I sm 1 mf mm PI ME DONDEBDAG 21' SEPTEMBER Ï9&T HET UNIFORMVERBOD. Minister van Schaik levert commentaar. Wat de wet inhoudt. - ÉIrli NOOD VAN DEN MIDDEN STAND. EEN BEROEP OP DE REGEERING. Demonstratieve vergadering van den Kon. Ned. Middenstandsbond. DE JUSTITIEBEGROOTING 'N KLEIN MILLIOEN LAGER. Toeneming van ter beschikking gestelde psychopathen. staking opgeheven. luchtvaarttentoonstelling in NOODLANDING VAN EEN LUCHTSLEEP. Voortijdig einde van een interessante zweefvlucht Beide landingen vlot verloopen. TER BEVEILIGING VAN MENSCIIENLEVENS. Regeling van het vervoer te ivater van brandbare vloeistoffen. VERMINDERING BEZETTING RECHTBANKEN. VOORZITTERSCHAP TWEEDE KAMER. Opening van de intern, conferentie te 's-Gravenhage. DE KERKRAADSCHE NAZI'S. CONTINGENTEERING SIER- GEWASSEN. ANTI-DUMPING VERORDENING TEGEN NEDERLANDSCH PRODUCT. - y,iW*v< Door den Minister van Justitie is Zaterdag j.l. een aanschrijving betreffende het z.g. „Uniformverbod" gericht tot de Procureurs- Generaal bij de Gerechtshoven, waaraan het navolgende is ontleend: „Verwacht mag worden, dat de wet van 15 September 1933, Staatsblad no. 476, tot aanvul ling van het Wetboek van Strafrecht met het ook op kleedingstukken en onderscheidings teekenen, welke uitdrukking zijn van een be paald staatkundig streven, 18 September a.s. zal worden afgekondigd en dus, gezien artikel 2, met ingang van Dinsdag 19 September a.s. in werking zal treden. Ik meen goed te doen, voor wat de eerste toepassing van deze wet betreft, het volgende onder de aandacht van UEdelGrootAchtbare te brengen. De wet verbiedt het „in het openbaar dragen of voeren van kleedingstukken of opzichtige onderscheidingsteekenen, welke uitdrukking zijn van een bepaald staatkundig streven". Voor wat de afzonderlijke elementen van deze omschrijving betreft, zij, aan de hand mede van de parlementaire behandeling van de wet, het volgende aangeteekend: „In het openbaar" heeft, als ook elders n het Wetboek van Strafrecht; de beteekenis van: „ten aanschouwe (of ten aanhoore) van het publiek". Onder het artikel valt dus ook het ten aanschouwe van het publiek op den open baren weg op eigen erf of in eigen huis dra gen van kleedingstukken of opzichtige onder scheidingsteekenen, welke uitdrukking zijn van een bepaald staatkundig streven. „Dragen" schijnt een op zichzelf duidelijk begrip. Het omvat de handeling van hem, die te midden van een groep personen een vlag of vaandel „draagt", hetwelk onderscheidingstee- ken is voor de geheele groep. „Voeren" ziet bijv. op vlaggetjes op fietsen en mascottes op auto's. Voorts op vlaggen en andere onderscheidingsteekenen, welke door een groep personen worden „gevoerd", zij het, dat zij door enkele personen voor die groep worden „gedragen". „Kleedingstukken" omvat alles wat men ter bekleeding draagt, dus ook bijv. een das, een sjaal of handschoenen: niet echter horloges, ringen, insignes, enz. „Opzichtig" wil zeggen door vorm, kleur, af metingen of bijv. door de wijze van dragen bij zonder in het oog vallend. „Onderscheidingsteekenen" zijn alle teeke nen, welke hetzij bevestigd aan de kleeding, hetzij daarvan afgescheiden ter onderschei ding worden gedragen of gevoerd. „Uitdrukking zijn van" duidt tweeërlei aan. Ten eerste, dat het hier gaat om de objectieve beteekenis, welke de kleedingstukken en on derscheidingsteekenen in het verkeer als blijk van bepaald staatkundig streven bezitten, dus niet om de wellicht afwijkende subjectieve be doeling van hem. die de kleedingstukken of onderscheidingsteekenen draagt of voert. Dan, dat het gaat om de algemeene, de in het ver keer vaststaande beteekenis van die kleeding stukken en onderscheidingsteekenen, welke tot embleem, tot symbool van een bepaald staat kundig streven moeten zijn geworden. „Uit drukking zijn van" staat hier dus bijv. tegen over „uitdrukking geven aan" of „uiting zijn van". Het praedicaat „uitdrukking" wijst op het symbolisch karakter van de kleedingstukken en onderscheidingsteekenen. CEfiSteatkundig" sluit o.a. de uniformen en on derscheidingsteekenen van organisaties uit, ,\velke niet werkzaam zijn op staatkundig ge- htbd.r Als voorbeelden kunnen genoemd worden de Graal, het Leger des Heils en soortgelijke organisaties. „Bepaald" duidt aan, dat de uniformen en onderscheidingsteekenen kenmerkend moeten zijn