1 DE GROEI VAN HET NATIONAAL- SOCIALISME. ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1933 DE VOLDONGEN NATIONALE REVOLUTIE (1933). JHR. J. STRICK VAN LINSCHOTEN. f KATHOLIEK RUSTHUIS IN KATWIJK AAN DEN RIJN. KERNEN EN INITIATIEF. R. K. BOUWVAKARBEIDERS. RUST EN ORDE BIJ DE WERK- VERSCHAFFING. MENGVERBOD VOOR BENZINE. MENGGEBOD VOOR PETROLEUM. TELEFOONGESPREKKEN VOOR TREINREIZIGERS. KNOEIERIJ MET PASPOORTEN. YALSCHE SCHILDERIJEN. HET BOOMKWEEKERSCREDIET. BAKEN- EN POLITIEDIENST OP DE GROOTE RIVIEREN. III. (Slot.) Den 30en Januari 1933 werd Hitier tot Rijkskanselier benoemd. Hij vormde een „Kabinet van de nationale concentratie". In een manifest van de nieuwe regeering werd als eerste taak gesteld: de geestelijke en doelbewuste eenheid van het Duitsche volk. Aan het Christendom boven ge loofsverdeeldheid als basis van de mo raal en aan het gezin als kiemcel van volk en Staat werd vaste steun toegezegd. Met groote kracht werd opgetreden tegen de Marxisten: sociaal-democraten, zoowel als communisten. De leiders werden in groo- ten getale gevangen genomen, de dagbladen verboden, de politiebevoegdheden in de handen van Rijkscommissarissen overge dragen. De Rijksdag werd ontbonden en 5 Maart 1933 hadden nieuwe verkiezingen plaats. Nog klinken ons de felle redevoeringen van Hitier en de zijnen voor de radio uitge sproken in de ooren, en voelen we weer de verontwaardiging in ons opstijgen over de nameloos onrechtvaardige en leugenachtige beschuldigingen tegen „het regiem", tegen de regeeringen, die in de moeilijkste jaren na 1918 aan het hoofd van Duitschland's zaken hadden gestaan. Alsof er geen verlo ren oorlog en geen wereldcrisis geweest "ware, werden alle nood en ellende van het Duitsche volk aan hen toegeschreven. En tegenweer en verdediging werd hun feite lijk onmogelijk gemaakt. Op deze wijze voorgelicht, gaf 44 pet. van de Duitsche kiezers hun stem aan de can- didaten der N.S.D.A.P. en 8 pet. aan de Duitsch-nationale party van Hugenberg en den Stahlhelm. Tezamen 52 pet. Een kleine meerderheid dus, precies even groot als de Rechtsche meerderheid bij ons, door Dr. Colijn te klein geacht om er een kabinet op te doen steunen. De nieuwe Rijksdag werd 21 Maart plech tig geopend in de Garnizoenskerk te Pots dam, bij het graf van Frederik den Groote. De Rijksdag vergaderde daarna in de Kroll-opera te Berlijn. Daar legde Hitier op 23 Maart de Regeeringsverklaring af, waar van de gematigde toon en degelijke inhoud schril afstaken bij de nog kort te voren beluisterde holle, negatieve radio-redevoe ringen. Hoogste taak achtte hij het, het Marxisme volledig uit te roeien en de Duitsche arbei ders te winnen voor den nationalen Staat, het herstel van een werkelijke volksge meenschap, welke zich boven de belangen en tegenstellingen van de klassen en de standen verheft. Noodzakelijk zou zijn in de binnenlandsche politiek een vast gezag van de Staatsregeering, een gesloten eenheid van de leiding als Duitsche natie, een moreele saneering van het Duitsche volkslichaam, en in de buitenlandsche politiek een vrede op langen termijn en de eindelijke overwin ning van het verstand in de internationale economie. Met een twee-derde meerderheid werd een machtigingswet aangenomen. Alleen de sociaal-democraten stemden tegen. De com munisten konden niet tegenstemmen, omdat ze met rechtstreeksche schending van de Grondwet eenvoudig niet, hoewel wettig gekozen, tot den Rijksdag waren toegelaten. De machtigingswet geeft aan de Regee ring een vrijwel dictatoriale macht, zelfs tot wijziging van de Grondwet, zonder dat eenige toestemming of goedkeuring van den Rijksdag mogelijk is. Op grond van deze machtigingswet wer den tot versterking van de Rijks-eenheid en tot bevestiging van de politieke machts positie van de N.S.D.A.P. de „Gleichschal- tungs"-wetten van 31 Maart en 7 April 1933 uitgevaardigd. Twee kleine wetjes maar, die echter de sinds jaren fel omstreden hervorming van het Rijk tot een princi- pieele beslissing brachten. Volgens deze wet werden de landdagen en de gemeenteraden (behalve in Pruissen), zonder nieuwe ver kiezingen, opnieuw samengesteld op den grondslag van de bij de Rijksdagver kiezing door de partijen verkregen stemmen. De bevoegdheden van de Landdagen en de Landsregeeringen werden sterk beknot, ter wijl de Rijkskanselier in de verschillende landen Stadhouders benoemde. Het was een „verzetten van de wet", zoo