DE GROEI VAN HET NATIONAAL- SOCIALISME. VIJF EN DERTIG JARIG REGEERINGS JUBILEUM H. M. DE KONINGIN. VRIJDAG U AUGUSTUS 1933 II. STRIJD EN OVERWINNING (19231933). DE KONINGIN ALS ARTISTE. PROGRAMMA VAN HET HULDI- GINGS-DEFILE TE AMSTERDAM. Overweldigende deelneming verwacht HET CADEAUSTELSEL. 95 pCt. van de belanghebbenden tegen bet stelsel. DEKKING VAN HET SPOORWEG TEKORT. Extra belasting op vrachtauto's en busverkeer. HET BLOEMBOLLENSANEERINGS- PLAN. TEELTBESCHIKKING. DE INBRAAK IN HET ROXY- THEATER TE 'S-HAGE MASSA-ONTSLAG. Straf van hoofddader met 2 jaar verzwaard. Vrijgesproken mede-verdachte thans veroordeeld. DE MOORDAANSLAG OP DE HEIDE TE BUSSUM. DE MOORD OP AGENT BAAS. POGING TOT DOODSLAG. BEBLOED MES IN EEN BRIEVENBUS VERDRONKEN. BOUWSTELLING INGESTORT. SMOKKELDRAMA TE KERKRADE. Door den staatsgreep van 1923 en Hitler's veroordeeling wegens hoogverraad tot vijf jaren vestingstraf scheen de nationaal-socia listische beweging een doodelijken stoot ge kregen te hebberi Thans eerst werd het aan een groot deel van Hitler's aanhangers dui delijk waarheen hij hen voerde: naar bur geroorlog en revolutie. Terwijl Adolf Hitler op de vesting Land- berg zat, sloten zijn volgelingen zich aan bij de „deutsch-völkische" richting, welke zich in 1922 van de Duitsch-nationale Volks partij had afgescheiden. Bij de Rijksdagver kiezing in Mei 1924 behaalde de „Vereinigte deutsch-völkische Freiheitspartei" 32 zetels, maar in December 1924 daalde dit aantal reeds tot 14, waaronder nog slechts 7 natio- naal-socialisten. Deze geheele beweging dreigde op niets uit te loopen, toen Adolf Hitler gratie verkreeg, en uit de vesting Landberg, waarin hij zijn straf onderging, vrij gelaten werd, en hij in 1925 stichtte de Nationaal-socialistische Duitsche Arbeiders partij (N.S.D.A.P.) 4 Juli 1926 hield zij in Weimar haar tweeden Rijkspartijdag. Terwijl de eerste periode (19001923) beheerscht was door den wil tot revolution- naire actie, kwam thans de kentering: men besloot de macht te veroveren langs parle- mentair-democratischen weg, door verkie zingspropaganda en door het veroveren van Rijksdag- en Landdag-zetels. De massa-psychologische waarnemingen en de agitatorisch-technische ervaringen, welke Hitler in zijn in de vesting aange vangen boek: „Mein Kampf" had neergelegd, werden de grondslag van een veldtocht, waarin zich Hitier als een agitator en orga nisator van buitengewone kracht betoonde. In enkele jaren bouwt hij een tot in de kleinste onderdeelen doordacht en straf ge leid apparaat op, hij handhaaft op meester lijke wijze de partij-demagogie en vindt ge heel nieuwe propagandavormen uit. Aanvankelijk waren de resultaten niet groot. In 1925, bij de Landdagverkiezing, behaalde de N.S.D.A.P. nog niet meer dan 973 stemmen, in Saksen veroverde zij in 1926 nog maar 2 mandaten. Maar dan breekt in Duitschland de agitatie los over het Young-plan, door Hitier voor zijn pro paganda uitgebuit. Bij de Rijksdagverkie zingen van 1928 behaalt de N.S.D.A.P. reeds 24 zetels: twee jaren later, in 1930, reeds 107, en weer twee jaren later in 1932: 230. Het aantal op de candidaten der N.S.D. A.P. uitgebrachte stemmen bedroeg in 1928: 809.771 (zijnde 2.6 pet. van het totaal aan tal uitgebrachte stemmen), in 1930: 6.406.397 (zijnde 18.3 pet.), en in 1932: 13.782.779 (zijnde 37.2 pet.) Bij de Rijkspresidents-verkiezing in 1932 behaalde Hitier 11.3 millioen stemmen, en bij de herstemming steeg dit aantal nog tot 13.4 millioen. Inderdaad een opkomst en vooruitgang van een partij, als in de geschiedenis wel zonder voorbeeld is. Was dit resultaat eener- zijds te danken aan de buitengewoon sterke agitatie-kracht van Hitier en zijn medestan ders, anderzijds heeft hiertoe ook veel bij gedragen de steeds ellendiger economische toestand, waarin het Duitsche volk ver keerde. In deze tweede ontwikkelingsperiode van het Nationaal-socialisme, kwam vooral de vraag naar de legaliteit, de wettigheid van de Partij naar voren. Konden doel en werk zaamheid als hoogverraderlijk bewezen worden, dan bestond de mogelijkheid van de onderdrukking van de beweging door het Staatsgezag. Hitier erkende echter de Grondwet en de wetten. Door andere par tijen, en hier en daar ook door de Overheid, werd echter die wettigheid bestreden. Te Berlijn werd de N.S.D.A.P. tijdelijk verbo den. In verschillende landen was het den ambtenaren verboden lid der Partij te zijn, of althans dezer