ATsTE mm* *m%. ZEETIJDINGEN. DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1933 WALZERKRIEG. De nieuwste operette-film van de Ufa. Wereld-première in ons land. TOESTAND IN DE RIJ NSLEEPVAART DE C. A. O. VOOR DE BOUW BEDRIJVEN. Ook over liet loon overeenstemming bereikt. JONGEN DOOR VERHUISAUTO AANGEREDEN. HOE HET BRANDDE. KIND ONDER AUTO NAAR EEN MIJNWERKERSSTAKING IN BELGIë? GETUIGEN UIT DE CONCENTRATIE KAMPEN. „Van der Lubbe heeft zich voor communist uitgegeven" DE STORMRAMP IN MEXICO, HET SLIPGEVAAR. BEHALVE TAMPICO IS OOK DE STAD TAM1HUA VERWOEST- DE OVERSTROOMINGEN IN CHINA. XERXES—V.UC. MARKTBERICHTEN. YISSCHERIJ. RIJNVAART. SCHIPPERSREURS. BINNENLANDSCHE HAVENS. STOOMVAARTLIJNEN. BUITENLANDSCHE HAVENS. GEMENGDE BERICHTEN. NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN 463= STAATSLOTERIJ. PRIJZEN VAN 70. Na „Liebe muss verstanden sein" en „Ein gewisser Herr Gran" komt uit de nieuwe productie van de Ufa thans in ons land, nog wel als wereldpremière, draaien de groot opgezette en grootsch-gemonteerde, min of meer groteske, maar alleraardigste Wiener- operette-film „Walzerkrieg", waarover in een feuilleton over de Neu-Babelsbergsche Stu dio's, onlangs in ons blad verschenen, reeds een en ander werd medegedeeld. Na deze film in 'n speciale persvoorstelling, gegeven in het Rotterdamsche Luxor-Palast waar deze film morgenavond begint te loo- pen te hebben gezien, lijkt het ons niet ge waagd reeds nu te voorspellen, dat het pu bliek dit nieuwe Günther Stapenhorst-product buitengemeen goed zal ontvangen evenals indertijd het bekende „Des Kongress tanzt", waarmee het überhaupt in meer dan één op zicht eenige overeenkomst heeft. 't Is een zeldzaam aardige film, geestig en hier en daar van een grotesken opzet, span nend en vol interessante verwikkeling, vol afwisseling, geheel gehouden in de romanti sche sfeer van het beroemde Wien in zijn goeden tijd, lief maar niet zoetelijk-sentimen- teel, en buitendien op zijn filmische waar de getoetst een buitengewoon geslaagde compositie, zoowel in optischen als muzika- len zin. In handen van Dr. Ludwig Berger be rustte de regie, in die van Alois Melicher de muzikale illustratie, welke uit den aard van het onderwerp in den titel uitgedrukt hier en daar een belangrijke rol heeft te spelen. De strijd tusschen de twee bekende componisten wordt alleen aanvaardbaar als men zelf ook hoort uit de muziek de eigen richtng der beide rivalen. De inhoud is per slot van zaken maar heel Hanna Waag in „Walzerkrieg" simpel. Launer en Strauss, de twee klassieke voorbeelden van de beste amusementsmuziek, stHjden om den voorrang en om de eer, wie de beste musicus is van him tijd en hun ge boortestad. Tot zelfs in Engeland is de mare van de nieuwste Weensche uitvinding, de Wiener Wals, doorgedrongen en men wil dan ook aanstonds het beste Weensche wals-orkest in Londen engageeren. Strauss wordt uitge- noodigd om aan het hof zijn nieuwe dansmu ziek te doen hooren en heel de hofhouding leeft in blijde verwachting op den lang-ver- beiden avond, waarop de Wals-koning zal optreden. De jonge koningin Victoria niet het minst. Launer*s ondernemende dochter is den ri vaal met haar Wienerdames-kapel tot in de Engelsche hoofdstad, ja tot aan het hof nage reisd. Een vrouwelijke strik wordt gespannen om Strauss optreden te doen mislukken. Hij wordt eenvoudig allerhoffelijkst uit rijden gestuurd en op deze wijze belemmerd om op te treden. Zijn geniaal factotum, de tromme laar, weet echter de situatie te redden. Ten minste voor wat het uiterlijk betreft, weet hij zijn meester te vervangen. Wanneer echter op het kritieke moment de eigen walscompositie ten gehoore moet wor den gebracht, loopt alles natuurlijk mis, ten minste dat dreigt. Een op een zakdoek ge schreven walsmelodie redt de situatie. Het orkest speelt, alles is enthousiast, maar Strauss- dubbelganger heeft een wals gespeeld van den tegenstander Launer, wiens dochter het er niet bij lczt zitten. Voor Engelapd's koningin heeft Strauss gezegevierd, maar in Weenen gaat de Walzerkrieg verder. En hij wordt niet alleen gevoerd tusschen de twee componisten en hun eigen aanhang. Neen, heel Wien welk een kostelijke persiflage scheidt zich in twee kampen, 't Wordt voor den rechter een heel moeilijke uitspraak, een niet alledaagsche kar wei. Om zijn eer voor het Engelsche hof te redden, bekent Strauss daar niet zijn wals, maar die van Launer te hebben gespeeld. Maar hoor, daar trommelt Launer eenige ma ten op de balustrade van de rechtszaal. Strauss springt achter het klavier en werkt het motief uit, Launer schuift bij en vier handen spelen voor het eerst de wereldbekende Kadetzky- marsch, waarmede als in een echte revue-finale deze flm eindigt. En wie is nu de componist van dit marschmotief, dat heel Weenen op de been brengt? Wien, Wien, du allein! Uit deze weergave van den inhoud ziet men al