V WOENSDAG m AUGUSTUS 1933 m mm ïcmflm t CONSEQUENT? NEDERLAND EN HET MISSIEWERK. CHINEESCHE BISSCHOP IN ONS LAND. SOCIALE STUDIEDAGEN TE SEPPE. HET LAATSTE VASTENMANDEMENT DER BISSCHOPPEN. dr. Bevrijding uit den proletariers- toestand- Klassen en standen. mmmm TER EERE DER ZALIGE GEMMA GALGANI. DE LAATSTE TOCHT VAN DE GOUDZOEKERS. Vond de aanslag Vrijdagnacht plaats? De oorzaak niet aan explosie te wijten. BINNENLANDSCH LUCHTVERKEER. VERDERE SALARISKORTING IN OVERWEGING. DE TOESTAND IN DE HARING- VISSCHERIJ. JUISTE TOEPASSING VAN DE BIOSCOOPWET. PRIJS DER MARGARINE. LICHTE VERMINDERING DER WERKLOOSHEID. Weekoverzicht 712 Augustus. STUKADOORSCONFLICT. De meeste stukadoors in staking. REGELING VAN DEN GROENTEN- EN FRUITINVOER. INDISCHE POSTVLUCHTEN tl Met haar talrijke afwijzingen van too- neel- en filmproducten mist de katholieke pers een belangrijke som aan inkomen. Het spreekt vanzelf, dat, wat in de eene rubriek wordt afgekeurd, in een andere niet wordt aanbevolen. Doch welk een merkwaardigheid consta- teeren we hier bij de sociaal-democratische pers. De roode bladen voeren sedert eenigen tijd een felle campagne, teneinde alles te boycotten, wat ook maar eenigszins een Duitsch product kan genoemd worden. Daaronder valt uiteraard ook de Duitsche filmproductie. En zoo kan men in elke Za terdagavond-editie een „zwarte lijst" aan treffen van „Duitsche, dus geboycotte films." Maar op de bioscoop-pagina der adver tentie-rubriek van Donderdag te voren, staan diezelfde rolprenten in groote adver tenties met den bekenden aanlokkelijken tekst opgenomen. In „Voorwaarts" van Zaterdag j.l., werd van een geboycotte film zelfs nog een beeld op de foto-pagina afgedrukt, zij het met daaronder de afkorting „Adv.". Riekt het geld niet meer? We zouden ook nog andere conclusies kunnen trekken, n.l. dat de boycot niet se rieus bedoeld is, of dat de bioscoop-exploi tanten hun pappenheimers kennen en van hun aanlokkelijke invitaties tot bezoek grooter kracht verwachten dan van de re- dactioneele uitnoodigingen tot thuisblijven. Consequent lijkt ons de houding der roode pers in elk geval niet. Waardeerend schrijven van Z.Em. Kard. Fumasoni Biondi. De Nederlandsche Priestermissiebond had Z.E. den Prefect der Propaganda bij diens bezoek aan Nederland willen ontvangen in een feestelijke bijeenkomst te 's-Hertogenbosch van de nationale en diocesane besturen van den Priestermissiebond en van de Pauselijke Missiegenootschappen, van vertegenwoordigers van alle missionneerende orden van priesters, zusters en broeders en van alle vereenigingen, die in ons land op de een of andere wijze aan de missiebeweging deelnemen. Juist zouden de uitnoodigingen worden verzonden, toen de Kardinaal seinde, dat hij op medisch advies van zijn bezoek aan Nederland moest afzien. Hij heeft echter toch een bewijs willen geven van zijn waardeering voor Nederlands deel neming aan het missiewerk en dit neergelegd in het volgend eigenhandig schrijven aan den Aartsbisschop van Utrecht en gedateerd uit Immensee (Zwitserland) 25 Aug. 1933: Hoogwaardige Excellentie, Gaarne zou ik naar Nederland gekomen zijn om op den verjaardag van diens sterven een bewijs te geven van hoogachting en vereering voor mijn voorganger Willem Kardinaal van Rossum en ook om de Nederlandsche pries ters, die onder de leiding van Uwe Excellentie een dezer dagen zouden bijeenkomen, aan te vuren. Nu dit wegens den staat mijner ge zondheid mij niet geoorloofd is, verzoek ik U, aan de leden van den Priestermissiebond den dank over te brengen van mij en van de H. Congregatie tot Voortplanting des Geloofs voor den ijver, waardoor zij uitblinken in het aan- kweeken van liefde voor de missies onder hun goede volk. Daardoor toch spreken èn geeste lijkheid èn volk niet alleen met de lippen het gebed na, dat Jesus zelf ons leerde: „Uw Ko ninkrijk kome", maar zij voegen daarbij ook hun medewerking door gebed en aalmoes, op dat dit werkelijkheid worde. Aan mijn dank voeg ik mijn gelukwensch, omdat de Nederlandsche missionarissen over al ter wereld den grootsten dank der Kerk verdienen en het Katholieke volk van Neder land overal ten voorbeeld kan worden ge steld. Geve God, dat alle priesters in den Priester missiebond hun ijver blijven voeden, opdat de geloovigen Christi, door hun deugdelijk aan gevuurd, nimmer ophouden door gebed en werk mede te arbeiden aan den moeilijken maar gestadigen vooruitgang van het leger der missionarissen van Christus. Aan U, Hoogwaardige