AATSTE m -a SPOORWEGRAMP. ZEETIJDINGEN. WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1933 ROTTERDAMSCHE RECHTEANK PASTOOR J. ZWART f Eerekanunnik van het Haarlemsch kapittel. MARKTBERICHTEN. DE SCHIETPARTIJ IN DEN RAAD VAN MUIDEN. Vijf en dertig jaren pastoor te Zaandam. VELE DOODEN EN GEWONDEN. over de BENOEMINGEN Paters Dominicanen. DE MOORD TE WOERDEN. 463' STAATSLOTERIJ. In do vorige lijst ttond w, s, 3§49Q. MISSIE.LEED IN MANDSJOEKOEO. ANTI-OORLOGSCONGRES TE SHANGHAI VERBODEN. „PUTZSCHAREN" IN OOSTENRIJK NIEUWE SLAG TEGEN DE NAZIS. DE BLERIOT-FABRIEKEN GESLOTEN. Communistische betoogingen. BERUCHT MISDADIGER ONTSNAPT. VISSCHERIJ. SCHIPPERSBEURS. RIJNVAART. STOOMVAARTLIJNEN. BUITENLANDSCHE HAVENS. GEMENGDE BERICHTEN. BINNENLANDSCHE HAVENS. NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN Zitting van 5 September. Smokkelaars voor de rechtbank. De rechtbank heeft in haar zitting van heden een aantal zaken behandeld tegen personen die op frauduleuse wijze gedistilleerd hebben in gevoerd of vervoerd. Allereerst moesten terechtstaan drie opva renden van het s.s. Westland van de Scheep vaart en Steenkolen maatschappij die 11 pak ken ieder inhoudende 24 flesschen reukwater frauduleus hadden ingevoerd. Aan den messroomboy H. Q., die niet ver schenen was, was ten laste gelegd de fraudu- leusen invoer en aan Th. V. en D. V. het ver voer van 9 pakken met flesschen reukwater van het terrein aan de Merwehaven, zonder dat deze flesschen met de noodige documenten wa ren gedekt,, en zulks terwijl zij wisten althans vermoeden konden dat de verschuldigde ac cijns niet was betaald. S. en V. die verschenen waren legden een volledige bekentenis af. Zij waren in Septem ber 1932 met de Westland naar Leith geweest en hadden toen met z'n drieën afgesproken dat zij zouden probeeren flesschen reukwater in ons land te smokkelen. Van hun eigen geld had den zij in Leith 11 pakken met ieder 24 fles schen reukwater eau de cologne en lavendel gekocht en aan boord gebracht. Daar wer den de pakken onder de vuurplaat verstopt. Nadat het schip in Rotterdam was ingeklaard en de ambtenaren der invoerrechten en accijn zen het schip verlaten hadden, werden de pak ken te voorschijn gehaald en op het terrein in de Merwehaven gebracht en daar verstopt. Bij het vervoer van de pakken van dat terrein zijn de beide verdachten aangehouden. Nadat de ambtenaren, die de aanhouding hadden verricht en de goederen in beslaggeno men hadden als getuigen waren gehoord en de scheikundige H. P. Jansen verklaard had, dat het hem toegezonden monster, een percentage van 72,4 aan alcohol bevatte, heeft de rijksad vocaat mr. Offerhaus in zijn requisitoir opge merkt dat aangezien het bewijs tegen Q. slechts op diens eigen verklaring steunt en slechts ge leverd is ten aanzien van de 2 pakken, die la ter op het terrein verstopt zijn gevonden, deze er genadiger afkomt dan de beide anderen. Aan den frauduleusen invoer was nogal wat te verdienen. De fleschjes kosten in Leith 23 cent. Aan accijns was 1 verschuldigd, zoodat er normaal 1 te verdienen was, doch zooals uit de volgende zaken zal blijken, bepaalde de verdienste zich tot 0.25 per fleschje. De rijksadvocaat gaf vervolgens een toelich ting op de betreffende wetsartikelen die door de verdachten zijn overtreden. Hij concludeer de, dat de drie verdachten schuldig zijn en vroeg, dat Q zou worden veroordeeld tot 50 boete te verhalen bij lijfsdwang, met verbeurd verklaring van de inbeslaggenomen 18 fles schen, en dat S. en V. ieder zullen worden ver oordeeld tot een onveranderbare boete van 5 maal den ontdoken accijns zijnde 1069,20, te verhalen bij lijfsdwang met verbeurdverkla ring der in beslaggenomen flesschen. Het O.M. waargenomen door mr. Rouffoei eischte ten aanzien van Q. 1 maand vervan gende hechtenis en ten aanzien van S. en V. ieder 2 maanden vervangende hechtenis. Vervolgens heeft terechtgestaan, de 25-jarige varensgezel C. S., die eveneens aan boord van het s.s. Westland flesschen reukwater had bin nengesmokkeld. Van de Merwehaven heeft ver dachte 20 pakken met elk 24 flesschen tezamen 120 liter vervoerd naar een pand aan de Delft- schestraat. Daar liet hij 6 pakken achter en vervoerde de overige naar de Atjehstraat. Van die straat vervoerde hij per handwagen 8 pak ken naar de Veerlaan en 3 pakken naar de Goede Hoopstraat. Al dit vervoer geschiedde zonder dat de verschillende partijen door de vereischte documenten waren gedekt. Verdach te verklaarde dat het smokkelen van reukwa ter hem aangeraden was door zekeren v. d. M. die hierna terecht moet staan. Deze heeft hem geen geld vooraf gegeven, doch had zich bereid verklaard de flesschen tegen 0.50 per stuk te koopen. De 28-jarige J. de B. bekende 6 pakken met 144 flesschen te hebben vervoerd van de Delft- schestraat naar de Drentschestraat. Deze fles schen waren evenmin door de vereischte do cumenten