I KON. NED. HOOGOVENS EN STAAL FABRIEKEN. DONDErffÖÏG 28' SEPTEMBER 1933 NAAR HERNIEUWDE KRACHTSONTWIKKELING VAN DEN MIDDENSTAND. SÏED. R. K. MIDDENSTANDSBOND CONGRESSEERT TE BREDA. Opening van de Algemeene Vergadering. Santos omhoog. BISSCHOPPELIJKE AANSPORING TOT GROOTER SAAM- HOORIGHEID. BOTERINVOER IN BELGIE. COLIJN NAAR GENEVE. PRODUCTIE AFGENOMEN. NATION. HERSTEL TEGEN COM MUNISME EN SOCIALISME. VERBOD VAN DEZE PARTIJEN GEVRAAGD. Stopzetting van de Vara-uitzendingen. PRINSES JULIANA EN HET TENNISSPEL. Oefening onder leiding van Scheurleer en Timmer. R.K. MIDDENSTANDSBOND BISDOM HAARLEM. Totaal maand-contingent met de helft verhoogd DE LEIDSCHE STADHUISBOUW. Gister is in het gebouw van den St. Joseph- kring te Breda de algemeene vergadering van den Ned. R. K. Middenstandsbond aangevan gen, welke geopend werd door den voorzitter van den bond, den heer Jos. E. A. M. Meyring. Aan zijn openingsrede is het volgende ont leend: Het hoofdbestuur heeft gemeend deze ver gadering van de leiders der katholieke mid denstandsbeweging in land en stad, in stands- en vakverband, te moeten benutten voor de definitieve behandeling van ons nieuwe begin sel- en werkprogram, dat hierna in een ver gadering van ons nieuw centraal bestuur for meel zal moeten worden vastgesteld. Het is u bekend, dat in 1917 door dr. van Beurden, het eerste program op het congres van Utrecht aan den middenstand werd voor gelegd. De richtlijnen hiervan hebben wij ge durende 15 jaar gevolgd en voor de daarin vastgelegde verlangens gearbeid en gestreden. Voor een groot deel zijn die inmiddels ver wezenlijkt. In het huidige tijdsbestek, waarin zich schier alle maatschappelijke verhoudingen hebben gewijzigd, waarin de positie van den midden stand en zijn voortbestaan van zooveel zijden worden aangevochten en bedreigd, kon het niet anders of richtlijnen, die in vorige periode als veilig compas golden, moesten onder zulke omstandigheden worden herzien en daaraan aangepast. Voor het eerst vergadert u, aldus spr., onder leiding van een hoofdbestuur, waarin vier vertegenwoordigers der vakbonden zitting heb ben naast de vijf voorzitters der diocesane middenstandsbonden. Dit is, zooals u weet, het voornaamste gevolg van de bestuursreorganisatie in den N.R.K.M., die uit het rapport der commissie stands- en vakorganisatie is voortgevloeid. Spr. wekte de besturen der diocesane bonden en der landelijke vakbonden nog eens op, zoo nauwgezet mogelijk uitvoering te geven aan het wederzijds verplicht lidmaatschap van stands- en vakorganisatie. In de tweede plaats vroeg spr. de bijzondere aandacht voor het Santos-fonds. Door de treurige economische omstandig heden worden bij Santos steeds meer ver- plegingsaanvragen ingediend, terwijl de in komsten een tegenovergestelde tendenz ver- toonen. Dat kan zoo niet blijven! De besturen der diocesane bonden en der plaatselijke middenstands vereenigingen moe ten het als een eerezaak beschouwen de inkom sten van Santos zoo hoog mogelijk op te voe ren vooral door werving van vaste bijdra gen van de leden opdat Santos zijn wel doende taak voor den katholieken georgani- seerden middenstand kan blijven vervullen. In de derde plaats vroeg spr. aandacht voor de onlangs tot stand gekomen uitbreiding van het bureau van den N.R.K.M. met een econo mische en een commercieele (reclame) afdee- ling. Spr. riep de medewerking van de aanwezi gen in om zooveel mogelijk van deze afdeelin- gen gebruik te maken. De algemeene vergadering van vandaag is bijeengeroepen om bij de behandeling van ons program en aan de hand van de conclusies van het prae-advies in hun volle breedte de nooden en de behoeften tot uiting te laten komen, die in dezen tijd leven in den middenstand. Men moge al-niet in allen deele voldaan zijn over het beleid der regeering ten opzichte van den middenstand. Men moge betreuren, dat in de Troonrede niet aan meer vraagpunten van ons urgentie-program is tegemoet gekomen, toch diene men zich rekenschap te geven, dat in die zelfde Troonrede aan verschillende onzer desi derata wordt tegemoet gekomen. Nochtans blijven dringende wenschen ter vervulling over. En op deze zal met meer na druk nog dan voorheen dienen gewezen, daar bij in het oog houdend de eerbiediging die wij als Katholiek verschuldigd zijn aan het wettig gezag en dat wij als volbloed Nederlanders wenschen hoog te houden. Wanneer wij