PRIJSPUZZLE No. 62 CONTRACT-BRIDGE. MAANDAG 28 AUGUSTUS 1933 ZEVENTIENDE NEDERLANDSCHE LITURGISCHE WEEK. EEN INDRUKWEKKEND SLOT. RADIO-BERICHTEN BISSCHOPSWIJDING MGR. LEVEN. VISSCHERU PASTOOR J. ZWART. ROME-REIS VAN DE H. FAMILIE. MARKTBERICHTEN. BEDENKELIJKE ZELFVERHEER. LIJKING. 3 z <0 - w z Correspondentie. i— De groote volksvergadering. V e n r a y, 24 Augustus. Terwijl een deel der congressisten een uit stapje maakte naar de kunstschatten van Xanten en Calcar, onder de bekwame leiding van Drs. Jan de Jong uit Tilburg, verzamelden zich de Limburgsche koorzangers in de groote zaal van het patronaat voor de rede van P. Gilbértus Lohuis. Spr. wees de zangers op drie groote gevaren voor den katholieken kerk zanger, of liever voorzanger. Het zijn de oude en bekende gevaren, die al in de Heilige Boe ken gesignaleerd staan: duivel, wereld en vleesch. Maar deze gevaren hebben zulk een eigenaardig voorkomen voor den koorzanger, dat deze wel eens apart besproken mogen wor den. De duivel mag niet volgens het oude spreekwoord „over het koor de kerk binnen komen." Waar de duivel is, is gebrek aan on derling begrip, gebrek aan liefde. Maar Chris tus' leerlingen moet men juist aan liefde ken nen. Dan is daar het gevaar van den wereldzin, dat het den zangers onmogelijk maakt, om de diepe schoonheden van de kerkelijke liturgie te waardeeren en te begrijpen. Eindelijk het vleesch met zijn gemakzucht, de kerkzanger moet nooit vergeten, dat hij niet zuiver kan zingen voor God en de engelen, wanneer zijn hart niet zuiver is. Het dankwoord van den voorzitter der vergadering, Rector Vullinghs was alles zins verdiend en een mooie greep deed de ■voorzitter der diocesane afdeeling der Grego- riusvereeniging, door nu aan alle kerkzangers voor te stellen, om gezamenlijk tot slot het Credo te zingen. Dit werd waarlijk een schit terende demonstratie. Om drie uur sprak P. Engelen voor de kos ters. Een 42-tal kosters was aanwezig, te mid den van een groote schaar belangstellenden. De taak van den koster is dienende liefde. Ver der behandelde Spr. den grooten invloed van de goed opgevatte taak van den koster. De koster moet door zijn voorbeeld stemmen tot eerbied' in Gods huis. De aandacht werd nog gevestigd op de nieuwe beweging van organisatie der kosters, de z.g, kosterskringen. Om vier uur had de sectievergadering plaats der priesters, waar als Spr. Pater Verwilst optrad, over: „Priester en volk". Evenals zoo tallooze malen reeds, had Pater Verwilst een oorspronkelijke visie en een raak woord. Edel idealism? trilde door de woorden van dezen ijveraar voor de liturgische beweging. De paters Franciscanen zongem ter opluiste ring het interessante „Zonnelied" van den Ita- liaansche componist Alaleona. Ook 't jongens koor der parochie zong op heerlijke wijze een 4-tal Middeleeuwsche geestelijke liederen. Om 7 uur. zong al het volk in de parochiekerk de completen, in beurtzang met een jongens koor. Om 8 uur had de groote volksvergadaring plaats, waarop Kapelaan Poels een belangrijke rede hield. Spr. begon met te zeggen, dat we leven in een ieelijken en in een schoonen tijd. De liturgische beweging is een van de vele schoone en goede dingen. Hij zal daarover spre ken door praktische voorbeelden naar voren te brengen en in een algemeene beschouwing. Door eenige praktische voorbeelden trachtte spreker aan te duiden, wat Liturgisch leven is met betrekking tot de Zondagsche parochieele Hoogmis, het inwerken" van het H. Misoffer in ons dagelijksch christelijk leven, auto-inzege ning, St. Marcus processie, de bediening, de al gemeene heiligenvereering. Kermis en vasten avond, de huwelijksmis, gewijd water enz. In de algemeene beschouwing liet hij zien, hoe de liturgie het menschelijk leven in al zijn gecom pliceerdheid en veelzijdigheid heeft toegewijd aan God, en hoe de ware christelijke geest en christelijke gemeenschap-Tin in het liturgische, d.i. kerkelijk, sociaal-godsdienstig leven uiter mate worden aangekweekt. Ten slotte schil derde Spr. de tegenstelling tusschen den echten wereldschen geest, die alles bezoedelt, en den geest der Kerk, die alles heiligt, wat hij aan raakt. Zoo is de liturgie het allesomvattende, heerlijke