DE VRACHTVERDEELING IN BINNENSCHEEPVAART. DE m: DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1938 €LJ ESN CRISIS-MAATREGEL, DIE BEVREDIGEND WERKT ORDE SCHEPT IN DE VERHOUDINGEN. EN DE WET HEEFT GEEN STAGNATIE VEROORZAAKT De handel accepteert de vracht- verhooging. HBr- MAX REINHARDT DE ONTGROENING TE UTRECHT. DE JACHT OP EEN SMOKKELAUTO. VERLENGING VAN DEN APPEL TERMIJN VOOR HET O. M.? VERKOOP ONDER BANDEROLLE- PRIJZEN. BOERDERIJ BRAND. HET VERGAAN VAN DE „SPAARNE- STROOM". WOONWAGENRELLETJE. AUTO TE WATER GEREDEN. TER WILLE VAN DE POES. EEN telescopie-record. WADDINXVEEN gevonden voorwerpen. De zevende September van het jaar Onzes Heeren negentien honderd drie en dertig de dag waarop in werking trad de wet van 5 Mei 1933, houdende tijdelijke maatregelen ter be vordering van een zooveel mogelijke evenredige vrachtverdeeling in de binnenvaart zal m de annalen der Nederlandsche binnenscheepvaart als een gedenkwaardige, wellicht als een his torische dag bewaard blijven. Als gevolg van de ongebreidelde concurrentie waren°de laatste jaren de vrachtprijzen gedaald tot een voor het bedrijf doodelijk niveau. Daar naast hadden zich in het bevrachtingswezen misbruiken ontwikkeld, waartoe vele schip- pers, willen zij zich van een lading verzekeren, min of meer gedwongen wer den Verschillende pogingen van de schip- persorganisaties om door vrijwillige samenwer king tot een evenredige vrachtverdeeling te komen en hiermede de lasten van den tijd al thans eenigszins gelijkelijk te verdeelen over de vakgenooten, hadden gefaald. Op dien dag greep de sterke hand der re- «eering in om met wettelijken dwang te be reiken, wat allen, die het wel meenden met den Nederlandschen binnenschipper, reeds zoolang met zooveel 'aandrang hadden gevraagd. In een aantal plaatsen van het land traden dien dag bevrachtingscommissies in werking, door ■wier handen alle bevrachtingsovereenkomsten voortaan zouden gaan. Met ingang van dien datum moest feitelijk het geheele Nederland sche bevraehtingswe^en door een aantal trech ters (de bevrachtingscommissies) worden ge perst. Reeds op den ochtend van den eersten dag, dat deze wet in werking trad hebben wij onze voelhorens uitgestoken om te vernemen, hoe 't wel ging en of alles zonder stagnatie volgens de nieuwe wettelijke regelen zijn verloop had. Uiteraard moest nog even worden gewacht om zich een oordeel te vormen, hoe de toe passing van deze, zoo sterk in het vrije be drijfsleven ingrijpende wet in de practijk wel t j:,maxRan rl o rfcrn dere plaatsen, als Amsterdam Ter Neuzen en Dordrecht naar het achterland. Het is eenvoudig een sprookje, zoo verzekerde, ons de voorzitter der Rotterdamsche bevrach tingscommissie, dat men door de vrachtver- hooging van hier vrachten bijv. naar Amster dam" zou hebben gebracht. Die vrachtprijzen zullen natuurlijk nog wel eens worden herzien; tot nu toe zijn echter van den handel bij de commissie geen klachten in gekomen over het niveau van de vrachtprijze Werkwijze der commissie. Op 7 September waren ruim 7 duizend be vrachtingsboekjes uitgegeven. Voor de num mering is daarop door de schippers geloot. Het raadplegen van de lijst der schippers, die voor een binnenkomende bevrachtig aan de beurt kwamen, gaf in den beginne eenige moeilijk heid, omdat de schepen er alleen in volgorde van aanmelding op voorkwamen. Al spoedig heeft men in deze lijst verandering gebracht en deze gesplitst, vooreerst naar den aard van het schip, motor-, zeil- of sleepschip (naar verschillende kleuren van kaarten inge schreven) en vervolgens naar den inhoud er- an. Op deze wijze kreeg men ook uitnemend sta tistisch materiaal, waarop Den Haag natuurlijk zeer veel prijs stelt, omdat men bij de schippe rij nog altijd nauwkeurige cijfers miste en mm of meer op gissingen moest afgaan. Niet alleen van de zijde van de commissie-ad