VAN BERGEN NAAR DE BRITSCHE NOORDKUST. r even wachten.. MAANDAG 2 OCTOBER 1933 OPLAGE-BEDROG. Merkwaardige gegevens van de „Daily Express". DE FRANSCHE AMBTENAAR BEDREIGD. Op Dr. COLIJN TE GENEVE. De regeering in een moeilijk parket. DE A.S. OPENING VAN DE SPAANSCHE CORTES. VOOR DE VERVOLGDE JODEN. R. K. KAMER-CENTRALE LEIDEN EERSTE INDRUKKEN UIT ENGELAND. Een tentoonstelling van versjofeling en armoede. HET OOSTERSPOORWEG-CONFLICT GEBREK AAN SCHOLEN IN PORTUGAL 24 MILLIOEN AUTOMOBIELEN IN AMERIKA. BAKKERIJEN GESLOTEN IN BELGIE GOUDA REEUWIJK VLAARDINGEN (Van onzen correspondent.) Londen, 26 September 1933. Een paar maanden geleden schreef de finan- cieele redacteur van de „Sunday Express", en even later die der tot dezelfde combinatie be- hoorende „Daily Express", dat aandeelen van dagbladondernemingen niet in de gunst waren, daar de bladen zooveel ten koste legden aan den concurrentiestrijd, dat zij alle met verlies werkten. Merkwaardig was het dat in dit verband in het bijzonder een kleurendruksysteem genoemd werd, dat door de „Daily Express" het eerst toegepast was, en kort daarna, ondanks de groote kosten aan het procédé verbonden, door concurrenten nagevolg werd. Ook aan alle andere kostbare concurrentie- methodes, zooals het uitloven van boekenseries aan nieuwe abonné's, het uitschrijven van ha zard-prijsopgaven enz. deed de „Daily-Express" sinds eenigen tijd braaf mede. Dat de financieele redacteur het commer- cieele beleid van het blad, in welks dienst hij staat, in de kolommen van dat blad afkeurde, was een bijzonder merkwaardig verschijnsel, waaraan wij destijds eenige conclusies vast knoopten, o.a. die dat men in dit geval met een „doorgestoken kaart" te doen had. Deze veronderstelling wordt thans in hoofd zaak bevestigd. In Juni kon de „Daily Express" met fier heid het accountants-rapport publiceeren, waaruit bleek dat de dagelij ksche oplage tot boven de 2 millioen (2.054.348) per dag geste gen was. In Juli was de oplage op 2.013.044 iets lager. Opgemerkt zij dat het „Hollandsche" woord oplage (Auflage) niet strikt toepasselijk is, daar het niet het equivalent is van „circula tion" of „netsale". Daar slechts een klein deel van de lezers van een Engelsch blad als abon- nés ingeschreven zijn, en de verkoop bijna ge heel geschiedt door bemiddeling van „News Agents" en straatverkoopers zouden „oplage"- cijfers in den letterlijken zin van het woord niet zoo heel veel beteekenis hebben. De gepu bliceerde gegevens bevatten dus de circulatie- of omloopcijfers, ook genoemd „net sale"-cijfers. Dezen geven aan hoe groot de netto-verkoop geweest is, zoodat de van de agenten terugont vangen exemplaren er niet in begrepen zijn. Heden, weinige dagen nadat de socialistische „Daily Herald" veel reclame gemaakt had met het feit dat zij de 2 millioen overschreden had, drukt de „Daily Expres" met groote letters haar cijfer over Augustus af: 1.966.705. Dit is dus 88 duizend minder dan twee maanden ge leden! Het blad wijdt hieraan een heele kolom, en waarschuwt zijn lezers dat het cijfer 1.966.705 nog niet als difinitief beschouwd mag worden. Wat dan? Het zal spoedig weer omhooggaan? Neen, integendeel. „Een deel ervan", schrijft de „Express", „vertegenwoordigt nog het overschot van de inflatie, welke ontstond in den strijd, dezen zomer gestreden om de dagelijksche netto verkoop van 2.000.000 te bereiken. „Deze strijd werd de „D. E." opgedrongen. Het was een hopelooze en verkwistende strijd. Hij werd uitgevochten met wapens, die de „D. E." afkeurde. „Er werden series van Dicken's werken en andere geschenken aangeboden, er werden wedstrijden met en zonder inzet uitgeschreven. De „D. E," stelde tegenover de pogingen zijner mededingers aanbiedingen van betere boeken, betere wedstrijden (zonder inzet) en betere geschenken." a Het blad rekent zijn lezers voor, wat het :bjgra®n verloren heeft. Het Dickens-aanbod kostte de „D. E." in totaal 18.500. Van begin Maart tot 30 Juni werd aan ge schenken en aan loonen voor 't personeel dat de geschenken had te verzorgen, uitbetaald £157.158, d.i. 8 s. 3 d. voor iederen nieuwen lezer. De „competitions" der „Daily Express" wa ren, op één na, alle zonder inzet. Aan dezen werd uitbetaald £84.238, terwijl de wedstrijd, waaraan slechts tegen inleg kon worden mee gedaan, een verlies van 11.354 opleverde. In het geheel is dus uitgegeven geworden 271.250. Zij werden