ADVERTEEREIiDE ZAKElf k J? M m?' ZEETIJDINGEN. ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1933 KOSTSCHOOLVERHALEN DUREN HET LANGST t 37 DE K. J. M. V. BLOEMBOLLEN-SANEERINGS- PLAN 1933 (EXPORT). Uitvoer van bloembollen alleen toe gestaan na verkregen vergunning. PLOTSELING DE STRAAT OVER GESTOKEN. INBREKER IN GOED GEZELSCHAP. DRIE BOERDERIJEN AFGEBRAND. FABRIEKSBRAND TE HAARLEM. MAURA CONTRA CABALLERO. Een felle aanval op de socialisten NEDERLANDSCHE CONSUL GEARRESTEERD. Wegens frauduleuze handelingen. COMMUNISTENRELLETJES TE KOPENHAGEN. WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING IN ARGENTINIË. DE IERSCHE BLAUWHEMDEN. MARKTBERICHTEN. VISSCHERIJ. BINNENLANDSCHE HAVENS. STOOMVAARTLIJNEN. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM 19 Aug. 18 Aug. 17 Aug. BUITENLANDSCHE HAVENS. GEMENGDE BERICHTEN. NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN SCHIPPERSBEURS. FT En overzichten van boeken Geen taak is moeilijker en delicater dan het koopen van een boek voor een kind, zij het knaap of maagd. Hoeveel kan de keus niet afhangen voor de toekomst van den jongen of het meisje Zou de Ruyter ooit een zeeheld geworden zijn, wanneer zijn tante hem op zijn tienden verjaardag niet „The Life of Lord Nelson" door Johan van Oldenbarnevelt ten geschenke gege ven had Waarschijnlijk nietEn wat hij dan wèl geworden zou zijn, ik houd mijn hart vast als ik er aan denk. Ik moet een boek koopen voor een jarigen twaalf-jarige. Ik stelde hierbij voorop dat ik hem het boek ten geschenke zou geven om hem een genoegen, niet om hem verdriet te doen. Het moest dus niet „The Poetical works of Alfred, Lord Tennyson" zijn, en evenmin „Wild Flowers in the Counties of Kent and Surrey" Dit gaf ik duidelijk aan den boekhandelaar te verstaan, die mij hierop toevertrouwde dat hij zelf vader van zeven kinderen was. Hij toonde mij boeken, die avonturen in alle werelddeelen en op alle wereldzeeën inhielden, en waarin blijkens de illustraties zeer veel geschoten, ge stoken en geassagaaid werd. Hij toonde mij ook boeken, waarin soldaten en heldhaftige luite nants-hoofdpersonen ongelooflijke heldendaden bedreven tegen andere (slechte) soldaten en (gemeene) luitenants, of tegen negers, hindoes, Chineezen, roodhuiden en andere nikkers, 't Was alles erg bloederig en woest. „Hoor eens", zei ik, „mijn land is lid van den Volkenbond, en ontwapend in alles waarin een klein land ontwapend kan zijn. Laat ons dus ook den kinderen den geest des vredes inprenten". „Och, meneer, als u er zeven had zooals ik, dan zou u welMaar weet u wat, neemt u een kostschool verhaal. Dat is altijd gezonde lectuur. De jongeman komt nu langzamerhand op den leeftijd, waarop hij zelf naar kostschool zal gaan, en zoodoende Op dit voorstel ging ik gereedelijk in. Kost- schoolverhalen zijn uit den aard der zaak pae- dagogisch, en zij spelen in de wereld, waarvan de jongen deel uitmaakt, de schoolwereld. Cyril kreeg dus van mij ten geschenke „De Eer der School Gered" door Het-doet-er-niet- toe-Wien, en twee dagen later vertelde zijn vader mij dat hij Cyril het boek verslond. Dit deed mij veel genoegen. Er bleek uit dat rechtgeaarde jongens niet alleen belangstellen in moord en doodslag. Eenige dagen geleden zond de boekhandelaar, ■waarschijnlijk om mij aan te moedigen op den ingeslagen weg voort te schrijden, mij een cata logus toe van kostschool-verhalen, elk voorzien van een aanbevelend overzicht van den inhoud. Opdat men in Holland eenig begrip krijgen zal van het interessante leven op een Engelsche kostschool, laat ik hier uittreksels van eenige der overzichten volgen. De kleinzoon van Eric. Dit ontroerende kostschoolverhaal geeft de geschiedenis weer van een jongen, die de trots zijner meesters had kunnen worden, maar, door het Noodlot achtervolgd, een vroegtijdigen dood sterft. Wij zien hoe onze held, na de eerste zijner klasse en captain van het school-elfta! te zijn geweest, plotseling op het denkbeeld komt een der slaapzalen in brand te steken, maar door berouw overmand, vertaalt hij Virgi- lius van achter naar voren. Zijn meesters aan bidden hem, en een schitterende toekomst schijnt voor hem te zijn weggelegd, maar ver leid door een acht jaren jongeren makker pleegt hij een inbraak in de plaatselijke bank, waarbij hij den nachtportier doodschiet. Hij keert even wel in zijn slaapzaal terug vóór iemand iets van zijn afwezigheid gemerkt heeft, maar op nieuw door wroeging overmand besluit hij een beter leven te beginnen. Het Noodlot evenwel laat hem niet met rust, en, evenals al zijn voorvaderen, komt hij op 17-jarigen leeftijd te overlijden, terwijl zijn tante er een gevoelig versje bij opzegt. De spion op school. Jack Llanwywn zit in dezelfde klasse als de Zoon van den Eersten Minister en die van den Maharaja van Gwalpur. Jack merkt iets