MILLIOENENNOTA DE KONINGINNE-HULDE IN DE RESIDENTIE, DONDERDAG 21 SEPTEMBER T933 BEGROOTINGSCIJFERS 1934. DE BLINDEN OP HET WITTE DOEK. W nadeelig slot 20.974 DANKTELEGRAM VAN H.M. DE KONINGIN. De Burgemeester van 's-Gravenhage mocht van H.M. de Koningin d d. 20 dezer het volgende telegram ontvangen „Geheel onder den indruk van de warme en geestdriftige betoogingen van gisteren, zoowel van de zijde der bevolking van de residentie als van de talrijke scharen uit alle deelen des lands hier samen gekomen, gevoel ik Mij gedrongen uiting te geven aan mijnen warmen dank voor de gisteren mij opnieuw bewezen aanhankelijkheid en trouw, zoowel alom op Mijne tochten door de Gemeente als bij de treffende en spontane zang en hulde der kinderen en bij den wel geslaagden en van zooveel geestdrift getuigenden fakkeloptocht der jongeren. v „WILHELMINA" SOCIALE STUDIEWEEK TE AMERSFOORT. De taak der standsorganisatie in heden en toekomst. JONGE WERKMAN EN FASCISME. NIEUWE MISSIE IN PERZIE. ANNA KLAASEN'S KINDERTOONEEL. KATHOLIEKE KERSTVIERING. TWEEDE EEUWFEEST DER PATER REDEMPTORISTEN. TRAPPISTEN-PRIORIJ VAN TEGELEN TOT ABDIJ VERHEVEN. Eerste indruk. Voor 't eerst sinds lange jaren bereikte ons Weer een Millioenennota van een linksch minister van Financiën. Deze nota vraagt zwaardere offers dan de Geer ooit oplegde, en deze offers wor den niet weggenomen door het stichtelijk woord, waarmee de rijksbecijfering besloten wordt en evenmin door de gewijzigde syste matiek in de opmaking van de begrooting, welke naar onze meening het inzicht in de rijksfinanciën vergemakkelijkt, al heeft de heldere auteur soms den draad verloren door perspectivische en actueele bezuini ging niet steeds duidelijk te scheiden. Ontleding van de begrooting Zooals reeds gemeld was 't tekort, waar mee Minister Oud in werkelijkheid te re kenen had wij ronden de cijfers af ruim 267 millioen. Dit cijfer 'kan Z.Exc. echter onmiddellijk flatteeren door de tijde lijke heffingen, welke zouden afloopen in Januari en Mei a.s. men vindt ze eerst summier op blz. 8 en later uitvoerig op bl. 17 van de nota omschreven te handhaven. Hiermee is een bedrag van ruim 76 millioen gevonden en het nadeelig saldo teruggebracht tot ruim 190 millioen gulden. Dit bedrag is dus het tekort, dat Minister Oud had weg te werken. Z.Exc. gebruikt daarvoor drie middelen Dekkingsplan van min. Oud. Vooreerst stelt de Minister nieuwe hef fingen voor tot een totaal bedrag van 106.5 millioen alsmede een speciale heffing voor het in te stellen Verkeersfonds van 9 mil lioen. Er blijft dan nog een tekort van 75 millioen. Vervolgens komt de Minister met een tweede middel: besparingen: Hij vindt da delijk werkende besparing over 1934 van ruim 27.5 millioen. Rest nog een nadeelig saldo van 47% millioen. Hier grijpt de Minister naar een derde middel, dat in den stijl van de Millioenen nota aldus wordt uitgedrukt, dat men zijn toevlucht neemt tot „maatregelen die op zichzelf geen vermindering van inkomsten beteekenen, doch die wel den gewonen dienst tijdelijk ontlasten", (blz. 18). In ge wone taal beteekent dit, als men achter in de Millioenennota ziet (blz. 23), dat de Mi nister de aflossingen op de leeningen voor het Leeningfonds tijdelijk met een bedrag van 27.5 milüoen stop zet. Z.Exc. acht dit verantwoord „nu op deze leeningen in het achter ons liggende tijdvak van bijna 20 jaren in zeer sterke mate is afgelost", (blz. 23), na overigens rondweg verklaard te heb ben op bl. 18: „Het spreekt wel vanzelf, dat het volstrekt onmogelijk zou zijn een zoo geweldig tekort in één jaar te over bruggen, waar het op aankomt is, dat de middelen worden aangewezen en aan vaard, waardoor het vast komt te staan, dat binnen enkele jaren het begrootingseven- wicht zal zijn verzekerd. Is eenmaal die zekerheid menschelijkerwijze gesproken, aanwezig, dan mogen voor het overbrug gingstijdperk maatregelen worden