1 EENIGE OPLEVING IN VERSCHILLENDE BEDRIJVEN. P. DE GRUTTER ZOON. DE DRIE KOGELTJES. DE HELPENDE HAND WOENSDAG 20 SEPTEMBER I53S ONZE EXPORTMOEILIJKHEDEN. Verscherping der reeds zware concurrentie op de binnen- landsche markt. De katoenindustrie in de verdrukking. SPOORWEG-PROPAGANDA KEES MEEKEL. ONVERANDERDE DIVIDENDEN. f SCHOONHOVEN VLAARDINGEN DOELMATIGE ADVERTEMTiËN Blijkens mededeeling van het Centraal Bu reau voor de Statistiek bevat de ter perse zijnde achtste aflevering van het Maandschrift de re sultaten van het gebruikelijke onderzoek naar den algemeenen bedrijfstoestand en den stand der arbeidsmarkt, ditmaal betrekking hebbend op het 2de kwartaal. Zooals daaruit blijkt, ver toonden verschillende ondernemingen een ze kere vermeerdering van de bedrijvigheid. Vond deze veelal haar oorsprong in seizoeninvloeden (de seizoenopleving maakte, althans in een aan tal gevallen, geen slecht figuur tegenover die van een jaar geleden), daarnaast hebben deels ook andere omstandigheden tot vermeerdering van werk bijgedragen. Zoo waren er-b.v. fabrie ken, welke haren afzet door verdere prijsverla ging wisten te vergrooten, of waar de toeneming der bezetting voor een deel kwam door vervaar diging van nieuwe artikelen. Soms was er een stimuleerende invloed op de vraag merkbaar van verwachte prijsstijging in verband met het duurder worden van grondstoffen. De export van een aantal artikelen was grooter dan ver leden jaar. Hier en daar kon men bemerken, dat meer dan tot dusver voorkeur werd gegeven aan de Nederlandsche producten, terwijl in een aantal branches in meer of mindere mate de gunstige invloed werd geconstateerd van de con- tingenteeringsmaatregelen. Het invoersaldo van grondstoffen overtrof in de eerste helft des jaars, met uitzondering alleen van Maart, iedere maand het overeenkomstig cijfer van 1932, de laatste maanden zelfs aanzienlijk. De toeneming betrof vooral de grondstoffen voor de productie middelenindustrie; die voor de vervaardiging van consumptiegoederen vertoonden pas sinds Mei gunstiger cijfers. De werkloosheid daalde, alle groepen tezamen genomen, niet onbelang rijk en kwam in Juni iets beneden het cijfer van Juni 1932. Intusschen neemt dit niet weg, dat ook in Juni de werkloosheid in verschillende bedrijfs groepen nog wel grooter was dan verleden jaar en dat in bijna alle (alleen uitgezonderd de diamantindustrie en het bouwbedrijf) de werk loosheid over het geheele kwartaal genomen die van hetzelfde tijdvak in 1932 overtrof, dus ook in de zoo belangrijke metaalindustrie en textielnijverheid. Ondanks gedeeltelijke ople ving bleef het algemeene peil van de bedrijvig heid nog zeer laag en hadden talrijke onderne mingen en verscheidene bedrijfstakken in hun vollen omvang nog steeds te kampen met een groote malaise. Nog telkens vielen nu eens hier, dan weer daar gevallen te signaleeren van in krimping, al was deze meestal niet meer zoo omvangrijk als voor korten tijd, waarbij natuur lijk in het oog is te houden, dat de werkgelegen heid door vroegere inkrimping veelal reeds op een laag niveau was aangeland. Het feit, dat de totale export van fabrikaten in dit kwartaal nog slechts 710 millioen kg. ad. 102 millioen gld. bedroeg, tegen 748 millioen kg. ad 111 millioen gld. in hetzelfde tijdvak van 1932 en b.v. 1.002 milioen %g. ad 325 millioen gld. in het 2de kwartaal van 1929, teekent wel duidelijk hoe zeer onze exportindustrie in de verdrukking ge raakt is. De zich veelal meer toespitsende dan afnemende exportmoeilijkheden dwongen vele fabrieken er toe meer voor de binnenlandsche markt te gaan werken, met als gevolg nog ver scherping der toch reeds zware concurrentie, welke werd ondervonden, niet zelden ook van buitenlandsche zijde. Wat de laatste betreft wees men o.a. ook op de opkomende nieuwe valuta-concurrentie van Duitschland (Sperr- marken). Het prijspeil wérd dikwijls nog steeds zeer ongunstig genoemd. Bij den scheepsbouw waren de omstandig heden in het algemeen nog verre van bevor derlijk aan een verheffing uit de diepe inzin king, welke nu reeds geruimen tijd te consta- teeren viel. Nieuwe bouworders bleken Zoo goed als niet te verkrijgen. Intusschen kwamen o.a, de orders tot ombouw van schepen van Neder landsche Scheepvaartmaatschappijen aan den werkvoorraad van sommige ondernemingen ten goede, terwijl overigens wat het reparatiewerk betreft, althans uit een deel der rapporten wel min of meer tijdelijke vermeerdering van werk valt vast te stellen. Evenals bij de machinefabricage bood ook bij de ijzergieterij en de constructiewerkplaat sen de stand der bedrijvigheid ondernemings gewijs geen uniformen aanblik en constateerde men in een deel dezer fabrieken een even groot of nog grooter tekort aan werk dan in het vorige