DONDERDAG 7 SEPTEMBER Ï933 UITKEERINGEN AAN GEMEENTEN INGEVOLGE DE FINANCIEELE VERHOUDINGSWET 1929. UITLOTINGEN. HET DRAMA IN DE NAALDWIJKSCHE NASLEEP VAN 'N SMOKKEL.AFFAIRE STRAAT, OVER HET SLACHTEN VAN EEN KOE DE MOORD IN DE SCIIEVENINGSCHF. BOSCH J ES. BUSDIENST LEIDEN—KATWIJK. DE SCHIETPARTIJ TE MUIDEN. JALARISKORTING. DE SALARISREGELING IN HET GE ORGANISEERD OVERLEG. FELLE DUINBRAND. Eenige H.A. duinbeplanting verwoest. INDISCHE POSTVLUCHTEN DE NEDERLANDSCHE JAARBEURS. EEN BIJTENDE LOGEMENTBE ZOEKER. Gevaar voor aangrenzende huizen tijdig gekeerd. FAILLISSEMENTEN. PUBLIEKE VERKOOPINGEN. INVOER VAN VERSCHILLENDE ARTIKELEN. ADDER IN ARTIS. MARKTBERICHTEN. Bezwaren tegen de aangekondigde korting. In verband mfet het onlangs in ons blad aan gekondigde ontwerp van wet tot toepassing van een korting bp de aan gemeenten toeko mende uitkeeringen uit het gemeentefonds, heeft het bestuur der Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten zich met een adres tot de Regeering gewend, waarin er op wordt gewe zen dat die maatregel, èn in wezen èn om de daaraan voor de gemeenten verbonden gevol gen een buitengewoon ernstigkarakter iieeft. Waar in het licht van de historie de fi- nancieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten ten onzent moet worden gezien als een organisch geheel van wettelijke regelen, krachtens welke aan de gemeenten naast zekere vaste uitkeeringen, uit algemeene middelen verkregen, een bepaald en veelal nauwkeurig afgebakend belastinggebied wordt toegewezen, beteekent de aantasting van een der samenstellende deelen van deze construc tie het losrukken van een welbewust gelegd verband tusschen uitkeeringen aan gemeenten en belastingcapaciteit van gemeenten en dus een denatureeren van de Financieele-verhou- dingswet 1929. Noodlottige gevolgen voor ge meenten. De crisis bedreigt niet alleen het Rijk maar evenzeer de gemeenten, in zooverre ook zij tegenover een ontvellende stijging van crisis- lasten vele bronnen van inkomsten sterk in opbrengst zagen afnemen. Bleef deze daling aanvankelijk in hoofdzaak beperkt tot de nauw aan de conjunctuur gebonden belastin gen als de opcenten op de gemeentefonds- en vermogensbelasting, geleidelijk heeft zich de invloed van de crisis ook ten aanzien van andere bronnen wij noemen de personeele belasting, de huren en pachten steeds meer doen gevoelen. Adressant moet dan ook aannemen, dat een algemeene korting op de uitkeering per in woner uit het gemeentefonds er toe zal lei den, dat weder een aantal gemeenten, ondanks een streven naar inperking van uitgaven den strijd voor zelfstandige financiën zal moeten opgeven en mede in den toestand van nood lijdendheid zal verzinken. Verzoek om hernieuwde over weging. In den ernst dezer feiten vindt adressant vrijheid den minister van Financiën met aan drang te verzoeken in hernieuwde overweging te nemen de vraag, of het met de voorgenomen korting voor de Rijksbegrooting van 1934 te bereiken effect niet op andere, uit een oog punt van algemeene- en gemeentelijke belan gen minder bedenkelijke wijze zou kunnen worden verkregen. Het is van oordeel, dat daartoe eerst alle andere mogelijkheden, be staande hètzij in een verhooging van 's Rijks inkomsten, als b.v. in dit jaar geschiedde door heffing van tijdelijke opcenten op de gemeente- fonds- en vermogensbelasting ten bate van het gemeentefonds, hetzij in andere maatrege len, moeten worden uitgeput. Zwakke basis van den maatregel. De gedachtengang der regeering anticipeert op een toestand, waaromtrent op grond van bestaande wetgeving en voor de toekomst jgeraamde belastingopbrengsten wel eenige veronderstellingen kunnen worden geopperd, maar ten aanzien waarvan niet anders dan Volslagen onzekerheid bestaat. Zelfs indien de Regeering meent zich te kunnen beroepen op een voor het uitkeeringsjaar 1936/1937 door haar verwachte situatie, waarbij het ter ver deeling beschikbare bedrag tot ongeveer de helft van het over het uitkeeringsjaar 1931/'32 ten behoeve van de uitkeering over het eerste vijfjaarlijksche tijdvak beschikbare bedrag zal zijn gedaald, dan moet daarvan toch worden gezegd, dat zij kracht zoekt