jt*a VAN ONZE KATHOLIEKE SPORTVELDEN.' DIOCESAAN HAARLEMSCH ELFTAL WINT VAN HET UTRECHTSCHE. DE K. N. V. B -COMPETITIE. MAANDAG 18 SEPTEMBER 1933 FEEST IN HET R. K. SPORTPARK TE HEEMSTEDE. REDE VAN MGR. AENGENENT. DE UITSLAGEN. BUITEN DE COMPETITIE. I. C. B. HET WESTEN. GOED DEBUUT VAN H. F. C. IN AFDEELING I. DE MEER-ZEGE OVER FORTI. CHELSEA VERSLAAT DE VILLA. De Spurs spelen tegen Arsenal gelijk. Schotland verliest van Ierland. IN BELGIE. H. F C.—H. D. V. S. 3—2. ZWARE NEDERLAGEN VAN DE ROTTERDAMMERS IN II. Slechte start van Excelsior in Hilversum. DE WEDSTRIJDEN. R. C. H D. F. C. 4—3. s De ploeg uit het Aartsbisdom verliest met 64. De trom is geroerd De R. K. Sportbeweging staat momenteel wel in het teeken der belang stelling. Allerwegen worden thans de handen uit de mouwen gestoken om propaganda te maken voor onze principieele beweging. Na Amster dam en Rotterdam kwam thans Haarlem aan de beurt den volke te toonen waartoe de Room- sche sport reeds in staat is. Het herderlijk schrijven van het Doorluchtig Episcopaat op den 6en Augustus j.l. is het begin geweest van een ongekende actie voor onze be weging. En in Haarlem heeft men deze doen samen vallen met de heropening van het geheel ge moderniseerde Sportpark aan de Molenwerfs- laan te Heemstede, waarop de bekende Haar lemsche vereeniging Geel-Wit reeds meer dan 12 jaren triomfen heeft gevierd en ongetwijfeld een groote toekomst tegemoet gaat. Want alles wijst er thans op, dat de Roomsche sport vasten ,voet heeft gekregen in de Spaarne- stad na een dag als gisteren. Hoe kon het ook anders, nu men in Haarlem de medewerking 190 D. H. V. B.: Pols fSpartaan) Kamer (T.Y.B.B.) Gerrits Res (Santp.) (Vitesse) Goedhart (V.V.Z.) Gigengack (Geel-Wit) v. Nobelen Slok (Teylingen) (D.EM.) Ruigrok Noom v. d. Geer (H.B.C.) (G.V.O.) (Spart.) Scheidsrechter: Freuenfelder. Ten Bokum (Bilthoven) v. Ewijk (Zw. Vooruit) v. Hilten (H.M.S.) R. K. U. V. B. Koopman, v. d. Hoogen te Riele (Quick) (V.V.Y.) (Altior) Weustink (B.E.G.) v. Deun Boonekamp (V.D.Z.) (Grol) De Groot (Zw. VooruiD van Velzen (E.M.M.) Z.H Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, houdt een rede over de sport in Katholiek verband, op het sportpark te Heemstede had van allen, die maar iets met de Roomsche sport uitstaande hadden. De hoogste kerkelijke macht in het Haarlemsche, alsmede diverse vooraanstaande personen, zoowel op geestelijk als op sportgebied, zouden aanwezig zijn, terwijl den K.R.O. eveneens zijn medewerking had toe gezegd. Op het terrein Het R. K. Sportpark bood op dezen zeldzaam fraaien September-Zondag een fleurigen aan blik. De zon goot haar gouden stralen over het met tallooze vlaggen versierde veld. De stem ming was rond de lijnen uitstekend en naar mate het aanvangsuur naderde, kwamen de lief hebbers opdagen, om getuige te zijn van deze Roomsche sport-demonstratie. Het D.H.V.B.-bestuur was vrijwel voltallig aanwezig, ook de R.K.H.V.B. was door een aan tal bestuursleden vertegenwoordigd. Vele Eerw. heeren geestelijken, waaronder Plebaan L. Th. Westerwoudt hadden een plaatsje genomen op de overdekte tribune. Onder de wereldlijke autoriteiten zagen we o.a. Jhr. mr. Heerkens Thijssen, lid der Eerste Kamer, verschillende leden van Cia Haarlemschen gemeenteraad, enz. enz. De athletiek Athletiek opent het uitgebreide programma met eenige interessante nummers, waarvan de uitslagen luiden: 100 M. hardloopen: 1. v. d. Schot, U.D.I. 11.6 sec.; 2. B. Blaisse, V.I.C. 11.8 sec.; 3. Ossen- dorp, AE.C. 11.9 sec. 1500 M. hardloopen A: 1. Vriesekoop, Wils kracht, Alphen a. d. Rijn 4 min. 38 sec.; 2 Bur ger, D.E.M., Beverwijk. B.: 1. Loogmans, Wilskracht, Alphen a. d Rijn 4 min. 49.4 sec.; 2. F. Muiden, A.CJ3., Haarlem. U.I.O.C.E.P.