mSB RECHERCHE IN STRIJD MET VERVALSCHERS. I «i- i HËlrl WERKVERSCHAFFING IN GERMANIE I ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1938 VALSCHE RIJWIELPLAATJES. Honderden in omloop gebracht waaronder groot contingent dat in Duitschland ge fabriceerd is. Onderzoek leidt tot verscheidene arrestaties. J>INDA-CHINEES IN DE VERDRUKKING. KSltPife».. NIEUWBOUW IN BLIJDORP. STRAPERLO TE SCHIEBROEK SCHOONHOVEN DE GELEGENHEID TOT ARBEIDEN VERGROOT WAT „VRIJWILLIG" BET EEKENT. VLAARDINGEN De Centrale Recherche, hier ter stede, is er in samenwerking voornamelijk met de Duitsche politie dezer dagen in geslaagd een uitgebreid complot van vervalschers van rijwielbelasting- merken op het spoor te komen. Tal van valsche rijwielplaatjes, die bijna niet van de goede zijn te onderscheiden zijn in beslag genomen en een groot aantal personen dat direct of indirect bij deze falsificatie is betrokken, is gearresteerd. Onmiddellijk al na het ingaan van het nieuwe belastingjaar op 1 Aug. j.l. kwam de recherche tot de ontdekking dat er valsche rijwielplaatjes in omloop waren. Enkele van de in beslag ge nomen exemplaren waren minder goed, andere echter uitstekend nagemaakt eri deze laatste waren bijna niet van de echte belastingmerken te onderscheiden. Alles werd er op gezet om de vervalschers zoo spoedig mogelijk op het spoor te komen. Het eerste succes. Het eerste succes bij het onderzoek boekte de Rivierpolitie, die, in samenwerking met de Centrale Recherche, er achter kwam dat twee mannen, die zij al voor een andere affaire zocht, iets met de vervalschingen te maken hadden. Deze twee mannen, de 43-jarige A. J. P. en de 38-jarige T. K. werden op 8 Augustus j.l. aan den Linker Maasoever gearresteerd. Men bleek raak geslagen te hebben want vlak na hun arrestatie vonden burgers op straat 27 rijwiel- plaatjes, die het tweetal had weggeworpen. Het bewijsmateriaal tegen beide mannen was zoo sterk dat men hen al spoedig ter beschikking van de Justitie kon stellen. Een tweede falsificatie. Den dag te voren had de Recherche reeds ge- gegevens gekregen over het bestaan van een tweede falsificatie. Een burger was de politie komen mededeelen dat een Duitscher, die met gebrande amandelen op straat handel drijft, hem een rijwielplaatje te koop had aangeboden. Deze burger had dit aanbod wijselijk afge slagen. Het gevolg was dat de Duitscher met de ge brande amandelen scherp in de gaten werd ge houden. Al zijn gangen werden nagegaan en al spoedig werd hij op heeterdaad betrapt toen hij in de Karresteeg aan iemand 50 rijwiel plaatjes wilde afleveren, die, zooals bij onder zoek bleek, alle valsch waren. De Duitscher, die de 24-jarige A. F. S. bleek te zijn, werd ^onmiddellijk gearresteerd en met hem een drie tal collega's, die de schaal met de gebrande lekkernijen in de hand, gekleed in hun witte jasjes en geëscorteerd door enkele rechercheurs rbïr,pfen inspecteur van politie op klaarlichten 3a"g: naar het hoofdbureau van politie marcheer den. Raak geslagen. S. bleek in een zijstraat van den Schiedam- sche dijk in een pension van een waterstoker te wonen, waar hij ook de amandelen bereidde. In deze woning werd een onderzoek ingesteld en daarbij kwam aan het licht dat S. den water stoker een aantal valsche plaatjes ter voldoe ning van de huur had gegeven, terwijl voorts nog een valsch plaatje in zijn vestjeszak werd gevonden en vast kwam te staan dat hij een ander plaatje aan een onbekende had verkocht. In totaal zou hij volgens een eenvoudig optel sommetje in het bezit van 65 valsche merken zijn geweest. Bij een verhoor beweerde hij juist dit aantal van een onbekende op den Coolsingel voor 45.gekocht te hebben. De politie geloofde daar niet veel van en ging weer eens op onderzoek uit in S' woning. Na lang zoeken vond men onder het dak nog 46 valsche plaatjes, waaruit duidelijk bleek dat de bewering dat hij 65 merken gekocht zou hebben, gelogen was. Bij een nader verhoor verklaarde S, bemer kende dat het eerste smoesje niet opging, dat hij de merken in Hamburg had laten vervaar digen. Een zeeman zou hem een geschikt adres aan de Reeperbahn (de bekende zeemansbuurt in St. Pauli) gegeven hebben. Ook deza verklaring kwam de politie nog al onwaarschijnlijk voor en daarom werd het onderzoek in andere richtingen voortgezet. In Duitschland gemcuakt. Een rechercheur van het