vreemds op in de gedragingen van den jongen Indiër en hij besluit dezen in het oog te houden. Op zekeren dag volgt hij hem naar een geheime bijeenkomst van Indische samenzweerders. Hij verschuilt zich in den haard, en verneemt aldus dat plannen gesmeed worden den zoon van den Eersten Minister te schaken om aldus de regee- riiig te dwingen Indië onafhankelijk te ver klaren. Door den schoorsteen kruipt hij naar boven, laat zich van het dak glijden en rent naar school terug. Onderweg wordt hij evenwel aangehouden door een Indiër, die te laat voor de bijeenkomst is, en hem overmeestert. Twee dagen lang wordt hij opgesloten gehouden en herhaaldelijk met den dood bedreigd, maar hij slaagt erin te ontsnappen, en komt midden in den nacht bij de school aan, juist op het oogen- blik dat de samenzweerders den zoon van den Eersten Minister willen ontvoeren. Hoe hij den aanslag verijdelt, willen wij niet verraden. De jongens van de Vierde. Een boek vol kostelijke kostschoolincidenten. Het volgende moge als voorbeeld dienen. Ralph Nicker en Joe Prescot hebben van een hoede- doos van het schoolhoofd en twee cricketb'ats een vliegmachine in elkaar geknutseld en vliegen daarmee naar Amerika. Groote ontstel tenis als de hoededoos, de twee bats en de twee jongens vermist worden, maar deze maakt plaats voor opgetogenheid als uit New York het bericht komt dat de jonge avonturiers daar ge lukkig geland zijn, en op hun zegetocht langs Broadway door een reusachtige menigte gehul digd zijn geworden. De prefecten der St. Andrew's school. De zoon van een communistischen Markies heeft de tucht op de St. Andrews school on dermijnd, en zoowel de zwakkere als de slech tere elementen om zich vereenigd. Er heerscht dus een staat van anarchie, en als de school- kapel in brand gestoken en het hoofd der school door een bomaanslag voor zijn leven verminkt en zelfs gedood geworden is, besluiten de pre fecten de orde op hun school weder te herstel len. Hierin slagen zij ten slotte na een strijd die drie jaren duurt, en welke in dit boek op de spannendste wijze beschreven wordt. De roem der St. Cuthberfs school. Van dit boeiende kostschoolverhaal zullen de jeugdige lezers smullen, en de held, Walter Villiers, de zoon van een gesneuvelden majoor, zal aan het ideaal van de meesten hunner beant woorden. Den eersten dag, dat deze op school komt, slaat hij Ken Blease, den door allen ge vreesde bully, die twee hoofden grooter en vijf jaren ouder is dan hij, tegen den grond. Bij zijn eerste voetbalmatch maakt hij alle goals voor de school. Hij redt geheel alleen de bemanning van een treiler, die bij storm op de klippen ge slagen is, redt het schoolhoofd en alle meesters als, bij een hevig onweer, de bliksem inslaat, en redt ten slotte de Britsche vloot door op het spoor te komen van een door den Groothertog van Abyssinië beraamde samenzwering. Als de Eerste Minister hem persoonlijk komt bedan ken, vindt hij onzen held bezig met het ontze nuwen van dé relativiteitstheorie. j Bang-voor-Niemand. Dit is de bijnaam van Andrew MacNepher- son, een ondeugenden jongen, maar een die het hart op de rechte plaats heeft. Het is waar dat hij den onpopulair en wiskunde-onderwijzer in den kolenkelder opgesloten heeft, juist voor de brandstoffenmannen begonnen dezen door het keldergat met wintervoorraden te vullen, Biaar hiertegenover staat dat toen een dolle (tier het schoollokaal binnenstormde, Andrew de eenige was die niet de minste vrees toonde, maar het dier bij de manen pakte en door het venster slingerde. Is het een wonder dat hij de leider zijner kameraden werd? En zoo hij al op menige kwajongensstreek en menige over treding betrapt werd, hij toch was het die op de helft van 't eerste semester 't groote schooloproer onderdrukte en den brand, die 'n groot deel van het oude gothische gebouw verwoest had, bluschte. Toen hij tegen het eind van het se mester een aanbod van de regeering van Hon duras, om daar een revolutie den kop in te drukken, aanvaardde, lieten dan ook zijn mees ters zoowel als de goede elementen onder de jongens hem slechts noode gaan. BETER LAAT DAN NOOIT Onder bovenstaand kopje driestart de Stan daard: „De ommekeer, die zich geleidelijk in onze handelspolitiek voltrekt, is radicaal. Volledig over stag gaan wij. Niet in dien zin alsof vrijhandel voor pro tectionisme wordt ingeruild. Maar wel aanvaarden wij een nieuw be ginsel doordien lijdelijkheid en weerloosheid voor activiteit en reciprociteit plaats maken. Met zekere halsstarrigheid werd in onze handelspolitiek als het primum verum van economische wijsheid beschouwd, dat alle toepassing van het wederkeerigheidsprincipe uit den booze was. Alle Staten werden door ons op derelfde wijze bejegend, tusschen goeden en kwaden maakten wij geen onderscheid. De wijze, waarop wij door een vreemden Staat