kwartaal (hier en daar o.a. nog eenige inkrimping van personeel), terwijl er in andere meer bedrijvigheid is gekomen (b.v. in 3 con structiewerkplaatsen eind Juni ongeveer 260 man meer dan eind Maart). Maar met dit al bleven in de genoemde bedrijfstakken de or ders nog verre beneden de productiecapaciteit. Bij de rijwielindustrie moest de seizoenopleving in een aantal fabrieken reeds weder vrij spoe dig worden gevolgd door maatregelen ter be perking van de productie. Bij de klachten over den min of meer onvoldoenden afzet bleven ook die over de zeer gedrukte prijzen geenszins achterwege. Evenwel treedt uit de verslagen van andere ondernemingen, in welke een betere bedrijvigheid heerschte dan verleden jaar, naar voren dat zij juist door sterke prijsverlaging een grooteren omzet konden bereiken. In het groote bedrijf der gloeilampen- en ra dio-industrie bedroeg de totale personeelsterkte eind Juni rond 10.800 man, d.i. geen noemens waard verschil met eind Maart (ongeveer 10.770), vrij wat meer dan eind Juni van het vorige jaar (ongeveer 9.500), doch veel minder dan op hetzelfde tijdstip van vorige jaren (in 1931 en 1930 resp. rond 14.000 en 20.000). Buitengewoon ongunstig en vrij algemeen slechter dan verleden jaar bleef de toestand in de katoenindustrie, voor welke de afzetmoeilijk- heden eer toe- dan afnamen. Vooral geldt dit den export, welke door verscherping der Japan- sche concurrentie en andere oorzaken (o.a. sterke verhooging der invoerrechten in Br. Indië) over het algemeen nog verder inschrompelde. Mede hierdoor bleef de concurrentie op de binnen landsche markt hevig, terwijl het prijspeil, voor- zoover men zich hierover uitliet, zeer slecht en deels verliesgevend werd genoemd. In dit ver band valt ook te Wijzen op den' invoer tegen abnormaal lage prijzen, al was deze door con- tirigenteering gedeeltelijk beperkt. Zoowel in de spinnerijen als o.a. de weverijen was de pro ductie nog aanzienlijk ingekrompen, deels in nog sterker mate dan in het vorige kwartaal. Echter waren gevallen dat de overigens nog zeer beperkte werkgelegenheid min of meer toenam, toch niet geheel en al afwezig, terwijl nopens zeer enkele weverijen stationnair ge regeld werk gemeld werd. In een belangrijk deel der wolindustrie nam de werkgelegenheid iets toe en was zij ten slotte beter dan verleden jaar. Zoo bedroeg in Tilburg het totaal aantal werkuren in 37 ondernemingen in duizental- len in de eerste loonweek der maanden April tot en met Juli resp. 212, 215, 215 en 235 tegen resp. 220, 199, 203, 216 een jaar geleden. Wegens de abnormaal lage prijzen werd de algemeene toestand beduidend slechter ge noemd dan verleden jaar, waarbij ook valt op te merken, dat door de sterk gedaalde prijzen de invoermogelijkheid zeer is toegenomen, dear de contingenteering is gebaseerd op de waarde. Terwijl in de tricot-fabrieken en breierijen de toestand ondernemings- of afdeelingsgewijs nogal bleef uiteenloopen, waarbij ook gevallen van een nog ver van gunstige werkgelegenheid niet ontbraken, was in een belangrijk deel van dezen industrietak een voldoende of flinke be drijvigheid te constateeren, die volgens de ver schillende rapporten gunstig afstak bij het vorige kwartaal en (of) verleden jaar, zij het dat men daarbij wees op onvoldoende of slech tere prijzen dan in 1932. De gunstige werking van de contingenteering, voorkeur voor Nederl. fabrikaat, sterk toegenomen vraag naar nieuwe artikelen (b.v. „interlock" en „poloshirts") en ook het seizoen (deels spoedorders) werden als oorzaken van een tot zekere hoogte bevredigen den gang van zaken genoemd. Bij de zoo lang sterk kwijnende diamant industrie bedroeg het weekgemiddelde van de werkende leden der werkliedenorganisaties in dit kwartaal 1.121 en tegen 901 in het vorige en 625 in het 2de kwartaal van 1932. Vooral in Juni is de werkgelegenheid toegenomen, deels ten gevolge van een iets beteren handelstoestand, anderdeels door de uitbreiding van het z.g.n. plan-Douwes, welke het mogelijk maakte ook grovere sorteeringen dan achtkant en klein- brillant met steun van overheidswege te laten bewerken. Daartegenover is de werkloosheid in de typografische vakken nog wat gestegen. Een in totaal flinke verdere verbetering der werkgelegenheid gaf het bouwvak te zien, voor een belangrijk deel als de natuurlijke reactie op de stagnatie bij den woningbouw in het vorige jaar. Eind Juni waren 28.900 woningen in uitvoering tegen 17.300 een jaar geleden. Deze meerdere drukte heeft uiteraard haar uitwerking niet gemist in verschillende andere bedrijven (fabricage van sanitair, aardewerk, tegels, steen, houtzagerijen, timmerfabrieken, enz.), al wil daarmede allerminst gezegd zijn, dat daar nu weer over het geheel bevredigende toestanden zijn