BOTER EN MARGARINE. HET WERK VAN DE GOUDZOEKERS GESABOTEERD. Si! I DINSDAG 29 AUGUSTUS 1933 CRISISMAATREGELEN INZAKE VEEHOUDERS- EN ZUIVELBEDRIJF. DE MARGARINE-UNIE N GROOT NEDERLANDSCH BELANG. Wenschen der zuivelorganisaties inzake contingenteering en menggebod afgewezen. DE INKRIMPING VAN DEN VEE STAPEL. Rednhold Poss, een der winnaars van de Europa-rondvlucht 1932, die bij de Duit- iefte rondvlucht Zaterdag verongelukte. BEWONDERING VAN DWAAS HEDEN HET GEVAARTE WORDT GELICHT Wie zijn de daders? MOTOR RIJDT TEGEN EEN VER- LICHTINGSPAAL. OP SLAG GEDOOD. MEDEPLICHTIGHEID AAN EEN ROOFOVERVAL DRONKEN ACHTER HET STUUR. Bedriegelijke bankbreuk. INDISCHE POSTVLUCHTEN De minister van Economische Zaken heeft een zeer uitvoerig schrijven gezonden aan den Alg. Ned. Zuivelbond, waaraan wij het volgende ontleenen: Uw schrijven van 25 April j.l. betreffende „de crisismaatregelen inzake het veehouders- en zuivelbedrijf" moest ik geruimen tijd onbe antwoord laten, zulks in verband met in te winnen adviezen en in afwachting van de re sultaten der rundveetelling. Nu deze adviezen ontvangen en ook de cijfers van de telling van den rundveestapel bekend zijn, heb ik de eer u met betrekking tot het vorenvermelde schrij ven het volgende op te merken: De aanhef van uw betoog, aangaande de uit komsten van de Crisiszuivelwet en de oorzaken, waarom deze w.et niet geheel heeft kunnen geven, wat men bij de tot standkoming ervan verwachtte, heeft mijn volle instemming. Ook deel ik geheel de daaruit door u gemaakte ge volgtrekking, dat het thans noodzakelijk is den toestand van het zuivel- en veehoudersbedrijf opnieuw onder de oogen te zien, teneinde dit bedrijf voor een catastrophe te behoeden. Temeer acht ik zulks noodzakelijk, wijl se dert het tijdstip van het verzenden van uw brief, die feitelijk alleen het botervraagstuk raakte, de vooruitzichten voor het veehouders- bedrijf nog weer aanmerkelijk ongunstiger zijn geworden dan zij destijds reeds waren; de belemmeringen toch voor den export zijn zich sedert ook meer en meer gaan uitstrekken tot de kaas en de melkproducten, zoodat wat aan vankelijk vooral een botervraagstuk was, meer en meer is geworden een melkvraagstuk, dus in wezen een productievraagstuk. Naar mijne meening kan er op dit qogenblik niet meer gesproken worden van een oplosr sing der. zich voordoende problemen in één van twee richtingen: óf sterke inkrimping van den veestapel en zoodoende beperking der melkproductie óf vergrooting van het afzetge bied, doch zullen beide richtingen gecombineerd moeten worden en zal bijgevolg zoowel het een als het ander dienen te geschieden. Te meer acht ik zulks noodig, wijl door het abnormaal snel toenemen van den rundveestapel er niet alleen meer een melkvraagstuk, doch ook een vleeschvraagstuk van de eerste orde is ont- staan, dat de vleeschmarkt geheel, dreigt te ontwrichten en daardoor ook de werking van de Crisisvarkenswet bedreigt. De regeering is bereid voor een gelegenheid te zorgen, dat de boeren zonder al te groot verlies hun vee zullen kunnen afzetten, waar borgen worden verstrekt, dat de inkrimping, die behoort plaats te vinden, ook inderdaad lot stand komt en geen nieuwe uitbreiding van den veestapel over de toegestane limieten heen "pfticlts vindt. i t Uit uw schrijven meen ik te mogen opmaken; dat ook uwe medewerking is te verkrijgen voor een gedwongen inkrimping van den melkveesta- mits daaraan een beperking van de mar- garineproductie voor binnenlandsch verbruik vooraf gaat. De inkrimping van de margarine-i productie wenscht u aldus te doen plaats vin dén, dat de margarine-industrie niet meer dan 26.000.000 K.G. eigenlijke margarine zal mogen vervaardigen, die niet met boter gemengd zal mogen worden. Uwe motiveering hiervoor is, dat naarmate de in prijs gelijk blijvende mar garine meer boter bevat, de kans wordt ver groot, dat het publiek gemengde margarine zal gaan gebruiken. Inkrimping margarine-pro ductie. De juistheid dezer opmerking inziende, heb ik maatregelen genomen om het door u ge vreesde gevolg te voorkomen, en wel door de producte van gemengde margarine te contin genteeren tot 1050 ton per week. Het mengper- cehtage bedraagt thans 25 pet., zoodat in het toegestane contingent 790 ton eigenlijke mar garine voorkomt; waar de hormale omzet de laatste jaren voor het in werking treden der Crisiszuivelwet ca. 1300 ton per week bedroeg, blijkt dus het thans toegestane contingent reeds groote beperking aan te toonen. Hiermede is de contingenteeringsmogelijkheid evenwel nog