4S» CONTRACT-BRIDGE. PRIJSPUZZLE No. 63 MAANDAG 4 SEPTEMBER 1933 NATIONALE WONINGRAAD. Jaarvergadering van de afdeeling Zuid-Holland EEN AANVAL OP PSYCHISCH BIEDEN HULDIGING VAN DE KONINGIN TE AMSTERDAM. LAGERE UITKEERINGEN UIT HET GEMEENTEFONDS. Voorbereiding van het wetsontwerp in vollen gang. ULTIMATUM OPGESCHORT. TEKORT AAN RUND- EN VARKENSVET 7 FAILLISSEMENTEN. yiSSCHERIJ. MARKTBERICHTEN. z In den daktuin van Atlanta te Rotterdam is de jaarvergadering gehouden van de afdeeling Zuid-Holland van den Nationalen Woning raad. De bijeenkomst werd door den voorzitter, den heer A. J. Th. van Stuijvenberg geopend met een bijzonder woord van welkom aan de heeren mr. van den Bergh en J. Botnmes. voor zitter en secretaris van den Nationalen Wo ningraad en aan den heer A. Stemerding, wet houder voor de volkshuisvesting der gemeente Rotterdam. Spr. besprak vervolgens de hou ding der regeering op het terrein der volks huisvesting. Dat een voorzichtig financieel be leid gevoerd wordt, is begrijpelijk, doch zooals thans de gang van zaken is, dit acht spr. niet verantwoord. Spr. denkt hierbij speciaal aan de zware voorwaarden voor het verleenen van voorschotten door de Rijks Verzekering Bank, Pensioenraad e.d. Die voorwaarden zijn oor zaak van de weinige aanvragen en niet de ge ringe behoefte aan arbeiderswoningen, zooals ir. van der Kaa wil doen voorkomen. Want de arbeiderswoningen staan niet leeg. Ook den gang van zaken in Rotterdam zeide spr. te be treuren. In Blij dorp en Bergpolder wordt de grond, welke voor de woningboüwvereenigin- gen bestemd was, thans door particulieren be bouwd. Huurverhoogingen van 1 voor klei ne arbeiderswoningen komen reeds voor. Voor de bebouwing van Oud-Mathenesse hoopt spr., dat het anders zal gaan. Spr. constateert dan het 10-jarig bestaan van de afdeeling Zuid- Holland van den Woningraad. De heer Zwang uit Delft hield hierop een speechje, waarin hij den voorzitter huldigde en hem als herinnering een houtsnede aanbood. Door den secretaris-penningmeester, den heer H. J. Arnold werd vervolgens het jaarverslag uitgebracht. In 1932 traden 4 nieuwe leden toe, zoodat het aantal leden steeg tot 83. De be grooting werd vastgesteld op 739.40. De aftredende bestuursleden A. J. Th. van Stuijvenberg, L. IJzelenberg, A. Goosen en W. H. Lenselink werden herkozen, terwijl in de vacature-Oudshoorn, gekozen werd de heer W. F. Niekerk. De voorzitter, de heer van Stuijvenberg, werd als zoodanig bij acclamatie herkozen. Hierna was het woord aan den voorzitter van den Nationalen Woningraad, den heer mr. dr. G. van den Bergh, die een referaat zou houden over de beteekenis van het vraagstuk der volkshuisvesting. Door den voorzitter werd hij met eenige vriendelijke woorden ingeleid en werd hem toegewenscht, dat hij weer spoe dig zijn arbeid in de Tweede Kamer zou kun nen hervatten. Inleiding mr. dr. van den Bergh. Mr. van den Bergh hierop antwoordend zei- de het inderdaad betreurd te hebben, dat zijn mandaat als Kamerlid niet werd verlengd. Spr. hoopte echter ook buiten de Kamer voor de volkshuisvesting te kunnen blijven werken. Tot zijn onderwerp komend, zeide spr. dat de volkshuisvesting wel het belangrijkste is van alle sociale vragen. Het is een vraagstuk op zich, dat van geweldigen invloed is op het geheele wezen der bevolking. Spr. haalde eenige voorbeelden aan uit zijn ervaring als lid van de gezondheidscommissie te Amster dam. Het vraagstuk van de volkshuisvesting heeft niet alleen betrekking op de inrichting en de woning zelf, maar ook op de omgeving van de woning. De invloed van een goede wo ning en goede volkshuisvesting in ruimeren zin kan men niet overschatten. Minder dan eenig andere zaak kan de volkshuisvesting aan het blinde spel der krachten worden overge laten. De tusschengordels in de steden tusschen de oude en de nieuwe stad, stammend uit den specifiek liberalen tijd, zijn daarvan een voor beeld. Groot is de invloed geweest van de Woning wet van 1901, welke spr. wel de allervoortref felijkste sociale wet zou willen noemen. Die wet heeft de bemoeiing gebracht van Rijks- en stedelijke overheid met het vraagstuk der volkshuisvesting. Belangrijk en noodzakelijk voor een goede volkshuisvesting zijn de streekplannen, welke nu in de Woningwet een plaats hebben gevon den en welke gevolgd moeten worden door landelijke grondplannen. De vraag is waaraan de toekomst zal zijn, aan het éénsgezinshuis in het groen of aan het torenhuis van Le Corbu- sier? De toekomst zal het leeren. genwoordige moet aandacht worden geschon- Betreft dit het toekomstige, ook aan het te ken. Wij zullen al ons best moeten