genomen, die op zichzelf geen vermindering van uit gaven of vermeerdering van inkomsten be teekenen, doch die wel den gewonen dienst tijdelijk ontlasten." Met de niet-aflossing op de leeningen van het Leeningfonds is de Minister er nog niet. Hij moet nog ruim 20 millioen dekken en doet dit door een spoorwegfinanciering, welke de ontbrekende 20 millioen opbrengt en volvoert zoo het kunststuk om op een ruim 20.000 gulden na de rijksbegrooting te sluiten. Dit is de groote lijn van het be toog in de Millioenennota. Zoo dienen, naar 's Ministers opvattingen, 's rijks financiën gesaneerd. Critische waardeering- Wat nu de onderdeelen van het dekkings plan aangaat, de niet-aflossing lijkt ge rechtvaardigd in de huidige omstandig heden. Maar de nieuwe middelen? Het leeuwen deel ervan, 85 millioen, heeft de Kamer be reids in de Omzetbelasting aanvaard. Een couponbelasting kan zeker veel onrecht vaardiger werken dan een crisisinkomsten belasting. Een belasting op goederen in de doode hand zal men om meer dan één reden zeer moeilijk rechtvaardigen. Wij schrijven dit sine ira et studio omdat het waarlijk n.iet alleen katholieke instellingen zullen zijn, die er voor jn aanmerking zouden omen. Een verhooging van de tabaksbe- ng schijnt ons zeer gevaarlijk èn voor T, 2te industrie èn voor onze tabaksmarkt. i de koffiebelasting weer een voltreffer voor bet groote gezin, moeten wij zoo mogelijk vaststellen. Gezien den nm frdsnciën is het niet gemakkelijk vj }ets zoo maar aanstonds af te wijzen: -„„j? doch eerlijk, noch constitutioneel de odige middelen te onthouden aan een geering, maar wij zijn verheugd, dat er n parlement is, dat over deze zaken zeer wgezet zal moeten beraadslagen, tojinZe^Sct^om. om van leer te trekken wf? j belastingen, wordt versterkt als derznot derde diiddel van den Minister on- maar m?^ ®®zuidigen is gauw gezegd, uit Onder™" ug Sedaan. De 15% millioen zal zij ontstoof a ten WÜ aannemelijk, al Defensie nog eens 12JA®8 .^rengen' °f er uit gehaald, ook al al* dnlhoen kan worden deeling van lasten deSft" v™ ^ndere ,ver" sen wij een vraagteeken Snog plaat" wij,Ptoen wij in^den aan^nl^ch^ doeldfn de Minister soms den draaH fven> dat schen perspectivische en actueefe bTzuini- ging. Wie pagina 20 der Millioenennota goed leest, bemerkt het. De Minister zit met wat hij grimmig noemt„het voortdurend stijgend spoorwegtekort". Z.Exc. wil dit verminderen door coördinatie der verschil lende verkeersmiddelen. Op de begrooting wil hij deze coördinatie uitdrukken door de instelling van een Verkeersfonds, dat alle uitgaven en inkomsten van het verkeer zal omvatten. Daarvoor zijn een aantal wetten noodig, o.m. tot opheffing van het Wegen fonds, besparing op de spoorwegen en een zwaardere belasting van 9 millioen op het autoverkeer. Een en ander zou 20 millioen opbrengen. Dit is natuurlijk zuiver pers pectief. Indirect blijkt dit ook, want het actueele tekort op de spoorwegen van 20 millioen wil de Minister wegwerken, voor eerst door één jaar geen annuïteit aan het spoorwegpensioenfonds te doen. Dit uitstel van betaling is vanzelf géén besparing, zoo als ook eerlijk wordt erkend. Het- is niets anders dan een tijdelijke verschuiving van 10 millioen van de gewone uitgaven naar 1935. Vervolgens wordt de ontbrekende 10 millioen naar den kapitaaldienst overge bracht van het Verkeersfonds. Dan schenkt Minister de Wilde, over wiens „bezuiniging" ten aanzien van het Gemeentefonds wij het onze reeds zeiden, andere thee: zijn 8.4 millioen werkt onmiddellijk in 1934. Op Waterstaat kunnen wij echter geen andere werkelijke bezuiniging ontdekken dan de 3.5 millioen, verscholen in de mededeeling, dat men het Verkeersfonds wil ontlasten „door den bruggenbouw op een andere wijze te financieren en den wegenaanleg eenigszins te temporiseeren". In gewoon Nederlandsch komt dit dus hierop neer, dat men gebruik gaat maken van de stille