UIT BIADEN EM TIJDSCHRIFTEN "11 SKI mm ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1933 VERBOND VAN NEDERLANDSCHE WERKGEVERS. BRANDKASTDIEVEN OP DE VLUCHT {£0>Qfy 9 9 9 0 0 0 MET 2100 ERVAN DOOR. HAAR ROODE MANTEL. AUTO RIJDT OP EEN TROEP MILITAIREN. Ernstig ongeluk te Amersfoort. Vijf soldaten gewond. VRACHTAUTO RIJDT TEGEN EEN BOOM. "IN •>- 1 VERDUISTERING. NIEUWERKERK A. D. IJSSEL. BODEGRAVEN WADDINXVEEN OUDE WATER UITLOTINGEN. FAILLISSEMENTEN. MARKTBERICHTEN. \vlj Algemeene ledenvergadering te Rotterdam. Het Nederlandsche bedrijfsleven onder de loupe. Het Verbond van Nederlandsche Werkgevers heeft gisteren te Rotterdam zijn algemeene le denvergadering gehouden onder leiding van den algemeen-voorzitter, den heer H. P. Gel derman C. M.zn., die de bijeenkomst opende met een rede, waaraan wij het navolgende hebben ontleend. Het afgeloopen jaar, aldus ongeveer spr. heeft voor het Nederlandsche bedrijfsleven zeker niet die opleving gebracht, waarop werd gehoopt. Kan men misschien aantoonen, dat het laagtepunt van de crisis bereikt of gepas seerd is, voor velen zal van eenige opleving in eigen bedrijf nog weinig of niets gebleken zijn. Waar de dalende lijn zich dan ook meer dan drie jaren achtereen voortzette, bekruipt mij de vrees, dat het dieptepunt voor vele be drijven nog lang kan duren en ook de opgaan de lijn naar betere tijden een lange lijdensweg zal blijkon. Op internationaal politiek gebied is de alge meene toestand helaas niet verbeterd. Een boycot-actie om politieke redenen tegen Duitschland afgekondigd, is principieel on juist. Dergelijke acties kan men bovendien in haar consequenties niet geheel overzien en kunnen ons land misschien zwaarder treffen dan Duitschland. De dumping-praktijken. Ook vormen de dumping-praktijken door middel van de z.g. sperrmarken en scrips voor onze industrie een groot gevaar. Niet alleen dat de Duitsche uitvoer door onze scrips ge stimuleerd meet worden, maar zelfs schijnt het niet uitgesloten, dat onze industrie met buitenlandsche scrips wordt beconcurreerd. Laat onze Regeering hiertegen met kracht op treden en ook in het aanstaande nieuwe han delsverdrag haar eischen niet te laag stellen, maar laten particulieren zich onthouden van het voeren van handelspolitiek, waarmede men op een terrein komt, wat alleen tot dat van de Regeering behoort en voor haar reeds moei lijk genoeg is. Amerika laat in het onzekere Spreker ging de toestanden na, zooals deze zich in Amerika hebben ontwikkeld en con stateerde, dat met dat al de verwarring toe neemt, zoowel op politiek als op economisch gebied in de geheele wereld, terwijl juist voor het herstel van vertrouwen, dat voor het aan. breken van betere tijden een eerste vereischte is, politieke rust en economische zekerheid vooral op monetair gebied, zoo zeer geboden zijn. Het geheele economische leven der wereld wacht thans op de resultaten van de verdere uitvoering der Amerikaansche experimenten, waarover de Amerikaansche President met zijn adviseerende „braintrust" ons thans in het on zekere laat. Ook heeft de Londensche conferentie in geen enkel opzicht licht gebracht. Het energieke optreden en het eerlijke pogen van onzen Minister-President te Londen als voorzitter van de Economische Commissie, verdient ze ker allen lof, maar ook hield kold het oude spreekwoord: „Met onwillige honden is het kwaad hazen vangen". Goederenprijzen zijn sterk gestegen Als men de goederenprijzen voor verschil lende grondstoffen en landbouwproducten na gaat, als tarwe, katoen, mais, koffie, suiker, rubber, koper, lood, zink, tin en zilver, zoo zijn deze over het algemeen sedert begin Maart vrij sterk gestegen, in Amerika over het al gemeen meer dan in Europa. Dit is natuurlijk, daar in Amerika de vlucht in de goederen sterker is geweest door de devaluatie van den dollar. In hoeverre echter deze prijsverbetering hier aan moet worden toegeschreven, of ook aan werkelijke conjunctuur-verbetering, zal pas blijken, als deze onnatuurlijke experimenten eenigen tijd geëindigd zijn. Het is waarlijk te hopen, dat ons een nieuwe algemeene prijsval bespaard mag blijven, want deze zou het toch al zoo sterk geteisterde bedrijfsleven nog meer ontwrichten. De verhouding tusschen lasten en baten. Dat nieuwe lasten onvermijdelijk zijn, be grijpt een ieder, die de groote tekorten op ons staatsbudget kent, maar in deze omstandighe den mag men wel een behoorlijke verhouding verlangen tusschen