hoofdbureau ving het gerucht op dat zich op een of ander adres aan den Schiedamsche Dijk een groote partij valsche merken zou bevinden, die verhandeld waren door een Hollandschen zeeman. Deze zeeman zou met S. in relatie hebben gestaan en zoo zouden zij gezamenlijk een partij te koop hebben aangeboden aan een rijwielhan delaar in de Adriaan Niemantstraat. De recher che bracht dezen rijwielhandelaar, zekeren G. v. d. P. een bezoek en toen duidelijk bleek dat hij dé politie maar wat voor loog werd hij ge arresteerd. Al spoedig volgde ook de arrestatie van den Hollandschen zeeman, van wien men wist dat hij een stuurman aan lager wal was, die ge regeld in de omgeving van den dijk rondzwierf. Deze man, de 34-jarige S. H. T. werd in het bezit van een valsch plaatje gevonden en bij een scherp verhoor bekende hij dat hij een groote partij verkocht had aan een kastelein van den Schiedamsche Dijk. Bij dezen kaste lein werden inderdaad 734 valsche plaatsjes ge vonden, die onmiddellijk in beslag werden ge nomen. Toen aan S. zijn relatie met den Holland schen zeeman werd voorgehouden, viel hij ten slotte door den man en bekende hij dat zijn vader, die in Pforzheim woont, in zijn opdracht de valsche merken daar had laten vervaar digen. Zijn vader had de valsche merken naar Hamburg gestuurd, waar hij ze had afgehaald. In het toilet over de grens ge- gesmokkeld. Hij had ongeveer 1000 plaatjes uit Hamburg meegenomen, die hij onderweg in zijn kleeren had weggeborgen. Tusschen Ösnabrück en de grens had hij de partij in de waschbak op het toilet gelegd en de bak verder met water ge vuld. De douane had er niets van gezien, en ongestoord had hij Rotterdam bereikt. Verder verklaarde hij dat hij niet de heele partij die hij van zijn vader toegestuurd had gekregen had kunnen meenemen, maar een deel bij een Duitschen zeeman, zekeren M„ die in de Taubenstrasse, een zijstraat van de Reeperlahn, woont had achtergelaten. Schuldig en te goeder trouw. Met deze gegevens in handen vertrokken twee inspecteurs van de Centrale Recherche naar Duitschland. Een naar Hamburg en een naar Pförzheim. In Hamburg werd in samenwerking met de Duitsche politie een onderzoek ingesteld in de woning van den zeeman M. in de Taubenstrasse en daar werden in het bed niet minder dan 3500 valsche merken gevonden. M. werd on middellijk ter beschikking van de Duitsche TiictitiP crp^fplci In Pförzheim had het onderzoek aanvanke lijk niet zoo'n vlot verloop. De vader van S.. die een goudsmidzaakje bleek te drijven, was onvindbaar en het was op het eerste gezicht al duidelijk dat hij de valsche merken niet zelf vervaardigd had. Uit een brief van zijn zoon, die men in zijn woning vond bleek echter duidelijk dat hij van de affaire volkomen op de hoogte was. De politie bracht den geheelen dag door met rond te speuren op allerlei stem pelfabrieken, maar zij vond niets verdachts. Toen de oude S. 's avonds thuis kwam kreeg de zaak echter al heel spoedig haar beslag. Hoe wel de man bij hoog en bij laag beweerde dat hij niet geweten had dat iemand nadeel kon hebben van de vervaardiging der valsche mer ken, werd hij gearresteerd. Op zijn aanwijzing kwam de politie achter het adres van de fabriek die de plaatjes had vervaardigd. De directie van deze fabriek bleek echter volkomen te goeder trouw te zijn. Alles klaar voor massa fabricage. De oude S., viel, nadat hem de compromit- teerende brief van zijn zoon was getoond, al spoedig door de mand. Hij bekende dat er in totaal 4500 plaatjes gefabriceerd waren en dat énkel een tijdelijk gebrek aan contante mid delen den verderen gang van het „bedrijf" voor een öogenblik gestagneerd had. De bedoeling was binnenkort nog 20.000 valsche merken naar Nederland te exporteeren. Het materiaal waarmee de valsche merken gemaakt zijn, twee stempels, een drukkussen en een ponsmachine zijn in beslag genomen. Gebleken is dat de oude S„ die evenals de Hamburgsche zeeman ter beschikking van de Duitsche Justitie is gesteld, de plaatjes zelf gegraveerd heeft. De Centrale Recherche was vol lof over de medewerking die zij van den Duitsche politie heeft ondervonden. Nog twee arrestanten. Los van de twee boven beschreven zaken staat nog de arrestatie van den 32-jarigen J. K. en zijn meisje, de 23-jarige C. J. M. K. werd er op betrapt dat hij valsch rijwielplaatjes ver kocht. Hij