als wij dit uit onze oude Vaderlandsche geschiedenis ook wel kennen! De bedoeling is niet het eigen kultureele leven in de verschillende landen te unifi- ceeren, maar wel het zeker stellen van een eenheidspolitiek in het geheele Rijk. Geweldig werd ook huis gehouden onder de ambtenaren. Talrijke ontslagen of pen sioneeringen volgden maar op pensioen te kunnen trekken, moest men van arische afkomst zijn. Van overmaat van sociale rechtvaardigheid en sociale liefde heeft men in het Derde Rijk geen last. Ook op economisch gebied werd naar eenheid gestreefd. De sociale organisaties werden overeenkomstig het leiders-beginsel omgeschakeld. De leiders der moderne vak beweging werden gevangen gezet, en de ver mogens van de S.P.D., van de Rijksbanier en van de socialistische bladen in beslag genomen. Alle arbeiders werden samenge vat in één organisatie: het Duitsche Arbei- top.t Kamerlid de heer J. Weitkamp en x'Jn echtgenoote bij het concours hippique op Middachten te De Steeg. dersfront. Het ligt in de bedoeling het so ciaal-economisch leven geheel nieuw op te bouwen op den grondslag der beroeps stands-idee. Volgens Hitler's verklaring ziet hij in de Protestantsche en Katholieke belijdenissen de „wichtigste Faktoren der Erhaltung deutschen Volkstums". Op grond van deze verklaring trokken de Bisschoppen op de Fuldauer Conferentie (28 Maart 1933) daarop de vroeger tegen de N.S.D.A.P. uitgesproken verboden en waarschuwingen in als niet meer noodzakelijk, zonder echter de ver oordeeling van godsdienstig-zedelijke dwa lingen op te heffen. Zoo bevat punt 24 van het officieele partijprogram den eisch van vrijheid aller godsdienstige belijdenissen, zoover zij het bestaan van den Staat niet in gevaar bren gen „of met het zedelijkheids- en moraal- gevoel van het Germaansche ras in botsing komen". Zoo komen ook in de geschriften van Hitier, hoewel van huis uit katholiek, wel beschouwingen voor over ethiek, gods dienst en kerk, die met het katholiek, zelfs met een christelijk, standpunt moeilijk ver- eenigbaar zijn. Zoo verklaarde het Mainzer Ordinariaat in Sept. 1930, dat de kuituur- politiek van het Nationaal-socialisme met het katholieke Christendom in tegenspraak was". Deze uitspraak was gegrond op het zoo juist genoemde punt 24, en op het stre ven naar een nationale kerk. De kardinaal van Breslau keerde zich vooral tegen het te ver gedreven nationa lisme, maar hij erkende tevens, dat er een „edel en gerechtvaardigd nationalisme" mo gelijk was. Het Beiersche Episcopaat wees op ver schillende dwalingen in de nationaal-socia- listische geschriften en verklaarde daarom, dat het tegen het Nationaal-socialisme moest waarschuwen, „Zoo lang en in zooverre het kultuurpolitieke opvattingen publiceert, welke met de katholieke leer niet vereenig- baar zijn". Den geestelijken werd elke sa menwerking met de Hitler-partij verboden. Het is duidelijk, dat werkelijke dwalin gen ook thans niet goedgekeurd, of zelfs maar geduld kunnen worden. Ook het feit, dat de Paus een concordaat heeft gesloten met het Duitsche Rijk houdt allerminst een goedkeuring in van de leerstellingen en leu zen door het Nationaal-socialisme geponeerd en gepropageerd. De leuze: Nationale Kerk, is voor het Katholicisme onaanvaardbaar. Wie daarop aanstuurt moet onvermijdelijk met de Ka tholieke Kerk in botsing komen. Anders stond het hier met het Duitsche Protestantisme, dat reeds nationale kerken in Duitschland had. Thans is daar reeds ge komen onder een Rijksbisschop een Duitsch- Evangelische kerk, die de 29 Landskerken in zich heeft opgenomen. Het is de meest volledige omvorming van het Protestan tisme in den geest van het nationaal-socia- listisch streven. Ook op het gebied van kuituur, kunst, wetenschap, vooral: rechtswetenschap wordt gestreefd naar een nationale wedergeboorte van het Duitsche volk. Wat tenslotte uit dit alles voor Duitsch land groeien zal, valt niet te voorspellen. Wat zal er gebeuren, wanneer na de eer ste begeestering, welke nu eenmaal niet jarenlang op kookhitte kan gehouden blij ven, de bezinning weer terugkeert? Wat, als men gewaar gaat worden al hetgeen aan het nationale streven is opgeofferd? Zal het bij deze revolutie gaan als met de meeste harer voorgangsters, en zullen de extreme elementen geleidelijk meer de overhand krijgen over de meer bezonnene? Zal er een felle reactie ontstaan, als ar beiders- en middenstand zullen gaan be