GREPEN UIT DE BEGROOTING. J WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1933 STIJGENDE KOSTEN VAN ARMENZORG. Het subsidie voor den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm. BEZUINIGINGEN AAN BUITEN- LANDSCHE ZAKEN. Salariskorting en inkrimping van den dienst HET SNOEIMES IN HET ONDERWIJS. Doelmatige taakverdeeling tusschen universiteiten en hooge- scholen. DEFENSIE IS ZUINIG. Eindcijfer zes ton lager. P. T. T.-INKOMSTEN BLIJVEN DALEN. Niettemin winst hooger geraamd. Nachtposttreinen. STEUN AAN NOODLIJDENDE GEMEENTEN EEN WETTELIJKE REGELING. VERHOOGING TABAKSACCIJNS. EEN HOOGER OPBRENGST VAN 14 MILLIOEN PER JAAR VERWACHT. STUURSTANG VAN AUTO GEBROKEN. Wagen rijdt tegen een boom. Alle vijf inzittenden gcfvivctst BRUTALE DIEVEN GEGREPEN. OP POLITIE-AGENTEN INGEREDEN. TEN VERKOOP AANBIEDEN VAN STERKEN DRANK. SOCIALE STUDIEWEEK TE AMERSFOORT. De taak der standsorganisatie in heden en toekomst. FELLE BRAND IN DREÜMEL. DOOR EEN TREIN GEGREPEN CHAUFFEURS VOOR DEN RECHTER Voor Hoofdstuk V (Binnenlandsche Zaken) wordt meer aangevraagd voor den gewonen dienst 3.768.977 en voor den kapitaaldienst ƒ555.340. Meer wordt geraamd voor Afd. II. Binnenlandsch Bestuur 1.489.299 en voor Afd. V, Armwezen ƒ2.997.311. De verhoogingen betreffen in hoofdzaak de volgende posten: Onderstand aan gemeenten, die°buiten staat zijn in alle of sommige kosten harer huishouding behoorlijk te voorzien 1.425.000; Verzending van dienststukken be treffende de gemeentebesturen 108.500 en on dersteuning en verzorging van armen ƒ2.970.063. Aan den Toelichtenden Staat wordt nog ont leend, dat de noodzakelijkheid tot bezuiniging in verband met. de tijdsomstandigheden voor den dienst 1932 noopte het artikel „Bijzondere Vrijwillige Landstorm" te' verminderen met ƒ27.500. Deze vermindering werd voor den dienst 1933 gehandhaafd. De voor 1932 en 1933 toegestane bedragen zijn echter onvoldoende om de noodige uitgaven te doen, als gevolg van het feit, dat het instituut in de laatste jaren steeds in sterkte toeneemt. In verband hier mede wordt voorgesteld het artikel weder op het voor den dienst 1931 toegestaan en aan vankelijk voor 1932 geraamd bedrag van ƒ392.343 te brengen. Op de begrooting van Buitenl. Zaken wordt geen enkele verhooging aangevraagd. Met een raming van 3.622.933 vertoont zij nog een ver mindering vergeleken bij het vorig jaar van ƒ206.326. De voornaamste verminderingen zijn de toe passing der reeds vastgestelde korting op sala ris, benevens vermindering en vervallen van wachtgelden; algemeene inkrimping der uitga ven voor materieele behoeften; wijziging in de diplomatieke vertegenwoordiging te Ankara, inkrimping van het tolkenpersoneel in China, inkrimping der uitgaven voor verplaatsing enz. diplomatieke ambtenaren; verdere besnoeiing van alle dienstuitgaven van diplomatieke en consulaire posten; wijziging in de consulaire vertegenwoordiging te Kobe en Santiago, in krimping van personeel aan het consulaat te Djeddah. Voor onderwijsuitgaven wordt voor het ko mende jaar 5.305,755 minder uitgetrokken dan voor 1933. Hiervan komt 1.065.734 voor reke ning van het hooger, ƒ926.295 van het voorbe reidend hooger en middelbaar, 464.937 van het nijverheids- en 2.894.997 van het lager onder wijs, terwijl voor de af deeling Kunsten en We tenschappen ƒ44.690 minder wordt uitgetroken. Hoewel de Minister van oordeel is, dat voor het hooger onderwijs slechts door langzame en met voorzichtigheid doorgevoerde hervorming belangrijke verdere verlaging van uitgaven kan worden verkregen, acht hij het toch zijn plicht aanstonds eenige vermindering aan te brengen. Het is zijn voornemen zich nader te beraden over de maatregelen, waardoor verder gaande bezuiniging kan worden bereikt, zonder dat het hooger onderwijs in zijn wezenlijke waarde wordt aangetast. Leerstoel voor muziek te Utrecht. De muziekwetenschap was tot dusver in ons land alleen vertegenwoordigd door een bijzon der hoogleeraarschap. De Minister stelt voor dit bijzonder hoogleeraarschap, thans uitgaande van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst, om te zetten in een buitengewoon-hoog- leeraarschap. Den te benoemen hoogleeraar zou een wedde zijn toe te kennen van ƒ6.000. Subsidie voor gemeentelijke gymnasia en H. B. S. gede cimeerd. Voor 1934 is verder rekening gehouden met een verandering van de subsidiën voor de ge meentelijke gymnasia en hoogere burgerscholen In de laatste jaren zijn de kosten van de Rijks hoogere burgerscholen met