Excellentie, die voor de zaak der missiën zooveel verdiensten hebt verworven, schenke God alle goeds en Hij behoude U vele jaren in geluk en voorspoed. Uw toegenegene in den Heer PETRUS card. FUMASONI-BIONDI, Prefect van de H. Congregatie tot Voortplanting des Geloofs. Gisterenavond is in het klooster der Zusters van den St. Vincentius aan het Paduaplein te Tilburg aangekomen de Chineesche Lazaristen bisschop Z. H. Exc. Mgr. Jos. Chow, tit. bis schop van Gratia, apost. vicaris van Pastingfue (Noord-Chitja) Z. H. Exc. is van zijn bezoek ad limina te Rome na een doorreis door België naar ons land gekomen om er de verschil lende huizen van de Lazaristen te bezoeken. Pi «P De H. Vader groet de menigte van het balkon van Castel Gttndolfo bij gelegen heid. van zijn jongste bezoek aldaar. De avondvergadering van Maandag. De Sociale Studiedagen te Seppe, hebben verrassend groote belangstelling getrokken. Toen met een plechtig Lof Maandagavond de Studiedagen werden geopend, bleken ruim 100 deelnemers te zijn opgekomen: burgemeesters, advocaten, verscheidene priesters, werkgevers, werknemers, leiders van organisaties enz. Den prachtigen zomeravond benuttend, werd de eerste avondvergadering onder de boomen van den fraaien tuin van het Retraitehuis ge houden. De voorzitter, de heer A. B. Michielsen, stelde allereerst voor een telegram te zenden aan Z. H. Exc. lvigr. P. Hopmans van den vol genden inhoud: „Deelnemers Sociale Studie dagen te Seppe, betuigen Uwe H. Exc. dank en volgzaamheid en innige samenwerking tus- schen de standen tot herstel der maatschappe lijke orde." Dit voorstel werd onder applaus aangenomen. Inleiding pater mr. De Beaufort O.F-M. Na het gezamenlijk zingen van „Aan U O Ko ning der Eeuwen" was het woord aan pater mr. dr. D. Beaufort O.F.M., die sprak over het laatste Vastenmandement der Bisschoppen, han delende over het vereenigingsleven. Tusschen geloofs- en vereenigingsleven be staat een nauw verband. Inzake het vereeni gingsleven hebben wij een positieven en nega tieven plicht. Wij moeten ons allereerst katho liek organiseeren. Dit is niets nieuws. Reeds jaren geleden hebben de Pausen ons dat voor gehouden. Alleen dan kunnen we den plicht om de maatschappij in christelijken zin herop te bouwen vervullen, wanneer we katholiek georganiseerd zijn. Die plicht is niet gebaseerd op onze persoonlijke behoeften, doch op de behoeften van de geheele samenleving. De bis schoppen denken in hun mandement allereerst aan sociale vereenigingen, doch zij sluiten toch alle organisaties in dien plicht. Op sociaal ter rein wordt de groote beginselstrijd uitgestreden. De onorganische inrichting onzer maatschappij moet door juiste organische inrichting vervan gen worden. Tot zoover de positieve kant. De negatieve kant is: niet of verkeerd geor ganiseerd zijn in socialistische, communistische of anarchistische organisaties en ook neutrale, liberale of vrijzinnige vereenigingen. Deze ver eenigingen zijn gevaarlijk door haar beginselen en door haar schadelijken invloed. Die invloed kan men niet telkens constateeren, doch het resultaat is hetzelfde als het lezen van de ge vaarlijke pers. Een dwaling is, dat de katholieke organisatie plicht slechts zou gelden voor het private leven. Zij geldt in alle opzicht, op welk gebied ook: hetzij op sportgebied, hetzij op politiek, sociaal of welk ander gebied ook. Het lidmaatschap dezer organisaties brengt gevaar van zondig heid en is derhalve kwaad. Hoe grooter de ge varen daaraan verbonden, hoe noodlottiger de invloed op het openbare leven, hoe grooter zonde. Zijn er geldige redenen, dan kan die zondigheid wegvallen. Bij socialistische en communistische vereeni gingen is het gevaar zóó groot, dat daar georga niseerd zijn, den mensch onbekwaam maakt de H.H. Sacramenten te ontvangen. De feiten zijn daar, om de juistheid hiervan te bewijzen. Naast het goede dat deze vereenigingen kun nen voorstaan is het verkeerde zóó groot, dat al het betere wegvalt. Des menschen levens doel is vreemd aan het socialisme. Het kent slechts waarde aan het tijdelijke en daar wordt het geheele leven van den socialist op inge steld. Niemand kan derhalve katholiek en so cialist tegelijk zijn. Vandaar de ernstige ver oordeeling van het Episcopaat. Zij die toch het lidmaatschap practisch vervullen, sluiten zich zelf buiten de Kerk. Dit kan in het algemeen niet gezegd worden van liberale vereenigingen. Hier moet de graad van zondigheid beslissen. Uitzonderingen zijn