m m MAANDAG 18 SEPTEMBER 1933 „KATHOLIEKE WEDEROPBOUW". 'MÊM ÉHI - 3 ROTTERDAMSCH ZANGERSVERBOND JUBILEUM PIRON. DOOR TRAM AANGEREDEN. ERNSTIGE ONGELUKKEN IN EEN BOUWPUT VERDRONKEN. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN- HET EINDE IN ZICHT. Dertiende overspanning van viaduct vervangen. HAASTRECHT BERKEL EN RODENRIJS VLAARDINGEN MAASSLUIS HILLEGERSBERG. Het program van onze Katholieke Volksuniversiteit voor het nieuwe cursusjaar. Met een rede van Dr. H. W. E. Moller over .Katholiek Reveille" zal op Woensdag 27 Sep tember a.s. het dertiende cursusjaar onzer Ka tholieke volksuniversiteit te Rotterdam worden geopend. De Katholieke Volksuniversiteit doorleeft een financieele crisis. Hoe kan het anders. Maar zij houdt het hoofd opgebeurd. Zij heeft een taak. juist in dezen tijd van nog nijpender geestelijke crisis. „Katholieke Wederopbouw is de titel van het nieuwe program, dat als achtergrond doet zien de ontbindende elementen, die tot de te genwoordige verwording op godsdienstig, zede lijk, economisch en politiek terrein gevoerd hebben en daartegen onze Katholieke idealen in het helderst licht plaatst, die de her-geboor te van onze christelijke samenleving moeten voorbereiden. Ziedaar ons positief program, zoo zegt de voorzitter, Pater van den Tempel in de inleiding van het nieuwe programboek, hier mede zetten wij ons met beide voeten in de gisting en woeling van onze hedendaagsche maatschappij. Algemeene hoofdcursus. Doel en inrichting van den algemeenen hoofdcursus „Katholieke wederopbouw" is: In de huidige algemeene verwarring, nu iedereen zoekt naar 'n vast standpunt, is de strijd ver plaatst naar het terrein der beginselen. En nu heeft het Katholicisme zijn kans, méér dan ooit. Maar dan moeten wij weten, wat wij wil len en onverwijld ons werk doen. Om nu tot een scherp omlijnd program van Katholieken wederopbouw te geraken en aan de besten on der ons een verantwoord inzicht bij te bren gen voor de taak, die zij in dit opzicht te ver richten hebben, wordt deze cursus gesplitst in drie deelen: 1. Ontleding van de valsche beginselen, die de hedendaagsche samenleving drijven; het ontstaan daarvan gezien op den achtergrond van het verleden. 2. Een verkenning van nieuwe strevingen. 3. Ons Katholiek program. Docenten in dezen hoofdcursus zijn Prof. A. van Rixtel S. C. J., Prof. H. F. Heezemans van Haaren, Prof. W. Nolet van Amsterdam, Pater G. van Woezik S.J., Pater Dr. G. Vrijmoed O.F.M., Dr. Ir. E. H. M. Beekman, Dr. H. Dor- resteyn S.C.J., Antoon van Duinkerken, Rector J. F. A. Bots, Prof. P. C. J. Stammeijer van Warmond, Prof. dr. Alph. Mulders van Hoeven, Dr. J. B. Deelen, Prof. dr. C. C. Berg uit Lei den, Ir. S. van Schaik en Mr. J. Derks. NACHTELIJKE ARBEID. De overspanning van het Rotterdamsche spoorwegviaduct over het Beursplein hoek Zwarte Hondstraat is den afgeloopen nacht verwisseld. Links: de branders snijden de oude overspanning die nog rust op houtstoppingen en vijzels los. Rechtseen foto die om half drie genomen werd. De nieuwe brugdeelen liggen op de oude, die reeds losgebrand zijn. De neven-cursussen. Naast dezen algemeenen hoofdcursus is een vijftal nevencursussen ingericht. De bedoeling daarvan is, dat zij op bepaalde punten van den hoofdcursus een dieper gaande verhandeling geven, echter zóó, dat zij ieder afzonderlijk een eigen afgerond geheel vormen. De onder werpen, welke in deze nevencursussen worden behandeld, zijn: 1. „De liturgie als de Godsdienstige uitings vorm van ons bovennatuurlijk gemeenschaps leven". 2. „Voor een bloeiend Katholiek Geslachts leven". 3 „De Wetenschap der Heiligen". 4. „Gezag en Vrijheid! Dictatuur en Parle mentairisme tegenover Kath. Democratie". 5. „Katholicisme en economische Reconstruc tie". Onderwerpen, welke als een afzonderlijk en op zichzelfstaand geheel behandeld worden, maar tevens harmonisch aansluiten op de hoofdmomenten uit „Ons Katholiek Program. nSÖocenten hierover zijn resp. Dom. A. Beek man O. S. B., Dr. W. B. Huddleston Slater, Pater P. van den Tempel O.P., Dr. Frans Schaepman en Prof. dr. J. B. Kors O.P.; Dr. J.- A. M. van Staay. Bijzondere cursussen. Daarnaast is nog een serie bijzondere cursus sen belegd, waarvoor door sommige medewer kende vereenigingen aandacht werd gevraagd of waarvan men verwachtte, dat zij van 'n deel der leden belangstelling zouden trekken: 1. Psychologie van de Rijpende jeugd door Prof. F. Poels. 