werkzaamheid te steunen. Ook van de „Reichswehr" waren de Natio- naal-socialisten uitgesloten. In Sept. 1930 kwam voor 't Rijksgerecht de zaak van drie Rijksweer-officieren, die getracht hadden nationaal-socialistische cellen te bouwen. Als getuige gehoord verklaarde Hitier onder eede, dat zijn Partij streng legaal was; wel zouden in het „Derde Rijk", ter uitboeting van November 1918, „hoofden rollen", maar alleen krachtens vonnis van het Staatsge- rechtshof. In November 1932 werden door de Re geeringen van Pruissen en Hessen de z.g.n. „Boxheimer Dokumente" voorgelegd, als grondslag voor een aanklacht. Ze hielden nauwkeurige voorschriften in voor een na tionaal-socialistische dictatuur voor 't geval de staatsmacht op zij ware geschoven. De Partijleiding verloochende ze als particu- lieren arbeid. Aan de aanklacht werd geen gevolg gegeven, omdat volgens verklaring der betrokkenen de plannen uitgingen van een vooronderstelde geslaagde communisti sche revolutie. De uitsluiting uit de Rijksweer werd on der het kabinet-Brüning in Januari 1932 opgeheven- Na de eerste stemming voor den Rijkspresident, 13 Maart 1932, hield de Prui sische Regeering huiszoeking in talrijke bu reaux van de N.S.D.A.P., daar men ver moedde, dat er een staatsgreep in voorbe reiding was. Er kwam echter niets van een vervolging, omdat het Openbaar Ministerie van meening was, dat de voorgenomen maatregelen slechts een afweerkarakter had den. Toch werd er sterk aangedrongen op een verbod van Hitler's „privaat-leger". 13 April 1932 werden bij verordening van den Rijkspresident alle S.A.-formaties ontbon den. Maar kort na het aftreden van het kabinet-Brüning (30 Mei 1932) werd het verbod der S.A. weer ingetrokken. En de 20 Juli 1932 ingestelde commissansche Re geering in Pruissen trok ook het verbod aan de ambtenaren in om bij de N.S.D.A.P. werkzaam te zijn. Een tweede vraag, welke in deze periode op den voorgrond trad, is die betreffende de coalitie, den wil tot samenwerking met andere partijen. Hitier wilde dezen kant wel uit, maar vond daarbij grooten tegenstand in zijn Partij. Brüning echter werkte, zijhet zonder succes, ook in die richting. Toch kwam het in den zomer van 1931 tot een samenwerking, bij de volksstemming over het Young-plan, tusschen de N.S.D.A.P. en de Duitsch-nationale Volkspartij (van Hu- »genberg) en den Stahlhelm. 11 October 1931 kwam te Harzburg de „nationale oppositie tot stand, maar reeds in 1932 bij de verkie zingen van den Rijkspresident bleek ze on machtig om het over een gezamenlijk te stellen candidaat eens te worden. Ze viel uiteen, toen von Hindenburg geweigerd had (13 Augustus 1932), Hitier als leider van de sterkste partij tot Rijkskanselier te be noemen. De Duitsch-nationale Volkspartij en de Stahlhelm ondersteunden toen het pre- sidiaal-kabinet-von Papen, terwijl de N.S. D.A-P. het op de scherpste wijze bestreed. Er scheen toen toenadering te komen tot het Centrum, maar de ontbinding van den Rijksdag, 12 September 1932, maakte aan deze onderhandelingen een einde. Deze beide vraagstukken legaliteit en foalitie riepen in de N.S.D.A.P. zelve ook 6ct"—re opT0"die naar veren; er bleken sterke inwendige tegenstellingen in de zoo snel gegroeide partij te bestaan. Een revo- lutionnair-socialistische groep, onder Otto Strasser, verliet reeds in Juli 1930 de Partij. Kort daarop moest Hitier de groep-Stennes uit de partij stooten. Het middelpunt der scherpere richting vormden Dr. Goebbels en Graaf Reventlow, terwijl ook Gregor Strasser meer den na druk legde op het socialistisch einddoel der Partij. De opbouw van de N.S.D.A.P. is bewust anti-democratisch- De leider Hitier heeft on beperkte macht, hij benoemt alle functio narissen, en beslist in laatste instantie over alle te voeren actie. Onder hem werkten zijn gevolmachtig den, Dr. Goebbels, Röhm en Gregor Stras ser, die in 1932 vervangen werd door Dr. Ley, die in Juni zulk een weinig mooi figuur in de Internationale Arbeidsconfe- rentie te Genève sloeg. Uit de groepen voor zaalbescherming een soort commissarissen van orde, versterkt met eenige uitsmijters groeiden de S. A. Sturm-Abteilungen) en de S. S. Schutz-Staffeln), die na in 1926 geregorga- niseerd te zijn, begin 1932 reeds 300.000 koppen telden. Een heel leger dus! Wat het program der N.S.D.A.P. betreft, aan de 25 punten van 1920 wordt door de Partij onveranderd vastgehouden. Men heeft er echter voor de beoordeeling van