gedekt. De gebroeders L. en M. v. d. Z. stonden te recht terzake, dat zij van C. S. zouden hebben geboekt en opgenomen 120 flesschen reukwa ter, met de wetenschap dat dit gedistilleerd in strijd met de wettelijke bepalingen was ver voerd. Deze verdachten gaven toe, dat zij er in toegestemd hadden te trachten voor de fles schen reukwater koopers te vinden. In dat ge val zouden zij 0.50 per fleschje betalen. Toen de flesschen n beslag genomen waren, hadden zij de flesschen nog niet gekocht. Er was nog geen cent betaald. De 58-jarige M. A. T., die terechtstond ter zake ongedekt vervoer van 6 pakken met ieder 24 flesschen reukwater van de Drentschestraat naar de Hollandschestraat, was niet zoo vlot met zijn bekentenis. Hij is de oom van J. de B., die als hij in Rot terdam is, in zijn woning slaapt. De 6 pakken die J. de B. in ons land gesmokkeld had, wa ren des avonds laat in zijn huis gekomen, op een tijd dat verdachte reeds naar bed was. Toen hij den volgenden ochtend de pakken zag zag staan heeft hij er bezwaar tegen gemaakt dat de flesschen in zijn huis zouden blijven. De B. heeft toen een auto gehaald en zamen met hem heeft verdachte de pakken gebracht naar de Drentschestraat waar een zuster van De B. woont. Onderweg heeft verdachte opge merkt, dat het toch ook niet goed was de pak ken bij de zuster te brengen en hij heeft bij aankomst in de Drentschestraat aangeboden een handwagen te halen om de pakken te brengen naar den wagenverhuurder J. C. W. in de Hollandschestraat, waar ze beter zouden kunnen blijven. Later heeft verdacffte nog twee pakken uit dit pakhuis gehaald en afgeleverd aan een man, die in de Beyerlandschelaan op hem wachtten. De wagenverhuurder J. C. W. gaf toe, dat M. A. T. hem gevraagd had in zijn pakhuis een paar pakken te mogen neerzette, die dienzelf den dag nog zouden worden weggehaald. Hij had niet g'eweten, wat de inhoud van de pak ken was geweest, tot dat 's middags om een uur of 5 z'n vrouw een fleschje eau de cologne van T. had gekregen. Maar ook nadat verdachte de wetenschap had, wat de inhoud van de pak ken was, had hij geen maatregelen genomen maar de pakken laten staan, waar ze stonden. De laatste zondaar was de 39-jarige café houder, N. v. d. H., die van C. S. 8 pakken met ieder 24 flesschen reukwater had geboekt en opgenomen in zijn woning wetende dat de verschuldigde accijns niet betaald was. Verdachte ontkende het goed geboekt te heb ben. Wel heeft S. 8 pakken bij hem gebracht, maar 's middags toen verdachte gehoord had, dat hij met het bewaren daarvan kwaad kon heeft hij de 8 pakken in de Maas gegooid. C. S. die in deze zaak als getuige werd ge hoord verklaarde, dat voordat hij naar Leith ging, met verdachte v. d. H. de afspraak was gemaakt dat deze fleschjes voor 0.50 zou koopen. Getuige zegt verder, dat hij den mid dag volgende op den ochtend dat hij de pak ken bij v. d. H. heeft gebracht van deze 96 ontvangen. Van dit bedrag heeft hij de helft aan De B. afgedragen. De rijksadvocaat heeft in een uitvoerig re- quitoir de ten laste gelegde overtredingen in de gedistilleerdwet bewezen geacht. Hij vorderde veroordeeling van C. S. tot een geldboote van 2376, van J. de B. tot een geldboete van 712,89, van L. en M. van Z. ieder 594, tegen N. v.'d. H. tot een geldboete van 950,40 en J. C. W. tot een geldboete van 475,20 alle te ver balen bij lijfsdwang en met verbeurdverklaring idex inbeslaggenomen goederen. Het O.M. eischte toewijzing in de vorderin gen van den rijksadvocaat en bepaalde de ver vangende hechtenis voor S., de B. en T. op 2 maanden, voor L. en M. van Z. op 1 maand en tegen v. d. H. eischte het O.M. 1 maand gevan genisstraf. Uitspraak 14 September. In den ouderdom van ruim 80 jare# is heden morgen in het St. Jansziekenhuis te Zaandam overleden de hoogeerw. heer J. Zwart, pastoor der St. Bonifatiusparochie aldaar en eere kanunnik van het kathedraal kapittel. Door dezen dood van een der oudste leden der Haarlemsche clergé is een priesterlijk leven afgesloten van een buitengewone werk- dadigheid en vrucht baarheid, in het bij zonder gedurende de 35 .jaren, dat de over ledene het pastoraat in Zaandam bekleedde. Joannes Zwart werd den 20 Mei 1853 te Wervershoef geboren en dp 7 October 1877 priester gewijd. Een week later reeds werd hij benoemd tot kape laan te Spaarnwoude aan de Lie, welke standplaats hij den 3en December 1880 verwis- Rasfoor JZwart selde met de parochie van St. Nicolaas binnen de Veste te Amster dam. Hier heeft hij bijna 9 jaren gestaan tot 17 Augustus 1889 toen zijn overplaatsing volg de naar Haarlem (O. L. Vr. Rozenkrans en Dominicus.) Het werken in deze parochies had echter te veel van zijn gezondheid gevergd en tot herstel van krachten kreeg hij den 12en Februari 1892 in het rectoraat van huize Duin zicht in Oegstgeest een rustiger werkkring. Dan, den 6en Maart 1898 benoemde de Bis schop hem tot pastoor te