doen om het schoone stedeschoon van vorige geslachten zorgvuldig te bewaren. In Rotterdam heeft men op dit gebied veel verloren doen gaan. Van den anderen kant kunnen wij van onze steden geen openluchtmusea gaan maken. De eischen van het verkeer worden evenwel dik wijls overdreven. Op het terrein van behoud van het oude stadsschoon is spr. sterk tot het conservatisme geneigd. Bij den opbouw van de nieuwe stad heeft de schoonheidscommissie een nuttige taak te vervullen. Te waken is evenwel voor een een vormige overheidsstijl, waarbij het persoon lijke verloren gaat. Niemand zal kunnen ont kennen, dat in de nieuwe wijken van Amster dam grootsch werk is verricht. Evenwel met al die genomen voorzorgen, bestaat er nog niet de zekerheid, dat er ge bouwd wordt. Zeker niet voor de eenvoudige arbeiders en sociaal achterlijken, omdat het niet mogelijk is op economischen grondslag woningen voor deze categorieën te bouwen. We raken hier het huren-vraagstuk, dat zeer moeilijk is; ook zonder oorlog en economische crisis zou dit er zijn geweest. Het heeft spr.'s aandacht steeds getrokken, dat de ontwikke ling der techniek op de bouwkosten van zoo geringen invloed is geweest. De wijze van ont eigening van den grond, bestemd voor volks huisvesting. speelt ook een groote rol. Hierin zit altijd nog iets principieels onjuist. Spr. be twijfelt echter of hierin in de eerste jaren eeni ge verandering zal komen. Hiermede zou het vraagstuk evenwel toch niet geheel zijn opge lost. Evenmin als met loonsverhooging over de geheele lijn. Het eenige middel ziet spr. in het bijslag stelsel op de huren. Ten aanzien van de so ciaal-achterlijken is hiervoor geen meenings- verschil meer, wel waar de grens moet liggen. Dat deze bijslag woningen door particulieren zouden kunnen worden gebouwd, acht spr. practisch uitgesloten. Hoever behoort de gemeenschapsbouw zich uit te strekken? Dat is natuurlijk een veel om streden terrein. Meer en meer is spr. versterkt in de overtuiging, dat men met goed geweten den volkswoningbouw hiet aan het particulier winstbejag mag overlaten. Het onderhoud van de particuliere woningen staat verre ten achter bij het onderhoud van de gemeente- en van de vereenigingswonin- gen. Deze laatste haalt een vreemdeling er da delijk in onze steden uit. Een tweede kwestie is die van de rechtsze kerheid. Vast staat, dat de huurder van een particuliere woning nooit rechtszekerheid kan krijgen en nooit de woning als iets van zich zelf zal kunnen gaan beschouwen. Vandaar het geweldig aantal verhuizingen in de particu liere woningen. De huurder trekt heen en weer omdat hij nooit den vasten band met de wo ning krijgt, welke bij de vereenigingswoning over het algemeen wel aanwezig is. Daarom is de woonsfeer in de vereenigingswoning een geheel andere. De vereenigingswoning is daar om ook een hoogere vorm van woningvoor ziening dan de particuliere woning. Bij vergelijking tusschen gemeente- en ver- eenigingswoaing geeft spr. aan de laatste de voorkeur, uitgezonderd dan voor de sociaal achterlijken en de ontoelaatbaren. Want de ver eenigingswoning nadert het dichtst de eigen woning. Vele woningbouwvereenigingen voeren dan ook den naam van „onze woning", „Onze eigen woning". Bij een gemeentewoning kan die band niet aanwezig zijn. Welke is nu de taak der overheid tegenover de woningbouwvereenigingen? Spr. beschouwt zooals gezegd, de vereenigingswoning als een hoogeren vorm van voorziening in de woning behoefte en daarom acht spr. het overheids taak dezen vorm zooveel mogelijk te "bevorde ren en het initiatief in deze tegemoet te ko men. Tenslotte liet spr. eenige cijfers volgen over de uitwerking der woningwet. Verbeterd wer den in de periode van 19021927 113.000 op de 1.700.000 woningen, onbewoonbaar verklaard werden er 21.803. Van 1907 tot 1931 werden 170 onteigeningen goedgekeurd. Van 1905 tot 1929 werd aan woningbouwvoorschotten het geweldig bedrag van 630 millioen Verleend. Hiervoor werden gebouwd 95.000 vereeniglngs- en 26.000 gemeentewoningen, te zamen 121.000 of 1% procent van het totaal. Daarin wonen 650.000 menschen of 8 procent van de geza menlijke bevolking. Ook dit geeft nog een kijk op de resultaten van de Woningwet: in 1899 bedroeg het aantal goede weningen (die met 3 vertrekken) nog maar 41 pet., in 1909 was dit percentage geste gen tot 53 en in 1928 tot 67 procent. Ontkend kan dus niet worden, dat er veel is bereikt, maar er valt nog veel, zeer veel te doen. Wij hebben te bedenken, dat wij niet Toen wij in ons artikel van 6 Augustus schre ven over een aanstaande kentering in de bridge- wereld en in ons voorlaatste