merken, dat men met nationale politieke middelen geen economische wereldcrisis kan oplossen? Alles is anders geworden, maar, zal men later vragen, ook beter? Wie Duitschers spreekt buiten hun land, want daarbinnen durft niemand meer hardop denken bemerkt, hoe groote be zorgdheid er bij hen leeft voor Duitsch- lands toekomst. Nauwlettend moeten wij de ontwikkeling daar volgen, en trachten ons een oordeel te vormen. Wij moeten ons ervoor hoeden, ons al te zeer te laten beïnvloeden door hetgeen wij waarnemen als uitwassen. Maar even zeer mogen wij er ons niet toe laten ver leiden, het goede dat overigens ook onder den parlementairen regeeringsvorm bereikbaar is, al te zeer te veralgemeenen; wij moeten de aandacht ook gevestigd houden op leer stellingen en daden, waarmee wij ons, als katholieken, nooit zullen kunnen veree nigen. R. K. PAEDAGOGISCHE WEEK. Op veler verzoek om inlichtingen over de indeeling der Paedagogische JVeek (21, 22 en 23 Augustus) zij medegedeeld, dat de eerste algemeene vergadering gehouden wordt op 21 Augustus. Op 22 Augustus de tweede en derde algemeene vergadering, de sectievergadering voor Lager Onderwijs, alsmede een avondver gadering over de beteekenis van de film voor cultuur en wetenschap. Op 23 Augustus vallen de sectievergaderingen voor Middelbaar On derwijs en voor Buitengewoon Lager Onderwijs, alsmede een gecombineerde sectievergadering, waarin het globalisatiebeginsel uit psychologisch oogpunt wordt beschouwd. De vierde algemeene vergadering en tevens slotvergadering zal ge wijd zijn aan het thema: „Onderwijs, overtui ging en leven", welk thema behandeld wordt door prof. dr. F. Féron uit Roermond. R. K. LEERGANGEN. Het programmaboek der R. K. Leerlangen voor het cursusjaar 1933/1934 is verschenen en is verkrijgbaar bij de Administratie der R. K. Leergangen te Tilburg. De inschrijvingen voor de cursussen zullen plaats hebben op 25,26 en 28 Augustus. STUDIEBEURS VOOR DELFT. Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt, dat met ingang van 1 September 1933 uit het Vrouwe Janssens-Arriëns Fonds een Studie beurs beschikbaar is ten bedrage van 450 per jaar voor onbemiddelde jongelieden van goeden aanleg en ijver, ter tegemoetkoming van hun studie voor ingenieur aan de Technische Hoo- geschool te Delft. De beurs wordt toegekend telkens voor één studiejaar. Zij kan echter aan dezelfde per soon ten hoogste gedurende 4 jaar worden toe gekend. Aanvragen schriftelijk te richten tot den Raad van Bestuur van het Kon. Instituut van Ingenieurs, 's Gravenhage, Princessegracht 23. Bij de aanvrage worden ingewacht volle dige inlichtingen omtrent financieelen toestand en opleiding, afschrift school- en examenrap porten, eventueel aanbevelingen. In den ouderdom van 74 jaar is gistermor gen in de Ziekenverpleging aan de Prinsen gracht te Amsterdam overleden de oud-burge meester van Beverwijk, Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten, 40-JARIG PRIESTERFEEST VAN Z. H. EXC. DEN AARTSBISSCHOP. Ontvangdag 16 Augustus 1933. Het sub-comité tot regeling der ceremoniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat Z.H. Excellentie de Aartsbisschop op Woens dag 16 Augustus a.s. des namiddags van half twee tot half zes uur te Zijnen paleize Malie baan 40, te Utrecht, degenen zal ontvangen, die Z. H. Excellentie hunne geluk wensch en met zijn 40-jarig Priesterfeest verlangen aan te bieden. Ten einde, wegens het te verwachten drukke bezoek, de ontvangst zoo regelmatig en orde lijk mogelijk te doen verloopen, is o.m. de volgende regeling getroffen. Te 1.30 uur zal het Hoogwaardig Metro- politaan Kapittel worden ontvangen. Hierna volgt de ontvangst van het Uitvoe rend Comité dat om 1.30 uur ten paleize aan wezig moet zijn. Van 1.45 tot 2.30 worden de reguliere en se culiere geestelijheid ontvangen. De wereldlijke autoriteiten worden van 2.30 tot 3.00 uur toegelaten. Na deze ontvangsten wenscht Z.H. Excel lentie een kwartier uur rusttijd te houden, dus tot 3.15 uur.. Van 3.15 tot 4.15 uur wordt aan de R. K. vereenigingen gelegenheid geboden hare ge- lukwenschen aan te bieden waarbij elke ver- eeniging slechts door twee leden mag worden vertegenwoordigd. Hierna volgen van 4.15 tot 4.30 de Over sten van mannelijke en vrouwelijke religieuze huizen. Na deze religieuzen heeft van 4.30 tot 5.30 uur de ontvangst van particuliere personen plaats. Den bezoekers wordt beleefd het volgende onder hunne aandacht gebracht. 