y DE KOSTEN VAN ONS LAGER ONDERWIJS. rssas SS*1 het «elate» DE KON. FAMILIE TE AMSTELVEEN. OMZETBELASTING IN DE TWEEDE KAMER. VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1935 DE DISCUSSIE VOORTGEZET. OVERSTELPENDE BLOEMEN- HULDE IN HET DORP. PAUS.MIS VOOR DE PROPAGANDA. Bezoek aan de kweekschool van het Leger des Heïls. MINISTER OUD'S VERDEDIGING. NOG MEER VRIJSTELLINGEN. Vergadering van Donderdag MGR. N. VAN DER PAS O.CARM. DE AFSLUITDIJK Officieele opening op 25 September. DE NEDERLANDSCHE JAARBEURS. TEGEN KAMPEER- EN BADEXCESSEN INDISCHE POSTVLUCHTEN Met belangstelling hebben wij de beide artikelen van den heer Keestra over boven staand onderwerp en zijn beschouwingen in het naschrift op 't daarop aansluitend ingezonden stuk gevolgd. De belangrijkheid van het onderwerp in kwestie en de wijze waarop de heer K. deze materie behandeld heeft, lijken ons een voldoende motiveering voor een nadere bespreking. Nu de buitengewone tijdsomstandigheden bij een daling van het inkomen, Rijk en Gemeenten dwingen tot steeds stijgende uit gaven, om te voorzien in de economische bestaansmogelijkheid van ons volk en een versobering van den staatsdienst, daar waar zulks maar eenigszins mogelijk is, geboden schijnt, is het noodzakelijk geworden naar wegen te zoeken, die, ook ten aanzien van het Lager Onderwijs, welks verzorging jaarlijks een zeer belangrijk bedrag uit de openbare kassen eischt, althans eeniger mate tot beperking der uitgaven leiden. Wij danken den heer K. dat hij helpt zoeken naar een anderen weg dan verlaging van salarissen. Met het voorgedragen stelsel van financie ring van het Lager Onderwijs, bedoelt de heer K. een weg aan te wijzen, die tot be zuiniging zou kunnen leiden. Het goede, dat in zijn voorstel ligt opgesloten ten volle waardeerend, meenen wij toch een enkel bezwaar tegen het voorgestelde te moeten formuleeren. Omdat naar het oordeel van den voor steller de noodzakelijke kosten voor de exploitatie der scholen zeer uiteenloopend zijn, wil hij met behoud van het zelfstandig bestuur van iedere school afzonderlijk, voor de vergoedingen der materieele kosten zoo wel voor het Bijzonder als voor het Open baar Onderwijs scholencombinaties van 10 a 15 duizend leerlingen, met een hoofdbe stuur, dat tot taak zal hebben de ontvangen vergoedingen al naar gelang de behoeften ter beschikking der schoolbesturen te stel len. Uit deze vergoedingen zouden dan niet alleen bestreden moeten worden de kosten van aanschaffing en onderhoud van leer middelen en schoolbehoeften, onderhoud van meubilair, verlichting, verwarming, schoonhouden en onderhoud van het ge bouw en verdere kosten ter verzekering van den goeden gang van het onderwijs, doch ook de stichtingskosten van gebouw en kosten van eerste inrichting van meubi lair en leermiddelen. De wijze, waarop ver der de vergoedingen besteed worden, zou volgens het voorstel-Keestra buiten de be moeienis der Overheid vallen. Voor de Openbare Scholen zou een door 't gemeente bestuur te benoemen plaatselijke commissie Voor het Openbare L. O. moeten worden ge vormd, die tot taak zou hebben de financie ring der Openbare scholen. Het hier voorgestelde breekt in drieërlei opzicht met het stelsel der thans vigeerende wet. Deze verdeelt de uitgaven voor het Lager Onderwijs in drie groote rubrieken: 1. de bouw- en inrichtingskosten; 2. de jaarwedden van het onderwijzend personeel; 3. de overige exploitatiekosten. De uitgaven onder 1 en 3 worden op basis van financieele gelijkstelling bekostigd uit de gemeentekas, die onder 2 voor zoover het betreft de jaarwedden van het verplichte personeel uit 's Rijkskas. De aan Bijzondere scholen uit te keeren exploitatie vergoedin gen zijn afhankelijk van de overeenkom stige kosten der Openbare scholen over hetzelfde dienstjaar. Het stelsel-Keestra wil de uitgaven voor het Lager Onderwijs ten laste der publieke kassen ten 1ste slechts onderscheiden twee groepen: a. de jaarwedden van het wettelijk ver plicht personeel; b. de overige kosten; ten 2de beide categorieën van kosten brengen ten laste van het Rijk; en bevat ten 3de het niet te onderschatten voordeel, dat de kosten van het Openbaar Onderwijs niet langer invloed uitoefenen op de ver goedingen voor het Bijzonder Onderwijs. Hoewel de heer K. zich niet positief uit spreekt over het bedrag der vergoedingen, meenen wij toch uit zijn artikelen te mo gen afleiden, dat deze naar zijn meening