vereenigingen van Over heidswege ingesteld: b.v. ingestelde Bedrijf schappen, Raden, Commissies enz. Twijfelachtig is of verschillende wetenschappelijke vereeni gingen daartoe te rekenen zijn. De feiten moe ten dit uitmaken. In 't algemeen kan men niet van gevaar als hier bedoeld spreken (b.v. voor juristen,' e.d.) Vast moet staan, dat niet alleen gevaar uitgesloten is, doch er moet een dringen de geldende reden zijn. De vastenbrief der Bisschoppen had nog een aanhangsel. Dit was geschreven met het oog op de verkiezingen. De Bisschoppen gaven de aan maning de stem zoo te gebruiken dat men dit voor God zou kunnen verantwoorden en voorts, dat men de Eenheid zou bewaren. In vraagstuk ken van practische politiek verklaarde het Epis copaat zich niet te willen mengen. Tenslotte weidde spreker uit over de bisschop pelijke bestuursmacht. Katholieke leer is, dat de bisschoppen macht hebben krachtens eigen ambt. Zij zijn de eigenlijke herders hunner kudden, krachtens Goddelijk Recht. Zelfs de Paus zou dit ambt niet kunnen opheffen. De bisschoppen hebben de bestuursmacht en de leermacht. De bisschoppen kunnen ten aanzien hunner diocesanen authentieke leerstellingen afkondigen. Zij kunnen dit niet alleen in het geestelijke doch ook in het tijdelijke, dat met het geestelijke verband houdt. De verplichting der katholieken ls, de bis schoppelijke uitspraken met religieuse instem ming te aanvaarden. Wat de uitingen der bis schoppelijke bestuursmacht betreft erkenne men dat de bisschop een goddelijken plicht ver vult en men is verplicht de uitgevaardigde wet ten te aanvaarden. Het vastenmandement der bisschoppen behoort tot deze bestuursmacht. Welnu, dan zijn ook alle katholieken verplicht dit mandement onvoorwaardelijk te aanvaar den. Er werd na deze inleiding ampel gedebat teerd. Seppe, Dinsdagmiddag. Om kwart over drie sprak prof. mr. W. Pompe, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht over het onderwerp: Bevrijding uit den proletariërstoestand. Spoedig en afdoende moet gezorgd worden voor het proletariaat, daar een groot deel in een ellendigen en jammerlijken toestand ver keert. Door uitbuiting en woeker is die ellende in den loop der tijden steeds verergerd. Enke le kapitalisten hebben een slavenjuk opge legd aan de bezitloozen. Aldus Leo XIII veer tig jaar geleden. Hij heeft toen alreeds aange drongen op de verlossing uit het proletariaat. En al is de toestand niet meer zooals veertig jaar geleden, toch is de toestand tengevolge van de wanorde in de productie zoo, dat vele voor eeuwig gedoemd zijn tot een proletariërs leven. Aldus „Quadragesimo Anno", welke encycliek tevens aangeeft, hoe en waarom die toestand moet verbeteren. Dit alles moet ernstig onder de oogen ge bracht worden, wijl anders de openbare orde rust en veiligheid niet gehandhaafd kunnen blijven. Het doel is niet bereikt. Dank zij het op treden van Staat en organisaties is de toestand van de arbeiders in ons land aanmerkelijk verbeterd. De Paus erkent dit, althans voor de industrie-arbeiders, doch voor de land arbeiders is de toestand zóó, dat voor velen de hoop vervlogen is. dat zij ooit dftn ejaen Houten model van de oude Heerenpoort te Groningen, die men heteft geplaatst op de plek, waar eens de origineele poort thans nog in het Rijksmuseum) heeft gestaan. stukje grond zullen bezitten. Voor ons land is hier nog het lichtpunt der landarbeiders wet. Men moet de verbetering van de positie der arbeiders in het algemeen erkennen. Ontken ning zou de belangen der arbeiders geenszins bevorderen. Spreker behandelt nu, wat proletariaat be- teekent: kennelijk is het de naam van een toestand, die niet in orde is. De Paus gebruikt het woord eveneens in afkeurenden zin. Een proletariër lijkt een mensch die- geen bezit heeft, terwijl hij het behoort te hebben. Hij dient het te hebben om de stoffelijke be hoeften te bevredigen. Het juiste beginsel is gelegen in het privaat-eigendom. De voor naamste reden voor privaat-eigendom is, dat de mensch een redelijk wezen is en in het onderhoud van zichzelf en zijn gezin moet kunnen voorzien, voor het oogenblik en in de toekomst. Slechts dan heeft hij een mensch- waardig bestaan. De proletariër is daardoor gekenmerkt, dat hij die goederen niet bezit en geen uitzicht heeft ze ooit te bezitten. Het particulier eigendom is om deze begin selen heilig met inachtneming der beperkin gen die uit deze beginselen voortvloeien. Door doelmatige maatregelen moet men streven met inachtneming