AATSl VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1933 ZEETIJDINGEN. RADIOREDE VAN DEN MINISTER VAN FINANCIEN. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Melk voor de ziekenhuizen. SCHIPPERSBEURS. TUMULT IN EEN GEMEENTEHUIS. PASTOOR ANT. ZOETMULDER O.P. HET DUITSCHE ONDERZOEK TE LEIDEN. OPSPORING VERZOCHT. Van der Lubbe's relaties met de Nederlandsche communisten. De verdediging van mr. Stomps. FAILLISSEMENTEN. AANBESTEDINGEN. MARKTBERICHTEN. VISSCHERIJ. RIJNVAART* BINNENLANDSCHE HAVENS. STOOMVAARTLIJNEN. BUITENLANDSCHE HAVENS. GEMENGDE BERICHTEN. NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN Over de Millioenennota. Naar wij vernemen, zal de Minister van Financiën, mr. P. J. Oud, op Donderdag 23 September a.s. van 8 tot 9 uur des avonds voor den Hilversumschen zender een rede houden over de millioenennota. Zitting van 21 September. Een strenge straf. De 63-jarige boterhandelaar A. de H. was in appèl gekomen van een vonnis van den kan tonrechter alhier, waarbij hij wegens overtre ding van de Crisiszuivelwet was veroordeeld tot 14 dagen hechtenis. Verdachte had in zijn pakhuis aan de Gerrit v. d. Lindestraat een hoeveelheid van 164% K.G. margarine B in voorraad gehad, waarin een hoeveelheid aard appelzetmeel was verwerkt. Dit was hem bij oorspronkelijke dagvaarding ten laste gelegd doch de ambtenaar van het O.M. had ter zitting van den kantonrechter deze aldus aangevuld, dat mede ten laste was gelegd, dat de margarine geen, althms een minder percentage natuurbo ter bevatte dan door den minister was vastge steld. Verdachte gaf de feiten toe. Door de inwer kingtreding van de crisiszuivelwetten was ver- dachte's zaak ten gronde gericht. Hij is er toen toe overgegaan Duitsche margarine te verkoo- pen, waarmee een grootere winst te maken was. Verdachte geeft toe, dat hij deze Duitsche mar garine in wikkelpapieren heeft verpakt, waarop hij de fabricageletter L, welke door 'een Zuid- Hollandsche fabriek gebruikt wordt, heeft laten drukken, waardoor de indruk kon worden gewekt, alsof deze margarine van een Neder- landsche fabriek afkomstig was. In deze zaak werd dr. J. D. Jansen, directeur van den Keuringsdienst van Waren, als deskun dige gehoord. Deze verklaarde dat het gebruik van aardappelzetmeel in margarine verboden is. Ook in ander opzicht voldeed deze margarine niet aan de gegeven voorschriften. De rechtbank had eenige moeilijkheden met de aangevulde dagvaarding en ten einde de noodige voorlichting te verkrijgen, werd nog als getuige gehoord mr. v. d. Kun, ambtenaar aan het O.M., die de dagvaarding gewijzigd had. Mr. v. d. Kun verklaarde, dat door nadere beschikking van den Minister het in de mar garine aangetroffen aardappelzetmeel geen rol meer speelde. Er worden nu drie soorten mar garine onderscheiden: margarine in den zin der boterwet, margarine A, waarin de door den minister voorgeschreven hoeveelheid natuurbo ter gemengd moet zijn, en margarine B., waar in geen boter gemengd mag zijn. Het O.M., waargenomen door mr. H. A. J. Reumer, meende, dat er aanleiding was een clementere straf op te leggen en het eischte, met vernietiging van het vonnis, veroordeeling van verdachte tot 100 boete subs 10 dagen hechtenis. De verdediger, mr. G. de Bakker verzocht verdachte een voorwaardelijke straf op te leg gen subs hem tot een geringe geldboete te veroordeelen. Vervolgens heeft in hooger beroep te recht gestaan de 52-jarige A. J. N. uit Den Haag. directeur van een naamlooze vennootschap te Zegwaart, appellant van drie vonnissen van den kantonrechter alhier waarbij hij terzake van overtredingen van de Warenwet was ver oordeeld tot resp. 300 boete subs. 60 dagen hechtenis, 100 boete subs. 20 dagen hechtenis 400- boete subs. 80 dagen hechtenis. Verdachte was ten laste gelegd: le dat hij op 19 October aan het ziekenhuis aan den Coolsingel heeft doen afleveren karnemelk waarvan het vetgehalte van de droogrest 6.40 bedroeg althans minder dan 7.3; 2e. dat hij op 2 Februari aan het Ge meentelijk Tehuis van Ouden van Dagen melk heeft doen afleveren waarvan het procentisch vetgehalte der droogrest lager was dan 24 en 3e. dat hij op 25 Februari aan het ziekenhuis aan den Coolsingel heeft doen afleveren karne melk, waarvan het vetgehalte van de droog rest 5.18 bedroeg, althans lager dan 7.3. De president merkt tegen verdachte op dat als men de gemeente tot klapt heeft, en melk moet leveren die voor zieken en ouden van dagen bestemd is, men toch wel alle "maatrege len mag nemen dat tenminste aan de minimum eischen wordt voldaan. „Heeft u de gemeente nog steeds tot klant 1" vroeg de president. Verdachte antwoordt bevestigend. De president: „Dat is dan wel lankmoedig. Menig particulier zou u allang den bons gege ven hebben. Dr. J. D. J. Jansen, directeur van den Keu ringsdienst voor waren gaf een bevestiging van de door hem gemaakte analyse der genomen monsters. De afwijkingen waren ernstig. Er worden voorts twee getuigen a decharge gehoord. Allereerst de analyst der fabriek, die bij onderzoek van het monster van de gemid delde afgeleverde melk tot