DE OMZETBELASTING IN DE TWEEDE KAMER. Niet alleen gemak geeft 't Geeft ook een gerust gevoel Krijgt U onverwacht visite, Nóóit zit met vuile boel. r ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1933 APOLOGETISCHE VEREENIGING „PETRUS CANISIUS" UIT DE SMOKKELWERELD VERDWENEN. De bestuurder van de Blauwe Vogel gearresteerd. Bij een bezoek aan zijn familie in Gladbach. 1 f #71V' •j. r. éfTé ATA schuurt en reinigt alles! s PATER DR. FIDENTItJS VAN DEN BORNE O. F. M. W. H. Vliegen MEISJE VAN SCHRIK GESTORVEN. EEUWFEEST der DOCHTERS VAN HET H. kruis. Viering te Utrecht. WIELRIJDER DOOR AUTO GEGREPEN EN GEDOOD. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. KINDJE ONDER EEN AUTO. deod. W. H. VLIEGEN. WEELDEVERTERINGSTAKS GEHANDHAAFD. DE VREES VOOR BESCHERMING. .Vergadering van Vrijdag VECHTPARTIJ OP EEN BRUILOFT Messen, bijl en schop als tvapens. Verschillende gasten toegetakeld. HET MOTORONGELUK NABIJ MONSTER. OUDEN MAN BEDROGEN. Algemeene vergadering. Dinsdag 5 September hield de A. V. P. C. haar jaarlij ksche algemeene vergadering te Utrecht. Te half 10 werd de H. Mis opgedragen voor de levende en overledene leden, waarna te half 11 een bijeenkomst plaats had van het hoofdbestuur met de commissies. Aan de hand van het jaarverslag lichtte de voorzitter, mgr. prof. dr. J. Hoogveld, de werk zaamheden en de resultaten der verschillen de commissies toe. Nuttige wenken werden ge geven aan de commissie voor de inlichtingen- bureaux. Prof. mr. W. Pompe gaf een uitvoe rige uiteenzetting van en beschouwing over het werk en de redactiebesluiten van G. G. G. Prof. R. Jansen O. P. wil op verzoek van den voor zitter de mogelijkheid van een afzonderlijke uitgave der Psalmen overwegen. De commis sies van voorlichting inzake het Katholiek ge- Onze correspondent te Venlo meldt ons: Fritz Szymanski, Henz Schommer. Alex Ohligsde drie meest bekende, meest ge raffineerde en meest gevreesde smokkel- koningen uit het Noord-Limburgsche grens gebied zijn thans alle drie van het strijd- tooneei verdwenen. Szymanski, de bekende revolver-smokkelaar, zit sedert verleden jaar opgesloten in de ge vangenis te Düsseldorf en heeft nog eenige jaren gevangenisstraf voor den boeg, terwijl lo.f voor dfi Noordelijke provincies kr.oh.en ^rSèi'nS'Ï^SI Slt'.l» vS versing ven lr.ar werkseemieden en licht- jj, ,nssct„ ul, ,c knijpen. ten haar nieuwe voorstellen toe. Uit het Jaarverslag deelen we het volgende mede Jaarverslag. P. C. heeft het nuttig geoordeeld, een weer legging te doen verschijnen van het werk „Le voile déchiré" van A. O. Dubuis, in het Ne- derlandsch vertaald door N. Oosterloo, onder den titel „Het Voorhangsel gescheurd". De heer P. Kasteel werd bereid gevonden de uitste kende reputatie van Mgr. Besson „La Route Aplanie" in onze taal over te zetten onder den titel „De Weg bereid", waarbij in de noten re kening is gehouden met specifiek Nederland- sche toestanden. Het werk is te verkrijgen bij eiken solieden boekhandel. 221 aanvragen om inlichtingen kwamen bin nen, waarvan 60 van bij zonderen aard. Voor zoover de Commissies haar gegevens verstrek ten, zijn er door haar bemiddeling 19 perso nen tot de Kerk toegetreden, terwijl er een 55-tal in onderricht zijn, waarvan er 31 met vrij groote zekerheid Katholiek zullen worden; 2 afgedwaalden kwamen tot de Moederkerk terug. In 1932 werden verkocht van den tweeden druk van het „Nieuwe Testament" 2300 exem plaren. Voor de Bijbeluitgaven is thans aanwe zig een fonds van ƒ9.570,83. Het aantal abonnementen op „Het Schild" be droeg den lsten Juli 1932 10.672 het vermeer derde met 1065 en verminderde met 962, zoodat Jrg. 14 den 30sten Juni sloot met een totaal van 10.775. Van de 9263 abonné's in Nederland behoorden 1948 tot de R.