4' Ujd000* SI DE VERGISSING VAN KAPT. JENNINGS DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1033 REGELEN VOOR RIJKSKWEEK SCHOLEN. Opleiding voor de L.O.- en hoofdakte- NIEUWE EISCHEN VOOR TOE LATING. DE STAKING IN 'T STUKADOORS- BEDRIJF. Buiten de vakvereenigingen om. COMMUNISTEN HEBBEN DE TEUGELS IN HANDEN. EEN DOLLEMAN. INVOER VAN KATOENEN MANUFACTUREN. Ü1 ABT AMBROSIO AMELLI t MOTOR RIJDT OP VRACHTAUTO; NACHTELIJKE OVERVAL. NEGEN HUIZEN VERWOEST. VOOR VIER MAANDEN VASTGESTELD. HERFSTDIENST INTERN. LUCHT- - VERKEER. EEN ERNSTIG GEVAL VAN VERGIFTIGING. Vermoedelijk door ondeugdelijk voedsel. TWEE DER PATIËNTEN OVERLEDEN VERDRONKEN In de „Regelen van de Rijkskweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen" opge nomen in Stbl. no. 455 wordt in art. 3 be paald: De kweekscholen hebben een driejarigen cursus. Op grond van buitengewone omstan digheden kan de Minister bepalen, dat een kweekschool een vierjarigen cursus heeft. Volgens artikel 4 kan de Minister bepalen, dat een kweekschool zal bestaan uit twee afdee- lingen. In dit geval is de eerste afdeeling, A. evenals de niet uit twee afdeelingen bestaande kweek school, bestemd voor hen, die de akte van be kwaamheid als onderwijzer wenschen te ver krijgen; de tweede afdeeling, B, voor hen die, in het bezit van deze akte, de akte van be kwaamheid als hoofdonderwijzer wenschen te verwerven. Verder is o.m. nog het volgende bepaald: Vanwege de kweekschool worden de leer lingen van de hoogste twee leerjaren in de ge legenheid gesteld, zich onder het toezicht en de leiding van onderwijzers te oefenen in de practijk van het lesgeven. Het schooljaar vangt aan den eersten Sep tember. Aan elke kweekschool wordt onder wijs gegeven in ten minste de vakken: lezen, schrijven, rekenen, Nederlandsche taal, vader- landsche geschiedenis (daaronder begrepen gemeente-, provinciale en staatsinrichting van Nederland) en algemeene geschiedenis, aard rijkskunde, kennis der natuur (daaronder be grepen gezondheidsleer), zingen (en waar mo gelijk het bespelen van de piano of de viool), teekenen, handenarbeid, lichamelijke oefening, Fransche taal, Duitsche taal, Engelsche taal, wiskunde, opvoedkunde (daaronder begrepen methode van onderwijs), en aan de vrouwe lijke leerlingen in: nuttige handwerken voor meisjes. Bij de regeling der schooltijden wordt ge zorgd, dat de leerlingen in het gebouw der kweekschool godsdienstonderwijs kunnen ont vangen van de godsdienstleeraren, die de ouders of verzorgers daarvoor aanwijzen. De directeur houdt toezicht op het gedrag der leerlingen, zoo in als buiten de lessen. Hij zorgt, dat de leerlingen, die niet bij hun ouders of verzorgers inwonen, hun godsdienstplichten getrouwd nakomen, zulks in overeenstemming met den wensch van die ouders of verzorgers Aan elke kweekschool met driejarigen of vierjarigen cursus zonder parallelklassen zijn met inbegrip van den directeur onderschei denlijk ten minste vier en ten minste vijf leeraren verbonden, die, behoudens door den Minister te verleenen ontheffing, de hoofdakte en de wettelijke bevoegdheid tot het geven van middelbaar onderwijs bezitten voor één der vakken, waarin zij aan de kweekschool onderwijs geven. De overige leeraren bezitten zoo mogelijk de bevoegdheid tot het geven van middelbaar onderwijs voor het vak of de vak ken, waarin zij aan de kweekschool onderwijs geven. Voor zoover er plaatsen beschikbaar zijn, worden tot het eerste leerjaar eener drieja rige of tot het tweede leerjaar eener vierja rige kweekschool toegelaten a. de bezitters van een einddiploma eener hoogere burgerschool met driejarigen cursus b. degenen, die de eerste drie leerjaren van een hoogere burgerschool met vijfjarigen cur sus, van een hoogere burgerschool voor meis jes met zesjarigen cursus, van een handels school met vijfjarigen cursus, van een middel bare school voor meisjes of van een gymnasium met gunstig gevolg doorloopen hebben, blij kende uit hun toelating tot de vierde klasse c. de bezitters van een diploma, onder Rijks- toezicht afgegeven vanwege de vereenigingen ter bevordering van het meer uitgebreid lager onderwijs, mits zij voldoende kennis bezitten van het vak of de vakken, welke, ofschoon vermeld in het genoemde programma, het door hen overgelegde diploma niet omvat d. zij, die een voldoend toelatingsexamen hebben afgelegd. Van öe leerlingen wordt schoolgeld geheven dat gelijk is aan het twee-derde gedeelte van het bedrag, hetwelk zou worden geheven als de leerling