ruim 10 pet. gedaald. Het komt den Minister daarom alleszins ge rechtvaardigd voor op de zooeven genoemde subsidiën een korting van 10 pet. toe te passen. Voorts ligt het in zijn bedoeling door ver mindering van het aantal gecomitteerden bij de eindexamens aan de hoogere burgerscholen te geraken tot verlaging van de kosten dier exa mens. Inspectie bewaarschoolonderwijs. Het aantal schoolopzieners voor het bewaar school-onderwijs wordt verminderd van 14 tot 13. Dit is de eerste stap om te komen tot de opheffing van het ambt van schoolopziener voor het bewaarschoolonderwijs. Door dezen bezui nigingsmaatregel zal het toezicht op dit onder wijs weer, evenals vóór het jaar 1921, bij de gewone inspectie komen. Opheffing kleine scholen. Wegens de moeilijke financieele omstandig heden, waarin de gemeenten meestal verkeeren, geven betrekkelijk geringe bedragen, zooals de Kosten van vervoer van de leerlingen of der ving van de huur der onderwijzerswoning, vaak den doorslag om een schooltje in stand te hou den, ook al zou overigens alles voor opheffing pleiten. Dit bezwaar kan echter op eenvoudige en weinig kostbare wijze worden ondervangen, door de mogelijkheid te scheppen, dat het Rijk de gemeente in de voor haar nadeelige gevol gen eenigszins zal te gemoet komen. Hiertoe strekt het op de ontwerp-begrooting ingevoegde nieuwe artikel 110. Om deze redenen is artikel 111 met 350.000 verminderd en is het nieuwe artikel 110 voor memorie uitgetrokken. Lichamelijke opvoeding Het komt den Minister wenschelijk voor, dat de betrekking van inspecteur van de lichame lijke opvoeding wordt gereorganiseerd. Hier mede zal zonder schade een belangrijke bezui niging verkregen worden. Het is gebleken, dat ook op de uitgaven voor den Centralen Jeugdraad bezuinigd zal kunnen worden. Nu, wegens overgang in een andere be trekking, de secretaris van dit college zijn functie als zoodanig moet neerleggen, is er aanleiding het bezoldigd secretariaat te doen vervallen. Alsdan zullen door vereenvoudiging van de werkwijze van het college ook de andere uitgaven eenige verlaging kunnen ondergaan. Aan de toelichting op de Defensiebegrooting ontleenen we, dat een termijn wordt aange vraagd voor den kruiser 1930, alsmede voor de onderzeeboot O. 16, voor welke boot in April 1933 het bouwcontract is gesloten. Voorts is een vervolgtermijn opgebracht voor den flottieljeleider 1931; in verband hiermede is geen geld uitgetrokken voor een groote herstel ling van H. M. „Heemskerk". Aangezien het bedrag, dat met deze herstelling gemoeid zou zijn even groot is als de thans aangevraagde vervolgtermijn heeft het eindcijfer der begroo ting hierdoor geen verandering ondergaan. De betreurenswaardige gebeurtenissen op de vloot in Nederlandsch-Indië hebben aan het licht gebracht, dat op een gedeelte van het Europeesch personeel der zeemacht niet onder alle omstandigheden kan worden vertrouwd, denenen, waarvan zulks overtuigend blijkt, zul len den dienst behooren te verlaten. Als gevolg hiervan zijn reeds verscheidene schepelingen ontslagen. Het gerechtelijk onder zoek in Nederlandsch-Indië zal eveneens lei den tot ontslag van een aantal in verschillende rangen dienende militairen. Eerst nadat zal vaststaan, in hoeverre met het indienstblijvend personeel kan worden vol daan aan de eischen van den dienst, ook in verband met een mogelijke vermindering van het inlandsch contingent op de vloot in Ne- derlandsch-Indië, zal kunnen worden nage gaan op welke wijze en in welke hoeveelheid versterking van het Europeesch personeel noo- dig zal zijn. Het eindcijfer van den gewonen dienst van de ontwerp begrooting van het Departement van Defensie voor 1934 bedraagt 87.887.483; voor 1933 werd voor dien dienst toegestaan 88.469.145, zoodat minder wordt aangevraagd 581.662. De P.T.T. blijft nog steeds gedrukt door de crisis, met het gevolg dat de ramingen van de baten van de dienstonderdeelen posterijen, te legrafie (draad), telefonie (interl. en intern.) resp. 1.454.620, 601..200 en 353 400 lager zijn dan voor 1933. Bij andere dienstonderdeelen kan met een vooruitgang worden gerekend, in het bijzonder wordt hier gedoeld op de dienstonderdeelen telefonie (locale) en de postchèque- en giro- dienst, waarvan de baten resp. 467.500 en 292.700 hooger konden worden gesteld. Noch tans is het niet mogen gelukken de baten der begrooting in haar geheel voor 1934 op een zelfde bedrag als voor 1933 te ramen; zij moes ten in totaal 1.525.880 lager worden berekend. Een