ministratie, maar ook van de zijde der schippers heeft het werk geen stagnatie ondervonden. De schippers voelendat de bevrachtingscommissie hun commissie is. Uitzonderingen op billijkheids- grond daargelaten, wordt de regel toegepast, dat de schipper, die aan de beurt komt, de reis maakt. Overtredingen en weigering kunnen door de commissie worden gestraft met een uitsluiting tot maximum een maand toe. Tot nu toe heeft de commissie nog geen enkelen schipper behoe ven te straffen met een lange uitsluitingsperio de. Gelijk bekend kunnen' betrokkenen van eventueele straffen in beroep gaan bij den Raad van Beroep voor Bevrachtingszaken in Den Haag, welke uit deskundigen is samengesteld Het werk, dat werd verzet. Insiders zullen op het werk van de Rotterdam- was geweest. Nu nadien een veertien dagen sche bevrachtingscommissie een kijk krijgen, zün verloopen, was het wel een geschikt oogen- wanneer wij het volgende mededeelen" iiüuTuot d r\r>— - F blik om over de praktijk van deze wet, door velen ook met angst en vreeze tegemoet ge zien, een en ander mede te deelen. Ervaringen te Rotterdam Verleend werden 705 ontheffingen voor de beurtvaart. Dit waren practisch evenzooveel arbitragezaken. Goedgekeurd als vaste relatie werden 220 aan vragen" Voor tankvaart was dit cijfer 124. Verklaringen voor het vervoer van eigen goe deren werden afgegeven 878 (veel aardappel- De bevrachtingscommissie te Rotterdam, en zandschïppers zijn daaronder). Voor overtuigd van de waarde van deze w Den Haag werden 4500 statistiekformulieren in- ons gisteren tot een persconferentie gevuld. Aan 3086 sshippers werden bevrach- diffd in de bestuurskamer van haar kantoor 6™ „u aan het Beursplein, waar onder de energieke en doortastende leiding van den voorzitter, den heer J. Peterson de zaken voor dit voor de binnenscheepvaart zoo belangrijk ressort waren Vttörbereid en thans onder leiding van den heer' P. Biesta als secretaris een twintigtal krachten zich den ganschen dag wijden, aan de nauwkeurige, maar tevens vlotte en voor het Komt naar Nederland. Men deelt ons mede; Impresario Ernst Krauss is het eindelijk gelukt Professor Max Rein- hardt met zijn eigen gezelschap voor eenige gastvoorstellingen in Nederland te engageeren. Het ensemble van Max Reinhardt is samen gesteld uit sterren van zijn grooten staf van medewerkers aan het „Deutsche Theater te Berlijn, waarvan de meesten hem naar Weenen gevolgd zijn, daar Reinhardt, zooals bekend, daar de leiding op zich genomen heeft van het Josephstaedter Theater. De hoofdrollen zullen worden vervuld door: Hermann Thimig, Maria Solveig, Paul Hart- mann, Paul Lange, enz. Dit is in bijna twintig jaar de eerste Rein hardt ensceneering in Nederland. In verband met de voorstellingen van „Het Mirakel" door het Groot Nederlandsch T'ooneel is het gerucht ontstaan, dat Max Reinhardt nu reeds in ons land aanwezig zou zijn. Dit is echter geheel on juist, daar Max Reinhardt met de ensceneering der Mirakel-uitvoering persoonlijk niets uit staande heeft. Slechts Reinhardt s en Vollmöl- lers boek-bewerking van de Beatrijs-legende werd door Joh. de Meester ten tooneele ge bracht. Sedert geruimen tijd leidt Reinhardt de repe- tities voor de nieuwe instudeering, die in Ne derland voor het eerst Woensdag 11 en Don derdag 12 October in den Stadsschouwburg te Amsterdam voor het voetlicht zal komen. De origineele decors en costumes, die voor de voorstellingen in het „Deutsche Theater te Berlijn en in het „Festspielhaus" te Salz burg werden gebruikt, zullen naar Nederland worden overgebracht. Na de voorstellingen in Nederland zal Max Reinhardt met zijn gezelschap in Brussel en Antwerpen nog enkele opvoeringen geven, om daarna te Parijs de „Fledermaus" te enscenee- ren. ZIEKEN IN DE SINT JAN. Voor de Bossche zieken begon in de Sint Jans basiliek een triduum. Het middenschip