artikel over het in strijd met de internationale bridgewetten zijn van conventies, althans van vele der con- ventioneele biedingen, konden wij weinig ver moeden, dat een der overtuigde aanhang#s van het Culbertson-systeem, de heer Johann War burg, voorzitter van den Deenschen Bridge Bond, ongeveer gelijktijdig in het half Augustus verschijnende Septembernummer van de Bri tish Bridge World, het Engelsche orgaan van Culbertson, een open brief zou richten aan me vrouw Culbertson tegen het psychisch bieden. Wij haalden dit in ons vorig artikel even aan, doch achten het gewenscht er nu uitvoeriger op terug te komen. Wij kennen den heer Warburg als een ver woed aanhanger van Culbertson en daarom heeft zijn open brief voor ons meer waarde dan een dergelijke brief van iemand, die tegen stander is of onverschillig tegenover Culbertson staat. Hij geeft twee voorbeelden, het eerste me: Boer vijfde van Ruiten en verder een poploos spel, waarop na het passen van de eerste, kwets bare hand, door mevr. Culbertson 1 Ruiten ge boden werd; en het tweede, waarop zij in de eerste hand opende met 1 Harten op Tien vijfde van Harten, Boer klein derde van Ruiten, Vrouw klein vierde van Klaveren en één Schoppen. Terecht noemt hij dit geen bridge, maar poker- bridge en hij verklaart, dat de bewondering, die hij voor mevrouw Culbertson had naar aanlei ding van hare artikelen en gepubliceerde, door haar gespeelde spellen, sterk gedaald is. Hij ver wijt haar zelfs, dat zij zulke biedingen doet, na zelf geschreven te hebben, dat vrouwen betere bridgers zijn dan mannen, omdat zij minder geinfecteerd zijn door de pokerbaril. Verder vraagt hij, of het Culbertson-systeem op zich zelf niet zoo goed is, dat er zulke bie dingen bij behoeven gebruikt te worden. Als zulke dingen noodig zijn om te winnen, dan is het systeem niet zoo goed, als hij wel dacht. Wij achten dit onjuist want psychische bie dingen worden gedaan, wanneer de eigen hand geen behoorlijk bod toelaat en men de tegen partij wil wegbluffen; met een bepaald systeem hebben zij dus niets te maken, zij hooren dan ook in geen een systeem thuis. Hij wil met zijn brief een campagne tegen pokeren in contractbridge beginnen. Prachtig, van meerdere zijden wordt het huidige ccntract- brtdge aangevallen, let wel, niet het ware con tract-bridge. doch het spel, zooals dat dezer da gen helaas misvormd isl De oplossing van puzzle No. 61 is HORIZONTAAL1 Wandelwegen, 2 Schemerlamp, 14 La, 15 Ge, 16 Nog, 17 Zeus, 19 Mom, 21 Lies, 24 Goa, 25 Degen, 26 Einddoel, 29 Trinidad, 30 Ja, 31 Bot, 33 El, 34 Stroop, 36 Obi, 37 Genoeg, 39 Aap, 40 Borneo, 41 Netjes, 42 Aas, 43 Eb, 46 N.I., 47 Hol, 49 Verdrag, 52 Bekoren, 52 Aga, 55 T.t., 57 Geboden, 59 Al, 60 Roemers, 63 Edelman, 67 Woud, 68 Ee, 69 Geweten, 70 Ee, 71 Nood, 72 Gamelan, 74 Arragon, 76 Om, 78 Bedelen, 80 ld., 82 Nat, 84 Naderen, 86 Notitie, 88 Dra, 89 Af, 92 Do, 93 Ega, 95 Parool, 98 Etages, 99 Eed, 100 Leiden, 101 Oer, 103 Rassen, 104 Ut, 105 Roe, 106 Er, 107 Eminente, 109 Fumarole, 112 Licht, 115 Een, 116 Naam, 119 Gat, 120 Egel, 122 Tel, 123 Op, 125 Ar, 126 Dansmeester, 127 Haarspelden. VERTICAAL 1 Winternacht, 2 Negen, 3 Eskaders, 4 Epe, 5 Els, 6 Na, 7 Boog, 8 S.g., 9 Cel, 10 Ede, 11 Regenton, 12 Afgod, 13 Paardenstal, 17 Zeerob, 18 Ur, 19 Meiboom, 20 Meeting, 22 In, 23 Serres, 27 Maandag, 28 Dertien, 32 Ob, 34 Spel, 35 Polder, 37 Gezond, 38 Gala, 44 Te, 45 Re, 48 O.T., 50 Gebeden, 51 Popelen, 52 Beweren, 54 Ga, 56 Wodan, 58 Kanon, 60 Rug, 61 Mee, 62 Eel, 64 Eer, 65 Lea, 66 Non, 73 Aleman, 75 Reiger, 76 Onderwereld, 77 Ma, 78 Belofte, 79Nomaden, 80 Ir., 81 Dardanellen, 83 Taal, 85 Ar, 87 Ik, 88 Doen, 90 Slordig, 91 Gerecht, 94 Eikeboom, 95 Petten, 97 Samuel, 98 Escapade, 102 E.o., 108 Innen, 110 Op tijd, 111 Ka, 113 Café, 114 Eg, 117 Als, 118 Moe, 120 Era, 121 Eer, 124 P.r., 125 Ah. Als winnaars werden door het lot aangewezenH. Stranger, Rauwenhoff- straat 23a, Rotterdam; J. C. Hetsen, Ant. Duijckstraat 26, 's-Gravenhage; Th. Wuisman, v. Hogendorpsplein 9, Rotterdam; H. Biermans, Schermlaan 44, R'dam. Hieronder puzzle No. 63, een letter-puzzle. Uit de lettergrepen che co de de di do e - e ghab gui hee le ling mur na naar nar nay ne no no o o o on os per re re ri ri ri ro ru sa sar ta taar ten tie tor troit tru tu ve vel vron wa waard weel woorden samen te stellen van de volgende beteekenis 1 Schenking, 2 Denkbeeldige lijn, 3 Rivier in Midden-Azië, 4 Centrum van den champagnehandel, 5 Kort verhaal, 6 Vischje, 7 Teeken van een militairen graad, 8 Gene zing, 9 Werk van Hooft, 10 Rivier in Zuid- Amerika, 11 Stad in Argentinië, 12 Industrie stad in Amerika, 13 Middeleeuwsche pijniging, 14 Muziekinstrument, 15 Middeleeuwsch regent 16 Canadeesche provincie, 17 Badplaats (Bel gië), 18 Troffel. Bij juiste invulling der gevraagde woorden ontstaat in de eerste en laatste verticale rij een spreuk van Schiller (Nederlandsch). Inzendingen van oplossingen tot en met 8 September aan Puzzle-redacteur (oplossing 63) Bureau van dit Blad, bij voorkeur per briefkaart zonder verdere mededeelingen. 