zonnelied der gansche schepping ter eere der Allerhoogste Drieeënheid. Na de van ganscher harte toegejuichte rede van kapelaan Poels zong het Venraysche kerk koor „Te Deum" van Ettema en de Venraysche Oratoriumvereniging „Het Sint Antonius- oratorium" van Dr. Bruning onder leiding van den componist. V e n r a y, 25 Augustus. Vrijdag was de laatste dag van de Nederland- sche Liturgische week met de heerlijke hoog mis, in de kloosterkerk, waaraan allen door hun zang en tegenzang deelnamen. Misschien is daarom deze Liturgische week zoo buitenge woon geslaagd, omdat dit feitelijke hoogtepunt van eiken dag: de plechtige Hoogmis zoo per fect genoten en gewaardeerd is geworden. De volmaakte zang van het monnikenkoor, innig en uit volle overtuiging overgenomen door het publiek in de kerk, de plechtigheden aan het altaar en dit alles in vol begrip en meeleving maakten het vroeger onbereikbare nu wer kelijkheid. Om 10 uur ving de lezing aan van Dom Beek man over „Bediening en Begraving". In 'het begin der vergadering wenschte de voorzitter P. Dr. Huigens O.F.M. welkom, die ook vol belangstelling de Liturgische week kwam bezoeken. Dom. Beekman wees op den adeldom der Li turgische gedachte, die ook van de groote fei ten aan het eind van 's menschen leven de groote scherpte weet te ontnemen. Voor de ge- loovige ziel is God geen schrikbeeld, maar de liefdevolle Vader. God sprak in het paradijs eerst over Verlos sing, en dan pas van straf. Spr. behandelde eerst het ziekenbezoek, en ging dan na, hoe als een wijze liefderijke Moe der de H. Kerk toespreekt, en zegent. Hij ging na hoeveel richtlijnen de Kerk geeft voor de ziekenzorg. Dan kwam het H. Oliesel; het wil voorbereiden om rechtstreeks naar den hemel te gaan. Hoofdstrekking der gebeden is: Godde lijke zegen verwerven in geestelijk, maar ook in tijdelijk opzicht. Zelfs heeft de Kerk spe ciale gebeden en opwekkingen voor de dagen die op het H. Oliesel volgen. Sprekend over de begraving, verhaalde Spr. hoe de Kerk door den priester het gestorven lichaam te gemoet gaat. De H. Mis spreekt van de broeder, die zal verrijzen." Pastoor Hase bedankte Spr. voor zijn schoone woorden, die een diepen indruk gemaakt heb ben. Slotvergadering Te 11,15 begon de slotvergadering, waarop Mgr. Dr. Lemmers, persoonlijk, vriendelijk groetend verscheen. De voorzitter, Pastoor Hase, sprak Z. H. Exc, eerbiedig toe, en gaf dan het woord aan Prof dr. Feron over „Maria in de Liturgie". Elke rede van Dr. Feron heeft iets bijzon ders; maar deze rede was buitengewoon. Spr. wees op den eigenaardigen bloei van spiri tualiteit in onze moderne dagen. Drie inzichten vooral komen naar voren: het bewustzijn van het Mystiek Lichaam van Christus; de Kerk, van de Eucharistische tegenwoordigheid van den Christus en ten derde het juiste Mariale inzicht. „Hoe zien we Maria staan in de liturgie' wilde spr. behandelen. Er waren veel theologen, die te veel gestaard hebben naar den historischen Christus. Maria was met den historischen Christus innig ver bonden, maar Maria is bovendien Moeder van den Mystieken Christus. Van Christus zooals Hij nu nog immer leeft. Spr. haalde woorden aan van Paus Pius X, die deze stelling scherp belichtten. De door Christus' genade verloste menschen, die Jesus' leven in zich dragen, zijn geboren, afkomstig uit den schoot van Maria. Daarom zijn wij kinderen van Maria. Maar wij zijn niet enkel geboren uit Maria in mystiekefi. zin, maar we blijven van Haar levenwekkenden invloed afhankelijk. Deze gedachten moeten we diep beleven; steeds inniger in ons opnemen. Dan zullen we meer dan ooit de waarde vatten van de Advent; van de jaarlijksche herdenking van Christus' lijden en dood. Wij moeten in dezen geest groeien in Maria. En al hebben vroegere ge slachten deze gedachten wel aangevoeld, aan onzen modernen tijd is het gegeven ze geheel uit te werken, en er naar te handelen. Pastoor Hase liet zich in zijn dankwoord leiden door de gedachten aan het zonnelied van Sint Franciscus. Buitengewoon raak wist de voorzitter de tot een hoogtepunt opgevoerde gevoelens der ver gadering samen te vatten. Prof. Feron had de heele vergadering in groote begeestering ge bracht. „Stella duce" zoo