DE TAAK VAN DE R K. STAATSPARTIJ -II WOENSDAG 16 AUGUSTUS1!^ PRIESTER-JUBILEA JEANNE THOURET. Voorlezing van 't decreet „del tuto" voor Haar heilig verklaring. INDISCHE KATHOLIEKE PARTIJ. PASTOOR H. J. VAN DE VEN. Gouden priester jubilaris. Het nieuwe hoofdbestuur. Onthulling Schmutzer-plaquette. MGR. SCHIOPPA BIJ DEN JUBILEE RENDEN AARTSBISSCHOP. VIERDE SOBRIETAS-CONGRES TE NIJMEGEN. PATERS JESUIETEN. PRIESTERS VAN HET H. HART. Benoemingen. PATERS REDEMPTORISTEN. DISCONTO-VERLAGING. GEORGANISEERD OVERLEG IN AMBTENAARSZAKEN. ZONDAG- EN NACHTRUST VOOR DE BINNENSCHEEPVAART. BENOEMINGEN HET LEIDSCHE STADHUIS. INVOERRECHT OP BUITENLAND- SCHE GRANEN. DR. H. BOS f. Onze R.K. Staatspartij mag zich, vooral sinds den Amersfoortschen kaderdag, ver heugen in een belangstelling in den breedst mogelijken kring, van een zoodanige inten siteit, dat zij ons haast verlegen zou maken. De geheele pers, zich volkomen bewust van de invloedrijke positie, welke onze partij in het politieke leven van ons vader land inneemt, brengt met bijennaarstigheid alles naar voren, wat wijst op eenige span ning in onze grootste staatkundige organi satie. Organen van de rijkst geschakeerde rich tingen pogen de diagnose op te maken van den geestelijken gezondheidstoestand van de tot heden in indrukwekkende eenheid zoo krachtige partij. De oproerige krabbelaar heeft angst voor, het orgaan van Mussert „Volk en Vader land" heeft hoop op fascistische stroomingen in onze gelederen. De „Rijkseenheid" munt niet bepaald uit in scherpzinnigheid, als zij het dilemma stelt: „Colijn of Van Schaik? Achter den vederbos van Colijn wordt het gelaat van Van Schaik zichtbaar't Zou haast griezelig worden, als het niet het ge moedelijk en vriendelijk gelaat gold van den zoo sympathieken oud-Kamervoorzitter. Het blad is verder van meening, dat de R. K. Staatspartij met de grootste intensiteit zit te broeien op.... de uiterste noodzaak. Wij hunkeren eenvoudig naar samengaan met de S.D.A.P. De moeilijkheden, aan Colijn in den weg gelegd bij de kabinetsformatie, waren daartoe reeds een voorbereiding! In het on aangeroerd laten van de A.J.C. bij het uni formverbod „werpt het Roomsch-Roode ver bond van de naaste toekomst, de „democra tische" concentratie, met haar anti-nationale en republikeinsche tendenzen, reeds zijn schaduw vooruit Van beteren kijk op de werkelijkheid wordt blijk gegeven door „Het Christelijk- Historisch Weekblad voor Zuid-Holland", dat zich in zijn laatste nummer in een drie tal artikelen met ons bezig houdt; constateert „dat wat er op het oogenblik in de R. K. Staatspartij voorvalt voor de politieke ont wikkeling van ons land van groot gewicht zal blijken", en tot de conclusie komt: „Blijk baar zal men de oplossing in deze richting zoeken, dat men met behoud van het parle mentaire stelsel de bezwaren, daartegen ge rezen, tracht te ondervangen". Inderdaad, die richting moet het uit, al zal men daarmede niet kunnen volstaan. Een reeks maatregelen zullen noodig blijken, tot oplossing van de vraagstukken, waarvoor deze tijden alle partijen stellen. Behoud van het parlementaire stelsel, maar dan van een regeeringssysteem, dat naast een stevig gezag een gezonden volks invloed waarborgt, zal moeten worden na gestreefd, met uitbanning van geleidelijk gegroeide excessen. Een dergelijk systeem geeft l den besten waarborg voor een afdoende behartiging van aller belangen en is meteen het meest nationaal, echt Nederlandsch. Een systeem van een soort absoluut staatsgezag hebben we vroeger, in het tijdperk van het absolu tisme, leeren kennen met al zijn ontzettende gevaren voor allerlei, ook de hoogste be langen. Reden om daarnaar terug te verlan gen bestaat er werkelijk niet. Wel bestaat er aanleiding te over, ook ten onzent, tot een ernstig onderzoek, of het parlementaire stel sel zijn taak nog wel behoorlijk vervult of vervullen kan en of het niet hoogst noodza kelijk is enkele excessen af te snijden. Te zorgen, dat het parlementaire stelsel in ons land zijn functie naar behooren kan blijven vervullen is taak en plicht van elke natio naal voelende partij, want