2. Volkshygiëne, ziekenverpleging in huis door mevr. M. Peters-Kalf en Dr. L. Veeger. 3. De Weg naar de Kerk waarin drie be keerlingen A. J. D. van Oosten, Drs. J. Taal en Chr. de Graaff zullen belichten, hoe zij den weg naar 't Vaderhuis vonden ingeleid door Prof. W. Nolet. 4. Toepassing van de scheikunde in de prak tijk van het dagelijksche leven door J. Th. Wes terhof. 5. Volken en rassen van Afrika door Dr. Paul Julien. 6. De menschheid in Nood, door Th. J. Oos tendorp. 7. De etalage en haar hulpmiddelen door W. A. Goes. 8. Lakschrijven. De weg naar het schoone- Hieronder ressorteert een serie van lessen en avonden, die doelbewust werden samenge steld om eenerzijds voor verschillende zeer re cente kunstzinnige strevingen ook in ons mi lieu en zeer ten voordeele daarvan mogelijk heden open te zetten en anderzijds om de persoonlijke activiteit van de leden vrij te ma ken om tot een edeler stijl in ons gemeen schapsleven te geraken. Deze serie is weer te onderscheiden in: »Naar een bloeiend katholiek cultuurleven" met een inleiding van Bernard Verhoeven, be staande uit „Het ontwijde masker" door Ad. Sassep, „Het Katholieke filmfront" door A. van Domburg en „Het Katholiek gemeenschapsoord" door Jan Beerends. „De Schoonheid van het lied" door Pater C. van der Peet S. C. J. Rhythmische gymnastiek en klassieke dansen door Xanda Stradowska. Twintig tijdgenooten (Nederlandsch proza na 1930) door Antoon van Duinkerken. Leden-avonden. Met dezelfde strekking is de volgende serie van ledenavonden belegd: „Het Nederlandsche lied in verschillende eeuwen" door Marguerite Couperus. Een avond ter herdenking van het „Heilig Jaar" vanwege de Cultureele groep van het „Comité Katholiek Rotterdam". Twee tooneelavonden, nJ. Kinderen van or Volk" door het „Nieuwe Schouwtooneel" en een nader vast te stellen stuk, door de „Amster- damsche Tooneelvereeniging". Twee filmavonden, ingeleid door „Close- Up" en in samenwerking met het „Katholiek FUmfront". En ten slotte, de traditioneele Opera-avond, Bovendien zijn voor onze leden nog de vol gende Lezingen vastgelegd: .Rotterdam en zijn achterland, en zijn ver houding tot andere West-Europeesche Havens" door Prof. W. E. Boerman. „Het Jodenvraag stuk" door Dr. Fr. Schaepman. „Albertus de Groote" (met projectie) door Pater van Rijn O.P. T aal-cursussen. Watuurüjk paraisseeren op het programma ook weer de practische taalcursussen tw. in Engelsch, Duitseh, Fransch, Italiaansch, Kerk latijn en Esperanto. Elk dezer cursussen om vat 24 lessen. Alle cursussen zijn opengesteld voor man nen en vrouwen, die den 18-jarigen leeftijd hebben bereikt, zoowel katholieken als niet- katholieken. De duur der cursussen is van 1 October tot einde Maart met een korte onder breking als kerstvacantie. „Ziedaar ons program", schrijft Pater van den Tempel in zijn voorwoord. Geen Katholiek van Rotterdam blijve achter in deze poging tot vernieuwing en opbouw; ieder werke mee door lidmaatschap en royale inschrijving voor de verschillende cursussen". Deze woorden maken wij ook geheel tot de onze. DE NEDERLANDSCHE KOORZANG- BEOEFENING. Anarchisme beerscht. Ten aanhoore van een aantal leden van het Rotterdamsch Zangersverbond, grootendeels bestuursleden van aangesloten vereenigingen, heeft de heer P. Versloot, voorzitter van den Bond van Koordirigenten in Nederland, in het Geb. v. K. en W. een causerie gehouden, waar in spr. eenige onvolmaaktheden der Nederland sche Koorzangbeoefening in behandeling nam. Spr. ging uit van het standpunt, dat hier ter wereld niets volmaakt is, dus ook de Nederl. Koorzangbeoefening nietmaar volgens spr. is het hiermee al heel droevig gesteld zeker is deze voor ruim drie vierden absoluut ver keerd. Ter inleiding van zijn betoog las spr. een ci taat voor uit de studie „Muziek in opvoeding en onderwijs", van W. Geerels. Daarin wordt verwondering uitgesproken over het feit, dat ons muziekleven in 't buitenland nogal hoog wordt aangeslagen, althans wat het concert leven betreftterwijl er een absolute verwaar- loozing bestaat van de muziekdramatische kunst, althans wat eigen instellingen betreft. Inmiddels is dat hcog geroemde concertleven volgens spr. hier ook nog lang niet in orde. Het mag waar zijn, dat 't in België zoo goed als niets is, daar staat tegenover, dat 't in Dujtsch- land wel zoo goed is, dat de