WEER DE KWEEKSCHOLEN. KERNVORMING IN DE R. K. STAATSPARTIJ pe7lede&landsclw Jmdftasta ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1939 BEZUINIGING OP SOCIALE UIT GAVEN VAN HET RIJK. Belangrijke verklaring van minister Slotemaker de Bruine. Op sociale, moreele en hygiënische voorzieningen niets gekort wam VERNIEUWING EN VERDIEPING. De partijleiding heeft den roep om daden verstaan. COMMISSIE VOOR BEVOLKINGS BOEKHOUDING. HET ZINKEN VAN DE KRAKATAU. DE NIEUWE GOUVERNEUR VAN SURINAME. PROF. DR. J. C. KIELSTRA TOT OPVOLGER VAN DR. A. RUTGERS BENOEMD congregatie der salesianen van DON BOSCO JOANNES DUNS SCOTUS. De zaak van zijn zaligverklaring. DE NOOD IN DE TEXTIELINDUSTRIE INDISCHE POSTVLUCHTEN NAAR DE MISSIE IN CURAgAO. NOTARIS H. VAN VLIJMEN t II (slot). Van de plannen van Minister Marchant ■weten we momenteel nog niets dan het aanvankelijke voornemen om op zeer korten termijn zoo ongeveer alle kweekscholen met 4-jarigen cursus om te zetten in 3-jarige scholen, gevolgd door de bereidheid nog een jaar te wachten. Wij hebben de hoop nog niet verloren, dat dit plan van de baan gaat, indien den Minister een weg wordt gewezen, die beter is en minstens dezelfde bezuiniging geeft. Als Minister Marchant zich het bekende woord van dr. Bos: „De onderwijzer maakt de school", herinnert, dan zal hij onver biddelijk een reorganisatie afwijzen, waar door het absoluut onmogelijk zou worden den toekomstigen onderwijzer behoorlijk te „vormen" voor zijn mooie doch moeilijke taak. Voor de „vorming", een harmonische lichamelijke, intellectueele en moreel- religieuse ontwikkeling is „tijd" noodig. Het onderwijzer-zijn mag niet verlaagd worden tot een „baantje"; het moet een „roeping" blijven en daarom is het noodzakelijk, dat aan de opleiding hooge eischen worden ge steld. De opleiding is het hart van ons volksonderwijs. Wie de opleiding treft brengt onherstelbare schade toe aan de volksopvoeding. We kunnen niet gelooven, dat Minister Marchant, van wien gezegd wordt, dat hem het volksonderwijs ter harte gaat, maatregelen wil, die fnuikend zullen zijn voor een deugdelijke opleiding. De drie jarige opleiding komt ons voor een ver gissing te zijn geweest, ingegeven door de haast ook hier onmiddellijk te bezuinigen. Dat de definitieve regeling van de op leiding steeds is blijven hangen, wijst er wel op, dat er, laten we 't maar huiselijk zeggen, heel wat haken en oogen zijn. Het kan nuttig zijn, op verschillende kanten het licht te laten vallen. Daar is op de eerste plaats het getal op leidingsscholen. Op het departement zijn in het verleden wel eens berekeningen gemaakt, die uitgingen van de totaal onjuiste stelling, dat de Staat den plicht zou hebben de onderwijzers voor het openbaar onderwijs te doen opleiden aan neutrale Rijksinrich tingen. Vergeten werd, dat de leerkrachten, opgeleid aan bijzondere, Katholieke of Pro testante kweekscholen evenveel recht op een benoeming aan een openbare school kun nen doen gelden als neutraal opgeleide. Het benoemende bestuur heeft de vrije keuze uit de sollicitanten. Het gevolg van dit absoluut onjuiste uitgangspunt was het ont staan van de legende van het „teveel" van katholieke kweekscholen, met name van katholieke meisjes-kweekscholen in de katholieke provincies Brabant en Limburg. Niet overbodig schijnt het, nadrukkelijk vast te stellen, dat verreweg de meeste van deze kweekscholen uit eigen middelen gesticht zijn in een tijd, toen nog geen of een zeer geringe bijdrage van het Rijk werd ontvan gen. Jarenlang hebben deze kweekscholen leerkrachten gevormd, die de openbare kas bijna niets kostten, terwijl de opleiders hun taak verrichtten op minimum salarissen. De volledige gelijkstelling ten aanzien van de gebouwen is nooit toegepast. Van een be voorrecht ng van het katholieke Zuiden op onderwijsgebied is geen sprake. Wel van het tegendeel. De universiteiten en hooge- scholen, bekostigd uit de openbare kas, liggen, alle boven den Moerdijk. Wie uit het Zuiden daar willen studeeren, moeten allen de hooge kosten dragen van het pension. Zoo goed als alle meisjes-kweekscholen zijn goed bezet. Vele ouders prefereeren deze opleiding voor hun dochters, óók, al weten ze, dat er voorloopig geen uitzicht is op een benoeming. Zij, die om redenen van bezuiniging beperking van het getal kweekscholen zouden wenschen, mogen be denken, dat de kweekelingen dan toch weer elders een opleiding zullen vragen, die geld kost. Zou men toch