in een toestand, welke in beginsel zoowel als uit practised oog punt onaannemelijk is. Daarom kan adressant in de verwachting eener sterk gedaalde opbrengst der middelen van het gemeentefonds in het uitkeeringsjaar 1936/1937 geenszins een motief zien voor de toepassing eener korting op de uitkeeringen in de nu nog komende, aan dat nieuwe uit- keeringstijdvak voorafgaande jaren. Integen deel zou zulke verwachting voor de Regeering aanleiding moeten zijn zich te beraden op maatregelen, opdat zoodanige toestand met de daarvan te verwachten noodlottige gevolgen niet intrede. In dit verband wijst adr. er op, dat een bevredigende oplossing wel alleen te verkrijgen zal zijn door tegemoetkoming aan het, reeds bij de behandeling der Financieele- verhoudingswet tot uiting gekomen, bezwaar der conjunctuurgevoeligheid van de middelen tot voeding van het gemeentefonds, waarvan de ontzaglijke daling in de opbrengst dezer middelen gedurende de loopende vijfjaarlijk sche uitkeeringsperiode voldoende het bewijs heeft geleverd. 1} iipsg' wg MOORDAANSLAG IN DE RAADZAAL. Links: laat in den nacht groepten de menschen nog samen voor het raadhuis te Muiden, om het sensationeel gebeuren in dit stadje te bespreken Rechts: kort na den misdaad in de raadzaal; de meubels staan nog schots en scheef Op een tweetal kommiezen ingereden. Voor de rechtbank te Arnhem stond terecht de 34-jarige koopman A. J. W. L. uit Arnhem, die gepoogd had met een vrachtauto een twee tal kommiezen omver te rijden. In den avond van 30 Januri j.l. reed L. met zijn vrachtauto waarin zich 2000 K.G. margarine bevonden op den grindweg bij Varsseveld waar hij werd aangehouden door een tweetal kommiezen. Hij heeft toen in snelle vaart op de beide kammie- zen in gereden, die opzij moesten springen om het leven te redden. De Officier van Justitie mr. De Zaayer eisch- te wegens poging tot doodslag veroordeeling van verd. tot een gevangenisstraf van twee jaar. Uitspraak over veertien dagen. Verhooging van de opgelegde straf tegen verdachte geëischt. In hooger beroep heeft gisteren voor het ge rechtshof te 's Hage terecht gestaan de 32-jarige caféhouder en petroleumventer A. C. v. B., die door de Haagsche rechtbank is veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf ter zake van zware mis handeling, den dood ten gevolge hebbend, ge pleegd in den avond van 13 December 1932 in een perceel aan de Naaldwijksche straat, waar bij B. de aldaar wonende mej. F. L., die zich achter een gesloten deur bevond, met een re volverschot doodde. Door den advocaat-generaal waren geen ge tuigen gedagvaard. Verdachte v. B. door den president mr. Jel- iinghaus ondervraagd, zeide niet de bedoeling te hebben gehad om het slachtoffer te dooden of zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. Hij heeft slechts geschoten om vrees aan te jagen. De advocaat-generaal mr. baron Speyart van Woerden, betoogde, dat uit de handelingen van verdachte en uit de wijze waarop deze met de revolver is te werk gegaan is gebleken, dat v. B. wel degelijk ln drift heeft geschoten, met de bedoeling haar te raken. Vandaar het schieten op zoo n korten afstand en op borsthoogte. Spr. achtte het opzet bewezen en requireerde ten slotte tot verhooging der opgelegde straf tot 5 jaren. Mr. W. v. d. Berg, voor verdachte pleitende, betwistte dat het opzet in deze bewezen kan worden. Pleiter zeide verder dat v. B. niet ge weten heeft, dat toen hij afvuurde de vrouw nog achter de deur stond. Er is twee maal ge schoten, terwijl er slechts één kogelgat is aange troffen. Pleiter concludeerde tot vrijspraak, subsi diair oplegging van een lichte straf wegens dood door schuld. Het Hof zal 20 September uitspraak doen. Vonnis der rechtbank bevestigd. Het Haagsche Gerechtshof heeft gisteren ar rest gewezen in de zaak tegen den 25-jarigen kleermaker N. J. R., die door de Rechtbank is veroordeeld wegens doodslag, gepleegd in de Scheveningsche Boschjes in den nacht van 7 op 8 Januari j.l. op mej. B., uit de Vleer- straat, tot 6 jaar gevangenisstraf. Het Hof be vestigde het vonnis. Het verkeersbelang van Valkenburg. De afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur behandelde gisteren een beroep van M. Kloos te Noordwijk a. Zee tegen een besluit van Gedeput. Staten van Zuid-Hol land, waarbij is geweigerd een verzoek van appellant tot het in werking brengen van een autobusdienst uit Katwijk aan Zee Valken burg Leiden. Ged. Staten zijn van meening, dat de tram in voldoende mate voorziet in de verbinding KatwijkLeiden. De heer Kraak Steeman, secretaris van den Bond van Autobusondernemers, zette uiteen, dat het dorp Valkenburg nog verstoken is van een autobusverbinding. Alleen de N.Z.H.T. M. heeft eenig zijdelingsch belang bij dezen dienst. De H.T.M. heeft er geen enkel belang bij. De Haagsche tram wordt slechts één keer gekruist, n.l. bij den Haags «hen Schouw. In de gemeente Valkenburg is een tol, die deze gemeente voor den eventueel in te richten autodienst wil be talen. Zoozeer is deze gemeente gebrand op het tot stand komen van dezen dienst. Wat de N.Z. H.T.M. betreft, moet men van Valkenburg af met een pont worden overgezet eh men heeft dan nog 20 minuten noodig om de halte van de tram te bereiken. Namens de N.Z.H.T.M. pleitte de heer Mod derman, die betoogde, dat de inwoners van Valkenburg steeds naar Katwijk a.d. Rijn loo- pen, hetgeen omstreeks 10 minuten is. Daar kunnen zij de tram nemen. De heer Felix bestreed het beroep namens de H. T. M. Het aandoen van het complex Haagsche Schouw door den busdienst zal de tram concurrentie aandoen. De Kroon zal later beslissen. MOLEN AFGEBRAND. Gistermorgen is brand uitgebroken in den molen van den heer Hermans te Venlo. De brandweer kon weinig uitrichten. De wieken van den graanmolen vielen met donderend ge raas naar beneden waardoor de woning van de wed. van de Loo vrij ernstig werd be schadigd. De geheele molen, de inboedel en een groote voorraad meel gingen verloren. Om trent de oorzaak tast men in het duister. De achade werd door verzekering gedekt. De toestand van den heer de Beus, die bij de schietpartij te Muiden werd gewond is nog steeds zorgwekkend. Wegens de zwakte van den patiënt heeft men nog niet tot de operatie kunnen overgaan. Onderzoek naar verdachte' s geestvermogens. Naar wij -vernemen is de strandfotograaf I., die in de raadszaal te Muiden vier personen met revolverschoten ernstig verwondde giste ren door den rechtercommissaris verhoord. Ook is hij voor den Officier van Justitie mr. Dr. J. A. van Thiel geleid. Er wordt binnen kort een tweetal psychiaters benoemd om een onderzoek in te stellen naar de toerekenings vatbaarheid van verdachte. Eenige jaren gele den toen hij voor den kantonrechter te Hil versum terecht moest staan is hij door den psychiater te Bussum onderzocht. Deze ver klaarde hem op dat oogenblik ontoerekenings vatbaar. ZIJN MEISJE MET EEN MES GESTOKEN De Rechtbank te Arnhem deed uitspraak ir de zaak tegen C. in 't H., opperman te Dieren, die terecht heeft gestaan terzake dat hij een moordaanslag heeft gepleegd op zijn meisje B. te Doesburg, door haar verschillende mes steken toe te brengen. Hij had dit gedaan, om dat het meisje met een ander was uit geweest. De eisch was 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. De Rechtbank veroor deelde hem tot acht maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Bij dit clemente vonnis heeft de Rechtbank zich waarschijnlijk laten leiden dor het feit, dat de jongeman en zijn slachtoffer zich weer met elkander hebben verzoend. DIEFSTAL VAN GELD EN SIERADEN. Een Pool, zekere Josef Cz., die voor de recht bank te Arnhem heeft terecht gestaan, terzake dat hij op 2 Juli te Nijmegen een inbraak pleeg de, waarbij hij een groot aantal gouden en zil veren sieraden, bankpapier enz. buit maakte werd deswege veroordeeld tot 2 jaar gevange nisstraf met aftrek der preventieve hechtenis Met het oog op het ongunstig verleden van den verdachte had het O.M. drie jaar gevan genisstraf geëischt. VERDUISTERING. De 22-jarige meubelmaker P. H. v. Zw., te Nijmegen, thans gedetineerd, die reeds verschil lende veroordeelingen achter den rug heeft, en thans weer terecht heeft gestaan wegens ver duistering van gelden tot een gezamenlijk be drag van 15, werd door de Arnhemsche recht bank veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, conform dan eisch van het li- Een clorps-„idylle"! Op Donderdag 23 Februari j.l. gaf de slager, tevens wethouder, J. v. d. Hek te Ameide, te ongeveer 10 uur 's morgens ter Gemeente secretarie krachtens de Vleeschkeuringswet een koe ter slachting aan met de mededeeling, dat de koe om één uur geslacht moest worden. Toen des middags om vijf uur nog geen keu ringsveearts geweest was om de koe levend te keuren (volgens artikel 4 van de Vleesch keuringswet), slachtte de slager Muylwijk te Ameide, een collega van slager v. d. Hek, die niet in de gemeente aanwezig was, de koe, omdat deze beide slagers altijd voor gezamen lijke rekening slachten. Nu moest de koe nog geslacht gekeurd wor den. Het werd Vrijdag en Zaterdag, doch er kwam geen keuringsveearts. Deze bleek ziek ta zijn. Tusschen den burgemeester-secretaris van Ameide en de wethouders is naar ons in dit verband gemeld wordt de verhouding minder goed. Zaterdag kwam de heer Scheygrond, vee arts te Schoonhoven bij den slager v. d. Hek, na eerst een bezoek gebracht te hebben aan den burgemeester. De heer Scheygrond viel collegiaal in voor den zieken keuringsveearts Hendrikse. De heer Scheygrond wenschte evenwel de geslachte koe niet te keuren en vertrok. Nu belegde de slager-wethouder v. d. Hek een vergadering van B. en W„ echter zonder den burgemeester, die ziek was en in deze vergadering werd de keuringsveearts van den Brink uit Vianen benoemd tot vervanger van den zieken veearts Hendrikse. Deze weigerde eveneens de bewuste koe te keureft, omdat ze niet levend gekeurd was. Hij deelde mede, dat de burgemeester van meening was, dat de koe slechts voorwaardelijk mocht worden goed gekeurd en naar de noodslachtplaats moest worden overgebracht om daar op de zooge naamde vrijbank te worden verkocht. Op Maandag 27 Februari kreeg de heer v. d. Hek wethouder-slager eigenaar van de koe, er kennis van, dat de zieke keuringsvee arts, als vervanger voor zijn practijk had aan gesteld den heer Peters. Deze derde veearts werd nu Maandagochtend 27 Februari door een vergadering van B. en W„ evenwel weer zon der burgemeester, tot keuringsveearts benoemd met intrekking van de benoeming van den heer van den Brink. De burgemeester droeg dit besluit ter ver nietiging voor aan de Kroon, nam de koe in beslag en deed haar in het vrijbanklokaal ver- koopen voor 15 cent per pond. Bij Koninklijk Besluit van 8 Juni 1933 ver nietigde de Kroon lYt benoemingsbesluit ten aanzien van den heer Peters. Overwogen werd daarbij o.a., dat de heer v. d. Hek de keuring beïnvloed had door den heer Scheygrond, als waarnemend keuringsveearts hoofd van dienst, te ontbieden, den heer van den Brink te hebben doen ontslaan en den heer Peters te doen benoemen. Intusschen werd de slager Muylwijk ge rechtelijk vervolgd wegens overtreding van de Vleeschkeuringswet, het slachten van een koe zonder levende keuring, welke zaak op 18 Juli en 15 Augustus j.l. voor het kantongerecht te Gorinchem werd behandeld. Naar wij vernemen heeft de kantonrechter mr. v. Ommeren, Dinsdag in deze zaak schrif telijk vonnis gewezen. De slager Muylwijk werd schuldig verklaard, zonder strafopleg ging- In zijn vonnis overwoog de kantonrechter, dat de veearts Scheygrond als aangewezen door den zieken keuringsveearts Hendrikse niet bevoegd was, omdat B. en W. den keurings- veerarts moeten aanwijzen. Van den beroeps- slager kan echter niet worden verlangd, dat tweemaal 24 uur wordt gewacht op keuring. De kantonrechter meende dat de gemeente administratie niet voldoende had gefunction- neerd, omdat tijdig aangifte was gedaan. De ambtenaar van het O. M., mr. Deelen, had tegen slager Muylwijk ƒ1.boete subs. 1 dag hechtenis geëischt. Of bezuiniging op de personeels kosten BATAVIA, 6 September. (ANETA) Het lid van den Volksraad, de heer Pastor, heeft een schriftelijke vraag tot de Regeering gericht of de berichten in de pers inzake een salariskorting van 21 dan wel 25 pet., ingaan de 1 Januari 1934, juist zijn, en in hoeverre deze overeenstemmen met de verklaring van den Regeeringsgemachtigde voor de afdeeling Fi nanciën, in den Volksraad afgelegd