-estafette: 1. V.I.C., Amsterdam; 2. Bataven, Leiden; 3. D.E.M., Beverwijk. Speerwerpen; 1. Rippe, V.I.C., Amsterdam; 2. Burgman, id. id.; 3. Westgeest, Holland, Haar lem. Tegen het aanvangsuur zien we nog eenige autoriteiten het veld betreden, o.a. mr. J. B. Bomans, lid van Ged. Staten van Noord-Hol land; Jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Heemstede; de Heemsteedsche wethouders; dr. Droog en anderen. De officieele belangstelling was dus zeer groot, die van de zijde van het publiek kon beter geweest zijn. De voetbalicedstrijd. De clou van den middag was de voetbal wedstrijd tusschen de vertegenwoordigende ploe gen der bisdommen Haarlem en Utrecht. In de reeds vermelde samenstelling was ter elfder ure nog eenige verandering gekomen, xoodat de volgende elftallen binnen de lijnen kwamen; Nadat mr. Heerkens Thijssen den bal aan het rollen heeft gebracht, nemen de Haarlemmers onmiddellijk het heft in handen en moet van Velzen al spoedig handelend optreden In de Haarlemsche voorhoede raakt men weldra in gespeeld en voorloopig blijft de D.H.V.B. in de meerderheid. En het duurt niet lang of de D.H.V.B.-ers weten de leiding te nemen, nadat eerst Gigengack aan den anderen kant een ge vaarlijke situatie heeft veroorzaakt. Koopman schiet echter leelijk over en van den aftrap gaan de Haarlemmers er fraai samenspelend van door; v. d. Geer mist echter de opgelegde kans, doch Noom heeft het doorzien en v. Velzen moet voor een hard schot zwichten (10). Haarlem behoudt het beste van het spel en waar de Utrechtsche middenlinie vrijwel ner gens is te zien. hebben van Velzen en de Groot handen vol werk. Zij kunnen dan ook niet voor komen, dat Noom nogmaals weet te scoren. Scheidsrechter Freuenfelder kent dit doelpunt ten onrechte wegens buitenspel niet toe. Inmiddels kan ons het spelpeil niet geheel bekoren; vele spelers geven blijk nog onge oefend te zijn. Inmiddels weten de Stichtenaren den strijd een weinig te verplaatsen. Gigengack heeft echter niet de minste moeite in het Haar lemsche doelgebied om de situatie meester te blijven. Toch komt vrij onverwacht de gelijk maker. Van Deun geeft heel goed door aan zijn voorhoede, een fraaie omhaal van Koopman doet het leder bij v. d. Hoogen belanden, doelman Goedhart laat zich verlokken en de V.V.Y.-er heeft geen moeite de partijen op gelijken voet te brengen (1—1). Juist is het spel weer hervat, als een harte lijk gejuich de komst van Z. H. Exc. Mgr. J. D. 0. Aengenent, Bisschop van Haarlem, aan kondigt. De wedstrijd wordt even onderbroken, waar na in den resteerenden tijd voor de rust Koop man nog een doelpunt scoort,.dat echter wegens hands niet wordt erkend. Met gelijken stand, 11, gaan de elftallen rusten. Welkomstwoord Deken Sondaal. Onmiddellijk na het rustsignaal neemt Deken Sondaal het woord, waarin Z. Eerw. tot Mgr. Aengenent een woord van dank richt voor Zjjn leiding, zijn steun aan de R. K. Sportbeweging. Hij herinnert aan het bisschoppelijk woord op den Delftschen Katholiekendag en aan het her derlijk schrijven op den 6en Augustus, dat den stoot moest geven aan een krachtige actie voor de Roomsche sport. Met den wensch, dat thans voor de Roomsche sport een gunstiger tijd zou aanbreken, besluit Deken Sondaal zijn rede. Om beurten trekken de beide aanvalslinies thans ten aanval en zoowel Goedhart als van Velzen. krijgen druk werk. Het publiek begint zich nu ook te roeren hetgeen zeer begrijpelijk is, want het spelgehalte is heel wat hooger dan voor de rust. Na 'n klein kwartier krijgen de Haarlemmers reden tot juichen. De bal wordt door de voor hoede uitstekend opgebracht en met een schit terend schot geeft Ruigrok den Utrechtschen doelman het nakijken (21). Bijna onmiddellijk hierna denken we Utrecht gelijk te zien maken, als te Riele handig door breekt, doch zijn schot gaat juist langs den verkeerden kant van den paal. Haarlem krijgt langzaam maar zeker weer de overhand. Vooral de linkervleugel roert zich geducht en v. d. Geer wordt een doorloopend gevaar voor de Stichtsche defensie. Succes kan dan ook niet uitblijven en wanneer de Groot even weifelt