A. Hoogendijk inv.denni t „mariken VAN NIEUMEGHEN" als OPENLUCHTSPEL. laiigeven van iiieuweleerlingen f DE TWEHTSCHE BANKNV BESEFT DE BETEEKENISI! „DE ZONDAGSCOURANT" DE HELPENDE HAND BETREKKING MODEVAKSCHOOL ROTTERDAM w EEN ADVERTENTIE DOET GEDENKEN MAANDAG 7 AUGUSTUS 1933 S MIDDELEEUWSCH NIJMEGEN HERLEEFD. EEN SUCCES VOOR ALBERT VAN DALSUM. ROTTERDAM ROTTERDAMSCHE REDDINGS BRIGADE. MAASSLUIS DOELMATIGE ADVERTENTIËN VLAARDINGEN MARIA ANNA CATHARINA BAAIJENS Joannes Hubertus Alexander van Dijl JOSEPH MARIA HERMANUS SP00RMAN PRAKTIJK HERVAT GEMEENTE SCHIEDAM. ELECTRO-MOTOREN H. H. WINKELIERS MARIA ANNA CATHARINA BAAIJENS Joannes Hubertus Alexander van Dijl NA ADVERTEEREN KOMT ZONNESCHIJN Rotterdamschedijk 243 Maandag 4 Sept. Morgen-, Middag- en Avondlessen. Donderdag 10 en Maandag 14 Augustus Leerares 12737S 28 H. v. ALPHEN. DEPOSITO-RENTE EFFESTEK GROOTE MARKT 30 ROTTERDAM GENEESMIDDELEN en GENEESWIJZEN ^Mariken van Nieumeghen", Mira kelspel van Zonde en Bevrijding. Openlucht-uitvoering onder regie van Albert van Dalsum op de Cr. Markt te Nijmegen. In de rosse schemering begint een carillon te spelen, een rij van koorknapen zingt een teere Gregoriaansche voois. Marieken neemt afscheid van haar oom, den dorpsgeestelijke, en grillige duiveltjes wijzen haar zwijgend den weg naar Nimweghen, waar zij op de markt mkoopen zal gaan doen. Er is in het groeiende donker gerij van ra deren op de steenen en daar valt plotseling een kleurige en fleurige illusie van druk mid- deleeuwsch leven de markt zelf voor ons open, met haar marskramers en snuisterijen kramen, met haar kwakzalvers en kiezentrek kers, met spelende kinderen en flaneerende poorters en poorteressen, een tafereel van on- gemeene levendigheid, een schilderij van den boertigen Breughel, tot werkelijkheid gewor den onder het gele, gloedvolle licht der schijn werpers tegen den suggestieven achtergrond van het rijke, monumentale Waaggebouw. Zoo is de inzet van het „Mirakelspel van zonde en bevrijding", dat Albert van Dalsum tusschen Waag en St. Stevenspoort op de Nij- meegsche markt heeft opgevoerd, en dat ons voor het eerst de waarde en den eigenaar van het openluchtspel, zooals het zijn kan. heeft leeren kennen. Met uitzondering van eenige lustrumspelen der Studentencorpora, die om hun kostbaren, financieelen opzet niet als nor maal tooneel gebeuren kunnen worden aange merkt, is al wat wij tot nog toe in Nederland aan openluchtuitvoeringen hebben gezien, een anarchronisme in de ruimte geweest: décors. hetzij tusschen de bosschen, hetzij op een stads plein opgeslagen, zonder eenige innerlijke noodzaak, zonder eenige verbondenheid met de omgeving, meestal alleen maar vanwege de frisschigheid. Hier echter vond het archaïeke stadsbeeld niet alleen in het spel zijn natuurlijke functie, het maakte er zelfs een der hoofdbestanddeelen van uit: de Waag, de St. Stevenspoort en de oud-Hollandsche gevelhuisjes vormden een zoo stijlvol en monumentaal décor, dat niet het minst daaraan het succes van het spel te dan ken is. Want tot een succes is dit openluchtspel, dat een stoute greep naar nieuwe mogelijkheden was, ongetwijfeld geworden. Het zou dwaasheid zijn zich zelf wijs te maken, dat alles in deze opvoering volmaakt bleek, iets waartoe men uit geestdrift voor het bereikte, onwillekeurig eenige neiging heeft. Al te vele moeilijkheden waren daartoe te overwinnen, al te vele problemen op te lossen op een terrein, waar nog vrijwel geen onder vinding den weg wees. Maar het geheel is een opvoering geworden, die bij eenige stijgingen en zinkingen momenten van groote schoonheid bood en die