de be weging weinig aan. Zoowel mondeling als schriftelijk hebben zij allerlei uitleggingen gekregen, die met elkaar in volstrekte tegenspraak zijn. Een officieel erkende leer heeft de N.S. D.A.P. nog niet. Werken, waarin zij uiteen gezet werd, heeft men steeds als particulie ren arbeid bestempeld. Zoo de boeken van Rosenberg: „Der Mythus des 20. Jahrhun- derts", en „Das Wesensgefüge des Natio- nal-Sozialismus", waarvan in 1932 reeds de 3e druk verscheen. Hitier zelf beweegt zich tusschen de twee polen: Nationalisme en Socialisme. Het is een soort ethisch Socialisme, dat het inter nationale Marxisme afwijst. Hij verwerpt den klassenstrijd en wil den vierden stand een nationalen grondslag geven. Grondslag van Hitler's nationaal begrip is minder de kuituur dan het ras. Zoo kon hij zich aan sluiten bij het oude Oostenrijksche anti semitisme van Dr. Luëger. Uit de verheffing van het „nordische" ras groeide een natio naal imperialisme, dat principieel alle paci fisme afwijst en bestrijdt. De leidersge dachte, aan Nietzsche ontleend, werd het ordenings-beginsel, vandaar strijd tegen het liberale democratisme! Men was niet slechts anti-marxistisch, maar ook anti-libe raal. Het parlementaire stelsel, op de par tijen gebouwd, moest vervangen worden door een slechts beraadslagende standen kamer. Het slagwoord van het „Derde Rijk" werd aan den revolutionnairen conservatief Möller von den Bruck ontleend. Het zou het „tweede Rijk" van Bismarck vervangen. De snelle groei van de nationaal-socialis tische beweging valt niet uitsluitend maar toch wel voor een zeer groot deel te ver klaren uit den economischen nood van het Duitsche volk. Alle ellende, gevolg van de wereldcrisis en van het Vredestractaat van Versailles, werd toegeschreven aan de Re geering, aan de sociaal-democratie en het Centrum. Evenals in Italië vond de Duitsche fascistische beweging haar eersten grooten aanhang bij den Middenstand, vervolgens ook bij de boeren- De jongeren worden door de nationale leuzen sterk gepakt. Hoe ver schillend ook de richtingen waren, die in de N.S.D.A.P. tezamen vloeiden, één punt hadden alle gemeen; het protest van het Duitsche volk tegen Versailles en tegen de hardnekkige poging vah Frankrijk om Duitschland economisch te nekken. Men was tegen de vervullingspolitiek van Strese- mann, tegen Locarno, tegen den Volken bond, tegen het Dawes- en het Youngplan, tegen pacifistische strevingen en pan-euro- peesche illusies, tegen de Republiek, die den „vrede" van Versailles gesloten had, tegen de S.P.D. en de moderne vakbe weging, tegen de sociale wetgeving, tegen de bureaucratie, en de beweerde corruptie, tegen het parlementaire stelsel met zijn compromissenpolitiek, tegen het kapita lisme en tegen de internationale plutocra tie, beschouwd als de eigenlijke oorzaken van de economische wereldcrisis. Vooral de boeren waren tegen de eenzijdige consumen- tenpolitiek, tegen de op export gerichte handelspolitiek, waarvan alleen de stads bewoners voordeel hadden. Bij de meer voor begeestering vatbare jongeren trad al dit negatieve op den achtergrond; bij hen een heet verlangen naar een nieuw Duitsch levensideaal, naar sterke leiding in de door het individualisme vermolmde samenleving, wil tot kameraadschap en gemeenschap, ge loof in bovenindividueele levenswaarden- Zoo moet men deze snel groeiende bewe ging zien, om het eindresultaat te kunnen begrijpen: de nationale revolutie, die 30 Ja nuari 1933, door Hitler's benoeming tot Rijkskanselier, haar bekroning vond. Daar mee is het derde tijdperk aangevangen. MARIA-OCTAAF IN DE KAPEL IN 'T ZAND. Ziekenzegening. Van Zondag 13 Augustus tot Zondag 20 Aug. aanstaande wordt in de Kapel in 't Zand te Roermond de eerste Maria-Octaaf gevierd. Dit Octaaf wordt gesloten door een plechtige pro cessie met het Allerheiligste en het Wonder- beeldje van O. L. Vrouw in 't Zand van uit het Genadeoord naar het schitterend Kruisweg park. Deze processie, waaraan honderden deel nemen, is samengesteld uit prachtige groepen bruidjes, die symbolische voorstellingen dra gen. Aan iederen zieke wordt afzonderlijk de zegen met het Allerheiligste gegeven, Zieken, die zich daarvoor aan de Kapel in 't Zand aan melden, zal een gereserveerde plaats in het Kruiswegpark worden aangewezen. Deze plechtigheid heeft plaats op Zondag 20 Augustus a.s. om 4 uur,. Iederen Zondag is er in het prachtige Kruis- weg'park een H. Mis om 8 uur, waaronder