met aanvallen, snelt Res hem voor bij en van Velzen wordt voor de derde maai gepasseerd (31). Een kostbare voorsprong maar nog niet vol doende om een wedstrijd te winnen. De Haar lemmers doen er althans verkeerd aan de zaken wat kalmer aan te pakken, waarvan Utrecht dankbaar profiteert om het offensief over te nemen. Ten Bokum en v. d. Hoogen roeren zich nu geweldig in de Utrechtsche voorhoede en het gelukt tenslotte laatstgenoemde, Goedhart met een fraai schot te passeeren (32). De strijd wordt naarmate de tijd verstrijkt, interessanter en waar in beide ploegen de mid denlinies vrijwel zoek zijn, wordt de druk op beiden doelen heviger, vooral nu beide ploeger hun heil zoeken in verrassend snelle aanvallen. Het gevolg is 'n ware doelpuntenregen. Eerst brengt v. d. Hoogen, wederom op fraaie wijze, de partijen in evenwicht en nadat even later Res, Haarlem opnieuw de leiding heeft bezorgd, is het thans te Riele die den stand op 41 brengt. We raken bijna den tel kwijt, maar in het laatste kwartier wordt de doelpuntenhonger eenigszins gestild. De Haarlemmers beschikken blijkbaar over den grootsten „Ausdauer", want zij worden thans weer sterker. De druk wordt Utrecht te zwaar en achtereenvolgens weten v. d. Geer en Res, Haarlem een 64 voorsprong te verschaffen. Utrecht doet nog wanhopige pogingen om een gunstiger resultaat te verkrijgen, maar de Haar lemsche defensie houdt braaf stand, zoodat de D. H. V. B. een verdiende 64 zege noteert. Het spel. We zullen in onze nabeschouwing kort zijn De meeste spelers bleken nog zeer ongetraind en slechts zelden kwamen we tot de ontdekking, dat er 2 elftallen speelden. Wel 2 x elf spelers Er zat in beiden ploegen vrijwel geen verband. Het team-werk liet te wenschen over. De eerste helft was al zeer slecht. Na de rust echter heb ben we genoten. Niet uit een sport-technisch oogpunt, maar wel vanwege het feit dat er toen enthousiast gestreden is om de overwinning, ter wijl het tempo aanzienlijk sneller was dan in de eerste helft. De technische leiding in onze R. K. voetbal sport kan er een les uit trekken kweek goede halfbacks, want we hebben in diverse wedstrij den van vertegenwoordigende R. K. ploegen, vrijwel nog nooit middenspelers gezien die hun taak naar behooren vervullen. Ook dezen mid dag leek het spel der middenlinies op alles behalve op het tweeledige van de taakhet steunen der voorhoede en het verdedigende werk. Hoofdzakelijk is het hieraan te wijten, dat onze ploegen zoo weinig verband vertooneri. Uitblinkers in beide ploegen? Gigengack en v. d. Geer bij Haarlem en ten Bokum en v. d. Hoogen in het Utrechtsche elftal. Spartaan 2Gr. Floris Het is den zwart-witten niet mogen gelukken beide puntjes in de wacht te slepen. De wed strijd ging gelijk op. Met de rust was de stand 11. Het einde kwam met onveranderden stand. De uitslag gaf de verhouding goed weer. Zuid-Afdeeling I. Ie klasse: CaesarR.K.V.V.L. 2—0, -0, Valkenburg—Kimbria' Kerkrade 2—2. H.V.V. 4 2e klasse: A: Havantia—R.K.H.S.V. 1—1, Ra pid—Geleen 1—2. B: Kaalheide—Laura n. g„ R.K.H.B.S.Bleyerheide 08. C: RiosE.V.V. 0—2; Steijl—Panningen 2—1; Linne—Meyel 4—1 Zuid-Afdeeling II. Ie klasse: Brabantia—Wilhelmina 1—2, Mulo —Best Vooruit 3—1, R.K.T.V.V.—Gennep 3—2 Venlosche BoysS.V.B. 43. Promotieklasse: B: Schijndel—Odi 5—2. 2e klasse: C: Tubantia—Mulo 2 8—1- D' BV V. Hercules—B.S.V. 3—1; E: Gennep 2—Udi'o—10 ,-c^s^ngswedstrijd: Lachapelle—B.S.C. 0—2 (B.S.C. komt hierdoor in de overgangsklase). Oost-Afdeeling I. Ie klasse: S D.O.U.C.-V.D.Z. n. g.; Union- s-Heerenberg 11. Ie klasse: Zweef 32. Oost-Afdeeling II. Emos—Neo 6—2; AchillesDe West-Afdeeling I. Ie klasse: De Meer—Fortitudo 84. tt okl^ssti B: Spartaan 2—Graaf Floris 1—1 H.M.S. 2—E.M.M. 2 4—2; M.S.V.