reserves in reeds gebouwde en begonnen bruggen en den wegenaanleg gaat inperken. Wij spreken nu niet over ernstige schaduw zijden van dit voornemen, maar wenschen alleen duidelijk in 't licht te stellen, wat de heeren van Waterstaat bedoelen als zij ons met breed gebaar komen vertellen 32% millioen te bezuinigen. Wat de korting van de ambtenaarssalaris sen betreft inderdaad 5 pet. voor gehuwden en een progressieve korting van ÏO pet. voor ongehuwden deze beteekent, gezien vroe gere kortingen, naar onze meening een zeer zwaar offer en de eenige lichtzijde er aan is, dat in gezinsverband levende eenige kost winners met gehuwden worden gelijk ge steld. Wij weten, dat er dikwijls dwaas over de „hooge" ambtenarensalarissen wordt ge sproken. Wie dit doen, vergeten van welk een ontzaglijke waarde een integer amb tenarenkorps voor de gemeenschap is en de katholieken vooral mogen wel eens be denken, wat de cultureele beteekenis is van de ambtenaarsgezinnen in een gemeen schap, die geen kroost uit domineesgezinnen kent en niet op de laatste plaats ook uit ambtenaars- en onderwijzersgezinnen haar toekomstige priesters en intellectueele lee- ken voor een zeer groot deel moet recrutee- ren. Met de Regeering hopen ook wij, dat de ambtenaren, alle omstandigheden bezien, tot de erkenning zullen kunnen komen, „dat het offer niet in onredelijke verhouding staat tot hetgeen van de natie in haar geheel wordt gevraagd", maar wij wenschen er toch op te wijzen, dat deze verlaging te zwaarder zal worden gevoeld, nu zelfs de eerste levensbehoeften door nieuwe of ver hoogde accijnzen en door maatregelen ten bate van bepaalde categorieën in prijs gaan stijgen. Met groote zorg zal moeten worden gewaakt, dat deze stijging niet boven het normale gaat. Hetzelfde inzicht als aan de ambtenaren vraagt Minister Oud aan alle burgers. Ook hij spreekt van naar „lager niveau" en waar schuwt, dat als men de tering niet naar de nering wil zetten een toestand zal intreden, „die niet in de laatste plaats voor hen, die het minst te verliezen hebben, de ernstigste gevolgen met zich brengt". De Regeering verklaart, dat zij „in den kortst mogelijken tijd" het financieel evenwicht moet herstel len, wil zij met succes een beroep op de kapitaalmarkt kunnen doen om de bedragen te leenen, noodig voor het ondernemen van openbare werken om de werkloosheid te be strijden. Conclusie. Onze conclusie kan wel geen andere zijn dan deze, dat „voorzichtig varen" de leuze moet zijn en alle hens aan dek moeten om te helpen. Het is nu geen tijd voor groote woorden, ondoordachte leuzen en steriele oppositie. Wij moeten ook niet probeeren elkaar vliegen af te vangen en het is vooral noodig, dat ons heele volk goed aan 't ver stand wordt gebracht, wat er eigenlijk aan de hand is en dat alleen een krachtige regee ring in oprechte samenwerking met een parlement dat zijn plaats en taak begrijpt en dat wellicht hier of daar nog verzach tingen weet aan te wijzen, ons met Gods hulp dezen moeilijken tijd te boven kan doen komen zonder de trieste verschijnselen, welke zich momenteel in zoovele landen voordoen, niet op de laatste plaats omdat eerst de financiën der gemeenschap totaal in de war gestuurd waren. Op initiatief van den Ned. R. K. Blindenbond „St. Odilia" is, door den bekenden filmopera teur Hin, een propaganda-film vervaardigd, waarin op boeiende wijze een pakkend beeld wordt gegeven van het pogen en kunnen der blinden, via hun schoolopleiding opklimmend tot hun leven in maatschappelijk verband, in gezin en velerlei beroepsuitoefening. Deze film zal een tournée maken door het heele land en o.m. begin October te Den Haag draaien. De eerste openbare vertooning zal, ten bate van de afdeeling Amsterdam van bo- vengenoemden bond op Woensdagavond 27 September a.s. plaats vinden in gebouw „Bel- levue" te Amsterdam. Gemakshalve bieden wij onzen lezers ons uit de