aanstonds, dat in deze film niet gewerkt is en uiteraard niet gewerkt kon worden met scherpe contrasten, alles moet blijven binnen die eigenaardige sfeer van gemoedelijkheid en hoofsche courtoise, welke de ziel van Weenen is. Elke contrastwerking moet binnen de per ken van dit heel bijzondere blijven: nuancee ringen in één en dezelfde volksziel moeten zoo precies en fijn worden uitgebeeld in beeld en toon, dat de strijd tusschen die twee wer kelijk een conflict werd, een intrige, welke de belangstelling van den toeschouwer trekt. Dit is met Wélzerkrieg volkomen bereikt. Eenige van de beste Ufa-krachten hebben in deze film meegespeeld. Renate Müller en Willy Fritsch zorgen voor het liefdes-duo, dat natuurlijk niet ontbreken mocht. Als Launer en Strauss spelen Paul Hörbiger en Adolf Wohlbrück, feitelijk de hoofdrollen, de eer ste met een fijn-klassieken inslag in zijn rol opvatting, welke moeilijk iemand hem ver beteren kan. Bijzonder geslaagd zal ieder, die deze film zien zal, ongetwijfeld ook noemen de creatie van de jonge Engelsche koningin door Hanna Waag. die zoo fijn gereserveerd en naïef weet uit te beelden het type van de jonge vrouw, die op eerste liefde wacht in schijnbare schroomvalligheid. De kort geleden gestorven Max Adalbert kan men hier zien in een humoristische typeering als hofintendant. De Mise-en-Scene van het Scenaro is over het algemeen zoo eenvoudig mogelijk gehou den, maar wint daardoor juist aan beeldende kracht en suggereert geregeld volkomen heel de entourage, waarbinnen zich het verhaal afspeelt. Alleen de hofscènes schijnen ook wer- i Vasthouden aan Zondags- en nachtrust. Dezer dagen vergaderden de besturen der Nederlandsche en Duitsche Vereenigingen van sleepbooteigenaren in „Suisse" te Rotterdam ter bespreking van den toestand in de Rijn- sleepvaart en de gezamenlijk te treffen maat regelen ter verbetering daarvan. De besprekingen hadden een vlot verloop en getuigden van groote eenstemmingheid. De regeling voor de booten te Duisburg— Ruhrort en verdere Duitsche havens werd grondig besproken en nieuwe lijnen werden uitgestippeld om tot verdere uitbreiding te geraken. Na een geanimeerde discussie werd met al- gemeene stemmen besloten, aan het invoeren van Zondags- en nachtrust vast te houden, met dien verstande, dat bij de betrokken re geeringen zal worden aangedrongen op een spoedige wettelijke regeling te dien opzichte, terwijl in afwachting daarvan het eigener beweging invoeren door de particulieren met alle oirbare middelen zal worden bevorderd, in de verwachting, dat ook door de reede- rijen tenslotte het rechtmatige der Zondags- en nachtrust zal worden ingezien en de par ticulier hierin zal worden tegemoet gekomen Zooals bekend, was men het bij onderhan delingen inzake het collectieve arbeids contract voor de bouwbedrijven alleen niet eens over het loon, dat slechts een verschil van één cent per uur uitmaakte. Thans hebben de hoofdbesturen van den Ned. R. K. bond van bouwpatroons, en van den Pa troonsbond voor de bouwbedrijven in Neder land besloten over het verschil heen te stap pen en het aanbod van de arbeidersbonden te aanvaarden. De navolgende wijzigingen of aanvullingen zullen thans behoudens goedkeuring van de resp. ledenvergaderingen in de C. A. O. worden aangebracht. Wegenbouw. De C. A. O. zal hiervoor niet gelden, behalve wanneer het bestek van het desbetreffende werk de toepassing der C. A. O. voorschrijft. De C. A. O. zal niet van toepassing zijn op werken, waarvan door Overheidslichamen de arbeidsvoorwaarden zijn opgelegd. Uurloon De uurloonen zullen in de onderscheidene klassen als volgt worden: Geschoolden: hoofdklasse 70 cent., klasse I 65, klasse II 60, klasse lila 55, klasse III 53, klasse IV 47 en klasse V 43 cent. Voor geoefenden worden deze cijfers 65, 60, 52, 46, 44, 37 en 34 cent. Voor ongeschoolden: klas II 45, klas Hla 38, klas III 36, klasse IV 32, klas V 30. Vacantie. 45 bons, ook bij afgebroken dienstbetrekking b eneen en denzelfden patroon. Geen bon in de vacantieweek en de waarde over 45 weken omslag. Nieuwe vaststelling der bonswaarden. Ziekte. Ziekteregeling overeenkomstig de ziekte-Wet met overeenkomstige wijziging van het ziekte reglement der door partijen opgerichte bedrijfs- vereeniging. Eenige kleine wijzigingen werden in de klas- selijst aangebracht. Contractduur. De duur van het contract is 17 maanden, maar in September 1934 zal onder het oog worden gezien, of het bestaande loon alsdan kan worden gehandhaafd. Wordt men het daarover niet eens, dan loopt de C. A. O. alsdan tusschentijds af. Overige arbeidsvoorwaarden worden gewij zigd overeenkomstig de wijzigingen in het lan delijk contract. k- Op slag gedood. Hedenmorgen kwart over 8 is de 14-jarige scholier M., wonende aan den Terheidenschen hoek te Breda, toen hij zich per fiets naar school begaf in den Belkrumpolder door een verhuis- auto