slechte toestand in België voor ons niet eens meer een troost kan zijn. Men zou hier eens goed moeten gaan besef fen, dat geestelijke waarden nooit mogelijk zullen zijn zonder materieele offers. In dit ver band laakt spr. het, dat velen in dezen tijd, onder den druk der omstandigheden, voor het lidmaatschap van zangvereenigingen gaan be danken of aan de contributies tornen. (Is dit verwijt wel geheel verdiend Red.) Er is bij onze Oosterburen en bij ons een te groot verschil tusschen de behandeling en waardeering van een vereenigingsdirecteur. Als deze hier geen „vriend" van de leden kan of wil zijn en niet aan wedstrijden mee wil doen, is zijn kans gauw verspeeldzoo iets moest niet geduld worden, betoogt spr., die het afkeurt, dat men bijv. nog durft ageeren tegen juryleden, die verkeerde toestanden in het wedstrijd wezen hekelen. Men kan opwerpen, dat er hier, getuige bijv. het jongste Muziekfeest te Amsterdam, toch ook uitmuntende zangvereenigingen zijn aan te wij zen, doch spr. antwoordt daarop, dat dit slechts een klein gedeelte onzer vereenigingen be treft, daar „de" Nederl. Koorzangbeoefening over 't algemeen heel wat te wenschen over laat. Van veel leiders moet gezegd worden, dat zij kennis noch aanleg hebben, doch te veel bruta liteit en wat vriendschappelijkheid wat weer niet behoeft te verwonderen, omdat zoovelen in hun jeugd reeds volkomen gespeend zijn ge bleven van eenig muzikaal onderricht. Dit laat ste werkt ook fataal op vele leden van vereeni gingen, bij wie geen animo bestaat in 't noten lezen of toontreffen. Spr. betoogt, dat men eens op moet houden met 't marchandeeren ten opzichte van de leiders, daar anders 't re sultaat op artistiek gebied steeds minder zal worden. Men garandeert den leiders over 't algemeen te weinig financieele waardeering. En de lei ders zijn vaak met weinig tevreden, omdat zij geen eischen kunnen stellen en bang zijn, an ders niet te kunnen krijgen. Een lichtpunt acht spr. het, dat er wat meer animo gaat komen voor deelname aan de leidersexamens. Spr. erkent, dat ook de Bond van koordiri genten nog niet veel resultaat heeft bereikt, deels doordat daarin te heterogene elementen zijn, deels doordat het dilettantisme nog zoo heerscht en door het volk zelf geen hooge eischen gesteld worden. Bij het aanstellen van een leider moet men op de eerste plaats Ietten op de muzikale be kwaamheden en niet op het genieten van even tueel meerdere inkomens. Spr. co;,.>tateert en verderfelijk anarchisme in de koorzangbeoefening en verklaart, dat een totale ondergang zal volgen, al3 't zoo door -lijft gaan. Als men niet tijdig tot inkeer komt, de toekomst beslist donker te noemen. -omt er, wat spr. noodig acht, een georgani seerde goede leidir g in de koorzangbeoefening, waarbij wederzijds behoorlijke eischen gesteld worden, dan is onze koorzang tenminste nog niet geheel verloren. Tenslotte waarschuwde spr. nog tegen de heillooze werking van de verdeeldheid der stroomingen in ons land op allerlei terrein. Propaganda en feest> Na 's middags vergaderd te hebben gaf het Rotterdamsch Zangjersverbond Zaterdag avond in het Geb. v. K en W. een propaganda- feestavond. Voor zoover wij kunnen beoordeelen is het propagandistische karakter van den avond wel heel goed tot z'n recht gekomen: beneden in de groote zaal was geen stoel meer leeg en bo ven waren nog heel wat rijen dicht bevolkt. Het feestelijk gedeelte deed al niet veel voor het zakelijke onder: er was stemming in de vereischte hoeveelheid en het contact tusschen de werkers op het podium en de luisterende kijkers daarvoor liet niets te wenschen over. Paul Ostra was de man, die de artistieke verantwoordelijkheid droeg voor den aard en de afwerking van het program. Overigens komt de eer van het succes dezer zangersfeestelijkheid mede toe aan Tini Marvon, een cabaretière die door het program reeds als „charmante" werd aangekondigd; aan Prof. Paulton een meester in het goochelen en een kunstenaar in handigheidjes, die al dan niet met tooveren of geheimzinnigheid te maken kunnen hebben; aan de Cavelli's, een accor- deon-virtuozenpaar, over wiens phenomena- liteit onze lezers zelf wel een oordeel zullen hebben, aangezien ze voor de microfoon geen onbekenden zijn. Paul Ostra zong en confereerde en genoot voor beide prestaties aandachtig^ belangstel ling, terwijl Koos Vermeulen er mocht zijn als