een Rijks hoogere burgerschool be zocht. In de afdeeling B eener overeenkomstig ar tikel 4 ingerichte kweekschool wordt onderwijs gegeven inopvoedkunde (daaronder begrepen methode van onderwijs) Nederlandsche taal en letterkunde aardrijkskunde geschiedenis; kennis der natuur (daaronder begrepen de hoofdzaken van de schoolhygiëne). Voor de toelating tot de lessen van de afdee ling B wordt het bezit vereischt van de akte van bekwaamheid als onderwijzer. Naar aanleiding van de in het Stucadoors- bedrijf uitgebroken staking ontvingen wij een circulaire van de Amsterdamsche Stucadoors- patroonsvereeniging, afd. v. d. Ned. Stuca- doorspatroonsbond, en den Ned. R.K. Bond van Stucadoorspatroons „St. Anthonius", afd. Amsterdam, waaraan wij het volgende ont- leenen: Het kan bekend geacht worden, dat het vorig jaar vanaf 9 Mei tot circa 12 Augustus, eveneens in het stucadoorsbedrijf gestaakt is geworden. Voor dien tijd waren gedurende méér dan een half jaar onderhandelingen ge voerd, tüsschen de werkgevers en werknemers bonden, in dat bedrijf, om te komen tot een door de werkgevers toen noodzakelijk ge achte uurloonverlaging van 10 procent en een tariefsverlaging van 15 procent. Al onder handelende namen de werkgevers hun eisch voor uurloonverlaging geheel terug, en redu ceerden de tariefsverlagingsvoorstellen tot 10, later zelfs tot 6 procent. Slechts de confessioneele werknemersbon den aanvaardden laatstgenoemde vermindering, en sloten met de werkgeversbonden een nieuw collectief contract. Ondanks dat ontstond er zooals gezegd een staking, die 14 weken duur de en eerst toen ging de tariefsverlaging van 6 procent in. Een der werknemersbonden, en v/el de Federatie van Bouwvakarb., beweerde in dien tijd, dat de tariefsverlaging bij haar niet de doorslaggevende factor was, doch wel dat in het nieuwe collectief contract een be paling was opgenomen, dat geschillen voortaan door een arbitrale uitspraak zouden worden beslecht, en niet meer zooals dit daarvóór ge bruikelijk was, door middel eener geschillen commissie. Kort nadat de vorige staking, in Aug. 1932 beëindigd was, eischte de Regeering een uur- loon- en tariefsverlaging van 10 procent. Na onderhandelingen kwam een uurloonverlaging van circa 9 en een tariefsverlaging van 8 pet. tot stand. I Lastige arrestatie te Oss. Dinsdagavond tegen sluitingstijd van de Berg- hemsche kermis kwam een zekere K. uit Oss, die in kennelijken staat van dronkenschap ver keerde, in verzet tegen rijks- en gemeente politie aldaar en beleedigde deze herhaalde malen. Toen de politie tot arrestatie wilde overgaan, verzette K. zich met alle kracht hiertegen en trok het mes, doch door het krachtdadig in grijpen van de politie en de Kon. Marechaussee te Oss werd het den weerspannige verhinderd, hiervan gebruik te maken. De politie zach zich genoodzaakt K. met geweld vast te binden en hem met den sabel tot kalmte te brengen, waarbij hij verschei dene bloedende wonden aan hoofd en beenen opliep. De inmiddels toegesnelde menigte begon te gen de politie te joelen en te schelden en wilde den man te hulp komen, zoodat de politie zich gedwongen gevoelde een charge uit te voeren om de omstanders met geweld uiteen te drijven. Nadat tenslotte K. tot wat kalmte was ge komen, werd hij met bloedende wonden in het Huis van Bewaring te Berghem opgesloten. H. M. DE KONINGIN bracht een niet-officieel bezoek aan de Westlandsche Bloemen- Fruittentoo nstelling. en ZUID-HOLLANDSCHE BEETWORTEL- SUIKERFABRIEK. Onverdeeld winstsaldo tot 291.812 (240.273) gestegen. De houding van de Federatie Omstreeks Febr. j.l. kwam de Regeering met den eisch dat wederom de uurloonen verlaagd moesten worden, en dat de in tarief te ver dienen weekloonen niet mochten uitgaan bo ven circa 45 gulden, of 20 k 25 procent boven het uurloon. Dit alles zoo te berekenen, dat de werkprestatie gelijk moest blijven aan die van voorheen. De uurloonverlaging nam de Regeering terug, doch de tariefsverlaging moest doorgevoerd worden. Ook de tarieven der opperlieden moesten belangrijk omlaag. De bedoeling der Regeering was oorspronke lijk om de tariefsverlaging in April 1933 te laten ingaan. Het heeft echter geduurd tot 17 Juli j.l. voor de wijzigingen definitief van kracht waren, aanvaard werden door de Re geering en de beide confessioneele en de mo derne werknemersbonden. De federatie had omstreeks Maart j.l. de Regeering bericht gezonden, dat zij geen medecontractant was, doch zich zou houden aan datgene wat voor dit