KWARTIERTJE BIJ DEN CHIEF SCOUT. J ECHTELIJK DRAMA. WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1933 Jonge vrouw door haar man in pand aan den Schiedamsche- singel vermoord. DADER MELDT ZICH BIJ DE POLITIE. PAST OP VOOR EEN CHIQUE DAME. „HOLLANDRADIO" EN ROTTERDAM. VLAARDINGEN vriendschap er onder de Neder landsche verkenners heerscht; het zijn kerels ruim van geest'. Het deed mij goed te zien, hoeveel den Chief °P' zooals we die in het Nationaal HET ST. ROMBOUTSKOOR VAN MECHELEN NAAR 's-HAGE. Vanochtend te ongeveer 9 uur heeft zich in pand 93 aan den Schiedamsche singel, waar een pension is gevestigd, een vreeselijk drama af gespeeld. De 24-jarige chauffeur F. W. heeft zijn echtgenoote, de 20-jarige A. A. M. B., die hem enkele weken geleden verlaten had, met een revolverschot door de linkerslaap gedood. Onmiddellijk na de misdaad heeft hij zich op het politiebureau aan de Witte de Withstraat aangegeven, waar hij in bewaring is gesteld. Het lijk van de vrouw is door den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel over gebracht, waar de sectie verricht zal worden. Treurig huwelijksleven. Zoowel het slachtoffer als de dader zijn uit Botterdam afkomstig. In 1930 zijn zij gehuwd, waarna zij in Maastricht zijn gaan wonen. De man had daar een betrekking als chauffeur. Al vrij spoedig zijn er tusschen man en vrouw moeilijkheden gerezen en tenslotte was de ver houding zoo slecht geworden, dat de vrouw vier weken geleden de echtelijke woning heeft ver laten, met achterlating van haar twee-jarig zoontje, om de wijk naar Rotterdam te nemen. Zij nam hier haar intrek in een pension aan den Schiedamschen singel. Haar echtgenoot is haar daarop nagereisd en j.l. Zaterdag is hij er in geslaagd haar verblijf plaats te ontdekken. Zaterdagavond heeft de eerste ontmoeting tusschen de echtelieden in het pension plaats ge had. De man heeft zijn vrouw gevraagd bij hem terug te komen, hetgeen zij weigerde. Ook Maandagavond had de man met een poging om zijn vrouw te bewegen bij hem terug te keeren, geen succes. Dinsdagavond heeft hij weer bij het pension aangebeld. Zijn vrouw was toen uitgegaan. Tot half één 's nachts heeft hij op den Schiedam sche singel heen en weer geloopen om zijn vrouw op te wachten. Zij is echter, zonder door hem opgemerkt te worden, thuis gekomen. Vanochtend, om half negen omstreeks, is de man teruggekeerd en toen hij hoorde, dat zijn vrouw thuis was, is hij onmiddellijk naar haar kamer gegaan, waar hij haar nog slapende trof. Er heeft een korte woordenwisseling plaats gehad, waarna de man zijn revolver heeft ge trokken en een schot heeft gelost. De kogel heeft de vrouw in de linkerslaap getroffen en vermoedelijk is zij op slag gedood. De wasch aan huis. De mariniers in de kazerne te Rotterdam aan de wekelijk- sche „groote wasch" op Maandag. In opgewonden toestand. Bijna alle pensiongasten waren, op het mo ment, dat de misdaad werd gepleegd, nog sla pende. Slechts twee menschen hebben het schot gehoord en zijn toe komen snellen. Zij ontmoet ten W., terwijl hij de trap afstormde. „Ik heb mijn vrouw vermoord", schreeuwde hij hun toe, waarna hij de straat op liep en zich onmiddellijk naar het politiebureau aan de Witte de Withstraat begaf. In hoogst overspannen toestand deelde hij daar den dienstdoenden inspecteur mede, dat hij zijn echtgenoote had doodgeschoten. De man werd natuurlijk onmiddellijk in be waring gesteld, waarna de justitieele dienst en het parket werden gewaarschuwd. Het onderzoek. Het onderzoek werd ter hand genomen door dfeh' commissaris van het bureau aan de Witte de Withstraat, den heer G. Snippe, de inspec teurs van den justitieelen dienst van dit bureau, de heeren C. Hess en E. Brinkman en den foto- en dactyloscopischen dienst, terwijl van het parket de substituut-officier van justitie, mr. J. S. Loke en de rechtercommissaris, mr. C. Schalkwijk, zich naar de plaats van de misdaad begaven. Daar werd het lijk van de vrouw in een ach terkamer van de 2e etage op bed gevonden. Het wapen, waarmee de misdaad was gepleegd, een Spaansch pistool met een kaliber van 6.35, lag op een tafeltje in de kamer. Na een voorloopig onderzoek werd de genees kundige dienst gewaarschuwd, die het lijk naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overbracht. Daar zal dezer