op zulk een volmaaktheid mag bogen is dat zeker voor een groot deel toe te schrijven aan dit keurkorps, de edele lijfgarde van O. L. Vrouw van Lourdes. Ingediend is een wetsontwerp tot toepasse- lijkverklaring op Nederlandsch-Indië van het op 31 Mei 1929 te Londen gesloten internatio naal verdrag voor de beveiliging van men- schenlevens op zee. De Memorie van Toelichting zegt o.m. dat, ten aanzien van Suriname en Curacao het overleg tot een ontkennende beantwoording van de gestelde vraag heeft geleid. Met be trekking tot Suriname wordt aanvaarding van het verdrag niet noodig geacht, aangezien de daar thuis behoorende schepen slechts kust vaart onderhouden. Aanvaarding van het verdrag voor Curacao wordt niet raadzaam geacht, wijl voor dit ge bied waar belangrijke atmosferische storin gen alleen voorkomen in de betrekkelijk wei nig bevaren omgeving der Bovenwindsche eilanden de urgentie der door het verdrag voorgeschreven veiligheidsmaatregelen geens zins vaststaat en de materieele en personeele middelen voor de naleving van het verdrag en voor het toezicht daarop niet in toereikende mate aanwezig zijn. J. B. A. KESSELS f Te Culemborg is op 75-jarigen leeftijd over leden de heer J. B. A. Kessels, oud-directeur en commissaris der „Abonné"-sigarenfabrie- ken te Eindhoven. Een hevige doodstrijd. Over het tragische auto-ongeluk, waarvan wij gisteren melding maakten, schrijft men ons nog het volgende: Zoo is met een slag aan het leven van zeven mannen een einde gekomen. De chauffeur Al- bert van de Kort had zijn wagen een vijfper- soons Hupmobile, verhuurd aan de zes anderen, A. Hendriks, Arzbach, Coster, benevens de drie broers A., J. M., en P. A. van Wattingen. Van deze broers, die in de Jan Evertsenstraat woon den, was er een gehuwd. De chauffeur woonde in de Tuinstraat. Hun doodstrijd moet kort, maar hevig zijn geweest. Voor zij recht beseften, wat er ge beurde lag de auto reeds onder water. Toch moet zich daar nog een oogenblik een hevige worsteling hebben afgespeeld. Het bovenkomen van den wagen leverde voor de omstaanders een vreeselijk gezicht op. De voorruit van de auto was ingeslagen en een been van een persoon, die naast den chauf feur zat, stak naar buiten. De beide ruiten aan de linkerzijde waren nog heel. De rechterzijde had een gebroken ruit. De portieren waren nog dicht, de kap was in tact gebleven. In den wagen was slechts een onontwarbaar kluwen te zien van ledematen. Het lichten van den wagen. Het heeft zeer lang geduurd voor men den wagen op het droge had. Daar de kraanwagen te zwak was om de zware auto alleen op te halen, moest de hulp van een schipper worden gerequireerd, die met de lier van zijn schip den wagen van achteren lichtte. Toen zijn de dooden geborgen en voor- loopig in het gemeentelijk ziekenhuis te Pur- merend opgebaard. Tragisch is, dat op den dag af twee jaar ge leden het vijftienjarig zoontje van een der drenkelingen, den heer A. H. eveneens in het Noord-Hollandsch kanaal bij het zwemmen verdronken is. Vervoer der slachtoffers. Het vervoer naar Amsterdam van de lijken der zeven Amsterdammers, slachtoffers van het auto-ongeluk in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus te Purmerend, zal waarschijnlijk Zaterdagmorgen plaats hebben. Deel van den buit gevonden. Met behulp van speurhonden heeft de mare chaussee uit Grave, in samenwerking met de rijkspolitie gespeurd naar de daders van de bru tale nachtelijke inbraak bij den winkelier v. G. in Langenboom. Van de contanten, welke zooals gemeld, uit de brandkast werden gestolen en ruim duizend gulden beloopen, heeft de politie volgens de „Geld." ongeveer twintig gulden teruggevonden in een boschje, hetwelk op twee honderd meter van het winkelpand gelegen is. Dicht in de buurt vond men ook de gestolen effecten terug, waaruit men concludeert, dat de inbrekers genoodzaakt zijn geweest haastig de vlucht te nemen en dit gedeelte van hun buit hebben verloren. Voorts is bij het onderzoek nog gebleken, dat de inbrekers als voorzorgsmaatregel, de slaap