voor een bepaalde richting, in tegenstelling met andere. Daarmede vallen dus buiten het artikel de uniformen van de Overheidsorganen en van de, met de Overheid in verband staan de, aan deze dienstige organisaties (officieel erkende weerbaarheidsvereenigingen, vrij willige burgerwachten, enz.) Ook het dragen van de vaderlandsche kleuren voor zoover niet onder bepaalde omstandigheden tot uit drukking gemaakt van bepaald staatkundig streven. Ook „streven" wijst in deze richting". DE JEUGD ORGANISEERT! Terwijl de Haagsche afdeelingen van de N.P.V., de Kath. Verkenners en de Christelijke Padvinders Vereeniging voor de afzettingen zorgden tijdens de kinderhulde achter het Paleis Noordeinde, deelden de padvindsters van het Ned. Meisjes Gilde versnaperingen uit, (rechts), wafels, die er glad in gingen (links). Gerekend op opheffing van verschil lende kantongerechten en rechtbanken. In de Memorie van Toelichting tot de Justitie- begrooting 1934 wijst de minister van Justitie erop, dat de raming der kosten 26.255.769 be draagt, tegenover 27.157.454 ^ls toegestaan be drag voor 1933. Er wordt dus 901.685 minder geraamd dan voor 1933 is toegestaan. Bij de beschouwing van dit verschil moet worden bedacht, dat wegens de met ingang van 1 Januari 1933 ingegane verhoogde crisiskorting voor de salarissen op dit hoofdstuk in totaal 646.600 minder is behoeven te worden uitge trokken, terwijl door den overgang van het cen traal bureau van voorbereiding voor ambtena renzaken en de centrale commissie voor geor ganiseerd overleg naar het Departement van Binnenlandsche zaken de justitiebegrooting is ontheven van 52.378. Voorts wordt opgemerkt, dat bij deze begroo ting is gerekend op de opheffing van verschil lende kantongerechten en rechtbanken. Daar tegenover staat o.a., dat aan een stijging van uitgaven voor politiedoeleinden en psychopa- thenzorg niet is te ontkomen. De stijging van het aantal ter beschikking van de regeering ge stelde psychopathen heeft het noodzakelijk ge maakt voor 1934 te rekenen op een bijna volle dige bezetting van de gestichten. Voor deze af- deeling is 101.283 meer aangevraagd, hetgeen mede zijn oorzaak vindt in de zeer hoog opge- loopen kosten van verpleging van ter beschik king van de regeering gestelde psychopathen in krankzinnigengestichten. Het aandeel in de kos ten van den rijksgebouwendienst, voorzooveel zulks het Departement van Justitie betreft, is voor 1934 begroot op 401.677. In een gisteren onder leiding van den rijks bemiddelaar prof. mr. A. C. Josephus Jitta ge houden bespreking met partijen, betrokken bij de staking aan een sigarenfabriek te Culem- borg, werd overeenstemming bereikt, zoodat het werk dezer dagen zal worden hervat. GENEESKUNDIGE DIENST BIJ DE K. L. M. De K. L .M. heeft besloten tot instelling van een eigen geneeskundigen dienst, aan het hoofd waarvan is aangesteld de heer K. M. Slotboom, die dus in den vervolge de belangen van de K. L. M. en van het personeel op hygiënisch en medisch gebied zal behartigen. TWENTHE. De luchtvaarttentoonstelling, welke gehou den wordt in de hangar op het vliegveld Twente aal Maandag 25 September afgeloopen zijn. De Koninklijke Nederlandsche Middenstands bond heeft gisterenmiddag in den Dierentuin te 's-Gravenhage een groote landelijke demon stratie gehouden om den nood van den mid denstand ter kennis te brengen van de regee ring. De belangstelling was zoo groot, dat twee groote zalen geheel gevuld werden. De voorzitter der vergadering in de tooneel- zaal, de heer Ed. Schürmann, zeide in zijn openingswoord, dat verschillende standen zijn gesteund, waaraan de middenstand meebetaal de. De middenstand werd zelf niet geholpen. De vorige regeering is in gebreke gebleven. Wij willen ons hier uitspreken, opdat de nieu we regeering wete, hoe onze toestand is en zij niet zal kunnen zeggen: „Wij hebben het niet geweten" (applaus). Wij vragen: „Geef ons ge legenheid om door werk ons brood te verdie nen". De heer Blankert uit Utrecht gaf een opsom ming van de dingen, waarover de middenstan ders ontevreden zijn: de toepassing van de arbeidswet 1919, het werktijdenbesluit, onvol doende controle op den bakkersnachtarbeid, de winkelwerktijdenregeling, de wet op de win kelsluiting, de ondeugdelijke werking van het rijksinkoopbureau, personeele belasting voor winkels, de