Millioenennota getrokken Iuiste J°f b T""? aa* van.de d°°r Julste cijfers, hetgeen hun het volgen van de hier neven staande beschouwing kan vergemakkelijken. INKOMSTEN f 730-534792 liNKUMSI LiN M 463.446.818 TEKORT m 267.087.974 Handhaving tijdelijke heffingen76 398 000 Te dekken nadeelig saldo 190 689 g74 L a) Nieuwe middelen"n 106.5i9(0oo ij I O 84.170.974 b I. b) Verkeersfonds-heffing 9.000 000 ca r—i Q* gj II. Tekort, door besparing te dekken75.170.974 .Ej Direct over 1934 werkende besparing 27.650.000 X Q Rest nadeelig saldo47.520.974 III. Te dekken door niet-aflossing van leeningen 27.500.000 Rest nadeelig saldo 20.020.974 Te dekken door spoorwegfinanciering20.000.000 (Vervolg.) De zeereerw. pater dr. Beaufort O.F.M., directeur van de Ontwikkelingscentrale van het R. K. Werkliedenverbond, behandelde den tweeden dag de taak van de standsorganisatie ten opzichte van het staatkundig leven. Ter bereiking van het veel-omvattende doel der katholieke arbeidersbeweging, zijn talrijke maatregelen van staatkundigen aard onmisbaar en is het staatkundig leven van groote betee kenis voor de katholieke arbeidersbeweging. Ligt in het bovenstaande een rechtsgrond voor bemoeienis van de katholieke arbeiders beweging met het staatkundig leven, in ons land heeft zij onder de huidige omstandig heden van rechtstreeksche bemoeienis meit het politieke leven zich te onthouden, in dien zin, dait zij geen personen aanwijst voor de ver tegenwoordigende lichamen, geen politieke propaganda, geen verkiezingscampagne voert. Wel echter kan en moet zij, en dit geldt spe ciaal de standsorganisatie, aan haar leden voor lichting geven en kennis bijbrengen omtrent de beteekenis van een gezond staatkundig leven, omtrent het wezen van principieel- katholielfe politiek en omtrent bepaalde sociale maatregelen in het bijzonder. Vooral thans, nu allerlei staatkundige denkbeelden als de eenig juiste worden gepropageerd, is deze taak van voorlichting uiterst belangrijk en urgent.Voorts dient zij de leden aan te sporen lid te worden der politieke organisatie (R. K. Staatspartij), opdat de leden daar invloed uitoefenen op de samenstelling van het beginsel- en urgentie- program, alsook ter verkrijging van een des kundige en veelzijdig samengestelde fractie in de vertegenwoordigende lichamen. Taak der standsorganisatie in zake het gezinsleven. De zeereerw. heer rector J. F. A. Bots, gees telijk adviseur van den Ned. R. K. Volksbond, behandelde de taak van de Standsorganisatie inzake het gezinsleven. Het gezin, aldus de inleider, Is stervend en toch zal vanuit het gezin het herstel der maat schappij moeten komen. Christus zelf heeft den grondslag gelegd van het Christelijk huisgezin. Alleen de Katholieke Kerk geeft aan het ge zin de plaats, die het toekomt en dat als funda- menteele cel der samenleving. Als vijanden van het gezin noemde spr. Ie. de geestelijke onder grond van de ontreddering, 2e. de noodlottige invloed der heerschende economische "orde. Heel onze sociale actie zal meer en meer ge baseerd moeten worden op de handhaving en herstel van het gezin. Van onze vergaderingen en ons contact met de leden zal bezieling moeten uitgaan voor het Katholieke huwelijksideaal. Daarmee zal sa mengaan een streven tot herstel der Christelijke gezinsgebruiken en der gezonde verhoudingen tusschen ouders en kinderen. Vooral plaatselijk zal de standsorganisatie de overheid moeten betrekken in de zorg voor het gezin. Rechtstreeks doet de standsorganisatie reeds zeer veel ten bate van het gezin door woning bouw, spaarwezen, kinderkolonie, coöperatie, enz. Zijdelings zal onze organisatie het gezin in dezen tijd krachtig kunnen steunen door in hare leden te helpen aankweeken dien geest van edelmoedigheid, welken de vakorganisatie noodig heeft bij hare actie voor kindertoeslag. Namens de aanwezigen verzocht de Bonds voorzitter Rector Bots deze stellingen met uit