niet uitgeput. Indien de omstandigheden het noodig maken, dat in het binnenland 72.000.000 K.G. boter per jaar wordt geplaatst -r- het maximum van hetgeen u zich voorstelt in het binnenland te plaatsen kan zulks door bo venbedoelde contingenteering ten volle bereikt worden bij een menging van 50 pet boter, zoo als op grond van de bepalingen der- Crisis-Zui- velwet mogelijk is en zonder dat gevaar bestaat, dat de gebruiker van boter tot het gebruik van margarine overgaat. Geen opheffing menggebod Uw denkbeeld om in geval van gedwongen inkrimping van den veestapel de contingentee ring der margarine-productie vast te koppelen aan de opheffing van het menggebod, acht ik onaanvaardbaar, omdat het inbreuk maakt op ttvee der hoofdbeginselen, die aan alle maat regelen tot steunverleening door de Regeering ten grondslag liggen. Deze maatregelen toch beoogen eenerzijds den landbouwer voor zijn producten een prijs te doen ontvangen, die de onmisbare productiekosten dekt, anderzijds in het bedrijfsleven niet sterker in te grijpen, dan strikt noodzakelijk is en met name aan andere takken van volkswelvaart geen schade te be rokkenen, tenzij zulks onvermijdelijk is. Zou de door u aanbevolen methode gevolgd worden, dan zouden melk en zuivel in de uit zonderingspositie worden geplaatst, dat ten aanzien van deze artikelen principieel het be ginsel van het streven naar het bereiken van den productieprijs wordt losgelaten. Wat verder betreft de in het binnenland vol gens u maximaal te plaatsen 72.000.000 K.G. boter zou met inbegrip der door u voorge stelde heffing op margarine een geldelijke op brengst van 81.800.000 verkregen worden; handhaaft men echter het menggebod, dan wordt bij 50 pet. menging, een binnenlandschen en buitenlandschen groothandelprijs van 1.60 resp. 0.50 per K.G. binnenlandschen, een bo- teromzet van 45.000.000 K.G. en een productie van 54.600.000 K.G. gemengde margarine, een bate verkregen, die ca. 18.000.000 grooter is en dus een belangrijk dichter benaderen van den productieprijs der melk mogelijk maakt. Belangen der andere tak ken van volkswelvaart. De tweede reden, waarom ik niet kan ingaan op het denkbeeld van de contingenteering der magarine-productie in den door u bedoelden zin, is, gelijk reeds opgemerkt, gelegen in het beginsel, dat niet sterker in het bedrijfsleven behoort te worden ingegrepen, dan strikt nood zakelijk is en met name aan andere takken van volkswelvaart geen schade behoort berokkend te worden, tenzij zulks onvermijdelijk is. De door u aanbevolen methode is naar mijne meening ernstig met dit beginsel in strijd. In de allereerste plaats is zij slechts uitvoerbaar, indien een ingewikkeld distributiestelsel wordt ingevoerd. Daarnaast verplicht zij een aantal verbruikers een duurder product te koopen, dan dezen plachten te kóopên, zonder dat de vraag onder het oog gezien wordt, óf Zij daar toe in staat zijn. In de derde plaats zou een funeste invloed worden uitgeoefend op de dis tributie in den kleinhandel in margarine, waar door tal van neringdoenden een deel van hun debiet en dus van hun inkomsten zouden ver liezen, terwijl elke waarborg of schijn van waarborg ontbreekt, dat zij door den verkoop van boter de verloren gegane inkomsten zullen kunnen terugwinnen. Is de schade, die uit dezen hoofde de consu ment, de klein- en tusschenhandel en de mar garine-industrie dreigen te ondervinden reeds moeilijk te bepalen, ondoenlijk is de bepaling van schade te eenenmale, wanneer men in aan merking neemt, dat de eigenlijke margarine industrie slechts een kleine kern vormt van een zeer vertakt, omvangrijk bedrijf, waar mede veel grooter belangen gemoeid zijn dan uit het bestaan der margarine-industrie als zoodanig schijnen voort te vloeien. Beteekenis der Margarine- Unie. Voor de vervaardiging van de beperkte hoe veelheid margarine, die m Nederland kan wor den geplaatst, is het niet noodig, dat b.v. de Margarine-Unie de kleinere bedrijven laat ik in deze buiten beschouwing over een poa wijd vertakt complex van bedrijven beschikt als zij thans bezit, en zonder hetwelk het aan de Nederlandsche margarine-belangen zeer stellig niet gelukt zou zijn, om een leidende plaats te verwerven in het internationale Uni- leverconcern, waarin thans Londen en Rotter dam als twee gelijkwaardige polen fungee- ren. Het feit, dat zulks verkregen is, heeft het tevens mogelijk gemaakt, dat de Nederlandsche banken door middel van een daartoe gevormd consortium een zeer belangrijk gedeelte van de veelomvattende zaken van het wereldcon