een bevredigende analyse was gekomen. Het is echter mogelijk, dat de aparte monsters iets verschillen, door dat voor het aftappen van de melk uit het reservoir voldoende geroerd is. Een botermaker verklaarde, dat thans een electrische roerinstal latie is aangebracht. Het O.M. waargenomen door mr. H. A. J. Reu mer achtte het nadeel dat aan de gemeenschap is toegebracht door het leveren van minder waardig melk ernstig en het O.M. vindt het jammer, dat bestuurderen, die een dergelijken leverancier handhaven niet gedwongen kunnen worden die schade uit eigen zak te betalen. t>e verdediger, mr. A. v. Nanjen heeft in een uitvoerig pleidooi, betoogd, dat de feiten niet als een voortzetting moesten worden beschouwd Pleiter voerde aan, dat verdachte alle maat regelen heeft genomen om een herhaling te voorkomen. Pleiter concludeerde tot oplegging van een clemente straf. Uitspraak 5 October. Uitspraken. De rechtbank heeft vrijgesproken Anna M. E. K., 42 jaar, reizigster in corsetten, te Rotterdam, die op 7 September j.l. terecht gestaan heeft terzake van valschheid in ge schrifte verdachte zou een koopbriefje val- schelijk onderteekend hebben met den naam van mevrouw C. W. B.v. d. L., waardoor deze gedwongen was geweest, een corset, dat zij zich onder voorbehoud had laten aanmeten, te nemen en te betalen. De rechtbank heeft veroordeeld W. W., 22 jaar, waterklerk, te Rotterdam, eveneens wegens valschheid in geschrifte verdachte had op 15 April j.l. 50 gulden, die hij voor Gans' Transportmaatschappij aan een scheepskapitein had moeten afdragen, achter gehouden en door de kwitantie valschelijk te onderteekenen zijn verduistering verborgen gehouden tot een gevangenisstraf van zes maanden, voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. ROTTERDAM, 22 Septèmber 1933. Vlet- en lichterwerk 700 ton vletten 12, 700 ton liggen 10, alles per dag. Vaarwerk 2 X 100 ton n. Almelo 4.50, 300 ton n. Son 1.65, 100 ton n. Leeuwarden (boekweit) 3.20, 100 ton n. Westernwolde (kanaal) ƒ5.10, 122 ton n. Vlaardingen 1.10, 140 ton n. Veghei 1.70, 130 ton n. Tilburg 1.80, 250 ton n. Amster dam 1.20, 3chip 461 ton m. houtskool n. Amster dam 230.50, 200 ton n. Woerden 1.50. Kempenaar n. Ruhrort-Keulen 150160170. "Vracht n/d. Bovenryn schip 1300 ton n. Kehl Mannheim ƒ585600. Schip 1200 ton m. kolen n. Mannheim 475. Schip 1200 ton met B80 ton op 2 meter n. Mannheim 430455480510 met div. loatUden. "V-\ -v-V Edelachtbaren uit de raadszaal gezet. "Woensdagavond -heeft zich, aldus de „Tele graaf", in het raadhuis te Hellevoetsluis een scène afgespeeld, die wel eenig zal zijn in onze vaderlandsche historie. De edelachtbare heeren van Hellevoetsluis en Nieuwenhoorn, die in de raadszaal aan het vergaderen waren, zijn kort vóór den aanvang der besprekingen door den burgemeester van Hellevoetsluis daaruit ver jaagd. Wat was er eigenlijk aan de hand? Reeds op 12 Mei j.l. had de directeur van het gemeentelijk waterleidingbedrijf de rekening van dit bedrijf aan B. en W. aangeboden doch eerst op 3 Augus tus werd deze rekening, tegelijk met de ge meentelijke rekening, aan den raad voorgelegd, terwijl de gemeenteraad begin September een uitnoodiging kreeg om de gemeentelijke reke ning te onderzoeken. De raad ontving echter geen uitnoodiging om de rekening van het waterleidingbedrijf te cctroleeren en zoo ge beurde het, dat er op 15 September, toen de goedkeuring van beide rekeningen werd ge vraagd, stemmen opgingen, die vroegen, wan neer de rekening van het waterleidingbedrijf zou kunnen worden gecontroleerd. Dit leidde tot onaangename discussies, niet het resultaat, dat men besloot een commissie van drie leden te benoemen, die alsnog de rekening van 't waterleidingbedrijf zou hebben te onderzoeken. In deze commissie werden be noemd de gemeenteraadsleden mr. Nijgh, S Maartensdijk en v. Kralingen. Aan deze com missie was blijkbaar reeds ter oore gekomen, dat er met de waterleiding van Nieuwenhoorn en wat het water van Hellevoetsluis betreft, iets niet in orde was. Niet minder dan 70 water meters zouden defect zijn, waardoor de gemeen te Nieuwenhoorn reeds ongeveer 1500 te veel zou hebben betaald. Gestoorde conferentie. De commissie stelde zich op het standpunt, dat deze zaak zoo snel mogelijk diende te worden onderzocht en zoo besloot zij een con ferentie te beleggen, waarvoor het gemeente bestuur van Nieuwenhoorn werd uitgenoodigd Deze uitnoodiging werd aanvaard. Zoo werd met toestemming van B. en W. van Hellevoet sluis tegen Woensdagavond acht uur een ver gadering in de raadszaal belegd. Behalve de commissie verschenen hier prompt om acht uur de loco-burgemeester van Nieuwenhoorn, de heer Haverkamp, de wethouder Trouw en de gemeentesecretaris de heer Visser. De heeren hadden zich in de gemakkelijke stoelen neer gezet, paperassen waren reeds voor den dag gehaald en het hooge college zou beginnen met deze belangrijke zaak te onderzoeken. De eerste woorden waren nauwelijks gespro ken, toen plotseling de burgemeester van Helle voetsluis de raadszaal binnentrad, op de edel achtbare heeren toeliep en met