alleen besteed in den strijd om de 2.000.000 te bereiken, d.w.z. in de periode vóór 30 Juni. Zooals men weet, won de „Daily Express" het spel. Het -was het eerste blad, dat met een circulatie van ruim 2.000.000 voor den dag kon komen. Thans verklaart zij, dat een door zulke methodes behaarde overwinning futiel, en de aldus bereikte circulatie waardeloos is. Menschen, die een krant koopen terwille van de aangeboden geschenken, of voor het deel nemen aan „competitions" met kansen van één op de 10 millioen, zijn van geen nut voor de krant of voor de adverteerders. Zij lezen de krant niet. Zij kijken in het ge heel niet naar de redactie- of advertentieko lommen. Vaak combineeren zij zich tot syndicaten, die kranten in groote hoeveelheden „inslaan" met geen ander doel dan de wedstrijd-coupons er uit te knippen. „Zulke krantenkoopers", besluit het blad: „kunnen den netto-verkoop doen aanzwellen, maar zij dragen niets bij tot de versterking van de positie eener Krant, hetzij als een orgaan der openbare meening, hetzij als advertentie orgaan." Door deze „onthullingen" heeft de „Daily Express" opnieuw een belangrijken dienst be wezen aan de zaak der journalistieke eerlijk heid. Reeds jaren lang is zij de voornaamste kampioen tegen de oneerlijke circulatie methodes der pers. Laat ons hopen dat het blad niet vergeefs een paar honderdduizend pond uitgegeven heeft bij zijn pogingen om lezers, adverteerders en aandeelhouders te over tuigen van de bedriegelijke methodes der „oplage"-bladen. Niets heeft de pers in het al gemeen de laatste tien jaren, moreel en mate rieel, meer kwaad gedaan. tin Eind Juli heeft Dr. Colijn schriftelijke vra gen gericht aan verschillende landen met het verzoek gegevens te willen verstrekken en om hun inzichten mede te deelen in den loop van September. Twee en twintig brieven zijn geschre ven met het verzoek om inlichtingen over zui velproducten. Nog slechts drie landen, n.l. Ne derland, Zwitserland en Duitschland hebben ge antwoord, terwijl over de andere producten als bijv. koffie en cacao in het geheel geen ant woord is ontvangen. Onder deze omstandighe den kan men dan hier ook niet veel meer be reiken door thans reeds de besprekingen over deze onderwerpen in gang te brengen. Tin zal hierbij uitgeschakeld zijn aangezien er redelijke hoop bestaat, dat de voornaamste producenten hierover binnen enkele dagen tot overeenstem ming zullen komen. het gebied der handelspolitiek kunnen thans geen stappen ondernomen worden. Onze Parijsche correspondent meldt ons d.d 28 dezer: Men weet nog niet precies, wat de regee ring met de ambtenaren voor heeft en zelfs als de regeering met haar plan voor den dag komt, dan heeft dit nog een langen weg af te leggen. Eerst komt het commissieonderzoek aan de beurt, wat feitelijk de eigenlijke strijd met het parlement over dergelijke beslissingen be- teekent. Men heeft er zelfs al over' geklaagd, daf het commissie-onderzoek van ontwerpen alle interesse aan de kamerbehandeling ont neemt en dat de commissies een politieke be teekenis hebben gekregen, die ernstig meehelpt het prestige van de kamer zelf te ondermijnen. Dan volgt de behandeling in de kamer. En bij een zoo delicate kwestie als die, het ambte naarcorps betreffend, hetwelk juist aan de partij, die op hét oogenblik aan het roer is. een machtspositie in den lande verzekert, die de normale uitwerking van het algemeen stem recht ten gunste van de radicalen en socialisten verhindert, is het begrijpelijk, dat die lang durig en zeer gevaarlijk voor de voorstellers moet zijn. De regeering, die het syndicalisme der ambte naren zeer bevorderd heeft, is uiterst beducht, iets tegen het bijna millioen rijksambtenaren en beambten te onde-rnemen en de voorstellen worden dan ook afgekondigd in den voor de ambtenaren meest onschuldigen vorm. De groote inkrimping zou verkregen worden door een belangrijke verandering in de leeftijdsgrens, die met gemiddeld ongeveer tien jaar naar beneden zou worden gesteld met op zeer weinig uitzonderingen na (professoren en leden van het Rekenhof) een maximum van zestig jaar, doch met de faculteit, om reeds op 50-jarigen leeftijd pensioen te nemen. Voor de nadeelen die sommige categorieën ambtenaren zouden ondergaan en ter aanmoediging van het ver vroegd pensioen nemen, zouden compensaties in het uitzicht worden gesteld. Het spreekt Van zelf, dat op die manier van