vooral van af de breed-opgezette drinkscène in „Den Gulden Boom" te Antwerpen een voortdurenden opgang onderging om in het wagenspel „van Masscheroene", de bekee ring van Marieken en de bezwering van den duivel te culmineeren tot een spel van sublieme ontroeringen. Het spel van „Mariken van Nieumeghen" be hoort tot de zuiverste en gaafste brokken on zer middeleeuwsche litteratuur. Anders dan in den Esmoreit of den Lanseloet, waarin motieven uit vreemde ridderromans tot uiting komen en waarin wij een zwakken glimp vinden van een Fransch-adellijke hoofschheid. die in onze streken zeldzaam was, is hier het volle Nederlandsche leven van dien tijd met een forsch en plastisch realisme gevangen. De simpele pastoorshuishouding, het type der booze moei, in de felle, politieke partijschappen dier dagen verstrikt, bovenal die knappe en vaar dige schildering van het leven der „quistgoey- kens" en „putyeren", der „borghers ende gil den" in het rijke Antwerpen dier dagen, de Nijmeegsche jaarlijksche ommegang met zijn wagenspel, het is alles de eeuw van het ont staan in aanmerking genomen met een on gewone levendigheid en geserreerdheid ge schetst. En toch, hoe mooi op zich zelf ook, is dit niet meer dan het raam, waarin Marieken s tragedie zich afspeelt, een diepe en waarachtig- menschelijke tragedie, een uitbeelding van het levensprobleem, zooals de Middeleeuwer het zag en zooals het voor alle geslachten gelden zal. „Mariken van Nieumeghen" is in den grond een mysteriespel. Het heeft dezelfde diepe kerngedachte: dezelfde tragische strijd om de menschelijke ziel tusschen de machten van licht en duisternis ligt eraan ten grondslag. Onder die woelige schildering van het bonte uiterlijke stadsleven der late Middeleeuwen wordt en dat is het diep-mooie van dit spel het groote wereldmotief van den kamp tusschen den duivel en God om den inzet der menschelijke ziel in een simpele, maar diepe allegorie verbeeld. Marieken, door haar geestelijke oom, wiens huishouden zij leidt, uitgestuurd om op de Nij meegsche markt inkoopen te gaan doen, wordt door het late uur genoodzaakt in Nijmegen over te blijven en klopt bij haar moei aan om nachtverblijf. De moei, een venijnig, oud wijf, stuurt echter het kind de straat op en overlaadt haar met schimpen. In haar angst en wanhoop roept Marieken een hoogere macht aan, God of de duivel, het is haar eenerlei. En plots staat Moenen-met-het-ééne oog voor haar, de verleider, die haar bescher ming belooft, veel kennis en veel rijkdom, genot en de reis naar vreemde steden. Aan hem geeft zij zich in haar vertwijfe ling over, ofschoon zij vermoedt, dat hij „die viant van der hellen" is. Eén verzoek slechts weigert zij hem: den naam „Marieken den edelsten ende den soetsten name" wil zij niet afleggen, hoogstens mag hij haar bij de eerste letter „Emmeken" noemen. En zoo gaat zij dan met Moenen mee, zoo zwerven zij over 's-Hertogenbosch naar het losbandige Antwer pen, waar zij hun intrek nemen in den be- ruchten „Gulden Boom" en waar door Moe- nen's toedoen om wille van het verleidelijke Marieken moord na moord gebeurt. De psychologie van Marieken's val wordt niet diep uitgesponnen. Anders dan in de Faust-tragedie, waar de rustelooze geestes- zwerver Faust reeds door zijn psyche is voor bestemd tot den ondergang, is Marieken een simpel, onschuldig meisje, dat door een plot selinge en voor ons psychologisch niet geheel gemotiveerde levenswending in de macht van den duivel geraakt. Maar het middeleeuwsche drama was niet psychologisch: niet de langzame degradatie van een karakter aan te toonen is hier doel, maar de wijze, waarop