1. Wegens den zeer beperkten tijd wordt aan niemand veroorloofd een toespraak te houden. 2. Ter voorkoming van vergissingen, b.v. door misverstaan en een zoo vlug mogelijke opvol ging wordt den Oversten van religieuze hui zen beleefd doch drin'gend verzocht vóór het binnentreden der ontvangstzaal aan den dienst- doenden orde-commissaris een kaartje ter hand te stellen, waarop duidelijk de naam der Oide of Congregatie en plaats is vermeld, teneinde deze te kunnen aankondigen. 3. Dit geldt ook voor de R. K. Vereenigingen met duidelijke vermelding op het kaartje van naam der vereeniging plaats en eventueele af- deeling. 4. Alhoewel niet strikt noodig, zal het toch zeer op prijs worden gesteld, indien ook de geestelijkheid, wereldlijke autoriteiten, en par ticuliere personen voor de goede orde hun naamkaartje den orde-commissaris ter hand stellen. 5. Bij het binnenkomen van 't paleis wordt elk bezoeker beleefd verzocht eerst zijn hana- teekening te stellen, waartoe aan beide kanten van het voorportaal gelegenheid aanwezig is. 6. Den bezoekers, die met hun auto aan het paleis voorrijden, wordt ter bevordering van een snel en veilig verkeer verzocht te rij den in de richting NachtegaalstraatBiltstraat, terwijl na het uitstappen de auto in dezelfde richting tot het einde van de Maliebaan door rijdt, om vervolgens door het middenpad tot ongeveer tegenover het Paleis terug te keeren, waar een ieder zijn eigen auto gelieve op te zoeken. Namens het sub-comité voornoemd H. SMULDERS Lzn., Voorzitter. De eerste Zusters in de parochie. Dinsdag a.s. zal te Katwijk a. d. Rijn het R.K. rusthuis Callao door de „Kleine zusters van den H. Joseph" te Heerlen, in gebruik wor den genomen. Deze gebeurtenis zal op eenigs- zins plechtige wijze plaats hebben. Het is niet alleen de in gebruikneming van dit rusthuis, dat voor Katwijk een gebeurtenis is, doch hiermede is het tevens een feit ge worden, dat de parochie religieuzen in haar midden heeft. En ook daarom zal aan deze „blijde incomste" extra luister worden bij gezet. Op den avond van 15 Aug. zal het kerk bestuur de zusters uit Den Haag afhalen in auto's hiervoor door de parochianen beschik baar gesteld. Aansluitend aan de binnenkomst in Katwijk zal een plechtig lof gecelebreerd worden in de parochiekerk. Na het lof worden de zusters door een schare bruidjes van de kerk, langs Zeeweg en Callaoweg naar het rusthuis geleid. Op nader te bepalen dag zal het gebouw worden ingewijd. NED. REISVEREENIGING VOOR KATHOLIEKEN. Audiëntie bij Z. H. den Paus. Men seint ons uit Rome 11 Augustus Zes-en-veertig leden der Ned. Reisvereeni- ging voor katholieken werden hedenmiddag half twee door Z. H. den Paus in particuliere audiën tie ontvangen. De Paus sprak de audiëntiegangers bijzonder hartelijk toe. PER RIJWIEL NAAR ROME EN LOURDES- Donderdagavond 8 uur arriveerden te Oss de heeren C. v. d. Lee en P. de Reuver, die op 3 Juli een fietstocht naar Rome ondernamen, waar zij door Z. H. den Paus in audiëntie werden ontvangen. Z. H. schonk hun een gedenkpen ning. Van Rome hebben zij hun reis voortgezet naar Lourdes, waar zij gelijk mét Nederland- sche pelgrims waren. Aan de grens der gemeente Oss had zich een groote menigte verzameld, terwijl zeer vele ge meentenaren hen in de richting 's-Bosch waren tegemoet gereden. Voorafgegaan door het mu ziekkorps der Kon. Tapijtfabriek Gebr. v. d. Bergh werd een tocht door de gemeente ge maakt. Door den voorzitter van Oss Belang, den heer Marijnissen werden den pelgrims bloe men aangeboden. Volgens de „Nieuwe Venlosche Courant" zou mr. Goseling op de Sociale Week te Rolduc hebben verklaard: „Er zullen propagandistische kernen gevormd worden en.de R. K. Kamer fractie zal de Regeering uitnoodigen een flink program uit te voeren: doet ze het niet, dan zullen onze mannen met initiatief-ontwerpen komen". Grepen uit het jaarverslag. Een jaar van aanval en verweer. Aan het jaarverslag 1932 van den R. K. Bouwvakarbeidersbond St. Joseph ontleenen wij de volgende bijzonderheden: De indrukken, welke volgens den Bonds- secretaris in het jaar 1932-'33 werden opge daan, waren van verschillenden aard. Soms leek het, zoo lezen wij, dat wij ston den aan een ernstig ziekbed, waarvan het einde een „De profundis" zou wezen. Een an dere maal kwam weer sterk naar voren, dat men van ons een „mea culpa" verwachtte. Dit is geen pessimisme, maar slechts