verheffing van stem uitriep „Er uit 1 Jullie hebben hier niets te vertellendit is mijn gemeentehuis en mijn raadszaal". Men maakte den burgemeester erop attent dat hier een officieele conferentie plaats vond, doch daarvan wilde Zijn Edelachtbare niets weten. Hij trok de deur van de raadszaal open en gelastte den edelachtbaren uit Nieuwenhoorn althans de zaal te verlaten en naar de burge meesterskamer te gaan. Hieraan werd voldaan, doch toen zij goed en wel in de burgemeesters kamer waren gekomen, wilden zij er weer uit. Doch de burgemeester posteerde zich voor de deur en wilde hen er niet eerder uitlaten voor dat zij beloofd hadden niet meer naar de raadszaal terug te gaan. Hiervoor voelden de vroede vaderen van Nieuwenhoorn blijkbaar niets. Ze wilden naar de raadszaal terug om de beraadslagingen met hun collega's uit Helle voetsluis voort te zetten en zoo gebeurde het, dat de heeren uit Nieuwenhoorn de deur konden uitglippen en zich naar de raadszaal konden begeven. Doch da burgemeester was hen voor. Hij had zich reeds voor de deur van de raads zaal geposteerd om hun daar den toegang tot de zaal wederom te weigeren. Zoo ontstond de situatie, dat op een oogenblik mr. Nijgh in de raadszaal aan den eenen kant van de deur trok om deze open te krijgen, terwijl aan den anderen kant burgemeester De Geus zich held haftig verdedigde om de deur gesloten te hou den. Het recht was tenslotte bij den best ge spierden edelachtbare, in dit geval mr. Nijgh, die den burgemeester met deur en al de raads zaal binnentrok. Wederom gelastte burgemeester De Geus den „indringers" uit zijn raadhuis te vertrekken, en toen hieraan niet onmiddellijk gevolg werd gegeven, riep hij de hulp van een dienaar van Hermandad, doch voor dat deze zich in den strijd zou gaan mengen, verliet men vrijwillig het stadhuis. Over de watermeters heeft men maar niet meer gesproken. Ook dit gevecht zal nog nader beslist moeten worden. De commissieleden van Hellevoetsluis hebben zich vandaag tot den commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, tot den minister van Binnenlandsche Zaken en tot den officier van justitie gewend om hen van het gebeurde op de hoogte te stellen. Op zijn zeer eenzamen post van Dominica- nenmissionaris op het Deensche eiland Born- holm, viert de zeereerw. Pater Ant. Zoetmul der morgen eveneens den dag van zijn zilve ren proféssiefeest. Reeds 13 jaren leeft en werkt Pater Zoet mulder in de Deensche Missie, waar hij op Bornholm de mooie parochiekerk van Aakir- keby gesticht heeft, welke hij verleden jaar tot zijn groote voldoening mocht voltooien, welke kerk een der schoonste kerkgebouwen is in het opbloeiend katholiek leven in Denemarken. Van den schrijver van een „bruinboek". Naar wij vernemen, heeft de officier van ju stitie te Almelo de opsporing en aanhouding verzocht van den heer W. M., den uitgever van het bekende „bruinboek". Dit verzoek om op sporing staat in verband met het feit, dat M. van een oplichting wordt verdacht. Omtrent deze zaak vernemen wij, dat op 23 Februari van dit jaar bij Glanerbrug onder de gemeente Lonneker twee heeren c-ver de grens kwamen, die verklaarden op weg te zijn naar Amsterdam, waar zij hun intrek zouden nemen in het Amstel hotel. Zij reisden met een grooten auto, merk Mercedes. De Nederlandsche douane eischte 90 borgstelling voor de auto. Daar de heeren, die tusschen 30 en 40 jaar oud wa ren niet over voldoende geld beschikten, leen den zij van een inwoner van Glanerbrug den heer A. Slottje een bedrag van 61. Als waar borg voor de terugbetaling van dit geld lieten zij 'n Duitsche Steuencarte en een Einlassungs- schein achter. Zij gaven te kennen het geld met een dag of vier te zullen terugbrengen. Voor de auto kregen zij een veertiendaagsche we- genbelastingkaart. Nadien heeft men van beide heeren niets meer gehoord of gezien. In het Amstel hotel te Amsterdam schijnen zij niet te zijn geweest, althans niet onder de namen die deze beide heeren zeer waarschijnlijk dragen De Steuer- karte stond namelijk op naam van Viktor Bruhn, wonende Gerolsteiner Strasse 12 a te Berlijn. De andere persoon moet volgens in lichtingen, waarover de justitie thans beschikt, de uitgever van het bruinboek de Communist W. M. geweest zijn. De justitie vermoedt, daar ook de borgstelling te Glanesbrug bij den ont vanger niet is teruggehaald, dat de over de grens gebrachte Mercedes auto, waarvan het signalement bekend is, hier te lande is ver kocht. Een V. D. telegram meldt nog de volgende bizonderheden omtrent het rapport van den psychiatrisch en deskundige prof. dr. Bonhoef- fer. Op vragen van den voorzitter bevestigde dr. Bonhoeffer, dat van der Lubbe een uitge sproken behoefte heeft aan eigen directe persoonlijke ervaring en weinig waarde hecht aan genegenheid. Een zekere behoefte bij van der Lubbe zich te doen gelden is zeer zeker aanwezig. Van der Lubbe treedt zoo nu en dan uiterst zelfbewust op. De voorzitter probeerde daarna vast te stel len, hoe het herhaalde glimlachen van den be schuldigde bij volkomen ernstige situaties der behandeling van het