cern financieren; voor de beteekenis van Ne derland als internationale geldmarkt is, zulks van hooge waarde. Mede is zoodoende verkre gen, dat het Rotterdamsche kantoor der on derneming het centrale punt is geworden, van waaruit voor een groot gedeelte de voorzie ning met grondstoffen van de aangesloten fa brieken op het vasteland van Europa wordt verzorgd, waar de geldzaken worden geregeld en de daarmede gemoeide administratie met een bezetting, die ver uitgaat boyen de behoef te ook van een belangrijke plaatselijke indu- strieele onderneming plaats vindt. Het is in Nederland, waar ook voor de elders in Europa gelegen fabrieken der Margarine-Unie, uit de ruwe grondstof de halffabrikaten: oliën en harde vetten worden vervaardigd, uit welke het eindproduct voornamelijk wordt bereid. Een der bijproducten: de veekoeken, dekt een niet onaanzienlijk deel van het verbruik van vee koeken in Nederland; een ander bijproduct: de vetzuren, dienen met bepaalde oliën als grond stoffen voor de zeepfabricage, welke plaats vindt in de fabrieken van het concern te Vlaar- dingen (toiletzeep) en te Maarssen (zachte zeep). De handel en de productie van margarine, vetten, grondstoffen voor vetten, vetzuren, zee pen en wat daarmede annex is, bracht tevens met zich mede het ontstaan van een handels onderneming ook voor gansch andere goederen, waarvan de omzet ongeveer 100.000.000 per jaar beloopt. Een belangrijk deel der verhan delde artikelen wordt naar Nederland inge voerd of uit Nederland uitgevoerd. Onder de te importeeren artikelen zijn o.a. te noemen cacao, dadels, fijne'houtsoorten, kapok, copal, piasava; onder de te exporteeren artikelen suiker, gecondenseerde melk, aardappelen, kaas, vleeschconserven, biscuits, jenever, kleeding- stukken, dekens, emaillewaren enz. Van het bestaan van een bedrijf als de Mar garine-Unie profiteeren bijgevolg niet alleen daarmede verwante, doch ook geheel andere ondernemingen van den meest verscheiden aard, wat vooral in de huidige omstandighe den voor onze nationale welvaart van de groot ste beteekenis is. Scheepvaart. In zeer bijzondere mate moet in dezen moei lijken tijd met name de zeescheepvaart onge twijfeld een even nationaal bedrijf als het landbouwbedrijf de hoogste waarde hechten aan den aanvoer van grondstoffen voor de mar garine-industrie; in 1932 maakte deze aanvoer ongeveer 6 pet. uit van allen goederenaanvoer in de beide groote Nederlandsche havens. De baten, die in 1932 aan de Nederlandsche scheep vaart en zeehavens alleen uit dezen hoofde reeds voortvloeiden zijn zelfs over een ongun stig jaar als 1932 nog op 10.000.000 te stellen. In vele gevallen vormen de aanvoeren van grondstoffen voor de margarine-industrie de basis van de vrachten, waarop het houden van een geregelden dienst op Nederland is gegrond vest. Met name in het huidige tijdsbestek, nu de scheepvaart reeds een belangrijk deel van haar vroegere vervoer heeft Ingeboet en elke vermindering daarvan steeds zwaarder zal wegen, moet er rekening mede gehouden wor den, dat de scheepvaartmaatschappijen, door gebrek aan voldoende lading, vaste diensten op Nederlandsche havens zullen moeten op heffen. Zeer in het bijzonder heeft de vaart op Indië groot belang bij het behouden van het huidige vervoer voor de margarine-industrie; niet minder dan een derde gedeelte van het ge heele vervoer uit Nederlandsch-Indië, dat door den Rotterdamechen Lloyd wordt bewerkstel DE H. ROS A-PROCESSIE is weer te Sittard trok de processie gehóuden: door een romantische omgeving naar den Kolderberg. ligd, bestaat uit oliehoudende grondstoffen en oliën. Bij dit vervoer van Nederlandsch-Indië komt voorts een niet onbelangrijk vervoer van oliehoudende grondstoffen uit andere gebieden, liggende op de route tusschen Nederlandsch- Indië en Nederland, n.l. de Straits-Settlements en Ceylon, hetwelk vermoedelijk de Neder landsche scheepvaart zou ontgaan, zonder het bestaan van een veelbeteekenende margarine- industrie en aanverwante industrie. Waar schijnlijk zou de lijnvaart op de Nederlandsche havens, bij benadeeling van deze industrie nog meer achteruit gaan dan het aandeel van be doelde industrie op zich zelf zou rechtvaardi gen, omdat vermindering van deze aanvoeren menig vreemd schip zal weerhouden van het binnenloopen in onze havens. De overgebleven lading, die anders hier zou zijn gelost, zal dan in een naburige haven worden ontladen en van daar doorgezonden. Ook uit streken, waarmee onze havens overigens niet of weinig verbin ding hebben, wordt thans