VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1933 ECHTELIJK DRAMA. REVOLVERGEVECHT MET VELDWACHTERS. VIJF JAAR GEEISCHT. Pleidooi. BERUCHT ZAKKENROLLER STAAT TERECHT. VERDACHT VAN HELING. HET DRAMA TE MUIDEN. AMOK OP EEN BRUILOFT. Vier dooden, vier gewonden. DE BUIT VAN DEN INBREKER. OUDE VROUW IN EEN AUTO VERBRAND. AUTOBUSKWESTIES. HAAR ZOON IN LEVENS GEVAAR. Vreeselijke gevolgen van een auto botsing. SAMEN UIT EN SAMENIN DE CEL. SCHIETPARTIJ TE SC.HEEMDA. UITVOER VAN LANDBOUW PRODUCTEN. Augustus een slechte maand. Pluimvee maakte het beste figuur. DE WERKLOOSHEID. ONEERLIJKE CONCURRENTIE. de overvulling van de UNIVERSITEITEN. LAGE WATERSTAND OP DEN RIJN. INDISCHE POSTVLUCHTEN DE MOORDAANSLAG TE ZEELST. Man poogt zijn echtgenoote door gas vergiftiging om het leven te brengen. Voor het Gerechtshof te Arnhem stond Don derdagmorgen in hooger beroep terecht de 13-jarige meubelmaker B. K. te Almelo, die door de Rechtbank aldaar is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde poging tot moord, gepleegd op zijn 22-jarige echtgenoote. De Officier van Justitie die 5 jaar gevange nisstraf had geëischt, teekende hooger beroep aan. Verdachte had zijn vrouw, toen deze sliep getracht door gasvergiftiging te docden. Een en ander werd door verdachte bekend en hij zeide, zijn vrouw en zichzelf van het leven te hebben willen berooven. De door de rechtbank gegeven vrijspraak be rustte hierop, dat niet is gebleken hoe groot de hoeveelheid gas was, die in de kamer is gekomen en of die hoeveelheid doodelijke ge volgen had kunnen hebben. Als eerste getuige werd gehoord mr. C. G. Bijleveld, rechter-commissaris te Almelo, die verklaarde dat verdachte aanvankelijk een volledige bekentenis had afgelegd. Hij heeft nX gezegd, dat hij wel degelijk de bedoeling had zijn vrouw en zichzelf van het leven te berooven. Eerst later poogde hij zich van schuld vrij te pleiten, door te verklaren, dat het gas- kraantje slechts gedeeltelijk had opengestaan. Dr. Hulst uit Leiden werd als getuige-des- kundige gehoord. Getuige was van meening, dat het buitengewoon moeilijk is vast te stel len of de hoeveelheid gas. die de kamer bin nengestroomd is, een doodelijke uitwerking had kunnen hebben. Een bepaalde hoeveelheid gas zal den eenen mensch eerder bedw#tnen dan den anderen. De president, mr. baron De Vos van Steen- wijk, nam hierna den verdachte een verhoor af. Deze bleef bij zijn voor de rechtbank af gelegde verklaring, dat hij het gaskraantje slechts gedeeltelijk heeft opengezet. Hij verklaarde verder, dat de gasslang, die losgeraakt was, op den grond was gevallen, waardoor zijn vrouw wakker werd en hem vroeg of hij ook zoo'n gaslucht rook. Toen zijn vrouw later het gat in den vloer ontdekte, vertelde hij haar, dat het van het electrisch licht was. Ook gaf verdachte toe, dat hij eens lucifers koppen in de thee van zijn vrouw had gedaan. Niet om haar te dooden, zeide hij, doch om haar onwel te maken. Requisitoir. Nadat ook de vrouw van verd. nog gehoord was, nam de procureur-generaal, mr. Visscher requisitoir. Spr. zeide, dat als men moet gaan aantoonen, dat een bepaalde dosis gas doode- lijk moet zijn, men nimmer een poging tot gasvergiftiging kan gaan vervolgen. Was de vrouw in de kamer gebleven en was de gas slang niet naar beneden gevallen, dan was de vrouw naar alle waarschijnlijkheid gestorven. De kraan heeft gas doorgelaten en dit middel is doodelijk. Volgens spr. doet het er niets toe of de kraan half of heel open gestaan heeft. Spr. hoopte dus, dat het Hof het bewijs van de schuld van verdachte zou kunnen constru- eeren en eischte met vernietiging van het vonnis der Almelosche Rechtbank verdachte's veroordeeling wegens poging tot moord, tot een gevangenisstraf van vijf jaar. De verdediger mr. Noyons uit Enschedé zei de, dat er van een bekentenis van'verdachte geen sprake is. Het voornemen een misdrijf te plegen is geen strafbaar feit. Inderdaad, liep verdachte met vreeselijke plannen rond, doch psychologisch is volkomen te verklaren, dat hij op het laatste oogenblik voor zijn daad is teruggedeinsd en toen maar de gaskraan een klein eindje heeft opengezet. Spr. bepleitte bevestiging van het vrijspre kend vonnis der rechtbank, subs, de uiterste clementie. Het Hof zal over 14 dagen uitspraak doen. De dader zwaar gewond en zwaar gestraft. Bij een publieke verkooping te Akkrum boden P. P., 30 jarig veehouder te Akkrum en J. S. Hylkema aldaar beiden op een en hetzelfde stuk land. P. meende, dat Hylkema den prijs