gegrepen. Medische en geestelijke hulp werden direct ingeroepen, doch mochten niet meer baten. Vermoedelijk is M., die uit een zijstraat den hoofdweg opkwam, op slag gedood. Aan de gevolgen overleden. Woensdagmorgen geraakte te Maastricht het 1%-jarig kind van K. onder een vrachtauto. De auto kwam ter plaatse uit een poort ge reden. Het kind werd zoo ernstig aan het hoofd gewond, dat opname in het Ziekenhuis nood zakelijk was. In den loop van den dag is het kind aan de bekomen wonden overleden. BRUSSEL, 27 September (R.O.) De „Soir" deelt mede, dat de werkgevers in het mijnbe drijf besloten hebben de looncontracten op te zeggen, met ingang van 22 October, daar de Belgisch-Duitsche onderhandelingen over de contingenteering der Duitsche kolen tot dusver geen resultaat hebben opgeleverd. Naar de „Soir" meldt, heeft dit besluit hevige opwinding veroorzaakt in syndicalistische krin gen, waar men van oordeel is, dat een staking onmogelijk zou zijn tegen te houden, indien men de loonen der mijnwerkers zou verlagen. kelijk in een of ander paleis te zijn gedraaid. Ook uit de geluidsweergave, welke doorgaans uitmuntend is, valt dit af te leiden. Van het begin tot het einde doorweven met opgewekte en meesleepende walsmelodieën, met een onafgebroken spanning en leuke, verrassende verwikkelingen, beschaafd, ja zelfs met een zekere verfijning in opzet en uitwerking, zal deze nieuwe operette-film van de Ufa hier in Nederland heel spoedig een Schlager worden, ook al zijn dit is na tuurlijk de schaduwzijde van een wereldpre mière de walsmelodieën op de gebruike lijke wijze nog geen gemeen goed geworden van de massa en al is op die wijze de weg nog niet gebaand. Wij kunnen deze film, waar ze vertoond wordt, onzen lezers bijzonder aanbevelen. De brandweerman Schultz legt vervolgens verklaringen af over den brand in het slot op denzelfden avond. Getuige deed zijn ronde en kwam daarbij ook door den kelder, waar hij brandlucht waar nam. Bij een nader onderzoek vond hij toen het vuur. Op de vraag van den voorzitter, waar het gebrand had en of de brandhaard tusschen de vensters lag, verklaart getuige, dat hij zich dat niet precies meer herinneren kan. Hij was toen zoo opgewonden geweest, dat hij dat niet nauwkeurig heeft gezien. Getuige bevestigt overigens, dat in de nabij-, heid van den brandhaard stukken vuurmakers, lucifers en ook het papier, waarin de vuur makers waren gepakt, zijn gevonden. Als volgende getuige bevestigt de brandweer man Maass, dat de vensterramen op verschei dene plaatsen waren doorgebrand. Dit feit is van belang voor het gerecht, omdat hieruit zou blijken, dat het hier een voldongen feit van brandstichting betreft. Om pogingen tot brandstichting gaat het bij de verhooren van den volgenden getuige. Schoenfelder, die op een kamertje onder het dak van het slot heeft gewoond. De getuige heeft eerst des Zondags bemerkt, dat er geschroeide vuurmakers op den grond lagen en dat ook eenige latten waren afgebro ken en licht verbrand. „Regierungsbauobersekretar" Scholz wordt dan ondervraagd over de inrichting van het gebouw. Hij verklaart, dat de kamer, waarin Van der Lubbe de vensterramen heeft verbrand, in de onmiddellijke nabijheid van den ouden dakstoel liggen, welke zeer brandbaar is. Was de plaats van den eersten vuurhaard maar iets meer naar links geweest, dan was in korten tijd het geheele slot in vlammen opgegaan. De brandstichter heeft dus met zijn daad ook men- schenlevens in gevaar gebracht. De volgende getuigenverhooren betreffen de verschillende verklaringen, welke Van der Lubbe in zijn gesprekken met anderen heeft gedaan. Als eerste getuige wordt in verband hier mede de jalouzie-maker Pfeifer verhoord, die vaak zijn tijd in 'n lokaal van een zijner bloed verwanten doorbracht. Hij verklaart, dat op zekeren dag ook Van der Lubbe dit lokaal is binnengekomen. Met wien, weet hij niet. Van der Lubbe heeft zich daar met verschei dene werkloozen onderhouden, waarbij getuige ook werd gevraagd, of hij soms een mantel voor van der Lubbe had. Van de Lrubbe is daarop tezamen met Janecke naar de woning van ge tuige gekomen, waar hij een mantel en een pet kreeg. Getuige verklaart, dat hij toentertijd Van der Lubbe voor het eerst heeft gezien. Hij heeft hem gehouden voor een revolutionnairen jongen, die tamelijk aan lager wal was geraakt. De voorzitter richt tot getuige een reeks vra gen, om vast te, stellen, wie indertijd in het lokaal aanwezig waren. Getuige kon bevestigen, dat Janecke en Star ker er waren. Van der Lubbe, aldus gaat ge tuige voort, heeft zich voor communist uitge geven en gevraagd, of wij niet den strijd tegen het fascisme wilden aanbinden, waarop hem geantwoord werd, dat een strijd tegen het fas cisme niet anders op te vatten is dan als 'n strijd met geestelijke middelen, dus met voorlichting en propaganda. VOORZITTER: „Wie heeft dat gezegd?" GETUIGE„Dat kan ik niet