—V.E.P. 1—2 West-Afdeeling II. 2e klasse: B:1 Spartaan 2Graaf Floris 11. Amsterdam: Amsterdam Juniores—Rotterdam Juniores 13. V-V. A-tornooi: V-V'A- 1Zwaluwen I 10—2- V.V.A. II—India II 1—4; Gezellen Vier II— Volendam III 0-4; V.C.A. I-Martinus II 2-1; V.V.A. 5—Unity III 3—2. Almelo: P.H. I D.J.K. Neuenkirchen P.H. IID.J.K. Neuenkirchen II 80. I 1—1; te Gymnastiekdemonstraties. De pauze van den voetbalwedstrijd wordt hierna gevuld met een demonstratie brugtur- nen door een ploeg der vereenigingWinfried. Het was weliwvaar niet de sterkste ploeg waar mee Winfried demonstreerde, maar toch viel van uitstekende sport te genieten. Vooral de heeren van Rijn en J. Koster lieten fraai tur nen bewonderen. Een dankbaar applaus beloon de het uitstekende werk der gymnasten. De tweede helft. In de tweede helft hebben Res en Ruigrok in de Haarlemsche voorhoede van plaats ver wisseld. De rust schijnt den spelers goed gedaan te hebben. Er wordt althans direct enthousiast aangepakt en in de eerste minuten oefent Utrecht een stevigen druk uit op de Haarlem sche veste. Deze wordt echter goed verdedigd en hoewel met moeite, weten Gigengack c.s. stand te houden. De Ha&ïlemsche halflinie kan dan het spel verplaatsen en we worden nu eeni- gen tijd vergast op een snel opgaanden strijd. m Rede Mgr. Aengenent. Na afloop hield Mgr. Aengenent een toe spraak. Z. H. Exc. begon met een verklaring af te leggen voor zijn verschijnen op een voetbal veld. Dit was op dezen dag reeds voor de tweede maal. Omdat de Haarlemsche Kerkvorst zoo'n enthousiast voetballiefhebber was? Neen, maar alleen omdat het zieleheil van de Roomsche jeugd hem zoo ter harte gaat. Mgr. Aengenent herinnerde in dit verband aan den Delftschen Katholiekendag en het schrij ven van het Doorluchtig Episcopaat op den 6en Augustus j.l. Het Doorluchtig Episcopaat had dit noodig geoordeeld om den geloovigen een klaarder inzicht te geven in de R. K. sportbe weging. Niet alleen om het nut der principieele beweging in het daglicht te brengen maar ook om de gevaren, aan de neutrale sportbeweging verbonden, nader te bezien. Mgr. Aengenent wijdt breedvoerig uit over deze aangelegenheden en doet dan in het belang van het zieleheil der Roomsche jongens een be roep op de ouders. Laat toch uw jongens sport beoefenen in Roomsch verband, want het is niet meer verantwoord uw jongens aan de neutralen over te geven. Hij deed een beroep op de stands, en vakor ganisaties, welke altijd nog in gebreke waren gebleven hun steun aan de Roomsche sport te geven. Tenslotte richtte Mgr. tot de vooraanstaande katholieken een ernstig woord. Nog te veel zijn deze geïnteresseerd bij de neutrale clubs. Geven zelfs daadwerkelijken steun aan de neutralen en stellen de katholieke clubs geheel op den achtergrond. Wanneer, aldus Z. H. Exc., aan deze, Mijne wenschen, wordt voldaan, en wanneer de Room sche sporters zich allen zullen scharen onder Roomsche vaan, zijn wjj zeker zoo ster* als de neutrale organisatie. Met deze woorden besloot Mgr. Aengenent zijn met een donderend applaus beloonde rede. De burgemeester van Heemstede, Jhr. J. P. W. van Doorn, sprak hierna nog eenige woorden terwijl de Pater H. E. Everard, voorzitter der K. S. A., eenige woorden van dank richtte tot Mgr. Aengenent en allen die zich voor dezen dag verdienstelijk hadden gemaakt. Met nog eenige plichtplegingen werd deze voor de Roomsche sport zoo belangrijke da" gesloten. JUNIOREN STEDENWEDSTRIJD AMSTERDAM—ROTTERDAM 1—3 Gisteren had op het Wilskracht-terrein Amsterdam de Junioren-Stedenwedstrijd Am sterdam Rotterdam plaats, welke door de Rotterdammers met 3—1 werd gewonnen. Aan vankelijk ging het spel gelijk op, doch R'dam liet beter samenspel zien, waardoor succes niet uit kon blijven. Na een vergeefsche poging weet Diepstraten Rotterdam de leiding te ge ven. Na de thee is Rotterdam weer iets ster ker. Keehnen zet een mooi opgebrachte bal goed voor en Diepstraten benut de hem opge legde kans (02). Amsterdam, hierdoor niet ontmoedigd, komt nu opzetten en hun midvoor profiteert van het wijfelen der beide backs en scoort (1—2). Nu blijft