werden bejegend, oefende geen invloed op de wijze, waarop wij dezen Staat tegen- traden. Elk middel tot onderscheiden behandeling ontbrak ons. Nederlandsche onderhandelaars konden niet beloven, niet dreigen, niet straffen, zij hadden slechts af te wachten. Welnu, de eerste slag aan dit lijdeiijk- heids-systeem werd door de Clearing-wet toegebracht. Slechts indirect heeft deze op het goede renverkeer betrekking. Den tweeden, meer forschen en raken klap gaf de Retorsiewet. Naar verluidt, zal nu spoedig nog op ander terrein de reciprociteitsgedachte tot toepas sing worden gebracht. En wel met betrekking tot de contin een- teering. Toen wij met de contingenteer'ng begonnen, stond vast, dat daarvan geen han delspolitiek wapen mocht worden gemaakt. Alle Staten moesten op dezelfde wijze in de zelfde verhouding getroffen worden. De praktijk heeft leeren inzien, dat ook ten deze uniformiteit verkeerd is en dat het contingent, aan bepaalde landen toe te staan, verband dient te houden met de houding, welke zij tegenover Nederlandsche waren innemen. Spoedig zal ook deze fout worden hersteld. Over heel de linie zal dan de gezonde en redelijke reciprociteitsgedachte toepassing kunnen vinden. Ongetwijfeld laat. Maar, beter laat dan nooit NEUTRALE SPORT De „Limb. Koerier" schrijft o.m.: Men is zoo spoedig geneigd de gevaren der neutrale sport te onderschatten. En voor die onderschatting bezigt men een alleszins zon derlinge en wonderlijk kromme redeneering. Van den eenen kant meent men, dat sport neutraal of niet neutraal, toch nooit gevaar lijk kan zijn, wat toch niets anders is, dan hardloopen, spelen met den bal wat tennis sen of wat roeien. Als men den huldigers de zer meeningen echter vraagt naar de clubs, waarvan ze met een gerust geweten lid zijn, dan wordt men vergast op geestdriftige ver halen over „knalfuiven", „verduiveld gezel lige clubavonden" en „leuke meisjes". Er is nu juist geen al te scherpzinnige geest voor noodig om het bedriegelijke van deze drogredenen te zien. Een ander voorwendsel om tegen den wil der geestelijke overheid in in neutraal ver band sportief te doen, is het gekste maar meest verbreide aller smoesjes: „De anderen doen het ook!" En als die „anderen" dan vooraanstaande personen zijn, met een stem in den raad, een aandeel in de bank of een villa in de buiten- stad, dan wordt dat smoesje met te meer klem herhaald. Doch een smoesje blijft het en vandaar die aandrang van onze Bisschoppen, waarmee vooral ook de „vooraanstaanden" op hun plichten gewezen worden ten aanzien eener sportbeoefening in Katholiek verband. Hopen we, dat de ouders de vermanende stem hebben verstaan, en vertrouwen we, dat hun kinderen even gehoorzaam naar hen luisteren, als een goed Katholiek luistert naar de stem zijner geestelijke overheid. INVOERMONOPOLIE GRANEN. Het dagelijksch bestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft zich in ver band met de totstandkoming van het invoer- monopolie voor granen tot het Kon. Nederl. Landbouw Comité gewend met een schrijven, waarin erkend wordt, dat het doel, de granen, welke in Nederland verbouwd worden, in prijs te verhoogen, toejuiching verdient. Het meent, dat het thans de taak der provinciale en plaat selijke landbouw-organisaties is de gemengde en akkerbouwbedrijven op te wekken tot uit breiding van graanbouw over te gaan. Aan het K. N. L. C. wordt verzocht, zich In dezen geest tot de aangesloten organisaties te wenden. Verder wordt aan het K. N. L. C. verzocht, zich spoedig tflt den Minister van Economische Zaken te willen wenden met het dringend ver zoek, mede te deelen, in hoeverre en op welke wijze de prijzen van varkens en eieren kunnen en zullen worden aangepast bij de verhooging der voederprijzen. SPEKPRIJZEN. De Nederlandsche Varkenscentrale maakt bekend, dat met ingang van Maandag 21 Augus tus de prijzen, welke door haar voor het versche spek betaald worden, afkomstig van varkens geslacht na 19 Augustus, als volgt zijn vast gesteld A. Spek boven 28 K.G. per strook zonder wang, 51 ct per K.G. B. Spek van 24-27,9 K.G. per strook zonder wang, 49 ct per K.G. C. Spek van 18-23,9 K.G. per strook zonder wang, 47 ct per K.G. D. Spek van 13-17,9 K.G. per strook zonder wang, 40 ct per K.G. E. Spek van 10-12,9 K.G. per strook zonder wang, 35 ct per K.G. F. Spek van 5-9,9 K.G. per strook zonder .wang, 32 ct per K.G. G. Spek van 10-13 K.G. per strook zonder wang en zonder achterkinkel, 41 ct per K.G. H. Spek van 8-9,9 K.G. per strook zonder wang en zonder achterkinkel, 38 ct per K.G. I. Spek van 5-7,9 K.G. per strook zonder wang en zonder achterkinkel, 35 ct per K.G. lüiiiiiliiilüi S SS %JL#' -T=! SrS Statuten van het Nationaal Verbond goedgekeurd. Naar wij vernemen heeft het Hoogwaardig Episcopaat de statuten goedgekeurd van het Nationaal Verbond van Dioc. Katholieke Jonge Middenstandsvereenigingen. Tot moderator van dit nationaal verbond is benoemd de zeereerw. Rector J. B. M. Timp te Haarlem. Momenteel bestaan diocesane bonden der K.J.M.V. in de bisdommen Utrecht, Haarlem en Den Bosch. Zondag 27 Augustus a.s. zal een bond in het bisdom Breda gesticht worden. Bij deze plech tigheid zal o.m. aanwezig zijn Z. H. Exc. Mgr. P. A. W. Hopmans, bisschop van Breda. Tevens vernemen wij, dat ook in het bisdom Roermond spoedig resultaten te verwachten zijn. Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. H. G. Lemmens heefc rector A. Sneeker van het „Mgr. Mutsaersoord" te Venlo opdracht gegeven te komen tot stich ting van een K. J. M. V.-bond in dit diocees. Naar ons wordt mededgedeeld, is heden af gekondigd het K. B., genaamd „Bloembollen- saneeringsplan 1S33 (export)", houdende rege ling van den uitvoer van bloembollen, krach tens de Landbouw-crisiswet 1933 in het leven geroepen. Hiermede is het bloembollen saneeringsplan 1933, voorzoover betreft den export van bloem bollen in werking getreden. Daar dit besluit den tweeden dag na afkondi ging werkt, zal dus Maandag 21 Augustus 1933 uitvoer van bloembollen, zooals dat sedert be staan met vergunning van de Nederlandsche Bloembollen Exporteurs Centrale, gevestigd te Haarlem. Wilhelminastraat 41. Met ingang van dien datum vervalt het tij delijk K.B., houdende het algeheele verbod van uitvoer van bloembollen, zoals dat sedert be gin Juli 1933 van kracht is geweest. UITVOER OUD-HOLLANDSCH PAPIER NAAR FRANKRIJK. Vanaf 21 Augustus verboden. Met ingang van 21 Augustus zal de uitvoer naar Frankrijk van oud-hollandsch, geschept, machinaal of met de hand vervaardigd papier,, (al of niet nader bewerkt) zijn verboden. De uitvoer zal slechts zijn toegestaan op vertoon van een daartoe strekkend certificaat, dat aangevraagd moet worden bij het Crisis In- en Uitvoerbureau, Laan van Meerdervoort 84. De aanvraag moet worden ingediend vóór 25 Augustus, onder opgave van de uitgevoer de hoeveelheden van bovengenoemd papier in het jaar 1931 en van af 1 Juli 1933 tot 21 Aug., in K.G. netto. Vijfjarig jongetje overreden en gedood. Vrijdagmorgen is te Zandvoort het 5-jarig zoontje van een bewoner der Dr. Gerkestraat, die plotseling de straat wilde oversteken, door een passeerende auto gegrepen. Het knaapje werd op slag gedood en vreeselijk verminkt opgenomen. „Particulier detective" neemt initiatief tot inbraak. Men meldt ons uit Amsterdam: Op Zaterdagmiddag 3 Juni j.l. deed een twee tal inbrekers een „inval" in een perceel aan de Keizersgracht waar een confectiezaak is ge vestigd. Het tweetal was door middel van een val- schen sleutel binnengekomen in het aan grenzende huis. Via het dak zetten zij hun tocht naar het confectiemagazijn voort. Door een dak raam kwamen ze op zolder. De moeilijkheden lieten echter niet op zich wachten. Van 't per soneel waren twee leden nog niet vertrokken en plotseling stond een van de inbrekers te genover den bedrijfsleider De tweede indrin ger was op een hoogere verdieping blijven wachten. Zij wisten wederom via het dak de straat te bereiken; bij de achtervolging werd een van hen gegrepen. De tweede persoon werd later gearresteerd. Gisteren stonden ze voor de Vacantiekamer der rechtbank terecht, verdacht van poging tot diefstal met braak. Verd. H. P. T. S., die door den bedrijfslei der op de eerste verdieping was aangetrof fen, kwam met een tamelijk ingewikkeld, maar nogal doorzichtig verhaal aanzetten. Hij was door een „als heer gekleed persoon" op straat aangesproken. Deze ontpopte zich als particulier detective, die in het bewuste Keizersgrachtper ceel een onderzoek in moest stellen. Samen waren ze via het dak binnengedrongen. De „detective" had boven gewacht en beneden was verd. S. tegen den bedrijfsleider aangeloopen. Ook hem had hij dit verhaal verteld maar wei nig geloof gevonden. Verd. was toen naar bo ven gerend om den „detective" over te halen, de „waarheid" te gaan vertellen aan den be drijfsleider. Tenslotte was het tweetal echter weggevlucht, volgens S. op initiatief van den „detective". De politie was intussehen gewaar schuwd en S. kon worden gegrepen; de „de tective" ontkwam. Later werd J. v. W. gear resteerd doch volgens S. was deze volkomen onschuldig. De „detective" was iemand an ders geweest.... De bedrijfsleider herkende beide verdachten echter pertinent. Verd. S. (tot get.): Ik moet U met klem tegen meineed waarschuwen mijn medever dachte heeft met dit zaakje niets te maken. Mijn opdrachtgever was grooter en hij was op en top een heer, en die man naast me is geen heer! President mr. Huysinga: Dat is een rekbaar begrip. Verd.: (verduidelijkend): Ik zelf ben v.v. óók geen heer.... Twee getuigen 5 décharge, de moeder en de broer van den tweeden verd. verklaarden, dat verd. v. W. dien Zaterdagmiddag