naast leden der katholieke stands- en vakorganisatie, trouwe leden blijven der Katholieke Staatspartij, dan mogen wij on getwijfeld ook van onze politieke partij en haar afgevaardigden met hun invloed op de regee ring steun verwachten, indien de vervulling eenigszins mogelijk is. Het Partijbestuur vraagt vertrouwen en medewerking. De middenstand wil het die geven, overtuigd dat het Partij-» bestuur voldoende voortvarendheid bezit om ook in de buitengewone tijdsomstandigheden in het belang van den Middenstand te handelen waar noodig is. Met het -uitbrengen van het urgentieprogram is vervolgde spr., niet bedoeld, dat wij verder geen wenschen hebben, zelfs niet, dat wij ver der geen urgente verlangens zouden hebben. De hoofdzaak is, dat onze organisatie aldus spreker, duidelijk aan de regeering heeft laten weten, dat er momenteel in den kring van on zen stand een groot aantal nooden leven, waar in spoedige en afdoende voorziening in de hoog ste mate noodzakelijk moet worden geacht. Begonnen werd met de behandeling en vast stelling van het beginsel- en werkprogram voor den Nederlandschen R. K. Middenstandsbond, aan de hand van een praeadvies, uitgebracht door dr. Jos. van Beurden te Hedswiik Dit prae-advies, dat neergelegd is in een boek_ werk van 140 pagina's, bestaat uit een zedelij k- ■godsdienstig, een sociaal-economisch en een sociaal-politiek program. Onmiddellijk werd het woord verleend aan dr. van Beurden, die door de vergadering met luid aDDlaus werd begroet, waarna wordt voor voor dr. van Beurden, die door de vergadering luid applaus werd begroet, waarna wordt gesteld van het prae-advies hoofdstuk hoofdstuk te behandelen. De bietenoogst begint weer. Volle wagens tijden de suikerfabriek te Halfweg binnen. Mgr. Hopmans bezoekt de vergadering. Nadat Mgr. Hepmans, die thans ter vergade ring kwam, op het podium had plaats genomen sprak de voorzitter de heer Meyring enkele woorden van welkom tot den Kerkvorst van Breda, uit wiens diocees tal van pioniers voor de katholieke middenstandsorganisatie zijn voortgekomen. De voorzitter dankte Mgr. Hopmans voor alles, wat de Bisschop voor den R. K. midden stand heeft gedaan, betuigde namens het con gres eerbiedige onderwerping van heel den Katholieken middenstand en vroeg den zegen van Z. H. Exc. voor dit Congres, en voor den geheelen middenstand, die zulke moeilijke tij den doormaakt. De Bisschop spreekt. Mgr. Hopmans gaf te kennen, dat hij met graagte de uitnoodiging om hier te komen had aangegrepen om op deze algemeene vergade ring blijk van zijn belangstelling te geven voor den R. K. middenstand, die steeds een eervolle plaats innam in onze katholieke samenleving: dit moet hij ook in de toekomst blijven doen door een hechte organisatie te vormen en uit te bouwen. Dit is thans meer dan ooit noodza kelijk, want als eenling heeft ook de midden stander niets te beteekenen. Organisatie is dus noodzakelijk, maar dan ook een katholieke or ganisatie voor katholieken, daar alleen een katholieke organisatie in staat is de volledige belangen der katholieken te behartigen. Mgr. Hopmans wenschte uitdrukkelijk te verklaren, dat de Bisschoppen met kracht den katholie ken middenstand zullen blijven steunen. De katholieke middenstanders moeten echter ook eikaar steunen en een voorbeeld geven aan hun standgenooten. Mgr. drong aan op grooter saamhoorigheid: vast aangesloten, moet de middenstand liefdevol samenwerken. Als ieder onzer zijn plicht doet, zal de Kath. middenstand in groei en bloei toenemen, waarvoor Breda's Bisschop Gods onmisbaren zegen bij voortdu ring zal blijven afsmeeken. De sociaal-econ. taak der vakorganisatie. Door de afgevaardigde van Arnhem werd ge vraagd, zware exameneischen te stellen, waar door diploma's meer beteekenis en waarde zullen krijgen. De heer Oostermeyer uit Alme lo betoogde met nadruk, dat de groote massa van de middenstanders nog niet de volle draag wijdte beseft van de bedrijfsraden. De heer van Doorn bepleitte samenwerking tusschen fabrikant, groothandel en detailhan delaar. Dr. van Beurden nam graag de gedachte van Arnhem's afgevaardigde over betreffende de exameneischen. In het leder en schoenbedrijf was reeds een vorm van organisatie in het leven geroepen, die de productie en distributie via een centraal lichaam zal regelen met behartiging van de volle belangen der arbeiders, die in deze be drijven werkzaam