willen we vooruit. Z. H, Exc. Mgr. Lemmens sprak ten slotte de vergadering nog toe met eenige vaderlijke woorden, vol bemoediging, en sloot de Litur gische week met zijn bisschoppelijken zegen. Volgens aller oordeel is dit wellicht de heer lijkste en meest geslaagde Liturgische week geweest, die ooit in Nederland en Vlaanderen gehouden is. De oplossing van puzzle No. 60 is 1 Duivelseiland, 2 egoisme, 3 nonnenklooster, 4 analphabeet, 5 televisie, 6 inënten, 7 organisatie, 8 niemendal, 9 alsem, 10 luchtspiegeling, 11 Epheze, 12 grimas, 13 erlangen, 14 Dolomieten, 15 aderlating, 16 consulaat, 17 hetman, 18. twee lingen, 19 eboniet, 20 baviaan, 21 edellieden, 22 harlekijn, 23 ochtendblad, 24 overste, 25 reeder, 26 teringlijder, 27 desorganisatie, 28 enclave, 29 nahollen, 30 adelstand, 31 tender. Spreuk: „De nationale gedachte behoort de nationale geschillen te overheerschen". Als winnaars werden door het lot aangewezenZrs. Franciscanessen, Wester gracht 61, Haarlem; G. A. Adriaansen, Oostpoortstraat C 108, Doesburg; W. C. J. v. Oirschot, Tennisstraat 62, Breda; E. Broeksmit, El. Wolffstraat 2511, A'dam. Hieronder puzzle No. 62, een aardrijkskundige ketting-puzzle. VAN LINKS NAAR RECHTS1 Schiereiland in Zuid-Europa, 3 Zeeuwsch stadje, 5 Stad in Zuid-Holland, 7 Stad in Zeeland, 9 Spaansche stad, 10 Utrecht- sche gemeente, 12 Eiland in de Molukken, 14 Dorp bij Alkmaar, 15 Dorp bij Haarlem, 16 Dorp aan de Waal, 18 Stad in Japan, 19 Stad in Noord-Brabant, 20 Dorpje bij Drurten, 22 Dorp bij Zierikzee, 24 Stad in Zuid-Frankrijk, 25 Dorp bij Brielle, 29 Gemeente op Overflakkee, 29 Deel van Zuid-Afrika, 30 Eilanden groep bij Nieuw-Holland, 31 Drentsche stad, 33 Plaats in Groningen, 34 Zwit- sersch kanten, 35 Groningsche gemeente, 36 Eiland der Azoren. VAN BOVEN NAAR BENEDEN1 Stad in Zuid-Holland, 2 Aziatische rivier, 3 Stad in Japan, 4 Zijrivier van de Maas, 5 Dorp bij Zaltbommel, 6 Italiaansche provincie, 7 Utrechtsche gemeente, 8 Stad in Coelesyrië aan de Orontes, 10 Rivier in Italië, 11 Belgische stad, 12 Europeesch rijk, 13 Gebergte op Madagascar, 16 Dorp in Utrecht, 17 Engelsche stad, 20 Stad in Zwitserland, 21 Italiaansche stad, 22 Plaats in Zeeland, 23 Duitsche grensstad, 25 Stad in Noord-Holland, 26 Plaats op Java, 27 Herstellingsoord in Zwitserland, 28 Zijrivier van de Dijle, 31 Zandbank, 32 Aziatisch rijk. Inzendingen van oplossingen tot en met 1 September aan Puzzle-redacteur (oplossing 62) Bufeau van dit Blad, bij voorkeur per briefkaart zonder verdere mededeelingen. Onder de goede oplossers worden vier bedragen verloot van 2.50. Prijswinnaar moet abonné zijn. Men gelieve den naam op te geven, waarop het abonnement loopt CORRESPONDENTIE E. P. K. Oplossing ontvangen. DINSDAG. Mevrouw Ellen Russe houdt van 2 tot 3 uur een bespreking van „De kleine kroniek van Anna Magdalena Bach" via Huizen. Königswusterhausen zendt te 7.20 n.m. een concert, te geven door het Dresdensch Strijk kwartet met het volgende programma: 1. Mili taire marsch voor piano a quatre mains, op. 51, nr. 1, Schubert. 2. Menuet en Finale uit het Strijkkwartet in D. Gr. t., op. 5 nr. 67, Haydn. 3. Fragment uit de sonate voor fluit en piano, in b. kl. t., nr. 1, Bach. 4. Fragm. uit de Sonate voor viool en piano, in Bes Gr. t. (K.V. 454), Mozart. 5. Zang: a. Der Strom, der neben mir verrauscht, op. 32, Brahms b. Es traumte mir, op. 57, nr. 4, dito. 6. Fragm. uit de Serenade in D. Gr. t., op. 25, Beethoven. 7. Im tiefen Wald verborgen, op. 2, nr. 4, Pfitzner. 8. 1st der Him- mel darum im Lenz so blau, dito. 9. Der Vogel als Prophet, Schumann. 10. Andante uit het Pianokwintet, op. 13, Strauss. Mozart's sonate in Bes gr. t. bestaat uit vier vrij omvangrijke deelen: een energiek Largo, aansluitend na een rust op de dominant aan het dito Allegio in sonatevorm geschreven; een breed zangerig Andante met rijke melodische variaties en gewaagde harmoniek; een Allegro tot slot met afwisseling van enkele coupletten en steeds weerkeerend refrein (rondovorm). Door haar uitgebreidheid van vorm en vir tuose speelmanier is deze sonate .sterk met de concerten van Mozart verwant. Jo Hendrichs-Zalsman. sopraan, ?ingt van 8 tot 10.30 uur met begeleiding van het K.R.O.