'Onder de goede oplossers worden vier bedragen verloot van 2.50. Prijswinnaar moet abonné zijn. Men gelieve den naam op te geven, waarop het abonnement loopt alleen voor ons geslacht, maar ook voor het nageslacht ten deze verantwoordelijkheid dra gen. Dat is een zware, maar ook een bijzonder schoone verantwoording, aldus besloot spr. Na eenige mededeelingen werd de vergade ring hierop gesloten. In den middag werd eene excursie gemaakt. Deze bestond uit een rondvaart door de havens en een autotocht door de tuindorpen Heyplaat en Vreewijk en een kort bezoek aan het vlieg veld Waalhaven. Vóór de lunch had de direc teur van de Bouwpolitie en Woningdienst te Rotterdam, de heer Jhr. M. J. S. de Jonge van Ellemeet eene toelichting gegeven op deze excursie. Tijdens de excursie werd door het bestuur ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der afdeeling den deelnemers een thee aangeboden in „Het Witte Paard". STAKING TE CULEMBORG OPGEHEVEN. De staking op de Sujabo sigarenfabriek van dé Gêbr. Smits te Culemborg is opgeheven. Naar de „Utr. Crt." verneemt zijn na een con ferentie de eischen, door de organisaties der werknemers gesteld, ingewilligd, zoodat de werkzaamheden weer normaal worden voort gezet Medewerking der spoorwegen. Naar wij vernemen, maken de Nederlandsche Spoorwegen het een ieder gemakkelijk om tegen speciaal gereduceerden prijs op 9 September a.s. naar Amsterdam te reizen ter gelegenheid van de huldiging van H.M. de Koningin in het Stadion. Elke bezoeker, zoowel als mededefileerende, kan van 4 tot en met 7 September a.s. een spe ciaal retourkaartje 3e klasse direct koopen aan het station in zijn woonplaats. Op dit kaartje mag op Zaterdag 9 September a.s. gereisd wor den met eiken trein naar verkiezing (geen D- trein) naar Amsterdam, aankomende vóór 15 uur aldaar. J. WIJDEMAN t Zaterdagnacht is te Alkmaar in den ouderdom van 58 jaar plotseling overleden de heer Johan Wijdeman. De overledene was in Alkmaarsche middenstandskringen een gezien en achtens waardige figuur Het oorspronkelijke voornemen der Regeering blijft gehandhaafd. Voor eenigen tijd deelden we mede, dat het in het voornemen der Regeering lag te bevor deren, dat bij de indiening van de Rijksbe- grooting voor 1934 een wetsontwerp zal wor den aanhangig gemaakt strekkende om een geleidelijken overgang te bewerkstelligen van de hooge uitkeeringen, welke aan de Gemeen ten in de loopende vijfjarige periode uit het Gemeentefonds toekomen naar de lagere uit keeringen, waarop de Gemeenten in de vol gende vijfjarige periode, welke in 1936 aan vangt aanspraak zullen hebben. De uitkeerin gen over het jaar 1934—1935 zouden van dezen maatregel reeds den invloed ondervinden, ter wijl de uitkeeringen né 1935 dan minder scherp zullen vallen dan anders het geval zou zijn geweest. In het „Handelsblad" van 1 September is bericht, dat dè voornemens der Regeering in zooverre zouden zijn gewijzigd, dat voor het belastingjaar-1934 aan deze uitkeeringen nog niet zou worden getornd, zoodat eerst de Gemeentebegrootingen van 1935 invloed van de vermindering van bedoelde bron van in komsten zouden ondervinden. Naar aanleiding van dit bericht hebben wij te bevoegder plaatse inlichtingen ingewonnen. Wij hebben daarbij vernomen, dat het oor spronkelijke bericht nog in alle opzichten weergeeft, wat in het voornemen der Regee ring ligt. Wij vernemen voorts, dat de voor bereiding van het aangekondigde wetsont werp in het stadium verkeert, dat de adviezen van den Raad van State en van de Rijks-com missie van Advies voor de Gemeentefinanciën dezer dagen het betrokken departement heb ben bereikt. Dreigend conflict bij de papier industrie te Maastricht. Zaterdagmiddag heeft onder leiding van den Rijksbemiddelaar prof. mr. P. J. M. Aalberse een conferentie plaats gehad met de partijen, betrokken bij het dreigend conflict bij de Kon. Nederlandsche Papierfabriek te Maastricht. Op voorstel van den Rijksbemiddelaar is het door de werknemers gestelde ultimatum met 8 dagen verlengd, opdat partijen zich nader kunnen beraden. VLIEGVELD BIJ DEVENTER. Naar aanleiding van het bericht over de plannen van aanleg van een vliegveld bij De venter