kamerdeur van den winkelier hebben afgeslo ten, om op deze wijze rustig de brandkast naar buiten, te kunnen sleepen. De daders zijn nog niet gevonden. Vergadering van Donderdag 3 Augustus. Alleen reeds dé behandeling van de herzie ning der Lager-Onderwijs „tot beperking van uitgaven" heeft schier een heele vergadering in beslag genomen. De heer de Jong bleek het ontwerp eigenlijk alleen te aanvaarden, omdat hij den Minister persoonlijk vertrouwde, want overigens had hij niet veel fiducie in een bezuinigingsont- werp, dat zoo verrassend eenstemmig door de linkerzijde werd aanvaard. Vooral niet, omdat een deel der linkerzijde immers Jarenlang zeer tendentieus op bezuiniging heeft aangedron gen. Bezuinigen met den mond wil iedereen, maar de katholieke afgevaardigde vroeg zich af, welke directe bezuiniging dit wetsontwerp nu wel aan het rijk zou brengen. De heer de Jong vroeg ook een overzicht van de uit gaven voor leermiddelen; de gemeenten kon den dan normen aanleggen voor de uitgaven per leerling voor het openbaar onderwijs en daarmee automatisch op het bijzonder onder wijs bezuinigen. De vervroegde invoering van de vergroote leerlingenschaal op 7 Januari a.s. inpiaats van op 1 Januari 1935 wilde de katholieke afgevaardigde liever niet zien ge schieden alvorens het georganiseerd overleg was gehoord en tevens wenschte hij, dat een tegemoetkomende houding zou worden aan genomen tegenover schoolbesturen, die eigen lijk hun scholen zouden hebben gehad zonder deze noodwet: Ook mr. Slingenberg bleek bezwaar te heb ben tegen lncidenteele wijziging van de leer lingenschaal en vooral te vreezen, dat het bizonder onderwijs op dit punt er beter aan toe zou zijn dan het openbare, een opvatting, welke de heer de Jong door zijn interruptie althans ten deele corrigeerde. Deze vrijz.-dem. spreker heeft van den Minister de toezegging gekregen, dat er zoo noodig soepele toepas sing van art. 56 zou plaats hebben om spoedi ger aan een boventallige leerkracht te komen, terwijl de bewindsman het ook met hem eens was, dat het wel een beetje mal moest heeten wachtgelders van het eene eind van het land naar het andere te verplaatsen. Daarop zal worden gelet en ook de mogelijkheid van ver vroegd pensioen wordt overwogen voor leer krachten boven de zestig jaar. Professor Lohman bleek zeer ingenomen met den Minister, zelfs met diens verloochening van den kanselarijstijl. Dit was nog al opvallend. Niet omdat wij met den hoogleeraar oneens zijn, dat men de ministerieele ironie moet waar- deeren, maar wel omdat de woordvoerder der c. h. fractie in de Tweede Kamer toch wel een tikje gelijk had, toen hij zei, dat de passage over de Grondwet in de M. v. A. aan de Volks vertegenwoordiging wat tè ver ging. Minister Marchant repliceerde met een toe spraak, welke bepaald opwekkend mocht hee ten, wat den vorm aangaat. Raak was zijn ant woord aan den heer Ossendorp, dat er toch wel een beetje rem bij het openbaar onderwijs noo dig was. Men heeft daar altijd de leuze gehul digd„een schoollengte voor" met het gevolg, dat er openbare scholen moesten worden opge heven nog vóór ze betrokken warenDe Minis ter had ook nog kunnen herinneren aan het illustere geval te Maartensdijk, waar de „fascis tische" burgemeester ds. v. d. Voort v. Zijp een openbare school bouwde en,... achteraf zelf Men schrijft ons: Door de welwillende goedheid van den hoogeerw. heer Regent M. W. A. Wijtenburg, mocht door de Graalbeweging dezen zomer weer gebi'uik worden gemaakt van het .Semi narie „Hageveld", voor het geven van een Graalretraite met daaraanvolgend een Graal- cursus. De Graalretraite werd gegeven door Mgr. H. J. N. Taskin en regent Wijtenburg. Er namen 178 leidsters aan deel. Bij het feestelijk ontbijt, waar de beide hoogeerw. heeren aanzaten, werden deze door Graalleiding en Graalleidsters voor hun goede zorgen vriendelijk bedankt en werden hun bloemen aangeboden. De zangkoren uit de verschillende steden zongen enkele mooie liederen en de retraite sloot met een plechtig Lof met Te Deum, het welk