f Adverteert in dit Blad POSTZEGEL Meubileerine Tolenaar WAT DE IJSPERIODE OP HAAR GEWETEN HEEFT. EEN SCHAT - PARIJS B. J. DE HEER, N.V. f t BESEFT DE BETEEKENIS11 „DE ZONDAGSCOURANT" I MAANDAG 28 AUGUSTUS 1933 WATER UIT DIE TIJDEN. DE AUTO STELT EISCHEN. ONZE RUNDVEESTAPEL GETELD. Op 1 Juli bijna 3 millioen stuks. „Inkrimping melkveestapel ten zeerste geboden." Jongvee ouder dan 1 j. Jongvee jonger dan 1 j. VOORLOOPIGE NIET-OPHEFFING VAN GERECHTEN. DE WERKLOOSHEID IN JUNI 1933. INTERN. CRED- EN HANDELS-VER. „ROTTERDAM". VLAARDINGEN BIJ HET SPELEVAREN VERDRONKEN. WILHELMINA FREDERICA WESSELS geb Van Sorgen. JACOBUS WENMAKERS ANNA MARIA HUBERTINA J0SEPHA BOOTS, Gérard Rutheus van Alphen, CHRISTINA JOHANNA MARIA KLAVERDIJK— Willemse verzameling tegen hoogen prijs te koop gevraagd MEENT 15 ROTTERDAM - TELEF. 56095 QR0QTE MARKT 3Q ROTTERDAM NA ADVERTEEREN KOMT ZONNESCHIJN (Van onzen redacteur.) B e r 1 ij n, Augustus 1933. Elk land bezit een soort van sleutel, met behulp waarvan men alle geheimenissen, die het biedt, tot oplossing kan brengen en het is zaak zich met die instrumenten vertrouwd te maken, alvorens men de grenzen overschrijdt. In Frankrijk moet men dadelijk maar naar een vrouw zoeken wanener men voor een puzzle komt te staan. In Amerika komt men alras tot de ontdekking, dat er een spoorweg maatschappij op den bodem van elk ding schuil gaat. De Duitschers grijpen elk verreluurs naar Goethe. In Noorwegen wordt de situatie door stokvisch beheerscht en in Zweden heeft de ijsperiode alles op haar geweten. De Zweden zelf zijn naar htm zeggen uit het ijs opgebloesemd, zoo ongeveer als de kro kusjes bij ons dat nog elk jaar uit de sneeuw plegen te doen. Zij hebben dus lang genoeg daarginder gewoond om hun wegen in orde te brengen en ze schijnen ook bezig te zijn dat te doen. Wegen zijn tegenwoordig een mode zaak geworden, maar het ontbreekt nog aan historischen onderbouw. Het is een eigenaar dig verschijnsel, dat er nog nimmer een ge schiedschrijver de wegen van zijn land als een onderwerp van studie uitgekozen heeft, want over deze inrichtingen, die toch zóó nauw in de ontwikkeling van stad en land betrokken zijn, kan uit den aard der zaak veel verteld worden. Misschien kunnen autoclubs in deze richting eens een stootje geven. Voor het begin der wegen in Zweden, zie ijstijd. Dit lijkt voorbarig, maar men moet dat toch doen want er zijn in het land een aan zienlijk aantal steenen met runenteekens be schreven, gevonden, die aanduiden, dat er in dit gewest al wegen waren, nog vóór de ijs korst goed en wel gedooid was. Maar eerst toen later de missionarissen het Evangelie kwamen prediken en allerwege hun posten van aktle en hun kloosters oprichten, kon men van een primitief wegennet beginnen te praten. Dit valt spoedig weer in slaap, tot de groote koning Gustaaf Adolf de teugels van het bewind in handen kreeg. Bezield door het voorbeeld der Romeinen, mitsgaders ook door overwegingen van militairen aard, begon deze vorst een voor die dagen up to date wegennet te bouwen. Na hem doezelde de belangstelling voor de aangelegenheid weer in tot het jaar 1734, toen er een grootsche wet voor wegenaanleg aan genomen werd. Bij die gelegenheid werd links houden voorgeschreven en dit gebruik heeft zich tot den dag van heden gehandhaafd. Een paar jaar later werd de eerste wegenkaart van het land uitgegeven en daarop staan be reids 37.000 van die nuttige instellingen uitge stippeld. Geleidelijk ontwikkelde de zaak zich nu, tot de uitvinding van den spoortrein een hevige stoot in de verkeerde richting gaf. Het wegennet werd