v 5 EEN NIEUWE AUTOWEG IN 'T HOOGGEBERGTE. 1 SNELVERKEER OVER OOSTENRIJK. T5JECHO- SLOVAK 1JË fax "'v WIENER® W) DU I T ?C H LAND ZWITSERLAND f u kt X. I T A L I JOEGOSLAVIË. De Grossglockner- Hochalpenstrasse slinge rt zich langs de steile hellingen. Een der, afgeschermde scherpe bochten, - - JMODERNE WEGENBOUW, TOERISME EN WERKVERSCHAFFING. WINKLEI •LINZ. VILLACH NfBRUC.ll Kitabumel Z.ELL BRUC »ORF FUSCNl f RANZ. JOZEFS HÖH GROSZ-GLOCKNEI BA.BQAsrtiN RJheilisenblut PRAAG W HALLNIT2L obervellach /®SaL7.BURö ne.usta.dt V/EENEK— *fr/*r* ,^w r^\ C T v^bad ivy O A ®6A5TTIM •N «bowzano «è- v- ®retNre V 'X Ill!l!lllil!ll!!lllll!llll>[|illllllllllllll!llllllil!llllllll!!llil!lllll!llllll!llll!lll!lllll!|]||||l!lllll!ll!lllllilll!llll!ll!ll!illlllll!llllllll! CVEE FCJROMDEII LAM EI\! In den kop, links de bekende Flexenstrasse in de rotsen uitgehoutven; dear naast een der hangtrammen, rvelke het dal met een ontoegankelijken top verbinden. Boven de Nordkette bij Innsbruck. In den linker onderhoek het kruis, dat men op zoosele bergtoppen aantreft. Rechts een situatie kaartje. Dit met natuurschoonheid door den Schepper zoo rijk gezegende land is voor zijn bestaan voor een groot deel op het toeristenverkeer aangewezen. Hetzij de vreemdeling alleen ge dreven wordt door het verlangen om enkele weken in het jaar in een andere omgeving door te brengenhetzij hij de sportieve geneugten van het bergland wil genieten hetzij hij komt om door de heerlijke vergezichten zijn levens horizon te verbreedenof dat hij in de ijle lucht genezing voor allerlei kwalen komt zoeken, steeds zal hij als erg verwende twintig- ste-eeuwerden eisch stellen, dat zijn snelle doortocht hem zoo aangenaam en gemakkelijk mogelijk wordt gemaakt. Hij is kregel bij den geringsten tegenslag, bij het onbeduidendste oponthoud. En thuis zal hij weten te vertellen, hoe zijn twee-weeksche genoegen totaal bedorven is, wijl zijn auto of autobus vijf minuten vertraging heeft gehad, of wijl hij de voorgerechten bij zijn diner door een minder goed stukje van den weg gemist heeft. De toerist is veel-, bijna alles-eischend ge worden en het land, dat, niet het minst om financieele en economische redenen den gast vrij-ontvangen reiziger zoo gaarne ziet komen, zal met deze moderne mentaliteit rekening moeten houden. Het zal moeten beseffen, hoe veel waarheid er in het Hollandsche spreek woord „de cost gaet voor de baet uyt", ge legen is. Oostenrijk weet dit alleshet brengt het ook in de practijk, en het is niet het minst aan het initiatief van den energieken staatssecretaris voor werkverschaffing en vreemdelingenver keer, dr. Odo NeustadterStürmer, te danken, dat Oostenrijk met steeds volmaakter wegen wordt verrijkt, welke een wellust zijn voor den rijdenden toerist, en hem een gevoel van abso lute veiligheid geven, zelfs als hij op enkele decimeters afstand hellingen naast zich ziet, welke honderden meters naar de groene en voor het genietende oog zoo weelderige dalen vallen. Als men door Oostenrijk reist, staat men ln bewondering voor de kunstwerken, welke daar alom op het gebied van wegenbouw zijn aan gelegd. Machtige berglocomotieven trekken er over stevig geconstrueerde viaducten, voeren u door lange tunnels, hijgen omhoog naar de bad plaatsen, waar gezondheid en eeuwige jeugd u wachten. Speciaal gebouwde bergmotoren trekken de gerieflijke autobussen naar de bergtoppen, alsof daar sterke magneten hun attractieve kracht uitoefenden. Steile hellingen worden genomen met een zekerheid, alsof men op de vlakke wegen van ons eigen land reed. Wie zich de moeite van het berg-beklimmen wil besparen, vindt naar de meeste toppen de hangtrams, de wagentjes aan de sterke kabels, die u over „afgronden", honderden meters onder u, voeren. Dan kan men alle schakeeringen van het groene landschap bewonderen, dan ziet men in verbaasde aanschouwing de overgangen van de zóne der Alpenhoornen naar de kale, naakte rotsendan wordt men zelfs over sneeuw vlakten gevoerd. Alleen moet men nu en dan slikken om de suizingen in de ooren, welke een gevolg van de steeds