deelt de K.L.M. mede, dat opneming in het binnenlandsche luchtverkeer niet als onmiddellijke consequentie dient te worden be schouwd. Weliswaar ligt het in de bedoeling in de toekomst een luchtverbinding tusschen het Noorden en het Zuiden des lands tot stand te brengen, doch het ligt het meest voor de hand, dat deze via het luchtvaartterrein Twente zal worden getrokken. Niettemin is het voor elke stad van betee kenis gewenscht zich tijdig op de toekomstige Ontwikkeling van het luchtverkeer in het al gemeen en van het luchttoerisme in het bij zonder, in te stellen en uit dat oogpunt dienen de plannen te Deventer dan ook te worden toegejuicht. Het spreekt vanzelf dat de K.L.M. terstond bereid zal worden gevonden periodiek passagiersrondvluchten vanaf het nieuwe ter rein te organiseeren. Het zeer bescheiden vlieg veldje, dat thans ten Oosten van de stad gelegen is, biedt daartoe geen gelegenheid. Het Tweede Kamerlid van der Sluis heeft aan den Minister van Economische Zaken ge vraagd of het Z. Exc. bekend is, dat er op dit oogenblik in Nederland een groot tekort bestaat aan rauw rund- en varkensvet, waardoor de prijzen van deze artikelen sterk zijn gestegen, terwijl deze stijging zich nog dagelijks voort zet. Voorts vraagt hij of de Minister bereid is maatregelen te nemen, opdat dit volksvoedsel bij uitnemendheid wederom in voldoende mate en tegen billijken prijs verkrijgbaar zal zijn. NOTARIS HAFFMANS Op bijna 74-jarigen leeftijd is te Helden overleden, de heer O. M. F. Hafmans, notaris te Helden en oud-lid der Eerste Kamer. VERDRONKEN. Uit de Mark, tusschen Standdaarbuiten en Stampersgat, is het lijk opgehaald van den 26-jarigen groentenkoopman A. van Nijnatten. wonende op Kuivezand te Oud-Gastel, die Donderdagmiddag per rijwiel was uitgegaan en sedertdien vermist werd. 2 September opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. UITGESPROKEN: ACHTHUIZEN, 1 September: Adrianus Cor nells Moerings, caféhouder (gem. Ooltgensplaat. R.-c. mr. B. F. Verveen; cur. mr. W. J. C. A. Nijgh, Middelharnis. BERGAMBACHT, 1 September: Leendert de Langen. R.-c. mr. B. F. Verveen; cur. mr. dr. J. Smit, Gouda. MAASSLUIS, 1 September: Handelsvennoot schap onder de firma Gebrs. Valkenburg, Noordvliet 56 en haar leden Jules Valkenburg, Noordvliet 69; Gerard Valkenburg, Prinsenkade 22 en Arie Valkenburg, Noordvliet 56. R.-c. mr. B. F. Verveen; cur. mr. W. Schippers, Vlaar- dingen. NIEUWERKERK AAN DEN IJSSEL, 1 Sep tember: Nalatenschap van Leendert den Toom Fzn., gewoond hebbende Ringdijk D 16. R.-c. mr. S. N. B. Halbertsma; cur. mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen, Gouda. ROTTERDAM, 1 September: H. Weyêrs Brielschelaan 2830. R.-c. mr. B. F. Verveen; cur. mr. C. Lourens, alhier. Hendrika Grootaers, Janne Brouwersstraat 10. R.-c. als voren; cur. mr. M. L. Weyl, alhier. OPGEHEVEN: ROTTERDAM, 30 Augustus. N.V. Handel-, en Exploitatie- en Administratie-Mij. „Succes 6". ROTTERDAM, 1 September: J. C. Hooykaas, Mauritsweg 32b. P. Bleyenberg, koopman, gewoond hebbende Paul Krugerstraat 29, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats. NEDERLANDSCHE FAILLISSEMENTS- STATISTIEK- In de week van 28 Augustus2 September 1933 zijn in Nederland 60 faillissementen uitge sproken. VLAARDINGEN, 2- September. Binnen van de haringvisscherij SCH. 236 met 28 last. Betaald werd voor volle haring Noord 10.9011.50, ld. Zuid 11.8012, maatjesharing Noord 10.10— 12.10, id. Zuid 11.4012.90, ijle haring Noord 7.107.20 per kantje. LOOSDUINEN, 2 September. (Coöp. Groenten- veiling). Bloemkool 2.106.80, rijen ^komkom mers le soort 1.903.10, 2e soort 0.7Ö2, gele komkommers le soort 2.40, 2e soort 1, sla 1.20 1.30, andijvie 0.50—1.10 per 100 stuks, meloe nen le soort 1114 et., 2e soort 610 ct. per stuk, stamprinsessen 6.307.90, snijboonen 18, pronkboonen 2.603.50, komkommerstek 5060 ct. per 100 kg., druiven alicanten 30—24 ct., fran- kenthalers 26—28 ct., golden champion 38 ct., muscaat 2836 ct. per kg., tomaten A 4.106, B 5.10—6.70, C 3.304.30, CC 1.50—2.70, bon ken 3.50—5.10 per 50 kg., postelein 16—31 ct. per 6 kg., spinazie 1425 ct. per 4 kg., prei 1.70 1.80, per 100 bde. LOOSDUINEN, 2 September. (Loosd. Groenten- veiling) Bloemkool le srt 210, 2e art 1.50, rijen komkommers le srt 2.103.20, 2e srt 0.80 1.30. gele komkommers 2.50, witte komkom mers 90 ct per 100 stuks, meloenen 5—14 ct per stuk. stoofperen 4, stamprinsesseboonen 6.40 9.70, snijboonen 15 per 100 kg., tomaten A 4.605.50, B 5.40—6.30, C 3.60—4.10, CC ƒ1.20 —1.90. bonken 1.50—3.80 per 50 kg., postelein 14 ct per 6 kg., druiven alle. le srt 30—36 ot. frank, le