zijn. Spreker ging in korte trekken de bevoegd heden na van de bedrijfsraden, die zij thans hebben volgens de wet-Verschuur en de be teekenis, die daarvan voor de toekomst te ver wachten is. Misschien dat we in snel tempo, door enkele phasen over te slaan, spoedig tot de bedrijfsschappen geraken. Nadat Mgr. Hopmans aan de aanwezigen zijn bisschoppelijken zegen had geschonken verliet H' ®xc" de vergadering, terwijl door allen „Aan U, o Koning der Eeuwen" werd gezon- gen. De secretaris, de heer Koops uit Venlo, nam dan de leiding der vergadering over en in snel tempo werden de verschillende punten van het sociaal-politiek program met algemeene stemmen zonder verdere discussie aangenomen e, r Kuyper (Amsterdam) wenschte in het beginselprogram nog nadere uiteenzetting van het vraagstuk der huurders van winkel bedrijven, het opzeggen van de huur en de onteigening, waarbij wel de belangen der eige naars maar niet van de huurders voldoende in aanmerking worden genomen. Dr. v. Beurden antwoordde, dat uit een of ficieel onderzoek was gebleken, dat daaraan geen behoefte bestond; mocht echter blijken, dat zulks wel het geval zou zijn, dan zou dr. v. Beurden geen bezwaar hebben om zulks alsnog in zijn beginselprogram op te nemen. Ten aanzien van de Kamers van Koophandel (waarover de heer Oostermeyer nog even ge sproken had) gaf dr. v. Beurden te kennen, dat hij zich niet uitgesproken had over de prac- tische werking der Kamers van Koophandel, daar thans nog niet te overzien is, hoe hij een nieuwe sociale ordening de feiten zich zullen ontwikkelen en welke taak dan voor de Kamer van Koophandel is weggelegd. De Jonge Middenstand. Rector Timp (Haarlem) was dr. v. Beurden dankbaar, dat in het praeadvies was vastgelegd, dat de Jonge Middenstand een afzonderlijke organisatie behoort te zijn, die echter de heele middenklasse moet omvatten, hetgeen later vooral zal blijken van groot belang te zijn. Er moet door den middenstand meer gewerkt worden om alle jongens uit de middenklasse onder te brengen in een nationale K.J.M.V. Spreker hoopte, dat Roermond zich ook spoe dig zou aansluiten bij de vier andere diocesen. Ten slotte vroeg spreker, dat er een band zou worden geschapen tusschen K.J.M.V. en de vakvorganisatie door het winnen van aspi ranten voor de vakorganisatie, die meer tech nische en vakkundige voorlichting dient te geven. De aanvullende conclusie van Rector Timp werd door dr. v. Beurden overgenomen. De voorzitter deelde Rector Timp mede, dat vóór 1934 de stichting van een K.J.M.V. in het Bisdom Roermond een voldongen feit zal zijn. Met een woord van dank aan den prae- adviseur, dat door de aanwezigen met luid applaus werd onderstreept, besloot de voorzit ter de vergadering. Ontvangst ten stadhuize °5n ^fkt uur zijn de talrijke congressisten op net Stadhuis bijeengekomen waar de burge meester van Breda mr. dr. E. G. A. van Sons- beeck, de wethouders J. J. van Buitenen en E. van Mierlo en vele R. K. raadsleden ter begroe- ting en ontvangst aanwezig waren. MINISTER OUD OVER DEN FINAN- CIEELEN TOESTAND. De radiorede van hedenavond. Ter aanvulling van het bericht, dat Minister Oud hedenavond van 20 tot 21 uur een radio rede zal houden, kunnen wij nog mededeelen, dat Minister Oud den algemeenen financieelen toestand des lands en de vooruitzichten voor de naaste toekomst op een voor de luisteraars be grijpelijke wijze zal behandelen. De uitzending zal over beide zenders ge schieden. De Minister zal daartoe gebruik maken van de studio in het gebouw van het hoofdbestuur van den P. T. T. dienst te 's-Gravenhage. Landingstroepen op verkenning langs het strand tusschen Terheide en Kijkduin, tijdens de vlootmanoeuvres in het Nborder-kwartier. PATERS VAN DEN H. GEEST. Vertrek van Missionarissen. Van de Congregatie der Paters van den H. Geest zijn naar de missie vertrokken: Op 15 September 1.1. uit Rotterdam per s.s. „Ussukuma": de Weleerw. Paters A. van Dom melen uit Gemert naar Ap. Vicar. Loenda (Por- tug. W. Afrika) en H. de Bruijn uit Wychen naar Ap. Vicariaat Koebango (Port. W.