ijler wordende luchtlagen zijn, weg te werken. Dan wacht u, daar op den top, het heerlijke vergezichtdan kan het oog zich niet meer afwenden van de licht-aspecten, welke zoo ver de blik reikt, met een eindelooze variatie van toon en kleur over de bergtoppen spelen, tot de invallende nacht alles in een blauwig-zwart hult en men met diepen weemoed afscheid Enkele dagen geleden heerschte er ontsteltenis In de Oostenrijksche regeeringskringen. Bondskanselier Dollfuss was, in gezelschap van de ministers Buresch en Slockinger, van de vlieghaven Aspern bij Weenen opgestegen om per vliegtuig het Grossglockner-gebied te bezichtigen. Bij den start waren de weersomstandigheden uitermate gunstig, doch een goed uur later brak een orkaan los. En men weet in het bergland heel goed, hoe gevaarlijk het boven de hooge toppen voor vliegtuigen is, als daar de stormen over de ijzige gletschers loeien en het ranke vliegtuig als het ware naar beneden zuigen om het tegen de rotsen te pletter te slaan. De ongerustheid duurde enkele urentoen kwam het bevrijdende telegram, dat het vlieg tuig te Salzburg een geslaagde, maar overigens zeer moeilijke noodlanding had gemaakt, nadat het over den met ijs omgorden Grossglockner had gekruist. Men is er in onzen tijd, waarin niet alleen het snelverkeer, maar eveneens de diplomatieke activiteit hoogtij viert, aan gewoon geraakt, dat diplomaten en politici, zelfs de hoogste regee- ringsautoriteiten van de luchtwegen gebruik maken, om de afstanden tusschen de hoofd steden der landen en de verrukkelijke bad plaatsen, waar belangrijke besprekingen en conferenties gemeenlijk gehouden worden, zoo- Veel mogelijk in tijdsduur te bekorten. De vlucht van Dollfuss gold ditmaal echter geen politiek of diplomatiek doel, doch droeg een zuiver binnenlandsch karakter, een vraag- jDe energieke staatssecretaris voor toerisme en werkverschaffing, dr. Otto Neustadter- Stiirmer, nan wiens initiatief de voltooi ing van den Grossglockner-autoweg te danken is. Stuk van wegenbouween laatste bezichtiging van het tooverachtig-mooie terrein, alvorens de eindbeslissing zal vallen op welke wijze de Grossglockner-Hochalpenstrasse, de trots van eiken rechtgeaarden Oostenrijker, zal voltooid Worden. Wegenbouw is in het Alpengebied van Oos tenrijk een onderwerp van jarenlangen arbeid, nadat daaraan een minstens even lange periode van studie en voorbereiding is voorafgegaan. Wij, Nederlanders, kennen als grootste moei lijkheid bij den wegenaanleg de zachtheid en weekheid van den grond en het van alle kanten opdringende water de Oostenrijker moet vóór alles rekening houden met de steenharde rotsen, waarin de route vaak moet worden uitgehou wen zijn grootste vijand is de sneeuw, welke soms tot negen maanden in het jaar de met zooveel moeite en kosten gebouwde wegen onbegaanbaar maakt. En toch, met de moderne vervoersmiddelen zijn goede wegen in Oostenrijk absoluut nood- Sakelyk. moet nemen van die speelsche schoonheid, welke op de indruk wekkende vlakten der eeuwige sneeuw- en ijsvelden is bijeen gebracht. Op andere plaatsen weer brengen merkwaardige liften u langs den recht omhoog stijgen den bergwand naar die wondere uitkijktorens, welke de bergen zijn. En waar de wegen in den schoot der aarde afdalen, vindt ge de primitieve trappen- straatjes, soms een half uur lang over de wilde beken, welke u het frissche water in het gezicht spattenlangs de watervallen, welke met oorverdoovend la waai boven en onder u don deren, terwijl ge zelf in al uw menschelijke kleinheid van een schouwspel geniet, dat zonder die enkele houten stutten in staat zou zijn u in enkele oogen- blikken met een onweerstaan bare kracht te vernietigen. Oostenrijk is inderdaad een echt toeristenland, door hetgeen het aan verkeersmiddelen en perfecte wegen presteert. In het voorbijgaan vermeld den we even, dat dr. Odo Neu stadterStürmer een tweevou dige functie in zich vereenigthij is tegelijker tijd staatssecretaris voor werkverschaffing en voor vreemdelingenverkeer. Deze merkwaardige combinatie duidt er wel op, hoe nauw men in Oostenrijk