FEDERATIE VAN R. K. GEMEENTE RAADSLEDEN. MAANDAG 2g AUGUSTUS 1933 EERSTE CONGRES TE TILBURG. Het vraagstuk der werkloosheid. MILITAIR VLIEGTUIG OVER DEN KOP GESLAGEN. Bij een noodlanding te Moergestel. Sergeant-waarnemer gewond. ERNSTIGE AANRIJDING INBRAKEN OPGEHELDERD. GEHEIMZINNIGE SCHOKKEN TE BLOEMENDAAL. DIEFSTAL VAN VEE UIT DE WEIDE. DE LUTINETOREN BESCHADIGD Het werk moet een halfjaar worden atop gezet ONEERLIJKE PENNINGMEESTER. VAN GELD EN KOFFER BEROOFD. KNAAPJE UIT DEN TREIN GEVALLEN Dood op de spoorbaan gevonden t AUTO-ONGELUK. MONOPOLISEERING INVOER VAN FRUIT. DE OVERSTROOMING OP AMBON. De kosten van de machtigingen. UITVOERING LANDBOUWCRISIS- WET- Toepassing op aardappelen, fruit Zuidvruchten en warmoe- zerijgewassen. DE ZEEUWSCHE LUCHTLIJN. DE HANDEL IN AARDAPPELEN. INVOERKANTOREN VOOR GRAAN. INVOER VAN PLANTEN EN BOLLEN IN FRANKRIJK. MENGVERBOD VOOR BENZINE. Bovengenoemde federatie heeft haar eerste tweedaagsch congres belegd ter behandeling van het belangrijke onderwerpHet vraag stuk der werkloosheid. Zaterdagmorgen, te half twaalf kwamen de afgevaardigden en vele leden van de onder scheiden vereenigingen voor Groningen, Over ijssel, Utrecht, Zeeuwsch Vlaanderen, Zeeland boven de Schelde, Midden-Brabant, de Staten- kieskringen Weesp, Helder, Hoorn, Gouda, de Rijkskieskringen Dordrecht en Rotterdam, den bond voor Friesland en van de centrale Gel derland bijeen in de bovenzaal van Hotel „De Looiersbeurs" te Tilburg, waar zij door het fe deratiebestuur, de heeren J. J. W. IJsselmui- den, J. van Rijsewijk, J. J. Hendriks met den leider van het adviesbureau voor Gemeente politiek, mr. C. Ch. van Haren, werden welkom geheeten. De minister van Sociale Zaken was op het Congres vertegenwoordigd door den heer v. d. Hoeven uit 's-Gravenhagehet College van Ged. Staten van Noord-Brabant door den heer A. Th. van Rijen; de R. K. Staatspartij door mr. baron van Voorst tot Voorst, burgemeester van Ubbergen, terwijl wij verder opmerkten wethouder D. Nivard uit Rotterdam. De voorzitter, de heer IJsselmuiden, hield de openingsrede. Openingsrede. Spr. begon met te wijzen op de meer dan zorgelijke verhoudingen, waarvoor de bestuur ders der Nederlandsche gemeenten gesteld zijn. De gemeenteraden toch zijn geplaatst voor een reeks oogenschijnlijk onoplosbare vraag stukken. Zoo is reeds de eerste taak van den Raad, om met de beschikbare geldmiddelen de ge meenschapsbelangen naar behooren te behar tigen, voor allen thans min of meer een schijn baar hopeloos ondernemen. En toch moet ook de meest hopelooze stand van zaken de gemeentebesturen bereid vinden, alle krachten in te spannen, om de moeilijk heden zoo goed mogelijk het hoofd te bieden. Want zou men dat nalaten, dan zouden de twee natuurlijke vijanden van een zelfstandig, democratisch gemeentebeleid slechts temeer vasten voet krijgen. De meest gevaarlijke vijand, de ambtelijke centralisatie, krijgt hoofdzakelijk slechts kans bij nalatigheid of onmacht van de gemeente besturen. Men kan toch niet gelijktijdig zich onmach tig verklaren om het gemeentebeleid te voe ren en het ingrijpen van de landsregeering weigeren. En ook omgekeerd wint de drang, in de gemeenschap zelf opkomend, om terug te treden, op den ingeslagen weg. Het verlangen naar andere machthebbers wordt juist het meest gevoed door de onmacht der bestuurders van thans. Het groote middel, om de vele moeilijkheden het snelst te overwinnen en de zelfstandigheid der gemeentebesturen te waarborgen, is en blijftzichzelf te helpen. Het allereerste hulpmiddel is deskundigheid. Natuurlijk zijn het niet uitsluitend intellectu- eelen, die het raadslidmaatschap zouden kun nen vervullen. Een veelzijdige samenstelling valt slechts toe te juichen. Maar dan een veel zijdigheid, niet alleen blijkend uit de bevol kingsgroep, waaruit men voorkomt en wiens inzichten men deelt, maar die ontstaat door het „ausnützen" van ieders ijver en kundigheid En danmet de verkregen deskundigheid durven te regeeren. Naar de houding van tal van gemeenteraden zou men zeggen, dat een democratisch beleid alleen te volgen zou zijn in tijden van voor spoed. Dit moet ook geschieden bij dalende welvaart. Wanneer harde maatregelen onaf wendbaar zijn, behooren de raden zelf en zij alleen, de verantwoording daarvoor te durven nemen. Lafaards zijn het, die de ministerieele bureaux opzoeken en daar de verantwoorde lijke beslissing vragen. En er zal ongetwijfeld in tal van opzichten beperkt moeten worden, wil men een belangrijk deel der bevolking voor groote en blijvende armoede