teruggekeerd. Zoo was er b.v. in de kalkzandsteenfabricage volgens een ver slag in algemeenen zin wel volop werk, maar bij prijzen, welke een toestand beteekenen van werken op den rand van bestaansmogelijkheid of, juister nog, feitelijk daaronder. Het bestek van dit uittreksel noodzaakt er toe te volstaan met deze greep uit de vele bijzonderheden, welke het overzicht omtrent bijna 150 verschillende bedrijfstakken bevat en waarin men ook de toestanden betreffende mijn wezen, veenderij, visscherij, land- en tuinbouw geschetst kan vinden. WERK TOT BEKEERING VAN ISRAëL. Onze Bredasche correspondent schrijft Dezer dagen hebben wij een kijkje genomen in het bureau van het „Werk tot bekeering van Israël". De directeur, de heer Max v. d. Berg, gaf ons een uiteenzetting van het ontstaan en den groei van dit werk. Eerst vertelde hij van zijn bekeering tot het Katholiek Geloof en den grooten strijd, dien hij te voeren had vóór hij in de H. Kerk werd opgenomen. Eenmaal kind zijnde dier kerk, voelde hij den drang, om zijn vroegere geloofsgenooten, de Joden, den waren God te leeren kennen. Aanvankelijk voelde men weinig voor zijn leekenapostolaat, maar ook hierin kwam verandering. En het was Aalmoezenier Huys, die als geestelijk raadsman en als Directeur van „Het Liefde werk tot bekeering van Israël", een vereeni- ging, geheel onafhankelijk van „Het Werk tot bekeering van Israël" steun gaf aan zijn apos tolaat, dat sedert dien niet onbeteekenend is gegroeid, 't Eigenlijk werk begon Februari 1932 en reeds spoedig was een bediende noodig om de zaken goed te behartigen. Hiervoor ijveren thans een zestigtal Zela- teurs en Zelatricen, welke in een vereeniging van medewerkers van het „Werk tot de be keering van Israël" zijn samengebracht en waarvan de heer v. de Berg voorzitter is. Het verlangen gaat nu uit naar een groot aantal Zelateurs en Zelatricen ook buiten Breda en dezen te brengen in een Bond van medewerkers om daardoor het ijveren nog doeltreffender te maken. Er is geld, en veel geld noodig voor Aalmoezenier Huys' liefdewerk. De geldzorgen zijn momenteel zeer groot. De inkomsten be staan deels uit giften, voor éénmaal geschon ken en uit jaarlijksche donaties. Met Kerstmis is een intense actie voor steun te verwachten. Bovendien zal in de maand November de première gegeven worden te Breda van een zielespel in drie tafereelen, getiteld„Van de duisternis naar 't Licht", geschreven door Max v. d. Berg. Dit Zielespel zal worden opgevoerd door vrienden van het „Werk". Doel dezer op voering is niet alleen de kas te stijven, maar op de eerste plaats nog eens met nadruk de aandacht te vestigen op 't brandend vraagstuk de bekeering van Israël. Met nadruk vestigde de heer v. d. Berg er de aandacht op, dat de gelden geheel worden beheerd door Aalmoezenier Huijs, bij wien alle uitgaven en inkomsten worden verant woord en in wiens beheer de gelden zich be vinden. Een rondgang door de diverse werkkamers, waar thans reeds een zestal bedienden gratis 't bureauwerk verricht, toonde den veel om- vattenden arbeid van dit „Werk". In 1933 werden verzonden aan Israëlieten 4085 drukwerken, 285 brochures, 3800 Apologe tische Bladen. Van het maandblad voor Israë lieten, „Het Licht", werden 2000 ex. verzonden. Sinds de oprichting der vereeniging had 25 maal contact met zoekende Israëlieten plaats. GROOT-NEDERLANDSCH TOONEEL. De leiding van het Groot-Nederlandsch Too- neel bestaande uit de heeren Paul Huf, Joh de Meester, Frits van Dijk en Hans van Meer- ten verzoekt ons het volgende te publiceeren: Nu het, in verband met het zeer groote aan tal tooneelgezelschappen, voor den theater bezoeker toch reeds niet gemakkelijk is zich volledig te oriënteeren, zullen de verschillende gezelschappen er op z'n minst genomen voor dienen te waken, dat hun namen een voldoende sterk onderscheid vertoonen. In dit verband heeft het ons onaangenaam getroffen, dat een gezelschap onder leiding van mevr. Corry Schiller-Italiaander gemeend heeft als naam „Het Nederlandsch Tooneel" te moeten kiezen. Zij het dan met de voorvoeging „combinatie" Tijdens de voorstellingen van dit gezelschap in het begin dezer maand in den Stadsschouwburg te Amsterdam, verzochten wij, dien naam te willen wijzigen, ten einde een voor beide par tijen mogelijk schadelijke en onaangename verwarring to voorkomen. Nu wij echter thans voor de a.s. voorstellingen van genoemd ge zelschap in den Hollandschen Schouwburg den naam „Het Nederlandsch Tooneel" gehand haafd zien, rest ons niets anders dan langs dezen weg de hoop uit te spreken, dat het publiek waar noodig zal weten te onderscheiden. NATIONAAL VLAAMSCH TOONEEL. Het Nationaal Vlaamsch Tooneel, groep Staf Bruggen, dat verleden jaar het fantastisch too- neelspel van den Nederlandschen