dit stelsel alleen past aan den eigen aard van ons volk, dat als 't ware gedurende den geheelen loop van zijn historie steeds door zijn vertegenwoor digers invloed op het bestuur heeft uitgeoe fend en zijn regeerders heeft gecontroleerd. Wat sommigen hier uit het buitenland willen importeeren daarop kan niet uitdrukke lijk genoeg worden gewezen zou, ook al drong 't 'n oogenblik door, nooit vasten grond kunnen krijgen in ons volk. En dat wordt dan aangepreekt door groepen, die zich als bij uitstek „nationaal" beschouwen. Onze R. K. Staatspartij, in wier handen het heil van ons vaderland voor een zoo groot deel rust, zal hare nationale taak beter begrijpen. Daartoe zal op de eerste plaats noodig zijn, dat onze partij zelve alle waarborgen scheppe, die haar in staat stellen om haar aandeel in den goeden gang van zaken in ons vaderland naar behooren op zich te nemen, en datgene, wat zij wenschelijk acht, in bestuiu en wetgeving tot gelding te bren gen, al is er op dit punt in den loop der jaren ontzaglijk veel bereikt, veel meer dan velen in de tegenwoordige troebele tijden zien kunnen of zien willen. 'tls niet de eerste maal, dat wij boven staande gedachten naar voren brengen. In tegendeel, de laatste maanden hebben wij bij herhaling concrete punten en wenschen op den voorgrond geschoven en in de aan dacht van de leiding onzer partij aanbevolen. Voor ieder, die onbevangen den gang van zaken volgt, is het overduidelijk, dat onze partijleiding zich volkomen bewust is, wat er van haar wordt verwacht en gevorderd, en dat zij bereid is alles te doen, wat de be hoorlijke functioneering van het parlemen taire stelsel ten onzent kan bevorderen en die maatregelen te treffen of te doen treffen, welke de tegenwoordige omstandigheden eischen. Het gevaar moedwillig trotseerend, dat wij gaan vervallen in herhaling, brengen wjj hier nog eens al datgene bijeen en naar Voren, wat naar onze meening thans de zeer Pastoor Oomen uit Rijen ontvangt het wit tnobilisatie-kruis bij de uitreiking aan oud-gemobiliseerden te Tilburg. bijzondere aandacht van de R. K. Staats' partij vraagt, zonder aanspraak te maken op volledigheid. Onze partij zal dus het hare er toe heb' ben bij te dragen, dat het parlementaire stelsel ten onzent naar behooren zijn taak vervult en vervullen kan. Zij zal daarom op de eerste plaats hebben te zorgen, dat de volksvertegenwoordiging de uitvoerende macht in staat stelle om een krachtig gezag uit te oefenen; het parlement belemmere de uitvoerende macht niet haar taak door een onoordeelkundig ge bruik van zijn eigen bevoegdheden, als het recht van interpellatie, 't vragenrecht, door het al te veelvuldig gemanoeuvreer met moties enz. De volksvertegenwoordiging wervulle haar taak op wetgevend gebied wij laten thans in het midden of op den duur de grondslag van haar samenstelling niet zal moeten worden gewijzigd en kwijte zich op verstandige wijze van haar plicht van controle. Wil de volksvertegenwoordiging de haar toekomende taak, waartoe zij zich dient te beperken, naar behooren vervullen, dan dient alles voorkomen, wat haar prestige of arbeidsvaardigheid kan schaden, en alles verricht, wat deze verhoogen kan. Volstrekt onmogelijk moet worden gemaakt, dat een belachelijk aantal partijtjes bij de stembus elkaar tracht te verdringen of dat splinter partijtjes in de Kamer het werk ernstig be lemmeren. De toegang tot de volksvertegenwoordi ging dient belet of ontzegd aan elementen, die hun positie aldaar enkel en alleen ge bruiken tof ondermijning van al het be staande, de hoogste volksgoederen niet uit gezonderd, of die de Nederlandsche volks vertegenwoordiging wenschen te benutten ter behartiging van niet-Nederlandsche be langen. Speciaal tegen het Russisch bolsche- wisme dient met kracht opgetreden. De R. K. Staatspartij streve er naar met de uiterste zorg, dat zij in het parlement uitsluitend worde vertegenwoordigd door alleszins bekwame en onafhankelijke man nen, wier onafhankelijkheid, binnen de lij nen van het partij-program, ook door de eigen partijgenooten ten volle worde ge respecteerd. Personen, al te eng aan