thuis was ge weest. De Officier van Justitie mr. Bosch werd door de verklaringen van de décharge-getuigen niet overtuigd. Spr. vorderde tegen beide verdach ten wegens poging tot diefstal met braak een jaar gevangenisstraf. Ba verdedigers mr. Po vel en mr. P. van 't Hoff Stolk pleitten vrijspraak. Vonnis 30 Augustus, -ji j De bewoners moesten zich in nacht gewaad redden. Hedennacht tegen één uur is te Dalen bij Coevorden brand ontstaan in een schuur, staan de tusschen de boerderijen van de landbou wers L. Bouwers en R. Kiers. De beide boer derijen werden spoedig door het vuur aange tast. Daarna sloeg het vuur over op het pand bewoond door den landbouwer W. Kaspers. De drie kapitale hofsteden werden in korten tijd een prooi der vlammen. Het vuur greep in de met riet gedekte gebouwen zoo snel om zich heen, dat de bewoners in nachtgewaad moesten vluchten, terwijl van de inboedels zoo goed als niets gered werd. De brandweer wist tenslotte uitbreiding van den brand te voor komen. De inboedels, alsmede de pas geoogste hoeveelheden koren en een varken gingen ver loren. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is onbekend. Pakkerij en poetserij geheel uitgebrand. Hedennacht is brand ontstaan in de fabriek van de N. V. Industrie en Handelmaatschappij v.h. Hilarius en Co. in den V/aarderpolder te Haarlem. De vader van een der werklieden der fabriek, die in de nabijheid woont, werd omstreeks vier uur gewekt door het aanslaan van een waakhond. Hij toog op onderzoek uit en ontdekte, dat vlammen uit het dak der fabriek sloegen. De brandweer werd gewaar schuwd en bluschte het vuur met drie stralen op de waterleiding. De pakkerij en poetserij, ongeveer in het midden van het uitgestrekte fabriekscomplex gelegen, zijn totaal uitge brand. Van de muren en het dak is zoo goed als niets meer overgebleven. De overige afdeelingen kregen brand- en waterschade, die door verzekering wordt ge dekt. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Naar de correspondent van „El Debate" uit Vigo meldt, heeft oud-minister Maura, de leider der conservatief-republikeinen, dezer dagen aldaar een rede gehouden, waarin hij o.a. het volgende zeide: Spanje verkeert in groote onrust, wijl het niet weet, waarheen het gaat. Niemand kan zich het schouwspel verklaren, dat de regee ring thans aan het land biedt, een demorali- seerend en immoreel schouwspel, dat aan het regime een onherstelbare schade berokkent. Tusschen het vorige regime en het tegen woordige bestaat slechts dit ééne verschil, dat zij, die vroeger bovenaan stonden, thans onder aan staan. Naar aanleiding van de jongste rede van den socialistischen minister van arbeid Largo Ca- ballero, waarvan wij den hoofdinhoud dezer dagen hebben weergegeven, stelde Maura de vraag of de socialistische dictatuur, welke Caballero bepleitte, zal verwezenlijkt worden door middel van de stembus of met geweld. Mocht dit laatste in de bedoeling der socia listen liggen, zeide Maura, dan zullen wij hen voor zijn. De socialisten hebben de republiek in den klassenstrijd geworpen en de links republikeinen volgen hen gedwee. MADRID, 18 Augustus. (R.O.) Bij het ver laten van den ministerraad verklaarde de minister van binnenlandsche zaken, dat de handelsbedienden te Sevilla een staking heb ben geproclameerd. In de stad heerscht overigens rust. Het tram verkeer is normaal en in de fabrieken wordt gewerkt. Hedenmiddag zou een decreet worden uit gevaardigd, waarbij te Sevilla de politie in alarmgereedheid wordt gebracht. HANNOVER, 19 Augustus. (W. B.) De Ne derlandsche consul, Tiefers, is gisteren bij het verlaten van het consulaatsgebouw in tegen woordigheid van zijn vrouw en dochter door beambten der crimineele politie gearresteerd en naar de gevangenis overgebracht. De arrestatie had plaats op grond van een eenige dagen tevoren bij het openbaar ministe rie te Hannover ingediende en intussehen na der onderzochte aanklacht tegen den consul wegens voortgezette ontrouw, ten nadeele van de Brunswijksch-Hannoveraansche hypotheek bank. Tiefers was sinds 1 Mei van dit jaar eerste directeur bij genoemde bankinstelling. Als zoo danig heeft hij, naar hij reeds heeft toegege ven, in verscheidene gevallen particuliere re keningen door de bank laten betalen. Consul Tiefers heeft gisterenavond in de ge vangenis een poging gedaan, zich door ophan ging van het leven te berooven. KOPENHAGEN, 19 Augustus. (V. D.) Vrij dagmiddag hebben te Kopenhagen botsingen plaats gehad tusschen de politie en communis ten, die de vensterruiten van een groote maat schappij wilden ingooien. De politie rukte uit met pantserauto's en probeerde de massa te verspreiden. Er werd uit het publiek met steenen gegooid, waarop de politiebeambten van de gummiknuppels ge bruik maakten. Pas na een uur gelukte het de straten te ontruimen. Vijftien