- orkest enkele aria's van Handel, en met piano begeleiding liederen van Franck, Fauré, Hahn en Moussorgsky. Z. H. Exc. Mgr. Leven S. V. D., die onlangs is benoemd tot Apostolisch vicaris van de Klei ne Soenda-eilanden als opvolger van Mgr. Ver- straelen, die bij een auto-ongeluk zijn leven verloor, zal in de parochiekerk van Uden tot bisschop worden gewijd. Naar wij thans vernemen zal deze wijding geschieden door Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch. Een datum is evenwel nog niet vastgesteld. Mgr. Leven, die 50 jaar oud is, is sinds on geveer vijftien jaren reeds werkzaam in de missie van Flores en Timor. Hij is geboortig uit Lank, een plaatsje in het bisdom Aken. ONTHULLING MGR. ZWIJSEN- MONUMENT Op Dinsdag 12 September a.s. zal te Tilburg het Mgr. Zwijsenmonument, dat vervaardigd is door Toon Dupuis, plechtig worden onthuld en vervolgens aan de gemeente worden over gedragen. De plechtige onthulling zal, naar St. Janski. meldt, worden verricht door Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Hertogenbosch, het Diocees, waar mgr. Z wij sen geboren is, en dat het meest het terrein van zijn zegen rijken priesterlijken en bisschoppelijken arbeid kan genoemd worden. De plechtigheid zal aanvangen des morgens om half tien met een Pontificale H. Mis in de parochiekerk van het Heike, waar Mgr. Zwijsen verschillende jaren pastoor is geweest. Daarna is de officieele ontvangst in de groote zaal der Sociëteit Philharmonie (Kloosterstraat 9) en om 12 uur zal de onthulling plaats hebben. Zaterdagmorgen 11 uur is de Hoogeerw. heer J. Zwart, pastoor te Zaandam, die den laat- sten tijd ter observatie vertoefde in het Sint Jansziekenhuis aldaar in verband met toene mende lichaamszwakte uit voorzorg van de laatste H.H. Sacramenten voorzien. De bediening werd verricht door den zeer- eerw. deken Hollenberg. MISSIOLOGISCHE WEEK. Gedurende de Missiologische Week, welke van 2731 Augustus a.s. te Leuven zal worden gehouden, staat o.m. op het program een rap port over het onderwerp: „De Radio in dienst der missionarissen". Daarvoor werd uitgenoodigd de bekende lei der der Phohi-Uitzendingen van den K.R.O., Pater J. Dito O.P., die op 30 Augustus over ge noemd onderwerp zal rapporteeren. ZILVEREN PROFESSIEFEEgT. Op 8 September a.s. hoopt de Eerw. Zuster M. Eleonora (in de wereld Joanna v. d. Marck) hoofd der bewaarschool in de Besterdstraat te Tilburg haar zilveren professiefeest te vieren. LIMBURG EN HET NATIONAAL SOCIALISME EN FASCISME. Naar het „Limb. Dagblad" meldt, heeft een bespreking plaats gevonden in de diocesane commissie der gezamenlijke standsorganisaties in het bisdom Roermond ter bepaling van het standpunt ten aanzien van het nationaal so cialisme en het fascisme alsook ten aanzien van het bekende economisch urgentieprogram der standsbrganisaties. De conclusie der commissie komt neer op een afwijzing van het nationaal socialisme en fas cisme, met de consquenties daaraan verbonden ten opzichte van het lidmaatschap eener nat. soc. of fascistische organisatie naast dat van een standsorganisatie. Tevens werd besloten adhaesie te betuigen aan het bedoelde urgentie program. OUD-MINISTER VAN DER VEGTE. Naar wij vernemen, is in den toestand van den oud-Minister van Waterstaat, mr. H. v. d. Vegte, een geringe vooruitgang waar te nemen. Meermalen in ons blad werd aangekondigd: Met de H. Familie naar Rome van 3 tot 13 October. Deze bedevaart belooft een der groot ste te worden, die tot nu toe in het Heilig Jaar naar Rome opging. Reeds 212 deelnemers hebben zich aangemeld; terwijl er nog zeer velen verwacht worden. Rekening wordt er dan ook mede gehouden dat een extratrein zal dienen te worden gevraagd. Degenen, die zich vóór de sluiting nog willen aanmelden, kunnen zich wenden tot Pater N. Govers, St. Jozefs, kerk, 's-Hertogenbosch. ROTTERDAM, 26 Augustus. Heden Kwamen ter vischmarkt 4 motorkustvaartuigen en werden van IJmuiden, Harderwijk en elders 150 manden en kisten versche visch en 120 kistjes levende en gerookte paling aangevoerd. De prijzen waren mid. tong 40—52, kl. id. 10—18, taroot 10—22. griet 8—15. mid. schol 1420, kl. id. 35. gr. gul ƒ46. kl. id. ƒ23. makreel 