van het persoonlijk eigen domsrecht naar een betere en gelijkmatiger verdeeling van bezit. Met bezitloosheid is een proletariër nog niet voldoende geteekend. De proletariër is deel van het geheel: de proletariër van de klasse van het proletariaat, welke staat tegenover de klasse van de bezitters. Dit massale is een tweede kenmerk naast het bezitlooze van het proletariaat. Er is een vroom klinkende spreuk, dat God de standen gewild heeft. Dit is op zichzelf juist, als het bedoeld is als de van God gewilde orde. In den economischen stand zou men kun nen spreken van drie standen: de boerenstand, den nijverheidsstand en den handelsstand. In die standen zijn vanzelf sprekend rangen. Een arbeider of sjouwer is niet hetzelfde als een directeur of leider. Naast den economischen stand kan men spreken van een intellectueelen stand ook weer met rangen. Daarboven staat als hoogste stand de bestuursstand, gevormd uit degenen, die in de hooge functies den staat besturen. Het verschil in standen en rangen dient in het inkomen tot uiting te komen. Er zijn hoogere eischen te voldoen, die tot uiting komen in practische benoodigdheden of levens omstandigheden. Deze indeeling van standen, hoe vreemd het ook klinkt, is niet nieuw en ook nog niet ge heel uit het volksbewustzijn verloren. Men zie slechts hoe een O. W.-er of parvenu nog steeds ergernis verwekt.. Ieder dient geclassificeerd te worden in dien stand en rang, waarin hij krachtens zijn be kwaamheid thuis hoort. Deze-voorgestelde stan- denindeeling is vertrouwd aan de traditie en ligt nog opgesloten in onze taaiweerstand (mi litaire stand) enz. Deze indeeling baseert zich voorts ook op het onderscheid dat de Paus in Q. A. ten aan zien van de indeeling der bedrijfschappen maakt, n.l. indeeling niet naar bezit gelijk bij de klassen doch naar bekwaamheid. De toe stand van proletariaat zijn verwekt een blijvend angst- en minderwaardigheidsbesef bij den pro letariër. Hij voelt zich steeds minderwaardig behandeld, afgesnauwd. De proletariërs heb ben niet voldoende eigen gevoel. Zij worden ontworteld aan eigen land en bodem en ge bruiken; geven gemakkelijk over aan lage ver maken, en lage levenswijze. De trieste bood schap van den klassenstrijd gaat er bij dezen gemakkelijk in. Het heerschend kapitalistische stelsel heeft dus niet meer het proletariaat, doch ook den klassenstrijd ten sterkste bevor derd. Proletariaat in Nederland. Uit dit proletariaat nu moeten de menschen verlost worden. Ook in Nederland leven de arbeiders in het algemeen in het proletariaat en de oproep van Z. H. de Paus geldt dus ook voor Nederland. Wat de omvang van het pro letariaat betreft, de schatting van Henri Her mans is 2/3 deel der beschaafde wereld. Dit cijfer geld m.i. ook voor Nederland. De sociale wetgeving, zooals zij thans geldt, is nog slechts een klein deel van de practische toepassing van den regel, dat iedereen recht heeft op een menschwaardig bestaan. Het voor naamste moet nog gebeuren. Ook de resultaten der vakbeweging zijn nog onvoldoende. Zoolang de op grond van klassen ingestelde vakvereenigingen blijven bestaan, zal men de indeeling in klassen blijven behouden. Bedrijfschappen zullen de oplossing moeten brengen. Hiertoe zal een omzetting der geesten zich geheel moeten voltrekken: men zorge niet meer voor een bepaalde klasse, doch voor het algemeen belang voor alle werkers voor arbei ders, werkgevers, het bedrijf zelf enz. Hoe bestrijden we in Nederland het prole tariaat: le. door het verschaffen van bezit; 2e. door het instellen van bedrijfschappen binnen den economischen stand. Dit zegt precies hetzelfde Quadragesimo Anno. Gelijkmatig verdeelen van het bezit zal op zichzelf weinig helpen. Het zou dwaas, onrecht vaardig en ondoelmatig zijn. Met moet den bezitlooze geleidelijk in het bezit stellen van een bron van inkomsten. Ook zulk een bezits- verschaffing zal weinig helpen, wanneer men de vrije concurrentie handhaaft. Dit in goeden zin te wijzigen is de taak der bedrijfschappen. Spreker wijst in dit verband op datgene, wat op dat gebied in Italië, Duitschland en de Ver. Staten op grootsche wijze geschiedt. Ook in Nederland gebeurt al iets, doch de huidige Bedrijfsradenwet gaat uit van de huidige klas se vakvereeniging en niet van de standenin- deeling en daarom moet dit veranderen al mogen we optimistisch zijn door dit eerste be gin. Tenslotte nog een opmerking: De vorige eeuw heeft een enorme toeneming der wereldbe volking zien