mmmm WOENSDAG 2*1 ^PTEMBER 1933 R. K. UNIVERSITEIT. R. K HANDELSHOOGESCHOOL. WINTERDIENST BIJ DE SPOOR WEGEN. MGR. C. PRINSEN. PASTOOR REINDERS DOOR TRAM GEGREPEN. BOCHT TE KORT GENOMEN. ERGERLIJKE ONTGROENINGS- TOONEELEN. Een student en een noviet naar het ziekenhuis gebracht. STIJGING WERKLOOSHEIDSCIJFER. OVERTREDING LOTERIJ WET. DOODELIJKE VAL. MEISJE DOOR AUTO GEGREPEN. BESCHERMING TEGEN DEN LUCHTOORLOG. WIJZIGING VAN DE ZIEKTEWET. VEEL APPELEN MAAR WEINIG PEREN. HERDENKING VERKEERSAGENT BAAS. HET SPOORWEGONGELUK TE VUGHT Viering van het tweede lustrum. De plechtige viering van den tienden dies natalis (tweede lustrum) der R. K. Universiteit te Nijmegen zal als volgt geschieden: Op Maandag 16 October 1933 om 3 uur 's mid dags wordt in. de groote zaal van De Vereeni- ging een academische zitting gehouden, ter ge legenheid van het Heilig Jaar, waar de Christus zal worden herdacht door de hoogleeraren van tlinneken, Kreling en Duynstee. Om zeven uur 's avonds zal in de St. Augus- tinuskerk Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bis schop van 's Hertogenbosch, een pontificaal Lof celebreeren. Op Dinsdag 17 October 1933, des morgens om tien uur in de St. Augustinuskerk, zal Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, een pontificale H. Mis van dankbaar heid opdragen. Van half één tot één uur 's middags, wordt receptie gehouden in de Aula aan den Bijle- veldsingel. Om drie uur 's middags zal in de groote zaal van De Vereeniging de Rector Magnificus een rede uitspreken en Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht een toespraak houden. Tot bijwoning van deze plechtigheden, welke door zang zullen worden opgeluisterd, noodigen Rector en Senaat allé belangstellenden uit. Ambtsaanvaarding prof. mr. P. W. Kamphuisen. Mr. P. W. Kamphuisen door de St. Radboud- stichting bij besluit van 24 Februari 1933 be noemd tot gewoon hoogleeraar in het staats recht, administratief recht en volkenrecht aan de R. K. Universiteit te Nijmegen, zal op Dins dag 3 October 1933, des namiddags te vier uur, zijn ambt aanvaarden met het uitspreken eener rede in de aula aan den Bijleveldsingel. Ambtsaanvaarding Dr. De Quay. Donderdag 5 October te 4 uur zal Dr. J. E. de Quay, gewoon hoogleeraar in de bedrijfs leer en psychotechniek aan de R. K. Handels- hoogeschool, Hoogeschool voor Econ. en Sociale wetenschappen te Tilburg, zijn ambt aanvaar den met een openbare rede in het auditorium van het conservatorium der R. K. Leergangen aldaar. Mgr. C. Prinsen Protonotarius Apostolicus, Kanunnik en pastoor der parochie van St. Jacobus de Meerdere te 's Hertogenbosch is ter observatie opgenomen in het ziekenhuis der Broeders van St. Joannes de Deo aldaar. 1 In zorgwekkenden toestand naar bet ziekenhuis. Gisteren omstreeks half 12 is de Zeereerw. Heer G. J. Reinders, pastoor te Zeist, nadat hij uit een autobus gestapt was, op den Utrechtsche weg door deze Zeister Stoomtram aangereden. Met een ernstige hoofdwonde en een zware hersenschudding bleef het slacht offer bewusteloos liggen. Nadat Rector W. van den Hengel van de St. Josephkweekschool hem het Heilig Oliesel had toegediend, werd de gewonde naar het St. Antoniusziekenhuis te Utrecht vervoerd. Zijn toestand is zorgelijk. Nader vernemen wij dat Pastoor Reinders gisteravond omstreeks 9 uur weer even tot be wustzijn is gekomen. Zijn toestand was overi gens onveranderd. GOUDEN KLOOSTERJUBILé. 3 October is het 50 jaar geleden, dat Pater L. G. Le Roux O.F.M. thans Pastoor in Megen (N.Br.) zijn intrede deed in de Orde der Min derbroeders Maandag 2 October a.s. zal het 50 jaar ge leden zijn, dat Pater Adr. Peters, Prior van het Carmelietenklooster te Boxmeer, zijn in trede deed in de Orde der Carmelieten. CRISIS—ZUIVEL—AANGELEGENHEDEN. De Minister van Economische Zaken heeft aan de commissie van advies in zake vetten en oliën toegevoegd als lid: A. J. Avis, te Am sterdam, en als plaatsvervanger: P. Mooy D.z., te Zaandam, op voordracht van de vereeniging van groothandelaren in olie. Auto grijpt twee jongens. Tengevolge van het te kort nemen van de bocht door een grooten zeswieligen veeauto, werden gisterenmiddag aan het Hoendiep even buiten Groningen twee wielrijders aangereden, n.l. de 14-jarige J. D. en de 15-jarige A. W. Beiden geraakten bekneld tusschen den wa gen en het groote hek, dat daar is geplaatst om dit verkeer op de gevaarlijke bocht opmerk zaam te maken. D. werd ernstig gewond aan hoofd en knie en