twee gestelde wereld machten om een ziel vechten. Bekoring, ver leiding, overgave worden daarom in één scène gecondenseerd. Zeven jaren leeft Marieken met den duivel, dan ontwaakt stilaan in haar het berouw, eerst nog met voorbijgaande vlagen, tenslotte onweerstaanbaar aangroeiend zij wil terug naar Nijmegen, naar haar magen en vrinden. Moenen en Marieken komen te Nijmegen op den dag van den jaarlijkschen Ommegang: op de bonte kermis wordt het wagenspel „van Masscheroen" gespeeld: een pleidooi van den duivel en Maria bij God om de zielen der menschen. Als Marieken, die nu geheel onder den in druk van haar zondig leven komt, God hoort zeggen, dat: al hadde een mensche alle die sonden gedaen, dienen soude connen gronden, Kent hi mi met berou, hi sal vercoren sijn". weigert zij Moenen langer te volgen. Woe dend, dat deze ziel hem tenslotte toch nog dreigt te ontglippen, voert de duivel haar mee in de lucht en smakt haar tusschen de menigte op de steenen neer in de hoop haar te verpletteren. Maria behoudt haar. Zij on derneemt met haar oom Ghijsbrecht een boete, reis naar. Rome om te biechten bij den Paus. De Paus durft hare zonden niet zonder meer te vergeven drie ijzeren ringen moet zij om hals en armen dragen, eerst als deze vanzelf afvallen, zal zij hare schuld geboet hebben. Na een langdurig leven van penitentie, beleeft zij dit wonder in het klooster der Bekeerde Zondaressen te Maastricht. Van dit spel hebben van Dalsum en zijn gezelschap met behulp van eenige honderden Nijmeegsche figuranten, een vertolking ge geven, die den geest van het stuk over 't algemeen uitstekend trof: realistisch in de uitbeelding van het alledaagsche leven dier eeuwen, allegorisch in de voorstelling van den strijd om de menschenzielen, die steeds op sug gestieve wijze door een aantal groteske, zwarte duiveltjes onder aanvoering van Moenen be laagd werden. In het begin leek het, of de enkelvoudige scènes, waarbij slechts een paar figuren be trokken waren, te ijl zouden blijven en de groote ruimte van het Marktplein: de oplos sing, dat deze scènes in den lichtkrans van een schijnwerper gespeeld werden, terwijl de rest donker bleef, vermocht deze ijlheid niet ge heel te maskeeren. Daardoor kwam er ook een te sterke tegen stelling tusschen deze kleine scènes en de groote massa-tooneelen, die naar middeleeuwsche op vatting als kijkspelen in het stuk waren inge last en die op zich zelf tegen het fraaie Waag gebouw ten zeerste voldeden, maar door den plotselingen overgang wel iets van het verband braken. Van af de Antwerpsche drinkscène in „Den Gulden Boom" waar Moenen Emmeken in het gistende Antwerpsche leven binnen leidt, werd dit veel beter. De ruimte was toen beter gevuld en ook, daar de figuratie verdween, bleven de tooneelen organisch verbonden en gingen op harmonische wijze in elkaar over. Het opkomend berouw van Emmeken bij het prachtige Mariabeeld, de monoloog van Moenen bij het fakkellicht der kleine duivels, Moenen's toegeven aan Emme ken, dat zij naar Nijmegen zullen gaan, al deze afzonderlijke scènes leidden zoo in een na tuurlijken climax tot het hoogtepunt van het spel: de aankomst van Moenen en Emmeken op de Nijmeegsche kermis met den ontróeren den Ommegang en de vertooning van het wagenspel een zeer mooie vondst, dit drie- raam op den door twee paarden getrokken wagen! waardoor Emmeken bekeert. Ook het° verdere deel van het spel bleef op de zelfde hoogte, steeg zelfs hier en daar nog, zooals in de meesterlijk-gespeelde scène der bezwering van Moenen door Marieken's oom. Alles te zamen genomen heeft van Dalsum de mogelijkheid en