totaal verwaarloosd en toen nog een beetje later de eerste auto in Zweden ver scheen wist men nauwelijks wat met dat rare ding aan te vangen. Maar op den duur was de auto natuurlijk toch niet tegen ie houden en in den loop der jaren werden vele millioenen kronen uitge geven om de oude banen van Gustaaf Adolf weer in bruikbaren staat te brengen. Was de crisis uitgebleven dan had men 900 millioen, in tien jaar te verwerken, voor dit doel op zij gezet, welke grootendeels door de automo bilisten, in den vorm van wagenbelasting, op gebracht waren. Op het oogenblik moet men zich echter tevreden stelen met rond 50 mil lioen per jaar en de 900 000 wagens, waarop men gerekend had, zijn er ook nog niet. De afstand van de Zuidelijkste stad, Tral- lenborg, tot Haparanda, de Noordelijkste, be draagt 1800 K.M. en desgewenscht kan men die heele reis in autobussen afleggen. In een ge wonen auto gaat het dus ook, maar daarbij moet men toch met zekere lokale bijzonder heden rekening houden. Want eenmaal een eindje voorbij Stockholm gekomen, wordt de bevolking uitermate schaarsch en meteen na tuurlijk ook de hotels, de reparatieinrichtingen en vooral ook de tankplaatsen. Men moet dan per dag aanzienlijke afstanden afleggen over wegen, waarvan men natuurlijk niet al te veel verwachten kan, en daarbij is het zorgelooze rijden, dat men op het kontinent gewoon is, een roekeloosheid. Want er staat hier waarachtig niet achter eiken boom een benzinepomp en wanneer men een gelegenheid om even aan te vullen ongebruikt voorbij suist, moet men misschien 200 K.M. door suizen, vóór men weer wat brandstof vindt. In het dichter bevolkte, Zuidelijk deel des lands staan de zaken er natuurlijk beter voor en hier zijn de wegen ook navenant. Het zijn alle ongeteerde makadamwegen, met niet al te veel gaten erin en een auto hoeft Zweden van wege zijn heirbanen waarachtig niet te schu wen. Maar motorrijders moeten er zeer op him hoede zijn. De wegen worden n.l. onderhouden door er enorm dikke lagen fijn grind op te strooien. Dit hoopt zich, vooral in de bochten, tot strepen van een paar decimeter hoogte op en wanneer men daar met een beetje vaart in komt, ligt men zoo het onderste boven. Met bittere grimmigheid denken wij o.a. terug aan de 175 K.M. die Jonköping van Norköping scheiden. De weg verkeert daar in zeer slech ten staat en dan ligt er in elke bocht, en ook wel elders, zoo'n kleine sahara. Bij elke bocht moest men in laatsten gang omschakelen en dan met een snelheid van 5 K.M. per uur door het mulle grint heen krabbeler Voor lieden, die werkelijk voor hun pleizier uit zijn, is Zweden het aangewezen land, Er is niets te zien, in den fel toeristischen zin des woords wel te verstaan en men kan er dus van alles genieten zonder jachtigheid en zon der zonden tegen de wetten van Baedeker of van het toerisme. Er zijn geen hinderlijke Hi malayas, museua, kathedralen en dergelijke, maar er is een zeer sympathieke bevolking, welke het bestudeeren waard is, en men eet er goed. Goedkoop is het er niet, zelfs niet in deze dagen van inflatie, maar exploitatie van toeristen is er onbekend en men heeft nimmer het gevoel gevild te worden, omdat men vreem deling is. Ondanks de reeds genoemde afwezigheid van Himalaya's en soortgelijke inrichtingen, is de natuur er zeer oorspronkelijk, althans voor lie den van het kontinent. Nergens in de rest van Europ, wordt men zóó sterk als in Zweden door het gevoel bekropen, dat men nog vlak bij den oertijd staat. De charme van het Ame- rikaansche landschap bestaat ook veelal in het karakter van onaangeroerdheid, dat