bewaren en in de toekomst door redelijke verzorging van het onderwijs, de volksgezondheid van het op groeiend geslacht verzekeren. Maar bovendienKatholieke raadsleden zijn niet alleen hoeders van gemeentepenningen, doch ook verdedigers van den godsdienst en de goede zeden en beschermers van het gezin. De gemeenteraden weer terug naar het vol ledig bestuur hunner gemeente, is alleen te be reiken, nadat men eerbied heeft afgedwongen voor de wijze, waarop deze besturen hun eigen moeilijkheden hebben overwonnen. Om dat met goea gevolg te kunnen doen, drong spr. op samenwerking aan. Samenwer king van gemeenten, maar ook met de lands regeering, om zoodanige regelingen te verkrij gen, dat de ontwikkeling door eigen kracht mogelijk blijft. Vooral overleg met de lands regeering is noodzakelijk over de vraag, of de wettelijk begrensde baten der gemeenten kun nen opwegen tegen de lasten ter bestrijding der werkloosheid. Ten slottelos moet de gemeentebestuurder staan van persoonlijke en groepsbelangen, welke zich niet verdragen met het algemeen belang. Als regel zal men daarom tijdelijk af stand hebben te doen van alle baten aan het lidmaatschap van den Raad verbonden. Spr. besloot met een opwekking tot aaneen sluiting, opdat de algemeene belangen, naar Katholiek inzicht, zoo deskundig en krachtig mogelijk tot verwezenlijking kunnen worden gebracht. Hierop volgde de behandeling van enkele huishoudelijke zaken o.a. de contributierege ling en bespreking van het orgaan „De Ge meenteraad". Uit de mededeelingen bleek, dat momenteel de federatie ruim 1300 leden telt. Ontvangst ten Stadhuize. Na deze openingsvergadering begaven de congressisten zich naar het gemeentehuis waar een officieele ontvangst plaats had door het Dagelijksch Bestuur der gemeente Tilburg. De loco-burgemeester wethouder mr. J. v. d. Mortel hield de begroetingsrede, waarin hij ge tuigde van de groote sympathie van het Til- burgsche gemeentebestuur voor de federatie van R. K. gemeenteraadsleden en dank bracht, dat Tilburg was uitgekozen voor het eerste congres. Spr. weidde uit over de belangrijk heid van het onderwerp, dat behandeld zou worden en al zal niemand meenen dat men het vraagstuk der werkloosheid nu zal oplos sen, toch is het van groote beteekenis, dat de R. K. gemeenteraadsleden dit vraagstuk aan de orde stellen om in de toekomst leiding en voorlichting te kunnen geven. Spr. wenschte bestuur en afgevaardigden het beste resultaat met de studieplannen en vertrouwde, dat men aan Tilburg aangename herinneringen zal be waren. De voorzitter dankte, waarna de eerewijn werd rondgediend. Om 2 uur werd de congreszitting hervat en kwam na een inleidend woord van den voor zitter de behandeling van het onderwerp aan de orde: De financiering der crisiswerkloos heidslasten, dat werd ingeleid door den bur gemeester van Schiedam den heer H. Stule- meijer. Inleiding burgemeester Stule meijer. Bij het begin zijner inleiding verwees bur gemeester Stulemeijer naar de prae-adviezen, uitgebracht door de heeren de Miranda en Smeenk op het Congres van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten op 29 Juni 1932 te Hilversum. Komende tot de quaestie van de verdeeling der financieele lasten vat de heer Stulemeijer zijn onderwerp aldus saam: Werkloosheidsvoorziening Rijkszorg of Werk loosheidsvoorziening taak der gemeenten met steun van en onder leiding van het Rijk. Wat valt onder werkloosheidsvoorziening te verstaan? Ie. de bijdragen van Rijk en Gemeente aan de werkloozenkassen; 2e. de uitkeeringen volgens de crisis-steun regeling; 3e. de werkverschaffing. Vast staat, dat het evenwicht tusschen de pro ductieve en de consumptieve krachten is ver stoord. Er is overproductie en daarnaast ondercon sumptie. In de laatste jaren is de economische crisis, waarvan de werkloosheid als gevolg het maatschappelijk leven tot in zijn diepste we zen aanvreet, nog verergerd door de voor de wereld-welvaart moordende maatregelen' van alle landen om zich te beschermen door hooge tariefmuren, contingenteeringsbepalingen en gouduitvoerverboden, waarvan waardedaling van de standaardmunt het gevolg is. Ten gevolge van deze beschermende maatre gelen van bijna alle landen is de Nederlandsche welvaart in al haar geledingen telkens meer en meer ondermijnd en dreigt ten slotte geheel onder te gaan. Tal van wettelijke bepalingen en ministeriee le besluiten zijn in het leven geroepen om den landbouw, de bollencultuur, den tuinbouw, de veeteelt, de zuivelindustrie, de scheepvaart en verschillende industrieën te