dagen de sectie worden verricht. Behalve het bovenstaande, is uit de verkla ringen van den dader, die hij bij een voorloopig verhoor heeft afgelegd, nog vast komen te staan, dat hij het wapen, dat hij over de grens heeft gesmokkeld, gisteren geladen heeft. Toen dit eenmaal gebeurd was, is hij bang geworden, dat hij bij een ontmoeting met zijn vrouw zijn zelf- beheersching wel eens zou kunnen verliezen en hij heeft toen den houder met scherpe patronen uit het pistool genomen en in zijn zak gestoken. In de kamer bevond zich toen echter al een patroon en volgens zijn verklaring heeft hij geen kans gezien het wapen te ontladen. Deze patroon heeft hij vanochtend op zijn vrouw af gevuurd. De houder met de andere patronen is op hem gevonden. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Een praatje over romantiek, radio en tonnen gelds. De Romantiek der verten. Het is nu eenmaal een veel voorkomend ver schijnsel dat den menschen de romantiek der verten in het bloed zit. Niet alleen dat zij steeds gaarne zouden zijn, waar zij op dit moment niet zijn, maar ook dat zij dikwerf aan zekere instellingen en toestan den van anderen bodem en nationaliteit de voorkeur geven boven dezelfde dingen van eigen land. Langzaam aan gelukkig wint het gezonde idee van eigenwaarde veld en het is misschien de goede zijde der heerschende economische crisis dat zij deze waarheid sneller heeft doen begrijpen. Niet altijd is kwade wil of voorin genomenheid in het spel. Onwetendheid is zeer dikwijls in deze kwestie een niet te onder schatten factor. „Hollandradio" Al moge „Hollandradio" geen onbekende klank voor ons zijn, een feit is, dat men nog veel te weinig bekend is met de prestaties van deze instelling. Men meent veelal, dat „Hol land-radio" dat deel van het Staatsbedrijf der P. T. T. is hetwelk uitsluitend met het verzen den en ontvangen van telegrammen van en naar Indië belast. En iemand meent er al heel wat van af te weten als hij bekend is met het feit, dat dit alles via onzen gerenommeerden Kootwijk-zender geschiedt. Een ander, die daarbij nog weet te vertellen, dat deze zender van het postkantoor te Amsterdam uit bediend wordt, dat Kootwijk het zend-station en Noord- wijk het ontvangststation, is, meent alle ge heimen van „Hollandradio" te doorgronden. De Nederland-Indië verbinding, die in 1923 tot stand kwam, is inderdaad de eerste groote prestatie van Kootwijk geweest. Maar het Staatsbedrijf der P. T. T. heeft niet stilgezeten. Er werd op Kootwijk hard gewerkt en veel geëxperimenteerd. Een radiotelefonie installatie werd er gemonteerd en beeld-tele- grafie apparaten gebouwd. (Deze laatste per fectie stelde de Maasbode in staat om haar lezers een primeur aan te bieden in den vorm van de eerste foto der overmeesterde „Zeven Provinciën.) Gestadig groeide het aantal telegraaf-ver- bindingen. Thans worden van het postkantoor te Amsterdam uit, zeventien radio-telegraaf verbindingen bediend. Zoo zijn heden de vol gende rechtstreeksche verbindingen via „Hol landradio" met Amsterdam mogelijk: Oslo, Gothenburg, Kopenhagen, Helsingfors, War schau, Praag, Weenen, Boedapest, Bern, Rome, Madrid, Lissabon, Bandoeng, New-York, Wil lemstad, Paramaribo en Buenos-Aires. Hollandradio holland' en „Radio- AANRIJDINGEN Gisterenmiddag zijn op den Kleiweg te Hil- legersberg twta automobielen, waarvan één bestuurd door L. H. G. uit Rotterdam en de andere door R. W. uit Hillegersberg, met elkaar in botsing geweest. De eerste bestuurder moet niet voldoende naar rechts hebben uitgeweken, toen hij passeerde, zoodat een aanrijding on vermijdelijk was. De schade aan beide voertui gen was aanzienlijk. De auto van G. kon op eigen kracht zijn weg vervolgen, de auto van laatstgenoemde moest naar een garage worden gesleept. Op de Tivolirbug te Hillegersberg is giste ren de heer H. C. C. van alhier aangereden door een automobiel van de Wasscherij der fa. R, De wielrijder moest naar linkss uitwijken voor een plotseling op de brug stoppende mo torrijder. Van de tegenovergestelde zijde kwam juist de auto de brug oprijden. Deze greep den wielrijder, die tegen den grond werd ge worpen en lichte verwondingen bekwam. Zijn rijwiel werd geheel vernield. OP ZOEK NAAR BRAND. Heden nacht werd de Hilligersbergsche brandweer gealarmeerd voor een uitslaande brand aan