het spel op de Am- sterdamsche helft en even nadat Keehnen met 'n goed gericht schot den voorsprong vergroot, klinkt het eindsignaal. SERIEWEDSTRIJDEN organiseerde Excelsior haar jaar- Gisteren lijksche seriewedstrijden om den Leonie-be- ker. Het verloop der wedstrijden was als volgt: Excelsior 11 T. O. G, I. De geheele wed strijd is Excelsior in de meerderheid. Voor rust scoort zij tweemaal, terwijl na rust niet meer gescoord wordt. Eindstand 20. D H. L. II A. L. O. I. Ook in deze wed strijd wordt voor rust tweemaal gescoord en wel door D. H. L. terwijl na rust beide doelen onbedreigd bleven. Eindstand 20. A. L. O. T. O. G. T. O. G. weet al gauw een 2—0 voorsprong te nemen, doch nog voor rust maakt A. L. O. gelijk. Na rust neemt A. L. O de leiding, doch al gauw maakt T. O. G. weer gelijk. Als even voor het einde de T. O. G.-keeper een grove blunder begaat, wordt de stand 4—3 voor A. L. O., die zich daardoor in het bezit stelde van een medaille. Winnaarsronde: Excelsior II—D. H. L. 11. Direct na den aanvang pakt D. H. L. energiek aan en weet tweemaal te scoren, doch daarna komt Excelsior opzetten en weet nog voor rust de leiding te veroveren door den D. H. L.-kee per driemaal het nakijken te geven. Na rust voert Excelsior den stand op tot 6—2, waardoor zij weer voor een jaartje in het bezit van den Leome-beker komen. Sparta door Z. F. C. verslagen. De publieke belangstelling heeft, behalve van keurig zomerweer, in afdeeling I kunnen genie ten van een aardige dosis doelpunten op den eersten competitie-dag. Vijf en twintig keer wer den de diverse doelverdedigers in totaal gepas seerd, dat maakt vijf per stuk gemiddeld. Men heeft zich wel eens met minder moeten behelpen! Alleen de man onder de Feijenoord-lat wist zijn doel schoon te houden. De club van Rotterdam- Zuid maakte het fraaiste gemiddelde: ze klopte op eigen veld 't Gooi met niet minder dan 60. Een alleszins keurige start! Haar stadgenooten op Spangen bracht het er heel wat slechter af. In de eerste helft was Sparta zeker niet minder dan Z. F. C., maar toen de tweede helft een kwartier oud was, kon ze het tempo niet volhouden en tenslotte verloor deze Maasstedelijke editie met 3—1. De Spartaansche voorhoede was op den linkervleu gel uiterst zwak bezet, terwijl de tengere knaap op de rechts-binnenplaats aan lichaamskracht te kort komt om zijn veel belovende capaciteiten effect te doen sorteeren. Voorts behoeft de linkerhelft der verdediging nog verbetering. Ajax speelde uit tegen A. D. O. in Den Haag en nam met 41 de zege mee naar Amsterdam. H. F. C. had een goed debuut bij het hernieuwd optreden in de eerste klasse en won thuis met 3 2 van H. D. V. S. Het roodgebroekte Haar lem daarentegen kon het in Velsen niet bolwer ken en werd door V. S. V. met 41 geklopt. DE WEDSTRIJDEN. Feijenoord't Gooi 60. Feijenoord neemt de zon in den rug. Er ont wikkelt zich van den aftrap een uiterst snelle strijd waarbij de partijen elkaar geen duim breed terrein gunnen. Langzaam komt de thuis club het meest in den aanval en dan kopt Groe nendijk een voorzet van Lintzen juist naast, ter wijl van Heel rakelings over schiet. Daarop is er ook aan den anderen kant een tweetal goede schoten te noteeren doch v. Male is op zijn plaats. Na 20 minuten van harden strijd kopt van Heel op keurige wijze een voorzet van Duyn houwer in het net. (1—0). Als hierna nog tien minuten is gespeeld, zakken de bezoekers danig af en komt Feijenoord gevaarlijker opzetten. Na dat Duynhouwer een goede kans heeft gemist door recht op den doelman in te zetten, loopt Vrauwdeunt in zijn eentje door alles heen en schiet onhoudbaar in. (2—0). 