en ander heeft er toe geleid, dat de lasten in totaal 2.325.880 lager zijn gesteld dan voor 1933, waardoor het winstsaldo 2.800.000 be draagt, d.w.z. 800.000 hooger dan voor 1933. Waar noodig, zal worden voortgegaan met het opvoeren van het nuttig effect-der nacht posttreinen, door ook die plaatsen, waar thans de post van de nachttreinen nog niet in de eerste bestelling kan worden opgenomen, door middel van autodiensten dan wel op andere wijze met de nachtposttreinen in verbinding te brengen, De achteruitgang van de telegrafie (draad), die in de naoorlogsjaren een ernstig karakter heeft aangenomen, heeft zich onder de ongun stige economische omstandigheden van het af- geloopen jaar verder voortgezet. Getracht zal worden het verkeer zooveel mogelijk te stimu- leeren door de invoering van al datgene, wat den dienst aantrekkelijk kan maken o.a. door vergemakkelijking in de aanbieding en afleve ring van telegrammen. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp in gediend tot steun aan noodlijdende gemeenten. Het steeds grooter wordend aantal gemeenten, die tot steun in haar financieel beheer een be roep op het Rijk komen doen, eischt dringend voorziening. Het aantal gemeenten, dat zich om financieelen bijstand tot de Regeering heeft ge wend, bedraagt thans reeds ongeveer 120 en is nog voortdurend stijgende; het bedrag dat deze gemeenten voor 1933 meenen noodig te hebben, bedraagt in totaal rond 6.5 millioen. Dit be drag is wel is waar in vele gevallen te hoog be rekend, maar in vergelijking met de 575.000, die voor dit doel op het thans niet sluitende Rijksbudget voor 1933 is uitgetrokken, geeft dit cijfer toch eenigermate een beeld van den toestand. t De z.g. Kasvoorschottenwet voorziet alleen in het geval, dat een gemeente door bijzondere oorzaken, samenhangende met de constellatie van de geldmarkt, tijdelijk in credietmoeilijk- heden geraakt en kan dus in het bovengenoem de bezwaar niet voorzien. Daartoe is een maat regel van meer algemeene strekking noodig. De Regeering staat op het standpunt, dat de noodlijdende gemeenten op practische gronden door het Rijk geholpen moeten worden, maar het zal geen uitvoerig betoog behoeven, dat de aanvaarding van dit standpunt waarborgen eischt, eenerzij ds in het welbegrepen belang der gemeentelijke autonomie, andrzijds, teneinde het der Regeering mogelijk te maken de verant woordelijkheid voor 's Rijks financiën te blijven dragen Die waarborgen kunnen niet uitslui tend hierin bestaan, dat aan het verleenen van een buitengewoon Rijkssubsidie voorwaarden worden verbonden, opdat de gemeentelijke uit gaven zooveel mogelijk worden verlaagd en de inkomsten tot de toelaatbare grenzen worden verhoogd. Immers de ervaring tot dusver opge daan met den bovenaangehaalden begrootings- post van hoofdstuk V, heeft geleerd, dat daar door het Rijk teveel achter de feiten aanloopt en de hulp der Regeering eerst wordt ingeroe pen als het kwaad een moeilijk te herstellen omvang heeft aangenomen. Het risico, dat het Rijksbudget loopt door de aanvaarding van het beginsel, dat de noodlijdende gemeenten uit 's Rijks kas gesteund moeten worden, dwingt ertoe de Regeering de bevoegdheid tot ingrij pen reeds in een vroeger stadium te verleenen en wel zoodra zich duidelijke en algemeene symptomen afteekenen, dat de gemeentelijke uitgaven bij een voortgaan in dezelfde lijn, weldra niet meer door de gemeentelijke inkom sten gedekt zullen kunnen wemden. De regeering meent als zoodanige symptomen te moeten aanmerken een niet sluitend gemeen telijk budget en een onevenredig sterke stijging van den gemeentelijken schuldenlast. Het betreffende wetsontwerp strekt eener- zijds om aan den steun aan noodlijdende ge meenten een wettelijken grondslag te geven en anderzijds om aan de aanvaarding van dit be ginsel zoodanige voorwaarden te verbinden, als in het algemeen financieel belang des Rijks noodzakelijk zijn te achten. De eerste drie maanden voor sigaren geen verhooging van accijns verschuldigd. Ingediend is bij de Tweede Kamer een wets ontwerp tot verhoogirig van den accijns op ta bak. In de Memorie van Toelichting deelt de Mi nister van Financiën mede dat ten einde voor het dienstjaar 1934 tot een sluitende be grooting te komen en mede om uit den ta baksaccijns ook voor de volgende vier jaren op een grootere bate te kunnen rekenen het noo dig gebleken is, den accijns, geheven van si garen en van rook- en pruimtabak en snuif, te verhoogen. Ofschoon het den Minister