het bestaansrecht van een openlucht uitvoering binnen dit prachtige brok oud-Hollandsche architectuur glansvol aange toond: het Nederlandsche publiek waardeere dit en scheppe door zijn belangstelling bij de volgende opvoeringen gelegenheid hier in de toekomst den grondslag voor een Nederlandsch Salzburg te leggen. Het is bijna niet doenlijk afzonderlijk de vele namen te noemen, van hen, die voor het welslagen van dezen ope ningsavond verdienste hadden. Van Dalsum zelf speelde den duivel naar mijne opvatting iets te cerebraal, naar den trotsch-opstandigen kant, waardoor de sluw- slaafsche verleidelijkheid der Moenen-figuur soms wat te weinig uitkwam, bereikte echter grootsche momenten in sommige monologen en vooral in de duivelsbezwering. Willy Haak gaf van Marieken een gave en zeer fijne creatie onschuldig in den aanvang, van een gevaar lijke en schaamtelooze bekoring te Antwerpen, van een stillen inkeer, een diep en natuurlijk berouw, een sterk bewogen, maar ingehouden gevoelsleven na haar terugkeer te Nijmegen. Naast deze twee op zijn allerminst, misschien zelfs op de allereerste plaats, dient Jo Stem- heim genoemd die als Masscheroen in het Wagenspel een felheid en bewogenheid van toon en gebaar bereikte, een suggestiviteit van slaafsche brutaliteit en brutale slaafschheid, dat zijn aanklacht bij God tegen het mensch- dom tot een der schoonste momenten van den avond werd. Mevr. Mien Erfman-Sasbach als de Moei Jules Verstraete als Oom Ghijsbrecht, Carpentier-Alting als de Paus, Coen Hissink en Folkert Kramer als de drinkgezellen, gaven stuk voor stuk goede en aannemelijke rollen, wat vooral van mevr. Erfman-Sasbach in de zelfmoordscène der Moei een niet geringe verdienste was. Henk Kramer, die de figuratie der Nijmeeg sche executanten instudeerde en Pater A. Meyer O. P. die de leiding had van het Grego riaansche knapenkoor, dat door zijn Gregori aansche liederen zulke mooie effecten bereikte, verdienen ook niet-geringen lof. Het Carillon der St. Stephanuskerk werd goed bespeeld door Jean Dikschei. v. D. GOUDSCHE WIELERBAAN Spannende races van vier steden Zaterdagmiddag had op de Goudsche wieler baan een omnium course plaats tusschen Rotter dam, Den Haag, Utrecht en Gouda. Het pro gramma ving aan met een sprintwedstrijd over 4 ronden, waaraan deelnamen Veldheuer, Gillet (Rotterdam); Pootjes, Verheijen, (Den Haag); Veger. Vreser (Utrecht); Riethoven, en Th. Peek (Gouda). De races waren geweldig spannend. De ren ners gaven zich geheel. Riethoven wist op schitterende wijze zijn tegenstanders te klop pen. Ook Pootjes en Veger leverden een fraaien strijd. De eerste race won Veger, in de tweede sprint nam Pootjes revanche, zoo dat deze renners nogmaals moesten starten, waarbij Veger tenslotte overwinnaar bieef. Ook Verheijen onderscheidde zich door Vreser en Gillet te kloppen. Hij moest tenslotte m Riethoven zijn meerdere erkennen. De uitslag luidde: 1 Riethoven 10 p., 2 Verheijen 8 p., 3 Veger 6 p., 4 Gillet 4 p. Kortste tijd over 1 ronde (166 M.) J. Riethoven 11,1 sec. Voor een koppelachtervolging over 10 ron den startten de koppels: v. TilburgKlip, (Rotterdam); Bronger—Beukers (Den Haag), Verhoefv. Thiel (Utrecht en Verschoor— Cattel (Gouda). Ook in dit nummer werd fel gestreden. VerschoorCattel klopten v. Til burg—Klip na 2 min. 14.8 sec. op 20 meter. Verhoef—v. Thiel wonnen 15 meter op Bronger —Beukers na 2 min. 13,8 sec. In de verliezers ronde plaatste het Haagsche koppel zich num mer één. Herwijl Verhoefv. Thiel in de fi nale VerschoorCattel na 2 min. 14.8 sec. op 40 meter klopten. Uitslag: 1 Verhoef—v. Thiel 10 p., 2 