op 9 Aug. j.l., dat „niet door verdere korting, maar door salarisherziening bezuiniging op de personeels kosten zou worden aangebracht." Personeel der landmacht acht ver hooging der huidige kortingen onmogelijk. Op 5 September 1933 vergaderden de commis- siën A en B (Officieren en Onderofficieren) voor georganiseerd overleg personeel land macht, ter bespreking van het aan de regee ring uit te brengen advies inzake de door haar kenbaar gemaakte voornemens tot het opleg gen van een derde crisiskorting op de salaris sen van het rijkspersoneel, thans van 5 pet. Het hoofdbestuur van de Nat. Chr. Onderoffi- ciersvereeniging had bericht gezonden, dat dit bestuur het in het tegenwoordig stadium beter oordeelde, aan deze vergadering niet deel te nemen. De vergadering betreurde het in hoog'e mate. dat de regeering een dergelijken maatregel redelijk noemde; het georganiseerd overleg kon het daarentegen niet redelijk vinden, dat het bestaande verschil in salarieering tusschen rijksambtenaren eenerzijds en provincie- en ge meente-ambtenaren anderzijds wederom zou worden vergroot ten nadeele van het rijksper soneel, voordat de commissie-Schouten haar rapport had uitgebracht. Zij achtte het even min billijk, dat het rijkspersoneel, dat in de door de Regeering aahgekondigde overige harde maatregelen bovendien zijn deel krijgt, ook nog weer in zijn salarieering wordt getrof fen. De kortingen op de tegenwoordige lage sala rissen der rijksambtenaren zijn reeds zoo be langrijk, dat verhooging van het kortingsper centage onmogelijk blijkt. Voor hen, die op non-activiteit of op wacht geld zijn gesteld, moeten de salarissen met nog plm. 33 pet. worden verminderd. Wordt nu bovendien een korting van 5 pet. ingevoerd, dan dalen de salarissen van de lagere ambte naren beneden een bestaansminimum, terwijl vele hoogere ambtenaren niet meer in staat zullen zijn de opvoeding hunner kinderen te voltooien. De Regeering eischt thans grootere offers van het rijkspersoneel dan het rapport- Weiter vroeg en door de vorige Regeering op dat punt als te vergaand niet werd geaccep teerd. De extra-kortingen voor de ongehuwden tot zelfs 10 pet. worden schier ondragelijk geacht, ook in verband met het feit, dat daarvoor geen rechtsgrond wordt aangegeven. Opvoering van het thans reeds geldende extra-kortingspercen tage voor den ongehuwden ambtenaar wordt afgeraden; de Regeering stelle daarvoor een vrijgezellenbelasting voor eiken ongehuwden Nederlander in de plaats. De mededeeling van de Regeering, dat in stede van de voorgenomen 5 pet. algemeene korting, ingaande op 1 Januari a.s., ook geko men mag worden tot een op 1 October a.s. in gaande algemeene korting van 3 pet., met ver hooging tot 5 pet. op 1 April 1934, werd voor kennisgeving aangenomen, omdat een dergelijke regeling voor allen nog ongunstiger zou zijn. Zij, die tot 1 April 1934 in dienst bleven, zou den in dit tijdvak nog 1 pet. meer van hunne inkomsten moeten derven, terwijl zij, die voor of op 1 Januari 1934 den dienst zouden verla ten, tot dat tijdstip onnoodig 3 pet. van hun salaris zouden laten vallen. Resumeerende, besloot de vergadering, de Regeering op grond van het bovenstaande te adviseeren, met ingang van 1 Januari 1934 niet tot verdere verhooging van het kortingsper centage op de salarissen der rijksambtenaren over te gaan. LADING PIEKIJZER VOOR N. AMERIKA. Gisteren vertrok het Noorsche motorschip Skramstad met een lading van circa 6500 tons piekijzer, ingenomen in de zeehaven van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden, vandaar naar Philadelphia. GOEDGEEFSCHE STUDENTEN. Het Leidsche Studentencorps heeft aan het Nat. Crisiscomité over de maanden Juli en Augustus een bedrag van 766 doen toekomen. „De Ijsvogel" is gisteren te 20.58 uur op Schiphol aangekorryta Druk bezoek. Het totaal aantal bezoekers over de eerste twee beursdagen was 16V2 procent hooger dan dat der eerste twee dagen der najaarsbeurs 1932. Bij een vechtpartij twee personen in de hand gebeten. In een der logementen in de Raamstraat te Groningen heeft een vechtpartij plaats gehad tusschen de drie gebroeders, die in dat loge ment vertoeven, en de