gecelebreerd werd door Mgr. Taskin. Nu de retraite afgeloopen was, begon de cursus voor Graalleidsters. Allen, die aan de retraite deelnamen bleven ook op dezen cur sus. Werden de conferenties en meditaties ge houden in de kapel van het Seminarie, de cursus wordt gegeven in de feestelijk versierde aula. Hij gaat over verschillende onderwerpen, maar hoofdzaak is wel een vergelijking te trek ken, over de taak van de vrouw in het apos tolaat vroeger en nu. Veel practisch werk zal er ook gedaan wor den, hierbij mag o.a. genoemd worden, dat 2 Engelsche Graalleidsters aan onze Hollandsche leidsters de Engelsche volksdansen komen lee ren. Hoofdzaak zal wel zijn, evenals bij den vorigen cursus te Hageveld, een werkprogram voor de leidsters op te maken, dat binnen eenige maanden uitgevoerd moet worden. Daar de vorige opzet bijna op alle punten goed geslaagd Is, gelooven en hopen we dat ook deze cursus niet alleen geestelijk maar ook op cultureel-maatschappelljk gebied zijn vruchten zal voortbrengen. HET VERVOER van de ongeluks-auto met de lijken der verdronken visschers er nog in op leerlingen moest uitgaan, terwijl in strijd met de wet het bijzonder onderwijs werd ge saboteerd. Bezuinigingen op de bouwkosten, hetgeen de heer Lohman had gevraagd, achtte de Minister practisch niet meer mogelijk en de door den heer de Jong gevraagde distributie leek Z. Exc. niet zoo makkelijk. Kan deze distributie van schoolruimten echter niet anders worden opge vat dan op de eenigszins caricaturale wijze, welke de Minister ervan gaf De bewindsman verzekerde den heer Ossendorp, dat deze heusch niet bang behoefde te zijn voor het openbaar onderwijs. Toch vraagt men zich af of het be zwaar van dezen laatste dat n.l. kinderen van katholieke rijksambtenaren, die in 't Noor den geplaatst zijn, dikwijls niet gemakkelijk katholiek onderwijs kunnen ontvangen, terwijl in 't katholieke Zuiden geplaatste niet-katho- lieke ambtenaren weer veelal alleen katholieke scholen zullen hebben niet ondervangen kan worden. Waarom moet men, zooals wij toevallig hoorden, een katholieken stationschef plaatsen in Nieuweschans, die kerkelijk onder Delfzijl ressorteert en een braven gereformeerden of hervormden man in het hartje van Limburg of Brabant? Men zou zeggen, dat bijna alles er voor pleitte, dat men ook bij deze plaatsingen redelijk te werk ging. Nu kan zich het gekke geval voordoen, dat een gemeente in 't Zuiden een openbare school moet stichten of instand houden voor eenige rijksambtenaren en het omgekeerde komt misschien ook wel voor in 't Noorden des lands. Van vaste normen in art. 101 bleek de Minis ter niets te willen weten. Hebben wij Z. Exc. goed verstaan, dan vond hij het wel goed, dat de besturen der bijzondere scholen in zalige onwetendheid verkeerden over het hun toeko mende. Dat leerde zuinigheid. Op zijn nadere vraag over de toepassing van art. 8 heeft de heer de Jong geen antwoord gekregen, maar wij gelooven, dat de Minister hier de billijkheid wel betrachten wil. Z. Exc. zei nog, dat de gemiddelde kosten per leerling van het open baar en bijzonder onderwijs elkaar begonnen te naderen. Intusschen leert de statistiek, dat het verschil over 1929 nog 29 gulden per kind was, n.l. 129 voor leerlingen der openbare en 100 voor leerlingen van bijzondere scholen. Dat is toch nog een zeer aanmerkelijk onderscheid. De wet is intusschen zonder stemming aan genomen en hetzelfde zal wel het geval worden met het voorstel tot verhooging van de kosten voor het hooger onderwijs, waarover de heer Ossendorp nog wat pruttelde. Deze moet echter den oorsprong van art. 101 der H. O.