DE DUITSCHE KATHOLIEKENDAG TE WEENEN. mm ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1933 „iCHRISTUS EN HET AVOND- LAND." HET VIJFDE EEUWFEEST VAN DEN ST. STEPHANUSDOM. MPiwi M m - m| ft, H AFSCHEIDSRECEPTIE MGR. GOUMANS. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. SCHOONHOVEN MAASSLUIS VLAARDINGEN (Van onzen correspondent.) W e e n e n7 September 1933. De Oriëntexpress heeft ons gisteren temid den van een sidderende grootstadsopgewonden heid gebracht. De uitgangen van den Westbahnhof, dit Euro- peesche trefpunt op de groote wegen van West naar Oost en Noord naar Zuid, waar alle talen der wereld langs U heen flarden, gutsten on afgebroken breede stroomen menschen de stad In. Hier is de poort, waaflangs de ontelbaren, van heinde en verre gekomen, opgaan naar den Algemeenen Duitschen Katholiekendag. Het zijn Amerikanen en Bulgaaren, Polen en Hol landers, Franschen en Zwitsersde Oude en de Nieuwe Wereld verschijnen op het appel van de oude Moederkerk hier op de plaats, waar een worsteling tusschen levens richtingen en wereldbeschouwingen plaats vindt op het tijdstip, dat een epoche in de wereldgeschiedenis wordt afgeslo'Jn. Toen wij gisteren Weenen weer betraden sedert langen tijd, voelden we even een vleug je verdrietwe vinden er een leege plaats, er is een leegte, die we vroeger ingenomen wisten door een zeer vereerden, goeden vriend. Helaas, mgr. dr. Seipel is er niet meer. Reeds meer dan een jaar geleden is hij opgegaan naar betere gewesten, na tot den dood voor zijn land en zijn volk gezwoegd en gestreden te hebben. Deze Katholiekendag was zijn dag geweest En wanneer we nu de toebereidselen zien, die hier in het aloude Weenen getroffen zijn voor deze massale demonstratie van Katholieken van iJÉli y /s kSH» w. 'm Wm& De jubileerende St. Stephansdom te Weenen. bijna alle landen der aarde, wanneer we zien, hoe Weenen, ondanks alle materieele kommer nissen toch trouw blijft aan de traditie, cen trum en bolwerk van de zuiver Katholieke cul tuur te zijn, dan past het hier allereerst te herdenken den man, wiens heele politieke op treden er op gericht was, Oostenrijk en Wee nen in geestelijke onafhankelijkheid te hou den, door voor de materieele zelfstandigheid te vechten. En we herinneren ons zijn woorden, die hij sprak in een onderhoud op een uur, dat Oostenrijksche en Duitsche socialisten op het Weensche Raadhuisplein voor den oogenblik- kelijken „Anschluss" stonden te pleiten: „Nooit zal ik tot dezen Anschluss kunnen medewer ken. Europa heeft een onafhankelijk Oosten rijk, al dan niet In zijn huldigen vorm, noodig en Oostenrijk zelf heeft zijn politieke zelfstan digheid noodig, om zijn eigen Oostenrijksche, dat is Katholieke, cultuur tegen verbasterende invloeden te kunnen beschermen." De man, die deze woorden sprak, heeft zijn werk aan een ander moeten overlaten. De ont wikkeling der dingen heeft een opvolger naar voren gestooten, waarvan men een jaar geleden nog niet sprak. En terwijl op politiek terrein een verbitterde kamp gestreden wordt om de staatkundige onafhankelijkheid te behouden, verzaakt Oostenrijk niet aan zijn taak, om het Katholieke cultuurleven te blijven stuwen. Hoe grootsch en hoe geweldig de Algemeene Duitsche Katholiekendag ook is opgezet: toch voelt men telkens een groot gemis. De poli tieke verhoudingen tusschen Oostenrijk en Duitschland hebben wederkeerig tot scherpe maatregelen geleid. Den Duitschers uit het Rijk is de deelname aan den Katholiekendag voor het geheele Duitsche Volk onmogelijk ge maakt. In Passau, het Oostenrijksch-Duitsche grensstation, verliet de laatste Duitscher den trein en bracht deze slechts burgers van an dere staten naar Weenen. Zoo mist men dan ook de geloofsgenooten uit het groote Duitsche Rijk, zoo blijven zij gespeend van alles wat hier voor de Katholieke wereld wordt gedaan. Verba volant, scrlpta manent. De analen van deze grootsche gebeurtenis zullen, naar een vrijelijk gebruik van dit gezegde, al wat in Weenen tot heil van het Duitsche Volk en van geheel de wereld wordt geschreven en gesproken, vast leggen en een veilige handleiding worden in tal van vraagstukken, wanneer straks door beter inzicht en verstandhouding de volken van een stam elkander weer gevonden zullen hebben. Bij het doorlezen van het omvangrijke pro gram van den Duitschen Katholiekendag, dringt zich onwillekeurig de vrees op, dat men dit wel wat overladen heeft. Niet alleen zijn de dagen van 8 tot 12 September geheel bezet met kerkelijke plechtigheden, doch er is geen vereeniging, op welk gebied ook verankerd in het Katholieke leven, die niet binnen het kader van dezen Katholiekendag een bijeenkomst houdt. En zoo heeft men series vergaderingen van sociale, charitatieve, ontspahnings- en ont- wikkelingsvereenigingen, jeugdbonden, stu dentenverenigingen en wat er verder in Oos tenrijk of onder de Duitsch-sprekende Katho lieken van andere staten bestaat. Enkele dezer bijeenkomsten hebben reeds plaats gevonden, voordat de Katholiekendag officieel geopend was. 