be kend is, dat vooral in de sigarenbranche ver schillende fabrikanten den terugslag onder vinden van den achteruitgang in het gebruik van genotmiddelen, ziet hij zich genoopt in de reeks van belastingverhoogingen, die hij ge dwongen is voor te stellen, ook een verhooging van den accijns op het genotmiddel tabak op te nemen. De accijns van sigaren, welke 10 pCt. van den kleinhandelsprijs bedraagt, is sedert de inwerkingtreding van de Tabakswet niet ver hoogd, terwijl de accijns van rook- en pruim tabak en snuif bij de wet van 20 December 1924 is verhoogd van het oorspronkelijke per centage van 10 tot 15. De accijns van sigaretten, welke oorspronkelijk 15 pCt. van den klein handelsprijs uitmaakte, is bij laatstgenoemde wet verhoogd tot 25 pCt.. Bovendien is eerst bij de wet van 15 Mei 1931 op den sigarettenac cijns tot 1 Januari 1934 eene heffing van 30 opcenten gelegd, welke opcenten later ver hoogd zijn tot 50. Ingevolge een door de Commissie van des kundigen voor den tabaksaccijns geuiten wensch, zijn de 50 opcenten op de sigaretten- accijns, waarvan de bestendiging anders bij afzonderlijk wetsontwerp zou zijn voorgesteld, verwerkt in het percentage van den kleinhan delsprijs, dat in het vervolg als accijns van sigaretten zal worden geheven. Desgelijks is gehandeld met betrekking tot de omzetbelasting die, wanneer het desbetreffende wetsontwerp tot wet zal zijn verheven van tabaksfabrikaten verschuldigd zal zijn. Het ligt daarbij in het voornemen van den Minister, indien dit laatste het geval zal zijn, te bevorderen, dat artikel 38 van de omzetbelasting-wet zal komen te ver vallen en onderdeel 1 van de bij artikel 17 van genoemde wet behoorende tabel B zal worden aangevuld met de goederensoorten: sigaren, si garetten, rook- en pruimtabak en snuif. De accijns, die oorspronkelijk voor sigaren en rook- en pruimtabak en snuif zou worden verhoogd tot 20 pCt voor sigaren en rook- en pruimtabak en voor sigaretten zou blij ven bepaald op 25 procent van den kleinhandelsprijs, is dienovereenkomstig ver hoogd voor sigaren en gekorven tabak tot 22% pCt. en voor sigaretten tot 37 pCt. van den kleinhandelsprij s. De verhoogde opbrengst. De verhoogde accijns over een vol jaar be rekend zou een hoogere opbrengst kunnen leveren voor: sigaren van rond 10.000.000; rooktabak, enz. van rond 2.000.000; sigaretten van rond 2.000.000; tezamen 14.000.000. Er echter rekening mede houdende, dat de verhoogde accijns niet dadelijk bij het in wer king treden van de wet zal drukken op de tabaksfabrikaten, die bereids in het vrije ver keer zijn gebracht en dat de als gevolg van de tijdsomstandigheden bestaande neiging om rookartikelen van lageren prijs te gaan roo- ken zich door de voorgestelde verhooging zal voortzetten, meent de Minister dat voor 1934 uit de verhooging eene bate van niet meer dan 10.000.000 zal mogen worden verwacht. In bedoelde verhooging is dan begrepen het geen feitelijk als omzetbelasting resp. als bij zonder invoerrecht, van tabaksfabrikaten zou moeten woliden geheven, waarvan het be drag, becijferd ove- 9 maanden op 3.500.000 is te stellen. Als tabaksaccijns als zoodanig zou dus het voorstel tot verhooging over 1934 een bate kunnen leveren van pl.m. 6.500.000. Drie maanden geen accijns ver hooging voor sigaren. Voor wat betreft de heffing van den ver hoogden accijns op sigaren, die op 1 Januari 1934 voorhanden zijn bij winkeliers en gros siers. is het systeem gevolgd, dat bij de ver hooging van den accijns op sigaretten en rook tabak enz. in 1925 en bij de opcentenheffingen op den sigarettenaccijns van 1931 en 1932 is toegepast en dat hierin bestaat, dat den win keliers is toegestaan gedurende 3 maanden na het in werking treden van de wet te verkoo- pen, zonder dat in dat tijdvak de verhoogde accijns zal moeten worden betaald. Eerst van de op 1 April 1934 nog bij debitanten in het vrije verkeer voorhanden sigaren zal dan de verhoogde accijns verschuldigd zijn. De win keliers zullen dus een zekeren tijd hebben hun voorraden van de hand te doen. Geen navordering van tabak, snuif en sigaretten. Met betrekking tot rook-, pruimtabak en snuif en sigaretten is van navordering afgezien. De practijk heeft geleerd, dat gekorven tabak niet bij groote hoeveelheden tegelijk door de bitanten tegelijk wordt ingeslagen, terwijl het verschil tusschen den thans geheven wordende sigarettenaccijns (33% pCt. van den kleinhan delsprijs) en den voorgestelden accijns (37% pCt. van den kleinhandelsprijs) niet