—al ISaafl V ASPIRIN EEN GOUDEN OCTOBERMAAND. imH. AAN MIJNEN ROOZENKRANS 1»$ ->jU HocUMfm MAANDAG 2 OCTOBER 1933 LOFSPRAKEN OP DEN ROZENKRANS. mmW* ïïmÊKEÊKBÊ l wm I |gl gpisi Paus Leo XIII in zijn laatste levensjaren- (T NACHTELIJKE WORSTELING OP EEN SLAAPKAMER. JACHT OP SMOKKELAUTO'S. 2500 Kg. Duitsche margarine in beslag genomen. AUTO RAAKT OP TRAMRAILS DEFECT. Chauffeur onder den baanschuiver. VOET ONDER MACHINE VERBRIJZELD. AUTO KANTELT VAN DEN DIJK. DRIE AUTO'S VERNIELD. Een gecompliceerd ongeluk. Twee licht gewonden. BIJ HET SPELEN GEDOOD. FRUITHANDEL IN DE BETUWE. MENGELBERG ONGESTELD. De dirigent zal de eerstvolgende uitvoeringen van 't Concert orkest niet kunnen leiden. WEDSTRIJD IN DE GRAVEER KUNST 1933. Gouden medaille van den Prix de Rome toegekend. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. October straalt dit jaar in gouden glans. Een halve eeuw is het geleden, sinds Paus Leo XIII door zijn encycliek „Supremi Apostolatus" deze maand aan de Koningin van den Allerheilig sten Rozenkrans heeft toegewijd en haar viering voor geheel de Kerk verplichtend gesteld. Reeds vroeger had de Orde van St. Donini- cus, wie de verbreiding van den Rozenkrans als een eeretaak ter harte gaat, in die richting ge werkt. Op 28 Juli 1868 hadden twee Spaansche peters den Paus Pius IX eerbiedig verzocht de Octobermaand een O.L. Vrouw van den Rozen krans te mogen toewijden en eenige aflaten te willen verleenen aan de geloovigen, die de godvruchtige oefeningen zouden bijwonen. Wel willend had Z.H. dit initiatief gezegend en deze goedkeuring van den Opperherder was ook in ons vaderland voor pater Ludovicus Maria Jansen een aansporing om de viering der Octo bermaand onder de Nederlandsche Katholieken bekend en bemind te maken. In 1874 verscheen te 's Hertogenbosch een door hem geschreven boekje, getiteld: „De maand October, toege wijd aan O. L. Vrouw, de Koningin van den Allerheiligsten Rozenkrans". Toen deze vurige Maria-vereerder in 1875 naar onze West-Indische missie vertrekken moest, werd zijn werk hier met geestdrift over genomen en krachtig voortgezet door den Pro vinciaal der Nederlandsche Dominicanen, pater Ceslaus Reijnen, later apostolisch vicaris van Curasao. In Februari 1877 droeg hij zorg, dat de Rozenkrans-broederschap, wegens gerezen twijfel omtrent de geldigheid, in alle kerken der Provincie voorzichtigheidshalve opnieuw werd opgericht. En het volgend jaar werd door het Provinciaal Kapittel onder meer andere bepa lingen, die de Maria-vereering betroffen, ook bizonder aangedrongen op de viering van de Octobermaand. Men begrijpt met wat een dankbare vreugde dus door de Orde van St. Dominicus het ver schijnen der eerste Rozenkrans-encycliek van Paus Leo XIII op 1 September 1883 werd be groet. Waarmede zij zoo bescheiden begonnen waren, zou nu door den machtigen steun van den algemeenen Vader der Christenheid ver breid worden over geheel de wereld. lederen October-avond zouden de geloovigen in de ker ken samenkomen en daar voor het uitgestelde Allerheiligste den Rozenkrans bidden en door liederen aan de Moeder van God, die ook de Moeder der menschen is, de hulde brengen van hun kinderlijke devotie. Paus Leo XIII werd tot deze daad bewogen door zijn innige godsvrucht tot Maria, wier liefde hij, naar eigen getuigenis, als met de moedermelk had ingedronken en die met den aanwas der jaren steeds breeder uitgegroeid en dieper in zijn gemoed geworteld was. Niets ver langde hij zoo vurig, dan dat alle geslachten Haar zouden zalig prijzen. Maar daarnaast drong hem ook de bittere nood, waarin de menschheid verkeerde. Van zijn hoogen zetel, geroepen tot het op perst Apostelambt „Supremi Apostolatus" overzag hij de geheele wereld en hij moest vaststellen, dat daar toestanden heerschten zoo hachelijk als wellicht nooit te voren. Niet een of andere dwaling, maar het ongeloof in zijn afschuwelijksten vorm, de Godloochenarij, had de geesten van zoovelen in duisternis gehuld. Geen zedenbederf alleen, maar ook een leer, die alle zedelijkheid ondermijnde, verwilderde de menschen en gunde aan de lagere begeerten onbeperkte vrijheid. Onverschilligheid in het godsdienstige, lafheid in de belijdenis van het