Persil blijft Persil DE EERSTE KAMER AANVAARDT HET UNIFORMVERBOD. Waarom Ik voor fijne stoffen uitsluitend Persil gebruik? Inderdaad^ ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1933 huldiging van de koningin BIJ DE OPENING VAN DE STATEN-GENERAAL. Maatregelen van orde voor de deelnemende ver- eenigingen. DE MERWEDE-BRUG IS OPEN. RIJTOER van hare majesteit DOOR DE STAD. DE VESTIGING VAN VREEMDE ZAKENLIEDEN IN ONS LAND. Nieuiv gevaar voor onzen middenstand. De K.N-A.C. viert feest. Groote belangstelling bij de openings plechtigheid. STEUN VERBOUWERS AARDAPPELEN OOGST 1933. Moet toelating worden beperkt NATIONALE INZAMELINGSWEEK. BLOEMBOLLENSANEERINGSPLAN. WIJZIGING VAN DE H. O.-WET GOEDGEKEURD. Vergadering van Vrijdag BEPERKING VAN AAL- EN PALING- INVOER KRUISENWEDSTRIJD DER NEDER- LANDSCHE RONDVLUCHT. GEEN REDUCTIE OP DE RADIO DISTRIBUTIE. DE VEREEN. SCHOUWSPELERS. ook voor fijne stoffen COMMUNISTEN EN ORANJE-DINSDAG NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. JUBILEA PATERS MINDERBROEDERS BOTER. 'j -Vt'" De burgemeester van 's-Gravenhage maakt bekend, dat het, in verband met de buitenge wone belangstelling voor de opening van de Staten-Generaal op Dinsdag 19 September en de plannen om zich in grooten getale naar de Residentie te begeven, uitgesloten is om langs den korten, historisch vaststaanden afstand dien de Koninklijke stoet, gaande naar en terugkomende van de openingsplechtigheid tussehen het paleis aan het Noordeinde en de Ridderzaal aflegt, de vereenigingen en organi saties met al hunne leden op te stellen. Het zal slechts mogelijk zijn, een plaats aan te wijzen aan besturen en deputaties van ver eenigingen, die zich hiertoe overeenkomstig den in de bladen geplaatsten oproep bij het Haagsche Comité voor Volksfeesten schrifte lijk hebben aangemeld (ten hoogste 25 per sonen per vereeniging). Opdat intusschen alle vereenigingen en orga nisaties, die aan Hare Majesteit de Koningin op dien dag hulde wenschen te brengen, hier voor zooveel mogelijk in de gelegenheid zul len zijn, heeft H. M. zich bereid verklaard, om na afloop van de kinderhulde, die haar in den tuin van het Koninklijk Paleis zal worden ge bracht, te omstreeks 4 uur in den namiddag een rijtoer te maken langs een nader te be palen weg. De vereenigingen en organisaties zullen zich langs dien weg met hunne leden kunnen opstellen op de plaats, die haar hier voor door de politie zal worden aangewezen De vereenigingen en organisaties, welke hier voor in aanmerking wenschen te komen, moe ten ten spoedigste en uiterlijk Maandag a.s. te 12 uur, daarvan mededeeling doen aan den hoofdcommissaris van politie te Den Haag met opgaaf van het aantal deelnemers. Zoo noodig kunnen de dienstdoende inspecteurs van politie san de sporwegstations of bij de ingangen van de stad op Dinsdag 19 September aanwijzingen geven. De stoet volgt de gebruikelijke route. De stoet ter plechtige opening van de zitting der Staten-Generaal, op Dinsdag 19 Septem ber a.s. zal te 1 uur den volgenden weg nemen: Noordeinde, Heulstraat, Lange Voorhout (over het schelpenpad), Tournooiveld, Korte Vijverberg, naar de Ridderzaal op het Binnen hof. Na de opening keert de stoet langs den zelfden weg naar het Paleis terug. De betooging in Den Haag. Men meldt ons uit Amsterdam: Het Nationaal Huldigingscomité 9 Septem ber 1933 vestigt er de aandacht op, dat het plan om a.s. Dinsdag in Den Haag te gaan betoogen niet van het comité uitgaat. Het comité is ver plaatst van Koninginneweg 7 naar het vroegere kantoor der Ned. Handel Maatschappij, Hee rengracht, hoek Spiegelstraat. Een groote en verheugde schaar was gisteren middag bij den oprit aan de Amsterdamsche zijde van de Merwedebrug bij Muiden bijeen om getuige te zijn van het door iedereen sedert jaar en dag met smart verbeide moment, waarop de brug voor het verkeer zou worden open gesteld. De regeering had terecht gemeend in dezen tijd daarvan geen feest te moeten maken, maar de K. N. A. C. had even terecht gemeend erg blij met de brug te moeten zijn. En zoo had zij velen genoodigd om van het blijde oogenblik der opening getuigen te zijn. Daar waren dan onder de gasten de hoofd ingenieur directeur van den rijkswaterstaat ir. \vC G. C. Gelinck, ingenieurs van den Water staat, K. N. A. C.