mi VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1933 RADIOPROGRAMMA RADIO-BERICHTEN HET KERKZANGERSIDEAAL. HET UNIFORMVERBOD. Wat in optochten wel en niet mag worden meegedragen. De A. J. C. DE ORGELTRIBUNE. BUITENLANDSCHE WERKKRACHTEN VOETBALSPORT. DE I. V. C. B.-COMPETITIE. Wedstrijdprogramma voor Zondag. K N. V. B.-COMPETITIE. Eerste klas-programma. ROTTERDAMSCHE VOETBALBOND. LUCHTVAART. KINGSFORD SMITH IN AMSTERDAM. DE PLANNEN VAN DEN BEROEM- DEN VLIEGER. WIELERSPORT. VAN HOUT KLOPT RICHARD. Solo-vlucht in sportvliegtuig naar Australië. FAILLISSEMENTEN. MARKTBERICHTEN. RIVIERTIJDINGEN. JESSE TEMPLETON. -r 5 >-T^v V» TT T Ï-.** V TTV iff A 'VUT"' TL*" «pit, tocht»». Jicht, «riep. hoofd-. Me»-en eenuwpljn wordtTolgeraSOOO 'T,^\ A1 E1^ B~"H ITil J IVi A I f 1K1C soneeiheeren op de meest afdoend, wijze bestreden door Togeltablet- WwJ' aILj ten, Togal schaadt noch Uw hort. noch Uw maag en kan du« worden in- Benomen door hen die andere middelen slecht verdragen. Toeal hielo waar andere middelen Reen bastbrnchten. Hu ftpolh a ZATERDAG 16 SEPTEMBER. HUIZEN (293 M., 1013 K.H.) K.R.O.-uitzen- ding; 89.15 en 1011.30 gramofoonpl.; 11.30 !2 godsd. halfuurtje', 12.politieber.; 12.15 K.R.O.-sextet en gramofoonpl., o.a. potp. Der Vogelhandier, -Zeiler; 1.45 pauze; '2.voor de rijpere jeugd, over schaken en dammen; 2.30 voor de kinderen; 4.garmofoonpl.; 4.30 over den cursus schriftverbetering; 4.40 gramofoonpl.; 5.15 sportpraatje; 5.30 H. Manders: Betuwsch vretelsel; 5.457 K.R.O.-orkest, o.a. ballet „Iso- line", Mesager,; in de pauze 6.206.45 journ. weekoverzicht; 7.politieber.; 7.15 gram.pl.; 7-25 dr. A. Buwalda: Accumulatoren; 7.45 sport- Praatje R.K.F.; 8.K.R.O.-orkest, o.a. Gipsy- idyyl, Percy; 8.30 Vaz Pias; 8.35 Kro-boys; 9. hoorspel: De groote kans; 9.4511 Kro-boys en gramofoonpl. (ca. 10.35 Vaz Dias); 11—12 gr.pl. Hilversum g875 m., 16o k.h.) v.a.r.a.- bitzending; 8.Vaz Dias. DAVENTRY (1554 M., 193 K.H.): 10.50 be richten; 11.05—11.20 causerie; 12.20 Sted. orkest van Cheltenham; 1.05 gramofoonpl.; 1.35 Com modore grand orkest, o.a. ouv. La dame blanche, Goieldieu; 2.35 gramofoonpl.; 3.05 dansmuziek; 3.50 Schotsch studio-orkest en zang, o.a. ouv. The windjammer, Ansell; 5.05 orgelspel H. Ram say; 5.35 kinderuurtje; 6.20 berichten; 6.50 sport- Praatje; 7.05 Welsh intermezzo; 7.25 BBC-thea- terorkest, o.a. potp. Princess Ida, Sullivan; 8.20 gramofoonpl.; 8.50 Jack Payne en zijn band; 10.10 berichten; 10.20 orgelspel M. Vinden; 10.50 declamatie; 10.5512.20 dansmuziek. PARIJS (Radio Paris, 1724 M., 174 K.H.). 305, 12.202.20 en 7.30 gramofoonpl.; 8.20 uit yichy, opera-uitzending „Le songe d'une suit d'été, Thomas. KALUNDBORG (1153 M„ 260 /K.H.): 12.20— 2.20 concert uit rest. Wivex; 3.20 gramofoonpl 3.505.50 L. Preii's orkest; 8.209.20 omroep orkest m. m. v. H. Björvig (zang) en F. Jensen (piano); 9.4010.30 omroeporkest, o.a. 2e Car- mensuite, Bizet; 10.45 cabaretprogramma; 11.10 12.35 dansmuziek. LANGENBERG (473 M., 634 K.H.): 6.25 en 7.238.20 gramofoonpl.; 10.20 berichten; 10.25 Voor de kinderen; 10.50 voor de werkloozen; 11.5012.05 gramofoonpl.; 12.501.35 concert; 1.502.50 orkest, o.a. Marchenouvertüre, Rust; 2.503.50 gramofoonpl.; 5.20 pianoduetten; 5.50 6.35 Sted. orkest van Munster, o.a. suite „De shcoone slaapster in het bosch", Tschaikowsky; 7.20 Stunde der Nation: nieuwe dansmuziek; 8.25 oogstfeest in het Belgische land; 10.20 berichten: 10.5012.20 concert, o.a. Polonaise uit Eugen Onegin, Tschaikowsky. ROME (441 M., 680 K.H.): 5.35—6.20 omroep orkest; 8.35 gramofoonpl,; 9.05 „II pirata", opera van Bellini. Na afloop berichten. BRUSSEL (338 M., 887 K.H.): 12.20 omroep- kleinorkest, o.a. Dance away the night, Thomp son-Stamper; 1.30—2.20 'dansmuziek; 5.20 dans muziek; 6.35 causerie, bibliotheek in Vlaanderen; 6.50—7.35 omroepkleinorkest, o.a. Danse sacrée ®t danse profane, Debussy; 8.20 symphonie- orkest, o.a. suite La Cigale, Massenet; 9.05 voor dracht; 9.20 vervolg concert, o.a. Vlaamsche volksliedreen; 10.30 dansmuziek. (508 M., 590 K.H.); 12.20 gramofoonpl.; 1.30 —2.20 omroepkleinorkest, o.a. Vito, Popper; 5.20 symphonie-orkest, o.a. fragm. De bruid van de zee, Blockx; 6.20 over de Bruseslsche musea 6.357.35 gramofoonpl.; 8.25 „Le cid", Corneille; 10.30 dansmuziek. KöNIGSWUSTERHAUSEN (1635 M„ 183,5 K.H.): 6.50—8.20 concert; 8.55 gymnastiek; 2.29 -|3.20 gramofoonpl.; 4.20—5.20 Noragorkest, o.a qpp. Gasparone, Millöcker; 5.406.20 dubbel- kwartet en waldhoornvereeniging; 7.20 zie Lan- ?0 20eZf:i?'ns ;,Italifansche Nacht", dansmuziek; j? 111'05 berichten; 11.20—12.50 dansmuziek. LUXEMBURG (1191 M„ 252 K.H.): 12.50 om roeporkest, o.a. Berceuse, Brahms; 1.50 gramo- fooonpl.; 7.5011.20 Fransche avond; 7.50 Trio voor twee violen en viola, Dvorak; 8.10 strijk kwintet: Eine kleine Nachtmusik; 8.30 svm- phonie fantastique, Berlioz; gr.pl,); 9.10 berich ten (Fransch); 9.20 zang door Jules Michel; 9.50 