zakelijke bed: «jfsbelasting, de over- heidswinkels en tal van andere zaken. Zoowel over de regeeringen als over de poli tieke partijen, die vóór de verkiezingen beloven en daarna niets doen, is de middenstand on tevreden. Als dat niet verandert, is de midden stand bereid het met een ander systeem te pro- beereo (luid applaus). De heer M, Kropveld uit Den Haag hield een inleiding over crediet- en steunverleening aan den middenstand. Het woelt in den mid denstand, aldus spr.; ook het urgentie-program van den R. K. Middenstand wijst daar op. Spr, ontkende niet de noodzakelijkheid van contin- genteerings- en andere crisismaatregelen, maar zij drukken op den winkelier. Is het wonder, dat het „zoo willen wij niet langer" luider en luider wordt? De middenstand vormt 3/5 van al het werkend personeel. Hij verlangt wat meer belangstelling van het parlement dan tot dusverre (applaus). Met eerbied herinnert spr. eraan, dat de Koningin tijdens den oorlog belangstelling heeft doen blijken voor den kleinen midden stand. Toen zijn voorschotten verleend aan middenstanders en voor niet meer dan 12 pet. van het uitstaande bedrag heeft de staat schade geleden. Juist in den tegenwoordigen tijd zorge de regeering, dat geen enkele groep, die in normalen tijd een draagster was van orde en gezag, te gronde gaat. Het gaat bij ons nooit tegen anderen. Wij kennen geen klassenstrijd (applaus). Daarom hebben wij niet gedemon streerd tegen de groote bedragen aan steun voor werkloozen en voor boerenbedrijven. Maar wij vragen datgene, waarop wij recht hebben. Spr. vestigde de aandacht op de toeneming van het aantal faillissementen in dezen tijd. De middenstand stelt zich op den grondslag van het gezag. Laat de regeering zorgen dat hij van dit standpunt niet afgetrokken wordt. Mr. dr. H. F. A. Völlman uit Den Haag be lichtte de positie der vrije-margarinehandela- ren, die slachtoffers zijn geworden van de cri- siszuivelwet. Spr. weidde dan uit over de wer king dezer wet en betoogde, dat willekeur heerscht bij haar toepassing, 't Wordt tijd dat hieraan een eind wordt gemaakt. De heer Jos ten Berge uit Utrecht hield een beschouwing over het cadeau-stelsel en het uit verkoopwezen. Talrijke bedrijven vinden hier in een ernstige bedreiging. Het cadeaustelsel ontneemt den consument den juisten kijk op het te koopen artikel. Worden de eerste levens behoeften wel op dé. meest goedkoope wijze verkocht? Een gro'ot gedeelte van het arbei dersinkomen wordt vergooid aan dure artike len met cadeatix. Van een porceleinfabriek ont ving spr. de mededeeling, dat een levensmid- delenbedrijf aan porcelein, dat gecontingen- teerd is, voor ƒ368.000 van één decor en één vorm importeerde, waarschijnlijk meer dan voor alle porceleinhandelaren bij elkaar. Heel Nederland snakt er naar een behoor lijke verhouding in den handel te verkrijgen. De heer A. J. ten Hope uit Rotterdam nam de komende wet inzake een vergunningstelsel voor vrachtautodiensten onder de loupe. Wan neer dit ontwerp wordt aanvaard, aldus spr., wordt het particulier autotransportbedrijf prac- tisch uitgesloten. Het moet dienen tot dekking van het tekort der Spoorwegen, die wanneer zij als particulier bedrijf werden geëxploiteerd zichzelf zouden kunnen bedruipen. Uit de ver meerdering van het vrachtautoverkeer mag niet niet worden afgeleid, dat dit aan de spoor wegen is onttrokken. De vrachtauto heeft het platteland ontsloten. Van aanneming van dit ontwerp verwachtte spr. een enorme derving van inkomsten voor de schatkist, werkloosheid voor vele chauf feurs, opheffing van bedrijven van transport en nauw verbonden aan transport, en een groot kapitaalverlies. De heer W. Lubberink had zijn inleiding „Land en volk in crisis" getiteld. Spr. vertrouw de. dat Nederland de koninklijke woorden, op 9 September uitgesproken: „Wij willen ons zelf zijn en blijven" tot een wapenkreet zou ver heffen. Het moet voor eens en voor al uit zijn met het prediken van eiken vorm van klassen strijd. Een sociale wetgeving moet er zijn, maar onze sociale wetgeving achtte spr. een aantas ting van de werkkracht en den werklust. Zij moet zoo zijn, dat zij den werkelijk zwakken steunt om den werkelijke sterke de baan voor zijn sociale taak vrij te maken. Wij willen ons zelf worden. Deze dag zij een inzet van een streven van een actieve midden