-leden en vertegenwoordigers van allerlei instellingen, die belang hebben bij goede wegen speciaal ook tussehen Amsterdam en het Gooi. Vóór echter het oranjelint, dat den toegang tot de brug afsloot, in tweeën geknipt op den grond viel, moesten er woorden van dank en blijdschap gesproken worden, waarmee de heer Leonard Lang als voorzitter van de K. N. A. C. een aanvang maakte. Hij schetste nog eens alle narigheden van den ouden toestand en herin nerde dan aan burgemeester de Raadt van Mui den, die steeds alle medewerking heeft verleend om verkeersobstakels uit den weg te ruimen. Helaas kon de burgemeester hier niet aanwezig zijn, maar de heer Lang kon toch mededeelen, dat 'burgemeester de Raadt zoo ver is opgeknapt, dat hij Zaterdag, vandaag dus, het Burger ziekenhuis te Amsterdam hoopt te verlaten om naar huis terug te keeren. Woorden van grooten lof had de heer Lang voor de ingenieurs die de brug en de viaducten gebouwd hebben. Aan ieder hunner overhan digde hij namens de K. N. A. C. een gedenk penning. Na den heer Lang spraken nog de heeren Buwalda, voorzitter van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Hilversum, ir. G. van Lier namens den B. B. N. en de burgemeester van Diemen, mr. A. de Wolff. Ir Gelinck be antwoordde de sprekers. Toen was ook een einde gekomen aan de speeches. Het laatste en grootste obstakel op den Muiderstraatweg, zooals een ongeduldige omstander het noemde. Mevrouw van Wisselingh, echtgenoote van den hoofdingenieur onder wiens leiding de machtige viaducten gebouwd zijn, knipte het lint door. Twee minuten later reeds een lange file auto's benevens een van opgewondenheid gillende extra Gooische tram met vlaggen en bloemen versierd het viaduct en de brug op. En weer een kwartier later, nadat de feestelijke groep genoodigden naar het Amstel-hotel waren ver trokken, waar de K. N. A. C. een thee aanbood snorden de "auto's in volle vaart over dezen idealen verkeersweg, hoog boven de lage polders. Beneden, in de diepte, lag de oude brug, waar niemand meer naar omkeek, wijd open gedraaid, geen auto echter die wachtte. De bruggewachter knipperde van onwennigheid met zijn oogen.. Den laatsten tijd hebben tal van buitenland sche zakenlieden, met name grossiers en detail listen, zich in Nederland gevestigd of nemen Maatregelen zich hier te vestigen. In verband daarmede heeft de heer van Hel- lenberg Hubar den Minister van Economische Zaken gevraagd of Z.Exc. niet van meening is dat het zeer ongewenscht is, dat in dezen tijd waarin de meeste gevestigde Nederlandsche zakenlieden hun uiterste kracht moeten inspan nen om het hoofd boven water te houden, aan buitenlandsche zakenlieden onbeperkt de ge legenheid wordt geboden zich hier te vestigen Zoo ja, is de minister dan bereid er maat regelen tegen te nemen, dat buitenlandsche zakenlieden zich in een onevenredig aantal hier te lande vestigen Geopend met een radiorede van Prinses Juliana. De nationale inzamelingsweek, welke van 4 tot en met 12 October a.s. zal worden gehouden door het Nat. Crisiscomité, zal op den avond van 3 October worden ingeleid door redevoe ringen, welke H. K. H. Prinses Juliana en eeni- ge leden van het Dagelijksch Bestuur voor de radio zullen houden. In Stct. no: 180 is opgenomen het Bloembollen- saneeringsplan 1933 (Teeltoverdrachtsbeschik- king). Daarin wordt o. m. bepaald, dat over dracht van teeltvergunning slechts kan plaats hebben onder goedkeuring Van de Centrale en wela. op verzoek van den telerb. door abandonneering (prijsgeven van de teelt dooi den teler zonder verzoek tot overdracht). Voor beide gevallen zijn nadere bepalingen vastgesteld, welke in de ministerieele beschik king zijn opgenomen. Ecnige leden van het comité van voor onderzoek, bij hun eerste samenkomst te Londen, inzake den Berlijnschen Rijksdag brand Minister vraagt politietoezicht. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de burgemeesters de volgende circulaire doen toekomen betreffende den steun aan de verbouwers van aardappelen (oogst 1933) „Teneinde een behoorlijke uitvoering van de bepalingen van de Koninklijke besluiten van den lsten September 1933 (Staatsbladen nrs. 466 en 465), respectievelijk tot toepassing van de artikelen 9 en 12 der Landbouwcrisiswet 1933 (Staatsbladen nrs. 261 en 418) op aardappelen en tot bepaling van den aanvang van het in artikel 1 van het Crisis-Tuinbouwbesluit 1933 I bedoelde tijdvak ten aanzien van aardappelen, mogelijk te maken, is het noodzakelijk, dat op de naleving daarvan scherp wordt toegezien. In verband hiermede heb ik de eer zulks ter voldoening aan» het desbetreffende verzoek van den Minister van Economische Zaken U, als hoofd der gemeentepolitie, te verzoeken de noodige medewerking bij de uitvoering van bovenbedoelde bepalingen te verleenen. Voor zooveel noodig zij overigens ten deze nog de aandacht gevestigd op het bepaalde in artikel 26 van de Landbouwcrisiswet 1933". Nog eens heeft Minister van Schaik, die ook genoeg belangstelling op de tribune had, de bedoeling van het uniformverbod, dat nu in de Strafwet is neergelegd, toegelicht. Het door hem op 24 Juli ingediende wetsontwerp wil vooreerst toestanden voorkomen als in het buitenland, waar quasi-militaire formaties ont stonden, die tenslotte de souvereiniteit van het Overheidsgezag bedreigden en als even zoo vele nevenvereenigingen optraden. Men moet hier in den beginne weerstaan, want de onder vinding heeft bewezen, hoe snel de omstan digheden zich kunnen wijzigen. Wetten, die men verleden jaar in ons land nog geheel on- noodig achtte en waarvoor toen ook geen meerderheid ware verkregen, worden nu als urgente regelingen beschouwd. Vervolgens is het verbod er om verstoring van de openbare orde te voorkomen. De moord- en doodslagen in het buitenland waren ernstig genoeg en ook hier constateert men herhaaldelijk relletjes, ontstaan door geüniformeerden, die zich boven dien nog al vrijmoedig van de Vuurwapenwet schijnen te dispenseeren. De wet, heeft de Minister herhaald, richt zich niet tegen één partij of tegen de politieke vrijheid. Men moet daarmee voorzichtig zijn in een land als het onze met zijn zeer ver schillende en ook zeer diepgaande stroomin gen. Dit neemt niet weg, dat de Minister van Justitie in antwoord op een opmerking van prof. De Savornin Lohman, die de langste rede hield, nog eens verklaarde, dat hij van plan was maatregelen te nemen tegen excessen en staatsgevaarlijke houdingen. „In dezen tijd van verstoord geestelijk evenwicht bij zoovelen", aldus Z. Exc., „is dit op heden noodig." De eerste greep schijnt nog al gelukkig: zoo wel socialisten en communisten als fascisten klagen over de nieuwe wet. Dr. Wibaut zou b.v. wel een uitzonderingspositie voor zijn partij hebben gewenscht en voor de roode vlag, maar hier kon de Minister natuurlijk niet aan denken. Het is te hopen, dat deze bekwame be windsman, van wien het heet, dat hij nogal aarzelend is, maar dien wij waarachtig niet voor een cunctator aanzien, zijn zuiverend werk energiek voortzet. Prof. Lohman heeft gelijk, dat de menschen niets begrijpen van de aanwezigheid van communisten in het par lement. Maar men zal dan ook, zooals in het door sociaal-democraten geregeerde Denemar ken, de revolutionnaire partijen moeten ver bieden en dus de wet op vereeniging en ver gadering dienen te wijzigen. Als men zulke partijen verbiedt, kan men pas een eind ma ken aan de