zoo hoog moeten zijn, dat zonder particu- here hulp de kosten van minimum onder wijs daaruit bestreden kunnen worden. Een en ander vloeit trouwens ook voort uit de grondwettelijke verplichting der Overheid ten aanzien van haar zorg voor het Open baar Onderwijs en het beginsel der finan cieele gelijkstelling. De vergoeding voor materieele kosten zal dus moeten omvatten: ten 1ste de vergoe ding der minimum exploitatiekosten en ten 2de de vergoeding van bouw-, inrichtings- en vernieuwingskosten. Daar het 2de ^ement der vergoeding niet bedoeld is als dekking van jaarlijks terugkeerende kos ten, zal er ter verzekering eener gezonde manciering voor gewaakt dienen te wor- dst dit gedeelte der vergoeding, be- hrniti-1 *5* den kapitaaldienst, niet ver- iiitaa„c.W0^T voor de dekking van gewone ooe otwio^,aar onze meening zou, met het hoeften t„^evre<i}ging van toekomstige be- invoerine van scholenbouw, bij Rmmnriin^ orgaan met verantwoord XdimTner SLrU bij een uniforme ver goeding per leerling omvattende de beide bovengenoemde elementen, de tegenwoor dige toestand van gebouwen en inrhSing een belangrijken invloed uitoefenen op dl financieele mogelijkheden voor de diverse scholencombinaties m de naaste toekomst. Ten slotte zal dit stelsel gezien het boven genoemde onmisbare tweede vergoedings bestanddeel zeer zeker niet leiden tot oogen- blikkelijke beperking der overheidsuitgaven. De kwesties der hoofdbesturen van dé door den heer K. gedachte scholenconcerns met behoud van zelfstandige schoolbesturen en de door hem besproken verhouding tus- schen de beschikbare particuliere middelen voor scholen met religieus en voor scholen met leekenpersoneel laten wij hier verder buiten beschouwing, omdat zij niet in direct verband staan met het kostenprobleem. Met; behoud van de goede gedachten, die ln..h®! Plan-Keestra besloten liggen, willen ^lrler?nder een ander stelsel van finan- vi L- m overweging geven. leder,e gemeente, waar een den semepntp s£holen bestaan, een door voor hTtnS henoemd bestuursorgaan voor het Openbaar Lager Onderwin dat een taak en bevoegdheden heeft alé het schoolbestuur bij het Bijzonder Onderwas do if +n overheidskassen komen de kosten, verbonden aan het Lager Onder wijs, worden onderscheiden in- a. kosten van bouw, eerste inrichting en uitbreiding; 6 b. materieele exploitatiekosten; c. de jaarwedden van het wettelijk ver plicht personeel. De kosten genoemd onder a en b, en geen andere, komen ten laste van de gemeenten- die genoemd onder c, en geen andere, ten laste van het Rijk. Met volkomen doorvoering van het beginsel der financieele gelijkstel ling worden voor het Openbaar Onderwijs aan de bovengenoemde bestuursorganen, en yoor het Bijz, Onderwijs aan de schoolbe sturen door de gemeente beschikbaar ge steld: a) de stichtingskosten, omvattende de kosten van grand, bouw, eerste inrichting en bij stijging van het aantal leerlingen, de kosten van noodzakelijke uitbreiding. Het beschikbaar te stellen bedrag worde van rijkswege voor het geheele land vastgesteld en dient toereikend te zijn voor een sobere doch voldoende bouw en inrichting. Met het oog op de uiteenloopende grondprijzen in verschillende gemeenten zouden meer dan een norm kunnen worden vastgesteld. De meerdere kosten ten gevolge van luxe uitvoering of uitgebreider en meer kostbare inrichting zouden zoowel bij het Openbaar als bij het Bijz. Onderwijs uit particuliere middelen moeten worden gefinancierd. b. de materieele exploitatiekosten, om vattende: 1) de kosten van verlichting, verwar ming, schoonhouden en onderhoud van het gebouw, en verdere kosten van instand houding. Het bedrag hiervan worde van rijkswege bepaald en evenredig gesteld aan het aantal verplichte leerkrachten. Met het oog op de uiteenloopende kosten in diverse gemeenten kunnen deze in klassen worden ingedeeld 2) de kosten van aanschaffing en onder houd van leermiddelen en schoolmeubelen (hieronder ook te rekenen de kosten van vernieuwing) en de overige kosten ter ver zekering van den goeden gang van het on derwijs. Deze vergoeding kan over het ge heele land gelijk zijn en evenredig gesteld worden aan het aantal leerlingen Waar uit deze vergoeding vernieuwingskosten van meubilair en leermiddelen moeten worden bestreden, dient hiervoor reservevorming tot een bepaald maximum of verdeeling van kosten over meerdere jaren te worden toegelaten. Het gemeentebestuur behoude ten aanzien van