beweerde dat hij dit van zijn meis je had gekocht en deze juffrouw kwam weer met de lichtelijk onwaarschijnlijke bewering voor den dag dat zij het valsche merk ergens aan de Waalhaven had gevonden. Het tweetal is in bewaring gesteld. Koopt alleen bij de post kantoren. Naar aanleiding van dit alles wijst de Cen trale Recherche er nog eens met nadruk op dat men eigenlijk alleen zeker kan zijn van be lastingmerken die aan de Postkantoren zijn gekocht. De vorm, dien de Staat aan deze mer ken gegeven heeft, is van dien aard dat ze zonder héél veel moeite kunnen worden na gemaakt en het is dan ook lang niet onwaar schijnlijk dat er nog tallooze valsche merken in omloop zijn. Men late zich nimmer verleiden rijwielplaatjes beneden den vastgestelden prijs te koopen. Met deze merken moet wel iets niet in den haak zijn en alleen door ze te koopen stelt men zich al aan allerlei moeilijkheden bloot. Publiek wil zijn belager te lijf. De Pinda-Chineezen blijken zich nog steeds in de sympathie van het overgroote deel van het Rotterdamsche publiek te kunnen ver heugen. Gisterenavond raakte er een min of meer in de verdrukking toen een man hem op de Hoog straat plotseling een paar lekka-lekka's uit zijn trommel wegkaapte en daarmee aan den haal wilde gaan. Het publiek ontstak in woede en wilde den dief te lijf. Het was maar goed dat er een paar agenten in de buurt waren die hem in „Schutzhaft" namen en hem naar het politie-bureau aan den Oppert brachten. Vermoedelijk had de man anders een leelijk pak slaag opgeloopen. Op het politie-bureau bleek dat de arrestant, de 28-jarige W. M. was, een verpleegde van Maasoord. Zijn misdaad zal hem dus wel niet ten volle kunnen worden aangerekend. VLIEGEN LEERENMAAR NIET VOOR 18 PENCE! Het door den heer Koolhoven voor de Nat. Luchtvaartschool gebouwde lestoestel met een 100 P.K. Een kinderziekenhuis en Zuigelingen kliniek. Binnenkort is te verwachten de aanbesteding van een gebouw in Blijdorp, waarin onderge bracht zullen worden de zuigelingenkliniek, thans gevestigd aan den Goudschesingel en het kinderziekenhuis momenteel gevestigd aan den Westersingel. De voorloopige raming is circa 1,000.000. De heer Posthumus Meyjes is de architect. ONEERLIJKE WERKSTER. Aangehouden en in bewaring is gesteld de werkster G. E., die ten nadeele van haar pa troon, den drogist W. K. van de Meent, in de laatste weken een flinke partij kwasten, zee- menlappen en sponsen heeft ontvreemd. Wel verboden, maar nog niet gesloten. Gisterenavond is de Raad der gemeente Schiebroek in openbare vergadering bijeen ge weest ter behandeling van een vrij onbelang rijke agenda. Doch het piéce de resistance kwam het slot. Na goedkeuring van ingekomen stukken en vaststelling van de voorschotten in de kosten van instandhouding der bijzondere scholen over 1932 en 1933 werd aan den heer Tieleman (A.R.) verlof verleend tot het houden van een inter pellatie inzake de door den burgemeester ver leende vergunning tot het beoefenen van het Straperlospel. De heer Tieleman sprak er namens de recht- sche raadsfractie zijn leedwezen over uit, dat deze vergunning was verleend en dat de Bur gemeester het standpunt huldigt, dat, wat bij de wet niet strikt verboden is, toegelaten kan worden. Ook de door de exploitanten aan de ge meente geschonken 5000.kan spr. niet aan vaarden, omdat de zedelijke wetten toch altijd nog boven de stoffelijke belangen gaan. Verder wees hij op de gronden die eertijds bij de annexatieplannen van Rotterdam hadden gegol den. De zedelijke belangen werden in de kleine gemeenten beter verzorgd dan in vele groote en thans geschiedt dit. Spreker diende tenslotte een motie in, waarin wordt uitgesproken, dat de Raad de door den burgemeester verleende toestemming ten zeerste betreurt. Deze motie werd met acht tegen drie stemmen aangeno men. Gemeentebelangen en de V. B. stemden tegen. Daarna werden behandeld de voorstellen van den heer Smit (C.H.), welke een wijziging van de algemeene politieverordening inhielden in dien zin dat het straperlospel wordt verbor den. De burgemeester noemde de voorstellen een toonbeeld van dwingelandij, de heer Kalis (V.B.) kwam op voor de vrijheid en vreesde dat door de gedupeerde exploitanten wel een schadevergoeding zal worden geëischt. Wet houder van Dam (G.B.) maakte zich kwaad en sprak van braafheidsmaniakken en zwarte