srt 26— 28 ct per kg., salade le srt ƒ1.30 —1.70 per 100 krop, peen le srt 4.50—4.90 per 100 bos, andijvie 5070 ct per 100 struik. ROTTERDAM, 2 September. (Coöp. Tuinbouw veiling Rotterdam en Omstreken G. A.) Holl. platg. komkommers le srt 2.706.60, 2e srt 1.10—4 per 100 Stuks, sla (meikoning) 1.20 4.10 per 100 krop, spinazie 5.60—10 per 100 kg., bloemkool 6—12 per 100 stuks, peen ƒ57.70 per 100 bos, postelein 25.50, snijboonen 1222, pronkboonen 3.406.50, duitsche prinsesseboonen 9—15.50, stckprinsesseboonen 10.20-15 p. 100 kg. RODENRIJS, 2 September. Coöp. groentenvei- lingver. Berkel en Rodenrijs G. A.komkom mers le soort 2.20—5.80, 2e soort 1.70—3.74, witte komkomruprs le soort 1.702.90, 2e soort 5080 ct. bloemkool le soort ƒ510.60, 2e soort 1.50—3.90, sla le soort 1.40—2.30, 2e soort 50 ct., savoye kool 2.503.50, roode kool 22.90 witte kool 1.60—2.10, melöenen 414 per 100 stuks, stok-prinsesseboonen 6.9012.60, stam prinsesseboonen 7—9.60, Duitsche prinsesseboo nen 8.30—15.10, pronkboonen 4—6.20,snijboonen 6.80—15.40, postelein 2.302.50, tomaten A 6.40—9.60, B 8.20—10.60, C 6.80—8.20 per 100 kg., peen 320 per 100 bos, komkommerstek 10 30 ct., slavellen 10 ct. per kist. Volkomen erkent Warburg, dat men van een systeem onder gegeven omstandigheden moet afwijken, zich wel eens moet overbieden ter redding van manche of robber, maar hij komt terecht op tegen dergelijke blufbiedingen als boven in de voorbeelden gegeven. Verder maakt hij er opmerkzaam op, dat vaak in woord en geschrift dergelijke gelukte bluf biedingen als geniaal worden uitgekreten, doch dat over de ontelbare malen, dat zij mislukken of funeste gevolgen hebben, een diep stilzwijgen bewaard wordt. Hij vraagt aan mevrouw Culbertson hem niet kwalijk te nemen, dat hij dergelijke biedingen gelijk stelt met een stoot onder den gordel bij het boksen, een unfaire stoot, waartegen de scheidsrechter direct protest moet aanteekenèn Erkennende, dat Contract Bridge een gevecht is tusschen twee partijen, wenscht hij dat dit duel uitgevochten wordt met eerlijke (zuivere) wa pens, het niet verlaagd worden tot een „gas- oorlog". Harde woorden, die wij echter toejuichen, maar die ons doen vragen, waarom de heer Warburg dan de door ons genoemde conventies niet even hard afkeurt. Maar hoe het ook zij, wij kunnen in hem een medestrijder begroeten, zij het ook voorloopig slechts In een onderdeel van onaen strijd tegen de verwording in 't Con tract Bridge. En nu het antwoord van mevrouw Culbertson, die wij in Londen leerden kennen als een vrouw, eerlijk en oprecht, die een zeer helder en scherp oordeel heeft over bridge en alles, wat er aan vast zit. Zij antwoordt dan, dat het noodig is vuur met vuur te bestrijden en dat men tegen bekende psychische bieders eveneens psy chisch bieden moet, maar dat zij dankbaar is, dat de heer Warburg den strijd aangebonden heeft, want dat de allures van Poker uit Con tract Bridge moeten verdwijnen. Prachtig, mevrouw Culbertson erkent het afkeurenswaardige in dergelijke biedingen, maar.... zou zij dan niet beter deen met hare autoriteit te gebruiken en te zeggen: Met men schen, die ons mooie spel verminken door er pokermanieren in te brengen, speel ik niet. Kijk, dan zouden w(j de mooie geste gehad hebben en zou een deel van onzen strijd reeds gewonnen zijn. Want al trachtte ons bewuste artikel slechts aan te toonen, dat wij de meeste conventies (anders waren het vermoedelijk geen conventies) in het bieden in strijd achten niet hetgeen onder een bod verstaan moet worden volgens de internationale wetten, hebben wij steeds gevochten tegen conventies èn psychische biedingen. Het is een kwestie van sentiment; de een voelt wel wat voor dergelijk gokken in brige, de ander daarentegen voelt het als een verkrachting van het mooie in bridge. Maar evenais mevr. Culbertson gaan vele tegenstan ders er toch toe over, omdat zij meenen niet anders te kunnen teneinde zich te verdedigen tegen hen, die wel tot deze middelen hun toe vlucht nemen. Ten onrechte! Waar is het, dat men met die ven dieven vangen moet, maar aangezien men nu eenmaal met dieven en huns gelijken niet spelen moet, zoo behoeft ook tegen hen geer. dievenmethode gebruikt te worden. Typisch is het, dat Culbertson innerlijk toch wel overtuigd schijnt te zijn van het onge- wenschte in een systeem als het zijne. In een zijner bridge-films geeft hij het geval van een jong echtpaar, dat zijn systeem goed machtig is, maar daardoor zulke goede resultaten bereikt (zij kregen blijkbaar ook de goede kaarten), dat zij steeds tot het goede eindbod kwamen en daarmede de verdenking van