't Gooi krijgt een vrijen schop even buiten de gevaarlijke lijn, doch Sterk trapt hieruit over. De Rotterdam mers domineeren sterk doch Cohen onder de lat is enorm op dreef en ranselt er heel wat uit, terwijl Groenendijk een heele serie kansen op de meest onbenullige manier verknoeit. Rust gaat in met onveranderden stand. Direct na den aftrap zit Feijenoord weer voor Cohen en Duynhouwer schiet hard in doch het leer vliegt van paal tot paal en 't Gooi ontkomt op gelukkige manier aan een doelpunt. Wat later lost van Heel een schuiver, waar Cohen weinig moeite mede heeft, 't Gooi brengt het dan tot J unior-uitslagen Excelsior c—Excelsior d 4—0; Excelsior a— St. Lodewijk a 6—0; R. C. D. a—Excelsior b2—3. Spelmoment uit den wedstrijd tusschen de elftallen van het bisdom Haarlem en het aartsbisdom Utrecht. De eenige wedstrijd, die het eerste klasse programma voor het Westen bracht, heeft niet minder dan een dozijn doelpunten opgeleverd. De ontmoeting had een zonderling verloop. Fortitudo had te Amsterdam tegen de Meer in de eerste helft het beste deel van het spel zoodat de Culemborgers de rust Ingingen met een 4—1 voorsprong. Na de hervatting werden de bordjes evenwel verhangen; toen deed de thuisclub zich gelden, zoodat ze tenslotte met een 8—4 overwinning het strijdperk verliet. De uitslagen van de Zaterdag in Engeland gespeelde wedstrijden zijn: Internationaal. Schotland—Ierland 1—2 Eerste klasse. BirminghamBlackburn Rovers20 Chelsea—Aston Villa 1—o Derby CountyLeeds United 31 Huddersfield Town—Stoke City 2—2 LiverpoolLeicester City 13 Manchester CityEverton 22 PortsmouthWolverhampton Wand11 Sheffield WednesdayMiddlesbrough 30 Sunderland—Sheffield United 5—0 Tottenham HotspurArsenal 11 West Bromwich AlbionNewcastle Un. 11 Tweede klasse. Bolton WanderersBury 20 Bradford—Grimsby Town 2—1 BrentfordManchester United 34 BurpleyPlymouth Argyle 22 Lincoln City—Hull City 2—1 MillwallFulham 01 Notts CountyBlackpool 11 Oldham AthleticWest Ham United41 Port Vale—Bradford City Preston North EndNottingham Forest Swansea TownSouthampton 3—1 4—0 1—0 De uitslagen van gisteren zijn: Union St. GillLiersche S. Brugge—R.C. Gent BelgicaStandard L. BeerschotR.C. Brussel TilleurF. C. Mechelen R. C. Mechelen—Daring C. Br. Lyra—Antwerp F. C. 3—1 1—1 3—1 2—0 0—9 3—1 3-1 brengt het dan tot een resultaatloozen hoekschop doch door het ge deeltelijke succes geprikkeld doen de gasten een aantal aanvallen, welke niet van gevaar zijn ontbloot, maar de Feijenoord-verdediging houdt stand. Dan begint Feijenoord uit een ander vaatje te tappen; ze zit voortdurend voor het vijande lijke doel doch zonder telbaar resultaat. Na 24 minuten dringt Duijnhouwer listig door de Gooi- sche verdediging heen, hij lokt Cohen naar zich toe en plaatst dan kalm in. (30). Drie minuten later doelpunt Lintzen na het leer in mooien soloren opgebracht te hebben. (4—0). Cohen houdt zich kranig bij tal van schoten, die nu volgen maar als Vrauwdeunt goed voorzet, doel punt van Heel met een prachtig vliegend schot (5 0). Vijf minuten voor het einde maakt van Heel na gezamenlijk opbrengen het halve dozijn vol. (6—0.) Sparta—Z. F. C. 1—3. De Zaandammers, tegen de zon in spelend, forceeren onmiddellijk een hoekschop, die geen resultaat oplevert. Geleidelijk komt Sparta er beter in en dan blijkt het gevaar vooral van den vluggen rechtervleugel te komen. Verschillende schoten worden op Dijkstra afgezonden; de doel man verwerkt ze zonder veel moeite, alleen een keurigen bal van Formenoy, die bij Sparta linksbinnen staat, brengt hem even in 't nauw; hij kan het leer nog over de lat wippen en onderschept vervolgens den hoekschop. Het Rotterdamsche doel komt in ernstig gevaar bij een voorzet van den linksbuiten, doch de mid denvoor kopt leelijk naast. In vlot tempo wis selen de aanvallen, en beide doelverdedigers demonstreeren hun talenten. Een hard ver schot van den Sparta-spil, Meijer, gaat net over de Zaansche lat, een knal van Formenoy, wordt klemvast door Dijkstra gevangen. Het goed com bineerend Sparta heeft in 't veld de meerder heid verkregen. Seton maakt een fraaie kans als hij alleen den uitloopenden doelman nog voor zich heeft, doch de Spartaan trapt den bal teger