Ver schoor—Cattel 8 p., 3 Bronger—Beukers 6 p. Voor de 50 K.M. koppelwewdstrijd verschenen aan den start de koppels: J. RiethovenTh. Peek, J. VerschoorA. Cattel (Gouda), J. v. Tilburg—Gillet, Klip—Veldheuer (Rotterdam), J. Pootjes—J. Beukers, Bronger—M. Verheijen (Den Haag), Veger—Verhoef en Vreser—v. Thiel (Utrecht). De strijd was uiterst fel en spannend. Voortdurend werd in een moordend tempo gereden. De race leek een onafgebro ken sprint. De koppels KlipVeldheuer en Vreser—v. Thiel konden blijkbaar het tempo niet volhouden. Zij verlieten de baan. Het kop pel VegerVerhoef onderscheidde zich. Voor al Veger toonde een enorme snelheid te kun nen ontwikkelen en volhouden. Zij wisten 2 ronden voor te komen. PootjesBeukers na men een ronde. In het vuur van den strijd bleeff het niet bij rennen alleen, vaak had de race iets van een worstel- en bokspartij op de fiets. Vooral Pootjes bezondigde zich hier aan. Ook de andere Hagenaars en v. Tilburg— Gillet lieten zich niet geheel onbetuigd. Het was speciaal Riethoven, waarop men het voor zien scheen te hebben. Tijdens de sprint voor het laatste klassement was de jury genood zaakt de course te onderbreken. Na de renners een reprimade te hebben toegediend liet de jury opnieuw starten. In deze laatste vijf ron den werd nog een geweldige strijd geleverd. Vanuit de achterste positie werkte Riethoven zich aan de kop. In de laatste bocht vóór de finish ging hij echter wat te hoog, waardoor Verheijen kans zag onderlangs te klippen en Riethoven bij den eindstreep op banddikte te verslaan. De uitslagen luidden: le klassement: 1 RiethovenPeek 5 p.; 2 BrongerVerheijen 3 p.; 3 VerschoorCattel 2 p.; 4 v. TilburgGillet 1 p. 2e klassement: 1 PootjesBeukers 5 p.; 2 v. Tilburg—Gillet 3 p.; 3 Riethoven—Peek 2 p.; 4 VerschoorCattel 1 p. 3e klassement: 1 Veger—Verhoef 5 p.; 2 Riet hoven—Peek 3 p.; 3 Bronger—Verheijen 2 p.; 4 PootjesBeukers 1 p. 4e klassement: 1 v. TilburgGillet 5 p.; 2 RiethovenPeek 3 p.; 3 BrongerVerheijén 2 p.; 4 PootjesBeukers 1 p. 5e klassement: 1 BrongerVerheijen 10 p.; 2 RiethovenPeek 6 p.; 3 PootjesBeukers 4 p.; 4 v. TilburgGillet 2 p. Totaal-uitslag: 1 VegerVerhoef 5 p.; op 1 ronde 2 PootjesBeukers 11 p.; op 2 ronden 3 Riethoven—Peek 19 p.; 4 Bronger—Verheijen 17 p.; 5 v. TilburgGillet 11 p. Punten per groep: Utrecht 10 p.; Den Haag 12 p.; Gouda 6 p.; Rotterdam 0 p. Totaal uitslag per groep: 1 Utrecht 26 p.; 2 Den Haag 26 p.; 3 Gouda 24 p.; 4 Rotterdam 4 punten. Tusschen deze wedstrijden werd nog een Nationale wedstrijd in gekleed zwemmen. Zooals men zich wellicht zal herinneren, or ganiseert de Rotterdamsche Reddingsbrigade jaarlijks een groote demonstratie in de Rotter damsche binnenwateren. Enkele jaren achtereen heeft deze in het midden van den zomer in de Coolhaven plaats gehad, maar nu zulks in ver band met de scheepvaart niet meer moge lijk is, hebben er plannen bestaan de demon stratie in de Rotterdamsche Schie nabij het St. Franciscus gasthuis te geven. Te elfder ure moest ook deze demonstratie worden afgelast uit hoofde van de scheepvaart, doch het bestuur van de Brigade heeft toen een beroep gedaan op de gastvrijheid van den heer Poot, waar door men in den Wilgenpias zou kunnen demon- streeren. Bij nader overleg heeft men den mid dag een geheel ander karakter gegeven dan oorspronkelijk in de bedoeling had gelegen en de Rotterdamsche Reddingsbrigade heeft toen een national en wedstrijd in gekleed zwemmen georganiseerd, die Zaterdagmiddag in het groote bassin van den Wilgenpias is gehouden. Aan de, zuidzijde daarvan, waar men anders slechts enkele geoefende zwemmers