veel aangevoerd en de behoefte aan tetourvracht voor schepen in deze vaart levert weder een welkome gelegen heid voor den uitvoer ter zee van Nederland sche producten. Er moet dus alles aan gelegen zijn te trachJ ten voor een zoo omvattend bedrijf naar welks beteekenis ook de beteekenis van Neder land in den vreemde voor een deel wordt af gemeten den toestand, niét zoodanig te ma ken, dat Nederland de thans 'ingenomen po sitie in het Unilever-concern niet meer zal kunnen handhaven. Londen, dat toch reeds zooveel op ons voor heeft voor de concentratie van economische belangen van dezen aard, zou dan wel de overhand moeten krijgen. Niet uit het oog moet toch worden verloren, dat door de gedwongen verplaatsing in de produc tie van margarine in de laatste jaren ge dwongen, als gevolg van invoerbelemmeringen elders het Nederlandsche gedeelte van het bedrijf reeds zeer in beteekenis heeft ingeboet en dat vooral historie en traditie tot dusverre de machtige rem hebben gevormd, die belet heeft, dat van de resteerende productie, die even goed en soms zelf met geringer kosten elders zou kunnen plaats vinden, een groot ge deelte aan Nederland onttrokken is geworden. Alleen aan dézen zin voor historie en traditie' is het te danken, dat thans nog groote hoeveel heden grondstoffen hier te lande verwerkt en naar het buitenland, met name naar België, worden uitgevoerd; zouden deze factoren niet meespreken, dan zou zeer ernstig gevaar zooal niet zekerheid ontstaan, dat de fabri cage van voor export bestemde halffabrikaten voor margarine naar het buitenland wordt overgebracht, met het mogelijk gevolg, dat voortaan in het buitenland ook de halffabrika-' ten, noodig voor de margarine-productie in Nederland, worden vervaardigd. Juist met het oog op de groote belangen die hiermede voor Nederland gemoeid zijn, heb ik bij het regelen der voorwaarden betreffende de contingenteering der productie van gemeng de margarine mij zekerheid verschaft, dat de margarine-industrie de uiterste pogingen zal aanwenden haar karakter van exportindustrie onverzwakt te handhaven; van welk een na tionale beteekenis het behouden dezer export industrie is, moge U'blijken uit de mededee- ling, dat de Margarine-Unie nog in 1932 in den vorm van allerlei met haar bedrijf direct ver band houdende producten voor een waarde van ƒ30.000.000 uit Nederland heeft uitgevoerd, waarvan in den vorm van margarine nog niet voor ƒ6.000.000. Behartiging langen. nationale be- ..Ik voeg hieraan toe, dat met déze industrie ook verdere besprekingen gaande zijn, teneinde te verkrijgen, dat zij nóg meer dan tot dusver dienstbaar zal worden gemaakt aan de behar tiging van nationale belangen. In het bijzonder denk ik hier aan de mogelijkheid, om, voorzoo ver de margarine-industrie grondstoffen be zigt, die niet uit Nederland zelf afkomstig zijn, zooveel mogelijk grondstoffen zullen worden gebezigd, uit Ned.-Indië afkomstig, hetgeen niet alleen steun zal bieden aan aldaar geves tigde bedrijven, doch ook aan de Nederlandsche Scheepvaart. Daarnaast ligt het ook in het voornemen in- landsche grondstoffen in meerdefe mate te doen verwerken zou b.v. door de inkrimping van den veestapel land vrijkomen, dat voor de teelt van oliehoudende zaden, met name kool- zaad kan worden gebezigd, dan zal het op grond der Landbouw-Crisiswet mogelijk zijn de teelt dier gewassen loonend te doen zijn en zou voorgeschreven kunnen worden om naast boter en binnenlandsch dierlijk vet ook bin- nenlandsche raapolie te bezigen als grondstof voor de margarine-fabricage. De grief, dat de margarine-industrie louter buitenlandsche grondstoffen verwerkt een grief, die overigens een land als het onze, dat naar export streeft, wel kwalijk mag doen gel den komt zoodoende ook te vervallen, en daardoor ook de tegenstelling van melk als binnenlandsch en margarine als buitenlandsch product. Terloops zij opgemerkt, dat indien de Nederlandsche veehouderij het zonder buiten landsch veevoeder, waarvan de invoer van jaar op jaar is toegenomen, had moeten stellen, ook een uitbreiding van den veestapel, zooals thans blijkt te bestaan, stellig niet mogelijk zou zijn geweest. Ben ik derhalve bereid de margarine-indus trie overal waar zulks mogelijk is, aan de na tionale belangen, waaronder die van den land bouw een eerste plaats innemen, dienstbaar te maken, niet bereid ben ik de belangen van die industrie, welke den Minister van Economische Zaken eveneens ter harte behooren te gaan, op te offeren aan andere belangen, te minder, daar zulks in