is op advies van den politiedokter naar het Diaconessenhuis overgebracht. Zijn toestand baart zorg. De andere jongen kwam er zonder letsel af. De verkeerspolitie heeft proces-verbaal opge maakt tegen den chauffeur, den 29-jarigen H. H. De remmen van zijn auto waren niet in orde. Belangrijkste wijzigingen. De nieuwe spoorboekjes, zoowel de groote als de kleine uitgave voor de winterdienst- regeling, welke 8 October ingaat, zullen van 30 September af aan de stations en van Maan dag 2 October af bij den boekhandel verkrijg baar zijn. Behalve de wijzigingen in den internationalen treinenloop en de daardoor noodige verande ringen in de nationale verbindingen, welke een gevolg zijn van den terugkeer van den zomertijd naar den Amsterdamschen tijd, zijn nog enkele wijzigingen aangebracht, waarvan, zoo lezen we in „Spoor- en Tramwegen" de volgende de belangrijkste zijn: De dagboottreinverbinding AmsterdamVlis- singen wordt gevormd door de treinen 1035/ 435/77. In den electrischen trein 1035 (Amsterdam Cs. V. 9.15) wordt een doorgaand rijtuig le en 2e klasse AmsterdamVlissingen geplaatst, welk rijtuig te Rotterdam D.P. overgaat op trein 435 en te Roosendaal op trein 77 (Vlis singen A. 12.43). Bovendien zal een Pullman rijtuig le- klasse AmsterdamVlissingen loo- pen in trein P. 56 (Amsterdam Cs. V. 9.36), welk rijtuig te Roosendaal eveneens overgaat op trein 77. De dagboottreinverbinding Vlis- singenAmsterdam blijft gehandhaafd met de treinen 137/436 (Vlissingen V. 17.37; Roosen daal V. 18.49; Amsterdam Cs. A. 21.09). Het Pullmanrijtuig le klasse wordt vervoerd met de treinen 137/P 57 (Vlissingen V. 17.37; Roo sendaal V. 18.43; Amsterdam Cs. A. 20.49). Op het baanvak RoosendaalVlissingen hebben reizigers 2e klasse toegang tot dit Pullmanrijtuig le klasse indien zij in dit rij tuig een maaltijd gebruiken en den daarvoor verschuldigden Pullman-toeslag betalen. Trein 348 MaastrichtNijmegenAmster dam Cs. en trein 190 Heerlen—Eindhoven- Rotterdam D.P. worden ongeveer 20 minuten later gesteld. De vertrektijd van Maastricht wordt 16.36 en van Heerlen 16.37. De aankomst van trein 190 te Rotterdam D.P. wordt 20.18. Deze trein krijgt een stopping te Rotterdam Beurs. De aansluitende trein 1260 VenloEind hoven wordt eveneens ongeveer 20 minuten later gesteld. Venlo V. 17.00 Eindhoven A. 18 09. De aankomsttijd te Amsterdam Cs. (20.35) van trein 348 blijft ongewijzigd. Trein 3383 Leiden (V. 7.33)Utrecht wordt versneld en komt ten 8.45 te Utrecht Cs. aan. Hierdoor komt te Utrecht Cs. de aansluiting tot stand aan trein 303 Utrecht Cs. (V. 8.51) 's-HertogenboschRoosendaal. Dientengevolge komen de stoppingen te Waarde en Harmeien te vervallen. In verband met de opheffing van het station Vlake als station voor reizigersvervoer zijn de stoppingen der treinen van Vlake overge bracht naar KruiningenIerseke. In een huis aan de Kromme Nieuwe Gracht te Utrecht, waar studenten wonen, bevonden zich Maandag verscheidene jongelui, die den ontgroeningstijd voor 't Utr. Stud. Corps door maken, meldt het „Utr. Dagblad". Het schijnt bij deze ontgroening eenigszins luidruchtig te zijn toegegaan; van omwonen den vernam het blad ten minste de klacht, dat er met glazen uit de ramen werd geworpen op straat, zoodat politie gewaarschuwd werd, die aan dit onnoodige kabaal een einde maakte. In het hetzelfde perceel is het in den namid dag blijkbaar nog wat erger toegegaan. De buren vertelden als ooggetuigen 't navolgende een noviet bevond zich in de dakgoot van het huis aan de tuinzijde en werd door studenten die zich in den tuin ophielden, verplicht om langs een houten ladder, die zij tegen den achtergevel hadden opgesteld, naar beneden te komen. Toen de jongeman daaraan geen ge volg wenschte te geven, werd een anderen noviet opdracht gegeven om langs de ladder naar boven te klimmen. Deze jongeman had hierin niet veel zin, werd toen eerst met water nat gegooid, waarna de jongen de ladder op ging. Hij werd op korten afstand gevolgd door 'n student. Toen ze beiden op de ladder stonden hebben de andere jongelui hevig daaraan ge schud: de grap was niet zoo onschuldig, want de ladd-r stond tegen het huis in zeer schui nen stand opgesteld, zoodat zij aanmerkelijk van den gevel week en in het midden zwaar belast werd. Wat de buren,die uit de ramen het geval gade sloegen, wel gevreesd hadden gebeurde: de ladder brak in tweeën en de beide jongelui vielen. De student kwam in den tuin terecht, met het hoofd op