-Afrika). Na een verblijf van eenige weken in Portugal, zullen zij de reis naar hun bestemming ver volgen. Op 22 September uit Antwerpen per s.s. „Eli- sabethville": de Zeereerw. Pater J. v. d. Heijden naar Apost. Prefectuur Noord-Katanga (Bel gisch Congo), waar hij reeds 13 jaar werkzaam is geweest. Naar dezelfde missie vertrokken met hem: Br. Isidorus Verstappen uit Horst en Br. Chrysantus Smèeman uit Nijmegen. Naar de missie van den Zeereerw. Pater C. Laurent (Pounga, Ap. Vicar. Loango, Fr.W. -Afrika) vertrok mede per zelfde gelegenheid Br. Her mes v. Ekert uit Helmond. Verder zullen naar de missie vertrekken op 20 October uit Rotterdam per s.s. Ubena: de weleerw. Paters P. v. d. Bol, uit Scheve- ningenD. Hagenaars uit Amsterdam en C. Laurent Jr., uit Amsterdam. Met hen de wel eerw. Broeders Wilhelmus Eickholt uit Am sterdam en Henricus Martens uit Bakelallen naar Bagamoyo (Nederl. Ap. Vicariaat, Oost- Afrika). op 8 November uit Bordeaux naar Conakry (Fr. Guinea, W.-Afrika) de weleerw. Broeders Bavo Willemsen uit Schiedam (tweede vertrek na een eerste verblijf van zes jaar aldaar) en br. Johannes Peeters, uit Neer (eveneens twee de vertrek tevoren was hij werkzaam in Belg. Congo, nu werd hij gevraagd door Mgr. Lerouge voor den bouw van zijn kathedraal, waarvan de eerste steen reeds is gelegd). Voor de Nederlandsche provincie vertrek ken derhalve in totaal 6 Paters en 7 Broeders. Het gezamenlijk aantal nieuwe Paters, welke de Congregatie van den H. Geest dit jaar naar de missie zendt, bedraagt 75. ROTTERDAM LLOYD-RAPIDE. De firma Ruijs Co., hoofdagente der N. V. Rotterdamsche Lloyd, deelt mee, dat de Rotter dam Lloyd-rapide aansluiting gevend op het 29 dezer in Marseille vertrekkend mailschip „In- drapoera" 28 September 15.40 van Den Haag (H. S. M.), te 16.12 van Rotterdam (D. P.) en te 17.17 van Roosendaal zal vertrekken. AFSCHEID VAN MISSIONARISSEN. Gisteren had in de parochiekerk van de H.H. Nicolaas en Gezellen aan de Raamstraat te Delft het plechtig afscheid plaats van een twaalftal Missionarissen. Voor de H. Mis van half 9, deden de Mis sionarissen hun plechtigen intocht in de kerk Verscheidene heeren geestelijken der gansche stad, alsmede de Hoogeerw. Pater Regalatus Hazebroek, waarnemend Provinciaal en de Zeereerw. Pater dr. Germanus Vrijmoed, de- finitor der Orde, begeleidden den indrukwek- kenden stoet. Een tweetal priester-missionarissen zijn voor Brazilië bestemd n.l. Pater Simeon van den Akker uit Geffen en Pater Florianus Verhagen uit Schijndel; benevens fr. Coelestinus van de Kerkhof uit Weert, fr. Pereginus Loerakker uit HaarTem, fr. Eugemarius Kupka uit Heer len, fr. Leobinus Kraakman uit Haarlem; en een Broeder Christinius Uylenbroek uit Zeist. P. fr. Aemilianus van Heel uit Amsterdam reist naar Zuid Chansi, China, met Broeder Agrullus van der Heide uit Bolsward; P. Ilade- linus Ariaens uit Venray is voor Java bestemd, terwijl P. fr. Dionysius Boers uit Weert en P. fr. Notenboom uit Bodegraven naar de Missie in Noorwegen gaan. De plechtige H. Mis werd gecelebreerd door den Weleerw. Pater Simeon van den Akker uit Geffen. De Zeereerw. Pater dr. Germanus Vrijmoed, definitor, hield een schoone en treffende pre dikatie. De Hoogeerw. Pater Regalatus Hazebroek. droeg den Missionarissen de zending op, waarna de kruisen werden gewijd en omgehangen. De Zeereerw. father van Graven, van de Congregatie van Mill Hill, die 12 v2 jaar in huize „Vrijland" te Arnhem verblijf heeft ge houden zal op 10 October, vergezeld van Broe der Felix Terborgt uit Hansweert, naar Mar seille vertrekken, teneinde zich in te schepen naar de Missie van Oeganda (Britsch-Afrika) In verband met dit vertrek vond Woensdag in de kapel van Huize Vrijland de afscheids- plechtigheid plaats. Men meldt ons uit Parijs d.d. gisteren De Nederlandsche minister-president dr. H. Colijn, is hedenmorgen tegen half twaalf uit Londen op het Parijsche vliegveld Le Bourget aangekomen. 300.000 op ertscontracten gereser veerd. Verlies gestegen tot 3.667.476. V Aan het jaarverslag der Koninklijke Neder landsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. over 19321933 ontleenen wij het volgende: In het afgeloopen boekjaar werden een kooks- brekerij en kookszevsrij gebouwd, welke in richting ons in staat stelt om eventueel kooks op maat gebroken ter markt te brengen, waar door het mogelijk zal zijn om de kooksfabriek in bedrijf te houden, ook indien de productie van ruwijzer voor eenigen tijd belangrijk zou moeten worden ingekrompen. In het loopende boekjaar zijn geen groote uitgaven op kapitaalrekening te wachten. De beide hoogovens 1 en 3 bleven, evenals het vorige jaar, het geheele jaar onafgebroken in bedrijf. De