afvaardiging van hun vertegen woordigers. Enkele eventueele gevallen zijn ook nog be sproken. Wat geüniformeerde jeugdvereni gingen betreft de socialistische A. J. C. is met name in debat gebracht zij zullen het zelf in handen hebben of zij al of niet onder de wet vallen. Bemoeien zij zich met politiek, dan is de zaak uit. Wij hebben hier en daar reeds gelezen, dat men toch wel eens meisjes van de „Graal" of leden van de „Jonge Werkman" aan politieke propaganda had zien doen. Zij deden dit dan individueel; hun organisatie was er niet een „van een bepaald staatkundig stre ven". Maar deze leden zullen nu rekening moe ten houden met de wet, juist ook in verband met hun a-politieke organisatie en zoo staat de zaak ook met de A. J. C., ofschoon deze al meer in de politiek gemengd schijnt. Aan prof. Lohman heeft de Minister ook ge zegd, dat insignes verbieden hem te ver ging, maar dat een collectief dragen van insignes wel degelijk voor individuen strafbaar kan zijn, evengoed als het misbruiken van de nationale Steun aan de Woudrichemsche visschers. In antwoord op desbetreffende vragen van den heer Drop zegt minister Verschuur, dat het hem bekend is, dat, mede tengevolge van den grooten aanvoer van buitenlandsche paling, de prijzen van dit artikel beduidend zijn gedaald Maatregelen ten opzichte van den aal- en palinginvoer zijn in overweging. Tot dusverre is van rijkswege in de kosten van de steunverleening aan de visschers te Woudrichem geen bijdrage verleend, omdat naar het oordeel van de regeering de betrok kenen niet als crisis-werkloo:|n konden wor den beschouwd. De vraag of, en, zoo ja, in hoeverre zij in de van rijkswege gesubsidieerde steunregeling kunnen worden opgenomen, is in overweging De Minister van Sociale Zaken stelt zich voor daaromtrent spoedig een beslissing te kunnen nemen. Omtrent de hoogte van een eventueel vast te stellen tarief kan hij thans nog geen uitspraak doen. DE NEDERL. SCHEEPSBOUWWERVEN IN 1932. kleuren of van oranje voor partij-politieke be doelingen. Jhr. Van Sasse van IJsselt dringt aan op toe passing van de wet „met kalmte en beleid". Dat is een zaak der rechterlijke macht, maar de Minister achtte de wet door de omstandig heden geboden. Zij werd z. h. s. aanvaard, al wilde de soc.-dem. fractie geacht worden te hebben tegen gestemd, nu ook in haar be toogingen geen politieke emblemen meer mee gedragen mogen worden. Art. 2 der wet bepaalt: „deze wet treedt in werking met ingang van den dag na dien der afkondiging". Krachtens de wet, houdende al- gemeene bepalingen, kan de wet dus a.s. Dins dag verbindende kracht hebben. De senior van het kabinet, Minister Mar- chant, heeft vanmiddag weer feller dan ooit van zich afgebeten. Verontwaardigd over de valsche voorstellingen, welke men gaf aan zijn jongste wijziging der Hooger Onderwijswet, liet hij het niet op zich zitten, dat maar be weerd wordt als randde hij onze beste tradities aan, zooals dit o.a. van sociaal democratische zijde en in het manifest der professoren is ge schied. In dit verweer was het recht aan de zijde van den Minister, die tenslotte niet an ders doet dan zijn plicht als Nederlandsch be windsman, indien hij zorgt, dat in ons eigen land Nederlanders niet bij vreemdelingen wor den achtergesteld. En deze achterstelling heeft onvermijdelijk plaats als er een ware invasie van vreemdelingen komt ten gevolge van de gebeurtenissen in Duitschland. Het vreemde van het geval is dan nog, dat het adres der pro fessoren uitging van de Amsterdamsche uni versiteit, die als bijzondere universiteit, wat de inschrijving betreft, niet zooals de Mi nister en de Rijks-universiteiten aan de wet gebonden is, maar die dan toch maar zelf de vreemdelingen aanneemt.... op voorwaarde dat er plaats is! Is die er niet, dan krijgen de liefhebbers hun geld terug. Dan lijkt ons de methode-Marchant aanbevelenswaardiger en wij begrijpen, dat de