omroeporkest, o.a. ouv. Fledermaus, Joh. Strauss; 10.10 berichten. (Duitsch)j 10.20 vervolg om- roeporkest, o.a. Narcissus, Nevin; 10.50 gramo foonpl.; 11,15 jazz-orkest. ROTTERDAM (Gem. radiodistr.) Programma Hilversum. Programma 2: Hulzen. Programma 3: 8— Langenberg; 8.55 Königs- Wusterhausen; 9.20 Langenberg; 12.20 Parijs R.; 2.20 Königswusterhausen; 3.20 Kalundborg; 4.20 Königswusterhausen; 5.20 Langenberg; 6.35 Brussel (508 M.); 6.50 Brusesl (338 M.); 7.35 Parijs R.; 8.20 Königswusterhausen; 9.05 Rome. Programma 4; 8.05 Parijs R.; 10.30 Daventry, 12.20 Daventry; 5.40 Königswusterhausen; 6.20 Daventry. ZATERDAG Na een ouverture van Suppé en fragmenten uit „De Bruid van de Zee" van den Belgischen componist Jan Blockx, hooren wij als derde stuk van het programma dat Brussel 1 zendt, „Een nacht op een kalen berg" van den Rus Moussorgsky. Men weet dat deze componist de aëra der nieuwe Russische toonkunst reeds in de tweede helft der vorige eeuw had ingeluid. Onder zijn orkestcomposities neemt dit stuk ongetwijfeld de omvangrijkste plaats in. Het kwam, na vele retouches en modificaties eindelijk in een in strumentatie door Rimsky-Korsakow, in een vorm zooals het nu alom bekend is. De structuur is klaar: een symphonisch Alle- go geschakeld aan een kort Andante. Moussorgsky had aanvankelijk deze sympho- nische Dichtung willen plaatsen als intermezzo tusschen de 2e en 3e acte zijner laatste opera ,,De jaarmarkt van Sorotchintzk. De slotme- lodie namelijk van het stuk is dezelfde als wij in de eerste acte van genoemde opera hooren zingen onder den vorm der fameuze „doemka", in phrygische toonsoort geschreven. Dit plan werd later door den auteur opgege ven en weer opgevat door Gunsbourg in de Opera te Monte-Carlo bij gelegenheid van de opvoering der opera zelf. Wij hooren nu in dit werk fantastische dingen: onderaarsche gees ten; zwarte eeredienst; sabbat; dorpskerk-klan ken; dageraadssfeer. „Moge het algemeen als hoogst wenschelijk worden beschouwd, dat de zangers- schola weer een iverkelijke schol a wordt....-" Naar aanleiding van het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer, waarop onmiddellijk de Memorie van Antwoord is gevolgd, betoogt de Minister van Justitie dat het ontwerp niet de onverdraagzaamheid beschermt. In vele ge vallen draagt de provocatie een opzettelijk karakter. Aan de beteekenis van het ontwerp, ook na verwerping van 't amendement-Albarda wordt in het Voorloopig Verslag niet voldoende recht gedaan. Dit is mede hierdoor te verklaren, dat het amendement zelf ontstaan is tengevolge van een minder juiste lezing van het voorgesteld artikel. Het artikel treft, wat onderscheidings teekenen, meegedragen in optochten, betreft, alleen die opzichtige onderscheidingsteekenen, welke uitdrukking (men zou ook kunnen zeg gen: symbool) zijn van een bepaald staat kundig streven. Hieronder vallen dus niet dun doeken met politieke leuzen, schilden met op schriften, aanduidend welke afdeeling, orga nisatie enz. in den optocht op het schild volgt; vlaggen, vaandels en andere emblemen, niet rechtstreeks zelf symbool van een bepaal 1 staatkundig streven zijnde. Alleen rechtstreek sere symbolen als vuurroode of geheel zwarte vlaggen zullen in optochten niet meer mogen worden meegedrage. Dit is een weinig ver strekkend verbod- Ten aanzien van de A. J. C. merkt de Minis ter nog op dat, indien de aangesloten jongens en meisjes naar buiten niet in politieken zin optreden en ook overigens voorkomen wordt, dat hun uniformen en kleedingstukken als uit drukking van een bepaald staatkundig streven moeten worden aangemerkt, deze niet onder het wetsvoorschrift zullen vallen. Het werke lijk karakter van een organisatie zal beslissen Nadere voorzieningen tot handhaving in de openbare orde en o.m. gericht tegen excessief optreden in publieke vergaderingen en de pers heeft de minister in voorbereiding. Deze voorzieningen zullen mede tot zekere hoogte vaandels en transparanten betreffen, meegedragen in optochten en van beleedigen- den of opruienden aard. Het dragen van vaderlandsche kleuren kan ook, wellicht verbonden met een uiting van of de en aanhankelijkheid in algemeenen zin. in zoover misbruikt worden, dat mede be doeld wordt, uitdrukking te geven aan een bepaald staatkundig streven, van welken aard dan ook, „Bepaald" geeft te dezen de grens duidelijk aan. ARBEIDSVOORWAARDEN BIJ DE IC. L, M Naar wij vernemen, is de verkeersvlieger E van Dijk, die tot heden met de heeren Black- stone en Schepel deel uitmaakte van de com missie van advies, aan wie de bekende kwestie tusschen de K. L. M.