pianist. Zonder op details in te gaan, kunnen wij zeg gen, dat het Zangersverbond zich goed geamu seerd heeft, al kunnen wij niet verklaren, dat al wat wij hoorden geschikt zou zijn voor Roomsche ooren. Ernstig ongeluk op den Schie- damsche weg. Zaterdagavond te kwart voor negen heeft op den Schiedamschen weg een ernstig ongeluk plaats gehad. De 35-jarige A. F. R. van de Hooidrift is, toen hij achteloos den rijweg overstak, aangereden door een motorwagen van de tram, die buiten dienst was en met vrij groote snelheid in de richting van de stad reed. R. werd tegen de straat gesmakt en liep een schedelbasisfractuur op. Met een auto van den G.G.D. is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht waar hij in zorge- lijken toestand is opgenomen. Het tram verkeer heeft door dit ongeluk geruimen tijd stagnatie ondervonden. De politie van het bureau aan den Ael- brechtskolk verzoekt getuigen zich aan haar bureau te vervoegen tot het geven van inlich tingen. Oude dame door tram doodgereden. De 85-jarige A. F. Reymer, gewoond hebben de aan de Hooidrift, die, zooals wij reeds meld den, Zaterdagavond op den Schiedamschen Weg door een tram werd aangereden en in zor- gelijken toestand in het ziekenhuis aan den Coolsingel werd opgenomen, is aan de gevol gen van een schedelbreuk gisterenmiddag over leden. Dit tragisch ongeluk is Zondagochtend ge volgd door een tweede tram-ongeluk met doo- delijken afloop. De 82-jarige weduwe J. Rienksv. d. Wel, uit de Rodenrijsche Laan, is zonder uit te kijken de Bergsche Laan over gestoken. Zij werd gegrepen door een motor wagen van lijn 11 en, hoewel de bestuurder al zijn best deed te remmen, kon hij niet voorko men, dat de oude vrouw onder den baanschui- ver terecht kwam. De wagen moest worden opgevijzeld om haar daaronder vandaan te halen. In hoogst-zorgwekkenden toestand is zij naar het Ziekenhuis aan den Bergweg ge bracht, waar zij kort na aankomst is overleden. Den trambestuurder treft volgens verklarin gen geen schuld. HET PARI :EREN VAN AUTO'S In het gemeen' 'ad is verschenen het op 18 Augustus j.l. in i gemeenteraad vastgestelde besluit betreffend- het r beheerd op de straat laten staan van voor personenvervoer ingerichte motorrijtuigen. Dit besluit treedt in werking op 15 October 1933. De 59-jarige J. Erkelens, die Vrijdagavond in zijn woning aan de Groen van Prinstererstraat van de trap is gevallen en een zware hersen schudding heeft opgeloopen, is in het zieken huis aan den Bergweg, waar hij was opge nomen, aan de gevolgen van zijn val overleden. Tienjarige jongen het slachtoffer. Gisterenavond was de 10-jarige L. Bakker uit de Rooseveldtstrat met een paar vriendjes aan het spelen bij een groote onder water ge- loopen bouwput op een terrein achter de elec- trische centrale aan de Galilëistraat. Van een paar planken hadden de jongens een vlot ge maakt waarmee zij in de 10 bij 10 meter groote punt waren gaan varen. Daarbij is B. van het vlotje gevallen. De put is op verschillende plaatsen meer dan drie meter diep en de jongen verdween dan ook onder water. Zijn vriendjes zijn van het ge beurde kennis gaan geven aan de politiepost aan het Marconiplein. Onmiddellijk is men in de put gaan dreg gen en ai spoedig gelukte het den jongen op te halen. Kunstmatige ademhaling mocht echter niet meer baten. Het lijkje is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Gisterenavond is de politie ook nog aan het dreggen geweest naar een imaginairen drenkeling in de Schie bij de Heulbrug. Voor bijgangers hadden langs den weg een fiets ge vonden en stelde de politie daarvan in ken nis. Later op den avond bleek dat de fiets was gestolen en vermoedelijk heeft de diem met het gestolen karretje geen raad geweten en het toen maar langs den weg gedeponeerd. Vijf en twintig jaren verbonden aan het Middelbaar Onderwijs. Onder zeer groote en hartelijke belangstel ling van bestuur, leeraren, Teerlingen en oud leerlingen, heeft de heer G. M. J. Piron, ad junct-directeur en leeraar aan onze R.K. H.B.S. voor jongens, het feit herdacht, dat hij vijf-en- twintig jaren geleden voor het eerst als leeraar verbonden werd aan het Middelbaar Onder wijs. a De aula van onze H.B.S. aan den Beukels- dijk was te klein om alle belangstellenden een plaatsje te gunnen, dies stond een groot aan tal leerlingen in het trappenhuis opgesteld om den jubileerenden leeraar Piron, die