geschieden. De negentiende eeuw heeft onder leiding van de bourgeoisie onte genzeggelijk veel goeds tot stand gebracht. Thans in de 20e eeuw is de bourgeoisie dood- geloopen in het liberalisme. De wereldecono mie is in wanorde. Zal de nieuwe volksmassa der arbeiders, der werkers Gods heilige orde ning herstellen de samenleving vernieuwen? Verlossing uit het proletariaat is een taak van geheel de samenleving. Het gaat den arbeider beter, doch hierin schuilt gevaar van zelfge noegzaamheid en zelfs de proletariërs laten zich hierdoor in slaap sussen door goedkoop comfort 'en vermaak. Voor de katholieken is er een reuzentaak te vervullen. Van de proleta riërs moeten wij bondgenooten maken om samen aan de verlossing van het proletariaat te arbeiden en het aanschijn der aarde te ver nieuwen. Plechtig triduum in de kerk der Paters Passionisten te Mook. Op 1, 2 en 3 September e.k. zullen in de kerk der Paters Passionisten te Mook plech tige driedaagsche oefeningen gehouden wor den ter eere van de op 14 Mei 1.1. zaligver- klaarde Gemma Galgani. Het is n.l. het gebruik, dat na een heilig- of zaligverklaring dergelijke oefeningen plaats hebben in de bisdommen of kloosterorden, welke in nadere betrekking staan tot den nieuwen Zalige of Heilige. Voor Gemma zijn dit het bisdom Lucca en de over de wereld verspreide kerken der Passionisten en Passio- nistinnen. In ons land komt de kerk der Paters te Mook het eerst aan de beurt. lederen dag van het triduum wordt een plechtige Hoogmis ter eere der nieuwe Zalige opgedragen; in den namiddag heeft een plechtig Lof plaats, waar onder panegyriek der Zalige. Den eersten dag zal prof. dr. Titus Brandsma O.C. het woord voeren; den tweeden, Pater M. Stoks C.ss.R.; den derden prof. dr. F. Féron. Het triduum wordt opgeluisterd door de tegenwoordigheid van Mgr. dr. J. H. G. Lem- mens. Op Zaterdag, 2 September, zal Z.H.Exc. een pontificaal Lof doen; op Zondag draagt Z.H. Exc. een stille H. Mis op, waaronder toe diening der kleine wijdingen aan elf Fraters van het klooster. Het pontificaal Lof dien dag heeft in de open lucht plaats om vier uur. Het pas geëindigde proces, dat zoo voor spoedig verliep, is weer heropend met het oog op Gemma's heiligverklaring. Wijl sedert het einde van het zaligverklaringsproces reeds voorname wonderen op haar voorbede ver kregen heeten, heeft de H. Congregatie der Riten bij Besluit van 25 Juli 1.1. goedgevonden, dat het onderzoek hervat werd. Een zoo spoe dige weder-opneming van een heiligverkla ringsproces is haast eenig in de kerkelijke geschiedenis. Een strandjutter op Terschelling heeft gis termorgen meegedeeld, dat hij in den Vacht van Vrijdag op Zaterdag om streeks drie uur in de zee een ontploffing zou hebben gehoord. Men veronderstelt thans, dat toen de aanslag op den toren moet hebben plaats gehad. Men meldt ons uit Terschelling: Gisternamiddag is door de firma Dros en Doeksen een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar de schade aan den geborgen bergingsto ren, die op het wrak der „Lutine" heeft ge staan. Gebleken is, dat aan een der zijden vier platen zijn uitgedrukt en alle moerbouten los gewerkt zijn. Men is er nu van overtuigd, dat deze schade niet is veroorzaakt door explosie, zooals de duiker-rapporten luiden, m^r door den golf slag. Een recorddag. Gedurende de tweede helft van den zomer dienst heeft het vervoer op de binnenlandsche luchtlijn AmsterdamTwente en Amsterdam— Groningen, hetwelk bij dat op Zeeland ten ach ter bleef, een belangrijke stijging vertoond. Zaterdag j.l. boekte de K.L.M. met het vervoer van totaal 171 passagiers een record op haar binnenlandsche luchtnet. INTERN. LUCHTVAARTCOMMISSIE Bij Kon. besluit is aangewezen in de Interna tionale Luchtvaartcommissie, als eerste ver tegenwoordiger E. Th. de Veer, directeur van den Luchtvaartdienst; als tweede vertegen woordiger, in het bijzonder belast met de be hartiging van de belangen van Nederlandsch- Indië, ir. J. Blackstone, oud-directeur der B. O. W. in Nederlandsch-Indië. BAKEN- EN POLITIEDIENST OP DE GROOTE RIVIEREN Naar aanleiding van vragen van den heer Drop in verband met een voornemen tot re organisatie van den baken- en politiedienst op de groote rivieren, zegt de Minister van Wa terstaat het niet wenschelijk te achten omtrent het al of niet in overweging en voorbereiding zijn van wijzigingen in den dienst mededee- ling te doen. Vervanging van twee stoomvaartuigen door twee motorbooten is op zich zelf wenschelijk