de aanwending der beschikbaar ge stelde gelden zoowel bij het Bijz. als bij het Openb. Onderwijs een controleerende functie. Bij de hier beschreven vergoedingswijze wordt uit de jaarlijksche toegemoetkomin- gen de factor stichtingskosten uitgeschakeld, waardoor althans gedeeltelijk de tegen het stelsel-Keestra geopperde bezwaren onder vangen worden; aanvragen voor aanschaf fing van meubilair en leermiddelen anders dan bij stichting of uitbreiding vervallen; geschillen over overschrijding van normale eischen komen niet meer voor; de school besturen weten vooral op welke vergoeding zij kunen rekenen, zoodat teleurstelling en financieele-moeilijkheden-achteraf verme den kunnen worden. c. De jaarwedden van het wettelijk ver plicht onderwijzend personeel. Deze worden door het Rijk gecontroleerd en vergoed. Zoowel bij het Openb. als bij het Bijz. on derwijs worden boventallige leerkrachten alleen aangesteld indien hun wedden uit particuliere bijdragen kunnen worden vol daan. Naar onze meening biedt het boven om schreven systeem de volgende voordeelen: 1. Het beoogt niet alleen een wettelijke, doch ook een feitelijke financieele gelijk stelling tuschen Openb. en Bijz. onderwijs; 2. het zal leiden tot vermindering der onderwijsuitgaven ten laste der overheids kassen; 3. het brengt vermindering der adminis tratieve werkzaamheden; 4. het is geschikt zoowel voor groote scholencombinaties als voor afzonderlijk staande schoolbesturen; 5. het sluit gemakkelijk aan bij den thans bestaanden toestand; 6. het is te prefereeren boven het tot allerlei geschillen aanleiding gevende be staande stelsel. Wij bieden ons denkbeeld gaarne ter overweging aan. Eindhoven, Aug. 1933. W. v. d. HEUVEL. Het vernieuwde Dominicanenklooster te Zwolle, dat Zondag a.sweer plechtig in gebruik genomen wordt. Naschrift. Het is onze bedoeling, dat de bij drage per leerling een bedrag (dat, vooral in tijden waarin versobering dient te worden betracht, betrekkelijk gering kan zijn) zal be vatten voor rente en aflossing van te leenen kapitaal voor schoolbouw en -verbouwing. „Scholenconcerns", die over vaste jaarlijksche bijdragen kunnen beschikken, zullen zeer wel op billijke voorwaarden voor schoolbouw kun nen leenen; misschien zal daarvoor in een enkel geval het Kijk de betaling van rente en aflossing moeten waarborgen. Het bezwaar, dat de heer v. d. Heuvel ziet, is dus in feite niet aanwezig. Met erkenning van het goede dat in het stelsel van den heer v. d. H. schuilt (al zal ook het bepalen van de bijdragen als door hem gedacht, op moeilijkheden stuiten), geven wij toch de voorkeur aan het door ons aanbe volen systeem, dat ongetwijfeld eenvoudiger is en het beoogde doel het meest nabij komt. In het systeem van den heer v. d. Heuvel kan de verrekering van kosten tusschen de gemeenten voor de z.g. buitenleerlingen niet gemist worden, in ons stelsel wèl. Dat is reeds een belangrijk voordeel, en zoo zijn er meer. KEESTRA. ROME, 7 September (R.O.) Z. H. de Paus droeg in de St. Pieter een H. Mis op voor de voortplanting des geloofs, in tegenwoordigheid van 50.000 personen, Z. H. Em. kardinaal Dalla Costa en een 20-tal bisschoppen. ROME, 7 September (H.N.) Nadat Z. H. de Paus vanmorgen de H. Mis had opgedragen voor de voortplanting van het geloof, gaf de H. Vader, alvorens de basiliek te verlaten, plechtig zijn apostolischen zegen. Na het verlaten van de basiliek wuifde de Paus de menigte, die hem geestdriftig toejuich te, met zijn zakdoek toe, hetgeen met nieuwe bijvalsbetuigingen beantwoord werd. R. K. STAATSPARTIJ EN GROEPEN- FASCISTEN- In de algemeene vergadering van de R. K. kiesvereeniging „Recht voor Allen" te Nijme gen, maakte de gep. kolonel F. v. d. Steen propaganda voor het streven om katholieke voormannen, leden van de R. K. Staatspartij, lid te doen worden van den N.S.B. (Mussert- groep) om zoo katholieke invloed te kunnen uitoefenen op de fascistische beweging. De vergadering sprak zich met het bestuur unaniem tegen dit denkbeeld uit, en conclu deerde dat elk lid der R. K- Staatspartij, die de fascistische beweging aanhangt, uit de R. K. Staatspartij moet gezet worden. PASTOOR P. P- J- BROUNS f Na een langdurige ziekte is gisteren over leden de Zeereerw. heer P. P. J. Brouns pas toor te Schinveld. PASTOOR P- OOMEN f In het St. Ignatius-ziekenhuis te Breda is vrij plotseling overleden de Zeereerw. heer P. Oomen Pastoor te Wagenberg gem. Ter- heijden. Het