financieele bezuiniging geen sprake kan zijn en waar die het eerst noodig is en het uitge sloten is, dat de ambtenaren er nog langen tijd aan kunnen ontkomen, veeren te laten, ver wacht men over de voorstellen veel strijd. Dat de regeering een reorganisatie in het ambtenaarscorps niet kan uitstellen, is duide lijk. Zij heeft zich zelf vastgewerkt door de halve maatregelen, die genomen werden om het bestaande ambtenarencorps te ontzien. Verleden jaar is voor dit begrootingsjaar be paald, dat geen nieuwe aanstellingen voor dit jaar mogen plaats hebben. Daardoor zijn alle studenten van de hooge scholen, die zich voor een openbare functie hebben voorbereid, gedu peerd en dat heeft des te grooter ontevreden heid uitgelokt, daar de onderwijspolitiek der radicalen een steeds grooter aantal studenten naar die instellingen heeft gelokt. Het is vau zelf sprekend, dat men niet twee jaar achtereen eenzelfden maatregel kan ne> men, zonder ouders en leerlingen ten zeerste te dupeeren. Minister de Monzie heeft dan ook ten sterkste op nieuwe voorstellen aangedron gen, die de gelegenheid moeten openen, weer plaats te maken voor de afgestudeerden. Maar de ambtenaren, die heel goed voelen, dat een ingrijpende wijziging in de samenstelling van het ambtenaarcorps zal moeten plaats hebben en dat daarbij aan den steeds wassenden drang van de publieke opinie op vermindering van het aantal ambtenaren, zal moeten worden toegegeven, terwijl ook de bezoldigingen moeten herzien worden op een wijze, die aanzienlijke bezuinigingen mogelijk maakt, hebben onmid dellijk te kennen gegeven, zeer ernstig te zul len opletten. Voor de radicale partij is deze zaak wel de meest onaangename, die zij te behandelen kan krijgen, te meer waar de socialisten nu reeds van de daken schreeuwen, dat zij achter de ambtenaren zullen gaan staan. Onder derge lijke bedreigingen wacht men met groote nieuwsgierigheid af, welke voorstellen de re geering zal „durven" doen. In sommige ambtenaarskringen, welke in aan merking komen voor de compensaties, is men geneigd voor de wijzigingen te pleiten, doch het is de vraag, of de regeering genoegzaam de verschillende categorieën ambtenaren tegen elkander kan uitspelen, om den tegenstand der syndicaten te breken. MADRID, 29 September. (R.O.) In een heden gehouden ministerraad hebben dd ministers de grondslagen van de redevoering, welke Ler- roux de volgende week bij de opening van de costes zal houden, goedgekeurd. MADRID, 29 September. (R.O.) Het opperste gerechtshof heeft het voorstel van den procu reur-generaal der republiek, om het aanvan kelijk op 4 October a.s. vastgestelde vonnis in het proces wegens den opstand te Sevilla van Augustus 1932, op te schorten, aangenomen. PARIJS, 30 September. (H.N.) Op verzoek van den opperrabijn van Frankrijk is vandaag, den Grooten Verzoendag, in alle synagogen van Frankrijk gebeden voor de vervolgde Joden in Duitschland. (Van onzen correspondent.) Berlijn, September 1933. Tijdens de kustvaart van Drontheim naar Bergen weet men niet, wat men meer betreu ren zal, geen dichter te zijn of geen parapluie bij zich te hebben. Beiden zijn er nl. in de hoogste mate noodig. De regen is hier even overvloedig als de levertraan en wanneer het een ooTenblikje droog wordt, komt de mist een woordje mee spreken. Maar tusschen deze ver schillende formaties van vochtigheid door heeft de natuur ook wel eens heldere oogenblikken en dan wordt men telkenmale heftig tot het besef der omstandigheid gebracht, dat men be zig is langs een der wonderbaarlijkste plekken der wereld heen te stoomen, waar het van gletchers, -fjords, watervallen, spelonken, rots partijen. ijsberen, enz., zoo maar krioelt. Wanneer we na veel gemier in de mistige met klippen en onzichtbare rotspunten bezaai de zee, ten slotte levend en wel Bergen binnen- loooen, schijnt hier tegen alle regels der kunst in,de zon en lispelen de inboorlingen zelfs van een hittegolf. Deze belet echter niet, dat Bergen, ofschoon het slechts 100.000 inwoners telt, de allures van een heele, stad heeft en zich in dezer voege dus scherp van Oslo en Drondheim onderscheidt, van welke nederzet tingen de één een gat en de andere een dorp is. Bergen heeft vertier, een haven, gebouwen met stylistische allures, een tram, een standbeeld en een vischmarkt. Het heeft dus alles wat verlangd kan worden en nog een beetje meer, want het omvademt