na de eerste plechtigheden. EEN DOODE EN EEN ERNSTIG GEWONDE Vrachtauto rijdt tegen een huis en slaat om Gisterenmiddag kwart voor vijf heeft te Eindhoven op den driesprong Geldropsche weg ■Voorterweg—St. Jorisstraat een ernstig ver keersongeluk plaats gehad, dat aan den 19- arigen F. van Grootel uit Geldrop het leven heeft gekost. Een met levensmiddelen zwaar geladen vrachtauto van den grossier F. Maas uit Geldrop, welke op dat tijdstip met groote vaart kwam aanrijden, is bij het indraaien in de St. Jorisstraat het trottoir opgevlogen en tegen de pui van het café H. Driessen te recht gekomen. De dem* van het café werd geheel ingedrukt, terwijl de auto kantelde. Van Grootel, die naast den bestuurder gezeten was, viel bit de cabine en kwam onder de omgeslagen auto terecht. Hij bleek een ern stige schedelbreuk te hebben bekomen en is enkele oogenblikken na het ongeluk over leden. De bestuurder J. Maas uit Geldrop, werd ernstig aan borst en hoofd gewond en is naar het St. Josephziekenhuis te Eindhoven over gebracht. Een wijziging in voorbereiding. tingsboekjes uitgereikt. Het getal bevrachtingen, dat in de afgeloo- pen veertien dagen werd verwerkt, heeft be dragen duizend. De indruk der commissie is, dat op de beurs het werk is toegenomen, aangezien aan alle be vrachtingen in café's e.d. nu een einde is ge komen. Met het eenmaal gedane onderzoek is de Be- bedrijfsleven zoo weinig mogelijk storende toe- vrechtingscommissie natuurlijk niet voor al- passing van genoemde wet, De 7e September is in Rotterdam, d.w.z. voor het geheele bevrachtingswezen en de binnen scheepvaart van Neerlands grootste havenstad, zonder eenige storing verloopen. Dat dit mogelijk was, mag worden toege schreven aan het vele weken tevoren uitge voerde voorbereidend werk, dat van buiten gewoon moeilijken aard is geweest. Uit de uit een voorzitter en negen leden be. Staande bevrachtingscommissie werd een 6-tal subcommissies benoemd, waarin de meestdes- kundigen werden opgenomen en de normen werden vastgesteld om aan het werk te gaan, D aar was allereerst de commissie voor de agentschappen, welke het terrein der com missie had rond te gaan, een terrein dat vrij uitgestrekt was, aangezien de Rotterdamsche bevrachtingscommissie het ressort had te be strijken van de Kamers van Koophandel van Rotterdam, Den Haag, Delft, Gouda en Vlaar- dingen, het deel van Zuid Holland dat ligt tusschen Leidschendam, Hoek van Holland, Voorne en Putten, IJsselmonde, Schoonhoven, Bodegraven, Woerden. In verscheidene plaat sen moesten agenten worden aangesteld. Dan was er de subcommissie voor de beurt vaart, welke had te onderzoeken hoe aan ban den was te leggen, het werk-afnemen van den binnenschipper door de beurtvaart. Men heert hierbij den maatstaf aangelegd van de laatste drie jaar. Bijzonder moeilijk was wel het werk van de subcommissie over de vaste relaties van het eigen werk. Nauwkeurig moet worden nage gaan, welke relaties werkelijk als vaste ver bindingen konden worden aangemerkt. Het on derzoek naar eigen werk bracht mede een in gaand onderzoek naar eigendomspapieren e.d. Naast de financieele sub-commissie en die over huishoudelijke zaken was er dan de sub-com missie voor de beursbevrachting. Wel een der meest essentieele en voor de practische toe passing der -toet meest ingrijpende zaken had deze subcommisie te regelen, Het nieuwe charter Het was haar-taak de verschillende formu lieren samen te stellen, ook het nieuwe charter, waarop zou worden gevaren. Hierin zijn alle uitwassen verdwenen. Mogelijk zegt het wel iets voor het werk der Rotterdamsche Commissie d haar charter door zoo goed als alle andere bevrachtingscommissies in den lande is over genomen. Regelend moet ook worden opgetreden ten aanzien van de vrachten. Met veel overleg diende te werk worden gegaan. Men kwam tot een zetting van den