Zaandam. Zijn pa rochie gaf in menig opzicht meer het beeld van een missiestatie dan van een stadsparochie en zoo vond hij hier van den beginne af een overvloed van werk. Onmiddellijk zette hij zijn schouders onder de nog vage plannen voor den bouw van een nieuwe kerk en binnen enkele jaren wist hij aan de Oostzijde de mooie kerk te bouwen, welker zilveren bestaansfeest de bouwheer zelf in 1925 mocht beleven. Nauwelijks was de nieuwe parochiekerk in gebruik genomen of andere bouwzorgen kwa men aan de orde. De huisvesting der eerw. zusters aan de Bloemgracht vroeg meer dan dringend verbetering en het was opnieuw pas toor Zwart, die de bouwheer werd van een statig zusterhuis, het St. Josephgesticht, waar aan verbonden een moderne meisjesschool. Uit den verderen tijd van zijn pastoraat da teeren de R.K. Jongensschool aan de Jan Sy- brandsstraat en de R.K. Muloschool aan de Bloemgracht, de besognes voor het totstand- brengen van een meisjespatronaat en een vak school, welke thans aan de Oostzijde ruime eigen huishouding vonden en niet het minst de stichting der R.K. Wijkverpleging, de St. Jansstichting, waarmee een lang gekoesterde wensch van den toen reeds grijzen herder in vervulling ging. Daarnaast herinneren het R.K. Volksbond gebouw en later het nieuwe R.K. Vereeni- gingsgebouw, verder het gastvrije huis voor ouden van dagen der parochie, de bewaar school, het jongenspatronaat en de St. Joseph- gezellenvereeniging aan het rusteloos werken van pastoor Zwart. Niet alleen binnen zijn parochie, maar ook daarbuiten werd zijn werk bekend en bij zijn zilveren pastoraat in 1923 werd hij begiftigd met het eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice. Vijf jaar later bij zijn 30-jarig pastoraat volg de zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. In 1927 vierde pastoor Zwart onder zeer veel belangstelling zijn gouden priesterfeest. Na dien tijd ging hij nog steeds, met vurigen ijver bezield, door met bouwen. In 1929 kwam een tweede jongensschool aan de Gerhard- straat tot stand en aan het eind van zijn lang priesterleven ging de innigste wensch van pastoor Zwart in vervulling. In Mei 1932 na melijk werd het St. Jansziekenhuis geopend, welke grootsche stichting een aanwinst voor de gemeente en een sieraad voor katholiek Bij zijn 80sten verjaardag gewerd pastoor Zwart de hooge benoeming tot eere-kanunnik van het Haarlemsch Kathedraal Kapittel, als blijk van waardeering voor zijn rusteloozen arbeid. Van rust nemen heeft de nu overledene nimmer willen weten. Hij heeft zijn ambt ver vuld tot hij letterlijk niet meer kon, maar hij wilde blijven de pastoor van Zaandam en als zoodanig is hij dan ook thans gestorven te midden van zijn aanhankelijke en dankbare parochianen. Vrijdagavond om acht uur worden de Met ten gezongen, Zaterdagmorgen om half 10 uur de Lauden en om 10 uur de Pontificale H. Mis van Requiem door mgr. Aengenent. De gewonden. De getroffen burgemeester de heer de Raadt is gisterenavond naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam overgebracht. Zijn toestand was hedenmorgen redelijk; hij heeft een vrij rustigen nacht doorgebracht. De koopman Veth werd eveneens naar het Burgerziekenhuis -te Amsterdam vervoerd. Daar heeft men den kogel, die hem trof, langs operatieven weg verwijderd. Zijn toestand is nog ernstig doch direct levensgevaar bestaat niet. De wethouder de heer W. Hottentot is in het ziekenhuis te Hilversum opgenomen. Hij werd aan den buik getroffen; gebleken is dat het gelukkig bij een vleeschwond is geble ven. De heer G. de Beus, die exploitant is van een ontspanningsbedrijf te Muiderberg, werd overgebracht naar de Majella-stichting te Bussum. Hedennacht heeft hij daar een ope ratie ondergaan, waarbij dr. Schouten een kogel uit zijn buik heeft verwijderd. Het bleek dat hij een schot dwars door zijn buik had gekregen, waardoor een ernstige inwen dige verbloeding is ontstaan. Men vreest voor zijn leven. De dader. De dader van den moordaanslag is de foto graaf I., welke zich in 1923 vestigde te Mui derberg. Hij is lijdende aan suikerziekte en bovendien een zenuwlijder en querulant. Hij beeldde zich in dat hij van verschillende zij den o.a. door den burgemeester de Raadt, den wethouder Hottentot, politie en particulieren werd tegengewerkt in de uitoefening van zijn bedrijf, een gedachte welke ten slotte tot een soort vervolgingswaanzin is ontwikkeld. Hij diende tegen verschillende personen aanklach ten in waaraan geen gevolg werd gegeven Schreef requesten aan de Koningin, den Of ficier van Justitie, den Ministerraad en den Hoogen Raad. Herhaaldelijk zette hij daarin uiteen hoe hij vervolgd en mishandeld werd en dat B. en W. van Muiden bezig zijn hem langzaam te vermoorden. Maandag heeft hij een circulaire rondgezon den aan de pers en te Muiden bijna huis aan huis doen bezorgen, waarin hij een uitvoerig overzicht geeft van de wijze