eenzetting schriftelijk te mogen ontvangen, op dat hetgeen nu is behandeld in de afdeelin- gen een punt van ernstige overweging moge uitmaken. Na iedere inleiding had een vrij uitvoerige gedachtenwisesling plaats. De taak der standsorganisatie inzake vorming der rijpere jeugd. De laatste dag was bestemd ter behandeling van de taak van de standsorganisatie inzake vorming der rijpere jeugd. Volgens „Quadragesimo Anno" heeft de standsorganisatie der arbeiders tot taak: de moderne wereld met haar techniek, machines en groot-industrie, met haar grootstads- en in dustriecentra-probleem van een geheel ver- heidensche arbeids- en ontspannings- en levens milieu, te kerstenen en veroveren voor Chris tus. Dit is een taak der arbeiders door arbei ders. De taak van de standsorganisatie is niet uitsluitend het behartigen van economische be langen, doch op de eerste plaats van godsdien stig- zedelijk en cultureele belangen. Wil de standsorganisatie deze taak naar behooren ver- vullep, dan moet zij in de Katholieke arbei dersbeweging, den geest van moedeloosheid, de defensieve actie tegenover het heidendom, de negatieve actie van bescherming en beschut ting, de enkel economische belangen beharti ging vervangen en omzetten in: een nieuwen frisschen geest van blijmoedig Godsvertrouwen en geloof in de doelstelling der beweging een aanvallende actie, die voortvloeit uit den apos- tolischen geest van het leekenapostolaat, die veroveren wil, een positieve actie tot vorming van weerbare en strijdbare mannen, een betere vervulling van haar eerste en voornaamste taak: de vorming van geestdriftige, bezielde en bezielende, van honderd procent consequent katholieke mannen. Allereerst is noodzakelijk de menschen zelf te verbeteren. Tegenover den vlammenden haat onzer tegenstanders moe ten we stellen de liefde tot God en ook de liefde tot den evenmensch. Dit is vanzelfspre kend ook de eisch ten opzichte van de jeugd en vooral de rijpere jeugd. Er wordt beweerd dat de jeugd niet voor organisatie te vinden is. De jeugd heeft echter alleen een afkeer van oude en doode organisatievormen, de jeugd wil wel aaneensluiting, doch frisch, opgewekt met krachtigen levensdrang. De Jonge Werkman is een deel van onze standsorganisatie, doch de jeugdbeweging een eigen methodiek als jeugdbeweging geheel zelfstandig. Op grond van bovenstaande, dient de standsorganisatie der arbeiders de vorming der rijpende en rijpere arbeidersjeugd te be vorderen door: van de K.J.C. de geschiktste, bekwaamste en daarvoor speciaal opgeleide mannen beschikbaar te stellen, die als leiders bij de vorming van de leden van de K. J. C. die behooren tot den arbeidenden stand, be hulpzaam kunnen zijn, door alle katholieke jonge arbeiders vanaf 17 jaar, mits ongehuwd, te organiseeren in De Jonge Werkman en deze Jonge Werkman op alle mogelijke wijze bij te staan en financieel en moreel te steunen, zoo mogelijk door stichting van weekend- of studie huizen, door subsidies voor inrichting en oplei ding. Dringend is het gewenscht dat er niet alleen een band bestaat tusschen Jonge Werk man en R.K Werkliedenvereeniging, doch dat zij als het ware een eenheid vorme. Dan zul len krachtige Katholieke mannen gevormd wor den in staat de Maatschappij te herstellen in Christus. De studiedagen waren hiermede ge ëindigd. Bondsvoorzitter H. Brouwer drukte de af gevaardigden op het hart het hier behandelde ter sprake te brengen in de afdeelingen. Binnen kort zal het behandelde in brochurevorm ver schijnen. Met het lied „Aan U o Koning der Eeuwen" werd de bijeenkomst gesloten. In de te Eindhoven gehouden jaarvergade ring van het Nationaal R.