een gazon maar de noviet die boven hem gestaan had deed een leelijker smak, hij sloeg met zijn hoofd op de steenen van 't plaatsje en bloed de direct hevig uit daardoor bekomen verwon dingen. De geneeskundige dienst werd ge waarschuwd, die per zieken-auto de beide jonge mannen naar de klinieken overbracht Waarschijnlijk had de noviet een schedelfrac tuur, de student een hersenschudding. Het gebeurde had in hooge mate de veront waardiging gaande gemaakt van de omwonen den ,die reeds den geheelen morgen min of meer hinder hadden ondervonden van de jonge lui en het tooneel in den tuin van begin tot einde hadden gezien. Dadelijk heeft het blad zich eveneens gewend tot de nog in het huis aanwezig zijnde studen ten, met verzoek ook van hun kant te wil len mededeelen, wat er gebeurd was. De uitroep was: „Dat zal niet gaan". Een ander roep: „Niets zeggen. Het geval heeft nie mendal te beteekenen, een klein ongelukje". Door werkvermindering in den mijnbouw. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 603.600 leden van ingevolge het Werkloosheids besluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen in de week van 4 t.m. 9 September 1933 heeft bedra gen 24,5 pet., terwijl zij in de vorige verslag- week (21 t.m. 23 Augustus) bedroeg 23,6 pet. De stijging, die het werkloosheidscijfer doet zien, moet worden toegeschreven aan de toe neming der werkloosheid in den mijnbouw, waarin vooral het aantal gevallen, waarin een of meer dagen per week niet wordt gewérkt (z.g. verzuimdiensten)sterk is gestegen. Indien men het mijnbedrijf buiten beschouwing laat, is de omvang der werkloosheid gelijk gebleven. In de overeenkomstige week van het jaar 1932 bedroeg de werkloosheid 26.7 pet. Bij 1053 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 9 September 1933 in totaal 305.106 werkzoekenden ingeschreven, waaronder 289.753 mannen. In totaal waren werkloos 278.780 personen, waaronder 268.843 mannen. Op 26 Augustus 1933 bedroeg het totaal aantal ingeschrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen der openbare arbeidsbemiddeling 306.507. Hiervan waren werkloos 279.909 perso nen, waaronder 270.528 mannen. Het totaal aantal werkzoekenden is derhalve sedert 26 Augustus 1933 verminderd met 1129, het aantal werkloozen met 871. Proces-verbaal opgemaakt tegen Leidsche winkeliers. De politie te Leiden heeft tegen enkele win keiiers daar ter stede proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der loterijwet. Gedurende eenige jaren was het de gewoonte, dat tijdens de Leidsche winkelweek de winkeliers, die daaraan deelnemen eenige hunner artikelen gratis beschikbaar stelden voor koopers. Deze krijgen dan genummerde bons en de winkel weekcommissie bepaalde dan door het lot, wie voor een prijs in aanmerking kwam. Het vierde ongeluk bij den brug- bouw te Zaltbommel. Bij de werkzaamheden aan de nieuwe brug over de Waal te Zaltbommel is gisterenmid dag te ongeveer drie uur de voorwerker Th. Bouman uit Amsterdam van een 16 meter hoo- gen pijler gevallen. Nadat medische hulp uit Herwaarden gearriveerd was, werden het slachtoffer eenige injecties toegediend, waar na hij naar het ziekenhuis te Zaltbommel werd overgebracht. Direct na aankomst is de man overleden. B. was gehuwd en laat een vrouw en acht kinderen achter. Dit Is reeds het vierde ongeluk bij den bouw van deze brug. TWEE O. S. P.-ERS VOOR DE RECHTBANK. Op 5 October zal de heer de Kadt, secretaris van de O. S. P., voor de Vijfde Kamer der Arr. Rechtbank te Amsterdam wegens opruiing bij geschrifte terecht staan. De zaak tegen den voorzitter der O. S. P., den heer P. J. Schmidt, die door den politie rechter te Dordrecht wegens opruiing tot twee maanden gevangenisstraf was veroordeeld, zal op 16 October in hooger beroep voor het Hof te Den Haag worden behandeld. RIJWIELDIEVEN TE BUSSUM GEARRESTEERD Herhaalde malen kwam het den laatsten tijd in de gemeente Bussum voor, dat rijwielen werden ontvreemd en na eenigen tijd werden teruggevonden ontdaan van lantaarns en rij- wielmerken. De politie stelde steeds een onder zoek in, doch altijd liep het spoor dood, vooral omdat de feiten op verschillende plaatsen en op zeer uiteenloopende tijden plaats vonden. De politie liet zich niet uit het veld slaan en zette haar onderzoek voort. Het is haar nu ge lukt één der daders op heeterdaad te betrap pen. Twee anderen stonden op den uitkijk. De politie arresteerde het drietal. Het bleken te zijn. V. en N. uit Bussum