in ge zelschap was van zijn echtgenoote en dochter, een eerste ovatie te brengen, zoowel in den vorm van bloemen als in den vorm van een spontaan handgeklap. Dan had de officieele huldiging plaats in de aula, welke een passende bloemversiering droeg. Als eerste spreker voerde hier het woord, de voorzitter Rector J. Nolet namens het bestuur. Onderwijs geven, aldus ongeveer spr. is niet gemakkelijk en zeker niet aan een inrichting van Middelbaar Onderwijs. Het zijn hier geen kinderen meer, want de leer lingen verbeelden zich al zoo'n beetje „heer te zijn. Er zijn er, die in den loop van jaren, het lesgeven aanleeren, doch er zijn er ook, die dit van nature hebben. Monter en frisch, mijnheer Piron, behoort gij tot de laatstge noemde bevoorrechte figuren. U zijt altijd, zoo vervolgde spr., een uitste kend leeraar geweest, maar ook als waar nemend directeur zelfs tweemaal tien maan den zijt gij als directeur moeten optreden hebben wij u hoog weten te waardeeren. Tij dens uw directeurschap slaagde zelfs de ge- heele examenklas. Van harte wenschte spreker den jubilaris geluk namens het heele bestuur, dat steeds een strijdlust heeft ontplooid, om den heer Piron ieder jaar weer opnieuw voor de R.K. H.B.S. voor jongens te behouden. Met de verklaring dat het bestuur den heer Piron aan zijn H.B.S. niet kan missen, bood spr. den jubilaris een fraai schilderij aan, voor stellende een Maasgezicht. Tweede spreker was de directeur dr. P. J. M. Kouwenhoven, die met groote vreugde een persoonlijk woord tot den jubilaris wenschte te richten. Met groot enthousiasme, aldus spr. hebt gij steeds uw werk verricht. Met een resolute stap en onvermoeid zien wij u steeds naar de lessen gaan. Gij houdt ervan den jongens een stuk wetenschap mede te geven voor het latere leven. Met waardeering denken dan ook alle leerlingen en oud-leerlingen terug aan uwe lessen. Uwe belangstelling ging ook uit naar de school zelve. Eén verzoek en u werd immer bereid gevonden het een en ander in elkaar te zetten. Met den wensch, dat het den heer Piron zal gegeven zijn nog vele jaren met dezelfde energie het middelbaar onderwijs te dienen, besloot spr. zijn felicitatie. De heer H. J. Otten, leeraar aan de R.K. H.B.S. heeft namens de collega's den jubilaris toegesproken, dien hij prees om zijn groote jovialiteit. Bij een rooster-verandering of bij een wetenschappelijke moeilijkheid, de heer Piron werd steeds bereid gevonden. Spr. hul digde ook de echtgenoote van den jubilaris. Zij heeft in de ongetwijfeld sombere dagen, die ook over den heer Piron zijn gekomen, door haar hartelijk optreden veel en goed werk gedaan. De toekomst, zoo vervolgde spr., ziet er voor ons niet erg rooskleurig uit, gezien de bezui nigingsplannen op het Ministerie, die steeds verder worden doorgevoerd en daarom hebben de collega's gemeend u enkele lichtpunten te moeten aanbieden in den vorm van een elec- trischen kroon. Met een hartelijk en sympathiek woord van vreugde en dankbaarheid heeft de leerling G. Horbach den jubileerenden heer Piron toege sproken. Gaarne getuigde deze, dat er een echte band is ontstaan tusschen den leeraar en de leerlingen, die het werk van den heer Piron zoo ten hoogste waardeeren. Met een zilveren vulpotlood, namens de leerlingen aan geboden, hoopte spr. zijn gevoelens onder streept te hebben. Ook de oud-leerlingen zijn niet achterwege gebleven. Voor hen was woordvoerder de heer Margry, die onder aanbieding van een zilve ren sigarettendoos, gaarne getuigde, dat de oud-leerlingen den heer Piron heben leeren waardeeren, omdat hij met ernst en toewijding al het zijne heeft gedaan den leerlingen de Fransche taal bij te brengen. Ten slotte heeft soeur Theophane, directrice van het R.K. I.yce m voor meisjes haar hooge waardeering geuit bijzonder voor de aange name en hartelijke samenwerking tijdens de maanden, dat de heer Piron het directeurschap waarnam. Op al deze welgemeende woorden heeft de jubilaris hartelijk dank gezegd in de over tuiging, dat hij niets meer gedaan heeft, dan hem door zijn geweten is ingegeven. De directeur dr. P. J. M. Kouwenhoven heeft de bijeenkomst gesloten met een driewerf hoera op den heer Piron, na eerst mededeeling te hebben gedaan, dat morgen de school voor de leerlingen zal gesloten blijven. Er begint nu schot te komen in de werk zaamheden ter vernieuwing van de viaduct, welk werk is