ge legenheid bestaat de H. Communie te ontvan gen. Een schilderij uit Stompwijk. Dinsdagmiddag heeft naar de „Leidsche Crt." meldt H. M. de Koningin op onopvallen de wijze geruimen tijd doorgebracht in Stomp wijk. Slechts heel enkelen van de vele voor bij gaanden, welke van hun werk kwamen, herkenden het Staatshoofd in de schilderes, die met een dame had plaats genomen bij de heg van den tuin van den heer v. d. Kraay. De Koningin bracht de ophaalbrug en het ge boomte van hoeve Scheria met het daarnaast gelegen arbeidershuisje op doek. De hof- v'Uto parkeerde op eenigen afstand. Mussolini wordt door de boeren in de Pontijnsche moerassen geestdriftig begroet, na de eerstesteenlegging der tweede Pontijnsche stad, Sabaudia. Links, op de machine, de Duce, De nationale huldiging welke H.M. de Ko ningin op 9 September a.s. ter gelegenheid van het vijf en dertigste jaar Harer regeering te Amsterdam gebracht zal worden, belooft een overduidelijke demonstratie te worden van de oranje-gezindheid, welke het overgroote deel van' het Nederlandsche volk koestert. Uit alle oorden van het land komen nu reeds, een maand voor den grooten dag, opgaven tot deelname binnen en wanneer men bedenkt, dat velen zich nu op vacantie bevinden, dan lijkt de ver wachting gerechtvaardigd, dat deze huldiging in massaliteit de verwachting nog zal overtreffen. Tijdens een persconferentie, gisteren te Am sterdam met de organisatoren van de betooging gehouden, heeft men ons het programma van de feestelijkheden, alsmede de talrijke maat regelen, welke men dient te nemen om de tien duizenden deelnemers en bezoekers uit den lande naar de hoofdstad te vervoeren, uiteen gezet, Naar uit vorige publicaties reeds bekend is, heeft men de huldiging opgezet als een de- filé, dat des middags te omstreeks half drie in het Stadion gehoufien zal worden. Hoewel de Dam volgens de traditie de aangewezen plaats voor een dergelijke betooging is, heeft men gemeend beter te doen door haar in het Stadion te houden, teneinde een zeer groot aantal toe schouwers in de gelegenheid te kunnen stel len de betooging mede te kunnen maken. Dit was te meer gewenscht, omdat deze huldiging, niet een plaatselijk of gewestelijk, doch een na tionaal karakter zal dragen en dan ook de eenige huldiging zal zijn, welke de Koningin bij haar vijf en dertig-jarig regeeringsjubileum ge bracht zal worden. Het défilé. De volgorde van het défilé is nu in het kort aldus: Nadat de Koningin op de eere-tribune zal hebben plaats genomen, komt een ruiterstoet door de Marathonpoort het Stadion binnen en defileert gaande langs de sintelbaan, langs de eeretribune. Deze ruiterstoet, samengesteld uit de leden van alle landelijke rijvereenigingen, voert de vaandels dezer vereenigingen met zich mede. Meer dan twee honderd deelnemers heb ben zich hiervoor reeds opgegeven; men rekent op een deelname van vijfhonderd ruiters. De ruiters verlaten na één keer het stadion te zijn rondgegaan, het veld door de Marathonpoort. Slechts de vaandeldragers blijven achter en stellen zich aan twee zijden van het veld, aan elke zijde vijf en dertig, op. Vervolgens zal de militaire politie onder com mando van luitenant Ihlcke een demonstratie geven. Daarna vangt het eigenlijk défilé aan, waar voor men het aantal deelnemers op pl.m. 30.000 schat. Dit défilé zal gesplitst worden in twee gedeelten, waarvan het eerste uit twee-derden van het aantal deelnemers zal bestaan. Ook deze zullen, na een keer langs de eere-tribune te zijn getrokken, het Stadion weer verlaten, terwijl de vaandeldragers der vereenigingen in het veld achterblijven. A potheose. Als het eerste gedeelte van het défilé voorbij is getrokken, zullen vierhonderd danseressen het veld betreden, terwijl zij een zegewagen voorttrekken. Op den top van dezen wagen zal de Nederlandsche Maagd staan. Vijf en dertig treden voeren naar haar verheven standplaats omhoog. De wagen wordt voortgetrokken aan vijf en dertig oranjeslingers. De danseressen zijn gekleed in costuums van de nationale kleu ren: rood, wit, blauw en oranje. Nadat de wagen midden in het veld is opgesteld, zullen de dan seressen onder leiding van Lili Green een dans uitvoeren, welke gevolgd zal worden door het défilé der schoolkinderen, dat per rijwiel zal plaats hebben. Hieraan doen de leerlingen der hoogste klassen van alle Amsterdamsche scho len mede. Zij versieren hun fietsen zelf. Voor de mooist versierde