-vliegers en de directie dezer maatschappij was voorgelegd, uit deze commissie getreden, zonder dat nog een advies was kunnen worden uitgebracht. Het is waarlijk niet overbodig, dat een ge zaghebbende stem zich eens verheft om de toe standen te laken, waarin een groot deel der kerkkoren nog steeds verkeeren; spijts de ver maningen der kerkelijke en kunstzinnige autoriteiten, spijts zelfs de wenschen des Pau sen bij herhaling verduidelijkt. Thans schrijft de Benedictijner monnik uit Oosterhout, de muzikale Dom. J. v. Gennep in het „Greg. Blad" van deze maand een snedig artikel, getiteld: „Het Kerkzangers- ideaal", waaraan wij enkele passages hier weer geven: „Op de orgeltribune is er van alles wat, maar niets is volledig en karaktervol uit gesproken. 't Is half kerkkoor, half lieder tafel, half Mishooren en half gezellig-samen- zijn. Willen we waarlijk en ten volle kerkzan gers zijn? Dan moeten we allereerst inzien, datde orgeltribune niet de ge schikte plaats voor ons is. We zullen nooit verder komen nooit 'n stap nader doen naar 't ideaal, zoolang we daar blijven samen komen in dien achterbovenuithoek waar bijna noodzakelijkerwijze de geest van inge togenheid, de geest van gebed moet verloren gaan waar de deuren openstaan voor allerlei vrijheden en misbruiken waar en dit moet zelfs worden aangevoerd tegen de best ge disciplineerde koortribunes waar het ker kelijk ceremonieel, voor den zangej practisch o nm i s b a a r, is uitgesloten „Er is naar gestreefd in verband met de wenschen van het Motu Proprio, om de zan gers beneden in de kerk te brengen, tusschen het eigenlijk Sanctuarium en de geloovigen (ofwel opzij van het Sanctuarium in een daartoe bestemde ruimte). Dit streven is niet altijd goed begrepen en waarschijnlijk daarom niet altijd welwillend ontvangen. Men meende dat het Sanctuarium ?eiyyr- veerd moest blijven voor de geestelijkheid (volkomen terecht!), en dat men een soort verheffing aan de zangers wilde geve"> die niet goed zou werken op de mentaliteit van het koor. Men zag echter voorbij, dat gemeld streven beoogde een veel grooter misbruik af te schaffen, n.l. den alom bekenden vrijen geest op de orgeltribune, hetgeen dus juist omgekeerd op de zangers zou werken, hun een vurige godsvrucht zou verleenen en een actief deelnemen aan het H. Misoffer. Dit was de eenige bedoeling, en daarom verdient o.i. een dergelijk streven toegejuicht en in ieder bisdom zoowel als in iedere parochie van hoogerhand gesteund te worden. Moge het algemeen als hoogst wenschelijk worden beschouwd, dat de zangers-schola weer een werkelijke schola wordt, en niet het „onder-onsje", niet 'n soort geestelijke liedertafel, die boven „gerenommeerde num mers" staat te zingen! Maar laat ons daarom haar dan ook de plaats eener schola geven het kleed eener schola, en de organisatie, het innerlijk leven eener schola!" DE ZALIGVERKLARING VAN MARGARETHA SINCLAIR. De voorzitter van het Schotsch nationaal co mité ter bevordering der Zaligverklaring van Margaretha Sinclair, Zijn Hoogw. Exc. Mgr. Mac Donald, aartsbisschop van Edinburgh, heeft officieel benoemd tot secretaresse van hetzelfde comité in Nederlandmej. Coba Drabbe, te Den Haag. Wetsontwerp betreffende bescherming van de arbeidsmarkt. Begin Augustus meldden wij dat een wets ontwerp tot regeling van het in dienst nemen van buitenlandsche arbeidskrachten in een ver gevorderd stadium van voorbereiding verkeer de. Naar thans van regeeringszijde wordt mee gedeeld, is het voorstel van wet betreffende de bescherming van de arbeidsmarkt bij den Raad van State aanhangig. PATERS VAN HET GODDELIJK WOORD De hoogeerw. Pater J. Grendel, superior- generaal der missiecongregatie van het Godde lijk Woord, moederhuis te Steyl, is benoemd tot kanselier van de R. K. Universiteit te Pe king terwijl de zeereerw. pater Jos. Murphy benoemd is tot rector aan dezelfde universiteit. Zuid Afdeeling I. le klasse; CaesarR.K. V.V.L.; Kerkrade H.V.V. - 2e klasse A; HavantiaR.K. H.S.V.; Rapid Geleen; B; KaalheideLaura; R.K. H.B.S. Bleyerheide; C: Rios—E.V.V.; SteijlPannin- gen; LinneMeyel. Zuid Afdeeling II. le klasse; BrabantiaWilhelmina; MuloBest Vooruit; R.K. T.V.V.Gennep; Venlosche Boys S.V.B. Promotieklasse: A: DovaGilze; Bladella Rac; B: WanssumEmma; SchijndelOdi. 2e klasse: A: HalsterenWapen v. Oosoteor- hout; C: DeuraniaN.W.C.; TubentiaMulo 2; D: B.V.V. HerculesB.S.V.; Wilhelmina 2 T.S.V.; E: ConstantiaServatius; Gennep 2 U-dii; ConcordiaOeffelt. Oost-Afdeeling I. le klasse: S.D.O.U.C.V.D.Z.; Union's Hee- renberg. 2e klasse: A: S.C.E.Novioma-gum; B: Swift —Jonge Kracht. Oost-Afdeeling II. le klasse: EmosQuick; AchillesDe Zweef. 2e klasse: Quick 2Achilles 2; Denekamp H.A.C. West-Afdeeling I. le klasse; De Meer—Fortitudo. 2e klasse: A: S.D.O.Semper Avanti; H.M.S. 2—E.M.M. 2;?;M.S.V.—V.E.P. West-Afdeeling II. 2e klasse:. B: Spartaan 2Graaf Floris; Wil helmusBlauw Zwart. Afdeeling I: A.D.O.—Ajax; H.F.C.—H.D.V.S.; V.S.V.Haarlem; Feijenoord't Gooi; Sparta Z.F.C. Afdeeling II: K.F.C.—V.U.C.; D.H.C.—Xerxes; HilversumExcelsior; R.C.H.D.F.C. Afdeeling III: HeraclesA.G.O.V.V.; Wage- ningenTubantia; Vitesse—Enschedé; Ensch. BoysGo Ahead; HengeloP.E.C. Afdeeling IV: EindhovenNoad; M.V.V. N A C.; LongaMiddelburg; Willem IIBleyer heide; B.V.V.P.S.V. Afdeling V; Be QuickLeeuwarden; Fries landAlcides; VelocitasFrisia; AchillesVeen- dam; SneekG.V.A.V. le klasse A: A.V.S.