van Rijkswege in deze richting willen bezuinigen, dan zit er niets anders op, dan dat het Rijk met zijn eigejj inrichtingen begint. Aan de voorstanders van neutraal onderwijs, kan onder dezelfde voor waarden subsidie voor de opleiding gegeven worden als dit geschiedt aan voorstanders van confessioneel onderwijs. De scholen kun nen hun leerkrachten betrekken van de kweekschool, die zij wenschen. Op de keper beschouwd zijn de Rijks-opleidingsscholen in onze tegenwoordige onderwijs-organisatie een anomalie. De toestand moet zijn: bij zondere opleiding regel, rijks-opleiding aanvulling. Dan zou vanzelf de voorwaarde vervuld zijn om te komen tot een goed- koopere opleiding, zonder dat de gelijkstel ling geweld wordt aangedaan. Een treurige zaak is het over-compleet van akte-bezitters, die elk jaar bij het groote leger van intellectueele werkloozen worden ingelijfd. In ons vorige artikel hebben we er op gewezen, dat het beleid van het Departement van Onderwijs voor een deel zelf schuldig is aan het ontstaan van dezen wan-toestand, voor een ander deel is het over-compleet te wijten aan de bezuinigings maatregelen, die minder leerkrachten noodig maken en de ellendige economische om standigheden, die den toeloop naar de kweekscholen bevorderen en zoogenaamde stoomcursussen een drukke klandizie be zorgen. Van die kwestie moet men zich niet afmaken met den dooddoener „er is tegen woordig van alles teveel". We kunnen be grijpen, dat de onderwijzers-organisaties hier warm voor loopen en aandringen op een oplossing. Zij zullen deze oplossing echter evenmin als wij wenschen in een verknoeide of een verminkte opleiding, omdat dan een onherstelbare slag zou worden toegebracht aan den geheelen onderwijzersstand. Den onderwijzersbonden zouden we willen toe roepen: „Weest op uw hoede 1" Wij meenen een oplossing aan de hand te kunnen doen, die een belangrijke verbete ring van de opleiding kan beteekenen, het over-compleet uit de wereld helpen, de wachtgelders kan „opruimen" en „opvan gen" een niet te versmaden voordeel voor de schatkist en zelfs een bezuiniging op de totale opleiding kan brengen. De vergoeding aan de bijzondere kweek scholen met 4-j. cursus we laten bij zonderheden weg wordt berekend naar 132 lesuren voor de A-afdeeling en 16 uren voor de B-afdeeling. Van alle scholen in ons lieve vaderland zijn leerplan en les rooster overladen, dank zij het liberale ancien regime, dat zich in officieele tabel len en programma's waarborgen meende te moeten verschaffen. Het gevolg is geweest een starheid en een gebondenheid, die een nadeel was en is voor de vrije ontplooiing van ons schoolwezen. Ontelbare artikelen en brochures zijn daaraan gewijd en toch er verandert niets. Aan vele kweekscholen wordt dag-in dag-uit les gegeven van 8 tot 12 en van 1.30 tot 6 uur met een vrijen Woensdag- en Zaterdagmiddag. En dat in den tijd van Montessori, Kerschensteiner, het Dalton-stelsel, enz. enz.Het getal les uren per week en per klasse moet vermin derd worden, maar de duur der opleiding verlengd. Onze kweekelingen hebben oefe ning noodig, moeten zélf leeren werken in plaats van gedrild op een officieel pro gramma. Onze raad luidt: „Geef den kweekscholen 5 jaar opleidingsduur met zoo noodig als de financieele toestand dit eischt minder gesubsidieerde uren; eisch volledig-bevoegde leerkrachten, die voor hun taak berekend zijn; geef een hoogstaand deskundig toezicht en schaf de examen- comedie af door aan de scholen het recht te geven de akte uit te reiken. De waarborg moet liggen in de kweekschool, niet in het eindexamen. Het hoofdakte-examen kan o.i. bij een 5-jarige onderwijzers-op leiding zich beperken tot paedagogiek en Nederlandsche taal en de opleiding kan gevoeglijk aan het particulier initiatief wor den overgelaten. Wil de Minister de door ons aangewezen richting uit en een reorganisatie van de op leiding ter hand nemen, die 1 September 1934 in werking treden kan, dan bereikt hij, als de leeftijd van toelating op 15 jaar wordt gesteld: le. dat in twee opeenvolgende jaren geen onderwijzers worden afgeleverd (we veronderstellen, dat ook geen Staatsexamen wordt gehouden) en dus de wachtgelder misère en de kwestie van de jongeren-zon der-betrekking zijn opgelost; 2e. dat de op leiding enorm wordt verbeterd. Uitbreiding van de kweekschoolgebouwen zal niet noodig zijn; de meeste scholen be schikken tengevolge van de affaire der pa rallelklassen over lokalen genoeg, terwijl