meer zeggen, ik heb het maar gehoord". VOORZITTER„Bij het vooronderzoek heeft u verklaard, dat Van der Lubbe gezegd heeft, dat men uiterst radicale maatregelen moest tref fen, om de machtsontplooiing der nationaal- socialisten te verhinderen". Getuige PFEIFER„Ik heb op deze uitlating weinig acht geslagen. Van der Lubbe heeft wel gezegd, dat hij communist was, maar ik heb hem niet geloofd. Was hij het werkelijk ge weest, dan had hij zich als zoodanig uitge geven". Op een vraag van „Landgerichtsdirektor" Parisius, bevestigt getuige, dat hij zelf inder tijd communist is geweest. Dr. PARISIUS „Later zullen andere getui gen verklaren, dat Van der Lubbe bij dit ge sprek zich buitengewoon gunstig over de com munistische beweging en haar streven heeft uitgelaten. Had u ook niet dien indruk GETUIGE „Aanvankelijk had ik een derge- lijken indruk, doch later is deze indruk weer vervaagd". PARISIUS„Hij was toch zoo armelijk ge kleed, dat men gelooven kon, dat hij commu nist was GETUIGE„Een van opvoeding getuigend voorkomen gaat nooit samen met slordige klee ding". Na een pauze werd de arbeider Ernst Panknin als getuige gehoord, die verklaringen aflegde over de gesprekken op het Neuköllner „Wohl- fahrtsamt". De voorzitter wijst getuige op zijn verklarin gen tijdens het vooronderzoek, waarna Panknin nogmaal meer nauwkeurig het gesprek weer geeft. Zachow heeft als zijn meening te kennen ge geven dat men scherpere maatregelen moest nemen. Er moesten staatsgebouwen in brand worden gestoken. Bienge heeft dit idee dadelijk overgenomen en gezegd: „Jawel, men moest voor de Siemens electriciteitsbedrijven, het slot en den rijksdag aansteken. De rijksdag en het slot waren in ieder geval overbodig. Van der Lubbe, die reeds tevoren vaak eenige opmerkingen tijdens het gesprek had gemaakt, heeft bij deze woorden gezegd: „So musch kommen". Hij heeft ge vraagd of hij daarbij niet helpen kon. Daarbij heeft hij zijn communistisch partijboek te voor schijn gehaald en laten zien. Op een vraag van den voorzitter verklaart getuige, dat hij den titel van het boek niet ge lezen heeft, dich het moet een partijboek ge weest zijn, omdat het rood was en omdat hij tevoren gezegd had dat hij lid der K. P. D. was. Auto totaal vernield; bestuurder slechts licht gewond. Op den Rijksweg tusschen Rijen en Dorst, onder de gemeente Dorst, slipte de vier-per- soonsauto van den heer T. uit Tilburg komen de uit de richting Tilburg, bij het passeeren van een andere auto. De wagen kantelde en sloeg met zoo'n kracht tegen een boom dat de carosserie letterlijk in tweeën werd gesneden en versplinterd. De heer T. die zich uit de ruine naar buitenwerkte, bleek er op bewon derenswaardige wijze te zijn afgekomen. Slechts een schrammetje aan 't hoofd had hij opgeloopen. NEW YORK, .28 September. (H.N.) Volgens de laatste berichten uit Tampico schat de mi litaire commandant het aantal dooden op ruim 300 en dat der gewonden op 3000, terwijl ruim 3000 personen dakloos zijn geworden. In de ziekenhuizen en noodlazaretten worden 700 gewonden verpleegd. De Amerikaansche consul raamt de mate- rieele schade te Tampico op ten minste 3.000.000 dollar. Vier plunderaars zijn doodgeschoten. Het dubbelschroef-stoomschip „Nationality" werd 200 meter het land ingezet. Ook de stad Tamihua in den staat Vera Cruz is geheel verwoest. NANKING, 27 September (R.O.) Volgens een officieele schatting zijn als gevolg van de over strooming van de Gele Rivier, waardoor de driehoek tusschen de oude en de nieuwe bed ding der rivier werd verwoest, 50.000 Chinee- zen verdronken, terwijl een millioen inwoners door den hongersnood geteisterd worden. De hulp-commissie verklaart, dat een onder zoek in het geteisterde gebied heeft uitgewezen, dat de ramp een gevolg is van het feit, dat troepen en bandieten de stuwdammen voor defensieve doeleinden hebben afgebroken, niet tegenstaande het water van de Gele Rivier steeds hooger steeg. Uitgestrekte gebieden staan nog onder water, terwijl andere streken voor jaren onbruikbaar zijn gemaakt door een decimeters dikke laag slijk. Nu de gebroeders v. d. Broek weer hun me dewerking aan Xerxes zullen verleenen, is het elftal, dat Zondag tegen V.U.C. zal uitkomen, als volgt samengesteld: Wasservall, doel; Steenbergen en J. van den Broek, achter; Remeyer, v. d. Berg en Ver- ploegen, midden; de Jong, Versteeg, Lagendaal, H. v. d. Broek en Westdijk, voor. AMSTERDAM, 28 September. Aardappelen- markt. Aangevoerd 1 lading (950 H.L.). De prij zen bleven heden onveranderd. GOUDA, 28 September. Veemarkt. Aangevoerd 1838 stuks, waarvan 47 slachtvarkena, vette 19 20 ct., Londensche 1416 ct. alles per pond le vend met 2 pet. korting; 498 magere varkens 1624; 122 biggen 8—11, Geldersche 12—15; 8 runderen 125180 35 nuchtere kalveren 48. Handel stug. Algemeene markt: 379 partijen kaas, le kwal. met Rijksmerk 2528, zware tot 31, 2e kwal. 2124, alles per 50 kg., handel matig. 