totale ruwijzerproductie gedurende het ver slagjaar bedroeg 232.932 (255.609) ton (gemid deld per dag 638 (698) ton): ca. 85 pet. van de normale productie-capaciteit. De kooksproductie gedurende het verslagjaar bedroeg 256.844 (273.830) ton. Van de centrale van het P.E.N. werden 69.321.000 (43.971.000) kWh betrokken. De eigen turbines deden, ingevolge de overeenkomst met het P.E.N., alleen nog dienst als reserve voor de Provinciale centrale en leverden aan ons bedrijf in die functie bovendien 8.001.000 kWh. Aan gemeenten leverden wij 12.484.577 M3. (12.165.317) kooksovengas. Daar wij herhaaldelijk hebben kunnen consta- teeren, dat aan deze gasleveringen een over dreven beteekenis. wordt toegekend, is het goed om hier vast te leggen, dat slechts een achtste gedeelte van onze kooksovengassen aan gemeen ten wordt geleverd. De productie van bijproducten der kolen- destillatie nam, in verband met de geringere kooksproductie van het afgeloopen boekjaar, af en bedroeg: 1932/33 1931/32 ton ton Gereinigde benzolproducten 2.240 2.418 Teer 8.648 9.948 Ammoniumsulfaat 3.323 3.558 Ook hier is de productie ca. 85 pet. geweest van de normale productie-capaciteit. De enorme achteruitgang van de productie vtn ijzer en staal in de wereld is tot staan ge komen en heeft plaats gemaakt voor een productie-toeneming, die in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika eerst na den val van den dollar in April van dit jaar inzette, doch daarna groote proporties heeft aange nomen. In de Europeesche productielanden kon een geringe vermeerdering van de bedrijvigheid reeds worden opgemerkt in het laatste kwar taal van 1932. Deze verbetering won verder veld, zonder nochtans groote afmetingen aan te nemen. Wij slaagden er ook in het afgeloopen boek jaar in de ruwijzerproductie van ons bedrijf bevredigend te handhaven, ofschoon de leverin gen op de Nederlandsche markt nog verder achteruit gingen. Wij leverden voor Neder- xVer'3rid,'i: slechts 25.803 ton, voor export j°n' .zoodat bijna 90 pet. van onze ruw- ijzeiproductie moest worden geëxporteerd. Bij den enormen achteruitgang van het ruwijzer- verbruik m het algemeen en van den inter nationalen ruwijzerhandel in het bijzonder, moest ons aandeel in den totalen ruwijzer- export nog verder toenemen. De volgende cijfers doen dit duidelijk zien: In 1929 bedroeg de ruwijzerexport van ons bedrijf 15 pet. van den gezamenlijken export van Duitschland, Frankrijk, Engeland, België/ Luxemburg en Amerika. In 1933 was dit percen tage gestegen tot 60 pet. Met andere woorden: ons bedrijf wist sinds 1929 zijn export te hand haven, ofschoon de wereldmarkt van ruwijzer tot op een kwart terug ging. Niet gerust op de toekomst. Het dient vermeld te worden, dat wij niet ge rust kunnen zijn op de toekomst. Het inter nationale handelsverkeer wordt ontegenzeglijk steeds beperkter. Overal viert het nationalisme hoogtij en trachten de verschillende volksge meenschappen hun moeilijkheden, en in het bij zonder het werkloosheids-probleem, te over winnen, o.a. door de nationale markt te reser veeren voor het nationale productie-vermogen, waarbij dat productie-vermogen zoo noodig voor de behoeften van de eigen markt wordt uitge breid of daaraan wordt aangepast. Intusschen blijven wij het oog er op gericht houden, dat in de toekomst het geproduceerde ruwijzer in meerdere mate verwerkt moet wor den tot ijzeren en stalen voorwerpen, die in Nederland verbruikt worden. Veel voorberei dend werk om tot dit doel te geraken werd ook in het afgeloopen jaar door ons verricht. De verplichtingen uit hoofde van vroeger ge sloten ertscontracten zijn in den loop van het boekjaar verder afgewikkeld, maar zij zijn nog niet volledig geliquideerd. Eenige contracten die betrekking hebben op den aankoop van Zweed- sche ertsen, hebben nog een geldigheidsduur van eenige jaren. Bij het huidig prijsniveau brengen deze contracten verlies en voor het loopende boekjaar moet dan ook opnieuw een bedrag gereserveerd worden en wel van 300.000 (v. j. 650.000), om dit verlies te dekken. Wat de markt voor bijproducten betreft, kan het volgende worden vermeld: De opbrengst van onze teerproductie was nagenoeg gelijk aan die van het vorige jaar. De benzolmarkt was in doorsnee gunstiger, doch in den laatsten tijd weer zwakker. De opbrengst van ammoniumsulfaat was, niettegenstaande het internationaal accoord tusschen