VAN ONZE KATHOLIEKE SPORTVELDEN. ÉL A •■■■A- r"-, m m *V'-- f MAANDAG 4 SEPTEMBER 1933 NIEUW SPARTAAN-TERREIN TE ROTTERDAM GEOPEND. WEDSTRIJD TEGEN DE REST VAN R K. ROTTERDAM. Verdiende 62-zege der feest vierende club. Spartaan-R. K. Rotterdam HOUDT DEN GOEDEN KOERS f |Sa mmmmmifmHi De Rotterdamsche voorhoede, met Nieuwenhoven aan het hoofd, bedreigt het gepavoiseerde doel van Spartaan, W$ v jj w~~* 1 m J to. J? l§pf- DE FEDERATIE VAN R. K- V. B. IN 1932. BLIJMOEDIG JAAROVERZICHT. Gestadige groei der organisatie. De I. V. C. B. m i&i! I HET KIMBRIA-TORNOOI TE MAASTRICHT. R. K. P. S. V. „SINT LODEWIJK" TE ROTTERDAM. CRICKET. AJAX WINT HET A. R- O. L.- TORNOOI. R. K. ATHLETIEK TE BODEGRAVEN. Aantrekkelijke wedstrijd van een dertigtal vereenigingen. Nieuwelingen. R. K. SCHAAKVEREENIGING „IVOREN TOREN". VOETBAL-UITSLAGEN. CHELSEA'S EERSTE ZEGE. IN BELGIE. rotterdamsche voetbalbond. Er blijft een zekere dosis moed en optimisme en een kapitaal aan organisatie-vermogen noo- dig, om in dezen tijd van veel inzinking en van weinig durf een eigen katholiek sportter rein in exploitatie te gaan nemen. Van den anderen kant zijn wel weer factoren aanwezig, die prikkelend tot dergelijk „waagstuk" wer ken. Nu alom de belangstelling voor de katho lieke sport werd losgeslagen voor de katho- door het krachtige woord van het Episcopaat, nu de Katholieke sportbeweging groeien gaat in al haar geledingen, en een technisch gunstige zijde nu over eenige weken het competitie rad weer gaat draaien, kon de pittige club van Rotterdam-Zuid dezen hoogen troef wel uitspelen. Zij heeft dat gisteren gedaan met al den jongen bravour, met hetzelfde prachtig elan, dat haar het vorig jaar de eene overwin ning na de andere deed behalen. En als zij gisteren de feestrvlaggen te waaien zette op haar nieuwe velden, dan was dit meer dan het ge wone vlagvertoon. De terreinen, die voorloopig uit twee goed gedraineerde voetbalvelden bestaan van inter nationale afmetingen, zijn vrij gunstig gelegen tusschen den Carnisse-singel en den Kromme Zandweg. Er is rekening gehouden met een eventueele uitbreiding, doch we constateerden daarnaast één bezwaar: de hoekvlaggen staan te dicht op de toeschouwers, zoodat er zoo goed als geen gelegenheid is, een aanloop te nemen voor een hoekschop. De eenige oplossing daar voor zou zijn, aan de vier hoeken eenige meters ruimte van de toeschouwersplaatsen aan de lange zijden op te offeren. De inzegening. Als te één uur de geestelijk adviseur van Spartaan, kapelaan W. P. M. Haring, de inzege ning van het terrein en het clubgebouwtje gaat verrichten, bevolkt reeds een vrij talrijk publiek het nieuwe terrein. Onder de aanwezigen zijn pastoor W. Pompe, rector G. J. H. Kerkvliet en rector P. J. Maas, en zeer veel vertegenwoordi gers van de geestelijkheid van heel Rotterdam- Zuid. Eerst wordt het kruis van het kleedlokaal ge zegend, daarna het terrein en het clubfcebouwtje, een sobere plechtigheid vol diepen zin. Het is onder zeker opzicht een gebed om te verkrijgen wat even later door een der sprekers zoo raak werd gezegd dat de sport hier nooit het doel, maar steeds het middel zou zijn. Officieele opening. Dan bestijgt de voorzitter der vereeniging, de heer D. Recourt, een geïmproviseerd spreeKge- stoelte. In korte, maar veelzeggende bewoor dingen vertelt hij, met rechtmatige fierheid, hoe Spartaan gegroeid is, tot een machtige, en wat meer zegt, kerngezonde organisatie.. Hoe dit alleen is kunnen geschieden, door de samenwer king van allen, die met blijdschap hun uren van •ontspanning tot uren van inspanning ombouw den. En hij heeft een hartelijk woord van dank voor de sjouwers en de zwoegers, die in gesta- digen, gemeenschappelijken arbeid dit werk tot een gelukkig einde hebben gebracht. b'Kifij dankt den man, die den eersten stoot voor deze poging gaf, Mgr. Aengenent, voor zijn krachtige aansporing te Delft gegeven; de rectc- 6fiH:S?.aas en Kerkvliet, die met raad en daad sfn "bijgesprongen, van het eerste begin van Spartaan's streven in deze richting af; en niet het minst, den geestelijk adviseur der vereeni ging, kapelaan Haring, die de belangen van Spartaan bij den Haarlemschen bisschop be pleitte. Na een krachtige aansporing tot de leden, om den goeden geest te bewaren