fiets heeft een Amster damsche firma een gouden horloge als prijs beschikbaar gesteld. Daarna volgt het laatste gedeelte van het défilé en tot slot zullen 1000 zangers, leden van Amsterdamsche Oratoriumvereenigingen, onder leiding van Theo van de Bijl, liederen zingen, t.w. het Kroningslied van 1898, Wees Gegroet met jubeltonen, twee liederen uit Valerius' Gedenkklanck: Gelukkig is het land en Helpt nu Uzelf, so help' U God en tot besluit het Wil helmus. Na afloop van de huldiging rijdt de Koningin naar het Paleis terug. Hierbij zal H.M. rijden langs een haag van defileerenden, die nadat zij het Stadion hebben verlaten zich langs den weg tot den Dam toe zullen opstellen. Wij vestigen er nog eens de aandacht op, dat politieke vereenigingen uitgezonderd, alle ver eenigingen aan het défilé kunnen deelnemen en wel met een ongelimiteerd aantal leden. Men rekent erop dat de deelnemende vereenigingen in hun eigen uniformen of kleederdrachten, voor zoover zij deze bezitten, alsmede met hun vaandels zullen opkomen In den stoet zullen talrijke muziekcorpsen meetrekken. Zij zullen op het Stadion echter niet spelen. Hier zal de marschmuziek tijdens het défilé worden verzorgd door twee muziek korpsen. De stoeten zullen worden opgesteld op het IJsclubterrein en op terreinen bij het Olym- piaplcin. De schoolkinderen zullen op een terrein bij den Zuidelijken Wandelweg bij el kaar komen. De technische leiding van het défilé heeft er zorg voor gedragen, dat in het programma-boekje, dat elke demonstrant zal bezitten op een half uur nauwkeurig de tijd zal worden aangegeven, waarop de deelnemen de groepen zich op de terreinen van opstel ling moeten verzamelen, zoodat den deelnemers het onaangename urenlange wachten bespaard zal worden. V ervoer. Voor het vervoer van deelnemers en bezoe kers naar en van Amsterdam hebben de Ne derlandsche Spoorwegen uitgebreide maatre gelen getroffen. Vanaf Maandag a.s. wordt aan alle stations een door den teekenaar Schwartz ontworpen affiche opgehangen, waarbij de Spoorwegen zelf een biljet aanplakken, waar op zij de voorwaarden bekend maken voor het vervoer naar en van de hoofdstad. De vervoer- prijzen voor deelnemers aan het défilé zijn uiterst laag, doch ook de bezoekers kunnen, zoo zij aan de stations tevens hun toegangs kaarten voor het Stadion bestellen, van deze lage prijzen profiteeren. De gelegenheid tot het bestellen bij de sta tions van toegangsbewijzen voor het Stadion en spoorkaarten blijft tot 26 Augustus open gesteld. Met de directie der gemeentetram te Amster dam zijn onderhandelingen gaande om den deelnemers op 9 September op vertoon van hun programmaboek een goedkoope tramgelegen heid te verschaffen. Alle deelnemende vereenigingen men heeft er niet minder dan 15000 aangeschreven worden uitgenoodigd een bijdrage te storten tot een bedrag, dat de 5 niet te boven mag gaan, voor bloemen ter versiering van de loge, waarin de Koningin in het Stadion zal plaats nemen. De deelnemers zijn verplicht om een bedrag van vijfendertig cent te storten, waar voor zij een programmaboek en een souvenir aan het défilé ontvangen. Talrijke autoriteiten in den lande zullen worden uitgenoodigd om de huldiging bij te wonen. Hieronder bevinden zich ook de bur gemeesters van alle Nederlandsche gemeen ten, wien men heeft verzocht dien dag met hun ambtsketen omhangen, in het Stadion aanwe zig te zijn. Twee honderd vijftig burgemees ters hebben reeds toegezegd. Zoo wijzen alle teekenen erop, dat de hulde- betooging op 9 September schitterend zal sla gen. Allen roept het uitvoerend comité toe: Op 9 September naar Amsterdam Rapport inzake een nationaal onderzoek. NAT. TUINBOUWTENTOONSTELLING TE APELDOORN. Eereprijzen. Op dö nationale tuinbouwtentoonstelling, uit gaande van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, die van 9—12 Augustus te Apeldoorn gehouden wordt, zijn de volgende eereprijzen toegekend: Zilveren medaille van H. M. de Koningin aan de inzending warme kasplanten van C. Smitskamp, Zeist, zilveren medaille van H. M. de koningin Moeder aan de inzending groenten en fruit van de coöperatieve groen ten- en fruitveiling Apeldoorn en omstreken. Zilveren medaille van Z. K. H. Prins Hendrik aan de inzending planten en bloemen der bloemen- en plantenveiling „Utrecht en om streken", te Utrecht, zilveren medaille van H. K. H. Prinses Juliana aan de inzending be gonia's van D. Baardse Dzn., Aalsmeer. Ver