—Hermandad; Nestoro W.T.R.; H.G.S.—Radio; Zwart Wit—Martinet; le kl. B.: BarendrechtH.O.V.; D.H.Z.Bolnes; UrususO.D.I.; DinduaHion; le kl. C: D.L.V.S. —Bloemhof; PechvogelsCharlois; Noorder eilandFlorissant; GerminalO.W.C. 2e klasse A; H.W.S.—Oud Beyerland; S.S.S.— Zaoth; D.F.L.Belvedère; SportlustS.C.V. 2e kl. B: Vooruitgang—Numansdorp; T.A.G.— Puttershoek RotterdamA.V.O.; C.J.S.Hille- gersberg; 2e kl. C: SlikkerveerWibic; G.V.R. Spijkenisse; D.R..L.C.K.C.; Semper Melior Poseidon; 2e kl. D: C.S.C.Wit Rood Wit; Roc- kanjeV.E.F.C.; D.Z.D.Kampioen; H.B.B. Luno; PretoriaN.H.S. volgingsnummer tusschen van Hout en Richard. Met groote spanning werden deze achter volgingswedstrijden tusschen den huidigen en vorigen recordhouder gevolgd en doorloopend werden beide renners toegejuicht. Bij den eersten rit over 5 K.M. (10 ronden) liep Richard aanvankelijk iets uit, maar na twee ronden lagen beide renners gelijk. Van Hout liep daarna bij iedere ronde verder uit. Na 6 ronden was zijn voorsprong op Richard circa 50 M., welke hij tot ongeveer het dubbele vergrootte. De tijd van Van Hout was 6 min. 43 4/5 sec. en van Richard 6 min. 50 4/5 sec. Bij den rit over 10 K.M. slaagde van Hout er in de eerste 4 K.M. in een voorsprong te ver overen, maar deze bleef thans beperkt tot een 40 M. Gedurende enkele ronden bleef de stand toen gelijk, maar opnieuw liep van Hout ver der uit. Richard wist in de laatste vier ronden slechts enkele meters van den achterstand in te halen. Tijd over 10 K.M.; van Hout 13 min. 34 sec., Richard 13 min. 44 sec. Onder het spelen van het volkslied reed van Hout daarna een eereronde. De sprinters- Aan den internationalen sprintwedstrijd werd deelgenomen door Scherens, Michard, Gérardin, Martinetti en de Nederlandsche sprinters van Egmond en Pijnenburg. Scherens toonde in al zijn ritten de meerder heid over zijn tegenstanders en won alles waar op hij uitkwam. Natuurlijk ging de grootste belangstelling uit naar van Egmond en Pijnenburg. De Brabanter heeft het in deze sprint tegen van Egmond moeten afleggen. Beiden werden echter door Scherens geklopt. De einduitslag luidt: 1. Scherens 5 pnt.; 2. van Egmond 6 pnt.; 3. Pijnenburg 7 pnt.; 4. Michari, Gérardin en Martinetti 9 pnt. In het motornummer over 4 x 20 K.M. werd de Graaf winnaar; 2. Giorgetti; 3. Paillard; 4. Möller; 5. Sawall en 6 Snoek. „APOSTOLAAT TER ZEE". Naar „St. Bavo" meldt heeft Z.H. Exc. de Bisschop van Plaarlem benoemd tot directeur van het Genootschap „Het Apostolaat ter Zee" van de Kon. Marine te den Helder den Zeer eerw. heer H. Alink. Achtervolgingsraces in het Stadion. Een van de belangrijkste nummers van de gisterenavond in het Amsterdamsche Stadion ge houden wielerwedstrijden was het achter- Onder een bollen wind waren gisterenmiddag al vroeg vele bekende mannen uit de lucht vaartwereld op Schiphol bijeen om de aankomst van de „Pelikaan" uit Indië af te wachten. Op Indië-vliegtuigen wachten is een riskante onderneming. Komt men laat, dan is het vlieg tuig vroeg en komt men vroeg, dan is de ma chine laat. Wij waren nu vroeg en daarom werd het van drie uur half vijf voor de sirene van den uitkijk toren loeide, driemaal als bijzonder kenteeken voor de aankomst van een Indië-vlieger. Vijf minuten later stond de „Pelikaan" voor de dou aneloods en de eerste, die er uit sprong, was de man, wien het wachten gold Air commodore Sir Charles Kingsford Smith, lenig en stralend zooals hij in al de jaren, die sinds zijn laatste verblijf in Amsterdam verliepen, in onze her innering leefde. Hoe beroemd Kingsford Smith nog steeds is, bewees de douane, die hem niet eens met zich meevoerde in de afzondering, maar hem rech- streeks in de armen zijner vrienden liet wan delen, die hem in triomf mee naar de restau ratiezaal voerden. Daar werd Kingsford Smith ontvangen door den heer Plesman, directeur van de K. L. M. en verder waren er velen, die zich met Sir Charles aan tafel zetten, o.a. ir. Stephan, di recteur der Fokkerfabrieken te Amsterdam, Evert van Dijk, Kingsford Smith's metgezel bij de beroemde Oceaanvlucht, en de heer Smits, chef van de afdeeling propaganda der Fokker fabrieken. Onder de thee een praatje, waarbij Kings ford Smith zijn verdere plannen moest open baren. In Amsterdam blijft hij slechts tot hedenmid dag, want hij is op de doorreis van Australië naar Londen (vanaf Batavia reisde hij per K. L. M.). Uit Londen hoopt hij omstreeks 1 Oc tober te vertrekken voor een solovlucht naar Australië. Deze vlucht zal hij ondernemen met een nieuw type tweemotorig sportvliegtuig de „Per- cival Gull", dat in Engeland is gebouwd. Kingsford Smith staat tegenwoordig in zijn geboorteland aan het hoofd eener luchtvaart onderneming, de „Kingsford Smith-company", welke een luchtvaartschool in stand houdt en „pleiziervluchten" onderneemt. Voor