in de vereeniging, verklaart de voorzitter het terrein voor ge opend en knipt de geestelijk adviseur het lint van den terreintoegang door. Hierna krijgen nog verschillende sprekers het woord, van wien we er eenige noteerden. Kape laan Haring memoreert dankbaar de sympathie die Spartaan in Zuid-Rotterdam geniet en die zoo treffend blijkt uit den geweldigen ledentoe- vloed en de belangstelling der geestelijkheid. Daarnaast vraagt hij den moreelen steun, dien de katholieke vereenigingen zoo dringend be hoeven, de sympathie der supporters. De heer Muyser, secretaris van Spartaan, biedt den voorzitter een feestgeschenk aan in den vorm van 42 nieuwe donateurs. De heer Koning, met wien de onderhandelin gen tegenover de gemeente inzake het eigen terrein zijn gevoerd, herinnert aan de prettige samenwerking en wijst de vereeniging op de verplichting, dit veld dóór en dóór te gebruiken, zooveel als het dit technisch verdragen kan. Er is zoo dringend terreingebrek, dat deze terrein- afstand aan Spartaan door een vlijtig gebruik er van gerechtvaardigd moet worden. Hij weet echter dat dit geschieden zal, en nog wel in dezen geest, dat de sport hier nooit doel, maar steeds het middel zal zijn. Nadat nog eenige sprekers Spartaan hebben geluk gewenscht, doet pastoor W. Pompe den aftrap voor den wedstrijd der oude garde, de Spartaan-veteranen tegen Leonidas' Oude Glorie, een wedstrijd, die klassieke herinneringen op roept, waarover men zich nu en dan vroolijk maken kan (niet iedere veteraan is een oude heer, en een heer, die in den loop der jaren nog al in omvang toenam, kan nog watervlug zijn!) maar die nu eenmaal in een veteranentempo ge speeld wordt en dus matig boeit. Einde 33. Te drie uur fluit scheidsrechter C. Witberg de manschappen in het gelid voor den clou van den middag, den wedstrijd Spartaan's eerste elftal tegen de R. K. Rotterdamsche ploeg, die de wei komt binnendartelen in de stedelijke kleuren groen en wit. Er is in de samenstelling van de stedelijke ploeg een vrij sterke wijziging aangebracht, waardoor het elftal aanzienlijk zwakker is ge worden. Als de scheidsrechter het beginsignaal blaast, staan de rivalen als volgt tegenover el kaar: R.K. Rotterdam: doel: de Jong (Celer), ach ter: Semper (Activitas) en Esveld (Celer); mid den: Tenwolde (Activitas), v. Deursen (Leoni das) en W. v. Gjnneke (Activitas); voor: B. v. Ginneke (Activitas), v. Broekhoven (Acti vitas); Nieuwenhoven (Oliveo), Teppema (Leo nidas), en v. d. Werff (Overschie.) Spartaan: doel: C. Venrooy; achter: A. Vley en W. Pols; midden: J. v. d. Geer, C. Martinot en G. Luypen; voor: C. Borremans, B. v. Don gen, A. v. d. Geer, A. Mentink en Ph. Dries. Rotterdam trapt af en opent den aanval, maar Spartaan is er in de eerste minuut al bij, om dien te retourneeren; de Rotterdamsche doel man vangt echter gemakkelijk een voorzet aan zijn veste op en zet zijn rechtervoorhoede aan het werk. De aanval, die hieruit op het Spar- taandoel ontstaat, 9trandt eveneens. Dit zijn zoo de eerste voor postgevechten, men beperkt zich nu tot wat schermutselingen aan de grens op het midden van het veld. Nu en dan knalt een verre granaat op het Rotter damsche doel, voorboden van het groote offen sief Een kleine patrouille van de Rotterdammers waagt een uitval en bedreigt een oogenblik het Spartaandoel. De eenige reactie der Spar taan-mannen is: dunnetjes overdoen bij den vijand. Mentink trapt over zijn projectiel heen, er volgt een schermutseling voor het groen witte doel, maar de Jong redt keurig, al ziet hij geen anderen weg, dan een hoekschop te be werken. Borremans plaatst zich bij de hoek- vlag, schietmet los kruit. Achter! Dan gaat de Rotterdamsche voorhoede in een vlot tempo er van door, In de Spartaanverdedi ging rammelt iets, men begrijpt elkaar verkeerd en Nieuwenhoven vindt de kans te mooi. Een hard schot! Voltreffer! (01). Spartaan antwoordt met een aanval van den linkervleugel, maar Mentink knalt hoog over het voor de feestelijke gelegenheid gepavoiseer- de paalwerk der Rotterdammers. Borremans gaat het aan de andere zijde eens probeeren, maar hij verliest een pracht van een kans op de voeten van Esveld. Spartaan gaat nu sneller aanvallen en bedreigt van twee kanten het doel de tegenstanders. De Jong moet