Minister naar zijn naam te oordeelen zelf ook een afstammeling van réfugiés zich warm maakte. Met zekere grimmigheid verklaarde Z. Exc. dat hij niet kon wachten tot er te veel waren en dat hij het initiatief ook niet aan de senaten kon over laten maar hun zoo spoedig mogelijk bevel zou geven geen inschrijvingen van vreemdelingen te doen en eerst inlichtingen over de plaatse lijke toestanden te verschaffen. Dat de wet niet aangenaam is, stemt een ieder mr. Fock toe. Met den liberalen afgevaar digde zijn wij het eens, dat men in het buiten land ook goed moet weten, dat de strekking der wet niet is: buitenlanders te weren tout court, maar dat zij uitsluitend ten doel heeft te voor komen, dat Nederlanders niet bij buitenlanders worden achtergesteld. Noch Zuid-Afrikanen, noch hier opgegroeide en practisch Neder landsch geworden pleegkinderen uit den vreem de, zullen dupe worden van de wet. Maar dat deze noodig kan zijn, erkende ook de Leidsche prof. Kranenburg, die verontrustende cijfers had gehoord over aanvragen van vreemdelin gen en gewag maakte van het telegram van waardeering, dat een honderdtal Utrechtsche chemici en pharmaceuten aan den Minister had gezonden. Wel opperde de vrijz. dem. senator bezwaar tegen de uitgebreide volmacht, welke de Minister kreeg, maar hij kon daarover heen, nu deze volmacht lag in de hand van mr. Mar- chant. Wij gelooven ook, dat in dit bizondere geval de volmacht gerust gegeven kan wor den, want men kan toch ook moeilijk in deze crisiswet wat is zij gezien art. IV anders? een completen rechtsgang met procedures gaan leggen als in andere administratieve wetten, Van katholieke zijde heeft men na de dui delijke antwoorden van den Minister spreken onnoodig geacht, maar de sociaal-democraten vroegen stemming over de wet, welke werd aanvaard met 25 tegen 9 roode stemmen. Bedrijvigheid sterk gedaald. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt in afwachting van het gereed komen van de statistiek van voortbrenging en verbruik der scheepsbouwwerven over 1932, thans in het Maandschrift reeds eenige der voornaamste voorloopige gegevens mede. Aan gegevens welke betrekking hebben op de scheepsbouwwerven voor een aantal met de aan die werven verbonden machinefabrieken enz. welke in 1932 gelijktijdig 25 of meer werklieden in dienst hadden, zijn ter vergelij king gegevens uit de statistieken over vorige jaren toegevoegd. gem. gem. 1921/'25 1926/'30 1931 Aant. ondernemingen Verkooppr. der gereed gekomen vaart, en overige producten (X 1 millioen) Bedrag der verrichte herstellingen en hulpd. (X 1 millioen) Sterkte van 't perso neel op pl.m. 15 Sept. (X 1000 personen) Uit bovenstaande 134 145 134 1932 88 105,9 107,5 84,3 32,6 37,7 47,1 31,0 14,5 28,9 cijfers 36,9 blijkt 20,8 de 11,7 groote slapte in 1932 in het scheepsbouw- en het scheepsreparatiebedrijf. De verkoopprijs der ge reedgekomen vaartuigen en andere producten bedroeg toch nog geen 40 pet. van den verkoop- prijs van hetgeen in 1931 gereed kwam. Het bedrag der verrichte herstellingen liep terug tot 47 pet. van het in 1931 in rekening gebrachte bedrag, Scholte nummer één. Aan de op 25 en 26 Augustus gehouden Neder landsche rondvlucht, was voor de deelnemende vliegers een kruisenwedstrijd verbonden, waar toe langs de officieele route der rondvlucht, een zeker aantal 3x3 meter groote witte kruisen was uitgelegd. De opgaaf van den wedstrijd was, deze kruisen te ontdekken en hun positie zoo nauwkeurig mogelijk op de vliegkaart aan te teekenen. Voorelk op de volkomen juiste plaats aangegeven kruis werden 10 punten toe gekend, terwijl 5 punten werden gegeven voor het bepalen der positie van een kruis binnen een cirkel van 2 K.M. middellijn om de juiste plaats. Voor het aanduiden der ligging tot bin nen een cirkel van 4 K.M., werden 3 punten toegekend, en 1 punt voor aanduiden tot binnen een cirkel van 6 kilometer. In dezen interessanten wedstrijd heeft de K. L. M.