vrachtprijs van 25 pCt. boven dien van 1 September. De uitwerking hiervan op het concurreerend vervoer (de vrachtauto, de spoorwegen) moet worden na gegaan. Met deze vrachtverhooging zijn de schippers zeer content. De eerste dagen gingen tengevolge van deze vrachtverhooging wel eenige trans porten verloren. Doch hieraan was niet veel verloren aangezien de prijzen „uitgezogen" waren. Toch was zeer omzichtig te werk gaan de boodschap: De stijging van den vrachtprijs is den schipper geheel ten goede gekomen. Want verdiende hij tot nu toe aan een vracht van 120 een 10 a 15 gulden thans kwam hij tot een verdienste van 40 a 45 gulden. Reeds veel orde geschapen Alhoewel er nog veel meer eenheid moet komen is er tot nu toe reeds veel bereikt Op 7 September moest ineens heel de handel met zijn zoo vele en zoo verschillende artikelen over de bevrachtingscommissie loopen. En toch is er geen stagnatie geweest. Van den vracht prijs is niet afgeweken. Omtrent dezen was trouwens te ypren overleg gepleegd piet an- tijd klaar. Na drie maanden passeert de beurt vaart weer de revue en zoo vervolgens de ver schillende categorieën vrachtvervoer, dat buiten de commissie om geschiedt en hiertoe vrijstel ling heeft gekregen. De commissie heeft op deze wijze'een voort durende ordenende taak te vervullen. Het bevrachtigingskantoor op de beurs. Onder leiding van den voorzitter en eenige leden van de Bevrachtingscommissie hebben wij ook een bezoek gebracht aan de Schippersbeurs om te zien hoe de praktijk thans is geworden. Op dé Schipperbeurs is een kantoortje ver rezen, waar het eigenlijke bevrachten plaats vindt. Aan de eene zijde is er gelegenheid voor het invullen voor aanvraag om scheepsruimte (het werk van de scheepsbevrachters). Aan de andere zijde treft men de loketten aan, waar de opgeroepen schippers de bijzonderheden van de reis en het vervoer kunnen vernemen. Wanneer een aanvrage voor scheepsruimte is binnengekomen, wordt op het kantoortje nage gaan, welk schip voor bevrachting het eerst in aanmerking komt. Alle gegevens zijn op kaarten overgezet. Deze kaarten zijn rood, blauw en geel ter onderscheiding van sleep-, zeil, en mo torschepen. Boven op de kaart kan men in iede re categorie dadelijk zien de grootte van het schip. Verder is natuurlijk ook aangegeven voor welk bepaald traject en welk bepaald vervoer het schip niet geschikt is, verder gegevens be treffende diepgang enz. De betreffende ambtenaar kan alzoo direct zien of het schip, dat het eerst voor bevrachting in aanmerking komt, ook werkelijk geschikt is voor de binnengekomen bevrachting. Dit eigenlijk practische werk der evenredige vrachtverdeeling geschiedt alzoo deskundig en zeer vlot. Van eenige stagnatie is geen sprake geweest. Nu men er in raakt, worden de-zaken meestal in den tijd van eenige minuten afge daan. Concludeerend kan worden gezegd, dat de Rotterdamsche bevrachtingscommissie zeer vlot werkt en in heel het bevrachtingswezen al een zekere orde heeft geschapen, welke in alle kringen met vreugde is aanvaard. A' v. Men schrijft ons: Zooals bekend, kan bij veroordeeling wegens een strafbaar feit de veroordeelde gedurende 14 dagen na de uitspraak van het vonnis van den kantonrechter of van de rechtbank in hoo- ger beroep komen. Voor het O.M. is ingevolge art. 408 van het Wetboek voor Strafvordering deze termijn 10 dagen. Vóór de invoering van het nieuwe Wetboek van Strafvordering in 1921 was deze appèltermijn' zoowel voor de veroordeelden als voor het O.M. gelijk, na melijk 14 dagen. Blijkens de Memorie van Toelichting bij de indiening van het thans geldende Wetboek van Strafvordering merkte de minister toen op, „dat, door aan den verdachte een langeren ter mijn voor hooger beroep toe te staan dan aan het O.M. het misbruik wordt tegengegaan, dat de Officier van Justitie, ook dan als deze zelf geen bezwaren