er nog over heen ligt, maar men is daar eenigszins op voor bereid, wijl dit werelddeel nog pas sedert een paar jaar door blanken bewoond wordt. In Zweden meldt het verschijnsel zich echter als een verrassing aan. Men kan, ook in Zuid- Zweden, nog wel een uur lang rijden zonder een dorp of zelfs een mensch of een dier tegen te komen. Daarbij leidt de weg waarschijnlijk door rots achtig woud heen, bespikkeld met ontelbare meertjes. Aan elk van die meertjes zou er in elk ander land een palace en zes andere hotels staan en ze zijn dat meestal ook wel waard. Maar hier bekommeren alleen de wilde een den zich om het geval en voor de rest be kreunt niemand zich er om. En dat zou ook niet gaan, want er zijn zóóveel duizenden van die mooie plassen. Zij zijn met berken en prach tige pijnboomen, misschien ook nog met wat eiken en beuken omzoomd. Zij zijn grillig van vormen met eilandjes en aardige rotspartijen versierd. En ze zijn zoo eenzaam. Men begint zich in te beelden, dat men ze zelf ontdekt heeft en dat er sedert den ijstijd nog nooit iemand geweest is. Dat er in duizend jaar hier nog nooit iets veranderd is. Zoo zien die wou den en die stille vijvers er uit. En vermits er nu toch een hittegolf over het land spoelt en men zich al een beetje eigenaar van de om geving begint te voelen, zit men af, en ligt men vijf minuten later in het klare vocht. Maar hierin houdt men het geen vijf minuten uit. Het waterenfin zie den ijstijd. Het schijnt nog door ontelbare banden aan die periode vast geknoopt te zitten. Het snijdt als met duizend messen door het verschrikte lichaam. Later vernamen wij, dat niemand in Zweden vóór St. Jan een bad in de open lucht neemt en dat het ware seizoen pas half Juli begint om na een maand of zes weken weer op te houden. Het stralende blauwe vijvertje, waar we ons in arren moede ingeworpen hadden, was misschien een week te voren nog met ijs bedekt. Want het barre seizoen duurt hier lang en de zomer is kort. Dit barre seizoen schijnt zeker effect op de lever uit te oefenen, althans men meent dit af te mogen leiden uit de dorst, welke men aller wege om zich heen, met manhaftigheid ziet bestrijden. Zijgt men in een restaurant neer, dan beginnen de handtastelijkheden daarmee, dat men een flesch bier en een reusachtige bor rel voor zich krijgt staan. In Stockholm zijn de usances een weinig anders en probeert men, jammer genoeg, het toerisme te bevorderen door er het kontinent na te apen. Maar in de dorpen en in de kleinere stadjes, waar men per motorfiets reizend uit den aard der zaak nog al eens belandt, is alles nog even oorspron kelijk. Zweedsch als de bosschen zelf. Hier verwijst de dienende geest den binnenkomen den met edel armgebaar naar een grooten disch die midden in de eetzaal staat. En deze disch is overladen met een ongelooflijke keur van lekkernijen, met zalmen, rendieren, ha ringen, kaas, radijzen, en met dozijnen din gen, waarvan men de namen vermoedt en met nog vele dozijnen anderen, waarvan men de namen wel nimmer leeren zal. Heel deze ver tooning heet „smörgasbordet" en dat is het eerste woord Zweedsch, dat de vreemdeling pleegt te leeren. Want in dit land leeft men van hors d'oeuvre en al wat daarna komt, is eigen lijk maar dessert. Behandel ook de kleinste verwonding zorg vuldig. Verbindt haar direct met een steriel verband (in geval van nood een schoongewas- schen zakdoek), zoodat zij voor verontreini ging bewaard en tegen stooten beschermd is. Doet gij dit niet, dan zal zij U door ontsteking wekenlang hinderen, terwijl in sommige ge vallen ernstige verzwering, bloedvergiftiging en de dood kan volgen. Roep tijdig geneeskundige hulp in. GEZONDHEIDSRAAD. De Crisis Rundveecentrale meldt: Uit de thans bewerkte gegevens, geput uit de door de C. R. C. uitgevoerde telling van den Nederlandschen rundveestapel blijkt, dat deze veestapel op 1 Juli 1933 bestond uit: 39.832 stieren ouder dan 1 jaar. 335.348 melk- en kalfkoeien le kalf. 283.594 melk- en kalfkoeien 2e kalf. 258.492 melk- en kalfkoeien 3e kalf. 574.877 melk- en kalfkoeien ouder. 