een school met 4 gewone leslokalen en een paar vaklokalen gemakkelijk den lesrooster zóó kan inrichten, dat uitbreiding absoluut niet noodig is. Wij eindigen met een variant op den ouden Huijgens: „Hoe blijft iet doenlijks ongedaan, Daar nut en voordeel zoo schoon te zamen gaan?" INSIDER. I VO ROL I POOS 20 CT-TUBE 55 en 60 CT. 1 Keel. 7568-5 9 Naar aanleiding van geruchten omtrent een vermindering der sociale uitgaven van onge veer 42 millioen gulden op de Rijksbegrooting 1934 hebben wij ons tot den Minister voor So ciale Zaken gewend met het verzoek daarom trent eenige nadere inlichtingen te mogen ont vangen. Minister Slotemaker de Bruïne was zoo wel willend deze te willen geven en begon met de opmerking te maken, dat de uitdrukking „so ciale zaken" nog al vaag is, daar ook andere Departementen sociale uitgaven hebben. „Maar wat mijn departement betreft", aldus de Minister, „kan ik u mededeelen, dat ik er voorshands in geslaagd ben om op mijn be grooting voor 1934 voor tubersulose-bestrijding, kinderuitzending, drankbestrijding, enz. de zelfde bedragen uit te trekken, als welke op de begrooting-1933 voorkwamen. Voor werkverschaffing, steunverleening, mo- reelen steun aan te werk gestelden en steun voor den opbouw van Drenthe, kwamen op de begrooting-1933 geen afzonderlijke artikelen voor. Deze zaken waren begrepen onder een ruim begrootingsartikel. Echter heb ik voor elk van deze onderwerpen op de begrooting voor 1934 uitgetrokken, datgene, wat tot nog toe voor deze posten uitgegeven is, zoodat op de genoemde sociale uitgaven geen verminde ring is toegepast". Vervolgens vroegen wij den Minister of hij een vermoeden had, hoe geruchten als het bo venbedoelde, in de wereld kwamen. Hierop antwoordde de Minister: „Ik vermoed, dat dit gerucht in verband staat met een zeer aanvankelijke raming, die destijds, vóór mijn optreden, is gemaakt en die mij is gebleken zeer aan den ruimen kant te zijn. Ik herhaal echter, dat op de begrooting voor 1934 voors hands op sociale, moreele en hygiënische pun ten niet is gekort". „Maar het Departement van Sociale Zaken zal toch ongetwijfeld ook bij moeten dragen in de algemeene bezuiniging?" ,Ik erken volledig mijn plicht om ernstig mede te werken aan een blijvende verlaging van 's Rijks uitgaven" antwoordde de Minister hierop: „Als ik voor sociale, moreele en hy giënische voorzieningen hetzelfde heb uitge trokken als vroeger, spreekt het vanzelf, dat er geld moet worden bespaard, o.a. door ver sobering van de diensten. Wanneer mijn be- grooting verschijnt, zal wel blijken hoeveel daardoor gevonden is". i - Onder groote belangstelling van stadge- nooten keert mej. Sukkel, die te Beauraing van haar kwaal genas, te Venlo terug. De R. K. Staatspartij de sterke schutse van wei-geordende vrijheid en sterk gegrondvest gezag. Het Dagelijksch Bestuur der R. K. Staats partij heeft aan de besturen van de Rijkskies- kringorganisaties een krachtig en warm ge stemd schrijven gericht ter opwekking van een frissche en krachtige politieke activiteit. In heel dit schrijven klinken frischheid en optimisme, welke het kan niet anders bij heel het Katholieke volk optimisme en activiteit zal losslaan. De Partij moet leven en ook tot de massa spreken, dèt is het algemeene doel en de plaat selijke kernvorming het hoofdpunt van het werkplan. In Amersfoort is gevraagd, geroepen om „daden". De Partijleiding heeft dien roep verstaan. We laten hieronder het schrijven in zijn geheel volgen. Benoeming van correspondent-leden. Bij beschikking van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken zijn benoemd tot corres pondent-leden van de Commissie voor de Be volkingsboekhouding: W. Drost, burgemeester der gemeenten Kwadijk, Middelie en Warder te Kwadijk; W. Wehres, chef der afd. Burg. Stand, Bevolking en Verkiezingen te Haar lem; Y. Keestra, burgemeester der gemeente Culemborg; D. de Koning, gemeentesecretaris van Zwartsluis; A. J. G. P. Septer, ambtenaar van den Burgerlijken Stand te Amsterdam; H. P. M. Teunissen, chef der afd. Bevolking, Ver kiezingen en Militaire Zaken te Nijmegen en B. J. Vuysters, chef der afd. Bevolking,, Mili taire Zaken en Verkiezingen te Tilburg. Bepaald is, dat de correspondent-leden in de Commissie een adviseerende stem zullen heb ben. Bij Koninklijk besluit d.d. 16 Augustus 1933 no. 52 is de heer dr. J. C. Kielstra, hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen, benoemd tot Gouverneur van