ook een bassin, dat Vaagen heet en dat verrassend veel op de Vieux Port van .Marseilles lijkt.. De Vieux Port van Mar seilles nu is een der schilderachtigste en leven digste punten op het gansche oppervlak onder bewoonde en onbewoonde aarde en het wil heel wat zeggen daarop te lijken. Alleen, de Vaagen Is om zoo te zeggen de Noordsche uit gave van zijn Zuidelijke zuster een beetje killer en wat kleurloozer.. Bergen wordt ook gedomineerd door een heuveltop, die een zeer goed restaurant en voorts den voor onze ooren ietwat vreemden naam van Flojen draagt. Door dezen naam moet men zich echter niet laten afschrikken Men neme moedig de tandradbaan naar cle Flojen toe en wanneer men deze bereikt heeft, wordt men op een verzameling van panorama's getrakteerd, die stuk voor stuk weergaloos, on vergetelijk, nimmer te vergeten, enz. zijn. Prach tige wandelingen door fabelachtige wouden kan men er ook maken en de zon gaat er niet on der, maar penseelt de hemel vol met de on natuurlijkste kleuren en het restaurant is, ge lijk gezégd, ook al niet voor de poes. Aan de hand van al deze dingen kan men hier een avond passeeren, welke werkelijk als een bekroning op een reize naar Scandinavië gelden kan. En wanneer men den volgenden dag het zeegat uitloopt, blijft men tot het laat ste oogenblik naar die Flojen staren, welke zoo krachtig tot het welslagen des levens bijge- dragep hebben. De boot, waarop wij gezegd zeegat uitloopen, j draagt de' Nóorsche- :vlagen dén naam van 1 Venus en is bovëhdiën de trots van dé plaat selijke vloot. Goedkoop is de dame niet. Voor de reis naar New-Castle, welke rond twintig uur duurt, ei'scht zij 75 gulden, hetgeen ge zegd zij, opdat toeristen er zich een weinig mee orienteeren kunnen. De koers is precies Zuid- West en wijl het schip een hardlooper eerste klasse is, voert de reis ons geheel buiten de Noordsche sfeer met zijn lange nachten, enz. een omstandigheid, welke men met een hart vol weemoed vaststelt. Deze weemoed wordt nog iets sterker, wan neer men den volgenden ochtend bij stralen- den zonneschijn de aanzienlijke stad Tynemouth binnen loopt. Tynemouth is zooveel als de havenstad van New-Castle upon Tyne en het is één groot brokstuk akeligheid, versjofeling en nog eens akeligheid. De streek hier heeft in de laatste jaren erg te lijden gehad..De man nen, die het vredesverdrag van Versailles samenstelden, kaapten de Duitsche handelsvloot weg, maar brachten daarmede een slag aan de Engelsche scheepstimmerwerven toe, welke deze nimmer meer te boven is gekomen. En van deze industrie was juist New-Castle upon Tyne een der voornaamste centra.' Bovendien was de stad een zoo gewichtig centrum van de steenkoolbusiness, dat een onzer voornaam ste spreekwoorden, in het Engelsch vertaald, het dragen van steenkool naar New-Castle tot inhoud heeft. Maar hoe dit zij, er zijn nog wel meer steden op dit ondermaansche, die in de laat ste jaren gevoelige, om niet te zeggen verplet terende slagen opgeloopen hebben. Maar deze dragen hun misère niet zoo uitdrukkelijk op hun voorhoofd gegrift als zulks met Tynemouth het geval is en later allerwegen het geval zal blijken te zijn. Maar onder dit voorbehoud, dat pok in de bloeiende dagen van weleer de En gelsche steden er vaak weinig appetijtelijk uit zagen. Wij zijn, na een tiendaagsche vaart over den smetteloozen Oceaan, ausgerechnet, op een Zondagochtend ook eens Liverpool binnenge- loopen en we kregen bij den aanblik van dat, wat onzen oogen toen aan vies en triestheid geboden werd een brok in de keel, dat wij nog altijd niet naar de vergetelheid door heb ben kunnen slikken. Dat was lang vóór den oorlog en vóór de crisis en het is misschien dus onbillijk Tynemouth al te lastig te vallen over den eersten indruk van Engeland, welken het den toerist nu biedt. Overigens vormt deze havenstad ten deze geen unicum. Het klimaat, naar het schijnt, de rook en de smook, de bij zondere geaardheid van het materiaal, waaruit de huizen gebouwd worden, werken in dezen archipel allen te zamen om de gebouwen een groezelige teint te geven, die men ook met den besten wil van de wereld niet als schilderach tig aan kan zien. Gelukkig verbergt de klimop hier en daar een paar zonden, tegelijk voor wat kleur zorgend, welke in de bloemen-arme ste den -nogal ontbreekt. Maar wat veel beklem mender werkt dat deze'zwart-grauwe, sombere achtergrond is de