bezoek, dat de Koninklijke Familie gis terenmiddag gebracht heeft aan de Kweek school van het Leger des Heils en het dorp Amstelveen is uiteraard het betrof hier im mers een dorp met een betrekkelijk be volking wel niet door de massaliteit een grootscheepsche maar, door haar spontaneïteit en hartelijkheid een triomftocht geworden. Reeds vroeg in den middag bereidde Amstel veen zich voor. Het heele dorp vlagde, de men. schen droegen zonder mankeeren oranje. De meesten gingen alvast, hoewel men uren te vroeg was, naar het Kerkplein, een kleiner deel begaf zich naar den Amstelveenschen weg of naar de groote bocht waar de kweek school van het Leger des Heils staat. De Am- stelveensche politie kon het, zooals men begrij pen kan, alleen niet af. Zij kreeg derhalve assistentie van een groot detachement Amster- damsche agenten en vier hoofdstedelijke poli tieruiters, benevens van ruiters der marechaus see. Bovendien had de politie te Amstelveen zelf touwen laten spannen in de omgeving van de kweekschool, zoodat de afzetting keurig gehandhaafd bleef. De kweekschool zelf vlagde aan alle kanten. Uit den toren woeien de Nederlandsche drie kleur en de vlag van het Leger des Heils. Uit de daken van de vleugelgebouwen staken vlag gen en tenslotte was er een vlag in den tuin geplant. Langs het pad, dat naar den hoofdingang voerde, stelden zich aan weerszijden padvin ders en padvindsters van het leger op. Daar vond ook het muziekkorps van het leger des heils een plaats en om het wachten te korten, de stemming te verhoogen, bracht het ver scheidene plechtige muzieknummers ten ge- hoore. Ten laatste voegde zich ook de burge meester van Nieuwer Amstel, mr. Haspels met ambtsketen omhangen bij de wachtenden. Het was toen reeds kwart voor vijf geweest. De Koninklijke Familie was van het paleis vertrokken en bevond zich onderweg. Bloemen langs den weg. Het werd tien minuten na den vastgestelden tijd, vijf minuten voor half zes was het voor de stoet de kweekschool te Amstelveen be reikte. Dit had zijn reden. De belangstelling, welke de Koninklijke Fa milie onderweg ondervond was wederom bui tengewoon groot. En op den Amstelveenschen- weg moest de koninklijke auto eenige malen stoppen voor de bloemenhulde, welke men de Koningin wilde brengen. Dit geschiedde voor het Sint Jozefsgesticht van de zusters Carmelitessen. Alle kinderen stonden met de zusters voor het huis opgesteld met oranjevlaggen in de hand. Toen de konink lijke stoet naderde, traden eenige kinderen naar voren. Toen de auto, waarin de Koninklijke Familie gezeten was, stopte, boden de kinde ren H. M. de bloemen aan. Vriendelijk dankte H. M., terwijl zij elk der kinderen een hand gaf. En dan ging het weer verder. Het ging evenwel slechts stapvoets. Overal stond het publiek langs den langen weg en H. M. had de attentie de hulde der bevolking, alsof zij door niets gehaast werd, in ontvangst te nemen. Ook verderop langs den weg hebben de jongens eener R. K. school de Vorstin bloe men aangeboden. Hier herhaalde zich het too- neel van voor het St. Jozefsgesticht. Zoo bereikte de Koninklijke Familie tenslot te de kweekschool, waar het muziekkorps het „Wilhelmus" aanhief, dat door de officieren, cadetten, padvindsters en het publiek uit volle borst werd medegezongen. Aan den ingang van het gebouw werden de hooge bezoekers ontvangen door den burge meester van Nieuwer Amstel, mr. Haspels, commandant Vlas, leider van het Leger des Heils in Nederland en brigadier Beekhuis, lei der van de kweekschool, die de Koninklijke Familie de hal binnenleidden, waar de jonge juffrouw Greta Beekhuis bloemen aanbood. De vorstelijke bezoekers betraden vervol gens de kamer der officieren, waar comman dant Vlas enkele kolonels met hun echtge- nooten en de architecten van het gebouw de heeren Ingwersen en Bakker voorstelde. Hierna begaven de hooge gasten zich naar de aula, waar zich de cadetten verzameld had den, die nadat de vorstelijke personen de voor hen bestemde zetels hadden ingenomen, onder leiding van adjudant Claeys een door zijn echtgemoote adjudante Claeys gecomponeerd lied ten gehoore brachten. Na afloop hiervan maakte de Kon. Familie een rondwandeling door het gebouw, waarbij commandant Vlas, brigadier Beekhuis en de architecten Ingwersen en Bakker van voor lichting dienden. Daarop was het oogenblik van vertrek aan' gebroken. In de kamer der officieren plaatsten de Koningin, de Prins en de