steunen en in stand te houden. Met deze maatregelen zijn millioenen gemoeid die voor zoover zij niet op den consument of op den export verhaald worden, op de Rijks- begrooting tot uitdrukking komen. In antwoord op de interpellatie van den heer Kupers heeft minister Ruys de Beerenbrouck gezegd, dat voor 1932 ongeveer 150 millioen aan werkloozenondersteuning, aan werkverschaf fing en wat dies meer zij zou moeten worden uitgegeven. Het is spr. niet mogen gelukken vast te stel len of in dat bedrag van 150 millioen de uit gaven der gemeenten begrepen zijn of dat zij daaraan nog moeten worden toegevoegd. In ieder geval blijkt uit dit bedrag van 150 millioen, welke reusachtige sommen door de werkloozenvoorziening worden opgevorderd. De heer de Miranda berekende, dat Amster dam over 1932 21 a 22 millioen grootendeels voor de ondersteuning van de crisiswerkloozen en de kasverzekeringen moet opbrengen. Voor Rotterdam is het ongeveer evenzoo. Door Schiedam werd in 1932 voor crisiswerk loozen en kasverzekeringen etc. uitgegeven 2.580.847, waarvan terugontvangen van het Rijk 1.437.112, zoodat 1.143.735, ten laste der gemeente bleef. Dit zijn niet alleen sprekende cijfers zelde spr. maar zelfs schrijnende cijfers, die luide schreeuwen over de ongelijke en onrechtvaar dige verdeeling van de financieele lasten van de werkloosheidsvoorziening. Vervolgens gaf spr. antwoord op de vraag Wat heeft men te verstaan onder „de huis houding der gemeente Het meest eenvoudige antwoord is: alles wat behoort tot het gemeentelijk belang en niet door het Rijk of door de Provincie of door andere bestuursorganen (b.v. waterschappen) verzorgd wordt. Ook werkloosheidsvoorziening in normale om standigheden kan tot de taak der gemeente gerekend worden. Maar de crisis-werkloosheid, die toch stellig niet geacht kan worden voort te vloeien uit het locaal samenwonen, behoort dan ook daar om niet tot de taak der gemeente. De crisiswerkloosheid heeft van de 1100 gemeenten in Nederland er misschien 200 in buitengewoon sterke mate getroffen, een even groot aantal in sterke mate en de overige 700 weinig of niet. Geen regeering verklaarde spr. hierop zou het standpunt kunnen innemen, dat iedere ge meente op zich zijn eigen schade te lijden heeft. Spr. ging daarop na wat autonomie der ge meente is en brengt daarbij vele gezagheb bende stemmen naar voren. Vervolgens ging spr. na wat er van de ge meentelijke autonomie terecht komt onder de momenteel geldende regeling der Rijksbijdra gen voor de werkloozenondersteuning d.i. werk loozenvoorziening taak der gemeente met steun van en onder leiding van het Rijk. Spr. stelt achter het woord leiding een vraagteeken en merkt op, dat de heer Smeenk tot hand having van de bestaande regeling onder meer zich beriep op de wet van 1929 rakende de financieele verhouding tusschen Rijk en ge meente. Hierbij denkt spr. aan de Kortingswet-de Geer van 1932, waarbij de gemeenten aan den lijve ondervonden hebben, hoeveel of juister hoe weinig er door de Regeering rekening gehou den wordt met de gemeentelijke autonomie. Volgens berichten zou het in de bedoeling van de Regeering liggen reeds met 1 Mei 1934 een korting op de uitkeeringen uit dit fonds aan de gemeenten toe te passen. Deze maatregel komt, naar men mag aan nemen, voor vele gemeenten hoogst ongelegen, omdat zij vermindering van inkomsten inhoudt, met welke reeds in de begrooting voor 1934 rekening gehouden is. Vele gemeenten, die hun begrooting reeds gereed hebben, zullen deze dus moeten herzien. De zware lasten der werkloosheid, die op vele gemeenten drukken plus deze nieuwe on zekerheid geven de toekomst een alles behalve hoopvol aanzien. De gemeentelijke autonomie wordt hier al weer een zware slag toegebracht en om wille van de zoogenaamde gemeentelijke auto nomie behoeven de gemeenten werkelijk niet aan te dringen op bestendiging van de bestaan de regeling der werkloosheidvoorziening door de gemeente met steun van en onder leiding van het Rijk. Tal van gemeenten zijn in staat de kosten van haar gewone huishouding, met inbegrip van de zware lasten, die herhaaldelijk de re geering op haar heeft afgewenteld, uit eigen middelen te bestrijden, omdat zij in voorafge gane betere jaren belangrijke reserves voor de thans gekomen kwade tijden hebben ge vormd en een sober beheer voeren en zich op velerlei gebied beperkingen opleggen. Zelfs kunnen vele gemeenten bovendien nog geheel of gedeeltelijk de enorme uitgaven, die de werkloozenzorg vordert, op zich nemen. Maar een stelsel, dat van elke gemeente