standsmassa, overtuigd van haar onmisbare taak in de maatschappij. Als laatste spreker behandelde de heer R. J. Koopmeiners te Rotterdam de verruiming der winkelsluitingswet voor die bedrijven, welke zulks behoeven. Spr. weidde uit over de moei lijkheden, welke bij de uitvoering der wet voortvloeide uit art. 9 dier wet. De beperking van den verkoopsduur hebben banketbakkers, vischhandelaren, tabakswinkeliers en fruithan delaren groote nadeelen opgeleverd. De Israelie tische winkeliers, die den Sabbath heiligen moeten des Zondags een werkdag voor hen, om 2 uur sluiten. Wanneer men werkt zoolang men wil wordt men gestraft. Wij vragen geen verruiming van den ver koopsduur, wij eischen haar (langdurig ge juich). De heer A. Ingenool, directeur van het K. N. M. bondsbureau las daarop de volgende re solutie voor; Resolutie. De groote vergaderingen van Nederlandsche middenstanders ondelr leiding van den Ko ninklijken Nedetlandschen Middenstandsbond op 20 September 1933 in het gebouw van den Dierentuin te 's Gravenhage bijeen; gehoord de inleidingen, spreken als haar oordeel uit, dat regeering en openbare meening blijken niet doordrongen te zijn van den ernstigen toestand waarin tal rijke middenstanders tengevolge van de cri sis zijn komen te verkeeren; maken ernstig bezwaar tegen het feit, dat den middenstand steeds nieuwe lasten worden opgelegd zonder dat eenige compensatie daar tegenover staat; achten het tegenover duizenden nijvere bur gers een niet te rechtvaardigen daad, dat zoo wel ten aanzien van het verleenen van bui tengewone credieten aan door de crisis ge troffen middenstandsbedrijven als ten opzichte van de herziening der Winkelsluitingswet ten behoeve van sommige bedrijfsgroepen, door de regeering gedane toezeggingen niet gereedelijk worden nagekomen waardoor talloozen in groo te moeilijkheden zijn komen te verkeeren; betreuren het dat evenmin iets gedaan is om noodlijdende middenstanders, hetzij door een buitengewone steunverleening, hetzij door het verschaffen van opdrachten van overheids wege, voor den ondergang te behoeden en achten het te veroordeelen, dat dergelijke per sonen worden verwezen naar armenzorg of werkverschaffing; stellen vast, dat tal van redelijke en recht matige verlangens van den middenstand op het gebied van de wetgeving, inzonderheid waar het de bescherming tegen de bedrijven onder mijnende euvelen betreft ondanks herhaal den aandrang der organisaties, eveneens on vervuld blijven; concludeeren, dat deze toestand onhoudbaar is en derhalve spoedige verbetering door in grijpende maatregelen vereischt is; dragen het bestuur van den K.N.M.B. op, deze verlangens met kracht en klem onder de aandacht van regeering, pers en openbare mee ning te brengen. Toen deze resolutie was voorgelezen, werd vanuit de zaal, op de vraag, of men er accoord mee ging, met krachtig geluid geantwoord: „Neen! niet „verlangens", „eischen!" Vanaf de bestuurstafel werd opgemerkt, dat de verga dering in de kleine zaal, waar dezelfde sprekers waren opgetreden, de resolutie had goedge keurd Maar opnieuw ward vanuit de zaal geroepen: „Eischen! Eischen!" Iemand riep: „De arbeiders hebben altijd geëischt" (Daverend applaus). De voorzitter zeide: „Als de verga dering verlangt dat wij zuilen spreken van „eischen" en niet van „verlangens".... Het slot van zijn woorden ging verloren in een lang aanhoudend applaus en gejuich in de zaal. De vergaderden waren van hun stoelen op gestaan. Toen zette de muziek het Wilhelmus in, dat de menigte .geestdriftig meezong Het slot was, dat de resolutie werd aange nomen met de door de vergadering gewenschte verandering. De bijeenkomst werd bijgewoond door den heer Heringa namens den Minister van Econo mische zaken, en de Tweede Kamerleden Van Kempen, dr. Vos en Westerman. WIELRIJDER AANGEREDEN. Een wielrijder G. Bogaers uit Tilburg reed over het rijwielpad langs den betonweg in de richting Goirle. In dezelfde richting kwam ook een auto van de Citax Mij. met een snelle vaart door de gevaarlijke bocht juist voor het Vacantiehujs. PloHsaling reed hij den wielrijder - aan, die tusschen de boomen neerviel. Het handvat van het portier was in het vleesch van het boven been gedrongen en daarna afgebroken. De geneeskundige dienst vervoerde den ge wonde naar het ziekenhuis voor nader onder zoek. Door de