Prinses hun hand- teekeningen in het bezoekersregister. Daarna verlieten de hooge gasten het ge bouw, terwijl officieren en kadetten „Dat 's Heeren zegen op u daal" zongen. Men besteeg wederom de auto's, burge meester Haspels nam naast zijn ambtsgenoot van de hoofdstad in diens auto plaats en voort ging de tocht stapvoets door het jubelende Amstelveen. Door jubelend Amstelveen. Was het reeds overal langs den weg zeer vol, de drukte bereikte haar hoogtepunt bij het Kerkplein. Men kan zeggen, dat heel Amstel veen was uitgeloopen, om de vorstin en haar gezin te begroeten en de meesten hadden zich op of in de omgeving van het Kerkplein opge steld, waar de bevolking de koninklijke familie een onverwache spontane huldiging had bereid. Hier stonden alle schoolkinderen van het dorp, katholieke, protestantsche en leerlingen van de openbare scholen gereed, om H.M. on der leiding van den heer Vocking, hoofd der R.K. School toe te zingen. Maar voor het zoover was werden er bloemen aangeboden. Bloemen die uit tientallen handen in de koninklijke auto werden geworpen. Daar traden naar voren kinderen en ouden van da gen, kinderen reeds flink uit de kluiten gewas sen, van een jaar of veertien en kleine peuter- tjes, die moesten worden opgetild, om hun bloe men aan de Koningin te kunnen geven. Daar waren ook oudere menschen, die met bloemen van hun aanhankelijkheid aan ons vorstenhuis wilden getuigen, leden van jeugdorganisaties en sportvereenigingen. Een stokoud moedertje zoowaar kwam haar bloemen aan de Koningin aanbieden, terwijl het publiek niet ophield te juichen. De bloemen vulden de auto tot zi; boordevol was. Daverend gezang Voor allen had de Koningin een vriendelijk woord, allen kregen een hand van H.M. en toen de bloemenhulde was afgeloopen, zette het kin derkoor het „Wilhelmus" in. Geen van de om standers die nog zweeg. Het gezang schalde tegen de gevels der huizen op. H.M. heeft zich daarna den heer Vocking laten voorstellen en hem haar dank betuigd. Ook aan burgemeester Haspels betuigde de Konin gin haar dank voor de haar door de Amstel- veeners gebrachte hulde. Verder ging de tocht weer. Al ging het langs buitenwegen, de Ouderkerkerlaan en den Am- steldijk, in eenzaamheid reed de kon. familie niet. Overal stonden menschen en nog enkele malen moest de Koningin bloemen in ont vangst nemen. Bloemen waren er bij Over-Ou- derkerk, waar de kinderen stonden met den burgemeester van Ouder-Amstel, bloemen waren er wederom bij het Kalfje, waar burgemeester Haspels afscheid nam en bloemen boden voop het laatst tijdens dezen tocht dames aan van de kweekerij „Rozenoord". Toen ging het huistoe door een Amsterdam, dat de koninklijke familie alweer vriendelijk verwachtte. Uiterst langzaam vorderde de stoet en het was reeds tien minuten voor half acht, toen de auto's den juichenden Dam opzwenk ten. Huldigingdéfilé in het Stadion. De hoofd-Commissaris van politie verzoekt het publiek, hetwelk het huldigingsdéfilé in het Stadion op a.s. Zaterdag wenscht bij te wonen, uiterlijk te 2.15 uur n.m. in het Stadion aan wezig te willen zijn. Bestuurders van motor rijtuigen, die in de nabijheid van het Stadion wenschen te parkeeren, wordt aangeraden reeds geruimen tijd vóór dit laatste tijdstip voor te rijden. Houders van doorlatingsbewijzen (z.g. Passé files), welke recht geven tot inrijden in het Stadion, wordt, in het belang eener vlotte ver keersregeling, dringend verzocht deze bewijzen zichtbaar aan de voorruit van hun automobie len aan te brengen. Deelnemers aan het défilé, welke per auto bus aankomen, moeten deze voertuigen opstel len in de nabijheid hunner opstellingsplaatsen (hetzij nabij het IJsclubterrein, hetzij nabij het Olympiaplein)zooals zulks nader door de politie zal worden aangeduid. Deze autobussen blijven aldaar geparkeerd staan, totdat van daar weder naar de plaats van herkomst terug gereden wordt. Kind van een genialen vader wezen, is niet altijd voordeelig en het lijkt evenmin |emak- kelijk de opvolger te zijn van een zeer knap pen minister. Dat de vorige minister van Finan ciën een buitengewoon bekwaam man is, weet iedereen. Met al het gezag dat hij in de Kamer heeft, schaarde Jhr. de Geer zich achter zijn opvolger en deze heeft vanmiddag getoond, dat hij de zware portefeuille, welke hem werd tos- vertrouwd, waardig is. De wijze, waarop Minis- ster Oud de gewichtige omzetbelasting verde digde, bewees dat hij de materie