schrijver Ben van Eysselsteijn „De Duivel op Aard" met groot succes in geheel Vlaanderen vertoonde, heeft dit stuk opnieuw op zijn repertoir geno men, met Staf Bruggen in de hoofdrol. Boven dien heeft dit gezelschap een nieuw stuk van dezen schrijver aangenomen, waarvan de pre mière in den aanvang van het nieuwe speel- jaar zal plaats hebben en wel het blijmoedige spel „De Vliegende Feeks", waarvan de eerste opvoering in Holland gegeven werd op 1 Janu ari 1.1. in den Grooten Schouwburg te Rotter dam door het Rotterdamsch Hofstad Tooneel. Het nieuwe orgel voor de opleiding van organisten aan de afd. kerkmuziek van het Conservatorium der RK. Leergangen te Tilburg. Voor de studie in de kerkmuziek van het Conservatorium der R. K. Leergangen te Til burg is door de firma B. Pels te Alkmaar een electrisch-pneumatisch orgel gebouwd. Bij de opening van het 22ste studiejaar der Leergangen is dit moderne orgel ingezegend door rector mgr. dr. Goossens en daarna inge speeld door Willem van Kalmthout, directeur der afd. Profane muziek van het Tilburgsch Conservatorium. Het nieuwe instrument, naar advies van dr. W. Kerssemakers, prof. in de kerkmuziek aan de R. K. Leergangen en aan de Seminaries van het bisdom 's-Hertogenbosch gebouwd, is voor het Conservatorium der R. K. Leergangen een aanwinst, die aan de opleiding zeer ten goede zal komen. Het nieuwe studie-orgel is ingebouwd in een mooie gevelkast. De beste materialen zijn er voor gebruikt en het geheel is keurig afgewerkt. Bij de inspeling bewonderden allen de artis tieke intonatie van het moderne instrument, dat een eigen dispositie heeft aangepast aan het doel. Gebouwd volgens het nieuwe electrisch-pneu matisch systeem met dubbel klavier en 21 regis ters, zijn bij dit studie-instrument verder ook alle moderne speelhuipen en nevenregisters in toepassing gebracht. Het Tilburgsch Conservatorium voor Kerk muziek kan iten met den bouw van dit orgel niet anders dan gelukwenschen. En „ongepaste taal". De Ned. Spoorwegen lijden aan de crisis en aan de concurrentie van de auto op velerlei gebied. Niets is daarom begrijpelijker, dan dat zij zich wenden tot het publiek en dit wijzen op de vele diensten die zij bieden. Zij deden dit thans in een speciaal geschrift, in tijdschrift- vorm uitgegeven. Verscheidene spoorwegauto riteiten vertellen daar, elk op zijn terrein, met wat al niet de N. S. klaar staan om ons ge rieflijk vlot en goed te dienen. Vrachtvervoer en personenvervoer met de verlaagde tarie ven, extra-treinen, die ons heel het land door brengen naar de mooiste plekjes. Ook over de spoorboekjes worden wetenswaardige dingen verteld, over de plaats der Ned. Spoorwegen in ons verkeerswezen en de verhouding van den Staat tot de N. S., terwijl de heer Reitsma ook een defensief en offensief betoog richt tegen het ongebreideld autoverkeer. Aan het begin wordt deze uitgave evenwel ontsierd door een ernstige vlek. De voorzitter der Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer, die ook een bijdrage schreef, meende daarin nX te moeten gaan politiseeren tegen de regee ring, iets wat hier totaal geen voeg heeft. De (a.-r.) „Rotterdammer", die zich daaraan eveneens stootte, zegt er onder het hoofd „On gepaste taal" het volgende van „Dit artikel draagt den onschuldigen en neu tralen titel „Spoorwegen" en zegt goede din gen van ons land en van de Spoprwegen; doch de kern er van is een onware èn onwaardige aanval op de overheid van ons land. De schrijver critiseert in scherpe bewoordin gen, dat bezoekers van ons land zich op be paalde dagen in de week niet kunnen laten kappen of scheren (een bewering, welke door de overdrijving onjuist is) en zegt in strijd met de waarheid dat men nergens in de wereld zulke dwaze verbodsbepalingen vindt. Voorts fulmineert hij tegen het ontbijt zon der een versch broodje tegen verplichte win kelsluiting, tegen dansverbod en „allerlei over dreven remmende bepalingen aan 't strand, welke men elders niet vindt." De heer Krayenhof heeft volle vrijheid om als persoon deze dingen te schrijven en zelfs wanneer hij het in zijn kwaliteit doet, zullen wij er niets van zeggen, als de V. v. V. het goed vindtmaar dit te publiceeren in het orgaan der Spoorwegen, welke met de Overheid in zoo nauw contact staan, dat lijkt ons ongepast. Het is in elk geval weinig kiesch tegenover de spoor wegautoriteiten, die ambtelijke medewerking aan dit propagandanummer verleenden." BELEEDIGING VAN VON HINDENBURG. De 42-jarige werkman P. C. A. G. te Delft, is door den Haagschen politierechter veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf wegens beleediging van het hoofd van 'n bevrienden Staat, van welk vonnis hij Maandag voor het Haagsch Gerechts hof in hooger beroep terecht stond. De