de gevolg trekking uit de feiten, welke in den loop van ons vereenigingsjaar waargenomen werden. Nemen wij bijvoorbeeld onze werkioozen- kas. Waren wij niet verplicht de uitkeeringen op een bepaald moment tot de helft van het aantal dagen te verminderen? Stond het niet zoo, dat het geneesmiddel, dat anderen kassen was toegediend, aan de kas van onzen bond geweigerd werd en dat, zoo de geneesheer, die het geneesmiddel kon verstrekken, in zijn standpunt bleef volharden, het einde van on ze werkloozenkas te verwachten was? Werden wij in den loop van het jaar niet voor een feit geplaatst, dat in de geschiedenis van onzen bond, of laat ik liever zeggen in de geschiedenis van de heele Ned. arbeiders beweging nog niet was voorgekomen? Wer den wij in die dagen niet overladen met ver wijten en stond het niet zoo, dat het werd voorgesteld, alsof de bouwvakarbeiders er oorzaak van waren, dat het product, dat zij vervaardigden, zoo duur werd, dat het niet meer betaald kon worden? Over het bestuur lezen wij het volgende: Meer nog dan andere jaren was het bonds- bestuur met werkzaamheden overladen. Dit laat zich ook wel indenken, gezien de groote slapte, welke er in het bouwbedrijf heerschte, waarvan menigmaal gebruik werd gemaakt om het met de arbeidsvoorwaarden niet zoo nauw te nemen. Werden ^ulke ge vallen geconstateerd, dan trok het bondsbe- stuur er op af om handhaving van de bestaande collectieve arbeidsovereenkomst zoo mogelijk te bewerkstelligen. Dat een en ander meerdere malen aanleiding was tot conflicten, mag als bekend aangenomen worden. Dan was er de zorg, welke het bestuur had voor de werkloosheidsverzekering en de actie om de bouwvakarbeiders onder de crisisrege ling te brengen, welke de regeenng met het oog op de groote werkloosheid ten behoeve van de werklooze arbeiders in het leven had geroepen, doch waarvan de bouwvakarbeiders waren uitgesloten. Totaal werden in den loop van het jaar 1932 4011 nieuwe leden ingeschreven, uitgeschreven werden echter 5150 leden, zoodat een verlies geleden werd van 313 leden, terwijl 313 leden werden bijgeschreven, zoodat in totaal 826 leden verloren werden; den grootsten terug gang vindt men bij de opperlieden en de grond werkers, in verhouding tot de ledentallen der vakgroepen is de teruggang bij de groep stuca- doors het grootst. Betreffende de arbeidsgeschillen wordt het volgende geschreven: Het jaar 1932 kenmerkte zich in deze in zoo verre in vergelijking met andere jaren, dat de crisis ook hier niet ongemerkt voorbij ging. Immers, weinig werk geeft weinig ontslagen, die gedaan moesten worden wegens beëindi ging der werkzaamheden, zoodat vanzelf daar uit voortvloeit, dat ook weinig onrechtmatig gegeven ontslagen voorkomen en behandeld moesten worden. Daartegenover staat echter een ander euvel, wat minder aangenaam aan doet, namelijk dat het aantal geschillen wegens achterstallig loon niet onbeduidend opliep, eenerzij ds doordat de betrokken werkgevers eenvoudig niet betaalden met de kennelijke bedoeling zich met het loon van de arbeiders te verrijken; anderzijds doordat zij failliet gin gen en daarbij als regel bleek, dat ze zoo arm waren, dat er niet eens voldoende baten uit den boedel kwamen om de allereerste onkos ten te dekken, zoodat de arbeiders met recht hun loon konden beschouwen als verloren; daarnaast nog het euvel, dat hoofdaannemers hun werk grootendeels aan zoogenaamde on deraannemers waaronder er bleken te zijn van verdacht allooi uitbesteed hadden, waar bij al weer naar voren kwam dat bij deze beeren voorstond zoo spoedig mogelijk als het kon binnen te komen, zij het dan mede met het loon van de bij hen werkzaam geweest zijnde arbeiders. Daarnaast kwam mede het aantal gevallen, waarbij den arbeiders zieken geld geweigerd werd, dat de aandacht van het bestuur vroeg en mede op een goede oplossing aangestuurd moest worden. In het slotwoord van den bondssecretaris le zen wij nog als volgt: Trots alles, wat onze bond in 1932 mocht ervaren, mogen wij zeggen, dat 1932 een goed jaar voor den bond is geweest. Waar mogelijk, werd aanvallenderwijs opge treden, terwijl anderzijds de bond steeds tot af weer gereed was. Wij zouden het jaar 1932 dan ook gerust mo gen noemen een jaar van aanval en verweer. In beide gevallen was echter de grootst mo gelijke voorzichtigheid geboden. En al is het dan waar dat in het jaar 1932 harde slagen vielen, even waar is het, dat