heeft tegen de uitspraak, na door den verdachte ingesteld hooger beroep zijnerzijds appèl aanteekent, teneinde aan het Hof gelegenheid te geven ook een hoogere straf op te leggen. De voorgestelde regeling bevordert, dat het O.M. alleen dan in hooger beroep zal komen als het werkelijk grieven tegen het vonnis heeft". De practijk heeft uitgewezen, dat deze be paling tengevolge heeft gehad, dat het aantal gevallen, waarin van de zijde van de veroor deelden hooger beroep is aangeteekend, in groote mate is toegenomen. In de meeste ge vallen wacht de veroordeelde tot de termijn van tien dagen voor het O.M. verstreken is. Eerst daarna teekent de veroordeelde hooger beroep aan. Dit heeft tot gevolg dat het Hof geen hoogere, alleen een lichtere straf kan op leggen. Doordat na den tienden dag (indien de laat ste dag een Zon- of feestdag is dan na den elfden dag) het O.M. niet in hooger beroep is gekomen, bestaat voor den veroordeelde bij hooger beroep geen kans meer voor een zwaardere straf. Daardoor komen vele veroordeelden er toe in appèl te gaan, omdat zij er slechts beter, niet slechter van kunnen worden. Voor gedeti neerden is de zaak eenigszins anders, omdat zij gedurende den tijd tusschen het in eersten aanleg gewezen vonnis en de acht dagen na het wijzen van het arrest door het Hof, in het Huis van Bewaring blijven, en aldus de kans beloopen, dat de tijd, in voorloopige hechtenis doorgebracht, niet in mindering komt van den straftijd. Hoe het ook zij, het verschil in den termijn voor hooger beroep heeft teweeg gebracht, dat de Hoven met hooger-beroepzaken zijn over laden en dat enkele Hoven er toe zijn moeten overgaan, extra zittingen te houden, wat -voor het Rijk belangrijke extra uitgaven met zich medebrengt, ook omdat meermalen de reeds in eersten aanleg, gehoorde getuigen opnieuw moeten worden gedagvaard en, voor wat hun reiskosten enz. betreft, moeten worden schade loos gesteld. Naar wij vernemen, is op het departement van justitie thans een wijziging van art. 408 W. v. S., in voorbereiding, waarbij de toestand van voor 1921 wordt hersteld, waardoor dan zoowel voor den verdachte als voor het O.M. de hooger-beroep termijn wordt gesteld op 14 dagen. Een verzoek tot strafbaarstelling. Verschillende grootwinkeliers en exploitan ten van sigarenmagazijnen hebben tot den mi nister van Econ. Zaken een schrijven gericht, waarin zij verzoeken met den meesten aan drang, wettelijke maatregelen te willen nemen, dat het verkoopen van tabaksfabrikaten onder banderolleprijs strafbaar wordt gesteld. Als motiveering voor dit verzoek wordt aan gevoerd dat de detailhandel in tabaksfabrika ten met den ondergang bedreigd wordt, eens deels door de economische crisis, waardoor de omzetten zeer belangrijk zijn teruggeloopen, anderdeels door het noodgedwongen verkoopen der artikelen ver onder banderolleprijs, waar door de winstmarge absoluut onvoldoende ge worden is. Lage omzetten met onvoldoende winsten moeten funeste gevolgen hebben voor den de tailhandel en indirect ook voor de sigaren- en sigarettenindustrieën, die grootendeels uitslui tend bij de binnenlandsche markt betrokken zijn. De voorgenomen verhooging van. den ta baksaccijns legt een nieuwen en zwaren last op detailhandel en industrie. De gevolgen hier van zijn thans nog niet te overzien, doch met vrij groote zekerheid kan reeds nu worden aangenomen, dat het verderfelijke prijsgeknoei nog grooteren omvang zal aannemen en de winstmarges nog meer besnoeid zullen worden. Gevraagd wordt wettelijke bescherming der banderolleprijzen, waardoor één der voornaam ste oorzaken van den achteruitgang van detail handel en industrie zal worden weggenomen. Door den Senaat wordt een onderzoek ingesteld. In verband met de dagbladberichten over het ongeval tijdens ontgroening van toekom stige nieuwe leden van het Utrechtsch Studen