proces is te verklaren. De deskundige zag hierin niets ongewoons. Den beschuldigde van der Lubbe is een ze kere superioriteit jegens alle deelen der wereld rondom hem eigen. Ongetwijfeld is hem ook het geschil der drie getuigen, die erover strijden of van 'der Lubbe zich als nationaal-socialist heeft uitgegeven, min of meer komisch voorgekomen. Het zachte spreken van den beschuldigde is misschien te verklaren door zijn lichamelijke zwakte, welke het gevolg is van zijn voedsel- staking. Op de vraag van dr. Parisius of bij den be schuldigde een zekere sexueele afwijking is waar te nemen, antwoordde de deskundige ont kennend. Op voorstel van den verdediger van van der Lubbe, dr. Seuffert werd de deskundige ook als getuige beëedigd. De verdediger van Torgler, dr. Sack, vroeg of een ongewone gevoeligheid voor vreemden invloed bij van der Lubbe aanwezig is. PROF. BONHOEFFER: „Ik heb eerder den indruk met een zelfbewust dan met een ge voelig mensch te doen .te hebben". DR. SACK: „U hebt den beschuldigde ge vraagd, welke communistische leiders hij kent?" BONHOEFFER: „Hij antwoordde: Thai mann". DR. SACK: „Heeft hij gezegd, dat hij aan den vooravond van den rijksdagbrand met Torgler samen is geweest?" BONHOEFFER: „Op deze vraag heeft hij ont kennend geantwoord. Het onderzoek te Leiden Als getuige werd daarna de Berlijnsche ge rechtelijke commissaris Heisig verhoord, die in Nederland een onderzoek heeft ingesteld naar het verleden van van der Lubbe. Getuige verklaart, dat hij in Leiden en om geving die personen heeft opgezocht, die als vrienden van beklaagde van der Lubbe ge noemd werden. Daarbij had hij ook een on derhoud gehad met een student, van Albarda. Deze verklaarde, dat van der Lubbe aanhanger was van het z.g. „internationale communisme" een aparte communistische organisatie, welke in geheel Nederland slechts ongeveer twintig en in Leiden ongeveer vijf leden telt. Op de vraag, welk doel eigenlijk het „inter nationale communisme" nastreeft, had de stu dent verklaard, dat de leden van deze partij zich niet richten naar instructies van een cen trale instantie maar als zelfstandige commu nisten de communistische doeleinden nastre ven. Zij aanvaarden niettemin het program der communistische partij. Van der Lubbe had in de partij een zeker aanzien verworven. Albarda was tot de over tuiging gekomen, dat van der Lubbe voor de communistische partij een geëigend object was om speciale opdrachten uit te voeren. De partij had van der Lubbe steeds op den voorgrond geschoven, om zelf op den achtergrond te blijven en van der Lubbe was zoo „fatsoenlijk", om steeds de schuld op zich te nemen. In 1931 had men aan van der Lubbe te ken nen gegeven, dat hij beter deed niet uit de communistische partij te treden. Albarda wist echter niet, wat daarna eigenlijk gebeurd was, maar geloofde nauwelijks dat van der Lubbe aan deze aanmaning gevolg heeft ge geven. Van der Lubbe zou om zoo te zeggen worden afgedankt. De gronden daarvoor waren echter niet te achterhalen. Getuige heeft daarna ook nog met een an deren vriend van van der Lubbe gesproken, n.l. met Jacobus Vink, die lid van de Neder landsche communistische partij is. Ook Vink wist ervan, dat van der Lubbe met de commu nistische partij in conflict geraakt was en dat de partij hem wilde noodzaken, om uit te tre den. Hij kon echter in geen geval aannemen, dat van der Lubbe inderdaad uit de partij was getreden, daar hij ook later nog in den geest der partij werkzaam is geweest. Getuige maakte daarna nog melding van aanteekeningen van beklaagde, welke naar Vink mededeelde, daags voor den eersten Maart door een vertegenwoordiger van de Ne derlandsche communistische partij afgehaald waren. Het betrof hier een dagboek en een ouden pas van van der Lubbe. In het dagboek waren adressen van binnen landsche en buitenlandsche communisten opge- teekend. Er kwamen ook Duitsche namen in voor. Uit het feit, dat deze aanteekeningen wer den afgehaald, valt te concludeeren, dat de Nederlandsche communistische partij er wel degelijk belang bij had, deze notities te laten verdwijnen, toen bekend was geworden dat van der Lubbe het rijksdaggebouw in brand had gestoken. v. d. Lubbe's gedrag na zijn arrestatie. Over het gedrag *Van den beklaagde na zijn arrestatie te Eerlijn verklaarde getuige Heisig: Eerst deden zich bij het verhoor kleine moei lijkheden voor, wijl van der Lubbe nog opge wonden was en vermoeid door hetgeen er voorafgegaan was. Maar zeer spoedig reeds tegen 12 uur 's nachts was hij tot een onderhoud bereid. Het was merkwaardig, met welk een animo hij zelf over de dingen sprak en hoe hij mij alles nauwkeurig verklaarde. Toen hem het proces-verbaal van zijn ver klaringen werd voorgelegd, vroeg hij, hier en daar correcties aan te brengen en verklaarde dan aan iedereen, waarom hij deze of gene lezing liever in het proces-verbaai zag opgeno men. Deze geanimeerde manier van doen bleef hem eigen, zoolang hij bij de politie was. Toen ik, ging de getuige voort, na den eer sten rondgang met v. d. Lubbe door het rijks daggebouw, nog eens met hem