bedrijf inzake de loonen enz, overeenge komen werd. Slechts door het zenden van dit schrijven is. de uitkeering aan de werklooze leden dier organisatie niet stopgezet, doch het is allerminst fair, om thans alleen aan de drie hiervoor genoemde bonden de schuld te geven dat slechts deze drie de huidige tariefsverla ging hebben bewerkstelligd. Alle arbeiders organisaties moesten de tariefsverlaging aan vaarden zooals de Regeering deze gesteld had, anders werd de werkloozensteun ingehouden. Over de noodzaak van tariefsverlaging loo- pen de meeningen in alle kringen, zeer uiteen. Vermindering van inkomsten is nu eenmaal onpleizierig. Het is echter in strijd met de waarheid, dat thans gepoogd wordt de loonen van de stucadoors en opperlieden terug te dringen tot het peil van voor 50 jaar, zooals sommige arbeidersbladen beweren. Ondanks het feit, dat de tarieven thans vanaf Aug. 1932 tot heden met circa 31 procent zijn verlaagd, is toch de tariefsprijs nog 123 procent hooger dan in 1913. Hierin is reeds verrekend dat in 1913 de 55 urige werkweek gold en thans de 45 urige. Wat betreft de uurloonen is de ver houding vrijwel dezelfde als hiervoor is weer gegeven. De kosten van levensonderhoud zijn volgens het Amsterd. Bureau voor de Statistiek gestegen met 38 procent. Weliswaar werden de statistiekcijfers van dit bureau als basis gebezigd bij het vanaf 1915 verhoogen der loonen, terwijl thans ineens de juistheid der becijfering wordt aangevochten. Wij consta- teeren echter, dat van tariefloonen-afbraak niet gesproken kan worden, al is de vermin dering drastisch. Thans ligt bij een tiental georganiseerde en ongeorganiseerde stucadoorspatroons, het werk stop, omdat de Regeering verlangde, dat van af 28 Augustus j.l. de door haar vastgestelde tarieven, zouden moeten gelden. Ruim 500 man staken, waarbij leden zijn van alle vijf werknemersorganisaties, hier ter stede. Eenige proteststakingen van één of een paar dagen, een staking van 2 weken bij een drietal werk gevers, gingen aan deze actie reeds vooraf. Een stakerscomité leidt deze beweging, zoodat geen der Besturen van de werknemersorganisaties, verantwoordelijk is, hoewel hun leden staken. Aan het jaarverslag over 1932 der Zuid Hol- landsche Beetwortelsuikerfabriek ontleenen wij Evenals vorig jaar en om gelijke redenen is ook dit jaar de fabriek in huur afgestaan aan de Centrale Suiker Mij. Door den hoogeren regeeringssteun voor de beetwortelen is de uit zaai belangrijk grooter geweest, terwijl de akker opbrengst ook beter was dan het vorig jaar. Het gehalte der bieten, hoewel bevredigend, was beduidend lager dan vorig jaar en sterk uiteenloopend. De fabriek heeft een tamelijke campagne gemaakt, die echter wegens aanvan kelijk slappe bietenlevering eerst 12 October kon beginnen en na vlot verloop, 24 December kon eindigen. Uitkeering van dividend meent de directie onder de nog steeds onzekere toestanden niet te mogen voorstellen. In de deelname in andere ondernemingen kwam ook dit jaar geen wijzi- ging. De post „debiteuren" omvat behalve enkele kleine volwaardige vorderingen het saldo der rekening courant met de Centrale Suiker Mij te Amsterdam. De verlies- en winstrekening staat debet voor onkosten 379 (594); winst 291.812 (240.273); en c r e d i t voor Saldo vorige balans 240.073 190.437)in komsten 51.918 (50.430). Naar uit Rome wordt gemeld, is de hoog eerwaarde Benedictijner abt Ambrosio Arr.elii een beroemd historicus, aldaar overleden. De overledene was consultor der pauselijke commissie voor de Bijbelstudie, alsmede vice- president van de pauselijke commissie voor de herziening en verbetering van de Vulgaat. DE SALARISVERLAGING VOOR HET RIJKSPERSONEEL. In een dezer dagen gehouden vergadering van het bestuur der Centrale van Hoogere Rijksambtenaren is besloten tegen Zaterdag 9 September een buitengewone vergadering van den vereenigingsraad bijeen te roepen, ter be spreking van de voornemens tot verdere ver laging der rijkssalarissen. Vragen van communisten. In verband met deze staking hebben het raadslid A. F. Huizinga en zijn partijgenoot het Kamerlid C. Schalker, een aantal vragen gericht resp. tot B. en W. en den minister van Binnenlandsche Zaken. De stakende stukadoors hebben gisteren avond in de Diamantbeurs, onder leiding van het stakings-comité een vergadering gehouden, die tot eenig resultaat had, een motie, welke aan B. en W. zal worden gezonden. Men besloot voorts, onder de burgerij een steunactie ten behoeve van de stakers op