geloof en schending van eer en trouw waren daar de droeve gevolgen van. De maatschappij was ontwricht en wankelde, omdat haar hechte grondslagen steen na steen werden weggebro ken. Men beschouwde de Kerk, 'die de bron nen van hooger leven zonder te wijken be waakte, als een hinderpaal voor den vooruit gang en de welvaart der volkeren. Maar ook aan zijn kinderen, die leefden in het midden van deze dreigende gevaren, moest een krachtiger eenheidsgevoel, een hoogere be zieling wederom worden ingestort, opdat zij zelf niet door de besmetting zouden aangetast worden en straks van hen ook een volkomen en duurzame hervorming van de verworden sa menleving zou mogen uitgaan. Wilde de Paus in deze grootsche plannen slagen, dan moest hij zich omringd en gesteund weten door een „heirleger van biddenden". Als bovennatuurlijk Godsrijk op aarde leeft, strijdt en overwint de Kerk immers alleen door de ge nade, die neerdaalt van den „Vader der lich ten" en door Hem slechts wordt meegedeeld na een krachtig en machtig, een vereend en vol hardend gebed. En omdat ten slotte Maria „de Middelares is van onze verzoening met God en de uitdeelster der hemelsche gaven", daarom achtte de Paus niets krachtdadiger en meer heilzaam dan haar machtige voorspraak in te roepen. Waar de nood nijpender was, moest de genade overvloediger en het gebed dus volhardender en vuriger wezen. Het moest zijn een gebed van allen en voor allen, en daarom: de Ro zenkrans. Deze is het redmiddel door Gods Voorzienigheid aan de Kerk gegeven de „bijbel der armen", die het Evangelie met zijn ver heven geloofs- en zedenleer weer doet leven in de zielen. Hij geneest de kwalen, die in verstand en hart zijn doorgedrongen. Het verstand ver licht hij door de overweging der aanbiddelijke geheimen van het leven, het lijden en de ver- ,4^- heerlijking van Jesus en Maria, en door de ge nade, in het rozenkrans-gebed verworven, wordt het hart der afgedwaalde zondaars gestemd tot berouw en boetvaardigheid en hun wil gebogen tot onderwerping aan de heilig wetten van God en Zijn Kerk. De geschiedenis was daar om dat te bewijzen. Hoe dikwijls heeft God op Maria's voorspraak het gebed verhoord van hen, die met haar Ro zenkrans in de hand, tot Hem kwamen. De Paus herinnert aan het einde der twaalfde eeuw, toen de Albigenzen de zuidelijke kusten van Frank rijk en andere landen der latijnsche volken met hun verderfelijke dwalingen kwamen besmetten. Door Gods kracht stond in die dagen de H. Do minicus op, die niet met wapengeweld de vij anden der Waarheid heeft bestredên, maar „ver trouwend op het gebed, dat hij onder den naam van Rozenkrans het eerst heeft ingesteld en door zijn zonen over de wereld verspreid." Hij wist, op hooger ingeving, dat er geen ander redmiddel voor zijn tijd bestond dan de gesta dige overweging van het voorbeeld van Jesus en Maria. En met deze beschouwing verbond hij het mondgebed. De geurige bloemen van het Onze Vader en het Weesgegroet vlocht hij samen tot een krans. En toen deze wijze van bidden ingang had gevonden, keerden vroom heid, trouw en eendracht weer en werden de listen der ketters verijdeld. Niet minder wonderbaar bleek de kracht van het Rozenkransgebed, toen in de zestiende eeuw talrijke legerscharen der Turken aan bijna ge heel Europa het juk van ongeloof en barbaarsch- heid poogden op te leggen. De H. Paus Pius V wekte toen niet alleen de christenvorsten op tot bescherming van de algemeene belangen, maar vóór alles richtte hij zich tot de gezegende Moe der van God, opdat Zij haar kinderen in het dreigend gevaar zou te hulp komen. Bij Lepan- to streed de vloot van Spanje tal Venetië met de zeemacht der Turken, maar door stad en dorp trokken in talrijke processies mannen en vrouwen en kinderen, met hun Rozenkrans in de hand, tot Maria, om van Haar de overwin ning af te smeeken. En opnieuw toonde onze Moeder in den hemel hoe veelvermogend Zij is bij den troon van God en hoe goedertieren jegens ons. De Halve Maan werd verslagen en ieder jaar vieren wij van deze schitterende ze gepraal op Rozenkrans-Zondag de blijde her denking. Op dezelfde wijze werd ten slotte in de acht tiende eeuw bij Temeswar in Hongarije en bij het eiland