vrouw en de dochter van den logementhouder. De gemoederen wer den zoo verhit, dat de laatsten een der eersten een paar rake klappen uitdeelden, met het ge volg dat de man bloedend aan armen en hoofd werd gewond. Een der gebroeders liét het hierbij niet zit ten en beet de dochter en een anderen inwo ner van het logement in de hand waarmee het aantal gewonden tot drie was gestegen. Alle dut worden verbonden op een poiitiepnrthais. Gisterenmiddag heeft een felle brand de duinreep tusschen Ruigenhoek en Noordwijk ernstig geteisterd. Eenige H.A. duingrond zijn door het vuur totaal verwoest. Een enkel oogenblik hebben de huizen aan den duinkant van Noordwijk groot gevaar geloopen door de vlammenzee teworden aangetast. Door het krachtig ingrijpen van de Noordwijksche brandweer, die geassisteerd werd door een aantal burgers kon dit gevaar tijdig worden gekeerd. De duinbrand is te omstreeks drie uur be gonnen. De brandweer te Noordwijk werd tele fonisch gealarmeerd en is onmiddellijk met een motorspuit naar het terrein van den brand uitgerukt. Het spreekt vanzelf dat men met water tegen de loeiende vlammenmassa, door den krachtigen Noord-Westen wind aangewak kerd, niet veel kon uitrichten. Evenals bij heidebranden zulks de gewoonte is heeft men met takken en schoppen getracht het vuur te dooven. Men man en macht heeft men dijken opgeworpen om zoodoende het vuur te stuiten. Zooals gezegd is men erin geslaagd het over slaan van de vlammen naar de aan de duinzijde gelegen huizen te voorkomen. Het vlammenfront strekte zich over eenige kilometers uit. Om half 5 was 't blusschings- werk zoover gevorderd, dat het gevaar voor uitbreiding van den brand geweken was. Een deel van het brandweerpersoneel is toen naar Noordwijk teruggekeerd, terwijl enkelen zijn achtergebleven om eenige vuurhaarden te bewaken. De duinbeplanting over eenige H.A. is geheel vernield. De anders zoo prachtige groen-golvende duinhellingen leveren een troosteloozen aanblik op. De politie van Noordwijk heeft een onder zoek naar de oorzaak van den brand ingesteld. Vermoed wordt, dat deze moet worden toege schreven aan onvoorzichtigheid van een rooker. CRéDIT NATION/^ 1919. Trekking van 1 September 1933. No. 945.364 is betaalbaar met frs. 1 millioen; no. 7266302 met frs. 500.000; de volgende nos. elk met frs. 100.000: 3813461, 4070768, 5461400 5871988 en 7668262. De volgende nos. elka met frs. 50.000: 1758840, 2248606 3717128 4631687 4840158 4938054 5019785 5598050 5694084 5746909. De andere nos. van alle bovenstaande honderd tallen der nos uitgeloot met frs. 1.000.000, 500.000, 100.000 en 50.000 zijn elk betaalbaar met frs. 600. De volgende nos. zijn eveneens elk betaalbaar met frs. 600: 63021—f00. 182301—400, 265401—500, 364001—100, 550101—200, 711601—700, 1048001— 100, 1059401—200, 1087801—900, 1722501—600, 1762101—200, 1887101—200, 1894101—200, 2332501 —600, 2487701—800, 2545901—2546000, 2574001—100 2618001—100, 2662901—2663000, 2729701—800, 2787401—500 2889301—400 3051201—300 3101701— 800, 3335801—900 3780401—500 3865101—200 3935801—900 4080501—600 4477501—600 4571801— 900 4683001—100 4720201—300 4754301—400 4927301 ■400, 4937701—800 5020501—600 5031401—500 5643001—100 6253701—800 6490001—100 6981601— 700 7054201—300 7279901—7280000 7391201—300 74140001—100 7466001—100 75557101—200 7631101 —200. CRéDIT NATIONAL 1921. Trekking van 1 September 1933. No. 5968439 is betaalbaar met frs. 500.000, de nos. 396128 der 6 series 05 millioen elk met frs. 100.000, de nos 386128 der series 05 millioen elk met frs. 50.000, de nos. 136128, 366128, 446128 en 946128 der 6 series 05 millioen, elk met frs. 10000, de nos. 116128, 176128, 336128 en 646128 der 6 series 05 millioen elk met frs. 5000 voorts zijn alle andere nos. eindigend op 6128, 6285 en 9602 elk betaalbaar met frs. 1000, ter wijl de nos. eindigend op 4990 en 6667 elk met frs. 500 betaalbaar zijn. CRéDIT NATNIONAL 1924. Trekking van 1 September 1933. De nos. 430452 der 4 series 03 millioen zijn elk betaalbaar met frs. 200.000, de andere nos. dezer honderdtallen elk met frs. 520. De volgende nos. der 4 series 03 millioen elk met frs. 25.000: 11.550, 162.075, 252.357, 274.489, 293.506, 343.827, 417.985, 524.624, 678.371, 711.604 en 897.659, de andere nos. dezer honderdtallen elk met frs. 520, evenals de nos. der volgende series: 28.501—600, 157.701—800, 278.801—900, 457.501—600, 510.701—800 en 614.301—400. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties). UITGESPROKEN: VERNIETIGD (door het Gerechtshof Den Haag): ROTTERDAM, 5 September: Wed. N. van StrienLokerse. De Staatscourant van gisterenavond bevat een groot aantal beschikkingen van den minis ter van Economische Zaken, ter uitvoering van wetten, houdende regeling van den invoer van wollen en halfwollen stoffen, van boter, van gort, van bovenkleeding, van tricotgoederen, van rijwielbuiten- en -binnenbanden, van kou sen en sokken en van schoeisel en leestklaar schoenwerk. Aan de reeds getroffen maatregelen tot rege ling van den invoer van genoemde artikelen wordt materieel niets veranderd. Men meldt ons uit Amsterdam: Artis ontving Maandagavond j.l. een flinke adder (vipera berus Merr) in 't Gooi ter hoogte van de Biersteeg bij de Gooiersgracht gevan gen door de jongedames R. Groot en L. Hon- koop en den heer J. Groot. De adder, onze eenige gifslang, verspreid over het diluviale deel van ons land, doch nergens algemeen, vooral bekend van de Drentsche hei, den Zuidelijken Veluwezoom en van de Utrechtsche hei, werd in Noord-Holland alleen bij Hilver sum gevonden. Ze is een slang van de een zame, dorre heistreken, die zich, als nachtdier overdag meest in holen, onder boomwortels enz. verborgen houdt, doch zich gaarne, meest voor haar hol liggend, koestert in de zon en zoo dan irt contact met wandelaars kan komen. Ze valt niet terstond aan, maar opgeschrikt, stelt ze zich onmiddellijk te weer, waarbij haar beet in de hand of in een bloot been, vooral op heete zomerdagen, den dood tengevolge kan hebben, indien men niet terstond het ge troffen lichaamsdeel boven de wond stevig afbindt en zich zoo spoedig mogelijk naar een dokter begeeft. Bij inspuiting met het anti- venimineserum van Calmette, wordt het ge vaar beslist afgewend. Van onze beide ongevaarlijke slangen, de groenzwarte aan haar geelwitten halsband ter stond te herkennen ringslang en de glanzende en gladschubbige gladde slang, bruin van boven met zwarte spikkels, den kop iets don kerder en met een bruinen of zwarten nek- band, is de gevaarlijke adder op het eerste ge zicht te onderscheiden door den breeden zig zagband over den bruinen of grijzen rug en door haar kortere meer gedrongen gedaante met den korten kegelvormigen staart. De Gooische adder is thans als waarschu wend voorbeeld in een terrarium in de mid denzaal van het Reptielenhuis van Artis onder gebracht. Bij goede verzorging wordt de trage adder op den duur gewoonlijk bijzonder „mak", ja zelfs „handtam", hoewel voorzichtigheid geboden hjlijft en men beter het gevaar van gebeten worden vermijden kan. TE ROTTERDAM. In het Notarishuis aan de Geldersche Kade, op Woensdag 6 September, des middags te 2 uur. VOORLOOPIGE AFSLAG. Heerenhuis en erf, Straatweg 165 te Hillegers- berg, trekgeld 11.200. Pand en erf, Kruisstraat 6a-b, trekgeld 20.500. Idem, Boerenvischmarkt 4, trekgeld 30.000. Dubbel en enkel pand en erf, Diergaardesingel 5 en 6 en Zijdewindestraat 1, trekgeld 54.200. Pand en erf, Stokvlschwater 5, trekgeld 11.900. Dubbel pand en erf, Dirk Smitsatraat 55 en 57, trekgeld 22.600. Pand en erf, C. P. Tielestraat 15 hoek Nozeman- straat 69, trekgeld 14.500. Idem, Boompjes 55, trekgeld 8600. Heerenhuis en erf, Berglaan 11 te Hillegersberg, trekgeld 6400. VERDRONKEN. Te Nieuw Buinen is het 6-jarig dochtertje van den arbeider Bruintjes in het Hoofddiep geraakt en verdronken. Het kind is vermoede lijk van een der in het kanaal liggende bagger pramen gevallen, zonder dat het bemerkt werd. LIJK OPGEHAALD. Uit het Arnekanaal te Arnemuiden is Woens dagmorgen het lijk opgehaald van een onbe kend manspersoon, naar schatting 60 tot 65 jaar oud. Aan den wal lag een LOOSDUINEN, 6 September. (Coöp. Groenten- veiling.) Bloemkool le soort 2.70—6.20, 2e soort 1.50—1.60, rijenkomkommers le soort 2.30 3.50, 2e soort 0.80—1.40, gele komkommers le soort 1.20—3.50, 2e soort 0.50—1.20, witte komkommers le soort 0.80—1.50, 2e soort 50—70 ct.. perziken le soort 8—16, 2e soort 5.20— 11.60, 3e soort 3.70—7.20. handperen 2.50—5, groene kool 1.40, eieren 3.50, alles per 100 stuks; meloenen I 10—21, id. II 6—9 ct. per stuk; roode kool 2.30—2.40. handperen 12—18, stok- prinsessen 816, stamprinseesen 4.10—8.60, snijboonen 20—26, pronkboonen 2—4.60, spek- boonen 8.10—10.30, boonenstek 2—7, komkom- merstek 5060 ct., alles per 100 kg.druiven alt- cant 30—32, frankenth. 