een paar ballen naar den hoek zien detacheeren; vooral de midden-voor v. d. Geer bedreigt aanhoudend zijn doel. Hij waagt er een vinnig schot aan, als hij den bal hoog krijgt toegespeeld, maar hij kogelt naast. Onmiddellijk ziet hij een goeden aanval samen met Borremans stranden op zijn eigen buitenspel. De Rotterdamsche verdediging verzet bergen werk, maar kan niet verhinderen, dat Mentink een paar maal om zich zelf heen drentelt en dan zuiver inschiet. (11). Een hernieuwden Rotterdamsche aanval laat de Spartaan-doelman langs zijn koude latten afloopen; deze jongeling valt op door een bijna ongewone kalmte. Er ontstaat weer eens een gevaarlijk moment voor zijn doel, even rolt hij broederlijk met een van de Rotterdamsche voorhoede-spelers over het veld. Gevolg: hoek schop, resultaat nihil. Dan rijst er nog eens twijfel, of een bepaalde bal achter de doellijn is geweest, maar de scheidsrechter heeft het niet kunnen zien en laat opgooien. Onmiddellijk hierop valt de rust. De pauze wordt gevuld door een gymnastiek- demonstratie der turnafdeeling van Spartaan. Na de hervatting openen de groenwitten weer den aanval, maar van Broekhoven mist; even later zuivert Pols aan de andere zijde het ter rein met een vliegend schot. Spartaan gaat nu den aanval over de heele linie overnemen. A. Mentink is de man, die de situatie overziet, een goed plaatsje opzoekt en onhoudbaar langs den doelman in den linker hoek schiet (21). De groenwitten versnellen het tempo, de bal wordt wat meer van den grond gehaald, waar ieder oogenblik een been in den weg zat. Een hoekschop van rechts strandt in de groen-witte feestvlag. We zien een goeden Rotterdamschen aanval met B. v. Ginneken voorop, een serie kop- werk van Martinot aan den anderen kant, een paar schoten op het Spartaandoel, die naast gaan. Uit een menschen-wirwar 'voor het Rotter damsche doel ziet A. Mentink weer kans, den bal langs den gevallen doelman over de lijn te werken (31). Even later maakt zijn collega van Dongen van een kans, hem door A. v. d. Geer en Mentink geboden, gebruik en scoort opnieuw (41). v. d. Geer gaat het nog eens alleen probeeren, hij drijft ver door, lokt de Rotterdamsche ver dediging uit haar tent, maar schiet tenslotte ver over het leege huis. Mentink krijgt even later een goal cadeau van de Rotterdamsche achterhoede. Hij laat het er niet opzitten en werkt met flegmatieke kalmte het vijfde doelpunt in de Rotterdamsche touwen. (51). De Rotterdammers gaan revanche nemen. Nieuwenhoven maakt zich los, waagt alleen den aanval en schiet van vrij grooten afstand' scherp in den hoek (52). Maar de groen-witten begrijpen elkaar te slecht, hun doelman raakt kennelijk onder in vloed van de vele Spartaan-aanvallen en even voor het einde krijgt hij nog een voltreffer van den schben van van Dongen (62). Deze cijfers teekenen wel de verhouding tusschen de beide ploegen, 't Is alleen maar jammer, dat de Spartaan-mannen niet een sterkere ploeg tegenover zich kregen. Het Rot terdamsche elftal had een volslagen gemis aan homogeniteit, ze stonden nog te vreemd tegen over elkander. Voorts viel er nog een aan merkelijk gemis aan baltechniek te constateeren. Of zijn de beenen nog niet los, na de rust van den zomer Ook bij de Spartanen rammelde zoo nu en dan wel het een en ander, maar hun tempo was sneller, hun plaatsen meer be rekend; speciaal viel het keurig combineeren der voorhoede te loven. Spartaan heeft het op den feestdag der terrein opening te gemakkelijk gehad. PLAATST REGELMATIG ^JWJ<ABOtn^RT\(^^^^^ De doelverdediger van Spartaan ver buiten zijn paalwerk in actie. Om meer dan één reden stemt het officieele jaarverslag der Federatie van R.K.V.B. in Nederland tot verheugen. De voornaamste is wel de aanwinst, die de organisatie aan leden kon boeken. Zooals uit een hieronder gepubliceerde opgave over de laatste jaren blijkt, steeg het leden aantal in het afgeloopen jaar met 3606 senioren, een vooruitgang, die de beste verwachtingen voor de toekomst rechtvaardigt. De tweede reden is, dat de Federatie steeds meer wordt de belangencentrale van de ver schillende bonden. Sterke centralisatie zal in de toekomst nog meer de kracht der aan gesloten vereenigingen gaan uitmaken. Dit jaarverslag is het twaalfde van de Federatie