een be paald groepsbelang verbonden, dienen niet als volksvertegenwoordiger op te treden. Een dergelijke voor haar taak berekende fractie, streve dan ook onvervaard naar de vervulling van hetgeen zij, speciaal in de bestaande, zoo moeilijke en voor velen zoo ontzettend zware omstandigheden, wensche lijk acht. Speciaal richte zij haar streven op een reorganisatie van de maatschappij, op de basis van de beroepsstanden, met publiek rechtelijke bevoegdheid. In afwachting daarvan dient ernstig overwogen, of aan het publiek gezag geen grootere macht moet worden toegekend in zake het voorkomen of beëindigen van arbeidsconflicten. De R. K. Staatspartij keere zich tegen ex cessen als van de vrouwen-emancipatie: de gehuwde vrouw verdwijne uit ambten, be trekkingen en fabrieken; de vrouwenarbeid worde in het algemeen zooveel mogelijk be perkt; cumulatie van ambten dient, vooral in dezen tijd van werkloosheid op rationeele wijze tegengegaan. Met afdoende beslistheid en gestrengheid worde opgetreden tegen alle gezagsonder mijnende invloeden, vooral in de gelederen van hen, die juist het openbaar gezag krach tens ambt of betrekking hebben te steunen. Met de grootste zorg en zoo noodig met strenge wettelijke maatregelen en de rïgou reuze toepassing daarvan, worde de zoo sterk aangetaste publieke moraliteit be schermd en bevorderd. Speciaal het op groeiend geslacht worde tegen de moderne excessen op dit gebied gevrijwaard. Een al te ongebreidelde uitgroei van het grootbedrijf, vooral door combinatie van min of meer heterogene elementen, worde tegengegaan. Al het bovenstaande is in zich aanbeve lenswaardig. De zeer bijzondere omstandigheden eischen echter maatregelen, waartegen in normale tijden wellicht en terecht bezwaar zou kunnen worden gemaakt, speciaal op economisch terrein. Ook op dit gebied grijpe onze partij onvervaard naar alles, wat de hand thans te doen vindt. De meest ernstige wil sta voorop om geheel ons volk in al zijn lagen door de barre moeilijkheden van het heden heen te helpen. Wat later moet ge schieden, is van later zorg. Wij volstaan hier met te verwijzen naar het urgentie-pro gram onzer Katholieke organisaties. Om tot dit alles in staat te zijn, perfec- tioneere onze partij haar organisatie op een stevige principieele basis en gesteund door een effectvol in alle geledingen van het Ka tholieke volk doordringend propaganda- apparaat. Wij weten het: onze leiding is bezield met goeden en krachtigen wil. Zij vinde den steun, waarop zü recht heeft. Pastoor J. M. Vermeulen De Zeereerwaarde heer J. M. Vermeulen, pas toor te Bergschenhoek vierde gisteren zijn zil veren priesterpubileum. Maandagavond nadat de Zeereerw. jubilaris door het feestcomité was afgehaald, werden de feestelijkheden ingezet met een plechtig Lof. De Zeereerw. heer Th. A. J. M. Vlek, pastoor te Berkel en Rodenrijs heette den jubilaris namens de parochianen in zijne parochie wel kom aan den vooravond van zijn feest. Om tien uur gisteren ving de plechtige Hoog mis aan. Pastoor Vermeulen werd door een stoet van bruidjes in de smaakvol versierde kerk geleid, terwijl de parochianen een wel komstlied aanhieven. De H. Mis werd opgedragen met assistentie van den Zeereerw. heer Th. A. J. M. Vlek als diaken, den Zeereerw. heer M. M. van Willige pastoor te Bleiswijk als subdiaken, terwijl als presbyter-assistens fungeerde de de Hoogeerw. heer L. J. Boogmans, eerekanunnik van het Bisdom, die ook de feestrede uitsprak. De hoogeerw. feestredenaar schetste de taak van den priester als middelaar tusschen God en de menschen, als bedienaar der H. Sacra menten, vooral van het H. Sacrament des Al taars, als leeraar en als herder Het zangkoor voerde op verdienstelijke wijze de Missa in honorem S. Mathildis uit van'H. Cuypers, terwijl na de H. Mis het „Benedicamus Domino" van Th. Smit werd ten gehoore ge bracht. 