-wet beslist eens nakijken, want zoo eenvoudig als hij dit artikel interpreteert, gaat het werkelijk niet. Totaal onbegrijpelijk was ons zijn wensch om de studenten, die minder lang moeten studeeren ook minder te laten betalen, nu degenen, die de vier jaar moeten overschrijden, telkens weer collegegeld moeten storten. Behalve dat zoo'n oplossing de heele bezuiniging of inkomstenver meerdering te niet zou doen, lijkt zij ons ook verre van billijk. Deze ook onzerzijds bij herhaling gestelde vraag is ook nu niet beantwoord door den Minister, maar om een inzicht te krijgen heeft Z. Exc. nu aan de gemeentebesturen de daarvoor noodige inlichtingen gevraagd. Het is eenigszins wonderlijk, dat dit geschiedt, nu de wet op het punt staat een plaats te krijgen in het Staats blad. Men blijkt bij de voorbereiding dus op veronderstellingen, niet op gegevens te hebben gebouwd. Maar de Minister zei vanmiddag royaal, dat hij zich bij den aanvang de zaak eenvoudiger had voorgesteld dan zij in werke lijkheid bleek te zijn. Dat geeft den burger moed De verre-schrijfmachine De techniek schrijdt voort. Er is geen bedrijf dat tegenwoordig niet zijn specifiek technische zijde bezit, voorzien van de nieuwste inventieve scheppingen. Geen mijn- of scheepsbedrijf, geen fabriek of kantoor, geen constructiewerkplaats, geen drukkerij, geen magazijn ontkwam aan de zich overal indrin gende poliep-arm der victorieus uitgroeiende techniek. Wij moeten aan dit alles denken als wij de nieuwe verre-schrijf toestellen zien, die hun intrede hebben gedaan in onze kantoren. Doel, werking en voordeelen. Voor hen, die iets meer omtrent deze inge nieuze toestellen willen weten, laten wij hier onder een korte beschrijving volgen, waarvan de bedoeling is zoo populair mogelijk, doel, werking en voordeelen uiteen te zetten. Wij ontleenden de technische gegevens aan het „P.T.T.-nieuws" en aan een persoonlijk on derhoud met den heer T. Perry, adj. referen daris der P.T.T., die ons welwillend nadere bij zonderheden uitlegde. Geen mensch ter wereld of hij kent de ge wone kantoor-schrijfmachines, bediénd door typist of typiste. Het kloeke zwarte toestel met zijn toetsen bord, dat iemand in staat stelt zonder pen of potlood, door middel van slechts lichte vinger bewegingen zijn gedachten in leesbaren vorm op papier te zetten. Wat zou het niet veel makkelijker zijn, dach ten de ingenieurs, wanneer ik hier thuis een brief tik, dat deze ook op hetzelfde moment in de huiskamer van mijn vriend of op het kan toor van mijn klant of correspondent ver schijnt. Heel de rompslomp van couverts, post zegels verzending, bestelling zou vervallen. (Een rompslomp die tusschen haakjes niet ge ring moet worden geschat. Een onzer groote industrieën berekende dat iedere brief voor hij bij haar de deur uit was ongeveer 70 ets. kostte). De geadresseerde zou zonder tijdver lies mijn missive ontvangen, op hetzelfde mo ment dat ik hem schreef en zij vonden de tele-types, die verreschrijfmachines uit. Het laatste snufje. Nieuwe vindingen vereenvoudigden de ma chines, de exploitatie-kosten werden gedrukt, de bruikbaarheid werd grooter, de algemeene bekendheid nam toe. De laatste verbetering was het scheppen der mogelijkheid de toestellen aansluitbaar te ma ken op de gewone telefoonleidingen. Aldus werd de. laatste schrede naar de algemeene pu blieke bruikbaarheid gezet. Sinds eenige maanden heeft het Staatsbedrijf der P. T. T. verreschrijftoestellen aangeschaft, die bij ieder particulier naast het telefoontoe stel op 't telefoonnet parallelgeschakeld kunnen worden waarmede abonnés onderling telegram men en brieven kunnen wisselen. In de aansluitingsmogelijkheid op het tele foonnet ligt feitelijk de nieuwe vervolmaking der laatste verreschrijftoestellen, en het zijn der laatste verreschrijftoestellen. De „oude" toestellen nl. maakten een aparte telegraaf-lijn naar de woning van den toestel huurder noodzakelijk. De toestellen, die op ge lijkstroom zijn aangewezen, eischten een z.g. „metallieke" verbinding van toestel tot toestel. Een draadverbinding welke niet door trans formatoren, condensatoren, relais e.d. wordt on derbroken, zooals dit bij telefoon-verbindingen het geval is. Thans heeft men echter een nevenapparaatje geconstrueerd een z.g. toonfrequentie-apparaat dat de bezwaren van de inductieve telefoon leidingen opheft. De gelijkstroom, die voor de werking der verreschrijfmachines noodzake lijk is, wordt bij het