strijd zou zijn met het nationale belang. Naar mijne overtuiging zou dit geschie den, indien aan de inkrimping van den vee stapel een contingenteering van de margarine- industrie in den door U bedoelden geest zou moeten voorafgaan. VICTORIA REGIA IN BLOEI. Wegens den vermoedelijken bloei der „Vic- toria-Regia" zullen de kassen der gem. kwee- kerij van Bloemendaal aan de Veldlaan te Bentveld hedenavond van 8 tot half 11 voor het publiek opengesteld worden. Veredeling of commerciëele overwegingen De record-manie „De Telegraaf" schreit krokodillentranen over het tragisch lot van de jeugdige Duitsche zwemster, Ruth Litzig, die het slachtoffer is geworden van een waanzinnige sport. Ruth Litzig was een verwoede zwemster, en haar beeltenis, mitsgaders haar stoutmoedige praestaties zullen den Telegraaflezer wel vaak zijn voorgehouden als die eener sportheldin, voor wie altijd weer de bewondering der sport- lievende Telegraaflezers wordt gevraagd. Natuurlijk had de jonge Ruth Litzig een re cord op haar naam staan. Verleden jaar had zij reeds niet minder dan 73 uur achter elkaar in het Rijn-Herne-kanaal heen en weer ge zwommen, Wij hebben jaren lang gestreden voor een billijke beperking van den zwaren arbeidsduur, ook de arbeider moet een-menschwaardig be staan hebben, en wee den werkgever, die zijn arbeider tot overwerk dwingt, want hij wordt in de pers aan de kaak gesteld ais een on barmhartige slavenjager. Maar hier geldt het een jong meisje, bijna éen kind nog, dat men ongestraft 73 uren ach ter elkaar in een kanaal laat zwemmen, en geen stem van verontwaardiging gaat op om te protesteeren tegen zulk een afschuwelijke af beuling. Integendeel, het kind wordt gevierd en ge huldigd als een der groote sportheldinnen van onzen tijd. Maar, zal men zeggen, niemand ter wereld, die dit kind tot deze dwaasheden verplicht, 't gaat alleen om deeer. Om de eer Maar „de Telegraaf" verklapt nu in haar wonderlijke rouw over het lot van de jonge Ruth Litzig, dat dergelijke recordpogin gen niets hebben uit t'e staan met de eigenlijke sport, maar uitsluitend met commercieele over wegingen. Zooala wel. duidelijk blijkt ook ..bij alle. an dere soortgelijke quasl-spoftféstijnën, als de jesdaagsche boksmatches, enz. Ruth Litzig nu had verleden jaar het we- reldverheffend record behaald door 73 uren ach tereen in 't water te hebben gezwommen. Maar, eilacie, daar komt eenige dagen na dit heroïsch feit het teleurstellend bericht uit Rus land, dat daar een jongmeisje negentig uur on afgebroken had gezwommen. Ruth Litzig, in haar eer gekwetst, wilde zich niet gewonnen geven en zou nu honderd uren achtereen in 't water blijven. En dè edele sport- lievenden juichten haar toe, en zelfs de eigen moeder van het meisje was van oordeel, dat zij dit maar zoo niet op zich mocht laten zitten. Ruth Litzig ging te water en zwom en zwom, 't bleek een onmenschelijke praestatieher haaldelijk gaf het slachtoffer te kennen, dat zij 't wilde opgeven, dat zij 't hiet meer vol kon houden in het koude water. Maar haar vriën- den hitsten haar op, en ook de moeder dacht er niet aan om een einde te maken aan de af schuwelijke kwellerij van haar geheel uitge putte docher. Om inzinking te voorkomen werd zij langs de- oevers opgehitst met pistoolschoten en ontplof fende handgranaten. In de roeibootjes, die de zwemster begeleid-1 den, werd een helsch lawaai gemaakt met pot deksels en andere instrumenten om den geest van het dwaze meisje maar actief te houden. De dikke vetlaag, waarmede het lichaam van het meisje was bedekt, om het verlies van li- chaamswarmte zooveel mogelijk te beletten, verhinderde tevens de ademhaling van de huid, zoodat organische storingen intraden. Men kent het vervolg, Ruth Litzig bezweek op negentienjarigen leeftijd aan deze „schitte rende sportprestatie" en het medisch onderzoek bracht aan het licht, dat hart en longen van het deerniswaardige slachtoffer, tengevolge van deze waanzinnige recordpoging, volkomen wa ren verwoest. „De Telegraaf" is nu opeens ten zeerste ontdaan over dergelijke sportvertooningen, die de reputatie van de echte sport slechts kunnen schaden, maar als men het blad zelf leest, vraagt men zich toch af, of de moderne sport en wat men meer in 't bijzonder de recordbewe ging noemt, tegenwoordig niet bijna uitslui tend in zulke waanzinnige excessen bestaat. Bij alle respectabele records van wetenschap en Industrie, de meeste plaats wordt in de pers toch ingeruimd voor alle mogelijke records van dwaasheid en krankzinnigheid. De een slaat