-vlieger J. B. Scholte, verreweg de beste resultaten behaald. Op de route van den eersten vliegdag waren uitgelegd 4 kruisen, terwijl op de route van den tweeden dag 6 kruisen konden worden waargenomen. Van het totaal van 10 kruisen, heeft Scholte nu, er ook 10 ontdekt, en daarvan 9 uiterst nauwkeurig in kaart ge bracht. Slechts 1 kruis, n.l. dat gelegen was pl.m. 5 K.M. ten N.O. van Arnhem, werd minder nauwkeurig op de kaart ingeschetst, zoodat daarvoor 4 punten werden toegkeend. Van het totaal van 100 punten, behaalde Scholte er dus 94. Van de overige aan de rondvlucht deelne mende K. L. M.-vliegers behaaldenJ. J. Ab- spoel 62 punten, F. M. Stork 56 punten en I. A. Aler 48 punten. Daar de militaire vliegers, die met 10 vlieg tuigen aan de rondvlucht deelnamen, op den tweeden vliegdag de route over Venlo en Eind hoven „links lieten liggen", doch direct van Twente naar Vlissingen vlogen, konden zij de kruisen gelegen bij Arnhem, Tienraai, Ooster hout en Etten, niet waarnemen. Het voor de militairen te behalen maximum werd daarom gesteld op 6 kruisen, of 60 punten. Van hen behaalde serg. E. S. Fimmen de beste resultaten. Hij ontdekte 5 der 6 kruisen, en kreeg zoo 50 punten. Hij miste het kruis, dat uitgelegd was bij Nieuw Kruisland, pl.m. 14 K.M. ten O. van Dokkum. De 2de ltn-vliegers M. C. Palm en G. Oppenhuizen, maakten elk 46 punten, uit een totaal dus van 60. terwijl de reserve-ltn. J- Benus 32 en serg. Weber 30 punten kreeg. De overige militairen kregen 20 punten en minder. Voor de bestuurders van sportvliegtuigen, waarvan de helft de route over Venlo en Eind hoven oversloeg, was voor den heer G. W. Roos het te behalen maximum aantal punten gesteld op 80. Hiervan kreeg hij er 46, of 57% percent. Voor de sportvliegers Meer, van 't Groenewout, de Geus van den Heuvel en mevr. van Alphen Roos, was het te behalen maximum gesteld op 60 punten en werden toegekend resp. 30, 26, 20 en 12 punten. Sterk spreekt uit dezen leéizamen wedstrijd de zeer bijzondere prestatie van den K. L. M.- vlieger Scholte, die zich als een eerste klas waarnemer ontpopt heeft en alle militaire be roepswaarnemers de baas was. Zijn taak was bovendien niet eenvoudig, daar een groot ge sloten verkeersvliegtuig met zeer breeden cock pit, zich minder .voor waarnemen leent, dan een open militaire verkenner, met onbeperkt uitzicht naar beide zijden. Aan gesteunden en tcwerkgestelden. De Bossche Gemeenteraad had besloten aan gesteunden en tewerkgestelden in de werkver schaffing, een reductie van 1 per maand op het tarief der radio-distributie toe te staan. In afwijking met zijn ambtsvoorganger heeft de minister van Binnenl. Zaken daartegen be zwaar gemaakt, omdat door dit besluit de steunuitkeeringen indirect worden verhoogd, wat niet incidenteel kan worden toegestaan. B. en W. stellen daarom voor het genomen be sluit in te trekken. Nederlandsch repertoire. „De Vereen. Schouwspelers" (o.l.v. Pierre Mols) hebben ter opvoering in dit seizoen aan genomen, een bewerking door dr. P. Schroder, van Cissy van Marxveld's „De Kingford- school". Verder wordt onderhandeld over een nieuw stuk van Henk Bakker. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Verkoop van het s. Delfland voor sloop aan Frank Rijsdijk's Ind. Ondern. Door bemiddeling van de makelaars J. Pierrot Jr. Zonen te Rotterdam is het Nederlandsche s. Delfland, groot 7030 ton d. w. aan den Ko ninklijken Hollandschen Lloyd te Amsterdam, voor sloop verkocht aan de N.V. Frank Rijs dijk's Industrieele Ondernemingen te Hendrik- Ido-Ambacht. Persil heb ik altijd ir» huis. Het spaart de waseh en is zuinig in het gebruik. Waarom zal ik dus een ander waschmiddel koo- pen Ik ga mijn geld niet verspillen. 