367.562 stuks drachtig jongvee, ouder dan 1 j. 244.097 stuks gust jongvee, ouder dan 1 jaar. 95.651 stuks mannelijk jongvee, jonger dan 1 j. 516.391 stuks vrouwelijk jongvee, jonger dan 1 j. 50.909 stuks mestkalveren. 110.477 stuks vee, bestemd om vet te maken en niet vermeld in andere rubrieken. De rundveestapel telde op genoemden datum dus 2.877.230 dieren. Het aantal melkkoeien bleek 113.865 stuks grooter dan volgens de in Juni 1932 vanwege de Crisiszuivelcentrale ge houden melkveetelling. Deze gaf een totaal van 1.338.446 melkrunde- ren; de thans gehoudene daarentegen van 1.452.311 stuks. Een vergelijking met de door in 1910, 1921 en 1930 plaats gehad hebbend^ tellingen ver kregen resultaten geëft het volgende beeld, waaruit blijkt in hoe sterke mate de Neder- landsche rundveestapel in het bijzonder tusschen 1930 en 1933 in aantal is toegenomen. Bij ge lijke afzetmogelijkheid van zuivelproducten zou dus reeds een teveel aan melkvee vastgesteld moeten worden: in het licht van de zeer be perkte afzetmogelijkheid is een inkrimping van den melkveestapel ten zeerste geboden. Totale veestapel Springstieren Melk- en kalfkoeien Mestkalveren Mestvee HET VERSCHERPTE OPTREDEN TEGEN SOMMIGE POLITIEKE LEIDERS IN INDIë. Door den heer Vliegen zijn aan den minis ter van Koloniën de volgende vragen gesteld: Acht de Regeering het stelselmatige toepas sen van aan de zg. exorbitante rechten (die toch enkel voor zeer buitengewone omstan digheden zijn bestemd) ontleende bevoegdhe den tegenover leiders van de nationale volks beweging in Ned.-Indië niet een gevaarlijke belemmering van een normale politieke ont wikkeling, waar practisch hierdoor zeer zwaar aankomende straffen ten deel vallen aan per sonen, voordat vaststaat, dat dezen de toch zeer vèr gaande strafwet hebben overtreden? Is zij van meening, dat het veelvuldig ver hinderen van vergaderingen van toegelaten politieke vereenigingen, waardoor het recht van vereeniging en vergadering vrijwel illu soir wordt gemaakt, strekken kan om de volks beweging in normale banen te leiden en te houden? Acht zij het oirbaar, dat de Indische Regee ring antwoord weigert op een interpellatie, als bedoeld door het Volksraadslid Thamrin. nadat de Volksraad de interpellatie had toegestaan? Kan en wil de Regeering spoedig aan de Staten-Generaal mededeeling doen van de fei ten en omstandigheden, welke tot dit ver scherpte optreden der Indische Regeering aan leiding gaven, speciaal over die, welke aanlei ding gaven tot de maatregelen tegenover ir. Soekarno? Hieronder volgen de indexcijfers van de werkloosheid, zooals deze berekend zijn door het Centraal Bureau voor de statistiek. Deze cijfers, weergevende het percentage werkloos- heidsdagen van het aantal dagen, dat gewerkt had kunnen worden, indien geen werkloosheid ware voorgekomen, zijn in hoofdzaak berekend uit opgaven nopens georganiseerde, tegen werk loosheid verzekerde personen. De ongeorgani seerden vallen allen buiten het onderzoek. Het totaal aantal personen, van wie de werk loosheid is nagegaan bedroeg in Juni 1933 rond 521.000, waaronder 513.000 tegen werkloosheid