van R.K.V.B. in Nederland, het eerste jaarverslag over een tijdperk, dat de Federatie van competitie-bemoeiingen was ontheven, waardoor meer en beter gelegenheid geschapen werd voor de algemeene leiding. Het jaar-overzicht toont sprekend aan, dat de groei der katholieke sportbeweging nog niet tot staan is gekomen, dat het voorbije jaar, als geheel, reden tot tevredenheid geeft. We ont- leenen er de volgende bijzonderheden aan. Het is de jongste bond, in het Bredasche diocees, die vooral sterk groeit. En al zullen ook hier de kinderziekten niet uitblijven, de bond. is er intusschen wel zóó stevig gegrond vest, dat aan onvermijdelijke tijdelijke inzin kingen met succes het hoofd kan worden ge boden. Bij den Bosschen bond zijn met vreugde doeltreffende pogingen tot consolideering van de grondvesten der organisatie te constateeren. Nu de financieele basis der laatste jaren flink is verstevigd, het ledental, vooral dank zij deri aanwas van junioren, blijft groeien, en de 7000 reeds is gepasseerd, wordt aandacht geschonken aan de verbetering der bestuursorganisatie. Echter worden ook maatregelen genomen om het peil der aangesloten vereenigingen te ver- hoogen door het eischen van een bepaald aantal leden als minimum. Ook wordt er naar gestreefd op kleinere plaatsen niet meer dan een ver eeniging toe te laten en zeker geen nieuwe vereenigingen, als de noodzaak niet duidelijk is gebleken. Ook door bevordering van combinatie van be staande vereenigingen wordt getracht het be oogde doel te bereiken. De R. K. Limburgsche Voetbalbond ging ook dit jaar ^ederom iets in ledental achteruit. Aan dacht dient toch geschonken te worden aan het feit, dat in twee jaar tijds ruim 500 leden wer den verloren, en het aantal aangesloten ver eenigingen met .17 verminderde, en of de oor zaak alleen gezocht moet worden in crisis en malaise. In de Noordelijke diocesen liggen nog uitge strekte gebieden braak voor de propagandisten der beweging. In Haarlem is, vooral in Noord- Holland boven het IJ, met succes gewerkt, ter wijl thans Zeeland aan de beurt komt. Het is dan ook niet te verbazen, dat in Haarlem het ledental reeds boven de 12.000 gegroeid is. Daar bij wordt overal gewerkt aan verbetering van terreinen en inrichtingen. Ook in dat opzicht is in dit diocees gestadige vooruitgang te constateeren. De Utrechtsche bond propageerde de bewe ging voornamelijk in Drenthe, terwijl op het eind van het jaar ook in Friesland de propa ganda krachtig werd ter hand genomen. Be halve groei over het afgeloopen jaar is hier uitbreiding het komende jaar nu reeds ver zekerd. Samenwerking met de K.J.C. kwam tot stand tot tevredenheid van beider leiders en de goede vruchten hiervan voor de jongeren voorname lijk zijn nu reeds te bespeuren. Omvang der organisatie. Van de aangesloten bonden ontving de Federatie volgende gegevens per 31 Mei 1933. Ter vergelijking geven wij tevens de cijfers der ledentallen over eenige voorgaande jaren: 1931 1932 1933 5706 6563 6473 5250 6373 7471 5885 5714 5347 2700 3210 5059 1034 1508 2624 R.K.V.B. Bosch D.H.V.B R.K.L.V.B R.K.V.B. Utrecht R.K.V.B. Breda Totaal 20575 23.368 26.974 Het ledental steeg van 1930 tot 1931 met 4000 leden; van 1931 tot 1932 met ongeveer 3000 leden; van 1932 tot 1933 is het met 3606 leden gestegen. In drie jaren tijds zijn dus ruim 10.000 senioren (leden boven den 17-jarigen leeftijd) voor onze organisatie gewonnen. Opmerkelijk is de teruggang bij 's Bosch en Limburg. Breda ging met ruim 1000 leden voor uit. Ook Haarlem won 100 nieuwe leden; Utrecht slaat echter het record met een winst van niet minder dan 1800 leden in een jaar, in twee jaar tijds is hier het ledental ongeveer verdubbeld. Volgende cijfers kunnen nog gegeven worden over het aantal vereenigingen en elftallen: Vereeni gingen Elftallen R.K.V.B. Bosch 222 328 D.H.V.B183 434 RiC.L.V.B183 245 R.K.V.B. Utrecht 152 261 R.K.V.B. Breda 75 135 Totaal 806 1403 Over het aantal junioren zijn nog geen defini tieve cijfers bekend, daar niet alle gegevens tijdig zijn binnengekomen. Voor zoover bekend, telt de organisatie thans 8024 leden, Voorzoover betreft het vaststellen ven het aantal aangesloten vereenigingen en het aantal leden is de I.V.C.B. buiten beschouwing ge laten. Daarom zijn de volgende I.V.C.B.