touw te zetten. Duorijdster gedood, haar echtgenoot zwaar gewond. Op den weg VierlingsbeekOverloon heeft gisterenmiddag een ernstig ongeval plaats gehad. Bij een zijweg ligt een groote bocht in den weg en op dit punt is een motorrijder tegen een vrachtauto gereden. De heer Ver- beeten uit Vierlingsbeek, commissionnair van beroep, kwam met zijn motor van den zijweg op den straatweg, toen van links een vracht auto naderde. Een botsing tusschen beide voertuigen was niet meer te voorkomen. Het motorrijwiel werd totaal vernield. Mevrouw Verbeeten, die op de duo zat, werd op slag gedood, haar man werd ernstig gewond op genomen en naar een in de nabijheid gelegen woning vervoerd, waar de eerste geneeskun dige hulp werd verleend. Het slachtoffer had ernstige verwondingen in het gelaat opgeloo- pen, terwijl zijn been op verschillende plaat sen gebroken was. De vrachtauto werd weinig beschadigd. De chauffeur van dezen wagen, die toebehoorde aan een firma in koloniale waren te Vier lingsbeek, kwam met den schrik vrij. Een onderzoek naar de schuldvraag wordt ingesteld. „Op de verdelging van alle vijanden der Ko ningin en op de uitroeiing van het paapsche priestergebroedriep kapitein Jennings, en dronk in één geweldigen teug zijn tinnen kroes uit. Dit was zijn eerste en zijn laatste dronk zoo vaak de dienst hem toestond den avond in de „White Hart" door te brengen. En aangezien de waard voortreffelijk bier schonk, kon hij de toast, die een ieder uit loyauteit en rechtzin nigheid moest meedrinken, niet te vaak aan de orde stellen. „Is het waar, kapitein" vroeg één der gasten, „dat de brave Topcliffel) een waarschuwing hierheen gezonden heeft tegen vermomde priesters die, op weg naar het verwenschte Noorden 2), door onze goede stad zouden ko men Dan is het goed uitkijken". De officier maakte een minachtend hoofd gebaar. „Wanneer zij niet geheel van den duivel be zeten zijn, dan zullen zij het wel uit hun hoofd laten hun weg juist te kiezen over Bedford", pochte hij. „Ze zullen nu langzamerhand wel weten dat kap'tein Jennings daar het bevel voert." Niemand durfde hem tegenspreken. Hij stond op, hulde zich in zijn mantel, nam zijn door den waard aangestoken lantaren ter hand, en opende de deur, terwijl hij het ge zelschap een patroniseerenden groet toewierp. Maar inplaats van de deur weer achter zich dicht te trekken, week hij plotseling een groo- ten stap terug, zoodat hij weer in de gelag kamer kwam te staan. „Bedenkt gij u nog eens, kap'tein vroeg de waard gemoedelijk, naar een kroes grijpend om deze te vullen. „Wat is er aan de hand Voelt gij u niet wel vroeg de hoefsmid Mimms, want kapt. Jennings' anders zoo welgedaan gezicht was akelig bleek geworden. „Onzin", zei de kapitein, zich moeite gevend zich te herstellen, „het vergif, dat de White Hart zijn begunstigers inpompt.... goeden avond Hij trok de deur achter zich dicht. Buiten gekomen bleef hij staan onder het kleine por tiek van de herberg. Voorzichtig liet hij het licht van zijn lantaren over de stille, duistere straat gaan. „Was het dan toch verbeelding prevelde hip Op ditzelfde oogenblik viel de stralenbundel op een man, die blijkbaar reeds in de donkere schaduw van het portiek gestaan had. „God, sta mij bij", mompelde de kapitein. Hij trok zijn hoed met een schielijken ruk heel diep over zijn hoofd, sloeg zijn mantel om het onderste deel van zijn gelaat, en de onbekende zag hem ijlings wegsluipen. Was het niet zoo donker geweest dan zou hij tot zijn verbazing gezien hebben dat de officier doodsbleek was en rilde als een man die plotseling een hevlgen koortsaanval gekregen had. De onbekende trad op zijn beurt de gelag kamer binnen. Vreemdelingen worden nooit uitbundig verwelkomd in herbergen, waar de burgers der stad „onder ons" plegen te zijn, maar in die jaren van onrust, vervolging en aanbrengerij, toen niemand zich op iemand verlaten kon, was de ontvangst steeds wantrou wend, zoo niet vijandig. „Een goed maal en een kamer", zei de bin nenkomende kort af, zich tot den waard wen dende. Meteen zette hij zich neer op een der vrije stoelen voor den haard, zonder van een der aanwezigen notitie te nemen. „Maak haast, ik heb honger", zei hij nog. De waard nam zijn gast, alsvorens diens be velen op te volgen, van het hoofd tot de voeten op. De "bezoeker was een forschgebouwde, en zelfs in zijn burgerkleeren een militaire figuur. Hij droeg een paar hooge rijlaarzen met sporen en deze waren het, die de bijzondere aandacht van den waard getrokken