tencorps, stelt de Senatus Veteranorum er prijs op, het volgende mede te deelen: De Senatus Veteranorum, belast met het toe zicht over de novieten, is dadelijk, nadat het ongeluk had plaats gevonden, overgegaan tot het instellen van een uitgebreid onderzoek naar de juiste toedracht van het voorgevallene Zoodra uit dat onderzoek zal blijken, dat het ongeval het gevolg is geweest van schuld of gebrek aan verantwoordelijkheidsbesef van de daarbij aanwezige corpsleden, zal de Senatus Veteranorem er niet voor terugdeinzen, zoo danige strenge maatregelen te nemen, dat soort gelijke herhalingen uitgesloten zullen zijn. UIT DE CARTONINDUSTRIE. In deze laatste week van September zijn in de provincie Groningen een vijftal strooearton fabrieken tengevolge van productiebeperking stopgezet, w.o. de groote fabrieken te Nieuwe schans, te Winschoten, te Hoogkerk, te Stads kanaal, te Veendam, samen een 550600 werk lieden tellende. We vernemen, dat in de e.v. maand October alle cartonfabrieken een aantal dagen wegens productiebeperking niet zullen werken. DE MOORDAANSLAG IN DE BALISTRAAT TE 'S-GRAVENHAGE 't Haagsche gerechtshof wees arrest in de zaak tegen den huisknecht-chauffeur P. J. W. die door de rechtbank tot drie jaar gevangenisstraf is veroordeeld, terzake dat hij in Februari van dit jaar in de Balistraat, de Duitsche dienst bode Elfrida Schermer, met wie hij vroeger verkeering had, met een mes in de borst beeft gestoken, waardoor deze zwaar lichamelijk letsel heeft bekomen. Het Hof bevestigde dit vonnis. Smokkelaars ontkomen door in de Maas te springen. Dinsdagavond omstreeks 6% uur passeerde in snelle vaart een luxe-auto de Ned. grens bij Canne. Op het stopsein der douane werd geen acht gegeven. De ambtenaren namen een auto, waarna de achtervolging begon. Op de Wilhel- minabrug te Maastricht werd de luxe-wagen ingehaald. Bij het passeeren losten de ambte naren enkele schoten, waarop de wagen stopte. De beide bestuurders sprongen echter van de Wilhelminabrug in de Maas en wisten te ont komen. De wagen, geladen met suiker, werd in be slag genomen. DE NIEUWE GOUVERNEUR VAN SURINAME. Prof. Kielstra, de nieuwbenoemde gouverneur van Suriname, zal zich 6 October aan boord van de „Crijnssen" inschepen en de reis naar Suriname aanvaarden. NIEUW KUNSTNAALDWERK VAN HILDEGARD BROM. In opdracht van de regeering. Door het Departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen werd dezer dagen, op voorstel van de Rijkscommissie van advies voor opdrachten aan beeldende kunstenaars, aan mevrouw Hildegard Brom—Fischer te Ouden rijn opdracht verleend tot de vervaardiging van een wandtapijt ter versiering van de groote zittingzaal in het nieuwe gebouw van den Oc- trooiraad te 's-Gravenhage. Dit wandtapijt zal een afmeting hebben van ruim drie meter in het vierkant en is bestemd voor het middengedeelte van den hoofdwand in de zaal. Bij de uitvoering zullen voornamelijk handborduurwerk en applicatiewerk worden toegepast. Het hoofdmotief der versiering vormt een groot, domineerend Nederlandsch wapen daaromheen wordt in een breede omranding met een reeks figurale tafereelen de toepassing uitgebeeld van allerlei oude en nieuwe uit vindingen. De ontwerpster zal het werk geheel eigen handig uitvoeren. DE STUKADOORSSTAKING. Dr. J. H- BUNSENBERG DE JONG- t In het ziekenhuis aan de Prinsengracht te Amsterdam is overleden dr. J. H. Bunsenberg de Jong. A. WILLIAMSON f- Te Bath in Engeland is op 58-jarigen leeftijd Alice Williamson overleden, bekend vooral om de vele avonturenromans die zij met wijlen haar echtgenoot C. N. Williamson geschreven heeft. Enkele stakers aan het werk gegaan. Men meldt ons uit Amsterdam: Gisterenmorgen hebben enkele stucadoors, die tot dusver aan de staking hadden meege daan, op een drietal bouwwerken in West het werk hervat. Hun aantal 'is echter zoo