rijkspolitie werd tegen den onvoor- zichtigen chauffeur proces verbaal opgemaakt. NIET ALLE PAKKETTEN ZIJN POSTPAKKETTEN. Dezer dagen is in de pers een bericht opgeno men, dat een postpakket, bevattende priester gewaden ter waarde van 800, tijdens het vervoer van Zaandam naar Amsterdam zoek geraakt is. Bij onderzoek door P. T. T. is gebleken, dat het bedoelde pakket niet door tusschenkomst van den postdienst, maar van een particulieren bodedienst verzonden is. Het was dus wel een pakket, maar geen postpakket. In het gezicht van de haven, slechts wei nige kilometers van Schiphol, is gisterenmid dag aan een glorieuze vlucht, welke de zweef vlieger van Neyenhoff maakte van Aken, naar Amsterdam op sleeptouw achter een eenmoto- rige eendekker, een vroegtijdig einde gekomen. De Amsterdamsche club voor zweefvliegen had het zweefvliegtuig, waarmee haar voorzit ter, de heer van Neyenhoff in den Legmeer- polder onder de gemeente Nieuwer-Amstel in de buurt van Bovenkerk een noodlanding heeft moeten maken, in Duitschland gekocht. Bij wijze van propaganda had men besloten, het toestel door de lucht naar Amsterdam te slee pen. Gisterenochtend is het vliegtuig met den heer van Neyenhoff aan boord van het vlieg veld te Aken opgestegen, gesleept door een kleine een-motorige Klemm-eendekker, die be stuurd werd door den Duitschen sportvlieger Wekland. De vlucht verliep zeer naar wensch. 's Mid dags maakte men een landing te Eindhoven, bij welke gelegenheid van Neyenhoff boven het vliegveld nog enkele stunts uitvoerde. Om half vijf is men wederom omhoog gegaan, om den tocht naar Schiphol te aanvaarden. Op weg daarheen passeerden de vliegers een onweers bui, waar zij zonder ongelukken doorkwamen. En reeds kwam Schiphol in zicht. De luchtsleep bevond zich toen te om streeks zes uur in de onmiddellijke nabijheid van Bovenkerk. Op dit moment raakte een der bougies van het motorvliegtuig onklaar, zoo dat de piloot zich gedwongen zag een nood landing te maken. Hij maakte dit met een tee- ken aan van Neyenhoff kenbaar, die daarop den sleepkabel losgooide. Alles verliep prach tig. Het motorvliegtuig daalde en van Neyen hoff, wiens toestel uiteraard veel lichter is en daarom langer boven bleef, kon de machine nakijken en terwijl hij erboven cirkelde, waar nemen, hoe zij zonder stoornis op een omge ploegd weiland terecht kwam. Daarna daalde ook van Neyenhoff. Hij kwam op een kilometer afstand in een weiland te recht. Ook zijn landing geschieidde zonder on gelukken. Het zweefvliegtuig kreeg niet de min ste beschadiging. Het is nog denzelfden avond gedemonteerd en per auto naar Schiphol ge bracht, waar het weer in elkaar gezet zal wor den, om Zaterdag aan het vliegfeest van de aeroclub deel te nemen. Ook het motorvliegtuig is er heelhuids afge komen. De piloot en zijn passagier, de heer Wiemann, stapten rustig uit het vliegtuig in de vette klei van het land. Deze klei is oorzaak, dat de machine, waar van het motoreuvel spoedig verholpen was, niet meer op kon stijgen. Het is vannacht onder bewaking van de politie op het veld achterge bleven. Vandaag zal het eveneens gedemon teerd en naar Schiphol gezonden worden. Voor de Amsterdamsche club voor zweefvlie gen is het natuurlijk een tegenvaller. Zij had dit toestel, een Grunaubaby, van hétzelfde type dus, waarmede de zweefvlieger Schmidt zijn recordvlucht van 36 uur gemaakt heeft, ge kocht en had zich voorgesteld, om ten aan schouwe van haar leden en verdere belangstel lenden het toestel glorieus op Schiphol te doen dalen. Toch doet dit ongelukje aan het succes van den tocht maar heel weinig af: De vlucht kan tenslotte als geslaagd beschouwd worden, al thans het toestel heeft bewezen, dat het de prestatie kan volbrengen en van Neyenhoff heeft er een prachtige noodlanding mee uitge voerd. HET NIEUWE COLLEGE VAN B. EN W. TE AMSTERDAM De verdeeling der fjuncties Naar wij vernemen is gisterenavond door het nieuwe college van B. en W. besloten, de func ties als volgt te verdeelen: Mr. G. J. C. Kropman, arbeidszaken, levens middelen met inbegrip van wasch-, schoon maak-, bad- en zweminrichtingen en statistiek. Dr. E. J. Abrahams, financiën, behalve de gemeentelijke inspectie, die bij den burgemees ter blijft, belastingen, handelsinrichtingen en onderwijs. W. Boissevain, publieke werken, volkshuis vesting en