zonder te onderscheiden naar draagkracht en samenstelling van de bevolking verlangt, dat zij behalve de reeds genoemde daling van haar inkomsten en de stijging van de kosten der gewone armenzorg, met haar beperkte be lastingmogelijkheid ook nog ten minste 25 pet. of een vierde deel van de uit de crisiswerk loosheid voortvloeiende kosten draagt, moet noodwendig tot een chaotischen toestand leiden. Spr. behandelde hierop enkele stelsels van Rijksbijdragen die in de bladen zijn gelan ceerd, waarbij de gruwelijke onbillijkheden van de bestaande regeling worden verzacht en de Jan van Hout op de Roermondsche Wie lerbaan na het verbeteren van het wereld uur-record. thans vigeerende willekeur wordt weggeno men, doch de draagkracht en de samenstelling van de bevolking in de 1100 gemeenten toonen zoo vele en zoo velerlei verschillen, dat toch steeds bijzondere omstandigheden zullen dwin gen tot afwijking van den algemeenen regel. Voor spr. blijft: werkloozenzorg Rijkszaak, de eenige radicale en rechtvaardige oplossing. De gelden noodig voor de werkloozenvoor ziening worden door een Rijksbelasting naar draagkracht geheven. Men bedenke wel, dat wij tijden beleven, waarin onze samenleving tot in haar fundamen ten wordt geschokt, tijden van ontzettenden stoffelijken en geestelijken nood, tijden zwan ger van revolutie- en oorlogsgeruchten, tijden, waarin met vaste hand en naar vaste lijnen moet worden geregeerd. In zulke tijden vindt het Fransche spreek woord toepassing: Aux grands maux les grands remèdes" en dan houdt men geen academische verhandelingen over de gemeentelijke autonomie of over de vraag of werkloozenzorg behoort tot armenzorg in den breeden zin van het woord. In zulke tijden is er geen gelegenheid tot theoretiseeren, dan verwacht het volk van zijn bestuurders daden, die, ofschoon zij het groote leed niet kunnen wegnemen, toch dit effect hebben, dat het lijden wordt verzacht en het volk met vertrouwen tot de Overheid opziet. Op de inleiding van burgemeester Stule- meyer volgde een geanimeerde gedachtenwis- seling, waarbij de verschillende opinies tot uiting kwamen. Deze vergadering werd ook bijgewoond door mr. J. v. d. Mortel, als vertegenwoordiger van het Tilburgsche gemeentebestuur en door prof. dr. M. Cobbenhagen, rector-magnificus der R. K. Handelshoogeschool te Tilburg. Excursie. Door de Vereeniging „Tilburg Vooruit" werd aan de congresdeelnemers een autotocht aan geboden. Met een groote file van door particulieren beschikbaar gestelde luxe auto's, werd eerst een wandelrit door de stad gemaakt en daarna reed men naar de abdij der Paters Trappisten op de Koningshoeve. In het mooie gastenkwartier stond het be kende trappistenbier gereed en nadat allen zich door een frisschen dronk hadden ver kwikt, werd de abdij bezichtigd. Vervolgens ging de tocht over Moergestel naar Oisterwijk. Hier recipieerde wederom het gemeentebestuur, waarbij burgemeester J. Ver- wiel een hartelijk woord van welkom sprak. Na het dankwoord van den voorzitter, den heer IJsselmuiden, nam de Oisterwijksche V. V. V. de taak van gastvrouwe over en voerde het gezelschap langs de schitterende van Es- schenven naar de ontspanningsplaats „Groot Speyck". Om zeven uur had de terugtocht naar Til burg plaats en vereenigden de congressisten zich aan een gemeenschappelijk diner in de .Looiersbeurs". Met een gezelligen avond in de groote zaal der „Kon. Liedertafel" werd de eerste congres dag gesloten. Gisteren werd het congres voortgezet. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur heeft 'n miitaire tweedekker van Soesterberg, genum merd 592 en vermoedelijk deel uitmakend van het eskader der „Nederlandsche Rondvlucht 1933", op de heide tusschen Moergestel en Oir- schot een noodlanding moeten maken. Het toe stel is daarbij over den kop geslagen. De neus van het vliegtuig is daarbij geheel vernield. De sergeantwaarnemer Swanborn is met in wendige kneuzingen opgenomen; vermoedelijk heeft hij ook eenige ribben gebroken. De be stuurder, eerste luitenant Schreij kwam er zonder letsel af. Sergeant S. is door dokter Burgering uit Oirschot, die twintig minuten na het ongeluk ter plaatse was, per auto naar het ziekenhuis te Tilburg overgebracht waar hij ter verpleging is opgenomen. Bij de landing is het vliegtuig in aanraking gekomen met den berm van een sloot, daarna over den kop gegaan en zeven meter verder aan de andere zijde van den sloot tegen den grond gesmakt. Omtrent het vliegongeluk vernemen wij na der, dat de vernielde machine officieel geen deel uitmaakte