had opgejaagd en toen de laatste naar huis was ge gaan zocht P. hem op om hem te verzoeken de huur over te nemen. P. n.l. was aan het be wuste land blijven zitten en bood het nu aan H. aan tegen verlaagden prijs. H. wilde hier van echter niets weten. P. ging heen doch keer de weer terug, thans met een revolver gewa pend. Weer ging hij nu onderhandelen, doch weer met hetzelfde negatieve resultaat. Hij richtte zijn wapen op H., doch tot schieten kwam het nog niet. P. ging weer naar het café Pasma, waar zich ook de gewaarschuwde gemeente-veldwachters D. Visser en P. Bergsma heen begaven. Beiden bleven buiten staan wachten, waar zich nog bij voegde de chefveldwachter P. Terpstra. Tegen 10 uur in den avond, het was op 3 Mei j.l., dat dit voorval zich afspeelde, ont moette men P. op den Stationsweg. Hem werd gevraagd zich te laten fouilleeren, hetgeen hij weigerde. Na een woordenwisseling gooide hij beiden veldwachters een fiets voor de bee- nen en trok zijn revolver waaruit 2 schoten ge lost werden. De veldwachters lieten zich niet onbetuigd en zwaar gewond stortte P. neder. Weken lang is hij in een ziekenhuis verpleegd geworden, doch was nu in zooverre hersteld, dat hij voor de rechtbank te Leeuwarden te recht kon staan. Na een uitvoerig getuigenverhoor eischte de waarn. officier van Justitie, mr. van Gilse een gevangenisstraf van 4 jaar. Wegens poging tot doodslag op den rijksveld wachter J. W. Kleefstra te Wijtgaard stond nog terecht R. H. 23 jaar, zonder beroep te Hom- merts. Verdachte was ten laste gelegd poging tot doodslag, door als bestuurder van een auto, waarmee hij reed onder Roordahuizum, niet te hebben gestopt op een teeken van genoemden veldwachter; integendeel, verdachte gaf, op korten afstand gekomen, vol gas. Eisch; 1 jaar gevangenissraf. Uitspraak: 27 September. Een gedeelte van de 3500 ton haring, die aan de haven te Scheveningen ligt te wachten op verscheping naar Rusland. Poging tot vergiftiging door den fotograaf Het bloedige drama, dat zich verleden week Dinsdag gedurende de raadszitting te Muiden heeft afgespeeld, heeft naar thans wordt ver moed nog een anderen en indien de aanwijzin gen en het onderzoek de vermoedens tot wer kelijkheid zouden maken, niet minder tragi- schen kant, meldt het Persbureau Vaz Dias De fotograaf I. was op den bewusten Dinsdag des middags naar Amsterdam geweest en had toen hij terugkwam, paling voor zijn gezin meegebracht. Hij drong er nog al op aan dat er van gegeten werd, doch door samenloop van omstandigheden had nog niemand iets daar van genuttigd voor de schietpartij plaats had Later wilde mevr. I. er een stukje van eten maar de smaak was zoo eigenaardig dat zij het weef uitspuwde. De paling mevr. I. dacht dat ze bedorven was werd aan den hond ge geven die kort, nadat hij er van gegeten had ziek werd en stierf. Een en ander was, gezien de omstandigheden en in aanmerking genomen de gebeurtenissen die zich binnen Muiden's muren hadden af gespeeld, aanleiding tot zeer ver strekkend vermoeden. Een deel der bevolking schreef bij het bekend worden van dit geval het ver giftigingsverschijnsel toe aan den fotograaf terwijl van den anderen kant het praatje door de stad ging dat de paling niets met de zaak te maken had en dat de hond uit wraakzucht door een of ander is vergiftigd. Voor politie en justitie was het gebeurde echter aanleiding om in te grijpen. Een stuk paling, dat nog over was, werd op last van de justitie aan Dr. van Raalte, directeur van den keuringsdienst voor waren te Amsterdam, op gezonden om te worden onderzocht. Het lijk van den hond, dat nog niet begraven was werd eveneens op last van de justitie opge zonden naar het laboratorium van de vee- artsenijkundige hoogeschool te Utrecht, waar de maaginhoud op eventueele vergiften zal worden onderzocht. Bij Dr. van Raaite informeerden wij naar den uitslag van het scheikundig onderzoek van de paling, doch dit is nog niet beëindigd. Mevr. I. had voorts nog tegenover de politie verklaard, dat bij haar bezoek aan het huis van bewaring het gedrag van haar man haar was opgevallen. Hij scheen te hebben ver wacht dat zij ziek zou zijn. Nu is deze hou ding ook voor tweeërlei uitlegging vatbaar hij kan ook hebben bedoeld dat zijn daad haa dusdanig zou hebben aangegrepen dat hij haar ernstig ziek verwachtte. Wat de vergiftigingsverschijnselen betreft zij er nog op gewezen dat een fotograaf ver schillende vergiften in voorraad heeft. Het behoeft echter geen betoog, dat er in deze kwestie van vermoedens nog niets vaststaat. AMBOINA, 14 September (ANETA) Op het eiland Taliaboe heeft een Boetonnees tijdens het huwelijksfeest van zijn dochter amok gemaakt. Hij doodde vier vrouwen en bracht drie vrouwen en een man verwondingen toe. De dader werd gewond, doch wist te ont snappen. De gezaghebber van Sasana is met een militaire patrouile uitgetrokken tot opsporing van den dader. De gewonden zijn per K. P. B.