2. Persil geelt mij het groot ste gemak, omdat ik het koud kan oplossen en er koud mede kan was- schen. Ik bespaar tijd en geld, omdat ik geen heet water noodig heb. Persil is niet alleen een voudig in het gebruik, maar ppk hygiënisch, want het bezit waarde volle desinfecteerende eigenschappen. 4- Voor het wasschen van gekleurde en fijne stollen, neem ik een volle eet lepel Persil op 2 Liter koud water. Eerst oplos sen in een beetje koud water tot een papje, zonder klonten. 5. Ik benut dus, als zuinige huisvrouw, ten volle alle voordeelen, welke Persil mij biedt. E Ostermann Co.'s Handel Mi/. N.V Amsterdam. Fabrieken te Jutphaor bij Utrecht. Reel. 657DGVS 146 Een extra-nummer van de Tribune. Het Tweede Kamerlid Westerman heeft aan den minister van Justitie de volgende schrif telijke vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat door het dagblad „De Tribune", met het oog op de door de Communistische Partij Holland voor 19 September a.s. aangekondigde betooging, een bijzondere oplage is gedrukt, waarin op erger lijke en beleedigende wijze over de regeering en inzonderheid over den voorzitter van den Ministerraad wordt geschreven? Kan de minister ook mededeelen of hij, mede in verband met de talrijke, vroeger ten aanzien van genoemd dagblad opgedane er varingen, voornemens is maatregelen te tref fen, opdat de verspreiding van het speciale nummer, desnoods door strafrechterlijk in grijpen, worde gestuit Op den 3den October zal het 40 jaar geleden zijn, dat de volgende paters van de Orde der Minderbroeders in Wychen het kleed van den H. Franciscus ontvingen: Remaclus Meys, kapelaan te Rotterdam; Leontius Klüken, kapelaan te Nijmegen; Theo- dotus Noordermeer, assistent te Woerden; Ben- tivolius Haenraets, pastoor te Gorinchem; Ewaldus Geldens, procurator van de missie te Weert; Paulus Stein, prov. com. Dwinopolis; Justinianus van den Donk, pastoor Wychen; Lucius van Nistelroy, rector Gouda; Anacletus Nielen, assistent Venray; Benitius Woolderink, rector Nijmegen; Linus Zuidgeest, assistent Maastricht. KERK IN EEN WOONWAGENKAMP. Zondag zal in het woonwagenkamp gelegen aan den Osdorperweg onder Halfweg een kapel worden ingewijd door den hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal, Deken van Haarlem. Mevrouw Hèléne Ludolph te Brussel. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: De Nederlandsche zangeres, mevr. Hélène Ludolph uit Haarlem, heeft Woensdagmiddag in het Hollandhuis te Brussel, voor de leden van de Vereeniging van Nederlandsche dames, een zangrecital gegeven, dat uitsluitend gewijd was aan werken van Nederlandsche componis ten: W. Landré, G. van Brucken Fock, A. Die- per.brock, H. Andriessen, W. Pijper, A. Voor molen, H. Zagwijn, R. G. Crèvecoeur en L. Schnitzler. De magnifieke stem, de gestyleerde voordracht en de heldere dictie van de zan geres, maakte grooten indruk op de aanwezi gen. Theo van der Pas zorgde voor een artistieke begeleiding, die dit recital hielp maken tot een van de beste concerten sedert tien jaar voor bovengenoemde vereeniging gegeven. Ook het feit, dat velen voor het eerst kennis kon den maken met werk van Nederlanders, werd zeer gewaardeerd. Apollo" naar Parijs. Het Rotterdamsch mannenkoor „Apollo", dirigent Ed. Flipse, heeft een uitnoodiging ont vangen, het volgend jaar in Parijs een concert te komen geven. DE KERKELIJKE OVERHEID EN DE LITURGISCHE MUZIEK. Mgr. Rousseau, bisschop van Puy publiceer de onlangs een verordening waaraan het Greg Bid. 't volgende ontleende 1. In onze groote en kleine Seminaries moe ten iedere week voor alle leerlingen, minstens 5 lessen of oefeningen van elk een half uur, in Gregoriaanschen zang en kerkmuziek gege ven worden. (Apost. inst. 1 en 3), Ieder jaar moeten in onze Seminaries hierover examens of „concours" gehouden worden. 2. Op al onze katholieke onderwijsinrichtin gen moet, om de pauselijke voorschriften om trent den volkszang bij de godsdienstplechtig heden op te volgen, aan alle leerlingen, of ten minste aan de kinderen van de kerkkoren, dagelijks een kwartier zangles gegeven .wor den: Latijn lezen, noten treffen, elementaire stemvorming, grondregels van het Grego- riaansch, geestelijke liederen, eenstemmige motetten enz. (Apost. Const. 