67.000 eieren, kipeleren 44.50, kleine 3—3.50, eend eieren 33.50, alles per 100 stuks, handel vrij vlug 370 ponden boter, goeboter 8595 ct., wei- boter 75—85 ct., alles per pond, handel vlug. GOUDA, 28 September. (Coöp. Zuia-Hollandsche Eierenveiling.Aanvoer 67.200 kipeieren. Prijzen; 56,58 kg. 3.90—4.10, 58/60 kg. 4.10—4.20, 60/62 kg. 4.20-4.30, 62/64 kg 4.30—4.50, bruine 58/68 kg. 4.104.60; 500 eendeieren 33.20, alles per 100 stuks. LOOSDUINEN, 27 September. (Loosdulnsche Groentenveiling.) Bloemkool le soort 36, rijen komkommers 0.601.10, gele komkommers 3.10 3.60, witte komkommers 6080 ct., chineesche kool 2.20, groene kool 11.40, alles per 100 stuksmeloenen 313 ct. per stukperen 27, stokprinsessen 89, stamprinsessen 2.20—4.10, snijboonen 1013, pronkboonen 2, spekboonen 5, boonenstek 24, alles per 100 kg.schor- seneeren le soort 5.105.60, 2e soort 1.70, tomaten A 1.70—3.30, B 1.90—3.10, C 1—3.30, CC 1.101.30, bonken 12.10, alles per 50 kg. postelein 1214 ct. per 6 kg; spinazie 840 ct. >er 4 kg.druiven alic. le soort 1922, 2e soort 4, colman 20, golden ch. 27, frank. 1921 ct., alles per kg.salade 0.501 per 100 kroppeen 2.20—3.60, prei 0.60—1.70, kervel 1, selderij 80 ct., peterselie 4070 ct., knolselderij 3, Fran- sche selderij 14, alles per 100 bosandijvie 0.501.20 per 100 struik; boerenkool 1112 ct. per 7 kg. r LOOSDUINEN, 27 September. (Coöp. Groenten- veiling. Bloemkool 2,806, rijenkomkommers le soort 1.301.50, 2e soort 5060 ct., gele komkommers le soort 3.204.30, 2e soort 0.70 2.10, witte komkommers 1.10, perziken 13, 2e soort 8.70, 3e soort 6.30, groene kool 1.701.90, alles per 100 stuks; meloenen 58 ct. per stuk; roode kool 22.50, peren 913, stokprinsessen 714, stamprinsessen 25.63 snijboonen 712, pronkboonen 220—2.40, spek boonen 22.80, boonenstek 2.104.90, spruit- kool 1.501.60, alles per 100 kg; alicante 2024, frankenth. 2228, golden ch, 3436, colman 27 ct., alles per kg.; schorseneeren dikke 3.70-- 5.80, dunne 1.502.30, tomaten A 1.503.80, B 1.80—3.90, C 1.10—2.70, CC 1—1.70, bonken 12.50, alles per 50 kg.postelein 1215 ct. per 6 kg.spinazie 1339 ct. per 4 kg.salade 0.601 per 100 krop; peen 33.40, prei 1.30 1.60, radijs 7080 ct., kervel 50 ct., selderij 0.50 1.10, peterselie 0.701, bleekselderij 89, alles per 100 bosknolselderij 2.70 per 100 stuks andijvie 0.501 per 100 struik; zuring 10 ct. per kist. UTRECHT, 27 September. („Utrecht en Om streken"). Radijs 0.501, wortels 14, alles per 100 bos; kropsla 0.50—1.60, andijvie 0.50 1.50, knolselderie 13, komkommers geel 0.50 4.20, groen 0.503.90, prei 4090 ct., bloem kool 1.5011, roode kool 16, savoye kool 14, groene kool 14, bleekselderie 18. perziken 622, meloenen 524, alles per 100 stukszomerspinazie 26, winterspinazie 20, spruiten 27, postelein 23, snijboonen 2 17, suikerboonen 213, pronkboonen 24, win terwortels 4.40—5.90, uien 1—2.60, alles per 100 kg.tomaten 14, druiven blauw 818, wit 1019, alles per 100 pond. UTRECHT, 27 September. Groenent- en vruch tenveiling. Exportveilingsla 0.501.20, andijvie 45, snijboonen 317, suikerboonen 28, 0,501, groene kool 13 per 100 stuks, spinazie pronkboonen 22.40 per 100 kg. Tomaten-exportveilingA 1.60, B 1.80, C 1.30, CC 1 per 100 pond. Aanvoer 7000 pond. PRAAIRAPPORT HR. MS. „NAUTILUS". 26 September. Tusschen 53 gr. 54 min. en 54 gr. 05 min. N.b. en 1 gr. 19 min. en 1 gr. 58 min. O.l. SCH. 35, 245 kantjes; SCH. 45, 4 kantjes; SCH. 50, 450 kantjes; SCH. 53, 110 kantjes; SCH. 58, 149 kantjesSCH. 66, 280 kantjesSCH. 69, 20 kantjes SCH 81, 60 kantjes; SCH. 82, 83 kantjes; SCH. 89 230 kantjes; SCH. 97, 310 kantjes; SCH. 104, 17 last; SCH. 133, 220 kantjes; SCH. 194, 16 last; SCH. 243, 1G0 kantjes; SCH. 311, 260 kantjes; SCH. 399, 95 kantjes; SCH. 412, 13 last; KW. 2, 300 kantjes; KW. 14, 60 kantjes; KW. 47, 226 kantjes; KW. 54. 146 kantjes; KW. 149, 20 last; GDY. 262, 60 kantjes. ROTTERDAM, 28 September. Heden kwamen aan de vischmarkt alhier 12 kustvaartuigen en 2 motorkotters, terwijl van ÏJmuiden, Neiuwe- diep, Denemarken en elders 650 manden en kis ten versche en 110 kistjes gerookte visch werde.i aangevoerd. De prijzen waren als volgt: groote tong 4052, middel tong 2634, kleine tong 1216, groote tarbot 1524, kleine tarbot 610, griet 818, haantjes 5—20, groote schol 12—16, middel schol 1420, kleine schol 36, pieterman 814, schar 25, kabel jauw 710, middel schelvisch 612, kleine schelvlsch 24, gul 15, wijting 2—3, gar nalen 23, alles per mand; levende paling 3—5, gerookte paling 4^6, harde bokking 0.75—1, alles per kistje. ROTTERDAM, 28 September 1933. B o v e n r ij n. Waterstand vallend, matige vraag Matige ruimte, Stemming vast. Voor ruwe producten naar Mannheim betaalde men 105 ct. per last met 150 tons per dag te lossen, basis 2 meter afladen. B e n e d e n r ij n. Waterstand vallend, matige vraag. Matige ruimte. Stemming