Suriname. Bedevaart naar Rome Om aan het verlangen van Z. H. den Paus te voldoen en zooveel mogelijk pelgrims naar Rome te doen opgaan, heeft de Congregatie der Salesianen van Don Bosco het initiatief genomen voor een bedevaart. De kosten dezer reis zijn niet hooger dan voor andere Rome reizen, die dit jaar reeds nebben plaats ge- had. Behalve dat de pelgrims een H. Mis bijwonen te Padua, worden ze door niemand minder dan door den Heiligen Vader zelf in zijn toespraak voorbereid op het bezoek, dat na Rome gebracht zal worden aan Turijn, waar zij persoonlijk het werk en de wereld bekende stichting van Don Bosco zullen be zoeken. In de door Don Bosco gebouwde basi liek wordt voor de pelgrims een plechtige H Mis opgedragen met toespraak in het Ne- derlandsch. Daarna bezoek aan de verschil lende afdeelingen, waar men de Don Bosco- jeugd in haar dagelijksch leven kan gadeslaan. Vervolgens per auto-car naar het geboorte huis van den Gelukzaligen te Castelnuovo in het bekoorlijke heuvelland van Piemont. Turijn biedt bovendien aan de pelgrims een geheel eenig voorrecht. Een der meest merk waardige passie-relieken, de H. Lijkwade onzes Heeren, wordt aldaar bewaard. Slechts enkele dagen blijft deze reliek ter vereering uitge steld en deze uitstelling is reeds op zich zelf een hooge uitzondering. Van 1898 tot 1931 is dat niet meer voorgekomen. De belangstelling voor deze Rome-reis via Padua en Turijn, Venetia is reeds aanzienlijk. Zij heeft plaats van 22 September tot 3 Oct. Wij verwijzen naar de advertentie in dit blad. Wij stellen ons voor hierop nog nader terug te komen. DR. CH. DURY, Pr. Missieprocuur der Salesianen Dr. Kuyperstraat 12, Den Haag. ANTON VERHAGEN f In den ouderdom van 83 jaar is gisteren te Amsterdam overleden de oud-acteur Anton Verhagen. Anton Verhagen was een aanhanger van de oude romantische school. Hij speelde voornamelijk in volksstukken en was verbon den aan de tooneelgezelschappen B. Barendse, Stoel en Spree en van Lier. CHARLOTTE K HLER. De declamatrice Charlotte Kohier repatrieert na een succesvolle tournee door Ned.-Indië per de op 23 Augustu» vertrekkende „Oehoe", Men schrijft ons: Van 7 tot 11 Augustus kwamen voor de zevende maal de lectoren der verschillende Duitsche Provinciën der Minderbroeders-orde in conferentie te zamen. Men had tot punt van samenkomst gekozen het schitterend gelegen Exerzitiënheim Vierzehnheiligen bij Lichtenfeld in Oberfranken aan de Main en vertegenwoor digers uitgenoodigd van verschillende buiten- landsche provincies als Italië, België, Neder land. Zij werd voorgezeten door den ZeerEerw. Zeergel. Pater Dr. Tharsicius Paffrath uit München Gladbach en bijgewoond door een veertigtal lectoren. Bijzondere luister werd deze vergadering bijgezet door de tegenwoor digheid van den HoogEerw. Pater Generaal der Orde Leonardus Bello met zijn Definitor Generalis P. Bertrand Kurtscheid, die tot Rector-Magnificus is benoemd van de Fran- ciscaansche Universiteit San Antonio te Rome. De conferentie had dezen keer een geheel bijzondere beteekenis en verdient daarom ook buiten Duitschland bekend te worden. Zij was geheel gewijd aan den grooten verdediger van Maria's Onbevlekte Ontvangenis, den Doc tor Marianus et Subtilis, Joannes Duns Scotus, wiens proces der zaligverklaring opnieuw wordt voorbereid. Men zal trachten te komen tot de approbatie van een cultus immemora- bilis. Zooals bekend is, ligt Joannes Duns Scotus begraven te Keulen in de oude Minoriten- kirche achter het altaar. Daar bevindt zich aan den voet van een grot der Onbevlekte Ontvan genis een graftombe, welke als opschrift draagt: Joannes Scotus, Sacrae Theologiae Doctor sub tilis, Ordinis Fratrum Minorum obiit anno 1308. Bezijden op den grafsteen lezen wij de woor den: Anglia me suscepit, Gallia me docuit, Colonia me tenet (Engeland nam mij op, Frank rijk onderwees mij, Keulen heeft mij in zijn bezit). Frissche bloemen sieren het graf, dat herhaaldelijk door vrome geloovigen wordt bezocht. Op 12 Aug. bracht er de Hoogeerw. Pater Generaal der Minderbroeders zelf een bezoek. In verband met de causa beatificationis had Z. Hoogeerw. zich naar Keulen begeven om met Z. Em. den Kardinaal een onderhoud te hebben. De kerkelijke overheid te Keulen en in Schotland, waar Scotus geboren werd, staan zeer sympathiek tegenover de zaak, terwijl het Akademikerverband zijn vollen steun heeft toegezegd. Te Rome zijn stemming en uitzich ten gunstig. In Maart hield de