't Program is te uitgebreid om allen ver gaderingen binnen den tijd van den Katholie kendag plaats in te ruimen1. Rond den Katholiekendag heeft men verder een menigte van plechtigheden op alle gebied georganiseerd, waarbij de staat op waarlijk zeer gulle wijze zijn medewerking heeft ver leend. Het Roode Weenen blijft natuurlijk bui ten alles. Sedert echter de dictatuur haar in trede heeft gedaan en het nationaal-socialisme springensgereed staat om zijn slag te slaan, is de schrik ietwat in de roode leden geslagen en zijn de genossen ietwat handelbaarder gewor den. Ook zonder dat zou de Oostenrijksche re geering zich niet hebben laten weerhouden, om den Duitschen Katholiekendag te omgeven met al den luister, dien zij verleenen kan. Zij heeft al haar organen aan het werk gezet, zelf zal zij zoo mogelijk in pleno bij de voornaamste plechtigheden tegenwoordig zijn, zij heeft zelf geheel in Katholiek-religieuzen zin een plech tigheid georganiseerd ter herdenking van het feit, dat 250 jaar geleden de Turken voor de Weensche muren werden teruggeslagen, waar door de Oude Wereld gered is voor het Chris tendom voor eeuwen lang. Treffend is in dit verband het thema, waar op de Katholiekendag zich baseert: „Christus en het Avondland". Opnieuw maakt de wereld een crisis door. Gelijk de Turken eenmaal voor Weenen stonden en het Christene Europa te vuur en te zwaard onder de heerschappij van de Halve Maan wilden brengen, zoo stormen thans niet minder heftige gevaren op de Chris tenheid toe. Geloofsafval, zedenontaarding, liefdeloosheid, overdreven nationalisme:het zijn alle machten, die tornen aan de grond vesten van het eeuwenoude Christendom. Deze Katholiekendag, die in beteekenis meer zal zijn dan een Katholiekendag alleen voor het Duit sche volk, wil een ernstige berading zijn, een zelfcontrole en een openbaar onderzoek van het wereldgeweten. En hij zal daarna in zijn vele grootsche plechtigheden tot dank en hulde aan God, den Meester aller dingen, tal van goede besluiten, van beter inzicht en van her nieuwde voornemens als een heerlijk Sursum Corda opstieren. Tegelijk met dezen Katholiekendag valt sa men het vijfhonderdjarig bestaan van den Sankt Stephansdom. Dit feit alleen zou voor de Oostenrijkers reeds een voldoende reden ge weest zijn, tot het organiseeren van grootsche feestelijkheden. Bij geen volk ter aarde speelt een domtoren zulk een symbolieke rol, als de Stephansturm bij de Weeners en Oostenrijkers. Hoog rijst de eeuwenoude toren boven de hui zen en paleizen van Weenen uit. Geslachten na geslachten zijn gekomen en gegaan. De oude Stephan is gebleven, steeds dezelfde, steeds de grijze reus, die langzaam werd opgebouwd door de toewijding van een volk, welks leven werd beheerscht door ingeboren Godsbekentenis en Godsvertrouwen. Hij zag aan zijn voet zijn Weenen lachen en schreien, al naar gelang er vreugde of leed haar entree deed. Hij zag de dapperen onder Jan Sobiësky bloed en leven geven om de Tur ken te verdrijven van de poorten van het Christendom, hij zag de trotsche keizers re- geeren en ondergaan, hij zag een volk zingend den oorlog ingaan om tot stervens toe geslagen eruit weer te keeren. Hij zag al de ellende en den weedom van de duizenden, die daar huizen onder de grauwe daken in de hooge woonka zernen, zoowel als in de schitterende paleizen, waar het goud verschrompelde tot een glans- looze herinnering aan wat eens was. Hij zag den rooden vloed wassen, hij zag, hoe wanhoop en volksmisleiding zoo talloos velen van hun anker sloegen en deden wegdrijven naar de branding van de levenszee. Hij, de oude reus, bleef echter pp zijn post. Hij verhief zijn zware stem om zijn volk er aan te herinneren wat zijn plichten zijn En wanneer thans in den vreemde de kinderen van het Oostenrijksche land rondzwerven, wanneer zij in de hoop op een betere toekomst aan gindsche zijde van den Oceaan naar werk en brood zijn gaan zoeken, wanneer zelfs me nige afgedwaalde de machtige stem van den Sankt Stephan hoort of in gedachten hem bo ven 't Weensche stadsbeeld op ziet rijzen, dan vaart er een siddering van heimwee door de leden. Want de Stephanstorendat is Weenen, dat is Oostenrijk, dat is het ouderhuis met zijn warme genegenheid, dat is de vrije blije Jugendzeit, dat is de herinnering aan de edelste dagen van het gansche leven, aan den smetloosreinen dag eener eerste H. Communie. Daarom jubelt deze Duitsche Katholiekendag ook om den vijfhonderdjarige. En daarom be vat het programma een reeks van plechtighe den aan dit jubileum van safieren aard gewijd. De plechtige inleiding. Hedenavond heeft de inleiding tot den Ka tholiekendag plaats gehad. De klokken van ge heel Weenen hebben in melodieuze accoorden haar stemmen verheven en hebben urbi et orbi kond gedaan, dat de met zooveel zorg georgani seerde dagen zijn aangebroken. De Stephanstoren baadt in een zee van licht. Met behulp