ter reur. Eindelijk maakte de burgemeester een eind aan dit debat en bracht de voorstellen in stem ming. Met zes tegen vijf stemmen, rechts tegen links, werden zij aangenomen nadat eerst nog een voorstel der S.D.A.P. tot aanhouding was verworpen. EGhter treedt deze nieuwe bepaling in de! algemeene politie-verordening eerst in werking drie dagen na afgifte. Tweedens zal na de in werkingtreding procesverbaal worden opge maakt, waardoor een rechterlijke uitspraak zal worden uitgelokt. Het „Straperlo-spel" te Schiebroek zal dus voorloopig nog niet gesloten zijn. GESLAAGD. De heer K. M. v. d. Zouwen, onderwijzer aan de Chr. U. L. O. school, slaagde te Rot terdam voor het examen Hoofdacte. 31 AUGUSTUS EN 9 SEPTEMBER. De Burgemeester heeft de Oranje-Vereeni- ging uitgenoodigd het initiatief te nemen tot deelneming van verschillende vereenigingen uit Schoonhoven aan de vaandelhulde aan de Koningin, ter gelegenheid van Haar 35-jarig regeeringsjubileum op 9 September. De plan nen hieromtrent moeten nog worden uitge werkt. In ieder geval zal Schoonhoven bij die betooging vertegenwoordigd zijn, daar de Burgemeester en diens vrouw, de bijwoning hebben aanvaard. Ook tot viering van den verjaardag van H. M. de Koningin heeft de Oranje-Vereeniging geen besluit genomen, aangezien de kas der vereeniging den bodem laat zien; als wij goed zijn ingelicht, dan zou het comité van de Willem de Zwijger herdenking besloten hebben, hét batig saldo, zijnde 90 aan de Oranje-Vereeniging af te dragen. MOND- EN KLAUWZEER. Onder het vee van den heer A. Zijderlaan doet zich een geval van mond- en klauwzeer voor, het eerste ln deze gemeente. BOOTTOCHT. De voetbalvereeniging °„de Sperwer" te Vreeland, die Zondag hier een wedstrijd zal spelen tegen het eerste elftal van „Sportclub" maakt van de reis naar Schoonhoven een uit stapje. Ze komt met een extra boot naar hier en ongeveer 200 supporters zullen aan die boottocht deelnemen. Het belooft dus een ge zellige drukte te worden op het terrein aan den Opweg. ZWENDEL MET LOTEN. In bewaring is gesteld de 24-jarige A. J M. K„ die zich uitgaf voor redacteur van de Rotterdamsche Vereenigings-Gids, een blad dat wel eens is uitgegeven maar al lang niet meer is verschenen. Deze man heeft een loterij op touw gezet van 1000 loten, waarvan de uitloting zou cor- respondeeren met de trekking van de Staats loterij en de hoofdprijs een Chesterfield ameu blement zou zijn. Toen bleek dat de loten tegen elk „aannemelijk bod" van de hand werden gedaan, stelde de recherche een onderzoek in en daarbij kwam aan het licht dat er van prij zen geen sprake was en dat K. al het geld dat hij voor de loten gekregen had, al had opge maakt. Gewoonlijk plaatste hij de loten bij winke liers, die hij lekker maakte met het doen van flinke bestellingen. Deze bestellingen werden echter nooit geaccepteerd. RIOOLDUIKER IN DEN HOYLEDESINGEL In verband met de verbetering van de Mo- lensloot en de slooten in het Berglustlaankwar- tier te Hillegersberg, zal in den Hoyledeslngel een rioolduiker worden gelegd. De singel is reeds afgedamd, zoodat met het droogpompen een begin kan worden gemaakt. ZEILBOOT OMGESLAGEN. In de Bergsche Plas is Vrijdagmiddag door den sterken wind een zeilboot omgeslagen. De vier inzittenden vielen te water. Mej W. O. uit Schiebroek, die niet kon zwemmen, werd door de drie anderen boven water ge houden en veilig aan land gebracht. De boot is door een motorboot weggetrokken. AANRIJDING Op den Kleiweg is te Hillegersberg de wiel rijder W. H. B. uit Rotterdam, aangereden door een automobiel die reed in de richting van Overschie. De wielrijder reed kort bij den Uitweg, aan de rechterzijde van den weg en is door de auto gegrepen. Hij werd van zijn fiets geworpen en bekwam lichte blessures. Zijn fiets werd vrijwel vernield. De chauffeur heeft zich full speed uit de voeten gemaakt. Zijn nummer kon echter wor den opgenomen, zoodat hij zijn straf niet zal ontgaan. KRANIGE REDDING. Gisterenmiddag is de 9-jarige J. S. uit de Bloemfonteinstraat bij het spelen aan de Maas kade O.Z. in het water gevallen. Iemand, die in de buurt was, heeft getracht het kind .met een hengel op het droge te bren gen, hetgeen niet gelukte. De badjuffrouw H. M. Jansen, van het zwembad aan de Maaskade, heeft zich gekleed te water begeven en is er in geslaagd het kind aan