het record met achter elkaar honderd vier en veertig cigarettes te rooken binnen de vijf tien uurhij verbeterde daarmee het record van honderd twee en twintig cigaretten bin nen een etmaal. Te Berlijn haalde een tooneel- speler het record met zonder onderbreken ge durende vijf en veertig uur aan 't woord te blijven, en in Amerika beklom een man de Pikes Peak, door met zijn neus een noot voor zich uit te stuwen, 22 mijlen in dertig dagen. Hij had zijn knieën met leeren kniehouders voorzien en zijn neus verlengd met een stalen schepje. Te Weenen ondernamen twee mannen van drie en veertig en van twee en vijftig jaar een reis door Oostenrijk in compleet oorlogs- costuum en met voor hun gezichten gasmas kers, welke officieel geplombeerd waren door een notaris, welke maskers zij gedurende heel hun reis niet mochten afleggen. Zij voedden zich met vloeistoffen, welke zij door middel van een rietje konden inhaleeren. Maar hun glorie verbleekte alweer door de praestatie van J. Hargis en Charles Creigton, die hun auto achterwaarts bestuurden over een lengte van zeven duizend honderd tachtig mij len, dwars door Amerika. Onderwijl wist een jong meisje haar golfbal tweeduizend zeven honderd en tien keer in de lucht te slaan, zon der haar éénmaal te laten valleri, en weer hon derd acht en veertig eerzame burgers van een klein stadje in New-Jersey klommen in de boo- men, om te zien wie 't er 't langst zou volhouden. Met eenzelfde belangstelling welke men elders bewijst tegenover een redevoering van Gandhi en de uitvindingen van Edison, viert de Ame- rikaansche provinciale pers een man, die zon der onderbreking honderd twintig uren naar De „Lutine" goudgravers heeft een zware slag getroffen, waarvan de gevolgen tot op heden nog niet zijn te overzien. Het was Vrij dag prachtig weer geweest met gunstigen wind, zoodat men besloot Zaterdagmorgen, na een stagnatie van enkele weken weer uit te varen. In de vroege morgenstilte koos de schelpen- zuiger „Neptunus" het ruime sop en richtte zijn steven naar de „Stortemelk", waar het wrak moet liggen. De zee was spiegelglad en aange zien de Bilt zich ook van haar besten kant had laten zien. had het er alleszins den schijn van, dat het derde gedeelte van den toren geplaatst zou kunnen worden en men eindelijk aan het echte goudgraverswerk op het wrak zou kun nen beginnen. Rustig gleed de „Neptunus voort naar den toren, die in de verte aan de horizon uit de lichte deinig opdoemde. Stormen hadden hem gebeukt en zware rol lers waren hoog over hem heen gegaan doch niets had hem kunnen deren. Rotsvast had hij aan alle gevaren het hoofd geboden en oogen- schijnlijk stond de toren ook nu weer, onbe schadigd en stevig als altijd in zee. Het vlet werd uitgezet en de mannen klommen langs de touwladder in den cylinder, die men op den toren had weten aan te brengen en waarin zich de pomp- en persinstallatie bevindt. Doch toen zij boven waren werd geconstateerd, dat de cylinder niet meer lood recht stond maar eenigs- zins naar de kust overhelde. En toen men in den toren keek waren daar lichtplekken in het water zoodat men reeds bang te moede werd. Er scheen licht in den kegel dat onder water door in den toren kwam. Er moest dus een gat zijn waardoor dit licht naar binnen kon komen, maar hoe was dit gat in den wand ontstaan Was ondanks de hechte constructie toch een der platen losgegaan en kon door het ontstane gat het zeewater nu vrijelijk in- en uitstroomen? Het duikersonderzoek. Een duikersonderzoek moest tenslotte uit maken hoe de zaak daar beneden in den toren in elkaar zat Sperling en zijn Duitsche collega Istermaas werden geroepen. Zij maakten hun installaties in gereedheid en spoedig verdwenen de beide mannen onder water. Na een grondig onderzoek te hebben ingesteld kwamen zij weer boven en vertelden daar een zeer ernstig verhaal. In het conische gedeelte van den toren, even boven het zand dus zes meter onder water waren twee groote platen, elk met 3 M2 opper vlakte geheel verdwenen Deze vernieling kon vrijwel onmogelijk door de zee tot stand zijn gekomen, daar het gat aan de landzijde, dus daar waar de golven niet tegen den toren sloe gen was ontstaan. Al dadelijk kreeg men het vermoeden, dat hier kwaadwilligheid in het spel geweest was en spoedig werd dan ook de meening geopperd, dat hier een explosie van groote kracht moest hebben plaats gehad Waarschijnlijk zijn aan den buitenkant kleine dynamietpatronen onderwater aangebracht en door de hevige ontploffing zijn de platen bin nen in den kegel gedrukt. Na