guld zilveren medaille van den minister van Economische Zaken aan de inzending hees- tertakken van „De Schovenhorst", te Putten (Gld.) Zilveren medaille van den commissaris der Koningin in Gelderland aan de inzending Kaapsche en andere gewassen van de Inten dance van de Koninklijke Domeinen te Apel doorn. Gouden medailie der gemeente Apel doorn aan de inzending Orchideeën van de Ned. Orchideeën-vereeniging. Gouden medail le der gemeente Apeldoorn aan de inzending varens van de N. V. Lemkes en Zn., te Alphen aan den Rijn. Zilveren beker van het hoofd bestuur der Kon. Ned. Maatsch. voor Tuin bouw en Plantkunde aan groep bloemen van vaste planten van de Kon. Kweekerij „Moer- heim", te Dedemsvaart. Zilveren beker van den heer en mevrouw s'Jacobvan der Leeuw aan de inzending gladiolen van Konijnenburg en Mark, Noordwijk. Zilveren beker der firma Bervoets, Apeldoorn, aan de inzending gladio len van K. Velthuys en Co., Hillegom. Verg. zilv. medaille der gemeente Apeldoorn aan bloemwerk van A. de Ruiter, Apeldoorn. Idem aan bloemwerk van A. J. Klein, Apeldoorn. Zilveren medaille der gemeente Apeldoorn aan inzending rozen van H. Buisman te Heerde. Idem aan boomkweekerijgewassen van H. Co- pijn en Zn., Groenekan bij Utrecht. Bronzen medaille der gemeente Apeldoorn aan inzen ding boomkweekerijgewassen van de firma K. van Nes en Zn., Apeldoorn. Idem aan inzending bloemen en vaste planten van G. Lubbe en Zn., Oegstgeest. De extra prijs 100 voor de beste collectie ve inzending viel ten deel aan de bloemen- en plantenveiling „Utrecht en omstreken"; de extra prijs 50 voor de beste inzending kas planten aan C. Smitskamp, Zeist; 50 voor de beste inzending groenten enz. aan de veiling ver. „Apeldoorn en omstreken"; 50 voor de beste inzending boomkweekerij-gewassen aan „De Schovenhorst", Putten; 50 voor de beste inzending buiten bloeiende gewassen aan H. J. Rietman, Teuge; 25 voor afgesneden bloe men aan Konijnenburg en Mark, Noordwijk: 25 voor orchideeën aan B. A. Hagen, Apel doorn; 25 voor bloemwerk aan A. de Ruiter, Apeldoorn. Dezer dagen heeft het „Nationaal comité tot beteugeling van het cadeaustelsel" de veelzij dige gegevens die het, als resultaat van het voor eenigen tijd terug ingestelde nationaal onderzoek naar het cadeaustelsel, heeft bijeen gebracht, gepubliceerd. Hierdoor komen de gegevens, welke dit co mité verzamelde ter begeleiding van deszelfs in Mei j.l. tot de regeering gericht verzoek tot het instellen van een wettelijke regeling van het cadeaustelsel, ter beschikking van alle groepen van belanghebbenden, hun instellingen en orga nisaties, van welke laatste er reeds een 115-tal zijn aangesloten bij het comité. Het onderzoek omvatte o.a. een 9000-tal organisaties, instellingen en firma's, terwijl de gegevens werden ontleend aan de 1870 inge komen ingevulde vragenlijsten, waaruit o.a. bleek dat 95 pCt. van de belanghebbenden, die hun antwoord inzonden, tegen het cadeaustel sel is en van deze categorie zich bovendien 90 pCt. vóór wettelijke regeling van dit ver koopsysteem verklaart. De zeer vele gegevens zijn overzichtelijk en groepsgewijze in het rapport verwerkt, terwijl de cijfers der vele groepen weer zijn samen gevat in een algemeen overzicht. Dit rapport en het schema van Wet, aanbe volen door den Middenstandsraad worden thans door de betrokken instanties nader bestudeerd, waarna de minister van Economische Zaken t.z.t. zijn standpunt in deze aangelegenheid zal bepalen. Bijdrage van alle transportmiddelen in de kosten van het verkeersapparaat. Naar de „Telegraaf" weet mee te deelen, zal getracht worden de spoorwegsituatie te sa- neeren door de invoering van een extra-belas ting op het automobielverkeer langs den weg meer in het bijzonder het vrachtvervoer en het autobusverkeer uit welke heffing een opbrengst wordt becijferd van 6 a 7 millioen per jaar. De bedoeling van deze heffing is niet alleen het scheppen van nieuwe inkom sten ter dekking van het tekort, maar tevens om een principieel meer gelijke verdeeling van lasten tusschen de verschillende midde len van vervoer te land in het leven te roepen. De leidende gedachte is hierbij om alle transportmiddelen meer dan tot dusver ge schiedde te doen bijdragen in de kosten van het verkeersapparaat in zijn geheel. Naar aan genomen wordt zal deze betere verdeeling een gunstigen terugslag op het spoorwegverkeer uitoefenen, dat volgens berekening in 1930 reeds een nadeel ondervond van de autocon- currentie dat op 11 millioen wordt gesteld. Door dezen maatregel wordt het mogelijk geacht, dat de spoorwegen, mede aan de hand van verder in te voeren bezuinigingen en ratio nalisatie, zullen kunnen komen tot het op stellen van een sluitende exploitatierekening. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat de vergunning voor het telen van bloembollen uitsluitend zal worden verleend door de vereeniging „Nederlandsche Bloembol- lenkweekerscentrale", gevestigd te Haarlem. Het percentage van de in het vorig plant- jaar beteelde oppervlakte, dat thans mag wor den beteelt, is door den minister vastgesteld voor: 1. Hyacinthen: 56; 2. Vroege tulpen: 80; 3. Darwin-, Mendel-, late en alle andere tul pen: 65; 4. Narcissen: 50. Met afwijking hiervan bedraagt dit percen tage, voor degenen, die in het kalenderjaar 1932 hebben deelgenomen aan de vrijwillige inlevering onder toezicht van de vereeniging „De Hyacinth": 66. Zooals gemeld, moet ter verkrijging van een vergunning worden overgelegd een schrifte lijk bewijs, dat door den betrokkene een door den minister vast te stellen percentage van den in het vorig plantjaar gewonnen oogst het zij is ingeleverd, hetzij is gereserveerd. Dit percentage is door den minister als volgt bepaald: A. Narcissen: a. grove narcissen. (Trompet narcissen, Incomparabilisvariëteiten, Dubbele Incomparable, Oranje Phoenix, Sulphur, Phoe nix, Trosnarcissen en Poatazvariëteiten)wind- droog, schoon, normaal afloopend en ongeraapt: 30 (inlevering) en 20 (reserveering); b. fijne narcissen, die niet tot de grove soorten behoo- ren, alsmede Dubbele von Sion en Golden Spur), winddroog, schoon, normaal afloopend en ongeraapt: 30 (inlevering) en 20 (reser veering). B. Hyacinthen: I. Voor die bedrijven, welke in het kalenderjaar 1932 vrijwillig hebben in geleverd onder toezicht van de vereeniging „De Hyacinth": a. plantgoed, beneden 18 cM„ nat gemeten: 26.6 (inlevering) en 17.4 (reser veering); b. leverbaar, minstens 13 cM. en hoo- ger: 44 (reserveering) II. voor de overige be drijven: a. plantgoed: 20 (inlevering) en 14 (reserveering); b. leverbaar: 34 (reserveering). C. Tulpen: 1. Vroege tulpen: a. plantgoed, normaal afloopend, droog en gepeld, tot 10 cM. 12 (inlevering) en 8 (reserveering); b. lever baar, 10 cM. en hooger: 20 (reserveering); 2. Darwin, Mendel-, late en andere tulpen; a. plantgoed, normaal alfoopend, droog en ge peld, tot zift 10: 22 (inlevering) en 13 (reser veering); b. leverbaar, zift 10 en op: 35 (re serveering). Bij de in aanleg zijnde spoorlijn Schaesberg- Kerkrade-Simpelveld, heeft men Woensdag, weder aan een 50-tal arbeiders den arbeid op gezegd meldt het „Limb. Dagbl.". Deze arbei ders waren hoofdzakelijk werkzaam op het onderdeel Hopel-Eygelshoven, bij den molen, daar waar voor eenige maanden geleden de groote grondverschuiving heeft plaats gehad. Een deel der arbeiders zal daar blijven om het werk te voltooien. Bereids voor eenige weken terug, heeft men ook de ploeg arbeiders ontslagen, die belast waren met het lossen en verwerken van de da gelijks aangevoerde kiezel uit Geulle, als bal last tusschen de nieuw gelegde sporen. In eenige weken tijds zijn dus aan dit spoor wegbedrijf 68 a 70 arbeiders ontslagen. Het Haagsch Gerechtshof heeft gisteren arrest gewezen in de zaak tegen den 33-jarigen be hanger N. de G., die door de Rechtbank ter zake van inbraak gepleegd in den nacht van 5 Maart j.l. in het Roxy-Theater aan de Boek horststraat is veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf. Het Hof verzwaarde de straf tot vijf jaar. Ten aanzien van den mede-verdachte, den 20-jarigen los werkman F. M. R., vernietigde hetHof het vrijsprekend vonnis der Recht bank en veroordeelde R. overeenkomstig het requisitoir van den advocaat-generaal tot drie jaar gevangenisstraf met bevel tot onmiddel lijke gevangenneming. De dader bekent. Nog andere misdrijven op zijn geweten. Naar wij vernemen heeft W. die aangehouden is als verdacht van poging tot moord, gepleegd op den heer S. op de heide te Bussum, door de overstelpende bewijzen in het nauw gebracht, tenslotte bekend den aanslag te hebben ge pleegd. Voorts bleek dat W. nog gehoord moest wor den, inzake het plegen van niet oirbare hande lingen te Vreeland. Bij confrontatie met getuigen bleek W. ook hierin de dader te zijn. Bovendien bleek W. nog eenige maanden ge vangenisstraf te moeten ondergaan