advocaat-generaal verzocht de behandeling dezer zaak met gesloten deuren, doch zoowel verdachte als diens verdediger, mr. S. de Jong uit Amsterdam, verzetten zich daartegen, waar op het Hof zich in raadkamer begaf en aldaar besliste, dat de behandeling openbaar zou zijn. Verdachte zou op een te Delft op 8 Februari j.l. gehouden vergadering van de Internationale Roode Hulp, gesproken hebben van „den groot- moordenaar Hindenburg, die thans in Duitsch land regeert". Evenals in eerste instantie voerde G. als ver weer aan, dat hij slechts gesproken zou hebben van „den massamoordenaar, die thans in Duitsch land aan het hoofd van de regeering staat". Door den agent-verbalisant werd zeer beslist verklaard, dat de geïncrimineerde woorden door hem waren opgeteekend. Een aantal getuigen décharge kwam ver klaren, dat zij den naam Hindenburg niet in dit verband hebben hooren noemen; later is die naam wel genoemd. De adv.-generaal, mr. Speijart van Woerden, betoogde, dat het in deze niet beslist noodig i3, dat de naam Hindenburg is genoemd, omdat alle getuigen unaniem verklaren, dat er ge sproken is over het hoofd van den Duitschen Staat, en dat deze grootmoordenaar of massa moordenaar is genoemd. Bovendien wees Z.E.A. er op, dat de verba lisant wél en de getuigen a décharge niet ter vergadering waren om scherp toe te luisteren naar hetgeen gezegd is. Wat de opgelegde straf betreft, achtte de adv.- gen., waar duidelijk de opzet om te beleedigen is komen vast te staan, deze te gering en vor derde hij tegen verd. 3 maanden gevai^enis- straf. Mr. de Jong concludeerde in zijn pleidooi dat niet bewezen is, dat G. het woord grootmoor denaar heeft gebruikt en, zoo dit wél het geval is geweest, daaruit geen moeilijkheden konden voortvloeien, daar G. slechts in het algemeen uitdrukking heeft gegeven aan politieke opvat tingen. Arrest 2 October a.s. De roman- en tooneelschrijver Kees Meekel wordt op 7 October e.k. 50 jaar. Nog dit najaar verschijnt bij L. J. Veen te Amsterdam een nieuwe roman van hem: „De Zonneburg", werk uit den Hollandschen pol der. Onoverzienbare risico's bij buiten landsche dochter-ondernemingen. Aan het jaarverslag over 19321933 der N.V. P. de Gruyter Zoon, ontleenen wij het vol gende: De resultaten door de vennootschap in het laatste boekjaar verkregen, den druk der we reldcrisis in aanmerking genomen, zijn bevre digend te noemen. Opnieuw is de dit jaar te volgen dividend-politiek door directie en com missarissen ampel overwogen, zegt het college van commissarissen. De vennootschap draagt door hare deelnemingen in buiten Nederland ge legen ondernemingen risico's, die niet licht mo gen worden geteld, zoodat groote voorzichtig heid geboden blijft. Intusschen wordt, naar het door ons gedeelde gevoelen der directie, niet onvoorzichtig gehandeld, wanneer over het af- geloopen boekjaar gelijke dividenden worden uitgekeerd als over het vorige boekjaar, waar toe de behaalde resultaten gelegenheid geven.' Alzoo wordt aan de op 28 September te houden algemeene vergadering van aandeelhouders we der voorgesteld om op de prioriteits-aandeelen een dividend van 6 pet., op de gewone aandee- len van 8 pet., op de preferente aandeelen van 6 pet. en op de preferente winstdeelende aan deelen van 6Vi pet. uit te keeren. Op de pre ferente en de preferente winstdeelende aandee len werd in den loop van het boekjaar reeds een interim-dividend van 3 pet. uitgekeerd. Het verslag van de directie merkt o.a. op: De economische verwikkelingen in verband met de heerschende wereldcrisis waren dit jaar meer dan ooit ocfrzaak van vele en groote moei lijkheden, zoowel op financieel als op commer cieel gebied. Zoo zijn de steeds meer ingrijpende regeeringsmaatregelen in binnen- en buitenland een voortdurende bron van groote zorgen. De onzekere toestand daardoor ontstaan, brengt voor onze buitenlandsche ondernemingen zelfs onoverzienbare risico's mede. De vooruitzichten voor de naaste toekomst zijn evenwel van dien aard, dat naast groote voorzichtigheid bij het beheer onzer vennoot schap, verdere besparing op onkosten een eer ste vereischte is. Evenals vorige jaren hebben onze dochteron dernemingen op bevredigende wijze tot den bloei onzer onderneming bijgedragen. .De winst- en verliesrekening geeft als eind resultaat een batig saldo aan van 2.359.723 (2.213.562). Na aftrek van normale afschrijvin gen en onder bijvoeging van het onverdeelde saldo van het vorige jaar, blijft er een saldo winst van 2.293.835 (2.059.102) ter verdeeling over. Hiervan kan allereerst worden uitgekeerd een dividend van 6 pet. op de beide soorten van preferente aandeelen en op d: gewone- en prio riteits-aandeelen. In verband met de onzekere toestanden in het buitenland, welke voor onze ondernemingen al daar