geruimen tijd werden de platen dan ook uit den toren opgevischt en aan boord van de „Neptunus" gebracht. Daar de explosie onder water heeft plaats gehad is het dus mogelijk, dat op Terschelling en Vlieland ër niemand iets van heeft gehoord. Maar wié zijn de daders, die zonder dat,; iemand er iets van merkte bij ruwe zee naar detl toren zijn gevaren en daarna een lading dynamiet tot ontploffing hebben gebracht? De stroom ter plaatse is zwaar terwijl het water zeer ondiep is en alleen voor ingewijden te be varen. Bovendien moet het karwei zijn opge knapt bij woelige zee, want bij windstil weer zijn de bergingsschepen zelf steeds bij den toren geweest. Er moeten dus menschen aan het werk geweest zijn, die van de plaatselijke toestanden volkomen op de hoogte waren en geweten hebben, dat de reeders op bepaalde tijden niet uitvoeren. De politie heeft onmiddellijk een uitgebreid onderzoek op Terschelling ingesteld en de ver nielde platen in beslag genomen. Waarschijn lijk zal ook op den toren beslag worden gelegd. Voor de ondernemers van het bergingswerk is deze beschadiging een enorme tegenvaller. Maandenlang heeft men gewerkt en op gun stige winden gewacht en nu dit. In een slag is de hoop. dat men nog dit jaar goud aan de oppervlakte zou kunnen brengen, vernietigd. De bergers zullen zich echter door dezen enormen tegenslag niet laten ontmoedigen. Hêt plan bestaat, om over een half jaar opnieuw de bergingswerkzaamheden ter hand te ne men. Daartoe zal men een nieuwen toren be stellen van hetzelfde type als die in zee is vernield. Demonteeren van de ntoren. Zaterdag is men allereerst begonnen den to ren te demonteeren. Weer voeren de bokken Uit over de zee, doch ditmaal zonder vracht aan de takel. Toen zij gearriveerd waren voeren zij aan beide zijden van den cylinder, die nog geheel boven water Uitsteekt en waarvan men de bouten reeds van het conische gedeelte had losgeschroefd. De takel zakte langzaam en weldra had men den eersten cylinder weer be vestigd en rees dit gevaarte dooi de kracht der lieren omhoog. De pompinstallatie is dus tevens gered en hierdoor is reeds een bedrag van 15.000 in veiligheid gebracht De bok is daarop naar Terschelling teruggevaren om daar zijn vracht af te leveren om opnieuw uit te varen, om het conische gedeelte uit zee op te halen. En dit zal geen gemakkelijk karwei zijn want de toren weegt 40 ton en zit reeds drie meter in het zand. De „Neptunus" zal om den toren een groote kuil zuigen, nadat deze in de bok is bevestigd en niet meer verder kan weg zakken waarna men het gevaarte zal trachten op te hijschen en eveneens op Terschelling in veiligheid stellen. Daarna zal.de zee weer onbedreigd over haar prooi rollen net zoolang tot een nieuwe toren is gebouwd en weer de bokken zullen uitva ren om hem in zee neer te laten. Men hoopt dat dit vroeg in het voorjaar reeds zal kunnen ge schieden Wat een werk en wat 'n moeilijk heden staan er dus weer te wachten. Wel zal men nu over een ruimere ervaring beschikken en zal men ook beter den toegemeten tijd kun nen benutten, doch het risico blijft minstens even groot. Onderzoek door de justitie. In verband met den aanslag op den Lutine- toren is gisteren de officier van justitie te Leeuwarden op het eiland Terschelling aartgé- komen voor het instellen van een onderzoek. De „Volharding" is Maandagmorgen uitge varen om het zand om den toren weg te zuigen om dezen weer te kunnen lichten. Nader kan nog worden gemeld, dat. het den zandzuiger van de „Volharding gisteren ge lukt is den geheelen toren boven het wrak van de ..Lutine" lós te krijgen. Vannacht om drie uur zou met den bok in de bekken-naai de „Lutine" worden .gevaren, om den; gëheele» toren te lichten. Daarna zou deze weep hggj.' Terschelling worden teruggebracht., zijn radio heeft geluisterd, en te Langenlois in Oostenrijk sterft iemand, die veertien glazen bier wilde drinken onderwijl de klok de twaalf slagen van den middag luidde. In Illinois schommelde een dame onafgebroken vierhon derd en twee uur achtereen in haar schommel stoel. Engeland gaat er groot op, dat het 't re cord heeft geslagen in pillen slikken, de me dische revue „The Lancet" in Londen verze kert, dat één enkele persoon, een Engelschman die nog in leven is, gedurende een en twintig jaar twee honderd zes en twintig duizend, ne gen honderd en vier en dertig pillen heett ge slikt, waarvan een en vijftig duizend vijfhon derd negentig in één enkel jaar, afgezien nog van- de veertig duizend vijfhonderd zestig fleschjes medicijn. Een andere