en W. J. uit Hilver sum. Uit het onderzoek bleek dat zij op zeer veel plaatsen in de gemeente Bussum dergelij ke diefstallen hadden gepleegd. Een deel van hun buit werd in beslag geno men. Het gestolene werd in Amseterdam van de hand gedaan en de opbrengst in drieën ver deeld. Ze zijn voor den officier van justitie te Am sterdam geleid. WANDELAAR DOOR MOTOR GEGREPEN. Op den we gtusschen Emmen en Noord-Barge is 'n landbouwer die met twee anderen aan den rechterkant van weg liep te praten, gegrepen door een motorrijder die met groote vaart hun achteropkwam. De man werd een eind meegesleurd en ten slotte tegen den grond gesmakt. Hij kreeg een hoofdwonde en een gecompliceerde beenbreuk. Hij werd naar het Acad. Ziekenhuis te Groningen overgebracht. De motorrijder die afkomstig was uit Erica, kwam onder de machine te liggen en liep eenige niet ernstige hoofdwonden op. NEGENHONDERD GULDEN VERDUISTERD Voor de Maastrichtsche Rechtbank stond Maandag terecht A. B. Verdachte had als con troleur der Crisis Zuivel Centrale in dienstbe trekking 900 verduisterd. Bovendien had hij den slager F. H. B. te Vaals voor 100 opge licht. De 900 betroffen door hem van winke liers ontvangen geld voor banderolles van vet en reuzelmerken. Verdachte verkeerde in moeilijke financieele omstandingheden en had deze met het verduis terde geld voorloopig willen oplossen. Het O.M. eischte een jaar gevangenisstraf. Gisterenavond omstreeks zes uur had op den Zwolsche weg te Heerde nabij het woon wagenpark een ernstige aanrijding plaats. Op genoemd tijdstip reed daar het 15-jarig doch tertje van een der woonwagenbewoners op het rijwielpad in de richting Zwolle. Op een ge geven oogenblik stak zij plotseling den weg over en daar het rijwielpad door een rij hoo rnen van den grooten rijweg gescheiden is, werd dit niet tijdig bemerkt door den auto mobilist v. d. Berg uit Apeldoorn, welke met zijn auto in de richting Zwolle reed. Hoewel hij een aanrijding nog trachtte te voorkomen, mocht hem dit niet gelukken en werd het meisje een eind meegesleurd. Ernstig gewond aan armen en hoofd is het kind per zieken auto naar het ziekenhuis te Zwolle overge bracht. AUTOBUS CONTRA KAR. Vermoedelijk door den zwaren mist van Dins dag kwam, nabij het spoorwegviaduct te NieuwstadtSittard, een autobus van de firma V., te Echt. in botsing met de kolenkar van ze keren S., te Sittard. De botsing was zoo hevig, dat het paard van S. op slag gedood werd en de autobus zware beschadigingen opliep. In de bus bevonden zich gelukkig geen passagiers. Aan een circulaire van het bestuur der Studievereeniging voor luchtbescherming waar in verzocht wordt het streven der vereeniging daadwerkelijk te steunen, is het volgende ont leend: Als gevolg van een daartoe in breede krin gen te kennen gegeven verlangen is hier te lande opgericht een studievereeniging voor luchtbescherming, welke zich ten doel stelt: le. bestudeering van de volkenrechtelijke be schermingsmiddelen tegen den luchtoorlog in aansluiting aan de ontwikkeling der intern, rechtsgedachte in en door den volkenbond; 2e bestudeering der middelen, welke het Neder landsche volk meerdere bekendheid kunnen verschaffen omtrent de wijze, waarop de ge varen van luchtaanvallen kunnen worden voor komen of worden beperkt. Zij ziet in de technische ontwikkeling en de geweldige toename van het aantal oorlogs verkeersvliegtuigen een gevaar, dat in tijd van oorlog zulke ongedachte afmetingen kan aan nemen, dat hiervoor in vredestijd de oogen niet mogen worden gesloten. Zij is van meening dat het niet geoorloofd is zich te onttrekken aan de vraag: welke is de taak, die ieder voor zich reeds thans ten opzichte van dit gevaar heeft te vervullen? De veiligheid der vreedzame burgerbevolking mag niet eenzijdig worden behartigd; onver minderd het vertrouwen op een eenmaal duur- zamen vrede, dienen maatregelen te worden genomen om die burgerbevolking voor lucht- gevaar te behoeden. De Nederlandsche burgerij mag niet zonder meer aan het luchtgevaar wor den overgeleverd. Door zijn centrale ligging zijn dichte bevolking, zijn talrijke strategische pun ten, zijn belangrijke industrieën kan Neder land bij internationale conflicten, zelfs wanneer het er niet rechtstreeks bij is betrokken, de ge volgen van een luchtoorlog ondervinden. De Nederlandsche Regeering heeft een organisatie voor luchtbescherming ontworpen, die met die pen ernst en groote kennis van zaken is op gezet en derhalve allerwegen