waarop naar zijn meening tegen hem is geintrigeerd. Behalve uit het feit dat de man de revolvers meebracht naar de gemeenteraadsvergadering, kan ook uit de verspreiding van de circulaire vak voor zijn misdadig bedrijf geconcludeerd worden dat I. zijn daad tevoren heeft beraamd. Uit zijn gedragingen en geschriften blijkt echter ook dat I. reeds langen tijd in over spannen toestand moet hebben verkeerd. Hij is te Amsterdam ter beschikking van de justitie gesteld. BINGHAMTON, (New York) 6 September. (R.O.) E«n verschrikkelijk spoorwegongeluk heeft hier plaats gehad. Nabij het station is een goederentrein met volle snelheid op een pas- sagierstrein ingeloopen. De laatste twee wagens van dezen trein wer den „getelescopeerd." Hierbij werden 23 per sonen op slag gedood, terwijl meer dan honderd passagiers min of meer ernstige verwondingen hebben opgeloopen. 0 ALBANY CHESTER FALO n ^aiMgHANSrON E.L.MIR NEfc.YORK PITTS ATLANT OC. WASHINGTON WISSELKOERSEN. AMSTERDAM 6 Sept. 5 Sept. 4 Sept. pariteit In allerijl is geneeskundige hulp naar de plaats van de ramp gezonden om de slacht offers bij te staan. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Latere opgaven slachtoffers. BINGHAMPTON, 6 September. (R.O.) Vol gens de laatste berichten blijkt het aantal slachtoffers tengevolge van het spoorwegon geluk alhier minder groot dan de eerste tele grammen aanduiden. Het staat thans vast, dat er slechts veertien dooden zijn en twintig gewonden. Het reddingswerk is krachtig ter hand geno men. Zijne Hoogw. Excellentie de Bisschop van 's Hertogenbosch heeft benoemd tot assistent te Nijmegen, O. L. Vr. Geboorte den Eerw. Pater J. Knippenburg. Zijne Hoogw. Excellentie de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Am sterdam, H. Dominicus, den Eerw. Pater J. Bollen, tot kapelaan te Schiedam, O.L.Vr. v. d. Rozenkrans, den Eerw. Pater B. Verheij, tot kapelaan te Schiedam, H. Joannes de Dooper, den Eerw. Pater H. Hummelink, tot kapelaan te Rotterdam, H. Hart van Jesus, den Eerw. Pater J. Pfeil, tot kapelaan te Rotterdam, H. Dominicus, den Eerw. Pater M. Selbach. Omtrent den moord, die gisterenmorgen te Woerden heeft plaats gehad op den directeur <jer Woerdansche dakpannenfabriek Jhr. van Ingen kunnen wij nog het volgende melden: De dader, de bedrijfsleider de B. had des nachts, zooals wij gisterenavond reeds mede deelden een feestje bijgewoond van een buurt- vereeniging. Om 2 uur was hij vertrokken. In plaats van naar zijn woning aan den Leidsche- straatweg terug te keeren was hij toen naar het landhuis van den directeur gegaan. Door een openstaand raam is de B. de woning bin nengedrongen, waarbij Jhr. van Ingen wak ker is geworden, terwijl ook de logée en het 12-jarig zoontje het binnendringen van de B. hebben gehoord. Wat er daarna precies is gebeurd is nog niet met zekerheid vast te stellen. In ieder geval schijnt Jhr. van Ingen den bedrijfsleider van zijn fabriek te hebben aangeraden zijn woning te verlaten. De B. bleef toen nog wat rond dwalen om het huis waarop Jhr. van Ingen naar buiten is gekomen en er een gesprek ont stond. Hierbij is een woordenwisseling ontstaan en op een gegeven moment heeft de B. een revolver getrokken en daarmede den directeur met twee schoten in het hoofd en een in de hartstreek gedood. Het lijk'liet hij midden op den weg liggen. De dader is terstond weggevlucht naar zijn woning, waarbij hij zijn moordtuig in de op deze plaats zeer diepe Singelgracht heeft ge worpen. Om ongeveer kwart over vijf de vreese- lijke daad was ongeveer een uur geleden ge pleegd kwam, zooals men weet, de arbeider Ram op de fiets voorbij. Toen hij het lijk van Jhr. van Ingen zag liggen, heeft hij onmid dellijk de politie gewaarschuwd, die onder lei ding van den burgemeester een onderzoek in- stelde. Reeds dadelijk vielen vermoedens op den bedrijfsleider, in verband met hetgeen de po litie vernam uit het verhaal van de logée en het 12-jarig zoontje van het slachtoffer. Doch aanvankelijk ontkende hij iets van den aanslag af te weten. Gistermiddag om half twee echter viel de B. door de mand en legde een bekentenis af. Omtrent de motieven Jhr. van Ingen en de B. konden uitstekend met elkaar opschieten is nog steeds niets met zekerheid te zeggen. Het lijk van het slachtoffer is voor een sectie- onderzoek naar Utrecht overgebracht. Om half zes in den avond werd de B. gevankelijk naar Utrecht vervoerd en ter beschikking van de justitie gesteld. De echtgenoote van den vermoorde, die, ge lijk wij meldden te Parijs vertoefde werd te lefonisch van het gebeurde op de hoogte ge steld. Zij is nog gisteren per vliegtuig naar Nederland teruggekeerd. Vierde Klasse. Derde I ijst. Trekking van 6 September. 