geacht; daartoe is een overeenkomst aangegaan. BATAVIA, 29 Augustus. (ANETA). In verband met de bestaande mogelijkheid, dat de salarisherziening niet gereed zal zijn op 1 Januari 1934, is verdere salariskorting in overweging. Regeeringssteun gevraagd voor uitvoer naar Rusland. Gisteren heeft de Reedersvereeniging voor de Ned. Haringvisscherij in den Haag haar 18e algemeene jaarlijksche vergadering gehouden. In zijn openingsrede deelde de voorzitter, de heer W. Richter Uitdenboogaardt mede, dat in 1932 238 haringschepen aan het visscherijbedrijf deelgenomen hebben en tezamen 556.568 kantjes haring binnen brachten tegen in 1931 289 sche pen met een vangst van 762.695 kantjes. Per vaartuig heeft de gemiddelde vangst in 1931 alzoo bedragen 2639, in 1932 2337 kantjes ha ring. Bij een mindere vangst van 300 kantjes per schip slechts een prijsverhooging van 0.75 per kantje. Deze cijfers stellen duidelijk in het licht, dat de exploitatie van ons visscherijbedrijf weer een poover resultaat heeft opgeleverd. In aanmerking genomen de ontzaglijke moei lijkheden waarmede het haringbedrijf in 1932 te kampen heeft gehad, als daar zijn de stag natie in den handel door de Duitsche deviezen- beperkingen en de plotselinge verhooging op 26 September 1932 van het Duitsche invoer recht van 3 op 9 R.M. per ton, moet het nog tot tevredenheid stemmen, dat een algemeene stopzetting van het bedrijf is voorkomen. In groote mate is zulks te danken aan de Rijks-steunverleening, waarbij een crediet van 2y2 millioen gulden ter beschikking van de Reedersvereeniging voor de Ned. Haringvis scherij werd gesteld met het dóel, de reeders individueel in de gelegenheid te stellen hun aangevoerde haring tijdelijk uit de markt te houden'en een'geleidelijke likwidatie van de voorraden te bevorderen. Duitsche concurrentie. Bij de betalingsmoeilijkheden, die Duitschland onzen handel veroorzaakt, en de reusachtige verhooging van het invoerrecht op gezouten haring, komt nu nog het steeds sterker autar kisch optreden van ons nabuurland. Het vorig jaar hebben de Duitsche reederijen daartoe in staat gesteld door 's Rijks schatkist, hun vloot met 30 motorschepen kunnen uitbreiden en thans is op de Duitsche rijksbegrooting opnieuw 6 millioen R.M. uitgetrokken voor verderen aanbouw van 50 haringschepen. Zoo wordt de Duitsche visscherij gesteund. En bij dit alles komt nu nog dat Duitsche trawlers hun haring te IJmuiden komen markten. Deze haring.wordt in verschen toestand aangevoerd en kan als zoo danig vrij van invoerecht naar Duitschland worden uitgevoerd. Onze Regeering schijnt hier onmachtig tegenover te staan. Kan het onlangs in het leven geroepen retorsiewetje, waarbij afweermaatregelen kunnen genomen worden, hier niet worden toegepast? De regeeringssteun. Hoe moeten wij ons de toekomst van ons bedrijf indenken? Toen mij in het vroege voorjaar, maanden voor den aanvang van de nieuwe campagne, als voorzitter werd medegedeeld, dat de Re geering plan had 50.000 kantjes maatjesharing (welk kwantum ik adviseerde tot de helft te reduceeren) in koelhuizen op te slaan, met de bedoeling steun aan de marktprijzen te geven en tegelijkertijd de venters tegemoet te komen, die geklaagd hadden over onvoldoenden voor-x raad van haring tegenover de bestaande bin nenlandsche vraag, toen bestond bij uw hoofd bestuur goeden moed, dat wij een daadwerke lijken steun van onze Regeering mochten ver wachten. Daarna zijn ons meermalen van regeerings- zijde overwegingen tot steun verleening, veelal met bezwarende voorwaarden, medegedeeld, doch telkens hebben wij, wanneer het op daden, dus op het definitief afsluiten eener overeen komst aankwam, een angstvallige terugtrekken de beweging moeten constateeren. Eenige reden voor deze afwijzende houding moge gelegen zijn in de omstandigheid, dat enkele deelnemers aan de Rijkscredietregeling- 1932 aan hun verplichtingen nog niet hebben voldaan, immers is dientengevolge de Reeders vereeniging niet in de gelegenheid het saldo groot 61.900 aan den Staat te voldoen, ten zeerste betreuren wij zulks te moeten erkennen. Toch meenen wij in alle bescheidenheid de vraag te mogen stellen of dit nu een reden mag zijn om het gansche haringvisscherijbe- drijf, dat met zijn uitgebreide vertakkingen zoo veel duizenden menschen brood verschaft, in deze abnormaal moeilijke tijden geheel aan zijn lot over te laten? Afzetgebied in Rusland Onophoudelijk hebben wij onze Regeering voorgehouden, dat ophouden, blokkeeren van haring