der militaire technische diensten zijn schijnwerpers opgesteld, die den toren aan alle zijden belichten. Lichtbundels van enorme sterkte omhullen zelfs ieder hoekje of kapi teeltje. De schijnwerpers hebben ieder een licht sterkte van 27 millioen kaars, terwijl op het Belvedere-terras schijnwerpers van 96 millioen kaars staan opgesteld. Te 7 uur des avonds had nabij den St. Ste phansdom een godsdienstige plechtigheid plaats, waarin om voorlichting en liefde van den H. Geest gebeden werd, opdat deze Ka tholiekendagen mogen verloopen gelijk de in richters dat zich voorgesteld hebben en op dat de resultaten in alle opzichten verblijdend mogen zijn. Op verschillende punten der stad werden tevens de eerste vergaderingen ge houden. Weenen staat gereed. Innerlijk en uitwendig in juiste stemming. Vrijdag zal de feestelijke opening in grooischen omvang plaats vinden. Predikatie van Kardinaal Innitzer. WEENEN, 7 September. (V.D.) Bij de als in leiding tot den algemeenen Duitschen Katho liekendag hedenavond in den dom van St. Stephanus" gehouden plechtige godsdienst oefening die door kardinaal Innitzer persoonlijk werd geleid, hield de kardinaal vanaf het hoogaltaar een predikatie. Het plechtige uur, aldus sprak hij, dat ons den aanvang brengt van den algemeenen Duit schen Katholiekendag is gekomen. Het lui den der klokken moge heil en zegen doen uit- stroomen over het Christelijke avondland. De katholiekendag wil niet slechts een religieuze feestelijkheid zijn, hij wil en moge zijn een religieuze vernieuwing, een religieuse verhef fing van ons katholieke Duitsche volk. Wij moeten erkennen, dat wij onze kracht weer in den geest en de volheid van het Chris telijke geloof moeten aanwenden, opdat weder de vrede van Christus in het avonland terug- keere, weer een Christelijke ordening der maat schappelijke betrekkingen in Europa worde op gericht. Moge de Katholiekendag blijven enthousias me wekken om onze volle kracht aan te wen den voor onze Katholieke overtuiging. De Ka tholiekendag moge ons opwekken tot een waar achtig Katholieke actie, die datgene in het particuliere en het openbare leven werkzaam moge doen worden wat onze harten vervult. Hij moge helpen het rijk van Christus op te richten, Christus weer tot Heer en Koning te maken over alle onze levensomstandigheden. Al ons doen en laten moge weder enkel en alleen gericht zijn op het groote bovenaard- sche doel. Met vertrouwen vangen wij het groote werk aan, dat een werk van heil en van vrede moge worden. Na den zegen met het Allerheiligste verliet de kardinaal in plechtige processie den Dom Om 8 uur werd in den Dom een orgelconcert gegeven. Aan den Katholiekendag wordt deelgeno men door 4 kardinalen, 5 aartsbisschoppen en 20 bisschoppen, 3500 priesters zullen dagelijks aan de altaren der Weensche kerken de H. Mis lezen. Rond 100 extratreinen brachten de ongeveer 40.000 tot dusverre aangemelde bui tenlanders, daaronder Tsjecho-Slowakije het sterkst met 18000 deelnemers vertegenwoordigd is, benevens de rond 50.000 deelnemers uit de bondslanden naar Weenen. Behalve de zuiver kerkelijke plechtigheden worden een groot aantal corporatieve verga deringen gehouden die deels van zuiver Oos- tenrijkschen deels echter ook van algemeenen aard zijn. Allerlei talen drachten. en kleeder- WEENEN, 8 September. (R.O.) De gisteren hier geopende Katholiekendag heeft tiendui zenden vreemdelingen binnen de Oostenrijk sche hoofdstad gebracht. Zoo zijn uit Honga rije 5000 geloovigen gekomen, onder leiding van den primaat, kardinaal Seredi, en de Hon- gaarsche bisschoppen. Uit Polen is als kerke lijk hoogwaardigheidsbekleeder aanwezig kar dinaal Hlond. Voor de eerste maal heeft Frankrijk een ver tegenwoordiger gezonden naar een geloofs uiting van de Oostenrijksche Katholieken, nJ. dén aartsbisschop van Parijs, Kardinaal Ver- dier. Uit Tsjecho-Slowakije zijn ongeveer 12 000 Duitsche, Tsjechische en Slowaaksche Katho lieken verschenen met hun bisschoppen. Verder uit Joego-Slavië, Zwitserland (met mgr. Vincenz uit Churj, Nederland, Luxem burg, Spanje en Ierland. Vele Duitsche Katholieken uit Boekowina en Joego-Slavië, alsmede uit Italië zijn ook naar Weenen gekomen. Van den vroegen ochtend tot den laten avond beweegt zich een dichte menschenmenigte door de straten van Weenen, die feestelijk getooid zijn met de pauselijke vlaggen en de kleuren van land en stad. Men hoort alle talen en daar vele deelnemers in hun natio nale kleederdracht verschenen zijn, biedt de straat een bonten en levendigen aanblik. Het plein voor de „Karlskirche" waar een reusachtig groot kruis is opgesteld, dat des avonds verlicht is, is voor de deelnemers een der voornaamste aantrekkingspunten. De be woners van het Oostenrijksche Burgenland Duitschers, Hongaren en Kroaten, betuigen eendrachtig, onder leiding van kardinaal Innitzer de eensgezindheid in het geloof van dit gebied. Behalve de groote massabetoogingen hebben niet minder dan 1100 kleinere