den Kleiweg. Door het brandsignaal werden verschillende Kleiwegbewoners opge schrikt en velen spoedden zich naar buiten, om naar dezen brand té gaan kijken. Men repte zich naar het einde van den Kleiweg, waar vol gens het zeggen van enkelen de brand moest woedden. Er waren er zelfs, die doorgingen tot Overschie, doch hoe verder men kwam hoe stiller het werd op den weg en hoe minder er iets van brand te bespeuren viel. Önverrichterzake keerden velen naar huis terug. Later bleek dat er een flinke straatbrand had gewoed in de Touwbaan, nabij den Plas, in de nabijheid van een groot aantal aldaar gemeerde kano's. Onder leiding van den brandmeester R. Boer werd het vuur door gasten van spuit 3 ge- bluscht. Spuit 6, die mede aanwezig was, onder leiding van den Brandmeester D. Moerman, behoefde geen hulp te verleenen. Het is hier een geschikte gelegenheid even te wijzen op het groote verschil tusschen deze beide spiegelbeeldige woorden. Hoezeer zij ook op elkaar lijken, zij slaan ieder op heel verschillende instellingen. „Radioholland" is een particuliere maat schappij, die uitsluitend de verbinding tusschen Nederland en schepen of scheepstations onder houdt. Zij bedient zich van het station Scheve- ningenhaven. „Hollandradio" daarentegen is een deel van het Staatsbedrijf der P. T. T., dat zooals gezegd via Kootwijk het radio-telegrafisch verkeer on derhoudt met Noord-, Zuid- en Midden-Ameri- ka, Canada, Nederlandsch O. Indië, W. Indië en met de meeste landen van Europa. Een zeer overzichtelijke en duidelijke we reldkaart, door de P. T. T. uitgegeven, toont de rechtstreeksche en middellijke radioverbindin gen die van Amsterdam uit worden tot stand gebracht. Een kaart, die op kantoren een nut tige en interessante wandbekleeding zal vormen en op aanvraag gaarne door de P. T. T. aan belanghebbende firma's wordt verstrekt. Be halve de landen der wereld geeft de kaart tevens de verschillende tijd-zones aan, zoodat men met één blik de tijdverschillen op de heele wereld kan nagaan. Snelheid, accuratesse, service. Het Nederlandsche Radio-Telegraafbedrijf behoeft thans wat snelheid, accuratesse en ser- viice betreft voor geen enkel kabeltelegraaf- bedrijf meer onder te doen. Dit is een verheugend verschijnsel. Voorheen was men voor de overbrenging van telegrammen naar overzeesche landen steeds aangewezen op zeekabels, welke het eigendom zijn van buitenlandsche maatschappijen. Geen kabels maar radio. Nederland legde geen kabels maar bouwde een wereld-radiostation, zoodat in het vervolg de tusschenkomst der buitenlandsche kabel maatschappijen kan worden ontbeerd en de ge weldige bedragen, die met het telegraafver- keer gemoeid zijn binnen onze grenzen kunnen blijven. Bij gebruik derhalve der Nederlandsche Ra diowegen, welke worden aangeduid met den naam „Hollandradio" wordt dus inderdaad een nationaal belang gediend daar de z.g. taxen dan in de kas der P. T. T. vloeien inplaats van in de zakken der buitenlandsche maatschap pijen. Dit belang wordt door het grootste deel van het seinend publiek helaas nog niet ingezien. Bij gebruik van „Hollandradio" vloeit ongeveer de helft der telegramkosten in de schatkist terug,, terwijl hij gebruik van den kabel, die kosten zoo goed als geheel ten goede komen aan de buitenlandsche kabelmaatschappijen. Zoo brengt een telegram voor "Buenos-Aires over „Hollandradio" per woord 50 ets. meer in Hollands kas. De gemeenschap ziet zich onnoodig belang rijke winsten ontgaan, welke vooral in den te- genwoordigen tijd bezwaarlijk ontleend kun nen worden. Rotterdam en „Hollandradio". Ten einde ook de Rotterdamsche firma's in staat te stellen gemakkelijk van den Holland radiodienst gebruik te kunnen maken, zonder dat daarvoor de telegrammen rechtstreeks te lefonisch moeten worden aangeboden aan Am sterdam, is dezer dagen in het Post- en Tele graafkantoor op den Coolsingel alhier, naast het Aanneemkantoor een Radio-afdeeling inge richt. Door middel van de meest moderne toe stellen worden de via „Hollandradio" te ver zenden telegrammen op snelle wijze naar hun bestemmingen gebracht. Wij constateerden, dat een aangeboden telegram voor New-York, geen drie minuten noodig had, berekend van het moment van afgifte te Rotterdam tot de aflevering in New York, en dat iemand binnen 5 minuten antwoord kan