van het rondvlucht.eskader, doch dat de bemanning van het toestel op de verschillende vliegvelden, die op de rond vlucht werden aangedaan assistentie had te verleenen. Goede vangst der Amhemsche politie. In den laatsten tijd zijn te Arnhem verschil lende inbraken gepleegd o.a. is dezer dagen een bezoek gebracht aan een kantoor in de Laurens Janszoon Costerstraat. Door overklim- ming van een ijzeren hek heeft men zich toe gang tot het terrein verschaft, vanwaar men door de houten luiken van het gebouw te forceeren en een ruit te vernielen, in het kan toor kon komen. Hier zijn alle lessenaars door. zocht. Volgens opgave is een bedrag van pl.m. ƒ4 en een hoeveelheid postzegels ontvreemd. In verband met de laatste inbraken was door de recherche reeds een uitgebreid onderzoek in gesteld. Door de hierboven genoemde inbraak werd zooveel bewijsmateriaal verkregen, dat tot arrestatie van twee personen kon worden overgegaan. Spoedig bleek, dat de recherche een goede vangst had gedaan. De inbraken van den laatsten tijd zijn thans opgehelderd. Het tweetal, waarvan een een oude bekende, zal ter beschikking van de Justitie worden gesteld. Oude dame doodgereden Gisteravond heeft zich op den Rijksstraat weg Grave's Hertogenbosch onder de ge meente De Reek een noodlottig verkeersonge val voorgedaan, dat aan de 63-jarige mevr. van LaarhovenDiddens uit Kaatsheuvel het leven heeft gekost. Omstreeks negen uur bevond zich in een café aan den z.g. Ouden Tol, een aantal bede vaartgangers uit Kaatsheuvel die van Kevelaer waren teruggekeerd. Nadat zij eenige ver- verschingen hadden gebruikt, begaven zij zich naar de autobus, welke hen naar huis zou ver voeren. De bus bevond zich aan de overzijde, zoodat de reizigers den rijweg moesten over steken. Onder hen bevond zich ook boven- noemde mevrouw. Op het moment, dat zij den weg wilde oversteken, naderde uit de richting 's Hertogenbosch met een flinke vaart de mo torrijder van Nispen tot Pannerden, afkomstig uit Arnhem met duo-passagier. De vrouw bleef weifelend op den weg staan en liep vervol gens een eindje terug. Dit was noodlottig. De motorrijder trachtte nog een aanrijding te voor komen, door krachtig te remmen, maar dit gelukte niet meer. De vrouw werd door het motorrijtuig gegrepen en tegen den grond ge worpen, waar zij hevig bloedend en bewuste loos bleef liggen. Onmiddellijk waarschuwde men dr. Canters uit Grave en de paters Jezuiten uit het nabijgelegen blooster. Dr. Kanters ver scheen vrijwel onmiddellijk. Hij achtte den toestand van het slachtoffer hoogst zorgwek kend. De paters dienden de ongelukkige de laatste H.H. Sacramenten toe. Vervolgens werd het slachtoffer per auto naar het ziekenhuis te Grave vervoerd. Daar is zij aan de gevolgen der verwondingen bezweken. Ook de motorrijder was komen te vallen. Hij had huidwonden aan handen en beenen be komen. Na verbonden te zijn kon hij zich huis waarts begeven. Volgens ooggetuige treft den motorrijder geen schuld. Bij het Lutinewerk is een kink in den ka bel gekomen: Toen men Zaterdag, nadat er tengevolge van de weersomstandigheden een week stagnatie was geweest, de werkzaam heden wilde voortzetten, is men tot de ont dekking gekomen, dat de Lutinetoren ernstig was beschadigd, In het conische gedeelte van den toren on der de wateroppervlakte zijn twee platen, elk 3 M2. groot, totaal vernield. Na een duikeronderzoek is komen vast te staan, dat hier een explosie moet hebben plaats gehad. Men neemt aan, dat kwaadwil ligheid in het spel is, en dat de explosie is veroorzaakt door het werpen van dynamiet- patronen. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. Voor de ondernemers van het bergingswerk is deze beschadiging, volgens de „Mgm.", een enorme tegenvaller. De heer Beckers en de heeren Dros en Doek- sen zijn van plan een nieuwe toren te bou wen om het werk in elk geval voort te zet ten. Hiermede zal echter geruimen tijd ge moeid zijn, zoodat het werk wel een half jaar zal moeten worden onderbroken. Zondagmiddag is de sleepboot „Neptun us" met het bergingsmateriaal van het „Lutine"- terrein in de haven van Terschelling terugge keerd. De cylinder, waarin zich de motor met zuig- en persinrichting bevindt, is in veilig heid gebracht. Hierdoor is een waarde van 15.000 gered. Heden zou men trachten om het conische gedeelte weer te bergen. Zware straffen gevorderd. Het O.M. bij de rechtbank te Assen eischte Vrijdag tegen J. A. P. en G. O. te Diemen, wegens diefstal van vee uit een weide te Ha- velte, tegen ieder der verdachten 