bijeenkomsten plaats, die vandaag beginnen. In den schouwburg te Bandoeng heeft de af scheidsreceptie plaats gehad van den met ver lof naar Europa vertrekkenden Apostolisch Prefect Mgr. J. H. Goumans. Aan het verslag over deze plechtigheid in de „Koerier" ontleenen we het volgende: Reeds lang voor het vastgestelde uur was er veel publiek in en buiten de groote zaal. En toen Monseigneur om half 7, vergezeld van den Procurator Generaal Pater dr. P. M. Rutten, den Missie Overste Pastoor dr. Ant. van Assel- donk en alle Pastoors uit de Prefectuur het gebouw binnentrad, stonden Padvinders in de helverlichte zaal opgesteld om den Prefect het saluut te Krengen. Inmiddels hief het op het tooneel opgestelde heerenkoor met pianobege leiding het „Ecce Saccerdos" van Haller aan. Hierna bewoog zich een lange file in de richting van Monseigneur, die zich met de an dere geestelijken rechts voor het tooneel had opges' .d, met de bloemen op den achtergrond, om de afscheidswenschen van allen in ont vangst te nemen. De heer A. P. Jagtman, hoofd van het S.S. bedrijf op Java, sprak daarna Mgr. toe. Spr. herinnerde eraan wat onder het bestuur van Mgr. Goumans is tot stand gekomen en wees op den zeer sterken vooruitgang van het Katholieke leven In de Prefectuur, zoowel op godsdienstig, als op charitatief en sociaal ge bied. „Is het dan te verwonderen zoo zei spr. dat U, door Uwe geestelijke kinderen, als Vader van het groote Katholieke Huisgezin Uwer Prefectuur wordt geëerd en vereerd en dat U door alle weidenkenden hoog wordt ge acht? Wil derhalve, Monseigneur, aanvaarden de eerbiedige en ootmoedige betuiging onzer hul de, aanhankelijkheid en onderwerping aan Uw persoon en Uw hoog Kerkelijk Gezag en van onzen dank voor al Uw zwoegen en liefdevolle zorgen voor ons zieleheil, als bekroning waar van kortgeleden Uw Missiegebied door Z. H. den Paus tot Apostolische Prefectuur werd verheven. Wanneer U dan over eenigen tijd hiervan getuigenis te Rome zult afleggen, hopen wij, dat U den Vader der Christenheld, Paus Pius XI de verzekering onzer onwankelbare trouw en kinderlijke liefde wel zult willen overbren gen". Mgr. zegde daarna allen dank voor de hem betoonde groote belangstelling en wajrme sym pathie. Alles wat in die 6% jaar gedaan was en door den heer Jagtman zooeven werd gememoreerd, was, naar spr. zeide, niet door de Pastoors al leen verricht, maar ook en wel het meest door de parochianen. Zonder den grooten steun van leeken zou zulk een grootsch werk nimmer tot stand zijn gebracht. In het bijzonder noemde Mgr. de oprichting van het Weeshuis te Tjitjadas. Spr. zeide immer te willen hopen op den steun van leeken. En ook nog op de hulp van zoovele andere goede krachten te mogen re kenen. Een ding, zoo ging spr. voort, ontbreekt hier in Bandoeng nog: dat is een vereeniging van de meer gevorderde jeugd, een schakel, wel ken Mgr. zoo gaarne zou zien tusschen den K. S. B. en andere Jeugdorganisaties. Spr. twijfelde er niet aan dat iedereen tot de oprichting van bedoelde vereeniging zou medewerken. Onder de talrijke aanwezigen werden ook opgemerkt Z. Exc. de Legercommandant en mevr. Koster, de Adjudant van den Legerchef Majoor J. G. K. Kemmerling, de Plaats. Com mandant van Tjimahi Overste F. W. Osten, de Legeraalmoezenier Majoor F. Fleerakkers, Pastoor A. I. Van Aernsbergen S.J., ir. H. Bie- zevelt als vertegenwoordiger van het Gemeen tebestuur, eenige Gemeenteraadsleden en ver tegenwoordigers van vereenigingen. De Resident was wegens dienstaangelegen- heid verhinderd, doch werd vertegenwoordigd door den Ass-Resident mr. P. J. Reyling. EEN AUSTRALISCHE FAUNA IN RUSLAND? De Regeering van Sovjet Rusland is voor nemens om in de Russische steppen een soort Australischen struisvogel te importeeren n.l. den Emu-vogel. Reeds enkele jaren geleden werden in dit verband proeven genomen die tot een zeer bevredigend resultaat hebben ge leid: men heeft daarbij geconstateerd dat deze vogel zeer goed bestand is tegen de strenge wjnters die in dat gedeelte van Rusland heer- schen. Uit het officieele bericht is komen vast te staan dat de Emu een eetbare vogel is en dat de eieren van dezen vogel 600 tot 700 gram uitstekend voedsel bevatten. Thans is men nog niet voornemens om deze eieren als voedings middelen te verschaffen, maar men heeft ze naar een broedinrichting gezonden. Voorts zouden de Sovjet-autoriteiten van plan zijn om de geheele Australische dieren wereld naar Rusland te importeeren. Op het landgoed Maikop in Zuid-Rusland heeft men 100 paw- kangeroes overgebracht, die zich daar «eer ^uis «evoel«n, Zitting van 7 September. Heling van scheepslantaarns. De 55-jarige schipper H. W. V., gedetineerd, heeft zich te verantwoorden gehad terzake dat hij in Juni een aantal scheepslantaarns, dek- kleeden en een hoeveelheid touw zou hebben ontvreemd, subs, gekocht, wetende, dat deze goederen van diefstal afkomstig waren. Verdachte ontkende den diefstal, doch gaf toe deze