geleerde Scotus- kenner P. Ephrem Longpré (Quaracchi) voor de plaatselijke afdeeling van het Verband te Keulen twee voordrachten, welke groote geest drift wekten. Moge weldra aan den grooten strijder voor Maria's voorrecht, de Onbevlekte Ontvangenis, de eer der altaren te beurt vallen. s Prof. dr. J. C. Kielstra. Prof. mr. Johanes Coenraad Kielstra werd 13 November 1878 te Zwartsluis geboren. Hij doorliep het gymnasium te Middelburg en studeerde daarna aan de Universiteit te Leiden in de rechtswetenschap, waar hij op stellingen promoveerde. In 1903 werd hij Indisch rech terlijk ambtenaar en vertrok in datzelfde jaar naar Ned. Indië, waar hij verschillende ambten heeft vervuld. Zoo was hij van 1904 tot 1906 substituut-officier van Justitie te Makassar, van 1906 tot 1909 vervulde hij verschillende administratieve betrekkingen. In laatstgenoemd jaar werd hij adjudant-adviseur voor de be stuurszaken der Buitengewesten, welk ambt hij tot 1915 waarnam. In dit jaar ging hij met verlof naar het vaderland. Drie jaar later werd hij benoemd tot hoogleeraar in koloniaal staatsrecht, koloniaal strafrecht, Indische land huishoudkunde en Indisch agrarisch recht aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen. In 1926 werd prof. Kielstra tevens bijzonder hoog leeraar aan de universiteit te Utrecht in tro pische staatshuishoudkunde. Verschillende werken zijn van zijn hand verschenen o.a. „proeve eener inleiding tot de koloniale staatshuishoudkunde" in 1908; „de suikerindustrie op Java en hare behoefte aan grond" in 1919 en „het koloniale vraagstuk van dezen tijd" in 1928, terwijl hij in ver schillende tijdschriften artikelen publiceerde. Prof. Kielstra, die den rang heeft van res.- majoor, is voorzitter van de Vereeniging van V eriofsof f icieren. Commandant en officier van de wacht zullen terecht staan. Naar Het Volk meldt, is afgezien van het instellen van een strafgeding voor het Hoog Militair Gerechtshof tegen den kapitein ter zee J. van Reede, voormalig marine-commandant te Soerabaja, die zich voor een inspectie aan boord van de Krakatau bevond, toen zich het ongeluk met dezen mijnlegger voordeed. De commandant van het schip en de officier van de wacht zullen echter wel terecht staan onder verdenking, dat het aan hun schuld te wijten is, dat de Krakatau is gezonken. Nieuwe loonsverlaging te Nijverdal. In het reeds zwaar door de crisis getroffen Nijverdal heeft de voornaamste textielfabriek, n.l. de K. S. W. aldaar een nieuwe loonsverla ging tegen 4 September a.s. aangekondigd. Deze verlaging varieert voor de verschillende groe pen van 5 tot 15 pet. In Nijverdal zelf is men zeer onder den indruk van deze loonsverlaging, te meer, omdat de actie van het gemeentebe stuur bij het Rijk, om steun in de gemeente lasten te verkrijgen niet gelukt is. CRISIS-GRAANBESLUIT EN VEEHOUDERSBEDRIJF. In verband met het op 14 dezer ingegaan Crisis-graanbesluit heeft het hoofdbestuur van den Bond van kaasproducenten te Gouda een motie aan den Minister van Economische Zaken gezonden, waarin hij, in de overtuiging dat het volle bedrag der ingestelde heffingen door den kooper zullen moeten worden betaald, opmerkt dat de varkensprijs nog slechts hoogstens den productieprijs heeft benaderd en geen bedrijfs- inkomsten noch dekking voor risico's noch eenige vergoeding voor de geleden enorme ver liezen laat, terwijl daarnaast, ondanks de ver leende hulp door de Crisis-Zuivelcentrale, het veehoudersbedrijf geenszins den richtprijs of productieprijs voor de melk heeft kunnen ver krijgen. Daar dus geen dezer twee bedrijven bij de tegenwoordige situatie verhoogde pro ductie-kosten in den verkoopprijs kan terug halen, spreekt het hoofdbestuur als zijn mee ning uit, dat het in strijd is met recht en billijkheid een steunmaatregel voor derden ten laste te doen komen van de bedrijven boven bedoeld, die zelf in moeilijkheden zijn, en dat het tot een plicht moet worden gerekend, indien het graanbesluit gehandhaafd blijft, dat maat regelen worden getroffen, waardoor wordt voor komen, dat een nieuwe druk op deze bedrijven wordt gelegd, tenzij dit gepaard gaat met direc te voorzieningen, die het aan deze groepen mogelijk maken de hoogere productiekosten ook werkelijk te dragen. Het hoofdbestuur doet daarom een beroep op Z. Exc. die maatregelen te treffen, die aan de uitvoering van genoemd graanbesluit de groote onbillijkheid ontnemen en aan bovengenoemde rechtmatige verlangens