heb ben uit Yankee-land. In een afzonderlijke tele- gram-telefoonafdeeling welke door een glazen wand van de radio-afdeeling is afgescheiden, teneinde stoornis door hinderlijke geluiden te voorkomen, zorgt speciaal geroutineerd perso neel voor vlotte telefonische aanneming en aflevering der telegrammen. De onmiddellijke nabijheid van loket en expeditie afdeeling geeft waarborg, dat vertra gingen van de radio-telegrammen op de afdee^ ling zelf niet kunnen voorkomen. De leiding en de behandeling der telegram men is in handen van personeel, dat niet alleen volledig vertrouwd is met den dienst doch dat tevens bekend is met de eischen,- welke het tegenwoordige moderne zakenleven stelt aan den telegraafdienst en dat zich heeft weten vrij te maken van de beruchte ambtelijke sleur. Weer een nieuwe oplichterstruc. Er loopt op het oogenblik door onze stad een juffrouw, aan wie de eer niet kan ontzegd worden weer een nieuwe oplichterstruc uitge vonden te hebben, welke zij naarstiglijk in practijk brengt. Deze juffrouw, die zeer goed gekleed gaat en ook in haar optreden den indruk vestigt een dame te zijn, pleegt winkels binnen te wandelen waar zij vertelt haar tasch met' geld te hebben verloren om vervolgens den weg te vragen naar de een oi andere ver uit de buurt liggende straat. De Rotterdamsche winkeliers zijn voorko mend en galant en daarvan heeft de juffrouw in kwestie al een paar maal geprofiteerd. Men bood haar onmiddellijk een paar gulden te leen aan die zij na veel plichtplegingen aan vaardde. Zij zou het geleende geld natuurlijk onmiddellijk teruggeven en zij "was wel zoo goed haar adres op te geven. De winkeliers die haar hebben geholpen heb ben echter geen van allen meer iets van de juf frouw gehoord en het opgegeven adres is valsch gebleken te zijn. De politie heeft naar aanleiding van dit alles het parool uitgevaardigd: Neemt U in acht voor een chique dame! OP HEETERDAAD BETRAPT Aangehouden en in bewaring zijn gesteld de 21-jarige S. P., de even oude N. B. en de 22-ja- rige J. L. die op heeterdaad betrapt werden bij het stelen van een belastingmerk van een fiets, staande aan den Beukelsdijk. ONGELUK BIJ RANGEEREN. Bij het rangeeren op het emplacement aan de Oostmaaslaan is gisterenavond een wagen op vijf stilstaande wagons geloopen. De 53 jarige remmer A. M. uit de Aegidiusstraat die in het remhuisje van eerstgenoemde wagon stond is door den schok tegen den wand geworpen en heeft een ernstige hoofdwonde gekregen. Hij werd in het ziekenhuis aan den Coolsingel op genomen. MOND- EN KLAUWZEER Onder het vee van den landbouwer H. te Terbregge is thans wederom mond- en klauw zeer uitgebroken. Bij de landbouwers J. D. aan de Dorpsstraat en J. V. aan den Grindweg te Hillegersberg is mond- en klauwzeer uitgebroken. Men heeft de nóodige voorzieningsmaatregelen tgenomen. Een nationaal belang, Men vestigde er onze aandacht op, dat te Rotterdam verreweg het grootste deel der voor Amerika bestemde telegrammen steeds nog per kabel wordt verstuurd, terwijl zoo goed als het heele binnenkomende verkeer uit Amerika eveneens via den kabel wordt ontvangen. Een groot deel der effectenhandelaars te Am sterdam maken voor hun koersberichten ge bruik van „Hollandradio", een bewijs dat deze weg snel en veilig is. De P. T. T. berekende dat alleen Rotterdam jaqrlijks omstreeks 400.000 gulden meer in het laadje der P. T. T. zouden kunnen doen vloeien, welk bedrag thans door buitenlandsche maat schappijen wordt geencaisseerd. KANTONGERECHT TE ROTTERDAM. Door het Kantongerecht zijn veroordeeld: M.D. kamerverhuurster te Rotterdam wegens overtreding der Drankwet tot een geldboete van 50, subs 10 dagen hechtenis. E. W. E. B. bier- en wijnhandelaar te Den Haag, omdat hij op Zondag 11 Juni 1933 des na middags omstreeks 10 uur, verkeerende toen onder den invloed van gebruikten sterken drank met zijn auto heeft gereden op de lin kerzijde van den Schiedamschesingel, met het gevolg dat de hem tegemoet' rijdende auto's ge dwongen werden uit te wijken, ten einde aan rijdingen te voorkomen, tot een geldboete van 100 subs. 20 dagen hechtenis en intrekking van zijn rijbewijs voor den tijd van een jaar. Jo. Aa. v. d. V. alhier, terzake overtreding der Drankwet tot 2 geldboeten elk van 50, of 10 dagen hechtenis voor elke boete. W. M. A. G. chauffeur