den laatste op. Dan een snelle uitval van Z.F.C., de linksbuiten brengt op, drijft langs Heshof heen, de naar binnengeloopen Lust trapt naar doel, Cohen slaat den bal nog terug, doch de- rechtsbuiten vangt hem weer op en schiet via den onderkant der lat, in de Rotterdamsche touwen (01). Er is thans een half uur ge speeld. De Zaandammers blijven eenigen tijd gevaarlijk; de Maas krijgt na goed solo-werk een kans, doch schiet dan van dichtbij in han den van Cohen. Een drietal hoekschoppen levert Z. F. C. ook niets op. Dijkstra krijgt nog eenige malen gelegenheid blijk van z'n capaciteiten te geven en dan gaat de rust in met 1—0 voor de bezoekers. De tweede helft begint met een aanval van Sparta, de bal wordt teruggewerkt, v. d. Eer den mist, Hoogmoed passeert naar Lust, een keurige voorzet volgt en v. d. Kolff kopt langs Cohen (02). Dadelijk daarop krijgt Formenoy een vrijen schop te nemen, hij richt goed, doch de Vries slaat den bal van doel weg, maar v. d. Eerden scoort uit den strafschop (1—2\ Twee doelpunten in evenveel minuten! Snel ver plaatst zich het spel in goede awaliteit van beide kanten. De voorhoede der gasten excel leert, maar daartegenover staat Schut 'n prach tige verdedigende partij te spelen, daarbij ruim schoots profiteerend van de buitenspelval. Uit een vrijen schop zendt Offringa den bal naar het Sparta-doel, Cohen slaat 't leer terug, Hoogmoed trapt weer in, doch andermaal redt de doel man. Wanhopig is het falen van Blommendal op den Rotterdamschen linkervleugel; hij wordt in de half] ine gezet en Sparta gooit daarom de heele voorhoede dooreen met v. d. Eerden links buiten, Voormolen uiterst rechts en Warburton middenvoor. Z. F. C. versterkt daartegenover weer los, Lust zet andermaal keurig voor en de Maas vergroot 8 minuten voor het einde den voorsprong (1—3). De Zaandammers blijven in de meerderheid, bij Sparta is het tempo zeer gezakt. Warburton en Seton schieten elk nog in de handen van Dijkstra, maar overigens heb ben de gastheeren niets meer in te brengen. Z. F. C. speelt kalm de partij uit en wint met 3—1. Tegengevallen is het spel der oudste Haar lemsche club niet, doch H.D.V.S. verdiende wel iets beter dan deze nederlaag. Een gelijk spel had de verhouding beter weergegeven. Aanvan kelijk was 't spel der gasten veel beter dan dat van H.F.C., doch ze vonden v. d. Meulen reeds direct in goeden vorm. Aan den anderen kant kreeg Koper een goede kans, welke echter door naast koppen verloren ging. Een kwartier na het -begin gaf Bergkotte een mooien voorzet, v. d. Oord stond op de juiste plaats en schoot het leder niet minder fraai ineens langs v. d. Meulen. V. d. Vaart schoot bij zijn poging om nummer twee te scoren, over en het Schiedam- sche overwicht behoorde nog lang niet tot het verleden, toen een snelle uitval van rechts, H. F. C. aan d'n gelijkmaker hielp; Dorsman ving den bal op en deponeerde dezen ineens achter Beun (1—1). Tot de rust bleven de gas ten sterker. V. d. Meulen was herhaaldelijk in actie en wel zoo, dat de Schiedammers den in druk moeten hebben gekregen dat met een an deren doelman, de overwinning hun niet was ontgaan. Nu kon met een gelijken stand wor den gedraaid. In de tweede helft was H.F.C. eenigen tijd sterker, doch Beun hield het vrij rustig. De bezoekers kwamen vervolgens weer los; v. d. Vaart schoot eens buiten het bereik van v. d. Meulen tegen de lat, waarna een plot selinge uitval van H.F.C. de thuisclub een hoek schop opleverde. Van Riemsdijk nam deze fraai en vond Dorsman op de goede plaats om met een kopbal Beun te passeeren (21). Direct hierop scoorde Koper nogmaals voor H.F.C., doch de scheidsrechter had reeds voor buitenspel gefloten. Het woord was hierna weer aan H. D. V. S. Aanval op aanval volgde, v. d. Meu len, bijgestaan door zijn backs, hield geruimen tijd stand, doch toen van Baasbank het veld we gens een blessure had verlaten, volgde een ge weldige scrimmage voor de Haarlemsche veste, waaraan v. d. Vaart een eind maakte door den bal in het net te deponeeren. (22). Het zag er nu voor H.F.C. donker uit. Een onverwacht doelpunt besliste echter den strijd in het voor deel der gastheeren. Koper kreeg het leder toe gespeeld en loste van gfóóteri afstand een schot, dat den bovenhoek van het Schiedamsche doel trof. In de resteererde vijf minuten belegerden de gasten vrijwel voortdurend het H.F.C.