tegemoetkomen. Onmiddellijk na afloop van de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft de Partijleiding der R. K. Staatspartij zich beraden over de lessen, welke uit den verkiezingsuitslag voor onze Partij moesten getrokken worden. De algemeene les is duide lijk. Maatregelen moeten worden genomen, om voor de toekomst door intensieve en versterkte werkzaamheid een leidende taak te vervullen in het nationale werk. De in kort tijdsbestek veranderde algemeene politieke mentaliteit, welke zich kenmerkt door een steeds meer zich openbarende belangstel ling in en activiteit rondom de kern-vraagstuk ken van staatkundig leven, roept, sterker dan welke verkiezingsuitslag ook, om vernieuwing en verdieping. Het is de plicht der R. K. Staats partij hierbij krachtige en doelbewuste leiding te nemen ten bate van Nederland. Het Dagelijksch Bestuur der R. K. Staats partij heeft in een uitvoerig rapport zijn inzicht neergelegd over wat gedaan moet worden, spoedig en krachtig. Het werkplan van het Dagelijksch Bestuur is met algemeene instem ming door het Partijbestuur aanvaard, terwijl het Dagelijksch Bestuur werd gemachtigd de uitvoering ervan zoo snel mogelijk aan te pakken. De kaderdag te Amersfoort. In dat werkplan was opgenomen de bijeen roeping van een Kaderdag te Amersfoort. Deze Kaderdag was bedoeld en is gewor den de eerste stap in het geheele plan der Partijleiding om te komen tot doelbewust werk, tot versteviging van vertrouwen, vertrouwen in eigen beginsel en kracht, vertrouwen tusschen volk en leiders. Deze Kaderdag Is, niet het minst door de groote belangstelling, welke hij alom heeft gewekt, buitengewoon leerzaam geweest, óók voor de Partijleiding zélf In Amersfoort heeft deze haar werkplan, bij monde van den Voorzitter van het Partijbestuur, schematisch uiteengezet. Uit de gedachtenwisseling heeft de leiding haar nut getrokken, en op grond daarvan haar werkplan aangepast en vervolledigd. Thans komt de Partijleiding tot de geheele Partij en vraagt aan haar, d. w. z. aan al haar leden, maar in het bijzonder aan hen, die in verschillende bestuursinstanties verantwoorde lijkheid als leiders dragen, onvoorwaardelijke en volledige medewerking bij de verwezenlij king van haar werkplan. In Amersfoort is, in een ongekende geestdrift, een spontane en hartelijke ovatie gebracht aan de Partijleiding in den persoon van den Partij voorzitter. Deze heeft in zijn repliek met kracht en klem een volkomen vertrouwen gevraagd, ja opgeëischt voor de leiding der Partij. De spontane reactie van ons Partijkader op die vraag, op dien eisch, doet thans de Partijleiding aan de geheele Partij met overtuiging vragen, om de inlossing van hetgeen de hartelijke ovatie in werkelijkheid toch feitelijk beteekende, n.l. de belofte van innige en spontane medewer king In Amersfoort is gevraagd, geroepen oi „d aden De Partijleiding heeft dien roep verstaan. Maar óók van U worden „daden" gevraagd En de éérste daad is die van medewerking aan wat de Partijleiding van U vraagt. Want alleen over daden spreken, en er om roepen, is óók slechts gepraat. Dóen, medewerken, dat is de daad van dit oogenblik. Thans geen gepraat over „ik zou het zus of zoo hebben willen doen". Daarmee schieten we niets op, dat verlamt onze kracht. Medewerken! In sterk vertrouwen! Dat is het parool nü Er is een onverbrekelijk verband tusschen den wil om te slagen en het resultaat. ENGELSCHE FILMPRODUCTIE. Een draadloos telegram uit Londen meldt, dat Douglas Fairbanks op het oogenblik teza men met Alexander Korda en Ludovics Töplitz plannen uitwerkt voor het vervaardigen van films te Londen voor de Engelsche en Ameri- kaansche markt. Een drietal schema's zijn reeds klaar voor uitwerking. Verschillende Engelsche artisten zullen in verband met deze plannen naar Engeland terugkeeren. De United Artists Cor poration zal de films aan de markt brengen. R. K. PAEDAGOGISCHE WEEK. Maandag 21 Augustus zal de zevende R. K. Paedagogische Week, georganiseerd door het Psychologisch-Paedagogisch Instituut der R. K. Leergangen, beginnen. Om 6 uur wordt de ten toonstelling van leermiddelen, schoolmeubelen, enz. geopend door mr. A. Baron van Wijnber gen, voorzitter van het Curatorium der R. K. Leergangen, terwijl daarop, na een kort openingswoord van Mgr. dr. Th. Goossens, pater dr. Joannes O. M. C. het algemeene onderwerp dezer week zal inleiden met een rede over: Didaktiek en Katholieke beginselen. Voor hen, die slechts een