-K. Verbond „De Jonge Werkman" is omtrent nationaal-socia- lisme en fascisme bepaald, dat leden, die open lijk blijk geven de nationaal-socialistische be ginselen aan te hangen en daarvoor propagan da maken, als lid van de J. W. zullen worden geroyeerd. De wijze van voorlichting van de leden van „De Jonge Werkman" omtrent de verhouding van Katholicisme tot het fascisme werd nader besproken en bepaald, terwijl met grooten aan drang de besturen werden opgewekt het werk voor de jeugdige werkloozen te steunen. Het gaat er vooral om, of de J. W. plaatse lijk, parochieel, over voldoende initiatief be schikt om door brochureverkoop, geld-inzame- ling, gebouwbeschikbaarstelling, gezellige- avondverzorging, in werkkampen en -plaatsen de jeugdige werkloozen te helpen. Na uitvoerige discussie werd de J.W.-metho- diek vastgesteld, zij het hier en daar gewijzigd. In aansluiting hiermede werd besloten om op 2, 3 en 4 December a.s. te Amersfoort in het retraitehuis nationale J. W.-leiders-studie- dagen te organiseeren. Op uitdrukkelijk verlangen van den H. Va der zullen de Engelsche Dominicanen een nieu we missie stichten in Perzië. Pater dr. dom. Blencowe, die tot overste van de nieuwe missiestatie is benoemd, zal zich reeds in October naar Perzië begeven, om de voorbereidende maatregelen te treffen. De nieuwe missiestatie wordt gevestigd in de beroemde stad Sjiras, de hoofdstad van de Perzische provincie Farsistan. Men meldt ons: Het gezelschap van Anna Klaasen's Kinder- tooneel heeft voor het komende seizoen een vasteren vorm aangenomen, dan het had in het vorige. Behalve van de kinderen heeft het zich de medewerking verzekerd van verschei dene artisten, zoodat het tableau de la troupe nu als volgt is samengesteld. Algemeen artistiek leidster mevrouw Anna Klaasen. Voorts de dames Marie Braakensiek, Corry Bos (sopraan) en Sonja Timrott en de heeren Gerard Arbous, Frans Meermans, G. Catalanos (tenor), Jan Boon, J. Breemer, Fred, de la Bella. De muzikale leiding zal bij den violist Mijn- dert Denijs zijn. MILITAIRE BELANGENVEREENIGING. De Minister van Defensie heeft voorloopig als militaire belangenvereeniging toegelaten deVer- eeniging van Hoofdopzichters en Opzichters van Fortificatiën. Er is belangstelling en werk. „De Tertiaris" publiceert het jaarverslag van den kring voor bevordering van katholieke Kerstviering. De secretaris, de heer H. Herku- leyns te Heelsum, deelt daarin o. a. de volgende ervaringen mede Alhoewel de Kring pas één jaar bestaat, heeft het niet aan belangstelling en werk ontbroken. Voornamelijk de maanden Sept.-Jan. waren drukke maanden en het aantal aanvragen om inlichtingen over Kribben, Kribbenbouw, Ten toonstellingen, Kerstavonden en Kerstspelen was dan ook legio. Echter bleef het ledental verre beneden de verwachting en konden wij de onkosten daarom niet dekken. De Kring beschikt over 80 lichtbeelden, dit aantal is echter lang niet voldoende en uitbrei ding met minstens 200 stuks is dringend noo dig, wil men eenige series kunnen vormen. Het aantal voorbeelden voor Kribbenbouw bedraagt 12 en zal binnenkort met nog eenige stuks worden uitgebreid. Verder heeft de Kring boekjes over Kribben bouw, waarvan er dit jaar een 80 stuks zijn verkocht. De filmpjes (3 stuks) zijn 2 maal gebruikt, maar ze voldoen niet. Het zijn Duitsche filmpjes en niet geschikt voor ons land. Het plan is, zoodra we beschikken over Nederlandsche voortbrengselen van Kribbenkunst, een eigen filmstrook te laten maken én reeds zijn er onderhandelingen in deze richting gaande. De vraag naar bouwplaten was ook zeer groot en hier deed zich het gemis aan een goede Ned. plaat zeer sterk voelen. Indien het mogelijk is, moet de Kring zelf een plaat uitgeven. Ook in deze zijn onderhandelingen met eenige Ned. kunstenaars gaande. Op het gebied van Kerstspelen is ook voor den Kring nog veel te doen en hebben wij velen moeten teleurstellen wegens gemis aan goede spelen. De Kring heeft in het afgeloopen jaar, bij het organiseeren van tentoonstellingen, eenige ma len zijn medewerking verleend. Belangrijk werk is ook verricht door het geven van inlichtingen en houden van voor drachten