60, kleine schelvisch 35 per mand, levende paling 35, gerookte paling 59 per kistje. Al schenkt de zon in de middaguren ons nog knap warmte, toch zijn er reeds onmiskenbare teeltenen, dat de herfst in aantocht is. In het dageiyksche lever, uiten zich deze tre- kenen o. m. in het eindigen van de sotner- vacantie. het opbleken der bruine gezichten en armen en in het opbergen van de veelkleurige polo-shirts, waar zelfs verschillende jeugdige vischventers zich mede sierden. Maar aan de vischvangst en den vischhandel is ook reeds te zien. dat de herfst zijn schaduw vooruit werpt. Voor de rondvisch, z(jnde kabeljauw en schel visch, was deze week voor het eerst sedert een langen tyd een goede vraag, hierby dient evenwel opgemerkt te worden, dat de aanvoer niet groot was maar ook de eerste groote spiering werd ter véfling aangevoerd en ging vlot van de hand. Hoe veel genoegen en voordeel een droge warme zomer ook aan velen schenkt, de visschers en de vischhandelaren houden het meer op frisch weder en daarom zy'n zy dankbaar, dat de groote warmte voorby is en dat in de volgende week de reeks der maanden begint, waarin de letter R voorkomt, want deze geiden toch nog steeds by velen als de maanden, waarin de zeevisch op haar best is. De afgeioopen week is voor het meerendeel der kustvisschers wel zeer ongunstig geweest. Het weder was van dien aard, dat zy eerst op Donderdag in den namiddag zee konden kiezen en met hun kleine vangsten kwamen zij heden morgen ter markt. De besommingen beliepen van 50 tot 110 per vaartuig. Eon uitzondering op deze kleine vangsten waren die van 4 visschers uit Ouddorp. Deze visschers, waaronder de be kende gebroeders Sperling, weten in de vele gaten en putten, die een weinig ten Noorden van het eiland Goedereede liggen, even goed den weg als in hun zak. Hier vlschten zy met veel beleid met korte gangen en zy vingen kreeft, dikke tong en rog, die hun een besomming van 720 gaven. Aan den directen aanvoer uit zee moet nog toegevoegd worden de ryke vangst tong en schol van den motorkotter RO 2, welke 620 opbracht.' Wat de handelaren van de Scandinavische lan den en die van IJmuiden en Nieuwediep zonden was niet van groot belang, al kwam er toch reeds in vergeiyking met de zendingen der vorige we ken eenige verbetering, vooral wat de kwaliteit der heilbot, schol en schelvisch betreft. De groote visschen waren na van kop en ingewanden ont daan, zeer doelmatig in kristal ys verpakt en zy kwamen helder en frisch op de veilingstafel. De belangstelling der koopers was groot en de opbrengst bevredigend. Het vergroote omzetcyfer, dat verkregen werd, is hoofdzakelijk te danken aan den aanvoer van versche en gerookte paling. Niet minder dan 720 kistjes en mandjes, eik inhoudende van 10 tot 15 pond, kwamen daardoor in handen van de winke liers en de venters en al is niet alles dikke paling, het met veel zorg gestoomde Zuiderzee-goed is vet en malsch. Do opbrengst, die in de laatste maanden om 10.000 per week schommelde, bedroeg dezen keer 13.100, welke som verkregen werd door de vangsten van 12 vaartuigen, 1980 manden van het binnen- en het buitenland en van de boven genoemde paling. TOONEELGROEP „HET MASKER". Bovenstaand gezelschap onder artistieke lei ding van Else Mauhs, Jan Musch en Ko Arnoldi zal het tooneelseizoen beginnen op 1 October. In verband met verplichtingen verbonden aan het huren van schouwburgen, zullen reeds in September onder deze leiding eenige voorstel lingen gegeven worden. Deze behooren echter nog niet tot het beoogde speelseizoen. De kan toren van het gezelschap zijn thans permanent: Leidschegracht 113. LOOSDUINEN (Coöp. Groentenveiling). Bloem kool le s. 812.20 per 100 stuks; idem 2e s. 1.504.40; Rijenkomkommers le s. 11.50: idem 2e s. 0.50—0.60; Gele komkommers le s. 2—2.10: idem 2c s. 0.70—1.00: Meloenen I 0.130.18; idem II 0.090.12 per stuk; Roodo kool 2.60 per 100 K.G.Stokprinsessen 7.60; Stam prinsessen 4.20—4.50 per 100 K.G.Toma ten A 3—3.70; idem B. 3.40—3.60; idem C 2.50 3; idem CC 11.40; idem bonken 1.40—2.60; Postelein 0.25—0.34 per 6 K.G. Spinazie 0.45— 0.47 per 4 K.G. Druiven le s. Alicante 0.340.36; Frank. Th. 0.30; Golden ch. 0.40 per K.G. Andy- vie 