Corcyra een heerlijke overwinning op de Turksche troepen behaald, wat voor Paus Clemens XI een aanleiding was om het feest der Koningin van den Allerheiligsten Rozenkrans uit dankbaarheid met nog hoogeren kerkelijken luister te omgeven. Met hetzelfde vertrouwen nu, waarmede men in die benarde tijden tot Maria ging, wilde Paus Leo XIII, dat men ook in zijn dagen wederom door den Rozenkrans de voorspraak van de Moeder Gods zou inroepen. Hij gaf aan dien wensch uiting in deze eerste encycliek, maar daarna heeft de Paus gedurende zijn pontifi caat niet minder dan een en twintig maal over dit onderwerp tot de geloovigen het woord ge richt. Jaar op jaar heeft hij gevraagd, vermaand, bevolen, dat toch allen, wien het welzijn der maatschappij, de bloei van Godsdienst en Kerk, de herleving van het katholiek bewustzijn ter harte gaan, het Rozenkrans-gebed zouden be oefenen en opnemen in hun dagelijksch leven. Hij deed dit, zooals prof. J. de Langen-Wendels O.P. eens schreef, „met veelzijdigheid van be schouwing, een diepte van gedachte, een teer heid van gevoel, een frischheid en nieuwheid van voorstelling, welke een ieder die katholiek denkt en voelt, moet aangrijpen", maar die tevens het treffend bewijs zijn, welk een innige, kinderlijke devotie tot Maria en tot haar dier baren Rozenkrans er leefde in het hart van dezen grijzen en hoog-wijzen Opperpriester. En, wanneer wij nu den toestand van de mo derne maatschappij met haar geloofsverval en zeden-verwildering, het leven dat wij zelf van dag tot dag mede-leven, vergelijken met het droeve, sombere beeld, dat Paus Leo XIII ons, in 1883, van zijn tijd heeft geschetst, worden wij dan niet getroffen door vele punten van over eenkomst? Niemand onzer kan deze harde waar heid loochenen. Maar als dit zoo is, dan doen wij zeker verstandig het woord van dezen ver heven Opperherder te beschouwen als geschre ven óók voor ons en gericht óók tot onzen tijd. Een halve eeuw geleden heeft de katholieke wereld naar de vaderlijke vermaning van Paus Leo XIII dankbaar geluisterd. Toen zag men alom Maria s geestelijken rozelaar nieuwe loten schieten en met rijke, geurige bloemenpracht getooid. Zijn heerlijke opbloei grensde aan het wonderbare en van harte kon de Paus juichen bij het grootsch tafereel van „die honderddui zenden vrome Christenen, in dorpen en steden, ter zee en te land, tot de uiterste grenzen der katholieke wereld, vereenigd in gebed en lof gezang, eenstemmig en eensgezind, op elk uur van den dag, Maria prijzend, Maria aanroepend, alles van Maria hopend te verwerven Wij jubelen thans bij de herdenking van het gezegende feit, dat Paus Leo XIII voor de eer ste maal de geloovigen heeft opgeroepen ter viering van de Octobermaand. Maar juichen alleen is niet voldoende. Als wij ervan overtuigd zijn welk een stroom van genade door dit be sluit van den algemeenen Vader der Christen heid over de wereld door Maria's tusschenkomst is uitgegaan, en hoe hard wij vooral in onze dagen den steun des hemels noodig hebben, dan is het onze plicht: dit jaar, meer dan ooit, heel deze maand te maken tot één heerlijk feest, Maria ter eer! Het moet een gouden Octobermaand worden. Een gouden Octobermaand om den luister der verheerlijking, welke wij, allen tezamen en ieder afzonderlijk, aan de Koningin van den Aller heiligsten Rozenkrans gaan brengen; een Gou den Octobermaand ook om de rijke schatten, die onze Moeder in den hemel voorzeker op ons gemeenschappelijk gebed over ons allen tezamen en over ieder afzonderlijk, volgens Gods raadsbesluit, zal uitstorten Mogen ook thans nog naar de slotwoorden van 's Pausen eerste encycliek de Christenen door zijn vermaningen aangespoord en opge wekt worden om met telkens grootere vurig heid Maria's bescherming in te roepen en op haar moederlijke trouw zich te verlaten. „Mo gen zij meer en meer het gebruik van den Rozenkrans leeren liefhebben, den Rozenkrans, dien onze voorvaderen plachten te beschouwen niet alleen als een krachtdadig en onfeilbaar middel in den rampspoed, maar ook als het edele zinnebeeld van christelijke godsvrucht. Die vereenigde smeekingen zal de hemelsche Beschermster van het menschdom gaarne aan- hooren, en Zij zal ongetwijfeld