ondernomen in verband met de elektrificatie van den spoorlijn Rotterdam Dordrecht. Volgens de regelen der kunst en in een zeer vlot tempo is vannacht de dertiende van de zestien overspanningen, welke ligt tusschen Beursplein en Gelderschekade, door twee nieuwe bruggen vervangen. Zooals wij reeds meldden, is enkele dagen ge leden het tramverkeer in verband met dit onderdeel van de groote karwei omgelegd. Hoewel het thans vervangen brugdeei een meter langer was dan de anderen, leverde dit geen bijzondere moeilijkheden op en op de vlotte wijze, die wij al meer beschreven hebben, zijn de nieuwe bruggen op haar plaats ge bracht. De firma Lekkerkerker, die, zooals bekend, met de slooping is belast, heeft opdracht ge kregen de oude overspanning, die thans op den rijweg ligt, zoo gauw mogelijk op te ruimen, opdat men den weg weer voor het verkeer zal kunnen openstellen. De werkzaamheden op het Beursstation zelf schieten ook al aardig op. In den afgeloopen week is men een heel eind gevorderd met het ophoog-brengen van de perrons. De drie laatste oude overspanningen zullen op 24 dezer en op 8 en 15 October vervangen worden, waarmee het werk voor het grootste deel klaar zal zijn. Op 23 December moet de vernieuwing geheel gereed zijn en tot dien datum beeft men dus nog den tijd om de „finishing touch" aan te brengen. De werkzaamheden van vannacht hebben weer aardig wat belangstelling getrokken. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 16 September. BEVALLENE. VroomAlbers z. P. Schem- kesGiele z. J. BrouwerDeden z. A. C. GroenewegNijhuis z. M. de RuijterBlaauw z. A. M. BruinNoordegraaf d. G. Klingen- bergNijboer z. H. M. HulstkampSchmidt z. C. Kamerling—Serier d. A. Weekhout- Ooms z. N. LosKloek d. M. A. Langerveld Renses z. J. M. VosCooijman d. W. A. ZuiddamEssebaggers z. J. M. van Iwaarden Verhoek z. M. SchelvisBrakenhoff z. C. J. v. d. Steen—v. d. Wflgaart d. J. de Boer ■Baardu d. M. v. VlietBezemer levenl. z. OVERLEDENA. Raven wedr. v. VE. Per- dijk 84 j. A. Vogel wedr. v. M". Schram 72 j. P. v. d. Hoek m. v. P. Borst 71 J. H. Coc'.ee m. v. A. v. Dam 76 j. H. J. B. G. v. Nieuw- kujjk gesch. m. v. T. v. Loon 58 j. W. P. F. de Wilde vr. v. C. A. Meuldjjk 54 j. A. Else- waert wed. v. N. M. Schuller 67 j. A. C. Uit- teribogaard m. v. J. v. d. Bogerd 57 j. P. T. Lubking wedr. v. N. Blanken 69 j. C. C. M. Bock vr. v. H. Bont 66 j. A. N. Hinken m. v. E. Visser 61 j. DE ZALIGVERKLARING VAN GEMMA GALGANI R. K. M1DDENSTANDSVEREENIGING De R. K. Middenstandsvereeniging te Rotter dam houdt eene algemeene ledenvergadering op Woensdag 20 September a.s. des avonds te half negen in de bovenzalen van Tivoli. Op deze vergadering zal ojn. aan de orde worden gesteld de bespreking van de conclusiën der praeadviseurs over „de wettelijke bescherming van het kleinbedrijf", het onderwerp, waaraan het 10de congres van den Ned. R. K. Midden standsbond zal zijn gewijd. Plechtig triduum in de Paterskerk Het bericht van de plechtige zaligverklaring van de Eerbiedwaardige Dienaresse Gods Gemma Galgani den léden Mei j.l. door Paus Pius XI zal door al Haar vereerders onge twijfeld met groote vreugde vernomen zijn. Ter gelegenheid van dit plechtig gebeuren werd van Vrijdagmorgen tot Zondagavond in de kloosterkerk der Paters Passionisten te Haastrecht een triduum gehouden, dat behalve door vele parochianen uit de omgeving ook door verscheidene Katholieken uit Oudewater en Gouda werd bijgewoond. Zoowel naar binnen als naar buiten droeg de geheele pdechtigheid een bijzonder feeste lijk karakter, waartoe ook het fraaie zomersche weer van de laatste lagen zeker het zijne heeft bijgedragen. Aan het begin van de oprijlaan naar het klooster was in verband met het bezoek van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem des Zaterdags en 's Zondags een fraaie eerepoort opgesteld, waarop de Holland- sche vertaling van Mgr.'s wapenspreuk „Ju stitia et Pax" (Gerechtigheid en Vrede) was bevestigd. Ook in de kerk zelf was een alleszins waar dige en toepasselijke versiering aangebracht. Boven het altaar prijkte een fraai schilderij van Gemma Galgani, dat vervaardigd is door den kunstschilder Bogaards uit Boxtel. De plechtigheid werd Vrijdagmorgen te 9 uur ingezet met een Hoogmis, welke door den Hoogeerwaarde pater Dominicius C.P., Provinciaal der Paters Passionisten werd op gedragen. Dienzelfden dag