deze lucht vaartschool wil Kingsford Smith materiaal in voeren van het type „Percival Gull", welke ma chine over een buitengewodn prestatievermo gen beschikt. De kruissnelheid bedraagt 220 K.M. Kingsford Smith weigert hardnekkig toestem mend te antwoorden op de vraag of hij voorne mens is van zijn tocht met de „Percival Gull" een recordvlucht te maken. Maar zij, die Kings ford Smith kennen en denken aan de groote snelheid der machine, zijn zoo vrij in gespan nen verwachtingen te blijven. In alle gevallen verklaarde Sir Charles dat de vlucht naar Australië niet langer dan veertien dagen mag duren. Hij zal dan geheel of voor het grootste deel tot Indië de route van de K. L. M. volgen van Soerabaya zal hij zonder on derbreking den sprong naar Wyndham maken. De machine kan achter elkaar een afstand van 2600 K.M. afleggen. De rest van deze maand blijft Kingsford Smith in Londen, om met de „Percival Gull" te experimenteeren. Voorts onderhandelt de beroemde vlieger reeds geruimen tijd over het instellen van een vaste luchtlijn van Sydney naar Singapore. „Als het zoover komt" zei hij lachend, „zou ik voor een kleinen afstand concurrent worden van de K. L. M., maar het zal overigens een vriendschappelijke concurrentie blijven. Over zijn IndiëHolland-reis was Sir Char les best te spreken. Hij had het ook wel aan genaam gevonden om eens als passagier een lange afstandsreis te maken, vooral zoo goed verzorgd en geleid door zulke uitnemende pilo ten als bij de K. L. M. Gisterenavond heeft Kingsford Smith in het Carlton hotel, waar hij logeert een ontmoeting gehad met den heer A. Fokker, die 's middags verhinderd was bij de aankomst op Schiphol te genwoordig te zijn. Opgegeven door van der Graaf Co., (afd. Handelsinformaties). Bij arrest van het Gerechtshof te den Haag van 10 Augustus 1.1. is het faillissement van Joh. van Dorp, Oranjeboomstraat 174b te Rotterdam, vernietigd. UITGESPROKEN. ZWIJNDRECHT, 13 September. B. Baren drecht, slager, W. Parallelweg 102. Rechtercomm. Mr. J. H. van Welsen. Cur. Mr. P. L. v. d. Pol der, Dordrecht. DELFT, 14 September. Boter. Aanvoer 640 kg. 1.70—1.^7% per kg. Handel stil. DELFT, 14 September. Aanvoer 146 runderen, kalfkoeien 95215, varekoeien 50—135, 43 nuch tere kalveren 4—12, 498 magere varkens 10— 30, 906 biggen 6—14. Rundvleesch 38—60 ct per kg. slachtgewicht. LEEUWARDEN, 14 September. Door de Crsis- Zuivelcentrale is de Leeuwarder commissienotee- ring voor de le soort Nederlandsche boter beden vastgesteld op 68 ct. per kg. ROTTERDAM, 14 September, (Coöp. Tuinbouw veiling Rotterdam en Omstreken G. A.) Holl. platg. komkommers le srt 5.407.50, 2e srt 2.90 —5.50 per 100 stuks, sla (meikoning) 0.60—1.60 per 100 krop, spinazie 26.10 per 100 kg., bloem kool 511 per 100 stuks, peen 2.403.60 per 100 bos, tomaten A 1.402.70, B 1.50, C 1.20, CC 1 per 100 pond, postelein 2, snijboonen 7 —13, pronkboonen 8.90—11.40, duitsche prinsesse- boonen 6.80—9.50, stokprinsesseboonen 6.70 8.50 per 100 kg. Aanvoer tomaten 79.180 pond. HANSWEERT, 14 September. Gepasseerd voor 4 uur en bestemd voor: ROTTERDAM: st. Telegraaf 10; Telegraaf 17, Bout; Wiladcor, Norbart; San Antonio, Ross; Wilcor, van Meel; Nelly 2, van Oosten; Isabel la, Geers; AMSTERDAM: st. Amstel 12; st. Stad Amsterdam 3; Johanna, de Haas; NU MANSDORP: Johanna, de Pijper; VENLO: St. Maria, MaarschalkerweerdSCHEVENINGEN: Verandering, Kranenburg; KATWIJK: Samen werking, Plug; DORDRECHTGeertruida, Vort- horn; SOEST: Onderneming, Bezemer: ROER MOND: Clemence Josef. de Bakker; DEN HEL DER: Maria, Dooms; DORDRECHT: Nellie, Sie- benga; Trio, Saarloos; Deendert, Jiskoot; Unile ver 5, Rooding; Florentina, Verbeeck; ARNHEM Era, de Lamper; LEEUWARDEN: Anjo, Oom; AMSTERDAM: Onderneming, Smit; DEANO: Wanne, Huckman. DUITSCHLAND: Alice, Verbeeck; Congo, Salm Marivaux, van Aalst; Izar, Boellen; Mannheim 224, Albers; Mannheim 183, Reibert; Sardinia, BuyksMarguerithe, v. d. Meersche; Romaan, van Laeken; Rheinfahrt 96, Ihrig; Asterie, Ver- berght; Petrus, Wyckmans; Karl Albert, Genthe; Besiam, van Strydonck; Johanna, KoremaaMa- ja, Griep; Martha, Oom; Furka, Steegmans; Le Verrler, Keimann: Anna, Klop; Pernis, Dykema. BELGIë: st. Telegraaf 3; st. Maasbrug; 3 Ge broeders, van Dyke; Poortvliet, Oosterwijk; Cla- zina, Zuurmond; Presto, de Vuyst; Citema, Edix- hoven; Julia, Janssens; Sovilo, v. d. Vyvere; Schwahen 5, Meinen; Macte Animo, v. d. Put ten; Nieuwediep, Padmos; 7 Gebroeders, de Graaf; Bernina, de Mayer; Oran, Kress; Rijn trans 7, Hiltt; Comptodr 15, Bier; Minden 7, Beer- boom; Almien, Schut; Nooit Volmaakt, Taekens; Silas, Peperkamp; Betty Dora, Hamel; D. A. P, G. 7, Deuthner; Visa, Reunses; Rupel, Schnor- busch; Petrofte'.laj Polderman; Amidtla, Bol huis; Regularite, Folfliet; Constance, Wi)ck- mans; Trio, Hooglander; Adriana, Verheye; Lucia, Hooglander; Resoluto 2, Rekkers; Mann heim 233, Nalbaoh; Martha, v. Damme; Adriana, Kole; Lujo, Heck; Rival, van