- schip van Ambon overgebracht De toestand van twee hunner is zeer eaisUft. Op het station der Holl- Spoor te 's Hage op heeterdaad betrapt De 45-jarige gedetineerde P. van V., die reeds verschillende vonnissen, waaronder zware straffen ter zake van zakkenrollerij on derging, stond gisteren opnieuw voor een der gelijk feit voor de Haagsche rechtbank terecht. Op 25 Juli des morgens opereerde verdachte op 't station van de Holl. Spoor te 's Hage. De trein uit Rotterdam kwam juist binnen en van V. deed als gebruikelijk, n.l. vlak achter de instappende reizigers opdringen en van die gelegenheid gebruik makende om zijn slag te slaan. Zoo verklaarde de rechercheur T., die verdachte „in de gaten hield', omdat naar getuige zeide van V. een sluw en behendig zakkenroller is, die moeilijk te betrappen is. Getuige hield verdachte scherp in het oog en zag hoe hij ditmaal opdrong achter een hoog bejaard heer, die vergezeld van een jong meisje, trachtte een plaatsje in een coupé te bemachtigen. Getuige zag hoe verdachte, die een regenjas over een der armen droeg, welke dienen moest om de manipulaties met de andere hand te verbergen, een hand stak in den achterbroekzak van dien heer en daaruit een kleine portefeuille te voorschijn haalde. Getuige zag daarna, dat verdachte die in deze portefeuille niets anders aantrof dan een no titieboekje de portefeuille liet vallen en daarna onder den trein wegschopte. Get. hield daarop van V. aan. Nog deelde getuige mede, dat hij, zoowel als zijn collega's v. V. goed kennen en dat deze de gewoonte heeft zoodra hij een portemon- naie heeft bemachtigd, daarmede naar de W. C. te gaan waar hij zich van de portemonnaie ontdoet, na deze te hebben geledigd. Volgens get. zijn in een bepaalde periode 46 porte- monnaies in deze W.C. gevonden en v. V. wordt verdacht al deze te hebben gerold. Verdachte zeide, dat al wat de getuige ver klaarde, gelogen was, doch hij moest toe geven dat hij door onderscheidene rechtban ken hier te lande was veroordeeld tot straf fen van 2 jaar en meer. Het O.M. waargenomen door Mr. N. S. Hoek stra eischte ditmaal tegen verdachte 3 jaar gevangenisstraf. Mr. Blackstone, voor verd. pleitend, betoog de, dat hier twijfel omtrent de schuld van verdachte bestond, subs., verzocht hij reke ning te houden met verzachtende omstandig heden. De redhtbank zal 28 Sept. a.s. vonnis wijzen. Jenever en achttien kanaries. In Utrecht is gisterennacht ingebroken in een café aan de Waterstraat, De dader, aldus het „U.D.", is blijkbaar goed op de hoogte geweest met de situatie ter plaatse, want hij is zonder veel moeite eigenlijk het huis kun nen binnen komen, namelijk aan de achter zijde, waar het grenst aan een slopje in de Florastraat. Het was een klein kunstje, om van dit slopje op een binnenplaats te komen, behoorende bij het café, en door het open schuiven van een raam kwam hij binnen. Tot zoover is alles nog heel nuchter en heel zakelijk. Zulke inbraken komen méér voor. Maar nu komt de lijst van het gestolene. Uit het café zijn, blijkens een globale inven tarisatie, verdwenen: vier mandflessehen met jenever, ieder inhoudende 10 Liter, en twee met een inhoud van 5 Liter; voorts nog onge veer 10 Liter cognac, in flesschen, en twee flesschen limonade. Nadat de spiritualiën in de wacht waren gesleept, is de inbreker nog eens verder gaan kijken, of er nog iets van zijn gading was te vinden. Toen viel zijn oog op de volière van den caféhouder, die een groot kanarieliefheb ber is. Hij hield in de volière een fraaie col lectie, en had er bovendien nog een aantal in zoogenaamde broedkooitjes zitten. Welnu, gisterenmorgen kwam hij tot de ontdekking, dat er niet minder dan 18 van zijn gevederde zangers verdwenen waren. In de volière zaten er nog maar een paar, en de broedkooitjes waren leeg. Tevens waren er twee kooien verdwenen, waarin de kanaries blijkbaar meegenomen zijn. De lijst van het gestolene bij een inbraak zal er waarschijnlijk nog nooit zoo vreemd hebben uitgezien als deze. Maar aan den anderen kant heeft de recherche, die het onderzoek in handen heeft, het misschien nog