des avonds werd om half acht een plechtig Lof gecelebreerd door den Z.Eerw. Heer P. Bennenbroek, pastoor te Oude water. De tweede dag van het feestelijk triduum, Zaterdag, ving aan met een plechtige Hoog mis, opgedragen door den Hoogeerw. Heer B. M. J. van Rooy, deken van Gouda. Te kwart voor zeven des avonds arriveerde Haar lem's Kerkvorst per auto aan het klooster. Le den van de R. K. voetbalvereenlging „Unio" van Oudewater, vormden een eerewacht. Met assistentie van den Bisschop werd daar na om half acht een plechtig Lof gecelebreerd door den Zeereerw. Heer A. Waterreus, pas toor te Haastrecht. Pater Bertrandus C. P. hield een gloedvolle feestpredikatie, waarin deze gewijde redenaar op treffende wijze de nieuwe zalige schilderde in Haar devotie tot Maria, Haar Hemelsche Moeder. Zondag, de laatste dag van het triduum, is zeiter wel de mooiste dag geweest. Van de gelegenheid onder de vroegmis van 8 uur tot de H. Tafel te naderen werd door de geloovigen een druk gebruik gemaakt. Te 10 uur droek Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aenge nent, Bisschop van Haarlem, de pontificale Hoogmis op. Mgr. werd geassisteerd door den Hoogeerw. pater provinciaal Dominicus C. P. als presbyter assistens, den Hoogeerw. Heer Deken B. M. J. van Rooy en den Zeereerw. Heer Pastoor A. Waterreus als troondiakens; als diaken door den Zeereerw. pater Willibrordus C. P., ter wijl als ceremoniarius fungeerde de Weleerw. Heer Achterof (ad librum pater Bertholdus C.P. en ad candelam pater Beitzandus C.P.). Uitgevoerd werd de Missa Sanctae Mathildas van Hubert Cuypers, welke met aanvulling van eenige knapen van het koor der parochiekerk van Haastrecht overigens geheel door de se minaristen van het klooster werd gezongen. De orgelpartij was in handen van den heer Raa teland. Aan het einde der H. Mis werd medegedeeld, dat aan alle aanwezigen, die aan de overige gebruikelijke voorwaarden hadden voldaan, een aflaat van 100 dagen, alleen toepasselijk op de geloovige zielen, was verleend. Even na 12 uur verliet Mgr. per auto het klooster in de richting van Gouda om van daar naar Bodegraven te gaan, ter bijwoning van een gedeelte van de aldaar te houden sportfeesten en vervolgens naar Heemstede te rijden om bij de plechtige ingebruikneming van het R, K. Sportpark tegenwoordig te zijn. Een plechtig sluitingslof, gecelebreerd door deri H.Eerw. Heer M. Wijtenburg, regent van het seminarie Hageveld, besloot gisteravond dit goed geslaagde triduum. Tot slot ontvingen alle aanwezigen een fraai gedachtenisplaatje, van Gemma's beeltenis voor zien. R. K. VOLKSBOND. In de vergadering van den R. K. Volksbond werd uitvoerig gesproken over de invoering voor de leden van de Ha-Ka producten. Door het bestuur zal hierover in overleg getreden worden met de coöperatie „Ons Doel" te Delft. Daar vorig -jaar "door bijzondere omstandig heden het kinderfeest niet gehouden is, werd besloten het hiervoor op de begrooting uitge trokken bedrag te storten in de kas van het fonds „Hulp in Nood". Tevens werd besloten hier een begin te maken met de solidariteitsactie. Verschillende leden gaven zich op om te trachten voor dit doel bonnetjes te verk. open. Hoewel het eerst in de bedoeling gelegen had de collecte aan de kerkdeur na de H.H. Missen op Zondag stop te zetten, werd beslo ten hiermede door te gaan, daar het aantal werkloozen voortdurend stijgende is. In deze vergadering had tevens de installatie plaats van den nieuwen Geestelijk Adviseur, Kapelaan v. Duivenvoorde. Door den voorzitter werd deze met hartelij ke, welgekozen woorden geïnstalleerd. De Geest. Adviseur richtte zich hierna met toe passelijke woorden tot de vergadering en zeg de zijn volle medewerking toe. SPRINGCONCOURS. Zaterdagavond had onder groote belangstel ling op het terrein van de gemeente aan de Westersingel een geanimeerd springconcours plaats door de leden van de Landelijke rijver- eeniging „De Schieruiters". Onder leiding van den Instructeur den heer C. Zuidweg werden verschillende fraaie staal tjes carousselrijden vertoond, welke zeer op prijs gesteld werden. Vervolgens werd het nummer groepsp^ngen vertoond. Gesprongen werd in groepen van drie. Over het algemeen kwam hiervan niet veel terecht. Er werden heel wat fouten gemaakt, terwijl vooral het gelijk springen leelijk in het gedrang kwam. Groep 1 bestaande uit de heeren A. van