Heukelen; Am- stel 9, Zekveld; Henriette, Bijl; Rijn, Lessel; Rodeo, Heynsdtjk; 2 Gebroeders, v. d. Kolk; Ba- tauwer, Vegter; Adriana, Cornelia, v. d. Vliet; Anton. Herman; Seolto, Larooy; Telegraaf 18; Hast 3, Heppert; Adriaan, van Doodewaard; Rheinfahrt 143, Beck; Maria, van Veen; Maria,, Bijl; Luctor, Slager; Stad Goes, Vendeville. naar het Engelsch van 20) Laat mij dat doen, verzocht Patricia. Haal lij de auto vast, terwijl ik me aankleed. Claverton dacht even na en besloot dan haar te laten gaan, daar hij er tegen opzag in deze omstandigheden drie vrouwen alleen in het huis achter te laten. Is de garagedeur open? vroeg hij. Ja. Je kunt die gewoon openschuiven. Rijd den wagen vast vóór de deur. Ik ben zoo klaar. Binnen enkele minuten stond de wagen vóór deur. Hij was juist onwillekeurig gedwon- §en de heerlijke sterrenlucht te bewonderen, toen hij eenig leven uit de richting van de kel derdeur hooi de. De revolver uit zijn zak ha lend, snelde hij om den hoek van het huis en hij was nog maar een meter of vijftien van de groene deur verwijderd, toen hij een gebo gen figuur naar buiten zag snellen, die haas tig over het grasveld naar den hoofdingang van het hek rende. Het was voldoende licht om hem te laten zien, dat de vluchteling een groot Pak onder zijn linkerarm droeg. Het volgende oogenblik rende hij uit alle macht achter den man aan. Bij het hek aarzelde hij, daar hij niet wist, welken kant de man wes uitgegaan, maar zijn aarzeling duurde niet lang. Het luide aanslaan van een motorrijwiel verbrak de nachtelijke stilte links van hem. Hij rende er heen en Zag een man op een motor gezeten. Stop! schreeuwde hij. Stop of De motor schoot vooruit: Claverton vuurde, en zag het achterlicht om een bocht in den weg verdwijnen. Hij vloekte onmachtig en herin nerde zich dan de wachtende auto. Als een kampioen-sprinter legde hij den afstand af en sprong achter het stuur. Een paar seconden later was hij op den weg, letterlijk op 't gas pedaal staande. HOOFDSTUK XXIII. De weg was vol bochten, maar gelukkig wa ren er maar heel weinig zijwegen, Claverton reed, zooals hy nog nooit gereden had, terwijl zijn blikken naarstig op het irriteerende roode achterlicht van den motor gevestigd bleven. Na een mijl had hij dit weer in het vizier ge kregen en terstond draaide hij zijn lichten uit, om te voorkomen, dat de ander zijn nadering zou bemerken. Ieder oogenblik verdween het licht om een bocht, om weer te verschijnen zoodra de weg weer rechtuit liep. Claverton had gehoopt den dief tamelijk vlug te kunnen inhalen, maar spoedig bemerkte hij, dat hij blij mocht zijn, wanneer hij den man op gezichts afstand zou kunnen blijven volgen. Op den vlakken weg ontwikkelde de motor een gewel dige snelheid, en tegen de heuvelen op was de auto, hoe snel die ook mocht zijn, absoluut niet in staat het tempo te volgen. Mijl na mijl duurde de race voort, door dor pen en slapende stadjes, en steeds bleef de mo tor ver vooruit. Op een bepaalde plek, bij het afdalen van een tamelijk stijlen heuvel, liet Claverton den wagen vol uitloopen, in plaats van de remmen aan te zetten, zooals de veilig heid gebood. Hij liep nu snel op den motor in en was er nog maar een paar meter van ver wijderd, toen de man zijn hoofd omdraaide en hem zag. Met een sprong scheen de machine als het ware vooruit te schieten en weldra was de onderlinge afstand weer aanzienlijk ver groot. Claverton had tijd gehad om de gestolen doos te zien, welke achter op den motor was vastgebonden. Nu den dief op zijn qui vive was, besefte Claverton dat de kans om hem in te halen kleiner was dan ooit, tenzij er een of andere onvooreien ongeval zou gebeuren. Maar hij zette door, daar hij er niets voor voelde den kerel met de doos wat die ook mocht bevat ten te laten ontsnappen, en weldra bereik ten ze de buitenwijken van Londen. De Zuidelijke voorsteden waren even ver laten als een grafkelder. Er wandelden een paar slaperige politieagenten, maar voor dat deze van hun verrassing bekomen waren bij het zien van dien schijnbaren wegwedstrijd op een dergelijk vroeg uur, waren beide machines reeds uit het gezicht verdwenen in een wir war van straten. Zij bereikten een rommelige buurt nabij de Thames De motor schoot om een hoek, dan nog een hoek om, en was tenslotte heelemaal ver- dwenen. Claverton, die besefte dat hij veel kans liep den man heelemaal te verliezen, reed terstond naar het trottoir en zette zijn motor af. Hij hoorde het geronk van een motor naar links. Aan het einde van een tamelijk lange straat stopte hij opnieuw. De motor was nog steeds te hooren, maar juist toen hij op het punt stond zijn motor weer te starten, hield het geluid plotseling op, en hij meende dat het niet verder dan een honderd yard van hem verwij derd kon zijn. Uit de auto springend rende hij vooruit, een hoek om, waar hij nog juist kon zien hoe de motor een plaats opgereden werd, vlak vóór hem. Van binnen