den wal te brengen. Het had geen letsel opgeloopen. ONDER EEN WAGEN GEKOMEN. Vanochtend is de 6-jarige H. M. K. uit de Rosestraat bij het oversteken van de Oranje boomstraat onder een met een paard bespannen vrachtwagen geraakt. Een der achterwielen is het ventje over de buik gegaan. Met inwendige kneuzingen is de jongen naar het' ziekenhuis aan den Coolsinfsl ©yerjjebracht. BOUWEN EN BREKEN IN HILLEGERS BERG. Gisteren is men aangevangen om van Rot terdam uit een zwaardere telefoonkabel tê leg gen over den Straatweg te Hillegersberg naar de Kootsche Kade en vandaar naar het Berg- polderplein, in verband met de vele aanslui tingen, die in deze gedeelten van de gemeente zijn gemaakt. In den loop van de volgende week zal een aanvang worden gemaakt met den aanleg van een nieuwe rij straat vanaf de Kootsche Kade naar de Rechter Rottekade. De straat wordt 10 meter breed en zal loopen over het onlangs door de gemeente aangekocht terrein van de voormalige O. H. I. M. DE BERGSINGEL TE HILLEGERSBERG GEREEDGEKOMEN Eenige maanden geleden is men, voorname lijk met personeel van de werkverschaffing, begonnen met de verbetering van den Berg- singel te Hillegersberg. Reeds geruimen tijd was er n.l. geklaagd over den slechten reuk van het singelwater, dat door het loswerkende en bovendrijvende veen, in een toestand van vervuiling was geraakt. Men heeft hierop den singel leeggepompt en tot een diepte van 1,70 M. onder het peil der polder, uitgegraven, waarna er ruim 700 M3. zand in is gebracht, als bedekking van den bodem. De taluds zijn op gehoogd met den uitgegraven grond en hebben thans alleen nog wat fatsoeneering van den tuinman noodig om voor het oog de noodige bekoring te hebben. Er staat thans één meter water in den singel. EENIGE ONGEVALLEN. De 12-jarige T. W., wonende Emmastraat, reed in de Callenburgstraat tegen een uit te genovergestelde richting komend rijwiel, waar door de berijler kwa mte vallen en een arm brak, welke door Dr. Kousemaker werd ver bonden. De 3-jarige K. T., wonende 3de Biersloot- steeg, liep op den Schiedamschen dijk tegen een passeerenden wielrijder op, waardoor hij bloedend aan het hoofd werd verwond. Door leden van de E. H. B. O, werd eerste hulp ver leend. De 10-jarige S. v. d. W., wonende Sclaaven- burgh, reed met zijn fiets tégèn een handwa gen op, waardoor hij zijn borst kneusde. Hij werd verbonden door leden van de E. H. B. O. WINKELSLUITING. B. en W. hebben besloten, op Woensdag 30 Augustus a.s. voor alle winkels in deze ge meente een algeheele ontheffing te verleenen van het voor dien dag geldende sluitingsuur, onder voorwaarde, dat dien dag de winkels des avonds om 11 uur gesloten moeten zijn. CRISIS-COMIT Hedenavond geeft het Chr. Mannenkoor „De Lofstem" en het Chr. Dameskoor „Euphonia" een concert op het feestterrein aan den Broek- weg, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het plaatselijk crisis-comité. ECHTVEREENIGING. Morgen, Zondag 20 Augustus, hoopt het echt paar J. van KeulenFigee, wonende Dwarsstr. 2, alhier, zijn diamanten huwelijksfeest te her denken. De bruid is heden 88 jaar geworden, terwijl de bruidegom op 22 November a.s. 86 jaar wordt V De laatste voorbereidingen voor de radio tentoonstelling die in de tentoonstellings hallen te Berlijn gehouden wordt (Van onzen correspondent) B e r 1 ij n, 17 Augustus 1933. De rijksminister Schmitt heeft Zondag j.l. een rede gehouden, waarin hij de stoutheid beging een groot kwantum olie te werpen op de golven van het enthousiasme, dat door de regeering zoo stelselmatig aangewakkerd wordt. Er gaat n.l. geen dag voorbij, of de daarvoor aangewezen regeeringsorganen wer pen pakkende berichten over de menigte heen, waarin wonderen verteld worden van de mate, waarin het Hitier gelukt de werk loosheid terug te dringen. Voorop zij hier gesteld, dat er in Duitschland, zeer terecht, een verschil gemaakt wordt tusschen werk loos en verdienstenloos. Door allerlei kunst grepen is men er in geslaagd ongetelde tien duizenden van men'schen aan een beetje werk te helpen. Dit is zeer levendig te begroeten, want hierdoor worden tenminste de moreele verwoestingen, welke de ledigheid in de ge lederen der jeugd aanrichtte, aanzienlijk in gedamd. Materieel gezien hebben de opgaven, waaraan zooveel menschen bezig gezet wor den, in sommige gevallen ook wel waarde. Een