personen werden gearresteerd. Ern stige gewonden schijnen er niet te zijn, hoewel rake klappen zijn uitgedeeld. Een politieagent, die te water was gegooid, kon worden gered. BUENOS AIRES, 19 Augustus. (R. O.) In het Argentijnsche parlement is een wetsvoorstel ingediend tot het uittrekken van een bedrag van 5 millioen peseta's, om werklooze vreem delingen naar hun land terug te brengen. Een tweede wetsvoorstel houdt een verbod van immigratie in voor een periode van 5 jaar. DUBLIN 18 Augustus (R.O.) De minister van justitie van den Ierschen vrijstaat neeft een verklaring gepubliceerd, waarin hy zegt, dat, indien Zondag eenige demonstratie van gewapende of in uniform gekleede Blauwhem- den wordt gehouden, deze organisatie buiten de .wet zei werden gesteld. ROTTERDAM, 19 Augustus. (Coöp. Tuinbouw veiling „Rotterdam en Omstreken"). A-tomaten 1.30—1.70, B. 1.30—1.80, C. 1.00—1.50, CC. 1.00 per 100 pond. Aanvoer 247.000 pond ROTTERDAM, 19 Augustus. Heden werden aan de vischmarkt alhier 80 kisten versohe visoh en 60 kistjes gerookte paling aangevoerd van IJmui- den, Harderdijk en elders. De prijzen waren voor kleine tarbot 10—16, griet 6—12, middel schol 8—14, kleine 3—6, groote gul 5—7, id. kleine 24 per mand, levende paling 35, gerookte paling 59 per kistje. In de laatste weken biedt de aanvoer aan de visohmarkt zulk een kleine verscheidenheid, dat wij zonder in strijd met de waarheid te komen, met eeme verwijzing naar de overzichten van de vorige weken zouden kunnen volstaan. Het kustvlootje komt geregeld gedeeltelijk op "Woensdag, Donderdag en Vrijdag met kleine vangsten tong en schol ter markt en deze vang sten zjjn zoo gelijk aan die, welke gedurende den geheelen zomer hieraan votorafgaan, dat de op brengst van 120 tot 200 beloopen, al naar ge lang de kracht van den motor, die in het schip staat. De handelaren in de Scandinavische landen zenden in dit seizoen ook weinig omdat de Hol lander zich nu eenmaal in het warme pjaargetij voor zijn middagmaal niet gaarne schelvisch of kabeljauw ziet voorgezet, niettegenstaande deze zelfde Hollander wanneer hij na zijn buiten- landsche reis in het dierbaar vaderland terug komt, gewag maakt van smakelijke maaltijden, waarvan bovengenoemde visohsoorten een hoofd bestanddeel uitmaken. Van de zendingen uit IJmuiden valt jammer genoeg niet veel goeds te melden. Eertijds waren deze voor onze markt van het grootste belang en al naderden de wijzers van de Luther3che kerk- kolk al dicht by hef sluitingsuur, de veiling van mooie kwaliteit visch geschiedde dan nog zelfs onder zeer groote belangstelling. De splitsing van het afslagterrein en de hal, vervolgens de verplaatsing van de binnenstand naar het verre Westen heeft hierin eene ver andering gebracht, die niet ten gunste van den handel in zyn geheel is uitgevalln. Eene flinke vlucht heeft evenwel de veiling van levende en gerookte paling genomen, dit is ten minste een. klein lichtpuntje en al bepaalt de opbrengst zich nog tot bescheiden cyfers, vele winkeliers en venters zjjn er mede gebaat. Het waren deze week 27 kustvaartuigen en 1 motorkotter, die aan de markt meerden, terwyi van IJmuiden, Nieuwediep en Noorwegen 1680 kn. chol, schelvjsch, gul en makreel werden aan gevoerd, tevens 222 kinstjes levende en gerookte paling. De opbrengst van een en ander bedroeg 10.750. Voor de veiling van Maandag a.s. is hot gelukt wederom een zending heilbot toegezegd te krijgen, dit brengt ten minste wederom eenige variatie in het menu. Scheveningsche markt: aangevoerd 45 kn. bokking, prijs per stuk 35 ct„ 5 kn. spekbokking 57 ct., 20 kn. makreel, 8—20 ct. per stuk, 1 mand schar, pry's per bos, groote 7080 ct., handgroot 50—60 ct., middel 3040 ct., krit 15 20 ct. KRALINGSCHE VEER, 19 Augustus. Aanvoer 3 St. Jaeobszalmen 0.90—1.10, 2 kleine zomer- zalmen 1.401,60 per pond. SCHEVENINGEN, 18 Augustus. Binnen van de haringvisschery SCH. 254 met 23 last SCH 39 met 26 last. Pr(jzensteurharing 11.7011.90, volle Zuid 13.60, maatjes Zuid 12.7013.70, makreel 8.30 per kantje. Aan de vischhal waren de kotters SCH 74 met f 129, SCH 12 met 15 en 15 schokkers met 840 besomming. Tong 1.101.95 per K.G. Groote schol 1517.20, middel schol 812.30, kleine schol 6.209.50, schar 3.40 per mand van 33 K.G. VLAARDINGEN, 19 Augustus. Binnen van de haringvisschery KW. 134 met 27 last. Heden werd etaald voor: volle haring (Noord.) ƒ13.30 per kantje. ROTTERDAM aangekomen 18 Augustus namiddag 2.30 EKNAREN, Vinke Co., Port Pirie, Ryn- haven 9, stukg.5.15 INES CORRADO, Gebrs. v. Uden, Dieppe, Maashaven 2, ledig; 5.30 EEM, Vinke Co., Abö, Rynhaven 7, hout; 6.- RAPID, Wm H. Müller Co., Lijnn, Waalhaven 17, stukg.; DIVONA, Worms Cie., Rouaan, Waal haven NHB, ledig; 6.30 ENERGIE, Halm van Wyk, Dordrecht, stroom ten anker, ledig; 7.45 NORBURG, J. G. Kerkhoff Jr., Fécamp, Rijn haven 14, ledig; 8.45 ROBUR IV, Ned.