6 6 Te half twee ving de receptie aan. De jubi laris werd namens de parochie toegesproken door den voorzitter van 't feestcomité, den heer W. Vonk Czn., die tevens het cadeau der pa rochie onder couvert overhandigde. Wij merkten tevens op B. en W. van Berg schenhoek, den heer L. Hoedemaker, arts te Bergschenhoek, benevens verschillende oud parochianen van den pastoor uit 's Gravenhage en Haarlem, o.m. een deputatie der H. Familie en van het patronaat der parochie van de H. Martha te 's Gravenhage. De feestdag werd besloten met een plechtig Lof en Te Deum. ROME, 15 Augustus. (R.O.) Ter gelegenheid van de voorlezing van liet decreet „del tuto voor de heiligverklaring van de zalige Jeanne Thouret, stichteres van de naar Haar genoemde congregatie van liefdezusters, heeft de H. Vader in de Consistoriezaal in het Vaticaan een uit voerige toespraak gehouden. Verband leggend tusschen de verheerlijking der Moeder Gods, welke heden gevierd wordt en de nagedachtenis van Jeanne Thouret, stelde Zijne Heiligheid Maria en Thouret ten voor beeld aan de geheele wereld. Duitschland! s jongste grootstad, Freiburg im Breisgau, die dezer dagen haar honderdduizendtal inwoners met 708 overschreden heeft. Op 19 Augustus is het vijftig jaar geleden, dat de Zeereerw. heer H. J. van de Ven, pas toor der .parochie van den H. Antonius Abt te Scheveningen en eere-kanunnik van het ka thedraal-kapittel van het bisdom Haarlem, de H. Priesterwijding ontving. Jansen O.P. beiden oud-missionarissen van Porto-Rico. Het zangkoor zong de Mis van H. Cuypers, „In honorem Sanctissimae Trinitatis". Des middags recipieerde pater Welschen in de pastorie aan de „Olde", waar zeer velen hem kwamen gelukwenschen. De feestdag is besloten met een plechtig Lof door den jubilaris gecelebreerd. BATAVIA, 14 Augustus 1933. Het nieuwe hoofdbestuur van de I.K.P. is als volgt samengesteld: Voorzitter de heer P. Kersten, leden de heeren E. van Vianen, mr, H. J. C. Buurman van Vreeden, luitenant-kolo nel Van Goor en M. Kleefstra. De partijdag van de Indisch-Katholieke partij vond onder de grootste belangstelling plaats. Ook bestond zeer groote belangstelling voor de onthulling van de Schmutzer-plaquette, welke door den partijvoorzitter, den heer F. Knaapen, geschiedde. De heer Knaapen sprak daarbij een onthullingsrede uit, waarbij hij prof. en mevr. Schmutzer huldigde. Pastoor H. J. van de Ven. Omtrent de viering van het gouden priester feest van pastoor van de Ven kunnen wij me- dedeelen, dat de jubilaris Zaterdag 19 Augus tus des avonds om 7 uur plechtig zal worden ingehaald in de kerk, waarna een Lof zal wor den gecelebreerd. Na het Lof zal het parochie cadeau worden aangeboden. Zondagmorgen te kwart over 10 zal de ju bilaris een plechtige Hoogmis opdragen met pontificale assistentie. Z. H. Exc. Mgr. Aenge- nent, de kanunniken en de eere-kanunniken van het kathedraal kapittel zullen deze plech tigheid bijwonen. Des middags zal een receptie worden gehou den, waarna te 4 uur kinderhulde in den tuin van „Maris Stella" en défilé van de paro chianen. Het feest wordt besloten door een plechtig Lof met Te Deum te 7% uur. Pastoor J. G. Groot. Maandagavond is de viering van het 40-jarig priesterfeest van pastoor J. G. Groot te Over- schie, plechtig ingezet. Door de leden van het kerkbestuur ingehaald, werd de jubilaris aan de grens der gemeente door een eere-comité met aan het hoofd burge meester Baumann, ontvangen. In een hartelijke toespraak verwelkomde de burgemeester den ubileerenden priester en huldigde hem namens alle inwoners van Overschie. Voor deze woorden dankte de jubilaris in een geestige toespraak waarna de stoet auto's voor afgegaan door een af deeling jonge wachters door de bevlagde straten naar de overvolle, prachtig versierde kerk trok. Daar werd de feesteling door een stoet bruidjes ontvangen en schreed hij, terwijl de geloovigen een welkomst lied zongen, naar het altaar.. Kapelaan Bonfrer verwelkomde den jubilaris namens de parochie en huldigde hem voor alles wat hij in zijn rijke priesterleven heeft gedaan. Ontroerd dankte de jubilaris,e waarna een kort Lof werd gecelebreerd. Na het Lof zong het zangkoor het Ecce Sacerdos van Franssen. Gisterochtend naderde de geheele parochie tot de H. Tafel tot intentie van haar pastoor. De kerk was weer overvol, toen de jubilaris werd ingehaald om de solemneele Hoogmis