van zoo danige beteekenis is, dat overgroote inslagen vóór 1 Janari 1934 door kleinhandelaren en grossiers behoeven te worden gevreesd. Dinsdagmorgen omstreeks kwart voor ne gen heeft op den Zutphenschenweg te Lochem nabij het Walien, een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Van een luxe auto, waarin be halve de bestuurder nog vier andere personen gezeten waren, brak onverwacht de stuurstang met het gevolg, dat de wagen in volle vaart tegen een langs den weg staanden boom op reed. Tengevolge van den schok liep het ben zine-reservoir leeg, terwijl de vrijkomende vloeistof in brand vloog. De vijf inzittenden werden allen min of meer ernstig gewond. Een kreeg een dijbeen-" fractuur, een tweede een zware hersenschud ding, een derde persoon een gapende hoofd wonde, terwijl de vierde eenige ribben brak. De vijfde inzittende kwam er met eenige lich te verwondingen af. Alle personen waren in dienst van de firma Stork te Hengelo, in welke plaats de slachtoffers ook woonachtig zijn. Per zieken- en per vracht-auto werden zij naar Hengelo overgebracht. De auto werd vrij wel geheel vernield. Nader meldt men ons uit Hengelo: De vijf personen, die gisterenmorgen bij het auto-ongeluk op den Zutphenschenweg tus schen Warnsveld en Lochem werden gewond, zijn ter verpleging in het ziekenhuis te Hengelo opgenomen. Het ernstigst is er aan toe de heer S. Vis, de chef van het electrisch bedrijf der firma Stork, die een gapende hoofdwonde en eenige gebroken ribben heeft. Zijn toestand is gelukkig niet levensgevaarlijk. De toestand van de vier andere gewonden, te weten de heeren ir. Roorda, de Graaf en Harp van de firma Stork en de chauffeur Fokkink is rede lijk wel. Voorloopig moeten zij echter in het ziekenhuis blijven. Stalen margarine uit een opslagplaats van het kantongerecht. In den nacht van Maandag op Dins dag omstreeks vier uur hield een vracht auto stil voor een pakhuis aan de Deurningerstraat te Enschedé, waar een opslagplaats is gevestigd van in beslag genomen goederen van het kantongerecht. Op het oogenblik is daar een groote partij margarine aanwezig. Twee mannen sprongen van de vrachtauto, waarvan de motor in wer king bleef en verschaften zich toegang tot de opslagplaats, waarna zij met het inladen van de kisten margarine begonnen. De politie had zich in de omgeving van het pakhuis verdekt opgesteld. Plotseling kwamen van alle zijden politiemannen in bur ger te voorschijn. De inbrekers sprongen in de' auto en reden een eindweegs weg. Daar de politie echter met de revolver in de hand den weg versperde, moesten zij spoedig stoppen en gaven zij zich gewonnen. Een derde persoon, die op den uit kijk had gestaan, nam eveneens de vlucht. Nadat de politie bij de achtervolging ver schillende revolverschoten had gelost, kon zij ook dezen man arresteeren. Van de drie aangehouden personen zijn er twee afkomstig uit Hasselo (gem. Weerselo), terwijl de derde man een werklooze uit Lonne- ker is. Zware eisch tegen smokkelaar. Op 14 Juni j.l. werd de koopman K. D. uit Sittard, thans gedetineerd, in Heerlen door een tweetal agenten gesommeerd met zijn auto stil te houden. Verdachte, die als smokkelaar bekend staat, reed echter met woeste vaart zig-zag-gewijze op de beide politiemannen in. Deze konden door tijdig op zij-springen hun leven gelukkig nog redden. Voor de Rechtbank te Maastricht eischte Maandag het O. M. tegen verdachte ter zake van poging tot doodslag een jaar en zes maan den gevangenisstraf. Een familielid van verdachte, dat op de pu blieke tribune den eisch hoorde, kreeg een toe val. Buiten de plaats van vestiging. De Haagsche Kantonrechter deed gisteren uit spraak in de zaak van P. v. G., distillateur en houder van een slijtvergunning te Schiedam, verdacht van overtreding der drankwet door in een Haagsch dagblad een advertentie te plaatsen, waarin hij het publiek uitnoodigde, hem een briefkaart te zenden voor bestelling van zijn artikelen te Schiedam, die dan even tueel aan het huis van den besteller zouden worden afgeleverd. Verdachte had betoogd, dat van een verboden aanbod geen sprake was, want dat in dien gedachtengang geen café meer buiten de plaats van vestiging reclame zou kunnen maken. De Kantonrechter oordeelde, dat wanneer werd toegestaan, buiten de plaats van vestiging sterken drank ten verkoop aan te bieden, de desbetreffende bepaling in de drankwet illusoir zou worden en veroordeelde verdachte tot 1 boete. Verdachte gaat in hooger beroep bij de recht