aantreft, was er vlak langs het plankier een baan van 200 M. uitgelegd, die drie keer moest worden afgelegd zoodat de totaal afstand 600 M. bedroeg. Om streeks vier uur verzamelden zich 31 dames en heeren, uit alle deelen van ons land herwaarts gekomen, achter den startbalk, gereed om de zware taak van 600 M. gekleed zwemmen te gaan volbrengen. Al spoedig was er een uit valler te noteeren, die zich in het begeleidend roeibootje in veiligheid bracht. De overige da mes en heeren toonden wel een opvallend groot verschil in snelheid en het gekleed zwemmen viel enkelen hunner niet gemakkelijk. Toch legden zij allen twee bannen af en eerst op de derde 200 M. moest een tweede heer uitvallen wegens kramp in een zijner beenen. Intusschen waren de eersten reeds aan de finisch aange komen, waarbij het opmerkelijk, was, dat mej. N. de Vries uit Amsterdam allen heeren de baas was gebleven met een tijd van 12 min. 8,5 sec Dit is een schitterende prestatie geweest al moeten wij er direct bijvoegen, dat er door de eerst aankomenden heel goede tijden zijn ge maakt, veel beter dan er in den regel te no teeren zijn. Toen alle deelneemsters en deelnemers bin nen waren en enkele foto's waren gemaakt be' gavan allen zich naar het restaurant van den Wilgenpias, waar de heer G. Th. Breidenbach, de penningmeester van de R. R. B. de prijzen heeft uitgereikt. De wisselbeker, die twee jaar geleden door Rotterdam was gewonnen en het vorig jaar naar Amsterdam was gegaan, ging ook nu weer in Amsterdamsche handen over. Mocht de Reddingsbrigade uit deze stad vol gend jaar weer winnen, dan krijgen zij den be ker daarmede definitief in hun bezit. De twee eerst aankomende dames en de vier snelste heeren kregen elk nog een individueeler. prijs en de overige 6 dames en 17 heeren kre gen elk een diploma getuigende van hun vaar digheid in het 600 M. gekleed zwemmen. De uitslagen luiden: dames: 1. mej. N. de Vries (Amsterdam) in 12 min. 8,5 sec.; 2. mevr. de Winter (Rotter dam). heeren: 1. F. Beukema (Amsterdam) in 12 min. 9 sec.; 2. G. v. d. Kamp (Amsterdam) in 12 min. 13,1 sec.; 3. G. Boon (Rotterdam), 13 min. 20,3 sec.; 4. J. Reynders (Amsterdam) in 13 min. 34,1 sec. Wisselbeker: Amsterdamsche Reddingsbri gade. TE WATER, DOCH GERED. De heeren S. en K. waren in onze gemeente met een zeilboot aan het varen boven de ha ven in den Waterweg, toen een modderbak, welke op sleeptouw was, hen passeerde. Zij wilden nu met deze medevaren en er zich aan vast maken. Door de zuiging van den bak geraakten zij te dicht bij een vlet, welke er achter hing en zoo werden zij overvaren. Hun boot sloeg om en beiden geraaten te water. Een tweetal personen, dat zich in de vlet bevonden, snelde terstond te hulp om beiden op te halen, wat ook gelukte. De boot werd later op het droge gezet. Wanneer de fabricatie, of de voorraad uwer artikelen, den omzet, den verkoop overtreffen, geeft aan 'n serie dan eens de kans U te helpen, den aftrek uwer producten te vergrooten. SCHEEPVAART. Gedurende de maand Juli kwamen alhier binnen 34 stoomschepen, waarvan 21 bestemd waren voor de Vulcaanhaven, 7 voor de E. N. C. K., 4 voor de Matex en 2 voor de Nieuwe Matex. Verder kwamen aan 2 Nederlandsche en 1 Zweedsche motorschepen, alle bestemd voor de Matex en 1 Nederlandsche zeelichter, eveneens bestemd voor de Matex. Van de stoomschepen voeren 11 onder Ne derlandsche vlag, 4 onder Britsche, 4 onder Finsche, 3 onder Duitsche, 3 onder Fransche, 2 onder Noorsche, 2 onder Zweedsche, 2 onder Grieksche, 1 onder Deensche, 1 onder Joego slavische en 1 onder Italiaansche vlag In de maand Juli van het vorig jaar kwamen te Vlaardingen aan 47 stoomschepen en 6 mo torschepen, waarvan voor de Vulcaanhaven bestemd waren 33, voor de E. N. C. K. 8, voor de Matex 5, voor de Nieuwe Matex, voor de werf Van der Windt 2 schepen en voor de Koningin Wilhelminahaven 1 schip. GESLAAGD. Mej. M. B. H. Jaeger te Vlaardinger-Am- bacht slaagde te Rotterdam voor de acte Nut tige Handwerken HARINGAANVOER. De aanvoer van haring over de verschillen de reederijplaatsen bedroeg tot en met 2 Aug. 11. 