nieuwe lasten en baten uit bezuiniging. Met angst ziet men dagelijks de stuenmaatregelen voor den landbouw toene men. Niet, dat men den landbouw den steun niet gunt, of deze geheel aan zijn lot zou wil len overlaten. Men gaat echter steeds verder op dit gebied, de lasten ervan afwentelend op het Nederlandsch publiek. Deze lasten, welke •thans reeds gemiddeld c.a. 70 per jaar aan het Nederlandsche gezin kosten, worden nog steeds zwaarder en moeten ook door dat ge deelte van de Nederlandsche bevolking worden opgebracht, dat zelf even zwaar onder de crisis gebukt gaat en niet gesteund wordt. Het is de dure plicht van de regeering, aldus spr. en van den Minister van Economische Za ken in de eerste plaats, om de nadeelen, die elke steunmaatregel voor den een, automa tisch aan den ander berokkent, nauwkeurig af te wegen tegen de voordeelen. Of dit wel altijd gebeurt, is van buitenaf moeilijk te be- oordeelen. Het groote bezwaar tegen den landbouwsteun is volgens spr. dat men geen afloopende schaal voor opbrengstprijzen invoert, maar deze op een vaststaand niveau houdt, waardoor iedere aanpassing schijnbaar voor den landbouw overbodig wordt. Eon industrieele crisismachti gingswet? In sommige kringen, zoo vervolgde spreker schijnt men iets te voelen voor een ingrijpen van de regeering in het industrieele leven. Men mompelt al zoo iets van een Industrieele Crisis machtigingswet. Ten sterkste meen ik tegen dergelijke plannen te moeten waarschuwen. Laat de overheid zoo mogelijk haar helpende hand uitstrekken waar het in deze tijden ge vraagd wordt, liefst in den vorm van indivi- dueelen steun en vooral tijdelijk maar laat zij zich onthouden van een algemeen ingrijpen in het bedrijfsleven, waardoor veel bedorven zou kunnen worden, wat langs natuurlijken weg zich zelf nog redden kan. niet stellen, economisch is daar alleen een be kwaamheidsgrens verantwoord. Niet genoeg waardeering kan men hebben voor de in het algemeen uitstekende wijze, waarop in ons land de werkverschaffing ge regeld is, al is het aantal hierin geplaatsten betrekkelijk gering. De beste weg blijft altijd nog, dat de indus trieën geleidelijk de werkloozen weer opnemen; het bedrijfsleven kan bij eenige opleving nog een groot aantal arbeidskrachten plaatsen. De cijfers van de beroepstelling in 1930, bewijzen het steeds grooter wordend belang van de in dustrie in ons land. Uit die gegevens blijkt dat in 1920 in de industrie rond 1 millioen perso nen hun brood verdienden; in 1930 bedroeg dit aantal reeds 1 millioen 235 duizend. In den land bouw daarentegen waren in 1920 rond 622 dui zend personen werkzaam en in 1930 rond 639.000. Terwijl de geheele bevolking in ons land toe nam met rond 15.6 pet., neemt onze industrie met een accres van 20.2 pet. een eervolle plaats in. Is het dan wonder, zoo zeide spr., dat wij verlangen, dat de Regeering ernstjg rekening houdt met de belangen der industrie, die wel in de allereerste plaats voor ons volksbestaan van belang is, omdat zij slechts gelegenheid biedt de toenemende bevolking een bestaan te bieden. De houding der overheidsbedrijven. Met de Commissie-Schouten is een eerste stap gezet, aldus spr., op den weg naar meer uniforme regeling der Gemeentesalarissen en -loonen. De vraag doet zich thans voor: Zal de Regeering alleen op het loon- en salarispeil in grijpen, of ook in de werkwijze? Wij weten toch allen, dat, hoe noodig in vele bedrijven loon- en salarisverlagingen ook ge feest zijn en hoe belangrijk de bezuinigingen hierdoor verkregen, de grootste besparingen hiernaast dikwijls door reorganisatie, rationali satie en mechanisatie zijn bereikt. Zonder ook maar in het minst te willen afdingen op de ef ficiency in sommige overheidsbedrijven, mag men in deze tijden toch de vraag stellen: Ge beurt op de Overheidsbureaux en -bedrijven evenveel op dit gebied als in het particuliere bedrijf? Waar rationalisatie „con amore" moet gaan, wil men iets bereiken, ware het misschien wensehelijk, dat het Rijk, de Provincies en de Gemeenten zich combineerden in de aanstelling van deskundigen op dit gebied, of ware het misschien mogelijk een combinatie te maken met particuliere industrieelen? Het laatste zou het voordeel hebben, dat men elkanders erva- Fing zou kunnen uitwisselen. Het werkloozen-probleem. Het werkloozen-probleem is nog steeds een der meest nijpende vraagstukken in ons eco nomisch bestel. Kunstmiddelen, als verkorting van den werktijd blijven