het verband tusschen deze twee schijnbaar onevenwaardige grootheden ziet. Maar ook zal deze verbinding er toe leiden, dat de werkverschaffing voor een aanmerkelijk deel zal samenvallen met de steeds hooger opgevoerde vervolmaking van de middelen, waardoor men den vreemdeling een reis naar Oostenrijk, een verblijf in Oostenrijk zoo aantrekkelijk mogelijk zal maken. M. a. w. een der objecten waardoor men den werkloozen arbeid wil verschaffen, ligt juist in het bouwen van nieuwe wegen. Aan de onderlinge verhouding van werkver schaffing en aantrekking van het vreemde lingen-verkeer dankt een der interessante bergwegen, de Grossglockner-Hochalpenstrasse, waarvan wij in bovenstaand kaartje de juiste ligging aangeven, voor een groot deel haar ontstaan. hoogte van bijna 2400 meter boven den zee spiegel loopt, moesten omvangrijke maatregelen worden getroffen om de bij den bouw betrok ken leiders en arbeiders té huisvesten en te verzorgen. Ook de installatie van de vereischte machines en van de benoodigde hulpmiddelen welke van den meest verscheiden aard waren was op dit terrein practisch zonder begaanbare wegen met de grootste moeilijk heden verbonden. Maar de organisatie van dezen wegbouw, welke in geen enkel opzicht met de gewone maatregelen in een dicht be woond vlak land kon vergeleken worden, was uitstekend en op den vastgelegden datum kon de groote weg voor het autoverkeer opengesteld worden. De tot dusverre verrichte werkzaamheden omvatten den bouw van de twee „uiteinden" ten Noorden en ten Zuiden van de Tauem, met een gezamenlijke lengte van 31 K.M. Het mid denstuk, dat de twee reeds voltooide deelen moet vereenigen, de z.g. Scheitelstrecke, het schedeldeel, wacht nog steeds op voltooiing en eiken dag kan de beslissing over de wijze, waarop dit zal geschieden, vallen. Reeds is besloten voor de nieuwe werkzaam heden het kapitaal van tien millioen schilling der desbetreffende maatschappij met zes mil lioen te verhoogen. Men hoopt, dat de regeering dit bedrag als onderdeel van haar werkver schaffingsprogram zal verstrekken, of ten minste voorschieten, tot gunstiger tijden parti culieren in staat stellen dit kostbare traject te exploiteeren. De „Nordrampe" is het 15 K.M. lange traject, dat van Dorf Fusch op een hoogte van 820 M. naar de Hochmais (1850 M.) leidt. Hier wordt dus een hoogteverschil van 1030 M. overwonnen, Op den overgang naar de zóne van sneeuw en ijs. uit het laatst bebouwde plaatsje in het dal tot in de streek der Alpenweiden, welke slechts enkele maanden in den zomer tijdelijk bewoond worden. De „Südrampe" begint in Heiligenblut op 1294 M. hoogte en leidt naar de Franz-Jozefs- höhe, 2362 M. hoog. Zij stijgt bij een lengte van 16 K.M. 1068 M., tot boven het gebied der Alpenweiden in dat van ijs en sneeuw, tot hoog boven de Pasterze, den grootsten gletscher der Oostelijke Alpen, welke een oppervlakte van 24 vierkante kilometer bedekt. Reeds den 15den Juli 1931, nog geen tien maanden na het begin der werkzaamheden, was het met inspanning van alle krachten mogelijk geweest het eerste traject van den Noordelijken weg tot Ferleiten, de eerste 7,1 K.M. dus, rij klaar te maken. Doch daarna begonnen eerst de groote moeilijkheden, op het traject Fer leitenHochmais. Daar bestonden tot dan toe nog slechts de bekende steile Alm de Alpenweide wegen, zoodat elke meter van den nieuwen weg, die aan de hoogste eischen van een modernen hoog- gebergte-automobielweg zou moeten voldoen, als het ware in den vollen zin van het woord „gebouwd" moest worden. Er moesten stutten van betonijzer over kloven worden aangelegd hier en daar hadden met selaars dagen, zelfs weken lang werk om ge vaarlijke hoeken af te dekken. Daar waar de Pfierselbeek moest overschreden worden, moést de loop van dezen wildzang, door regularisatie- werken in goede banen worden geleid, terwijl tevens stevige „dijken" moesten worden opge trokken om den weg tegen de winter- en zomerkuren van dezen stroom vooral tegen overstroomingscatastrofen te beschermen. Op de Piff-Alp maakt de weg vier scherpe bochten, welke voor de