-K. Geestelijkheid in het Aarts bisdom 534, Bisdom Haarlem 680, 's-Hertogen bosch 346, Roermond 251, Breda 137. Het ledenaantal der A. V. P. C. bedraagt thans 1514 en is dit jaar toegenomen met 54. Er zijn 5 eereleden, 1226 leden a ƒ5 en 283 be schermende leden 10 of meer. Vorig jaar waren de cijfers resp. 6, 1231 en 223, Alg. vergadering. Te 2 uur begon de algemeene vergadering. De voorzitter riep allen het welkom toe en herdacht pastoor dr. W. van Koeverden, die ons zoo onverwacht en treurig ontvallen is. Of schoon hij slechts 4 jaren voorzitter was, heeft hij toch een aanzienlijke rol gespeeld. Hij heeft de activiteit, die aan het indommelen was weer opnieuw leven geschonken en nieuwe vormen geschapen, waardoor de commissies ont stonden, die in het algemeen haar taak met succes vervullen. Van Koeverden was in het bijzonder de bezieler van G. G. G., de prac- tische uitvoerder van hetgeen door Dr. Ariens was opgezet. De nagedachtenis van een man met zulk een enorme werkzaamheid en alge- heele onbaatzuchtigheid, blijve ons in eere P. C. gaat thans haar 30ste levensjaar in. De koninklijke goedkeuring is opnieuw verkre gen. We mogen zeggen, dat P. C. prachtig werk verricht heeft. Zoo werden alleen reeds van het Seminarie Rijsenburg 7000 inlichtingen verschaft; eenige honderdtallen kwamen te- rug tot de Kerk, ruim 2 millioen boekjes en brochures werden verspreid, meer dan 200.000 V ft M f E-iOatermann Co'S Man'èöl M ijN'iV,, Amsterdam', FabrKen te-Jïitphaas b'u Utredat Reel. 7636 DGVS 56 Heinz Schommer, de gentleman-smokkelaar, intellectueel jongmensch met een te groote voorliefde voor „avontuur", doolt rond ergens in België, daar hij door den Duitschen straf rechter nog steeds wordt gezocht en uit Neder land als „lastig vreemdeling" werd uitge wezen. Na talrijke vergeefsche pogingen van de zijde der Duitsche douanebeambten om Schommer te arresteeren, mocht het hun ein delijk in Januari van dit jaar gelukken hem in handen te krijgen, doch reeds in April wist de handige smokkelaar op het stationsempla cement te München-Gladbach te ontvluchten en een veilige schuilplaats in Noord-Limburg te vinden. Aangezien Schommer niet in het be zit was van geldige papieren, werd hij, nadat hij te Venlo wegens een verkeersovertreding was aangehouden, door den Commissaris van politie aldaar, het land uit gezet. Alex Ohligs, der dritte im Bunde, eenvou dig bankwerker uit München-Gladbach afkom stig, zoo niet de handigste dan toch de meest gevreesde der drie smokkelkoningen, heeft in den nacht van Woensdag op Donderdag zijne duur bevochte vrijheid opnieuw verloren en is te Gladbach in de handen der douane geval len, nadat het bekend geworden was, dat Ohligs zich bij zijne familie aldaar bevond. Ohligs is de gevreesde bestuurder van „de blaue Vogel", de gepantserde Packard- smokkel-auto, waarmede hij vaak te samen met Heinz Schommer, de meest gevaarlijke en sen- sationeele smokkeltochten ondernam. Verleden jaar werd Ohligs in een garage te Gladbach-Rheydt, toen hij met drie helpers bezig was een partij gesmokkelde koffie op te bergen, door Duitsche douanebeambten over vallen en gearresteerd. Bij deze arrestatie ver zette hij zich heftig zoodat een der beambten van zijn vuurwapen gebruik maakte en den smokkelaar in het been schoot. Ohligs werd in een ziekenhuis opgenomen doch wist reeds enkele dagen later te ontsnappen. In Januari van dit jaar maakte hij met Schommer de be rucht geworden smokkel-race vanuit Noord- Limburg via het grenskantoor Cranenburg naar Düsseldorf. De Duitsche douanebeambten ach tervolgde de „blauwe vogel" met auto's en motorrijwielen, spijkerplanken werden op de wegen geworpen, waarlangs de smokkelauto passeeren moest en de honderden schoten, die op den wagen gelost werden, ketsten allen af op de staalharde pantserplaten. De door de douanebeambten te Düsseldorf nabij de brug opgeslagen versperringen werden gewoonweg onderste boven gereden en nog zouden de smokkelaars ontkomen zijn, wanneer zij niet door hun ontzettend woest rijden, de aandacht en de verontwaardiging van het publiek op zich hadden getrokken. Weliswaar waren zij er nog in geslaagd hun auto in veiligheid te brengen doch zoowel Ohligs, die door een schot in den schouder gewond was, alsook Heinz Schommer werden gearresteerd. Slechts enkele weken ver toefde Ohligs in de gevangenis, toen wist hij uit te breken en vluchtte naar Nederland, waar hij zich in Noord-Limburg onder de smokkelaars schuil hield. Sedert korten tijd is Ohligs weer actief in de Bijbeltjes kwamen onder het volk, terwijl een smokkelwereld bezig en bij herhaling suisde Gisteren herdacht Pater Dr. Fidentius van den Borne, lector in de middeleeuwsche en franciscaansche geschiedenis te Alverna, den dag, waarop hij vóór vijf en twintig jaar het kleed