op te dragen. De celebrant werd daarbij geassisteerd door de WelEerw. heeren J. M. Groot uit Rot terdam en J. Groot uit Nijmegen beiden neven van den jubilaris. Nog vier neven van hem, priester-studenten fungeerden als misdienaars Ceremoniarius was kapelaan Bonfrer, terwijl de overige functies door priester-studenten uit de parochie werden vervuld. Kapelaan J. M. Groot hield de feestpredi- catie naar aanleiding van de woorden van het Magnificat: Want Hij, Die machtig is, heeft groote dingen aan mij gedaan. Het zangkoor voerde verdienstelijk de vier stemmige mis van Grubber uit en na de Hoog mis een cantate van Franssen. Des middags werd een drukbezochte receptie gehouden, gedurende welke het cadeau der pa rochie onder couvert werd overhandigd. De receptie, die gisteren gehouden werd ter gelegenheid van het 40-jarig priesterfeest van den Z.Eerw. heer J. Groot werd bezocht door alle gezindten der gemeente. Honderden kwa men den jubilaris hun gelukwenschen aan bieden. 's Avonds kwam de „Harmonie" een serenade brengen, waarbij geheel Overschie op de been was. Wegens de overstelpende drukte werd het verkeer door de politie een oogenblik stil ge legd, en toen bleek, hoe heel de gemeente het feest van den pastoor meevierde. Den gehee len avond bleef deze feeststemming in de ge meente heerschen. Het jubilé van pastoor Groot is inderdaad geweest een feest van de geheele gemeente, en zal nog lang in de herinnering blijven voort leven. Gisteren bracht Z. H. Exc. de Internuntius Mgr. L. Schioppa een bezoek aan den jubileerenden aartsbisschop om Z. H. Exc. persoonlijk geluk te wenschen. Tevens overhandigde Z. H. Exc. de Internun tius aan den Aartsbisschop een foto van Z. H. den Paus waaronder Zijne Heiligheid aan Mgr. Jansen met Zijnen zegen een eigenhandig ge schreven gelukwensbh aanbiedt. DEKEN P. J. A. VAN DER CAMMEN Deken P. J. A. van der Cammen te Delft, zal zich in het begin van September voor een half jaar naar Merano begeven tot herstel van ge zondheid. Benoemingen. Op voordracht van den Hoogeerw. Pater Provinciaal der Jesuieten heeft Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, met ingang van Maandag benoemd tot Pastoor der kerk van O. L. Vrouw Onb. Ontv., Elandstraat te Den Haag, den Zeereerw. Pater Alph. Vermeulen, en tot Rector der kerk van den H. Franc. Xav., Krijtberg te Amsterdam den Zeereerw. Pater J. Joma. De Hoogeerw. Pater Provinciaal der Pries ters van het H. Hart heeft benoemd.: Voor de Missie van Zuid-Sumatra (Apost. Pre fectuur van Benkoelen) de weleerw. Paters F. Hovers uit Tilburg en P. v. Gisbergen uit St. Oedenrode, alsmede de eerw. Broeders Wilfri- dus v. d. Werf uit Deventer en Odulphus van Gisbergen uit St. Oedenrode; Voor de Missie van Noord-Brazilië de wel eerw. Paters A. Hoogeboom uit Warmenhuizen en E. v. Will uit Beek en Donk. Voor de Missie van Belg. Congo (Apost. Vica riaat der Stanleyfalls) de weleerw. Paters W. v. d. Borne uit Hooge Mierde, A. Rijkers uit De- demsvaart en H. Schimmel uit Hamersveld, alsmede de eerw. Broeders Justinus v. d. Sman uit Pijnacker en Godefridus Poulisse uit Om- mel. Benoemingen. Naar Nijmegen verplaatst de Weleerw. Pa ters G. Heinink (thans te Amsterdam), L. Smeets (thans te Rotterdam) F. de Witte, G. v. Nimwegen (beiden thans te Wittem). Naar Amsterdam de weleerw. paters A. A. Carlier en G. Senteni, (beiden thans te Wittem). Naar den Bosch de Weleerw. Paters M. Moo- nen en G. Deltijk (beiden thans te Wittem). Naar Roermond de WelEerw. Paters J. Gilis (thans te Roosendaal) en C. Hillenaar (thans te Wittem). Naar Roosendaal de WelEerw. Pater W. v. Liempd (thans te Nijmegen). Naar Rotterdam de Weleerw. Paters G. Sen- gers en J. Vredeveldt (beiden thans te Wittem) Naar Wittem de WelEerw Pater J. v. Emstede (was thans ook al daar). Drankbestrijding en Sociale Actie. Gisteren werd in „de Vereeniging" te Nij megen het vierde jaarcongres gehouden van Sobriëtas. Het congres was druk bezocht. Het Tweede-Kamerlid de heer Suring open de dezen landdag waarop besproken zou wor den „Drankbestrijding als onderdeel der sociale actie". Deze voor onzen tijd belangrijke