81959 kantjes haring, tegen 45489 kantjes in 1932, 135702 kantjes in 1931 en 149449 kantjes in 1930. VOETBAL. Fortuna speelt Woensdag 9 Augustus a.s. een vriendschappelijken wedstrijd tegen haar stad- genoote V. F. C. op het terrein aan den Ke- thelweg. Aanvang des avonds 7 uur. DOOR ZIJN FIETS GEZAKT. Vrijdagavond zakte de 27-jarige J. Penning wonende Joubertstraat alhier, op de Oosthaven- kade door zijn rijwiel. Hij scheurde hierbij zijn linkeroor, dat door Dr. de Koning werd verbonden. Per auto van den eersten hulp dienst werd hij naar huis vervoerd. VISSCHERIJ. Van de haringvisscherij kwam hier binnen KW. 29, C. Dubbelaar, met 16 last haring. VERZAMELAAR VAN KOPER Door de politie alhier werd aangehouden zekere K. uit Schiedam, die in een zak een aantal koperen voorwerpen vervoerde, waar onder stoomleidingen, patrijspoorten enz. A1 spoedig bleek, dat deze voorwerpen waren gestolen van een Scheveningsch visschersvaar- tuig, dat in de Koningin Wilhelminahaven al hier is opgelegd. K. bekende bij de politie, dat hij in samen werking met nog 2 Schiedammers, n.l. zekere B. en V. het koper van het schip had wegge haald. R K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN. Daar het Flardinga-terrein niet beschikbaar bleek, heeft het bestuur der plaatselijke af- deeling van bovengenoemden Bond, thans de beschikking gekregen over een gedeelte van het weiland nabij den Schiedamschen Weg Oost, Parkweg en Schiedamschen Dijk om aan de kinderen der leden tijdens de groote va- cantie bezigheid te verschaffen. Bij gunstig weer is dit terrein eiken werkdag voor de kinderen opengesteld van 912 uur 's morgens en van 24 uur 's middags. Verschillende VERLOOFD GIEN WACHTERS en JOHN VULLINGHS Heeze, 6 Augustus 1933. Leenderweg. Kapelstraat. Geen ontvangdag. ONDERTROUWD HéLèNE MARRES en FONS TEEUWEN Maastricht, 3 Augustus 1933. Huwelijksvoltrekking 26 Aug. a.s. in de Hoofdparochiale kerk van den H. Servatius, Maastricht te 11 ure. Toekomstig adresVenloscheweg No. 1, Tegelen. 58210 11 ONDERTROUWD TINY VAN MOURIK en HEIN SCHOLTEN Tandarts Lith, 5 Augustus 1933. Oldenzaal, Markt 14. Huwelijksvoltrekking op Woensdag 30 Augustus a.s. om half elf in de Parochiekerk van St. Lamber- tus te Lith. Toekomstig adresMolenstraat 22. Oldenzaal. 58214 13 ONDERTROUWD J. A. M. D. J. JANSSEN, Arts en C. M. J. H. VERDAASDONK. Gulpen, Rijksweg 44a. Maastricht, Prof. P. W.straat 42. Huwelijksvoltrekking 23 Aug. a.s. Geen receptie. Heden overleed onze beste Schoonzuster en Tante, Mevrouw Weduwe van den Heer in den ouderdom van 62 jaar. P. H. H. VAN DIJL M. VAN DIJL— Hoedemakers JOHAN EUGéNIE ANTOINE NICOLETTE Rotterdam, 5 Augustus 1933. Heden overleed plotseling tot onze diepe droefheid, onze beminde Broeder en Behuwd- broeder, de ZeerEerw. Heer Pastoor te Den Hoorn in den ouderdom van 52 jaar. N. S. J. SPOORMAN E. C. M. SPOORMAN— Hermsen. Den Hoorn, 5 Augustus 1933. De metten zullen gehouden worden Maandag 7 Augustus te 8 uur in de Parochie kerk van de H.H. Antonius en Cornelius te Den Hoorn. De lauden Dinsdagmorgen te 9.30 uur -en de plechtige Uit vaart en begrafenis te 10 uur aldaar. De Heer en Mevrouw DE MAEYER—WöSTEN geven met genoegen kennis van de geboorte van hun Dochter YVONNE Schiedam, 4 Augustus 1933. Burgem. Knappertlaan 30. 