veiligheid van het verkeer met stevige steenen-hekbeschuttingen omzoomd werden. En daar, waar de grens van de eeuwige sneeuw in het Hochmais-gebied bereikt wordt, bieden wederom steenen muren in twee bijna nog scherpere bochten den auto mobilist bescherming tegen het lokkende dal, dat bijna duizend meter in de diepte ligt. Den lsten September 1932 opende Landes- hauptmann dr. Franz Rehrl dit deel van den Grossglockner-Hochalpenstrasse. Terecht kon hij wijzen op de vergezichten van wonderbare schoonheid, welke nu voor eiken toerist open lagen, terwijl zij tot dan toe slechts het voor recht van enkele stoutmoedige bergbeklimmers waren. De Zuidelijke weg heeft zijn uitgangspunt in Heiligenblut. Hij voert den automobilist eerst in Oostelijke richting, langs bloeiende weiden of door heerlijk geurende bosschen en keert zich dan naar het Westen, langs de laatste boerenhoeven, naar het gebied der hoogte- weiden. Bij Schöneck, op 1958 meter hoogte, dus nog boven den top van de Hochmais, bespeurt de toerist plotseling den majestueuzen Grossglock ner en den machtigen Pasterzengletschner, die hij eenige kilometer lang niet meer uit het oog verliest. De weg gaat dan in een bocht om het bekende Grossglocknerhaus en in bijna rechte lijn naar de Pfandlschachterbeek, waarover een gewelfde steenen brug is gebouwd. Dan volgen een aan tal van de in deze bergstreken bijna normale bochten, tot eindelijk het groote parkeerterrein op de Franz-Josefshöhe (2362 M. boven den zeespiegel) bereikt wordt. Den 2den October 1932 stelde bondspresident Miklas in tegenwoordigheid van de bondsre- geering en van de hoogste autoriteiten der lan den Salzburg en Karinthie den weg voor het verkeer open. Dit geweldig werk, dat wel van de energie getuigt, welke niettegenstaande de politieke en economische moeilijkheden in de goedmoedige Oostenrijkers leeft, behoeft, om het doel dat na gestreefd wordt te bereiken, nog de voltooi ing van de Scheitelstreche, waarop we boven reeds doelden. Techniek erf wetenschap hebben bereids bijna bovenmenschelijke moeilijkheden overwonnen, doch men ontveinst zich niet, dat het nog te bouwen traject, hetwelk de Hoch mais met de Franz-Josefshöhe zal verbinden, voor de twee reeds voltooide in dit opzicht allerminst zal onderdoen. Naast de financieele kwestie welke intus- schen wel opgelost zal worden staat het technische comité voor de groote vraag, welke der drie ontworpen varianten het best aan het voorgestelde doel: werkverschaffing en de voor treffelijkste autoverbinding tusschen Duitsch- Iand en Italië beantwoordt. Een er van is reeds variante Ila dadelijk verworpen, vooral wegens de uiterst ongunstige sneeuwtoestanden, welke de eerste vijand van het auto-verkeer op de hooge bergwegen zijn. Natuurlijk is in die regionen elke weg een groot deel van het jaar voor het auto-verkeer afge sloten, maar als bovendien ook in de gunstige maanden nog de gevaarlijke lawines voortdu rend het leven van den toerist bedreigen, mag het wel buitengesloten worden geacht, dat een dergelijk plan, hetwelk geweldige supplemen taire onderhoudskosten vereischt, uitgevoerd kan worden. Variante II zou uit verkeerstechnisch oogpunt het meest aanbevelenswaardig zijn, wijl zij de kortste, de rechte lijn volgt. Overwegende na- deelen zijn de onoverzienbare bouwkosten, wijl lange tunnels geboord zouden moeten worden, terwijl de werktijd op minstens een jaar langer geschat wordt dan bij variante I, welke waar schijnlijk wel doorgevoerd zal worden, zoodat men er op rekenen kan, dat de machtige weg in 1935 in normaal verkeergebruik genomen zal kunnen worden. Dit plan Hochtorstrasse genaamd biedt in den Fuschertor en den Hochtor twee groot- sche perspectieven van bijzondere landschaps schoonheid, terwijl het bouwtechnisch wel de minste moeilijkheden vertoont. Als een voor deel wordt het ook beschouwd, dat bij dit plan hetwelk intusschen nog eenige correcties zal ondergaan het grootste aantal werkkrachten benut zal kunnen worden, een factor, welke in den huidigen tijd, nu de Oostenrijksche regee ring alle krachten inspant om