van God ver krijgen, dat de rechtvaardigen toenemen in de deugd, de dwalenden weer tot inkeer komen en hun eeuwig heil behartigen, opdat onze Heer, de Straffer van het kwaad, in Zijn goedertieren heid en erbarming alle gevaren afwere en aan Kerk en Staat de gawenschte rust terugschenka" DR. L. M. FK. DANléLS, O. P. Kom hier, mijn Roozenkrans Het is mij al ontvlogen Waaraan ik troost weleer En lavenis vragen dorst. Het is mij al ontgaan Het heeft mij al bedrogen 't Is ijdel, en het gloeit In mijn gepijnde borst. Geen bronnen meer die spruit Geen dauwdrups helpend leken Geen bladeren aan den boom, Geen water in de beken Niet, niet dan bittre traan Die langs mijn kaken glijdt, En Gij, mijn Roozenkrans Die mij gebleven zijt. GUIDO GEZELLE. Vers van Guido Gezeïle, uit het particu lier bezit van Dr. HUGO VERKIEST. ZILVEREN KLOOSTERJUBILEE. Pater Frankenmolen O. F. M. 5 October is het feest in het Missiecollege St. Franciscus Solanus te Sittard. De Zeereerw. Rektor Pater Placidus Fran kenmolen O.F.M. viert op dien dag zijn zilveren kloosterjubilee. Voorzeker is hier reden om feest te vieren, daar de jubilaris in die 25 jaren, op de posten door zijn overheid aangewezen, veel goeds tot stand bracht, zich vooral in zijn werkzaamheid als kapelaan te Haarlem (Nieuwe Groenmarkt) de vriend toonde van armen en minder bedeel den, en door zijn kloosterlijke en priesterlijke deugden, vooral door zijn opgeruimdheid en gelijkmoedigheid, als mensch, als kloosterling, als priester en als confrater de hoogachting en liefde won van allen die hem kenden. BURGEMEESTERS EN SECRETARIS. SEN IN ZUID-HOLLAND. De jaarlijksche vergadering van de Provinciale Vereeniging. Crisis-werkloozen verzorging. In de bovenzaal van Restaurant Tivoli te Rot. terdam heeft de Provinciale Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid Holland de jaarlijksche vergadering gehouden onder presidium van den burgemeester van Fotterdam mr. P Droogleever Fortuyn. De voorzitter opende de vergadering met een kort woord van welkom. De omstandigheden, zoo vervolgde spr. zijn voor ons allen niet ge.' makkelijk. De moeilijkheden die zich van bin nen uit voordeden worden thans nog versterkt door de moeilijkheden van buiten, die het Rijksbestuur genoodzaakt was ons op te leggen. Het is goed dat we ons herinneren dat Rijk en Gemeenten hebben samen te werken. Schou der aan schouder moeten wij staan in lands- en gemeentebesturen. Daarin immers hebben wij onze kracht te zoeken. We verkeeren thans in een overgangstoestand maar het zal van groot belang zijn, dat de auto nomie der gemeenten weer spoedig op de been zal worden gebracht. Met den wensch, dat de gemeentebesturen spoedig hun werk door de wet opgelegd, weer zelstandig zullen kunnen uitoefenen, sloot spr. zijn openingswoord. Na enkele huishoudelijke mededeelingen werd de rekening en verantwoording van den secr.- pennïngmeester den heer Lamaison goedgekeurd De rekening sluit met een batig slot van 187,71. De vereeniging telt momenteel 172 leden. De beide bestuursleden mr. P. Droogleever Fortuyn en Jac. van Waning werden bij accla matie herkozen. De contributie voor 193334 werd vastgesteld op 2.50. De heer C. G. Roos, burgemeester van Lek- kerkerk heeft een en ander over het vraagstuk van de Crisiswerkloozenverzorging voor het Rijk en de gemeenten medegedeeld en ten slotte de navolgende stellingen verdedigd en toegelicht. I Het vraagstuk van de crisis werkloozen- verzorging mag, zoo min door het Rijk als door de gemeenten, uitsluitend van den economi- schen en financieelen kant worden bezien. Het is daarnaast een vraagstuk van zedelijk en geestelijk, en dus van sociaal en politiek be lang. II Hoewel de crisiswerkloozenverzorging en de armenzorg elkaar op tal van punten raken, om niet te zeggen over elkaar heenschuiven, moet toch wel fundamenteel onderscheid tus- schen beide betracht worden; bij de eerste werken voornamelijk algemeene economische oorzaken, bij de tweede persoonlijke omstan digheden en gebreken. III Bij de crisiswerkloozenverzorging worde er naar gestreefd de menschen uit hun toe stand van werkloosheid te verlossen, zonder de maatschappij te bemoeilijken de crisis te boven te