door den rijks dag moest gaan, toonde hij zich buitengewoon goed georiënteerd. Hij heeft in werkelijkheid ons geleid. Over de plek, waar de brand was uitgebroken, wist hij beter bescheid te geven, dan ik. Verder verklaarde de getuige: Bij zijn eerste verhoor, direct na de misdaad, was van der Lubbe geenszins terneergeslagen, maar hij heeft geheel openlijk en vrij bevestigd, dat hij den rijksdagbrand had aangestoken en ook daarvoor de verantwoordelijkheid wilde dra gen. Hij vroeg, of de zaak ook in de Nederlandsche bladen kwam. Toen ik hierop bevestigend ant woordde, zeide hij verheugd: „Zoo is 't goed" Hij had, naar hij zeide, met zijn daad de ar beiders willen wakker schudden, die reeds veel te lang geaarzeld hadden. Om de bestaande staatsorde omver te werpen, moest men vol gens hem gewelddadig optreden. Als doel van den strijd noemde hij de arbei- dersregeering. Het verhoor van de getuigen is daarmede voorloopig geëindigd. De afwijzing van mr. Stomps De „Oberreichsanwalt" wijst op de mede- deeling van een Nederlandsch persbureau,. dat een verklaring van de familie van beklaagde van der Lubbe publiceert, volgens welke deze met ontsteltenis vernomen heeft, dat haar brief aan beklaagde, waarin zij' deze dringend heeft aangeraden advocaat mr. Stomps als verdediger te aanvaarden, aan van der Lubbe nog niet overhandigd is. Dit zou tengevolge hebben gehad, dat van der Lubbe in zijn wantrouwen jegens opgedrongen verdedigers ook dezen verdediger zou hebben afgewezen. Do familie heeft zich in dit verband telegra fisch tot den rijkspresident gewend, om deze te verzoeken bij het rijksgerecht erop aan te dringen, dat de bewuste brief aan van der Lubbe overhandigd wordt. (De tekst van bedoelden brief, welke wij inmiddels ontvin gen, laten wij hierachter volgen): VOORZITTER: „Heeft u in de laatste dagen van uw familieleden een brief gekregen, waar in u werd geadviseerd, advocaat Stomps als verdediger te aanvaarden Beklaagde van der Lubbe wordt onmiddel lijk voor de rechtertafel gebracht en onder vraagd. Hij antwoordt eerst „neen" en als de vraag nog eens herhaald wordt, zegt hij zacht: „Ja". En op een verdere vraag, waar zich de brief bevindt, antwoordt hij: „In de gevan genis". VOORZITTER: „Dan heeft u hem dus ontvangen. Stond in dezen brief wat ik zoo juist gezegd heb VAN DER LUBBE: „Ja". OBERREICHSANWALT: „De directeur van de gevangenis heeft zelf den brief aan be klaagde van der Lubbe overhandigd en kan getuigen, dat van der Lubbe na overhandiging van den brief gezegd heeft: „Ik wil den ver dediger Stomps niet hebben". President dr. Buenger onderbreekt dan den gang varf het proces door een pauze van 20 minuten om aan mr. Stomps gelegenheid tot een onderhoud met den beklaagde te geven. De pauze heeft zich tot ongeveer een uur uitgedijd. Na hervatting van het proces deelt president Buenger mede, dat van morgen af in de zaal een luidspreker zal worden aangebracht, ten einde het verhandelde voor de pers verstaan baar te maken. Daarna worden allereerst de brieven, die op de verdedigerskwestie betrekking hebben, voor gelezen. Gevangenisdirecteur Dietze, die als getuige gehoord wordt, legt den brief der familie van van der Lubbe aan het gerecht voor en deelt mede, dat hij hem zooeven van de tafel in de cel van den beklaagde heeft genomen. In öezen brief wordt o.a. gezegd: De familie heeft in onderhandeling met mr. Pauwels gestaan, om je te laten verdedigen. Zij heeft echter thans haar volle vertrouwen aan mr. Stomps gegeven. In de krant stond, dat je iedere verdediger afwijst, maar we vei*- zoeken je dringend Stomps als verdediger aan te nemen. Hij staat niet in dienst van een po litieke part'ij en zal je b^angen zoo verdedi gen als je het zelf wenscht. Ik schrijf dit in naam van de geheele familie, die je hartelijk groet". De brief is onderteekend „Simon". Senaatspresident Dr. BUENGER: „Het geval kan hiermede als opgehelderd beschouwd wor den. Ik vraag nu beklaagde van der Lubbe: Heeft u zoo juist met den heer Stomps ge sproken?" VAN DER LUBBE schuldt het hoofd, waarop advocaat dr. Seuffert, de officieele verdediger van van der Lubbe verklaart: „Hij heeft met hem gesproken". De Oberreichsanwalt verzoekt, advocaat Stomps zelfs als getuige te hooren. De senaat willigt dit verzoek in. Advocaat Stomps verklaart, dat het onder houd heeft plaats gehad. De officieele verdediger, aldus mr. S., heeft mij gelegneheid gegeven, alleen met v. d. Lubbe te spreken, dus slechts*in tegenwoordigheid van den tolk. Ik heb op verschillende wijzen geprobeerd, eenige woorden uit hem te krijgen. Hij heeft absoluut geweigerd, mij een antwoord te ge ven. Op den vraag van den verdediger van Torgler, advocaat dr. Sack, bevestigt advocaat Stomps, dat door alle vrienden en bekenden van beklaagde van der Lubbe beslist bestreden wordt, dat deze homosexueel aangelegd, zou zijn. Advocaat dr. Sack: Deze vaststelling is hier om van belang, wijl in het zoogenaamde bruin boek in den beginne de zin staat: „Ik heb ex half jaar met van der Lubbe sa mengewoond". De verdere opheldering gevende voortzetting echter: „En ik kan zeggen, dat hij niet homosexueel is" is in het bruinboek weg gevallen. Welke conclusies uit deze weglating getrokken moeten worden, is te begrijpen. Oberreichsanwalt dr. Werner leest hierop een van Oberleutnant P. Schulz ontvangen brief voor, waarin de schrijver de in de „Welt bühne" gelanceerde bewering afwijst, dat hij aan de brandstichting in den rijksdag schuldig is. Oberleutnant Schulz wijst erop, dat hij ten tijde van den rijksdagbrand zich in Tutzig aan het Starnbergermeer in geneeskundige behan deling heeft bevonden wegens een nierziekte. Op een vraag van den voorzitter verklaart deskundige prof. dr. Bonnhoefer, dat hij be klaagde van pyromanie geen sprake is. Hij is dus niet geestesziek in dien zin, dat hij een onweerstaanbaren drang gevoelt cm brand te stichten. De voorziter verklaart het voor noodzakelijk, thans de kwestie te onderzoeken, of van der Lubbe streeft naar een omverwerping der te genwoordige Duitsche constitutie door geweld en naar een staatsinrichting volgens sovjet- Russisch voorbeeld. Oberreichsamwalt" dr. Werner leest daarop een aantal brieven voor, geschreven door vrien den van beklaagde. In een brief heet het o.a. „Beste kameraad, doel van dezen brief is je namens het inter nationale proletariaat dat het niet met je op vattingen eens is, broederlijke groeten over te brengen. Je gedrag bij het plegen van de daad heeft aanleiding gegeven tot ernstig na denken en tot discussies in ieder deel der be weging". Opgegeven door van der Graaf Co. (afd. Handelsinformaties). UITGESPROKEN. DORDRECHT, 20 September J. Dubbeldam, koopman, Vrieseweg 16. Rechtercomm. Mr. v. Aken. Cur. Mr. W. J. de Langen. SLIEDRECHT, 20 September. E. J. Caquelein, winkelier in heerenmodeartikelen. Rechtercomm. Mr. M. v. Aken. Cur. Mr. W. J. de Langen, Dor drecht. Rotterdam, 22 September. Door het ge meentebestuur werd heden aanbesteed de leve ring van 4.000.000 le soort waalstraatkiinkers voor rijwegen. Laagste inschrijver voor de geheele partij N Nanning te Zeist voor 71.800, 78.000 of 88.000. Voor een vierde deel van de partij was laagste inschrijver fa. de Jong, te Lekkerkerk voor 17.700. AMSTERDAM, 22 September. Aardappelprij zen: Zeeuwsche bccite 3.353.60, id. blauwe 3.35—3.60, id. eigenheimers 2.70—2.90, biauwe eigenheimers 2.303, Flakkeesche elgenheimeis 2.802.S0, duinzandaardapppelen 3.854.20. alles per H.L. Aanvoer 940 H.L. ROTTERDAM, 22 September. (Coöp. Tuin bouwveiling Rotterdam en Omstreken, G.A.De prijzen waren: tomaten A 12, B 1.101.90, C 11.70, CC 1. Aanvoer 54.004 pond. UTRECHT. 21 September. (Groenten- en Vruch- tenveiliog „Utrecht en omstreken".) De prijzen waren: appels: sterappels 17—26, transparant de er. 17—20, maageperen 10—11, triumph de vienne 2232, Williams 1028, beurre hardv 2336, louise bonne 1837, conference 1217, legipont 1225, alles per 100 leg., Gewone fruitveiling: appels: bloeme 212. graham jubilee 314, gravensteeiners 515, Gro- ningsche kroon 5—14, fransche schijvers 413, lemoenappels 4—12, pippeling 29,, princess no ble 1422, pieterselie appels 6—12, present, v. engeland 7—12, sterappel3 416, transparant de croncels 1020, peren bergamotten 15, beurra durandeau 422, clairgeau 313, hardy 7—27, lebrun 11—18, da merode 613, gieser wildeman 310, harmsperen 3-9, legipont 1018, louise bonne 1745, maagdeperen 210, soldat laboureur 815, souvenir du congres 13—18, sysjesperen 31, williams 719. UTRECHT, 22 September. (Kaas.) Aangevoerd 75 wagens, wegende 26.300 kg. Prys le soort met ryksmerk 20—22, 2e soort 16—19, zwaardere tot 24, zender rijksmerk per 50 kg. Hande matig. ROTTERDAM, 22 September. Heden kwamen aan de visehmarkt alhier 9 motorkustvaartuigen en werden van IJmuiden, Nieuwediep, Sclieve- ningen en elders 260 manden en kisten versche en 70 kistjes gerookte visch aangevoerd. De prij zen waren gr. tong 6070, mid. id. 30—38, kl. id. 12—18,' tarbot 10—22, griet 12—18, haan tjes 8—20, pieterman 1015, mid. schol 1222 kl. id. 310, schar 3—5. kabeljauw 8—12, mid. schelvisch 715, kl. id. 35, gul 46, makreel 12—15, garnalen 2—2.50, levende paling 36, gerookte paling 4—5, gestoomde makreel 1—1.50, harde bokking 5070 ct per mand, lev. kreeft 1—1.50 per stuk. SCHEVENINGEN, 21 September. Binnen van de haringvisschery de SCH 261 met 31 last ha ring. Gisteren deed de volle haring Noord 11, Zuid 11.10—11.20, maatjesharing Noord 12J0, Zuid 13.60, yleharing 6.60—7.50 per kantje. Aan de visehhal waren de motorkotters SCH 96 met 431, SCH 12 met 321 en 19 schokkers met 1410 besomming aan versche visch. Prij zen: tarbot 4075, griet 3565, tong 60120 ct. per kgj; groote schol 13.9018.20, middel schol 9.20—13.90. kleine schol 4.70—9.20, schar 1.50 —2.10 per mand van 33 kg. VLAARDINGEN. 