de Europeesche producenten, zeer onbevredigend. Onze deelnemingen in aanverwante onder nemingen gaven ook in dit jaar nagenoeg geen inkomsten. Geen afschrijvingen verdiend De financieele resultaten van het geheele be drijf vertoonen weliswaar een belangrijk kleiner verlies dan in het vorige boekjaar, maar van de afschrijvingen kon toch niets verdiend worden. VERLIES- EN WINSTREKENING. Debet: Interest Afschrijvingen op fabrieks- installaties en woningen Afschrijvingen op voorr. Reserve tegen loopende grondstoffen-contracten Totaal Credit: Onverd. winst v. boekjaar Voord, saldo bedrijfsrek. (zonder afschrijving) Expl. grondbezit en won. Vaten uit deeln. in aanver wante ondern Saldo-verlies Totaal 1933 1932 57.129 47.719 1.327.696 1.349.778 172.147 876.562 300.000 650.000 1.856.883 2.924.060 86.485 492.724 378.863 22.653 25.439 4.661 2.689 1.336.893 2.924.060 1.856.883 2.924.060 Het Verbond voor Nationaal Herstel heeft aan den voorzitter van den Ministerraad een request gezonden, waarin wordt betoogd, dat de communistische en Marxistische partijen en organisaties de grootste vijanden van ons Va derland zijn, aangezien zij" ondermijnen de na tionale waarden van ons volkVorstenhuis, Godsdienst, Gezin, Gezag, Rijkseenheid en Weermacht, en dat het mitsdien een levensbe lang voor ons volk is, dat het tegen deze ver nietigende krachten beschermd wordt. Daarom verzoekt het Verbond den Minister president te bevorderen, dat genoemde partijen en organisaties verboden worden en in afwach ting van deze maatregelen de uitzendingen van de Vara stopgezet worden, die dagelijks ons land in het buitenland belachelijk maken, o.a. door elke uitzending te bëeindigen met de In ternationale en honderdduizenden landgenoo- ten te ergeren door haar opruiende uitlatingen. Van meer dan een vorstenhuis in Europa gaat belangstelling uit voor tennis. Onder „belang stelling" dan te verstaan: het beoefenen van het spel. Wie eenigszins thuis is in hetgeen er in de internationale tenniswereld omgaat, weet, dat de koning van Zweden, ondanks zijn 73 jaren nog steeds een enthousiast speler is en niet alleen een speler die geregeld zijn uurtje tennis speelt, doch dat hij waarlijk nog in wedstrijden uit komt ook. Van het Engelsche vorstenhuis heeft de Prins van Wales, voordat hij serieus golf ging spelen even serieus tennis gespeeld als zijn broer, Prins George, die er meer aanleg voor had, heeft zelfs als gewoon deelnemer meege daan in het heerendubbelspel te Wimbledon, waar hij de eerste ronde won! Onze Prinses behoort tot die vorstelijke per sonen, welke voor tennis een bijzondere belang stelling aan den dag leggen. Reeds in den studie tijd wisselde zij haar verblijf te Katwijk af met tennis-uurtjes, met verschillende vriendinnen beoefend op een van de aardige banen, welke daar in de duinen liggen. Haar belangstelling ging ook uit naar wedstrijden. Zij woonde de ontmoeting van mevr. Moody-Wills (toen nog Helen Wills) tegen Kea Bouman bij en zij heeft later enkele van onze Davis Cup wedstrijden gevolgd. Dit jaar trotseerde zij den aanhouden den regen om de Nederlandsche spelers tegen de Polen te zien kampen. en gelukkig te zien winnen. Tijdens haar bezoek aan Engeland kwam zij op twee achtereenvolgende dagen te Wimbledon en het was merkbaar, dat de strijd van een Moody-Wills tegen miss Round haar bijzonder boeide. Echter, de Prinses heeft ook de belangstelling voor het spelen zelf behouden. En dat spelen is niet alleen een beetje tijdpasseering, niet alleen een vorm van lichaamsoefening, doch het is een serieuze oefening onder leiding. Reeds enkele weken zijn, op ongeregelde tijden, de oefeningen aan den galg op een van de banen van de M.E.T.S. Wij hebben den wensch ge ëerbiedigd om daarvan nog geen melding te maken al zal het elk die tennis speelt interes seeren dat H. K. H. zóóveel belangstelling blijft behouden. De wijze van beoefening was echter zoo ongedwongen, de spelers welke terzelfder tijd op de andere banen van de M.E.T.S. speel den, waren zoo bescheiden in hun nieuwsgierig heid dat de Prinses geen afgesloten of particu liere baan behoefde uit te kiezen om haar oefe ningen daar te hebben. Ondanks den voortgang van het seizoen heeft H. K. H. deze maand nog geregeld haar oefenin gen voortgezet. Zij ontving daarbij nu eens aan- wijzingingen van den heer Scheurleer, dan weer van Timmer, terwijl naast deze