overwinning op den draak der werkloosheid vormen zij echter toch niet. Maar hoe dat zij, dit verschil wordt, wan neer het noodig is, ook grif over het hoofd gezien en dat vergemakkelijkt alweer het lanceeren van allerlei optimistisch klinkend nieuws over de vaart, waarin de werkloosheid vermindert. Echter maakt men zich hier toch aan de fout der overdrijving schuldig. De overwinnihgsberichten zijn zóó stralend, dat zij het psychologisch effect, waarvoor zij in de wereld gezet worden, voorbij beginnen te streven. Wanneer 2e nog een beetje aanhou den, zal er spoedig een oproep komen naar vrijwilligers, die zich opofferen willen om er nog in te gelooven. Het staat buiten twijfel vast, dat de enorms Inspanning, welke het kabinet-Hitier zich ge troost om werk te verschaffen met zeker suc ces bekroond wordt. Men neemt dat te ge- reeder aan, wanneer men hoort, dat ook in het buitenland met goed gevolg in deze richting gewerkt wordt. Het is echter verbazend moeilijk, zoo niet onmogelijk, zich een juist beeld te maken van de grenzen, binnen welke het werkelijk succès ligt. En zoo men op dit gebied al niet een beetje sceptisch geworden ware, door de minder blijmoedige berichten, welke men van zijn relaties in het oor ge druppeld krijgt, of die op andere wijze door gesijpeld komen, dan zou de rede van minis ter Schmitt toch wel tot eenige schichtige reserve nopen. Deze dappere man heeft stoutweg verklaard, dat het vooropgestelde doel niét met het ver spreiden van welluidende overwinningsbe richten bereikt kan worden. Met hoera-geroep krijgt men de werkloosheid niet onder de knie. En meer tot het concrete overgaand, teekende hij voorzichtig protest aan tegen het blijkbaar ingeslopen gebruik een iets meer dan zachte dwang op de patroons uit te oefe nen om werkloozen in dienst te stellen. Over dat noodlottige gebruik had men be reids hooren meesmuilen, maar men had daar natuurlijk heelemaal geen geloof aan gehecht. Echter schijnt men, op de woorden van mi nister Schmitt afgaande, hierin ongelijk gehad to hebben. Het komt, naar het schijnt, toch wel voor, dat patroons, in ménschlievendheid ontbrand Of door andere geheimzinnige krach ten gedreven, meer arbeiders aanstellen dan zij verteren kunnen. Deze liefhebberij is edel van aard, maar haar psychologische uitwerking is niet bijster goed. Het tegenovergestelde is veeleer waar. Want zij sticht in de kringen der patroons onrust en onzekerheid en, zoo als de minister voornoemd in zijn rede ver der aantoonde, zijn juist vertrouwen, rust, enz. onmisbaar noodig om de gederailleerde eco nomie weer in het goede spoor te helpen. De actie om de werkloosheid desnoods met geweld te verslaan is overigens volstrekt niet altijd met geheimzinnigheid omsluierd. Zoo is b.v. bekend, dat een bepaald regeeringspresi- dent de werkgevers van zijn provincie bij elkaar geroepen heeft en den ietwat verbou- weraerden heeren bij die gelegenheid kort en goed meedeelde, dat zij in een tijdsverloop van eenige dagen 15 pet. meer arbeiders aan het werk te stellen hadden dan zij er op 1 Mei j.l. in dienst hadden. Elders, moeten patroons hun jonge krachten ontslaan en er huisvaders voor in de plaats nemen. Zeer wordt er ook naar gestreefd vrouwelijke arbeidskrachten naar huis terug te stureh, waar zij sokken kunnen mazen en waarbij het dan telkens mogelijk wordt het aantal werkloozen weer met één te verminderen. Aan al deze forsche methoden mogen foutjes of desgewenscht fouten kleven, men moet toch zelf ook niet in overdrijving vallen en ze en bloc verwerpen. Er is meestal ook nog wel iets goeds aan te vinden en het is meer geraden dit goede eruit te peuteren om het eventueel in eigen land te copieeren. Op de berichten afgaand is de werkloosheid in het zoo zwaar beproefde Oost-Pruisen ge heel uitgeroeid. Dit succes is grootendeels te danken aan draineeringen, grondverbeterin gen, regulariseering van beken enz. enz., welke allerwegen uitgevoerd worden. Bij een grondverbetering is in de eerste plaats de gemeente gebaat, in welker gebied zij uitge voerd wordt. Daarom heeft men bepaald, dat deze een onderdak bereid moeten stellen voor de groep jonge mannen, welke men er voor de uitvoering van een of ander werk com- pagniesgewijze heenzendt. Voor elk dezer lie den moet de gemeente bovendien nog 70 pen ning aan den kampcommandant