gedeelte dezer week wenschen bij te wonen, zijn ook dagkaarten verkrijgbaar bij de Administratie der R. K Leergangen, Bosscheweg 341, Tilburg. R. K. HANDELSHOOGESCHOOL. De studiegids voor het zevende studiejaar 1933-1934 der R. K. Handelshoogeschool, Hooge- school voor Economische en Sociale Weten schappen te Tilburg, is verschenen en verkrijg baar bij den Pedel (Bosscheweg 341). De Rector-Magnificus zal voor de inschrijving der studenten zitting houden op 11 en 12 Sep tember, telkens van 10—12 en van 2—4 uur. De Ijsvogel op uitreis naar Ned. Indië is Vrij dag uit Budapest vertrokken en te Cairo aange komen. Algemeen doel en middel. Het algemeene doel, dat de Partijleiding voor opstelt, is De Partij moet sterk leven en ook tot de massa spreken, tenminste op een groot aantal voorname punten in het land. Het algemeene middel moet zijn tweeledig le. Verdièping van staatkundig inzicht in het algemeen, en kennis van feiten en verhou dingen, kennis van den concreten inhoud van het werk. 2e. Meer levendige werkzaamheid, een groo- tere beweeglijkheid van de Partij, waardoor de massa meer zal worden bereikt, ook buiten ver kiezingstijden. Hierdoor zal belangstelling én liefde voor het werk groeien en sterker worden. In dezen algemee-nen opzet heeft de Partij leiding een aantal bijzondere middelen gesteld. Voor één dier middelen roept zij thans Uw aller krachtdadige medewerking in De plaatselijke kernvorming Het is thans, meer dan ooit, zaak over te gaan tot het vormen van kernen van actieve partijleden in onze partij-afdeelingen. Want die hebben we noodigactieve, vurig medelevende partijleden, niet alleen in verkiezingstijden, maar steeds. De eerste stap om dat te bereiken, en dat móet, het koste wat het koste, bereikt wor den, is de vorming van plaatselijke kernen. De aanwijzingen voor de oprichting en het werk dezer kernen worden in een bijlage van dit rondschrijven gegeven. Deze kernvorming is het hoofdpunt van het werkplan, dat onmiddellijk, overal waar dat mogelijk is, en in elk geval in de door de Partijleiding aangewezen plaatsen, moet worden aangepakt en uitgevoerd. De Kringbesturen zullen hierbij toonen, dat zij beseffen den ernst van den tijd, het belang van het te volbrengen werk, en hun ei"en groote verantwoordelijkheid als leidende partij- instanties. Zij zullen er prijs op stellen het kloeke voorbeeld te geven van volledige mede werking met de centrale Partijleiding, en van sprankelende toewijding aan het werk der Partij. De Partijleiding is ervan overtuigd, dat Uwe Besturen op hun beurt overal krachtige mede werking zullen vinden in de vele goedwillende leden in onze verschillende plaatselijke afdee lingen. Het komt er nu maar op aan, dien goeden wil los te slaan en in sterke stuwing en beweging te zetten. Een voortreffelijk middel daartoe zal zijn het organiseeren van Gewes telijke Kaderdagen. Daarmede toch worden verschillende plaat selijke goede krachten in het werken en streven der Partij betrokken, en dit in ruimeren kring dan uiteraard op den Amersfoortschen Kader dag kon geschieden. Het nationale werk, bezien in het licht der gewestelijke bijzondere omstan digheden en der eischen, welke zij stellen, kan daar tot werkdadige kracht worden opgevoerd. De Partijleiding rekent er op, dat Uwe Bestu ren aan dit punt bijzondere aandacht zullen wijden en in het najaar zulke Kaderdagen voor Uw Kring (of voor een combinatie van Kringen) zullen organiseeren. Dit zal de goede uitvoering van de plaatselijke kernvorming zeer zeker sterk bevorderen. Het werk der partijleiding. Wij wijzen met nadruk er op, dat het plan der plaatselijke kernvorming geen doel in zich zelf is, doch een bijzonder, maar een zeer be langrijk middel, om het hierboven aangegeven algemeene doel te bereiken. Daarom is de Partijleiding zich er van bewust, dat het werk der plaatselijke kernen op steeds actueele wijze en in sterke mate door het centrale Partij-apparaat blijvend zal moeten worden gevoed en ondersteund. Dit zal geschie den. Daartoe heeft de Partijleiding reeds maat regelen getroffen. Maatregelen, welke op zich zelf wederom bijzondere middelen zijn, in het algemeene werkplan opgenomen, in elkaar sluitende, elkaar aanvullende en elkaar steu nende. Zoo zal de centrale Partijleiding, die aan de plaatselijke kernen het materiaal voor studie en documentatie zal verstrekken door middel van liet partijblad, met eventueele bijlagen, brochu res en afzonderlijke