armoede, welke men aller- wege door de mensehen ten toon ziet dragen en de martelende wisselwerking tusschen beiden. "Wij" gelooven, dat er in een stad als Berlijn, ook nog al wat armoede geleden wordt. Maar in Berlijn merkt men er nimmer een spoor van. De misère past zich hier, overigens net als in Engeland, aan het stadsbeeld aan. In Berlijn zijn de straten zoo zindelijk dat men van het asfalt zou kunnen eten, gelijk de uit drukking het hebben wil; de parken stralen van bloemen, de huizen zitten in de verf. En de bedelaars rukken 's morgens niet uit hun nacht'asyls uit dan na eerste zorgvuldig toilet gemaakt, zich geschoren en hun schoenen ge poetst te hebben. Maar in de Britsche Archipel werpt men u dè armoede als het ware met handenvol in hêt gezicht. Wij hebben in Schotland een ten- têhliamp van werkloozèn bezocht en wij heb ben bij de negers van Afrika minder vervui ling,' minder laissez-aller, minder verval en mensehelijke verzakking gezien dan hier.. Het leek wel, alsof men doelbewust een- tentoon stelling -van versjofeling en armoede georga niseerd had. En dan zoo'n Zaterdagavond in Edipburg. Brrrr. Wanneer de achterbuurten hun inhoud naar Princesstreet spuien, de alcohol een woordje mee spreekt en dames in kenne lijker staat met de lalleijde mannen staan te kijven. Het is daar en. dan, dat zich een don kere wolk over de zonnige herinneringen aan merry old England _vormt, een wolk uit een combinatie van den grauwsten materieelen en meiïschelijken nood bestaande. V/ij waren vroe ger voldoende vaak en langdurig in Engeland geweest om voorbereid te zijn op hetgeen komen zou, maar toen wij er in levenden lijve weer eens voet al wal zetten vooral linea recta uit het frischen Scandinavië komend, voelden wij Ons toch weer op schrijnende wijze verrast en ontgoocheld. MOSKOU, 30 September. (V.D.) Volgens een bericht uit Charbin zijn heden weer eenige ■sovjet-ambtenaren van den Chinecschen -Oosterspoorweg op bevel van de Japansche Ïs8ilitaire politie gearresteerd. jsn' LISSABON, 30 September (R.O.) In Portugal 'heerscht groot gebrek aan scholen. Duizenden onderwijzers kunnen geen werkgelegenheid vinden. Ofschoon het onderwijs verplichtend is ge steld, kan in Portugal nog 65 procent van de bevolking lezen noch schrijven. Duizenden kin deren kunnen bij gebrek aan voldoende scholen geen onderricht krijgen. GENèVE, 30 September 1933 (Eigen Telegram.) Zooals bekend, heeft onze mi nister-president Dr. Colijn, enkele dagen in Genève vertoefd om met de verschillende dele gaties besprekingen te houden over de moge lijkheid van een eventueele hervatting van een deel van het werk van de conferentie van Lon den. Naar wij uit goede bron vernemen, zijn de vooruitzichten voor de hervatting van het geheele werk der conferentie nog even gering als in Juli. Dit hangt geheel af van de stabili satie van de monetaire verhoudingen. Zoolang op dit gebied niets is bereikt, is het ook on mogelijk aan den voortgang der geheele confe rentie te denken. Naar wij vernemen, zouden de besprekingen die Dr. Colijn heeft gevoerd hem tot de con clusie hebben gebracht, dat op het gebied der handelspolitiek op het oogenblik geen stappen zijn te ondernemen, die uitzicht op eenig suc ces bieden. Wat het tweede belangrijke onderwerp der economische commissie van Londen betreft, n.l. de harmonieering der productie en consumptie is de toestand de volgende: In Londen heeft men onderhandeld over zuivelproducten, suiker, wol, koffie, cacao, hout, steenkolen, koper en NIZZA, 30 September. (R.O.) Volgens hier gepubliceerde statistieken zijn in Amerika de meeste automobielen in gebruik, terwijl in Europa Frankrijk aan de spits staat. Amerika Frankrijk Engeland Canada Duitschland 24.000.000 1.800.000 1.300.000 1.000.000 668.000 Spanje 159.999 DE MILITAIRE OPERATIES IN MAROKKO. PARIJS, 30 September (H.N.) De resident- generaal van Marokko is volgens een bericht uit Rabat naar Parijs vertrokken, waar hij met Daladier en den opperbevelhebber der troepen in Marokko een conferentie zal hebben, om een beslissing te nemen over de toekomstige mili taire operaties in Marokko. Het plan bestaat, om ten Zuiden van Mara- kesj op te rukken, ten einde de aldaar wonende stammen aan het Fransche gezag te onderwer pen. Tevens zullen maatregelen getroffen worden, om in het gebied van Rio del Orö een einde te maken aan het bandietenwezen aldaar. Onze Brusselsche