0.50—1.20 pel' 100 struik. LOOSDUINEN, 26 Augustus (Loosduinsche Groentenveiling). Bloemkool le s. 713; idem 2e s. 1.60 per 100 stuks; Rijen Komkommers le s. 0.601.80; ld. 2e s. 0.50; Gele Komkom mers 0.801.20; Witte Komkommers f 0.50 0.60; Meloenen 0.04—0.14 per stuk; Appèls 5; Peren 4; Stamprincessen 26; Snyboonen 9—11; Pronkboonen 2—3; Tomaten A 2.20— 3.60; idem B 2.60—3.20; idem C 2.40—3.30; idem CC 1—1.60 idem Bonken 1.40—2; Drui ven le s. Alic. 0.36; Frank, 0.28 per K.G. Peen le s. 3.70 per 100 bos. Andijvie 0.50—0.80 per 100 struik. RODENRIJS, 26 Aug. (Coöp. Groentenveiling- Vereen. „Berkel en Rodenrys" G.A. Komkom, le s. 2.00—3.90; id. 2e s. 0.70—2.10; Witte kom kommers le s. 1.40—2.50; id. 2e s. 0.60—0.70; Bloemkool le s. 7.40—11; ld. 2e s. f 3.60—6.00; Savooie kool le s. 3.SC; Roode kool le 2.30— 3.70; Witte kool 1.50; Spitskool 1.50; Meloe nen 69 per 100 stuks: Rentegevers 12; Stok Princesseboonen 4.80—9.70; Stam Princesseboo- nen 3.20—7.30; Duitsche boonen 5.90—9.20; Pronkboonen 2.60— 3.40; Snijboonen 5.20—13; Postelein 2; Tomaten A 3.20—7.40; id. B. 3.40 6.20; id. C 2.407.40 per 100 K.G. Kommer- stek .10 ct. per kist. ROTTERDAM, 26 Aug. (Coöp. Tuinbouwveiling Rotterdam en Omstreken, G.A.) Holl. Platg. kom- komm. 1.20—3.40; 2e s. 0.60-2.10; Sla Meiko ning 1.20—3.80; Spinazie per 100 kilo 7.20 12.50; Bloemkool per 100 stuks 5.0O—15.00; Peen per 100 bos 2.50—5.70; Postelein per 100 K.G. 4.006.40; Snijboonen per 100 K.G. 6.8013.40; Pronkboonen per 100 kilo 2.00—2.90; Duitsche prinsesseboon. p. 100 kilo 5.50—9.40; stokprin- sesseboonen p. 100 kilo 5.30—7.40. In het juist verschenen nummer van Cul- bertson's British Bridge World vinden wij na tuurlijk meerdere artikelen over den wed strijd BeaslyCulbertson, die, na tot 150 spellen vrijwel gelijk te zijn opgegaan, door het Ame- rikaansch team gewonnen werd. Men zal zich herinneren, ,dat wij in ons artikel van 23 Juli schreven, dat wanneer een wedstrijd na 150 spellen slechts een luttele 300 punten winst aan eene partij (Engeland) geeft, voor ons vast staat, dat beide partijen gelijkwaardig zijn, want na drie dagen ingespannen spelen, komt het meer op uithoudingsvermogen dan op bridge-capaciteiten aan, de physiek sterken, de meest getrainden moesten winnen. En dat is gebeurd, de Engelschen zonken in en de Ame rikanen wonnen den wedstrijd met 11.000 pun ten. Wij achten het natuurlijk, dat het winnen van dezen wedstrijd door Culbertson en zijn satellieten wordt uitgebuit ter verheerlijking van het Culbertson-systeem en toch is dit ten eenenmale onjuist. Gaarne willen wij aannemen, dat het Amerikaansche team beter ingespeeld was, een noodzakelijkheid, waarop wij hier in Holland ook steeds gewezen hebben; eveneens willen wij gaarne aannemen, dat de Amerika nen beter speelden dan de Engelschen, maar van de overwinning van een bepaald systeem kan geen sprake zijn. Culbertson zelf verheerlijkt natuurlijk zijn systeem en zegt, dat feitelijk de wedstiijd ge wonnen werd door de goede toepassing van zijn nieuwe 4/5 Zondertroef-conventie en hij haalt in zijn reeds verschenen boek over dezen wed strijd (weer een boek om te verkoopen!) daar voor voorbeelden aan, die in 't genoemde num mer van de Br. Br. World worden vermeld. En nu is het aardige, dat al die slams even ge makkelijk, zoo niet gemakkelijker geboden kun nen worden volgens het Official System, vol gens onze contróle-methode (zie Maasbode 16 Juli) en volgens de Common Sense biedingen. Hiermede vervalt dus de reclame voor deze con ventie. Bovendien is die conventie, van ons standpunt bekeken, zoo gekunsteld, dat wij haar verbannen zouden wenschen te zien. Wij beroe pen ons hier op ons artikel van, verleden week. (Dit artikel is, in het Engelsch vertaald, aan alle leden van de International Bridge League toegezonden. De knuppel in het hoenderhok.) Onze lezers moeten zelf maar eens oordeelen over de bedoelde slam-biedingen. Spel no. 2 van den wedstrijd: 4» H-B-9-4 A-V-5 O A-V-10-6-2 4» 3 4 A-10-3 10-4-3-2 O 7 H-V-8-7-2 Kamer 1. Kamer 11. 