verdedigers vinden, maar lossen het vraagstuk in geenen deele op. Dwingend ingrijpen op dit gebied door ver korting van den werktijd is in ons land na de conclusies van den Hoogen Raad van Arbeid, als resultaat van een uitgebreid onderzoek niet te verwachten. Het vervangen van ouderen door jongeren gebeurt al zooveel mogelijk en zou, bindend voorgeschreven, groote onbillijkheden schep pen en enorme financieele offers vragen. Een leeftijdsgrens kan men in het bedrijf praktisch Ze waren „onschuldig" en kwamen daarom in hooger beroep. In den nacht van 29 op 30 November 1932 is er een poging gedaan om de brandkast weg te halen uit de kamer van den chef in het sta tion te Purmerend. De inbrekers werden ech ter in hun arbeid gestoord, zoodat de brand kast bij de deur is achtergelaten en ook de auto, waarmee de buit moest worden vervoerd is door de inderhaast gevluchte dieven achter gelaten. Als verdacht van dit feit stonden op 20 April drie Amsterdammers, de pensionhouder B. H. W., de musicus W. B. v. D. en de koop man C. v. d. L. voor de Haarlemsche recht bank terecht, zij werden resp. veroordeeld tot drie jaar, twee jaar en drie jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Het drietal kwam in hooger beroep en Vrijdag diende de zaak voor het gerechtshof te Amsterdama, ge presideerd door Mr. Joh. Jolles. Op de ge bruikelijke vragen van den president verklaar den alle drie onschuldig te zijn. Enkele getuigen hadden 's nachts een auto gezien, waarin de drie verdachten zich bevon den. Belangrijke verklaringen werden afgelegd door zekeren B. Evenals de drie verdachten was ook hij op 6 December gearresteerd, later is hij echter buiten vervolging gesteld. Zijn verklaringen lieten aan duidelijkheid niets te wenschen over. Hij had met de drie verdach ten een afspraak gemaakt om de brandkast uit het station weg te halen. Er waren al een paar voorbereidende bezoeken gebracht en den bewusten nacht had getuige ook in de auto gezeten. Ze waren het perron opgereden en get. was in de auto blijven zitten. Plotseling was er onraad gesignaleerd en het viertal had naar verschillende richtingen een goed heen komen gezocht. Getuige verklaarde, dat ook v. D. in ca auto was gebleven. Getuige verklaarde voorts nog, dat de mu sicus v. D. chauffeerde, hij getuige had niet gereden. De musicus v. D. was over dezen kroon getuige niet erg te spreken. Volgens hem was deze óók mee in het station geweest om de brandkast te halen. Hij zelf, v. D. was alléén in de auto achtergebleven. Verd. W. repeteerde het verhaal van zijn onschuld óók nog eens, waarbij v. d. L. inviel en het nog wat aandikte: hij was noch in de auto, noch in Purmerend geweest. Personeel van het station verklaarde dat de kast een klein model niet zooals dat was gebeurd anderhalve meter door één persoon kan worden verplaatst. Bij het slotverhoor hield v. d. L. nog een rede: „Waarom de anderen me beschuldigen weet ik niet, trouwens als ik iets zeg, word ik belachelijk gemaakt, dus verder houd ik maar liever m'n mond". President: „Uit uw strafregister blijkt, dat u o.a. driemaal bent veroordeeld wegens dief stal met braak in vereeniging". Verd.: „M'n iaatste veroordeeling dateert van vijftien jaar geleden". Requisitoir. In zijn requisitoir zeide de procureur-gene raal mr. baron van Harinxma thoe Slooten, dat de verdachten van systeem van verdedi ging zijn veranderd. Vroeger hebben zij ver klaard, dat zij niet op de plaats van het mis drijf zijn geweest en thans komen zij met het verhaal aan, dat zij er geweest zijn, maar niets hebben gedaan. Spr. noemde de verklaringen van den kroongetuige B. betrouwbaar. Hij achtte de tenlaste gelegde feiten, poging tot diefstal in vereeniging en medeplichtigheid daaraan wettig en overtuigend bewezen, wes halve hij bevestiging van de vonnissen requi- reerde. De strafmaat achtte spr. juist, gezien de groote brutaliteit van het feit Als verdedigers traden op mr. L. Franken- huis, mr. J. Frenkel en mr. Schorlesheim. Arrest 29 September. Zaakwaarnemer nam de gelegenheid waar. Dezer dagen is de chef van een handelskan toor, gevestigd aan den Singel te A'dam, plot seling verdwenen zonder adres achter te laten. De directeur van de zaak, een Nederlander, die echter in Hamburg zijn domicilie heeft en behartiging van zijn zaken hier te lande over liet aan zijn zaakwaarnemer, de chef van zijn kantoor, is daarop naar Amsterdam gekomen om 'smans boeken te controleeren. Gebleken is toen, dat