bank. INBRAAK. De Adv. Gen. bij het Bossche Gerechtshof eischte tegen den grondwerker M. S. te Aalst wegens inbraak en diefstal in de landhuizen van mr. van Walsum en P. Otten te Valkens- waard 2 jaar gevangenisstraf. In het St. Alfonsus-Retraitenhuis te i Amers foort heeft de bond van R. K. Werklièdenver- eenigingen in het Aartsbisdom voor de tweede maal Studiedagen gehouden om gezamenlijk te trachten den weg te vinden naar een we reldordening, waarin rechtvaardigheid en naas tenliefde weer in praktijk worden gebracht. Te 2 uur Zaterdag kwamen ongeveer 80 af gevaardigden bijeen in de kapel van het Retrai- tenhuis ter bijwoning van een kort Lof. Daarna werd een welkomstwoord gesproken door den heer H. Brouwer, Bondsvoorzitter Als eerste spr. opende de heer Henri Hermans, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, met een beschouwing over: „De Algemeene taak van de Standsorganisaties in heden en toe komst". De standsorganisatie kan voortreffelijk werk verrichten door het vormen van echt katholieke zelfbewuste arbeiders, waarmede een grondslag is gelegd voor maatschappelijke hervorming in Christelijken geest. Aan de economische her vorming moet voorafgaan een zedelijke ver nieuwing. Uitbreiding onzer beginselen ook buiten onzen kring is noodzakelijk. De Katho lieke arbeider moet een taak van leekenaposto- laat vervullen. De te volgen weg is duidelijk aangegeven door „Quadragesimo Anno". Een offensief van Christelijke liefde moet de so cialistische arbeiders bestormen. Zedelijke vor ming blijft hoofdzaak als fundament tot een betere samenleving. We moeten blijven protes teeren tegen schending der Christelijke zeden wet. Ook bij de behartiging van stoffelijke belan gen moet de standsorganisatie haar cultureel doel voor oogen houden en naast de organi satie van collectieve voorzorg ook de persoon lijke voorzorg bevorderen. De Zeereerw. heer J. H. Hooijman, pastoor te Amersfoort belichtte de taak van de Stands organisatie ten opzichte van het godsdienstig leven. De standsorganisatie moet het godsdienstig leven bevorderen door aan haar leden bij te brengen een aangepaste kennis van den gods dienst, vooral van zijn waarde voor het geluk van den arbeider. De standsorganisatie moet den arbeider leeren om praktisch door den godsdienst zijn gewone leven in den arbeid en in het gezin een hooge beteekenis te geven. Bijzonder moet de standsorganisatie der ar beider leeren de beteekenis voor zijn arbeiders leven van de groote genademiddelen der Kerk, namelijk de H. Mis en de H. Sacramenten. In dezen tijd vooral moet de standsorganisa tie bij haar leden aankweeken den geest voor het leekenapostolaat. De heer A. C. de Bruyn, voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond behandelde Zondag morgen: „De taak van de standsorganisatie op sociaal en economisch terrein". Indien kan worden aangenomen, aldus spr.. dat onder sociaal terrein mag worden verstaan het gebied, waarop een complex van verhou dingen tusschen onvolmaakte menschen moet worden geregeld; bedacht wordt, dat de ver houdingen tusschen zoo goed als alle standen en rangen doortrokken zijn van den onchriste- lijken individualistischen geest; indien als een onomstootelijke waarheid geldt, dat het sociaal terrein, wil het aan zijn doel beantwoorden, moet worden gedragen door de heipalen van godsdienst en christelijke zedeleer; indien het oordeel van Pater Weisz juist is: „Alles is ziek, niet alleen het huishoudelijk, niet alleen het zedelijk leven, maar de maatschappij zelve", dan is de taak van de standsorganisatie veeds overduidelijk. De Katholieke arbeidersbeweging is inge steld op behartigen van de belangen van den geheelen mensch met godsdienstige, zedelijke, cultureele, sociale en economische belangen. Het sociale terrein dient met den meesten spoed Christelijk gemaakt te worden en de klassenstrijd beëindigd. Ons werk moet gericht worden op de Christelijke ordening van onze maatschappij, op herstel der sociale bedrijfs- schappen en verhoudingen tusschen sociaal en economisch leven. Uitvoerig toont spr. aan dat de Katholieke arbeidersbeweging de bakens niet behoeft te verzetten. Het verleden en he den van de Kath. Arbeidersbeweging heeft be wezen de toekomsttaak met succes te kunnen verrichten. Indien men onder economisch terrein ver staat al hetgeen voortbrenging en distributie van stoffelijke goederen ter bevrediging van 's menschen behoeften omvat en men bedenkt daarbij hetgeen St. Thomas van Aquino leerde, namelijk, dat