verzekerden; het aantal werkloozen onder hen bedroeg rond 144.000, waaronder 143.100 verze kerden. indexcijfers der werk loosheid Juni '33 Juni '32 Mei '33 Diamantindustrie Drukkersbedrijven enz Bouwbedrijven enz. Houtbewerking enz Kleedingindustrie Lederindustrie 10.8 Steenkolenmijnen Metaalindustrie scheeps bouw Textielnijverheid Voedings- en genotm. bedrijven w.o. tabak- en sigarenin- dustrie Visscherij Berkeerswezek 2) Handels- en Kantoorbe dienden Overige klassen (vnl. fabrieksarbeiders) 72.9 85.5 81.7 16.2 12.9 15.8 25.0 29.8 25.8 33.0 30.6 34.0 10.2 9.2 9.1 10.8 10.7 10.5 14.0 7.7 10.0 34.8 35.1 35.9 21.4 27.9 28.6 1) 16.4 13.7 17.5 24.2 20.3 26.4 21.3 23.0 30.2 1.8 1.0 1.3 27.0 16.5 28.4 10.7 24.3 23.4 26.9 20.9 20.1 22.3 Suppletoire Justitie-begrooting voor 1933. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot verhooging van het IVe hoofd stuk der Rijksbegrooting voor 1933. (Voorloo- pige niet-opheffing van gerechten). Bij dit wetsontwerp wordt een verhooging van het eindcijfer van het hoofdstuk voorge steld met 282.825. Getracht zal worden bij de samenstelling der Regularisatiewet 1933 zoo veel mogelijk compensatie van het bovenge noemde bedrag te vinden. Bij de raming der begrooting voor 1933 was rekening gehouden met de omstandigheid, dat verwacht kon worden, dat in den loop van 1933 een aantal rechtbanken en kantongerech ten zouden worden ontbonden. Nu ten aanzien van deze verwachte ontbinding een toestand van onzekerheid is ingetreden, behooren de betreffende begrootingsposten, artikel 8 (per soneel rechtbanken) en artikel 10 (personeel kantongerechten), weder te worden verhoogd. Deze artikelen waren verminderd onderschei denlijk met 165.000 en 155.000. Met het oog evenwel op de omstandigheid, dat de vervulling van verschillende bestaande en alsnog open te vallen vacatures wordt aan gehouden in verband met de aanhangige ont werpen van wet tot ontbinding van rechtban ken en kantongerechten, behoeft verhooging met laatstgenoemde bedragen niet plaats te hebben, doch kan worden volstaan, voor wat artikel 8 betreft met een verhooging van 132.000. Voorts worden nog enkele andere posten we der verhoogd. Met het oog op de omstandigheid, dat de sa menvoeging van de voorgdij raden te Amster dam, Rotterdam en 's-Gravenhage heeft plaats gehad, terwijl de voogdijraad te Tilburg is op geheven, behoeven de artikelen 67 en 68 thans niet met het volle bedrag van den aftrekpost, welke verband hield met de opheffing van een aantal rechtbanken en kantongerechten te worden verhoogd. Volstaan kan worden met een verhooging van 600 op artikel 67 en van 1000 op artikel 68. VERGADERING VRIJHEIDSBOND Zaterdag 23 Sept. a.s. zal eene vergadering van den partijraad van den Vrijheidsbond ge houden worden in het Carltonhotel te Amster dam, waar een drietal inleidingen gehouden zullen worden over liberalisme, fascisme en aationaal-socialisme door de heeren mr. G. A. Boon, prof. dr. B. D. Eerdmans en prof. mr. C. W. de Vries. 23.7 23.0 25.0 (Totaal excl. diamant- industdie) 23.2 22.4 24.4 (Totaal Industrie) 24.8 26.1 26.2 1) Onvolledige opgaven. 2) Excl. havenarbeidsleserve. toename toename 1930/33 1930/33 1910 1921 1930 1933 in pCt. in aantal. 