materie werd behandeld door den socialen voorman en parlementariër J. Engels uit Enschedé, een der eerste assistenten van wijlen Dr. Alph. Ariens, met wien hij de eerste Kruisverbon- den oprichtte. Na een geestdriftig: Aan U, o Koning der Eeuwen, ving de heer Engels zijn betoog aan. De katholieke Drankbestrijding keerde zich allereerst tegen het alcoholisme als volks- misbruik. Deze phase is afgeloopen, de hoogste cultureele belangen worden niet meer bedreigd door een alles- en allen omvattend alcoholisme. Spr. schetst het ontstaan der drankbestrij ding. In de eerste jaren werd voor de drank bestrijding weinig medewerking ondervonden door de arbeidersorganisatie. De nieuwe gene ratie der 20e eeuw had er meer hart voor. Wij moeten terug naar een andere en betere samenleving waarin de harde liberale begin selen van hebzucht geen invloed meer hebben. De grondslagen der nieuwe maatschappelijke orde moeten gebaseerd zijn op de beproefde beginselen der katholieke kerk, waarbij na tuur- en economische krachten dienstbaar wor den gesteld aan den mensch. In hard werk en met groote soberheid zal de economische schade, welke oorlog en liberaal wanbeheer veroorzaakt hebben, moeten hersteld werden. De Drankbestrijding zal daarbij haar deel moeten bijdragen vooral als men weet, dat de officieele statistieken aangeven, dat jaar lijks nog 300.000.000 gulden in Nederland alleen aan alcohol wordt uitgegeven.- Het uur eener krachtige samenwerking van sociale organisaties en Sobriëtas is aangebro ken, offeren en redden gaan hier samen. Red den, wat te redden valt op geestelijk en so- chiaal gebied is nu geboden. Sobriëtas kenne hier haar vollen plicht. De middagvergadering was gewijd aan de gedachtenwisseling. Eenige theologanten die Dinsdag een voor vergadering hadden gehouden op de H. Land stichting pleitten voor de matigheidsgedachte in dien zin dat Sobriëtas de onthouding propa geert als een deugd, waaruit het offer vanzelf voortvloeit. Kapelaan Loos uit Ginneke bepleitte het hou den van praatavonden De heer Engels repliceerde en bleef bij zijn meening dat de eerste phase van Sobriëtas is afgesloten. Wij moeten mededoen aan ethischen op bouw. Spr. ziet het heil der toekomst in den frisschen geest der jongeren die willen refor meeren in Katholieken geest. De Zeereerw. heer Terwischa van Scheltinga sprak als directeur van Sobriëtas nog woorden van aanmoediging. De heer Suring sloot vervolgens het con gres met een algemeen dankwoord. Van 31 tot 3 pCt. De rentestand werd Maandag door de directie van de Nederlandsche Bank vast. gesteld als volgt: Wisseldisconto 3 pet. Promessedisconto 3*2 pet. Bel. v. Effecten 3% pet. Bel. v. Goederen 3% pet. Voorsch. Rek. Crt3% pet. De nieuwe tarieven werden met ingang van gister 15 Augustus van kracht en geven een verlaging van een half per cent te zien over de geheele linie. Ir. Damme tot voorzitter der Centrale Commissie benoemd. De minister van Staat, voorzitter van den Raad van Ministers, heeft ir. M. H. Damme, directeur-generaal der P. T. T. benoemd tot voorzitter van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken. Voorts is de heer Damme aangewezen als ambtenaar voor besprekingen in genoemde Commissie te voeren. Op de Benedenvaart en op den IJsel. De combinatie „Onderling Verbonden Sleep booteigenaren", waarbij vrijwel allen, die sleep- werk op de z.g. Benedenvaart, d.w.z. Neder landBelgië vice-versa, verrichten, heeft in een dezer dagen gehouden vergadering met algemeene stemmen besloten met ingang van 12 Augustus de algemeene Zondagsrust en een 9-urige nachtrust op haar traject in te voeren. Tevens werd wederom een vaarregeling in gevoerd, een centrale sleeplij st te Gent, zooals dat reeds geruimen tijd tot groote tevredenheid te Dordrecht bestaat. Door de vereeniging van sleepbooteigenaren „Rijn en IJssel" wordt met steun van de overige Nederlandsche en Duitsche vereenigingen van sleepbooteigenaren met ingang van 20 dezer een Zondag- en nachtrustregeling op den IJssel ingevoerd. Maatregelen zijn getroffen om het belang van den handel niet te schaden en de concurrentie van