correspondent tneldt ons: Om te protésteeren tegen de taxe van 9 pet. dp producten uit patisserieën en bakkerijen af komstig, zullen Zondag'Vanaf het middaguur 'Voor den verderen duur'van den dag, in' België dé bakkerswinkels en de patisseries gesloten worden. DE JONGEN, DIE EEN SLECHT RAPPORT ZOU KRIJGEN..... HELSINGFORS, 30 September (R.O.) Een schooljongen van 16 jaar is wegens brandstich ten in zijn school door de politie opgesloten. De knaap had nl. zijn school in brand ge stoken, in de hoop, dat de lessenaar van zijn "onderwijzer, waarin zijn slecht rapport zat, door de vlammen zou worden vernietigd. Doch de brand werd gebluscht, voordat er ernstige schade was aangericht. Eerst een stukje Wrig- Jey's Kauwgom om een frissche mond en keel te houden, dan smaakt de volgende sigaar of sigaret veel lekkerder. Wrigley's houdt de adem zuiver, de fan- den schoon. 2 soortenP.K. (zuivere pepermuntsmaakj, Spearmint (pittige kruizemuntsmaak). una PAKJE 643DGVS 120 Bestuursverkiezing en afvaardiging naar den Partijraad Moties texen zedenverwildering en cumulatie De R. K. Kamer-Centrale Leiden heeft Za terdagmiddag te Leiden een drukbezochte vergadering gehouden. Na opening met den Chr. groet sprak de voorzitter, de heer H. Bader, op deze eerste bijeenkomst na de Kamerverkiezing een bijzonder woord van welkom tot de Tweede Kamerleden uit den kieskring de heeren Kampschöer, Loerakker en v. d. Weijden. Het resultaat der verkiezin gen besprekend, zeide de heer Bader, dat de R. K. Staatspartij voldaan, echter niet tevre den kans zijn. Zij behaalde weliswaar het mil lioen stemmen, maar het aantal zetels daalde van 30 op 28. Onze Katholieke afgevaardig den moesten in de regeering en de Kamer een groote en zware verantwoording dragen in een zeer moeilijken tijd. Dit was b.v. an ders met de. sociaal-democraten, die een ge weldige oppositie voerden, doch ondanks dat eveneens in zeteltal teruggingen. Spreker memoreerde vervolgens den in Amersfoort ge houden Kaderdag, waarop de drang der jon geren naar daden tot uiting kwam. Dat naar daden wordt verlangd is te begrijpen, want gevaar dreigt van links en rechts. Het gevaar van rechts is dat der fascisten. Wij wenschen echter geen dictatuur, die er in Nederland ook no:it komén zal, indien dé Katholieken door hun eenheid de sterkste partij van het land blijven. Als een uitvloeisel van den Ka derdag heeft het Partijbestuur aanbevolen en opgedragen de vorming van kernen, welke in de toekomst de krachtige steunpilaren zullen zijn voor een steeds sterker en hechter wor dende R. K. Staatspartij. De voorzitter advi seerde ten slotte een trouwe lezing van het Partijblad om de nooden en behoeften van het volk beter te leeren kennen. Het nieuwe Kamerlid v. d. Weijden dankte dén voorzitter voor de hartelijke en sympa thieke woorden tot hem gesproken. Spreker verklaarde zich te verheugen over het onder ling vertrouwen dat daaruit is gebleken en gaf dev erzekering in de Kamer de belangen van het algemeen naar beste overtuiging te zul len behartigen. Het eenzijdig op de spits drij ven van groepsbelangen heeft het gevaar de eenheid in de partij te ondermijnen. De notulen van de vórige vergadering wer den goedgekeurd. Tót de ingekomen stukken behoorde éen schrijven van de R. K. Kiesvereeniging te Schoonhoven, houdende medpdeeling van de intrekking der candidaturen van mr. E. F- Panhuysen en A. C. A. Deerenberg resp. voor afvaardiging naar den Partijraad en het be stuur der Centrale. JAARVERSLAGEN. Het keurig verzorgde verslag over 1932 van den secretaris, den heer A. C. van Ber- kel vermeldde o.m., dat drie algemeene en acht bestuursvergaderingen werden gehouden. Het aantal ingekomen stukken bedroeg 212, dat der uitgegane 1426. Bij den aanvang van het jaar was het ledental 25104 en op het einde 25869, een vermeerdering met 765. In 1932 bestond de Centrale 15 jaar; bij de op richting waren 46 kiesvereenigingen aange sloten met 11270 leden, thans 50 met 25869 leden. De rekening van- dén -péningmeester, den heer Th. A. Houdijk sloot met een batig sal do van 254.32. De inkomsten beliepen ƒ1963,67 en de uitgaven ƒ1709,35. De penning meester werd gedéchargeerd, terwijl de voór- zitter aan beide functionarissen hulde en dank betuigde voor het accuraat vervullen van hun omvangrijke taak. Als plaats voor de volgende vergadering werd Gouda aangewezen. Verzoeken om in