uit werd de hooge deur van de plaats gesloten, en hij bevond zich alleen in een verlaten straat. Het gebouw, waarbij de plaats scheen te be- hooren, zag er uit als een soort pakhuis. Het had een deur aan de straat, en links liep er een gang langs. De deur droeg geen enkelen naam en zag eruit, alsof zij in jaren niet ge opend was. Boven waren er verschillende ra men de meeste gebroken. Het was moeilijk om de plaats te bereiken, daar zoowel de deur als de muur van boven bezet waren met groote Ijzeren pennen. Hij besloot het gangetje eens te probeeren, en waagde zich voorzichtig naar voren. Halverwege was er een deuropening, welke toegang gaf tot een tweetal steenen trap pen, een naar boven en een naar beneden. Hij aarzelde even en besloot het dan eerst bene den te probeeren. Inmiddels had de motorrijder de verzamel plaats van de bende bereikt. Het was Dexter, en vanaf de binnenplaats was hij langs een brandladder naar de tweede verdieping ge klauterd. Hij betrad een groot vertrek, waar Lee Huing en twee andere mannen een kaart spel speelden. Zij hielden daarmee op, zoodra zij hem en de gelakte doos zagen. Eindelijk! riep de Chinees uit. S-st! Ik heb jullie allemaal noodig vlug. Ik ben gevolgd door Claverton. Ik dacht, dat ik hem kwijtgeraakt was, maar toevallig zag ik hem juist vóór de besloten poort hier. Het is niet erg waarschijnlijk, dat hij zal probeeren over den muur te klimmen. Maar mogelijk probeert hij het langs het gangetje. Maak den kelderdeur voor hem open en wacht daar op hem. Geef hem geen kans om te vechten. Over meester hem vlug en breng hem dan hier. Vooruit! Zij haastten zich de kamer uit en langs een trap naar beneden. Dexter zette de doos op de tafel en keek er hunkerend naar. Hij probeerde het deksel open te maken, maar de doos was gesloten. In een hoek van het vertrek lagen echter verschillende gereedschappen. Hij nam een hamer en een beitel en keerde terug naar de tafel. Maar alvorens hij aan het openbreken kon beginnen, hoorde hij een schot, en het ge luid van een vechtpartij. Vreezend dat zijn metgezellen het misschien niet alleen zouden kunnen klaarspelen, liet hij de doos, de doos, waarmee hij zich naar 't terrein van den strijd spoedde. Toen hij den kelder bereikte, zag hij dat er 'n mooi gevecht aan den gang was. Het flauwe licht van een gasbrander toonde hem Claverton, belaagd door de drie anderen. Twee hunner hadden een stuk hout in hun han den, en Lee Huing een mes, maar Claverton weerde zich zóó geducht, dat zij hem nog nog niet den knock out hadden kunnen toebren gen. Dexter's scherpe oogen ontdekten het ge vallen pistool, half verborgen onder een hoop afval. Hij raapte het op. Op zij! schreeuwde hij. Laat hem aan mij over gekken! Terwijl Lee Huing met het mes in zijn hand aarzelde, trakteerde Claverton hem op een ge weldigen upper cut. Als een blok sloeg hij te gen den grond, waar hij naar de zoldering bleef staren. Dexter hield het pistool op. Handen omhoog! snauwde hij. Vlug of ik schiet je poreus! Claverton begreep instinctief, dat het dezelf de man was die tevoren hem en Langley ge vangen genomen had, ondanks de afwezigheid van het masker, dat hij de vorige mgal ge bruikt had om zijn trekken te verbergen. Aha, u waart het dus mr. Dexter, zei hij. Steek je handen omhoog! Waarom het mij zoo ongemakkelijk ge maakt, als je toch de revolver in je handen hebt? Ik draag geen mes, zooals je vriend Lee Huing. We kunnen hem beter naar boven bren gen, zei Dexter. Neem zijn armen, ik volg. Claverton werd half de trap opgesleept, tot het heele gezelschap de groote ruimte betrad, waar Dexter de doos had achtergelaten. Hier werden zijn armen stevig op zijn rug vastge bonden, terwijl hij in een stoel geduwd werd. Dexter's stemming veranderde, toen zijn oogen weer op de doos vielen. Hij wendde zich tot Claverton en wees op zijn buit. De oorzaak van alle moeilijkheden. Het spijt me bijna, dat jij er in gemoeid bent. Maar indien je in een familie als de Lorings trouwt, heb je wel rare dingen te verwachten. Je weet wat er in die doos is? Neen, snauwde Claverton. Het eenige wat ik weet is, dat jullie een stel dieven bent. Neem een dief om een dief te vangen. Ik zal je nieuwsgierigheid bevredigen. Wing die hamer en beitel. Lee Hiung gaf hem beide gereedschappen aan en aller oogen waren gevestigd op de fraaie doos, toen Dexter begon het slot te verbreken. Een klap met den hamer, en een licht wringen met den beitel en het deksel was open. In de doos waren verschillende vakjes, bekleed met prachtig ingelegd satijn-hout. Dexter opende vlug de verschillende vakjes, en uitte dan een woeste kreet van teleurstelling. Leeg! Gestolen! Claverton kon een flauwen glimlach niet on derdrukken, toen hij de duidelijke teleurstel ling op de gezichten van het kwartet bemerkte. De doos werd geschud en het ondersteboven gekeerd, maar er kwam niets uit. Dexter wendde zich tot Claverton. Wat weet je hiervan? vroeg