8-7-6-5-2 B-9-8-7-6 10-9 V H O H-B-9-6-5-4 4" A-B-6-5-4 0 W N p 1 0 2 4> 4 O p 6 O P P p O Z W N P 1 O P 2 4 3 O P 4 Zt P 5 O d 6 O P 7 O d P P P In Kamer I boden de Engelschen Klein Slam en in Kamer II de Amerikanen Groot Slam Ruiten. Klein Slam werd gemaakt, Groot Slam werd verloren met één onderslag. De toepas sing van de 4/5 Zt.-conventie leidde dus tot een slecht geboden Groot Slam bod. Heeft Zuid, kwetsbaar staande, een openings bod? Volgens Culbertson o. i. niet, volgens Of ficial System ook niet, volgens common sense wel. Volgens het Official System denken wij ons het bieden als volgt: P P P 1 P 4 p 5 O p. 6 p p Z heeft zeker 6 slagen in Ruiten bij, vermoe delijk zelfs zeven. Biedt nu N na zijn 4 Ruiten er 6, dan is Groot Slam vrijwel zeker, biedt hij echter slechts vijf, dan kan Z nog altijd Klein Slam bieden En zoo geschiedt inderdaad, want Z heeft slechts één Aas en durft dus geen Klein Slam te bieden. Volgens de Twee-Klaveren-conventie van het Official System is het bieden als volgt; 2 A 5 O P P P P P P 3 O 6 O P Een sprongbod van Z in Ruiten, waarop N willigheid om Ruiten te spelen aangeeft en Z er Klein Slam van maakt. Dit doet hij echter op N dwang-opening, zoodat daarmede reke ning gehouden is en N daarom geen Groot Slam bieden mag. Controles kunnen als volgt worden aange geven: Na de opening .met 1 Ruiten van N doet Z een sprongbod hooren in Ruiten of Klaveren. Worden 3 Klaveren geboden, dan biedt N 4 Rui ten, een sprongbod dat twee controles aangeeft. Dan biedt Z 6 Ruiten, slechts één controle aan gevende. Natuurlijk kan Z ook een sprongbod in Ruiten doen en 3 Ruiten bieden, waarop N weder het sprongbod in 5 Ruiten geeft, waarmede 2 con- tróles worden aangegeven en Z met slechts 1 contróle Klein Slam Ruiten biedt. Ten slotte moeten onze lezers maar eens middels Azen-parade het slambod trachten te bereiken, dat gaat ook. Heeft men dus het 4/5 Zt.-bod noodig om tot slam te komen? Neen, heelemaal niet, en de Amerikanen, die het toepasten, kwamen tot een verloren Groot Slam! Spel no. 189. A 7-6 C? 7-5-3 O 9-8-7-6-4-3 4» V-8 A A-H-9-3 H-6-4 A-H-9-6-4-3 N W O Z I 4> V-B-10-4-2 C? A-B-10 A-V-B 4» 10-5 4> 8-5 Z> V-9-8-2 O H-10-5-2 8-7-2 N O Z P 1 P 3 4> 4 Zt P 3 P P 5 Zt P 7 4» P P P N O W P 1 4 p 5 4» P 3 Zt p 6 4l P P p Aan beide tafels werd Groot Slam gemaakt. Zonder twijfel is aan tafel II slecht geboden, het 3 Zt-bod na het sprongbod van W achten wij reeds te laag en zouden ook zonder de conventie 4 Zt geboden hebben, doch toen W nogmaals sprong en wel naar 6 Schoppen, toen had O moeten begrijpen, dat W Aas en Heer van Schoppen in handen moest hebben en Groot Slam moeten bieden. Volgens het Official System heeft W na de opening in Schoppen niet minder dan 7 slagen bij en de opening was kwetsbaar, hü mag dus direct Groot Slam Schoppen bieden. Volgens common sense kan W eveneens direct Groot Slam Schoppen bieden en vervolgens op bouwen, teneinde contröles aan te geven, den ken wij ons het bieden als volgt: p 1 P 3 4. P 4 Zt p 74» Met 4 Zt worden zoowel ongeveer 16 Zt- punten, een zeer sterk spel dus na de kwets bare opening, als twee contróles (sprongbod) aangegeven; nu geeft W met zijn Aas en Heer van Schoppen en eventjes drie contróles (de contróle in Ruiten valt samen met die van W) direct Groot Slam Schoppen. Zonder eenige conventie is het spel te bieden en nu durft men te zeggen, dat de 4/5 Zt- conventie het gedaan heeftN.o.m. is het weinig samen geoefend hebben van Sir Domvill en Morris de schuld van het 3 Zt-bod en het niet durven bieden van Groot Slam. Spel no. 205: 5-4-3 V-B-5-3-2 O 7 4. 9-7-4-3 4> B-9-7 H-9-7-4 O A-10-0-4 4. A-8 A-V-10-8 V-B-9-3-2 <jb H-6-2 C? 10-8-6 H-8-5 4b V-B-6-5 Kamer 1: N O Z W P 1 P 2 Zt P 3 O p 3 4» P 3 Zt P 4 O P 6 O p P P Kamer II: N O Z W P 1 O P 3 O. P 5 O P P P Aan beide tafels werd Klein Slam gemaakt. In kamer I speelden Culbertson en Lightner met Culbertson als Blinde. Nergens kunnen wij een 4/5 Zt-bod ontdek ken, waarom dit voorbeeld dan ook gegeven wordt, begrijpen wij niet goed, maar het is nu eenmaal zoo. De opening in kamer I op een vierkaart met een biedbare vijfkaart in handen kunnen wij niet anders dan bedenkelijk noemen. Overigens verloopt het bieden normaal. In kamer II is het biedverloop slecht te noemen. Wij voelen meer voor het 2 Zt-bod in kamer I, dat zuiverder de spelkracht