artikelen te hebben gekocht van twee jongelieden, die ze gebracht hadden voor zijn in de Scheepmakershaven liggend schip. Ver dachte zou niet geweten hebben, dat die goe deren gestolen waren. Hij had alles weer ver kocht aan den caféhouder Otsen, te Willem stad. Als getuige wordt allereerst gehoord de schipper H. F. v. d. Adel, die van zijn in de Binnenhaven liggend schip 6 scheepslantaarns en een voorwarmer had vermist. Getuige C. Pieterse had van zijn aan de Geldersche Kade liggende motorboot "drie koperen scheepslan taarns vermist. Getuige J. Otten, die met zijn zetschip in Schiedam lag, had een tros Manilla- touw vermist. De caféhouder D. Otsen, uit Wil lemstad verklaarde van verdachte het verzoek gehad te hebben, de genoemde artikelen voor hem te verkoopen. Voorts worden als getuigen gehoord, de twee jongelieden, die in verband met de in de laat ste maanden plaats gehad hebbende scheeps- diefstallen zijn aangehouden. Zij hebben bij den rechter-commissaris een volledige bekentenis afgelegd en thans verklaarden zij onder eede, dat zij de gestolen waren aan verdachte hadden verkocht. Verdachte wist van de herkomst der goederen af, er werd tusschen hen ronduit over gesproken. Voor de ter zitting aanwezige goe deren hadden getuige 35 ontvangen, welk bedrag zij samen gedeeld hadden. Het O. M., waargenomen door mr. E. D. H. Schutter, achtte opzetheling bewezen. Toen verdachte door de politie was aangehouden, heeft deze den officier verzocht hem in het Huis van Bewaring op te sluiten, aangezien verdachte een schuit had, die vol met gestolen waren werd gevonden. In 1910 is verdachte al eens wegens heling veroordeeld. Het ergste is, dat verdachte twee jongens heeft gebruikt om voor hem diefstal te plegen, en dat hij deze nog op minderwaardige wijze heeft betaald. Het O. M. eischte 8 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. v. Vollenhoven meende dat verdachte terzake van schuldheling zal moeten worden veroordeeld. Uit niets is geble ken, dat verdachte heeft uitgelokt dat de dief stallen door de jongelieden gepleegd werden. Pleiter drong op een clemente straf aan. Uitspraak 14 September. Overtreding Crisis-varkenswet. In hooger beroep heeft de rechtbank voorts behandeld de zaak van den 40-jarigen A. B., handelaar in varkens, die in appel gekomen was van een vonnis van den kantonrechter, alhier, waarbijhij schuldig verklaard was aan overtreding van de Crisis-Varkenswet, doch zonder oplegging van straf. Verdachte zou een aantal levende varkens in voorraad gehad heb ben, die niet voorzien waren van het vereischte oormerk. De gemachtigde van verdachte, mr. G. H. E. Nord Thomson uit Leiden zette uiteen dat verdachte als beheerend vennoot van een firma varkens in het groot opkoopt bij de boe ren en handelaren, welke dieren geleverd wor den aan het abottoir en dadelijk werden ge slacht. Van in voorraad hebben kan dan ook niet gesproken worden. Het O. M. was van oordeel, dat de dagvaar ding niet juist is, aangezien er staat voorhanden gehad, terwijl ze niet spreekt van in voorraad gehouden. Beter ware het geweest, de dagvaar ding uit te breiden met vervoeren of doen ver voeren. Dan zou verdachte den dans niet zijn ontsprongen. Het O. M. eischte bevestiging van het vonnis. De gemachtigde, heeft in ein uitvoerig plei dooi het taalkundig verschil vari den. in voot- raad gehad en gehouden uitéerigezet en voorts aan de hand van de toelichting op de wet aan getoond, dat hier verdachte ten onrechte is ver volgd. Een autodienst Amsterdam Rotterdam, De 45-jarige autohandelaar G. A. v. Z. was In appèl gekomen van een vonnis van den kanton rechter, alhier, waarbij hij tot een boete van ƒ0,50, subs. 1 dag hechtenis was veroordeeld terzake het in werking brengen van een auto busdienst AmsterdamRotterdam, zonder daar toe de vereischte vergunning te hebben, Ver dachte ontkende, dat hier sprake was van een autobusdienst. Er wordt alleen gereden, indien de deelname voldoende is. Het best is deze dienst te vergelijken met de verschillende rit ten, die door allerlei garages worden georgani seerd, dan eens naar Antwerpen,- dan weer naar Brussel, of Antwerpen, enz. Het O. M. was het daarmee niet eens. Uit een door verdachte geplaatste advertentie blijkt dat hier wel degelijk sprake is van een auto busdienst die op geregelde tijden rijdt, zoowel van Rotterdam als van Amsterdam. Het gaat hier tegen de concurrentie met de Nederland- sche Spoorwegen. Het O. M. achtte het vonnis juist gewezen en eischte bevestiging. Ondeugdelijke jam. Van een vonnis van den kantonrechter al hier, waarbij hij tot twee geldboeten van ƒ30 subs, tweemaal 5 dagen hechtenis was veroor deeld, wegens overtreding van het jam- en li- monadebesluit, was de 38-jarige winkelier T. de L. in hooger beroep gekomen. Het bleek, dat verdachte jam in voorraad had gehad, die minder dan 30 aan suiker bevatte, en tevens dat op een gedeelte van den voorraad jam schimmelvorming had plaats gehad. Het