verlaten van het toestel omgezet in telefonie-wisselstroom, blijft als zoodanig den afstand tusschen seintoestel en ontvangtoestel doorloopen om bij den ontvan ger door een dergelijk neventoestelltje weer in gelijkstroom te worden omgezet, die dan het ontvangtoestel doet aanloopen. De bediening. De bediening van deze apparaten is zoo een voudig als het gebruik van een gewone huis, tuin of keukenschrijfmachine. Technische ken nis kan voor de bediening geheel worden ont beerd. Op de teletypes staan alleen enkele toetsen meer o.a. voor „nieuwe regel", en terugloop wagen". Wanneer mijnheer A te Amsterdam een brief of telegram aan zijn collega M. te Maas tricht wil seinen, begint hij, evenals bij een interlocaal telefoongesprek, zijn nummer aan te vragen en als de verbinding tot stand is ge komen, zegt hij aan M dat hij hem een brief heeft door te geven. M schakelt dan het scha kelaartje S (zie teekening) op de teletype over en A kan beginnen te tikken. Tegelijk dat A zijn brief typt, verschijnt de tekst op het .toe stel van M. Het toestel van A werkt echter tevens als een gewone schrijfmachine, zoodat ook A een copy krijgt van wat hij aan M seint, en dat hij in zijn archief als zoodanig kan op bergen. M kan hem onmiddellijk antwoorden en heeft niets anders te doen dan te wachten dat A zijn sluitingsteeken heeft geseind. M kan dus, terwijl het bericht geseind wordt gelijktijdig zich met andere dingen occupeeren b.v. een loket bedienen. Veronderstel dat A eenzelfde bericht naar zes verschillende aangeslotenen heeft te zen den, dan kan hij het zich, dank zij een andere geniale vinding, erg gemakkelijk maken. De P. T. T. verschaft hem een z.g. pons-doos. Dit toestel, dat eveneens als een schrijfmachine is gebouwd, ponst in een strook papier den Schema van een telexaansluiting. tekst, dien A tikt. Is hij hiermede klaar dan zet hij deze papierstrook in een zendtoestel letje, na zijn correspondent te hebben aange vraagd. Het toestel trekt de strook met het geponste bericht automatisch door en verricht nu dezelfde functie als typiste. M te Maastricht vangt het telegram of den brief op, alsof A te Amsterdam gewoon zat te tikken. Is A. met M. klaar dan vraagt hij G. te Gro ningen aan zet de strook opnieuw in en laat de zaak afdraaien. Dan komt U te Utrecht, H. te Den Haag enz. die allen hetzelfde bericht op hun schrijfmachines zullen ontvangen. Het voordeel dezer methode is dat A het be richt slechts eenmaal behoeft te tikken en dat het verzenden veel vlugger kan geschieden. Het seintoestel n.l. kan ingesteld worden op een seinsnelheid van 390 letters of ongeveer 66 woorden per minuut. Gevolg dus besparing der 3-minuten kosten (Het gewone telefoontarief is verschuldigd). Eenzelfde bericht voor ver schillende adressen, hoeft zooals gezegd slechts eenmaal getikt te worden. Gevolg: besparing van tijd. Naar wij vernamen bestaat zelfs de mogelijkheid om evenals bij telefonisch ver gaderen, de zes verbindingen tegelijk te doen plaats vinden. De voordeelen. Wanneer we een en ander eens met telefonie vergelijken, blijkt dat deze snel-briefwisseling in vele gevallen een telefoongesprek geheel kan vervangen en daarnaast nog andere voordeelen kan bieden. Hier wordt gelegenheid tot tijds en personeelsbesparing geboden, terwijl mis vattingen, welke anders door slechte verstaan baarheid of verkeerde notitie zouden kunnen ontstaan, uitgesloten worden Voorts is directe geld-besparing mogelijk, doordat telegramkosten en bevestiging van te lefoonkosten (brieven) kunnen worden verme den. Het schriftelijk karakter heeft voor namelijk dit voor, dat aanteekeningen overbo dig worden en dat, mocht er ondanks het controleschrift aan de zendzijde, al eens een misvatting insluipen, steeds kan worden uit gemaakt aan welke zijde der verbinding de fout werd begaan. Hier blijkt bijvoorbeeld het belang van den verreschrijfdienst voor bankiers en voor den geldhandel in het algemeen. Vooral ook hier zal profijt kunnen worden getrokken van de mo gelijkheid, om gelijktijdig vier doorslagen