Woerden, M. v. d. Kooy en J. Roodenburg behaalde in dit nummer den eersten prijs, ter wijl groep 3: de heeren H. v. Woereden, L. Gijzenburg en M. Roodenburg den tweeden prijs verwierf. Veel beter was het nummer in dividueel springen. Hierbij werden fraaie tij den gemaakt, waarbij meerderen er zonder fouten afkwamen. De uitslag hiervan was: le pr. J. Roodenburg; 2de pr. A. v. Woerden; 3de pr. P. Roodenbui-g; 4de pr. M. Kooy en 5de pr. P. J. Roodenburg. De stoelendans was vermakelijk. Winnaar werd hier de heer L. Gijzenberg. Voor het blokjesrapen werd het eigenlijk te laat; dit had gedeeltelijk in het donker plaats en was daarom door het publiek niet goed meer te volgen. Een der ruiters viel in volle ren van zijn paard, doch kwam er gelukkig nogal goed af. De Chr. Harmonievereeniging verleende haar medewerking. INWIJDING GRAALLEDEN. Zondag had wederom de inwijding plaats van een aantal Graalleden. Na onder de H. Mis van 8 uur gezamenlijk ter H. Tafel te zijn gegaan, werd eveneens gezamenlijk ontbeten in het Patronaatsgebouw, waar verder de dag werd doorgebracht en de inwijding geschiedde. TUINBOUWCURSUS. Naar we vernemen zijn de besturen van de L. T. B. alhier en van Chr. Tuinders en Boe renbond overeengekomen gezamenlijk de tuin- bouwcursus te doen geven. Hierover heeft reeds een gecombineerde be stuursvergadering plaats gehad. De plannen zullen nader worden uitgewerkt. Waarschijnlijk zal de cursus gegeven wor den in de R. K. Jongensschool. DIRECTEUR K. J. C. Door Z.Exc. den Bisschop van Haarlem is benoemd tot Directeur der K. J. C. alhier de Weleerw. Heer Kapelaan J. v. Duivenvoorde. GEMEENTERAAD. Wegens vertrek van den heer A. Krijger naar IJmuiden, zal er een vacature ontstaan in den Gemeenteraad. Als opvolger op de A. R.-lijst komt voor de heer C. B. Verloop. HARINGAANVOER. De aanvoer van haring over de verschillen de reederijplaatsen bedraagt tot en met 14 Sept. 1.1. 159.249 kantjes tegen 96.534 kantjes in 1932. MELKPRIJS VERHOOGD. Wegens de prljsverhooging met één cent per liter van den inkoop der consumptiemelk is de straatprijs der melk gebracht van 10 op 11 cent per liter. RIJWIELDIEFSTAL. Aan den Parallelweg werd een rijwiel ge vonden, dat bij onderzoek bleek ontvreemd te zijn van S. alhier. Aan de fiet3 ontbraken verschillende onderdeden alsmede het belas tingplaatje. Voorts bleek, dat ook te Vlaar- dinger-Ambacht een rijwiel was gestolen. Als verdacht van den diefstal werd aangehouden zekere van R., wojiende alhier, die bekende de fietsen gestolen te hebben. Het laatste rijwiel was te Vlaardingen verkocht. De fiets is in beslag genomen. De dader werd ter be schikking gesteld van den burgemeester van Vlaardinger-Ambacht. KINDERVERLAMMING. Het aantal gevallen van kinderverlamming breidt zich te Vlaardingen nog steeds uit. Thans hebben zich wederom 2 nieuwe ge vallen voorgedaan, zoodat het aantal gevallen van deze ziekte te Vlaardingen 10 bedraagt. Te Vlaardinger-Ambacht heeft zich het 3de geval voorgedaan. TREURIG ONGEVAL. Zaterdag had mej. v. V. 't ongeluk aan de Stadhuiskade in de haven te vallen. Dit onge val werd door een paar bewoners opgemerkt, welke haar terstond op den wal wisten te brengen. Bij den val heeft zij een vleesch- wonde aan den hals opgeloopen, welke ern stig bloedde. Geneeskundige hulp moest wof- den ingeroepen. Zij is daarop naar bed gegaan, doch een -enkel -uur later was zij niet meer. Genoemde juffrouw leed aan toevallen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN Johannes Stoohanus z. v. J. S. Verheem en P. F. Bras; Imm-elina d. v. W. Lengkeek en N. v. d. Drift; Cornelia Hendrik z. v. A. Blom en M. Schafer; Petronella Jannetje d. v. J. Luij; en A. TonBtcphanus Cornelia z. v. S. C. Bronwasser en K. M. Stam: Jan Hendrik z. v. H. v. d. Grlendt en L. C. Kaïn; Neeltje Hendriks d. v. J. v. Dam en W. Bod. OVERLEDEN Ca,tharina Adriana van BaA- gooi 40 j., eehtg. v, Joh.- Adr. van Tilburg; Ba rend Oepkes 88 j., wedn. v. M. van Rijn. GETROUWD Joc-hem Visser 30 j. te Rotterdam en Pfttronelia Burivou 31 j., alhier; Jacobus Solleveldt 38 j., alhier, en Janke Klein 35 j., te Rotterdam; Adr. Flach 't j. en A. Moerman 23 j-, beiden alhier. ONDERTROUWD Cornells Lalleman 21 J., Pijnaeker, en Geertje Bui.rveld 19 j., alhier; Hen drik Jan Tromer 26 j. en Engeltje v. d. Lust 28 j.« beiden alhier.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2