alhier ter zake over treding der Drankwet tot een geldboete van f 50 subs. 10 dagen hechtenis. J. G. v. L. wonende te Rotterdam, terzake overtreding der Crisiszuivelwet tot een geld boete van 40 subs. 8 dagen hechtenis. GERED Maandagmiddag te kwart voor vier is een jongen, zekere H. v. d. B. uit de Molensteeg die op een trap aan de Leuvehaven aan het spelen was, te water geraakt. Twee mannen zijn hem gekleed nagesprongen en hebben hem op het droge gebracht. De jongen had geen letsel opgeloopen, maar een van de mannen, J. H. heeft bij den sprong een spier van zijn rechter schouder gescheurd. Hij is in het zie kenhuis aan den Coolsingel verbonden. GEROLD Op de Markt aan den Goudsche Singel is ten nadeele van mej. M. C. van den Blokweg een tasch met 27 gerold. WAOSCHAU WttNtN BATttfl GEMEENTERAAD. Maandagavond, vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den lo co-burgemeester, wethouder A. de Haan. Bij de ingekomen stukken was een adres van den Algemeenen Nederlandschen Politie bond, naar aanleiding van het besluit tot aan stelling van hulpagenten van politie. Dit adres werd voorgelezen, waarna besloten werd het te behandelen in de Raadsvergadering op 5 September a.s. Een verzoek van het hoofdbe stuur van het Verbond voor Nationaal Her stel om een onderzoek in te stellen naar de revolutionaire gezindheid van onderwijzend personeel werd voor kennisgeving aangeno men. Op verzoek van Gedeputeerde Staten werd aan de Algemeene Politieverordenin 1909, art. 35bis, een derde lid toegevoegd, luidende als volgt: „Het verbod, in de vorige leden gesteld, is niet van toepassing op het gevèn van bij eenig wettelijk voorschrift voorgeschreven signalen in het belang van de veiligheid van het verkeer „Het betreft hier het rinkelen met bellen der ijscowagens na 10 uur des avonds; wordt deze verordening nu goedgekeurd door Ged. Staten, dan kan het belverbod dus ingaan. Met 18 van de 20 uitgebrachte stemmen. 2 blanco, werd tot vakonderwijzer aan de beide Ulo-scholen voor elk 4 uur per week benoemd de heer M. van Noord. Bij het voorstel van B. en W. tot het ver leenen van vergunning ingevolge de erfpachts- acte aan H. W. de Monchy te 's-Gravenhage tot het oprichten van een autoherstelplaats in het pand Emmastraat 70-1 werd het adres voorgelezen van 6 omwonenden van bedoeld perceel, waarin bezwaren tegen dergelijke inrichting naar voren werden gebracht en den Raad werd verzocht, de bedoelde vergunning niet te verleenen. Het voorstel wordt aangenomen met 14 te gen 6 stemmen. Het voorstel van den heer De Heer om het uurloon van de tijdelijke hulpagenten van politie te stellen op 60 ct. inplaats van op 50 ct., zooals door B. en W. was voorgesteld, werd thans aangenomen met 12 tegen 8 stem men. In de vorige vergadering hadden de stemmen over dit voorstel gestaakt (1010). Bij het voorstel tot wijziging van het regle ment voor den gemeentelijken dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon wees de heer N Moerman er op, dat bij de oprichting van den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon een werkplan is opgezet, dat men nu gaat wijzigen, nu de werkwijze tijdelijk van het normale afwijkt. Hiermede gaat men de grond slagen van den dienst veranderen. Spr. wil liever vasthouden aan de grondslagen van het normale. Wethouder A. van Rijn zegt, dat het reglement wordt aangepast aan den toestand van het oogenblik. In Januari 1.1. is men tij delijk doorgegaan met dezelfde werkwijze van het oude Burgerlijk Armbestuur; sedert Ja nuari heeft men eigenlijk in strijd gewerkt met het reglement. Commissie A. kan haar werk niet meer aan. De bedoelde wijziging wordt z. h. s. aangenomen; de heer Moerman wilde geacht worden tegen te hebben ge stemd. Hierna kwam in behandeling het voorstel tot het treffen van personeelsvoorzieningen in verband met de opheffing van school C. De heer J. v. d. Velden achtte de redactie van dit punt te mooi, daar het leek, alsof r personeel moest benoemen terwijl er juist drie leden van het onderwijzend personeel op wachtgeld moesten gesteld worden. Spr. schetst in eenige trekken den ellendigen toe stand, waarin de wachtgelders verkeeren; speciaal heeft spr. de 2 getrouwde menschen op het oog, die hier geheel ingeburgerd zijn en thans op wachtgeld moeten gaan. Ver volgens gaat