de zaakwaarnemer een bedrag van 2100 uit de kas van de onderneming heeft verduisterd. Van de verduistering is bij de po litie aangifte gedaan. De dader is nog steeds voortvluchtig en de politie is hem nog niet op het spoor. LIJK OPGEHAALD. In de Otterstroom te Utrecht is drijvende gevonden het lijk van een 80-jarige vrouw, gewoond hebbende in de Otterstraat te Utrecht. Pat O'Dollin, verliefd en jaloersch, had ge twist, en nu verwenschte hij zichzelf in de de eenzaamheid van zijn jcnggezellenkamer in Harcourtstreet. Dwaas, die hij geweest wasIn één woede was hij naar het marktpleintje van Ennis- kerry gedraafd, was er in de gereedstaande bus naar Bray gesprongen, was door de drukke badplaats naar het spoorwegstation gesneld, had daar den trein naar Dublin genomen, en bij aankomst in de hoofdstad was hij, nog steeds inwendig brieschend, de straat over gestoken hij woonde schuin tegenover het station het tabaks- en krantenwinkeltje, waarboven hij een kamer had, binnengestormd en de trap met heroïek lawaai opgeraced. Als klap op de vuurpijl van zijn nobelen toorn had hij zijn kamerdeur achter zich dichtge smeten, waarna hij zich had laten neervallen in den ongewissen, aan een slepende inge wandenziekte lijdenden leunstoel, dien hij een paar maanden geleden van zijn hospita, na lange diplomatieke onderhandelingen, „losge kregen" had. De leunstoel was tegen den toorn van Pat O'Dollin niet bestand; zijn pooten begaven hem onder een allerakeligst gekraak, en Pat zat te midden van de puinen van het eens zoo vurig hegeerde meubelstuk. Het gevolg hiervan was, dat hij zich in tweeën splitste. Daar zaten twee Pats op den vloer. De eene trachtte zichzelf tot nog woe dender op te voeren wegens het inzakken van den stoel; de andere was geneigd te lachen. Een paar minuten lang leverden een verbol gen Pat. en een lachende Pat elkaar verbitterd kamp, maar een derde Pat maakte hieraan een einde door hen beiden de kamer uit te zetten. De derde Pat was een beschaamde, diep- rampzalïge Pat. Hij ging zitten op den rand van zijn bed, het hoofd rustend op de vuisten, en de oogen ge richt op haar portret, dat de eereplaats innam op een waschtafel, die met den rang van schrijfbureau gepensioeneerd was. Het was een mooi portret, en belangrij ker dan dat het was een mooi meisje. De fotografen van Graftonstreet konden artistie ker prestaties verrichten. Zij verstonden de kunst winkelmeisjes en typisten iii filmstars om te tooveren. Maar het portret van Kathleen Shillagh had Pat O'Dollin zelf gemaakt, twee maanden geleden op den ochtend van Paasch- Maandag, toen zij wandelden in de stilte, wilde Dorgle glen. Zij had over haar witte zomer jurk, die wat al te zomersch geweest was voor dien vroegen lente-morgen, de roode cape ge dragen, die haar naar Pat O'Dollin meende zoo romantisch stond. Toen hij haar met zijn pocket-Kodak kiekte, had zij de cape te ruggeslagen; zoo was zij op een boomstam gaan zitten, en haar aanbidder had haar vergeleken met een amazone. Het „amazone"-portret was voortreffelijk geslaagd. Pat had er twee ver grootingen van laten maken: één voor haar en één voor hem. En daar zat hij nu op zijn vergrooting te turen en verwenschte zichzelf. Neen, hij haatte zichzelf. Om zijn onberedeneerde jaloezie, om zijn domme drift, die hem reeds zoo menige poets in zijn jong leven gebakken had. Kath leen Shillagh was uit geweest met Dan M'Van- nagh, den boerschen zoon van een weduwe. Die twee waren vrienden geweest van de prille kinderjaren af. De Shillaghs en de M'Vannaghs hadden hoewel de laatsten onbemiddelde men- schen waren, die maar een heel klein stukje grond bebouwden, steeds op voet van vriend schap met elkaar verkeerd, en dë kinderen uit beide gezinnen waren speelmakkers geweest. Dan M'Vannagh was Pat moest het toege ven een buitengewoon knappe jonge kerel, die door de schoonen van Enniskerry niet minder bewonderd werd dan Kathleen door de mannelijke jeugd. Des te meer bezwaar had Pat ertegen, dat Kathleen, zoo vaak zij meen de hem te moeten berispen of verbeteren, hem Dan M'Vannagh tot voorbeeld stelde. Het was niet taktvol van Kathleen, maar Dan was zoo'n oude, broederlijke vriend van haar, dat het haar nooit ingevallen was, hoe zeer zij Pat op den duur moest ergeren door hem dit model dat ook wel niet van gebre ken vrij geweest zal zijn voor oogen te hou den. En dien middag, toen hij zijn Zondagsche bezoek aan zijn aangebedene bracht, had hij haar