voor werkloozen en de jeugdbeweging. Uit verschillende plaatsen mochten wij bericht ontvangen, dat inzenders van kribben, die ons om raad hadden gevraagd, prijzen hebben be haald. Het verslag eindigt met de mededeeling, dat thans ook in Indië de Kribbenbeweging aan het opkomen is. De Kring heeft de medewerking verleend bij het organiseeren van een cursus in Kribbenbouw te Medan. Het resultaat is ver rassend geweest en thans is men met een tweede begonnen DIAMANTEN KLOOSTER-JUBILE. Op 3 October a.s. zal het zestig jaar geleden zijn, dat de Eerw. Pater Victorinus Sieben in de Orde der Minderbroeders trad. Z.Eerw. werd geboren te Ubachsberg en is thans rustend in het klooster der Minderbroeders te Weert. GOUDEN KLOOSTERJUBILEUM Zaterdag 23 September zal de Zeereerw. pa ter Bertrandus Baetsen O.P., pastoor der St. Jo- sephparochie te Alkmaar zijn gouden profes- siefeest vieren. 40-JARIG KLOOSTERJUBILé. Maandag 25 September hoopt de Zeereerw. Pater Stanislaus Bannenberg, Prior van het Augustijnenklooster te Nijmegen, den dag te herdenken, waarop hij 40 jaar geleden zijn religieuze geloften aflegde in de orde van den H. Augustinus. ZILVEREN PROFESSIEFEEST Vrijdag 29 September is het 25 jaar geleden, dat Pater Marcus van Haaren, lesraar in Gods dienstleer en Geschiedenis aan het Twentsch Carmellyceum te Oldenzaal, zijn H Geloften aflegde in de Orde der Carmelieten. Pater Marcus heeft gedurende zijn klooster leven een bijzondere werkzaamheid ontwikkeld op velerlei gebied, met de opgewektheid van een geboren Maas en Waler en de openhartig heid van een getogen Noord Brabanter. Als jong priester behaalde hij Re Akte M.O. Ge schiedenis en was van 1919-1931 werkzaam als leeraar aan de Middelb. Handelsschool, later vijf jarige H.B.S. der Paters Carmelieten te Oss. Intusschen gaf hij tevens bijna zijn over- blijvenden vrijen tijd gedurende ruim tien jaar met hart en ziel aan het Weekblad „De Stad Oss" dat onder zijn hoofdredactie voortdurend in belangrijkheid is toegenomen. Sinds 1931 werkt de jubilaris aan de opvoeding der Twentsche jeugl in het Carmellyceum te Olden zaal. Bij het in Augustus j.l. gehouden Pro vinciaal Kapittel werd hij gekozen tot Definitor en Socius Romanus van de Nederlandsche Car- melprovincie. NAAR DE MISSIE. De Eerw. Broeders Raphaël (in de wereld de heer J. Farla uit Breda) en Alexander (in de wereld de heer P. Loeff uit IJmuiden) van het Instituut St. Marie te Huybergen, vertrek ken Vrijdag 22 September a.s. per m.s. „Chris- tiaan Huygens" naar Borneo, om zich daar aan het missiewerk te wijden. Op 5 October a.s. zal te Rotterdam scheep gaan, de weleerw. heer Theo Geukers uit Haarlem. ZijnEerw. is bestemd voor de missie in Canada. Kapelaan Geukers heeft zijn studie aan de universiteit te Freiburg in Zwitserland gedaan en is begin Maart j.l. door Z. H. Exc. Mgr. Marius Besson, bisschop van Lausanne, priester gewijd. Herdenking te Roosendaal. Naar aanleiding van het feit, dat op 29 en 30 September en 1 October as. te Roosendaal het tweede Eeuwfeest der Congregatie van den Allerheiligsten Verlosser feestelijk zal worden gevierd, heeft zich aldaar een huldigingscomité gevormd, teneinde den Paters Redemptoristen bij die gelegenheid een geschenk aan te bieden. Het comité bestaat uit den heer A. A. Rade makers, gemeente-secretaris, voorzitter; de dames C. Braat en J. Schal en de heeren A. W. Adan en A. de Bruyn, leden. Een eere-comité, waarin de geestelijke en wereldlijke autoriteiten zitting zullen nemen, zal worden gevormd, terwijl voorts tal van dames en heeren zich beschikbaar stelden om een collecte bij de ingezetenen van Roosendaal te houden. Het trappistenklooster Uelingsheide te Tege- len, dat het volgend jaar vijftig jaar zal be staan, is, naar wij vernemen, door het generaal- kapittel der Cistercienser-orde te Citeaux van priory tot abdij verheven. Aan den vooravond van het vijftigjarig