25.00(1 No. 3722. f 200 No. 33. f 100 No. 15950. PRIJZEN VAN j 65—, 43 2445 5437 8163 10134 11348 14195 16578 41-5 2446 5869 83BU 10108 12077 14360 16664 51-5 2763 0117 8463 10275 12306 14407 16867 583 2901 6293 8713 10281 12571 11626 16912 744 2914 6545 8860 10688 12741 14858 18200 1321 3093 6609 3863 10800 12768 14887 13646 1353 3666 6693 3382 10899 12919 15039 13674 1493 3859 6931 '3984 iOOOl 1310 L 15099 J 830a 1603 4067 7025 9027 11340 13732 15326 20002 2018 4162 81-01 9284 11768 11013 15751 20186 2218 4231 8047 9292 11310 14046 15833 20o22 2315 4573 8124 9698 11891 14089 16416 20<17 2381 Vier paters in het afgeloopen jaar om het leven gekomen. In een schrijven wijst pater dr. Theodor Breher O.S.B. Apostolisch prefect van Yenki, (Mandsjoekoeo) op de verschrikkelijke rampen, welke zijn missie hebben geteisterd. In het afgeloopen jaar heeft de missie Yenki vier jonge missionarissen verloren. De pro-prefect pater Conrad, van wien de H. Vader heeft verklaard; „Pater Conrad heeft in de martelaarsboeken der H. Kerk een glo rierijke bladzijde geschreven" viel door moor denaarshanden. Talrijke rooversbenden hebben de missie her haaldelijk gebrandschat en driekwart van de 147 bloeiende staties in de grootste ellende ge stort. In totaal werken zestien missionarissen in het missiegebied, dat elf missiestaties omvat en 157 hulpstaties en waarin 14.000 christenen leven. Op heldhaftige wijze worden de paters bij gestaan door Zwitsersche missie-zusters. Aan alles heerscht echter gebrek. WEENEN, 5 September. CW.B.) Een nieuwe, tegen de nationaal-socialisten gerichte nood verordening, welke heden van kracht is gewor den, bepaalt, dat de kosten voor buitengewone veiligheidsmaatregelen, zooals het laten aan rukken van hulpmanschappen, transport en reis- en verblijfkosten, kunnen worden ver haald op de personen, die deze maatregelen noodig hebben gemaakt, of aanleiding daartoe hebben gegeven. De verordening keurt ook het aan het werk- zetten van zoogenaamde „Putzscharen" goed, iets wat door de lagere autoriteiten reeds lang in de practijk werd toegepast. Het is derhalve thans officieel mogelijk, wil lekeurige personen in plaats van de eigenlijke daders te dwingen, geschilderde Hakenkruisen, opschriften en dergeiijke te verwijderen. Weigeren de aan de willekeur van een dis trictsbeambte overgeleverde personen, aldus het Duitsche Wolff'oureau, zulk een bevel op te volgen, dan worden zij met arrest gestraft. „L'Auto" meldt, dat de vliegtuigfsbrieken van Bleriot gisterenavond hun deuren gesloten hebben en dat er niets is wat doet vermoeden, dat zij binnen afzienbaren tijd heropend wor den, AMSTERDAM, 6 September. Aardappelprijzen onveranderd. Aanvoer 1400 H.L. BERKEL, 5 September (Coöp. Groenten- Bloemenveiling Vereeniglng Berkel Rodenrijs GA) Rozen: dame edith helen 1.604.30, e. g, hill 1.30—2.35, aug. noack 1—1.80, briar cliff 1.05—1.80, rosalandia 1—1.35 per 100, elzen poulzen 10—15 ct per bos, chrysanthen: rayonan- then wit 68 ct, brons 47 ct, rose 47 ct, geel 47 ct, blanche du poitou 45 ct per stuk, diversen: troschrysanthen 710 ct, anjers 35 ct, asters 13 ct per bos, dahlia's 0.601 per 100 stuks. DELFT, 6 September. Aangevoerd 49 vette varkens, prijs 3437 ct. per kg. levend gewicht. LOOSDUINEN', 5 September. (Loosduinsche groentenvelling.De prijzen waren: bloemkool le srt. 27, rijen komkommers le srt. 3.20 5.50, 2e srt. 1.303.10, gele komkommers 2.60 3.70, witte komkommers 1.502, savoye kool 3, witte kool 1 per 100 *tuks, meloenen 415 ct. per stuk, roode kool 1.90, appels 67, pe ren 7, stokprincessen 1415, stamprincessen 7,7011.10, snijboonen 2227, pronkboonen 2 —4, spekbeoneo 6.809, boonenstek 15 per 100 kg., tomaten A 1.80—2.70, B 1.90—3.10, C 1—1.80, CC 1—1.10, bonken 1.30—1.80 per 50 kg., postelein 1217 per 3 kg., spinazie 21—43 ct. per 4 'kg., druiven: alic. 3036, muscaat 32 ct. en witte 2832 ct. per kg. salade le srt. 0.80— 1.50 per 100 krop, peen le srt. 4.70—5 per 100 bos, prei 80 ct., kervel 70 ct., selderij 3040 ct., peterselie 3045, knolselderij 2 per 100 bos, an dijvie 5090 ct. per 100 struik, komkommerstek 10 ct. per kist. LOOSDUINEN, 5 September. (Coöp. Groenten- veiling) Rijen komkommers le srt 3.804.40, 2e srt 2.302.90, gele komkommers le srt 2.50 —2.90, 2e srt 1.101.80, witte komkommers le srt 1.10—1.90, 2e srt 50—70 ct, groene kool 2.50 per 100 stuks, meloenen le srt 1218 ct, 2e srt 6—11 ct per stuk, stokprinsesseboonen 1318, stamprinsesseboonen 5.209, snijboonen 16 19, pronkboonen 4.60, komkommerstek 50—60 ct per 100 kg., druiven alicante 3238 ct, muscaat 4648 ct, maroc 40 ct per kgtomaten A 2 2.60, 'B ƒ2.90—3.40, C 1.30—1.80, CC 1—1.30, bonken 1.802.30 per 50 kg., postelein 1218 ct per 6 kg., spinazie 28—40 ct per 4 kg., salade le srt 50—70 ct per 100 krop, peen le srt 2.20 2.90, prei 0.80—1.60, rabarber 7080 ct, selderij 6070 ct, pieterselie 5060 ct per 100 bos, andijvie 6090 ct per 100 struik, zuring 10 ct per kist. ROTTERDAM, 5 September. Door de Meik- federatie Zuid-Holland is de Federatie-prijs voor de overmelk over het tijdvak 3 t/m. 9 September