andere vervoermiddelen tot een minimum te beperken. DE STATISTIEK DER VAKORGANISATIES. ,De Mijnwerker", orgaan van den katholie ken Mijnwerkersbond geeft belangwekkende cijfers over den stand der vakorganisaties. Katholieken met protestanten samen telden op 1 Januari j.l. 314.634 leden. De roode vak bonden telden toen 339.403 leden. In geen enkel land ter wereld valt de verhouding zoo ten onzen gunste uit. In Duitschland waar katholie ken en protestanten in een interconfessioneele vakorganisatie waren, en waar velen nog al hoog tegen op zagen, telde deze centrale 600.000 leden tegen 4.700.000 socialistisch georganiseer- den. De verhouding was daar dus ongeveer 1 8. Verdeeld over de elf provinciën zien de cijfers er aldus uit: Soc. vakbonden Kath. vakbonden 1 Jan. 1933 1 Jan. 1933 Tot. aant. In v. Tot. aant. In v. leden i. d. h. alg. leden i. d. h. alg. provincie totaal provincie totaal N.-Holland 88.915 26.2 25.307 12.3 Z.-Holland 100.734 29.7 26.875 13 6 Zeeland 8.864 2.6 4.964 2.5 Utrecht 15.644 4.6 9.005 4.6 Gelderland 28.299 8.3 20.284 10.3 Overijssel 27.090 8.0 12.378 6.3 Friesland 17.556 5.1 1.344 0.7 Groningen 24.721 7.3 1.232 0.6 Drente 9.778 2.9 1.113 0.6 Limburg 9.048 2.7 29.631 15.0 N.-Brabant 8.804 2.6 65.588 33.2 339.403 100 197.721 100 Paters Jesuieten. Z. H. E. de Bisschop van Haarlem heeft met ingang van 15 Augustus benoemd tot kapelaan te Amsterdam (H. Ignatius) den Weleerw. Pa ter P. Lodders; tot assistent aldaar den Wel eerw. Pater Jos. Schrijnen; tot assistent te Am sterdam (H. Franc. Xav.) den Weleerw. Pater G. van Gestel; tot assistent te 's Gravenhage (H. Theresia) den Weleerw. Pater M. Kimman; tot kapelaan te Rotterdam (H. Ignatius) den Weleerw. Pater A. Hulsebosch. NATIONALE BEDEVAART NAAR HET H. LAND Vanuit de verschillende plaatsen, welke de pelgrims aandeden, Marseille, Alexandrië, Je ruzalem enz., vernemen wij dat alles een goed verloop heeft. De directeur der bedevaart schrijft vanuit Alexandrië: We hebben een heerlijken over tocht gehad. Onze menschen zijn zeer tevreden. Zondag zelfs een Hoogmis aan boord van de ,Patria". Andere korte berichten van directeur en pel- gris en E. E. P. P. Assumptionisten van „Notre Dame de France" te Jeruzalem, waar de pel grims 10 dagen verblijven, geven blijk van groote tevredenheid en vlotte afwerking van 't schitterend varieerend programma dat den pelgrims bij aankomst te Jeruzalem werd ter hand gesteld. Op het oogenblik heeft men Jeruzalem weer verlaten en wordt Syrië bezocht- Pastoor Laur. Welschen O.P. Gistermorgen heeft de zeereerw. pater Lau- rentius Welschen O.P. missionaris-pastoor van Comerio op Porto-Rico in de kerk van het H. Hart van Jesus aan de Oldebarneveltstraat te Rotterdam, waar hij momenteel vertoeft een plechtige Hoogmis opgedragen, bij gelegenheid van zijn zilveren priesterfeest. De priester jubilaris werd bij dit H. Misoffer geassisteerd door zijn Heerbroer den zeereerw. Hooggel. Pa ter R. Welschen O.P. professor aan de Univer siteit van Amsterdam en Leiden, als presby ter-assistens. Als diaken fungeerde pater A. de Mol O.P. terwijl subdiaken was pater R. NAAR DE MISSIELANDEN DER CONGREGATIE VAN HET GODDELIJK WOORD. Vrijdag 18 Augustus zullen van Amsterdam met de Poelau Laut de volgende priester-mis sionarissen naar de Floresmissie vertrekken, die 5 Aug. uit de handen van den Kardinaal van Keulen het missiekruis hebben ontvangen: P. J. Koemeester uit Monnikendam, benoemd tot novicenmeester der inlandsche seminaristen te Toda-Beloe op Flores; P. Nic. van Ammers uit Onderdijk; P. Nic. Geldens uit Venlo; P. Nic. Visser uit Lutjebroek; P. J. Wolters uit Breda. P. Jos. Wicherink zal 8 September van Ham burg met de „Monte Rosa" naar Brazilië ver trekken. PAX ROMANA. Van 4 tot 11 Augustus is te Luxemburg het dertiende internationale algemeene congres ge houden der in de „Pax Romana" aaneengeslo ten katholieke studentenorganisaties. Meer dan 300 vertegenwoordigers van bijna alle Europeesche staten namen aan de bespre kingen deel. Aan de plechtige openingszitting was o.m. deelgenomen door vertegenwoordi gers der Luxemburgsche