O. M. wees er op, dat gewaakt moet wor den tegen het afleveren van ondeugdelijke wa ren en het vroeg bevestiging van het vonnis. Ongevallenwet-overtreding. De machinale houtbewerker J. G. was door den kantonrechter veroordeeld tot 2 geldboe ten van ƒ20, subs. 2 maal 4 dagen hechtenis en 1 boete van 10, subs. 2 dagen hechtenis we gens het niet in orde houden van zijn loonlijst. Hij was hiervan in appèl gekomen. Volgens ver dachte was de betreffende jongen niet in loon dienst geweest, maar leerling en men had hem verteld, dat een leerling niet op de loonlijst geplaatst behoefde te worden. Verdachte moest bij het verhoor toegeven, dat hij den jongen wel een kleine vergoeding had gegeven. Het O. M. eischte ook in deze zaak beves tiging van het vonnis. Valschheid in geschrifte. De 40-jarige losse werkman H E. de J. uit Schiedam heeft zich te verantwoorden gehad ter zake van valschheid in geschrifte en ge bruikmaking van het vervalsche geschrift. Het feit zou gepleegd zijn in Juli 1931 Verdachte was toen agent gewest van een soort voor schotbank uit Haarlem, die aan gegadigden zegels vérstrekte waarmee deze in verschil lende winkels konden koopen. De menschen moesten dan een zeker bedrag per week af be talen, doch tevens moesten zij een accept tee- kunnen voor het volle bedrag, hetwelk op een gestelden datum verviel. Waren in dien tus- schentijd door de verschillende afbetalingen de bedragen, die in zegels betaald waren afge lost, dan kreeg de onderteekenar zijn accept terug. Naar verdachte mededeelde waren de zaken in Schiedam in het begin zeer goed gegaan, doch later was het minder geworden. Een fa milielid van hem had hem om 33 gulden aan zegels gevraagd en verdachte had als agent die zegels voor haar bij de voorschotbank aange vraagd. Toen hij haar de zegels wilde geven, weigerde de vrouw echter ze in ontvangst te nemen, aangezien haar man zich met die leening niet vereenigen kon. In plaats van toen de zegels weer naar de voorschotbank terug te zenden, had verdachte ze voor zich zelf behouden en het accept met den naam van den echtgenoot van de vrouw in kwestie on derteekend. De zaak was uitgekomen en nu moest hij terechtstaan. Uit de getuigenverkla ringen bleek, dat er ook nog wel wat meer met verdachte aan de hand was geweest, want het familielid, wiens naam misbruikt was, had in een der bladen van Schiedam een ad vertentie doen opnemen, waarin tegen de practijken van verdachte gewaarschuwd werd. Het O.M. waargenomen door mr. H. J. Reu- mer achtte het bewijs geleverd en eischte 3 maanden gevangenisstraf. Verdachte vroeg hem een voorwaardelijke straf op te leggen. De rechtbank besliste, dat de stukken in deze zaak in handen zullen wor den gesteld van den rechter commissaris ten einde te doen onderzoeken of er reclasseerings- mogelijkheden voor verdachte bestaan. Een volledige uitzet. Van de gelegenheid, dat zijn kostjuffrouw de stad uit was om haar moeder te begraven, had de 45-jarige zakkendrager P. v. d. V. recidivist en gedetineerd, gebruik gemaakt om op naam van de kostjuffrouw allerlei dingen aan te schaffen. In den winkel van Wenners aan de Halstraat had verdachte 2 overhemden, 2 paar sokken, 2 onderbroeken en 2 hemden gekocht, op haar naam en een paar dagen later was hij in de zaak van De Boer aan den Hang binnen geloopen om er een velvetlooper te koopen. De bediende in deze zaak was zoo voorzich tig gweest hem den looper niet mee te ge ven maar het gekochte te laten bezorgen, waar bij uitkwam, dat de juffrouw nergens van wist. Verdachte legde een volledige bekente nis af. De kleeren, die hij op zulk een manier had verkregen had hij hoog noodig gehad. Als men hem den looper meegegeven had, dan zou hij die te gelde hebben gemaakt. De winkeljuffrouw uit de zaak van Wen ners verklaarde in de meening te zijn geweest, dat de door verdachte gehaalde goederen voor den man van de kostjuffrouw bestemd waren geweest. Deze kende zij wel en zij wist ook wel, dat verdachte wel eens boodschappen voor haar deed. De kostjufïrouw was over haar gewezen kostganger slecht te spreken. Zij had hem al tijd goed behandeld en zij had niet gedacht, dat hij haar goedheid nog eens zoo beloonen zou. Want behalve deze feiten was er nog meer aan het licht gekomen. Getuige heeft later een rekening gekregen van een kaas handelaar van 1.75 voor kaas, die verdachte gehaald heeft en van een anderen koopman voor bananen. Het O.M. achtte de oplichting, die ten laste gelegd was, bewezen en het eischte 4 maan den gevangenisstraf met aftrek van de preven tieve hechtenis. Mr. A. Wolfsbergen pleitte clementie. Het liefst zop pleiter zien, dat verdachte tot een voorwaardelijke straf zou worden veroordeeld, zoodat voor hem den prikkel bestaat, zich in het vervolg goed te gedragen. Verduistering door een waterklerk. Daarna heeft terechtgestaan de 22-jarige waterklerk W. W. die op 15 April valschheid in geschrifte gepleegd zou hebben, door een kwitantie ten bedrage van 