2.026.943 2.062.771 2.366.066 2.877.230 21.60 511.164 23.309 25.785 26.453 39.832 50.58 13.379 1.068.361 1.085.713 1.298.736 1.452.311 11.83 153.575 47.086 19.597 38.548 50.909 32.07 12.361 97.688 63.432 80.879 110 477 36.60 29.598 389.339 371.436 419.417 611.659 45.84 192.242 401.160 496.808 502.033 612.042 21.91 110.009 Maalcijfers der suikerfabrieken. De Internationale Crediet- en Handelsveree- niging „Rotterdam" deelt mede, dat: de suikerfabriek „Kartasoera" op 5 Augustus j.l. is afgemalen met een totaalproductie van 84.762 quintalen kristal, waarvan 23.279.50 quin- talen verkregen uit opkoopriet; de suikerfabriek „Bangak" is afgemalen op 10 Augustus j.l. met een totaalproductie van 57.189 quintalen kristal. HET NADERENDE FEEST. Het programma der Oranjevereeniging „Westhavenplaats e. o." voor de feestelijkhe den op 30 en 31 Augustus a.s. luidt als volgt: 30 Augustus: 's Avonds te 8 uur inwijding van de nieuwe muziektent door het tamboers- en pijperskorps van „Liefde en Vrede" met medewerking van het Chr. Mannenkoor „De Lofsteh". Verlichting Vischmarkt, Oosthavenkade en W esthavenplaats. 31 Augustus: 11.30 uur v.m. Ringrijderij met versierde tilbury's. Rondgang door de stad voorafgegaan door het Tamboers- en Pijpers korps van „Liefde en Vrede". Hierna keuring der versierde tilbury's en Ringsteken. Nam. 3 uur: Hardloopwedstrijd langs Westhavenkade en Oosthavenkade, over beide bruggen. Baan ongeveer 2 K.M. Etartplaats Westhavenplaats. Nam. 5 uur: Kanowedstrijd in de Oude Ha ven, opgeluisterd door het Pijperskorps, 's Avonds 8.30 uur. Concert door de Harmo- nievereeniging „Gusto" van Schiedam, 's Avonds 11 uur: Vuurwerk. Door de Oranjevereeniging „Het Nieuwe Westen" wordt op 30 Augustus des avonds om 8 uur een lampionoptocht georganiseerd door het Westen, voorafgegaan door de mu ziek van „Sursum Corda". Op 31 Augustus worden 's middags op het feestterrein kinder spelen gehouden, opgeluisterd door muziek. De Oranjevereeniging „Eendrachtstraat" zal zich bepalen tot het versieren en verlichten van de straat, terwijl op twee plaatsen luid sprekers zullen worden aangebracht, welke gramafoonmuziek zullen uitzenden. De straat wordt verlicht Woensdag-, Don derdag-, Vrijdag- en Zaterdagavond, terwijl muziek wordt gegeven op Woensdag- en Don derdagavond. HET KONINGINNEFEEST. De Oranjevereeniging te Vlaardinger-Am bacht kan met tevredenheid terugzien op de viering van het Koninginnefeest. Begunstigd door prachtig zomerweer is dit uitstekend geslaagd. Vrijdagavond waren op het feest terrein een 1800-tal bezoekers, terwijl dit ge tal Zaterdagavond nog verre overtroffen werd. Zaterdagmiddag maakten de kinderen een optocht door de gemeente, voorafgegaan door de R. K. Mondharmonicavereeniging „Ons Ge noegen", waarna op het feestterrein kinder spelen plaats hadden. Zaterdagavond werd de feestviering beslo ten met een concert der Harmonievereeniging „Kunst en Vriendschap" uit Kethel, terwijl tot slot vuurwerk werd afgestoken. HUWELIJKSFEEST. Woensdag hoopt het echtpaar C. Spanjers- berg—Oversluizen, wonende 4de Maassteeg, zijn 50-jarige echtvereeniging te herdenken. BENOEMD. De heer W. Beukels agejt der Arbeidsbe middeling en Werkloosheidsverzekering te Vlaardinger-Ambacht, is met ingang van 1 September werkzaam gesteld aan het Dep. van Econ. Zaken. ARBEIDSBEURS. Het aantal werkzoekenden, ingeschreven bij de Arbeidsbeurs alhier, bedroeg Zaterdag j.l. 1864. HARIN AANVOER. De aanvoer van haring over de verschil lende reederijplaatsen bedroeg tot en met 23 Augustus 1.1. 