van Sint Franciscus aannam. Wegens bijzondere omstandigheden zal dit feest pas den 19en September worden gevierd. Franciscus van den Bome werd geboren anno 1890 in het Rrabantsche dorpje Soeren- donk. Hij studeerde aan het gymnasium te Megen, trad vervolgens in de Orde der Min derbroeders en werd priester gewijd in 1915. Zijn academische vor ming ontving hij aan de universiteiten van Innsbrück, München en Freiburg. In 1923 promoveerde hij te München op een proef schrift over den oor sprong van de Derde Orde. Het leven van Pater Fidentius kenmerkt zich door rusteloos ar beiden, vooral op we tenschappelijk gebied. De figuur van den H. Franciscus en de ge schiedenis zijner Orde hebben altijd op bij zondere wijze zijn aandacht geboeid. Reeds in 1917 publi ceerde hij een verhandeling over den toen- maligen stand van de Sint Franciscus-studie en sindsdien heeft zijn pen nimmer gerust. Zeer talrijk zijn de artikelen en bijdragen, die van" zijn hand in verschillende bladen en tijdschriften verschenen. Bijzonder moet hier vermeld worden zijn activiteit als redacteur der „Collectanea Franciscana Neerlandica". Het werk van P. Fidentius draagt de kentee- kenen van grondige studie en bezonken oor deel. Hij is er de man niet naar, zich te wagen op ijs van één nacht. Zijn woord en meening hebben gezag in wetenschappelijke kringen ook buiten de grenzen van ons land. Deze vorscher schroomt ook niet zich tot het groote publiek te wenden. Vele congressen begroetten hem als welkomen spreker. Zelfs de radio wist hij zich dienstbaar te maken. De Derde Orde in Nederland is hem veel dank verschuldigd. Vooral de moderne jeugd beweging wordt door hem met intense belang stelling gevolgd en. gesteund. Het voorwerp zijner wetenschappelijke liefde heeft ook op heel den persoon van P. Fiden tius zijn stempel gedrukt. Hij is met hart en ziel Franciscaan. Mooiere eeretitel kan hem niet worden gegeven. Alwie, hoe vluchtig dan ook, met hem in aanraking kwam, heeft zijn eenvoud en hulpvaardigheid kunnen waardee- ren. P. Dr. Fidentius van den Borne volledige vertaling van het O. T. in bewer king is. r Bestuursverkiezmg. Thans is aan de orde de verkiezing van 2 nieuwe leden van het hoofdbestuur. Prof. dr. Feron is herkiesbaar en mgr. dr. Deken van Noort moet volgens de statuten aftreden. •Als nieuwe leden, vertegenwoordigers van het bisdom Haarlem worden voorgesteld Pas toor W. Nolet van A'dam en Directeur Nie- kel van Warmond. Herkozen werd prof. dr. Fe ron, en gekozen Pastoor Nolet, die de benoe ming aanneemt. De standskwestie. Daarna leidt de voorzitter den spreker in, die slechts een inleiding geeft en wel over een on derwerp, dat de geesten bezig houdt, een ac tueel vraagstuk. P. C. poneert hierbij geen stelling, zoodat ook geheel vrije discussie mo- Seiijk is en gewenscht. Hierna krijgt prof. dr. U A. Weve O. P., Hoogleeraar aan de R.-K. de blauwe vogel weer dwars door het smokkel gebied en vroeg weder de volle aandacht der Duitsche grensbewaking. De beambten, welke vernomen hadden, dat Ohligs weder enkele malen in Gladbach bij zijne familie op bezoek was geweest, lieten het huis extra bewaken en in den nacht van Woensdag op Donderdag liep deze smokkclkonir.g in de val. Hij trachtte nog te vluchten en verborg zich plat-liggende in de dakgoot van de woning. De beambten vonden hem echter en voerden hem geboeid mede naar de gevangenis te München-Glad bach. Ohligs, die bewezen heeft de kunst om uit te breken zoo goed te verstaan, zal thans evenals zijn smokkel-collega Szymanski, wel met een extra-bewaking worden vereerd. „EEN VRIEND" VAN DEN ERFGENAAM. Een Groninger werkman kreeg op 8 Juli J.l. een erfenisje van ruim 1100 in zijn bezit. Zoo als dat vaker gebeurt had hij spoedig vele x vrienden en na den eersten dag was er alleen Handelshoogeschool te Tilburg, het woord over nog een bankje van 1000 over. Een. „vriend" »De Standskwestie en wij, Katholieken". die hem „liefderijk" in zijn woning had op- Deze Inleiding zal in extenso worden opge- genomen, werd hiermee op stap gestuurd om nomen in „Apologetisch Leven". het te wisselen, doch, toen hij was te- De voorzitter besluit, dat steeds meer de ruggekomen, bleek hij niet genegen alles terug idee veld wint, dat geldbezit als zoodanig geen te geven. stand