hadden. Uw paard?" vroeg hij. ,Is bezorgd", antwoordde de man. „Maak haast En de waard, die zich naar de aan de gelag kamer grenzende keuken gespoed had, fluister de zijn vrouw in: „De paapsche priesters reizen vaak te voet omdat ze geen paard bezitten. Zou die man...? De vrouw gluurde'door een kier van de deur. „Hij een priester lachte ze. „De man ziet er uit als een musketier." Ondertusschen had kapt. Jennings de High- street afgerend alsof hij, inplaats van comman dant van het kleine garnizoen in de kazerne aan den anderen oever der Ouse, een vagebond was, die zich in de hoofdstraat van een land stadje niet veilig voelde. Bij de brug bleef hij eindelijk staan. „Ik moet koelbloedig blijven", vermaande hij zichzelf. „Ik moet nadenken. John, John, hoe kom je ertoe, naar Engeland terug te keeren Wie had dat kunnen denken. Daarginds in Douai had je tot het eind van je leven toe veilig kunnen zijn, in 't gezelschap van andere papen. Je hadt kardinaal, of voor mijn part paus kunnen worden. Maar terugkeeren naar Engeland! Waar eindigt 't mee? Met een rit langs Tyburn road 3) Inplaats van de brug over te gaan, keerde hij langzaam op zijn schreden terug. „En zij verdienen het", dacht hij grimmig „Zij verraden de koningin aan den Paus van Rome, en al was John honderd maal mijn twee lingbroer, ik zou hem als een verrader en een afgodendienaar verloochenen. Als hij maar weg gebleven was! Als ik hem maar nooit weer gezien had Hij bevond zich nog maar op weinig yards van de „White Hart", Een verdachte gearresteerd. Ter beschikking van de justitie te Middel burg is gesteld de 43-jarige arbeider J. de K. uit Kijkuit, gemeente Axel, die er van ver dacht wordt dat hij den café-houder de R. te St. Janssteen, toen deze zich reeds te bed had begeven, heeft aangevallen, hem bij de keel gegrepen onder bedreiging hem te zullen doo- den, terwijl hij hem ook met een hard voorwerp moet hebben verwond. Op het hulpgeroep van de R. heeft de aanvaller de vlucht genomen. „Ik kan mijn eigen broer niet gevangen ne men, al heeft hij nog zoo zwaar gezondigd. Ik moet hem waarschuwen dat hij zich uit de voeten maakt „Goeden avond, kap'teinklonk een stem. Hij schrok, maar 't was slechts een der gas ten van de „White Hart", die huiswaarts keer de. „Onze waard heeft daar een vreemden gast gekregen", zei de man. „Een kort-aangebonden heerschapik zou een oogje in het zeil houden, kap'tein." „Bemoei u niet met zaken, die u niet aan gaan, vriend", antwoordde kapt. Jennings mat. Hij bleef eenigen tijd de straat op-en-neer loopen, daarna sloeg hij de nog stillere Brom- ham road in, waar hij den schildwacht voor de gevangenis gelastte hem binnen te laten. De luitenant, die daar het bevel voerde, verwon derde zich erover dat de kapitein op een zoo ongewoon uur op inspectie kwam. Deze duurde trouwens niet lang, en na afloop zette kapt. Jennings zich in het kleine bureautje, waar hij eenige minuten schrijvende doorbracht. Ge woonlijk werden na een inspectie eenige aan teekeningen gemaakt in het gevangenisboek, maar kapt. Jennings had ditmaal het grootste deel van zijn tijd besteed aan het schrijven van een briefje 'dat hij, alvorens afscheid van den luitenant te nemen, zorgvuldig wegstopte. Een half uur lang liep hij in de Highstreet op-en-neer, de weinige voorbijgangers vermij dend, en de „White Hart" scherp in 't oog hou dend. Ten slotte zag hij een lichtschijnsel voor een der bovenvensters. Hij bukte zich, raapte eenige stukken steen op, wikkelde den grootste in den brief, welken hij een half uur geléden geschreven had, en wierp een kleiner steentje tegen het verlichte venster, en vervolgens nog een. Het venster werd geopend; kapt. Jennings zag de forsche figuur van zijn broeder tegen het kaarslicht afsteken. Hij verloor geen tijd, doch wierp den om den steen gewikkelden brief door de venster-opening. Vervolgens sloeg hij met snelle schreden den weg in de richting van de brug in. Hij kon dien nacht den slaap niet vatten. Hij wist dat hij, door zijn tweelingsbroeder te waar schuwen, zich aan een halsmisdaad schuldig gemaakt had. Maar ook begon het tot hem door te dringen dat de vreeselijke ervaring van dezen nacht een straf kon zijn voor zijn zinne- looze en fanatieke priesterhaat. Hij geloofde, op zijn manier, in God en Diens Gerechtigheid. Eerst tegen den ochtend viel hij in. Maar niet voor lang. De deur van zijn kamer werd ge opend. Hij sprong in zijn bed overeind. „Johnriep hij uit. Met zijn doodmoede oogen staarde