spr. de wijze na, waarop de heer De Ligt in 1930 aan school C terecht is gekomen. De heer De Ligt had toen gesolli citeerd naar school B, doch was op de voor dracht gekomen voor school C en daar be noemd. Op de afdeeling Onderwijs is toen aan den heer De Ligt verzekerd, dat hij nooit op wachtgeld zou gesteld worden. Als deze belofte aan den heer De Ligt is gedaan, moet thans deze belofte vervuld worden. Daar de heer De Bruyn van school 1/1 met October a.s. den dienst met pensioen gaat verlaten, had spr. gemeend, dat in deze va cature zeker de heer De Ligt tot tijdelijk on derwijzer was benoemd geworden. Dit is ech ter weer niet gebeurd; buiten den Raad om is tot tijdelijk onderwijzer benoemd de heer de Vroome, de 2de wachtgelder. Spr. wijst er tenslotte nog op, dat de gemeente nog een gehuwde onderwijzeres in dienst heeft en ook nog een wachtgelder van elders. Spr. zou verder gaarne een lijst aangelegd zien, waar op de op wachtgeld te stellen onderwijzers in volgorde zijn vermeld; tevens had hij gaarne de toezegging dat B. en W. de eerste gelegenheid de beste zouden aangrijpen, om den heer De Ligt weer te benoemen. -De heer W. H. v.d Berg (S. D. A. P.) is van meening, dat B. en W. thans op een ver keerde wijze gevolg hebben gegeven aan een besluit van den Raad. Spr. vraagt, of de over heveling der leerlingen van school C naar de andere openbare scholen heeft plaats gehad onder leiding van den wethouder van Onder wijs. Spr. vindt de wijze, waarop de heer v. d. Velden speciaal den heer De Ligt naar voren heeft gebracht, niet gelukkig. Beide heeren, die met wachtgeld gaan, bezitten gelijke ca paciteiten. Spr. twijfelt er verder aan, of ooit beloften zijn gedaan. De heer Den Admirant zou ook graag willen weten, of de onthullin gen van den heer v. d. Velden juist zijn; in dien dit zoo is, zou spr. gaarne willen, dat in het vervolg geen vaste beloften aan on derwijzers meer werden gedaan. De heer J. van Toor heeft geen bewonde ring gehad voor de opheffing van school C; hij had liever aan school 1/1 een onderwijzer met acte Fransch benoemd; spr. vraagt, door wie de belofte is gedaan. Wethouder van Rijn geeft uitvoerig een uit eenzetting van de toedracht der zaak. Het genomen Raadsbesluit is behoorlijk uitge voerd; de laagste drie klassen zijn opgeheven, zoodat straks met 1 Sept. de school nog 4 klassen zal tellen. Tevens is nagegaan den toestand, waarin de andere openbare scholen komen te verkeeren. Gebleken is, dat bijna alle scholen met 1 Januari a.s. een leerkracht zouden moeten missen. Daarom zijn in over leg met de ouders der kinderen ook leerlin gen overgeplaatst van de andere klassen van school C naar andere scholen. Of deze over plaatsing zou geschieden per 1 Sept. a.s. of met 1 Maart 1934, achtte spr. van niet veel beteekenis. Alle overplaatsingen hebben plaats gehad met volle toestemming der ouders; spr. meent met deze regeling aan het open baar onderwijs een dienst te hebben bewezgn. daar de andere scholen nu ook voldoende be volkt zijn. De wethouder heeft het zich ook aangetrokken, dat de heer v. d. Velden sprak van schending van belofte. De wethouder toont uit de stukken aan, dat aan den heer De Ligt bij zijn benoeming slechts is medege deeld, dat hij aan school C het laatst voor wachtgeld in aanmerking zou komen. Daar het hoofd aan school C moet blijven en ook een onderwijzeres met handwerken, moesten de 3 andere leerkrachten dus weg; ook de heer De Ligt is hierbij. Aan den heer De Ligt is niet tekort gedaan in recht. Wanneer aan school G een hoofd benoemd is, gaat de tijdelijke wachtgelder weg. De heer De Vroo me is benoemd tot tijdelijk onderwijzer ge durende de vacantie van den wethouder. Hier is rekening gehouden met de wenschen van het hoofd van school I. Met een wijden zwaai trekken de hijgende sleepbootjes de „Calgeric" aan de kade voor het gebouw van de Holland Amerika Lijn. Tegen een blauwe lucht wapperen de vlaggetjes waar mede de kolossale White Star Liner is gepa- voiseerd, boven in den voormast waait in for- sche banen het rood-wit-blauw uit, boven de brug de vlaggen van de Boy Scouts en de Girl Gides, naast elkaar en aan den achter steven de Union Jack: een aparte vlaggen- code, waaruit men den aard van het toeristen schip kan bepalen: ruim zeshonderd padvin- derd en padvindsters