-doel, doch de Haarlemmers hielden stand en zagen hun harde werken met succes bekroond. Werd er gisteren in Afdeeling I druk gescoord, in II was de oogst nog veel overvloediger. De vier wedstrijden, welke het programma hier bracht, leverden niet minder dan 30 doelpunten op, hetgeen een uitbundig gemiddelde beteekent van V/2 per beurt. De twee Rotterdamsche doel verdedigers, die hierbij in het geding kwamen, werden al erg ongenadig behandeld, samen werden ze 13 keer gepasseerd. Excelsior debu teerde in de eerste klasse al heel slecht en sneuvelde tegen Hilversum in 't Gooi met 61. Nog beroerder bracht Xerxes het er af in Delft. Het was de eerste keer, dat deze D. H. C. in de eerste klasse bekampte en 't werd een sma delijke nederlaag voor de Rotterdammers. Wan neer er niet spoedig verandering ten goede komt, wordt het een triest seizoen voor de twee ploe gen uit de Maasstad. D. F. C. had ook geen plezier van de reis naar Haarlem, waar de Dordtenaren met 43 aan 't kortste einde trok ken. V. U. C., die het vorig seizoen slechts bij uitzondering op vreemd terrein succes had, be gon nu met haar eersten uitwedstrijd te win nen en nog wel in Koog, waar K. F. C. zich niet dikwijls liet kloppen. Ditmaal echter kraaiden de Hagenaars victorie en wel met 5—3. Zij vormden in deze afdeeling de eenige be zoekende partjj, die succes kon behalen. R.C.H. begint In een hoog tempo en na 10 minuten weet Martin na een goeden voorzet van Meyer den bal langs de Korver te werken (1 Dragt krijgt een prachtkans om gelijk te maken na een mistrap van Proost Jr., doch het harde schot vliegt net langs den paal. Aan den anderen kant lukt het beter; Martin breekt snel door en geeft met een vliegend schot de Korver geen schijn van kans (20). Wanneer de R.C.H.-verdediging even weifelt met aan vallen, is Punt er vlug bij en schiet den bal hoog in de touwen (2—1). Direct daarop ver groot R.C.H. echter wederom den voorsprong, als na een snellen aanval van rechts Verkerk den bal inschiet, nadat deze eerst tegen de lat is geschoten (3—1). Na de hervatting begint D.F.C. beter aan te pakken en nadat Kos eenige malen met veel bravour den bal uit zijn doel gegrabbeld heeft, moet hij zwichten voor een goed schot van Punt (3—2). Direct daarop een snelle uitval van Martin, waarna Meyer den bal in het uiterste hoekje schiet (4—2). In het laatste kwartier blijkt het snelle tempo R.C.H. te machtig, doch pas in de allerlaatste minuut wordt de bal in het verlaten doel na een blunder van Kos (4—3). gewerh HilversumExcelsior 6—L De eerste aanvallen zijn voor Hilver»»»— maar u et spe' w°rdt te kort gehouden. Lanff» zamerhand neemt de voorhoede der thuisclub het initiatief en de goad spelende rechter vleugel smaakt het genoegen door een schuin schot van Van Polen te scoren (1—0). De Rotterdammers pogen aan den druk te ont komen door meer enthousiast aan te pakken en het gelukt Bouter den gelij lamaker in het net te deponeeren (1—1). In de tweede helft komt Excelsior aanvankelijk flink opzetten, doch dan komt Hilversum gevaarlijk in het offensief. Wanneer Van Polen den bal mooi vrij heeft gemaakt, schiet Toes hard in (2—1). De gasten antwoorden met vinnige aanvallen, ten slotte moeten zij evenwel het veld ruimen voor het betere spel der tegenpartij. Deze voert nu res pectievelijk door Van Polen (2), Kramps en Ketelaar regelmatig de score tot (6—1) haar verdediging. De gasten maken""S* dratfet °P*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4