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf en tegen H. H. F. te Diemen, wegens het plegen van een. gelijk feit 3 jaar gevangenisstraf. Duizend gulden verduisterd. Door de Heerlensche recherche is een Duitsch mijnwerker, hier te lande op een der mijnen gearresteerd, die als penningmeester der afd. Heerlerheide van den Socialistischen Mijnwer- kersbond 1000 gulden verduisterd heeft. Deze man, zekere F. M., was belast met het ver strekken der gelden aan door verzuimdiensten getroffen mijnwerkers, zoodat hij vaak het be heer had over zeer aanzienlijke bedragen. De controle schijnt niet in orde geweest te zijn, waardoor de man in betrekkelijk korten tijd zich het geld kon toe-eigenen. F. heeft bekend. Hij is ingesloten en zal ter beschikking gesteld worden van den Officier van Justitie te Maas tricht. Hij had het geld ten eigen bate aan gewend. Gisteravond heeft trein 314, die anders te half acht uit Utrecht aan het Weesperpoort Station te Amsterdam arriveert, ruim een half uur vertraging gehad, tengevolge van het feit dat de machinist bij Duivendrecht moest stop pen, doordat er aan den noodrem getrokken was. Bij onderzoek bleek, dat een zes-jarig jongetje dat met zijn grootmoeder reisde, uit een derde klasse coupé op de baan was geval len. Toen men het kind vond, was het reeds dood. De dader aangehouden. Op dén Rijksweg Echt—Maasbracht werd de heer H. F. uit Heerlen door zekeren H. uit Roermond beroofd van 14 gulden en een koffer met manufacturen ter waarde van ƒ70. H. werd te Roermond in een café aangehou den; de koffer met manufacturen werd nog op hem bevonden en in beslag genomen. LIJK GEVONDEN. Zaterdagmiddag is in de Teteringsche bos- schen onder de gemeente Teteringen het lijk gevonden van een manspersoon van middelba ren leeftijd. De politie te Teteringen en de ma rechaussee te Breda werden direct gewaar schuwd. De marechaussee heeft het onderzoek ter hand genomen. Het sectieonderzoek zal moeten uitmaken on der welke omstandigheden de gevonden per soon gestorven is. De identiteit van het lijk, dat thans ter plaatse onder bewaking staat van de marechaussee, moet nog worden vastge steld. Een oude man van 62 jaar alleen wonend in de van Lennepstraat te A'dam werd sinds eenige dagen door de buren gemist. Aangezien er een verdachte lucht in huis kwam, waarschuwden de buren de politie, die de deur naar de kamer van den ouden man forceerde. Binnen trof zij hem aan in levenloozen toestand, zittend voor de tafel. De oude man moet reeds eenige dagen dood zijn. Het lijk is naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd, voor een onderzoek naar de doodsoorzaak. BLOEDIGE TWIST Te Delft heeft Zaterdag de werkman M. den chauffeur W. in de Doelenstraat, bij een twist met een mes in de borst gestoken. W. trachtte nog M. met een vijl te verwonden doch zakte door bloedverlies in een. W. werd door de politie naar het gasthuis vervoerd. M. is gearresteerd. VERDRONKEN. Zaterdagmiddag is te Wilnis het vierjarig zoontje van J. van Schie in een sloot geraakt en verdronken. Gistermiddag is te Oostvoorne bij het baden in den Maas de 18-jarige J. Zonderwal, wonende in de Doedestraat te Rotterdam, verdronken. In de Westerschelde nabij Schaaf dingen is bij het zwemmen verdronken, de 23-jarige A. V., die ongehuwd en van Belgische nationali teit is. Te Montfoort is Zaterdagavond verdronken het 4-jarig zoontje van den postbode J. Veld huizen. BLOEDVERGIFTIGING. De 45-jarige landbouwer G. B. L. te Tub- bergen krabde een puistje aan zijn neus open en bekwam daardoor bloedvergiftiging en over leed dientengevolge. De ongelukkige laat een vrouw met 5 jonge kinderen na. Geen verklaring voor het zonder linge verschijnsel. Op het gedeelte Bloemendaalscheweg nabij den spoorovergang te Over veen krijgen de laatste dagen automobilisten en autobuspassa giers bij het uitstappen af en toe gevoelige schokken, wanneer ze metalen deelen van de carrosserie aanraken. Het raadsel dezer geheimzinnige electrische schokken heeft men tot nu toe, zoo schrijft men uit Haarlem aan de „N.R.Crt." nog niet kunnen oplossen. Men heeft er zelfs een professor van de Tech nische Hoogeschool uit Delft ontboden, die aan vankelijk het geheele geval van den vroolijken kant bekeek en ongeloovig zijn schouders op haalde, toen men hem de geheimzinnige ge schiedenis vertelde. Hij lachte echter niet meer, toen hij een paar flinke schokken had gevoeld. En ook hij wist geen verklaring voor het zonderlinge verschijnsel. Zooals het in dergelijke gevallen gaat: de deskundigen zijn het niet eens. De een