22 September. Blnner van de haringvisscheryGDY 61 met 31 last. Heuen werd betaald voor: volle haring (Noord) 11.50 11.60, yie haring (Noord) 6.70—6.90, volle ha ring (Zuid) 1.1.70—12.10, maatjesharing (Zuid) f 12.50—12.90, yie haring (Zuid) 7.90—8. steur- haring ongekeurd 8.80—9, zoutevisch styve koon naar grootte en kwaliteit 18,1029.80, heeie fi let 20.50—21.10, halve filet 11.30—11.40, aiies per kantje. ROTTERDAM, 22 September 1933 Bovenr(jn. Waterstand wassend, matife vraag. Matige ruimte. Stemming vast. Voor ruwe producten naar Mannheim betaalde men ƒ11.05 per last met 150 tons per .dag te lossen, basis 2 meter afladen. Beneden ryn. Waterstand wassend, tamelijke vraag. Matige ruimte. Stemming vast. Ertsvrachten naar de Ruhrhavens met 4 los- dagen 60 ct, 8 losdagen 70 ct per last. Sleeploon volgens het 20 ets. tarief. Ertsvracht naar Horl 60 en 70 cents. ROTTERDAM aangekomen: 21 September namiddag: 2.10 PLUTO (Nept.), Wambersie Zoon, Setu- bal, Maashaven Nz., stukg.2.30 DRITTURA m., P. Fauchey, Londen, 2e Kat.drh. D, ledig; 3.15 MATSUMOTO MARU, Phs. v. Ommeren, En uien, Lekhaven Wz., stukg,: 4.15 MEREL, Ver. Agent. Mij., Londen, 2e Kat.drh. C stukg.5.— POEL- DIEP, H. v. Krieken Co., Lynn, IJselkade, stukg.; 6.— NIEUWLAND, Seheepv.- en Steenk. My., Grangemouth, Merwehaven, stukg 6.40 HENP.Y STANLEY, P. A. v. Es Co., Hamburg, Parkhaven, stukg.7.15 WESTLAND m„ Gebrs. den Hartigh, Londen, n. Gorinchem, ledig; 8.25 BOREE, N. V. Anker Kolen Mij,, Immingham, Maashaven Nz,, kolen, NIEUWE WATERWEG aangekomen 21 September namiddag: 9.30 ROSE, Stettin; 10.50 BERNISSE, Ham burg; 11.5 ELIN, Stettin; 11.30 CERES (Nept.), Danzig; 11.45 ROBERTA, m.b., Elbing; vertrokken 21 September namiddag: 4.20 AMSTERDAM, t., Constantza; 5.40 AR- DENN1A, Gothenburg; ALSTERN, Blyth; 6.15 MARABOE, Waterford; 6.35 DESDEMONA, Ham burg; 6.45 LUCY, Leningrad; 8.10 BATAVIER II Londen; 9.10 OUD BEIJERLAND, m., Londen. 9.30 SHE.RINGHAM, Harwich; 9.35 MIES m.h., Toughall. Wind O., flauwe koelte, kalme zee, bewolkt. SCHIEDAM aang. 21 September: HALLE, Hamburg, Wambersie Zn.TAIWAN, Ham burg, Cornelder. VONDELINGENPLAAT aang, 21 Sept. CO- LYTTO, Hamburg, bunkert. IJMUIDEN aang. 21 September: HONTE- STROOM, Londen, stukg.; VIRGO, Londen, bun kert; SKOGER, Skiensfjord voor Ij muiden, ys; RYE, Goole, stukg.; VECHTSTROOM, Huil, stukg.MEROPE, Hamburg, stukg.CYRIL. Archangel, hout; REGGESTROOM, Hamburg, stukg. vertr. 21 September: FLANDRIA (Zw.), Rot terdam; ANNIE, m.b., Exmouth; CAPACITAK, RotterdamESTHER MARIA, ArchangelADA- LIA, Brazilië; HASSELBURG, Immingham, SARITA, t„ Lynn; NEREUS (Nept.), Neustadt; BORGILA, Immingham; TELAMON, Porto RicoAMAZONE, GdyniaSTELLA, Rotterdam OUSEL, Liverpool; VIRGO, Keml. Wind N.O., bewolkt, flauwe koelte, kalme zee. VLISSINGEN aang. 21 September: ORANJE NASSAU, Harwich; vertr. 21 September: PRINSES JULIANA, Harwich: DAGLAND, t., Curasao, CONSTAN- TIA, Halifax gep. naar Antwerpen: NANSENVILLE, Rot terdam; KARI, Zeebrugge; ALT, Goole; ATLAN TIC, m„ Londen; SBCUNDA, m., id.; KILVEY, id.; HIRONDELLE, id.; ACHILLES (Nept.), LissabonMERCATOR (opleidingsschip), Gdy nia; JOLLY ANGELA, Shorehab; STRABON, La Plata; ADALIA, Amsterdam; gep. naar Brussel: ETON, Londen; QUEEN- WORTH, Newcastle; gep. naar Gent: HERO, Londen; FORD FIS HER, Llaneliy gep. van Antwerpen: BRIIM (verb.), Danzig: CHARKOW, Casablanca; HINDENBURG, Pht- lippeville; HINRY, m„ Shoreham; PHILIPS- WISSELKOERSEN. AMSTERDAM 22 Sept. 21 Sept Londen per Berlijn p.100 Mk. Parijs p. 10) frs. Bruss. p.lOObelg, Zwits. p. 100 frs. Weenen p.lOOsch Kopenh. p.lOOkr. Stockh. p.100 kr. Oslo per 100 kr. New-York per '7.67 59.15% 9.70% 34.57 48.01% 34)30 39.60 38.55 1.60% 7.70 59.15 9.70 H ?4.57% 48.01 34)45 39.10 38.75 1.61% 20 Sept. 7.68 59.18 9.70% 34.56 48.03 34)35 39.65 38.60 1.58% par 12 59 9 34 48 35 66 66 66 2 teit .10? .264 .74" .59 .67 LAND, Blvth; CITY OF ANTWERP, Amster dam; ALDEBARAN, m„ Londen; POOLSTER, m., id.; SAPPHO, Bristol; ROALD JARL, Pore Talbot; BERNHARD BLUMENFELD, Gdynia: CHIOS, Levant; gep. van Terneuzen: GARNES, Haugesund. ZAANDAM aang. 20 Sept. VELTA, Riga via Amst„ restant lading hout, Gebr. v. Uden; 21 Sept STELLA, Abü, gez. hout, Sydnes; HOOP OP ZEGEN, Amst., om te laden, Abeca. HOLLAND—AMERIKA LIJN. LOCHMONAR Vancouver n. Rott. 19 v. Olympia HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. REGGESTROOM 21 van Hamburg te Amsterdam. KON, NEDERL. STOOMBOOT MIJ. MEROPE 21 van Hamburg te Amsterdam. TELAMON 21 van Amsterdam te Porto Rico. AMAZONE 21 van Amsterdam naar Gdynia. STELLA 21 van Amsterdam naar Rotterdam. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. FLANDRIA (uitreis) 21 v. Pernambuco. ROTTERDAMSCHE LLOYD. INDRAPOERA (uitreis) 21 (2.45 n.m.) te South ampton. KOTA TJANDI 21 v. Hamburg te Bremen. DEMPO Batavia n. Rotterdam 21 te Gibraltar vertr. 22 (8 v.m.) STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. MARNIX V. ST. ALD. (uitreis) 21 te Batavia. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. LAERTES Amst n. Batavia*p. 20 Dungeness. POLYPHEMUS Batavia, n. Amst. 20 te Mar seille. AENEAS Japan n. Rott. 21 v. Aden. CALCHAS Japan n. Rott. 20 v. Colombo. ANNA mb., 20 v. Delfzyi te Bremen. ARCONA mb., 17 v. Amst. te Rostock. ALF1ERI, Rottm. n. Venetië p. 19 Gibraltar. ASKANIA Rottm. n. Ibrail p. 19 Stamboel. ANGELINA LAURO 20 v. Rottm. te Zeebrugge. ASK 17 v. Amstm. te Hernosand. BATAVIA 19 v. Rotterdam te Oslo. CHIRRIPO 19 v Rott. te Havre. CITY OF HONGKONG, Rottm. n. Mauritius 19 v. Lor Marques. CLUNEPARK 21 v. Rott. te Port Natal. EGER1A 20 v. Rott. te Gdingen. EMBLA 19 v. Amstm. te Stockholm. FORTUNA, mb., 20 v. Honsweert te Baesrode. FRATERNITé 2, 20 v. Ma is bracht te Zeebrugge. FULDA Rottm. n. Japan 21 te Port Said. KRETA 20 v. Amstm. te Hamburg. LKPANTO Kherson n. Falmouth 18 te Bona. LIGHTBURNE, Amstm. n. Port Arthur 20 (12.19 n.m.) 11 mijl O. v. Niton. MARGRIETHA Rott. n. Exeter p. 19 Dover. MONICA Rott. n. Par ij 3 20 te Rouaan. MELMORE HEAD, Rottm. n. Grangemouth 19 (1.29 n.m.) 120 mijl Z. v. Cullercoats. PALLAS (Nept.) 20 v. Rott. te Koningsbergen. PYLADES 20 v. Rott. te Stettin. REGIS Rott. n Dublin p. 20 Dungeness SAN FRANCISCO 20 v Rott. te Bremen. SKARAEORG 19 v. Rottm. te Gefle. SCHJFLAND 21 v. Danzig te Kopenhagen. ST. PHILIPSLAND 21 v. Antwerpen n. Blyth. TUNGSHA Rott. n. Japan 20 van Suez. WASABORG 19 v. Rottm. te Helsingborg. ALBION. Londen, 21 September. Het Ned. motorschip Albion is op de Theems met de West- minsterbrug in aanvaring geweest. Het schip bleef onbeschadigd. MARQUARDT PETERSEN, K i e 1 18 Sept. Het Duitsche s. „Marquardt Petersen", van Rotter dam naar Helsingfors met een lading cokes, is in 't Kaiser Wilhelm Kanaal in lichte aanvaring ge weest. met den Duitschen trawler „Rastede". Beide schepen bekwamen lichte schade en heb ben de reis voortgezet. CITY OF BATAVIA. Singapore. 20 Sept. Het Sng, s. „City of Batavia" (meer gemeld) heeft vanmorgen het dok verlaten en zal nog heden de reis naar Rotterdam voortzetten. Een certificaat van zeewaardigheid is reeds afge geven. DE NIEUWE BELGISCHE MOTORKANAAL BOOT. Nader vernemen we nog, dat de voor het Belgische Gouvernement te Hoboken van stapel geioopen motorkanaalboot Prince Baudouin, be stemd voor het traject OstendeDover, een water verplaatsing heeft van 2800 tohs. Het schip zal worden voortbewogen door twee Sulzer-Diesel- motoren, elk ter sterkte van 8500 P. K„ welke een snelheid ontwikkeien van byna 24 knoop per uur. Na afgebouwd te zyn, zal het dan ook onge twijfeld het snelste motorschip ter wereld zyn. Het met vijf dekken uitgeruste motorschip zal ongeveer 1250 passagiers kunnen vervoeren. BINNENLANDSCHE HAVENS. NIEUWE WATERWEG vertrokken 22 September namiddag 2.35 ELLEN LARSEN, Las PalmasCOLYTTO, Port Talbot. STOOMVAARTLIJNEN. TALISSE, Batavia n. Amsterdam 22 van Suez. AGAMEMNON 22 Sept. van Izmir naar Sitia. SATURNUS 21 Sept. van Rotterdam te Lissabon. EUTERPE. Amst. n. Kopenhagen p. 21 Holtenau. BERENICE 22 van Amsterdam te Hamburg. ULYSSES, Bourgas n. Amst. p. 22 (12 midd.) Dungeness. CERES, Tanger naar Algiers p. 21 Gibraltar. NEREUS 22 Sept. van Kopenhagen te Aarhuus. AJAX 22 September van Alicante te Barcelona. IRIS 21 Sept. van Gothenburg naar Amsterdam. BUITENLANDSCHE HAVENS. ALEIREO, Tyne n. Archangel p. 21 Honnings- vaag. YILDUM 21 van Schiedam te Archangel. YSELHAVEN 21 van Montevideo n. Antwerpen. ADELAAR, m, 21 van Antw. naar Londen. AZTEC 16 van Pto Barrios n. Bremerhaven. CHAGRES 26 van Pto Cortes te Bremerhaven verwacht. ADOLPH WOERMANN, Rott. n. Beira 20 van Dar-es-Saiaam. AUGUST SCHULTZE 20 v. Tanger n. Larache. AMSEL 20 van Constantza n. Bourgas. AVOLA 20 van Hamburg te Canea. BENDIGO, Brisbane n. Londen 20 van Colombo. BERENGAR 21 xan Bremen naar PhiladeiphiT. CITY OF AUCKLAND 20 van Port Louis (Maur.) te Rangoon. CITY OF LEICESTER 19 van Mormugoa te Alleppey. CITY OF SYDNEY, Calc. n. Ldn. 20 te Madras CAP ARCONA, La Plata n. Hamb. 20 v. Mon tevideo. CASTOR, m.b., 20 Sept. van Fur te Brlghtlingsea. DRENTE, m.b., 19 van Ipswich naar Londen. DRIE GEBROEDERS 14 v. Landsltrona te Lubeclt MATIANA, Beira n. Londen 22 v. Dar-es-Saiaam. MELMORE HEAD 20 v. Rott. te Grangemouth. MELROSE ABBEY 21 van Rotterdam te Hull. M1DSLAND 21 van Rotterdam op Tyne. MASCOTTE, m.b., 20 van Antwerpen te Londen. NAUTILUS (It.) 20 van Rotterdam te Genua. VERWACHT TE ROTTERDAM. DEUCALION van Japan 20 Sept. van Singapore. BRITISH PRESTIGE, t„ v. Abadan 22 v. Pt Said. KINSHU MARU van Dairen 18 te Gibraltar. THEMISTO v. Quebec 22 (12 midd.) 450 myi West van Scilly. JONGE ELISABETH 17 September to Valencia. STEINMANN 22 September (v.m.) van Swansea. BOCHUM van Japan 21 Sept. van Hongkong. KOURSK van Odessa 24 September verwacht. FRIELINGHAUS 22 Sept. (10 v.m.) van Lulea, EUROS 18 September van Moermansk. GEMENGDE BERICHTEN. LENA'lUCKENBACIT. Po-rt Eads, 21 Sept. Het Amerikaansehe s. Lena Luckenbach is in komende in de Zuideiyke doorvaart aan den grond geioopen. Hulp is ter plaatsê. PORTHCAWL, Yarmouth (Nor) 21 Sept. Het meer gemelde Eng. s. Portheawl is op het Caister Patch, ter hoogte van de White acre Farm op 2 kabellengten uit de kust aan den grond gezet. Het .wordt nu vol water gepompt. Er waait een sterke wind uit het Oosten. VALCERUSA. Montreal, 20 September. Het Ital. s. Valcerusa (meer gemeld) heeft 16 voet water in ruim no. 4, zoodat het noodig zal zyn ongeveer 200 tons lading te lossen om het schj» op zyn ligplaats te krygen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 6