groot vertrouwen verdient. De daarin voorgeschreven maatrege len eischen echter de samenwerking van wel haast alle burgers, in de eerste plaats van hen, die als bestuurders van openbare lichamen, als leiders van takken van openbare diensten, van particuliere bedrijven, van bepaalde groepen van burgers ter bereiking van eenigerlei doel samengesteld, optreden. Dezen met hun taak nader op de hoogte te brengen en in hunne voorbereiding daartoe te steunen behoort on der meer tot de doelstelling der Studievereeni ging voor luchtbescherming. Een krachtige organisatie over het geheele land dient te worden opgebouwd een groot aantal leden behoort het hier beschreven doel te steunen. Het bestuur der vereeniging bestaat uit P. L. de Gaay Fortman burgemeester van Dordrecht voorzitter; mr. L. B. J. van Oppen, burge meester van Maastricht; A. van Walsum, burge meester van Vlaardingen; P. Bergmeyer, bur gemeester van Onstwedde; mr. J. J. P. C. van Kuyk, burgemeester van Veenendaal; A. P Scheltus, burgemeester van St. Michielsgestel; P. van Rees, burgemeester van Papendrecht; H. Bierman, Middelburg; A. Duiker, secretaris, 's Gravenhage en mr. Th. G. Donner, penning meester, 's Gravenhage. Correcties en wegneming van onbillijkheden. Het onderstaand overzicht betreffende den stand van het fruit en de warmoezerijgewas sen op 20 September 1933 is, onder medewer king der Rijkstuinbouwconsulenten, samenge steld naar gegevens, verstrekt door de corres pondenten der Directie van den Landbouw. De droogte heeft den groei van het fruit geremd. De vruchten zijn dientengevolge vroeg plukrijp geworden en vrij klein gebleven. De in den laatsten tijd gevallen regens hebben ech ter tot nieuwen groei aanleiding gegeven, zoo dat de vooruitzichten weer verbeterd zijn. Uit de provincie Utrecht worden klachten verno men over het in sterke mate voorkomen van spreeuwenschade. De appelen vertoonen een stand, die eenigszins boven het gemiddelde uit gaat, daarentegen blijft de stand van de peren beneden het gemiddelde van de laatste 10 jaren Door den velen zonneschijn valt de oogst van de druiven aanmerkelijk vroeger dan in andere jaren. De kleur van de vruchten is zeer goed. Het gewas kan goed genoemd worden. Verschillende groenten hebben eveneens van de droogte geleden. De bloemkool en in mindere mate ook de sluitkool hebben in verschillende streken met draaihartigheid te kampen. Bloem kool, witte en savayekool staan vrij goed; de roode kool staat matig tot vrij goed. De stand van de spruitkool en die van de boerenkool kan goed tot vrij goed genoemd worden. De schorseneren vertoonen een vrijwel nor malen stand. Prei staat vrij goed. Sla en andijvie zijn op vochtige gronden beter ontwikkeld dan op drogere plaatsen. Het eerstgenoemd gewas staat goed tot vrij goed, terwijl de andijvie een goeden stand vertoont. POGING TOT INBRAAK IN EEN PASTORIE Gisterennacht hebben dieven getracht in te breken in de pastorie van den zeereerw. heer H. A. J. M. Quant, pastoor der St. Josephkerk, te Noordwijkerhout. De dieven hebben aan de voorzijde een ruit ingedrukt en daarna getracht met een beitel het raam te openen. Een ijzeren stang, welke achter het raam was aangebracht, heeft de dieven vermoedelijk gestuit. De politie heeft voet- en vingerafdrukken genomen. Nóch een der huisgenooten, nóch een der omwonen den heeft eenig onraad bespeurd. BH - - Ingediend is een nota van wijzigingen op het ontwerp tot wijziging van de ziektewet. Hieraan wordt het volgende ontleend Het bepaalde onder letter f van het eerste lid van artikel 1 der Ziektewet maakt het mo gelijk, dat een persoon, die in den zin der Ziektewet arbeider is en naar de algemeene wettelijke voorschriften onder de verplichte verzekering zou vallen, desniettemin buiten die verzekering blijft, omdat hij overeenkomsti het bepaalde onder het tweede lid van artikel 5 der Ziektewet als werkgever wordt be schouwd. Deze consequentie is voor den be trokkene niet billijk en daarom wordt voorge steld het bepaalde onder f van het eerste lid van artikel 1 te doen vervallen. Bij een wijziging van het derde lid van ar tikel 11 der wet luidt de toelichting„de nieu we redactie breidt de verplichting tot het ge ven van inlichtingen, naar het voorbeeld van het bepaalde in het tweede lid van artikel 11 uit tot de werkgevers, die bij de bedrijfsverze kering aangesloten zijn geweest en tot de ar beiders, die in dienst van de bij de vereeni ging aangesloten werkgevers