aan geeft en waaruit vermoedelijk wel een slambod gevolgd zou zijn, aangezien dan Schoppen wel zou zijn geboden. Volgens het Official System zouden wij als volgt geboden hebben, waarbij tevens de con tróles zouden zijn aangegeven: P 1 p 2 Zt p 4 Zt p 5 O P 6 O p p Het 2 Zt-bod geeft 12 punten aan en minstens 1 contróle, het 4 Zt-bod geeft als springbod niet alleen 16 punten, maar ook 2 contróles aan waarop W steun in Ruiten doet hooren en O het Klein Slam-bod geeft. Waarom nu wordt geen Groot Slam geboden niettegenstaande de vier contróles O heeft den Ruiten Heer niet en nu weet hij wel, dat W het Aas heeft, maar niet waar de Heer zit. Volgens common sense denken wij ons het bieden: P 1 P 3 p 3 Zt P 4 O P 4 4 P 6 O P P P 210: 4» V-9 C? B-5-2 O V-8-6-5-4-2 4. 6-3 A-B-10-8 C? H-V-6 O 9 4» A-H-V-B-7 A H-6-3 C? A-10-8-7- O H-10-3 4» 8 4-3 4> 7-5-4-2 9 O A-B-7 4» 10-9-5-4-2 P 1 C 3 5 4 P 1 0? 3 4» 4 4» p p p p p p p p p p 1: W N 1 4» P 2 P 4 Zt P 6 P II: W N 2 4 P 4 4. P 7 P Klein Slam Het bieden in kamer I verloopt geheel nor maal volgens de Culbertson-methode, in kamer H wordt kwetsbaar te zwak geopend, hetwelk vermoedelijk oorzaak is van het Groot Slam bod door W, die een sterkere opening mocht verwachten. Geen kwestie van systeem dus, maar van het maken van een fout. Volgens het Official System opent W met 2 Klaveren, waarop .O 2 Harten biedt, gevolgd door 5 Harten van W en 6 Harten van Oost. In de 5 Harten worden tevens 2 contróles aan gegeven en in de 6 Harten één. Common sense openende zal W met 1 of 2 Klaveren kunnen openen en verloopt het bieden precies als volgens het Official System. Het gekunstelde 4 Zt-bod is geheel over bodig. Vervolgens worden de spellen nos. 232 en 290 gegeven, die wij echter niet behandelen, omdat no. 232 heelemaal niets te maken heeft met het 4/5 Zt-bod, alleen maar bitter slecht door Engeland (BeaslyDomville) geboden werd, vermoedelijk echter een noodlottige vergissing in kamer I en in kamer II het Klein Slambod door Engeland volkomen normaal geboden wordt. Spel 290 geeft zoowel voor Amerika als voor Engeland een Klein Slambod, dat door Amerika met het 4 Zt-bod geboden werd, door Engeland, ofschoon de Culbertson-methode spelende, zon der dit bod, doch op eenigszins zonderlinge, o.i. niet fraaie wijze. Wij komen tot een Klein Slam bod volgens Official System en common sense, beide met controle-aanduiding. Men begrijpe ons goed: Het 4/5 Zondertroef- bod werkt goed, maar wij houden vol, dat het een ongeoorloofde inlichting is, die bovendien geheel onnoodig is en wij willen dit duidelijk maken. Wij meenen, dat alle ongeoorloofde in lichtingen achterwege gelaten moeten worden, maar wij meenen tevens, dat zij onnoodig zijn om toch goede resultaten te bereiken. Daarmede zeggen wij niet, dat men geen systeem moet spelen, maar wel, dat dit systeem vrij" moét zijn van gekunstelde biedingen. Enkele grondbegin selen moeten er natuurlijk in zitten, maar die kunnen beperkt blijven tot een zeker aantal Ts en Ss, veel meer is niet noodig. Zoo komen wij tot een normaal systeem, mits de machtheb benden maar paal en perk willen stellen aan de verkrachting van ons spel. Gelukkig gist het reeds, alles wijst daar op. Zoo schreef de heer Joh. Warburg, voorzitter van den Deen- schen Bridge Bond, een open brief aan mevrouw Culbertson, om haar te wijzen op eenige psychische biedingen door haar gedaan en deze met poker-bridge betitelende. De bekende speel ster antwoordde, dat ook zij tegen dit soort bridge was en het alleen maar gebruikte tegen personen, die er zelf aan doenLuistert goed lezeressen en lezers A. C. v. d. V., Breda. De gewone kwestie in alle clubs! Uw denkbeeld betreffende paars gewijs spelen is wellicht het beste. Het denkbeeld der wedstrijdkaarten is het zelfde als dat der International Cards, echter slechts voor één wedstrijd te gebruiken. De prijs is niet duur, kwaliteit echter zoo niet te beoordeelen. De tijden veranderen. Gesprek met een vriend. „En voor je trouwen?" „Toen sprak ik en zij luisterde." „En daarna?" „Toen sprak zij, en ik luisterde toe." „En tegenwoordig?" „Nu spreken we samen en de buren luist® ren."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 6