men naar het bezit van aardsche goederen mag streven, doch stellig niet om het bezit alleen, niet om dat bezit als einddoel na te streven, doch om het te benutten tot het bekomen van het eeuwig geluk; indien men bedenkt, dat de voortbrenging een zedelijk geoorloofd doel moet hebben, dat haar doel is: dienstbaar te zijn aan den mensch, wijl de mensch de macht heeft over de uiterlijke cul tuur, dan spreekt uit dit alles weer duidelijk de taak, welke de standsorganisatie met de vak beweging heeft in den komenden tijd. Als lei dend beginsel op economisch terrein moet voor oogen worden gehouden dat in de plaats van vrije concurrentie en economische dictatuur moet worden gesteld sociale rechtvaardigheid en liefde die zich in daden uit. De conclusie uit het voorgaande moet zijn: taak, doel en streven der standsorganisatie, op zich, maken haar tot een onontbeerlijk middel in den strijd der Katholieke arbeiders, welke gericht is op hetgeen aangeduid wordt met: „Christelijke toekomstmaatschappij". Daaruit volgt: dat een noodzakelijk werk wordt ver richt, indien voor de standsorganisatie voort durende en daadwerkelijke belangstelling wordt getoond. DEKEN H. KALLEN. De Zeereerw. heer H. Kallen, deken van Meerssen, is ernstig ongesteld. PASTOOR W- F. RENDERS. De Zeereerw. heer W. F. Renders, pastoor te Bergeijk (Het Loo) is voor een oogoperatie naar Utrecht. OPGANG OF NEERGANG. Op de jongste bondsvergadering van den R.-K. Bouwvakarbeidersbond hield de Bonds- adviseur, kap. Fr. v. Leeuwen onder boven- staanden titel een rede over de geestelijke ver nieuwing, het verdiepen van het geloofsleven en het kweeken van arbeidersleekenspostelen. Deze rede, van een begrijpenden priester, is nu in druk verschenen en bevat voor de leden degelijke stof ter overweging en voor prac tische daden. Doch niet voor den katholieken bouwvakar beider alleen. Alle leden van het Werklieden verbond kunnen met deze brochure hun nut doen, want er zit lijn in. AANRIJDING MET DOODELIJK GEVOLG. De advocaat-generaal bij het Kaagsch Ge rechtshof concludeerde Maandag tot bevestiging van het vonnis van de Rechtbank aldaar, waar bij de niet verschenen O. F. S., die op 10 Novem ber van het vorig jaar als autobestuurder op den Wassenaarschenweg een doodelijk ongeluk veroorzaakte, is veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf, met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 1 jaar. Arrest 2 October a.s. BRAND. Te Best is het huis van den heer A. v. Abeelen afgebrand. Als ging verloren. Een paard kwam in de vlammen om. Een en ander was lar.; verzekerd. Winkel en boerderij in de asch gelegd. Gisteravond, circa zes uur brak dooi onbe kende oorzaak brand uit in het winkelpand van J. de Jong aan den Hoofdweg te Dreumel. De vlammen sloegen over naar de kapitale boerde rij van P. Rutten. In een oogwenk stonden beide perceelen in lichte laaie. De brandweer kon door gebrek aan water niets uitrichten. Wel slaagde zij er in een aangrenzende boerderij te behou den. Het winkelhuis en de eerstgenoemde boer derij zijn geheel afgebrand. Bovendien brand den de tot de boerderij behoorende twee stal len, twee schuren en een hooiberg af. De land- bouwvoorraad, w.o. 200.000 pond hooi, ging ver loren. De inventaris van beide panden werd ge deeltelijk gered. De schade wordt grootendeels door verzekering gedekt. Boerenarbeid gedood. Bij het station Kropswolde aan de lijn Gro ningenNieuweschans is gisterenavond te ruim zes uur de 50-jarige boeren arbeider H. Kre- mer, die terugkeerde van het koeienmelken, op een particulieren onbewaakten overweg door een trein uit Groningen gegrepen. Zwaar ver minkt werd hij opgenomen. Een onmiddellijk ontboden geneesheer kon slechts den dood con- stateeren. Het ongeluk is waarschijnlijk aan onvoorzichtigheid te wijten. JEUGDIGE INBREKERS. De rechtbank te Almelo deed Dinsdag uit spraak in de zaak tegen vier jeugdige Ensche- desche werklooze arbeiders, allen thans gede tineerd, beschuldigd van een reeks van inbra ken met diefstal in landhuisjes in de omgeving van Enschede. E. B., A. Sn., en KI. H., werden veroordeeld elk tot 10 maanden gevangenisstraf, waarvan 4 maanden voorwaardelijk, KI. V. tot 6 maan den gevangenisstraf, waarvan 3 maanden voor waardelijk. VRIJGESPROKEN. Voor de Rechtbank te Arnhem heeft zich 14 dagen geleden te verantwoorden gehad de 33- jarige koopman A. J. W. L. te Arnhem, ter zake dat hij te Wisch getracht zou hebben een tweetal assistenten der directe belastingen