en eenige dagen hechtenis voor gepleegde misdrijven. W. is Donderdagmorgen voor den officier van Justi tie te Amsterdam geleid. Verzoek om schadeloosstelling niet ontvankelijk verklaard. Voor de vacantiekamer van het Haagsch Ge rechtshof is gistermorgen behandeld het ver zoek om schadeloosstelling ingesteld door den 43-jarigen opperman van B., die een eisch tot schadevergoeding tegen den Staat der Neder landen heeft ingesteld in verband met zijn ar restatie en gevangenhouding en de daaruit voor hem voortvloeiende schade. Gelijk bekend was van B. verdacht van den moord op den agent Baas op 20 September van het vorig jaar ge pleegd en werd deswege tegen hem door den officier van justitie in eerste instantie 15 jaar geëischt. Het vonnis der Rechtbank luidde even wel vrijspraak, welk vonnis in hooger beroep door het Gerechtshof werd bevestigd. Na pleidooi van mr. van 't Hoff Stolk uit Am sterdam, heeft het Hof gisteren dit verzoek niet ontvankelijk verklaard. Verzoek om aanhouding van een verdachte. In het Algemeen Politieblad verzoekt de rech- ter-commissaris voor strafzaken te Maastricht aanhouding en voorgeleiding van Johann Trapp, geb. te AltenEssen (D) 8 Jan. 1909, chauf feur, wonende te Herzogenrath (D), Hindéfi- burgstrasse 14, als verdacht van zich te heb ben schuldig gemaakt aan poging tot dood slag op 18 Juli j.l. te Ubq,ch over Worms. Dinsdagmiddag stapte het elfjarig jongentje J. E. Kreuts te Maastricht die de Maas op het plezierbootje „Empo" ^verstak, te vroeg van boord en verdronk. Het ongeval geschiedde na bij het Juliana-strandbad. Er waren geen zwem mers in de nabijheid, welke hulp konden bieden. Twee jeugdige zwarte „panters" de daders. Bij het ledigen van een brievenbus vond zoo meldt „Vooruit" een postambtenaar te Wasse naar in de bus een met bloed besmeurd mes, waaraan een brief was bevestigd, dat verschrik kelijke bedreigingen inhield, onderteekend met „De zwarte panter". De postambtenaar deponeerde deze lugubere vondst op het politiebureau, waarna de politie een onderzoek instelde naar de herkomst van, het mes en den dreigbrief. De politie slaagde er in, de bedrijvers dezer euveldaad te knip pen. Het bleken te zijn, eenige „kerels" van resp. negen en tien jaar oud, die verklaarden tot hun daad te zijn gekomen, na het lezen van misdadigersverhalen. De politie heeft de ama- teurmisdadigers aan het verstand gebracht, dat dergelijke misdaden in een fatsoenlijk land niet geoorloofd zijn. Na een flinke berisping te heb ben ontvangen zijn de jeugdige zwarte panters aan hun moeders teruggegeven. Vier personen gewond. Gisterenmorgen is in de Segeerstraat te Mid delburg, waar een kerk van de Gereformeer de gemeente in ^anbouw is, een bouwstelling naar beneden gdromen. Op het moment, dat het ongeluk plaats had, bevonden zich op deze stelling zeven personen. Twee hunner wisten zich vast te grijpen, vijf werklieden vielen van een hoogte van negen meter naar beneden. Vier hunner werden gewond, twee bekwamen vleeschwonden en konden zich naar huis be geven. Een persoon bekwam een dijbeenbreuk, terwijl de andere verwondingen aan de borst bekwam. Z'N MEISJE MET EEN MES GESTOKEN. Een 24-jarige metaalbewerker kreeg in de Turfsteeg te Haarlem ruzie met zijn verloofde, de eveneens 24-jarige werkster W. v. W. en stak haar met een dolkmes. Het meisje vluchtte een winkel in de Kleine Houtstraat binnen, ter wijl de dader zich naar 't politiebureau begaf, waar proces-verbaal tegen hem is opgemaakt. Later is hij weer op vrije voeten gesteld. Het dolkmes, waarmede de daad is gepleegd, is door de politie in beslag genomen. Het meisje is, na voorloopig door een lid van den Ongevallendienst verbonden te zijn, naar het St. Elisabeths Gasthuis te Haarlem over gebracht. De wonden waren niet van emstigen aard. Maandagavond werd te Kerkrade door de douane een smokkelauto beschoten, waarbij de chauffeur twee schoten in den rug kreeg. De andere inzittende wist te ontkomen. De rijks ambtenaren hebben hem nu weten op te sporen. Hij heet L., is mijnwerker van beroep en woont in Kaalheide. L., die een schot in een arm en een been had gekregen, heeft zich naar het Maria-hospitaal te Aken laten bren gen, waar hij Woensdag door de rijksambte naren aan een verhoor werd onderworpen. De toestand van den chauffeur H. uit Schoes- berg, die twee schoten in den rug had be^ komen, is redelijk _j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3