onveranderd. Ertsvrachten naar de Ruhrhavens met 4 los- dagen 50 ct., 8 losdagen 60 ct. per last. Sleeploon volgens het 20 ets. tarief. ROTTERDAM, 28 September 1933. Vlet- en lichterwerk273 ton, liggen en/of varen 7, 300—350 ton ld. 8, 700 ton 10, alles per dag. Vaarwerk65 ton 2 part, n. Assen 4, 150 ton mals n. Leeuwarden 2.75, 105 ton 2 part. n. Nijmegen 1.90, 100 ton kolen n. Delft ƒ1.60, 100 ton n. Wagenlngen 2.30, 150 ton kolen n. Tiel 1.55, 300 toin kohven n. Vlaardingen 0.85, 240 ton n. Maassluis 0.95, 300 ton n, Deventer 1.8T alles per last. 1600 ton tarwe n. Dusseldorf 500, 1100 ton tarwe n. Ruhrort 350. Vracht n. d Bovenrijn: Er werd wel naar ruimte gezocht doch tot geheime prijzen ROTTERDAM aangekomen 27 September namiddag 3.- DAGOMBA, P. A. v. Es Co., W.-Afrtka, Parkhaven, stukg.3.45 GRIPFAST, N.V. Daniels Transport, Shields, Waalhaven 28, kolen; 4.45 BATAVIER I, N.V. W. Müller Co., Hamburg. Parkhaven, stukg.; 5.- STRAUSS, N.V. W. Müller Co., Kotka. 2e Katendrechtschehvaen, stukg.; 6.15 FARMSUM, N.V. Walsum, Huil, Waalhaven 9, ledig; DELFSHAVEN, N.V. Gebr. v. Uden. Pensa.cola, Merwehaven, stukg.; 7.- ARY SCHEF- FER, Kuyper, v. Dam Smeer, Havre, IJsel- haven, stukgoed. NIEUWE WATERWEG aangekomen 27 September namiddag 10.20 PROWIDENZA, Antwerpen; 11.- PHOE- EUS, Danzig; 11.20 FRANZ RUDOLF, Stettin; vertrokken 27 September namiddag 3.15 FRANKFURT, Hamburg; 3.35 FIANONA, Livorno; 3.45 CITY OF ROUBAIX, Hamburg; 4 30 P L M 24, Caronte4.50 ANFITRITE, Cata nia; 6.05 GRUTTO, Londen; 6.15 MERWEDE, id.; 6 40 GLENOGLE, Hamburg; RHEINLAND, id.; 7.25 WILLEMSPLEIN, Wabana; 7.50 MOSEL, Brisbane; STELLA (Nept.l, Bremen; 8.35 MAAS, Hamburg- BATAVIER III, Londen; IRIS, Ber gen; 9.10 SKJOLDHEIM, Archangel; ETON, Hull; MELROSE ABBEY, id. 9 45 GRUNO. Londen; 10.20 BRECHSEE, Dan zig; 11.20 KORANTON, Newcastle; THEMISTO, Swansea. Wind Oost, flauwe koelte, kalme zee, heiig. VONDEDINGENPLAAT aang. 27 Sept.: BE VERWIJK, Velsen, bunkert. ÏJMUIDEN aang 27 Sept.: IRENE, Catania, stukg.F AIRPLAY X, slbt, met lichter FAIROIL Duinkerken, ledig; OAKGR.OVE, Salta Caballo, erts, naar Velsen; ELSE HUGO STINNES 15, Gdynia, kolen; AMSTELKERK, Hamburg, stukg.; ASTARTE, Bremen, idem vertr. 27 Sept.: BEVERWIJK, Pernis; ANKA RA, Leningrad^ POLGLEN, EmdenATLAS, Mtstley; ULYSSES. Hamburg; ZEELANDIA, B.- AyresRHEIN, HamburgORESTES, Vlaar dingen TRITO, Rotterdam. VLISSINGEN aang. 27 Sept.: ORANJE NAS SAU, Harwich vertr. 27 Sept PRINSES JULIANA, Harwich; VENDOME, West Afrika. gep. naar AntwerpenTOWA, RosarioCE- RONS, Havre; ANTWERPEN, mib., Shoreham VARDEFJELL, Detroit; VANQUISHER (slbt.) van Londen met de lichters Boom I en Rupei- nethe I op sleeptouw; MOORLANDS, Londen; PALLAS, idem; DIDO, idem; OTTO, Huil; TRI- FELS, Bombay; FREIENFELS, Hamburg; Kö- NIGSBERG, Bremen; CAPELLA, Helsingfors; HECHT, Danzig; gep. naar Brussel: MAARTJE, m., Oharle- stown. gep. naar Gent: TURQUOISE, Ostende; ARETE Newcastle. gep. naar Vilvoorde: SONGDAL, Archangel; gep. van Selzaete: DEODATA, Susak. HOLLAND—AMERIKA LIJN. NEBRASKA, Rott. n. Vancouver 27 v. Londen. HOLLAND—AFRIKA LIJN. KLIPFONTEIN (uitreis) 27 Sept. te Port Natal. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. AMSTELKERK 27 van Hamburg t'e Amsterdam. JAVA—NEW-YORK LIJN. SALEIER 25 van New-York naar Philadelphia. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. ULYSSES 27 van Amsterdam naar Hamburg. ORESTES 27 van Amsterdam naar Vlaardingen. KON. HOLLAND-SCHE LLOYD. FLANDRIA (uitreis) 27 September van Santos. WATERLAND (thuisreis) 26 (n.m.) van Santos. ZEELANDIA 27 v. Amsterdam n. Buenos-Ayres. ROTTERDAMSCHE LLOYD. SIBAJAK (thuisreis) 27 September van Colombo. KOTA GEDE (thuisreis) vertr. 27 (9 n.m.) v. Ldn. BUITENZORG (uitreis) p. 27 Sept. Kaap Bon. KOTA NOPAN (thuisreis) 26 Sept. van Colombo. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. CITY OF CORINTH, Rott. n. Japan 27 te Hongk. DEUCALIÖN, Japan n. Rotterdam 27 v. Colombo. Londen per 7.75% 7.71% 7.67 Berlijn p.100 Mk. 59.17% 59.14 59.14 Parijs p. 100 frs. 9.70% 9.70% 9.70% Bruss. p.100 belg. 34.5734.55% 34.57 Zwits. p. 1C0 frs. 48.04 48 03% 48.02 Weenen p.lOOsch Kopenh. p.lOOkr. 34.65 34.50 34.30 Stockh. p.lOOkr 40.00 39.80 39.60 Oslo per 100 kr 39.00 38 80 38.60 New-York per 164 1.63% 1.61 TALISSE Batavia n Amsterdam 28 te Marseille. VENUS 28 van Messina naar Ca'ania. HEBE 27 van Setubal naar Malaga. CERES 28 van Patras naar Piraeus. BOSKOOP 27 van Hamburg naar Antwerpen. BUITENLANDSCHE HAVENS. AUG. SCHULTZE 26 v. Rabat n. Casablanca. MARECHAL JOFFRE Marseille n. Reuion 25 v. Diego Suarez. MANHATTAN 27 v. Hamburg n. New-York. MAJESTIC 27 v. Southampton n. N.