is en geen recht geeft op aanzienlijkheid, In elk geval nam hij 600 voor zich en plaat S* als gewettigd instrument. Mgr. v. Noort verzoekt tenslotte een publi catie van deze heldere uiteenzetting, die alle excessen vermijdt en de groote lijnen zoo juist ngeeft. Dit wordt met warm applaus begroet. geanim"3 d"" de voorzitter me' gebed de zeer vergadering. Bij gelegenheid van het eeuwfeest der Con gregatie van de Dochters van het H Krüis werd Vrijdagmorgen om half acht een plech tige gezongen H. Mis van dankbaarheid op^e- dragn in de St. Aloysiuskerk aan de Ostade- laan te Utrecht, door den pastoor der parochie Pater A. H. van Zeelst S.J., geassisteerd door pater Moors S.J. kapelaan der parochie en den Wel eer w. heer van Schaik. Het Liefdewerk van de Dochters van het H. Kruis staat in deze parochie in hooge eere. Derhalve woonden behalve de zusters van het St. Aloysius-Tehuis ook talrijke parochianen de plechtigheid bij. Het feest werd verder in intieme kring in het St. Aloysiustehuis aan den Abstederdijk gevierd. J PASTOOR A. v. d. VEN. De zeereerw. heer A. v. d. Ven pastoor te Volkel, is voorzien van de H pastoor te stervenden. H' Sacramenten der NAAR DE MISSIE- Gisteren vertrok per ss t>- de Missie van Curasao de Eern. Zuster Gerarda Majella Tromp, van de Congregatie der Zus ters Dominicanessen te Voorschoten Arubaan sche van geboorte, keert deze zuster naar het eiland Aruba terug, om zich daar aan het on derwijs te wijden. OUD-ZOUAAF OVERLEDEN. Te Utrecht overleed Dinsdag, in den leeftijd van 84 jaar, de oud Pauselijk /cuaaf A&rianus Tan Hiatum, ste dit op een spaarbank. Van het andere werd nog een dagje goede sier gemaakt met den erf genaam. Er werden tochtjes gemaakt naar Leeuwarden, maar 's avonds was de vriendschap uit en toen de erfgenaam weer „helder" was volgde aangifte bij de politie. De Off. van Justitie bij de Groningsche recht bank eischte tegen den vriend van den erfge naam 2 jaar gevangenisstraf. Tragisch geval te Raalte. De ongeveer 15-jarige dochter van den land bouwer H. Bloo onder Pleegste, gemeente Raalte, schrok bij het melken zoodanig voor een koe, dat zij haar spraak verloor en haar gezondheidstoestand van dien aard was, dat de ontboden geneesheer het raadzaam achtte het meisje de laatste H. Sacramenten te doen toe dienen. Haar toestand verergerde voortdurend. Donderdag is zij aan de gevolgen van den schrik overleden, aldus meldt het „O.D." DOKTER AANGEREDEN. Een arts, die Vrijdagmorgen om ongeveer naif elf per rijwiel den Catharijnesingel nabij de Bartholomeibrug te Utrecht wilde overste ken, werd aangereden door een luxe-auto. De dokter werd over den weg geslingerd en be kwam een gebroken been en een emstge hoofd wond. Per auto werd hij naar het ziekenhuis overgebracht. De bestuurder van de auto had zoo krach tig geremd, dat een achterband sprong. De motorkap werd ingedrukt. De fiets werd totaal vernield. EEN SLANG OP EEN SPEELPLAATS. Te Nederweert werd door het hoofd der open bare school op de speelplaats een slang ter lengte van 60 c.M. gevangen. Donderdagavond heeft op den rijksweg nabij Maastricht een ernstig ongeluk plaats gehad. De 33-jarige werkman J. Heymans uit Maas tricht keerde per fiets van zijn werk terug en werd aangereden door een auto, bestuurd door ingenieur S. De wielrijder reed in zigzaglijn over den weg. Den bestuurder van de auto treft geen schuld. Het slachtoffer was op slag dood. Te Groningen overleed in het ziekenhuis het 8-jarig zoontje van H. Doele, uit Zuid-Barge, die er j.l. Zaterdag onder een motorfiets ge raakte en verwond werd. De 20-jarige juffrouw J. van den Hoek, die Woensdagnacht op de Wierdenschestraat te Al melo door een auto werd aangereden, is aan de opgeloopen verwondingen overleden. VERDRONKEN Tijdens de afwezigheid der moeder is een kindje van 18 maanden van de familie K. te Spaubeek in een waschtobbe verdronken. Gistermorgen omstreeks 10 uur is het an- derhalfjarig dochtertje van den bierbottelaar H. B. te Ede toen de knecht een auto, die achter de woning stond, achteruit reed, onder dezen wagen geraakt. Het kind was op slag ONDER EEN VALLENDEN MUUR GERAAKT. De betonwerker J. F. te Posterholt geraakte Vrijdag bij het afbreken van een stal onder een omvallenden muur. Hij bekwam een gebroken