10). 3. In de kloosterconventen en pensionaten moeten zoo dikwijls mogelijk zangles en zang oefeningen gegeven worden, (ibidem) 4. Het programma van het godsdienstonder richt moet vragen bevatten over kerkzang. 5. De solo-zangen, die, ook als ze door man nenstemmen worden uitgevoerd, bij liturgische plechtigheden nooit mogen overheerschen, zijn voor vrouwen absoluut verboden. (Motu pro- prio 12 en 13). LODE MORTELMANS. De bekende componist Lode Mortelmans is, wegens het bereiken van de leeftijdsgrens, af getreden als bestuurder van het Koninklijk Vlaamsch Conservatorium te Antwerpen. DE NIEUWE RIJKSWEG OVERSCHIE— DELFT. Nu de nieuwe Rijksweg van Overschie naar Delft voor het verkeer van Rotterdam naar Delft over de geheele lengte is opengesteld, blijkt, dat het in het belang van de veiligheid van het verkeer zeer gewenscht en ook moge lijk is over dezen weg thans ook reeds toe te laten het verkeer in de richting Delft-Rotter dam. Nabij Overschie kan dit verkeer dan, in afwachting van de openstelling van den ge heelen weg van Delft naar Rotterdam voor beide verkeersrichtingen, voorloopig de Schielaan volgen en verder zooals thans den weg door Overschie. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben aan den betrokken Hoofdingenieur van den Rijks Water staat verzocht deze verkeersregeling te willen bevorderen. DE WERKLOOSHEID TE EINDHOVEN. Als verheugend verschijnsel valt te mel den, dat de werkloosheid te Eindhoven blijft afnemen, zoodat het getal officieel ingeschre ven geheel werkloozen in de afgeloopen week weer met ruim 100 gedaald is en nu 22 pCt. minder bedraagt, dan het maximum getal dat bereikt is geweest. CRISISZUIVELAANGELEGENHEDEN. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 17 t/m 30 September a.s, het bedrag der afdracht voor „andere in con sumptie gebrachte melk", met afwijking van de vorige publicatie, nader is vastgesteld op cent per liter. De Centrale maakt voorts bekend, dat de intrekking van de erkenning van de Leidsche melkveiling met ingang van 17 September a.s is opgeheven. INDISCHE POSTVLUCHTEN. De „Oehoe" aangekomen. (uitreis) is gisteren in Cairo PATERS VAN DE H. FAMILIE. De zeereerw. pater J. Jacobs, rector van het klooster der paters van de H. Familie te Ouden bosch, is overgeplaatst naar het Missiehuis dezer Congregatie te Kaatsheuvel. In diens plaats is tot rector van het klooster te Ouden bosch benoemd de zeereerw. pater Jos Schmitz, die professor was in de philosophie. Met ingang van 17 September a.s. bedraagt de prijs van het merk voor boter ƒ0.90 per kilogram en is de prijs van de vervoervergun- ning voor buitenlandsche boter vastgesteld op 1 per kilogram. EEN PANAMEES, DIE IN BELGIë EEN FIETS STAL. Onder Moerdijk werd door de marechaussees een vreemdeling aangehouden, die een Belgisch rijwiel bereed. De man bleek van Panameesche nationaliteit te zijn en bij onderzoek kwam ver der aan het licht, dat de fiets te Esschen, in België, was gestolen, in verband waarmee de man naar Roosendaal werd overgebracht. Na beëindiging van het onderzoek is de Panamee sche zwijntjesjager gisteren naar Breda geleid en aldaar in het Huis van Bewaring opgeslo ten. ACHTTIENHONDERD POND MARGARINE IN BESLAG GENOMEN. De Hollandsche kommiezen konden nabij het Noord-Limburgsche plaatsje Bergen 1800 pond uit Duitschland binnengesmokkelde margarine in beslag nemen. De smokkelaars wisten, be gunstigd door de duisternis in de bosschen te ontkomen. Behalve de boter vielen den kom miezen nog negen rijwielen in handen, waar mede de boter vervoerd werd. De Dominialegt boeien uit nieuwen telefoonkabel tussehen Calais. voor de% Dover eQ

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3