spreekt van statische electriciteitsladingen, veroor zaakt door de benzine In de autotanks, waar door de auto's, die door de rubberbanden geiso- leerd staan van de aarde, met een vrij hooge spanning geladen worden. Stapt er dan iemand uit, dan krijgt hij een schok, doordat de lading door zijn lichaam naar „aarde" afvloeit. De juistheid van deze veronderstelling wordt door anderen echter weer betwijfeld, omdat het ver schijnsel zich dan overal zou moeten voordoen en niet uitsluitend op den Bloemendaalsche weg. Een andere hypothese is, dat de electrische spanning wordt opgewekt door de wrijving der rubberbanden op het asfalt. Eenige maanden geleden is op het bewuste weggedeelte nieuw asfalt gelegd en het is wel eigenaardig, dat eerst daarna het verschijnsel is opgetreden. Er is reeds geinformeerd of dit asfalt soms een an dere samenstelling heeft dan gewoonlijk, doch de gemeente Bloemendaal, die de asfalteerings- werken heeft uitgevoerd, ontkent dit. Trouwens, men heeft Vrijdagmiddag opnieuw proeven genomen met een toestelletje, dat op zeer eenvoudige wijze statische electriciteits ladingen aantoont. Het onderzoek strekte zich daarbij uit tot den geheelen Bloemendaalschen- weg. En wat bleek? Dat ook op het reeds lang geleden geasfalteerde deel het apparaat een statische lading van auto's aanwees. Zelfs bij het gebouw van het P.E.N. was dit nog het ge val! Waaruit dus geconcludeerd zou mogen worden, dat het nieuwe asfalt niet de oor zaak is. Zaterdagmorgen reed op den Veerschen weg, tusschen Middelburg en Veere, met tamelijke snelheid een personen-auto, komende uit de richting Middelburg, bestuurd door den heer A. P. uit Driebergen, toen plotseling een ach terband sprong. De bestuurder verloor daar door de macht over zijn stuur, waardoor de auto naar de linkerzijde van den weg zwenkte en tegen een boom botste. Van de vijf inzittende personen werden twee dames, dochters van den heer P., gewond, waarvan één vrij ernstig. De overige inzitten den kwamen, behoudens enkele schaafwonden, met den schrik vrij. Nadat dr. Verheijden uit Middelburg de eerste geneeskundige hulp had verleend, wer den de twee dames per ziekenauto naar het gasthuis te Middelburg vervoerd. MET INGANG VAN HEDEN AANRIJDING MET DOODELIJK GEVOLG De 68-jarige wielrijder J. M. uit Zwolle is Zondagmiddag op de Hoogstraat aldaar door een luxe-auto aangereden. De man werd daar bij aan het hoofd gewond. Hoewel het geval zich aanvankelijk niet ernstig liet aanzien is de toestand van den heer M. onverwacht verer gerd met het gevolg, dat hij hedenmorgen is overleden. Gezin met huis en al bedolven, AMBOINA, 26 Aug. (ANETA). De stad is door de hevig bandjirrende Batoe Gadjah-rivier, waarover alle bruggen zijn weggeslagen, verdeeld in twee deelen, waar- tusschen communicatie alleen mogelijk is over zee. In de negorij Galala spoelt de begraaf plaats weg. De bevolking graaft de lijken op teneinde deze op een veiliger plaats weer te begraven. De regenval is heden opgehouden, de rivie ren keeren tot hun normale beddingen terug. De drooggekomen deelen der stad zijn met een dikke sliblaag bedekt. Het electrische licht is hersteld. Het herstel van de functioneering der waterleiding wordt heden verwacht. In de negorijen Kilang en Nakoe blijkt een gezin, bestaande uit man, vrouw en twee kin deren, met huis en al bedolven te zijn. De lijken van de meeste bedolven personen zijn nog niet gevonden. Een steuncomité voor de slachtoffers van den watersnood binnen de grenzen is opgericht on der voorzitterschap van den burgemeester. De Ambonraad en de gemeenteraad van Amboina voteerden steunbedragen. Het totaal-aantal der slachtoffers bedraagt negen, alien buiten de hoofdplaats. Met ingang van heden, 28 Aug. treedt in werking het K. B. in zake den invoer van de hieronder met name genoemde versche en op eenigerlei wijze toebereide vruchten. Dit be sluit rust op de Landbouwcrisiswet 1933 en monopoliseert den invoer van genoemde pro ducten. Met de uitvoering van het monopolie is be last de stichting Nederlandsche groenten- en fruit-centrale, opgericht bij akte van 24 Augus tus 1933 onder goedkeuring van den minister van Economische Zaken. Het kantoor der Ne derlandsche groenten- en fruitcentrale is ge vestigd te 's-Gravenhage, Laan Copes van Cat- tenburg 62, directeur F. V. Valstar. Voor inter- locale gesprekken is de Nederlandsche groen ten- en fruit-centrale aangesloten onder de letterlijnen P. P. 1 en P. P. 2, voor locale ge sprekken onder het nummer 117503. De regeling zal in hoofdtrekken als volgt