-York, MONGOLIA 27 v. Brisbane n. Londen. VERWACHT TE ROTTERDAM. ANGORA van Levant 26 van Bari. DELOS van Alexandrië 26 te Bari. SAMOS van Levant 24 te Cavalia. SMYRNA van Levant 25 van Fortimao. PELLICE van Poti p. 26 Gibraltar. VERWACHT TE AMSTERDAM. ST. ANNALAND 28 van Blyth. TILLY L. M. RUSS v. Rafso 27 v. Brunsbuttel. GEMENGDE BERICHTEN. DEMOCRAAT—KALLIOFI. Anwerpen, 26 September. Het van Bourgas alhier aangeko men Grieksche s. Kalliopi is 24 dezer in de nabij heid van het West Hinderlichtschip in aanvaring geweest met het Nederl. motorschip Democraat (groot 198 bruto tons) met 't gevolg, dat van dti vaartuig een plaat werd ingedrukt. De Kal liopi heeft lichte schade boven de waterlijn. KASTELHORM, Stockholm, 27 Sept. Het meer gemelde Zweedsche a „Kastelholm" is op 'eigen kracht vlotgekomen, PORTHCAWL, Yarmouth, 27 Sept. Het Eng. s. „Porthcawl" (meer gemeld) is gisteravond vlot gekomen en ligt hier nu op de reede. Voor zoover de lading zichtbaar is, is ze waardeloos. Het schip wordt klaar gemaakt om naar Huil gesleept te worden. VIRGINIA NICOLAOU. Montevideo, 26 September. Volgens meening van den expert zal het noodig zfjn ongeveer 2000 tons der lading uit no. 4 te lossen. YVONNE. C a n d i a, 27 September. Het Pa- nameesche s. Yvonne (ex Nikos Marcou) is hier buiten de haven gestrand. ALKAID. Archangel, 26 September. Don derdag 28 September a.s. hoopt men met het sur vey gereed te komen. ADOLPH WOERMANN 26 v. Rott. te Beira. ACCLIVITY 25 Sept. van Zwyndrecht te Kuuaan. ADELLEN, t., Amsterdam n. Jacksonville 25 (2.23 n.m.) 320 mijl Z.W. van Valentia. ANNIE 25 Sept. van Wormerveer te Exmouth ARGO, Rott. n. Helsingfors, p. 24 Brunsbuttel. ANGELINA LAUKO, Rott. 11. Reggio p. 27 Uibr. ARETE 26 van Rotterdam t.e Cardiff. ARIZPA, Rott. n. Tampa, 25 (2.9 n.m.) 210 mijl Z.Z.W. van 'Bishops. BODEN, Rott. n. Stockholm, p. 26 Elseneur. CIB.CE 25 September van Rotterdam te Caen CONUS, t., Amsterdam n. Curasao 26 (12.9 n.m.) 350 mijl Z.W. van Valentia. CAPACITAS, Rott. n. Pto Vecohia p. 26 Dungen. CITY OF ANTWERP 26 v. Amsterdam te Cork. CARELIA, Rott. n. Mantyluoto, 23 v. Wasa. CROHAM 23 van Rotterdam te Yarmouth. DIGNITAS 21 van Rotterdam te Taranto. EMMAPLEIN 28 (11 nm.) v. Rotterdam te Narvik. EMMAPLEIN 26 (11 nm.) v. Rotterdam te Narvik FORT DE TROYON, Rott. n. W.-Afrika 26 v. Havre. GAMBIAN, Rott n. Calabar 24 van Abonema. GUDRUN, Rott 'n Stettin, p. 24 Brunsbuttel. GORECHT m.b. 25* van Torguay te Plymouth. GRETE GLAD, Rott. n. Toronto, 25 (2.29 n.m.) 100 mijl Z.W. van Land's End. GERDA TOFT. Rott. n. Termini p. 27 Gibraltar. GUDUR 26 September van Rotterdam te Maimö. HARELDA 26 v. Rott. te Southampton. 1SAR, Rotterdam naar Japan p. 27 Gibraltar. JAPAN 26 Sept. van Rotterdam te I-Currachee. JEANNETTE 26 van Rotterdam te Dublin. JAVA, Rotterdam n. Japan 26 (8.56 v.m.) 50 mijl Z.W. van Niton. KINGS COUNTY, Rotterdam n. Montreal 25 op 90 mijl Oost van Fame Point. LAUWERZEE, slbt., 25 -te Mortagne. METHAN, Rotterdam n. Nantes p. 25 Ouessant. MARNE 26 September van Amsterdam te Parijs. MARION GA, Rott. n. B.-Ayres p. 26 Dungeness. MARABOE 25 Sept. van Rotterdam te Waterford. MATSUMOTO MARU, Rott. n. Japan, p. 26 Oues sant. NIKE, t., 23 van Rotterdam te Curasao. NAGARA, Rotterdam n. Japan 28 te Shanghai. OAKMAN, Rott. n. N.-Orleans 27 te Penaacola. OSTPREUSSEN, Rott. n. Koningsergen, p. 26 Elseneur. PETRARCA 23 v. Rotterdam te Civita Vecchia. PAT1A 26 September van Rotterdam te Havre. ROSCHAL, Rott. n. Leningrad, p. 24 Brunsbuttel SOMALI, Rott. n. Japan, 25 (10.12 n.m.) 110 mijl O. van Land's End. SAMBRE 27 September van Rotterdam te Parijs. TORRESBANK, Rott. n. Pt Natal 27 v. St. Vine. TANGSHA, Rott. n. Japan p. 25 Perim. TERNEUZEN 25 van Gent te Leningrad VENERSBORG, Rott. n Malmo, p. 26 Elseneur. WEARBRIDGE, Rott. n. Stamboul, 25 (4.20 n.m.) 110 mijl O.Z.O. van Land's End. WACOSTA 25 van Rotterdam te Pensacola. VERKOCHTE SCHEPEN. De door den makelaar Arie Schippers, te Rot terdam, naar Brazilië verkochte sleepboot Frede- rika I is onder Braziliaansche vlag gebracht onder den naam Salinas. Plet vertrekt dezer dagen onder eigen stoom naar Pernambuco. BINNENLANDSCHE HAVENS. NIEUWE WATERWEG aangekomen 28 September namiddag; 2.25 MACCLESFIELD, Grimsby STOOMVAARTLIJNEN. ZEELANDIA Amsterdam naar Buenos-Ayres 28 (1.n.m.) van Boulogne. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM 28 Sept. 27 Sept. 26 Sept. pariteit 12.107 59.263 9.747 34.59 48.— 35. 66.67 66.67 66.67 2.47 Vijfde Klasse. Achtste Lijst. Trekking van 23 September. 1000 No. 1672, 11730, 15701. 400 No. 553S, 8008. 10479, 17681, 19165. 200 No. 3193, 4560, 14133 100 No. S618, 12469. 13331, 14553, 15199, 17037, 13584, 19149, 19321. 