onvoorziene risico's kunnen meebrengen, alsmede met het oog op de abnormale omstan digheden in het algemeen, meenen wij ook dit jaar een conservatieve dividend-politiek te mo gen aanbevelen. Wij stellen u daarom voor uit de overwinst, na aftrek van 226.509 (175.353) voor tantièmes, een bedrag van 200.000 (300.000) te storten in liet reservefonds en een bedrag van 700.000 (200.000) af te zonderen als reserve voor bij zondere voorzieningen en om vervolgens een extra-dividend van 2 pet. op de gewone aandee len en pet. op de pref. winstd. aandeelen uit te keeren. Als dividend zal dan in het geheel worden uitgekeerd 8 pet. (onv.) op de gewone aandeelen, 6 pet. (onv.) op de pref. aandeelen, 6% pet. (onv.) op de pref. winstd. aandeelen en 6 pet. op de prioriteits-aandeelen. Van deze dividenden werd op de beide soorten preferente aandeelen reeds 3 pet. als interim-dividend be taald. Naar nieuwe rekening kan dan nog een bedrag van 255.802 (489.217) worden overge bracht. Aan de leiders en beambten onzer onderne ming brengen wij wederom gaarne dank voor den krachtigen steun en de groote toewijding, die wij voortdurend van hen mogen ondervin den. Voor het maken van bijzondere reserves voor debiteuren vonden wij geen aanleiding. WINST- EN VERLIESREKENING. Debet: 1932/33 1931/32 Afschrijvingen: Voor afschr. gebouwen 178.999 Voor afschr. installaties 364.453 Goederen voor waardever mindering 11.651 Saldo winst 2.293.835 2.059.102 waarvan: 8 div. gew. aand320.000 6 (onv.) div. prior.-aand. 6.000 6 (onv.) div. 6 pet. cum. pref. aandeelen 240.000 6% (onv.) div. 6 pet. cum. pref. winstd. aand. 260.000 Tantièmes 226.509 Reservefonds 200.000 Reserve voor bijz. voorzie ningen 700.000 Dividend- en tantièmebel. 85.523 Saldo naar nieuwe rekening 255.802 Credit: 206.254 433.426 320.000 6.000 240.000 260.000 175.353 300.000 200.000 68.531 439.217 Saldo winst 30 Juni 1932 Exploitatierekeningen, winst uit andere onderne mingen, enz 1932/33 1931/32 489.217 489.086 2.359.723 2.213.562 Alweer een moord onder de upper ten, zei Maley, de detectief. De' vermoorde heette Carlton. Hij is gisteravond in de stad geko men en dadelijk naar de woning van zijn ouders gegaan. Daar was niemand, omdat de heele familie naar Long Island was. En toch werd hij vanmorgen dood in zijn kamer ge vonden. Me dunkt, het zal moeilijk zijn den dader te ontdekken. Zijn er vermoedens? vroeg ik. Noen, het is een eigenaardig geval. Die Carlton en een andere jongeman, Roger Bassin genaamd, waren verliefd op een jongedame, miss Lessing. Zij waren echte sportlui en alle bei rijk en leefden gedeeltelijk op Long Island, gedeeltelijk in New York. Carlton en Bassin waren intieme vrienden, tot zij in kennis met miss Lessing kwamen. Toen werd hun vriend schap verstoord. Iedereen dacht, dat een van beiden met haar zou trouwen, maar niemand wist, aan wien zij de voorkeur zou geven. Nou, met Carlton zal zij in elk geval nooit trouwen. Zou die Bassin er iets mee te maken hebben? Op het oogenblik wordt hij niet ver dacht. Hij was vannacht in New York, miss Lessing ook, maar ze kwamen allebei afzon derlijk in de stad. Kijk, hier is de kamer waar de moord begaan is. Het flat, waar de Carlton's woonen, bevatte* meer dan een dozijn kamers. Het grootste ver trek was een soort van huiskamer en tevens bibliotheek. Is er iets aan het licht gekomen? vroeg Maley aan een der agenten. Hij is vermoord in dat groote vertrek. Doodgeschoten.... drie kogeltjes vlak bij el kaar. Er is hier niet ingebroken. Wie hem ver moordde moet hier met hem binnen zijn ge komen of was er misschien al. Des avonds bedient de portier de lift. Hij zegt dat hij niemand heeft binnengelaten. Er lagerl heel kleine snippertjes papier op den grond. Maley raapte het grootste op en streek het glad. Het was zoo groot als zijn nagel en scheen gescheurd uit een krant. Wat zijn dat voor snippers? vroeg hij aan den agent. Het schijnt dat hier iemand een krant verscheurd heeft zei de man. Maley legde zorgvuldig het snippertje papier in zijn portefeuille. Hier is niets te ontdekken, zei hij. Ieder die iets met de zaak te maken kan hebben, :.S ontboden op het politiebureau. Laten wij daar eens heengaan. Wij vonden de wachtkamer vol menschen. Roger Bassin was er, ook miss Lessing en een andere heer Mr. MacHarg, dan eenige chauf feurs en een half dozijn bedienden van de familie Carlton. Wij vroegen Bassin eenige bijzonderheden. Ik heb alles gezegd wat ik wist, ant woordde hij geprikkeld. Ik heb gisteren in mijn club gedineerd. Daarna ging ik naar huis en ben niet meer uitgegaan. Vanmorgen kwam de politie mij vertellen dat Carlton vermoord was en vroeg zij mij of ik een revolver van klein kaliber had. Nu, ik ben lid van een club waar wij ons oefenen in het schieten met re