met zijn auto omver te rijden en daardoor van het leven te berooven, althans zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. De Rechtbank, uitspraak doende achtte het aan verdachte ten laste gelegde niet bewezen en sprak hem daarvan vrij. De Officier van Justitie had twee jaar gevan genisstraf jfeëischt. OPTOCHT VAN NEDERLANDSCHE EN DUITSCHE NAZI'S. Op de vragen van mevrouw Bakker-Nort in verband met een politieken optocht, welke door Nederlandsche nationaal-socialisten, vergezeld door Duitsche geestverwanten in uniform, on langs te Nijmegen zou zijn gehouden, heeft de Minister geantwoord: Blijkens ingewonnen ambtsbercihten heeft de opmarsch, in de eerste vraag bedoeld, niet het karakter gedragen van een optocht, doch lou ter van een zich verplaatsen van een groep personen naar het bestemmingspunt. Daaraan ontbrak het demonstratief element, dat politieken optochten eigen is, terwijl de vorm, waarin de groep zich voortbewoog, was bepaald door de politie, met het oog op doel matige handhaving van de openbare orde. Nog zij meegedeeld dat van de invoering van het uniformverbod op het euvel van ange- regeldheden als zich bij het in de vragen be doeld geval hebben voorgedaan, een heilzame invloed mag worden verwacht. HAKENKRUIS-SCHILDERS GESNAPT De politie te Kerkrade heeft procesverbaal opgemaakt tegen 6 personen, allen leden van de N. S. N. A. P. die in een der laatste nachten op tal van huizen aldaar roode hakenkruisen hadden geschilderd. Vijf hunner legden een bekentenis af. De Haagsche rechtbank veroordeelde gister den bloemhandelaar M. J. H. uit Rijnsburg, die op den Goorweg te Noordwijkerhout als autobe stuurder 'n aanrijding veroorzaakte, waardoor zekere H. lichamelijk letsel bekwam tot 75 subs. 30 dagen hechtenis. Den chauffeur G. M. v. d. M. uit Hazerswou- de, die zonder teeken te geven zijn auto plot seling tot stilstand bracht, waardoor een achter hem rijdend persoon een ongeval bekwam tot so subs. 50 d. en betaling van 102.45 aan de civiele partij. MELKVAARDER VERMIST. De 18-jarige zoon van den brugwachter Bak ker te Woltersum, werkzaam als melkophaler per boot op de Woltersumer Ae, wordt sinds gisterenmiddag vermist. Vermoed wordt, dat hij in den mist te water geraakt is en verdronken. Dreggen had tot nu toe geen resultaat. OM DE VERZEKERINGSPREMIE. De politie te Meppel heeft bij de justitie te Assen voorgeleid J. K. en J. H., ijscoventers te Meppel, verdacht van opzettelijke brandstich ting in hun auto, waardoor zij de verzekerings premie zouden ontvangen. Beiden zijn na ver hoor in arrest gesteld. Tegen den ijscofabrikant H. te Meppel is tevens proces-verbaal opge maakt, wegens uitlokken van deze brandstich ting. DUITSCHE DRANG OP NEDERLANDSCHE ARBEIDERS- Op de vragen van den heer Sneevliet betref fende het doen van stappen bij de Duitsche regeering tot beëindiging van den op Neder landsche arbeiders werkzaam in eenige Duitsche grensplaatsen uitgeoefenden drang tot aansluiting bij nationaal-socialistische or ganisaties, heeft Minister de Graeff geantwoord dat de aandacht der regeering reeds was ge vestigd op den op Nederlandsche arbeiders in Duitschland uitgeoefenden druk om zich aan te sluiten bij Duitsche nationaal-socialistische organisaties (de N.S.B.O.). Zij heeft stappen gedaan bij de Duitsche regeering ter voorkoming, dat Nederlanders wegens weigering van toetreding tot de N. S. B. O. worden ontslagen. EXAMEN APOTHEKERSASSISTENT. De minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen brengt ter kennis v. belanghebben den, dat 'in de maand September en, zoo noodig, in de volgende maanden gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens ter ver krijging van een getuigschrift als apothekers assistent. Zij, die tot de examens wenschen te worden toegelaten, worden uitgenoodigd, daarvan schrif. telijk vóór 25 September te doen blijken aan de voorzitters der examencommissiën en wel aan de heeren: Dr. L. E. Goester, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; Dr. W. C. de Graaf, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; Dr. D. van Os, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Groningen (Groote Rozenstraat 15) enP. van der Wielen, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam (Hil versum, Utrechtscheweg no. 31), naar gelang van de plaats, waar zijn wenschen te worden geëxa mineerd. de Staten-General op den terug- ^Lange Voorhout De Koninklijke stoet

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 9