hij naar zijn broeder die voor zijn bed stond, met tien musketiers achter zich. „Johnzei hij onzeker, en keek den man met heel vreemde oogen aan. „Mijn God, hij is het tóch niet....", stamelde hij, wit als een lijk. De man keek hem met een kwaadaardigen grijns aan. Vervolgens gaf hij een wenk aan de musketiers, die kapt. Jennings uit het bed sleurden. Voor de gevangenis in Bromham road staat een karos gereed om u naar Londen te ver voeren, kapitein", zei hij sarcastisch. „En over een paar dagen zult u het genoegen hebben achter een wagen aan door de midder van Tyburn gesleept te worden, zoo waar ik Top- cliffe heet." VERVALSCHEN VAN POSTWISSELS. Oplichters voor de rechtbank. Drie Delftsche jongelui, de 22-jarige loswerk- man F. E. O., de 19-jarige instrumentmaker W. W. en de 20-jarige motordrijver C. A. P. Z„ hebben voor de Haagsche rechtbank terecht gestaan wegens poging tot oplichting en valsch- heid in geschrifte. Het plan tot dit misdrijf zou zijn uitgegaan van den jongste van het drietal W. die reeds eerder wegens vervalsching van postwissels is veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf. W. die wist dat zijn buurman O. en Z. beiden zonder werk waren, lichtte de beide jongens in omtrent de wijze waarop gemakkelijk aan geld te komen was, en stelde hun voor om inter nationale postwissels te vervalschen. Aanvan kelijk voelden deze jongens er meer voor om op eerlijke wijze aan den kost te komen, doch W. wist hen te bewerken, dat zoo hun pogingen om aan werk te komen, zouden mislukken, zij hun medewerking zouden verleenen. W. liet, toen hij O. en Z. voor zijn plan gewonnen had. laatstgenoemden te Rotterdam een postwissel groot 1 aanbieden geadresseerd aan zekeren Vermeer, wonende in het Hooge Huis aan de Gedempte Gracht te Den Haag. O. vertrok daarop naar dit logement, waar hij zich als Vermeer deed inschrijven en de postwissel ont ving, dien hij aan W. overhandigde. Deze wischte met een hem bekende vloeistof de cij fers etc. uit, en deed het formulier opnieuw door Z. invullen voor een bedrag van 400 daarbij zorgend, dat de postwissel voor dit bedrag gefrankeerd werd. O. ontving de aldus vervalschte postwissel terug om deze aan het hoofdpostkantoor in Den Haag te innen. De ambtenaar voor de uitbetaling trof echter een bedrag ad 400 niet op de controle lijst aan en ging op informatie uit, O. verzoekend even te wachten. Deze begreep, dat de fraude ontdekt zou worden en verwijderde zich. Spoedig bleek, dat de aangeboden postwissel vervalscht was en kort daarop volgde de ar restatie van het drietal. De drie delinquenten legden een volledige be kentenis af. Z. en O. beweerden dat zij door teleurstelling in het zoeken naar werk eindelijk voor den aandrang van W. waren bezweken. W. die eveneens bekende zeide dat hij na zijn ontslag uit de gevangenis overal het hoofd stiet als hij trachtte werk te vinden. Het O.M. waargenomen door jhr. mr. v. Asch van Wijck eischte gezien de recidive tegen W iy2 jaar onvoorw. gevangenisstraf en tegen Z. en O. ieder 8 maanden onvoorw. en 4 maan den voorwaardelijke gevangenisstraf. De verdediger van W. verzocht een nader rapport, die van O. en Z. pleitten clementie. Vonnis 12 September a.s. De Staatscourant van gisterenavond bevat een Koninklijk besluit, waarbij de invoer van ongebleekte en gebleekte katoenen manufac turen wordt gecontingenteerd. Deze contingen- teering is vastgesteld voor den tijd van 4 maanden, aanvangende 1 Augustus en eindi gende 1 December. Voor ongebleekte katoenen manufacturen is het percentage bepaald op 85 van de waarde van hetgeen gemiddeld in 4 maanden van de jaren 1931 en 1932 werd ingevoerd: voor ge bleekte katoenen manufacturen bedraagt het percentage 75 met dezelfde basisjaren. Verlenging contingentee- ring geverfde manufactu ren, tafelgoedenz. Voorts bevat de Staatscourant twee Kon. be. sluiten ter voortzetting van de contingentee- ringen van geverfde, bedrukte en bontgeweven manufacturen, alsmede van tafel- en servet goed, ander huishoudgoed, zoowel afgepast als aan het stuk, beddelakens en sloopen. Eerstgenoemde contingenteering wordt on gewijzigd voor den tijd van 3 maanden vei- iengd, terwijl bij de tweede (tafel, en servet goed, enz.) het percentage van 70 op 60 is teruggebracht. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat onder de in het Kon. besluit tot regeling van den invoer van- tafel- en servet goed, handdoeken en ander huishoudgoed, zoo wel afgepast als aan het stuk, beddelakens en sloopen, bedoelde goederen, niet vallen: dwei len, poetsdoeken voor technische doeleinden gemaakt van grove garens, spreien van tule en/of vitrage, spreien waarin over de gehee.e oppervlakte figuren zijn aangebracht door mid del van zijde of kunstzijde, sierkleedjes, tafel, kleeden en loopers, indien deze niet geheel of voor het grootste deel van katoen en/of lmnen zijn vervaardigd, tafelkleeden van weefsels met opstaande pool. Het bedrag ter bestrijding van de kosten aan het afgeven van de vergunningen voor den in voer van deze artikelen verbonden, is vastge steld op y2 van de bij den invoer te decla- reeren waarde met een minimum van 25 cent. Het bedrag ter bestrijding van de kosten der vergunningen voor den invoer van bedrukte geverfde en bontgeweven katoenen manufac turen is eveneens vastgesteld op van de bij den invoer te declareeren waarde met een minimum van 25 cent. Voor de vergunningen voor den invoer van ongebleekte en gebleekte katoenen manufac turen is een even groot bedrag als vergoeding voor de kosten van vergunningen vastgesteld. 1) Een der beruchtste priester-vervolgers onder koningin Elisabeth. 2) Waar het protestantisme weinig vorderin gen maakte. 3) De tegenwoordige Oxfordstreet, waar langs de martelaren naar de galg van Tyburn, de tegenwoordige Marble Arch, gesleept wer den. (NADRUK VERBODEN.) In het gezin van zekeren Tiesen te Overloon deden zich Dinsdag ziekteverschijnselen voor die er op wezen, dat door het eten van on deugdelijk voedsel maag en ingewanden geheel van streek waren. De hulp van verschillende doktoren werd ingeroepen; o.m. heeft dr. Reyers uit Vierlingsbeek geneeskundige hulp verleend Intusschen was de toestand van een 12-jarig logeetje, Piet Otten uit Nijmegen, dusdanig ver ergerd, dat het knaapje nog des avonds aan de gevolgen is overleden. In den loop van den Woensdag is ook de 18-jarige zoon van de familie T. onder dezelfde verdachte verschijnselen gestorven. Tiesen en zijn echtgenoote zijn ernstig on gesteld en overbrenging naar het Canisius-zie- kenhuis te Nijmegen werd noodzakelijk ge acht. Beide personen zijn gisterenmiddag daar heen overgebracht. Aangenomen mag worden, dat door het eten van ondeugdelijk voedsel deze vergiftigingsge- vallen zich hebben voorgedaan. Een onderzoek ten deze wordt ingesteld. Naar wij nog vernemen, ii de toestand van vader en moeder Tiesen thans zoo, dat zij bui ten levensgevaar zijn. Bij den brand in Leeuwarden. Omtrent den hevigen brand, welke gisteren middag aan de Gedempte Keizergracht te Leeuwarden heeft gewoed, kan nader worden gemeld, dat behalve de opslagplaats van den heer Speulstra niet minder dan negen huizen, alle eensgezinswoningen, bestaande uit een ge- lijkvloersch gedeelte en een zolderverdieping, door het vuur zijn vernield. De meeste van deze woningen zijn geheel uitgebrand, enkele ten deele. Zes der huizen zijn gelegen aan de Gedempte Keizersgracht, drie aan de Nieuwe- straat. De meeste bewoners waren verzekerd. De opslagplaats bevond zich achter het wo ningencomplex. De brandweer is den geheelen middag met de nablussing bezig geweest. Nader vernemen wij: In de groote opslagplaats was een 2000-tal kisten geborgen. Een groot aantal pakken hout wol en gereedschappen, alsmede losse onder- deelen van auto's werden een prooi der vlam men. Voorts ging een oliereservoir van 200 liter in de vlammen op. Geheel of gedeeltelijk zijn afgebrand de woningen van mej. Kreger, dé wed. Hornstra, de wed. v. d. Zee, de gezus ters Doèrn, den heer K. v. d. Heide, den heer T. Vorstenburg en de wed. v. d. Godt. Voorts bekwamen verschillende perceelen groote waterschade. Gisterenmiddag te ongeveer kwart voor vier is het drie-jarig zoontje van de familie S. uit Zuilen in het Merwedekanaal nabij de spoor brug te water geraakt. Hoewel het ventje spoe dig door de politie op het droge kon worden gebracht en kunstmatige ademhaling werd toe gepast, moest een inmiddels ontboden genees heer den dood constateeren. DIEFSTAL BIJ PEEK EN CLOPPENBURG TE BREDA. De rechtbank te Breda deed Dinsdag uit spraak in de zaak tegen den 20-jarigen A. v. O., den 18-jarigen L. v. E. en den 17-jarigen M. M. allen te Breda, die zich in den nacht van 5 op 6 Augustus toegang hadden verschaft tot de étalagekasten der fa. Peek en Cloppen- burg te Breda en aldaar kleedingstukken heb ben ontvreemd. De Officier van Justitie had tegen elk één jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde elk tot 6 maanden met aftrek van preventief. HET STRAPERLOSPEL