13 22 93 132 192 231 308 423 439 632 1012 1029 1039 1110 11.5.5 1274 1389 140-5 1479 1-51R 1838 19«3 2006 b/Uf) 2572 010e «738 2905 CQ1 1 23 IC 2903 2906 29,50 2969 2980 3153 3214 3226 3263 3273 3364 3445 3860 3936 3967 4025 4042 406.5 43Sf) 44 43 4-502 4613 j«<n 4 719 JTCt) 4750 4001 4O50 5120 5401 540" 5533 555] 5588 5647 5769 5829 5901 5954 6039 6052 6053 6058 6112 6264 6647 6941 6990 7017 7074 7170 7174 718" 7" 04 7779 7.1.17 7181 74°5 7466 7710 77-30 7764 7766 7847 795-5 7962 8017 8071 8099 819-7 8290 8298 8318 8409 8413 8465 8467 8497 8517 8758 8971 9058 pi 00 0007 96"6 99 56 9966 10077 10101 10102 10112 10195 10205 10361 10383 11138 11271 11491 1149-6 11522 11.580 11813 11859 12051 12064 1-2094 12108 12189 1 "279 12344 17.159 17944 13045 13134 13169 13195 13233 13280 13299 13455 13469 13471 13703 13717 13756 13766 13970 14162 14174 14284 14413 14527 14573 14705 14817 15011 15142 1.5156 15174 15534 15625 15631 15719 15740 15786 15972 15981 18744 16155 18392 16280 19902 16292 19120 16467 19262 16850 19299 16869 19.3-27 16921 19109 17001 19410 17044 19505 17073 19529 171.59 19577 17294 1958» 17347 1 96.53" 17:189 19696 17488 19735 17555 19762 17757 19980 18000 20070 18108 20178 18187 20199 18203 20393 18264 20493 18338 20567 18374 20619 18411 26767 18.507 20777 18.527 20872 18702 20985' 3 2«7i 5264 4-6 2901 5306 60 2905 5310 110 2913 5312 116 2931 5328 2-02 2936 5332 220 2942 53-14 301 3049 5370 309 3071 5376 336 3098 5396 352 3109 5442 355 3117 5474 377 3122 550-5 380 3147 5517 403 3169 f 36 414 4172 5557 420 3173 56-51 408 3175 5721 47 3213 5739 573 3224 5743 595 3234 5839 697 3257 5848 599 3263 5864 631 3360 5865 638 33S9 5873 6-59 3-510 5888 663 3529 60-09 704 3-546 6028 711 3579 6029 783 3594 6049 791. 8624 6092 798 3643 6103 806 3673 61 '1 822 3690 6143 889 3091 6174 949 3727 6183 952 3731 62-53 1069 3739 6260 1071 3758 0276 1076 3838 6330 1130 3805 6349 1284 3954 6358 123!) 9994 6383 1331 3997 6105 1316 4073 0416 1391 4091 6420 1122 -1101 6432 1-527 4112 6436 1.139 4120 0162 1514 4133 0512 1025 4134 6510 164 4 415 3 05S1. 1706 41C9 6583 1811 4205 6625 1820 4207 6650 18"3 4218 6609 1353 4251 6716 1868 4293 6755 1909 4819 6783 1918 4348 0704 1903 4303 6731 1990 4375 GS! 2- 2043 4450 6831 2043 4500 0853 2079 4563 6879 2223 4577 6883 225.5 4-609 6898 2256 4628 6929 2262 4034 7009 2267 4721 7034 2273 4725 7017 2328 4734 7086 2343 4813 7165 2413 4820 7186 2423 4834 7191 2-440 4844 7193 244 1 4868 7210 2169 5005 7232 2178 5015 7235 2483 5078 7236 2524 5095 7380 2596 5118 7412 2614 5160 7425 2645 5179 7454 2690 5209 -74.5.5 2830 5239 7460 2850 5251 7489 NIETEN. 7499 10538 33161 15432 18427' 7556 10551 13191 15450 18428' 7574 103«4 13240 15475 18439 7599 10590 13343 15026 18460 7689 10609 13359 15647 18500 7696 10661 13419 15-673 lSölO 7701 10771 13496 15677 18561' 7718 10791 13516 1-5700 13579 7746 10821 13522 15764 18629' 87.56 10933 1 3523 15787 18716 7902 10938 1 3589 15793 18734 791-8 10951 13012 1-5863 18775; 7981 11020 13623 15906 187771 7988 11099 13672 15910 18815 7991 11203 13782 1-5926 18840; 7906 11311 13837 15937 18850 8024 11314 18845 15969 18869' 8098 11.331 13883 16008 18871 8117 11332 13922 16014 18899 8141. 11335 13932 16039 18903 8176 11337 13958 16050 189.32 8185 1.1233 13981 16063 189.55, 8103 11342 13993 16080 19057; 8222 11344 14030 16099 19118) 8238 11385 140,56 16162 19126; 8299 11472 14075 16176 19142: 8320 H474 14079 10137 19173' 8349 11482 14092 16190 191921 8368 11497 14137 16199 1920S- 8408 11499 14152 16214 19242! 8436 11527 14160 16233 192551 81.50 11535 14169 16381 19260] 8.569 11.558 141 «3 16463 1920S, 8038 11568 14227 16465 19448 8675 11564 14231 16530 19497 8739 11(315 14274 16.533 19-526 8770 11025 14291. 16624 19531 8808 11085 14297 10630 19554 8810 11.733 14317 16911 19557, 8843 11751 14318 16881 19585] 8855 1175-2 14321 10927 19621' 8875 11770 14347 10929 19660! 8870 11979 14460 10975 19770, 8905 11880 14498 16978 19941] 8953 11907 14513 10987 19954- 8900 11916 1 1549 17074 20025 8992 12002 146.33 17084 20036 I 9006 12008 146-52 17110 20043' 9014 121-45 14-656 17127 20106 9082 12168 14665 17151 20110 1 9092 12132 14076 17152 20113 9U1 12181 14722 1 71:50 201.47 9255 12199 14725 17170 20140 9273 12203 14759 17227 20150 i '3 15212 14761 17377 20130! §334 12242 14780 17412 20213 9385 12260 14788 1.7453 202201 9500 12291 14793 17455 20223 9540 12293 14812 17433 20212' 9577 12329 14827 17559 20213! 9581 12330 14876 17029 20289 9-599 1 2339 1 4892 1 7645 20335! 9851 12340 14901 17606 203431 9890 12378 14919 17730 20362 97C3 12392 14926 17760 '20394 9773 12417 14988 17807 20434 9782 12123 14997 17849 20437' 9785 12455 15008 17858 20459, 9810 12513 16024 17893 20496 9323 12-5-59 15036 17921 20562 9-37 12.580 15045 17929 27629 9886 12582 15080 17946 20675 9899 12635 15095 17910 206-88. 9027 12668 15122 1-8016 20707 9980 12689 15126 18054 20718; 11 >009 12697 15147 18063 20741 10025 12795 15176 18090 20747" 10027 12841 15197 18110 207-55 10099 12866 15302 381-55 20759 10119 12905 15313 13199 20793 10203 12982 15319 18252 20852 1020,1 13069 15348 1828.5 208-59 10325 13104 15359 18329 20832 10352 13113 15377 18341 20890 10302 13133 15393 18360 20936 70475 13114 15412 1S424 20955 10503 13150

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2