58247 7 ARTS 12736S 7 20 en 25 P.K. te koop voor 150. Nieuw met garantie. Pietersen, Vlaardingen, Telef. 315, R'dam. 58286 Een 18-jarige nette Jongedame, R.K. ruim 2 jaren werkzaam in een le klas zaak van Lingerieën en Baby-Artikelen, zoekt wegens ver andering van woonplaats een te SCHIEDAM. Goede referentien ter aanbeveling. Indiensttreding nader overeen te komen. Brieven worden gaarne ingewacht onder no. 12699S Bur. Maasbode, R'dam- 58289 36 Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een langdurig, smartelijk lijden, na voorzien te zijn van de H. H. Sacra menten der Stervenden, onze geliefde Moeder, Mevrouw Weduwe van den Heer in den ouderdom van 62 jaar. Rotterdam, 5 Augustus 1933. Diergaardesingel 96b. P. H. A. VAN DIJL W. ANNEREAU—van Dijl L. ANNEREAU A. LE GRAND—van Dijl AUGUST LE GRAND. Van de 3tt Geldleening Ao. 1902 zijn aflosbaar en tegen 1 October a.s. betaalbaar gesteld bij den GEMEENTE-ONTVANGER, alsmede bij de KASVEREENIGING te Am sterdam en bij de firma OPPEN- HEIM EN VAN TILL te 's-Graven- hage, de Obligatiën Nos.: 97 195 205 319 322 371 421 493 590 en 598, uitgeloot op 3 Aug. 1933. Schiedam, 7 Augustus 1933. 12735S 16 middags van 2-4 en 's avonds van 6-8 uur. NOODOBLAAK25 HAVEN STRAAT 25 GOUDSCHE RIJWEG 55 Zonder voorafgaande opzegging 1 Met 10 dagen opzegging Wt Voor langere termijnen op nader overeen te komen voorwaarden. DE MACHT VAN DE PERS IS NOOIT ZOO GROOT GEWEEST ALS TEGENWOORDIG - TEN GOEDE EN TEN KWADE. DE INVLOED VAN DE PERS IS ENORM. ZIJ VERSTERKT OF VERZWAKT, ZIJ BOUWT OP OF BREEKT AF. ZIJ VOEDT TEN LEVEN OF VER GIFTIGT TEN DOODE. GEEN PREDIKING IS IN 8TAAT HAAR TE NEUTRALISEEREN i WAAR NIEMAND BINNENKOMT IS ZIJ EEN GRAAG GE ZIENE GAST, HAAR STEM DRINGT DOOR IN HOOFD EN HART. HET ZAAD VAN HAAR WOORD STUIFT OVERAL HEEN EN IN EN GROEIT UIT TOT DE DAAD. MOGEN WIJ ONZEN LEZERS VERZOEKEN, ONS WEEKBLAD BIJ VRIENDEN EN KENNISSEN AAN TE BEVELEN» HET DIENEN VAN HOOGE CULTUREELE BE LANGEN WORDT MET DEZE UITGAVE BEOOGD. BETREFFENDE WORDEN IN DIT BLAD IN ZOOVERRE SLECHTS OPGENO MEN, INDIEN ZIJ VOORAF VOORZIEN ZIJN VAN HET STEMPEL „GEEN BEZWAAR" TEGEN DE PLAATSING, AFGE GEVEN DOOR DE: COMMISSIE VAN CONTROLE OP DE AAN PRIJZING VAN GENEESMID DELEN EN GENEESWIJZEN. (■■■Hiiiiiiiiiiniiiinniimn.T -V'. v> V*;v TE KOOP. Buffet 15, Salontafel j 5, wit Baby-ledikant 3.50, Haard 15, 5 Leerstoelen 3.50. Moritz. Lorentzplein 12'a, Schiedam. 748S NET MEISJE gevraagd boven 16 j. van 84 uur, v.g.g.v. Aanmelden: na 7 uur, Prof. K. O. Laan 100b, bovenste schel. 747S WATERDICHTE kampeertenten kano- en zeilsport artikelen. Groote sorteering. Lage prijzen. Fa. J. Mak Zonen, Broersveld 58. 9C 22 WERKSTERS, zoekt U werkhuizen? Wel biedt uw diensten aan per „Kleintje". In deze rubriek, voor slechts één kwartje, hebben ande ren toch ook succes gehad 1 OPRUIMING. Heeft U eens iets op te ruimen een kinderwagen of iets dergelijks, plaatst dan zoo'n goed- koope advertentie bij de „Kleintjes". Een kwartje is dat toch wel waardl WAAROM U ziet dagelijks onze „Kleintjes" advertenties. Wanneer U iets te verkoopen heeft, of een betrekking zoekt, of vacant hebt, probeer het dan eens met een „Kleintje". Vanaf 25 cent reeds een veel gelezen advertentie. EEN ADVERTENTIE naar uw hartje is eén „Kleintje" van een kwartjelederen Woensdagavond verschijnen deze .Kleintjes" in dui zenden gezinnen van Schiedam Voor één kwartje reeds een mooi# advertentie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 10