-ge gevens afzonderlijk opgenomen. In de I.V.C.B.- competitles kwamen 186 elftallen uit. Het aantal aangesloten vereenigingen bedroeg 173, waar voor 5993 leden werden geregistreerd. T otalen- Tellen we het aantal elftallen van den I.V.C.B. bij het aantal, dat in de diocesane bonden uit kwam, dan krijgen we een totaal van 1589 elf tallen. Waar 806 vereenigingen aangesloten zijn, blijkt dus, dat het gemiddelde aantal elftallen per vereeniging, dat in de competities van diocesanen bond en I.V.C.B. uitkomt, nog geen twee per vereeniging bedraagt. Inderdaad een gemiddelde, dat dringend verbetering behoeft. Vermeld worden de internationale wedstrijden van het Federatie-elftal, tegen het RK. Bel gisch elftal te Gent, de returnwedstrijd te Blerick en de ontmoeting tegen R. K. Duitsch- land te Hannover. Taak der Federatie. Uit het uitvoerig jaarverslag zal men Men indruk krijgen, dat de Federatie op velerlei en verschillend gebied in het belang der katho lieke voetbalgemeenschap in het geheele land is werkzaam geweest. De Federatie is gebleven de belangrijke cen trale, waarin alle belangen, die de bonden ge meen hebben, kunnen en moeten besproken en behartigd worden. En die actie der Federatie blijkt altijd niet naar buiten. Zoo is het afgeloopen jaar door de gezamen lijke geestelijke adviseurs der bonden op initiatief van den Federatie-adviseur, rector Vissers, verschillende malen geconfereerd en zijn belangrijke kwesties besproken en een stap nader tot oplossing gebracht Verder is in belangrijke kwesties de pers (afzonderlijke bladen op verzoek en alle katho lieke bladen somtijds gezamenlijk) door het Federatiekantoor voorgelicht. Alle pessimisten ten spijt zien wij de katho lieke sportorganisaties aangesloten bij de Federatie, nog altijd aan beteekenis winnen voor het katholieke leven niet alleen, maar ook als sportorganisatie. Het jaaroverzicht besluit met den wensch, dat eendrachtige samenwerking der aangesloten bonden en de steun van alle weidenkenden, de Federatie in staat zal stellen haar plicht te doen tegenover haar leden en eens alle katholieke voetballers in haar vereenigingen zal kunnen bijeenbrengen. Kapelaan Haring, de geestelijk adviseur van Spartaan, verricht de inzegening van de nieuwe Spartaan-terreinen te Rotterdam. R. K. S. V. EXCELSIOR Voortzetting juniortornooi Zondag hadden op het Kimbria-terrein te Maastricht de eindwedstrijden met halve finale en finale plaats voor den Zilveren Bal van Kim- bria. De belangstelling was ditmaal meer dan de Z.B.-Commissie had durven denken. Het verloop van de wedstrijden zelf was buitenge woon spannend, terwijl tevens van faire en hoogstaande sport genoten is. De uitslagen stemmen over het algemeen genomen tot te vredenheid. Met genoegen kan de Z.B.C. der halve terugzien op deze Zilveren Balwedstrij den, welke naast een wapenschouw op het R.K. F.-voetbalmateriaal tevens een grootsche pro paganda geworden is voor de R.K. Sportbewe ging, een propaganda die gewenscht en ver diend is en die door het Nederlandsch Episco paat zoo in aller belangstelling aanbevolen werd. Het Z.B.C.-bestuur verdient met een dergelijke organisatie allen lof en kan derhalve met voldoening terugzien op deze uiterst ge slaagde wedstrijden. Ditmaal werd de Zilveren Bal gewonnen door Valkenburg aan wie de bal na afloop der wedstrijden door den burgemeester van Maas tricht mr. L. B. J. v. Oppen met passende woorden uitgereikt werd. Inzegening van een eigen kleedlokaal. Gisteren is op het sportterrein Duivesteyn door den geestelijk adviseur van „St. Lodewijk" den weleerw. pater C. Haarmans O. F. M. een nieuw kleedlokaal plechtig ingezegend, waar voor vrij veel belangstelling bestond. Het eerst voerde %e heer F. J. Saris het woord als algemeen voorzitter der sportvereeniging en sprak zijn dank uit voor dit groote werk, dat door eigen leden was tot stand gekomen en het verheugde hem bijzonder, dat alle arbeid door St. Lodewijkers was verricht. Hierna gaf spreker het woord aan Pater C. Haarmans O. F. M. Op de eerste plaats wenschte de geestelijk ad viseur den heer Saris geluk met 't behaald succes voor de vereeniging, dat dit kleedlokaal tot stand kwam. Het is te danken aan den voort varenden ijver van den heer Saris, met het prac- tisch werk der leden. Een eigen kleedgelegen heid is geen luxe, het is een noodzaak. Wij vragen een algemeen R.