26—32, muscaat 54—56 golden ch. 36 ct., alles per kg.tomaten A 1.30 —2.10, B 1.70-2.70, C 1—1.30, CC 1—1.10, bonken 1.30—1.80, alles per 50 kg.postelein 1221 ct per 6 kg.spinazie 14—4 ct. per 4 kg. salade 0.501.20 per 100 krop: peen 2—2.30, prei 0.60—1.40, rabarber 2.10—3, selderij 50—60 ct., peterselie 50—60 ct., alles per 100 bos; andijvie 0.50120 per 100 struik. LOOSDUINEN, 6 September. (Loosduinsche Groentenveiling). Bloemkool le soort 48, 2e soort 1.501.60, rijen komkommers le soort 2.90—5.50, 2e soort 1—1.30, gele komkommers 2.90—3.60, witte komkommers 1—2.40, perzi ken le soort 913, 2e soort 612, 3e soort 3.40—7, alles per 100 stuks; meloenen 424 ct. per stuk; roode kool 2, stokprinsescen 11 16. stamprinsessen 4.108.70, snijboonen 17 26, pronkboonen 4—6, spekboonen 5.707, boonenstek 46, alles per 100 kg.tomaten A 1.40—2.30, B 2.30—3.10, C 1.20—1.70, CC 1—1.10, bonken 1.30—1.70, alles per 50 kg. postelein 12—17 ct. per 6 kg.spinazie 2146 ct. per 4 kg.druiven alic. le soort 28—32, 2e soort 22, frank. 26—28, witte 34 ct., alles per kg.; salade 0.601.80 per 100 krop; peen 2.60— 5.60, prei 1.10—2.30, rabarber 2—2.10, seUerij 30—50 ct.. peterselie 3040 ct., alles per 100 bos; andijvie 50—80 ct. per 100 struikkomkommerstek 10 ct. per kist. ROTTERDAM. 6 September. De prijzen heden besteed aan de Coöp. Tuinbouwveiling Rotterdam en Omstreken, G. A. waren als volgt: Holl. Platg. komkommers le soort 3.70—6.50, 2e soort 1.50 3.60, bloemkool 410, alles per 100 stuks; sla (Meikoning) 0.803.20 per 100 krop; spinazie 4.70—10, postelein 2—3.50, snijboonen 9—19, pronkboonen 2.605.10, Duitsche prinsesseboo- nen 7.2012.80, Btokprinsesseboonen 7.1013, alles per 100 kg.; peen 24 per 100 bos. ROTTERDAM, 6 September. Veilingsvereeni- ging Vrije aardbeienveiling Charlois; uien 1.50 1.80, kroten 2.10—3.50, spinazie 9—10, stam prinsessen 6—11, stokprlnsessen 5—10, snij boonen 9—18, ld. stek 25, pronkboonen 5—8 roode kool ƒ1.40—3.10, gele savoye kool ƒ2.50— 3.40, Chineesche 3.103.50, wiltte kool 1—1.30, augurken le soort 1419, 2e soort 7—12, 3e soort 47 clapp's fa vorite le soort 1822, 2e soort 12—17, wiliams duchesse le soort 6—7.80, 2e soort 2—5, reine victoria le soort 2426, 2e soort 17—22, manx. codlin 14—16, xoc pemona 1216, spiegelperon 7—8, keswiclc le soort 7 7.80, 2e soort 4.50—5.10, bloeme le soort 6.90— 7.20, 2e soort 4.90—5, truimph de vienne 17 22, jutten le soort 17—20, 2e soort 10—14, beurre de merode le soor 9—10, 2e soor 78 alles per 100 kg., omaten A 2.30—3 70, B ƒ2,80 —4.50, C 1.50-2.80, CC 0.80—1.50 pér 100 pond, sla 0.50—1.50, bloemkool le soort ƒ27.409.90, 2e soort 2,60—5,70, 3e soort 1.502.40, komkom mers le soort 1.90—2.20, 2e soort ƒ0.601, an dijvie 0.50-1.10, roode kool ƒ3,604, groene savyeo kool 2,50—4.50, meloenen le soort 14 17, 2e soort 8—12, kipeieren 3.S04 per 100 stuks. peen 3.20—5.40, kroten 1.20—1.60, sel derij 30—70 ct., peterselie 0.70—0.80, prei 2 2.70, rabarber 1—1.10, radijs 0.70—1.30 per 100 bos. RODENRIJS, 6 September. (Berkel en Roden rijs). Komkommers le soort 4.50—6.70, 2e soort 2.804.70, witte komkommers le soort 3.10 3.40, 2e soort 1.20—1.30, bloemkool le soort 4.30 —8.10, 2e soort 1.70—3.60, sla 0.70—2.30, roode kool 1.502.50, perziken 4.10—9, meloenen 612, alles per 100 stuksrentegevcra 9—10.40, stokprinsessenboonen 5.80—11.50, stamprinsesse- boonen 37.40, Duitsche boonen 7.6011.80. pronkboonen 2.60—4.70, snijboonen 9.60 -16.40, spinazie 6. postelein 2.10, tomaten A 2 3.20, B 2.80—3.20, C 2—2.80. alles per 100 kg.; peen 2.10 per 100 bos; komkommerstek 10—Üi aar kist.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4