uit Engeland, die een kruistocht maken door Noord-Europa en Rot terdam als eerste haven aandoen. De Rotterdamsche Wilhelminakade staat vol padvinders en padvindsters. In afwachting Want ieder tuurt gespannen naar de patrijs poorten en de dekken van het schip om het eerst den Chief, Lord Robert Baden Powell en Lady Baden Powell te ontdekken. Kamp te Wassenaar, juist een jaar geleden, reeds zagen. Maar het is moeilijk Mylord voor een interview te pakken te krijgen, want ieder een legt beslag op hem en voor ieder heeft hij een woord. En de journalist is egoistisch, zelfs al draagt hij het verkennerspak Zonder eenig bedenken geeft B. P. zijn in drukken weer en hij haalt zich het Nederland sche kamp voor den geest om ons zoo zuiver mogelijk zijn meening over onze landgenooten te vertolken. En ze komen er nogal genadig af! „Het Nederlandsche kamp was buitengewoon goed. Het zag er keurig uit en het deed mij goed te zien, hoeveel vriendschap er onder die ver kenners heerscht. Bovendien, hadden zij het han dig „efficient" ingericht. Niet alleen hieraan, maar ook aan iets anders konden de anderen een voorbeeld nemen: „Het zijn kerels, ruim van geest, die juist door deze eigenschap de onder linge vriendschap een grooten dienst bewijzen. „En," zoo eindigt de Chief het korte gesprek, „dat is het tenslotte waar alles om draait: Goe- doelloe moet hebben bijgedragen tot meerdere vriendschap onder de velschillende naties, tot steviger bevestiging van den wereldvrede." Geen seconde langer kunnen we den Chief vasthouden, want de Nederlandsche deputatie, is aan boord verschenen en met die deputatie een aantal bloemstukken, die de „joyeuse en tree" in Nederland nog meer moeten opvroo- lijken. Baron van Pallandt van Eerde zwaait geestdriftig met ons ochtendblad, omdat hij er een hoofdartikel over Goedoelloe en een por tret van den Chief in ontdekt had Toen we den valreep afliepen, hadden zich de padvinders en padvindsters in lange rijen opge steld tot buiten, waar de Ato-bussen klaarston den om de gasten mede te nemen op een trip naar „De Raephorst" te Wassenaar. Bij het ver trek der Engelschen van de boot viel eerst recht op, hoe daar het verkennen onder alle leeftij den wordt beoefend. „Wat een oude padvinders hebben ze daar", fluisterden verkenners onder elkaar, vol ontzag. „Dat komt hier ook nog wel, wacht maar tot we met de Beweging een beetje verder zijn", wist een optimistische hopman te vertellen. Beladen met picnic-pakketten begaven de En gelschen zich naar de bussen, gegidsd door spe ciaal daarvoor aangewezen voortrekkers. En dan tenslotte het moment, waar heel de Rotterdamsche padvinderswereld reikhalzend had uitgezien: de doortocht van den Chief! Langzaam, stilstaand bij haast eiken verken ner en welp begaf de 76-jarige leider zich naar de kade. Een heele batterij persfotografen stond opgesteld, de geluidsfilm snordede Chief steeg in een auto en langzaam stelde de heele stoet autobussen zich in beweging, op weg naar Wassenaar. Het Groote Oogenblik was voorbij en de ver kenners gingen weer op pad. De Chief heeft hen in Rotterdam niet toege sproken, maar mogen de woorden en verlan gens, die hij ons toevertrouwde met de weten schap dat ze verder zouden worden gedragen, weerklank vinden in de harten der velen, die de Belofte en Wet, hen door den Chief gegeven, trachten na te komen. Dan zal de Chief met vol doening terugzien op een werk dat hij als „Held van Mafeking" begon, op een leeftijd dat velen over rusten denken: De vier millioen jon gens en meisjes, die in de Wereldbroederschap zijn opgenomen, zullen een hecht fundament vormen voor een toekomstigen wereldvrede. Het bestuur van het Ned. Meisjesgilde overhandigt bloemen aan Lady Baden Powell. Een breede schuimrand staat voor den steven van het kwieke „Heen en Weer"-bootje, waar mede nog gauw een verkennerstroep naar de plaats van ontvangst komt overgestoken. Over de railing kijken talrijke Engelsche gasten waar men druk staat te wuiven. Er wordt terugge- wuifd en dan klinkt opeens, keurig „in koor" de troeps-yell 't „Heen en Weer"tje, wat door een gejuich van boven wordt beantwoord. „Ziezoo, we hebben ons naamkaartje al ge deponeerd" zegt een oolijkerd op de veerboot die intusschen den kant reeds heeft bereikt en zijn opgewekten last kwijt raakt. Achter