nooit zoo gemakkelijk gehad bij de opsporing van den dader. Zij behoeft namelijk alleen maar te kijken of er ergens bruiloft wordt gevierd, want die omstandigheid alleen kan aanleiding zijn, om een flinke hoeveelheid drank en een aantal zangers te gappen. Vermeld zij nog, dat het perceel 's nachts onbewoond is, zoodat de inbreker ongestoord z(jn gang kon gaan. „Al Capone" en compagnon als getuigen. Voor de vijfde kamer stond gistere^ de 50- jarige koopman I. Z., wonende te Amsterdam, terecht, verdacht van heling. De man zou einde November 1932 of begin December 1932 opzettelijk een aantal waarde volle voorwerpen, o.a. een platina dameshorloge bezet met diamanten, een platina damesring, bezet met diamanten, welke goederen van diefstal afkomstig waren, uit winstbejag heb ben gekocht. Hij zou de goederen eveneens uit winstbejag hebben bewaard en weer verkocht aan F. B. en M. G. Subsidiair was aan verdachte ten laste gelegd, dat hij voor werpen, van diefstal afkomstig, met het oog merk om dien diefstal te bedekken, of de na sporing of vervolging te beletten of te bemoei lijken, heeft weggemaakt of verborgen, al thans aan het onderzoek van justitie en politie heeft onttrokken. Op 23 November was een inbraak gepleegd in de Amstelstraat, waar een rijke buit aan gouden en zilveren sieraden door de dieven werd meegenomen. Dank zij de naspeuringen van de rechercheurs Loman en De Veillé, die de laatste tijden vele zaken in duister Am sterdam tot oplossing brachten, werd de buit teruggevonden. Verdachte betoogt het gestolen goed nooit in huis te hebben gehad en van de zaak niets af te weten. Wat dit geleende geld betreft, geeft B., die als getuige werd gehoord, een uiteenzetting, die op het volgende neerkomt: hij had bezoek van verdachte gekregen, die hem 'ƒ700 ter leen vroeg, doch getuige had hem naar M. G. in de Amsterdamsche onderwereld wordt hij Al Capone genoemd verwezen. G. belde kort daarna getuige op en zeide hem, dat hij ver dachte het geld kon geven en daarvoor onder pand zou geven. Daarna zoo vertelt getuige verder is verdachte bij me gekomen, hij gaf me een pakje als onderpand en ik verstrekte hem alvast ƒ500. Ik dacht natuurlijk wel, dat het onderpand uit gouden voorwerpen zou be staan, omdat verd. daarin handelaar is. De president, mr. De Vries „U maakte het pakje niet open V Getuige„Neen." Officier: „Hij had U wel wat in uw handen kunnen stoppen Getuige B. vindt, dat dat een kwestie van goed vertrouwen is. Pas den volgenden ochtend had hij het pakje opengemaakt. De restee- rende ƒ200 (verd. had een onderpand van 700 gevraagd) werd nog denzelfden dag uit betaald. Toen ook zijn de pakjes uitgepakt. Uit het verdere verhoor komt vast te staan, dat getuige de voorwerpen naar den caféhou der S. heeft gebracht, toen verdachte niet op tijd was met het aflossen van zijn geld. Hier komt de detective J., die thans in ver band met de Nijenrode-zaak in voorarrest zit, in het geding en van hem wordt beweerd door getuige B., dat J., wetende, dat de voorwerpen bij den caféhouder waren terecht gekomen, den assuradeur van de inbraakverzekering op de hoogte bracht, dat hij de goederen wist te vinden in België. Getuige M. G. houdt vol, dat hij niets of tenminste maar erg weinig met de zaak te maken heeft gehad. Hij is meer adviseerend opgetreden. Officier (tot getuige): Heeft B. u, toen hij de kostbaarheden in handen had, voorgesteld de zaak in handen van J. te spelen. Getuige weet van niets meer.... De caiféhouder S. wordt dan gehoord. B. was bij hem gekomen om 500 te leenen, vertel lend dat hij iemand 700 had geleend op onderpand van kostbaarheden. Deze man had echter zijn schuld niet op tijd betaald, zoodat hij geld noodig had. Getuige had de 500 aan B. gegeven, als onderpand had hij het pakje met kostbaarheden gekregen. President: Vertrouwde u de zaak wel hee' lemaal? bekeek u de kostbaarheden. Getuige: Ja, ik kende B.; als rechtskundig adviseur had hij wel eens geld voor me geïnd en dat toen eerlijk gedaan. Toen getuige in de courant over den Neijenrode-diefstal las was hij erg geschrokken. Hij had het pakje uit zijn safe gehaald en een deel van de voorwer pen in de kachel geworpen, enkele kostbare stukken hield hij er echter uit. De particulier-detective J., die thans in voor arrest zit in verband met de Neijenrode-zaak wordt vervolgens gehoord. Hierbij blijkt, dat B. wel eens voor hem werkzaam was als particulier detective. Ook had B. onderhan delingen met hem geopend om in contact te komen met de