kunstzaken. G. Baas Kzn. maatschappelijke steun, be volkingsregister en burgerlijke stand. Dr. I. H. J. Vos openbare gezondheid en ziekenhuiswezen. Jacq. Rustige, gemeentebedrijven en brand weer. Verder is nog besloten,, dat als waarnemende burgemeester zal optreden mr. G C. J. D. Kropman. INBRAAK Gisternacht is ingebroken in het woon- en winkelhuis van den heer A. H. Mensink in de buurtschap Reutum, onder de gemeente Tubber- gen. De dieven hebben zich door het openschui ven van een raam, dat los stond, toegang ver schaft tot de keuken, alwaar een kabinetkast stond, die zij naar buiten hebben gesleept. Een bedrag van 150 is ontvreemd. De politie heeft terstond met een politiehond en andere hulp middelen ter plaatse een onderzoek ingesteld. Men heeft waarschijnlijk een spoor van de da ders te pakken. Aan den toelichtenden staat, behoorende bij de Justitie-begrooting, is ontleend, dat de be zetting van de Arr.-rechtbanken te Dordrecht, Middelburg en Assen is verminderd met een rechter en die van de Arr.-rechtbanken te Roer mond en Winschoten met 1 substituut-officier van justitie is verminderd. Bovendien is voor verdere vermindering van het personeel der rechtbanken een bedrag van 25.020 en voor opheffing van rechtbanken een bedrag van 48.000 afgetrokken. U allen zijt hierheen gekomen om te trach ten een onderwerp te reglementeeren, hetwelk, daar ben ik zeker van, gedurende de laatste jaren van groot belang is geworden voor onze staten. De omvang van het vervoer en van den opslag der brandbare vloeistoffen is in den laatsten tijd geweldig toegenomen. Deze toe name heeft verschillende regeeringen ertoe ge bracht voorschriften uit te vaardigen, teneinde de beveiliging der menschenlevens aan boord van binnenschepen, evenals die der personen in de omgeving daarvan, zooveel mogelijk te bevorderen. Deze voorschriften moesten tevens de belangen van den handel in acht nemen. Daar de noodzakelijkheid om voorschriften vast te stellen voor den opslag en het vervoer op de binnënwaterwegöh Vah brandbare vloei stoffen in verschillende landen ongeveer ge lijktijdig gevoeld is, werd een analoog, maar niettemin verschillend resultaat verkregen. Het internationale karakter van het genoem de vervoer had tot gevolg, dat die verschillen bij overgang van de schepen, welke aan die reglementen onderhevig waren, van het eene land naar het andere en soms zelfs bij overgang van een gebied naar een ander, tot groote moei lijkheden aanleiding gaven De voorschriften, van kracht in aangrenzende gebieden, zijn veel al niet slechts verschillend, maar tegenstrijdig, en het is om een einde te maken aan de lasten, voortvloeiende uit die verschillen, dat de Nederlandsche Regeering het initiatief tot het bijeenroepen van deze conferentie heeft ge nomen. De Regeering prijst zich gelukkig, dat u naar Den Haag hebt willen komen om deel te nemen aan het werk van deze commissie van deskun digen, maar ook dat u het, door de Nederland sche delegatie ontworpen, concept-verdrag wel als basis van discussie hebt willen aannemen. In het bezit van een dergelijke basis, die door alle deelnemers aanvaard is, is de kans groot, dat bij het moeilijke werk het doel, dat is het aanvaarden van een conventie, bereikt zal worden. Hoewel de ernst der tijden niet toelaat, dat de Nederlandsche Regeering dezelfde gastvrij heid biedt als vroeger in dergelijke gevallen, zullen wij ons best doen uw bezoek aan Den Haag zoo aangenaam mogelijk te doen ver loopen. Ik vertrouw, dat u, ondanks de inspan ning, die het moeilijke en ernstige werk der conferentie van u zal eischen, eenigen tijd zult kunnen vinden om ons land te bezoeken. Rede van den Duitschen Gezant. De rede van den Minister werd hartelijk toegejuicht. Vervolgens nam de Duitsche gezant Graaf von Zech Burkersroda, het woord om de* Nederlandsche Regeering in de eerste plaats hartelijk te danken voor de vriendelijke woor den van welkom namens haar door den Minis ter van Sociale Zaken tot de gedelegeerden gericht. Gedurende zijn veeljarig verblijf in Den Haag, heeft spr. reeds veel conferenties zien komen en gaan, doch hij heeft nooit er varen, dat de deelnemers niet bijzonder tevre den waren over de wijze waarop de werkzaam heden door de Hollanders waren voorbereid en over de vriendelijke wijze waarop zij in Neder land ontvangen werden. Thans overgaande tot de zakelijke aangele genheid, stelde de gezant voor als president der conferentie te benoemen, professor dr G. Nauta, uit Rotterdam, voorzitter van de Neder landsche delegatie ter conferentie. Alle deelnemers vereenigden zich hiermede, waarna Minister Slotemaker de Bruine den nieuw gekozen president met eenige vriende lijke woorden inleidde. Prof. Nauta hierop het voorzitterschap aan vaardende, dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. Samenstelling delegatie. van de Nederl. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot voor zitter van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal voor het tijdvak der tegenwoordige zitting: Jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, Mi nister van Staat, lid van die Kamer, De Nederlandsche delegatie is als volgt samengesteld Voorzitter: prof. dr. G. Nauta, te Rotterdam. Secretaris: ir. E. M. Neuerburg. Voorts de heeren: ir. A. van Driel, F.'G. "Haanebrink, mr. Schaepman, secretaris van de Nederlandsche delegatie in de Centrale Rijnvaartspommissie, ir. Scholte, inspecteur-generaal van den arbeid, terwijl als adjunct-secretarissen zijn toegevoegd jhr. dr. J. D. van Karnebeek en.J. Ridder, welke beide heeren werkzaam- zijn- aan het Ministerie van Buitenlandsche- Zaken, Gisterenmiddag om half 4 is in de Ridder zaal door den Minister van Sociale Zaken prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine de In ternationale Conferentie inzake het vervoer te water van brandbare vloeistoffen geopend. Deze conferentie is op uitnoodiging van de Nederlandsche Regeering bijeengekomen om de mogelijkheid te bestudeeren meer eenheid te brengen in de voorschriften welke in de verschillende landen gelden met betrekking tot het vervoer te water van brandbarevloei stoffen. Ter conferentie zijn vertegenwoordigd Neder land, België, Duitschland, Frankrijk en Zwit serland. Minister Slotemaker de. Bruine heeft bij de plechtige opening een rede uitgesproken waar aan het volgende is ontleend Openingsrede minister Slote maker de Bruine. De papieren eclamegolf vanwege de Neder landsche nazi's in onze omgéving had tot ge volg, dat slechts 47 nieuwsgierigen Zaterdag avond ter uitgeschreven vergadering aan gene zijde van onze landsgrens v/aren opgekomen. Aanvankelijk was het lokaal Wolfgarten aan de Nieuwstraat als verzamelplaats aangewezen. Ter elfde ure evenwel werd de bijeenkomst verlegd naar de zaal Dovern te Kohlberg. Als we het lijstje aanwezige personen na gaan, weten dat de erkende „leider" Jansen de vergadering presideerde en „Gouwleider" Kleynen van Horbach als hoofdspreker optrad, dan verwondert het niet aldus het Kerk- raadsch blad de „Zuid Limburger" dat de meest lage en on-serieuze beweringen zijn ge daan, welke niettemin 'n gretig oor vonden bij het handjevol aanwezigen dat in Kerkrade vrijwel nimmer vasten politieken grond onder de voeten heeft gevoeld. Jansen opende met den weidsehen groet „Heil Nederland" en deelde in alle nederigheid mede, dat hij slechts „leider" is, ook al heeft de Nederlandsche pers hem als „gouwleider" betiteld. Hij betreurde de geringe opkomst, de uitgebreide propaganda op Nederlandsch ge bied ten spijt. Van de slechts 47 aanwezige personen waren er tot overmaat van ramp nog 16 Duitschers in uniform. De gouwleider Kleynen, de vroegere mees- ter-opzichter van de „Emma" en tegenwoordig eigenaar van het partijlokaal te Horbach, was de spreker van den avond. Vooraf legde hij uit, wat het nationaal-socialisme feitelijk is. Het wil opbouwen tot „een en al kameraad schap". Doch intusschen is de Duitsche Cen trumpers gekneveld en zijn er vele eerlijke Duitsche burgers in de concentratiekampen die zuchten onder zulk een „kameraadschap". Natuurlijk kwam de zoo uitstekend geslaagde meeting te Kerkrade ter sprake. Dr. Poels die heel populair „Poels" werd genoemd moest het niet zuinig ontgelden. Er werden natuurlijk nog meer katholieke leiders bijgehaald; en aan hun adres werden al even zware als dwaze beschuldigingen ge uit. Jan Maenen werd blijkbaar een zeer in vloedrijk man geacht. Want door zijn toedoen zouden de Staten Generaal het uniformverbod hebben aangenomen. Maar o schande! Diezelfde gezaghebbende Jan Maenen wist 1500 geüni formeerde groenhemden in den optocht te krij gen. Dat kon nu allemaal gebeuren door die