50 zoo te veran deren, dat ze tot bewijs kon dienen voor de betaling van 150. Verdachte bekende. Hij had dien ochtend 200 meegekregen bij do inklaring van 'n Spaansch schip. Dat geld moest hij ter hand stellen aan den kapitein, opdat deze voorzien zou zijn van geldmiddelen in Nederlandschen munt. De kapitein had echter slechts een bedrag van 50 noodig gehad en voor dat bedrag dan ook een kwitantie getee- kend, die verdachte heeft veranderd en later bij de afrekening heeft overgelegd. Het bleek, dat verdachte al 8 jaar bij de betrokken firma in dienst was Hij was sedert korten tijd ge huwd, doch zijn salaris was niet op den ge huwden staat berekend, zoodat verdachte al spöédig in moeilijkheden zat. Er is over verdachte een gunstig reclassee- ringsrapport uitgebracht, doch het O.M. waar genomen door mr. J. C. V. Meischke achtte het delict van te ernstigen aard voor een voor waardelijke straf. Het eischte 2 maanden ge vangenisstraf en bovendien 4 maanden voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaren. Gevolgen van een berooving. In den avond van den 4en Juni werd een tim merman op den Schiedamschen dijk beroofd van een portemonnaie, inhoudende 25. We gens dezen diefstal is indertijd de vrouw G. v. 't H. veroordeeld. Thans had zich wegens he ling te verantwoorden de 35-jarige vrouw J. de H. Zij zou de gestolen portemonnaie van 't H. hebben aangenomen en verborgen en later 10 uit de opbrengst hebben gehad. Cer- dachte ontkende ten stelligste, waarop de rechtbank 't H. als getuige hoorde. Zij legde onder eede de verklaring af, dat verdachte de portemonnaie had aangenomen en 10 daar voor had gekregen. Na die verklaring hield verdachte niet langer haar onschuld vol, doch bekende zij volmondig. Het O. M. eischte 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. ter Horst vroeg op legging van een clemente straf. Nog een valschheid in geschrifte. De volgende verdachte was de 43-jarige juf frouw A. M. E. K. die in Juni van het vorig jaar een koopbriefje valschelijk onderteekend zou hebben met den naam van E. W. Brink. Verdachte ontkende. Zij was in dienst geweest van een corsettenfabriek en op een dag in Juni van het vorig jaar was zij bij de vrouw van Brink gekomen, wie zij een corset van 15 had verkocht. Van die koop was een koop brief in triplo opgemaakt en de vrouw had 5 vooruitbetaald. Later had de man het gezonden corset, geweigerd. Volgens verdachte had de koopster de overeenkomst wel degelijk geteekend. Juffrouw Brink gaf toe, dat er over den kop van een corset onderhandeld was, doch zij ont kende een koopbriefje te hebben geteekend. Het exemplaar dat in haar bezit is achtergebleven draagt geen handteekening. Volgens den schriftkundige Is het niet aan twijfel onderhevig of de naam op het koop briefje, dat bij de corsettenfabriek is ingele verd, is door verdachte geplaatst. Het O.M. achtte het ten laste gelegde be wezen en eischte 2 maanden gevangenisstraf. Uitspraken 21 September. DE „SCHOONHOVEN" JAARBEURSSTAND In gezelschap van den secretaris-generaal, den heer Graadt van Rogge en andere bestuurs leden van de Jaarbeurs, bezocht Donderdag morgen de Minister van Sociale zaken, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine de „Schoon- hoven"-stand. De burgemeester, de heer Nieu- wenhuizen, ontving het hooge gezelschap, leidde het rond, en onderhield zich geruimen tijd met den minister over de plaatselijke industrie en de gemeentelijke bestrijding der werkloos heid. De groote belangstelling die onze keurige stand mag ondervinden, de vele artikelen in de dagbladen die vol waardeering over 't ten toongestelde schrijven, wettigen de verwach ting, dat deze reclame veel succes zal hebben. ER VAN DOOR Uit 'n weide van den heer V. te Gouda ver miste men Dinsdag 'n paard. Daar diefstal werd vermoed verspreidde de politie Dinsdagavond het bericht per radio. Woensdag werd het paard opgevangen door den heer H. alhier, die 't paard in z'n weide bracht en de politie ervan in kennis stelde. Daar 't politiebericht was opgenomen, kon men den eigenaar spoedig berichten, dat zijn paard terecht was. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 31 Aug.—7 Sept. GEBOREN: Jaapje, dochter van J. Boksman en P. Bravenboer, Ridderstraat 11 Henri M., dochter van H. van der Burg en C. Hoge- doorn, Hendrik Schoonbroodstraat 4 Gerrit, zoon van W. A. van Es en A. de Groot, P. Steijnstraat 24. ONDERTROUWD: Cornelis Pons en Huige- rina J. van Soest Jan A. Vilijn en Adriana J. van der Avort. GEHUWD: M. M. J. Koek en J. Wagenaar. 