komen. Dit houdt in: ten zeerste, dat werkverschaf fing en werkverruiming de voorkeur verdienen boven ondersteuning en ontwikkeling en ont spanning; en ten tweede, dat bij tewerkstelling in welken vorm ook, met de loonen beduidend moet worden gebleven beneden die, geldende in ambachten en bedrijven. IV De crisiswerkloozenverzorging is even goed gemeentelijke als rijkszaak. Tusschen Rijk en gemeenten behoort nauwe samenwerking te bestaan, waarin aan het Rijk de leiding toe komt, en aan de gemeenten de uitvoering is opgedragen. V Hiermee is niet in strijd, dat de crisis werkloozenverzorging! wordt aangemerkt als een nationalae plicht, waarvan de geldelijke ge volgen ook nationaal gedragen behooren te worden, d.w.z. door de heele volksgemeenschap. VI Het tot heden gevolgde stelsel van beta ling der crisiswerkloozenverzorging door de gemeenten, met bijdragen van het Rijk, va- riëerende van 25 pet. tot 75 pet. is derhalve on juist en onrechtvaardig. *s een gevaar voor *ar. gezond ge meentelijk beleid, dat enkel en uitsluitend als gevolg van crisiswerkloosheid een bijna met den dag toenemend aantal gemeenten in de categorie van noodlijdenden terecht komt. VIII Ook voor het Rijk is het geen aanbe velenswaardige politiek in een toenemend aan tal gemeenten tot geheele of bijna geheele be taling van óe crisiswerkloosheidsuitgaven te komen via de gemeentelijke noodlijdendheid. Hierop volgde nog een discussie, terwijl de jaarlijksche bijeenkomst werd besloten met een déjeuner en een bezoek aan het museum van Land- en Volkenkunde en Maritiem Mu seum „Prins Hendrik", Brutale inbreker, die twee nachten achter elkaar kwam. Donderdagnacht ontdekte men in de woning van de R op de Leidschestraatweg onder de gemeente Oudenrijn, dat een man zich toegang tot het huis had verschaft Niet zoodra zag deze zich evenwel ontdekt of hij koos het hazenpad. Dit voor de familie nogal onaangename voorval kreeg intusschen een zeer vreemd aspect, toen naar alle waarschijnlijkheid dezelfde man zijn bezoek den nacht erop herhaalde. Om circa twee uur in den nacht van Vrijdag op Zaterdag bemerkte mevrouw de R. den man namelijk in haar slaapkamer. In plaats van wederom het hazenpad te kie zen viel hij dezen keer mevrouw aan, die zich heftig verweerde en luidkeels om hulp begon te roepen Terwijl de huisgenooten toeschoten, ontsnapte de man via een venster. Pogingen om hem te vinden of zijn identiteit vast te stellen hadden tot nu toe geen resul taat. Mevr. de R. heeft bij haar gevecht met den inbreker enkele minder ernstige verwondingen opgeloopen. Nabij de Duitsche grens in de buurt van Swalmen (L.) reed Zaterdagochtend een auto, ondanks het signaal der kommiezen om te stop pen, door. De auto werd onder vuur genomen, reed over een spijkerplank en verdween. Ten einde den wagen te achterhalen begaf zich een patrouille over Neer naar Kessel, een andere via Swalmen. Bij aankomst te Kessel vond men de auto op den grintweg staan; hij stond wegens bandenpech op de krik. De bestuurder had de vlucht genomen. In de auto werd 2500 Kg. Duitsche margarine gevonden. Dit is het grootste tot nog toe in deze streek bena derde kwantum. In Princenhage 2000 kg. in handen der marechaussee. Twee in dienst zijnde marchaussees zagen uit de richting Etten onder Princenhage een vrachtauto naderen, die toen hij de marechaus sees bereikte, de snelheid vergrootte. Dit wekte achterdocht waarom de chauffeur werd gesom meerd te stoppen. Hieraan werd evenwel niet voldaan. Op een juist passeerende andere vrachtauto zetten de marechaussees den vluch teling na. In een straat van Princenhage raakte de vervolgde auto in de knel, na eerst tegen een muur te zijn gebotst. De chauffeur sprong uit den wagen en probeerde zich door de vlucht in veiligheid te stellen. Een der achter volgende marechaussees had zich echter reeds van een rijwiel weten te voorzien en zette hiermee de vervolging voort en spoedig slaag de hij erin den vluchtenden man te grijpen. Het bleek te zijn zekere H. uit Heusden, die een partij margarine van 2000 Kg. ongedekt uit België had ingevoerd. Nadat proces verbaal was opgemaakt, kon H. naar huis gaan. Boter en auto werden in beslag genomen. Een bestelauto, die