-K. geest, ook op ons sportterrein en dit brengt met zich mede de verplichting van een eigen tehuis, hetwelk hier thans neergezet is, het St. Lodewjjk-huis. Hierop werd door Pater Haarmans het lint doorgeknipt en het gebouwtje met de gebruike lijke gebeden plechtig ingezegend en aan het H. Hart toegewijd. Als afgevaardigde van het districtsbestuur voerde daarna de heer R. Weitmann het woord. Deze feliciteerde het feestvierende bestuur met de moedige vereeniging, die dit plan wist door te zetten. Hierop nam de heer J. Smulders, beheerder en mede-eigenaar van het R.-K. Sportpark Dui vesteyn, het woord en huldigde den voorzitter, omdat door zijn aanhoudend en taai werken dit gebouwtje is tot stand gekomen. Jammer is het, dat op dit R. K. Sportpark ook neutrale vereenigingen moeten spelen. Wa ren alle vereenigingen, zooals „St. Lodewijk" dan was het nietnoodig om ook den neutralen Sportvereenigingen op onze velden toegang te geven, doch de finantiën hebben het noodig ge maakt om de bisschoppelijke toestemming te vragen, om deze vereenigingen eveneens toe te laten. Door Pater Haarmans werden nu de vlaggen van het Jeugdwerk en de Sportvereeniging ge- heschen. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op de zeereerw. heeren rector P. J. Maas, rector G. J. H. Kerkvliet en den heer A. J. Rozemeyer, vice-voorz. van het Jeugdwerk „St. Lodewijk" en vele bestuursleden van andere sportvereeni gingen. Te 3,20 uur kwamen de elftallen van de ver eenigingen „Teilingen" uit Sassenheim (2de klasse I. V. C. B.) en „St. Lodewijk I" door een groote haag van St. Lodewijk-junioren in club- costuum, het veld op. St. Lodewijk ITeilingen I 58 St. Lodewijk was de eerste minuut in den aan val. Haar midvoor kreeg direct reeds een goede kans tot scoren, doch zijn schot ging meters naast. Bij 'n snellen uitval van Teilingen wist haar linksbinnen onhoudbaar te doelpunten. (01.) Sint Lodewijk antwoordde direct hierop door een tegenpunt van haar midvoor 11. St. Lodewijk bleef steeds in den aanval en toen 25 minuten gespeeld waren doelpuntte haar mid voor opnieuw. 21. Direct hierop was het ech ter 2—2. Snel golfde het spel nu van doel tot doel. Bij een dezer aanvallen van Teilingen schiet haar midvoor wederom onhoudbaar in. 23. Kort hierop maakte haar rechtsbinnen er 42 van, gevolgd door een nieuwe score na een soloren van den linksbuiten 52. Drie minuten na de rust werd de stand reeds gebracht op 62. Teilingen was nu sterker dan St. Lodewijk, Geleidelijk voerde zij den stand op tot 82. Nu vond St. Lodewijk het genoeg. Toen nog 15 min. te spelen waren doelpuntte eerst haar links bin nen (83), gevolgd door den rechtsbuiten (8—4) en in de allerlaatste minuten wist de links half den eins tand nog op 85 te brengen. i Andermaal begunstigd door fraai weer had de voortzetting van dit tornooi plaats met de wedstrijden voor de B-afdeeling. De strijd was bijzonder spannend. Pas in de laatste wedstrijd viel de beslissing, 'n Bijzonder goed figuur sloegen de nieuwelingen W. D. Z. van de kruis vaarders van St. Jan. De uitslagen luiden: ExcelsiorSt. Ignatius 10; AeolusW. D. Z. 02; St. Lodewijk Spartaan 02; W. D. Z.St. Ignatius 21; St. LodewijkExcelsior 3—3; SpartaanAeolus 02; ExcelsiorW. D. Z. 20; SpartaanSt. Ignatius 00; St. LodewijkAeolus 0—2; Ex celsiorSpartaan 10; W. D. Z.St. Lodewijk 30; AeolusSt. Ignatius 10; SpartaanW. D. Z. 05; ExcelsiorAeolus 10; St. Lode wijkSt. Ignatius 05. Excelsior won den Hölsche-beker; W. D. Z. en Spartaan een medaille. TWEEDE KLAS V. U. C.Excelsior Beide elftallen telden verschillende invallers. V, U. C. dat eerst bot scoort 66 runs. Alleen M. Wierts kwam in de dubbele cijfers 22. Bowlingscijfers J. Oosterholt Jr. 5-15, J. Rijn ten 5-26, H. Zoetmulder 0-9, H. Groenhorst 0-6. Excelsior antwoordt met 142, H. Groenhorst 12, J. Oosterholt Jr. 27, H. Zoetmulder 13, en de reserves P. Smeets 22, H. Schaeffer 19, n. o. J Rijnten 21. Bowlingscijfes: H. Warburton 6-73, F. Blok- bergen 2-28, J. v. d. Höever 1-14, M. Wierts 1-9, P. Naalburg 0-7. Excelsior wil nog een derde punt bemachti gen en stuurt V. U. C. nogmaals in voor 't verlies van 6 wickets scoort V. U. C. 