vermaledijde rageering van Nederland, die gevormd werd uit 45 partijen. Waar de spr. de 45 stuks vandaan haalde liet hij onbespro ken. En hij verzuimde al evenzeer te zeggen, dat van de vele partijtjes in Nederland de ver schillende nazi-groepen een respectabel aantal bezetten. De gouwleider zeide, te hebben gecorres pondeerd met zekeren majoor de Wit. Deze zou zorgen dat de uniformen van de Groenhem den van de „Jonge Werkman" en ook van de A.J.C. binnen veertien dagen zouden worden afgeschaft. Tenslotte verzekerde de heer Kleynen, dat het nationaal-socialisme in Nederland zal bloe ien. Voor de volgende week kondigde hij alleen reeds in Kerkrade minstens 100 nieuwe leden aan. „Als we Kerkrade hebben, dan hebben we Limburg" zoo verzekerde spr. En hij zag het misschien niet onjuist, dat van Limburg ge heel Nederland afhangt Dat zij voor de goed gezinde elementen in deze streek een duidelijke les. De heer Jansen maakte het al niet anders dan de eerste spreker. Hij deelde mede, dat men in Kerkrade zijn ondersteuning had in getrokken omdat hij in het buitenland aan politiek deed. Maar op die luttele guldens zei de hij niet te zitten wachten. Daarom wellicht bracht de na afloop der bijeenkomst gehouden collecte voor dezen leider nog geen twee Mark op. In Brunssum schijnt een nazi-vergadering ta zijn mislukt. Hoe dat gekomen is, raadt u nooit. De geestelijkheid had om die mislukking ge beden! Dit en nog veel meer schoons werd op deze vergadering losgelaten. Het beleedigen en be lasteren van te goeder naam bekend staande personen werd blijkbaar meer noodzakelijk ge acht dan het beschrijven van de geneugten van het nationaal-socialisme. De minister van Economische Zaken heeft ten aanzien van de contingenteering van den invoer van niet houtvormende siergewassen, alsmede van azalea indica en hortensia het bedrag ter bestrijding van de kosteh voor de afgifte van vergunningen vastgesteld op y2 pet. van de bij den invoer te declareeren waarde met een mi nimum van 0.25. ZWITSERLAND CONTINGENTEERT DEN INVOER VAN BLOEMBOLLEN. De directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens bericht van H. M.'s gezant te Bern de Zwitsersche Bondsraad heeft besloten den invoer van bloembollen te contingenteeren. Dit besluit is den 18en dezer in werking getreden. HET DEFILé DER SCHOOLKINDEBEN. Naar aanleiding van het défilé van leerlingen van openbare en bijzondere scholen voor H.M. de Koningin in den paleistuin, Dinsdagmiddag, wordt ons nader verzekerd, dat het aantal deel nemers pl.m. 24.000 heeft bedragen. Voorts dient nog te worden vermeld, dat na den voorzitter van het Haagsch comité, mr. ter Pelkwijk, de luitenant N. J. L. Kortekaas, die door het comité met de algemeene leiding van het défilé was belast, bij de Koningin werd ont boden. DE OPENSTELLING VAN DEN AFSLUIT DIJK. Namens den minister van Waterstaat maakt de directeur-generaal der Zuiderzeewerken be kend, dat, in verband met de plechtige open stelling van den afsluitdijk, op Maandag 25 September 1933 van 13 uur af tot het oogenblik van openstelling geen verkeer, derhalve ook niet van voetgangers en rijwielen, op den dijk zal worden toegelaten. Andere dan voor dien dag afgegeven toe gangsbewijzen zijn niet geldig. DE REORGANISATIE DER INFANTERIE. Als gevolg van de reorganisatie van het wapen der infanterie bedragen de aantallen officieren bij dit wapen thans: 1. generaal-majoor (even als in 1-933), 8 kolonels (evenals voor 1933), 27 luitenant-kolonels (tegen 29 voor 1933), 45 ma joors (tegen 60 voor 1933), 134 kapiteins (tegen •161 voor 1933), 149 eerste-luitenants (tegen 168 voor 1933) en 52 tweede-luitenants (tegen 69 voor 1933). Het ministerie van financiën der Vereenigde Staten heeft een antidumping-verordening uit gevaardigd tegen Nederlandsch verzeept stea- NED. R. K. POLITIEBOND ST. MICHAEL 's HERTOGENBOSCH, 19 September. Ge slaagd voor het politie-diploma van den Ned. R. K. Politiebond met aanbeveling: W. A. Breu- kers, Nederweert; voor het gewone diploma J. Jansen, Zandvoort; F. E. van Veen, Burum (Fr.); J. W. Aanholt, Deest; W. Kops, IJmui- den; Ph. J. Opdam, Noordwijkerhout; F. van Oorsouw, Dreumel; C- M. Rozier, Leiden; P. F. Smeets, Nederweert; F. v. d. Hagen, Nieu- v. enhagen en P. J. van Nistelrooy, 's Bosch.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4