zijn geweest. Voorts houdt de nieuwe redactie rekening met de omstandigheid, dat een aantal bedrijfs vereenigingen gebruik maakt van een admi nistrateur, in wiens dienst de ambtenaren zijn, die bemoeiing hebben met de uitvoering der verzekering. Deze ambtenaren zijn derhalve niet ondergeschikt aan het bestuur der bedrijfs- vereeniging. De eisch van ondergeschiktheid aan dat bestuur is daarom in de nieuwe redactie weggelaten." Zooals het derde lid van artikel 20 thans luidt wordt de van tafel en bed gescheiden vrouw als «en gehuwde vrouw beschouwd, zoodat zij ook bij bevalling, welke plaats heeft, meer dan 300 dagen na het in kracht van gewijsde gaan van het vonnis tot scheiding van tafel en bed aanspraak kan maken op uitkeering overeen komstig artikel 39 der Ziektewet. Dit is uiter aard niet de bedoeling van den wetgever ge weest. De voorgestelde gewijzigde redactie brengt de noodige voorziening. Volgens de jurisprudentie van den centralen raad van beroep is het enkele bestaan van dienstbetrekking, niet gepaard gaande met ar beidsverrichting en loonbetaling afgezien van de normale onderbreking van den arbeid op Zon- en feestdagen niet voldoende voor het doorloopen van de verzekering. Indien de arbeider wegens weersomstandigheden tijde lijk niet kan werken, is hij derhalve volgens de jurisprudentie over den duur van de ver hindering niet verzekerd ingevolge de ziekte wet. Hetzelfde geldt bij verhindering om te werken wegens andere omstandigheden, als bijv. gebrek aan materiaal. Deze jurispruden tie is voor den arbeider, in het bijzonder voor wat betreft de toepassing van art. 52 der ziek tewet van beteekenls. Dit artikel geeft den ar beider, die ongeschikt wordt, terzake daarvan aanspraak op ziekengeld, mits hij gedurende een bepaald tijdvak onafgebroken verzekerd is geweest. De arbeider, die tijdens het voortdu ren van zijn dienstbetrekking wegens vorst, re gen, enz. tijdelijk niet heeft kunnen werken en naar de bedoelde jurisprudentie over den duur dier verhindering niet verplicht verze kerd is geweest, zal derhalve menigmaal aan den eisch van artikel 52 niet kunnen voldoen. Wettelijke voorziening schijnt billijk, omdat het hier betreft arbeiders, wier dienstbetrekking voortduurt. Het nieuw voorgestelde derde lid bevat die voorziening. De bepaling van het tweede lid is een billijke aanvulling van hetgeen het bestaande artikel reeds bepaalt. Indien de verzekering voort duurt over den duur der ziekengelduitkeering is er geen reden, waarom datzelfde niet mede zou gelden met bétrekking tot de Karenzda- gen, de dagen derhalve, waarover ingevolge ar tikel 39 nog geen aanspraak op ziekengeld be staat. De in het oorspronkelijk wetsontwerp in het 5de lid neergelegde regeling kan leiden tot te vroege hervatting van den arbeid, hetgeen zoowel voor de moeder als voor het kind onge- wenscht is. De thans aangebrachte wijziging verzekert aan de verzekerde na haar bevalling een uitkeering over den vollen duur van zes weken. Voorgesteld wordt voorts, artikel 38 van het ontwerp te wijzigen als volgt: „in het eerste lid van artikel 52 der ziektewet worden tus schen de woorden „werkloos is" en „aanspraak op ziekengeld" ingevoegd de woorden „tegen over de ziekenkas van den Raad van Arbeid, onderscheidenlijk de erkende bedrijfsvereeni- ging, waarbij zijn laatste werkgever was aan gesloten". De ingevoegde woorden sluiten mo gelijke onzekerheid, welke risico-drager het ziektegeval voor zijn rekening dient te nemen uit. Volgens de oorspronkelijk voorgestelde le zing van artikel 83, lid 2 der ziektewet kan een vrouw, die ten tijde van de bëeindiging van haar verplichte verzekering ongehuwd en zwan ger was, zich nog de voordeelen van een uit keering wegens zwangerschap bezorgen, door na de bëeindiging van de verplichte verzekering in het huwelijk te treden. Dit is niet de be doeling, en de thans aangebrachte wijziging voorkomt dat onbedoelde gevolg. Ook de in het eerste lid van artikel 47 der Ziektewet bedoelde werkgever behoort recht van beroep te hebben, indien hij meent, dat zijn aanspraken, als omschreven in die wets bepaling, niet of slechts ten deele zijn erkend. Daarom is het tweede lid van artikel 106 der Ziektewet aangevuld. De redactie van het zesde lid van artikel 106 in de lezing, als voorgesteld bij artikel 62 van het wetsontwerp, geeft door de woorden „on geschiktheid tot werken wegens ziekte" aan leiding tot opvatting, dat de Centrale Raad van Beroep zich niet