nota's, dit materiaal samenstellen met medewerking van een vasten Raad voor studie en documentatie. De samen stelling van dezen Raad wordt in September bekend gemaakt. Ten aanzien van het materiaal voor de poli tieke propaganda, van de vraagstukken dus, welke de bewerking der massa betreffen, zal de Partijleiding een vast en regelmatig overleg scheppen met een aantal medewerkers voor de propaganda, die het Dagelijksch Bestuur zal aanwijzen. De namen dier medewerkers worden in September bekend gemaakt. Regelmatig contact. Voorts zal de centrale Partijleiding in regel matig contact blijven en treden met de R. K. Pers (Persdienst-Persconferenties), met de Jeugdcentrales, en met de Fracties der Partij in de Staten-Generaal. Bij het overleg met de Fracties zal met het oog op de a.s. Begrootings- behandeling mede aandacht worden geschonken aan hetgeen op den Amersfoortschen Kaderdag aan onderwerpen van practische actueele poli tiek opnieuw naar voren is gekomen. Ook de, in dezen tijd dringend noodzakelijk gebleken wijziging van Partijreglement en Kiesreglement, en eenige grondregelen voor de Staten- en Ge meenteraadsverkiezingen worden reeds in het ontwerp gereed gemaakt. Een frissche en opgewekte politieke activiteit. o Is) Op al deze punten is vernieuwde activiteit en krachtige stuwing geboden. Men mag,zjr5i niet blindstaren op één bijzonder middel alléén. Het geheele terrein der staatkundige beweging vraagt intensieve aandacht. Maar voor het onmiddellijke concrete werk is thans de doorvoering der plaatselijke kern vorming hét punt, waarop de werkkracht Uwer Besturen en van de plaatselijke leiders moet worden gericht Wanneer over het geheele land deze oproep der Partijleiding wordt verstaan en gevolgd, zal in een kort tijdsbestek een frissche en opge wekte politieke activiteit worden verkregen. Dan zal de Partijleiding overal vaste steun punten bezitten, welke de Partij zullen ophef fen boven het verwijt van een log, louter ver kiezingsapparaat te zijn. De kernen zullen de Partij maken tot een parate, volop levende, werkzame, veerkrachtige en mobiele beweging op het staatkundige strijdtomooi. Dit is de eisch van het oogenblik I Zóó zal onze R. K. Staatspartij haar taak in dezen moeilijken tijd moeten, en stellig künnen volbrengen. Zóó alleen zal onze R. K. Staatspartij de sterke schutse kunnen zijn en blijven voor een wei-geordende vrijheid en een sterk gegrond vest gezag, en daardoor kunnen bouwen een betere toekomst voor ons geheele Nederlandsche Volk. De Katholieken moeten ook in hun staat kundige activiteit toonen, dat zij zich ten volle bewust zijn van hun leidende en stuwende taak bij het nationale werk. Aan den arbeidIn sterk Godsvertrouwen In sterk onderling vertrouwen I Het Dagelijksch Bestuur der R. K. Staatspartij, C. GOSELING, Voorzitter. FRANS TEULINGS, Secretaris. De Eerw. Paters B. Rogmans en B. Kram- winkel O. P. zijn door hun oversten aangewe zen om als missionarissen in de Curagaosche missie werkzaam te zijn. Ze vertrekken 22 Sep tember. Pater Kramwinkel is Curagoaenaar. PATER SENGERS Css.R. In ons nummer van 16 Aug. vermeldden wij, dat pater Sengers C.ss.R. van Wittem naar Rotterdam was benoemd. Dit moet zijn Roosen daal. PATER B. GROOT O.CARM. f Gisteren is in het klooster te Boxmeer, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden overleden de Zeereerw. Pater Bo- nifatius Groot O.Carm. Pater Groot bereikte den leeftijd van 76 jaar. Te Helvoirt is plotseling overleden in den ouderdom van 72 jaren de heer H. P. A. van Vlijmen, sedert 1902 notaris aldaar. Het was onder een felicitatiespeech tegenover twee jongelieden, die per fiets naar Lourdes waren geweest, dat hij plotseling door een hartver lamming werd getroffen en in elkaar zakte. GEEN SPIRITUS- MAAR EEN BENZINE-ONTPLOFFING. Het Spiritusverkoopkantoor „Bergen op ZoomDelft" te Delft zendt ons een verklaring van den Burgemeester van Oploo, waaruit blijkt dat de ontploffing, die Zondag 13 Augus tus j.l. te Oploo heeft plaats gehad, waarbij mevrouw N. ernstig werd gewond en de muren van het huis instortten, niet veroorzaakt werd door een spiritus-toestel, zooals wij berichtten, maar door een benzine-kooktoestel. Onze lezers zullen vermoedelijk al begrepen hebben, dat ons bericht foutief was, daar de zooveel minder gevaarlijke brandspiritus moei lijk bij gebruik in een kooktoestel een de*» gelijke ramp kan vëroorzaken, 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3