niet thuisgevonden. „Ze kan ieder oogenblik komen?" had Kath leen's moeder gezegd. „Ze is uitgegaan met Dan „En, toen zij zijn gezicht zag betrekken, had zij er lachend aan toegevoegd: „Neen jon gen, maak je maar niet ongerust. De pastoor heeft eenige jongelui naar de pastorie ontbo den om de plannen voor de bazaar te bespre ken, en Dan is Kathleen komen afhalen dat is alles. Kijk, daar komen ze al aan." Aan den hoek had Dan afscheid van Kath leen genomen, zonder eenige omhaal, en zelfs zonder handdruk zooals dat onder kennissen die elkaar dagelijks zien, gebruikelijk is. Maar Pat trok zijn eigen conclusie. „Hij heeft mij gezien. Daarom komt hij niet binnen", toornde hij inwendig. Opeens nam Kathleen haar roode cape af, wendde zich om, en zwaaide met den mantel, terwijl zij Dan terugriep. Maar haar moeder riep: „Nu niet, Kathleen; Pat zit al op je te wachten." Hij had haar stroef en beleedigd ontvangen. Zij was eerst verbaasd, daarna hautain ge weest. Pat had zich heel gewillig door zijn on bekookte drift laten opzwiepen, en nu was alles voorbij. Hij had het portret in zijn handen genomen. Zooals zij daar op dien boomstam zat, zoo had hij haar nog geen twee uren geleden voor het laatst gezien: uitdagend rillend op den stee- nen tuinmuur, in haar vlugge witte jurk, de roode cape van haar rug afhangend als een huzarenmantel een heerlijke amazone. Zou hij haar niet schrijven haar vergiffe nis vragen haar smeeken hem in genade weer aan te nemen? Hoe had hij een oogenblik kunnen twijfelen aan haar, het mooiste, het edelste schepsel op aarde? Hij zette zich aan den ex-waschtafel, deed een nieuwe pen in den houder, zocht en vond een prachtig vel violet postpapier, goud-op- sneê, maar de woorden, die zijn deemoed en zijn liefde moesten vertolken, vond hij niet. Meer dan een uur bracht hij zoek met het niet- vinden van die woorden. Toen verliet hij iz doffe wanhoop het vertrek, om in het gewoel van Grafton- en O'Connellstreet troost en af leiding te zoeken. Hij sleet drie ellendig dagen, en schreef een groot aantal vol- en onvoltooide brieven, die nooit verzonden werden. Den vierden dag, toen hij om 6 uur den horlogewinkel, waar hij als mécanicien werkte, verlaten had, nam hij een kloek besluit. Wat hij niet kon schrijven, zou hij met stem en gebaren kunnen zeggen. Hij zou naar Enniskerry gaan, zich aan haar moe ten werpen, en haar om vergiffenis smeeken. Hij verliet dien avond de bus nog voor het eindpunt op het marktplein, en sloeg het door lage steenen muurtjes ingesloten pad door de velden in, dat rechtstreeks naar de hoeve der Shillaghs voerde. Het was een mooie, stille avond. De zon ging onder achter de Wicklow bergen, en wierp haar laatste weemoedige schijnsel over de velden en akkers. En ook Pat stond met een schok stil over den roo- den mantel van Kathleen Shillagh, die ginds stond op den kleinen akker der M'Vannaghs. En aan haar voeten knielde Dan. Roerloos, wit van toorn, bleef hij staren naar die kleine groep. En toen, beseffend hoe wreéd zijn geluk vernietigd was, werd hij door een eindeloos medelijden met zichzelf bevan gen, en hij jammerde: „O Kathleen, Kathleen, mijn engel!" „Pat Het was haar stem. Hij wendde zich om. Zij kwam aansnellen langs het smalle pad. „Ik zag je van uit de verte, Pat!" riep ze. „Kom je om mij beterschap te belooven?" Hij wees sprakeloos op die andere Kathleen, ginds op den akker. „Dacht je, dat ik dat was, domoor? Die cape was oud, en ik had haar aan Dan beloofd voor zijn vogelverschrikker. Pat, Pat! Ze schuddde ernstig haar wijsvinger: hoe kun je een vo gelverschrikker voor mij aanzien. Zoo iets zou Dan M'Vannagh nooit gebeurd zijn. Neem een voorbeeld aan hem, Pat." B. NADRUK VERBODEN) Onze correspondent te Amersfoort meldt ons: Op den Utrechtschen weg alhier is gister avond om half elf een luxe-auto, komende uit de richting Soesterberg op een troep in colonne marcheerende militairen ingereden, Een vijftal militairen werd gewond. Eén hunner zelfs zeer ernstig. Zij zijn allen naar het militair hospitaal overgebracht. Van ooggetuigen vernamen wij, dat de troep juist een anderen rustenden troep militairen passeerde, zoodat nagenoeg de geheele weg in beslag werd genomen. De autobestuurder, die met vrij groote snelheid reed, bemerkte pas op het laatste moment het dreigend gevaar. Hij remde ter stond uit alle macht, doch kon niet verhinde ren, dat de wagen nog even doorschoot met bovenvermeld noodlottig gevolg. Twee dooden, een gewonde. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft te Neukerk bij Geldern (D.) een ernstig onge luk plaats gehad, meldt een Wolff-telegram. Een Nederlandsche vrachtauto van de firma Borst uit Nijmegen, reed door tot nu toe on bekende oorzaak tegen een boom op. De 19 jarige bestuurder van den wagen en zijn 16-jarige broer, beiden zoons van den eigenaar liepen daarbij zoo ernstige wonden op, dat ze eenige men later overleden. Een 16-jarige jongen uit Wupperthal, die ook in de vracht auto zat. brak een enkel. Van andere zijde vernemen we, dat de firma Borst, eierhandelaar te Nijmegen, op weg was van Keulen naar huis. De oudste der inzitten den leefde nog na de aanrijding doch gaf eenige uren later den geest. De jongere broer moet onmiddellijk dood geweest zijn. Zij kenden den weg uitstekend, daar zij meermalen in de week dien tocht maakten. Volgens dit laatste bericht zou het ongeluk te wijten zijn aan een aan rijding met een andere auto in een der nauwe straten van Neukerk. K BATAVIA, 15 September (ANETA) Het Hoog Militair Gerechtshof bevestigde het vonnis van den Krijgsraad waarbij de luite nant der infanterie W. de R. werd veroordeeld wegens verduistering tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf met vervallenverkla ring van den militairen stand. Voorts bevestigde det Hoog Militair Gerechts hof het vonnis van den Krijgsraad te Tjimahi, waarbij de adjunct-onderofficier M. B. wegens verduistering van 11.000.— was veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf en degradatie. VERDRONKEN. Gistermorgen is de spoorwegarbeider J. L. bij de Vuchterbrug te 's Hertogenbosch in de rivier de Dommel verdronken. Hij laat een groot ge zin na. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken is het faillissement van A. van Vliet, D. J. van Vliet en C. J. "on Vliet. Cura tor io mr. R. Rensma te Gouda. DOOR EEN PAARD GESLAGEN. De landbouwer J. D. was aan het gras maaien, daarbij gebruik makend van een paard van een anderen veehouder, dat hij had ge leend. Op een gegeven oogenblik sloeg het paard, den landbouwer D. tegen het been, dat dientengevolge licht gewond werd. BEKRONINGEN. Op de veetentoonstelling, die te Utrecht werd gehouden zijn verschillende eerste prij zen behaald door personen uit deze gemeente en wel als volgt: Bart, eigenaar A. Zwanen burg, stieren 1 jaar; Rood-blaar Job, eigenaar J. van Rijn, stierkalveren na 14 Febr. 1933 geboren; Victor, eigenaar A. Zwanenburg; Melkkoeien, 3 jaar: Keetje, eigenaar W. J. Vink; Melkkoeien, 4 jaar en ouder, Roza, eigenaar A. Zwanenburg; Collecties: A. Zwa- burg. POLITIEHONDEN-WEDSTRIJD. Zaterdag, 23 September, des middags 2 uur, zal op het Voetbal terrein in Oud-Bodegraven een groote politiehonden-wedstrijd worden gehouden van gecertificeerde politiehonden, uitgeschreven door de politiehonden Dresseer- club „B. E. N. O." te Bodegraven en uitgaan de van de afd. Zuid-Holland der K. N. P. V. Een welkom buitje.... Na weken van droogte kwam een malsch regenbuitje over Londen los. Lage-druk impressie in de Regent-straat. DUBBEL GOUDEN FEEST Dinsdag heeft het echtpaar van Ardenne— Verheul onder buitengewone groote belangstel ling zijn dubbel gouden feest gevierd. Na de kerkelijke herdenking had in het R. K. Ver- eenigingsgebouw de huldiging plaats door de verschillende vereenigingen waarvan de heer van Ardenne deel uitmaakt. O.a. was aan wezig burgemeester P. A. Troost, die in zijn toespraak ook het fonds voor Ziekenhuisver - plcging noemde van hetwelk de jubilaris sedert de oprichting wijkpenningmeester is. Het fonds bood een prachtig bloemstuk aan. Ook pastoor Kors gaf van zijn belangstelling blijk en schonk namens het kerk- en armbestuur een leeren fauteuil. De heer van Ardenne is voorzitter van het Armbestuur. De R. K. damclub T.O.G. was vertegenwoordigd door den geestelijk adviseur, kapelaan v. d. Togt. Deze overhandig de twee groote schilderstukken. Nog merkten wij op wethouder Herfst en den heer v. d. Weerdt, directeur der Boerenleenbank, het be stuur der damclub Excelsior dat een bloemen hulde bracht en de prettige samenwerking in de dammerswereld memoreerde, vertegenwoor digers van een damclub uit Gouda, het hoofd der R. K. school den heer Rooijmans, tevens voorzitter van de R. K. Kiesvereeniging, van welke de jubilaris 35 jaar penningmeester is. Ook deze vereeniging had een bloemstuk gezonden. Verder waren bloemen ingekomen van den Bakkersbond afd. Waddinxveen, R. K. middenstandsvereeniging De Hanze, Bakkers centrale A'dam, N.V. Meelfabrieken Rotterdam, Gist- en Spiritusfabriek Delft, Meelfabriek Koster, Leiden, en van vele andere firma's. Talrijke particulieren stuurden eveneens fraaie bloemstukken. 