beheerschte, de toon waarop hij het debat voerde, was ministerieel en de argumenten waren in orde. De Kamer had een goed oor voor den bewinds man, die zijnerzijds getoond heeft tot vergaand redelijk overleg bereid te zijn. Blijft de ver houding tusschen de Kamer en dezen Minister aldus, dan mogen wij hopen, dat zij goed zul len samen werken in de komende dagen, die moeilijke oogenblikken in overvloed zullen brengen. Alle zeilen zullen moeten bijgezet om te komen tot een sluitend budget, zei de Minis ter, en veel onaangename maatregelen zullen daar voor noodig zijn, óók bezuinigingen, al zijn de problemen voor mij, die zich als Kamer lid zestien jaar met de financiën bezig hield, wat minder simpel dan voor den heer Wester man, merkte mr. Oud sarcastisch op. Met zijn omzetbelasting volgt Nederland schier alle andere landen en deze belasting achtte de Minister zeer goed passend in een deugdelijk belastingstelsel. Vooreerst omdat de tegenstelling direct en indirect niet zoo een voudig is, als zij dikwijls wordt gesteld (er is ook in ons blad op gewezen), vervolgens om dat het in verband met de conjunctuurwisse ling van belang is, dat het belastingstelsel niet eenzijdig is en tenslotte omdat, zooals de Minis ter uitdrukkelijk zei, de grens der directe be lastingen bereikt, zooal niet reeds overschre den is. Nog eens wees de Minister er op, dat de couponbelasting volstrekt niet alleen „kapi talisten" treft. Van soc.-dem. zijde is weer de heffing ineens en de successiebelasting verde digd, maar de Minister wees de eerste in de huidige omstandigheden als ruïneus af, terwijl hij ook de successiebelasting voor geen verdere verhooging geschikt achtte. Welke ontzaggelijke moeilijkheden zich hier voordoen bewees het feit, dat een hypotheekboer dezer dagen met opzegging werd bedreigd, omdat de hypotheek houder gestorven was en de erfgenamen de hypotheek van elfduizend gulden moeten af zeggen om de vijftigduizend gulden successie rechten te kunnen betalen. Zoo moet het zwaartepunt wel in de ver bruiksbelasting worden gezocht, al heeft de Minister erbij gezegd, dat hij den last voor het groote gezin begreep en dien onmiddellijk zou verlichten, zoodra hij zijn begrooting maar slui tend had gemaakt. Het scheen ons een duide lijke wenk aan den heer IJsselmuiden om het door hem ingediende amendement, dat blijkens de toelichting (maar dat is geen wet!) ver lichting voor de groote gezinnen beoogt, maar in te trekken. Nu had de heer IJsselmuiden er ook zijn be vreemding over uitgesproken, dat de omzetbe lasting in den huidigen vorm was gekozen eenmalige heffing aan de hand van minstens 4 pet. en niet 1 pet. bij eiken omzet maar de Minister wees er op, dat alle middenstands organisaties juist dit stelsel wilden evenals de groote meerderheid in de Kamer. Naar onze meening terecht, want de meervoudige heffing zou zich over héél het bedrijfsleven hebben uitgestrekt met de zeer sterken tendenz zefer veel tussehenhandel totaal uit te schakelen. Nu kan men hopen op meer afwenteling, al is het zeker, dat de ruimere vrijstellingen het karak- Terug naar de missie. Gistermorgen heeft mgr. N. van der Pas O. Carm., apostolisch prefect van Malang, een bezoek gebracht aan het Katholiek Indisch Bu reau te 's-Gravenhage. De hooge bezoeker was in gezelschap van pater J. Kerkhof O. Carm., prior te Merkelbeek en pater F. Duynstee O. Carm., prior te Zenderen. Gistermiddag is mgr. van der Pas te 3.40 uur van het Hollandsche Spoorstation uit Den Haag vertrokken naar Marseille, waar hij zich heden inscheepte op het m.s. „Baloeran" om daar mede naar zijn missiegebied terug te keeren. Met den apostolisch perfect reist pater Metho dius Hendriks O. Carm. uit Loosduinen, die voor het eerst naar de missie vertrekt. Bij het vertrek uit Den Haag naar de Missie op Java van Mgr. N. van der Pas O.Carm. Apostolisch-Prefect van Malang waren op het station aanwezig pater Ferd. Duijndam O.Carm. prior te Zenderen, pater J. Kerkhof, prior te Merkelbeek, pater Jos. Bouman O.Carm. en pater dr. Cyrillus Hendriks O.Carm. broeder van pater Methodius Hendriks O.Carm., die den Apostolischen Prefect naar de Missie ver gezelt en wien des morgens in de parochiekerk van O. L. Vrouw Hemelvaart te Loosduinen, na een plechtige H. Mis het missiekruis door Mgr. van der Pas, met een toespraak was uit gereikt t Voorts waren de directeur van het K.I.B. en verschillende vrienden en kennissen op het