de hooge, zwarte wanden van de „Cal- garic", op de kade waar de trossen worden vast gelegd, stijgt een oorverdoovend gejuich op Honderden kelen zingen het lijflied „Hoort, zegt het voort!" dat van boord wordt beantwoord met ,It 's a long way to Tipperary" de boot is bijna een uur te laat! en daar ineens gaat het gezang over in een enthousiast gejubel: de Chief Scout vertoont zich boven de railing en steekt drie vingers herinnering aan de drie voudige verkennersbelofte van trouw, hulp vaardigheid en gehoorzaamheid als groet om hoog. Het heeft altijd heel wat in voor 'n zeestoo- mer gemeerd is en de valreep is gelegd. En dies heeft de enthousiaste menigte volop gelegen heid zijn gemoed in liederen en yells te luch ten. Ouderen zullen zich wellicht herinneren, hoe Baden Powell een groote en sympathie ke rol "heeft gespeeld bij de verdediging van Mafeking gedurende den Transvaalsehen oorlog. Hij behoorde weliswaar tot de „Rooi- neks", die de Boeren bestreden onder een voor wendsel, dat de geschiedenis tot op heden nog niet als rechtvaardig kon erkennen, doch zijn persoonlijk optreden heeft den „Held van Mafe king" veler bewondering en genegenheid be zorgd. En daar klinkt me op die kade uit aller mond: „Bobbejaan klim die Berg", een bekend Trans vaals liedje, waarvan een passage aldus luidt: „Bobbejaan klim die berg Om die Rooineks te vererg Hoera voor die Boer, hoera!" Hoewel B. P. wel een paar woorden Zuid- Afrikaansch verstaat, zal de tekst van de woor den wel niet tot hem zijn doorgedrongen! Maar een eventueel gevaar is alweer direct bezworen als op de wijze van „John Brows Body" Jan de Bruin het lek in z'n motorband met kauw- gummi dichtplakt, een lied, dat zelfs een applaus aan boord van de „Calgaric" oogst! Wij behooren tot de gelukkigen, die als eer sten de loopplank overschrijden en door een doolhof van gangen in de receptie-zaal verzeild raken, waar een mengeling van zwaar gedeco reerde en met insignes bestrooide uniformen den niet-ingewijde tot wanhoop zouden bren gen. Toch valt, tusschen al die leiders en com missarissen terstond de domineerende figuur van Met een bezetting van 200 geschoolde jon gens en mannenstemmen zal op Zaterdag 19 Augustus e.k. het Sint Romboutskoor uit Meche- len een concert geven van gewijde muziek in de Kurzaal te Scheveningen, onder leiding van Mgr. Jules Van Nuffel. Opgericht in 1919, heeft het koor zich van den beginne af beijverd om de katholieke kunst, door uiterst verzorgde uitvoeringen, in en bui ten Mechelen hoog te houden. Een koor van 70 stemmen (30 jongens en 40 groote zangers) is in 't bizonder opgekweekt in de Gregoriaan- sche kunst, en voert bij alle groote plech tigheden het geheele Proprium in Grego- riaansch uit. De oude polyphonie (Palestrina, Vittoria, de Monte enz.) wordt door het geheele koor van 200 zangers bestudeerd en uitgevoerd. Mede door de bemoeiingen van dr. v. Dors- laer en mgr. Van Nuffel, de leider, zijn de wer ken van Philip de Monte, Mechelsche meester uit de 16e eeuw, opnieuw uitgegeven, en het koor heeft de eeretaak deze meesterwerken, vooral door sublieme uitvoeringen, verdere be kendheid te geven. Ook aan de hedendaagsche kerkelijke com ponisten wordt door het koor aandacht besteed. (Zij het met té groote restrictie. Red.) Behalve de kerkuitvoeringen, worden door het koor geregeld concerten gegeven o.a. te Brussel en Antwerpen. In 1928 werd, onder de hooge bescherming van Z. Em. Kardinaal Ver- dier, een kunstreis naar Parijs gemaakt. Met Paschen a.s. gaat het koor een kunstreis maken naar Italië; eerst een uitvoering in het Vaticaan voor Z. H. den Paus; verder concerten te Napels onder bescherming van den Kroon prins en in andere voorname steden van Italië. Het koor komt in Scheveningen concerteeren met een programma van oude polyphonie (Palestrina, de Monte enz.); Gregoriaansche ge zangen; oude kerstliederen (3 stemmig jongens koor, a cappella) en moderne gewijde muziek, met orgel. De organist Flor Peeters zal medewerken. Goede methode. „Sapperloot, eerst een Pilsner, dan een Spa ten en nu nog twee cognac, hoe kan je maag dat alles door elkaar verdragen? „Och, dat is alles medicijn, de dokter heeft mij op 't hart gedrukt, dat ik steeds voor goede stofwisseling moet zorgen."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2