-Zwits. Scheepv.-Mij., Gdynia, Waalhaven F. Swarttouw, kolen; 9.20 MANNHEIM, Stand. Transp.-My. Hamburg, naar Keulen, stukgoed. NIEUWE WATERWEG vertrokken t 18 Augustus namiddag 3.10 REGINA, Dublin; 4.30 MOLDANGER, Vancouver; 4.45 STREAM FISHER, Dublin; KARLSRUHE, Hamburg; 6.35 AUDACITY, Har burg; 7.15 ANTENOR, Glasgow; GANTER, Ant werpen; 7.45 SOESTERBERG, Honfleur; 8.- STEINMANN, Cardiff; 8.35 CAPIT. PRIEUR, Antwerpen; 8.45 ADOLPH WOERMANN, Zuid- Afrika; 9.10 PATRIA (Zw.), Gothenburg. 10.35 BATAVIA, Oslo; Wind W.Z.W., matige koelte, kalme zee, be trokken, SCHIEDAM aang. 18 Aug.TRENT, Lenin grad, Ned. Transp.-My.; STORVIK, Leningrad, Transp.-My. Waldhof. HOEK VAN HOLLAND aang. 18 Aug. n.m. 8.- NAMDALINGEN, Bergen. IJMUIDEN aang. 18 Aug.CHATWOOD, New- An oflp Union vertr. 38 Aug.: OISE, Parys; BRION, Bor deaux; POELAU LAUT, Batavia; IRIS, Odense; EK, Oslo; NOORD STAD, m., Boston (L.); JO- HANN WESSELS, Emden. VLISSINGEN, 18. (1 uur v.m.) vertr. BELITA, Batoum. Gep. nar AntwerpenANNA ELISABETH, Shoreham. Security (slbt.) v. Londen met de lichters Thames 3 en Rupelnethe II op sleeptouw; BENNEKOM, Hamburg; ACHIM GRIESE, Teignmouth; HARELDA, Southampton; CAP TARlFA, Saffi. Gep. naar Antwerpen: ANTWERPEN, Londen; WEST VLAANDEREN, idem; CATELI, idem. VLISSINGEN aang. 18 Aug.MECKLEN BURG, Harwich; JANTJE, Londen; vertr. 18 Aug.: PRINSES JULIANA, Harwich; BELITA, t., Batoum; gep. naar Antwerpen: LILLOIS, Philippeville; PERONNE, Yarmouth; SPRAYVILLE, Shore ham; AKKA, Novorossisk; OREGON, Vancou ver; SANCTA RITA, Rouaan; KABINDA, Mata- di; APOLLINARIS II, Londen; BEAVERBURN, Montreal gep. naar Gent: HILDE, Uuras; MARCEL, Goole; gep. van Antwerpen: MINNEWASKA, N.-York; EDUARD GEISS, Stettin; BULLAREN, Bot- wood; JOSEF BERGENDORFF, Rotterdam; CORDELIA, Leningrad; MARSTENEN, Ostende; GLENESK, Ierland: BRUGES, Harwich; DE LIA, Sta vanger; BURGUNDIA, Gothenburg; ZUIDLAND, Londen; CERONS, Rotterdam; gep. van Pont Brulé: CLARA, Noordzee; gep. van Gent: RALLUS, Belfast. ZIERIKZEE aang. 16 Aug.: PROWESS, Cant- ley, n. Bergen op Zoom; ATLAS, m.b., Caen, n. Gorinchem17 Aug.ACCLIVITY, King's Lynn. HOLLAND—AMERIKA LIJN. LOCHMONAR, Rotterdam n. Vancouver 17 te Kingston (Ja.). HOLLAND—AFRIKA LIJN. MELISKERK (thuisr.) 17 van Marseille. HOLLAND—OOST AZIë LIJN, WAALKERK (uitr.) 17 van Shanghai. JAVA—NEW-YORK LIJN. TROILUS, Java naar New-York p. 17 Perlm. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. MONTFERLAND (thuisreis) 18 (10 v.m.) yan Rio Janeiro. ZEELANDIA (uitreis) 18 (4 v.m.) v. Rlo Grande. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. BRION 18 Aug. van Amsterdam naar Bordeaux. IRIS 18 Augustus van Amsterdam naar Odense. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. CITY OF NEWCASTLE, Rotterdam n. Japan 18 Augustus te Kobe. CITY OF ROUBAIX, Japan n. Rotterdam 18 su Pesit Sm/jÊtMniifv, Londen per Berlijn p.lOO Mk. Parijs p. 100 frs. Bruss. p.100 belg. Zwits. p. ICO frs. Weenen p.lOOsch Kopenh. p.lOOkr. Stockh. p.100 kr. Oslo per 100 kr. New-York per 8.19)* 59.04 9.701* 34.58 47.83 36^70 42 35 41.40 1.822* 8.19 58.99 9.701* 34.58 47.81 36*70 42.321* 4135 1.812* 8.17>* 59 9.702* 34.571* 47.84 36.65 42.20 41.25 1.86J* pariteit 12.107 59.263 9747 34.59 48.— 35:— 66.67 66.67 66.67 2.47 STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE (toeristen vaart) 19 Aug. (8 v.m.) te Amsterdam verw. POELAU LAUT 18 v. Amsterdam n, Batavia. APOLLINARIS VI 15 van Rotterdam te Danzig. AYRESOME 17 van Rotterdam te Shields. AFON GWILE 17 van Amsterdam te Shields. ALGENIB, Rott. n. Archangel p. 18 Noordkaap* AUTOMEDON 18 van Rotterdam te Melbourne. AUVERGNE 16 van Rotterdam te La Pallice. ALSIA Rott. n. Bangkok 16 v. Marseille BENGLOE 17 v. Rott- te Bremen, BRUNLA 15 v. Amst. te Oslo. BELLATRIX, Rott. n. Archangel p. 17 Noord- kaap. BORTHWICK 17 van Amsterdam te Leifh. CIESZYN 14 van Rotterdam te Tallinn. CALGARIC 16 van Rotterdam te Gdynia. CARDUCCI 13 v. Rott. te Bari. CATERINA GEROLIMICH 13 v. Rott. te Ve netië. DALMAZIA 13 v. Rott. te Civ. Vecchia, DELHI, Amsterdam n. Kurrachee 17 v. Bombay* DUBRAVKA 14 v. Rott. te Venetië. DIXCOVE Rott. n. W. Afrika 18 te Madeira. DANTE, Rott. n. Civ. Vecchia, p. 17 Ouessant. ESCHERSHEIM 17 van Rotterdam te Botwood. FARMSUM, Amst. n. Leningrad, p. 17 Elseneur. GOUWE 13 van Rotterdam te Kotka. GLANTON 17 van Amsterdam te Blytb. GORJISTAN Amst. n. Busreh p. 18 Perim. HAGAR 15 van Amsterdam te Assens. IPSWICH TRADER 17 van Harlingen te Hulk IRENE MARIA, Amst. n. Archangel, p. 9 Lo dingen. KULMERLAND 17 van Rotterdam te Dairen. LOBITO Rott. n. Lissabon 15 v. Oporto. LYNN REGIS 16 van Rotterdam te Lynn. MIN Rott. n. Haiphong p. 17 Gibraltar. MELROSE ABBEY 17 van Rotterdam te Hulb MAIN 14 van Rotterdam te Stettin. NAPLES MARU Rott. n. Japan 14 v. Barcelona* NORDMARK 14 van Vlaardingen te Memel. NECKAR 17 van Rotterdam te Sydney. ONDERNEMING, Feenstra 17 v. Nordenham te Bremen. PRIMA 17 van Harlingen te Goole. RÏÏNMARO 15 van Amsterdam te Malmd. RONAN 17 van Rotterdam te Dundee. RHEINLAND 14 van Rotterdam te Pillau. St ALE 18 van Rotterdam te Tientsin. ST. ANNALAND 17 van Delfzyl op Tyne. SC HIE LAND 17 van Biyth te Hamburg. SIGR1D MATTHIESSEN, Rotterdam naar Stock holm, 16 van Limhamn. SI-KIANG 16 van Rotterdam te Saigon. THE VICEROY 16 van Terneuzen te Methil. TILSIT 14 van Rotterdam te Pillau. TC-ZEW 16 van Rotterdam te Gdynia. TRIG LAV, Rott. n. B.