valsch spelen op zich laadden. Maar lijkt het daar niet erg veel op, als men zijn maat vertelt: „Ik heb minstens 5 honneur- slagen"? Zeker, Culbertson doet zulks in bridge- taal door een twee-openingsbod, of hij vertelt hoeveel Azen en bepaalde Heeren hij heeft mid dels het bieden van zijn vier of vijf Zondertroef, maar het komt er toch op neer iéts te vértellen, wat de tegenstander, dit systeem niet kennen de, niet begrijpen kan. En het gaat nu eenmaal niet aan van den gewonen speler te vergen, dat hij elk der véle systemen kent én zeker heeft Culbertson, niettegenstaande Zijn trpmge- roffen en trompetgeschal, geen recht te eischen, dat een ieder zijn systeem kent. hoeveel auto riteit hij ook in de bridge-wereld bézit en hoe veel hij ook heeft bereikt. Dat dus door het geven van conventioneele inlichtingen men vaak, na het open komen der kaarten van den Blinde, een verwonderden blik van de tegenpartij krijgt, dat een bepaald bod óp die kaarten gedaan is, en dat deze bij zich zelf daar niet veel goeds van denkt, mag en kan geen verbazing wekken. Dergelijke biedin gen hebben het er nu eenmaal naar gemaakt. Geen biedbaar spel De spellen, gespeeld in den wedstrijd van een Fransch team tegen het Culbertson-team, zijn uitgegeven en een dier spellen heeft ons bui tengewoon getroffen. Het is het 39ste spel en volgens de, door de uitgevers (de vier Fran- sehe spelers van den wedstrijd) gegeven com mentaren, is er met die handen niets te bieden. A-4 C? 10-6-5-3 O 8-4-2 Jf A-5-4-2 H-8 C> V-B-9-4 O H-9-5 H-V-10-6 In béide kamers wordt inderdaad rondgepast! En wij, volgelingen van het Official System, wat zouden wij gedaan hebben? Z moest openen, die past, maar W met 13 Zt-punten en êen behoorlijke verdeeling, kan volgens ons systeem gevoegelijk met 1 Zt. ope nen. N past en O heeft 9 Zt.-punten, een vijf- kaart in Schóppen met A-H van Harten. Op 1 Zt in de tweede hand, moet hij met 9 pun ten feitelijk zwijgen, maar hij kan 2 Zt wagen, echter kan hij wellicht beter 2 Schoppen bie den .waarop W zal passen. Echter op 2 Zt zal hij met één punt meer dan noodig, wellicht 3 Zt bieden, O iets hooger taxeerende. Maar hoe het zij: ons systeem opent en maakt zeker twee trekken in Zt of Schoppen, waar Culbert son paste (en passen moest) en ook de Fran- schen pasten. Al naar gelang van het verloop van het bieden zou dit aan O—W, man speelde Plafond Bridge, tusschen 70 en 110 punten voor deel gegeven hebben, mits niet naar 3 Zt ge gaan was (wat theoretisch ook niet mag), want dat kan wel down zijn. Toen wij lazen, dat geen enkel systeem, zelfs dat zich het beste noemt (Culbertson), op die handen bieden kan en dus uit êen spel 't juiste rendement weet te halen, toen loofden wij ons systeem, dat dit in dit spel wel kan. Daaren boven is het conventieloos, althans als men het Twee Klaveren-bod niet gebruikt. V Verschil van meening. In ons artikel van 4 Juni behandelden wij het volgende spel: 4 A-V-8 - A-10-7-6-5-3 V-10-7-2 7-5-4 C? 9-7-5 O V-2 A A-H-B-5-4 4> B-10-8-3-2 C? V-6-2 O 8 «jW 9-8-6-3 4 V-9-7-6-2 A-H-8 O 7-6-3 B-10-5-3 O 7-2 O A-V-8-10 V-9-8 H-9 C? A-H-B-10-8-4-3 H-B-9-4 - Het bieden verliep als volgt: W N O 2 Cf) P 3 O P 4 P P P Wij verweten Z domweg 4 Harten geboden te hebben, waar hij 5 Ruiten had moeten bie den, wéarop dan 6 Ruiten gevolgd zou zijn. In N's plaats hadden wij trouwens niet 3, doch 4 Ruiten geboden, want na de 2 Harten-opening (geen dwangbod in ons systeem), waarmede een sterk spel aangegeven werd ,is N's spel ook Sterk en dit moets door een sprongbod worden aangegeven. Daarop zou ongetwijfeld 6 Ruiten gevolgd zijn. Wij hebben toen niet vermeld, dat het een spel uit den bekenden wedstrijd Culbertson Lenz was en dat Jacoby als Z opende. Nu ech ter vinden wij in het laatste nummer van de British Bridge World ditzelfde spel met com mentaar van Jacoby zelf, genomen uit „Fa mous Hands of the Culbertson-Lenz Match" en dit commentaar is wel zoo geheel onjuist, dat het slechts wantrouwen kan wekken tegen de bedoelingen van Jacoby, die heusch wel beter weet dan hij schreef. Hij zegt dat volgens het Officiel System dit spel op 4 Harten moest vastloopen, doch dat het volgens het Approach Forcing System tot een slambod moet leiden. Kan de huidige satelliet van Culbertson, toen maals de uitgekozen verdediger van het Offi ciel System, op grover wijze zijn zeer slecht bieden destijds goed trachten te praten? Zeker, Lenz heeft o.i. ook slecht geboden, maar op diens 3 Ruiten had Jacoby zijn prachtsteun in Ruiten niet mogen verzwijgen, dat was zeker tegen het toen door hem zoo mooi gevonden systeem. Gelukkig hebben wij vóórdat