't benoo- digd totaal M. Wierts 13, J. v. d. Hoeven 14, H. Warburton 22. Bowlingscijfes J. Oosterholt Jr. 2-29; J. Rijn- t enl-27; H. Zoetmulder 1-3, H. Groenhorst 2-9. Excelsior wint met 76 runs op de le innings. Excelsior behaalde 9, W. D. Z. 8, Aeolus 6, Spartaan 3, St. Ignatius 3 en St. Lodewijk 1 punt. gereikt. De einduitslag was als volgt; Hoofdklasse groep A: 1 J. H. Fontein 2% p.; 2 P. Koetscheid 2 p.; groep B: 1 van Blarikom 3 p.; 2 J. Prudon 2 p. Ie klasse groep A: 1 W. Suyker 2% p.; 2 P. de Vries 2 p.; groep B: 1 P. G. Stigter 2 p.; 2 J. Nijhuis 2 p.; groep C: 1 A. Snieder 2 p.; 2 Adr. v. d. Plas 2 p. 2e klasse groep A: 1 R. Alders 3 p.; 2 J. de Jong 2 p.; groep B: J. W. van Slobbe 2% p.; 2 P. Todemann 2% p.; groep C: P. L. Paap 2 p.; 2 J.J. v. d. Voort v. d. Kley 1% p.; groep D: P. van Teeffelen 2% p.; 2 A. J. Spruit 2 p.; groep E: N. M. van Someren 2% p.; 2 H. Willems 2 p. 3e klasse groep A: 1 v. Dijk 3 p.; 2 H. Smits 2 p.; groep B: 1 C. Buys 3 p.; 2 G. Visser 2 p.; groep C: 1 J. Snieder 3 p.; 2 A. M. Fontein 2 p. De jonge, met zoo veel ondernemingsgeest be zielde R. K. Sportvereeniging E. S. T. O. te Bo degraven hield gisteren op haar keurige veld nationale athletiekwedstrijden. Heerlijk zo- mersch weer, een uitstekende voorbereiding, een goede regeling op den dag zelf, belangrijke deelneming en flinke belangstelling hebben er toe bijgedragen, dat het tournooi in alle opzich ten is geslaagd. Niet minder dan ruim 30 ver eenigingen met in totaal 270 athleten schreven op de diverse nummers in. Zoowel de cracks en nieuwelingen, als de juniores en deelnemers aan den propaganda-wedstrijd leverden vurigen kamp, waardoor de wedstrijden een groote aan trekkelijkheid en spannend verloop kregen. De leiding van den da? berustte bij den heer C J. Helmond uit Gouda, starter was de heer S. Hooij, vice-voorzitter van den D. H. A. K., Rec tor Doeswijk uit Den Haag, voorzitter van den D. H. A. K. en pastoor A. J. Luhn van Bode graven woonden een groot gedeelte van de wed strijden bij. Na afloop hebben kapelaan J. van Kessel, E. S. T. O.'s voorzitter en de heeren Hooij en Hel mond er hun vreugde over uitgesproken, dat het athletiektornooi zoo uitstekend is verloo- pen en hun dank betuigd aan allen, die daar toe medewerkten. Op 16 en 17 September a.s. organiseert E. S. T. O. een groot* gymnastiek- feest. De uitslagen van gisteren luiden Cracks. 100 M. hardloopen1 H. de Lange, Jong Le ven Amsterdam, 11,4 sec.2 W. Hoven, Jong Leven, 11,6 sec.kogelstooten1 G. Westgeest, Holland Haarlem, 11,49 M.hoogspringen1 C. van Lierop, Teylingen, Sassenheim, 1,52 M. 1500 M. hardloopen1 Th. Vriesekoop, Wils kracht Alphen a. d. Rijn, 4 min. 47,2 sec.2 T. Klein, De Bataven, Leiden, 4 min. 47,3 sec. verspringen1 Th. de Lange, Jong Leven 6.60.3 M.400 M. hardloopen1 Th. Vriesekoop, Wilskracht, 54,6 sec.2 W. Hoven, Jong Leven 56 sec.5000 M. hardloopen1 A. van Bakelen, Bataven, 17 min. 42,8 sec.2 B. Loogman, Wils kracht, 18 min. 12 sec. Hoogspringen1 A. Vijverberg, V. I. O. S., Naaldwijk, 1,55 M.kogelstooten 1 L. Halfsche- pel, Sparta Lisse, 9,72% M.verspringen: 1 J. Willemse, S.S.S. Leidschendam, 6,36 M.1500 M. hardloopen1 M. Franken, V. I. O. S., 4 min. 49 sec.400 M. hardloopen 1 B. Hoven, Jong Leven, 57,2 sec.100 M. hardloopen 1 J. Wil lemse, 5000 M. hardloopen 1 C. Koenen, 4 X 100 M. estafette 1 Wilskracht 49,3 sec. Junioren BVerspringen1 P. van Zijp, Rood Wit Leiden, 5,13% M.kogelstooten1 J. v. d. Hoven, Rood Wit, 10,4 sec.hoogspringen1 W. Raaphorst, Rood Wit, 1,40 M.4 x 80 M. esta fette 1 Rood Wit 41,6 sec. Junioren AVerspringen1 A. Rombouts, Holland, 5,12 M.hoogspringen1 J. Wel, Ori- no, 1,42 M.60 M. hardloopen 1 A. Rombouts, Holland, 8,1 sec.4 X 60 M. estafette1 De Ba taven 34,6 sec. Propaganda-WedstrijdenVerspringen1 E. Ehlert, D. O. N. K., Gouda, 5,45 M.hoogsprin gen: 1 Koekoek, Leonidas, Rotterdam, 1,47 M. 1500 M. hardloopen1 Slingerland, St. Bernar- dus Hazerswoude, 4 min. 46,8 sec.100 M. hard loopen 1 B. van Huls, Leonidas, 12 sec.4 X 100 M. estafette1 Leonidas 51 sec. U. I. O. C. E. P.-estafette 800 M. nieuwelingen: 1. Wilskracht 3 min. 59,4 sec.U. I. O. C. E. P.