Hillegèrsberg, Den Haag of wederom in Lei den bijeen te komen konden niet vee^ instem ming vinden. Bij de rondvraag vóór sluiting van het eer ste gedeelte der vergadering klaagde een af gevaardigd er over, dat het bestuur der Cen trale bij de laatste Kamerverkiezing zoo wei nig propaganda-materiaal heeft geleverd. Bo vendien werd het bestuur verzocht er zoo veel mogelijk op te letten, dat de locale kies vereenigingen tijdig vóór de vergaderingen der Kamer-Centrale bijeenkomen. De heer Rooymans (Waddinxveen) wees er op, dat niets meer wordt gehoord over het monument op het graf van Mgr. Nölens. Hij heeft onlangs bij een bezoek aan de laatste rustplaats van dezen onvergetelijken priester en staatsman móeten ervaren, dat het graf er troosteloos uitziet. Er was geen bloemetje op te bekennen. Spr. verzocht het bestuur hier op de aandacht te vestigen bij den Partijraad. Een afgevaardigde van Voorburg vroeg waar om deze plaats niet in de verplichte kernen werd opgenomen. De voorzitter antwoordde dat hem zulks niet bekend is. Het Parftijbestuur heeft een aantal plaatsen aangewezen. Het is echter gewenscht, dat in de overige gemeenten vrijwillig ker nen worden gesticht. Over een maand moeten zij overal bestaan. De heeren Knaapen (Voorburg) en Deeren berg (Schoonhoven) oefenden critiek uit op de verdeeling der toegangskaarten, waarover de Centrale beschikte, voor den Kaderdag. De voorzitter en het bestuurslid de heer G. Weck gaven over deze aangelegenheid een uit voerige uiteenzetting, waaruit bleek, dat voor critiek aan het adres van het bestuur niet de minste reden is. De voorzitter verwonderde zich over de klacht van den Schoonhovensche afgevaardigde, -aangezien deze en nog een an der er oorzaak van zijn, dat de Centrale over twee kaarten minder beschikte. De heer Week wees er o.m, op, dat mr. Kolfschoten heeft verklaard, dat Bodegraven en Schoonhoven zich zelf hebben uitgenoodigd. De kwestie zal nader worden onderzocht. VERKIEZINGEN. Onmiddellijk na sluiting werd de vergade ring door het in jaren oudste bestuurslid her opend en kwam aan de orde de vierjaarlijksche verkiezing van dertien bestuursleden. De heer Lieverse (Hoogmade) verzocht den afgevaardigden er bij hun keuze rekening mee te willen houden, dat de arbeiders en land bouwers niet in het bestuur zijn vertegen woordigd. De stemming had tot resultaat, dat herkozen werden de aftredende bestuursleden H. Bader, Sassenheim (185 stemmen); H. E. J. Bank, Hoogmade (160 st.)A. C. van Berkel, Wasse naar (324); mr. E. J. M. Bolsius, Leiden (200); J. P. van Breukelen, Woerden (203); Th. A. Houdijk, Boskoop (229); J. Kortekaas, Lisse (202); J. C. J. v. d. Leeuw, Pijnacker (168); H. J. van Mil, Zoeterwoude (146); G. A. M. Weck, Gouda (209). Gekozen werden in de drie vacatures J. L. H. Boeren, Alphen a. d. Rijn (118); P. Heemskerk, Leiden (123) en B. N. Loerakker, Hillegom (130). De zes eerste opvolgers zijn H. P. v. d. Poel, Rijpwetering (85); A. C. Meijer, Noordwijk (81); F. C. J. van Eerden, Lisse (78); H. Lombert, Leiden (76); A. P. W. v. d. Lugt, Hillegersberg (63); M. A. Engelhard, Gouda (52). Uit het nieuwe bestuur werden gekozen als voorzitter de heer H. Bader (164) en tot secre taris de heer A. C. van Berkel (272). Tot lid van het bestuur der R. K. Staatspartij werd aangewezen de heer H. Bader en tot diens plaatsvervanger de heer A. C. van Berkel. Nadat een voorstel van Hillegersberg was aangenomen om de candidaten, die bij de stem ming voor de omschreven zetels niet werden gekozen niet meer te plaatsen bij de candidaten voor de vrije zetels, werd overgegaan tot de verkiezingen van afgevaardigden en plaatsver vangers voor de Partijraad. De stemmingen, welke veel tijd in beslag namen hadden het volgende resultaat: Landbouw: C. W. de Jong, Zoeterwoude, af gevaardigde; A. J. Verkleij, Sassenheim, plaats vervanger. Tiunbouw: Th. A. Houdijk, Boskoop, afgev.; L. J. v. d. Bosch, Bleiswijk pl.v. Middenstand: A. C. A. Deerenberg, Schoon hoven, afgev.; H. E. J. Bank, Hoogmade, pl.v. Werknemers: N. v. d. Zwaan, Sassenheim en W. J. Middelweerd, Gouda afgev.; B. *N. Loer akker, HiUegom en P. Heemskerk, Leiden pl.v. Vrije zetels: G. Bulten, Voorhout en H. C. A. M. Schölvinck, Nootdorp, afgev.; F. C. J. van Eerden. Lisse en J. J. van Duuren, Wassenaar, pl.v. Alle aftredende afgevaardigden, twee uit gezonderd werden herkozen. Tijdens de stemming hebben ook de