in het huidige tijdsgewricht de ideeën worden gevormd, die straks in het economische leven en bij de verdeeling der maatschappelijke rijk dommen maatgevend zullen zijn. COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZUID-HOLLAND. De Minister van Staat, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, is van verlof terug gekeerd en heeft zijn werkzaamheden hervat. HET GROOT-NEDERLANDSCH TOONEEL. Mej. Maria Sophie Nathusius is voor het sei zoen 1933/1934 verbonden aan het Groot-Neder- landsch Tooneel. Zij studeerde te Berlijn on der leiding van Lucy Höflich en debuteerde in het Thalia-Theater en Deutsches Schauspiel- haus onder directie van Röbbeling te Hamburg. Ook trad zij op in het Schiller-Theater aldaar. Zij speelde o.a. „Viola" in „Drie Koningen avond" van Shakespeare, „Marguérite" in „Mar- guérite durch Drei" en in de Operette „De Prins Student", waarin zij de rol van Prinses Margaretha vervulde. Plaatsing der tewerkgestelden geschiedt voorloopig. Zooals wij dezer dagen hebben gemeld, is er een scherper optreden te verwachten van de autoriteiten tegen onbehoorlijk gedrag, bij de werkverschaffingen, dat zich soms zelfs uit in mishandeling of bedreiging van het toezicht houdend personeel. In een desbetreffende circulaire, namens den Minister door de Rijksinspectie gezonden aan de gemeentebesturen, wordt in dit verband o.m. het volgende geschreven: Voor een goeden gang van zaken in de werk verschaffing is het (echter) niet voldooende, dat de tewerkgestelden zich onthouden van strafbare handelingen. Van de tewerkgestelden moet worden gevergd, dat zij den goeden wil bezitten zonder welken geen behoorlijke loop van zaken mogelijk is en voorts dat uit hun gedrag op de werkverschaffing deze goede wil voortdurend blijkt. In verband hiermede zul len voortaan, de door of vanwege den Minister van Sociale .Zaken toegestane plaatsingen bij de werkverschaffing een voorloopig karakter hebben en slechts van kracht blijven zoolang de betrokkenen door goed gedrag en ijver too- nen de aan hen bestede overheidszorg waar dig te zijn. In het bijzonder zal de eerste maand van tewerkstelling als proeftijd worden beschouwd en zal voortzetting der tewerkstel ling slechts mogelijk zijn voor die arbeiders, die ten volle aan de hier gestelde eischen vol doen, Bepalingen, die heden van kracht worden Heden treedt in werking de wet van .5 Augustus 1933 Stbl. 419), waarbij in de ?e- wijzigde wet van 19 December 1931 (Stbl. 527) tot tijdelijke heffing van een bijzonder invoer recht op benzine is ingevoegd een artikel 2 bis. In dit artikel wordt verboden: a. benzine te vermengen met petroleum en met door den minister van financien aan te wijzen andere stoffen, die geacht kunnen wor den aan benzine te worden toegevoegd om de heffing volgens deze wet gedeeltelijk te ont gaan; b. met ingang van door den minister te be palen data petroleum en volgens letter a aan gewezen andere stoffen, welke niet een door den minister bepaald percentage van een of meer door hem voorgeschreven herkennings middelen bevatten, en benzine, waarin zich deze herkenningsmiddelen, of bestanddeelen, welke daarvan afkomstig kunnen zijn, bevinden, in het vrije verkeer te brengen, ten vervoer aan le bieden, te vervoeren of in voorraad te hebben. In verband hiermede heeft de minister van Fi nanciën thans het volgende bepaald: Stoffenmet petroleum ge lijkgesteld. 1. Ter uitvoering van genoemd artikel 2bis, letter a, worden aangewezen en ten aanzien van de verdere bepalingen dezer beschikking met petroleum gelijkgesteld: alle niet als ben zine belaste, noch aan hetzelfde invoerrecht als petroleum onderworpen aardolie- en bruinkool- teerdistillaten en hiermede in samenstelling overeenkomende stoffen. 2. Met ingang van 10 September 1933, wat het in het vrije verkeer brengen betreft, en met ingang van 1 October 1933, wat het ten ver voer aanbieden, het vervoeren en het in voor raad hebben betreft, zal alle petroleum per kilogram ten minste 10 milligram „Blau B für Zaponlack" benevens 20 milligram Furfurol moeten bevatten en zullen deze herkennings middelen, of bestanddeelen welke daarvan af komstig kunnen zijn, zich niet in benzine mogen bevinden. Vrijgestelde hoeveelheden. 