vastgesteld op 4.35 per 100 L., af boerderij. De regeeringsprijs voor de taxemelk bedraagt over deze periode 6 per 100 L. af boerderij voor le klasse melk. ROTTERDAM, 6 September. (Coöp. Tuinbouw veiling „Rotterdam en omstreken" G.A.) Toma- tenveiling: tomaten A 1.402, B 1.602.30, C 1—1.60, CC 1, alles per 100 pond. Aanvoer 177.000 pond. ROTTERDAM, 6 September. (Coöp. Tuinbouw veiling ,,De Zuid-Hollandsche Eilanden" G.A.) Black alicanten 2936, frankenthalres 2435, golden Champion 51, reine victoria 1528, souvenir de congres 4—12, bloemee 410, jutteperen 12—22, cox oranje pippeling 7—15, james grieve 6—15, beurre hardy 917, beuke boterperen 6—17, beurre ameline 1117, zoete kroon 412, beurre le brun 1118, mancks codlin 922, fischers eersteling 412, anto- nowka 8—15, perzikperen 814, seigneur d'esperen 921, william duchesse 314, bon cretien william 8—17, beurre de merode 3—14, diamantperen 49, codlin keswick 412, the queen 613, bismarclc 27, transparant de cronsel 816, triump de vienne 927, guldeling 59, clapps favoriet 1326, enkele stokprin- sessen 6.90—14, dubb. stamprinsessen 6.70—13. snijboonen 1623, pronkboonen 5.407.80, uien 1—1.80, kroten 1.60—3.50 per 100 kg., meloenen 1015, savoye kool 1.706.10, roode kool 1.50 —3.80, bloemkool 2.70—14.10, groene kool 2.50 4.60, komkommers 1.102.40, sla 0.50—1.80, andijvie 0.50—1.30, perziken 2.70— 6.80, witte kool 1.50—3.60 per 100 stuks, prei 1.30—2 90.» selderij 30—70 ct., peen 1.70—5.30, pieterselie 30—80 ct. per 100 bos. UTRECHT, 5 September. (Vereenigde Eiervei- ling Utrecht.) Eieren wit 3—3.50, bruin 3.35 —3.70. eendeieren 2.20—2.55. Aanvoer 40.000, UTRECHT. 5 September. (Groenten- en vruch tenveiling „Utrecht en omstreken".) De prijzen waren: appels: bloemé 212 ct., celini 211, cox pomona 4—16, eva appels 2—5, grabam 7—18, gravesteiners 322, dr. jules guyot 1020, kes- wick 4—8, keulscbe paradijs 2—5, manks codlin 1221, gamersche zuren 1220, the queen 38, st. germain 48, princesse noble 216, transpa rant du cronc 3—22. Peren: beurré d'amalie 3— 17, id. hardy 5—27, id. de merode 2—26, id. na poleon 24, id. lebrun 4—25, bonne louise 6—30, cla.pps favorite 6—30, fransche wijnperen 5—22, gieser wildeman 2—10, heerenperen 4—9, jutte peren 12—40, marguerite marillat 7—19, seigneur d'espre 10—19, souvenir de congres 4—25, sijsjes peren 2—12, triumph de vienne 4—29, Williams 3—22, précose de trévoux 1023 ct. Elite fruit: clapps favoriete 25—33, fransche wijnperen 19— 27, dr. Jules guyot 1522, transparant du cronc. 22—29' ct., alles per 100 kg. WOERDEN, 6 September. (Kaasmarkt.) (Be richt van de N. V. Handelsvoreen. v/h. A. Ruys.) Aangevoerd 541 partijen. Prijs le soort met rijks- merk 24—28, 2e soort 20—23, zwaardere tot 28 per 50 kg. Handel matig. Londen per 7.85 Berlijn p.100 Mk. 59.14. Parijs p. lOJfrs. 9.72% Bruss. p.100 belg. 34.61 Zwits. p. 100 frs. 47.96 Weenen p.lOOsch Kopenh. p lOOkr. 35 10 Stockh. p.lOOkr. 40 50 Oslo per 100 kr. 39 50 New-York per 1.72% 7 85% 59 16 9.72 34 62 47.95 35^20 40.70 39.70 i.71M 7.83% 59.18 9.73 34.63 47.96 35! 10 40 60 39.40 1.72 12.107 59.263 9'747 34.59 48.— 35: 66.67 06.67 66.67 2.47 SHANGHAI, 6 September. (V.D.) De Chi- neesche autoriteiten hebben verboden, dat te Shanghai het anti-oorlogcongres zal worden gehouden met de motiveering, dat de Russische vertegenwoordiger op het congres zich in scherpe bewoordingen heeft uitgelaten tegen over de Chineesche regeering en haar optre den tegen de communisten heeft gecritiseerd. De autoriteiten der internationale concessies hebben daarop eveneens besloten, te weigeren het congres te ontvangen. Bij aankomst der vertegenwoordigers von den communistische betoogingen plaats, waar na de Chineezen tal van communisten moesten arresteeren. De Engelschman Lord Marley wilde het congres nog redden. Hij verklaarde, dat men slechts tegen den oorlog stelling zou nemen, doch zijn betoog had geen succes. DALLAS (Texas), 4 September. (V.D.) De beruchte misdadiger Harvey Bailley, die in preventieve hechtenis zat wegens ontvoering van den petroleummagnaat Charles Urschel uit Oklahoma is uit zijn cel ontvlucht. Hij zaagde drie stalen tralies door en dwong den verrasten cipier hem met de lift naar be neden te brengen, door den man met een pis tool in bedwang te houden. Hij maakte zich tenslotte uit de voeten, en nam den cipier als gijzelaar mede. ROTTERDAM, 6 September 1933 Vlet- en lichterwerk: 120 ton 5, 210 ton 6, 420 ton 7, alles per dag. 296 ton cargadoorswerk f 8 per dSLff Vaarwerk130 ton naar Leeuwarden f 2.25 per last. Er werd nog wel een en ander aangeboden, doch de meeste schippers zijn nu vaster gestemd, met het oog op den dag van morgen. Dan gaat de beurtbevrachting beginnen. Vracht naar den boven-Rijn: papierbout naai Mannheim 75, 80, 85 en 90 ct. per last met en 1/1 lostijd. PRAAIRAPPORT HR. MS. „NAUTILUS". 