Engelschman, wiens record nog niet verbeterd is, heeft in een jaar twee honderd pond zeep verorberd. In de maanden Juni en Juli waren NeW-York en Parijs beide getuigen van een Marathondans. Eiken dag verwachtte men, dat een der paren zou uitvallen, maar 't duurde twee volle maan den, vóórdat zooiets voorviel. De een speelt viool dertig uren achtereen, de ander houdt het honderd en drie uren op de piano vol. In de heetste dagen van dezen zomer werden te Nijmegen de traditioneele afstandsmarschen gehouden. Een bejaarde chauffeur, die ons toe vallig in die dagen dezen marcheerders tege moet reed, schudde zijn hoofd en zeide; „Mijn heer, als ze 't voor hun patroon moesten doen, stond de krant morgen vol van ingezonden stukken van hevige verontwaardiging en pro test". Op den heetsten Zondag van deze warme Augustusmaand, liepen op 't drukste punt van onze stad enkele hardloopers met hun tong uit den mond langs snel voortwielende fietsers. Als 't honden waren geweest, had de Dieren bescherming met recht protest aangeteekend. Nu riep de wagenvoerder van de tram, die ook voor zijn stuur te puffen zat, tot z'n ka meraad den conducteur: „Jef, kijk 's, wat een idioten 1" Maar blijkbaar voelde deze man niets voor onze veredelende sport. P. H. H. Meisje onder een wagen geraakt. Het dochtertje van L. D. uit Simpelveld, dat bij haar grootouders te Bocholt haar vacantie doorbracht, is door een oogstwagen overreden. De groote zware wielen gingen het kind over het hoofd, zoodat het op slag dood was. Auctor intellectualis veroordeeld. Het Gerechtshof te 's Hertogenbosch: heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen den lederbewerker M. A. P. S. te Tilburg, terzake van medeplichtigheid aan den roofoverval op een winkelier aldaar. Hij had twee jongens weten te bewegen dezen roofoverval te plegen. De rechtbank te Breda had hem veroordeeld tot 4 jaar. De advocaat-generaal eischte twee jaar. Het Hof legde een straf op van drie jaar gevange nisstraf. De bestuurder op slag gedood. Gisteren te ongeveer half 6 is op den Fruit- weg te 's Hage nabij de Wouwermanstraat de 23-jarige schootknecht van de controlewoningen L. W. de J„ wonende aan den Fruitweg, toen hij op een motorrijwiel proeven van anelrij- den wilde afleggen, zoodanig tegen een paal van de verlichting gereden, dat hij op slag werd gedood. Het slachtoffer was gehuwd. Zijn lijk is door den G. G. D. naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht. Wielrijdster aangereden. De 20-jarige T. B. uit de Poeldijkschestraat te Amsterdam werd op de Hoefkade aangere den door een auto waarvan de chauffeur, de 29-jarige J. L. uit de Renbaanstraat ónder drankinvloed verkeerde. De wielrijdster werd licht verwond en door den geneeskundigen dienst ter plaatse verbonden, waarna zij haar weg kon vervolgen. De chauffeur werd door de Politie aangehouden en aan het bureau Rijswijkscheweg ter ontnuchtering in bewaring gesteld. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Te Borsselen is Zondagavond de 16-jarige P. D„ die met drie kameraden was gaan baden en niet zwemmen kon, in een put geraakt en verdronken. Een der jongens die wat zwemmen kon, trachtte zijn kameraad te redden, maar werd door dezen medegetrokken en zou even eens verdronken zijn als de twee anderen hem niet te pakken hadden gekregen en hem ter wijl hij reeds bewusteloos was, op den wal had den getrokken, waar kunstmatige ademhaling succes had. Het lijk van het slachtoffer is later opgehaald. KINDERVERLAMMING TE VLAARDINGEN Te Vlaardingen zijn thans in totaal zes ge vallen van kinderverlamming geconstateerd. BRANDSTICHTING. Het Gerechtshof te Den Bosch veroordeelde den winkelier P. H. S. R. te Sittard, met be vestiging van het vonnis der rechtbank te Maastricht, wegens brandstichting in zijn wo ning tot een jaar gevangenisstraf. De 56-jarige landbouwer J. S. te Nijnen is gevankelijk naar 's Hertogenbosch overgebracht verdacht van bedriegelijke bankbreuk. AANGEREDEN. De 18-jarige "W. uit Rotterdam is Zondagmor gen op den Rotterdamschen weg te Delft aan gereden door een auto. W. sloeg tegen den grond en bekwam een ernstige schedelfrac tuur. De politie bracht hem naar het gasthuis, waar hij ter verpleging is opgenomen. STAKING LANDARBEIDERS Gisterochtend is in de gemeente Slochteren door de landarbeiders de staking geprocla meerd. De „Kwartel" is gisteren op de uitreis van Djask vertrokken en te Jodhpur geland. De „Oehoe" is op de thuisreis Maandag ia Cairo aangekomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4