station aanwezig. ter van bedrijfsbelasting méér hechten aan den nieuwen fiscalen maatregel. Het gold Hier ech ter kiezen tusschen twee systemen en ook oud- Minister de Geer billijkte, dat zijn opvolger het éénrftalige stelsel van heffing koos. De vrijstellingen zijn door den Minister zóó uitgebreid, dat vooral de heeren Kortenhorst en Fleskens reden hebben verheugd te zijn. Vrij worden nu de bedrijfsmiddelenhulpstof fen voor zoover zij geen machines en gereed schappen zijn, dus wel electriciteit en kolen voor bedrijven. Verder de grondstoffen van onbelaste goederen, de klompen en alle perio dieken. De export-industrie wordt geholpen, doordat nu ook het compenseerend invoerrecht voor grondstoffen wordt teruggegeven. De fa brikant die tevens detaillist is, zal belasting betalen over den grossiersprijs en de uitgever- drukker zal alleen belasting betalen over de zuivere drukkosten. Voor loopende contracten zal nu ook de tegemoetkoming van art. 7 gel den voor den grossier. Veevoeder en gezouten groenten komen nu ook vrij, maar geen boter of kaas, terwijl tegen vrijstelling van fruit, technisch-fiscale bezwaren schijnen te bestaan. Omdat het ondoenlijk is tusschen de soorten boeken te scheiden, komen deze ook niet vrij. Aangezien de consequenties ervan niet kunnen worden overzien, zijn ook de eigen leveringen niet vrij Daartegenover staat, dat de Minister, conform dir. Kortenhorst's verlangen, zegels op crediet zal toestaan, welke driemaande- liiksch met den inspecteur der accijnzen ver rekend zullen moeten worden. De belaste be dragen zullen precies over de factuur naar bo ven worden afgerond: een rekening van 4.92 wordt dus belast met twee cent. Voor de kleine bedragen is er geen papieren rompslomp; de detaillisten worden hier per omzet aangeslagen. Een gewichtige mededeeling van den Minister was, dat hij zal probeeren, zooals van verschil lende zijden was gevraagd, de belasting op de sigaren, sigaretten en tabak, wier banderollen hij ook zou willen beveiligen, m den bestaan- den accijns te verwerken. Dit ware welhcht mogelijk tegelijk bij de aanstaande verlenging der opcenten. Geschiedt dit, dan zlJn d® r°°^" artikelen allicht ook vrij van de omzetbelasting, die de Minister uiterlijk op 1 Januari a.s. wil doen ingaan. Tenslotte verdient dan nog de toezegging vermelding omtrent het compensee rend invoerrecht uitsluitend voor de artikelen, die hier te lande worden bereid of vervaar- Maar al deze toezeggingen, waarover nog een nota van wijziging zal verschijnen worden al leen van kracht, wanneer de weeldeverterings- belasting gehandhaafd blijft. De daarvan ver wachte vijf millioen kan de schatkist niet mis sen en de lijst van de daaronder vallende ar tikelen, al is zij uiteraard hier en daar wille- keurig is zeer consciëntieus opgemaakt. Ruwe diamanten bijvoorbeeld vallen er metJ»dar» maar gezette steenen wel, terwijl electrische haardrogers en groote fototoestellen in e- genstelling tot kleine, er niet onder vallen, omdat het beroepsinstrumenten zijn. Dr. Kor tenhorst die overigens heelemaal geen reden heeft om ontevreden te zijn, kan dus ook zijn amendement tegen de weeldevertenngsbelas- ting wel intrekken. Aan het heffingspercentage morrelde de heer Snoeck Henkemans even, maar mr. de Geer zei onmiddellijk: de c.h. fractie stemt vóór de heffing van 4 pCt. Ook de afgescheiden anti- rev. heer van Houten beloofde zijn steun aan de 'wet, die natuurlijk heele zwarte schaduw- zijden heeft daarover behoeven wij elkaar niets diets te maken maar die naar aller overtuiging nu eenmaal onmisbaar is om net anders dreigende, kolossale begrootmgstekort te dekken. Als echter de wet met haar 4 pCt. heffing bij de bron, haar 10 pCt. heffing bij den verkoop van weeldeartikelen en haar 5 en 112 pCt. compenseerend invoerrecht, wer kelijk veel verbeterd tot stand zal komen, is dit mede te danken aan de deskundige wijze, waarop de Kamer er, als goede verdedigster van de volksbelangen, de onbillijkheden en fouten uit hielp halen. DE HULDIGING VAN H. M. DE KONINGIN TE AMSTERDAM. Extra-treinen op Zaterdag. Naar wij vernemen laten de Nederlandsche Spoorwegen in verband met het te verwachten drukke reizigersvervoer op Zaterdag 9 Sep tember ter gelegenheid van de huldiging van H.M. de Koningin in het Stadion te Amster dam verschillende voortreinen rijden. Boven dien zullen de navolgende extra-sneltreinen rijden voor terugkeer der reizigers: Trein 1165 Amsterdam C.S. v, 22.15 Haar lem A 22.29 zal doorgevoerd worden naar Rot terdam D.P. stoppende te Leiden, Den Haag, Delft en Schiedam. Extra-sneltrein Amsterdam W.P.