's Avonds bracht de muziekvereeniging Con cordia een serenade aan haar trouwen dona teur. De heer v. d. Laarse gaf na een harte lijke speech een bloemstuk, aangezien de ju bilaris tot de oprichters der vereeniging be hoort. De hulde, het ougden paar bereid, was in één woord glorieus en is voor de jubilarissen en familie een onvergetelijke dag geworden. WANDELTOCHT. De wandelvereeniging „de Wandelaar", al hier, organiseert op 23 Sept. a.s. een wandel tocht van 30 K.M. A. B. T. B.-VERGADERING. De A. B. T. B. houdt een algemeene leden vergadering in het Patronaatsgebouw alhier,, op Vrijdag 22 Sept. a.s. De agenda vermeldt, o.m. Benoeming afgevaardigde voor de Kring en Algemeene vergadering. Benoeming be stuurslid, wegens vertrek van Jac. Boere.. Bespreking agenda voor de Kring- en de Al gemeene vergadering. Bespreking Slacht-» Knip- en Landbouw-cursus. 4 PCT. OOSTENRIJKSCHE LOTEN 1920- Trekking 1 September 1333. De uitgelote seriën hebben betrekking op de grospen A, B en C. 17 seriën: 98 123 159 792 1063 1096 1368 1837 1920 2411 2423 2476 2556 2678 2782 3423 3522 waarvan: serie no. Sch. serie no. Sch. serie no. Sch 123 34 1 123 60 2 159 40 1 159 53 1 159 es 50 1063 54 1 1096 100 2 1368 33 1 1837 14 1 1920 38 2 2411 74 1 2423 65 1 2476 49 1 2476 85 2 2678 11 3 2782 3 1 2782 20 100 3463 84 3522 73 10 3522 81 1 a Sch. .40. Serie 98: nos. 44, 52, 62; serie 123: nos 1*. II, yi, seilc IOV. I1UJ». 6U, UU, ut, oci it i^««- nos. 34. 39, 72; serie 1068: nos. 13, 56. 80: serin 1096: nos. 2, 98, 99; serie 1368: nos. 15. 56, 67{ serie 1837: nos. 4, 25, 69: serie 1920: nos. 39, 67, 71; serie 2411: nos. 54, 60, 89; serie 2423: nos. 69, 75. 79: serie 2476: nos. 14, 44, 48: seritt 2556: nos. 32, 45, 77; serie 2678: nos. 31, 59, 60; serie 2782: nos. 46, 57; serie 3483: nos. 40, 53; serie 3522: nos. 4, 14, 86 a Sch. .20. Serie 98: nos. 15, 22, 27, 35, 38, 40, 46: 50, 54* 60, 86; serie 123: nos. 8, 11, 25, 44, 45, 51, 56, 67, 84; serie 159: nos. 4, 12, 17, 22, 28, 39, 45, 71, 73, 88; serie 792: nos. 2, 4, 9, 14, 13, 31, 58, 67, 85, 99; serie 1068: nos. 4, 5, 17, 24, 23, 38, 48, 50, 55, 67; serie 1096: nos. 3. 8; 24, 30, 36, 58, 63, 71, 79, 8 6,94; serie 1368: nos. 17, 22, 45, 50, 51, 64, 65, 86, 89, 95; serie 1837: nos. 11, 23, 30, 47, 65, 66, 73, 75, 84, 87, 90; serie 1920: nos. 9, 13, 20, 21, 47, 48, 70, 75, 88, 91, 99; serie 2411: nos. 9, 11, 19, 20, 32, 46, 52, 55, 87, 91; serië 2423: nos. 1, 9, 13, 18, 19, 24, 30 38, 40» 42, 85; serie 2476: nos. 6, 10, 27, 38, 64, 70, 73, 86, 87, 97; serie 2556: nos. 16, 17, 19, 20, 24. 38, 40, 6C, 66, 100; serie 2678: nos. 6, 20, 22, 29, 39, 42, 43, 46, 74, 80; serie 2782: nos. 2, 21, 24, 30, 34' 44, 67] 71, 79, 83, 84, 97; serie 3483: nos 3, 7 11 33, 36, 41, 50, 82, 88, 89, 92, 99; serie 3522: nos. 6, 29, 34, 52, 55, 62, 66, 67, 71, 80. 85. Alle overige in bovenstaande seriën vervatte loten zijn aflosbaar met Sch. .12. Opgegeven door van der Graaf Co., (afd. Handelsinformaties). In aansluiting op de publicatie van het faillis sement der Handelsvennootschap onder de firma West-Indische Bananen Import Blom Co. in liq., Valkenburgstraat 11 Amsterdam, d.d. 6 Sep tember j.l., wordt nog medegedeeld, dat op dien zelfden datum failleerden de leden dezer ven nootschap, t.w. I. Blom, Ruyschstraat 51, belétage Amsterdam, D. Appelboom, Krugerstraat 9III Amsterdam, A. de Rooy, Verwerstraat 36 Am sterdam en H. J. Appelboom, Potgieterstraat 30 I Amsterdam. Rechtercomm. Mr. A. Baron van Tuyll van Serooskerke. Cur. Mr. C. P. van Reeuwijk, Weteringschans 100, Amsterdam. VERNIETIGD op grond van verzet. ROTTERDAM, 13 September. J. Hoogstraten. LEIDEN, 15 September. (Vee). Aanvoer 870 runderen, 67 kalveren, 1514 schapen. Stieren 60 220, handel matig, kalf- en melkkoeien 100— 190, handel matig, varekoeien 75—125, handel stug, vette ossen en koeien 90235, 3060 ct. per kg., handel stug, graskalveren 1532, vette kalveren 40-50, 52—76 ct. per kg., nuchtere kalveren 48, vette schapen 1016 handel matig, weideschapen 813. mestvarkens 13— 25, handel zeer matig, biggen 7 11, handel goed. LEIDEN, 15 September. (Kaas). Goudsehe kaas le soort f 23—26, 2e soort 2022, Leidsche kaas le soort 24—27.50, 