zou kunnen uitspreken over de vraag, of iemand ongeschikt is wegens ziek te dan wel wegens een gebrek, dat niet als ziekte is te beschouwen. Daarom is het beter de woorden „wegens ziekte" weg 'e laten. De nieuw voorgestelde redactie stelt bovendien buiten twijfel dat beroep op den Centralen Raad uitgesloten is, wanneer het uitsluitend gaat om de zuiver feitelijke vraag, of er is on geschiktheid tot werken. De geldende bepaling van het vijfde lid van artikel 114 Iaat het doen van uitkeeringen uit sluitend toe met betrekking tot leden van af- deelingskassen. Die beperking is niet billijk, daar de reserve, waaruit die uitkeeringen wor den gedaan, door alle leden van de bedrijfs- vereeniging wordt opgebracht, ook derhalve door de z.g. omslagleden. Daarom wordt voor gesteld, de mogelijkheid tot het doen van uit keeringen ten behoeve van een abnormaal hoog risico opleverende verzekerden algemeen te stellen, zoodat zij eveneens komt te gelden voor verzekerden, in dienst van omslag-leden. De gekozen redactie opent bovendien de ge legenheid, de uitkeeringen te doen aanwenden voor het opleiden van verzekerden tot een an der beroep, dat beter voor hun gezondheids toestand past. Voorgesteld wordt nog artikel 85 van het wetsontwerp te laten vervallen, aangezien aan de daarin vervatte regeling geen behoefte be staat in verband met de voorgestelde uitbrei ding van de bevoegdheid van den centralen raad van beroep. Geschillen, als in dat artikel bedoeld, kunnen dan door dit rechtscollege tot oplossing worden gebracht. Ten slotte wordt nog opgenomen de volgen de bepalingDe rechtsvordering wegens zie kengeld verjaart door verloop van drie maan den. Kranslegging op zijn graf. Men meldt ons uit Den Haag: Heden is het één jaar geleden dat de agent van politie H. Baas, die tengevolge van een moordaanslag op den dag van de opening van de Staten-Generaal, terwijl hij op de Heeren gracht op post stond, zwaar gewond werd, aan de gevolgen van die verwondingen overleed. Door een inspecteur van politie alsmede enkele agenten dienstdoende aan de afdeeling Ver keerswezen werd hedenmorgen op zijn graf op de algemeene begraafplaats een krans gelegd. Behandeling voor het Bossche Hof. Maandag stond voor het Bossche Gerechts hof terecht de 50-jarige machinist P. R., te Eindhoven. Verdachte was door de Rechtbank vrijgesproken van de aanklacht ter zake, dat hij op 4 Dec. 1932 te Vught het aan zijn schuld heeft te wijten gehad, dat gevaar is ontstaan door mechanische kracht over een spoorweg, waarbij een doodelijk ongeluk plaats had. Plet O.M. bij de rechtbank kwam van het vrijsprekend vonnis in hooger beroep. De officier had een maand hechtenis ge- eischt. De vroegere hoofdgeleider P. Baijens erken de, dat hij de machinist de verandering in de samenstelling van den trein te Tilburg had moeten mededeelen. Hij is voor 't ver zuim gestraft. Ir. Henket, inspecteur der spoorwegen, deelde mede, dat er een snelheid was aange geven van 45 K.M. voor dit traject. Verd. reed dus met 60 K.M. te hard. Hij had bij het voorsein de vaart moeten verminderen dat hij niet deed. Hij remde bij het hoofdsein toen het te laat was. Als hij oplettend was geweest had hij den trein goed in de hand kunnen houden. Er was dien nacht glijden te verwachten. Had de machinist er tijdig rekening mee gehouden, dan had hij het kunnen voorkomen. Op het laatste oogenblik echter, als er geen rekening is gehouden met de glijkans, is het beter maar te laten glijden en niet te remmen, want dan is het te gevaarlijk. Verd. heeft 30 dienstjaren waarvan 22 als machinist. Hij heeft volgens ge tuigen nooit reden tot klachten gegeven. Mr. Witlox, verdediger van verd., wees er op dat verd. reeds vijfmaal had geremd. Hij bleek den trein in de hand te hebben, zoodat er niet op glijkans behoefde gerekend te wor den. Ten deze is hij dus niet roekeloos geweest. Ir. Henket meent dat door tijdig langzaam te rijden het glijden had kunnen voorkomen worden. Getuige v. d. Boogaart, leerling-machinist, deelde mede, dat toen verd. bij 't tweede voor- sein remde de trein reeds begon te glijden. De remmen hadden tevens goed gewerkt. Ook de seinwachter v. Hattem, meent den trein, die geringe vaart had, te hebben zien glijden. Als getuigen h decharge werden de machi nisten P. Goderie en J. Neelen gehoord. Hun verklaringen komen hierop neer, dat verande ring in de beremming aan den machinist moet worden meegedeeld, anders mag deze aanne men dat de remmen