3 Het onder 2 bepaalde geldt niet ten aanzien van: a. blijkbaar voor eigen gebruik bestem de hoeveelheden van niet meer dan 100 L, petroleum of benzine mits de be zitter hiervan voldoende aannemelijk maak;, dat hij de petroleum niet voor verbo den vermenging van benzine bezigt en dat hij niet wist of redelijker wijze kon vermoeden dat de benzine verboden bijmengselen bevatte en mits hij alle van hem verlangde inlichtingen en medewerking verstrekt ter opsporing van dengene, die hem die petroleum of benzine ge leverd heeft; b. met een vaartuig voor gebruik aan boord met vrijdom van rechten ingevoerde petroleum, zoolang deze niet wordt gelost en niet voor ver menging met benzine gebezigd wordt en mits belanghebbende voldoende aannemelijk maakt dat de aan boord bevonden onvermengde petro leum tot de aldus ingevoerde behoort; c. vervoer, anders dan voor eigen gebduik, met openbare middelen van vervoer, mits de vervoerder voldoende aannemelijk maakt dat hij niet wist of redelijkerwijze kon vermoeden, dat de samenstelling van de vervoerde petro leum of bnzine niet aan de gestelde eischen voi ded en mits hij alle van hem verlangde inlich tingen en medewerking verstrekt ter opsporing van dengene die hem die petroleum of benzine ten vervoer heeft aangeboden; d. zich niet in het vrije verkeer bevindende petroleum, die niet ten onrechte als reeds behoorlijk verlengd, ten invoer is aangegeven, en al dan niet mer overlading rechtstreeks door gevoerd wordende benzine. Proef op het baanvak Amsterdam Oldenzaal. Met ingang van 21 Augustus zal voor de treinreizigers op het baanvak Amsterdam Oldenzaal op proef de gelegenheid worden opengesteld tot het voeren van z.g. reisge- sprekken in het binnenlandsch verkeer. Deze gesprekken kunnen worden aangevraagd in een der telefooncellen op het perron te Am sterdam (C.S.), Amersfoort, Apeldoorn, De venter, Hengelo of Oldenzaal en tijdens het oponthoud van den trein aan een volgend station worden gevoerd. Bij de aanvraag moet, ongeacht de plaats van bestemming, een be drag van 50 cents in de automatische incas seer-inrichting worden gestort. Indien het ge sprek langer dan 3 minuten duurt, moet op de plaats waar het gesprek gevoerd wordt, bijbetaald worden volgens het normale af standstarief. In verband met de Duitsche deviezen-controle. De Commissaris der Koningin in de provin cie Gelderland heeft een aanschrijving gericht tot alle burgemeesters in die provincie, waarin hTJ erop wijst, dat sinds in Duitschland ver scherpte deviezen-maatregelen worden geno men en van medegenomen marken aanteeke- ning wordt gehouden in de paspoorten, het her haaldelijk voorkomt dat de betrokkenen, om de consequenties van die aanteekening te ontgaan, een of meer bladzijden uit hun passen scheuren, deze vervangen door andere enz. Het ligt voor de hand, dat het opzettelijk beschadigen event, vervalschen van een pas poort is te beschouwen als het misbruik maken daarvan. De Commissaris verzoekt den burgemeesters derhalve, bij aanbieding ter verlenging van paspoorten op bovenstaand misbruik te doen letten en, indien daarvan iets blijkt, de ge vraagde verlenging te weigeren en aanvra gers voor een nieuw paspoort naar hem (Com missaris) te verwijzen. J. Schipper, kunsthandelaar, wonende Valke nierslaan 105 te Ginneken, verkocht in den laatsten tijd aan inwoners van Tilburg verschil lende schilderstukken met de signatuur van be kende schilders, meestal van de Haagsche school. De prijzen van de schilderijen varieer den van 50 tot 700 gulden per stuk. Achteraf blijkt dat de meeste der afgeleverde werken valsch zijn en een zeer geringe waarde hebben. Bij één der stukken kon de valschheid door den nog in leven zijnden schilder worden vastgesteld. Schipper opereert voornamelijk in Noord- Brabant en schijnt er vele slachtoffers gemaakt te hebben. In verband hiermede maakt de com missaris van Politie te Tilburg dan ook bekend, de noodige voorzichtigheid te gebruiken met het aanknoopen van handelsrelaties met ge noemden kunsthandelaar. DIENSTPLICHTIGEN (Ingezonden) In de maand October e.v. gaan weer dui zenden jonge mannen soldaat worden. Er is geen betere voorbereiding op den militairen diensttijd denkbaar dan een retraite. Niet al leen om den zegen, die iedereen van een goe de retraite ondervindt, maar ook omdat men daar reeds aantreft zijn toekomstige goede vrienden voor den kazemetijd. Zulk een retraite speciaal ingericht voor dienstplichtigen zal te Noordwijkerhout worden gehouden van 912 September. Men gelieve zich daartoe op te geven bij ondergeteekende. De kosten bedragen ƒ6.50 en kunnen