123329 kantjes haring, tegen 73793 kantjes in 1932; 206065 kantjes in 1931 en 195035 kantjes in 1930. VIER GEVALLEN VAN KINDER VERLAMMING. Eén met doodelijken afloop. In deze gemeente ijzn thans reeds vier ge vallen van kinderverlamming geconstateerd. Te Vlaardinger-Ambacht is het 5-jarig zoon tje van den heer Hoogerwerf aan kinderver lamming gestorven. Zondagmorgen te ongeveer half zeven waren drie personen, n.l. W. van Dijk Jr., P. Polder vaart en C. Zijlstra gaan varen in een roei boot op de Vlaardingsche Vaart. De inzitten den waren wat aan het spelevaren gegaan, doch plots sloeg het bootje om, waarbij alle drie te water geraakten. Poldervaart klom op het omgeslagen bootje. Van Dijk wist zich zwemmende te redden, de 45-jarige C. Zijlstra echter kon het bootje nog even grijpen, doch foest het na eenige oogenblikken los laten, waarna hij in de diepte verdween. Na een half uur werd zijn lijk door een agent van politie opgehaald. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. VISSCHERIJ. Van de haringvisscherij kwamen hier bin nen: VL. 3, Th. van Zwieten met 28 last, VL. 97, C. Storm, met 30 last, SCH. 353, C. da Graaf met 19 last, KW. 130, A. Plug, met 15 last haring. VERLOOFD: NELL DE WIT EDDY RAMING. Hilversum, Graaf Florislaan 18a. Eindhoven, Stratumschedijk 18. Receptie 3 September 3—4 uur. 59253 6 ONDERTROUWD: MARIE LOUISE VAN LIEBERGEN en PAUL M. F. H. RECEVEUR. Venlo, 26 Augustus 1933. Villapark 8. Goltziusstraat 45. Huwelijksvoltrekking op 14 Sept. a.s. om 11 uur in de Parochiekerk van het H. Hart. Receptie van 12 1% uur. Villa park 8. 59274 13 Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons Dochtertje MARLIESJE PIA. Haarlem, Lorentzkade 144. MIMI LEEUWENBERG— Molkenboer LOED LEEUWENBERG 09302 7 Eenige kennisgeving. De Heer en Mevrouw POMPE—MUIJSER geven met vreugde kennis van de geboorte van een Zoontje JACOB. Utrecht, 25 Augustus 1933. Alex. Numankade 29. 59298 8" De Heer en Mevrouw KOCH—STOKVIS geven kennis van de geboorte van hun Dochter IESJE Utrecht, 26 Augustus 1933. Frederib Hendrikstraat 59. JAN en ANNY NIEUWENHUIS- VAN DER LUGT maken de geboorte bekend van hun Eerstelinge LYDWINA MARIA JOZEFA. Hillegersberg, 26 Augustus 1933. Burg. de Villeneuvesingel 19. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een kortstondig lijden, in den ouderdom van 39 jaar, onze innig geliefde onvergetelijke Echtgenoote, Dochter, Zuster en Behuwd zuster, Mevrouw Uit aller naam JOS. A. WESSELS. Amsterdam, 25 Augustus 1933. Bartholomeus Ruloffsstraat 71. De teraardebestelling zal plaats hebben Dinsdag 29 Augustus a.s. op de begraafplaats Zorg- vlied, Amsteldijk. Vertrek Luthersche Diaconesseninrich- ting, Koninginneweg 3 te 11.30 uur. Eenige en algemeene kennisgeving. 59292 23 Tot onze diepe droefheid overleed heden, na langdurig lijden, in het St. Franciscus-Gasthuis, voorzien van de H.H. Sacra menten der Stervenden, onze beste Man, Vader- en Behuwd- vader in den ouderdom van 69 jaar. C. J. J. WENMAKERS—Delboy J. C. DIJKSTRAWenmakers J. J. DIJKSTRA Rotterdam, 26 Augustus 1933. Noordsingel 28. Geen bezoek. De Uitvaartdiensten worden gehouden in de kerk van den H. Dominicus, Steiger, op Dinsdag 29 Augustus a.s. De H.H. Missen te 8, 8%, 9 en te 10% uur de plechtige H. Mis van Requiem, waarna de begrafenis van uit de berk en bijzetting in het familiegraf op het R.K. Kerkhof in Crooswijk. Algemeene kennisgeving. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een langdurig lijden, tijdig voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden, onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Groot moeder, Mevrouw Weduwe van in den ouderdom van 75 jaar. Leiden, 25 Augustus 1933. St. Elisabeth-Ziekenhuis, Hooigracht. Leiden: JOS. VAN ALPHEN W. G. M. VAN ALPHEN— Pieck en Kinderen Haarlem: J. C. M. VAN BAAREN— Van Alphen H. A. Z. VAN BAAREN en Kinderen Leiden: J. L. B. BRAND—Van Alphen J. P. A. BRAND en Kinderen Voorburg: A. C. M. PIECK—Van Alphen JOS. F. PIECK en Kinderen Den Haag: W. C. C. M. VAN ALPHEN, pr. Utrecht: G. J. C. J. VAN ALPHEN J. VAN ALPHEN—Fleur De H.H. Uitvaartdiensten zul len worden gehouden a.s. Dins dag 29 Augustus in de Paro chiekerk O. L. Vr. Hemelvaart, te Leiden. De stille H.H. Mis sen te half 8 en 9 uur, de ge zongen Requiem te 8 uur. 59269 46 59301 44 AARDAPPELENHANDEL. De door den Min. te nemen maatr. betreff. den aard.handel, zullen zeer waarsch. over de organis. loopen. Ieder aardappelhandelaar wordt nog in de gelegenh. gesteld zich aan te melden. Het Best. d. afd. Schiedam v. d. Ned. Bond v. Kleinhandel, in aard., groente en fruit, houdt daar toe zitting op Dinsdag 29 Aug. des av. 9 uur in geb. Eendragt, Plein Eendragt. Contributie bedr. 0.25 p. w. Bij toetr. 1 v. adm.kosten. HET BESTUUR. 12790S 14 Heden overleed tot onze diepe droefheid, voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden, na een borte onge steldheid in het St. Fran ciscus-Gasthuis, onze innig geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mevrouw in den ouderdom van 63 jaar. Uit aller naam H. C. KLAVERDIJK. Rotterdam, 25 Augustus 1933. Stationsweg 70a. De Uitvaartdiensten zullen ge houden worden in de Paro chiekerk van het H. Hart (Oldenbarneveltstr.) op Dins dag 29 Augustus a.s. De H.H. Missen te 7, 7%, 8 en te 9% uur de plechtige gezongen H. Mis van Requiem, waarna de begrafenis van uit de kerk en bijzetting in het familiegraf op het R.K. Kerkhof in Croos wijk. Eenige en algemeene kem Isgeving. verborgen Reeds VrUdag 1 Sept. a.s. millioenen trekking Loten Credit National de France 1919. Hoofdprijs w één millioen franc of 98.000 Gld. en millioen franc en verder zeer veel prijzen a fres. 100.000, fres. 50.000 enz. Tegen storting van slechts f3.heeft men recht op den geheelen prijs, 2 stuks f 5.80, 3 stuks f 8.50, 5 stuks f 13.50, 10 stuks f 26. Trekkingslijst wordt gratis toegezonden. Zendt postwissel of girostorting no. 135173 aan de firma J. SANDERS Comm. in Eff. Hoogstr. 4, Den Haag, tel. 116587. Bestelt nog heden om den grooten prijs te winnen 59336 21 59285 i.5 PFAFF handnaaimachine, schitterend, spot prijs f 49.Singer f 22.50, f 36. f 44.j. Singer trapnaaimachine ringspoel f 37.50, Singer inzinkbaar f 69.Naaimachinehuis fa. ROSA MEIJER, 53 Goudsche Singel 53, Rotterdam, tel. 12964. Reiparaties degelijk, billijk! Maar let vooral goed op No. 53. 10 DE MACHT VAN DE PERS IS NOOIT ZOO GROOT GEWEEST ALS TEGENWOORDIG - TEN GOEDE EN TEN KWADE. DE INVLOED VAN DE PERS IS ENORM. ZIJ VERSTERKT OF VERZWAKT. ZIJ BOUWT OP OF BREEKT AF. ZIJ VOEDT TEN LEVEN OF VER GIFTIGT TEN DOODE. GEEN PREDIKING ,IS IN STAAT HAAR TE NEUTRALISEEREN» WAAR NIEMAND BINNENKOMT IS ZIJ EEN GRAAG GE ZIENE GAST, HAAR STEM DRINGT DOOR IN HOOFD EN HART. HET ZAAD VAN HAAR WOORD STUIFT OVERAL HEEN EN IN EN GROEIT UIT TOT DE DAAD. M0BER WIJ ONZER LEZERS VERZOEKEN, ONS WEEKBLAD BIJ VRIENDEN EN KENNISSEN AAN TE BEVELENf HET DIENEN VAN HOOGE CULTUREELE BE LANGEN WORDT MET DEZE UITGAVE BEOOGD. Maak uw woning gezellig en intiem door er onze MEUBEL EN GORDIJNEN enz. in te brengen. Artistiek ingericht, behoeft niet duur te zijn. Tolenaar is daarvoor uw adr. Fabriek Ksornttr. 1-11-14 Tetif. 54011-54B68-111S BOEZEMS IN6EL 193 ROTTERDAM MORGENOCHTEND 9 UUR versch rundvleesch verkrijgbaar. Keurlo- kaal St. Anna Zusterstraat. 887S GEVRAAGD eenige nette meisjes. Stoom Wasch- en Strij kinrichting „Edelweis", Westmolenstraat 16-18, Tel. 68519. 886S WERKSTERS, zoekt U werkhuizen? Wel biedt uw diensten aan per „Kleintje". In deze rubriek, voor slechts één kwartje, hebben ande ren toch ook succes gehad I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 10