verzekering. De Officier van Justitie mr. van Dullemen noemde deze zaak in vele opzichten zonder ling. Het proces-verbaal werd pas maanden, nadat het was opgemaakt, ingezonden. Eigen aardig is het ook, dat de voorwerpen, hier op de tafel aanwezig, niet pertinent door den juwelier worden herkend. Doordat G. zijn aanvankelijk afgelegde verklaringen terugtrok, acht spr. het bewijs niet geleverd. Het O.M, vorderde op dezen grond vrijspraak van verd. en diens onmiddellijke invrijheidsstelling. De verdediger mr. Joh. H. M. Mathuizen schilderde uitvoerig de rol van B. en M. G. De verklaringen van deze beide getuigen kloppen op een zeer groot aantal punten in het geheel niet. Van eenige schuld van verd. is niets vast komen te staan. Er is hier zooals men dat in de onderwereld noemt een „kunstje" in eengezet, om verd. in de gevangenis te krijgen. PI. vroeg eveneens vrijspraak en drong aan op de onmiddellijke invrijheidstelling van verd. Zonder in raadkamer te zijn geweest, gaf de rechtbank aan dit verzoek gehoor. Uitspraak 28 September. Gisterenmiddag heeft op den weg tusschen Giekerk en Zwartewegzand (Fr.) een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Vermoedelijk door een defect aan de stuurinrichting botste een vrachtauto beladen met turf bestuurd door W. tegen een boom. In den wa;:n waren te vens gezeten de oude vader en moeder van den chauffeur, alsmede een zoontje van R. en diens neefje. Door de botsing vloog de auto in brand en in een oogwenk stond hij in lichter laaie Tengevolge van den schok was de oude vader van R. uit den wagen gevallen; hij had lichte verwondingen opgeloopen. De jongste R. en diens neefje waren bijtijds uit den wagsn gesprongen. De bestuurder zelf en zijn moeder waren er veel slechter aan toe. Zij zaten in de cabine bekneld en eerst na eenigen tijd konden direct toegeloopen landarbeiders de oude vrouw en haar zoon bevrijden. Vrouw R. was inmid dels geheel verbrand, terwijl R- met zeer zware brandwonden werd opgenomen en naar het ziekenhuis te Leeuwarden overgebracht. Bij informatie deelde men ons mede, dat zijn toestand hoogst zorgwekkend is. De familie R. was afkomstig uit Oostemij- kerk. De vrachtauto is geheel vernield. Poging tot diefstal bij V. en D. Twee jeugdige verdachten voor de rechtbank. Men meldt ons uit Den Haag: De 18-jarige metselaar L. W. P. en de 21-jari- ge bankwerker A. M., zijn er in den nacht van 20 op 21 Juli j.l. op uitgetrokken om te zamen inbraak te gaan plegen en begaven zich daar toe naar de achterzijde van het magazijn van de fa. Vroom en Dreesmann aan de Volders gracht, waar zij over een schutting klommen. Door het breken van een ruit werd de aandacht van een toevallig passeerenden handelsreizi ger getrokken op hun aanwezigheid. Hij zag een der verdachten in wlen hij later P. her kende tegen het traliewerk van het gebouw opklauteren. Uit het onderzoek is verder ge bleken, dat de verdachte M. door een lichtraam was gevallen en zich nog juist tijdig aan den rand had kunnen vastgrijpen. Beide jongens trachtten te vluchten, doch zij werden op de Bierkade achterhaald. Verdachten zeiden dat zij alleen maar plan heben gehad om te zien of er iets in een loods op het terrein van hun gading was. De president zeide te betwijfelen dat deze verklaringen, de volle waarheid inhielden en las de afgelegde verklaringen van M. bij den rechter-commissaris voor. Het O. M., waargenomen door Mr. Hoekstra, vorderde wegens poging tot diefstal tegen ieder van de verdachten 1 jaar gevangenistraf. De verdegigers verzochten clementie. Von nis 28 September a.s. Wanneer vervalt een autobus concessie In. de 42ste autobuszitting welke Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland gisteren heb ben gehouden heeft zich, naar aanleiding van het verzoek van H. van Dam te Kethel om vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst van Overschie naar Hillegers- berg (Molenlaan) en omgekeerd, zulks in aan sluiting aan den bestaanden dienst Kethel— Schiedam—Overschie v.v., de vraag voorge daan, wanneer een autobusconcessie vervalt. Van de zijde van den aanvrager werd be toogd, dat de onlangs door de Kroon uitgespro ken weigering van concessie aan Van Dam thans geen beletsel voor inwilliging der aan vrage behoefde te zijn, nu van der Graaf zijn dienst drie maanden niet geëxploiteerd had en de vergunning daarmee van het tapijt was. Namens Van der Graaf betwistte de heer Kraak Steeman deze zienswijze. Destijds heeft Van der Graaf zijn pleit voor de Kroon gewon nen. Nu