werken: De invoer van vruchten, versch zoowel als gedroogd of op eenigerlei wijze ingemaakt zal slechts kunnen geschieden na overlegging aan de douanekantoren van een machtiging tot in voer verleend door de Nederlandsche groenten- en fruit-centrale. Genoemde machtigingen worden slechts ver strekt na betaling van de door den minister van Economische Zaken ten behoeve van het Landbouw-Crisisfonds vastgestelde bedragen, welke zijn: Sinaasappelen a 2 ets. per K.G. bruto. Mandarijnen a 2 ets. per K.G. bruto. Citronene a 2 ets. per K.G. bruto. Bananen k 5 ets. per K.G. netto. Appelen verpakt 4 ets. per K.G. bruto. Appelen onverpakt a 2 ets. per K.G. bruto. Peren verpakt a 4 ets. per K.G. bruto. Peren onverpakt a 2 ets. per K.G. bruto. Pruimen a 7% ets. per K.G. bruto. Abrikozen a IA ets. per K.G. bruto. Perziken a 7% ets. per K.G. bruto. Druiven k TA ets. per K.G. bruto. Gedroogde appelen k 6 ets. per K.G. bruto. Gedroogde pruimen a 6 ets. per K.G. bruto. Gedroogde abrikozen a 6 ets. per K.G. bruto. Gedroogde perziken k 6 ets. per K.G. bruto en resp. mengsels hiervan ook met andere pro ducten. Toebereide vruchten: in verpakking tot en met 1.2 K.G. a 0.10 per K.G. netto; in verpak king boven 1.2 tot en met 5 K.G. a 0.05 per K.G. netto; in verpakking boven 5 K.G. a 0.04 per K.G. netto. Restitutie der betaalde bedragen kan ver kregen worden, indien genoemde goederen al dan ntet verwerkt, opnieuw worden uitge voerd. Ten einde een vlotte afdoening der zaken te bereiken, kunnen importeurs ten behoeve en volgens voorschrift van de Nederlandsche groenten- en fruit-centrale een bankgarantie stellen of een depót storten. Aan de Nederland sche groenten- en fruit-centrale verschuldig de bedragen kunnen gestort worden op haar rekening bij de Twentsche Bank N.V. te 's-Gra venhage of op postrekening no. 224314. De importeurs moeten bij de Centrale een opgave indienen omtrent de door hen in de jaren 1930 tot 1933 ingevoerde partijen. For mulieren waarop deze opgave kan worden ver strekt, worden op aanvrage door de centrale toegezonden. Thans is afgekondigd Staatsblad 454 houden de Kon. besluit van 23 Augustus 1933 tot toe passing van art. 10b der Landbouwcrisiswet 1933 op aardappelen, fruit, Zuidvruchten en warmoezerijgewassen. Het voortbestaan dezen winter verzekerd. Naar de „Middelb. Crt." uit de beste bron verneemt, is thans besloten, dat de Zeeuwsche luchtlijn na 18 September a.s. niet zal worden stilgelegd. Het maakt nog slechts een punt van overweging uit, of na dien datum driemaal per week, dan wel eiken dag zal worden ge vlogen. Dat de Z. L. L. ook na den aanvankelijk ge stelden termijn zal doorvliegen, staat reeds vast. Het bekomen van een erkennings verklaring. Vanwege het hoofdbestuur van den Nederl. R. K. Bond van Kleinhandelaren in aardappe len, groenten en fruit meldt men ons, dat het van den minister de toezegging heeft gekre gen, dat de georganiseerde R. K. Kleinhande laren in aardappelen via hun eigen secretariaat hun erkenningsverklaring kunnen bekomen. In aansluiting op het reeds eerder ge publiceerde aangaande de douanekantoren, opengesteld voor den invoer van granen, enz. door bemiddeling van de stichting Tijdelijke Graancentrale, wordt thans nog het volgende bericht: Met ingang van Maandag 28 dezer worden nog de volgende kantoren naast de vroeger genoemde voor dezen invoer opengesteld: Gro ningen, Siebengewald, Eijdsen-Land, Smeez- maas; verder Putte (N.B.) alleen op Maandag; Eede (Zl.) alleen op Dinsdag; Koewacht (Zl.) alleen op Woensdag; Kapellebrug (Z.) alleen op Donderdag; Nispen (N.B.) alleen op Vrij dag en Wernhout (N.B.) alleen op Zaterdag. Het douanekantoor Valkenswaard wordt voor dezen invoer gesloten. Blijkens een Reuterbericht bevat het Journal Officiel een besluit, waarbij voor de maand September tot 10.000 kwintalen wordt beperkt de invoer van bloeiende knol- en bolgewassen, van hyacinthen, tulpen, wortelstokken van lelietjes der dalen en dergelijke categorieën van planten in drogen toestand. De aandacht wordt erop gevestigd, dat al behoeft petroleum thans nog niet met de hier voor aangewezen blauwe kleurstof (Blau B. fiir Zaponlock) en met een ander herkenningsmid del (Furfurol) te zijn vermengd, de vermenging van benzine met petroleum toch reeds sedert 12 dezer verboden en strafbaar is gesteld. KINDERVERLAMMING Te Vlaardingen zijn thans vier gevallen van kinderverlamming geconstateerd. Te Vlaardin- ger-Ambacht is een vijfjarig jongetje aan de ze ziekte £estorvufc

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3