been, terwijl hij inwendig 'zwaar werd ge kneusd. De ongelukkige is naar het ziekenhuis te Roermond overgebracht. Vorig jaar Is de heer Vliegen 70 jaar ge> worden en heden 9 Sept. is hij sinds 50 jaar aangesloten bij de socialistische beweging. Vliegen is zonder eenigen twijfel een der be kwaamste, zoo niet de bekwaamste der so ciaal-democraten in ons land. Hij moge niet den financieelen flair hebben van Wibaut, niet de economische scholing van Van den Tempel, niet het tech nisch inzicht van Van der Waerden, de juri dische scherpzinnigheid van Van den Bergh of het rustig ontledings vermogen van Albarda, hij heeft veel meer dan die anderen. Vliegen is het ras echte type van den Zuid-Limburger. Zijn aanleg is die wondere kruising van Fransche helderheid en Duitsche bezonkenheid, welke zooveel bewoners uit onze Zuidelijke provincie onderscheidt. Vlie gen bezit synthetisch vermogen, hij voelt cul- tureele vraagstukken aan, hij vermoedt on middellijk moeilijkheden, hij is een tacticus, niet gespeend van moed en op zijn tijd hu moristisch, Wie hem op congressen gade sloeg of in de Kamer, weet dat deze man over on gewone gaven beschikt en al ziet men hem onmiddellijk den geboren arbeider aan, hij heeft tevens die aangeboren hoffelijkheid, welke veel Noorderlingen als slaafschheid, soms zelfs als onoprechtheid voelen. Indien de S.D.A.P. in Nederland een politieke beweging van beteekenis is geworden, dan dankt zij dit voor een groot deel aan dezen man, die zeer radicaal begon is hij niet de aanprijzer van revolvers geweest en spoorde hij de meisjes 'niet aan, die wapens voor hun vrijers te koo- pen? maar spoedig het roer wendde, den haat van Domela Nieuwenhuis trotseerde en een der grondleggers werd van de reformis tische socialistische beweging. Hij heeft dit reformistisch socialisme ge diend in de gemeenteraden van Maastricht, Amsterdam en Den Haag; hij was lid der beide Kamers en ware allicht Minister geweest, in dien Troelstra in 1913 Vliegen's advies, in het befaamde artikel „Aanpakkengegeven hadde opgevolgd. Wie weet, wat er dan ge beurd zou zijn, want wilde Vliegen ook niet, dat Nederland in 1914 de Belgen zou helpen tegen Duitschland? Vliegen, de oud-typograaf, heeft vroeg de beteekenis der pers begrepen. Hij was zelf journalist en beschreef de geschiedenis van het socialisme in Nederland in werken, die voor de oude partij genooten zooiets als marte laarsboeken zijn geweest. Nog is deze man vitaal: als zijn partij in zeer hoogen nood verkeert, leidt hij haar con gressen, zooals te Haarlem het geval was, toen de O.S.P. naar zijn recept werd „weggemas seerd". Als er gevaar dreigt voor zijn fractie in de Kamer, staat Vliegen op. Niet onbewogen zien wij, katholieken, den levensloop van dezen man. Hij had een der onzen kunnen zijn. Willem Hubert zijn zijn voornamen en hij doet ons denken aan dien anderen. Willem Hubert, zijn grooten gewest- venoot, die zulk een ontzaglijke rol heeft ge speeld in de sociale beweging, maar stierf als leider der katholieke partij en door Vliegen mee ten grave werd gedragen in Limburg sehen grond. Hij is van ons heengegaan en heeft ons meer dan eens bitter bestreden: aan hem is helaas bewaarheid, dat een waar socialist geen goed katholiek kan zijn. Is hij een der velen geweest, die in de ken tering van de vorige eeuw, misschien ook mede door ons, het contact hebben verloren met de Moederkerk, die zelve wel vlekkeloos is, maar helaas niet altijd door heiligen wordt vertegenwoordigd? Heeft Quadragesimo An no", welke hij zoo dikwerf met instemming citeert, ook dezen strijder geleerd, dat de ver houding van de Kerk tot de maatschappelijke toestanden een andere is dan hij vele jaren geleden meende te moeten aannemen? Wij weten het niet. Maar het leven van de zen zeventigjarige bevat veel lessen en één ervan is zeker deze, dat wij moeten zorgen, dat zielen van zijn structuur ons zoo weinig mogelijk ontvallen. Wij moeten den verdediger van het socia lisme, dat voor ons een dwaling is, bestrijden. Wij behoeven den scherpzinnigen tegenstan ders, die na vijftig jaar, evengoed als wij de ebbe van den rooden vloed ziet, niet nóg eens te zeggen, dat het socialisme voor ons een gevaarlijke dwaling is. Juist omdat wij gelooven, dat de dwaling slechts