be staan van het Trappistenklooster te Tegelen is, zooals reeds gemeld werd cp het Algemeen ka pittel der orde, van 12 tot 18 September te Citeaux in Frankrijk gehouden, de priorij tot abdij verheven. Dit nieuws is met het grootste enthousiasme door de communiteit ontvangen, temeer daar zij zich opmaakt om in 1934 het vijftigjarig bestaan van het klooster te vieren. Naar alle waarschijnlijkheid zal dan tevens de plechtige consecratie der nieuwe kloosterkerk plaats vinden. Bij deze gelegenheid worden de poorten van het toch al zoo gastvrije en druk bezochte klooster nog wijder geopend, zoodat op den dag der kerkwijding en de heele daar aanvolgende week de kerk en ae voornaamste kloostergebouwen ook voor dames toeganke lijk zijn. Nu de liturgische plechtigheden zich zullen kunnen ontplooien in de volle breedte en indrukwekkende statigheid van pontificale diensten, zullen velen van heinde en verre, die een open oog en een warm hart hebben voor de schoonheden der liturgie, opgaan naar den ab- batialen dom op de Uelingsheide te Tegelen. De verheffing van zijn klooster tot abdij is de heerlijke bekroning van het vele werk, dat de tegenwoordige prior titularis, Dom Aloysius van de Laar, in de vruchtbare jaren van zijn bestuur, voor den groei en de grootheid zijner geliefkoosde priorij gepresteerd heeft. HET JUBILEUM VAN MEVROUW ESTHER DE BOER-VAN RIJK. Mevrouw Esther de Boer-van Rijk die thans 80 jaar is, gaat haar 60-jarig tooneeljubileum vieren, zooals men weet. De tooneelspeler-schrijver Jaap van der Poll heeft voor de jubilaresse een stuk geschreven „Levensavond" genaamd, waarin mevrouw de Boer van Rijk de rol van grootmoeder vervult In Den Bosch en Barsingerhorn is het stuk reeds opgevoerd. Te Amsterdam gaat de pre mière op Maandag 25 September. Zooals men weet heeft zich een feest-comité gevormd om de „jeugdige" tachtigjarige na afloop van de voorstelling te huldigen. In de pauze van het stuk, ongeveer kwart voor tien, zal de jubilaresse op de peristyle van den Stadsschouwburg verschijnen. De muziekvereeniging „Voorwaarts", be staande uit leden van den Bond van Overheids personeel, zal zich doen hooren. Nader meldt men ons nog: Na de voorstelling te Amsterdam op Maan dag a.s. volgt een tournée met „Levensavond" door Nederland en België, welke tournée tot 1 Maart vrijwel dag aan dag bezet is op 4 a 5 rustdagen per maand na. In de meeste steden zijn huldigïngscomité's in wording. In den Haag heeft de jubileumvoorstelling plaats in den Kon. Schouwburg op Maandag 16 October, te Rotterdam in den Grooten Schouwburg op Donderdag 19 October. MEVR. DE SOMME—GASS E. Onze Brusselsche correspondent meldt onst In den ouderdom van 80 jaar is te Brussel overleden mevr. Katharina de SommeGassée, die lange jaren aan den Koninklijken Vlaam- schen Schouwburg te Brussel is verbonden ge weest en in de tooneelwereld van de hoofdstad een zeer geziene figuur was. WAARSCHUWING. Men verzoekt ons te waarschuwen voor een zekeren E. P., die zich uitgeeft voor een ka tholiek geworden Anglikaansch geestelijke en thans op weg zou zijn naar Rome om aldaar aan het Beda College priester te worden. Vol gens in Engeland ingewonnen berichten is de man een bedrieger. Hij bezoekt bij voorkeur kloosters om daar dan een tijdje onderdak te zijn. BELEEDIGING VAN H. M. DE KONINGIN. Dinsdagavond werd door het Roode Dinsdag comité een vergadering gehouden te Delft. Op deze vergadering zou één der sprekers, de communist M. bij het bespreken der Troon rede, zich beleedigend hebben uitgelaten over de persoon van de Koningin. Tegen hem is door de aanwezige politie proces-verbaal opge maakt. HM ONDER LEIDING VAN KAP. WALTHER BOER werd met het front naar het Plein 1813 een taptoe gehouden; van het 3de halfregiment huzaren en evenveel manschappen zorgden voor de verlichting. dertig fakkeldrager*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3