afstaan. Deze laatste koopt in de gemeente de noodige' levensmiddelen tegen bonnetjes, voor welker betaling de wethouder van het geldwezen te zorgen heeft. Dan is er de werkloozenverzekering, welke per dag en per man 3 mark afstaat,. Deze som dient deels voor aanschaffing van het noodige materiaal, dat gewoonlijk maar zeer gering is en voor de rest als loon voor den arbeidende. Gewerkt worden er gewoonlijk maar vijf da gen in de week, zoodat de betreffende man twee dagen vrij heeft, welke hij in den schoot zijner familie door kan brengen. Van zijn loon gaan dagelijks 65 penningen af voor sociale voorzorg. Nemen wij aan, dat de materiaal kosten nihil zijn, hetgeen geen uitzondering is, wijl gereedschappen enz. vaak gratis in bruik leen afgestaan worden, dan verdient zulk een werkende per week dus 5 X 2,35 of 11,75 mrk. Heeft hij vrouw en kinderen dan ontvangt hij voor elk daarvan nog één mark per week extra, tot een maximum van 4 mark. Aan de openbare hand komt deze manier van werkverschaffing een weinig duurder uit dan wanneer zij zich tot het verstrekken van ondersteuningen bepaalt. Maar daar-en-tegen komt zij nu dik in geregulariseerde beken te zitten. Voorts worden de moreele nadeelen van de ledigheid teruggedrongen. En ten slotte gaat 't in deze arbeidskampen zeer militairement toe, en, hoe men daar ook over denken moge, het went de betreffende aan orde, tucht en zulk soort nuttige eigenschappen. Het nadeel van deze werkverschaffing is na tuurlijk haar karakter van gezochtheid, gepaard gaande aan kortheid van duur. Men is al over gelukkig, wanneer men aan een stukje grond vier maanden achter elkaar kan peuteren om het tot een staat van perfektheid te brengen, maar eerlang raakt de voorraad van ongedrai- neerde perceelen op, hetgeen echter eén aan gelegenheid is, waarover men eerst later zich het hooïd zal breken. Wel is men er onder de bedrijven door op uit woest.' gronden te ontginnen, waarvoor ge meenlijk veel meer kapitaal noodig is, en deze met eigengeërfde boeren te koloniseeren. Hier is het, dat twee stroomingen elkaar snijden. Die van de werkverschaffing en die van het stichten van een nieuwen boerenstand zonder schulden en met majoraatsrechten. In Ooste lijk Pruissen heeft deze stichting nog het ne vendoel een dam op te werpen tegen de altijd maar opdringende slaven, het gróote gevaar voor Westelijk Europen. Gelijk gezegd is het ontginnen en kolonisee ren van woesten grond erg kostbaar en tijd- roovend en daarom is men nu op zoek gegaan naar beteren grond, die eventueel ter stilling van den onbestrijdbaar aanwezigen landhon- ger gebruikt kan worden. Deze grond was reeds lang gevonden b.v. door zoo iemand als dr. Brüning van vergetene gedachtenisse, maar hij is nu weer opnieuw ontdekt door dr. Kum- mer, speciaal kommissaris voor het stichten van een nieuwen boerenstand. Deze heeft een paar lezenswaardige artikelen aan zijn taak gewijd, waarin hij zich beklaagt over de geringheid van de hoeveelheid grond, die hem tot vervulling zijner taak ten dienste staat. Maar hij heeft een subliem middel ge vonden om in het ontbrekende te voorzien. Hij vindt, dat de grootgrondbezitters hem door een vrijwillige gave ter bestrijding van de werk loosheid best een eindweegs tegemoet konden komen. Deze tegemoetkoming moet natuurlijk in nature, d.w.z. in grond plaats hebben en het woordje „vrijwillig" heeft in het tegenwoor dige regime een onheilspeilenden klank. Maar dat is wat anders. Dr. Kummer wil de groot grondbezitters echter niet al te fel te lijf. Het bestuur van de domeinen, vele gem&enten, de verdreven vorsten hebben, behalve de Junkers, ook nog uitgestrekte lappen gronds, geschikt voor koloniseering, in hun bezit. Deze allen worden nu uitgenoodigd eens na te zien, wat. ze zooal vrijwillig kunnen afstaan. In alle gevallen moeten er in 1934 12 a 15.000 boerenfamilies uitgepoot worden. Dat betee- kent voor den komenden winter reeds een enorme hoeveelheid werk. Voor 10.000 hofste den zijn 250 millioen steenen noodig; 18 mill, pannen; 4,2 millioen stère hout; een millioen M2 dakbedekking; 300.000 zakken cement; 400.000 zakken kalk; 10.000 haarden; 80.000 deu ren; 140.000 vensters; om niet te spreken van zeisen, ploegen en landbouwmachines, van vee, enz. De bouw van 10.000 hofsteden vor dert 50 millioen mark en daarvan komen 20 millioen op