1September. Tusschen 54 gr. 13 min. en 54 gr. 30 min. Nbr. en 0 gr. 2 min. en 1 gr. 18 min Ol. SCH. 30, 9 last; SCH. 16, 10 kantjes; SCH. 42, 18 last: SCH. 78, 53 kantjes; SCH. 103, 220 kantjes; SCH. 133, 9 kantjes; SCH. 159, 5 kan tjes; SCH. 169, 1 kantje; SCH. 170, 200 kantjes; SCH. 200, 25 kantjes; SCH. 243, 370 kantjes; SCH. 254, 63 kantje3SCH. 263, 18 lastSCH. 289. 8 last; SCH. 399, 30 kantjes; KW. 14, 380 kantjes. KW. 20, 18 last; KW. 25, 26 last; KW. 37, 110 kantjes: KW. 38, 498 kantjes; KW. 39, 300 kan tjes; KW. 67, 12 last; KW. 105, 130 kantjes; KW. 110, 200 kantjes; KW. 123, 280 kantjes; KW 126, 25.kantjes: GDY. 32, 370 kantjes; GDY. 233, 76 kantjes. De SCH. 42 is 28 Augustus opgegeven voor 20 last, moest zijn 12 last,. 2 September. Liggende 4 mijl O. Scarborough: ROTTERDAM, 6 September. Heden kwam aan de Viscihmarkt alhier 1 motorkustvaartuig en werd van IJmuiden, Nieuwediep, Scheveningen en elders 250 manden en kisten versche en 120 kistjes gerookte visch aangevoerd. De prijzen waren: middel tong 3044, kleine tong 8—15, tarbot 10—24, griet 8—15, haantjes 5—12, middel schol 1524, kleine schol 37, kabel jauw 8—12, sohelvisch 3—8, groote gul 4—6, kleine gul 2—3, makreel 4—6, versche haring 36 per mand; levende paling 46, gerookte paling ƒ5—7, harde bokking 40—50 ct., spiering 1—2 per kistje. VLAARDINGEN, 5 September. Binnen van de haringvisscherij GD, Y. 61 met 24 last en VL, 121 met 25 last. VLAARDINGEN, 6 September. Binnen van de haringvisscherijVL 78 met 30 last. Binnenko mende KW 70. Heden werd betaald voor: volle haring (Noord) 10.60—11.30, ijle haring (Noord) f 5.10—5.90, maatjesbaring (Noord) 11, volle haring (Zuid) 11.80, maatjesharing (Zuid) 14.90 trssi i ia* sila» teuüé». ROTTERDAM, 6 September 1933. Bovenrijn. Waterstand vallend, matige vraag. Ruimte matig, stemming onveranderd. Voor ruwe producten naar Mannheim betaalde men 75 a 80 ct. per last met 150 tons per dag te lossen. Afladen 1.90 M. Benedenrijn. Waterstand vallend, matige vraag. Ruimte voldoende, stemming onveranderd. Ertsvrachten naar de Ruhrhavens met 4 los- dagen 30 ct., 8 losdagen 40 ct. per last. Sleeploon volgens bet 20 cents tarief. Ertsvracht naar het Rijn-Hernekanaal 3o en 45 cent. Wind Z.O., matige koelte, kalme zee, bewolkte lucht. POORTERSHAVEN aangek. 5 Sept. WOL* FRAM Bremen, bunkert; ASKANIA, id., id, IJMUIDEN aang. 5 September: SATURNUS,; Progreso, stukg.POELAU BRAS, Londen, stukg.VAEHOLM, Castlebay,voor IJmuiden, makreel; EMBLA, Hernosand, voor Zaandam,, hout; JULIUS HUGO STINNES 27, Gdynia, ko len; VESTA, Venetië, stukg.; GOLDBEK, Bil bao, voor Velsen, erts vertrokken 5 SeptemberNESTOR, slbt., Vlaardingen; FLANDRIA (Zw.), Rotterdam; DEN HAAG, t., Baytown; RIJNSTROOM, Huil; MAVIS, Londen; LINGESTROOM, idem; SAL- LAND, Hamburg. VLISSINGEN aang. 5 September: MECKLEN BURG, Harwich vertr. 5 SeptemberPRINSES JULIANA, Har wich; gep. naar Antwerpen: TCZEW, Danzig; GA* RONNE, Kopenhagen; FAIR HEAD, Belfast; BALTIC, Heisingl'ors; CAP TARIFA, Duinker ken; BORTHWICK, Dundee; GIRONDE, Alexan dria; JANTJE GRÜNEFELD, Londen; gep, naar GentMADO, Londen gep. van AntwerpenDON, GooleANNA ELI SABETH, Shoreham; BALZAC, Middiesbro; GRANGEMOUTH, id.WILDENFELS, Rotter dam; FUSHIMI MARU, id.; SAMBRE, id.; FULDA, id.; CRITON, B.-Ayres; APOLLINA- RIS IV, Norwich; ANTARES, Londen; MALA CHITE, id.; CITY OF BRADFORD, Grimsby; NEW LONDONER, Newcastle; FAUVETTE. Londen; LOS ANGELES, Vancouver; SUOMEN NEITO, Abö; DARLINGTON, Duinkerken; SE- RULA, idem. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. WAALKERK (thuisreis) 5 v. Dairen. KON. NED. STOOMBOOT MU. VESTA 5 van Venetië te Amsterdam. MEROPE Venetië n. Amst. p. 5 Gibraltar KON. KOLLANDSCHE LLOYD. SALLAND 5 van Hamburg te Amsterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. GAROET thuisreis) 5 (3 n.m.) v. Port Said, BALOERAN (uitreis) 5 v. Gibraltar, KOTA BAROE 5 v. Rott. n. Batavia. ROTTERDAMZPID-AMERIKA LIJN. ALCHIBA (uitreis) 4 te Montevideo. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. POELAU BRAS 5 van Londen te Amsterdam,: STOOMVAART MIJ. OCEAAN. MENESTHEUS Japan n. Rott. p. 4 Perim, PEISANDER Amst. n. Java p. 5 Perim, ARY SCHEFFER 3 v, Rott. te Havre. AMSTERDAM t„ 1 v. Rott. te Consitantza* ALT 4 v Amst. te Huil. AJAX (Eng.) 4 v. Rott. te Glasgow. APOLLINARIS V 4 v. Rott. te Grangemouth. ALBATROS Rotterdam naar Rendsburg p. X Brunsbuttel. BUSHWOOD 31 van Rotterdam te Lorient* CERONS 3 V. Rott. te Havre, 17! CIRCE 1 v. Rott te Caen. DUIVENDRECHT Batoum naar Avonmouth 3 (9.54 n.m.) 140 mijl Z. van Land3' End. DAGMAR BRATT 3 v. Terneuzen te Sunderland Dl VON A 3 v. Rott. te Havre. GLYNWEN 3 v. Amst. te Middlesbroj GODHEM 31 v. Rott. te Gdynia. GLARONA Amst n. Rouaan p. 4 Dover, INVER 31 V. Rott. te Cherbourg. KR1EMHILD 1 v. Rott. te Stettin. LAHN 5 v Rott. te Dairen. MAASSTROOM 3 v. Amst. te Bristol, MALMEN 2 v, Amstm. te Wyborg. MEDEE 2 v. Rott te Caen. NOTTINGHAM 