volvers en ik bezit er een heele verzameling van. De agenten bekeken ze en namen er een mee. Toen kreeg ik bevel hier te komen. Wij gingen naar miss Lessing om met haar te praten. Zij leek een of twee en twintig jaar, was erg knap, maar onbeduidend. Heeft u gisteren Carlton gesproken? vroeg Maley haar. Ja, in den middag. Toen kwam mr. MacHarg erbij en zei: Miss Lessing heeft er niets mee te maken. Het is werkelijk onbegrijpelijk, waarom zij hier ook ontboden is. Wat heeft die heer met miss Lessing te maken? vroeg ik Maley. Och niets. Hij is eenigen tijd met haar verloofd geweest, maar zij had geen zin in hem en verbrak de verloving. Toch zijn zij goede vrienden* gebleven. Toen hij hoorde, dat zij op het politiebureau moest komen om verhoord te worden, is hij ook gekomen om te zien, of hij haar ergens mee van dienst kon zijn. Och, er zijn altijd mannen te vinden om zulke dametjes met poppegezichtjes te helpen. Een agent overhandigde Maley een foto. De drie kogeltjes, die Carlton gedood hadden, waren gefotografeerd met drie andere, afge schoten met de revolver, die in de kamer van Bassin was gevonden. De foto wees uit dat ze alle precies eender waren. Welnu, dat bewijst alles. Bassin zegt van neen. Hij heeft deze re volver in geen twee weken aangeraakt. Zijn collectie lag in een gesloten lade. Hij beweert, dat, als Carlton daarmee doodgeschoten is, het gebeurd moet zijn zonder zijn voorkennis. Dat is bespottelijk. Wil hij ons wijsmaken, dat iemand zijn kamer binnenging, het slot van de lade forceerde en de revolver wegnam om daarmee Carlton dood te schieten? Hij deed beter maar ineens te bekennen. Dat zeggen ze allemaal. Maley nam het snippertje krantenpapier uit zijn portefeuille. Op den eenen kant stond: Nassa, ommunity actio en for purpos. De an dere zijde was iets uit een advertentie. Die snippers lagen op het tapijt, misschien hebben ze iets te beteekenen. Ik. verliet Maley en zag hem eenige dagen niet meer. Roger Bassin was in hechtenis ge nomen. Toen ik Maley weer ontmoette, vertelde hij mij: „Die snippers kwamen van een krant, die op Long Island wordt uitgegeven. Op het stukje papier stond Nassa en toen dacht ik, dat het kon beteekenen: Nassau County". Hij had een exemplaar van die krant bij zich en wij vonden, dat de afgebroken woorden waren: Community action. „Het heeft er ook niets mee te maken. Ik wilde weten, wie op die krant geabonneerd is. Nu, Carlton was het niet, ook niet Bassin of miss Lessing. Die krant wordt vooral gelezen door leden van een sehietclub. Wij reden naar Long Island naar die club. Een neger-bediende stond ons te woord. Kon Mr. Mac Harg goed schieten? Hij gebruikt geen revolvers. Hij schiet met een geweer op duiven. Hij zei, dat hij met een revolver nog geen schuurdeur kan raken zelfs niet een hooimijt. Toch raakte hij. Raakte wat? De hooimijt. Zoo? Ik stel mij voor, dat mr. Bassin en Mac Harg spraken over het schieten met revolvers. Mr. Mac Harg nam die van mr Bassin en schoot op een hooimijt. Was het niet zoo? Ja sir. Dat heeft hij gedaan. Wanneer was het? Twee, drie weken geleden. Wij stapten weer in onze auto en reden naar de stad terug, naar de wonig van Mr. Mac Harg Hij was niet thuis. Zijn bediende bracht ons in zijn kamer, die weelderig was ingericht Overal hingen benoodigheden voor het golf- spelen en de ruitersport. Ook verscheidene ge weren stonden in een rek. Was Mac Harg geabonneerd op die krant? vroeg ik. Ja zeker. Op dit oogenblik kwam Mac Harg binnen Maley zei hem: De rechter van instructie heeft naar u gevraagd. Wij reden naar het bureau. Mijnheer vroeg hem Maley, waar was u dien avond, toen Mr. Carlton vermoord werd? Op Lrng Island. Dat is gelukkig voor u. Als u dien avond in de stad gezien was, met 'n zak vol golfclubs bij u, zou u in verdenking kunnen komen". Mogelijk. Stommiteiten van de politie ver wonderen mij niet. Och, zei Maley, ik zal dan de stommiteit bedrijven om u voor dien moord in hechtenis te nemen. Geboeid brachten wij hem naar hst bttt<sau van den rechter-commissaris. Toen wij hem daar hadden achter gelaten, zei ik tot Maley. Mac Harg heeft dien moord bedreven, maar ik snap niet hoe. Maak je brilleglazen schoon. Die Mac Harg was verliefd op miss Lessing en toen zij ver loofd waren, maakte hij haar het leven zuur Toen wilde hij niet, dat zij met een ander zou trouwen. Er werd verteld, dat Bassin en Carlton allebei kans hadden en toen kwam Mac Hag op 't idee, dat, als hij een van hen vermoordde en zoo deed, dat de schuld op den ander zou vallen zij met geen van beiden zou trouwen Hij had eenige kogeltjes noodig, die uit de revolver van Bassin waren afgeschoten. Daar om deed hij, alsof hij zelf geen hooimijt kon raken en om dat te bewijzen leende hij de revol ver van Bassin en