—'s Bosch. Amsterdam W.P. v. 21.12, Utrecht C.S. A. 21.40, Óulemborg A. 21.59, Zaltbommel A. 22.19, s-Her- togenbosch A. 22.34. Extra-sneltrein Amsterdam C.S.—Alkmaar. Amsterdam C.S. v. 19.11, Alkmaar A. 19.45. Wordt doorgevoerd als de bestaande stoomtrein 2575 Alkmaar v. 19.46, Den Helder (A. 20,49) Naar wij vernemen is de Minister van Water staat voornemens den Afsluitdijk op 25 dezer officieel te openen, op welken datum tevens de aanbieding aan den Staat zal geschieden van het door de Mij. tot Uitvoering der Zuiderzee werken opgerichte monument. Ministerieel bezoek. Dinsdagmorgen heeft Z. Exc. prof. dr. Slote- maker de Bruine, minister van Sociale Zaken, een officieel bezoek gebracht aan de Najaar- beurs. Aan het station werd de Minister opgewacht door den secretaris van den Raad van Beheer, den heer W. Graadt van Roggen. Per auto reed men naar het secretariaat van de Jaarbeurs, waar de ontvangst plaats had. Daarna maakte de Minister een rondwande ling langs de stands, waarbij hij werd verge zeld door den heer Graadt van Koggen, C. R. Th. baron Krayenhoff, voorzitter der Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer, Jhr. ïr. A. H. Op ten Noort, onder-voorzitter, ir. P. A. Roelofsen en A. Frijlink, leden van den Raad van Beheer der Jaarbeurs. De raad der gemeente Eist besloot een ver bodsbepaling in het leven te roepen tegen het kampeeren van jongelui van tweeërlei kunne. Met overgroote meerderheid werd een ver ordening vastgesteld op het baden en zwem men in de gemeente, terwijl het in het al gemeen verboden werd ontkleed of in on voegzame kleeding te verschijnen daar waar anderen plegen te vertoeven, hetzij in of bui ten een badinrichting of zwemgelegenheid. N. C. C- EN DE SCHIPPERS. Het Nationaal Crisiscomité deelt mede: Met betrekking tot de evenredige vracht- verdeeling is onlangs in de dagbladen een mededeeling verschenen, waarin a.m. wordt vermeld: „dat door het Nationaal Crisiscomité de gedachte in overweging zou zijn genomen om schippers, die niet kunnen varen vanwege den slechten staat, waarin hun schip verkeert, in de gelegenheid te stellen, hun vaartuig te laten opkalefateren." Een dergelijke algemeene maatregel is nooit door het comité getroffen, noch ligt het in de bedoeling terzake een bijzondere voorziening te treffen naast hetgeen tot leniging van didect stoffelijken nood in schippersgezinnen ter voor ziening in noodzakelijke dagelijksche behoef ten werd verricht. OOK EEN NATUURBAD IN APELDOORN. B. en W. van Apeldoorn stellen den raad voor te besluiten tot oprichting van een tot exploitatie van het natuurbad „Berg en Bosch waarvan het bestuur zou kunnen bestaan uit ren Ud van het college van B. en W„ twee leden van den raad. de directeuren van gemeentewer ken grondbedrijf en technische bedrijven, bene vens eenige leden der burgerij. Zij wenschen aan deze stichting een crediet te verleenen van f 150.000. Dit bedrag omvat de kosten z°ndar den grond, die door de schatters van het gron - bedrijf is gewaardeerd op 50.ÜUU. RADIOTELEFOONVERKEER MET NED- INDIë. In de maand Augustus 1933 zijn in Hri nidio- telefoonverkeer met Ned. Indie in totaal 211 gesprekken gevoerd, waarvan 90 in Nederland en 121 in Indië werden aangevraagd. Van de hier te lande aangevraagde gesprek ken hadden er 66 betrekking op zakelijkeen 24 op familieaangelegenheden Voor Indie be droegen deze getallen resp. 67 en 54. In totaal werden 135 gesprekken van huis u.t gevoerd waarvan in Nederland 58 en in Indie 77 werden aangevraagd. In het radiotelefoonverkeer Europa met Ned. Indië via -Nederland werden in totaal 4 §esPrak" ken gevoerd namelijk met Belgie 2 en Engeland 2. OPSPORING VERZOCHT In het Algem. Politieblad verzoekt de burge meester van Schaesberg namens de ouders te worden bekend gemaakt, met de /J q van Hubert Heussner, geboren te Aken^9 Maal* 1912. Het signalement is: lengte 1.60 M. vooi* hoofd breed, haar donker blond, neus klem, mond klein, aangezicht vol, kleur gezond. De Pelikaan (thuisreis) is gisteren van Singa pore vertrokken en te Bangkok aangekomen. De „Rijstvogel" (uitreis) is te Belgrado aan gekomen. MALAISE IN DEN MIJNBOUW. Zaterdag a.s. wordt niet gewerkt op de vier Staatsmijnen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3