verleden jaar doeltreffend middel toen halverwege de campagne het Duitsche invoer recht verdrievoudigd werd thans geen doel kan treffen, doch dat wij nu alleen gebaat kunnen zijn door belangrijke uitbreiding te geven aan ons afzetgebied. Daar Duitschland geen middelen ontziet om door vloot-uitbreiding in eigen haringbehoefte te voorzien en zelfs in ons land de gelegenheid wordt gelaten dat Duitsche vischschepen ver- sche haring aanbrengen, daar blijft voor ons maar een mogelijkheid, dat is afzetgebied te zoeken naar Rusland. En om een partij van honderd a honderdvijftig duizend vaten haring aan Rusland te verkoopen, hebben wij Regee- ringscrediet noodig. Beperking van den aanvoer. Na de openingsrede van den voorzitter heeft een uitvoerige gedachtenwisseling plaats ge had over de rijkscredietregeling 1932 voor de haringvisscherij in verband met een even- tueele steunregeling voor de haringvisscherij 1933. Daarbij kwam o.m. ter sprake de midden- Juni door het departement van economische zaken gestelde eisch tot de beperking van de haringvisscherij 1933 in dien zin, dat slechts 3/5 deel van de haringvloot dit jaar aan de haringvisscherij zou mogen deelnemen, het geen naar de meening van het hoofdbestuur en van de vergadering op onoverkomelijke be zwaren stuit. Beperking van den Nederland- schen haringaanvoer zou volgens de meening van de vergadering alleen dan effect sortee- ren, wanneer in de overige haringproducee- rende landen een gelijke beperkingzou wor den tot stand gebracht. Aangezien genoemd departement de voorgestelde beperking als hoofdvoorwaarde had gesteld voor eventueel te verleenen steun, heeft het hoofdbestuur der reedersvereeniging zijn bezwaren daartegen schriftelijk uiteengezet. Het niet nakomen door de regeering van een in het voorjaar gedane belofte 25.000 kantjes maatjes haring uit de markt te nemen en in koelhuizen te doen op slaan, ontlokte veel discussie, waarbij gespro ken werd over misleiding. Op die toezegging toch zijn verscheidene schepen voor de haringvisscherij in gereed heid gebracht. Door het niet uit de markt ne men door de regeering van de maatjesharing zijn de prijzen zelf tot 5 per kantje terugge- loopen, hetgeen veel verlies voor de betrok ken reeders heeft gebracht. Over de gemaakte vergissing bij het handels verdrag met Duitschland bleek de vergade ring niet goed te spreken te zijn. Tenslotte heeft de vergadering het hoofdbestuur opge dragen zich in dit verband met de bestaande moeilijkheden opnieuw tot de Nederlandsche regeering te wenden. Nadat mr. Kiewiet de Jonge zijn voordracht over de Noordzee-conventie gehouden had, werd een motie aangenomen, waarin wijzi ging en aanvulling der Noordzee-conventie als dringend noodzakelijk wordt voorgesteld. De contributie aan de algemeene kas der vereeniging werd bepaald op 15 per schip, dat in 1933 aan eenige visscherij heeft deelge nomen. De bijdrage voor 1933 aan de red dingmaatschappijen werd bepaald op ƒ60 voor iedere maatschappij. Landelijk contact tusschen commissies van toezicht. Naar wij vernemen zal op Zaterdag 9 Sep tember des namiddags om 3 uur in één van de zalen van het hotel „Noord-Brabant" Vree burg te Utrecht een bijeenkomst worden ge houden van plaatselijke commissies van toe zicht op de bioscopen met de bedoeling te komen tot de definitieve instelling van een per manent contact tusschen deze commissies ter bevordering van een juiste en effectieve toe passing van de bioscoopbesluiten. De bedoeling is te geraken tot een maandelijksch correspon dentieblad, terwijl eens per jaar een algemee ne vergadering zal worden gehouden. De uit noodigingen tot deze bijeenkomst zijn verzon den door de plaatselijke commissie van Hel mond, aan welke op een vorige bijeenkomst de nadere uitwerking der plannen was opgedra gen- De voorzitter van de Centrale Commissie voor de filmkeuring te 's-Gravenhage, de heer D. van Staveren, zal op deze bijeenkomst reeds een inleiding houden. Êen groot aantal commis sies heeft zijn instemming met de plannen be tuigd. Moeilijkheden voor de mengers. De R K. Bond van Melkhandelaren in Ne derland, de Chr. Bond van handelaren in melk en melkproducten en de Vereeniging van han delaren in melk, boter, kaas en Geldersche waren, hebben een adres gericht tot den Minis ter van Economische Zaken met betrekking tot de prijsvaststelling en distributie van marga- rine. Adressanten betoogen, dat de melangeurs niet kunnen leveren voor den prijs door de Crisiszuivelcentrale