35-JARIG REGEERINGSJUBILEUM. In verband met het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin hebben verschillende stra ten wederom een feestelijk aanzien gekregen. Op den Schiedamschen Weg zijn wederom de fraaie zuilen geplaatst, welke heden- en Maan dagavond verlicht zullen worden, de Emma- straat en Verlengde Callenburgstraat zijn eveneens versierd, Hoogstraat en Eendracht- straat hebben haar feesttooi van vorige week behouden, terwijl bovendien is opgericht de buurtvereeniging „Bij de Halte", 'het nieuw ste gedeelte van den Schiedamschen Weg, waar men eveneens druk bezig is met de ver siering. Hedenmorgen wapperde de driekleur wederom van alle gemeentegebouwen, kerk torens en verschillende particuliere gebou wen. De stad heeft door deze versiering en vlaggentooi wederom een feestelijk aanzicht gakregen. Hedenavond en Maandagavond zul len de straten verlicht zijn, terwijl om de feestvreugde te verhoogen, de winkels Maan dagavond tot 11 uur geopend mogen zijn. He denavond is er in de Eendrachtstraat muziek van „Harpe Davids" te Maassluis van 8.30 tot 10.30; hedenmiddag van 4,30 tot 5.30 uur ope ning van Emmastraat en Verl. Callenburgstr. door Sursum Corda, 8 uur lampionoptocht, verder gramafoonmuziek. Maandagavond van 8 tot 10.30 uur concert van Sursum Corda. N. TH. HABRAKEN f. Donderdagavond pl.m. half tien is op den Binnensingel plotseling overleden de heer N. Th. Habraken. De overledene was van 1878 tot 1923 werkzaam op de secretarie alhier, waarvan karuimen tijd als Hoofdcommies en Chef van den Burgerlijken Stand. Op 4 Ja nuari 1923 werd de heer Habraken gepensio neerd. Voorts was hij vele jaren bestuurslid van „Flardinga". De overledene, die den leef tijd van 78 jaar bereikte, was te dezer stede een zeer geziene figuur. GESLAAGD. De heer N. van den Berg, leerling van den Politiecursus- alhier, slaagde voor het politie- diploma met aanteekening van den Alg. Ned. Politiebond. VERBODEN LECTUUR. Door de politie is op de Westhavenkade ze kere H. aangehouden, die het orgaan verkocht van het landelijk comité tot voorbereiding van den Rooden Dinsdag. Van dit communistisch orgaan is ap last van den Minister van Justitie de verspreiding verboden, omdat daarin zinsneden en afbeel dingen voorkomen, die beleedigend kunnen zijn voor den Minister-President. De bladen, welke H. in den zak had, zijn in beslag geno men, terwijl proces-verbaal is opgemaakt. SCHAKEN. De heer Bal jeu te Delft zal Maandagavond a.s. voor de schaakclub „De Pion" in de bo venzaal van het zeemanshuis een schaaksi- multaan-seance geven. Deelname voor begin nelingen en gevorderden. TENTOONSTELLING. Op Dinsdag 12 September a.s., des namid dags van 35 en van 7.309.30 uur zal in de openbare leeszaal Dayer een tentoonstelling worden gehouden van de Wereldbibliotheek. KON. NED. MIDDENSTANDSBOND. In de gehouden vergadering van de afdee- Iing alhier van den Kon. Ned. Middenstands bond werden als bestuursleden herkozen de heeren J. N. van der Plaat, A. P. Bot eri G. O. Pinck. UIT HET HANDELSREGISTER. De metaalhandel Manssen van Aken, Kon. Wilhelminahaven 20a alhier, is met in gang van 19 Juli 1.1. omgezet in een op dfen datum opgerichte Naaml. Vennootschap, N.V. Metaalhandel Manssen Van Aken. Maat schappelijk kapitaal 15.000, waarvan ge plaatst en gestort ƒ3000. Directeuren zijn de heeren F. H. Manssen en L. van Aken, te Schiedam. GEVONDEN VOORWERPEN, Te bevragen bij: De Goede, Rehobothstraat 11, hondr, Politiebureau, R. K. Kerkboekje; Den Boogert, le van Leyden Gaelstraat 95, portemonnaie met inhoud; Dekker, Mesdag straat 12, ceintuur; Halewijn, Jac. van Dijkstr. rijwielplaatje; Paalvast. Callenburgstraat 58, rozenkrans; Borsboom, Dwarsbleekstraat 11, autoped; Krommenhoek, Kortedijk 48, paar da meskousen; De Jong, le van Leyden Gaelstr. 57, zwembroek en handdoek; Van Rossen, Sta tionstraat 96, ceintuur; Postma, Binnensingel 159, portemonnaie met inhoud; Tol, Joubert- straat 10, taschje; Polderman, Emmastraat 24, rijwielplaatsje; Andeweg, Krugerstraat 13, rij wiel. VOETBAL. Voor morgen is het volgende voetbalpro gramma vastgesteld: Hollandiaan IVHelle- voetsluis III, terrein Galgkade. Het le elftal van De Hollandiaan speelt Zondagmiddag om 3 uur een oefenwedstrijd tegen de Zuidelijke 2e klasser „Alliance" uit Roosendaal. SCHIETWEDSTRIJD. De uitslag van den gehouden schietwed strijd op de Scherpebaan te Delft, in de maan den Juli en Augustus luidt als volgt: Ie prijs T. van der Caay; 167 punten; 2e pr. K. van Stein 165 pnt.; 3e pr. J. de Hond, 264 pnt.; 4e pr. T. Westerhout, 159 pnt.; 5e pr. M. van Dijk 159 pnt.; 6e pr. P. de Willigen 158 pnt.; 7e pr. A. de Zeeuw 152 pnt.; 8e pr. P. van Wijk 148 pnt.; 9e pr. J. Post, 147 pnt.; 10e pr. R. van der Plas, 147 pnt.; lie pr. D. Hoek- veen, 147 pnt. VISSCHERIJ. Van de haringvisscherij kwam hier binnen VL. 205, schipper A. v. d. Zwan, met 23 last haring. De laatste dagen kwamen een paar stoom- loggers binnen, welke deze week slechts 1 kantje haring gevangen hadden, een bewijs, dat de vangsten uiterst schraal zijn. BURGERLIJKE STAND. VLAARDINGER-AMBACHT. GEBOREN. Adriana en Jansje, dochters Wi C. Vastenhout en A. Kramer, Bauwstraat 10. Johannes G., z. van E. H. Post en H. G. de Jager, Asterstraat 51. OVERLEDEN: J. Vroomhout weduwe van P. P»«lvast 73 j., B'irg. da BordespJeip IS,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2