tijdelijk kan De inmiddels reeds gepubliceerde nota van wijziging heeft de door den minister toege zegde vrijstellingen en concessies van anderen aard bereids in de wet geïncorporeerd. Wij vestigen bij de reeds door ons opgesomde vrij stellingen nog de aandacht op het gezouten spek, dat dus nu met het versche spek tot de eerste en dus belastingvrije levensmiddelen gerekend wordt. Het lijstje vrijstellingen is daarmee respectabel geworden en, zooals wij voorspelden, zou mr. Kortenhorst dus onge twijfeld zijn amendement, om de Weeldever- teringsbelasting uit de wet te lichten, moeten intrekken. Want de minister had uitdrukkelijk verklaard: óf geen concessies óf geen Weelde- verteringsbelasting, want beide missen kan ik niet. Nu mocht mr. Kortenhorst al betoogen, dat de belasting meer zou opbrengen, dan de minister raamt dit gelooven wij ook en dat de minister daarom zijn amendement in het belang der industrie best kon overnemen en hij mocht er de sociaal-democraten aan her inneren, dat hun Duitsche partij genooten in 1925 den Luxussteuer ook hielpen intrekken, de meerderheid der Kamer was positief voor de extra-heffing, welke de minister trouwens niet wilde prijsgeven en zoo trok mr. Korten horst het amendement, dat zonder de conces sies nog niet zeker aangenomen zou zijn, maar in. De heer IJsselmuiden heeft ons verrast met amendementen, over welker vorm hij van soc.- dem. zijde zeer hard gevallen werd. Dit gold niet zijn poging om leveranties van publiek rechtelijke lichamen onderling, van belasting vrij te stellen. Dit amendement sneuvelde, toen zoowel mr. Kortenhorst als de minister wezen op de grove onbillijkheid, welke het gevolg van deze vrijstelling zou kunnen zijn, voor consumeerende en produceerende publiekrech telijke lichamen, die toch al zooveel voordeelen hebben boven particulieren. Maar de katholieke afgevaardigde wilde nog 15 pet. extra heffen van snoepgoed. En in de toelichting, niet in den tekst van het amendement, openbaarde hij, dat de gelden aldus verkregen, zoo mogelijk den grondslag moesten vormen voor een Rijkskin derfonds. Het amendement viel toch eigenlijk buiten den considerans van het ontwerp, zeker blij kens de toelichting. Maar het was ook gevaar lijk: indien een meerderheid er vóór zou heb ben gestemd, zou men later de opbrengst voor een heel ander doel hebben kunnen besteden. Het is toch duidelijk, dat hetgeen men wil, positief in den wetstekst moet worden neer gelegd. Nu weerde de heer IJsselmuiden zich met de opmerking: men kan van een jong Kamerlid niet verwachten, dat hij alles weet. Inderdaad, maar het kan toch niet anders of oudere vrienden moeten hem hebben gezegd, dat deze poging zeker niet kon slagen. De Mi nister hield zich nu maar aan de toelichting en zei, dat hij graag en zoo spoedig mogelijk als het budget sluitend was, de groote gezinnen zou helpen, maar dat de quaestie van een kinderfonds tot het terrein van zijn ambtgenoot van sociale zaken behoorde. Het amendement moest dus worden inge trokken. Eenzelfde lot trof een amendement-Korten- horst, dat ontegenzeggelijk een retorsie-element in deze belastingwet wilde brengen. Hoezeer de bedoeling evenals die van den heer IJssel muiden waardeerend was, ook dit amendement scheen ons vreemd aan de fiscale materie, welke hier behandeld werd, al zou men misschien kunnen zeggen, dat het strikt beperkt tot de belaste artikelen, reden van bestaan had, zoo als ook buitenlandsche omzetbelastingen iets dergelijks kennen. De Minister oordeelde echter ook, dat het amendement hier niet thuis hoorde en het werd verworpen met 65 tegen 16 stemmen. Heel anders scheen ons daarentegen het voorstel van dr. Kortenhorst om het compen- seerend invoerrecht in art. 32 te verhoogen. Hier werd niets anders voorgesteld dan de in principe door den Minister toegestane tegemoet koming aan den Nederlandschen producent te verhoogen. Dit was zeker geen bescherming in den protectionistischen zin des woords ofschoon wij van meening zijn, dat zelfs dat hier had kunnen geregeld worden en men niet op de herziene Tariefswet behoeft te wachten om ons bedrijfsleven te helpen waar dit slechts even mogelijk is. Indien de heer Kortenhorst hier de protectionist was, dan toonde Minister Oud zich zonder eenigen twijfel de