Kamer leden Loerakker en Kampschöer erkentelijkheid betuigd voor de vriendelijkheid, waarmede de voorzitter in zijn openingswoord hen verwel komd had. Beiden dankten ook de kiezers van den kring Leiden voor het vertrouwen in hen gesteld en spraken de hoop uit met Gods hulp hun plicht in dezen moeilijken tijd te kunnen vervullen. VOORSTELLEN EN MOTIES. Met algemeene stemmen werden de volgende voorstellen aangenomen: Van de Kiesvereeniging Gouda: De R. K. Kamerfractie verschafte zich zekerheid, dat de Regeering bereid is ten spoedigste strenge maatregelen te nemen tegen de verregaande zedeloosheid, welke steeds meer veld wint in badplaatsen en dergelijke. Indien deze zekerheid niet kan worden verkregen kome zij met een initiatief wets voorstel. Van de Kiesvereeniging Warmond: De Kiesvereeniging te Warmond verzoekt den Partijraad allerdringendst het daarheen te leiden, dat er bij de regeering op wordt aangedrogen, dat strenge maatregelen zullen genomen worden of bij de wet worden vast gelegd om een einde te maken aan de excessen op het gebied van kleeding en van sport, meer in het bijzonder de watersport. (Onder sport wordt ook begrepen al de aan hang van dien zooals: kampeeren, huisves ting bij particulieren enz.) Ook werden de volgende moties aanvaard: Het bestuur der R. K. Kiesvereeniging te Veur, in vergadering bijeen op Dinsdag 26 September 1933, verzoekt aan het bestuur van de R. K. Kamer Centrale Leiden een onderzoek in te stellen naar de gewenschtheid van de vereeniging van Kamerlid en Wet houder van groote gemeenten. Van de R. K. Kiesvereeniging Gouda: De R. K. Kamer Centrale Leiden, in ver gadering bijeen, vernomen hebbend de ver kiezing tot wethouder van 's Gravenhage van het lid der Tweede Kamer, den heer ir. Feber, óverwegend de ongewenschthèid van de cumulatie van dergelijke functies, tenzij - -buitengewone omstandigheden in-het belang van de partij zulks noodig maken, noodigt het Partijbestuur uit, indien dit laatste 'geval niet aanwezig is, ten spoedigste in over weging te willen nemen den heer ir. Feber te verzoeken voor een dezer functies te be danken. Tegen de motie van Gouda, waarop tijdens de vergadering een telegrafische adhaesie- betuiging van de kiesvereeniging Oldenzaal in kwam, stemden Leiden, Katwijk, Voorburg en Pijnacker, daar de betreffende afgevaardigden niet speciaal het geval Feber wilden genoemd zien. Aangezien de zaal slechts tot half zes be schikbaar was, moest de vergadering zonder rondvraag worden gesloten. DROEVIGE AFLOOP Het oudste der twee kinderen van het ge zin Spijkerman in de St. Josephstraat, het 3-jarig meisje, dat eerverleden week bij het omslaan van een pan kokende kro.ten in de keuken der woning, evenals haar iy2 jarig broertje, ernstige brandwonden bekwam, is hedenochtend in het ziekenhuis overleden. De toestand van het knaapje is nog zeer zorgelijk. BETER EEN HALF EI.... De opbrengst van de vlaggetjesverkoop tij dens het gehouden concert door de muziek- vereeniging Juliana op het dorp Sluipwijk, be draagt ruim 10. TOL BETAALD Iemand uit Moordrecht deed bij de politie aangifte te zijn aangereden door een vracht auto uit Woerden. De fiets werd totaal ver nield; de berijder kwam met den schrik vrij. De aanrijding had plaats op de brug aan den Oud-Reeuwijkschen Tol. De politie stelt een onderzoek in. HENGELSPORT. De Vlaardingsche Hengelaarsvereeniging „Vriendschap" hield een bootjesconcours in de Vliet. Prijzen werden gewonnen door: 1. G. Wijnhorst; 2. G. Voorburg; 3. H. Brand; 4. D. Scheepen; 5. K. v. Spijk; 6. A. de Ligt; 7. 'A. v. d. Velden; 8. J. v. Berkel; 9. W. van Oeveren; 10. N. van Wezel; 11. S. van Ber kel; 12. P. Vermeulen; 13. N. Gijzen; 14. A. L. Reygersberg; 15. J. Verheul; 16. J. J. Koets; 17. C. de Ligt, De leiding was in handen van den heer N. van Beveren. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Plugge, Trompstraat 11, huissleutel; Stolk, Jb. van Heemskerkstraat 25, portemonnaie; Politiebureau, portefeuille met bankpapier, nummerbord auto, school- étu i.muts, zakdoek, kinderkapje, Stam, Rij kestraat 20, bal; Borsboom, Valeriusstraat 133, schortje; Van der Vlis, Steynstraat 18, ge wicht. Vermeulen, le Bierslootseheweg 5, autoped. COLLECTE VOOR DE ARMEN De Zondag onder de H.H. Missen gehouden extra-collecte voor de Armen der parochi» heeft opgebracht 311.50.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2