vastgesteld n.l. 98 a luu cents per kg., zoodat de kleinhandel reeds van 104 tot 110 c. per kg. moet betalen. Ook de «rossiers vinden hierin aanleiding hun prijzen te verhoogen. Tengevolge van de contigentee- ring is het voor de detaillisten niet mogelijk van een anderen leverancier melange te be trekken, zoodat zij gedwongen zijn dezen hoo- seren prijs te betalen. Zoo komen zij m den toestand, dat zij of zonder winst of met verlies hun margarine moeten verkoopen. Doen zij dit niet, dan verliezen zij hun klanten aan die detaillisten, die hun margarine rechtstreeks van de groote fabrieken betrekken. Adressanten verzoeken met den meesten aandrang, dat maatregelen getroffen worden, waardoor ook de melangeurs en mengers aan den kleinhandel tegen den prijs van 98 a 100 cents per kg. kun nen leveren. De directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 605000 leden van ingevolge het Werkloosheids besluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen in de week van 7 t.m. 12 Augustus 1933 heeft be dragen 23.7 pet., terwijl zij in de week van 24—29 Juli 1933 bedroeg 24.3 pet. In de over eenkomstige week van het jaar 1932 was het werkloosheidspercentage 26.2. Bij 1064 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 12 Augustus 1933 in totaal 300387 werkzoekenden ingeschreven, waar onder 28370 mannen. In totaal waren werkloos 274142 personen, waaronder 265085 mannen. Op 29 Juli 1933 bedroeg het totale aantal ingeschrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen der openbare arbeidsbemiddeling 302993, hiervan waren werkloos 276740 perso- nen, waaronder 267881 mannen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is derhalve sedert 29 Juli j.l. verminderd met 2606, het aantal werkloozen met 2598. Het aantal uit de havens van Amsterdam en Rotterdam vertrokken Nederlandsche land verhuizers bedroeg volgens de opgaven van de Commissies van Toezicht in die havens, 70 in het eerste halfjaar 1933; in 1930 bedroeg dit aantal 2740 (over het geheele jaar); 361 in 1931; 155 in 1932. In verband met een staking, die als protest tegen een voorgenomen wijziging in de loonen op verscheiden bouwwerken onder de stuka doors is uitgebroken, hebben teA'dam de ver tegenwoordigers van werkgevers en werkne mers ten stadhuize een vertrouwelijke confe rentie gehouden met de wethouders Douwes en de Miranda. Bij de staking zijn ongeveer 700 stukadoors, meest leden van de federatie en de Amst. Ver. van werkers in het stukadoorsbedrijf, betrok ken. Ook van de katholieke, de christelijke en de moderne bonden hebben eenige leden zich bij de staking aangesloten. De meeste hier ter stede werkzame stukadoors zijn thans in sta king. In de Staatscourant van gisteren (no. 188) zijn afgedrukt het huishoudelijk reglement, het handelsreglement en de statuten van de Ne derlandsche Groenten- en Fruitcentrale. Het bestuur dezer instelling .bestaat uit de heeren: J. Barendse, tuinder, te Poeldijk; A. Booy, tuinder, te Ochten; T. Borst, tuinder, te Veur; W. M. Driessen, tuinder, te Venlo; P. van Hoeckel, importeur, te 's Hertogenbosch; R. Kamstra, importeur, te Rotterdam; H. Krui denier, exporteur, te Rotterdam; dr. Lieftinck, ambtenaar aan het Ministerie van Economische Zaken, te 's Gravenhage; H. G. Ruhe, grossier, te Amsterdam; P. Slot A. P.z, tuinder, te Broek op Langendijk; F. V. Valstar, Regeeringscom- missaris voor de uitvoering van de steunmaat regelen ten behoeve van den tuinbouw voor het jaar 1933, te 's Gravenhage; C. Wagenaar K.z., exporteur, te Alkmaar. MELKPRIJZEN De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 3 tot en met 16 Sep tember 1933 de prijs voor het taxe-gedeelte van consumptiemelk, gekocht op regeeringscon- tract, voor de verschillende soorten melk is vastgesteld op 514, 5% en 6 cent per liter en dat het bedrag der afdracht op andere in con sumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter. De vastgestelde prijs geldt af boerderij. Donderdagmorgen 31 Augustus vertrekt het K. L. M.-vliegtuig de „snip" van Amsterdam naar Batavia. De bemanning van dit vliegtuig zal bestaan üit de heeren J. K. F. Kress, gezag voerder, H. Fuchs, tweede bestuurder, Th. J. Hoogeveen werktuigkundige en J. W. Hooglans, radio-telegrafist. De post voor dit vliegtuig moet uiterlijk he denavond te Amsterdam izijn. De „Oehoe" is op de thuisreis te Athene ge land, terwijl de „Kwartel" op de uitreis tt Calcutta is aangekomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3