twee coaches Jan Goedraad, de oefenmeester van de M.E.T.S., als trainer fungeerde. Gewoonlijk is H. K. H. vergezeld van Frl. Bentinck. Zooals dat gewoonlijk het geval is bij hen, die zich schijnbaar tot een tak van sport voelen aangetrokken, zoo is ook bij Prinses Juliana een levendig enthousiasme voor het spel waar te nemen. Zelfs bij het eenvoudige oefenen blijkt dit. Het toch altijd ietwat eentonige systemati sche oefenen van de grondslagen van het spel, forehand of backhand, verveelt haar geenszins. Dat heeft ons, van een teruggetrokken post het „vorstelijk spel" volgend, direct getroffen. En wat ons voorts opviel was niet alleen de neiging om met fiksche vaart te slaan, doch dat de na tuurlijke aanleg voor goede backhand die van de forehand lijkt te overtreffen. Dat H. K. H. zich de moeite getroost om het spel stelselmatig te leeren, bewijst dat zij voor het spel veel voelt. Op dit punt kan zij als een voorbeeld gelden! Het is te hopen dat zij door deze minst aantrekkelijke fase van het spel heenkomt en dat zij, te midden van de vele beslommeringen, welke zij uit den aard der zaak heeft, veel gezonde afleiding en veel vol doening in de beoefening van het mooie spel zal mogen vinden. Najaars-centrale Raad en Bestuurders- dagen. De najaars-Centrale Raad van den R. K. Mid denstandsbond in het Bisdom Haarlem zal dit jaar in Den Haag worden gehouden op Woens dag 8 November. Voordien organiseert de Bond nog een twee tal bestuurdersdagen, waar aan de orde zal worden gesteld het urgentie-, beginsel- en werkprogram van den Ned. R.K. Middenstands bond. Tot deze bestuurdersdagen zullen worden uitgenoodigd de dagelijksche bestuursleden (of hun plaatsvervangers) en de Geestelijke Advi seurs der afdeelingen van den Bond. Voor de afdeelingen in Noord-Holland zal de bestuurdersdag plaats vinden op Donderdag 19 October a.s. in het Retraitenhuis te Bergen; voor de afdeelingen in Zuid-Holland en Zee land op Dinsdag 24 October in het Retraiten- hujs je Noordwijkerhout. Onze Brusselsche correspondent meldt: Naar verluidt, zou het in de bedoeling van de Belgische regeering liggen, de contingentee- ring van den invoer van boter te verruimen en 900.000 K.G. boter per maand toe te laten, inplaats xan 600.000 K.G. zooals dit thans het geval is. Verder zou de vergunningstaxe voor den in voer van boter van frs. 9 op frs. 7.50 per K.G. worden verminderd. De verdediging van architect C. J. Blaauw. Zooals we indertijd reeds hebben meegedeeld, heeft bij de rondvraag in een der laatste raads vergaderingen der gemeente Leiden een der leden zich erover beklaagd, dat B. en W. bij de toezending van het rapport der stadhuis adviescommissie dit niet tevens hadden ver gezeld doen gaan van alle bijlagen. De burgemeester deed toen de toezegging, dat B. en W. dit zouden overwegen. Het resul taat is, dat deze bijlagen thans aan de raads leden zijn toegezonden. Het voornaamste stuk, de bijlage, waarover het per slot van rekening gaat, is de brief van architect C. J. Blaauw, waarin hij zijn goed recht verdedigt, om van het programma af te wijken. Daarin komt hij op tegen de meening, dat hij door een ongeoorloofde overschrijding van de gegeven terreingrens, zich ruimer mogelijk heden voor een goede oplossing heeft toege- eigend. Als ook tegen de opvatting van de Raadhuiscommissie, dat de merites van zijn plan uitsluitend te danken zijn aan de terrein uitbreiding, die hij zich zonder grond veroor loofd zou hebben. „De oppervlakte van het gegeven terrein, aldus de heer Blaauw, bedroeg ongeveer 3880 M2., daaraan werd door mij toegevoegd aan de Vischmarkt ongeveer 200 M2„ ik liet daar tegenover ongeveer 1100 M2. onbebouwd ten gunste van het verkeer. Hoewel ik de rechtvaardigheidsgevoelens uwer commissie volkomen respecteer, moet ik toch tot verdediging van mijn goed recht uw standpunt te dien aanzien op alle punten be strijden. Niet alleen kan ik mij met uw standpunt niet vereenigen, maar evenmin kan ik mij vereeni gen met de wijze, waarop u dit standpunt hebt gemeend naar voren te moeten brengen. Het doet mij n.l. ten zeerste leed, dat u gemeend hebt, de moeilijkheid, die naar uw meening door mij veroorzaakt was, aan de andere deel nemers te moeten kenbaar maken. Ik meen, dat daardoor een atmospheer is geschapen, die de zuiverheid van de beoordeeling en de ap preciatie van uw oordeel, hetzij dadelijk of in de