te ontvangen, waardoor koersen e.d. meteen naar vijf verschillende af deelingen kunnen worden gedistribueerd. Voor de pers zal de verreschrijver eveneens van groote beteekenis zijn, aangezien de bin nenkomende berichten, dadelijk naar den zetter kunnen worden doorgegeven. Ook handelslichamen zullen vaak de voor deelen van den verreschrijver weten te waar- deeren, zoowel in onderling verkeer als in dat met eigen afdeelingen en filialen. Het zou te ver voeren om de werking van het apparaat uit te leggen. Wij zouden trouwens te zeer in technische details moeten vervallen. Genoeg wanneer wij vermelden dat het principe berust op een combinatie van vijf verschillende stroomstooten die in de telefoonleiding kunnen worden gehoord als verschillende toonreeksen. Iedere letter wordt dus gekarakteriseerd door de samenstelling van toetergeluidjes, die aan de ontvangzijde, de correspondeerende letter weer reproduceert. Aan de uniformiseering der toestellen voor Europa wordt hard gewerkt. De P.T.T. corres pondeerde door middel dezer toestellen reeds prachtig met Berlijn, Oslo, Kopenhagen en Brussel. Tén sloRê iio'^ de'o^m'êhkth'g1 dat aan de-duet*, nemers zal worden toegestaan den verreschrijf ver te gebruiken voor de aanbieding van "tele grammen terwijl de voor hen bestemde tele grammen eveneens per verreschrijver kunnen worden afgeleverd. Dit brengt tijdbesparing en een nauwkeurige overbrenging met zich en kan als een belangrijk voordeel voor de deel nemers worden aangemerkt. De vele voordeelen van den nieuwen ver- keersvorm in aanmerking genomen, mag de ontwikkeling hiervan met vertrouwen worden tegemoèt gezien. Kleeren van werkwillige weggenomen. Voor de Haarlemsche rechtbank stond Don derdag terecht een drietal jonge zeelieden uit IJmuiden, die daar tijdens de staking zeer terroriseerend waren opgetreden. Toen zij hoorden, dat een kennis van hen zee wou kiezen, haalden zij zijn kleeren weg, waar door de man gedwongen was thuis te blijven. De kleeren waren nooit terecht gekomen en er was ook geen schadevergoeding gegeven. Terzake van diefstal in vereeniging stonden zij nu terecht en tegen ieder van hen werd zes maanden gevangenisstraf geëischt. De verdediger pleitte vrijspraak. Uitspraak 17 Augustus a.s. Doodelijk ongeluk in de sluis te IJmuiden. Gisterenavond had de ongehuwde 25-jarige arbeider H. O. woonachtig te Velsen, terwijl hij in een der deurkassen van de Noordersluis te IJmuiden werkzaam was, het ongeluk door een vallend stuk ijzer te worden getroffen. Zeer ernstig gewond aan het hoofd werd hij in zorgwekkenden toestand naar het R. K. zie kenhuis te Beverwijk overgebracht. Daar is hij kort na zijn aankomst overleden. Door de politie te Tilburg werd zekere A. M., een zwervend matroos, aangehouden, die zich verdacht ophield bij de kantoorgebouwen der firma Schraven-IJsbout aan de Piushaven aldaar. Op hem werden een aantal inbrekers werktuigen gevonden en verschillende voor werpen van diefstal afkomstig. Bij onderzoek bleek, dat hij in het restau ratiehuisje van het voetbalveld Longa een inbraak had gepleegd, verder enkele dagen te voren een fiets had gestolen te 's Hertogen bosch en zich aan meerdere diefstallen had schuldig gemaakt in Dordrecht. M. is op trans port gesteld naar Dordrecht, ter beschikking van den Commissaris van politie aldaar. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. In het Soester Natuurbad is de ambtenaar bij de electrische centrale te- Rotterdam E., die in pension te Bilthoven vertoefde, bij het baden verdronken, waarschijnlijk tengevolge van hartverlamming. MET DEN MOTOR GESLIPT Gisterenmiddag heeft op den spoorwegover gang in den rijksweg Deventer-Almelo nabij Bathmen een ernstig ongeval plaats gehad. Mej. Bokdam uit Hengelo (O.) slipte door de te groote snelheid, waarmede gereden werd, met haar motor, waardoor zij ernstig gewond bleef liggen. Zij moest naar het gemeentezie kenhuis te Deventer worden overgebracht, waar zij ter verpleging is opgenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4