geeft het Provinciaal blad wel de dag- teekening van het besluit van Ged. Staten, maar tusschen den dag van het besluit der Kroon en den dag, waarop dit besluit in het bezit van de betrokkene komt, is een groot verschil, vaak van eenige weken. De vraag is nu, bij welken van die twee data men moet gaan telien, wanneer na drie maanden de con cessie vervalt. Spr. betoogde dat de vergunning nog bestaat en dat Van Dam's aanvraag met verwijzing naar het eerste K.B. geweigerd kan worden. Van de zijde van Van Dam werd opgemerkt, dat ook al rekent men een uitersten termijn van vier weken tusschen het K.B. en het ter kennis brengen van den betrokkene, de con cessie van de baan is. Van der Graaf hindert Van Dam met een papieren concessie. Jhr. mr. L. von Fisenne, lid van Ged. Staten, vroeg den heer Kraak Steeman wanneer hij dacht, dat de concessie verloopen zou zijn. De heer Steeman anwoordde, dat dat in elk geval na 15 Augustus was, toen Van der Graaf een aanvraag voor een gewijzigde dienstrege ling had ingediend. Van der Graaf heeft zijn dienst niet geëxploiteerd, omdat er bezwaren gemaakt werden tegen de breedte der bussen en hij zekerheid van zaken wilde hebben alvo rens nieuw materieel aan te schaffen. Gedeputeerde Staten zullen later hun beslis sing nemen. Moet een road-railer een autobus-concessie hebben In het begin van dit jaar bestelde de R. T. M. een road-railer, d.i. een autobus, die ook op spoorstaven kan rijden, of wel een tram rijtuig, dat ook voor gewoon weggebruik ge schikt is. Welke definitie de juiste is, is aan het oordeel van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland onderworpen in de 42ste autobuszit ting. waar behandeld werd het verzoek van de R. T. M., om vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst van Oostvoorne naar Rockanje en omgekeerd, in aansluiting aan den tramdienst OostvoorneRotterdam. De directeur van de R. T. M., de heer Kui per, zette uiteen, dat reeds in Februari aan Gedeputeerde Staten was bericht, dat de di rectie meende voor den road-railer geen auto bus-concessie noodig te hebben. Enkele dagen voor de in gebruikstelling lieten Gedeputeer den weten dat zij een concessie wel noodig achtten. De heer Kuiper betoogde, dat het er bij hem om ging te vernemen of een concessie noodig is, niet om deze te verkrijgen. De of ficier van Justitie zeide hem geen proces-ver baal te zullen opmaken. Vervoermiddelen, die geregeld schoolkinderen of fabriekspersoneel vervoeren, hebben geen concessie noodig en ook de K. L. M.-bussen van Heemstede naar Zierikzee en van Schiphol naar Amsterdam behoeven blijkens de uitspraken van Gedepu teerde Staten van Zeeland, resp. Noord Hol land geen concessie. Wat hier voor de K. L. M. ten opzichte van vliegtuigreizigers billijk wordt geacht, zouden Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland dit onbillijk achten ten aanzien van tramreizigers Mr. Donker betoogde namens den autobus ondernemer Vermaat, de tegenpartij, dat de wettelijke definitie van wat een autobus is, van kracht blijft. De K. L. M. en de bussen, die schoolkinderen en fabriekspersoneel vervoeren, zijn niet aan een bepaalde route gebonden, 't Ligt eerder op den weg van den wetgever dezen toestand te herzien, dan hiermee verder te gaan. In het onderwerpelijke geval is het vervoer per rail lang en het vervoer over den weg kort, maar het kan ook andersom. Er zit ten groote consequenties aan de beslissing vast. In de aanvraag is alle ruimte om aangevoerde tramreizigers per autobus te gaan doorvoeren. De heer Kuiper legde er dan den nadruk op, dat de R. T. M. voor de roadrailers vrij stelling van concessie vraagt en wees op de moeilijkheden welke dit voertuig voor het toezicht op spoor- en tramwegen en ten op zichte van de autobusvoorwaarden had opge leverd. Gedeputeerde Staten zullen later beslissen. Aan het statistisch overzicht van den uit voer van landbouwproducten over de maand Augustus 1933, uitgegeven door het Centraal Bureau voor de Statistiek is het volgende ontleend: De uitvoer van oudere paarden was geringer dan de maand te voren, Frankrijk betrok een minder groot aantal, Zwitserland daarentegen betrok thans 51 stuks. Ook van jongere paar den nam Frankrijk 58 stuks minder af. De totale uitvoer was hierdoor eveneens geringer. Van jong slachtvee werden .slechts 28 stuks uitgevoerd. De uitvoer van fokvee was, wat betreft jong vee, geringer dan de vorige maand. Van melk- en kalfkoeien werden 76 stuks uitge voerd. Frankrijk en Italië namen geen