materiaal en de rest op arbeids- loon. Maar van de 20 millioen gaat ook weer de helft als arbeidsloon aan de makers van het noodige materiaal weg. Alles samen genomen geeft de stichting alléén van die boerderijen aan 400.000 arbeiders drie maanden werk. Waarmee de grootgrondbezitters weten, hoe laat het is. ALG. KANTOOR VOOR IND. ZAKEN. De reserve» uitgeput. Ook voor 1933 verlies te wachten. Aan het jaarverslag over 1932 van de N. V. Kantoor voor Indische Zaken te Amsterdam wordt het volgende ontleend: De algemeene toestand in Nederlandsch Indië was gedurende het jaar 1932 nog ongunstiger dan in het daaraan voorafgaande jaar. De lichte verbetering, die zich in September 1932 ver toonde, hield helaas geen stand en de resultaten van den importharfdel in het algemeen zijn dan ook bedroevend slecht geweest. De zeer sterke achteruitgang van den import- haridel in technische artikelen blijkt uit de hier onder volgende cijfers voor Java en Madoera ontleend aan het jaarverslag over 1932 van de Handelsvereeniging te Soerabaya: In 1932 werd ingevoerd aan machines voor de suikerindustrie f 375.000 (845.000) pompen 101.000 (287.000) dynamos 326.000 (633.000) stoommachines 219.000 (155.000) oliemotoren 417.000 (561.000) electr. kabels 258.000 (420.000) electr. leidingdraad 410.000 (843.000) totaal 2.106.000 (3.744.000) of wel 10 pet. vergelijken bij 1929 100 pet. (1931 19 pet. Ook ln de cijfers van ons bedrijf teekent zich de bovenvermelde achteruitgang af, ofschoon de handel in radio-artikelen niet onbevredigend is. De leveringen aan openbare diensten vermin derden wederom in belangrijke mate. Tevens deed zich de in omvang toenemende concur rentie in Japansche artikelen zwaar voelen. Wij hebben indien de artikelen aan de technische eischen voldeden ook in Japan Ingekocht. Wij hebben in de verslagperiode niet zonder aan vankelijk succees meer aandacht besteed aan het verhandelen van goederen welke tot het gebied van technische verbruiksartikelen be- hooren en wij vertrouwen dat die zaken zich gunstig zullen blijven ontwikkelen. Ten aanzien, van vooruitzichten voor het boekjaar 1933 is het niet doenlijk meer te zeggen, dan dat op dit oogenblik reeds niet vrij groote waarschijn lijkheid vaststaat, dat ons bedrijf ook in 1933 verlies zal laten zij het dan niet in dien om vang als in 1932 het geval is geweest. Echter moet rekening gehouden worden met het feit dat de statutaire reserve is uitgeput. Deze vooruitzichten van 1933 geven ons aan leiding aandeelhouders in overweging te geven te besluiten tot het aanwenden van de bijzon dere reserve ad 56.875 welke reserve ter be schikking is van de algemeene vergadering van aandeelhouders, ter verdere gedeeltelijke dek king van het saldo verlies. De balans per 31 December 1932 vermeldt als: activa: kas en kassiers 141.474 (175.755), depositos 50.000 (onv.) deelneming in andere ondernemingen 26.500 (22.547) debiteuren 1.033.316 (1.322.145), te vorderen rente 877 (1.703), magazijnvoorraden 894.154 (1.018.229) zeilende, gedeeltelijk reeds verkochte goederen 39.654 (91.900), inventarissen 7 (5) saldo verlies 83.850 en als passiva: pref. aandeelen 25.000 (onv.), gepl. aandeelen 1.125.000 (onv.), crediteuren 334 164 (542.000) (542.661), consignatierekemng 165.335 (121.222) nóg niet afgerekende dividen den 3.394 (5.599), bankiers 523.228 (561.501). reserve Vöór diverge belangen 36.862 (87.708), statutaire reserve 156.718), bijzondere reserve 56.875 (onv.). De verlies- en winstrekening staat debet voor: alg. onkosten 505.714 (694.825), interestrekening 631 18.934), di verse afschrijvingen 29.070 (46.387) en credit voor: goederenrekenittg 291.670 (613.584), afboeking statutaire reserve 159.883 (127.993) verlies op nieuwe rekening 83.856 (v.j. ONS DAGELIJKSCH BROOD In het Broodbesluit is o.m. bepaald, dat de bereiding, verpakking, bewaring, behande ling en het vervoer van brood uitsluitend mogen geschieden op zindelijke wijze, niet mogen plaats hebben door personen, die lijden aan zweren, etterende wonden of huidziekten aan het hoofd, aan de handen cn (of) armen, voor zoover deze personen met deeg of brood in aanraking komen. Bij vervoer van brood op den openbaren weg moet het brood op deugdelijke wijze beveiligd zijn tegen stof, vuil en insecten. GEZONDHEIDSRAAD^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2