tijdens de retraite worden voldaan of vóór de retraite worden toegezonden aan den Aalmoezenier. Na aanmelding ontvangt men een toegangskaart met verdere inlichtin gen. Aalmoezenier J. J. BROUWER, Huijgensstraat 6, 's-Gravenhage; Tel. 116534; Giro 92320. EEN GEDREVEN ZILVEREN MADONNA. Werk van Jan Eloy en Leo Brom. In opdracht van het bestuur der Gooische processie naar Kevelaer, die dit jaar haar zilve ren bestaansfeest herdenkt, kregen, zooals men zich herinneren zal, de gebroeders Brom te Utrecht opdracht tot het maken van een ge dreven zilveren Madonnabeeld, bestemd om in processie te worden meegedragen. Detail van het gedreven zilveren Madonna- beeld, werk van Jan Eloy en Leo Brom, dat dit jaar voor het eerst in de Gooische processie naar Kevelaer werd meegedragen Het beeld is Zaterdag 1.1. klaargekomen en deze week voor de eerste maal met de Gooische processie naar Kevelaer geweest. De Madonna is een meter hoog en werd even als het Kindje, geheel gedreven uit plaatzilver; de kronen, de scepter, het boek en verschillende andere kleine onderdeelen zijn van verguld zil ver. Ter versiering van het beeld werden naast filegrainwerk o.a. lapis lazuli, carneool, parel moer, bloedkoralen en onyx toegepast; de oogen werden in blauw en in goudbruin translucide email uitgevoerd. De Madonna troont op een verguld koperen zetel, die met lapis lazuli is ver sierd, terwijl het geheel is geplaatst onder een klein rank baldakijn, eveneens in verguld koper. Aan de uitvoering van het geheel werd zeven maanden gewerkt. Samenwerking van gemeentebesturen. In verband met het door het Rijk te verlee- nen boomkweekerscrediet is op initiatief van B. en W. van Boskoop een bijeenkomst ge houden van gemeentebesturen uit de Rijn streek, waarin besloten is, den betrokken ge meenteraden voor te stellen, dat de voor dit crediet benoocfigde waarborg zal worden ge geven door de gemeente, waar de crediet- aanvrager gevestigd is, ongeacht de vraag in welke gemeente het bedrijf wordt uitgeoefend. De reorganisatie en de commissie van overleg bij den Waterstaatsdienst. Door den heer Drop is aan den Min. van Wa terstaat gevraagd of 't waar is a. dat een reorga nisatie van den baken- en politiedienst op de groote rivieren in overweging en voorberei ding is en dat met het oog daarop de aanbe steding van den bouw van motorbooten heeft plaats gehad, die in dienst zijnde stoomvaartuigen moeten vervangen, b. dat indertijd overleg over deze reorganisatie aan de bijzondere commissie van overleg bij den waterstaatsdienst is toe gezegd en waarom dit overleg tot nu toe niet heeft plaats gehad? Bij een bevestigend ant woord hierop, verzocht hij, of de Minister dan het bedoelde overleg alsnog wil bevorderen en een beslissing over de reorganisatie van dezen dienst wil uitstellen totdat dit overleg is ge ëindigd. Tenslotte vraagt hij of deze reorganisa tie een bezuiniging brengt en of de Minister bereid is omtrent dit laatste een volledig over zicht te verschaffen. KWEEKSCHOOL VOOR VROEDVROUWEN TE HEERLEN. In de Wilhelminaschool, Kweekschool voor Vroedvrouwen, te Heerlen, hadden de examens plaats voor de kraamverpleging. Geëxamineerd werden 10 candidaten, die alle 10 werden toe gelaten, te weten de dames: Zr. C. van Helsdin- gen te Zwolle, Zr. J. Prins te Dordrecht, Zr. P. Walraven te Dordrecht, Zr. M. Nieuwenhui- zen te Nijmegen, Zr. R. Belksma te Arum (Fr.), Zr. H. Westerling te Assen, Zr. A. van der Vel den te Vlissingen, Zr. J. Kaas te Sluiskil, Zr. R. Hokkeling te Zwaagdijk, Zr. R. Guggenber- ger te Schnaitsee (Ober-Bayern.) ALG. DUITSCHE KATHOLIEKENDAGEN- Ter gelegenheid van de algemeene Duitsche Katholiekendagen, welke te Weenen gehouden zullen worden van 712 September zullen de Oostenrijksche Bondsspoorwegen goedkoope treinen laten loopen heen op 6 September en terug op 13 Sept. van Utrecht naar Weenen. MALVERSATIES MET CANTINEGELDEN. Op 25 Augustus a.s. zal in hooger beroep voor het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gravenhage terecht staan de le luitenant der mariniers J. destijds beheerder van de can tine op het eiland Aruba (kolonie Curagao), die wegens malver satiën met cantinegelden door den Krijgsraad te Willemsoord is veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met ontslag uit den dienst, zon der ontzetting van de bevoegdheid om bij da militaire macht te dienen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3