man van den eenzijdig vrijen invoer. Alle katholieken, ook mr. Arts en de heeren v. d. Heuvel, Zijl stra, Zandt, van Dis en Westerman, die mr. Kortenhorst steeds trouw volgt, steunden, maar de meerderheid volgde den Minister, zoodat het compenseerend invoerrecht voor de buiten landsche goederen 1 en 2 pCt. blijft inplaats van 2 en 5 pCt., zooals mr. Kortenhorst voor stelde. Ingetrokken Is ook ir. v. d. Waerden's amen dement, dat beoogde de grondstof voor bema ling en verkeer, dus electriciteit voor tractie, stookolie voor motoren enz., in te trekken. De Minister kon de opbrengst niet missen. Of overigens over art. 13 der beraadslagin gen definitief zijn gesloten, is een vraag. De stemming over dit artikel is aangehouden en het wil ons voorkomen, dat mr. Kortenhorst hier juist redeneerde, toen hij zei, dat terug gave én van het bizonder én bovendien van het compenseerenc^ invoerrecht aan den impor teur, die aan den "fabrikant verhoogt, onbillijk is tegenover den Nederlandschen concurrent, die de lasten van de Omzetbelasting hier moet dragen. Juist om deze reden betaalt de impor teur immers de compensatie hiervan. Deze zaak moet nog worden beslist. Nog moeten wij 't rekensommetje van ons laat ste overzicht herstellen. Wij wezen er op, dat de Minister gemakshalve heeft bepaald, dat de belasting zal worden berekend voor het juiste factuurbedrag en dit naar boven in heele centen wordt afgerond. Een factuur van 4.92 wordt dus belast met 2 cent, schreven wij. Aan dachtige lezers zullen begrepen hebben, dat de komma verplaatst was en inplaats van 1.968 moest worden gelezen 19.68, zoodat de fiscus dus 20 cent zal opstrijken. Deze rondt de cen ten naar boven af; voorzitter Ruys rondt den spreektijd naar onder af en ontneemt den af gevaardigden een minuut naar mate zij meer malen het woord voeren. Overigens kan gezegd worden, dat onder zijn leiding het gewichtige ontwerp vlug wordt behandeld. zijn en de waarheid uiteindelijk steeds zal zegevieren, hebben wij geen behoefte aan von nissen over personen. Wij gelooven, dat een werkelijk dienen van idealen, zelfs als die dienst objectief verkeerd is, voor God, Die de harten kent, haar waarde heeft. rnmrn ,.A.y Tijdens de bloemenhulde voor H. M. de Koningin bij het paleis op den Dam. De Aalsmeersche meisjes brengen haar bouquetjes voor de Landsvronue* RUMOERIGE AVOND. Men meldt ons uit Amsterdam: Terwijl de aanhangers der Mussert-beweging gisteravond in het Concertgebouw vergaderden, hielden de communisten een vergadering in „Bellevue". Zij hadden deze vergadering aan vankelijk willen houden op het IJsclubterrein, doch de politie had dit om zeer begrijpelijke redenen verboden. Ook hun plan om de meeting in het Sarphatiperk te houden had de politie verijdeld en zoo zaten de communisten dan in „Bellevue" waar de zaal zoo vol was, dat velen buiten moesten blijven staan. De vergadering had een ordelijk verloop. Minder rustig was het in de omgeving van het Concertgebouw waar een groot aantal verdachte elementen zich had verzameld. De politie had zich op alle gebeurtenissen terdege voorbereid, alle bureaux en posthuizen in den omtrek had den versterking gekregen, doch de hoofdmacht concentreerde zich bij het Concertgebouw en op het Leidsche plein. Bij den aanvang der vergadering In het Concertgebouw ontstond allengs een zoo groot gedrang van elementen die erop uit waren de orde te verstoren, dat de politie zich genood zaakt zag in te grijpen. Zachte drang hielp niet. Daarom sommeerde commissaris Reyinga, die hier de leiding had, de menschen zich te verspreiden. Toen men hieraan geen gevolg gaf trok de politie sabels en gummistokken en voerden ruiters en voetagc-nten eenige charges uit, die de .onruststokers naar alle kanten uit een deden stuiven. De politie heeft daarna de Van Baerlestraat voor het Concertgebouw afgezet. Zelfs de tram mocht hier niet stoppen. Den geheelen avond is het zeer rumoerig ge bleven in deze buurt. In de donkere zijstraten groepten de menschen samen met de bedoe ling, om bezoekers der vergadering bij het uitgaan daar op te wachten. Ook verborgen velen zich in het Vondelpark. De motorpolitie had handen vol werk om in deze donkere straten de menschen uiteen te drijven. Ook in de Van Baerlestraat echter heeft de