we dit betoog van Jacoby gelezen hebben, reeds verklaard, dat zijn bieden slecht was en hebben wij Her haaldelijk bij het behandelen van spellen uil dien wedstrijd het bieden van Jacoby moeten afkeuren. Toch noemden wij niet steeds zijn naam, deden zulks ook niet in ons artikel van 6 Juni, maar nu blijkt, dat Jacoby zijn al dan niet opzettelijke fouten van toen thans tracht te verbloemen en het systeem gaat aanvallen, dat toenmaals door hem zoo bitter slecht gespeeld werd, nu mogen wij niet zwijgen en kunnen wij niet anders, dan hier openlijk verklaren, dat Jacoby valsche voorstellingen geeft ten voor- deele van het Approach Forcing System, en er op wijzen, dat merkwaardiger wijze na dien wedstrijd onder Culbertson's satellieten en zelfs in diens team is opgenomen. Jammer genoeg vinden wij niet vermeld, hoe Jacoby tot zijn slambod Wil komen volgens zijn huidige systeem; moeilijk lijkt het ons niet, welk systeem men ook toepast. Wel Willen wij even terug komen op ons aangehaald Juni-artikel, waarin wij meenden, dat Groot Slam moeilijk tq bieden zou zijn. Laten onze lezers thans eens probf.eren aan de hand van ons artikel over controles (16 Juli j.l.) te bieden, dan zullen zij in de bieding 2 Harten, 4 Ruiten, 6 Ruiten, dus in het door belde spelers doen van een sprongbod. de vier con troles vinden en daarmede het Groot Slambod in de Ruiten kunnen doen. Wij hadden toen maals echter dit artikel over slambiedingen nog niet geschreven, wij waren, eerlijk gezegd, hui verig om er mede aan te komen, omdat wij vreesden te veel beschouwd te worden als cóntra-Culbertson-manlak en dat wilden wij niet. Zóódra men ons kan overtuigen, dat het bieden met de meest kunstmatige conventies in den geest van het spel ligt en in den geest der internationale spelregels, dan zullen wij gaarne toegeven, dat Culbertson er in geslaagd is on geoorloofde mededeelingen zoodanig in bridge- terminologie te lijsten, dat men zijn maat er goed mede inlicht, al snapt de tegenpartij er ook niets van. Want ongetwijfeld is zijn systeem goed opgebouwd en bod en antwoord vullen elkaar behoorlijk aanals men deze wijze van bieden kan tolereeren en voorhands doen wij zulks niet en achten wij het Officiel System, zonder het Twee Klaveren-bod, doch aangevuld met de volkomen eerlijke en logische controle- aantooning, het eenig juiste systeem om geheel volgens de definitie van hetgeen onder een bod in de internationale bridgeregels verstaan wordt, elkaar volkomen duidelijk en logisch in te lich ten. Met uitzondering van den eisch van tj^e en een halve topslag benadert het ook het T.g. common sense-spelen vrijwel geheel en juist die eisch doet het ons daarboven stellen, want de maat moet houvast hebben aan het openingsbod en hééft dit niet alleen aan het aangeven van een zeker aantal slagen. Les 102 Donnés cTun grand Match. Onder bovenstaanden titel is door de vier Franschê deelnemers aan den wedstrijd van het Culbertson-team tegen een Fransch team (Pierre Bellanger, Pierre Albarran, Adrien Aron en Sphocle Venizelos) een werkje uitgegeven, waarin de 102 gespeelde spellen in dien wedstrijd weergegeven worden, de biedingen in elke ka mer, de eerste uitkomsten en de resultaten be nevens commentaren op het bieden. Ofschoon er Bridge Plafond werd gespeeld, heeft het boekje groote waarde ook voor Con tract Bridge-speler, al kan ook een zekere mate van bevooroordeeldheid soms in de commenta ren niet worden ontkend. Voor twijfelaars aan de waarde van systemen is het zeker de moeite wagrd om er kennis van te nemen, want er blijkt zoo duidelijk, zoowel uit de commentaren als uit het bieden, hoe men, om tot het manche bod te komen, heusch geen ingewikkelde syste men noodig heeft en dat deze eerst voor slam biedingen eenig voordeel geven, zij het dan ook, dat die voordeelen niet andere verkregen wor den dan door naar onze meening gekunstelde biedingen, die niet in overeenstemming zijn te brengen met de stellen eischen aan een bod. Wij wénschen deze pur sang amateurs niet alleen geluk met deze zeer geslaagde uitgave, maar ook met den toon, welken zij zóówel ill die uitgave als gedurende den wedstrijd hebben weten aan te slaan. Het boekje is uitgegeven bij Bernard Grasset, 61 Rue des Saints-Pères, Paris (Vie) en voorzien van een waardeerende voorrede van Culbert son. (12 frs.). Uit Beauraing. Gelezen op een uitgedeelde reclamekaart: „Wonderdaadsche Herberg, Bouillonbaan 7, Beauraing, Verbruiking van eerste keus Vraagt onze specialiteit: Huis-herstelling 8 fr. Dit laatste heette in 't Fransch Restaurant- Maison.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 6