2e soort 20—23 per 50 kg. Aanvoer '90 partijen Goudsehe en 21 partijen Leidsche. Handel matig. ROTTERDAM, 15 September. (Coöp. Tuinbouw veiling Rotterdam en omstreken. G.A.) De prijzen warenHoll. platg. komkommers le srt. 4.20 7.30, 2e srt. L80—5, sla (Meikoning) 0.70 2.50, spinazie 25,90 per 100 kg., bloemkool f 5—14 per 100 stuks, peen 2.505.90 per 100 bos, postelein 2—2.70,, snijboonen f 814, pronkboonen 5.30—7.60,, Duitsche princesseboo- nen 5.508.20, stokprimcesseboonen 7.30—10.40 per 100 kg. RODENRIJS, 15 September. (Coöp. Groenten- veiling-Vereen. Berkel en Rodenrijs G. A.) Kom kommers le srt 5.507.90, 2e srt 3.105.20, witte komkommers le srt 2.603.30, 2e srt 0.80 —1.50, bloemkool le srt 3.10—10.70, 2e srt ƒ1.50 —4.40, sla le srt 0.50—1.10, andijvie le srt ƒ0.50 1, meloenen 1—13 per 100 stuks, rentegevers 5.407.40, stokprinsesseboonen 48.70, stam- prinsesseboonen 4.20—6.40, duitsche boonen 3,90 —8.70, pronkboonen ƒ3.50—7.30, snijboonen ƒ6.70 —11.20, postelein ƒ2 per 100 kg., tomaten All 1.80, B ƒ1.20—1.30, C ƒ1—1.30 per 100 pond, komkommers'tek 10—45 ct per kist, druiven ƒ12 per 100 pond. DE NEDERLANDSCHE VLAG Wij lezen in de liberale „Avondpost": De pas-opgerichte vereeniging „De Prince- vlag" gaat voort op den verkeerden weg. In haar jongste publicatie spreekt zij al weer van „d e Prinsenvlag", daarmee bedoe lend het oranje-blanje-bleu. Dit is volstrekt on-historisch. Dat bedoel de vlag de vlag van Willem van Oranje is geweest, staat vast, maar even vast staat (en ernstige geschiedschrijvers hebben dit uitdrukkelijk geconstateerd) dat het rood- wit-blauw ook de Prinsenvlag werd genoemd en dat andere Prinsen van Oranje onze tegenwoordige kleuren hebben gevoerd: voor hén was het rood-wit-blauw Prinsenvlag. Door dus te spreken van het oranje-wit blauw als van „de Prinsenvlag" doet men een misleidend-historisch werk. En men brengt een toenemende verwarring in ons nationale leven. Wij moeten eerlijk verklaren ons er aan te ergeren, dat men zoo gemakkelijk afstand wil doen van een vlag, die drie eeuwen lang over de heele wereld onze Nederlandsche vlag is geweest; waaronder wij onze vrijheid hebben bevochten, gehandhaafd, herwonnen; die de vlag is geweest ook van den Koning- Stadhouder, mét den Zwijger, de grootste figuur uit het Oranje-huis; die gewaaid heeft van het schip, waarmee in 1813 Oranje in een bevrijd vaderland werd teruggehaald. Indien de bestuursleden van de nieuwe vereeniging iets meer historisch besef had den, zouden zij anders optreden. Dan zouden zij hun vereeniging niet ge noemd hebben „De Princevlag" maar „De Nederlandsche Vlag". Thans maken zij van ons land ëen natie met twee vlaggen. Dat het rood-wit-blauw officieel zou worden verloochend, is natuur lijk ondenkbaar. Het zal de Nederlandsche vlag blijven, ook voor de wereld. Maar dan werkt het optreden der vereeniging inder daad, behalve historisch-misleidend, ver warrend. HEILIG ^HUISJE De Ö.r. „Standaard" driestart: Hoeveel er ontbreekt aan het besef, dat drastische maatregelen tot bezuiniging on vermijdelijk zijn, leert de ontvangst, die aan de circulaire van Minister Marchant inzake de opheffing van kleine openbare scholen ten deelt valt. Bitter weinig valt in den kring van de vrienden der openbare school te bespeuren van een ernstig streven om de Regeering te steunen in haar moeilijke taak. Het laatste nummer van Het Schoolblad, het Orgaan van het Nederlandsch Onder wijzersgenootschap, slaat op de trom tot red ding van het openbare schooltje. Juichend wordt vermeld, dat in Noord-Hol land de circulaire van Minister Marchant een slecht onthaal vond. „Het blijkt" zoo schrijft dit blad dat de gemeenteraden in de meeste gevallen volstrekt niet geneigd zijn tot opheffing der kleine scholen over te gaan. Reeds in ongeveer een twintigtal gevallen besloot de Raad afwijzend." In een der dorpen werd een bord geplaatst, waarop te lezen stond: „Schoolafbraak te koop bij de sloopers Marchant en Cö. en het ge- meenteïaestuur." Vecht voor uw scholen zoo luidt het pa rool, in sociaal- en vrijzinnig-democratische pers uitgegeven. De openbare school is voor deze strijders het heilige huisje, dat in ieder dorp en ge hucht tot iederen prijs door de Overheid dient te worden in stand gehouden. Evenwual dreigt zoo de agitatie voor het heilige huisje te worden een onheilige sabo tage van de regeeringspoging tot redding van Nederland.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 6