- estafette 800 M. cracks1 Jong Leven 3 min. 48,7 sec. Zaterdag 2 en Zondag 3 September heeft de R. K. Schaakvereeniging „Ivoren Toren" te Hil- legersberg, bij gelegenheid van haar eerste lustrum in de groote zaal van Lommerrijk een goedgeslaagd schaakconcours gehouden waaraan door ongeveer 60 personen is deelgenomen. Zondagavond heeft pastoor Kuys van Hille- gersberg het tornooi gesloten en de prijzen uit- J Na H. B. S. in de tweede ronde en N. A. C. in den eindstrijd ver. slagen te hebben. De beste ploeg heeft den A.R.O.L.-beker ge wonnen Daarmede zullen de tienduizend, die Zondag het A.F.C.-terrein te Amsterdam omvolkten, het roerend eens zijn. De middag is dus zooals te verwachten was verloopen: een kleine zege van N.A.C. op den tweede klasser D.W.S., een kleine meerderheid van Ajax op H.B.S. en een vrij groote overwin ning van de Amsterdammers op N.A.C. in de finale. Doch dat het 61 zou worden, zal wel niemand, die vorige week de Brabanters heeft zien spelen, gedacht hebben. Was hun spel toen snel en daardoor verrassend, gisteren speelden zij beneden hun kunnen, al moet hierbij ver meld worden, dat Kools niet meedeed, hetgeen wel een kleine verzwakking der voorhoede is geweest. Het Amsterdamsche Ajax was zeer goed op dreef. De ploeg zag er ongeveer als verleden jaar uit. Een verrassing was het, dat de ex-Arsenal-doelman Keizer weer onder de lat stond. Een ster bleek hij echter niet te zijn/ enkele keeren liep hij totaal overbodig een stuk het veld in, zoodat de achterhoede dikwijls op: de doellijn moest redden. In de finale stond Vis weer in doel. Hij deed zeker niet onder voor Keizer en veroorzaakte geen gevaarlijke situaties. Wat de rest van de ploeg betreft, alles klopte uitstekend. H.B.S. demonstreerde ook een goed» partij' voetbal, maar hier ontbrak de fijne techniek, die het spel der Amsterdammers zoo aantrekke lijk maakt. De partij D.W.S.N.A.C. was wellicht door de hoofdstedelingen gewonnen, indien zij meer Ausdauer hadden getoond. Tusschen de bedrijven door speelden de A.F.C.-juniores een aantrekkelijken wedstrijd tegen de H.B.S.-jeugd, welke in een gelijk spel (33) eindigde. Na de finale reikte de voorzitter van A.F.C., de heer Galavazi, den fraaien wisselbeker aan Ajax uit, waarbij hij een woord van dank sprak over de betoonde medewerking van de voetbalclubs, terwijl hij Ajax complimenteerde met het fraaie succes. A.F.C.Bloemendaal 94; A.F.C. Jun.H.B.S; Jun. 33; K.F.C.Zeeburgia 53; W.F.C.—Hil versum 24; Z.F.C. IIT.O.G. 54; Arnh. Boys Hollandiaan 2—4; U.V.V.—Velox 2—7; D.H.C. P.E.C. 4—1; R.C.H.—H.F.C. 3—5; AS.C.-H. D. V. S. 17; Leeuwarder elftalZ.A.C. 0—5; RigtersbleekEnsch. Boys 34; A.G.O.V.V. V.U.C. 23; HeraclesRob. et Vel. 91; Olympia —Middelburg 45; GoudaB.M.T. 34; Eind hovende Valk 60; P.S.V.Helmond 21; EindhovenP.S.V. 20; WilhelminaRoermond 46; HengeloB.V.V. 46; VelocitasStorm vogels 43; Haarlem't Gooi 37; D.F.C. Blauw Wit 33. De uitslagen der Engelsche League van giste ren zijn: Eerste klasse. Birmingham—Everton 22 Chelsea—Wolverhampton Wanderers 52 Derby CountyBlackburn Rovers 11 Leeds UnitedNewcastle United 30 Leicester CityManchester City 00 LiverpoolSheffield United 32 PortsmouthHuddersfield Town 30 SunderlandStoke City 41 Tottenham HotspurAston Villa 32 Sheffield WednesdayArsenal 1—2 West Bromwich AlbionMiddlesbrough 30 Tweede klasse. Bolton WanderersPlymouth Argyle 20 Bradford CityBlackpool lo BrentfordWest Ham United 41 BurnleyNottingham Forest 10 Manchester UnitedLincoln City 11 Millwall—Bury 0—0 Notts County—Fulham 41 Oldham AthleticGrimsby Town 15 Port ValeSouthampton 21 Preston North End—Bradford 31 Swansea Town—Hull City 1—1 Gisteren is de voetbalcompetitie in België begonnen. De uitslagen in de hoogste afdee- ling waren: Racing MalinesT. Lyra 12; Liersche S. R. Cl. Gand. 42; U. St. GilloiseAntwerp F. 40; S. BrugeoisF. Malinois 42; Belg. EdegemDar. Brux. 17; Beerschot A.—Stan dard L. 03; Tilleur F.Racing Brux. 62. Bij de schriftelijke herstemming voor een ze vende bestuurslid van den Rotterdamschen Voetbalbond heeft de heer C. Bassant van het Noorden het grootste aantal stemmen op zich vereenigd, zoodat hij in het bestuur van dien bond zal worden opgenomen. FINLAND NOORWEGEN. Te Helsingfors is de landenvoetbalwedstrijd FinlandNoorwegen gespeeld. Noorwegen woa met 50,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4