3 v Rott. te Grimbsy, NEJACO 23 v. Mo n. Groningen. OSTREVENT 31 v. Rott. te Cherbourg. OMONIA Rotterdam naar Ancona 4 (9.57 v.m.), 100 mijl Z.O. van Land's End. REINBEK 1 v Rott. te Stettin, REGINA 4 v. Rott. te Dublin. RIJN 4 te Londen uitgeklaard naar Dordrecht.: SYDHAV Rotterdam n. Gibraltar 3 (8.44 n.m.) 80 mijl Z.O. van Land3' End. SLASK 1 v. Rott. te Helsingfors. STEINMANN Rott n. Cardiff p. 3 Lizard. TUNGSHA Rotterdam n. Japan 3 v. Hamburg. TREUENFELS Rott. n. Bombay p. 30 Gibraltar TRINGA 4 v. Rott. te Liverpool. VIZMA 2 van Rotterdam te Emden. WALTER L. M. Russ Rotterdam naar Lenln* grad p. 1 Brunsbuttel. WASABORG 1 V. Rottm. te Köping. WIERINGEN Sharpness naar Archangel 4 (1.42 n.m.) 40 mijl O. van Niton. WILLEMSPLEIN Rotterdam naar Wabana 4 (9.38 V.m.) 35 mijl O. van Land's End. WINSUM Hoek van Holland naar Archangel 3 (7.8 n.m.) 210 mijl O. van Wiek. NIEUWE ZORG. Hanswert, 5 Septem ber. Het motorschip Nieuwe Zorg, van Meppel, geladen met meel, is nabij Temsche omhoogge varen en blijven zitten. Nadat men de lading had overgeladen in het motorschip Watermolen 2 is het schip vlotgekomen, doch bleek lekkage te hebben, zoodat de lading niet is terug ingeno men. Beide schepen zijn hier aangekomen en wachten nu nadere orders af. -18 ROTTERDAM aangekomen: 5 September namiddag: 3 30 INDRAPOERA, Rett. Lloyd, Batavia, Llyodkade, stukg.; 4.15 GOTENHOF, Watabersie Zoon, Stettin, Maashaven 4, graan; 6.— BER KEL, Cont I-Iaadel Transp. Mij., Kotka, Merwe haven 4, hout; 6.10 NEION, N. V. Tyropoulis, Sulina. Maashaven 12, graan; 6.30 THOMAS WALTON, Vinke Co.. Churchill, Maashaven 16, graan; 7.45 ANDROMEDA, Wambersie Zn., tettin, Schiehaven, stukg.9.15 EDUARD GEISS, N. V. Aschaffenburg, Stolpemunde, Rijnhaven 13, stukg. NIEUWE WATERWEG aangekomen 5 September namiddag; 9.40 FUSHIMI MARU, Japan; 10.25 EDITH HOWALDT, Uleaborg11.10 FLANDRIA (Zw.), Gothenburg vertrokken 5 September namiddag: 3 25 HEIRE, Cork; 4.15 TORTUGUERO, Avon mouth'; 4.20 ERETZA MENDI, Newcastle; 5.30 OAKMAN, N.-Orleans; KAFIRISTAN, Grange mouth; BERNISSE, Hamburg; 6.14 SYROS, N.- Orleans via Bremen; 6.30 S. N. A, 7, Rouaan; 6.45 SINT ANNALAND, Newcastle; NESTOR slbt., IJmuiden met 1JM. 190 (trawler); 6.55 CAPITAINE AUGUSTIN, Rouaan; KOTA BAROE, Batavia; 7.20 ISAR, Hamburg; FO- KELLE, Antwerpen; 8.10 RONAN, Grange mouth; IMPORT, Londen; CERES (Nept.) Dan zig; 815 BATAVIER II, Londen; LYNN REGIS, Lynn; 8.35 MARNE, Lynn; 9.10 CEUTA, Pasa- jes; WESTLAND, Leith; SHERINGHAM, Har wich, 9.25 DEARNE, Goole; 9.40 AYRESOME, New- catsle; 11.35 WACOSTA, Houston; 11.55 PRA GUE, Harwich, BINNENLANDSOHE HAVENS. NIEUWE WATERWEG aangekomen: 6 September namiddag: 2.40 YEWHILL, Littlehampton2.50 SOMALI,, Hamburg. Vertrokken, I 6 September na.middag: 2.10 STOLZENFELS, Hamburg; 2.20 KRUSAN, Antwerpen; GLENLEA, Aarhuus. BUITENLANDSCHE HAVENS. ALSIA Rotterdam n. Bangkok 2 van Colombo,- ANNA REHDER 3 van Delfzijl te Emden. ANNA LISA 4 Sept. van Groningen te Emden. BERG AN GE R, Rotterdam n. Vancouver 4 op 700 mijl Z.W. van Valentia. BRITISH DOMINION, Rotterdam n. Falmouth 5 op 80 mijl Oost van Niton. CASTOR m 1 v. Rott. te Ipswich. i CONGONIAN 4 v. Rott. te Liverpool. CITY OF KARACHI 4 v. Rotterdam te Londen, CITY OF HONGKONG Roterdam naar Mauritius 2 te Kaapstad. DUISBURG, Rotterdam n. Japan 6 v. Shanghai. DONAU, Rotterdam naar Japan 3 van Genua, EDDA 31 v. Amst. te Stockholm. ENERGIE 1 v. Rott, te Danzig. EVANGER Rotterdam naar Montreal 4 (8.43 v.m.) 50 mijl Z.W. van Valentia. INTEGRITAS 1 Sept. van Rotterdam te Ancona.- KARLSRUHE 5 van Rotterdam te Hamburg. LAHN, Rotterdam naar Japan 4 Sept. van Taku. MARYA RACIC, Rott. n. Servola p. 5 Gibraltar, MUNSTER 5 Sept. van Rotterdam te Hamburg. MERGUS, Vlissingen n. Leningrad p. 2 Elseneur. MRAV 2 September van Rotterdam te Ancona. ORLA 5 September van Rotterdam te Rafsö. PÉRNAMEUCO, Amst. n. Braz, p. 4 Finisterre. STANJA 4 September van Rotterdam te Oslo. STELLA, Rotterdam n. Altona 5 v. Bremerhaven SPECHT 5 Sept. van Rotterdam te Wyborg, TEXELSTROOM 4 v, Amst. te Liverpool. TAJiMA MARU, Rotterdam n. Japan p. 5 Perim, TRAVE, Rotterdam naar Japan 5 te Manilla. VIGOR 4 van Rotterdam te New-York. VERWACHT TE ROTTERDAM. ALIMNEA 4 September van Constantza. ANDROS van Levant 4 September van Mersina. MOREA van Levant 4 September van Patras, NICEA 4 September van Stamboul. TASSO 5 Sept. van Hamburg via Antwerpen. KORANTON voor 24 Augustus van Bahia Blanca. JAMAICA SETTLER vertr. 9 v. Kingston (J.). JAMAICA PROGRESS 5 Sept. v. Kingston (J.)« JONATHAN C HOLT v. W. Afrika 7 (v.m.) verw ALFIERI 6 September (n.m.) van Antwerpen. PETRARCA vertr. 7 Sept. (n.m.) van Antwerpen DEMPO van Batavia 6 September van Colombo, BURGENLAND van Japan p. 5 (cnm.) Ouessant* BOCHUM van Japan 5 September van Tsingtao* VERWACHT TE AMSTERDAM., ALT 5 September y^n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 8