stopte er de kogeltjes in, die hij vastzette met stukjes krantepapier. Toen hij Carlton dood schoot, vlogen de snippers meteen eruit en vielen op het tapijt. Slim bedacht. Maar Mac Harg liep toch de kans, dat iemand hem met zijn geweer zou zien. Je snapt ook niets. Heb je niet gehoord wat ik hem zei? Hij had zijn geweer verborgen in den zak met golfclubs. Je hebt mooi werk gedaan, zei ik waar- deerend. Och, denk je dat? Me dukt, dat sommige van die agenten met de eer zullen gaan strijken (NADRUK VERBODEN). K GEMEENTERAAD. Maandagmiddag 2 uür kwam de gemeente raad in openbare vergadering bijeen. Ingekomen is een verzoek van den Ned. Bond van Restaurant- en Koffiehuishouders, afd. Schoonhoven, om verlaging van perso- neele belasting; wordt voor kennisgeving aan genomen en bij de behandeling van de begroo ting kan hierop worden teruggekomen. Bij de benoeming van de commissie voor de be drijven, commissie van fabricage (voortaan openbare werken), de commissie van financiën en die van het veerbedrijf, worden de aftre dende leden herkozen. Een kasgelaleening wordt aangegaan met de gemeente Bussum ad. ƒ175.000 tegen 3(4 pet. tot 1 Januari a.s. Op het verzoek van het bestuur van de school voor Chr. Volksonderwijs tot beschikbaarstel ling van gelden voor het aanbrengen van een speelplaats wordt, overeenkomstig het voorstel van B. en W. afwijzend beschikt, omdat door de Kroon destijds in deze zaak een afwijzende uitspraak is gedaan. Een crediet van ƒ3190 wordt met algemeene stemmen toegestaan voor aanschaffing van meubelen enz. voor de pas gebouwde Willem de Zwijgerschool (openbare en Chr. U. L. O. school) waarbij aan de aan vraag van z.g. 1 persoons banken niet zal wor den voldaan en waarbij met betrekking tot de aan te brengen lichtpunten de grootste zuinig heid wordt aanbevolen. Bij de rondvraag wordt ter sprake gebracht de slechte toestand van den Opweg; ook het gemeentepaard komt weer ter sprake, waar bij wethouder v. d. Oever meedeelt, dat het courantenbericht omtrent de gebreken, welke het overleden paard zou hebben gehad, niet af komstig is van den heer J. Slager, directeur van den keuringsdienst alhieh Daarna gaat de raad in geheime zitting. EEN SCHADEPOST. Maandagmiddag wilde ee» auto van den „Sneldienst" uit Rotterdam keeren op de Hoog straat. Waarschijnlijk door gladheid van de straat reed de auto achteruit, waardoor hij de spiegelruit van Magazijn „De Lelie" van den heer Fritschy in stukken reed. Aan de uitge stalde waren in de etalage werd voor pl.m. 40 schade aangericht. De ruit was verzekerd, de inventarfis echter niet, terwijl ook de Snel dienst niet verzekerd was tegen schade aan derden. AANBESTEDING. Op Maandag 2 Octiober a.s., des morgens te 11 uur, zal door B. en W. van Vlaardinger-Am- bacht op het Raadhuis aldaar worden aanbe steed: 1. Het maken van straatwerk en rioleering met brug en bijkomende werken in den Ho- lyweg; 2. Het maken van straatwerk en riolee ring op de terreinen van de N.V. „De Ho- lyweg", gevestigd te Vlaardinger-Ambacht. ZEILWEDSTRIJD OP DE VAART De Watersportvereeniging „Vlaardingen" al hier heeft tot besluit van het watersport sei zoen een zeilwedstrijd uitgeschreven, welke zal worden gehouden a.s. Zaterdagmiddag op de Vlaardingsche Vaart en de Vlieten. Gevaren wordt volgens reglement van de K. V. N. W. V. Ingeschreven zijn 8 B.M.-klasse; 6 gemengde klasse; 5 Sharpie-klasse en 1 Vrijbuiter. De start heeft plaats bij de Kuikebrug, eerste start half drie. BINNENGEKOMEN SCHEPEN. In de Vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip „Camerata" met 7663 ton ertts. ONBEHEERD STAANDE RIJWIELEN. Met ingang van 1 October a.s. zal voor elk na 10 uur des avonds op den openbaren weg door de politie onbeheerd aangetroffen rij wiel, dat naar het politiebureau wordt mede genomen, ƒ1 bewae loon verschuldigd zijn. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Van der Voort, politiebu reau, rijwielplaatje; wed. Vis, 8e Biersloot- steeg 25, gouden ring; Tombroek, Chr. H. B. S., notitieboekje; Bezemer, Kortedijk, paar handschoenen; Van Eijk, Spoorstraat 12, porte- monnaie met inhoud; Eien, Wm. Beukeisz.str bril; Van der Weyden, Stationsstraat 168, por- temonnaie met inhoud; Moerman, le Maas- boschstraat 59, dameshandschoen; Stad, P. K. Drossaartstraat 179, portemonnaie met inhoud; Kalksma, Mauritsstraat 28/5, Rotterdam, bier vat; Politiebureau, mutsje; Van der Veer, Gèd. Biersloot 87, zilveren heerenhorloge; Toledo, Cronjéstraat, 48, armband; Stam, 6e Biersloot- steeg 21, halskettinkje. Wanneer de fabricatie, of de voorraad uwer artikelen, den omzet, den verkoop overtreffen, geeft aan 'n serie dan een9 de kans U ta helpen, den aftrek uwer producten te vergrooten. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2