jong vee af. De uitvoer daalde hierdoor met 142 stuks. Varkens werden deze maand niet geëxpor teerd. Van schapen verlieten 17 stuks ons land. Pluimvee ontmoette in alle afzetlanden een groote belangstelling vooral in Duitschland. Totaal verlieten 772.438 stuks ons land. Hier van betrok Duitschland 429.511, Italië 141093 en Zwitserland 107.974 stuks. De export van geslacht pluimvee (413) was iets geringer door een kleineren uitvoer naar Engeland (203). Versch varkensvleesch werd minder naar België (340) en Italië (290) uitgevoerd. Frank rijk (486) nam iets meer af. De totale export bedroeg 1.116 ton (Juli 1.404). Versch rund en kalfsvleesch en schapevleesch werd even eens iets minder geëxporteerd. Bacon daar entegen werd iets meer uitgevoerd n.l. 3.725 ton ter waarde van ruim 1% millioen gulden (Juli 3.671 ton). Ander gezouten varkens vleesch en spek verliet in een hoeveelheid van 1.062 ton ons land, van gerookt varkens vleesch en spek werd 100 ton geëxporteerd. De uitvoer van boter was deze maand gerin ger dan de maand tevoren. De voornaamste afzetlanden betrokken alle minder, vooral Engeland (134, doch ook Duitschland (1.238). Totaal verlieten 1.695 ton ter waarde van ruim millioen gulden ons land (Aug. 2.952). De geëxporteerde hoeveelheid was echter grooter dan in Aug. '32 toen 1.436 ton ons land verlie ten. Slechts Goudakaas 20 pet. verliet in een ge ringer hoeveelheid ons land dan in Juli. De overige soorten werden alle in grootere hoe veelheden geëxporteerd. Duitschland (2.726), België (1.896) betrokken deze maand iets meer. Totaal verliet 6.402 ton ter waarde van ruim 2% millioen gulden ons land (Juli 5.700). De uitvoer was echter 923 ton geringer dan in Augustus 1932. Van gecondenseerde gesuikerde volle melk was de uitvoer geringer; van ondermelk en on gesuikerde volle melk daarentegen was de ex port iets grooter dan in Juli. Ook melkpoeder vond een grooter afzetgebied in het buitenland. De uitvoer van versche eieren bedroeg slechts 4.603 ton. De export naar Engeland nam iets af doch ook naar Duitschland was deze ge ringer. Naar Engeland werd 1.073 naar Duitsch land 3.262 naar België 34 en naar Spanje 188 ton uitgevoerd. Totaal verlieten 4.603 ton ter waarde van lVi millioen gulden ons land (Juli 5.924 Aug. '32 6.588 ton). Van koelhuiseieren be droeg de export 30 ton. De uitvoer van zaaigranen was nihil. Erwten werden meer geëxporteerd dan de maand te voren. Frankrijk betrok de grootste hoeveel heid n.l. 139 ton. Ook ongesplitte erwten wer den belangrijk meer geëxporteerd. Boonen werden in gelijke hoeveelheden als de vorige maand uitgevoerd. Eveneens was dit met fijne zaden het geval. De uitvoer van aardappelmeel nam iets toe vergeleken met Juli. Thans verliet 6.281 ton ons land, waarvan België 1.275 en Italië 1.148 ton betrok. Stroocarton werd iets minder ge ëxporteerd n.l. 14.537 ton. Hiervan betrok En geland 12.112 ton. Suiker ging bijna uitsluitend naar Noorwegen (91.500), Ierland (905) en Irak (2.090). De totale export bedroeg 5.291 ton (Juli 2.662 ton). Vrouw door revolverschot getroffen. Een vrij hevige schietpartij heeft Woensdag avond de gemoederen der bewoners van Scheemda ernstig verontrust. Een zoon van een bekenden smokkelaar B„ beweerde geld te moeten hebben van den heer A. S., te Scheemda. Deze ontkende echter deze schuld en B. Sr. meende toen ook gerechtigd te zijn zich met deze zaak te bemoeien. Wel dra was de toestand zeer gespannen en plotse ling kwam de ontlading, toen B. Sr. een re volver greep en een schot loste op S. Deze wist echter te „duiken" waardoor evenwel zijn vrouw werd getroffen. Zij werd vrij ernstig aan het hoofd verwond. De dader sprong dadelijk na zijn daad te hebben gepleegd in een roeibootje, waarmede hij zich uit de voeten wilde maken. De politie was hem echter voor en arresteerde hem. De toestand van het slachtoffer was gisteren redelijk. BESTOLEN JAABBEURSBEZOEKER. Een Amsterdamsche Jaarbeursbezoeker, die met zijn Ford naar Utrecht was gekomen en den wagen tijdens zijn bezoek in de Vosstraat had neergezet, kwam na afloop van zijn be zoek aan de beurs tot de ontdekking, dat men zijn wagen had meegenomen. Nasporingen door de politie bleven tot nu toe zonder resultaat. BRANDEN. Te Neeritter is door onbekende oorzaak de boerderij van den landbouwer Craghs afge brand. Een groot deel van den inboedel ging verloren. Het vee verbleef in de weide. De president der Amsterdamsche rechtbank heeft gisteren in kort geding uitspraak gedaan in een procedure betreffende