regeering, de gezan ten van België, Nederland, Duitschland, Frank rijk, Italië en de Vereenigde Staten. EERSTE STEENLEGGING Maandagmorgen had de eerste steenlegging plaats voor de bijkerk, die opgericht wordt in de St. Hippolythus-parochie te Delft. De plechtigheid, die verricht werd door den Zeereerw. heer P. J. A. van der Cammen, De ken van Delft en pastoor der St. Hippolythus- parochie, trok veel belangstelling, zoowel van den kant der geestelijkheid als van die der geloovigen. De bijkerk zal worden toegewijd aan O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen. OUDE WANDSCHILDERINGEN ONTDEKT In het Augustijnerklooster nabij Bressanone (Dolemieten), hetwelk bekend is door zijn bibliotheek van onschatbare waarde, zijn dezer dagen zeer fraaie wandschilderingen uit de 14e en 14e eeuw aan het licht gekomen. Ver schillende van deze frescos vertoonen een op merkelijke overeenkomst met wandschilderin gen in kasteelen en kloosters te Mantua. Het zal elkeen direct opvallen, dat de socia listen in Noord- en Zuid-Holland meer dan de helft van hun leden hebben wonen, n.l. 189.649 of 55.9 pet. Tegenover deze 189.649 socialistische leden staan maar 51.182 katholiek georgani- seerden. Er is vaak betoogd: het N. V. V. is de cen trale der groote steden. Dit komt vooral voor Noord- en Zuid-Holland tot uiting. In beide provinciën liggen Amsterdam, den Haag en Rot terdam. Daar heeft het N. V. V. resp. 53.984, 22.286 en 39.661 leden of totaal 115.931. Voor alle andere plaatsen in beide provinciën blijven dus maar 73.718 leden over. Deze cijfers toonen dui delijk aan welk overwicht de groote steden in het N. V. V. hebben. De vakbonden aangesloten bij het Katholiek Werkliedenverbond zijn in de 2 Zuidelijke pro vinciën het sterkst vertegenwoordigd met 75.219 leden of 48.2 pet. van het geheel. Daartegenover staan 17.852 socialistisch georganiseerde leden of 5.3 pet. van hun geheel. Bedrijfsgewijze geven de cijfers het volgend interessant beeld: Daarv. in of in Naam der Totaal Limb, en van het Kath. vakb. ledent. Brabant totaal 12.663 12.663 100 Tabaksbewerkers 7.946 7.082 89.1 Fabrieksarbeiders 17.980 12.632 70.8 "Spoor- en tramweg 12.572 6.509 51.8 Textielarbeiders 17.686 9.700 54.8 Houtbewerkers 6.480 3.125 48.2 Bouwvakarbeiders 28.835 13.600 47.2 Naar officieel wordt medegedeeld, zal het rapport van de Raadhuisadvieseommissie in zake den bouw van het Leidsdhe Stadhuis, Don derdag a.s. verschijnen. Van 21 tot en met 27 dezer zullen de ontwer pen voor de leden van den gemeenteraad wor den tentoongesteld in het Stedelijk Museum De Lakenhad. In een mededeeling in onze courant van Maandag over de steunregeling voor den inland- schen graanbouw zijn eenige woorden uitge vallen, waardoor een onduidelijkheid is ont staan. We laten hier de betreffende passage nog eens volgen. Deze bewijzen worden door de met het toe- zich belaste controleurs slechts verstrekt na betaling der door den minister van Economi sche Zaken ten behoeve van het Landbouw- Crisisfonds vastgestelde bedragen. Deze zijn voor: Tarwe, gerst, mais, rijst en daaruit bereide bloem, meel of glucose (met uitzondering van tarwemeel of tarwebloem voor menschelijke consumptie, waarover hieronder wordt ge sproken) 1.per 100 kg., rogge (gedena tureerd) 1.per 100 kg., rogge (niet ge denatureerd) zoomede roggebloem en rogge meel 4.per 100 kg., molenafvallen, bak- kerijafval]en 1.— per 100 kg., haver 3.— per 100 kg., gort 3.per 100 kg., haver mout 8.per 100 kg. In het bericht betreffende de stichting Tij delijke Graancentrale is een abuis geslopen. Er wordt in de op een na laatste alinea mede gedeeld, dat „voor denatureeringskosten moet worden betaald 10 per 100 K.G." Dit moet zijn: 0.10 per 100 K.G. Te Wageningen is op 76-jarigen leeftijd over leden de heer dr. H. Bos. Hij werd 25 Juni 1857 te Groningen geboren als jongste der drie ge broeders Bos, allen zeer bekende Nederlanders, n.l. P. R. Bos, de samensteller van den bekenden atlas en prof. dr. J. Ritzema Bos, de grondvester van de studie der Plantenziektenkunde in oni land.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3