bestuurd werd door den 22-jarigen v. d. Weerd uit Zeist, reed Zaterdag op den Utrechtschenweg en wilde den ingang van het landgoed „Berckenhoven" inrijden. On verwacht stopte de wagen en bleef op de tram baan staan. De chauffeur sprong uit de cabine, om aan de voorzijde van den auto, waaraan iets haperde, te gaan kijken. Op dat moment naderde een sneltrein uit Zeist, die tegen dén vrachtauto opbotste. Doordat de auto op zij werd geschoven, kwam de chauffeur onder den baanschuiver van de tram terecht. Hij werd 60 meter meegesleurd en zeer ernstig ge wond. De eerste hulp werd verleend door dr. Bouwman, die hem naar de rijksklinieken te Utrecht deed vervoeren. De man verkeerde in levensgevaar. De tram werd slechts licht beschadigd. Eenige ruiten van het voorbalcon werden ingedrukt en de electrische rem werd vernield. Zaterdagmorgen te ongeveer half 10 had de heer V. uit Oss, administrateur bij de werk verschaffing te Alfen aan de Maas, het onge luk onder een der op de werkverschaffing aan wezige machines te raken. Hij werd met een verbrijzelden voet opgenomen en per auto naar het R.K. Ziekenhuis te 's-Hertogenbosch over gebracht. STRAPERLO-SPEELBANK GESLOTEN. De straperlo-speelgelegenheid in het Palace- hotel te Noordwijk aan Zee is Zaterdagmiddag plotseling gesloten tengevolge van een con flict tusschen den directeur, den heer Straus, eenerzijds en de gezamenlijke croupiers ander zijds. Daar het seizoen voorbij is, werd de speel- gelegenheid uitsluitend bezocht door personen uit de omgeving, zooals uit Den Haag, Leiden enz. Velen hebben toen een vergeefsche reis gemaakt. De heer Straus deelde aan V.D. mede, dat hij Vrijdag drie croupiers had ontslagen, om dat zij z.i. minder juist waren opgetreden te genover het publiek. De andere croupiers heb ben zich daarop solidair verklaard met hun collega's en den heer Straus medegedeeld, dat zij wenschten, dat hij het ontslag introk. De heer Straus wilde hierop niet ingaan en ont sloeg ook de overige croupiers. Volgens de croupiers was het geschil ont staan, doordat onder het publiek een mee- ningsverschil over een uit te keer'en winst was gerezen. De croupiers hadden dit geschil op gelost, doch volgens den directeur op een on juiste manier. De heer Straus zal de speel^elegenheid te Noorwijk aan Zee niet heropenen. Drie inzittenden gewond. Zaterdagmiddag te ongeveer 4 uur had te Asperen (bij Leerdam) een ernstig ongeluk plaats. Een auto, afkomstig uit Amsterdam en waarin behalve de chauffeur de drie dames van V. waren gezeten, moest uitwijken voor. een wielrijder. De chauffeur raakte op den hoogen dijk zijn stuur kwijt, met het gevolg, dat de wagen van den dijk reed en omkantelde. De drie dames werden door glasscherven ge wond. De chauffeur kwam er met eenige schrammen af. De dames werden per auto naar Amsterdam vervoerd. KIND VERBRAND. Het 2-jarig kindje van v. d. K. uit de Ros- kamstraat te Bergen op Zoom, dat het ongeluk had in een pan kokend water te vallen en ter verpleging in het algemeen Burgergasthuis moest worden opgenomen, is aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. Tengevolge van den mist kwam Zaterdag ter hoogte van de kanaalbrug bij Best een drie tal auto's met elkaar in botsing. De auto van mr. Peeters uit Eindhoven, waarin eveneens gezeten was mej. mr. C. van der Bungen, wilde een auto uit Limburg pas- seeren. De wagen kwam daardoor in botsing met een Utrechtsche auto, bestuurd door den heer van Poorten uit Bilthoven, welke uit de richting Best kwam. Beide auto's botsten tegen elkaar, terwijl de Limburgsche automobilist, die het ongeluk zag gebeuren en door krachtig remmen verder onheil wilde voorkomen, ten gevolge van den natten weg slipte en tegen een boom opvloog. De heer mr. P. en mej. mr. v. d. B. werden niet ernstig aan gelaat en handen gewond en konden zich, na in het Binnengasthuis te Eind hoven verbonden te zijn, huiswaarts begeven. Verdere persoonlijke ongelukken deden zich wonder boven wonder niet voor. De drie ver nielde auto's moesten worden weggesleept. Jongetje door auto gegrepen. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur is op den boulevard te Scheveningen een droevig ongeluk gebeurd. Een 7-jarig jongetje, C. de J., wonende in de Weststraat te Scheveningen, was daar aan het spelen, toen het door een automobiel werd overreden. Het jongetje was op slag dood. De politie stelt een onderzoek in naar de schuld vraag. VERVALSCHING VAN EEN KWITANTIE. Voor de rechtbank te Middelburg is Vrijdag middag één jaar gevangenisstraf gevorderd tegen A. C. O. E. R. de Th., uit Breskens, directeur van de N.V. Stoomtram Maatschap pij Breskens—Maldeghem, wien ten laste was gelegd dat hij in 1932 een kwitantie ter waarde van ƒ603.12 heeft vervalscht en het bedrag heeft gewijzigd in ƒ2603.12. De verdediger, mr. J. J. Heijse, bepleitte vrijspraak en achtte het ten laste gelegde niet bewezen. De rechtbank wees een verzoek van den officier van justitie om verdachte onmiddellijk gevangen te nemen, af. Th. heeft in Juni reeds een maand in voorarrest doorgebracht, maar is toen op vrije voeten gesteld. OP EEN HEK GEVALLEN Te Helmond is de 18-jarige monteur H. v. G. bij het aanleggen van een radio-distributienet, van een hoogte van 3 meter gevallen. Hij kwam met zijn linkerzijde op een tuinhek terecht en liep een nierbloeding op. Zijn toestand is ern stig. Omtrent den fruithandel in de Betuwe kan het volgende worden gemeld: In den laatsten tijd waren de prijzen over het algemeen zeer slecht en niet loonend te noemen. In de afgeloopen week is hierin eenige verbetering gekomen en waren de prijzen eenigszins oploopend. Er is iets meer vraag voor Duitschland ook wat de z.g.n. „kroet" betreft, waardoor dit artikel in deze week met ongeveer een kwartje per 100 kilo is gestegen. Bij de binnenlandsche fabrieken zat steeds' de gedachte voor aan een overvloedig gewas, ap pelen, doch door de geweldige droogte, die er langen tijd heerschte, is niet alleen het kwantum tegen gevallen, maar ook de kwali teit heeft daaronder geleden. Met een en ander moesten de fabrieken rekening houden en hunne prijsuitlegging eenigszins wijzigen. Door „De Hero" b.v. worden groote partijen op de veilingen enz. aangekocht, wat op de prijzen eenigen invloed ten goede heeft. In de zoete soorten blijft het sukkelen en zijn deze bijna onverkoopbaar. Wat de betere soorten aangaat, zouden de prijzen ook hooger moeten zijn. Een kleine uit zondering bestaat voor de Sterappelen; even wel is hiervan slechts een kleine voorraad in den lande aanwezig, hoofdzakelijk door het feit, dat Zuid-Limburg dit soort hoegenaamd niet oplevert en andere jaren daarvan een ruim beschot opbracht. Naar goudreinetten is veel vraag, doch helaas ook hiervan zijn slechts kleine partijen. Bellefleuren leveren een ruim beschot, zijn evenwel klein van stuk en niet voldoende uit gegroeid. De prijzen hiervan zijn gedrukt. De peren gaan tamelijk goed en geven reden tot tevredenheid. EXTRATREJN NAAR DE PARIJSCHE AUTOMOBIEL-TENTOONSTELLING. De Renault-fabrieken hebben het plan op gevat te trachten dit jaar zooveel mogelijk personen te bewegen, een bezoek te brengen aan de groote Parijsche automobieltentoonstel ling. Zooals bekend, is deze tentoonstelling wel één der belangrijkste, welke op dit gebied in Europa gehouden worden. Teneinde dit bezoek aan te moedigen, hebben de Renaultfabrieken een extra-trein gecharterd, voor deelnemers uit ons land. Zij hebben verder een volledig programma samengesteld, teneinde den deel nemers twee volle dagen in Parijs op bijzonder aangename en leerzame wijze bezig te houden, onder bevoegde leiding. Een bijzondere attractie van deze reis is, dat ieder deelnemer in de gelegenheid komt, deze reis, welke georganiseerd is van 911 October en waarvoor men zich uiterlijk 4 October bij de Renaultfabrieken in den Haag kan aan melden, geheel gratis te maken. De prins van Wales in gesprek met lord Castlerosse voor hun golf-wedstrijd in de herjstcompetitie te St. Andrews. I As. bent U zoo vatbaar,"] ofschoon U toch nog niet zoo oud bent? Neemt Uw toevlucht tot Aspirin, het voor het organisme vol komen Onschadelijke middel. Het bevrijdt U van pijn en her geeft weer een gevoel van behage lijkheid. BAYER eenig op de wereld Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van .20 iööI. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabi. 10 cts.i Reel. 658DGVS 29 Het bestuur van het Concertgebouw deelt mede Tengevolge van een hernieuwden zwaren aanval van netelroos is dr. Willem Mengelberg verhinderd zijn werkzaamheden te hervatten en de eerstvolgende concerten van het Concert gebouw-orkest te dirigeeren. Het eerste abon nementsconcert, Donderdag 5 October a.s., zal staan onder leiding van Eduard van Beinum. Inplaats van den heer Iturbi, die zijn geheels Nederlandsche tournee heeft afgezegd, zal Mar- celle Meyer, de vermaarde Fransche pianiste, dien avond als soliste optreden. De Jury voor den wedstrijd in de graveer kunst, gevormd door den hoogleeraar-directeur der Rijksacademie voor beeldende kunsten als voorzitter, prof. J. J. Aarts, secretaris, mej. Debora Duyvis en de heeren Jhr. Teding van Berkhout en W. van Leusden, bracht bij monde van Prof. R. N. Roland Holst in een bijeen komst op 29 September haar rapport uit aan de commissie van toezicht op de Rijksacademie van beeldende kunsten. Daaruit bleek, dat de gouden medaille was toegekend aan den heer Kuno Brinks en de zil veren* medaille aan den heer Huib Levigne, beiden te Amsterdam. De commissie van toe zicht zal den heer Brinks aan de regeering voordragen voor de toekenning van het jaar geld, dat aan deze onderscheiding verbonden is. JEAN ROSEN. Poolsch schilder krijgt een opdracht van den Paus. Toen Z. H. Pius XI nog Nuntius was te Warschau, vond hij temidden zijner drukke bezigheden nog tijd om zich te interesseeren voor de geschiedenis van de Poolsche kerken en de Poolsche nationale kunst. De bekende schilder Jean Rosen geleidde den Nuntius meer malen door de musea der hoofdstad. Thans heeft Z. H. Pius XI het beschilderen van de pauselijke kapel in het buitenverblijf Castel-Gandolfo opgedragen aan zijn vroegeren vriend Jean Rosen. Deze heeft de schetsen van zijn fresco's reeds voltooid en aan den Heiligen Vader voorgelegd. Een der tafereelen stelt voor het klooster van Czenstochowa en het beroemde Mariabeeld, op de twee andere wanden heeft de schilder de belangrijkste gebeurtenissen uit de geschiede nis der Kerk in Polen in beeld gebracht. Architect Jan Wils in Boedapest. Op gezamenlijke uitnoodiging van het Hon- gaarsche Ministerie van Binnenlandsche Zaken, af deeling Onderwijs en af deeling Sport, van het Gemeentebestuur van Boedapest en van de Vereeniging van Ingenieurs en Architecten, heeft architect Jan Wils in Boedapest een voor dracht gehouden over de cultureele en stede- bouwkundige beteekenis van gebouwen en ter reinen voor spel en sport. Ruim 300 bezoekers, waaronder officieele delegaties van het Ministerie en de stad Boeda pest waren daarbij aanwezig. De heer Wils zette de beteekenis van spel en sport voor de samenleving uiteen en de noodzakelijkheid van speelterreinen voor de jeugd en van sportterreinen. Vervolgens be handelde hij de technische inrichting van sta dions en sportpaleizen, aan de hand van licht beelden van uitgevoerde werken in Italië, Duitschland, Finland en Nederland. Voor den microfoon te Praag. De bekende Tsjechoslowaaksche volksliede ren-zangeres, mevrouw Martha Harlasooa is voornemens op hedenavond 2 October een aantal voor de radio in Praag te zingen. De begeleiding van het „Wilhelmus", waar mee zij haar avond zal besluiten is getoonzet door professor Klicka te Praag. Prof. Klicka, bekend als de „harpkoning", bracht de oorlogs jaren in Nederland door en is evenals zijn land- genoote een groote vereerder van ons land. De Vereeniging „Nederland in den Vreemde" hield Zaterdag te Den Haag haar jaarvergade ring, onder voorzitterschap van den heer P. J. de Kanter, in „Excelsior" aan de Zeestraat. Na de openingsrede van den voorzitter, die geheel was gewijd aan den huidigen tijd, wer den eenige huishoudelijke aangelegenheden af gedaan. De periodiek aftredende bestuursleden wer den herkozen. De Rozenkrans, gezamenlijk gebeden, oefent een zoet geweld uit op Maria's hart, en noodzaakt haar de uitstekende gena den, hare beste zegeningen aan hare ver eerders te schenken. CHERY. De Rozenkrans stilt op wonderbare wijze de gramschap Gods tegen den zon daar. De geschiedenis van zes eeuwen geeft hiervan getuigenis. FONDACCL

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3