gering, dat er van een einde der staking volstrekt niet gesproken kan worden. Wel bewijst deze werk hervatting dat er onder de stakers oneenigheid bestaat, welke een hoe langer hoo grooter om vang aanneemt. De drie bouwwerken staan onder politiebe waking. Incidenten hebben zich gisterenmor gen niet voorgedaan. Geen kwaadwilligheid vastgesteld. De Noorsche minister Mohwinckel opent de assemblee te Genève, DE CEMENTCONTINGENTEERING. BATAVIA, 27 September. (ANETA.) De contingenteering van cement is met zes maanden verlengd. De Raad voor de Scheepvaart heeft gisteren uitsprak gedaan inzake het lek worden en zin ken van het stoomvisschersvaartuig „Spaarne- stroom" IJM. 65 op de Noordzee. De Raad is van oordeel, dat de oorzaak van deze ramp niet is kunnen worden vastgesteld. Den Raad hebben allerlei suggesties bereikt, welke op kwaadwilligheid zouden wijzen. Den Raad zijn echter geen feiten ter oore gekomen, waarop een conclusie in die richting zou kun nen steunen. Uit het verhoor der getuigen is dienaangaande ook niets gebleken. Dinsdag wilde een woonwagenbewoner met zijn wagen standplaats innemen in 't woon wagenkamp te Voorburg, maar wegens gebrek aan plaats werd hem zulks door de politie geweigerd. Hierop trok hij met behulp van de politie naar Veur doch vandaar keerde ij 's avonds ongeveer zes uur weer naar Voorburg terug. Nu werd hij evenwel vanwege de politie naar Loosduinen gebracht. Voordat de politie uit Loosduinen terug was kreeg zij reeds bericht, dat de man weer naar Voorburg terugreed. Dezen keer posteerde hij den wagen voor den ingang van het kamp nabij de Noordenburglaan, terwijl de paar den werden uitgespannen. Aan het bevel van de politie om naar Loosduinen terug te gaan werd niet voldaan, integendeel, de man zette aan zijn hardnekkigheid kracht bij door met behulp van eenige kampbewoners den wagen naar het politiebureau aan den Parkweg te brengen en daar neer te zetten. Hier gingen ue woonwagenbewoners een steeds, dreigender hou ding aannemen, zoodat de politie die intusschen versterking had gekregen, zich ten slotte ge noodzaakt zag de opstandigen met de blan ke' sabel uiteen te jagen. De politie maakte er een eind aan door den wagen opnieuw naar Loosduinen over te brengen, vanwaar hij tot dusverre niet meer is teruggekeerd. O.S.P- KRIJGT GEEN ZENDVERGUNNING Naar „De Fakkel" meldt, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken aan de in 'oprichting zijnde radioomroeporganisatie van de O. S. I een zendvergunning geweigerd, omdat de orga nisatie geen rechtspersoonlijkheid bezit, daar de Minister van Justitie goedkeuring der sta tuten heeft geweigerd. MIST OP DE SCHELDE. Woensdagmorgen arriveerde te Vlissingen uit Harwich het passagiersschip „Malines". De ka pitein van dit schip, dat Zeebrugge moest aan doen en op weg was naar Antwerpen, had zich wegens den zwaren mist genoodzaakt gezien de passagiers en de post te Vlissingen aan wal te brengen. Te tien uur is het schip naar Ant werpen opgestoomd. VERDACHTE BRAND Gisterennacht ontstond brand in een villa gelegen aan den Kennemerbeekweg te Benne- broek. Het perceel brandde geheel uit. De bewoner is gearresteerd onder verdenking van brandstichting. OP VELDWACHTERS GESCHOTEN De rechtbank te Leeuwarden heeft gisteren den 30-jarigen veehouder P. P. uit Akkrum wegens poging tot doodslag veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. De man had op 3 Mei j.l. zekeren Hylkema en twee veldwachters met een revolver bedreigd en op laatstgenoem den ook geschoten, waarop dezen terugvuur- den en hem zeer ernstig wondden. Brandstichters aan het werk Gisterennacht om plus minus 3 uur brak door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit in de boerderij van den heer H. P. B., landbouwer te Wirdum, gemeente Loppersum. De brandweer uit Appingedam was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat de geheele boerderij tot den grond toe afbrandde. De schuren, dis vol hooi zaten, werden te- vens een prooi der vlammen. De boerderij was verzekerd bij de Onderl. Brandwaarborg Mij. te Groningen. Het opmerkelijke van dezen brand is, dat het nu in zeer korten tijd reeds de derde brand is, welke in deze boerderij uitbrak. Ook is het merkwaardig dat de brand telkens in de nachtelijke uren, en dan in den nacht van Dinsdag op Woensdag ontstaat. In verband hiermee denkt de politie aan brandstichting. Een der inzittenden verdronken. Door onbekende oorzaak is nabij Lopik een auto, waarin drie kooplieden uit die gemeente waren gezeten, in de vaart langs den weg ge reden. De bestuurder en een der beide men®- inzittenden wisten zich te redden en ook de derde, de 68-jarige heer den O. was spoedig op het droge. Terwijl de beide eerstgenoemaen er echter met den schrik en een nat pak bleken te zijn afgekomen, voelde de heer den O. zich onwel ét* reeds korten tijd later is hij over- lecjen. Het stoffelijk overschot is naar Lopik overge bracht. Man door auto gegrepen. De heer E. Boerma uit Groningen reed Dins dagavond door Wildervank, toen hij P10^®11^ een klein katje op den weg zag, waarvoor^hij remde en uitweek. Het gevolg hiervan was, dat hij den heer Akkerman aanreed die toe sprong om het katje weg te-halen uit zijn ge- VaDoor dezen samenloop van omstandigheden werd A. gegrepen. Hij liep o.a. een schede fractuur en een dubbele beenbreuk op e naar het R.K. ziekenhuis te Gr0^^j;,er voerd, meldt het „Nieuwsbl. v. h. Noorden CLEVELAND, 26 September. (R. O.) Te Mount Locke nabij Fort Davis m Texas zal een telescoop worden gebouwd van zulk een sterk- te, dat sterren gefotografeerd zullen kunnen worden, die millioenen malen jakker zijn dan de zwakste ster, die met het bloote oog zicht baDe kosten zullen bedragen ruim een half mü- üoen gulden. De lens krijgt een middellijn van twee meter en zal 5000 pond wegen. De lens wordt gemaakt van speciaal teg de hitte bestand glas. De telescoop krijgt een lengte van 75 meter. INBRAAK. Gisterennacht is ingebroken in de zui velfabriek „St. Franciscus" te Reijmerstok. Zes kisten boter benevens het aanwezige geld werden meegenomen. Volgens de sporen waren de dieven met een auto. Om eventueele vervol ging te voorkomen werd de buitenstaande auto «few Kstaiek anklaar y maakt» Een vulpen, een dop van een benzinetank. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester zal spreekuur houden op Zaterdag 30 September a.s. ten raadhuize, des voormiddags tusschen 10 en 12 uur. AFKONDIGING VERORDENING. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat de wijziging in de verordening op de hef fing van begrafenisrechten koninklijk is goed gekeurd en dat de afkondiging heeft plaats gehad. BIETENCAMPAGNE. De bietencampagne is weer begonnen. Groo te vrachtwagens voerden gistermorgen reeds flinke partijen naar de kade, waar ze in schui ten werden overgeladen. De landbouwers worden herinnerd aan de verplichting, in den bietencampagnetij d, om de wielen enz. van bietenwagens van slijk- resten te ontdoen alvorens deze op de open bare wegen mogen rijden. Men houde hier mede ernstig rekening ter voorkoming onaangenaamheden. EIERENVEILING. Op de in hotel „De Unie" gehouden eier- veiling werden aangevoerd 873 stuks. Prijzen f 4.05-4.55, kleine 2,25-2,90. Eendeneieren ƒ3. Kalkoeneieren ƒ6.50 alles per 100 stuks. UITBREIDING AANSTAANDE. Bij B. en W. is ingekomen een verzoek van p Hoogendoorn alhier, om vergunning o uitbreiding der graanmalerij door het zij plaatsen van een 5 P.K. benzmemotorvoor het aandrijven van een graanmengmachine in het perceel Dorpstraat 90. Op Woensdag 11 October a.s. des voormid dags bestaat gelegenheid mondeling of schrif telijk bezwaren in te brengen. van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4