politie er onophoudelijk moeten jagen, waaraan ook rechercheurs met politiehonden deelnamen. Toen om tien uur de vergadering der com munisten in „Bellevue" uitging had de politie maatregelen getroffen om de brug naar het Leidscheboschje af te zetten. De vergadering druppelde evenwel uit en de menschen ver spreidden zich in een andere richting. Slechts enkele kleine groepjes van twee of drie gingen de richting van het Concertgebouw uit. Toen tegen elf uur de vergadering der Mus- sertbeweging uitliep, was in de omgeving van het Concertgebouw zulk een groote politie macht op de been dat den linkschen elementen hier de lust verging nog iets te ondernemen. Verderop in de binnenstand en in de buiten wijken kwam het nu en dan nog wel eens tot een ontmoeting waarbij de politie te pas moest komen. De maatregel echter om agenten ter bewaking mee te sturen met groepjes Mussert- aanhangers bleek een goede preventieve uit werking te hebben. In de Spiegelstraat en op de Nassaukade ziin kleine vechtpartijen ontstaan, die reeds afge- loopen waren, zoo gauw de politie opdaagde Ook bij het bruine huis in de Spuistraat ont stond een oploopje. Heh bleef met dat al laat rumoerig op straat. INVOER VAN BANANEN. De Minister van Economische Zaken heeft be paald, dat het in zijn beschikking van 28 Au gustus j.l. bepaalde bedrag, dat bij den invoer van bananen per K.G. netto zal worden geheven niet is 0.05 per K.G., doch 0.03 per K.G. netto. Na een bruiloft te Geesteren bij Tubbergen raakten naar het Persbureau Vaz Dias meldt gisterennacht de gasten slaags. Aan de vecht partij werd door ongeveer 30 personen deel genomen. Verschillende personen werden min of meer ernstig gewond. De gebroeders W. werden in het bijzonder toegetakeld. Zij kre gen wonden die werden toegebracht met mes sen, een bijl en een schop. J. W. kreeg over het gelaat een met een schop toegebrachte snede, die 15 cM. lang en 1 cM. diep was. Een zijner armen is tengevolge van een slag met een bijl. verlamd. H. W. kreeg een snede in het achterhoofd van 3 cM. lengte. De politie stelt een onderzoek in. Het slachtoffer aan de gevolgen overleden. Vrijdagmiddag om drie is de 42-jarige J. M. uit Poeldijk, die Woensdagmorgen met zijn motor op den Haagweg nabij Monster veronge lukt is, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen in het R. K. Ziekenhuis te den Haag overleden. Hij was weduwnaar en laat 3 kinderen achter. Misbruik gemaakt van zijn hulpbehoevendheid. Voor de Rechtbank te Groningen had zich te verantwoorden de 52-jarige assuradeur M. K., die werd verdacht van verduistering tot een bedrag van ruim 1000. Verd. had zich opge worpen als de pleitbezorger voor zekeren M. uit Sappemeer, een zieken ouden man. Hij nam M. bij zich thuis en inde onderwijl de huren van M's woningen, bezorgde M. verzekeringen, enz. Ook echter nam hij hypotheken op de woningen van M., terwijl hij tenslotte een dezer perceelen, een smidse, verkocht. M., die voor enkele maanden overleed, moet van al deze gelden niets ontvangen hebben. Uit de getuigenverklaringen bleek, dat, zoo als de president uitdrukte „het geen zuive.e koffie was", terwijl de off.cier van justitie sprak over een grooten knoeiwinkel. Hij kondigde zelfs aan dat enkele der betrokken personen „er nog wel eertt meer van zullen hooren". Bij dé verleening van een hypotheek was namelijk 20000.— aan verdachte, als lastheb ber van M., ter hand gesteld, doch de hypo theek-acte vermeldde een bedrag van 2500, terwijl „een bemiddelaar" 300.ontving voor zijn bemoeiingen en de zoon van den hypothéekgever 200.— Later werd het per ceel verkocht aan den „bemiddelaar" voor een bedrag van 4.000—, terwijl de waarde veel hooger geweest moet zijn. De verdachte be weerde in een café 2000 aan M. te hebben afgedragen, doch deze ontkende iets te heb ben ontvangen. Ook werd de betrouwbaarheid der volmachten, waarvan verdachte zich had voorzien, in twijfel gedronken. De Off. van justitie sprak er schande van, dat hier een „oude zieke man" op zulk een wijze was uitgekleed en eischte 2 jaar ge vangenisstraf. De raadsman van verdachte mr. J. Bolt, pleitte vrijspraak en verzocht onmiddellijke in vrijheidstelling, welk verzoek de Rechtbank echter afwees.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 5