den geesel der werkloosheid door openbare, productieve wer ken te bestrijden, vaak den beslissenden door slag zal geven. Nog een groote weg. Juist het karakter der werkverschaffing, dat zoo sterk aan den wegenbouw gegeven wordt, De Grossglockner-Hoch alpenstrasse. De voorbereidende werkzaamheden voor den bouw van dezen nieuwen weg over de hoofd kam der Oostenrijksche Alpen, welke de snelste verbinding voor het autoverkeer tusschen Oos tenrijk en Italië, en via Salzburg ook met Beieren tot stand zal brengen, werden reeds in 1924 aangevangen. Daarbij zat de idee der snelle communicatie voor, maar evenzeer het ver langen om de onvergelijkelijke natuurschoon heden van dit gebied voor ieder toegankelijk te maken. Toch zou het tot 1930 duren, alvorens de grootsche plannen, welke in de hoofden van geologen en ingenieurs gerijpt waren, tot een eerste verwezenlijking zouden komen. Het is feitelijk de steeds om zich heen grij pende werkloosheid geweest, welke tenslotte den laatsten stoot tot den bouw van dezen monumentalen weg gaf. Den 30sten Augustus 1930 werd de eerste dynamietpatroon tot ont ploffing gebracht en twee maanden later waren De Sigmund Thunklam in het Kapruner- dal, met den karakteristieken trappenweg de werkzaamheden zoo ver gevorderd, dat» in den aanvang van het werkseizoen 1931 in den winter verhinderen sneeuw, ijs en lawines eiken arbeid met volle kracht de bouw kon voortgezet worden. Er werd in den vollen zin van het woord productieve arbeid verricht. 3200 man werkten tegelijkertijd aan den weg in ongeveer 700.000 dagtaken werden in twee bouwzomers de beide wegdeelen ten Noorden en ten Zuiden van den Alpenhoofdkam met een gezamenlijke lengte van 31 K.M. voltooid. Daar de geheele nieuwe weg door een vol komen woest en onbewoond gebied tot op een heeft staatssecretaris Neustadter-Stürmer doen besluiten nog een anderen weg te doen aanleg gen, of juister te doen herstellen, welke als snelle verbindingsweg tusschen het bondsland Karinthie en Italië gedacht is. Hij heeft bevolen, dat de werkzaamheden voor den aanleg van de Plöchenstrasse met financieelen staatssteun on middellijk aangepakt zullen worden. Deze weg was reeds gedurende den oorlog voor militaire doeleinden gebouwd, maar door beschieting en roofgebruik practisch onbruik baar geworden. Sinds den oorlog kon men nog slechts tot het Plöchenhaus rijden, terwijl het traject tot aan den Plöchenpas absoluut onbruik baar was. Dit traject zal nu voor het auto-ven» keer geschikt gemaakt worden, zoodat het bin nenkort mogelijk zal zijn over een schitterenden weg van Venetië over den Plöchen in het Gail- dal te komen; dan na een korten tocht door het Draudal over den Izelberg in het Mölldal, naar Heiligenblut en vandaar over de Grossglockner- strasse te Salzburg. Zoo zal ook het herstel van de Plöchenstrasse met de definitieve beslissing over den afbouw van de GrossglocknerHoch- alpenstrasse in het allernauwste verband staan. Oostenrijk is inderdaad het land der prach tige wegen. Deze voeren den toerist naar het aan heerlijke bosschen zoo rijke Wienerwald zij brengen hem door het pittoreske Salzkam» mergutlangs de verrukkelijke meren met hun van alle modern comfort voorziene badplaatsen; naar het geheimzinnige Burgenland, waar' de kastanjes en druiven tot Zuidelijke rijpheid komen. Maar toch gaat onze bewondering nog het meest uit naar de berg-autowegen, welke zich als serpentines langs de afgronden slinge ren, en over de van machtig natuurgeweld ge tuigende rotsen en ijsvelden naar het liefelijke, zonnige Zuiden leiden. Een volk, dat de kracht in zich voelt om dergelijke werken, welke van een bijna driest vertrouwen in de toekomst spreken, uit te voe ren, moge dan al tijdelijk door den economi- schen nood neergedrukt worden, het heeft alle elementen om tot nieuwe welvaart te geraken, zoodra de politieke hartstochten door het gezond verstand overwonnen zijn. Een prachtig vergezicht ontplooit zich voor het oog op verschillende punten van den GrossglocknerfHochalpenstrasse.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 5