Door den burgemeester van Voorburg afwijzend beschikt op eenige verzoeken om het z.g. Straperlospel in een daartoe op te richten „Casino" te mogen beoefenen. Uitgebreide dienst op Londen. Volgens den bestaanden regel zullen de K. L. M. en de met haar samenwerkende buiten- landsche luchtvaartmaatschappijen met ingang van 1 September a.s. de herfstdienstregeling invoeren. Als gevolg van de toenemende inten siteit van het luchtverkeer is aan dezen herfst dienst ten opzichte van verleden jaar opnieuw uitbreiding gegeven. Dat deze uitbreiding voo de verbinding met Londen tevens een groote verbetering betekent, moge uit het volgende h^Tot'en met 15 September zal de K. L. M. drie diensten in elke richting onderhouden tegen verleden jaar twee. Daar bovendien de Deutsche Lufthansa haar van ouds bekende verbinding Eerlijn—Londen via Amsterdam exploiteert., zullen er vier diensten op alle werkdagen op Engeland bestaan. De ochtendmachine van 8.50 uit Amsterdam en 9.25 uit Rotterdam, aahkomst 11.10, welke dezen zomer ook reeds bestond, wordt gehandhaafd. 'Bijzondere vermelding verdient vooits de handhaving van den avonddienst naar Londen tot en met 15 September 19.00 uur van Amster dam, 19.35 van Rotterdam, 21.20 te Londen. Dit is de eerste maal, dat gedurende den herfst- dienst een avonddienst in het programma is ingelascht; het ligt in de bedoeling dank z.j de steeds voortschrijdende techniek, de avond diensten geleidelijk over een steeds langer pen- ode aan te houden. De zoo doeltreffend gebleken ochtendsnel- dienst van 7.00 uit Londen, 9.15 te Amsterdam, blijft eveneens tot 15 September bestaan. Een tweede ochtendvliegtuig verlaat Londen om 8.50 en komt te Rotterdam om 10.50 en te Amster dam om 11.25 aan. Het vertrek van 13A5mt Londen zal voortaan als een vast veitiekuur, waarop zomer en winter kan worden gerekend, aangenomen worden. Voor Rotterdam is hetJ'atJ belang, dat gedurende den geheelen herfstdienst in elke richting een ochtend- en middagvertrek en een ochtend- en middagaankomst plaats heeft, in de periode tot en met 15 September zijn er zelfs drie vertrekken uit Rotterdam. Diensten op Parijs. Ook de diensten naar en van Parijs, uitgevoerd door de K. L. M. en de Air France, de nieuwe groote Fransche maatschappij waarin de Lignes Farman opgenomen zijn, worden gedurende de eerste periode van den herfstdienst in verge lijking met verleden jaar met één vermeerderd. De Scandinavian Air Express loopt Brussel niet, doch Rotterdam wel aan; voor beide andere diensten is een landing te Brussel opgenomen. Antwerpen wordt vanaf 1 September weder uit geschakeld. Voor Rotterdam blijven tot en met 30 September drie vertrekken en aankomsten bestaan. De eerste dienst naar Paiijs verzekert de aansluitingen naar Genève, Bazel en Zurich, terwijl de laatste dienst uit Parijs aldaar aan sluiting ontvangt uit bovengenoemde steden. Op Scandinavië en Duitsch- land. Het spreekt vanzelf, dat wanneer er van uit breiding sprake is, de lijn op Scandinavië, welke dag aan dag vol bezet is, niet achterblijft. Naast de rechtstreeksche Scandinavian Air Express van de K. L. M. en de Aerotransport, handhaaft de K. L. M. haar tweeden dienst op Kopenhagen en Malmö via Hamburg tot en met 15 Septem ber. Daarna wordt deze verbinding ingekort tot Hamburg. Tot en met 30 September blijven zelfs de aansluitingen naar Gothenburg en Oslo be staan. De beide diensten, een rechtstreeksche en een via Hannover, op Berlijn worden tot en met 15 September aangehouden. Daarna komt de recht streeksche te vervallen en handhaaft de Deut sche Lufthansa haar dienst via Hannover. Op deze verbindingen bestaan talrijke aansluitingen naar Noord- en Oost-Duitschland. De lijn op het Roergebied, Midden- en Zuid- Duitschland en Zwitserland van de Deutsche Lufthansa en de Swissair blijft tot en met 31 October in exploitatie; het vertrek uit Amster dam is op 9.30 bepaald, vanaf 8 October op 8.30. De Tsjecho-Slowaaksche Luchtvaart Mij. exploiteert haar dienst Amsterdam Rottierdam —Essen—Leipzig—Praag v.v. tot en met 30 Sept. Het vertrek uit Amsterdam is op 11,10 en uit Rotterdam op 11.45 bepaald. „DE WITTE BERGEN" AFGEBRAND. Woensdagnacht is te de Wijk het bekende uitspanningspaviljoen „De Witte Ber gen", eigendom van gebr. Hazelaar, tot den grond toe afgebrand. De geheele inventaris werd een prooi der vlammen. Het paviljoen was verzekerd bij de Onderlinge Brandwaar borg Maatschappij te de Wijk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4