toekomst, in gevaar moet brengen. Had uwe commissie eerst met mij de „overtuiging" be sproken, dan 'was ik in de gelegenheid ge weest mijn plan geheel terug te nemen, wat mij liever was geweest, dan ten aanhoore van mededingers beschuldigd te worden van de loyale handeling. Nu is de zaak voor mij geworden, niet alleen een vraag naar recht, maar ook een eerezaak, want ik weiger te aanvaarden, dat ik op de loyale wijze mijzelf heb getracht te bevoordee- len tegenover mijn collega's. Ik ben van meening, dat uwe Commissie bij het zoeken naar gelijke rechten voor de vier overige deelnemers, aan het recht van den vijfden niet genoeg aandacht heeft geschonken. In verband hiermede wensch ik allereerst vast te stellen, dat de bijtrekking der percee- len Vischmarkt 7 en 8 in het programma niet in den beginne is geschied door mij, doch door uwe Commissie als terzake gemachtigde van B. en W. van Leiden en wel in de beant woording van een door mij gestelde vraag. Ik heb mijn vragen voor de vergadering van 11 November '32 schriftelijk opgesteld en vol gens mijn notitie luidde de betrokken vraag aldus: „is in de toekomst verruiming van het ter rein aan de zijde van de Maarsmansteeg te ver wachten?" Met deze vraag heb ik bedoeld, wat er let terlijk staat, nl. of in de toekomst aan de Maarsmansteeg het Raadhuis zichtbaar zou worden. De beantwoording van deze vraag in de missive, mij toegezonden bij schrijven van 18 November '32, waaruit blijkt, dat over de vragen en hare officieele beantwoording door uwe Commissie nog overleg is gepleegd met B. en W. van Leiden, gesteld als punt 4 en is volgens art. 1 van het reglement voor deze meervoudige opdracht onderdeel (bindende bepaling) van het programma geworden. De beantwoording van de vraag was twee ledig: 1. Uitbreiding van het Raadhuisterrein naar de zijde der Maarsmansteeg ligt voorloopig niet in de bedoeling. Met deze eerste zin was de door mij gestelde vraag volkomen afwijzend beantwoord en was het daarbij gebleven, dan zou ik niet op de gedachte gekomen zijn de perceelen Visch markt 7 en 8 in mijn plan te betrekken. Er werd echter een zin aan toegevoegd, die geen antwoord op mijn vraag inhield, doch een zelfstandige beteekenis had, tevens een tegen stelling was tegenover het afwijzende van den eersten zin. De tweede zin luidt: „Bijtrekking van het hoekperceel Breestraat- Maarsmansteeg, alsmede van de perceelen Vischmarkt 7 en 8 in een min of meer verwij derde toekomst is echter geenszins onwaar schijnlijk". Hier wordt door de opdrachtgeefster uit drukkelijk op deze perceelen de aandacht ge vestigd in verband met uitbreidingsmogelijk- heid. Ik heb deze positief in het uitzicht gestel de mogelijkheid zóó van belang geacht, dat ik me volkomen gerechtigd voelde, van deze aan gegeven mogelijkheid volledig gebruik te maken. Elk der deelnemers had hetzelfde recht en dat ik de eenige ge weest ben, die van dat recht gebruik maakte, wil volstrekt niet zeg gen, dat ik daarmede iets deed, wat niet ge oorloofd was." Verder loochent architect Blaauw, dat er sprake van is, dat, achteraf gezien, de deel nemers onder verschillende voorwaarden heb ben gewerkt. Dat programmabepalingen verschillend ge ïnterpreteerd worden, spreekt vanzelf Aan het slot wordt er op gewezen, dat de raadhuiscommissie ten onrechte de opmerking heeft gemaakt, dat plan-Blaauw niet moge lijk was geweest zonder bijtrekking van de perceelen Vischmarkt 7 en 8. Naar aanleiding hiervan geeft de heer Blaauw de quintessence nog eens aan, waarop zijn plan berust: 1. het vormen van een hoofdfront, loodrecht op en in verband met den ouden gevel en de plaatsing van den toren aan het oude gebouw. 2. het toonen van het oude gebouw als lichaam in de compositie. 3. het scheppen van zooveel mogelijk open ruimte tusschen het hoofdfront en den wand Koornbrugsteeg. „Deze drie hoofdpunten had ik ook kunnen verwerkelijken" zoo eindigt hij, „zonder ge bruikmaking van de perceelen Vischmarkt 7 en 8, alleen was de oplossing minder ruim ge worden, een kwestie van graad dus, niet van beginsel. Ik ben bereid dit nader aan te too nen, niet als een variant, want mijn plan blijft naar mijn overtuiging resultaat van een vol ledig dienen van de opgave en de opdracht. Met mijn collega's in dezen is nog overleg gaande i.z. een mogelijk te bepalen algemeen standpunt."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3