-Ayres, p. 17 Ouessant. TAGILA 16 van Rotterdam te Leningrad. USAMBARA Rott. n. Beira 17 v. Pt. Natal* VEGA 12 van Amsterdam te Söderhamn. VULCAN Rotterdam n. Gdingen 17 v. Kopenh* WANJA, Rott. n. Boston 16 (6.51 n.m.) 15 myi Z.Z.W. van Niton. WEST CHATALA, Rott. n. Houston 17 (7.14 v.m.) in draadl. verb, met Land's End. WATERLAND 17 van Harlingen te Blyfh. YOUNGSTOWN, Rott. n. N.-Orleans p. 16 Dover. E 246. IJ m u i d e n, 18 Augustus. De schade van den Deenschen motorkotter E 246 (reeds gemeld) is van dien aard, dat het schip niet mag vertrekken. Het zal de geleden schade hier herstellen. RO 16. IJ m u 1 d e n, 18 Augustus. De van de vlsschery terugkeerende motortrawler RO 16 is by het binnenkomen van de visschershaven tegen de remming geloopen, welke beschadigd werd. De trawler zelf bleef onbeschadigd. OT> BINNENLANDSCHE HAVENS. NIEUWE WATERWEG vertrokken: 19 Augustus voormiddag: 11.55 WADAI, W.-Afrika; NIKOLA FASICt B.- Ayres. 19 Augustus namiddag: 1.00 ROBUR rv, Gdynia; 1.20 LOS ANGELES,. Breinen. Wind W., matige bries,, kalme zee, bewolkt. VLISSINGEN 19 Aug. aang. SCANDIA* Ostende, bunkert; vertr., SCANDIA, Noordzee; JANTINA, Lon den; BROEDERTROUW, idem; gep naar Antwerpen: DANMARK, Hamburg; BALBOA, Gothembuprg; OAKFORD, Dover; GANTER, Rott.GEROLSTEIN, New-YorkJ MUNGRET, Londen; OSTROBOTNIA, Londen; GUNH1LD Hamburg; ANTWERP, Harwich; STEINMANN, Rott.CAPITAINE PRIEUR, Rott ALEXANDRE ANDRE, New-York; THE DUKE Emden; TJALDUR, Esbjerg; gep. naar Point Brule: TYR, Cardiff; gep. naar Gent: BIANCA, Rouaan; HELENA LENSEN, Leningrad; FERNEBO, Lysekil; gep. naar Brussel: SCHWINGE, Hamburg: gep! van Antwerpen: OOST VLAANDEREN, Londen; VELOCITAS, Londen; ADELAAR, Lon den; DRYBURGH, Grangemouth; FOLGLEN Newport (Mon.AROS, BruggeEMERALD, ImminghamKILVEY. Lnoden; ANTARES, id. ARIOSTO, Rott.; SOUND FISHER, Dlblin; LOKE, Malmo; CITY OF ATHENS, Avonmouth; JEAN JAURES, Leningrad; KOTA AGOENG* Batavia; JULES HAUZEUR, Rouaan; NORD- LAND, Rott.; EGHOLM, Casablanca; WOOL- BYRNE, Londen; STREEFKERK, Calcutta; MARGINA, Ldn.GLENSHESK (niet Glenesk) Ierland; PRINCESSSE MARIE, JOSé, Genua; VENTOURUS, (slbt.) '«Londen met de lichters THAMES 6 en AREND op sleeptouw; VAN QUISHER (slbt Londen met de lichters BOOM en RUPELNETHE; CAURUS (slbt.) Londen met de lichters VEFA en FRIEDA op sleeptouw; gep. van Gent: KONIGSAU, Hamburg; AUSMA Windau; SUSA, Noordzee; CONDOR, Rott. BUITENLANDSCHE HAVENS. BENDIGO, Ldn. n. Brisbane 17 te Sydney., BERLIN, 17 v. N. York n. Bremerhaven. BOCHUM, Rottm. n. Japan 19 te Shanghai. BERWICKSHIRE, Brisbane n. Glasgow 18 t« Melbourne. CATHAY, Ldn. n. Brisbane 17 te Bombay. CHITRAL, Brisbane n. Ldn. 17 v. Adelaide. CLAN MASBETH, N. York n. Beira 17 te K.stad* MINDEN, Hbg. n. Chili p. 17 St. Thomas. MARIENFELS, Rottm. n. Calc. 18 v. Madras. MONGOLIA, Ldn. n. Brisbane 17 v. Marseille, MUNDrtA, 19 y. Ldn. n. Bombay. MANDALA, Calc. n. Ldn. 16 v. Madras. MARIETTA 16 v. Rottm. te San Nicolas, RIJJA, m.b. 16 v. Rostock n. Kalundborg. RABAT, Rottm. n. Casablanca p. 17 Finisterre. RIOL, Bremen n. N. Orleans 16 v. Santiago de C* RAJPUTANA, Japan n. Ldn. 18 v, Singapore, SOMALI, Japan n. Ldn. 18 v. Pt. Said, SAN FRANCISCO 17 v. S. Francisco n. Hbg* STAHLECK 17 v. Hbg. te Lissabon. SAALE, Rottm. n. Japan 18 v. Taku. SIERRA VENTANA, Bremen n. Mexico 18 V. Boulogne STUTTGART, N. York n. Bremerh. 18 v. Galway SPERBER, Rottm. n. Helsingfors p. 17 Brunsb, STRAUSS 18 v. Rottm. te Helsingfors. SAFFI, Melilla n. Hbg. 17 te Lissabon. VERWACHT TE AMSTERDAM. DEUCALION v. Izmir p. 19 Gibraltar. VAN RENSSELAER y, W, Indië vertr. 20 V* Havre. ROTTERDAM, 19 Augustus 1933, Viet- en Mohterwerk110 ton 5, 220 ton 6, 350 ton 7, 350 ton cargadoorswerk 8 en 8.50, 534 ton liggen en/ff varen 6, 110 ton idem 5 al lea per dagf Vaarwerk:'80 ton n. Apeldoorn ƒ2.20, In det» afdeeling werd nog wel naar ruimte gezocht* dooh niets afgesloten. Vracht a. d. Roven-Ryn 800 ton zwavelerts n* Mannheim ƒ300, met 100 ton per dag te lossen* Schip 1600 ton met cokes en kolen n. Straats burg, /S.W. Ertsvradhten a* d. Ruhrhavens onveranderd 25/ 38 ct. per last, Sleeploon a Benjeden-Ryn onveranderd 20 A taiUt,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 8