onveranderd zijn gebleven. Aan glijden is niet veel te doen, zand strooien "op 't laatste oogenblik is te gevaarlijk. Ir. Wolters meent dat verd. bij het remmen een fluitsignaal had moeten geven. Verd. is in positie achteruitgezet en heeft daardoor 200 schade per jaar. De Adv. Gen. constateert dat verd. heeft na gelaten bij eerste en tweede voorsein de noo dige maatregelen te nemen. Hij heeft eerst de rem vastgezet en daarna weer losgelaten, mee- nende dat het wel lukken zou. De glijkans was hem bekend, dus had hij voorzichtiger moe ten zijn. Spr. acht verd. alleen schuldig aan het ontstaan van gevaar door mechanische kracht, niet aan het doodelijk ongeluk, en eischt 1 maand hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Mr. Witlox betoogde dat het weer goed en droog was geweest en verd. niet aan gevaar door glijden behoeft te denken. Hoogstens kan verd. zeggen dat hij 2 a 3 K.M. te weinig heeft afgeremd. Niet is bewezen dat verd. hoogst roekeloos en nalatig is geweest. De hoofdge leider heeft een verzuim gepleegd. Van straf rechtelijk standpunt kan verd. niet worden veroordeeld. Hij is reeds zwaar gestraft door zijn terugzetting in den rangeerdienst. PI. con cludeerde tot vrijspraak subs, oplegging van een lichte geldboete. Uitspraak 9 October. RIJWIELDIEFSTALLEN IN DEN STADSSCHOUWBURG TE AMSTERDAM heeft Mevrouw de Boervan Rijk haar zestin-jarig tooneel-jubileum gevierd; Louis T#»»as t»->aS de jubilajsasae een buete van Herma» ^.,nians aan. AAN BLOEDVERGIFTIGING OVERLEDEN Mej. H. aan den Emmaweg te Hengelo is Maandagnacht aan bloedvergiftiging over leden, tengevolge van het open krabben van een puistje in haar gezicht. De Haagsche rechtbank veroordeelde den 26-jarigen tuindersknecht H. Le M., recidivist wegens rijwieldiefstal tot iys jaar gevangenis straf; den bankwerker B. K. die dit rijwiel vervoerde en verkocht, tot 1 jaar; den kantoor bediende J. A. S., ree., eveneens wegens rijwiel diefstal tot 1 jaar; den chauffeur F. P. J. C. van den K. wegens rijwieldiefstal tot 1 jaar. Voortgezet werd de behandeling der zaak tegen den 22-jarigen tuindersknecht A. W. van D., ged., wegens diefstal van 2 rijwielen, tegen wien door het O. M. 1 jaar gevangenisstraf was geëischt. Een door de R. K. Reclasseering uitgebracht rapport gaf het O. M. geen aanleiding wijziging in de strafmaat te brengen, behoudens aftrek van het voorarrest, voor den tijd van 6 maan den. Mr. C. baron Bentinck verzocht de rechtbank met het rapport van de reclasseering, dat een voorwaardelijke straf aanbeval, te willen me degaan. Verdachte die beterschap beloofde, sprak in gelijken geest. Vonnis 10 October a.s. Twee jeugdige rijwieldieven, de 18-jarige loopjongen G. P. K. en de 19-jarige rijwiel hersteller J. A. B., maakten er hun werk van een groot aantal rijwielen of onderdeelen daar van, zooals lantaarns, bellen etc. te stelen. Vier getuigen verklaarden dat hun onbeheerd staand rijwiel buiten hun weten van eigenaar was veranderd. Het O. M. eischte tegen deze jeugdige ver dachten 1 jaar gevangenisstraf, waarvan 8 maanden voorwaardelijk en onder toezicht stel ling van deze jongdns van het Leger des Heils. De verdedigers van verdachten verzochten 'n geheel voorwaardelijke straf met het oog op hun jeugdigen leeftijd. Vervolgens stond terecht, de 34-jarige ged. koopman G. W. G., die de vorige verdachten tot deze diefstallen zou hebben aangezet en van hen de gestolen rijwielen en voorwerpen op kocht, welke feiten door verdachte werden be kend. De verdachte K., verklaarde dat zijn kame raad B. een pakhuis had gehuurd waarin deze de daarin ondergebrachte gestolen fietsen de monteerde en veranderde. Verdachte zou daar voor het geld hebben verstrekt; hij zou aan de jongens meermalen hebben gevraagd of zij nog handel hadden. G. reageerde hierop door te zeggen dat hij wel geld had gegeven om kostgeld te betalen doch niet voor pakhuishuur. De verdachte B., die G. van vroeger kende, verklaarde, dat deze als opkooper bekend was, en hij zeide dat G. steeds moest' weten waar de fietsen vandaan kwamen; de jongens moes ten ingeval van ontdekking aan de politie zeg gen, dat het de eerste keer was. In totaal wer den 14 fietsen naar G. gebracht. Ook deze verklaringen werden door G. be twist. Het O. M., waargenomen door Mr. Blok, eischte, gezien het strafregister van verdachte en de frequentie van de gepleegde misdrijven, 2 jaar gevangenisstraf.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2