de Camel-siga retten. Door een handelaar te Amsterdam waren sigaretten, verpakt in Camel-doosjes, in den handel gebracht, doch op de banderolle kwam in plaats van den naam Alvana (die van den importeur van de Camel-sigaretten) voor „Alve- ca" als afkorting van „altijd versche camel". De importeur stelde naar aanleiding hiervan een vordering in kort geding in en gisteren heeft de president der rechtbank bevolen de verdere aflevering van genoemde sigaretten, welke niet van importeur afkomstig zijn, onmid dellijk te staken en om maatregelen te nemen, waardoor die verdere aflevering wordt voor komen. De president heeft voorts een boete van tien gulden vastgesteld voor elk pakje, dat in strijd met bovengenoemd verbod zal worden afgeleverd. Stijging in de tweede helft van Augustus. De directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de werkloosheid onder de leden van gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas, sedert de vorige opgave, na genoeg geen verandering is gekomen. Bedroeg het werkloosheidspercentage in de week tot en met 12 Augustus j.l. 23.7 pet., in de week 21 tot en met 26 Augustus 1933 was het 23.6 pet. Bij 1064 organen der openbare arbeidsbemid deiing stonden op 26 Augustus 1933 in totaal 306.507 werkzoekenden ingeschreven, waar onder 291.920 mannen. In totaal waren werk loos 279.909 personen, waaronder 270.528 man nen. Op 12 Augustus 1933 bedroeg het totaal aan tal ingeschrevenen bij een gelijk aantal or ganen der openbare arbeidsbemiddeling 300.387. Hiervan waren werkloos 274.142 personen, waaronder 265.085 mannen. Het totaal aantal werkzoekenden is derhalve sedert 12 Augustus 1933 gestegen met 6.120, het aantal werkloozen met 5.767. Internationale besprekingen te Genève. Naar wordt medegedeeld, heeft de Interna tional Student Service te Genève vertegen woordigers van een groot aantal landen bijeen geroepen ter bespreking van het vraagstuk van de overvulling der universiteiten en de werk loosheid van academisch geschoolden in inter nationaal verband. De besprekingen dezer des kundigen zullen op Woensdag 20 September a.s. aanvangen in het gebouw van het Bureau In ternational du Travail te Genève. De leiding berust bij dr. Fernand Maurette, chef van de wetenschappelijke afdeeling van het B. I. T. In discussie zullen worden gebracht de oor zaken van den aanwas der universiteitsbevol kingen en de gevolgen daarvan voor de uni versiteiten, de standaardiseering van uni- versiteits- en beroepsstatistieken, de organi satie der academie en de sociale wetgeving voor werklooze intellectueelen, de bestrijding van de werkloosheid der intellectueelen door regeling van het aanbod en verruiming van de vraag, enz. Vertegenwoordigd zullen zijn Bel gië, Denemarken, Duitschland, Estland, Frank rijk, Groot-Brittanië, Hongarije, Italië, Japan, Joego-Slavië, Letland, Nederland, Oostenrijk, Polen, Roemenië, Spanje, Tsjecho-Slowaklje, Vereenigde Staten van Noord-Amerika, Zweden en Zwitserland. Voor Nederland zal aan deze conferentie deel nemen dr. Philip J. Idenburg, chef van de afd. Onderwijsstatistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gravenhage. Moeilijkheden voor de scheepvaart. In verband met den lagen waterstand, een gevolg van de langdurige droogte, is voor eenige dagen de nachtvaart op den Rijn verboden. Het verbod geldt voor het gedeelte van den kop van den IJssel bij Westervoort tot Wijk bij Duurstede. De Kwartel is op de thuisreis gisteren te Rangoon geland. De „Oehoe", welke gisteren met de reeds ver melde post-lading uit Amsterdam vertrok, nam te Leipzig nog in 73.2 K.C. post en 20 K.G. vracht. De „Pelikaan" is gisteren te Amsterdam aan gekomen. Dader aangehouden. Door gemeentepolitie en rijks veld wacht Is gisterenavond te half tien onder de gemeente Zeelst aangehouden G., die ervan verdacht wordt een aanslag op zijn grootouders te heb ben gepleegd op j.l. Zaterdag. G. beweert, dat hij zich heeft schuil gehouden in de bosschen tusschen Zeelst en Oirschot. Hij heeft een vol ledige bekentenis afgelegd en zal ter beschik king van de justitie worden gesteld. VERDRONKEN. Te Vrouwenakker is het vierjarig zoontje van den heer Lammers verdronken. Woensdagavond is een 3-jarig zoontje van de landbouwer C. v. S. aan den Westkanaalweg te Alphen a/d Rijn, in een onbewaakt oogenblik in „de Kromme Aar" gevallen en verdronken. EEN DRAKENKOP MET DAHLIA'S op de dahlia-tentoonstelling In het KoL Instituut t« Amsterdam

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4