hij. Niets. Het zal je misschien interesseeren te weten, dat dit de eerste maal is dat ik die doos onder oogen krijg. Leugenaar! Zoo gemakkelijk kun je mij niet om den tuin leiden. Je vrouw heeft er een eed op gedaan, dat Loring den heelen boel naar de bank had gebracht, maar ik weet, dat dat een leugen was. Hij stierf, en moet het haar verteld hebben kun je niet beter open kaart spelen? Wacht even, zei Claverton. Je schijnt te veronderstellen, dat ik het soort man zou zijn, dat de eigendommen van zijn vrouw weg schenkt. Als ik wist waar de inhoud was, zou ik dat jullie toch nooit vertellen; maar het is nu eenmaal een feit, dat ik het niet weet. Dexter keek hem aan en schudde het hoofd. Het is niet te gelooven, dat je het niet zoudt weten. Nu, ik zal in ieder geval onder zoeken of je het weet. Ik ga je aan het praten brengen. Waarom je tijd te verknoeien, als ik niets te zeggen heb dat je zou interesseeren. Dexter glimlachte en keek op zijn horloge. Het is nog vroeg, zei hij valsch lachend. Het is niet zoo ver naar Moorlands House. Ter wijl wij met je charmante vrouw praten, zal ik je in een wachtkamertje opsluiten, dat heel wat te wenschen overlaat tenzij je een pool- beer bent. Hij wenkte zijn huurlingen en deze grepen Claverton weer vast. Dexter wees naar de trap aan het eind van de kamer, en Claverton werd opnieuw naar beneden gevoerd. Zij passeerden het vertrek, waar de vechtpartij gewoed had en toen zij op het punt stonden een gang te betreden, zag Claverton een tamelijk oude machine. Bij den eersten oogopslag zag hij wat het was een koelmachine. Dexter bemerkte zijn schrik en lachte hate lijk. Zij gingen door een zware gepantserde deur en kwamen in een gang, waar het aan merkelijk kouder was tot zij voor een deur kwamen, welke voorzien was van enorme gren dels. Dexter haalde een sleutel te voorschijn en maakte de deur open. Claverton werd naar binnen geduwd hijgend, toen de ijskoude lucht zijn longen binnendrong. Het was een ta melijk groote vrieskamer, en in een der hoe ken stonden een dozijn groote vaten, welke waarschijnlijk ijs bevatten, en om de vaten en de pijpen langs de zoldering lag een dikke korst ijs. Een blik op den thermometer aan den muur leerde hem, dat de temperatuur twaalf graden Fahrenheit was. Nu, zei Dexter, gedurende de eerstvol gende twaalf uur zul je er wel spijt van heb ben, dat je niet een beetje mededeelzamer bent geweest. Het is jammer dat we niet een paar dekens over hebben, maar mogelijk krijg je weldra gezelschap, tenzij ze wat vertrouwelij ker blijkt dan jij. Au revoir! Met een slag viel de zware deur dicht Cla verton ging even op een van de leege vaten zit ten, terwijl hij naar de bevroren pijpen keek, maar weldra was hij gedwongen op te staan en heen en weer te loopen. Binnen het kwartier rilde hij van de kou, want de vele jaren in de tropen hadden hem extra gevoelig gemaakt. Zijn gedachten gingen naar Patricia, en hij voelde een dolle woede in zich opkomen bij het besef, dat zij van plan waren haar even eens hierheen te brengen, tenzij ze hen kon vertellen waar de inhoud van de gelakte doos gebleven was. En aangezien dit onmogelijk was kon hij haar zeker verwachten. Hij verwensch- te zijn pech, waardoor hij voor de tweede maal in handen van deze bende was gevallen en hoopte dat hij nog eens gelegenheid zou krij gen Dexter als man tegenover man te ontmoeten HOOFDSTUK XXIV Inmiddels maakte Patricia zich doodelijk on gerust. Zij begreep, dat Claverton in de auto den dief achtervolgde, maar zij verwachtte hem weldra terug, succesvol of niet. Toen er twee uur voorbij gingen, werd zij onrustig. Meer dan ooit verlangde zij er naar dit huis voor goed den rug toe te keeren. Het begon een nacht merrie voor haar te worden, en zij herinnerde zich weer alle tragische gebeurtenissen, die daar hadden plaats gevonden. Wat voor ge heim school er achter dien tragischen dood van haar beide ooms? Waarom die koortsachtige ijver van Dexter en zijn bende om in het bezit te komen van die gelakte doos? Waarom had Neale Loring voorgegeven, dat hij die naar zijn bank had gebracht, wanneer hij niet van plan was ge weest, dat te doen? Waar was die doos nu? Haar hoofd klopte, terwijl zij vergeefs pro beerde een antwoord op al die vragen te vin den, maar geen ervan scheen zoo belangrijk als de voortdurende afwezigheid van Claverton. Zenuwachtig liep zij de kamer op en neer, bij het minste geluid opschrikkend, leder oogen blik iets vreeselijks verwachtend. Toen herin nerde zij zich de telefoon en besloot zij den tijd te dooden door te probeeren uit te vorschen, waar de draad was doorgesneden. Na een half uur vond zij het. Het was op het punt, waar het draad het huis binnenkwam, niet ver van de kelderdeur. Beide enden hingen nu los in de lucht te slingeren. Zij bevestigde de draden weer los aan elkaar en probeerde of het appa raat nu weer werkte. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 9